Proč už nikdy nechci LPG - zpět na článek

Počet komentářů: 100

  1. Měl jsem dost kamarádů s plyňákama, s některýma jsem toho i dost najel. Zkušenost taková že stodvácy, fáčka a žiguly na to fungovaly skvěle, úprava stála pár kaček a bylo to tak primitivní, že nebylo co řešit.

    Ale už na autech typu Ford Escort, Peugeot 106 apod. tomu prostě všemu odešly motory do hajzlu 2x rychleji než normálně.

    Chtěl jsem to kdysi taky, ale když jsem viděl kolik dnes stojí přestavba a kolik je kolem toho komplikací, radši jsem to vzdal.

  2. Hezky se to četlo. Dík za článek.

  3. Diky autorovi za ochotu podelit se. Rozhodne ale doporucuji nedelat zavery pro ostatni na zaklade jedne zkusenosti s jednim svym autem.

    Za mne: prvni auto na LPG v rodine byla nase MB 1000 s klasickou 10kg lahvi za zadnimi sedackami a hadickou do motoru. To se to jeste oficialne nesmelo. Po ni cca 3ks VAZ2103 (prvni dva na stejnem principu, treti uz s nadrzi). To jeste nebyly cerpacky, ale clovek koupil 10kg lahve a svoji pumpou plyn rucne do nadrze precerpal. Dalsi prisla S120M opet na plyn. Ta zvladla i pomerne velkou nehodu, aniz by doslo k jakemukoli problemu na LPG sestave.. To uz jsem ale jezdil pro plyn do Polska, kde tehdy vysla plna nadrz pod 200 Kc. Litr stal sest korun.. Dalsim autem byl Renault Laguna (opet prestavba), ktera k memu poteseni jezdila na LPG velmi dobre. Zatim posledni kus je Subaru Forrester 2012, ktery byl jako jediny upraven na LPG primo v tovarne. S kazdym z tech aut jsem najezdil desitky tisic km. Zadne z nich nemelo nikdy jediny problem s LPG sestavou. Prumerne celorocne spotreba nevysplhala vic, nez o 1 – 1,5l oproti spotrebe na benzin (s kazdym z tech aut jsem to zamerne testoval). A u zadneho z vozu nebylo potreba menit neco tak zasadniho jako jsou ventily, vstriky apod. (narozdil od naftoveho Superba 4×4 125kW rv 2013, kde jsem delal vstriky hned dvakrat, po kazdych 120 tisicich..). Jedina zasadni nevyhoda byla vzdy dojezd, coz pri hustote cerpacek zadny velky problem neni.

    Osobne si myslim, ze problem autora clanku je v kombinaci spatneho LPG servisu, motoru nevhodneho pro prestavbu a/nebo proste smula. Auto s LPG bych narozdil od autora doporucil, ikdyz idealne tovarni kus. Pri trose hledani se daji sehnat i v dost dobrem stavu.

    1. Pro doplneni: to, ze je prestavba pro dany typ auta homologovana a ze to nekdo nabizi, neznamena, ze je to pro dany typ motoru vhodne a bude to bezproblemove. Prave proto je nejlepsi volba hledat jiz tovarne vestavene LPG.

  4. Mam LPG na trech autech, mel jsem ho i na srackach typu Magorit a vzdy to fungovalo a zaplatilo se max do dvou let (kdyz se s tim moc nejezdilo). LPG davam hlavne do amerik, aby mne nesezraly zaziva, zadne primazavani neresim, superhyper zapalovaci svicky taky ne, s motory najedu na plyn pres sto tisic a nikde to na nem neni poznat.

    Ja si nestezuju.

  5. Autor článku měl, zdá se, smůlu. Naše rodina na dvou autech s LPG (montováno při koupi, rovnou objednáno předem) najezdila půl milionu km a LPG zástavbou je opentleno již třetí v pořadí. Plyn chodil vždy naprosto bez problém, mimo revizí nebyly žádné opravy a tedy výdaje. Při tomto nájezdu je úspora znatelná. Na motorech se palivo neprojevilo.

