Proč to Andrej zase dal? - zpět na článek

Počet komentářů: 376

  1. Vynikající článek. A nadto hodně nestraný, což je na tomhle vebu dost vyjímečné.

    A především – konečně měl někdo koule přiznat, že (bohužel!) nikdo použitelnéjší než Bureš na české politické scéně dnes není !

    Po 30 letech řádění zlodějů (KDU-ČSL), gaunerů (ODS, TOP09), tržních komsomolců (Svobodní, ODS), levičáků, neomarxistů (Piráti,Zelení) či obyčejných idiotů a diletantů (VV), nebo lidí neschopných (Okamura,Sobotka), je na tom naše země opravdu bídně.
    Navíc jsme v situaci celosvětové ekonomické a politické krize. V téhle šlamastyce je pro přežití země lepší nějaký ten lord protektor, než smečka politických psů co se mezi sebou rvou o poslední ohlodané kosti.

    A lidi tohle na podvědomé úrovni cítí, proto Bureše volí ikdyž na vědomé úrovni přesně neví proč vlastně.

    1. Ano, také jsem se divil, jak kvalitní článek tu vyšel. Se snahou o objektivitu a realitu.

      Po článcích s vysokým KVÍ KVÉ od Martina Urzy a různých, co se označovaly jako anrchokapitalisty či různé liberály – mě to dost překvapilo.

      1. Já už se tady podobným článkům nedivím. Je totálně nebo spíš totalitně příšerný a vybírat mezi zlodějem, vrahem nebo jiným hajzlem fakt nemusíme. Že je někdo možná ještě větší svině než Andrej Babiš mi skutečně jako argument pro jeho volbu premiérem přijde nejubožejší z ubohých.
        V týhle zemi žije hromada schopných, chytrých a vzdělaných lidí, což se při čtení podobných „článků“ zdá jako neuvěřitelné. Naopak tato „lidová tvořivost“ ukazuje v plné nahotě, kdo a proč je reálným voličem ANO a komu vděčíme za to, že máme ve svém čele zloděje, lháře a podvodníka, jehož jediným volebním programem je škodit, okrádat a likvidovat. Pravda, na rozdíl od jiných politiků musím uzanat, že tento svůj volební program Babiš 100% plní!

        1. To:Integrale
          Ano, tohle vsechno co rikate, je pravda. Nicmene, ta hromada schopnych, chytrych a vzdelanych lidi se s necim takovym jako politika nemaji chut zahazovat, protoze se dokazou na trhu prace a i jinde prosadit lepe. Nezbyva nez vybirat z toho, co se nabizi. Taky bych radeji videl jine politiky, ale nejsou jaksi v nabidce. Doba, kdy „ministr“, nebo treba „poslanec“ mely jeste nejakou vahu a kdy lide nosici tento titul byli vazenymi obcany, je nenavratne pryc. Neznam nikoho ve svem okoli, kdo by chtel dobrovolne pracovat v zumpe, takze ti slusni, chytri a vzdelani jsou zkratka jinde.

  2. Andrej to dal, protože ostatní jsou hňupové. Politik v demokracii musí oslovit voliče. A to Andrej umí a umí to taky Zeman. A nechápu, kterého pablba napadlo, že když Babiš a Zeman umí oslovit velkou část voličů, tak vhodná taktika je antiBabiš a antiZeman. Panáčkové by konečně měli vylézt ze svého kanclu v centru Prahy a trochu se projet po ČR. A na nějakou poctivost to bohužel stany neuhrají, protože průšvihou se táhne za ODS, ČSSD, KDU … mraky.
    Já jsem nevolil ani jednoho, ale taky jsem nemohl volit Drahoše. Volím Svobodné, i když bych si to taky představoval trochu jinak.

    1. Samozvaní majitelé demokracie se často ohánějí tím, jak jsou vzdělaní. Ale ani při tom svým vzdělání nepochopili, že když budou skrz ČT sedm dnů v týdnu valit do lidí nalejvárnu, že když budou volit jednoho kandidáta, tak jsou nesvéprávní idioti, kteří nemají právo žít, natož se účastnit svobodných voleb, tak se ti opovrhovaní “venkovani”, “důchodci” a “alkohoholici” akorát naserou a velcí vzdělanci a osvícenci si můžou připsat další porážku.

      1. ASi tak. Oni ti velcí vzdělanci jsou často jen vzdělanci. Franta z vesnice, kterej umí „jen“ rozebrat a zase složit traktor je pro ně povl, ale ve skutečnosti je možná jeho hlas mnohem reálnější protože ten obyčejný život denně žije. A pak když vystoupí v televizi politolog nebo politik a začne žvanit něco solidaritě, tak Franta ví svoje.

      2. Vystihli ste to presne, u nas takto nasi nadludia nepochopili uspech Kotlebu. Presne pre toto ho ludia volili nie ze by v nom videli spasitela.

        1. To:semancko
          Ja zase nechapu uspech Matovica a jeho schrankovy strany. Kotleba bude v pristi vlade at uz s jednou nebo druhou stranou. Oni mu zrusi LSNS soudem, ale uz ma rezervu.Pujde do koaly se Smerem a SNS a vsechno bude jak ma byt.

          1. K Matovicovi este pridajte Kolara a jeho harem. Toto zssa nepochopim ja, volicov tychto sasov povazujem za nebezpecnejsich ako Kotlebovych.
            Matovic a jeho suita bodovali vytahovanim kdejakej spiny na politicku konkurenciu, na to niektori ludia dobre reaguju. Ale dochadza mu dych a verim, ze uz o nom nebudeme pocut.

            1. To:semancko
              Kolar a jeho harem je nahodou takovej ukaz jako Kotleba. Lidi to ptoste nemeli komu hodit, Kotleba jim prisel moc mimo, tak to hodili Kolarovi, ma prece devet zen, devet deti, tak co. Ono je to v podstate jedno. Ja bych z neho obavy nemel.

              1. Kolarovym problemom je jeho minulost. Vela jeho kamaratov z detstva uz je pod zemou lebo nepatrili k dobrym chlapcom. A odkial je presne jeho majetok je otazka ktora by mala trapit jeho volicov pretoze na to nepozname odpoved. Ale zasa jeho podiel na politike tejto krajiny nie je vyznamny, tak ho tiez nejako prezijeme.

  3. Takze jsem se dozvedel, ze cim vyssi jsou dane, tim je vsechno lepsi, zatimco nizsi dane prinesou inflaci a znehodnoceni dluhopisu.

    Kdyz budete chtit, vysvetlim vam, jak moc se mylite v blabolu o snizovani dani a inflaci, ale napred prosim proctete alespon kapitolu ekonomie v sesitu Spolecenske vedy v kostce.

    Jinak je bezesporu pravda, ze nizke dane jeste neznamenaji vyssi zivotni uroven, ono taky hodne zalezi, za co je vlada utraci. Nicmene jedna zavislost plati absolutne: cim nizsi dane (ceteris paribus), tim vice svobody. Je fajn pocit, kdyz ze svych dani nemusite platit Capi hnizdo, kulturni akce na namesti, ceskou televizi, netahla nebo zdravotni pojisteni pro cizi deti, zato si muzete dovolit koupit byt, auto nebo treba zaplatit pravnika, kdyz ho potrebujete.

    1. aniz bych se vyjadroval k tezi ze cim vyssi jsou dane, tim je vsechno lepsi, zatimco nizsi dane prinesou inflaci a znehodnoceni dluhopisu faktem je ze obcanem Norska, Svedska, Danska ci Finska bych chtel byt a vysoke zdaneni by mi nevadilo. Samozrejme koketovani Finska se zakladnim nepodminenym prijmem uz je prehnane …

      1. Ja se naopak priznam, ze jsem danovym rezidentem Svycarska a zit v nektere z vyse zminenych zemi bych nechtel ani za zlate prase, natoz tam platit dane. Kdyz zbyva moc penez statu, rad je cpe lehkozivkum v neziskovych organizacich a ja nejsem genderove, jazykove ani jinak moc korektni, sel bych rychle do basy :)

        1. Njn. ve státě jehož ekonomická síla stojí na zlatých zubech zplynovaných židů, by chtěl žít každý.
          Tedy přesněji řečeno na zlatě zholokaustovaných židů a do latinské ameriky zdrhnuvších nácků. Ani Hitler neměl koule je napadnout, ačkoliv čistě vojensky by Švýcarsko převálcoval za 14 dnů, domobrana nedomobrana.
          Naposledy na skrytou mafiánskou sílu švýcarských bank doplatil chudák starej Ransdorf. Poté co se jim v tom začal šťourat, do týdne záhadně zemřel.

          1. Vzdycky jsem si rikal, co to asi musi byt za idiota, aby uveril takhle naivni socialisticky propagande. Ted uz vidim :)

            Pritom pro popis svycarskyho hospodarskyho zazraku neni potreba moc – zelezna vule a disciplina historicky nejlepsich vojaku Evropy, velmi stabilni prostredi a nizky dane.

            Az budu potrebovat nejaky informace z oblasti vojenstvi, urcite se s duverou zastavim :D

      2. Nehlede samozrejme na statni dohled v podobe treba Barnevertu, stat ma tolik penez a moci, ze se mu efektivne neda branit. Tady zaslouzi Andy muj dik, ze statu pousti zilou :)

        1. Barnevernet je sice démon největší, ale realita je, že naše sociálka těch dětí odebírá mnohem víc. Akorát že si na tom žádnej europoslanec nedělá kampaň.
          Asi by bylo fajn, kdybysme konečně přestali ukazovat na bordel u sousedů, ale uklidili si doma.

          1. Realita je, že shane je ulhaný lhář. To je jediné, co jste sdělil vaším příspěvkem. Barnevern odebírá děti v mnohem větších počtech, a to má Norsko tak půlku obyvatel oproti České republika.

          2. Mne ani tak neslo o pocty (jakkoliv i pocty jsou v CR relativne nizsi), jako spis o duvody. Ceska socialka odebira deti prostitutkam, co otehotni, aby byly zadanejsi zakazniky. Norska pro spatnou fotku na facebooku, nekorektni vyjadrovani, nesoucinnost se statnimi urady, pro politicke presvedceni, proste kdykoliv se urednicim neco nelibi. Ale je pravda, ze netahla, co lezou rezimu do prdele, se tam maj super :)

      3. to: trevor12

        Tak nevím, do toho Norska anebo Švédska bych s vámi asi nešel…

      4. „…obcanem Norska, Svedska, Danska ci Finska bych chtel byt a vysoke zdaneni by mi nevadilo…“
        Tak to je slušný!

    2. „Nicmene jedna zavislost plati absolutne: cim nizsi dane (ceteris paribus), tim vice svobody.“

      Ano, tam kde je stát totálně v rozkladu, a daně se nejspíše neplatí vůbec (např. Somálsko) je nejvíce svobody. Lidé se tam cítí nejbezpečnějši a svobodně realizují vše co si umanou.

      1. Somalsko? Dan z obratu 10%, DPPO 35%. U nas DPH 21/15/10 (ovsem neprobiha vicecetne zdaneni jako u dane z obratu) a DPPO 19%. Takze v CR mira zdaneni firem zhruba polovicni.

        Nez napisete nejakou kravinu, alespon si zjistete zakladni fakta.

        1. Nulová socko, nulové zdravotko, nižší DPH a většina obyvatel v šedé ekonomice. Drtivá většina obyvatel neplatí žádné daně. Ve výsledku výrazně nižší daně.

          Jinak řečeno, ty ekonomické teorie typu nižší daně, vyšší svoboda ála ochy original jsou platné. Somálci mají obrovskou míru svobody, jen přitom umírají hlady, suchem, na nemoci, apod.

          1. Socko neni dan (tedy v normalnim state), je to prima platba ekonomicky aktivnich obyvatel duchodcum. Zdravko tez neni dan.

            V sede ekonomice muzete past kravy, soustredenou cinnost vyzadujici stovky kooperujicich lidi s relativne malou pridanou hodnotou (tedy ne drogy) delat naopak nemuzete. Nejsou firmy, nejsou penize, neni bezpecnost, neni zivotni uroven.

            Stale plati, ze ceteris paribus je mnohem vyhodnejsi mit nizke dane, idealne s plovouci sazbou a zakonem omezene spektrum vydaju jen na nezbytne sluzby. Kdyby melo Somalsko velmi nizke dane, mozna by se nejakemu investorovi vyplatilo zaplatit soukromou bezpecnostni sluzbu. Platit k ni i dane je ale ekonomicky nesmysl.

            1. Ohledně vaší definice daní to raději nechám být. Např. v USA se socko a zdravotko platí také a nazývá se daní.

              Ne, nevyplatí se platit velmi nízké daně. Už jen proto, že takový stát rychle upadne. Jak je mimochodem vidět i v tom Somálsku, které získalo nezávislost v roce 1960, a před pár lety se kompletně zhroutilo. Takže současný daňový systém v Somálsku je také poučením se. Všechno jim zkolabovalo, a nedávno měli snad první volby po hodně dlouhém čase.

              Kromě toho mnohé služby jsou mnohem výhodnější (levnější a kvalitnější), pokud je provozuje stát, nikoli soukromník.

              U nás v České republice například už nikdo nepochybuje u vody, kde předání soukromníkovi přineslo jen stonásobné ceny a nižší kvalitu vody – od té doby se pravidelně nějaký ten pražský obvod prosere na záchodě po závadné vodě.

              Jinak řečeno, slabý stát je totálně k hovnu. Takový stát nemůže plnit svou funkci, a občané takového státu jsou na tom mnohem hůře (ekonomicky i jinak) než při silném státu s rozumně vyššími daněmi.

              Ale chápu. Po době komunismu jsme přišli na to, že levicové extrémy jsou neživotaschopné a vedou do háje. Teď začínáme postupně přicházet, že úplně to samé platí pro pravicové extrémy. Jako jsou nemsyslné ideje slabého státu, nebo dokonce soukromých policií a soudů ála idiota Martina Urzy. A o tom to je.

              1. Tak urcite, Somalsko na tom neni spatne proto, ze by vlada kradla, lidi byli lini a hloupi, ale proto, ze maji nizke dane, to dava perfektni smysl :)

                Samozrejme, s nizkymi danemi se stat brzy rozpadne. V Somalsku, ktere ma danove sazby extremne vysoke, to nastesti nehrozi. A ktery stat ma nejnizsi danovou zatez v Evrope? Svycarsko, ktere existuje jako demokraticky stat a nikym nedobyto od 13. stoleti. Zajimave :)

                Byl by zdroj, podle ktereho je zdravotni pojisteni v USA nazyvano dani? Nj, nebyl, socialiste zdroje nemaji, jen blaboli :)

                Urza je magor, naprosto stejny magor jako vy, jen na opacnem extremu, ale to nechme stranou. Vodu nema v zadnem pripade mit v rukou stat, nybrz samospravy. Na kazdem konkurencnim trhu je stat horsim hospodarem nez soukrome firmy, to plati naprosto bez vyjimky. Ale vykladat tohle marxistovi, co nema poneti o ekonomii ani o ekonomice a plete si pojmy jako mira zdaneni a absolutni vyse prostredku vybranych na danich, pricemz obemu rika „dane“, je uplne zbytecne. Nastesti se clovek jako vy nemuze dlouho v politice udrzet, i kdyby se tam nahodou dostal, stacila by jedna otazka na tema ekonomie jako onehda u Kateriny Jacques na biomasu :)

            2. Pokud výše odvodu závisí na výši příjmu a nikoli na výši plnění, jedná se fakticky o daň. Víra že se jedná o nějaké pojistné je zcela lichá a byla opakovaně v nálezu NSS a ÚS vyvrácena. Byla uložena povinnost neříkat této dani pojištění, na což stát hodil bobana, aby lidé, jako jste například Vy, měli pocit, že daň vlastně není daní. Nikdy bych nevěřil že jim to někdo sežere, ale zdá se, že jako všichni pravičáci mám tendenci lidi přeceňovat.
              Tvrdit, že rovnice méně daní = větši svoboda neplatí, již vyžaduje neskutečnou pomazánku v palici místo mozku.

              1. O tom, jestli je české zdravotní „pojištění“ daň nebo pojištění, můžeme diskutovat. Jedna věc je, že se jedná o poměrnou část příjmu, druhá věc zase že jde de facto soukromému subjektu. Osobně se mi víc líbí pojištění, které platím já, tedy švýcarský model, ale lidé chtějí socialismus, mají ho mít. S tím, že kdo popírá rovnici, že méně daní = větší svoboda, je retardovaný, se plně ztotožňuji.

                1. Zdravotní pojištění to bylo v US před zavedením ObamaCare. Teď už mají také jakousi kombinaci daně a pojištění. Ve většině západoevropských zemí jde o nějakou kombinaci pojištění a zdanění. V ČR je to křišťálově čistá daň a dokud nebude stanoven tzv. nadstandard, křišťálově čistou daní to bude.
                  Sociální pojištění pojištěním nebylo, není a s největší pravděpodobností příštích 50 let nebude. Je to čistočistá daň z příjmu s určením podléhajícím rozhodnutí výběrčího daně (bez vlivu daňového subjektu). Jedná se o varinatu průběžného důchodového systému pay-as-you-go, který zaváděl již Otto von Bismarck v 80. letech 19. století. U nás je ještě doplněný zvláštním systémem dobrovolného důchodového připojištění, který je jakýmsi dalším podivným pilířem přerozdělování peněz od chudých k bohatým.

                  1. No ono je to jeste horsi. Zdravotni pojisteni je taknak oddelene od statniho rozpoctu a tak je to…podle me proste vic pojisteni nez dan. Oddelit ho by nebyl zas takovy problem.

                    Naopak socialni pojisteni je dan, neni to transferova platba, jak by byt melo. Svycari maj povinny dvoupilirovy system, oba pilire oddelene od statniho rozpoctu s tim, ze do prvniho pilire maji presmerovane treba zisky z loterijni dane. Za me vic nez dobre.

          2. A mimochodem, DPH neni v Somalsku nizsi ani omylem. V normalnim obchodnim vertikalnim retezci bude zhruba 3x vyssi nez v CR. Rozdil mezi dani z obratu a DPH doporucuji nastudovat :)

  4. Mít fotra, kterej by mě nastrčil jako živej štít pro případ, že prasknou jeho dotační tunely a pak za mnou poslal dva agenty, který by mě našlehali drogama tak, že budu před novináři vypadat jako totální zelenina, to je tedy vskutku výhra.

