Proč už nikdy nechci LPG - zpět na článek

Počet komentářů: 100

  1. dvě rady
    1) než pořídím LPG , zjistím, že motor je na to vhodný. A už takových moc není. Flash lube považuji za placebo
    2)čerpám plyn tam, kde vím, že mají kvalitní. Stačí načerpat někde na dovolené u neznámé pumpy a začne to cukat. Jet se s tím dá, ale člověka to séře.
    Pokud se tímhle řídíte, vedlejší náklady jsou naprosto zanednatelné. Prohlídka je za 300 kč nebo tak nějak.

    1. K bodu 1 – to ze se do motoru VW cpou hydrostely uz nekdy od poloviny 80. Let, zatimco francouzska auta a Favority se bez nich v klidu obesly, neco o tech motorech vypovida. Uz pri cteni „primazavani ventilu neni treba“ mi bylo jasne, jak ventily dopadnou…

      1. A jak přesně by ta , na jeden litr LPG, spálená kapka mazadla měla ventilovému sedlu pomoci?

        1. Asi tak, jak pomahalo cca 0.5g tetraetylolova na litr u motoru s mekkymi ventilovymi sedly?

          1. LPG má oktanové číslo vysoký dost.Na Š120LPG jsem na plyn najel možná 150000 bez flashlube. Tzn min Š 120 olovo v benzinu kvuli mazani ventiloveho sedla nepotrebovala.
            Tím chci říct, že olovo v benzinu mělo primárně jiný účel.

            1. A jaký? (nevím, ptám se)

              1. antixetonační přísada, čili zvýšení oktanového čísla.

              2. andidetonační

              3. sakra ja na tom mobilu psat neumím
                antidetonační

          2. Papi: to konečně zní odborně. Snažil jsem se najít jakoukoliv studii, která by prokázalav větší než „homeopatickou“ (tu léčbu samu o sobě neodsuzuji) prospěšnost přimazávání, ale našel jsem u prodejce jen report TUV, který uvádí, že Flashlube není škodlivý. Víte o nějaké jiné analýze, statistice servisu, prostě nějaká tvrdá data?

            1. To olovo řeší úplně jiný problém, než jaký je u plynu. U plynu je problém vyšší teplota a netuším jak by flashlube měl tento problém řešit. Netvrdím zarytě, že to není možné, jen jsem nikde nedohledal, jakým chemickým či fyzikálním procesem by flashlube měl snížit teplotu spalin.

            2. Ono me se ani nepodarilo najit nejake konkretnejsi udaje o tom, jak se lisi spalovani LPG a benzinu olovnateho/bezolovnateho.
              Dle toho, co jsem dohledal, benziny s olovem mely nizsi rychlost spalovani, tim padem nizsi tlaky a opotrebeni ventilu.
              Ted je ale otazka, co u LPG zpusobuje opotrebeni ventilu.

              1. Dle mých informací opotřebení/zaklepávání výfukových ventilů má souvislost s teplotou hoření. Při normální či bohaté směsi prý není rozdíl významný, ale při chudé směsi jsou už prý teploty o dost vyšší a tím i spalin, které víc zatěžují výfukové ventily a jejich sedla.

                Klíčové je tedy kvalitní seřízení a montáž, tak aby ve všech jízdních režimech nedocházelo k spalování chudé směsi. A také samozřejmě stabilita toho seřízení..

  2. Měl jsem feldu 1.3 MPI na LPG, najel jsem s tím cca 180 tis.km a žádné z popisovaných problémů se nevyskytly. Pouze běžná údržba, revize , výměna spotřebních dílů, čištění klapky. Celou dobu bez jakýchkoliv problémů či poškození motoru. Končila platnost revize tlakové nádoby, tak šla do světa. Kupující provozoval ještě léta auto na benzín, ovšem mimo veřejné komunikace, na jakémsi závodišti. Nádrž vymontoval a hodil do prdele,protože zavazela v kufru. Nebál bych se do toho jít znovu

    1. podle mne zlate doby prestaveb na lpg skoncily nekde u Felicie. U novejsich modernejsich a vykonnejsich motoru zrejme problemy mohou byt. Soudim tak podle sve vlastni zkusenosti. Mam treti auto v rade na lpg, nejdrive Favorit, pak Felicia oboje absolutne bez problemu. Nyni Octavia I rs a uz to neni ono, prece jen vetsi vykon a modernejsi motor (take prestavba o dost drazsi). Do dalsiho modernejsiho motoru uz bych to nejspis nedal, i kdyz ta uspora na nakladech na palivo je stale lakava.