  6. Na LPG mám druhé auto. To první byl Favorit ve stadiu pojízdného vraku, nalítal jsem s ním asi 50kkm,než se rozpadl a byl odvezen na vrakoviště. Plyn fungoval docela dobře, jen cca jednou za rok se tam něco ucpalo, takže jsem to musel nechat vyčistit v servisu. Jinak s plynem žádné zvláštní problémy nebyly.
    To druhé je Citroen C5 dovezený z Holandska a přestavěný na LPG systém Prins. Dosud jsem s ním nalítal asi 100kkm, teď to začalo zlobit. Nějaké problémy jsou spíše obecného rázu, dle vyjádření mechanika je úbytek napětí na jednom z válců způsoben nekvalitní montáží LPG před lety a poškozením kabelů, no budiž.
    Další problém je, že zřejmě odešla řídící LPG jednotka (jedna ze dvou), což je u systému Prins docela problém, protože v ČR není příliš rozšířen.
    Máte se sytémem Prins, prosím, někdo zkušenost? Nevíte o nějakém servisu, kde se v tom vyznají?

    1. Prinse mam ve Focusu 1.6 EB. Situace dle meho plynare je slozita, protoze zastoupeni pro CR, greenfuel.cz p. Outrata na to trochu kasle a holandskeho vyrobce koupil americky koncern, coz v kombinaci s velikosti trhu v CR je neresitelny. Nejake dily pry muzou sehnat, ale je to nadlouho. Nevim odkud jste, zkuste http://www.gasinsight.cz/kontakt/, okres Hradec Kralove.

  7. Já plyn – podtlak měl ve Felicii 1.3Mpi. Za 3 roky skoro 150 000km a bez problémů. Kromě jednoho seřízení po 1000km jsem tam byl jednou pro stempl před STK. Za 2 minuty revize nádrže. Borec obehl auto s merakem jestli to někde neunika a vzal za to 400kc. Svíčky filtry nic neméně… Ale tenhle motoru bylo vše jedno.

    U takového nájezdu byl plyn ale taky řádný opruz… Už je to cca 5let,ale tipuji že je to stejný.
    Dojezd jen 400km = pořád tankovat. Co jezdíte okolo komína tak si najdete pumpu kde to probíhá bez problémů. Já jich vyzkoušel stovky…
    1. V noci tj po 22hod všude nenatankujete! Ač je Benzina nonstop je tam jen jedna obsluha.
    2. Kterej dement vymyslel tuhle nacvakavaci koncovku. Těch systému koncovek je více a některé země používají blbovzdornou. Ta se nejdřív nasroubuje a až pak se nacvakne. Nehrozí že ji nacvaknete z kriva a plyn začne chcat všude okolo. Ideální nemít rukavici…. Asi proto si nesmíte tankovat sami a na 75% to mají zamkle.
    3. Stát opreny o zvoneček v lepším případě že je funkční/je tam případně jít pro obsluhu ať vám natankuje. Ta velmi ochotně v zimě v dešti se půjde obléct a s kyselým xichtem vám přijde natankovat.
    4.Cr/Sk/Pl bez problémů s tankováním, ale stačit dojet k hranicím a tankujete s Mega prirazkou Benzina Mikulov, OMV Jarovce… V celém Rakousku 10 stanic lpg a to jen v létě pro paštiky co jedou do Chorvatska. V zimě první rozbitá… Další prázdná… Jestli jsem tam z deseti pokusu natankovat plyn 5x.

    Uvažoval jsem o CNG ta síť už je teď velká hlavně na západě. Tankování bez obsluhy je velký benefit. Jen ten dojezd je ještě tragictejsi :-( s tim že auto má jen pidi benzinovou nádrž. Na východě tj třeba i SK jste pak v pasti.

    1. Tankuji si sám a už dlouho se mi nestalo, aby byl stojan zamčený a musel volat obsluhu.

      Rakousko opravdu není země LPG zaslíbená. Nevím proč zrovna tam LPG neuznávají, když jsou zelený jak hory na jaře. Ostatní země mají
      dobrou síť stanic.

      Nacvakávací koncovku se mi ještě nepodařilo nasadit křivě.

      Co je opravdu opruz, jsou různé typy koncovek v zahraničí, v takovým Německu používají rovnou tři. U stanice bez obsluhy to je problém, stanice s obsluhou obvykle mají redukce k zapůjčení.