    1. To Ko-za
      Tak nevim. Prej toho mladyho Andreje nasli nekde na dalnici fizlove a odvezli ho na psychiatrii. Ja nejsem odbornik na konspiracni teorie, ale nejak moc lidi by ten starej Andrej do toho musel zapojit, aby ze syna udelal zeleninu. Takze si myslim, ze asi bude bliz pravde ta jeho verze se schizofrenii.
      Stejne jako s korunovejma dluhopisama. Kde je to vysetrovani vsech tech, co podobne v te dobe udelali tuhle vec? Nekde jsem cetl o cca tisicovce firem.
      No a dotace na Capi hnizdo se vysetruje taky nejak dlouho. Bud tam teda podvod je a at ho zavrou, nebo neni a nechaji to tak. Novy veci uz nenajdou u veci stare 5-10 let, takze pokid maji vsechno pohromade uz mela byt obzaloba. Cesky policejne soudni aparat neumi ani Ratha dostat do basy a to ho chytli v primym prenosu s penezma. Parkanovou dodnes nevyresili. Takze mne tohle vsechno pripada jako neco v stylu „porad te drzime pod krkem, bud hodnej“.
      Zato Kramnyho nebo Necesanyho umeli odsoudit klidne i rychle na zaklade (udajne) zfalsovanych dukazu, nepotrebovali je drzet za gule. Ja bych se cesky justici nechtel dostat do rukou ani omylem.

  5. Tak já myslím, že i přes některé drobné chybky se autor poctivě snažil o analýzu, což je třeba ocenit. Závěry se nám nemusí líbit, nicméně když analyzujete žumpu, pak se prostě hrabete v hovnech a nikoli v drahokamech.

    Babiše opravdu kurva ani trochu nemusím a můj hlas nedostane za žádných okolností. Ale …

    … faktem je, že dnes skutečně není koho volit. Alternativou jsou strany, které svými průsery a zlodějinami pro Andreje připravily půdu (a teď brečí, že větší svině vyhrává). Případně totální mrdky (Piráti), anebo politické mrtvoly (kéž už konečně: starosti, TOP, viz https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/SANEP-Volebni-preference-brezen-2019-575658 . Že se těsně nad 5% kvórem drží lidovci a komunisti, už jen dokresluje celkovou bídu… )

    1. Zavedené politické strany si připravovaly půdu, koryta a další pro své účely. Andrej Babiš jim do toho skočil, a prostředí připravené pro jiné tuneláře využil pro sebe. To je celá historie.

      Není koho volit, protože po každé změně režimu existuje řekněme 10-15 let okno, kdy občané mají vliv na dění. Pak se to zabetonuje, a rozdělí se moc, majetek a prebendy. Občané České republiky to okno prošvihli, protože včas nevykopali havlisty, a protože volili „aby to nevyhráli komunisti“ a „aby to nevyhrál Paroubek“ namísto toho, aby volili co nejlepší pro sebe a Českou republiku. Politické strany jim jejich přání splnili – skutečně v čele na prvním místě nejsou ani komunisté, ani Paroubek. Nic jiného voliči v okně, kdy mohli měnit situaci nechtěli, a tak nic jiného nedostali. Tak jednoduché to je.

      1. * Andrej Babiš nastoupil do systému, který hromadu dotací posílal jemu, a přesměroval na sebe ještě větší balík veřejných peněz, aniž by si musel nadále platit politiky jako prostitutky. Přešli jsme ze systému, kdy byli tuneláři protěžováni a kradli pokud možno tajně, do stadia, kde tunelář vládne a krade veřejně. Z nějakého podivného důvodu se to lidem, kteří na ostatní tuneláře nadávají, moc líbí.

        1. Přešli jsme ze systému, kde se mohutně kradlo a tunelovalo veřejně i tajně do systému, kde se děje totéž. Zároveň se připravovala akcelerace Bakalovo/Kalouskovo bandou, která by povýšila kradení na větší plyn.

          Nic se v zásadě nezměnilo s výjimkou hodnoty ukradeného, která je – bohužel při těchto úvahách – u Babiše asi tak 100 x nižší, než by to bylo jinak.

          Mně se Babiš nelíbí, nikdy jsem ho nevolil, a spokojený s ním nejsem. Ale stejně tak se mi nelíbí černobílé nemyslící typy ála ochy original, kteří jsou chytří jako rádio, ale nevidí realitu.

  6. O vývodech „ekonomického okénka“ autora ve smyslu „snížení daní spustí inflaci cen“ se dá s úspěchem polemizovat – právě zvyšování daní směřované skupinám obyvatel, které vše hned rozhází, spouští inflaci, jak je právě „v přímém přenosu“ vidět všude kolem (důchodce v Kauflandu rozčilující se kolik chtějí za velikonoční mazanec – to, že zvýšení cen způsobilo právě zvýšení důchodů a platů zaměstnanců státu nevidí – nemůže, na to má moc vymytou palici zprávami v televizi). Bylo by to zřejmě právě naopak – snížení daní by inflaci cen snížilo z důvodu tendence daňově nejvíc okrádaných spíš vše hned nerozházet (hospodařit a spořit).

    1. Já bych se důrazně ohradil, že by zvýšení cen v obchodech spustilo zvýšení důchodů a platů státních zaměstnanců. Protože to není pravda.

      Článek má pravdu v tom, že růst mezd za poslední 1-2 roky byl zcela eliminován růstem cen. Je to prostě proto, že obchodník bude šponovat ceny tak vysoko, dokud to jde.

      Teď jsem se vrátil z USA. Ceny jsou tam řádově vyšší než tady v České republice, je tam velice draho. Kromě toho tam stejně nic nekoupíte, pokud nenasednete do auta a hodinu až dvě nebudete frčet k nejbližšímu supermarketu. Ani propisku často nedostanete koupit v blízkém okolí. Daně tam mají veskrze nižší. Prostě obchodníci šponují ceny, co to jenom jde.

      Nechte si prosím už ty blbé řeči o tom, že nižší/vyšší daně způsobují nižší/vyšší ceny zboží. Tyhle pitomosti už si může myslet jen idiot.

      1. Já teda nevím, ale když jsem byl v US naposledy já, tak naopak superdraho bylo v ČR. Většina tamních lidí by tady nepřežila rok, protože by to pro ně bylo příliš složité a drahé. Buď se tam muselo něco radikálně změnit (typu světové války nebo podobně), nebo jsem byl v jiných US…

        1. @Integrale:
          V USA je draho.
          Samozřejmě, dostanete i levné potraviny, kor když si jich koupíte rudlík, ale když si nahážete do košíku v USA nákup, přidáte sixpack, solidní pečivo a pár uzenin a nebudete honit slevy a akce – prostě normální nákup, budete v USA o cca 15% dráž.
          Vyražte v USA do hospody na jídlo, minimálně o 30% dráž.
          PS: naposledy jsem byl v severním Wisconsinu (který platí za celkem chudej kraj) předloni, takže nevím, zdali se něco nezměnilo.
          PPS: ano, když si půjdu koupit iPone, Lewisky anebo Harleye, samozřejmě ušetřím. Bavím se o rodinném nákupu v supermarketu za rohem

          1. V supermarketu za rohem občas bývalo opravdu draho, v obřím supermarketu za městem, mi ty ceny připadaly hodně podobné cenám v ČR a mnohdy i levnější. Záleží na tom co člověk kupuje. Na spoustu základních potravin tam byla nulová daň.

            https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/RetailMilkPrices2018.pdf:
            U.S. simple average prices are: $3.27 per gallon for conventional whole milk, tzn plnotučné mlíko v průměru stálo v USA 87c/litr tzn 20 kč/litr.

            A mnohdy galon slušného mléka byl pod 3 USD, tzn za cenu, za kterou se u nás prodává bílá břečka nevalné chuti.

            Drahé tam bylo pečivo, levné a luxusní naopak třeba cornfalkesy, maso se dalo drahé i levné atd. Pokud měl člověk auto, tak se dalo nakupovat levně nebo levněji než v ČR. Samozřejmě asi ne v centru NY nebo SF, ale pokdu člověk bydlel někde na periferii, tak jezdil nakupovat za město a ne do centra.

            1. Ano, v neděli jste vyrazil na nákup na okraj Filadelfie, a nakoupil jste za takový ceny, že v ČR se Vám o takových nezdálo ani v nejoptimistějších snech. Že byly položky, které byly dražší než v ČR (tesilový oblek, za který by tehdy v ČR nikdo nedal ani dvě kila) a některé naopak za směšně nízké ceny (džíny plus jedny zdarma za cenu sotva jedný nohavice v ČR), je samozřejmé. Ale náklady na bydlení, elektriku, pohonné hmoty… zkrátka nezbytné životní výdaje… všechno skoro zadarmo. Vždycky jsem si dělal legraci, že bych v té Filadelfii chtěl někoho vidět umřít hlady :-)

              1. Mě tam fascinovala ta nulová daň na základní potraviny, konečně stát, který přišel na to, že efektivní je danit luxus a ne základní životní potřeby, takže chudý člověk, není-li líný vařit, může jíst zdravě a levně.

              2. Pohonné hmoty, jasně. Ale elektrika a bydlení?

            2. Dávat příklady nemá smysl, z fleku bych mohl najít mléko v Albertu 3,5% za 14.90Kč … ;-)
              Můžu fakt posloužit jen dojmy – a mám dojem (beru výpis z karty za potraviny za pár týdnů), že v ČR jsem se dostal za srovnatelnou kvalitu o cca 15% méně, což je ale nevelký rozdíl.
              Kdybych měl ty koule na to, abych vždycky vyrazil do chrámu za město a vytiknul zboží v akci, nebo vůbec po cenách cíleně šel, asi bych nakoupil levně. No jo, ale já to moc nedělám ani v ČR a prostě holt koupím co potřebujeme, nebo na co je chuť. Typicky pivo a pečivo v USA za ranec (kupovali jsme nakonec Leinenkugel v plechovkách), zelenina a maso za dobře, kuřecí za babku, elektronika za nic.
              To co tvrdí nahoře Integrale, že v ČR je oproti USA superdraho, to je prostě blbost.

              1. Tak vono taky asi jak kde a jak kterej retezec. A samozrejme taky co v tom kosiku je. Plus samozrejme s cim to u nas srovnavas. I u nas stojej stejny veci ruzne a i bez akci.

                1. @shane:
                  no to je jasný. Proto píšu, že příklady nejsou k použití. Můžu posloužit jen tím, jakej jsem z toho měl dojem.

              2. ona taky Philadelphia neni misto kde bych chtel zit … dost vysoka kriminalita … s tim mohou souviset nizsi ceny tamniho bydleni

                ja muzu srovnat jen NY a ten byl tedy drazsi na to co jsem jako turista potreboval nez jsem platil v CR (hlavne jidlo).

                1. @trevor12:
                  zase dojmy:
                  Wisconsin, skoro jako v ČR, slušný pivo, čím blíž Minnesotě, tím dráž.
                  Minnesota, rozdíl mezi Minnesotou a Wisconsinem jak mezi ČR a DE, dráž, ale bohatší lidé
                  Kalifornie, draho jako svině všude a ve všem, kromě paliva a aut.
                  Florida, kupodivu solidní ceny, obrovský výběr jídel z mořských potvor, ubytování za dobré peníze, jídlo v SM trochu dražší ne Wisconsin

              3. Proto jsem taky dal půrměr. Průměrná cena polotučného (!) v ČR v roce 2018 byla cca 19 Kč, takže se dá říct, že plnotučné v USA stojí v průměru tolik, co polotučné u nás.
                https://www.czso.cz/csu/czso/vyvoj-prumernych-cen-vybranych-potravin

                1. A teď si vem, že i v rámci USA kolísají ceny v rozpětí $2-4 per gallon, záleží na lokalitě. Tedy, i samotném USA regionu jsou rozdíly větší, než mezi USA a ČR … ;-)

  7. Jinak článek se mi líbil, a díky za něj. Jen to „omlouvání sviní tím, že existovaly ještě větší svině“, s tím nesouhlasím. I když vím, že vlézt v té době někam z blbosti a nevědomosti bylo snadné, a vylézt (bez velkého negativního dopadu) nemožné – i když jsou v každé společnosti a době lidé, kterým nějaký „morální balast“ nevadí a pro „kariéru“ udělají co jen lze – a z nich se rekrutují „ti co drží ruku na tepu doby“

  8. „V okamžiku, kdy lidé mají více peněz, startují i ceny, a to mnohdy (u nás téměř vždy) více, než je ono zvýšení mezd či zisků z podnikání“

    Zajímalo by mě, o které zemi „u nás“ autor mluví, protože v ČR tohle snad nelze myslet vážně.
    Vzhledem k tomu, že posledních asi 30 let příjmy vzhledem k cenám, a tedy životní úroveň, prakticky soustavně rostou.

    U růstu příjmů/cen jde hlavně o to, jestli ten růst je vyvolaný inflací (stát natiskne víc peněz), nebo růstem produktivity práce.
    A pak může jako růst cen opticky vypadat situace, kdy lidi při růstu životní úrovně přejdou na lepší a dražší věci.
    (Například někdo dřív jezdil na dovolenou se stanem a autem plným konzerv a teď kupuje all inclusive letecky)

    1. A proto je rok od roku čím dál těžší pro většinu mladých si třeba pořídit byt a založit rodinu.

      Vůbec když se mluví o životní úrovni, a srovnává se předchozí desetiletí nebo dokonce minulý režim – tak se tak strašně rádo zapomíná na náklady na bydlení, na energie, apod. Andrej Babiš by řekl, že taková srovnání jsou účelovka, nikoli pravda.

      1. A skutečně je to těžší? Spíš je to taková představa, že dřív to bylo v pohodě.

        Dneska v první řadě většina rodin nebude o tom, co by před 30 lety byl fajn byt pro rodinu (třeba panelákový 3+1 60 m²), ani uvažovat.
        Ani není většina ochotná investovat podstatnou část života do zvelebování baráku.

        Před 30 lety kdo chtěl barák, běžně si ho musel postavit z toho co zrovna bylo nebo se dalo ukrást.
        (Leckdy věci typu že dlažba ven by měla být mrazuvzdorná nebo okno mít určitý rozměr -reálné příklady- se moc neřešily.)
        Sice se nemusela roky splácet hypotéka, ale zase rodina a přátelé roky makali na stavbě.

        Pokud jste ochotný třičtvrtě roku šetřit a shánět levný materiál a pak strávit dovolenou na stavbě, nejspíš v pohodě máte za pár let barák i dneska.

        Akorát že dneska k tomuhle skoro nikdo ochotný není.

        Dnešní představa je bydlení PLUS auto PLUS minimálně každý druhý rok zahraniční dovolená.

        Což souvisí s tím, že dneska jsou taky jiné možnosti.
        Ono podle vyprávění příslušníků té generace za socialismu lidi běžně ve 20 zakládali rodinu, protože jiná perspektiva stejně nebyla.
        Vyjet někam studovat/pracovat bylo sci-fi, ani cestovat se moc nedalo,
        podnikat se nesmělo, dělat kariéru nemělo moc smysl, protože v životní úrovni nebyl takový rozdíl.

        1. Nejdříve základ logiky: Tvrzení „Je to dnes těžší“ a „Dříve to nebylo naprosto v pohodě“ se vzájemně nevylučují.

          Navíc mi přijde, že žijete někde v matrixu nebo v sociální bublině, a neznáte realitu. Zřejmě vám rodiče koupili 12metrovoujachtu k vaším pátým narozeninám nebo tak něco.

          Velice mnoho rodin bude rádo za panelákový byt 3+1 pro rodinu. Úplně v pohodě.

          Stejně tak velice pochybuji, že 99 % lidí stačí 3/4 roku šetřit a shánět levný materiál, aby se dobrala k domu.

          Dnes jsou jiné možnosti. Máte elektroniku za pakatel, dovolené za pakatel, a pár dalších věcí za pakatel, co lidé tak ochotně prezentují, když dokazují, že se máme lépe. A pak máte velice drahé věci, které rok od roku zdražují: bydlení, pozemky, nemovitosti, základní potřeby – které se naopak pro srovnání, když se dokazuje jak se máme lépe, zamlčují.

          Obecně se mladší generace budou mít hůře, než se mají starší generace. To je naprosto jisté. Je proto potřeba ještě co nejrychleji volat, jak se máme dobře. Než to za takových 5-10 let bude směšné, a realita bude výrazně ukazovat opak. Zatím spíše žijeme z minulosti, ale pro budoucnost máme skoro nulu. Mladá generace to sakra pocítí.

          1. Stran konzumu ani neni nutne presentovat dovolene, uplne postaci i potraviny, nebo obycejna voda. I v takove prdeli, jako je Zelezna Ruda, je kubik za kilo. Jsem zvedav, jak slozitym prepoctem se mzdami se to srovna s cenou vody pred rokem ’89.

            Letosni narust cen potravin take neni pro mnoho lidi zrovna zanedbatelny, staci se podivat na zeleninu, nebo mlecne vyrobky. Za minuleho totace se rikalo „zdrazeni chleba a mleka bude kompenzovano slevnenim lokomotiv“. Dnes to plati uplne stejne.

            Neni pravda, ze driv bylo lip. An bloc to neplati. Ale nelze smahem tvrdit i opak. Je to o tom, jake hodnoty bude srovnavat a zda-li nektere vubec kvantifikovat lze. Napriklad snizeni mnozstvi sracek v ornici jsme vykompenzovali narustem sracek v rostlinach, cehoz dusledkem pak je 2/3 ubytek hmyzu. A ted si muzeme diskutovat, kde ze jsou ty sracky vice akceptabl.

            1. Kdykoli napíši, že dnes je to pro mladé většinou ekonomicky čím dál těžší. A že mladá generace na tom majetkově i po stránce požitků bude sakra hůř. Tak samozřejmě všichni tak nějak tuší, že je to pravda. To je zcela jasně srovnatelné i po stránce tvrdých dat, včetně trendů.

              Tak zkusí ještě poslední zoufalý pokud o rozmlžení „Máme se lépe“. S tím, že „lépe“ je nejasně definováno – na rozdíl od ekonomických a majetkových dat – a může se chvíli ještě ta iluze „it’s a wonderful world“ ještě chvíli držet.

              Jinak já kdybych dostal dnes vybrat mezi 70.-80. léty 20. století a dnešním režimem, tak beru to první. Dnešní režim už stihl dohnat a předehnat prakticky všechna negativa minulého režimu. Včetně zavírání za názory, ostrakizace a ekonomické likvidace nepohodlných, omezení svobody slova, špatné ekonomické situace, kvality škol, staveb, a mnohé další – to vše je dnes mnohem horší než v těch 70.-80. letech minulého století.