      1. Otázkou je, zda se to ještě vůbec vyplatí, když vezmu do úvahy snižující se průměrné spotřeby benzínových motorů aut, které se v ČR nejčastěji provozují – typicky oktávka 1.2 nebo 1.4 TSI nebo fabia 1.0 TSI či zahraniční ekvivalenty (Kia, Hyundai, VW atd.). TCO u takového auta, provozovaného čistě na benzín, se už od TCO LPG auta podobné kategorie moc neliší. Nemluvím o autech střední třídy, kde se zástavba LPG ještě vyplatit může, tam je to trochu jiná situace.

        1. Řekl bych že vyplatí, když vezmu Mitsubishi Colt 1,3, 95k r.v. 2012 které vlastním od r. 2014
          průměrná spotřeba na benzín před přestavbou 6,6 l/100
          průměrná spotřeba na plyn 7,3 l/100km
          náklady na najetých 65 154 km po přestavbě do konce r. 2018:
          20 120 přestavba
          400 zvýšené náklady na měření emisí
          1 500 mazivo na ventily
          200 filtry
          periodické revize systému v ceně přestavby (i když posledně mě to stálo 2 m silikonové hadičky z mých zásob)
          9 133 náklady na benzín pro starty a občasnou jízdu na benzín
          64 681 náklady na LPG
          úspora
          -9 168 úspora na daňi silniční
          86 865 celkem provoz na LPG
          124 704 hypotetické náklady na benzín při spotřebě 6,6 l a ceně 29 kč/l
          37 839 úspora za necelých 5 let provozu na ulici

    2. Právě ještě ale musíte napsat o jaký princip LPG šlo – na 99% to byl obyčejný podtlak (plynová hadice zavedená do dání nad škrtící klapkou tuším), tj. žádné raily, vstřikovače LPG a podobné opičárny.

      Já to měl ve filcce úplně stejně a bylo to jednoduché, spolehlivé a laciné na pořízení/provoz/údržbu. Dnes už bych ale do LPG se vstřikovači nikdy nešel – jak píšou pode mnou „zlatá éra přestaveb“ je už pryč a pro mě LPG začalo a zároveň skončilo u podtlaku na autě typu Felicia.

      1. Samozřejmě je to přesně tak, jak uvádíte. A ani jednou mi to nestřelilo do sání…..

  3. Citroen C5 3.0 V5, 152kW.
    Nainstalován LPG při 88kkm. Nyní 145kkm. Závady – 3x vstřikovač po 600Kč, 1x netěsnost u reduktoru (chladící kapalina). Za mrazu to občas vyvolalo chybovou hlášku bez vlivu na funkci auta. Žádné flashlube, žádné LPG svíčky, nic.