      1. Že to není zámceny je jen lenost obsluhy, která doufá že se nic nestane.
        Já to nacvakl blbě jednou v začátcích… V kombinaci bez rukavice sem to nechal vyckat všude okolo. Že tam toho plynu v té X metrů hadice je.
        Nejradeji sem tanková na Shell kdy pikolik hned pricupital.Ten my vyprávěl taky zajímavé historky. Jak v kratasech ho blbě těsnící konec nádrže osprchoval nohy. Jsou z toho fajn popáleniny.
        Některé cerpacky LPG nebyli propojené na kasu a už jen proto byli zamkle. Setkal jsem se s tím i v Rakousku kdy borec mi donesl papír ať napíšu počet litrů a dojdu na kasu to zaplatil. Překvapivě s podobným přístupem důvěry/lenosti obsluhy jsem se setkal i v ČR. Kdy se mě zeptala umíte si natankovat? Tu máte klíče a napište mi počet litrů:-)

        Kolega měl starého scenica v LPG a taky katastrofa… Ne startoval, nechtěl jezdit na benzín… V servisu to je plynem. V plynarne to je motorem to nesouvisí s plynem… Kamarád měl ale felicii a obdobne problémy. Obě auta spojovalo to že je koupili už představené ojezdene. Kdo by se totiž zbavoval fungujícího auta jezdiciho za nic… Takové auto se doma vždy hodi. Já bych bazaroveho LPGa nikdy nebral.

        1. S tím závěrem zcela souhlasím. Bazarové LPG nikdy. Buď nové s tovární úpravou, nebo koupit vhodnou ojetinu a nechat přestavět. Záleží na síle peněženky.

  8. Osobní doporučení – auto NIKDY nepřestavovat. Buďto koupit už přestavěné (či upravené přímo výrobcem), nebo se na to vysrat.
    Přestavby skoro ve všech případech musí nějak oblbovat ECU aby neházela chyby, způsob napojení do různých senzorů je většinou prasečina (elektrikářská páska či pájené spoje), co razantně zkrátí životnost elektroinstalace. Nestojí za to.

    Firemní šrot na LPG je O1 kombi 2.0 MPi automat, r.v. 2000, udávaný nájezd 242k, skutečný přes 275k. Žere olej, automatka by krom dalšího dolití oleje potřebovala generálku (asi teče těsnění za měničem momentu), spotřeba benzín 9-9,5/100 pokud se nejede přes 90km/h (automatka nemá další kvalty, takže motor musí při 130 km/h točit přes 3,5k rpm). Pokud se jede svižnější okreska (110 km/h +-10), leze spotřeba přes 13l/100, dálnici nikdo neměl odvahu měřit :D
    LPG bylo namontované už při koupi, osobně si myslím že za „kvalitu“ montáže by se styděli i na Ukrajině.

    Plyn snad nikdy nefungoval správně, vždy s tím byly problémy kdy mu vadilo buď moc teplo, moc zima, malá zátěž nebo naopak moc velká zátěž. Zároveň kdykoliv to jelo na plyn, stoupla spotřeba oleje která už tak je dost podstatná + mizela voda (asi 1l/1000km). Ke konci mělo auto na plyn problém držet volnoběh a chcípnutí při rozjezdu na křižovatce taky bylo spíš pravidlem než vyjímkou. Kdykoliv za jízdy vypověděl LPG systém službu, bylo nutné restartovat motor aby šel opět zapnout. Že výrobce systému nemá tento motor mezi doporučenými se taky zjevně nějak neřešilo.

    Na benál to stále funguje (alespoň tak jak může málo udržovaný, 19 let starý auto fungovat), voda nikam nemizí, nesmrdí po plynu a olej ubývá do 0,5l/1kkm.
    Na LPG už to umí jen okamžitě chcípnout a kvůli obskurní ŘJ LPG systému se nevyplatí do toho sypat další prachy, neb nejbližší servis co si s tim ví rady je >100km daleko a nedělá zadara.

  9. Najel jsem s felicií 1,3 na plyn 120 tisíc a kolem plynu jsem neměnil vůbec nic. Celkově měla najeto 360 tisíc z toho skoro všechno na plyn a motoru nebylo nic. Teď s octavií 1,8t asi 30 tisíc na plyn, celkově má najeto 420 tisíc, z toho přes 300 tisíc na plyn a není tomu vůbec nic. Kolega v práci si koupil nový Chevy Orlando, hned do toho dal plyn a po 50 tisících už má třetí hlavu, je zoufalej, prodělal kalhoty a má stejný názor jako autor článku. A přitom si jenom stačí zjistit, jestli má motor tvrzený ventily.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017