              1. V 80. letech 20. století byste za to, co tu píšete, šel do vězení. Dnes ne. Rozdíl je evidentní!

                1. Re:Integrale
                  24.4.2019 v 16:32

                  No, nevim. Ja jsem se v polovine 80. let behem debaty na schuzi, kde predseda pohlasil, ze se asi upravi cena bananu, zeptal, co ze to je ten banan. Az smich salu utichl, nikam mne nezavreli. Stejne tak jsem chodil treba na koncerty Spiritualu, kteri na tehdejsi dobu v malych salech radi delali ruzne dvojsmyslne vtipy, taktez Divadlo Jary Cimrmana apod.

                  Dneska mam trvaly ban na Hovinkach i LziDnesu a to za prakticky prkotiny. Jo, dneska se ‚vezni‘ moderne. To uz jsme tady take rozebirali. Az se k nam importuje cinsky Social Credit System, budeme nostalgicky vzpominat na minulou totalitu.

                  Ja za ni nehoruju. Bylo mi tehda lip, ale taky to mohlo byt tim, ze jsem byl mladsi. Muj tata jeste zije a rikal mi, ze i kdyz jsme zili chude, tak ale jsme se meli lip.

              2. problem neni cena nemovitosti (napr. severni cechy jsou stale za hubicku) ale nedostatecna infrastruktura (hlavne dalnice) spojujici zapadle regiony s temi vystavnimi kde jsou pracovni prilezitosti

                kdyz jsem byl cca v roce 85 v Belgii (Nemecku, Holandsku) na vymenny pobyt, bydlel jsem v rodine kde otec dojizdel denne do prace 130 km a 130 km zpet, tehdy jsem tomu nerozumel …

              3. > ještě poslední zoufalý pokud o rozmlžení „Máme se lépe“

                Tomu se právě vyhýbám, protože pak skutečně jde obhájit cokoliv.
                Máme se lépe ve smyslu, že si drtivá většina lidí může dovolit vyšší životní úroveň.
                Což se dá i celkem jednoznačně podložit čísly.

                Samozřejmě určitý konkrétní člověk si dnes může žít hůř (např. si žil dobře, ale před rokem o všechno přišel a teď je bezdomovec).

                Ale podle mě když někdo tvrdí, že před 30 lety se žilo lépe, v drtivé většině případů jde prostě o to, že dotyčný tehdy byl o 30 let mladší.

                > Jinak já kdybych dostal dnes vybrat mezi 70.-80. léty 20. století a dnešním režimem, tak beru to první.

                Jo, jasně.
                A asi tak po měsíci byste dal všechno za to se vrátit zpátky.

                I když uznávám, je pár skupin, pro které by to rozhodnutí nebylo až tak zcestné.
                Jednak asi část horníků; I když co do majetku se dneska asi i horník má lépe, společenský status je úplně jinde, tehdy to bylo extrémně protežované povolání.
                Pak byly ve společnosti místa, kde si šlo neuvěřitelně nakrást a často to ani nevyžadovalo nějaké mimořádné schopnosti.
                A ještě lidi, kteří neměli moc schopnosti, ale měli kamarády a konexe. Protože to prý často bylo lepší než mít peníze.

                1. Proc se koukat jen na minulou totalitu? Muzeme se kouknout o 100 let z5. At to nezavani komary. A co zjistime? Ze spolecnost byla diferencovana na chudaky a bohace jako dnes, zivotni uroven se odvijela od majetku a prace… a pokud jako meritko spise stanovim, zda-li byli lide stastni, pak si troufam tvrdit, ze jsme se nijak vyrazne neposunuli ani k lepsimu, ani k horsimu.

                  1. Štěstí? V dnešní době bejt pracující chudina znamená sedět v kanclu a hovno dělat, někde na úřadě nebo nízko v korporátu.
                    V tý době? Tipl bych si pluh, kravín a vstávání ke krávám, 6 až 7 dní v týdnu. Respektive pardon, bavíme se 1919. Takže fabrika, kde se s bezpečností práce nikdo moc nesral.

                    Beru dnešek. Všema deseti.

                    1. No vidis, moje babka s dedou byli sedlaci, nez jim to komari sebrali. Babka pak skoncila v kanclu v nachodske Rubene a celej zivot rikala, ze stastna pak uz nikdy nebyla. Po kotrmelci deda dostal pozemky z a k tomu kus JZD. Uz byli sice oba stari, takze naverbovali potomstvo a do urcite miry to zase rozjeli.

                      Problem dnesni doby je predevsim to glajchsaltovani, ze vsichni lidi musi byt stastni ze stejnych veci.

                    2. ale nechceš někoho, kdo měl vlastní půdu, kterou mohl obdělávat, označovat jako chudinu?

                    3. Re: Stepan
                      28.4.2019 v 9:07

                      Nechci, ale ztratil jsem kontext tvoji otazky. Muj deda byl sedlak, takze L&K si do stodoly na nedelni vyjizdky koupit nemohl, ale zase mel vice penez, nez ti, kteri mu pak v JZD vladli.

          2. „Nejdříve základ logiky: Tvrzení „Je to dnes těžší“ a „Dříve to nebylo naprosto v pohodě“ se vzájemně nevylučují.“

            Jistě. Moje tvrzení je:
            Názor, že dnes je to těžší, je možná způsobený jen zkreslenou představou o tom, jak relativně snazší to bylo dříve.

            „Zřejmě vám rodiče koupili 12metrovoujachtu k vaším pátým narozeninám nebo tak něco.“

            Akorát mi o tom nikdy neřekli :-)
            Ale pro info, dospělost jsem začínal od nuly a živil se (a rodinu) prací.

            „Velice mnoho rodin bude rádo za panelákový byt 3+1 pro rodinu. Úplně v pohodě.“

            Předpokládám vesměs ti, kdo neuvažují o koupi jakéhokoliv bytu, protože to je mimo jejich možnosti.
            Já to bral podle těch, kdo reálně něco shánějí.

            „Stejně tak velice pochybuji, že 99 % lidí stačí 3/4 roku šetřit a shánět levný materiál, aby se dobrala k domu.“

            Já ale nepsal, že našetří na barák za třičtvrtě roku. Já psal, že s takovým životním stylem ten barák ZA PÁR LET dá.

            Ono se to nezdá jednak jak se dají snížit náklady na stavbu (hlavně na vesnici když použijete materiál, který někomu zbyl a vybavení vám někdo půjčí).
            A jednak jak se dají osekat výdaje když je vůle. Ani nemluvě o případné možnosti bydlet u rodičů.

            Jenže prostě jen minimum lidí je k tomu ochotných.

            1. Má-li rodina příjem třeba 42 (např. pokladní v supermarketu 18 + dělňák na tři směny 24) a podaří se jí seškrtat náklady na nějakých 18 tis. (to s dvěma dětmi není nereálné, pokud si člověk pronajme např. něco na vesnici nebo žije s některými rodiči a dělí se o náklady), tak to máme hezkých 24 tis./měsíc, tj. 288 tis./rok, a pokud tady někdo presntoval výpočet stavaře, že m2 bydlení v baráku v nejnižším standartu se dá pořídit za 20 tis., čemuž moc nevěřím, tak řekněme že je to těch 20 tis. + vlastní práce, protože to bude ten rozdíl ve vlastní práci, tak 120 m2 plochy bude stát cca. 2.500.000,-, což budou stloukat necelých devět let, pokud po čtyřech letech stavby vezmou úvěr, tak to mají za pět let postavené. Viděl bezdětnou dvojici s menšími, co stavěla 8 let vlastníma silama, šlo to (něco si také půjčili).

              Pochopitelně to chce levný pozemek, ale skoro jsem si rval vlasy, když jsem na jedné vesnici nekoupil po 150 Kč metr (myslel jsem, že to koupí známý a když řekl, že ne, bylo to fuč obratem). Do města cca. 11 km, okolí nádhera, v obci malotřídka a možná že ještě žije obchod. V tom městě výše uvedené platy jsou.

              1. Takže to máme dvě auta, když se budou držet hodně při zemi, tak osmička je pryč.Zbývá desítka. Tu třeba v září vyklopí jen za školu.

                1. Dvě auta nejsou na vesnici úplně nutná a pokud se vejdou do cesťákových šesti korun, tak náklady budou trojka (a není to trojka k těm osmnácti, v běžných nákladech provozování auta s řadou fixů je). My je třeba máme, ale nikdy nejedou dvě naráz, občas se to kombinuje s hromadnou dopravou. Chápu, že jsou místa, kde to jde hůře, ale někteří lidé jezdí do práce „s někým ze směny“, znám třeba učitelku, co jezdí značnou část roku na skutru (cca. 12 km jedna cesta), její manžel podle podmínek vlak nebo kolo (obdobná vzdálenost) atd.

                  Neříkám, že je to lehké. Pokud ale někdo chce barák a je ochoten pro to něco (hodně) obětovat, tak vím z praxe, že i pro lidi ne až tak velkých příjmů to je možné. Život je otázka priorit (např. znám dvojku – montážník + účetní (oba zaměstnanci) – co barák dala bez hypa, do značné míry vlastníma rukama a rukama své sociální skupiny. Pochopitelně něco za něco a obě auta mají veteránský věk (jedno už i značky) a jinak žádné hogo fogo.

                  1. Dost pochybuju, že ta paní cestující autobusem z vesnice někam do Penny ztratí dojižděním méně než 3 hod. denně.

                    1. Jakkoliv lokální autobusy nejsou nejrychlejší, Váš odhad sedí pouze v případě, že paní má směnu hodně mimo jízdní řády a nemá možnost se svést nějakou cestu např. s manželem, nebo nejede nic ani do sousední vesnice, atd.

                      Podívejte, tady okolo nejsou mzdy nic moc a lidi stejně staví, nějak se to poskládat nechá. A opět, není diskuse o tom, jestli je pohodlné, nebo výhodné, argumentuji ve směru, že když zatnou zuby, tak ten barák vypotí i lidi, co na něj zdánlivě nemají. Pokud začnou před dětmi, tam na tom budou ještě lépe, ech, méně špatně. Ony ty socialistické baráky také vznikaly na krev, otec a děda na to šetřili a léta kupovali materiál, potom pět let dělal děda 6 dní na plný úvazek, otec jakmile přijel z práce. Žili z bábičky mzdy, jejich příjmy šly do stavby. Na konci měli prázdnou novostavbu a naši po svatbě 17,- Kčs (to není vtip, to je realita, naštěstí za týden brali doplatek mzdy).

                    2. Jednou jsem po práci v 16.00 nenastartoval auto. Po dvou přestupech, 2km pěšky a 4 hodinách jsem byl doma. Ale samozřejmě nevylučuji, že nějaká vesnice s pětitřídkou má super spojení vyhovující pokladní v supermarketu, kterej zavírá co já vím v osm večer.

                    3. V nasi sumavske prdeli je to socialne uplne stejny, jako kdyz jsem bydlel u Hradce a nebo predtim v Brne. Vzdy se najdou lidi, co maj ranec a naopak lidi, co maj akorat do prdele diru. Zrovna ted soused se mnou resil, jaxe mame. Rikam, ze uz planujeme na cerven dovcu, asi Italie nebo Francie, podle picasi. A on na to, ze sehnal novou Kubotu a v cervnu si pro ni jede. Pritom jsme konstatovali, ze ja dam kilo za dovcu, on da kilo za Kubotu, pritom stastni budeme kazdy tak nejak svym zpusobem. Ja bych se na Kubotu vysral a on byl v zivote nejdal v Treboni.

              2. pokladní v supermarketu 18? Tady 100m nabízejí 28…
                tři směny za 24? Kde? V Boschi i 45…

                1. V Susici v Lidlu nabizeji pokladni 22.

        2. Za socialismu to bylo ještě mnohem horší, pokud jste opět nebyl příslušníkem vybrané rodiny, samozřejmě, ale to platí v každé době. Příklad: žena zdravotní sestra, muž střední technický kádr (jak se tehdy říkalo), příjem rodiny kolem 3 800 Kčs. Pokud byste měl dekret na byt třeba po babičce, nevedlo by se Vám úplně špatně, protože největší výdaje rodiny by byly za jídlo a oblečení (džíny 300 Kčs, slušný boty 300 Kčs, litr mléka obyč 2 Kčs/lepšího 3,10 Kčs, chleba 1,7 kg 4,20 Kčs, 1 kg vepřovýho 48 Kčs, hovězího 50 Kčs, drůbeže 42 Kčs, litr benzinu Special (BA91) 8 Kčs, Škoda 105 L 56 000 kčs, Lada 20107 110 000 Kčs (85 + úplatky)… A na tom se dalo dost ušetřit; pokud byl člověk vychováván ke skromnosti, nijak nestrádal. Horší to ale bylo v případě, že jste žádný takový dekret neměl (nájemné dvoupokojového bytu v Praze cca 60 m2 vycházelo oficiálně kolem 140 Kčs, elektrika kolem 60 Kčs, plyn kolem 40 Kčs). Ceny pronájmu „na černém trhu“ se totiž ve městech v bytech I. kategorie pohybovaly třeba i 500 Kč za TÝDEN. V tomto případě bylo lepší jít na venkov, protože tam bylo bydlení snáze dostupné a i přes nižší platy v zemědělství tam byly zase jiné výhody (deputáty a podobně), takže klesaly nezbytné životní náklady. Ostatně právě neschopnost uspokojit obyvatelstvo v otázce bydlení (potravin, spotřebního zboží…) byla podle mého názoru příčinou snadnosti politické změny v roce 1989 (studenti ČVUT na Strahově 1989: 28 Kčs 3měsíční nájemné za lůžko na koleji, „bon“ (poukázka na stravu) 2,60 Kčs, dvoják 5,20 Kčs, měsíční lítačka Praha 50 Kčs, jízdenka Praha-Hradec králové rychlíkem 30 Kčs, courákem 18 Kčs…). Ve větších městech v těchto letech ještě dobrá čtvrtina- možná až třetina (neznám ofiko statistiky, vycházím z osobní zkušenosti) lidí žila v bytech nižší kategorie, tedy například s lokálním vytápěním (uhlová kamna v kuchyni či vedle postele), bez samostatné vodní přípojky (WC na chodbě či pavlači, na koupání vodu nanosit a ohřát) a vařili na PB přenoskách. A měli 3 děti, o vlastním autě se jim ani nesnilo, na dovolenou jeli vlakem na Karlštejnsko pod stan nebo s ROH za 170 Kčs na Zemplínskou šíravu… a běda hospodyňce, která nedokázala naspořit alespoň 10 000 Kčs na horší časy…
          Nevěřte tomu, že bývalo nějak líp, zejména mladým rodinám. Co já pamatuju, nikdy to nebylo lepší a snazší než dnes. Na první dovolenou v životě jsem jel se svojí ženou v době, kdy synovi bylo 6 let a usoudili sme, že je na čase. Že bychom si jako svobodní ve dvaceti koupili zájezd do Thajska? Tak leda kdybychom brali první ve Sportce…

          1. Jasne, Thajsko nebylo. Nicmene ale na to, ze se tehda rodinam udajne zilo hure, tak meli vice deti. Pry vetsi blahobyt vede k mensimu poctu potomku. No… ale kdyz si tak clovek precte ty internetove diskuse, tak naopak vetsina mladych horekuje, ze tri deti jsou ekonomicka i casova sebevrazda.

            Takze?

            Babo rad.

            1. protože tak jak tahala matka, tak už její dcera tahat nebude…Tři fakani je hodně a vždycky bylo. Ale ona ta generace dnešních padesátníků tak nějak víc vydržela.

            2. Jestli to nebylo tím, že přídavky na děti zvedly plat o polovinu, za kolej jsem platil 40, tramvajenku 20, oběd i večere 2,60, takže přídavky na děti pokryly celé náklady na mé studium.
              Já na děti pobírám přesně 0 a náklady raději nepočítám.

              1. Ja mam nemeckej plat, na kazdy dite 194 ojro mesicne a ze bych videl bezne Germany (ty neopaleny) se trema detma, to teda fakt ne. Nebude to v penezich, je to v te lenosti.

                1. S blahobytem klesa porodnost, to není pry, to je empiricky overeny fakt co plati celosvětově napric kulturama. Akorat se vedci prou proc to tak je. (u nas mas zase odpisy na danich, na dve deti to je neco pres 2500, plus skolkovny 13000 na dite a tak)

                  1. Tak ono je to logicky.
                    Pokud se nekde zije tezko a „stat se nepostara“, tak musis mit kupu deti, co te nejak uzivej ve stari.
                    Pokud se o vse stara stat, zadne deti nepotrebujes – mam na mysli ciste z praktickych duvodu.
                    No, takze se neni co divit, ze lidi radsi litaj na dvoleny, nez aby meli deti.
                    Teda trebas ja jsem divnej, me deti prinasej vetsi radost, nez 100 dovolenejch v Karibiku, ale jak rikam, ja jsem divnej a nemoderni a uplne out.

                    1. Ona porodnost klesa i v asocialnich statech. Ono to podle vseho jednak souvisí s nizsi detskou umrtnosti (nepotrebujes osm deti aby prezily tri), rozsirenou antikoncepci a osvetou (kdyz budeš pichat bez gumy a nebudes ho ani vyndavat, tak se harant prostě narodi) a pak patrne i s tim, ze abys vychoval deti k tomu aby si udrzeli vyssi zivotni uroven, tak do nich musis investovat vic, nez do vychovy socek, coz nás obratem vraci k planovanemu rodicovstvi. Plus to, ze jeden uspesny podnikatel nebo CEO velke firmy uzivi staré rodice lip, nez ctyri prodavačky v Penny.

                2. Protože u střední třídy jsou tři děti brutální propad. Dva platy pro dva nebo jeden plat pro 5 je brutální rozdíl. Kdežto u socek na podpoře budou haranti životní úroveň spíš zvedat než snižovat. Navíc byt pro 5 osob je dnes pro mladé prakticky nezaplatitelný.

                  1. Moje kamaradky odchovala dve deti ve 2+1. Moje mama je ze tri deti a s rodici a babickou zili v domku kterej mel tri cimry, kuchyn a spajz. Taky to slo. Jenze dneska jsou jiny predstavy o tom, co je komfort. Lidi jsou proste rozezrany a zhejckany.

                    1. Kamarád je ze čtyřech dětí, vyrostli v 3+1, vím o rodině, která měla 4 děti ve 2+1 (jak to tam zprocesovali nevím, ale nějak asi ano). Když si vzpomenu na rodnou chalupu mého dědy (tuším 12 přeživších dětí) a pokud si zpomínám tři místnosti…

                    2. Ono to jde. On spis neni objektivni důvod proc mit tri deti a ne dve. Dve deti vs jedinacek, tam je argumentu spousta, ale tri a vice maj vetsinou ti, co touzej po velky rodine nebo se snazej trefit do vytouženého pohlavi. Kolega mel dve holky, chtel syna, ukecal manzelku a narodily se jim dve holcicky :)
                      Jinak co tak pozoruju svoje vrstevníky 40+, tak skoro vsichni deti maj. Ty bezdetni jsou vetsinou bud neplodni nebo prapodivny existence. Nicmene obrovsky procento ma doma jedinacka, coz je podle myho hlavni duvod poklesu porodnosti.