  4. No tak já mám tedy zkušenost přesně opačnou. Na plyn jsem provozoval tři Favority, jeden karburátorovej, ten měl výhodu, že na plyn i startoval, takže jednu dobu jsem ani neměl benzin v nádrži, a pak BMW e34 525i. Dva Favority umřely na korozi, třetí jsem prodal a stále jezdí, i když jen příležitostně, a BMW také jezdí. A žádné zásadní problémy jsem neměl, ale tak je to o tom, že jde o určitou technologii a je potřeba se o ni starat, měnit filtry, občas to nechat vyčistit (tedy někým, kdo to skutečně vyčistí, ale odfláknutí práce není chyba LPG). Teď jsem sice u denního auta shodou okolností skončil u dieslu, ale občas si dělám srandu, že dám plyn do Corsy GSI, načež mi kamarád odpovídá, že jsem jako Hitler, všechno bych dal do plynu. :-)
    Co se týká prvního nastavení, tak u všech aut jsme se takhle s plynařem dohodli – je to nějak nastavený, sleduj, jak se to chová a za pár set km se stav a vyladíme to, přišlo mi to rozumný, že problémy vysleduju já za běžného provozu, než plynař někde na svém testovacím polygonu mezi vesnicemi. Ohledně naplnění nádrže, tak je tam nějaký „plovák“, který zajišťuje, že se nádrž plní na cca 80 procent, a to kvuli teplotní roztažnosti. Že se vám plnila na cca dvě třetiny je divné, nicméně ne nemožné. Mě se ten plovák v jednom z aut zasekl a natankoval jsem tak pět litrů (do prázdné nádrže), vyřešilo to vyhození plováku a důrazné doporučení, abych buď nebral do plna, nebo po nabrání ještě pár desítek km ujel.
    Co můžu potvrdit, že na obě paliva jela auta stejně. Jízda na méně válců – také se mě stalo a také stačilo vyčistit vstřikovače. Že to nějaký Lojza postříká sprejem místo důkladného vyčištění opět není argument proti LPG, ale proti Lojzovi. Nicméně stávalo se mi, že o závadě nejistého původu mi v servisu pověděli, že za to může plyn a plynař, že za to může něco v motoru. Přišlo mi, že pravda je tak půl na půl, ale vždy se k závadě dobralo, tady asi nejvíc vyřeší, když plynař má i servis, takže za všechno je zodpovědná jedna firmy. Poměrně vtipná situace byla, když sestře na oktávce sákly benzinový vstřiky, takže na benzin to vcelku jelo, ale na plyn se to dusilo – podle servisu jasný problém plynu, podle plynaře problém v motoru, protože plyn je seřízenej a stejně to blbne, ono tam navíc ještě teklo těsnění pod hlavou a byl problém v nějakém elementu, co má na starost předstih, takže to celkově byla vtipná oprava, ale kde je vůle, je i cesta.

    Tedy článek je o tom, že jste potkal mizernou firmu na instalaci LPG a možná nebyl uplně nejvhodnější motor na přestavbu (ventily), nebo se vykašlali na přimazávání ventilů, přestože k tomu typu motoru bylo potřebné. No, i blbá zkušenost je zkušenost, nicméně podle mého víc o zkušenost s lidmi, než zkušenost s LPG.

  5. Prvni muj vuz Forman s prestavbou na LPG s 80 litrovou valcovou nadrzi jezdil jako drak, jeste bez sekvencnich vstriku, akorat kdyz dochazel plyn a zacalo to kuckat musel clovek rucne prepnout na benzin.
    Druhy stroj Vectra 1.8 16V a polsky system STAG, 45 litrova koblihova nadrz misto rezervy. Prvnich 40kkm pohoda, pak problemy jak popisuje autor clanku. Vyzkousel jsem nekolik vyhlasenych servisu. Vzdy to pak chvili fungovalo a pak znovu problemy. Spotreba 9 litru na 100 benzin, 12-13 litru na 100 plyn na dalnici
    Treti instalace na teze Vectre, polsky STAG jsem poslal k certu a nechal tam dat system BRC. S BRC najeto 300 kkm bez podstatnych problemu nez sla Vectra do duchodu. Nebal bych se s BRC do toho jit znovu, kdyby na to prislo. Montoval mi to klucina co mohl mit tak 30 let. Doporucoval mi jezdit tak, ze na 10 nadrzi plynu vyjet jednu nadrz benzinu, tak jsem to tak delal. Mel jsem primazavani Flashlube. Po dalnici, kdyz jsem jel ziveji jsem jezdil 9 litru/100 benzin, 11 litru/100plyn.

