Proč už nikdy nechci LPG - zpět na článek

Počet komentářů: 100

  1. pár postřehů:
    1,to že nemůžete natlačit plyn do plna je problém u čerpacích stanic! na ostravsku tlači do plna všudě ale třeba okolo olomouce už jen na některych plynkach.
    2,takove šilene problemy sem s plynem doposud v žadnem autě neměl. poctivě sem ale měnil filtr každy rok to je fakt :D . a kdo vi co to bylo za fušera co vam to tam daval.

    1. Ja jsem jezdil na LPG bezmala 20 let, nez jsem presel na CNG a z pocatku jsem si dost veci i delal sam, takze:

      – co se tyka natlaceni „do plna“, tak v nadrzi je takovy plovak a ten v urcite poloze vystreli takovou tycku (plynari to nazyvaji „curo“) a ta zavre privod plynu do nadrze. Proto v hadici prudce vzroste tlak a stojan vypne. To je kvuli tomu, aby v nadrzi byla ona 20%ni rezerva objemu a nestalo se, ze nadrz, kvuli teplotni roztaznosti kapaliny, bouchne. Casem se to „curo“ ale zamatla tim mazutem, ktery v plynu zbyl a prestane „vystrelovat“. Proto ten tlak nestoupne tak rychle a stojan nevypne a tlaci dal, jen to cele drnci. Ja jsem s tim nikdy problem nemel, protoze jsem jezdil tam, kde byla „samoobsluha“. Pokud si ale clovek nechava delat plyn novy a navic od „ostrileneho kozaka“, pozada ho, aby mu ohnul ten drat, na jehoz konci plovak je, smerem nahoru. Tohleto je Occamova britva na zkuseneho plynare. Blbec, ktery o tom nic nevi, se totiz zacne vymlouvat na jakesi predpisy a bezpecnost, protoze nevi, ze ta nadrz je min. 10ti nasobne predimenzovana, co se tyka tlaku. Tim se ta 20ti %ni rezerva snizi. Vyzkouseno, ze takto upravena auta „nebouchaji“ ani v Chorvatsku. :-)

      – co se tyka filtrace plynu, tak to sice neni spatna vec, ale ja jsem si nikdy nenechal dat do auta sekvencne vstrikovany LPG, takze jsem byl usetren nasledujiciho:

      – nepravidelny chod, pokud plynar nevi, ze vsechny privody od rozdelovace ke vstrikum musi byt stejne dlouhe a nedodrzi vzdalenost trysky od hrdla ventilu
      – problemy s „kvalitou plynu“ – saci system spali vsechno :-)
      – nutnost „ohrevu jizdou na benzin“ – dobre serizeny saci system vam nastartuje i pri -20 na plyn a naopak nema zadny problem z vykonem hned od prvniho ujeteho metru a ma naprosto plynuly chod. Neco takoveho u benzinu necekejte ani u sebelepe serizeneho motoru. S jednim s Rekordu (moje davna srdcovka), jsem najezdil ~150tis km, s deravou nadrzi, do ktere se nedal benzin vubec nalit, takze 100% LPG

  2. No vidíte… Moje SUV, rok výroby 2003, čtyřválec 2,4L, na LPG (vybrán systém BRC a plynař dle referencí) přestavba cca 2011, od té doby najeto 200.000 km, platím pouze revize s výměnou filtrů a svíček (mělo by se po 20.000, v reálu tak po 25). Žádné jiné závady nikdy s LPG nesouvisely..
    Spotřeba na benzín by byla 10/100, v plynu je to do 13/100 plus max litr benzínu (starty, přivstřik, atd). Litr LPG jsem dnes ráno cestou z práce tankoval za 13,50.
    LPG se mi za ta léta zaplatilo už jen tím, že na autě je nulová silniční daň. Prvá léta auto tahalo i koňský vlek, ani to se servisně neprojevilo (tedy na LPG, na rozdíl od brzd a spojky…)
    Chápu že má autor negativní zkušenost. Já po osmi letech naopak nelituji a opravdu nemám čeho.

    1. Nevsiml jsem si, ze by autor zminil typ vozu. Pravda, ke konci uz me jeho vyplod docela nudil.

  3. Řešíte úplné nesmysly.

    Účelem LPG není to, abych já zaplatil méně; to serepes.

    Účelem LPG je jen a jenom to, aby si Bureš méně nakradl na dani silniční i na dani spotřební. A to (zatím ještě — není to navěky) funguje excelentně.

  4. Strašná sračka. Obecně nemusím šetřílky všeho druhu,ale jako sorry – dávat lpg do sockoidní 1.6tky je fakt úlet.. Nerad,teda vlastně rád to říkám,ale dobře Vám tak.