              2. Kdybys chodil do prace, tak ma dvě deti pobiras pres 30 000 rocne, na jedno asi 14 000.

                1. Jestli daňové úlevě říkáte pobírání, tak pak jo. Přídavky na děti jsou limitovaný přijmem, takže ne.

                  1. Je uplne jedno, jestli ti min seberou nebo ti daj něco navic. Tak ci onak mas oproti bezdetnymu tricet koliku rocne navic. Sleva na danich je v tomhle lepsi, protoze pridavek by dostal kazdej, zatimco slevu jen ten kdo maka.

                    1. No myslím, že už jsme to řešili v debatě o důchodech, takže to myslím nemá cenu. Těch 14 kolíků mě pokryje tak 2 měsíce studia jednoho juniora. A přesně těch 14000 kolíků za rok by bezdětní měli dostat od mých dětí na důchod, pokud by platilo pravicové heslo každý víceméně za svý.
                      Výchova dítěte dle statistik vyjde na 1,5 mega tak snad si dokážete spočítat, klik mám navíc. Víc Vám k tématu neřeknu, protože jak jsem již říkal jinde, to je přesně to téma, kdy vy pravičáci považujete ve stáří přisátí na cizí děti za správný. Takže sorry jako, nemám náladu debatovat o počtech ze třetí třídy.

                    2. Nejsem pravicak, deti mam a nebavim se duchodech, ale vyvracim tvuj blabol, ze na deti nic nedostavas. A furt lepsich 14000 rocne nez hovno, coz je presne to, co dostava vetsina sveta. Co se tyce mateřsky a podpory rodicovstvi, tak jsme jeden nejstedrejsich statu na svete. Akorat ze rozezranejm levicakum je to furt malo.

      2. LudwigVonMises 23.4.2019 v 16:28
        „A proto je rok od roku čím dál těžší pro většinu mladých si třeba pořídit byt a založit rodinu.“

        Vy jste chovanec nějakého ústavu pro duševně nemocné???? Co je to za zhovadilé lži???? V roce 1991, tedy po cenové liberalizaci, byla průměrná mzda v této zemi 3 792 Kč a za pronájem garsonky na Zahradním městě jsem platil čistý nájem 2500 Kč měsíčně. Tedy cca 66 % průměrné mzdy. V létě 1995 jsme při pronájmu bytu 2+kk/43 m2 v Praze-Petrovicích poprvé překonali cenu nájmu 10 000 Kč měsíčně, přičemž výše průměrné mzdy činila 8 172 Kč. Tedy cena za pronájem dvoupokojového bytu činila cca 122 % průměrné mzdy!!! Doprdele mi povězte, v jakém poměru je DNEŠNÍ cena nájmu bytu 43 m2 – tipuju, že to bude i třeba STEJNÝCH 10 000 Kč (například zde: https://www.bezrealitky.cz/nemovitosti-byty-domy/548355-nabidka-pronajem-bytu-hlavni-mesto-praha) k DNEŠNÍ PRŮMĚRNÉ MZDĚ 33 840 Kč? Vždyť to nedělá ani blbejch 30 % průměrný mzdy!!!! Co je na tom jako kurva „dneska těžší“? Je to jenom tím, že si vy rozmazlený zmetci ani neumíte představit, jak žila naše generace ve svých 25 letech. KURVA DRAHO!!!! Mateřskou žena měla v roce 1998 ve výši 2 470 Kč, přičemž jedno balení dětských jednorázových plen stálo kolem 500 Kč (ano, mateřská byla asi na 5 balení jednorázových plen, když byla velká slevová akce tak i na 7), kočárek z Polska 2200 Kč v akci v Hypernově a autem pod 100 000 Kč jste nikam nedojel. Pravda, mezi lety 1995 a 2005 byla cena potravin prakticky stálá (i přes poměrně rychle rostoucí mzdy) a začala výrazně růst až s naším vstupem do EU. Ale kdybyste jen tušil, jaký bohapustý nesmysl jste napsal, mzuel byste se stydět až na prdeli!!!! největší rozdíl je jenom v tom, že ufňukaný chudáčci na trhu jaksi nebyli poptáváni a každá normální ženská chtěla chlapa, kterej to zvládne. Naučí se něco úplně jinýho, než vystudoval za komančů, a o rodinu se postará. A hele, všichni (nebo skoro všichni) jsme to přežili. A bez věčnýho levičáckých fňukání a kňourání, jak nám celej svět ubližuje a na co máme práva. Pane Bože, co to je za lidi, který píšou takovýhle megakraviny? Fakt s těmahle prolhanejma žvástama jděte do hajzlu!!!!

        1. Citlivějším osobnostem se omlouvám za svůj nevybíravý slovní styl a expresivní výrazy, ale věta „A proto je rok od roku čím dál těžší pro většinu mladých si třeba pořídit byt a založit rodinu“ mne natolik rozpálila do běla, že mít autora této nestoudnosti při ruce, asi budu pykat za ublížení na zdraví s následkem smrti v některém z nápravných zařízení.
          Děkuji za pochopní.

          1. Mne by zajímalo, zda „Mises“ skutečně dobu před ’89 zažil a jen si ji idealizuje jako řada jeho souputníků nenávidějících zlý Západ, nebo zda nám už z Mileniálů vyrostla generace, která přejala k nerozeznání stejný světonázor jako polovina Husákových dětí a touží po návratu Socíku. Tzn. „Sandersovci“.

            1. @ Jan Mrcasík: technická poznámka k těm „Husákovým dětem“: to bych nesouhlasil s její klasifikací, počítám se tam a nějak se v té generaci pohybuji. V zásadě jde nejvíce o ročníky narozené v letech 1972 – 1974, které na konci bolševika už měly dost rozumu, aby pochopily tu bolševickou sračku, bídu a zmar, ale ještě se díky nízkému věku nemohli natvrdo zaplést s bolševickým režimem. Z mého pohledu tato generace je poznamenaná dost protikomunistická a obecně protisocialistická; ovšem pokud jde o vliv na společnost, dnes třímá otěže generace o deset patnáct let starší – která se už s bolševikem zapletla, a postupně se dostala do plné síly. Stačí se podívat na Hrad, na vládu, na velké průmyslové a zemědělské podniky. Vedou to lidé, kteří koncem bolševika tvořili mladé kádry, už za bolševika začali dělat kariéry a teď se postupně dostali naplno ke kormidlu. A podle toho to vypadá – model bolševické velkovýroby v zemědělství, oligopoly, kartely, výsměch vůči vzdělání… Prostě klasický posttotalitní model. To – podle mne – s HUsákovou generací nemá skoro nic společného.

              Samozřejmě záleží na tom, kde člověk vyrůstal, jaké bylo jeho rodinné a sociální zázemí. Ale kladl bych důraz na top, že „Husákovy děti“ se s bolševikem nestihly ušpinit.

              1. @Cerny mor: jenže to je dvojsečné. Největší nepřátelé „zlého Západu“ totiž nejsou kované kádry, ale naopak lidé kteří poslouchali Svobodnou Evropu a Západ si nekriticky idealizovali, po roce ’89 zažili brutální šok když jako první přišli predátoři, a svůj tehdejší idealismus nahradili otočkou o 180° a zarytou nedůvěrou a nenávistí k Západu (hlavně tedy USA), se kterým se tak moc spálili, a „logickým“ příklonem Rusku výhradně z toho titulu, že „oni to říkali“ a stojí proti zlým USA.

                Aneb: největší nepřítel je zhrzený milenec.

                1. Možná máte pravdu, osobně jsem typickým Husákovským dítětem a argument zhrzeného idealismu určitě dělá své. Ale zase díky věku hodně z nás hned po roce 1990 odběhlo „do světa na zkušenou“, což představovalo zásadní deziluzi a odolnost vůči nadcházejícím změnám ve společnosti. V mé sociální bublině je velmi výrazně cítit naopak frustrace z absence liberálního kapitalismu, na nějž jsme se (marně) tak těšili a nelibost z tak rychlého návratu do socialismu a centrálního řízení společnosti, z něhož jsme opravdu upřímně chtěli vystoupit (tedy alespoň řekněme středoškoláci a vysokoškoláci; pamatuji se, že dělnická mládež měla jiné problémy). V těch 90. letech ten život přeci jen utekl dost rychle.
                  Myslím si, stejně jako Cerny Mor, že Babišovství je skutečně spíše problém generace našich rodičů a Piráti problémem našich dětí. Alespoň v mé sociální bublině z mých vrstevníků neznám jediného příznivce „starých pořádků“, zatímco v generaci mých rodičů (obecně důchodců) je Babišova obliba neskutečně obrovská. S tím souvisí také Babišova taktika nadbíhání důchodcům, státním zaměstnancům a obecně osobám živeným, které tvoří jádro (nebo spíš 100 %) jeho voličské základny. A Piráti jedou zase po generaci dnešních dvacetiletých, které mají pocit frustrace už z pouhé představy práce a opět jsou a chtějí být kategorií živených a nikoli živících (ostatně kdo v mládí nechtěl, že?). Takže mně vychází naopak Husákovy děti jako vesměs liberální konzervativci s důrazem na osobní svobodu, odpovědnost a samostatnost, zatímco generace jejich rodičů je Babišovská (ať si pod tím pojmem představíme cokoli) a generace jejich dětí zase Pirátská.

                  1. S tim bych vcelku souhlasil. I když par vrstevniku idealizujicich si minuly rezim bych si vybavil, tak majorita to asi opravdu nebude.

                  2. jojo, dost výstižně napsáno, i včetně těch Pirátů. Tam se totiž prolíná touha po hodně frees společnosti s tvrdým centralismem a snahou rozhodovat o životě jiných – takže dohromady to je program na liberalizaci marihuany (osobně nic proti; třeba důchodci v tom teď jedou ve velkém :-) ) a současně přerozdělování a dirigismus jako prase – digitalizace tuhé státní správy; zpoplatněné emisní zóny; zásahy do vlastnictví; regulace všeho „starého a zahnívajícího“… To jsou Piráti – už žádní bolševici, ale mladí tvrdí a naivní levičáci.

                    Podle mne Husákovy děti zatím do podoby české společnosti nezasáhly a je otázka, zda zasáhnou, když včas – v devadesátých letech, ještě neměly vliv. K0ž by se tak stalo: podle mých zkušeností nasranost téhle generace s Babišem a stalinisty spol. je vysoká; chceme solidní liberální demokracii (liberální kapitalismus jinými slovy)

                    Se Shanem se asi trošku lišíme v to, kdo by ty Husákovy děti měly být: já tam řadím ty roky 1972 – 1974, kdy vrcholil normalizační porodní boom (navazující také na porodní vlnu po válce); porodnost stoupala od roku 1969 a v roce 1974 byla na maximu a pak již klesala.

                  3. Integrale: je možné, že jsem se s Husákovými dětmi unáhlil – ale potom se nejedná ani (zcela) o jejich rodiče. Největší příznivci „Tvrdé Ruky“ a „Soběstačného Státního Plánování“ inspirovaní ruským autoritářstvím a nenávidějící USA bývají dnes v rozmezí 50-60 let, což není „o generaci před Husákovými dětmi“, ale jen o pár let před nimi.

                    Ona „generace“ je asi příliš hrubá metrika. Například generace „liberálních konzervativců“, o které píšete, pokračovala a gradovala až do ročníku ca. 1991 – prý, alespoň tak to kvitoval jistý profesor na VŠ. Ale už další polo-generace (1998) prý zase tíhne k těžkému „urban liberalismu“, tj. doleva, a další polo-generace (2004) už bývá často „progressive left“, tzn. de facto extremisti. Vše v případě pražských dětí vystavených VŠ.

                    1. Vidím, že místo argumentace už jste najeli na neziskovku Evropské hodnoty a přátele Jakuba Jandy.

                      Už namísto hodnocení reality jsou tu „nepřátelé Západu“, „nenávistníci USA“, „lidé inspirovaní ruským autoritářstvím“.

                      GRATULUJI VÁM! Vidím, že jste v zásadě skrytý zastánce „TvrdéRuky“. Tedy vlastně bolševik.

                    2. Debile.

                    3. @Jan Mrcasík: jak píšete – 50 – 60 let, to je věk v roce 1989 20 až 30 let. J8 bych to ještě posunul na 55 – 65 let, a i tak to stále nejsou rodiče Husákových dětí, ale generace mezi. Rodiče Husákových dětí mimochodem v nejcitlivější době – kolem dvacítky naplno prožily rok 1968, okupaci a zlomení vlastní páteře od roku 1969 do druhé půlky sedmdesátých. Tahle generace (generace rodičů Husákových dětí) si taky myslí o komouších svoje. Zažili dokonalou porážku klíčící demokracie, svobody slova, konec všech nadějí a pak dvacet let žili – nejaktivnější dobu svého života – za tvrdé normalizace a úpadku režimu.

                      Tak co mohli nakonec dělat lepšího, než bejt doma či na chalupě, být ticho a mít děti.

                    4. @Cerny mor: někteří z těch, kteří zažili ’68 ve věku 18-20, tehdy přečetli všechno co bylo uvolněno (prý taková de-cenzura už nikdy nebyla, ani po ’89) a dospěla k závěru, že „osmašedesátníci“ nejsou vzhledem ke svým záměrům, které na sebe sami napráskali, o nic lepší než bolševici, takže ’68 byl vlastně „dog-eat-dog scenario“.

                      Nevím, v ’68 jsem ještě nežil takže nemohu posoudit.

                    5. Moje zkušenost je, že většina lidí narozených po roce cca 1985 tíhnou k levicovému liberalismu. Což není tím, že by byli hloupí nebo nevzdělaní, ale tím, že ze současných zdrojů jsou přesvědčeni, že ta represe a násilí reálného socializmu bylo cosi paralelního, kdy se dobrá myšlenka zvrtla díky nesprávným lidem. Ze všech těch filmů o reálném socializmu, ze všech knih a učiva dějepisu totiž nepochopili, že násilí nebyl jakýsi vedlejší produkt levičáctví, který byl postradatelný. Nepochopili, že levičáctví bez násilí nemůže principiálně existovat. Jsou přesvědčeni, že dobrou myšlenku zkazili zlí lidé a nemohou pochopit, že výměnou těch lidí se nezmnění nic, protože levičáctví a násilí je jedno a totéž. jen se tomu jinak říká. Chybí tu ta nepřenosná osobní zkušenost. Stejně jako my nepochopíme fašismus a nacismus: každý den je v televizi nějaký Hitler. A vždycky každý dokument, každý film a cokoli, co je o tomto člověku řečeno, končí utrpením Židů. Nechci jakkoli zlehčovat či bagatelizovat Holocaust, chraň Bůh, ale ta válka přece vůbec nevznikla kvůli židovské otázce! Nebyla vedena kvůli Židům a Židé nebyli největšími oběťmi té války, byť jednotlivé osudy byly skutečně otřesné. A pokud v tom, co jsem napsal, budeme hledat trestný čin a nikoli potřebu pochopit, budeme donekonečna opakovat chyby svých předků.

                    6. @Integrale: kategoricky nesouhlasím, část lidí po roce 1985 naopak představuje baštu konzervatismu a anti-neomarxismu. Co jsem vypozoroval, láme se to na VŠ: znám člověka ca. 1990, který šel na MUNI jako pravičák a vrátil se jako „TOP09 progresivec“, tj. levičák citující socialisty a marxisty, avšak přesvědčený o své pravicovosti a „všeobecném rozhledu“. Oproti tomu lidé ’85-’90, kteří šli na technické VŠ nebo z VŠ odpadli do praxe v IT apod., jsou převážně buď „conservatives“ v US. smyslu, nebo „alt-right“ ve stylu Klause ml. (nikoli však Okamury, neb primitivismus se jim ekluje.)

                      Ta linie „dobré myšlenky špatně implementované“ se naopak táhne od ’68: Šimečka si tehdy stěžoval, že komunisti zdiskreditovali komunistickou myšlenku tím, že udělali invazi a pak ve straně nechali ty, co ohnuli hřbet, a že alternativa je „Eurokomunismus“.

                      Jak ovšem říká Martin Weiss z Týdeníku Echo: „nikoho neuslyšíte říkat, že nacismus byla vlastně dobrá myšlenka, kterou jen špatní lidé špatně realizovali.“

              2. Technicky vzato jsou Husakovy deti rocniky 1975-80.na zapade uz se pomalu pocitaji k milenialum, ale u nas jsou milenialove az rocniky narozene po revoluci nebo tesne pred ni.

            2. Podlě mého jde o typického zástupce GENRACE Y. Bezzásluhová společnost vystavěná na právech každého na cokoli si vzpomene. Totální absence přírodních a technických věd, takže neřeší problematiku zdrojů a výnosů, ale výhradně jájismus. Tak jsem si je vychovali, takové je máme. Naše vina.

              1. Vidím, že jste se propracoval při své racionalizaci, proč nemůžu mít pravda, i k psychologickému hodnocení oponenta.

                Možná vám pomůže, že jsem vystudoval náročnou technickou univerzitu, a celý život se živím technikou a elektronikou. Využívám toho, že mám dobré znalosti vysoké matematiky a fyziky, a vyzobávám si po světě náročné úkoly. Dělám tak už cca 30 let co mě opravdu baví. Právě proto jsem se třeba teď vrátil z USA – složitý lékařský přístroj se složitým matematickým modelem v pozadí. A pomalu se připravuji na další technický projekt.

                Vaše ostatní příspěvky jsou stejně blbé a stejně mimo, jako vás psychologický profil mé osoby.

                Nasral jsem vás. Vy jste se rozhodl v mnoha příspěvcích zaútočit na mě, namísto argumentů. Hrozně se mi líbil ten první útok, že v USA není draho – to neprošlo. Tak teď už jen nadáváte a odhadujete. Jste opravdu směšný, chováte se spíše jako hysterická baba, která má PMS.

                1. Jasně, reálná kupní síla v US je podstatně menší než v ČR. Je vidět, že jste skutečně matematický a technický odborník.

                  1. @Integrale: to ja takový, jako když někomu vlezou technické poučky na mozek a pak nekriticky věří naprostým nesmyslům. Jako lidi, co před deseti lety tvrdili, že USA furt tisknou dolary, které skupují Rusáci a Číňané, a že USA brzy a definitivně zkrachují.

                    Kdo pamatuje skvělé uskupení jasných ekonomických tygrů pod názvem BRICS, ať se přihlásí… a není to tak dávno.