  6. Díky za příspěvek. Nedávno jsem si koupil Mitsu Grandis. Stálo to 100 tisíc a že v tom je LPG jsem přešel s nezájmem. Až doma jsem zjistil, že zadní sedadla nejdou sklopit, protože mechanismus jejich sklápení prostě potřebuje, aby za nima bylo trochu místa, které nyní zabírá 60 litrová bomba. Nejdřív jsem to chtěl celé vytrhat a jezdit na benzin, ale pak jsem našel faktury za instalaci a předchozí majitelka nechala v Neptun Harfa přes 30 tisíc za instalaci. Tak jsem tam dojel a oni mi za asi 2000 udělali přetěsnění, výměnu filtrů a nějaké další úkony, dali razítko do jejich vlastní servisní knížky a řekli, že systém je OK a můžu jezdit. Na Benzině mi obsluha vysvětlila, jak se to tankování provádí (taky mi to vrčí když je plno) a od té doby jezdím. Motor 2.4 čtyřválec automat, benzínem jede tak za 12, na plyn tak za 14. Úspora na plyn je ohromná. Kromě té první servisní investice zatím jiné poplatky za provoz nebyly.

    Nešel bych do instalace LPG do auta, ve kterém není, protože o tom nic nevím, té technologii dosud moc nevěřím (možná proto, že o ní nic nevím) a předem vím, že nemám čas ani peníze řešit přesně tyhle komplikace. U auta, které na LPG už několik let jezdilo a systém v něm už byl jsem udělal výjimku a dosud jsem tomu rád. Ušetřilo mi to fakt kopu peněz.

  7. V článku mi chybí informace, jaký byl použit plynový systém a do jakého motoru byl nainstalován.

    Podle ceny 20 000 Kč šlo nejspíš o nejlevnější Stag namontovaný u nejlevnějšího garážníka. Pak se není čemu divit.

    Výběr motoru je také zásadní, např. japonci, korejci a Renault jsou pro zástavbu LPG nevhodné, mají měkká ventilová sedla.

    1. Předpokládám Renault

    2. Informace o motoru je naprosto kruciální a já se nějak nemůžu zbavit dojmu, že autor na ni nezapoměl náhodou. Osobně bych to viděl na něco Japonsko/Korea. Vzpomínám, jak jsem kdysi pročítal fórum majitelů i30 2.generace, do níž bylo možno(právě k motoru 1.6) objednat LPG ofiko u dealera. A nebylo to hezké čtení.

    3. ret33: s těmi sedly u Rencka nemáte úplně pravdu, ono je dnes problematické to generalizovat celou značku (kteroukoliv). Měká sedla má motor od Nissanu (M4R), kdežto F4R (F4RT pro turbo) drží.

      Když mluvíte o Stag, máte na mysli vstřikovače (AC nebo ještě Valtek), reduktory (Tomaseto nebo AC) nebo ECU (řada)?

      1. Ano, je to zjednodušený pohled a spekulace. Čekal bych od autora, že základní technické parametry uvede rovnou v textu. Nebo je doplní v diskusi.

        Článek je plný emocionálních výkřiků do tmy a žádná relevantní data. Takto je hodnota článku nulová, mnohem užitečnější jsou komentáře.

        Kdyby se autor zajímal před přestavbou, možná by ušetřil čas, nervy i peníze.

        Proč ale někdo píše technicky zaměřené články o něčem, čemu příliš nerozumí, nechápu.

  8. V článku chybí to podstatné, jak už tady někteří psali. A jaké auto se vlastně jedná a jaká plynová instalace tam vlastně byla. Po zkušenostech si troufám tvrdit, že v ČR je asi tak jen 5 firem nebo montážníků, co umí LPG nainstalovat správně a taky správně seřídit. Jinak je to pořád jak přes kopírák – narvat tam nějak instalaci, seřízení jenom autokalibrace, základní ověření modelu jenom krátkou jízdou a jebat. Další prosím.

    Moje Audi A4 B5 rv 96 1.8 20V 92kW – osazeno LPG v roce 2000. Jezdím už druhou nádrž, první prošla po 10ti letech. Loni jsem se zbavil systému kontinuelního vstřiku LR IGS a strčil tam moderní sekvenci. Spotřeba plynu těsně pod 11l/100km v kombinaci 70% dálnice + 30% město. Nemám žádné problémy ani s chodem motoru, starty v zimě. Jediné co zdechlo byl katalyzátor, ale za těch 250.000km už měl celkem nárok. Kompresní tlaky motoru naprosto v pořádku. Za mě plyn OK, i když je to nějaká starost navíc co se týče servisu a papírování+poplatky co 2 roky. Jen do turbomotoru bych LPG asi nedával. Odpálených ventilů z 1,8T s LPG už sem pár viděl a zažil.