    1. A kam bys teda lpg dal?

      1. Třeba do starší osmiválcové bmw 750.

        1. Proč?

          1. Je to atmosféra a na spotřebě bude ten cenový rozdíl znát. Je to jen příklad.

        2. 750i je dvanáctiválec

          1. Měl jsem na mysli 750 Li z roku třeba 2008. To je osmiválec atmo.

        3. Dej, urcite v CR kazdy plynar zvladne zapojeni a pouzije ty spravne reduktory nebo jak se tomu. Nekdo tomu holt potrebuje jit naproti u aut, kde to fakt potreba neni :D

        4. Kto ma 750i tak do toho nemusi davat LPG. Na tom aute sa viac preplati na servise ako na palive :D

    2. Noooooo. Berlingo 1.6i zere 9-11 litrov benzinu pri normalnom jazdeni, tam to LPG sa vrati velmi rychlo. Moj accord 2.4i ma spotrebu 8 litrov az pri fakt rychlom jazdeni (atmo, 2011). Aj 1.4i golf (cca 2006) zere viac (OK, srackawagen). Aj taky litrovy trojhrncek of wagengruppe vie dat 9 litrov pri 130kmh.
      Ono velmi zalezi od vyrobcu motora aj tvaru auta (ale skor od vyrobcu).

  5. Měl jsem fávo na plyn. Moje první auto. Na fávu se sralo, co mohlo. Plyn docela ušel, přepínal se ručně pod volantem při větších otáčkách (prostě za jízdy), trochu to hrclo a bylo to. Bylo důležité to před chcípnutím přepnout včas na benál, jinak v zimě konečná-zamrzlo to a pak leda fén či horkovzduška. Ve staré nádrži vrzal plovák, zapíchat si v autě moc nešlo. A po 10letech bylo třeba koupit novou nádrž za děsnou raketu asi 10tkč. Půl roku na to jsem auto prodal.

    Tchán si koupil Daewoo Espero 1.5 benzín. Úžasně pohodlné auto,jinak děsný krám. Nechal do toho dát plyn. Sralo se to furt.

    Pak to dal pryč av rodině koupil naftovou Cordobu 1.9SDI (žentour :-) ). A jezdí a jezdí, max řeší rez. Jo a shořel mu spínač světel. Jinak ok.

  6. Ja mel asi rok a pul od pribuzneho (ktery dlouhodobe pobyval v zahranici) k jezdeni Dacii Duster se zastavbou LPG od vyroby. Za tu dobu najeto asi 85 000 km bez jedineho problemu, auto servisovano v autosalonu znacky. Rozdil mezi jezdenim na plyn a benzin prakticky zadny. Dokud jsem se nekouknul na kontrolku, ani jsem nevedel zda jedu na benzin nebo na plyn.

    Nyni velice silne uvazuji, ze az budu koncem roku kupovat novy vuz pujdu do neceho obdobneho. Mam pocit, ze tady asi bude docela rozdil, zda prestavbu sprasi Franta v garazi, nebo s LPG vyrobce pocita uz pri navrhu auta. Ma tady nekdo zkusenost s LPG origo od vyrobce??

    1. Dacie s LPG z továrny měly již z výroby jiné hlavy válců s upravenými sedly ventilů. Měly větší dosedací plochy tak, aby se zabránilo jejich „zaklepání“. Také prováděli materiálové změny na komponentech sání a výfuku, aby zabránili korozi působením agresívního kondenzítu. Ve výsledku šlo u úplně jiný motor.

      FIAT prodal také hodně aut na LPG, včetně oturbených T-Jetů. Fungovalo to OK, ale jednalo se „hromadnou garážovou akci“ prováděnou v opuštěné továrně Alfy Romeo v Arese. Tato „prvovýroba“ se technicky moc neodlišovala od toho, co dělají firmy provádějící přestavby. Životnost railu Landi byla údajně ověřena testy na 60 tkm.

      Ve skutečnosti ani moc nesejde na to, kdo tam ten LPG namontuje, ale některé motory to prostě nedávají. Ideální je osmiventil s nepřímým vstřikem a klasickými litinovými vložkami. Na opačném konci stojí motory s přímým vstřikem a povrchy válců vyrobenými plasmovým nástřikem nebo chemicky.

      Autor v příspěvku neuvedl náklady na dodatečné emisní testy 1 x 2 roky (musí se dělat 2x pro každé z paliv) a nutnost výměny nádrže po deseti letech (je to tlaková nádoba).