        2. Vis, ale tohle, na co nadavas, je vseobecnej problem soucasne generace. Fura mladejch hovno umi, protoze v zivote nemuseli improvizovat. Uplne staci, kdyz vidim, jakej matrijal mi daji v praci pod pojmem „bsolvent“. Kua v jejich veku uz jsem furu veci umel, protoze jsem se o obor zajimal jako o konicka, fura veci se musela umet nahradit, predelat, obejit… a oni umi jen koupit-a-pouzit. Jakmile to nejde koupit, jsou fprdeli.

      3. „LudwigVonMises“: před rokem ’89 bydlely „mladé rodiny“ ještě běžně v garsonce se záchodem na chodbě a bez horké vody (vlastní zkušenost), brutálně mnoho mladých chlapů – i ne-dělníků! – bydlela na ubytovnách u fabriky minimálně v Praze, Kladně a Ově, na slušnější bydlení = bytový dekret se čekalo v pořadnících déle než dnes na domov důchodců, a jen extrémní „šťastlivci“ se nachomýtli k novostavbě paneláků skrze bytové družstvo a získali byt „f betonu“ za cenu svých úspor/splátek, veškerého volného času a extrémně často rozpadlé rodiny (fenomén „panelákové výměny manželek“).

        Pár let předtím, než se rozjely ty ubytovny a paneláky, prozměnu úplně běžně režim sestěhoval několik rodin do jednoho bytu, kde každá rodina obývala jiný pokoj (a původní vlastník RD šel třeba do sklepa, znám invalidní paní kterou tam šoupli).

        Takže v porovnání s předlistopadovým vývojem je bydlení furt pohodička leháro.

        „Čím dál těžší“ je získat bydlení výhradně v porovnání s pozdními ’90 nebo ’00, kdy tu ovšem byl skutečný volný trh a nikoli socík, a zároveň kdy ještě neplatilo, že nás EU donutila prodávat naše reality zahraničním osobám s příjmy/kapitálem, jimiž většina Čechů pochopitelně není s to na volném trhu konkurovat a kterážto disproporce pak nevyhnutelně vede k fenoménu gentrifikace.

        1. On se dekret byt dal za sociku sehnat celkem snadno, jen to melo jeden hacek – upsat se do dolu nebo do huti nebo na nejakou podobnou zdravi skodlivou rasovinu, idealne v nejaky prdeli kde předtím nez tam postavili provoz tak tam lisky davaly dobrou noc a poledne neplacali prknem o rybnik jen proto, ze nemeli ten rybnik. Jako bonus i nadprumerny vydelky a brzky odchod do duchodu. Akorats holt v sedesati vyblil plice a bylo to, no.

          1. Jenže už děti na prvním stupni věděly, že horníky se tak stát úplně nechtějí… Tedy většinou.

            S hutěmi, pravda, netuším.

            1. No vsak. Vetsina lidi mela jiny predstavy o zivote nez drit v cerny dire a brzo chcipnout. Hute byly taky rasovina. Proto ty nadprumerny platy a jiny benefity. Dedek to na vojne podepsal na Kladno na sachtu, protoze si nesed s novym velitelem roty. Nekdy v roce 1946. Rikal, ze to byla zajimava zkusenost, ale ze kdyz ho lanarili nafurt, tak je z fleku poslal do prdele a nadsene mazal zpatky k soustruhu, stastnej jak blecha.

        2. Re: Jan Mrcasík

          EU nikoho nenutila prodávat reality nikomu. Znám řadu lidí, kteří vlastní reality desítky let a nikomu je nemuseli prodávat.

          Pokud to má být narážka na to, že padla překážka prodeje nemovitostí cizincům, pak se ptám, jaký volný trh tu byl před tím, když regulace eliminovala miliardy potencionálních účastníků smluv a ponechala jich jednotky milionů…

          Jinak mě to naštěstí minulo, ale stavaři i právníci vědí, že období dostavby domu je prostě pro partneský život velmi rizikové, to se nevztahovalo jen na socík, ale je to k vidění průběžně dál.

          1. U těch partnerských vztahů jde o to, že pokud 100% volného času trávili na stavbě družstevního paneláku, po dostavbě najednou zmizí „smysl života“ – a zato bydlí v sousedních bytech neokoukaní vrstevníci a vrstevnice. Mám dojem že se říkalo, že do 1 roku po nastěhování do družstevního paneláku se v něm 20% manželských párů „prohodí“ se sousedy.

            Překážka prodeje nemovitosti cizincům – on je volný trh a globální volný trh, a to není úplně totéž. Pokud má 1 moje Kč reálnou hodnotu ekvivalentní milionu Zambezských šušniků, jsem i jako průměrný Čech schopen skoupit nemovitosti v celé Zamnezské vesnici a vládnout jim železnou rukou, neboť absolutně vůbec nikdo lokální mi není konkurenceschopný.

            Narozdíl od skalních AnCap věřím, že „volný trh“ je volný pouze za předpokladu konkurence, a pokud konkurence z jakéhokoli důvodu neexistuje, neexistuje ani „volný trh“, nýbrž jen brutální oligarchie/diktatura.

            A oním důvodem neexistence může být jak přirozený monopol, tak liniový monopol (viz má debata „Vodárníci“ s Urzou) – a tak ovšem i příchod cizího hráče s naprosto neporovnatelnou tržní silou, ke které konkurence prostě neexistuje.

            1. Jan Mrcasik: LWG má pravdu v tom, že EU není de iure přímo odpovědná za současnou nemovitostní bublinu na našem trhu. Ostatně ta bublina je celounijní a situace třeba v Německu, kde jsou celé prázdné čtvrti koupené čínskými investory, pak vede k nápadům na vyvlastňování bytů a podobně. Je fakt, že slouží-li byty nikoli k bydlení, ale k uložení bezcenných peněz, je něco asi v nepořádku.
              Na druhou stranu si nemyslím, že je v tom EU až tak nevinně, protože de facto její dotačné centrálně řízení ekonomika je odpovědná za deformaci veškerého trhu, tedy i nemovistostního.
              A za třetí: volných bytů je v ČR k pronájmu dost. Mnohem víc, než jich bylo v první polovině 90. let a za nesrovnatelně nižší ceny vzhldem k mediánu mezd. To, že někdo považuje být vlastníkem realit za nějaké své elementární lidské právo je jeho hloupost a nemá to žádnou vypovídací hodnotu v otázce, zda je dnes těžší nebo lehčí založit rodinu. Rodina nemusí mít vlastní dům či byt, desítk generací žily v nájmu a zlodily i tyto rozmazlence. Podle mého názoru to nikdy nebylo ani levnější, ani snadnější.

              1. Nemovitostní bublina je přímo důsledkem toho, že je na světě velice mnoho nekrytých peněz. Jinak řečeno, je přímým důsledkem nedostatečně regulovaného bankovního sektoru. Proto nemovitostní bubliny a krachy máme po západním světě už velice dlouho – mnoho desetiletí. Například poslední krize vznila skrze nemovitosti, a to z USA – tedy EU za to opravdu nemůže ani trošičku.

                Jinak řečeno, banky vygenerovaly (tedy vyrobily si) příliš mnoho peněz (multiplikačním systémem) – a nevědí teď co s nimi. Postupně tak vyměnily majetkem kryté peníze za dluhem kryté peníze. Emitují do světa obrovské množství půjček, které zdražují (systémem nabídky a poptávky) zdaleka nejenom nemovitosti.

                Jinak řečeno, nemovitostní bublina je jedním ze symptomů choroby bankovního a finančního systému. Totiž, že v oběhu a bankách je řádově 100 x více peněz, než je majetku na světě. Jinak řečeno, za peníze v oběhu by se dalo koupit vše co je na zemi minimálně 100 x – jedná se tedy o podvod/chybu. Pro nápravu je potřeba buď vše na zemi zdražit 100 x nebo zrušit 99 % peněz v bankách a oběhu. Banky si zvolily tu první volbu, byť salámovou metodou, a pomalou metodou. Mnoho investorů na to reaguje tak, že se snaží proměnit (ničím nekryté) peníze na majetek – nejaktivnější je to vidět na činnosti Číny.

                1. Realitní bublina je „… přímým důsledkem nedostatečně regulovaného bankovního sektoru“.
                  Myslíte toho bankovního sektoru, který byl zregulován po velké realitní bublině v roce 2007, jež rozpoutala největší celosvětovou hospodářskou krizi od Třicetileté války?
                  To je fakt brilantní úvaha: po realitní bublině zregulovaný a místy až přeregulovaný bankovní trh je nedosatečně zregulován, což je příčinou realitní bubliny.
                  kde regulace nepomohla, pomůže jen více regulace. Vítejte u Eurohujerů!
                  Ještě bych Vám navrhl jedno vysvětlení: příčinou realitní bubliny je existence realit. Jejich zákazem nastane konečně na světě ráj.
                  Bože, Bože…

        3. Tak to je zajímavý, za bolševika se ročně stavělo zhruba dvojnásobek bytů než po revoluci a přesto běžně rodiny žily v garsonce s hajzlem na chodbě.
          Ten bolševik musel bejt dementní, vůbec netušil, že bytová krize se dá vyřešit zkrouhnutím výstavby o polovinu.

    2. Jo, fura lidi dnes kupuje dovoleny na uvery, ktery pak tezko splacej. Jasne, je to jejich debilita, ale nic to nevypovida o zivotni urovni. Nakupovat na dluh umi kazdej politik a lidi se to uz naucili taky. Se splacenim u lidi je to ale podobne, jako u tech politiku.

      Ja jsem jezdil na dovolene se stanem a usarnou plnou konzerv a take letam all inclusive. O tom, co je/bylo zabavnejsi, by se dalo dlouze polemizovat. Docela bych i vymenil vodu na Sazave za more v Dubaji.

      1. Západ, zejména USA, už dávno ovládl bankovní a finanční sektor. Ten v podstatě vynutil chování, kdy lidi jedou komplet na dluh. Dokonce se snaží podkuřovat bance, aby měli dobré „credit score“.

        My ze Západu přejímáme hlavně to špatné. To dobré si ze Západu nevezmeme.

        Jinak s tím, že čím dál radjěi trávím volné chvíle v Česku, se ztotožňuji. Máme moc krásnou zemi. A kupodivu ještě dobře fungující, a mnoho věcí nám tu funguje – navzdory všeobecnému přesvědčení – velice dobře. Byť je to spíše díky minulosti, je vidět, jak to jde zu grunt.

        1. Jo, hodne veci jede ze setrvacnosti. Nemci nam zavidi politiku a volnosti, my jim zase ekonomickou silu. Skoda, ze jsme si nechali zemi v 90kach rozkrast. Fura veci musela pryc, to vime, ale vzaly s sebou i furu dalsich veci, ktere dnes vydelavaji penize ven.

          Jenze… my jsme si nikdy vladnout neumeli, takze vlastne ani nebylo lze neco jineho ocekavat.

          Snad nam aspon ta priroda vydrzi.

          1. My jsem si mysleli, že všude na Západě je tráva zelenější. Navíc jsme podlehli bludu, že Západ to s námi myslí dobře, a on jen využil příležitosti (zcela samozřejmě), vykladl nás a zkolonizoval.

            Jinak zažil jsem i minulý režim. Ty lži typu „byli jsme nekonkurenceschopní“ nebo „nikdy jsme si vládnout neuměli“ jsou spíše memy, kdy se má mnohokrát opakovaná lež stát pravdou. Jsou to stejné leži jako „stát je nejhorší hospodář“ nebo „neviditelná ruka trhu všechno udělá dobře“.

            Příroda nám samozřejmě nevydrží. Ta jde do prdele tak rychle, že za 10 let budete rád, když budete moct ukázat vnukům jak vypadá brouk.

            1. Ako vzdy kecas kokotiny, Lofasz vod Balfasz. V com sme presne boli konkurencie schopni? A ziadne obkecavacky prosim, to ze mas papulu ako vrata do stodoly viem. Spolahlive data prosim.

              1. Fucking Pussy, v čem jsme konkurenceschopní dnes?

                Dokážeme jako dřív postavit atomovou elektrárnu? Umíme postavit v zahraničí celou elektrárnu a velké celky?

                Vyrábíme vlastní letadla, všechny možné druhy dopravních prostředků, zemědělské stroje, turbíny? Kvalitní ocel? A desítky dalšího? Podílíme se na vesmírném výzkumu jako kdysi?

                Jsme soběstační v zemědělské a potravinářské výrobě?

                Vždyť jsme úplně v hajzlu. Jsme montovna a žijeme z toho, že nám Němci a Západ z výrobků, které tu vyrobíme lacino hodí pár drobků pod stůl. Chlubíme se nějakým HDP, ale že z toho každý rok odtečou velké stovky miliard Kč do zahraničí, to už ekonomové raději vůbec neprezentují.

                Česká republika je po ekonomické stránce jezero, do kterého přitéká X vody, a odtéká 10X vody. A blíží se průser z toho, že to finanční jezero vysychá. To je přesně důvod, proč se zvedly platy, ale ceny několikanásobně více. Protože většina toho, co tu vznikne, tak se z toho mají dobře v zahraničí. Míříme k chudobě, a ona přijde.

                A vy Slováci to máte úplně stejně, ještě s nevýhodou eura. Kdybyste se měli dobře, tak tu v Čechách neoxiduje extrémní počet Slováků k nám za prací a na studie.

                1. No jasne, Lofasz vo Balfasz, presne si ukazal ze kecas kokotiny.
                  Aku atomovu eletktraren sme postavili od A po Z? Ziadnu. Subdodavky pre sovietske elektrarne neznamena ze su vlastne.
                  Vlastne lietadla? Ake? Ukaz mi vlastne lietadlo ktore bolo schopne TATL letu. Neexistuje.
                  Dopravne prostriedky? Kurva, stali kompletne za hovno. Napriek tomu ze sme si tlacili do hlavy ze aki sme svetovi.
                  Mali sme kvalitnu ocel? Ved nase auta hrdzaveli skor nez dosli do Mototoechny.
                  Na akom vesmirnom vyskume sme sa presne podielali?
                  A ake vyrobky by ste predavali keby ste nerobili pre nemcov? Skoda by bola davno zabudnuta keby ju nekupil VW. To je proste realita. Tak ako je zabudnuta Tatra, Liaz a Avia.
                  Oh, a BTW, neviem ako sa maju na slovensku. Ja som odtial prec 18 rokov.

                  1. Fajn, takže argument nemáš. Stačilo to tak napsat, zbytek je vata.

                    1. Ja ze nemam argumet ty kokot? Tak mi ukaz to lietadlo. Tak mi ukaz to 100% konkurencie schopne auto. Tak mi ukaz tu 100% ceskoslovensku jadrovu elektraren. Cakam.

                  2. No, když se ptají…Jaslovský Bohunice A1 a A2 :-P

                    Jináč nebejt zmrdů typu pravdoláska a SPOZ, tak Tatrovka mohla bejt světová osobní automobilka (a Schadewerke by asi šla na hubu). Kormidlo bylo otočeno tímto směrem, no…

                    1. Tatrovka byla špičková automobilka. Pred znarodnenim. Jeste t603 nebyla spatna. T613 uz nic moc, jeste tak prvni serie. Treti serie uz byl spatne sesazenej bastl a t700 byl uz taky celkem krap. Tatrovku pohrbili komousi a po revoluci uz nebyla sance s tim neco udelat.

                    2. Uz aj T603 zaostavala za spickou. Bolo to akoze luxusne auto, ale chybali jej drobnosti ako automaticka prevodovka, elektricke ovladanie cohokolvek a klimatizacia. A navyse mala podvozok ako Corvair. Akurat vdaka malemu motoru s nim nemala az take problemy ako Corvair.

                    3. Oprava: Corvair mal takisto maly motor. Akosi kyvne polonapravy v amerike nesli. Napokon boli nahradene zavesenim kolies z Corvette v druhej generacii Corvairu. Corvairov sa za 9 rokov vyroby dohromady predalo 1.78 miliona. Kolko sa vyrobilo a „predalo“ T603 dohromady?

                    4. Tezko vycitat auto z konce padesatych let absenci automatu a klimy, v evrope se automaty nerozsirily nikdy a klimatizace byla novinka i v USA. Navic T603 nebylo doopravdy luxusni auto, to nebyla ani Tatra 77.
                      S T77 ani Tatraplanem uz se T603 moc srovnavat nedá, ale furt to jeste bylo na svoji dobu slusny teoreticky konkurenceschopny auto. Pak uz to byla jen bida.

                    5. Pro Fidela Castra jako dar byla pry upravena T603 s klimou …

                    6. Roku 1960 malo klimatizaciu 20% aut predanych v USA. Cize ziadna novinka. Ale OK, T603 to odpustme. Ale T613?? Ta v prvej generacii nemala ani posilnovac riadenia. A klimatizacia esta stale chybala.

                    7. Špatná otázka, osobní tatry se po r.48 již nikdy neprodávaly anóbrž „přidělovaly“ popř. „darovaly“ … :-) Čímž byly mimo konkurenci a dopadly jak dopadnout musely.
                      Mmch. řady T603 se za 20 let vyrobilo cca 20 tis kusů. Takže to byla taková v podstatě garážová manufaktura…

                      Ale nechte ty ostalgiky při jejich víře. Ta je jak známo iracionální a vyvrátit se zpravidla nedá ..
                      Historicky sice ověřeno, že to jde „ohněm a mečem“ avšak tato katarze zde bohužel neproběhla ..

                    8. V AZNP bylo investorovi (v osobákách) alespoň co nabídnout. Tatra měla kulový a vzduchem chlazenej motor.

                    9. Yeah, sure. Odporucam precitat si spomienky technika co v A1 robil. https://ernestjezik.blog.sme.sk/c/471249/historia-atomky-a1-1-cast.html
                      A Tatra, skoda reci. Ta nemala v pravdolaskovych casoch ziadnu sancu. Zastarala, mizerne vybavena a s nulovym objemom vyroby.

                    10. Já znám stav obou bloků docela dobře, ale ptal se na to, kolik jsme si jich sami postavili, a to postavili, tak zase nebyl idiot a netahal něco, co s tím nesouvisí, žejo?

                      Tatrovka měla i v 90. letech pár velice slušnejch projektů, stačilo jen financování a nějaká záruka, dokonce vlastně i jen vládní zakázka. Nicméně jak už jsem uváděl, pravdoláska to pohřbil tím svým žvaněním a socdem u koryta konkrétníma zásahama, aby schadewerke hladce přešla (a voni z toho měli tučný provize, protože to se domlouvalo už leta před tím, než došlo ke kolotoči), zatímco Tatrovka byla pohřbívána kombinací diletanství a záměrnějma hodama vidlí.