    1. Otázkou je – které firmy a montážníci jsou ti dobří ?

      1. Ja mam vsechny montaze delany u LPGpropan, nebo jaxe jmenuji. Musel bych pohledat. Nikdy zadnej problem. Dost komponentu maji pod svym logem. Jestli vyvinuli, nebo okopirovali, neresim. Ten presnej nazev si nemuzu vzpomenout a pro technicak se mi nechce…

  9. Do služební jedničkové Fabie HTP 12V jsem před lety nechal po záběhu nainstalovat polský Stag, tuším 300. Po dvou „donávštěvách“ na seřízení najela s prvními vstřiky cca 110 tis. km. Výměna jednoho za 250 Kč. Pak šla na cca dvou stech tisících do Áček (hrozně ji chtěli) a motor fungoval bez problémů, byť mu řada známých prorokovala zánik. Tchán udělal sedla už na sedmdesáti. Jezdilo to do sedmi litrů plynu. Po cca osmi naftových letech (Croma 07, Doblo 15) jsem koupil asi poslední kus Tipa SW 1,4TJet s LPG u nás. Už se nenabízí. Vyšlo mne pár litrů nad 4 kila českých, Doblo vzali na velmi slušný protiúčet. TJet má údajně má upravenou makovici i s ventily, je to nepřímovstřik a má hydroštely. Zástavba LPG Landi Renzo nese punc tovární, přímaz prý nepotřebuje. Po cca 15 tis. zatím nic nechce, jezdí zhruba za 8-8,5l LPG, z 90 procent v tom sedím jen já. Má nádrž na 48 litrů, nejvíc jsem do ní dostal 42. Na benzín zůstává klasická 50 litrů, v kombinaci tedy v pohodě Středomořský dosah. Tankuji kousek od baráku Tomegas, benzín výlučně Vervu 100. Klasický Natural mi u Fabie zalepil benzínový vstřik. Víceoktan mi doporučil i prodejce stejně jako občasné projetí na benzín (zhruba měsíčně) na cca 30-40 km. Kvůli toroidu nemá rezervu, palubní počítač neumí dojezd a průměrnou spotřebu. Proč jen tuším. Stav plynu ale v dílcích ukazuje, na rezervu dá asi 100 km. Najezdím cca 30-40 tis. za rok, proto LPG. Navíc neplatím silniční daň, jak už tu někdo psal. Přepíná na plyn hrozně rychle, v 15 stupních ani ne po půl kilometru, v mrazech asi po dvojnásobné vzdálenosti. Výběr paliva mohu ovlivnit tlačítkem. Rozdíl ve výkonu nepoznám, motor mi na LPG přijde o něco tišší, asi oktany. Pokud bude sloužit jako Fabča, nevidím důvod být nespokojen.

    1. Hyundai i30 1.generace 1.4 11 ventilů z 16 v hajzlu po 80.000km.
      Hyundai i30 2.generace 1.6 strávil v servisu mnoho času a plyn šel ven.
      Hyundai i30 1.generace 2.0 240.000km s běžnou údržbou stejně jako:
      Felicie 1.3 MPi 350.000km.
      FoFo 1.6 1.generace 250.000km.
      Subaru 2.5 Outback 180.000km.
      Toť zkušenosti z okolí.

      1. Mam LPG v UAZu, motor volha 2,4 „lepsi“ rada 417 (ta vykonnejsi z roku ’88). LPG nema proti socialisticke oceli z Uralu zadnou sanci. O rezervu jsem neprisel, o kufr take ne. Co chtit vic? :-)

        1. Hmm, kterou nádrž jsi obětoval, pravou, nebo levou??!?

          1. Pravou. Jeden aby obihal pri tankovani…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017