      Nenaplnění nádrže na plnou kapacitu je normální. Nádrž má úmyslně nechaný volný prostor kvůli tepelné expanzi plynu.

      1. Dekuji za objasneni

    2. V praci jsem jezdil skodovkami TSI na CNG. Jezdilo to v pohode a za pusinku. Servis ani zivotnost jsem neresil, snad se podeli nekdo kdo tyhle zkusenosti ma.

      1. Bohuzel se skodovkou zkusenost nemam, jen s Passatem, ktery je ale od skodovackeho CNG dost odlisny. Najezdil jsem na nem 180tkm, v podstate relativne bez problemu (prihlednu-li k tomu, ze slo o 1.4 twincharger – turbo + kompresor). I ten prosluly remen s napinakem vydrzel puvodni. :-) Zaznamenane problemy – ve 150tkm menena hlava valcu (ale netusim, co bylo pricinou), tesne pred prodejem jeste Lambda. Obecne snizena zivotnost svicek – interval vymeny ve srovnani s benzinem cca polovicni- a zapalovacich civek (CNG potrebuje zrejme vetsi proudy pro zapaleni). Taky bylo potreba menit olej kazdych 15tkm namisto 30tkm, takze clovek furt jezdi do servisu. Co se tyce servisnich nakladu, tak jedina polozka navic je tlakova zkouska v cene nekolika stokorun (a zminene dvojnasobne naklady na svicky a olej).

        Obecne jsem s tim byl spokojeny, kultivovany beh, i pres problemy vyse uvedene znacne nizsi provozni naklady, zadna silnicni dan. Auto melo diky tezkym nadrzim na zadni naprave tendenci protacet kola pri akceleraci a obecne to nebyla zadna raketa (1600kg, 110kW/220Nm). Kdyz dosel plyn, tak na benzin to zralo jak prokopnute (CNG 4.5 kg, benzin pres 10 l). Nastesti nadrze na plyn byly 21kg, takze akcni radius velmi slusny a na benzin jsem jezdil jenom kdyz CNG nebylo (Balkan, Skandinavie).

        1. Jenze oba pisete o CNG, zatimco LPG, s prechodem na sekvencni vstrikovaci systemy, se stalo „mrtvym“, kdezto CNG tyhle problemy (se sekv. vstrikem) nema, protoze metan je plyn uz od -170 stupnu.

      2. Mám s O3 FL ve verzi G-Tec najeto 80tis. a zatím absolutně bez problému. Jinak kamarád, co se mi stará o auta a má servis, má jako jednoho ze zákazníků firmu, která má flotilu nějakých 40 Octavií na CNG, najeto mají všechny 250 – 300tis. a systém jako takový stále bez problému. Ostatně ono se stačí například už jen podívat na to, kolik jich lítá po Praze jako taxíky. Z hlavy mě napadnou tři taxi dispečinky, které ty auta používají ve velkém. Otázka je, jak se ukáže ta 1.5TSI

      3. CNG je poněkud odlišné od LPG :P
        Může do podzemek (metan je lehčí než vzduch), neni to plný sraček jako LPG a předevšim to líp hoří. Nevýhodou je ještě míň tankovacích stanic než LPG a ten detail že v autě je tlaková flaška na 300 bar.

    3. Váš pocit je celkem správný. Jen bych to formuloval lépe. Jde o kvalitu montáže a seřízení a také o komponenty, resp. systém.
      Jestli mám správné info, tak nic jako tovární LPG prakticky nenexistuje. Když odmyslím kdysi prodávanou Oktávku na LPG, která měla myslím i upravené budíky se zobrazováním stavu jak BA, tak i LPG. Použit byl myslím Italský systém Landi renzo. To je ale opravdu velká vyjímka.
      Ostatní „tovární“ LPG jsou vlastně jen pořádně namontované LPG. Dle mé info se jednalo vždy o aktivity místních zastoupení některých značek. Někdy i s podporou výrobce typu odolnějších komponent = ventilů a jejich sedel, hlavně výfukových. Tedy nešlo o fušera v teplákách..

      U montážníků LPG je to stejné jako i v jiných oborech, tedy jako i u ostatních řemeslníků. Jde víc o to jak je to namontováno, než úplně co konkrétně. Nejdražší jsou zkušenosti. Tedy výběr kvalitního montážníka, když neznáte někoho kdo ty zkušenosti má a podělí se o ně.