                      Na vzduchem chlazeným motoru není nic špatnýho, to není žádná nevýhoda, naopak, to je naprosto unikátní věc do mnoha nasazení, což je evidentní z toho, jak daleko to se svejma unikátníma podvozkama a motorama Tatrovka dotáhla.

                    11. Nemůžu se zbavit dojmu, že v případě Tatry mluvíte o nákladních automobilech. Podvozek do extrémního terénu a vzduchem chlazené motory. Já to Tatře neberu, ale co s tím v osobákách. Porsche někdy v době, kdy Škoda přecházela pod VW od chlazení vzduchem pomalu upouštěla (kvůli plnění emisí…). Nikdo jinej se tím už vážně v osobákách nezabývá. Tatra se teď lopotí s EURO VI a zajímalo by mě, jestli se s tím mrcasí ve světě i někdo jiný.
                      Co měla Tatra tak úžasného v osobákách? Projekt superauta, který byl dle mého hlavně vlhký sen Václava Krále (jinak nápaditého návrháře)?
                      Škoda měla pro začátek aspoň zatracovaného Favorita s normální koncepcí, na kterém se dalo chvíli stavět a zkušenosti s lehkými motory (budoucnost patří aluminiu).

                    12. Asi bych měl spáchat ten článeček, nebo se mrkněte do tatrováckýho muzea sám ;-)

                      Tak jistě, nebyly by to sny českejch rodin, měli potenciál dělat dobrý limuzíny a supersporty. Jo, možná by jich furt neprodali většinu tady v Evropě, ale na takovým středním východě je sposuta pracháčů co sype prachy do něčeho, co nikdo jinej nemá, a zároveň kolikrát tamní cesty, že. Relativně jednoduchý a bytelný auto, ale přitom pěkný a výkonný, proč ne. I když nikdo nevylučuje, že časem by levnější auto taky zvládli, ostatně hadimršky byly ve své době top a vyrobily se jich desítky tisíc.

                      Tatrovka totiž na rozdíl od schade uměla věci dělat dobře a poctivě a byli zvyklí si je vyrábět na koleně. Škodiffka už ve 20. a 30. letech hrála převážně druhý až třetí housle, kopírovala od ostatních a původně měla i ty limuzíny pro papaláše licenčně dělat (zatímco Tatra by pokračovala jenom v náklaďácích). Jenže ta vydrbaná fabrika ani nezvládala jenom vyrobit to, od čeho jim Tatrovka dala kompletní plány a klíče, aby se v tom dalo jezdit. Proto ty papalášký limuzíny zůstaly v Tatrovce až do konce.

                      Jináč poslední tatrovácký osobní motory pdo limuzíny nebyly čistě vzduchem chlazený, přecházeli už taky na vodní nebo polovodní okruh. Ale furt to mělo původní podvozky založený do velké míry na centrální nosné rouře a nezávislý zavěšení všech kol. A ten systém motoru s převodovkou přecházející přímo v nosnou rouru co přenese dozádu obrvoskej krouťák, no. Nevim, mě to teda přijde pro supersport ideální :)

                    13. No já tam obrok zavítám, do toho muzea, a je tam pár pěkných kousků, ale žádné zázraky co by bolševik a pravdoláskaři zašlapali jsem tam nespatřil…
                      Ale možná se blbě dívám.
                      Jediné co mě napadá, že by mohlo osobní Tatru zachránit je takové hranaté SUV, co vypadalo jako Range Rover, to jsem tam zahlédl jako skicu.
                      Ale to zachránilo Porsche až v tomto století.
                      Lada Niva taky VAZ nezachránila…
                      Co se náklaďáků týče, ty se daly prodávat celosvětově, zejména armádám, ale zde management díky špatné privatisaci hanebně selhal.
                      Škoda měla super káru Favorit a kombajn Forman a to mohli vyrábět dodnes ala Logan.

                    14. Ale jo, napište článek, jsem zvědavý.

                    15. Az na to ze technologia pripravy paliva bola ruska. Podobne aj riadenie a hospodarstvo s tazkou vodou. To ze v Plzni zvarili hrniec reaktora z toho naozaj nerobi ceskoslovensku elektraren.
                      http://elib.biblioatom.ru/text/atomnaya-energiya_t36-2_1974/go,26/

                    16. Návrh byl samozřejmě společně se sovětskou účastí, to by bez toho asi dost dobře nešlo. Že si do toho nasrali nějaký vlastní technologie dobrý, ale v podstatě celá elektrárna byla vyrobená a postavená lokálně. Myslim že tu přípravnu těžké vody bychom už taky zvládli (navíc jí tam zas nejsou potřeba takový kvanta, je to moderátor, ne chladivo).

                2. To:LudwigVonMises
                  V CR pracuje extremni pocet Slovaku, stejne jako za federace, nic se nezmenilo. A spousta z nich zejmena proto, ze jsou bud z hladovych dolin nebo proto, ze do CR zatim nedosahne slovenskej exekutor. V neposledni rade taky proto, ze ne kazda lopata se umi naucit aspon trochu nemecky, aby mohli delat jinde.Jak proste a jednoduche.

                3. „LudwigVonMises“: opět demagogie a lži.

                  Elektrárnu stavíme např.:
                  1) hydro v Itálii (Hydropol Project & Management)
                  2) paroplynovou v Rusku (PSG Group)

                  Letadla vyrábíme:
                  1) L-410 pro Rusko furt
                  2) L-39 pro rozvojový svět furt
                  3) vyráběli jsme Sikorski S-76 a díly pro Boeing a Airbus
                  4) vyvinuli jsme moderní Aero Ae-270, ale jaksi došly prachy

                  „Dopravní prostředky a zemědělské stroje“ vyrábíme:
                  1) Zetory od traktorů po kombajny, které jsou nyní konkurenceschopné i na Západě
                  2) tramvaje které jsou konkurenceschopné i na Západě (Kanada, tuším SanFran)
                  3) vlaky které jsou konkurenceschopné i na Západě (EMOsy do Německa)

                  Vesmírný výzkum:
                  1) poslali jsme do vesmíru vlastní satelit VZLUSAT-1
                  2) podílíme se na projektu ExoMars

                  „Montovny“:
                  1) na výzkuma vývoj dáváme přes 2% HDP
                  2) na výzkum a vývoj dáváme přes 80 miliard kč ročně
                  3) výzkumná a vývojová centra mají v ČR giganti jako IBM, Honeywell, Raytheon, Caterpilar, Microsoft, Broadcom, Bosch aj.

                  Narozdíl od doby před ’89, o které sami Soudruzi jasně řekli že je to neudržitelné a musíme radikálně přeorientovat průmysl z neudržitelné dominance těžkého (v zemi kde nemáme vlastní surovinové zdroje) na hi-tech, jsme konkurenceschopní i na Západě, nejen v Rusku které fakt nemá dost velkou poptávku, aby nás uživilo jako jediný odběratel. Kvůli tomu krachl náš průmysl po ’89: ne kvůli „Spiknutí Západu“, ale protože Rusové najednou vrhli na rozvojové trhy své lepší tanky za nižší ceny, a protože Rusové neměli prachy aby kupovali naše produkty.

                  1. Jinak řečeno, jsme se propadli dolů. A to ještě záměrně neuvádíte, co z toho patří Čechům (jako před rokem 1989), a co je víceméně zahraniční aktivita na půdě České republiky.

                    Významem jsme se propadli dolů. Například byli jsme třetí stát na světě, který poslal do vesmíru svého kosmonauta.

                    Kolik dáváme na co peněz je irelevantní. Relevantní sjou výsledky. Peníze se dají propálit bez užitku a poslat do WC. Jak je to třeba vidět v naší České armádě, kde se propalují bez užitku velice astronomické peníze.

                    1. My jsme poslali sveho kosmounauta, jo? To bylo tenkrat slavy, raketa z Aera Letnany, skafandr z Trioly a startovalo se z Ripu, zejo? Jestli vono to nebylo tak, ze Vladu Remka vyvezli Rusove za odmenu za nasi spoluucast na projektu Interkosmos, kde jsme byli celkem aktivni.

                    2. Nejsou Sparty,
                      nejsou auta,
                      zato máme kosmonauta.
                      Česky ještě ani nemek,
                      říkají mu Vláďa Remek.

                      Dobová báseň, neznámý autor.

                    3. já to znám trochu jinak –
                      Nejsou vložky, nejsou auta,
                      zato máme kosmonauta.
                      Koktavýho blbečka,
                      Vladimíra Remečka

                    4. „Mises“: jak „propadli dolů?! Před rokem ’89 jsme nebyli schopni konkurovat na Západě, dnes jsme schopni konkurovat na Západě i na Východě. To je objektivní, doložené razantní zlepšení. To jsou výsledky.

                      Narozdíl od licenční výroby v té době 30 let zastaralých a neprodejných MiG-21F-13, 20 let zastaralých T-72M/Obj.172M, absolutně nekonkurenceschopných traktorů, automobilů, výrobních linek s výjimkou CZUB bez CNC obráběcích strojů, obrovského vnitřního dluhu (Praha plná lešení držících rozpadající se domy, padající balkony a fasády) atd.

                      Ad kosmonaut – brutální lež. Remek nebyl do vesmíru vyslaný československou raketou, ani nebyl vybrán protože by ČSSR byla na kosmické vědeckotechnické úrovni, nýbrž se jednalo o 100% politické rozhodnutí SSSR (dost možná motivované normalizací nepříjemného ’68), které o úrovni nebo významu nedokládají vůbec nic.

                      Ad armáda – opět brutální lež. V roce 1990 šlo do armády cca. 7% HDP, k tomu měla vojáky prakticky zdarma protože odvedenci, a bojeschopností byla na úrovni Ukrajiny v roce 2014. Dnes jde do armády 1% HDP, musí si všechny platit takže 70% rozpočtu spolknou personální výdaje, a přesto máme neporovnatelně lepší systém C4ISTAR, neporovnatelně lepší zbraňové systémy a schopnost je nasadit (lepší než Ukrajinská armáda 2014) a naše dnešní podvyživená miniarmáda by té Československé z roku 1990 dokázala způsobit ztráty v poměru 4:1 nebo 5:1, dokud by jí nedošly zásoby munice a nebyla by převálcována lidskou vlnou.

                      Takže pořád jen samé dojmy, lži, lži a lži.

                    5. do armady mame povinnost odvadet myslim 5% HDP. ty nekonkurenceschopne traktory se docela dobre vyvazely, stejne tak zbrojni, sklarsky prumysl byl na urovni doby, ano utocili jsme cenou a jednoduchosti konstrukce (oprav) , tech 6 gripenu nas asi nezachrani to uz bych spis veril na 5000 letadel technicky na urovni druhe svetove a zbrojni sklady plne rucnich zbrani a munice pro pripad partizanske valky (na jinou nemame) s povinnymi cvicenimi

                    6. Ježkovy zraky.

                      – do armády máme „závazek NATO“ odvádět 2% HDP, odvádíme 1%.
                      – naše traktory se vyvážely do RVHP, kde vyráběli vlastní ale centrální plánování, a do „rozvojových zemí“ kde za ně platili často v naturáliích nebo vůbec.
                      – zbrojní průmysl nebyl „na úrovni doby“ protože v době, kdy Sověti vyráběli T-72B vzor „1989“, Američani M1A1 a Němci Leopard 2, jsme my vyráběli T-72 „vzor 1976“, tzn. 3 modernizace pozadu, které od nás bral jen Irák a v okamžiku, kdy Sověti vrhli na trh svá Bčka a Irák byl poražen na hlavu nikdo na světě nechtěl. Dále jsme vyráběli MiG-21 v době, kdy Sověti vyráběli MiG-29 (mezitím byl MiG-23), tzn. 3 generace pozadu!

                    7. Re: Jan Mrcasik
                      24.4.2019 v 15:58

                      No, co ja vim, tak soucasne solidni zdroje uvadeji, ze nase armada je schopna branit jeden tyden (slovy j e d e n t y d e n) ctverec o hrane 50 km mimo velkomesta. Nasi armady se v roce ’89 bal i BW. Neslo jen o kvalitu techniky, ale take o jeji mnozstvi a vycvik lidi.

                      Bavil jsem se s klukama v praci, co jeste absolvovali ZVS u BW a srovnavali jsme. Oni to fakt meli jako lalac a poradne si ani nevystrelili. De facto to, co ‚umi‘ nase armada (krome par specialu) dneska, to tehda ‚umel‘ celej BW. A ze meli za prdeli Amika? My zase Rusa. Asi by to nebylo uplne jednoduchy.

                    8. @Sysop: tehdy byly na naší straně jen ty počty a hlavně zásoby. To je to, co dnes chybí. Jenže na druhou stranu tehdy
                      – zcela chyběla jakákoli pružnost velení a schopnost adaptace,
                      – nejméně polovina ČSLA přemýšlela pouze jak co nejlépe dezertovat,
                      – neexistoval žádný BVIS,
                      – neexistoval žádný C4I systém a všechno bylo separé, na papíře a pomalé,
                      – neexistovaly šifrované radiokomunikace na taktické úrovni, takže nepřátelský ELINT a PSYOPS by měli žně,
                      – neexistovaly bojištní RL ani protidělostřelecké RL,
                      – naše tanky byly úplně bezbranné protože ani T-72, a už vůbec ne T-55, nedokázaly vůbec nikde probít čelní pancíř Abramsů ani Leopardů 2, protože jsme měli jen 30 let zastaralou munici,
                      – 90% našeho taktického letectva bylo k ničemu protože neexistovaly žádné použitelné ŘS středního doletu ani radary a všechno záleželo na pozemních návodčích, kteří by byli „slepí“ po první půlhodině války,
                      – neexistovala přesná letecká munice,
                      – v noci bychom byli jako prasata na porážce protože neexistovala termovize ani dobrá pasivní infravize (tedy prý bylo něco tajného na T-55AM KLADIVO, ale ty byly prozměnu nepoužitelné ve dne kvůli rozlišení TV denního kanálu zaměřovače střelce),
                      – naše PVO a PVOS byla zmapovaná protivníkem a hi-tech představovaly původní KUBy 2K12, které už 15 let Západ uměl zarušit (jedinou baterii S-300 nepočítám),
                      Atd.

                      Proto říkám, že naše dnešní AČR by tehdejší ČSLA způsobila škody 5:1 než by byla poražena: protože kvalitativně jsme dnes o světelná léta jinde, ale máme tak málo materiálu na skladech a lidí a techniky, že bychom mohli jen chvíli hrát po vzoru americké „Airland battle“ proti drtivé převaze*, ale nakonec by nás utloukli čepicema.

                      *viz https://krabice.wordpress.com/2016/06/07/paradigma-tankovych-vojsk-nato-1976-2016-taktika-souteze-a-smysl-existence/ – dlouhé ale zajímavé čtení

                    9. Stojí za přečtení: https://www.databazeknih.cz/knihy/planovani-nemyslitelneho-24957

                      Po dlouhou dobu ta armáda byla reálně stavěna na jednu masivní útočnou operaci v délce týden až deset dnů a řada tehdejších šéfů poukazovala na to, že pokud nevyjde masivní takt./oper.jaderný úder tak, že neudeří nepřítel,tak jsou ty plány nesmysl, útočit se mělo v poměru 1,skoro nic proti 1 a např. v sedmdesátkách se vážně mluvilo o tom, že do tuším M6 máme zajištěnou sovětskou leteckou podporu a potom to bude boj za vzdušné nadvlády nepřítele, naše taktické letectvo to nedá.

                      Za tuto dobu měly ztráty být okolo 50%, někteří generálové de facto čekali vybití prvních sledů za den až dva, Karpatský front byl daleko (a na cvičních NATO byly jeho nástupové komunikace rozbité sériemi jaderných úderů na hadry).

                      Armáda byla jistě masivní, ale velmi jednoúčelová. Zaujal mě výrok nějakého z těch generálů: „Ale v těch plánech se všichni tváří, že po všech těch jaderných úderech ty státy normálně fungují dál…“

                    10. ..co z toho patri Cechum? :-)

                      Hele, ja jsem podnikal prakticky 30 let. Dneska jsem zamestnanej, firma mi nepatri, mam kralovskej plat a mam uplne u prdele, komu v praci patri co.

                      Rekni mi jeden duvod, proc by firma mela bejt moje. Nebo snad veris na pohadky, ze ‚spravnej podnikatel maka jen do 40 a pak uz jen rukama druhych‘? :-) Kdo?

                  2. Nezapomen na radiolokatory. ERA a.s s nima taky celkem slusne kseftuje, i kdyz teda vetsinou s civilnima verzema.

            2. Nutno ovsem dodat, ze ten zapad nas vojensky neobsadil. Do chrtanu imperialismu nas nacpali nasi lidi, kterym jsme dali zastupitelstvi.

              Takovej soudruh Dlouhy, za minule totality predseda fabrickyho vyboru KSC v Prognostaku, rozprodal nekolik ceskych fabrik zapadu, pak se nechal uklidit do ABB (kteremu prodal nemalo strojiren) a az se situace uklidnila, jeste prisel kandidovat na presidenta :-). Tak cemu se divit?

              Zapad nas nekolonizoval anglickym stylem predminuleho stoleti. Zapad chtel a my jsme meli patou kolonu, ktera zaridila. Jo, ze jsme byli blbi, protoze jsme nevedeli… holt nase smula. Kapitalismus je rozpinavej a nemilosrdnej. Jenze lepsi system, ktery by dal sanci schopnym, zatim nemame. Kdo sanci prosere, jeho valka.

              1. Tak. Ono totiž pro globalizaci zatím ani není jiný systém než kapitalismus dost dobře možný. Komunismus zavést nemůžete, protože nemáte vytvořenu globální základnu, která by vše spravovala a řídila z jednoho místa všechny. A socialismus je doktrína, která vylaďuje sociální nerovnosti, tudíž je to spíše takový „modus vivendi“, jak skloubit kapitalismus s liberalismem a udržet demokracii životaschopnou pro širší masy a ten socialismus tam pořád funguje jako skrytý faktor pod dnes jiným označením, kam právě řadíme veškeré snahy o neprohlubování všeho, čím se vyznačuje rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými.