  7. Přestal sem číst u zjištění motorizace 1.6……proboha proč? Tohle nikdy nepochopím, proč ste si nekoupil jiné auto na nájezd 35 tisíc ročně? Vhodnější motorem a podvozkem?
    Prodat stávající a přidat peníze za přestavbu, něco se určitě najde….
    Jinak mám už čtvrté auto na LPG a všechno ok, nájezdy 100 tisíc a více, jen běžný servis.

    1. To už jste druhej, co se diví kombinaci 1.6 + LPG, proč jako ?

      Já kdysi měl ve felicii 1.3MPI/50kW polský podtlakový LPG (obyčejná hadice s plynem do sání) a za mě to fungovalo fakt dobře a ještě jsem to relativně draho poslal do světa – a kupodivu jsem v tom i nájezd 32000km/rok po dobu dvou a půl let vydržel – v blbé 1.3. A jak to vzniklo ? Nejprve jsem měl auto a pak až vyvstala potřeba hodně jezdit, ale já se nechtěl (asi jako autor) zbavovat funkčního auta, které znám a kde bylo tzv. „vše uděláno“ (podvozek, čepy, brzdy, spojka atd…) ale pořešit nějak možnosti úspory. Rada „proč ste si nekoupil jiné auto na nájezd 35 tisíc ročně? Vhodnější motorem a podvozkem?“ je sice hezká, ale úplně na hovno pro někoho kdo nemá zbytečných řekněme 100 tisíc a chuť a energii shánět zase jiné auto a opět na něm vychytávat mouchy, jak někdy na ojetinách bývá.

      1. Proč? Protože jestli 1.6 jezdila za sedm na sto, tak mi to přijde v pohodě. Prostě do deseti litrů sem ochoten tu spotřebu tolerovat, když to stojí za to. Nevím,jsem zvyklý jít cestou pořídit si vhodný vůz na to co po něm chci. Taky sem se zbavil auta co bylo servisovane, ale z Emila se práce a profil cest. A to auto začlo na krátkých trasách trpět. A to sem mu nemohl udělat, tak šlo do světa a pořídil se vhodnější kus.
        A když se po čase zase změnil profil cest,zase se vůz vyměnil. Mě nebaví treba 4000km měsíčně jezdit třeba v 1.4hatchback v režimu město, dálnice, hory.
        Každý to máme jinak.

        1. Mel jsem i klasickou 105ku na LPG a ta byla docela poruchova. Taky to byl ale vrak, uz kdyz jsem si ho koupil. Naopak Rekordy (2.0 a 2.2), nikdy problem s ventilama, prestoze taky mely jeste litinove hlavy.

  8. Jeep XJ Cherokee ’94, čtyřlitrový šestiválec, na plyn jsem prozatím najezdil skoro 100 000 km bez nějakých potíží. Budu už muset nechat udělat preventivní výměnu vstřikovačů (sice fungují, ale už jsou rezavé jak liška) a za několik let výměnu nádrže kvůli tlakové zkoušce, ale jinak si fakt nemůžu stěžovat. Nádrž je toroid na 88 litrů, využít lze nějakých 74 litrů a průměrný dojezd na jedno natankování se pohybuje někde kolem 420 – 450 km dle stylu jízdy. Na to, že mám těžší nohu na plynovém pedálu a jeep skutečně není vzor aerodynamiky, celkem slušné.

  9. S LPG mám zkušenost ze dvou aut: KIA Sorento 3,3 V6 256 k, r.v. 2007 plyn od začátku, koupil jsem ho jako 6 leté s najetými 170000 km, toho času 260 000 km. Systém BRC namontovaný v v Německu. Elektronické přimazávání ventilů. Nádrž 92l. natankoval jsem max 76 l
    Závady na plynu:
    Už při koupi vadný palivoměr – vyměněn za asi 1500 Kč,
    V cca 210 000 sekající se jeden vstřik – opět cena za výměnu kolem 1500
    Závady díky plynu – žádné
    Spořeba dlouhodobá kolem 16 l /100 km, spotřeba na benzín dle TP 11 l/100 km, ale občas jezdim s 2,5 t přívěsem.
    Problémy související s plynem:
    horší starty v mrazu, vlivem svíček které jsou pro plyn „studenější“
    Druhé auto Mitsubishi Colt 1,3 95 k, r.v. 2012 koupeno 2014 s 12 000 km okamžitě namontován plyn Landi, přimazávání podtlakové, nádž 36 l spotřeba dlouhodobá 7,3 l/100 v techničáku 5,5 l/100km, toho času najeto 83 000 km bez jakékoli závady.
    Jediný opruz obtížné nastavování přimazávání.

    Myslím že záleží na plynomontážníkovi a nenechal bych se se ukecat že přimazávání netřeba. Příští auto půjde také do plynu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017