        2. To jako podle Vás v US dávají lidem k hlavě pistoli a dokud si nevezmou vražedný půjčky, který nemůžou nikdy splatit, tak je nepustí? Houby! Jakýsi Barrack Obama ve vládě soudruha Clintona musel docela drahými a násilnými metodami nutit americké banky, aby dávaly hypotéky těm, kteří neměli na to je kdy splatit. Ano, tito dva repetenti sice mají na svědomí světovou hospodářskou krizi nejhorší od Třicetileté války a jsou odpovědní za desítky milionů mrtvých v chudých zemích. To je pravda.
          Ale to ještě neznamená, že si ty hypotéky každý brát MUSEL. Je to stejné, jako s dotacemi EU: nemuíte v tom vůbec jet, můžete zemřít poctivý a chudý. A nebo do toho loupežnického stroje nastoupíte, chvíli budete z toho svinstva profitovat a pak se budete jako Obama s Clintonem divit, jak se mohlo stát, že zdroje vyschly? Je to Vaše volba. To nevzdělní hlupáci jen nastavili nějaká providla, kterými se ale nikdo z nás nemusí řídit. Máme možnost volby. Na rozdíl od minula.
          Můžu na hlupáky svalovat cokoli, krom vlastní blbosti.

          1. Integrale, vy jste idiot. Prostě hysterická baba, kterou jsem naštval, a teď jen plive.

            Půjčky si samozřejmě v USA lidi dávno brali před Obamou, to je ale mimo schopnosti vašeho kví kvé.

            1. LVM: Integrale nikde netvrdil, že by si lidé nebrali půjčky před Obamou, ale že si je za Clintona začali i díky Obamovi brát ve velkém, protože k tomu banky donutil stát (v rámci „rovných příležitostí“ pro solventní i insolventní).

              Nicméně, gró příspěvku je v tom, že hloupí lidé si půjčky berou, protože chtějí, ne kvůli bankám, jak tvrdíte Vy.

            2. „Mises“: fakta jsou tato.

              0) v ’77 Carter prosadil zákon „Community Reinvestment Act“ který by „darovaL“ hypotéky chudým, kteří by na ně jinak nikdy nedosáhli.
              1) v ’93 Clinton zahájil novelizaci CRA aby donutil banky dávat hypotéky chudým, kteří by jinak byli odmítnuti.
              2) v ’94 byl Obama součástí týmu ACORN, který vyhrál class-action žalobu která bankám nařídila dávat hypotéky lidem z chudých čtvrtí („Anti-redlining“).
              3) do roku ’00 byla CRA novelizována a interpretována tak, že jakékoli odmítání půjček lidem z „nízkopříjmových“ městských kategorií byla „diskriminace“ za kterou banky byly trestány.
              4) do roku ’03 srazil Greenspan úrokové sazby na 1%, aby „rojel“ ekonomiku po 9/11, a tím rozjel boom půjček nesplatitelných pokud se úroky opět zvýší.
              5) v ’05 Barney Frank a Demokraté zamítli návrh McCaina zakazující GSEs jako Fannie Mae a Freddie Mac spekulovat na hypotékách. Barney Frank vysloveně prohlásil:

              I want to roll the dice a little bit more in this situation towards subsidized housing

              6) do roku ’05 nabraly Fannie Mae a Freddie Mac toxické hypotéky za 1 trilion USD, protože měly „podporovat dostupnost bydlení“.
              7) v roce ’05 byla úroková sazba zvednuta na 5%. Zvedly se úroky hypoték, pro chudé na nesplatitelnou úroveň.
              8) v ’06 začaly ceny nemovitostí klesat, takže „nízkopříjmoví“ dlužníci už nemohli refinancovat nebo se ziskem prodat a splatit svou hypotéku.
              9) Bum, „překvapivá“ finanční krize z toxických hypoték vyvolaných Demokraty prosazenou legislativou CRA, která donutila banky dávat hypotéky chudým neschopným splácet jakmile se úroky zvýší.

              Do roku ’08 Democratic vetovali 17 (!) návrhů Bushovy administrativy, aby byla zpřísněna regulace Fannie Mae a Freddie Mac a bylo jim zakázáno podporovat toxické hypotéky.

              Obamovi to pořád nestačilo a v roce 2013 se pokusil znovuvyvolat krizi z toxických hypoték novou regulací, která by banky přes FHA a úlevy donutila dávat nesplatitelné hypotéky, za které by přímo ručili daňoví poplatníci. Ale to už mu nevyšlo.

              Takže Integrale má pravdu a vy (prokazatelně, opět) lžete.

              1. Právě jsem strávil půlhodinu vyhledáváním faktů, abych „Misese“ usvědčil ze lži. Jsem normální?!

                1. Díky, ta situace asi bohužel nemá jiné řešení. LVM jako obdivuhodný dement netuší výšin (hlubin?) vlastní demence. Klasická poučka říká něco v tom smyslu, že inteligentní člověk je si vědom chyb, dokáže si je přiznat a poučit se z nich. LVM je skvělý případ absence inteligence.

                2. Ne nejste JM.
                  A je to marné.
                  Já se s ním onehdy hádal o cenách za bolševika a jeho desetinásobcích a Wildcat sa mi čudoval.
                  Nakonec mě rozbil tím, že se točil na Dachmeister kontra Dachsmeister a tak never more.
                  Takoví experti prostě věří vlastním pokřiveným pravdám.
                  Jedna 76 let stará ing. ekonomie se sloní pamětí se se mnou taky hádala o poměrech za bolševika a nyní.
                  Tak jsem si dal tu práci a sjeli jsme spotřební koše její 1989 a můj dnes a jejího otce 1989 a její dnes. Stejný věk, lehce nadprůměrné příjmy i důchody.
                  No nevyšlo to jako velké bolševické vítězství…
                  Pravda privatisace OKD které byla očitým svědkem byla proti rozkrádaní socialistického majetku opravdu gigantická loupež, zde se srovnávat nedalo…

                  1. No technická poznámka. Srovnáváte rok 2019 s rokem 1989. To je jako kdybych úspěchy socialismu dokazoval na srovnání roků 1989 a 1959. Takže čistě teoreticky, pokud by bolševici udělali za dalších 30 let stejný pokrok jako mezi lety 59-89, tak by to srovnání dopadlo výrazně jinak.
                    Vy budete tvrdit, že bychom mezitím chcípli hlady a já si zase myslím, že hůř než deď bychom se neměli, ale Západ by byl o notný kus dál než teď, protože s rozpadem bipolárního světa, se to na Západě nějak posralo.

                    1. My jsme hlavne meli tu tradici, ze s devitkovymi roky jsme byli na hunte. Jen jsme to stridali po strance ekonomicke a nebo politicke.

                      Samozrejme, ze urcita evoluce by asi probehla, kdyby Adamcova vlada byla v mnohem mensi prdeli, nez fakticky byla. Perestrojka byl pokus o zachranu nezachranitelneho a zrejme tam nekde komari pochopili, ze bude lepsi to cele znovu rozkrast, nez se snazit nejak nesmyslne hledat nove zdroje.

                      V soucasnosti mi prijde, ze ekonomika zapadu jiz kulminovala a ted to letadlo zacne nejakym zpusobem klesat. Jak moc rychle, na to uz je fura ruznych faktoru, od rostouci cinske ekonomiky po vlastni rozvraceni spolecnosti diky imigrantum. U nas jsme ve vsem zpozdeni, takze ted se to jevi jako vyhoda. Ale je to jen fazovy posuv, u nas to prijde samozrejme take, protoze jsme na zapadu existencne zavisli.

                      U nas v praci treba pozoruju, ze zatimco drive se fura drobnych picovin nechavala montovat v Cesku babam na materske, tak posledni mesice firma radeji kupuje masiny, ktere totez delaji v baraku. Jednak jsou v Nemecku extremne nizke urokove sazby (na auto mi nabizeji urok 2,3 % RPSN) a druhak firma chce mit radeji veci v baraku, lip se hlida qalita. Jakmile potece Nemcum voda do prdele, zacnou stahovat svoje aktivity domu, protoze v Nemecku se postupne levna pracovni sila najde taky.

                      Zrejme nikdy nedojde k totalnimu pohrbeni nemeckych firem u nas, ale utlum proste nastane soucasne s tim, jak nemecka ekonomika pribrzdi. Ostatne i ja sam jsem element, ktery jim ukazuje, ze jdou veci delat levneji pri stejne qalite. Ted jsem objednaval 15000 tistaku, Nemecka firma chtela 7 ojro/22 tydnu dodani, ceska firma chtela dokonce 8,5 ojra ale za dva mesice dodani a Cinan doda za 3 tydny za 3,95 ojra. Qalita stejna, z kazde petitisicovky posle vzorek na testy, pricemz uz ani neplati, ze Cinan chce 100% Vorschuss, dneska Cinan chce 70 % Vorschuss a zbytek pred odeslanim posledni varky.

                      A bude hur.

                    2. No tak jsme si potvrdili, že Západ nemá nakročeno nejlépe, ale přiznám se, že úplně nevím, v čem měla nastat ta katastrofa, pokud by socík zůstal. Jídlo jsme uměli, průmyslové zboží prakticky od špendlíku po lokomotivy, takže sice chápu, že tehdejšímu Západu jsme nestíhali, ale proč by to mělo jít úplně do kytek nevím. Samozřejmě nemyslím situaci, kdy bychom zůstali samostatný bolševický ostrůvek.

                    3. Re: monday
                      24.4.2019 v 20:16

                      Problem sociku byl, ze mu dosla vata. Z mnoha duvodu – naklady na zbrojeni, neekonomicke hospodareni, utlum zbrojni vyroby, minimalni moznost exportu na zapad a vychod byl chudej jak kostelni mys, lidi se zacali shanet po doochodech… bylo toho vic. Adamcova vlada predpokladala krach systemu behem roku ’94/’95. Ono ani tak moc neslo o komary, ostatne Druncker&hiz boyz jsou taky komari telem i dusi. Slo o to, ze vlastne prilis dlouho jsme zili v miru, zdroje dosly, investice byly casto delane blbe,… proste kara se zastavila. Nic divneho, Amiky nakopla druha svetova a cela 60. se vezli na paradni vlne. Nas nakopla zlata 50., kdy se zilo z nakradenych vyrobnich prostredku. Kazdej system ale po nejakem case vyzaduje restart a prerozdeleni. U nas to socik holt potkalo na konci 80.

                    4. Monday:
                      Průmyslové zboží od špendlíku po lokomotivy.
                      No právě.
                      Dělali jsme všechno, tím pádem strašně draho a nic pořádně.
                      Rudé právo plné keců, jak kapitalistické monopoly vykořisťují dělníky. Ve skutečnosti tam byla konkurence, která nutila ke zlepšování, naopak monopoly úplně všude byly u nás a platy taky nesrovnatelné.
                      Trh SSSR nebo RVHP není relevantní, tam se při neschopnosti komančů vyrobit cokoliv kvalitního mimo rakety vyvezl jakýkoliv šunt.
                      Celkem se vyznám v dopravě, tu naši dokážu okomentovat:
                      1) Motorky – zatímco světoví výrobci obměňovali produkci jednou za pět a někdy třeba i za dva roky, my, údajně světová velmoc jsme v roce 1989 vyráběli motorky s motorem z roku 1945 a s rámem z roku 1953. Nadějná devadesátka s šoupátkovým motorem se přestala vyrábět. Nadějné skútry v době druhého světového boomu se přestaly vyrábět. Krásný půllitr s královskou hřídelí a velkým potenciálem se přestal vyrábět. Na západě naše motorky zaostaly a úplně se přestaly prodávat mezi roky 65 a 70.
                      2) Auta: škodovky vyráběli vězňové a podle toho vypadala kvalita. Tady si to každý radši dodělal, když už na to auto čekal tolik roků, na západě škodovka prodejná jen jako nejlevnější werk, levnější než dvouválcový vzducháč Citroen 2 CV.
                      3) Tatra: kdo by si na západě se sítí dálnic koupil těžký (sám o sobě) náklaďák, který je sice dobrý v terénu, ale o to horší na asfaltu (kvůli výkyvným polonápravám se křivě sjíždí pneu) prakticky bez servisu, s nemožností rychlých dodávek náhradních dílů, navíc opět prakticky beze změn od roku 1942, kdy auto vymyslel Ledwinka pro wehrmacht?
                      4) autobusy: pětiletý plán neumožnil žádnou odchylku, takže naši soudruzi nedokázali dodat autobusy ani do blbé Afriky (resp. je tam dovezli s manuální převodovkou a moc se divili, že zákazník, co chtěl automatickou, ty busy nepřevzal). V televizi jednou dokonce vystupoval (tuším že v magazínu Retro) bývalý ředitel Karosy a stěžoval si na železnou oponu, že kvůli ní z řady Š na západ nic neprodali. Jen doufám, že lhal, protože ředitel přece nemohl být tak hloupý. Neprodali kvůli nepružnosti, kvůli nemožnosti udělat z ŠM nízkopodlažní, protože bus měl sice skvělé jízdní vlastnosti (lepší než východní osobáky), ale motor a nádrže uprostřed. ŠD byl skvělý prototyp, ale série dostala dělené čelní sklo místo jednoho velkého, převodovku Praga místo ZF a zadní nápravu Rába místo Leyland. To byla katastrofa největší, protože z nápravy tekl olej a mazal brzdy. Že tady nikdo nevyráběl klimatizaci, že bus měl malý zavazadlový prostor, že nebylo kam dát toaletu (tu tady taky nikdo nevyráběl) pomíjím.
                      To je tak ve zkratce naše skvělá socialistická doprava.

                    5. @ cyklista
                      že jsme zaostávali za Západem jsem nikde nepopíral. Jen jsem si dovolil připomenout, že srovnávat rok 2019 s rokem 1989 není úplně košer, protože to předpokládá, že bychom zmrzli na místě.
                      A upřímně, pokud vezmu ty nejzákladnější hodnoty, což je vychovat další generaci a udržet pro ně životní prostor, tak v tomto srovnání jdeme rovnou do prdele a jsme vychováváni k tomu, že nové obyvatelstvo dovezem a děti nepotřebujem.

                    6. monday: já nikde 1989 a 2019 nesrovnávám. Ale stojím si za tím, že socík byl katastrofa a dokonce horší, než vaše obavy z dneška. Protože dneska máme na rozdíl od socíku pořád ještě nějaké svobody a řešení na výběr. A když se podíváte na Západ, tak uprchlíci přestávají uprchávat, obyvatelstvo mírní svoje původní nadšení a když ještě dobře zvolíme do EU, tak to třeba ani taková tragédie nebude.

                    7. @cyklista
                      jo zrovna dneska byl někde článek, o tom jak neziskovky budou za utlačovaný podávat žaloby proti diskriminaci a na obviněným bude důkazní břemeno neviny bude na obžalovaným.
                      Jo cenzory už nemáme, místo nich placený svazáky, který udávají nepohodlný názory a provozovatelé sociálních sítí raději mažou než by riskovali obrovské pokuty.
                      Demokracie je, když se dokazuje vina a nikoliv nevina a dále, když o tom jaký projev je trestný rozhoduje soud a nikoliv nějaký svazák v neziskovce.
                      Takže čím více ovčané ve volbách zlobí, tím rychleji jde demokracie do riti. Takže právě proto, že bolševika pamatuju, mě tyhle kecy o dnešní svobodě ,s ohledem na zrychlené utahování šroubů, připadají směšný.

                    8. Se jen zeptam, jak jsi prisel na to, ze ty jevy jsou znamkou demokracie?
                      Demokracie je, ze plati to, co si lidi odhlasujou ve volbach.
                      Kdyz si lidi odhlasujou ve volbach, ze bude cenzura, tak zcela demokratickou cestou bude cenzura. Fakt nechapu, jak nekdo muze rict, ze demokracie je, kdyz se dokazuje vina a ne naopak. Co to je za picovinu? Demokraticky jste si tam zvolili lidi, co tohle zavedli, takze to mate zcela demokraticky zavedeny.

                    9. LOjzo,
                      no tak pokud budeme předstírat, že na všechny ty sračky od nehlídanejch hranic, přes řepku, fotovoltaiku, neziskovky atd mají vliv nějaký volby, pak samozřejmě máme demokracii jako řemen.
                      Pak už jen zbývá vysvětlit, jak může ve Francii sedět ve vězení kamioňák za migranty co mu vlezli do auta a zároveň se po svobodě pohybují lidé, kteří sem ty samé lidi tahají po stovkách přímo od africkejch břehů, nebo Frau Merkel může jen tak imigrační zákony „ausser Kraft setzen“ a nic se neděje.
                      Nějak si nevzpomínám, kdy se pro to v Evropě hlasovalo, ale přesně vím, jak jsou označováni a dehonestováni ti, co se jim to nelíbí. Nic končím, už na tuhle církev popíračů reality nemám sílu.

                    10. Mame tu tuhlectu „zastupitelskou demokracii“. Drtiva vetsina lidi to tu chce (tedy, mame to tu demokraticky). Se zeptej, klidne I tady.
                      No a tato forma vlady spociva v tom, ze jednou za cas jdes k volbam a nejakejm politikum das bianco sek, aby si delali, co uznaj za vhodny. Pred volbama ti nekteri z nich dokonce slibuji,co to zhruba bude. Prdel je, ze skutecne spoustu z toho splnej. Povetsinou se jedna o nejake utahovani sroubu a podobne veci, ktere slibovali skutecne uz pred volbama (zatocime s zivnostnikama / silnicnima piratama / atd atd)
                      Pak toho samozrejme i spoustu nesplnej, povetsinou veci, ktere by srouby povolovaly.
                      Vtip je ale v tom, ze to tak udelat muzou a lidi to tak chteji, aby to TAKTO bylo.
                      Ostatne, ja jsem z lidi, kteri by tu radi ten stat vubec nemeli…Co ty, ty bys ho tu take rad vubec nemel? A nebo bys jen rad, aby tam nebyli tyhlecti politici, ale byli tam uplne jinni politici, co to konecne budou ridit spravne? :-)
                      Vse, co se deje, je zcela v souladu s demokracii. Smir se s tim…Ostatne, predpokladam, ze jses sam jeden z tech, co to tak sam chces…

                    11. Přečti si to pořádně, je to zatím jen návrh. Návrhů je mraky a může je podat kdejaký jouda a neznamená to, že projdou.

                    12. A proč asi myslíte, že to komunisti v listopadu 89 tak nadšeně a bez komplikací pustili? Že je na starý kolena chytlo svědomí? Hovno, v tý době měli ještě dost prostředků, aby ty protesty utopili v krvi a kěteří jestřábi to i navrhovali. Jenže těm, nahoře bylo jasný, že se jim to za pár let sesype pod rukama a že by to bylo pro ně dost zlý. Takže když se jim naskytla možnost zbavit se odpovědnosti aniž by skončili na lucernách, tak potom skočili.

                    13. @monday: a viděl jste Prahu v roce 1989? Najděte si nějaké fotky. Vypadalo to hůře než Pripjať. Totální rozpad a rozklad, baráky s padajícímu balkony a fasádami, atd.

                      Tomu se říká „vnitřní dluh“ a v Praze to bylo jen vidět. Fabriky jely na 60 let starých, donekonečna opravovaných manuálních soustruzích a frézkách (s výjimkou snad CZUB kde si koupili italské CNC) takže opakovatelnost výroby nebo zaměnitelnost dílů minimální.

                      Prostě jsme byli skanzen. Takže nejen že se to nemohlo udržet, ale ani nemohl nastat ten výš imaginární „rozvoj od 1989 do 2019 kdyby socík zůstal“: nebylo z čeho dělat jakýkoli rozvoj. Prostě došly nakradené prachy a nebylo kde vzít nové.

                    14. Nevim jestli hlady, ale na marast ve vzduchu a vodě zcela určitě. Lidi zapomínají, už radši nevědí jak vypadaly chrchlavý astmatický děti z Ústí na škole v přírodě. Ty chcíplý lesy na severu, otrávený řeky…

                      Pro mne je naprosto nepochopitelný, že se takovýhle srovnávací pindy vůbec vedou. Je to asi z přežranosti. Netřeba války – třídenní listopadovou frontu na mrazák by potřebovali, jako koza drbání. Máš hovězí? Neměli. Máš ty pomeranče? Neměli. Ale bylo mlíko v igelitu, tak sem ho přines.

                    15. No tak nevím, jestli se to tedy smí říkat, ale lesy nám sežere kůrovec a posledního brouka s velmi lehkým přeháněním pohřbíme s poctami do deseti let. Dneska holt mladý nestojí tři dny na mrazák, ale zato si dají 30 let hypo za 2KK.

                    16. Kůrovce nedejcham, zato SO2 jo.

                      Šmarjá, vždyť to celý zkrachovalo, normálně to kleklo na kolena a šlo do prdele. Jediný čeho jsme měli dost, byly tanky. Celá ta slavná pěrestrojka nebylo nic jinýho, než pokus odvrátit úplněj rozmar. Rusko lehlo úplně, Gorbačov škemral o americký a německý úvěry.

                      Jako srovnávat tehdejší průser s nějakou blbou hypoškou je úlet jako blázen. Dřív jste neměl ani tuhle možnost. Byty nebyly, pozemek vyjmout z půdního fondu bylo neproveditelný a pokud jste měl holou prdel, tak ani tu blbou hypošku. Lidi žili jako zvířata. V králíkárně 3+1 aspoň dvě generace a nějaký děcka. To už jste všichni zapomněli?

                    17. Re: Arnold J Rimmer
                      24.4.2019 v 20:37

                      Zkus si dneska vyjmout nekde kus pozemku u lesa s tim, ze si tam das mobilheim :-). Desitku das jen za zmenu v UP, ale vemi pravdepodobne ti ji nikdo stejne neda :-)). Zkusenost souseda. A to ma vlastni louku.

                      Ze lidi tehdy zili dve generace v 3+1? Dockej huso casu, jako…. znas to. Tady se prozralo hodne majetku po kotrmelci, ono trva ctvrt stoleti, nez neni kde brat. Ted uz to pomalinku zacina byt citit, ze ceny bydleni jsou pro furu lidi nedostupny, takze zase nastane ten komancskej model. Tehdy se taky netykal vsech.

                      Perestrojka byla palebna priprava na komunistickou rozkradacku. A ze SSSR lehl, to je bez debat, vsak ono to tam slo do prdele tak nejak od roku ’17 kontinualne :-).

                      Nechci tady starej system, ale on se mi dere do oken, jen se jinak jmenuje.

                    18. @Sysop 24.4.2019 v 20:46

                      Na mobilny dom musi byt adekvatne upraveny pozemok? Nestaci ho len vlastnit?

                      Niekde pod inym clankom som teoretizoval o tom, ci by ako mobilny dom presiel aj konstrukt 100+ m^2 podstavy z HEA/HEB/IPE profilov na kolesach pre mna za mna z vysokozdvizneho voziku, alebo cisto ocelovych. Pri pouziti hydro motora zo spominaneho vozika by to fakt mohlo byt mobilne aj nie len teoreticky.

                    19. Tuším že dneska je u nás stavební zákon ohnutý tak, že se vztahuje i na výrobek či zařízení nespojené s pozemkem plnící funkci stavby. Znám člověka, který takhle podstoupil stavební kolečko i na 24 vyřazených kontejnerů, které umístil na svůj pozemek a používal jako sklady.

                    20. Re: MS
                      24.4.2019 v 21:22

                      S mobilheimy na koleckach se nekdy pred 10 lety roztrh‘ pytel takovou merou, ze byly uplne vsude, povetsinou jako campy. Takze se to rozmazlo v mediich, byl okolo toho srumec a dneska uz ti nepomuze, ze to ma kolecka. Presny zneni paragrafu, kterej toto zatrh‘ ted hledat nechci. Kazdopadne, pokud mas tu smulu, ze tvoje obec nema tzv. ‚roztrousenou vystavbu‘, alebrz tvori intravilan, pak holt smolik, pokud to chces postavit nekam mimo.

                    21. @Arnold
                      Nevím na co jsem zapomněl, ale co se týče bytů, tak čísla, kolik se stavělo za bolševika a kolik se staví dnes se dají snadno dohledat.
                      Snadno se dá dohledat, i kolik dnes to bolševický 3+1, kde lidi žili jako zvířata, stojí.
                      Abych pravdu řekl, mě tenhle o třicet let opožděnej boj proti bolševikovi nebaví. Bolševika jsem před třiceti lety na rozdíl od mnohých dnešních protikomunistických odbojářů skutečně nemusel, ale to neznamená, že si musím zakázat srovnávat stav tehdy a dnes.

                    22. Re: monday
                      24.4.2019 v 20:57

                      To je prave to, ze nekteri bud bolsana nepamatuji, nebo si pamatuji jen neco. A to neo je bud jen to uzasny, nebo jen to priserny.

                      Fura lidi tehdy bydlela na dekret, nebo meli druztevni, ci firemni byt. Ve finale lidem bylo u prdele, jestli ten byt vlastni, nebo ne, beztak zadne exekuce nebyly a jako zaruku to pouzit neslo, protoze nebyly hyposky. Byl to proste uplne jinej system. Na byt se cekalo, protoze lidi ho casto chteli ZADARA. Kdyby se dneska davaly byty zadara, uz se cekat nebude? :-) Kseftovalo se s dekretama, protoze jina moznost v podstate nebyla. Jenze taky nebyli lidi na ulici. Takze treba dve generace v 3+1, ale voda stala korunu kubik, topeni stalo prd, atd. Takze pokud si clovek spocte, jak tehdy vysel s realnym (ne prumernym) platem, tak zjisti, ze i presto, ze fura veci byla tehdy v pomeru k platu drazsi, nez dnes (treba PHM), tak ale lidi zili casto ve vetsim klidu, nez dneska.

                      Dneska se zohlednuje jen to, co jde kvantifikovat a koupit. Tim padem se ty dva systemy proste nedaji srovnavat. Moji rodice na mne tehdy meli vic casu, nez bych ja mel dnes na svoje deti, kdybych busil v normalni praci, jako tehdy moji rodice.

                      Staci, kdyz tady na Sumave vidim kazdej tejden luftaky. S vyplazenym jazykem a kolama na strechach svych samohybu honem honem vytezit maximum z toho pridelenyho casu, kterej jim zbejva, nez zase zanori do velkomesta. Stres, spech, nervozita. To vystavovani hmotnych statku „kdo dal a kdo vejs“ je porad stejny. Jen, holt, tehdy to byly hadry z Tuzu a dneska je to kolo za kilo.

                    23. Picu sisky.
                      Pokud si clovek spocte, jak se dalo vyjit s realnym platem, tak si docela dobre pamatuju, ze to bylo uplne na picu. Pamatuju ci, jak nam kazdou zimu babicka pujcovala penize, abysme meli na uhli, protoze jinak bysme v zimne zmrzli. Pamatuju si, jak otec nemel cas vubec na nic, protoze chodil do prace a po praci na melouchy, aby vubec byly nejaky penize. Jo, a vecer jsme chodili krast na pole repu a nebo brambory a nebo vojtesku, pripadne alespon baliky slamy. Abysme si vypestovali nejaky zvirata, abysme meli co zrat.
                      Taky si pamatuju na ten klid, kdyz jsme poslouchali zakazane stanice a vsude jsme si o tom mohli povidat…
                      Ale jo, muj nevlastni strejc, ten se mel dobre, jak jsem pozdeji zjistil. Delal vedouciho zeleniny, ten mel vsechno…
                      Tvl si pamatuju, jak jsem jako malej kluk obchazel vsechny prodejny soucastek v Praze, protoze nebyly ODPORY(!!!!) a KONDENZATORY(!!!!). To, ze tranzistor se obcas shanel pul roku, o tom ani nebudu mluvit.
                      Ale jo, soused delal opravare v telefonni ustredne a obcas mi neco ukradl, abych si mohl bastlit…vlastne ta doba byla desne fajn, pokud clovek znal dost lidi, co mohli v praci neco ukrast..

                    24. Koukám že jsem žil asi někde jinde. V naší vesničce střediskové, celkem fungovala družstevní výstavba bytových domů. Pokud člověk šel k lesům byla nastěhovat se do podnikového bytu. S pozemky pro individuální výstavbu to bylo horší, ale pokud by mi stačila řadovka tak za cca 7 t. Kčs jsem mohl mít pozemek ihned a začít stavět. Na stavbu bylo možné čerpat půjčku 150 000 Kčs, pokud člověk zkolaudoval do 10 let byla nenávratná. Za tyhle prachy byla půlka baráku. V České spořitelně byla možnost si vzít stavební půjčku 100 000 s úrokem 2,7%. V zaměstnání podepsat stabilizační nenávratnou půjčku na cca 15 000 Kčs podle délky závazku. Po svatbě byl nárok na novomanželskou půjčku která se dala odmazávat narozenýma dětma. Výsledek byl takový, že pokud se člověk jenom trochu snažil mě své bydlení a po deseti letech byl bez dluhů. Nebo se nesnažil dal jsi žádost o obecní, městský, státní byt a počkal si cca 10 let, ale to bydlení dostal. Dneska se můžu klidně dojít zeptat na MNV, pardon obecní úřad za jak dlouho mi můžou přidělit byt, jediné čeho se dočkám je hrobové místo na našem hřbitově. Další způsob jak se dostat k bytu bylo sklonit hlavu a jít dělat tam kde mě strana a vláda chtěla mít – doly, hutě, chemický průmysl a armáda, tam byla velká šance na podnikové, popřípadě státní byty. Osobně jsem tuto nabídku také dostal, abych šel do Plzně dělat pro vojáky (ne k vojákům) a dostal bych byt v Líních. Já jsem bytovou otázku po svatbě také musel řešit, spočívala v tom jestli půjdeme bydlet do volného bytu v RD k mím rodičům nebo k rodičům manželky.
                      Takže dnešní stav po třiceti letech je ten, že si můžu vzít hypotéku na 30 let, kterou se všema pojištěníma dvakrát přeplatim.

                    25. Jenda: žil jsi jinde. Komunistické fantasmagorie prosím na novinky. Ano, dalo se postavit. Ale třeba jenom to shánění materiálu, pokud nebyl člověk nějaký hlavoun, nebo neměl známé, nebo si to nenakradl. Známý si udělal tři děti a dostal byt hned. Jeho dnešní situaci a poměry v rodině nekomentuji. Nám přišel v roce 1990 po dvaceti letech v družstvu dotaz, jestli ještě máme zájem o byt, že už začnou v dohledné době stavět. Atd.
                      Dnešní stav je takový, že bydlení mimo Prahu je dostupnější než dřív (bydlet v Praze ale přece není žádné právo ani povinnost) a hypotéku na třicet let si vezme jedině nějaký zoufalý finanční negramota (ale díky bohu za tu svobodu).

                    26. @cyklista
                      Onehdá jsem na rodinné oslavě musel dědkům a strejcům zakázat, aby před mými dětmi vykládali, co si všechno za bolševika pořídili a postavili, bo děti by pak ve škole mohli narušovat výuku o tom, jak jsme žili v socialismu na stromech a prdel si utírali lopuchem.
                      A podotýkám, že strejcové nebyli ani v partaji, ani nekradli, jen to byli takoví ti klasičtí vesniččí všeumělové co zvládli vše od vlastnoruční zabijačky po výrobu vlastního kotle na ÚT.
                      A protože jsem se pohyboval v týhle sociální bublině vesnickejch pracantů, nějak si nemohu vzpomenout na ty tři generace v jedný cimře.
                      Ale taky je pravda, že si dodnes pamatuju, jak bolí ruce, když člověk nakládá 2 V3Sky oficiálně zakoupeným neukradnutým cementem.

                    27. Re: monday
                      24.4.2019 v 21:47

                      Hele, ja jsem v 80. letech rekonstruoval barak po rodicich. Se stavebnim matrijalem to bylo tak, ze ne, ze by nebyl. Ale byl treba jinej. Chtel jsem bledemodry kachlicky, byly jen bily. Chtel jsem bracickej pisek a on byl jen ricak. Chtel jsem schodnice 25 cm a ony byly jen 20, atd. atp. Takze stavet se dalo, jen holt jsi musel plavat v tom, co cim nahradis. Pomerne dobre toto bylo videt treba v modelareni. Ano, prakticky nebyly serva, o Futabach si mohla fura lidi jen zdat a ceske ST-1 melo porodni bolesti, ale jinak modelareni bylo proste o tom, jak furu veci udelas jinak, nebo nahradis necim jinym. A lidi to bavilo vic, nez si dneska koupit hotovy ero, ktery vyneses z kramu a hned poustis. Jo, je to dobry… ale ta radost uz tam proste neni. Je to tuctova zabava.

                      Kdo ma dneska radost, ze ma zamkovku vybranou z dvaceti druhu? Proste zamkovka, no. Za mesic uz neresis. Za totace jsi namisto dlazdic 40×40 sehnal 30×30 a mel jsi radost :-).

                      Proste… stavelo se, ne ze ne. Kdo mel nasetreno, rozhodne nestal kvuli tomu, ze by nebylo lautr nic. Jen holt, kdyz chtel neco konkretniho, tak musel shanet, uplacet, cekat. Je to sice na rozdil od soucasneho konzumu a pretekajicich obchodu vyrazne horsi, ale my jsme to brali uplne stejne normalni, jako treba dneska neprujezdnou D1. Taky se neda rict, ze se po ni vubec neda jet.

                    28. Ale já neříkám, že si šikovní lidi nepostavili. Několik jich znám. Ten systém to umožňoval. Makali na stavbě, do práce se chodili vyspat, protože nějaká produktivita nikoho nezajímala, rodina a příbuzní pomáhali nebo stáli ve frontách na materiál. Deset let se nezastavili a nejeli na dovolenou.
                      Rozdíl je v tom, že si dneska člověk může vybrat. Může dřít pět let na stavbě nebo si vzít hypotéku na patnáct let a bydlet v klidu od začátku. A vím, o čem mluvím, mám byt v ne zrovna levné lokalitě.
                      To je ten zásadní rozdíl, člověk má možnost výběru a rozhoduje se sám, ne podle toho, co mu dovolí nějaký dement s rudou knížkou.

                    29. Re: cyklista
                      24.4.2019 v 22:02

                      Minulej tejden jsem od souseda koupil padesat metru dreva. Nemam ted cas se mrcasit v lese a on to ma nastipany kulace tri roky proschly. Dela za 18 cistyho v jedne firme v Klatovech, chodi prevazne nocni, chrape tam u jedny masiny, ktera vyrabi kontaktni cocky a kdyz se neco posere, tak ho to vzbudi, on to opravi a zase chrape dal. Doma se vyspi a dela na svoji stavbe, ted zrovna buduje garaz. Tenhle model moh’ delat klidne pred 40 lety taky.

                      Jo, uvery jsou dneska dostupnejsi. Ostatne, pokud si vzpominas, tak ‚amerika‘ se nabizela jako prvni uz pocatkem 90. let a nebylo to jen tak zbuhdarma. Ono to totiz v KB bylo v podstate ‚na stole‘, jen chybela legislativa. A navic, komari lidem furu majetku sebrali, takze ledva jim to vraceli, s uvery se roztrhl pytel. Jo, tohle delali komari blbe, to glajchsaltovani stalo za hovno.

                      Ja osobne jsem postavil tri baraky bez hypotek a jakychkoli jinych pujcek. Jedine, co mam na uver, je auto, protoze se to proste vyplati pri te sazbe, co mi nemecky banky daj. Takze pro mne je uplne prdel, jestli hypo jsou, nebo ne. Ja jsem podnikal uz v roce ’87 a slo to taky.

                    30. Re: cyklista
                      24.4.2019 v 21:36

                      V 90. letech jsme v Brne s kamaradem archalem jako bokovku delali pudni vestavby pro obecni nemovitosti. Baraku plna prdel, krovy v dobrym stavu, vystrelily se v tom tri rozumny, nebo dva megabyty s tim, ze patrilo to obci a ta byty pridelovala na dekret. Ve vyjimecnych pripadech bylo mozne se s obci domluvit, rekonstrukci zaplatit a mit predplaceno na X let dopredu s tim, ze ale majetek samozrejme dal patri obci bez predkupniho prava. Samozrejme poradniky na 15 let dopredu a pocet deti posouval o nekolik pricek nahoru. A to byl davno s bolsanem amen.

                    31. Nemám potřebu adorovat minulé zřízení, měl jsem s ním dost vlastních zkušeností, obzlášť potom co se sestra nevrátila ze zahraničí a mě bylo vysvětleno že pro bratra takového individua není na vysoké škole místo. A tu výstavbu jsem zažil na vlastní kůži – pro cihly do cihelny, pro ještě horký cement na vagon, ručně si jít nakopat písek do pískovny, udělat si v lese klády a nechat je seřezat na řezivo a podobně… člověk se prostě musel snažit a také musel mít co nabídnout – a peníze to nebyly. Prostě mě jenom sere že nemám pocit že bychom se za třicet let tak moc výrazně posunuli k lepšímu.

                    32. jenda: to je mi tě líto.

                    33. Re: cyklista
                      24.4.2019 v 22:03

                      Ja ho celkem chapu. Na to, abys moh’ bejt nad systemem, musis vydelavat slusny prachy. Jinak jsi v dost podobnym modelu, jako za minulyho totace. A kolik lidi mimo Phu vydelava nad prumer?

                    34. Tehdejší stav vystihuje docela dobře písnička Iva Jahelky s názvem Balada československá.
                      https://youtu.be/iXp5s4NEQxA

                    35. Re: Ko-za
                      25.4.2019 v 13:42

                      Anzto v JHradci mam hodne znamych a to i v justici, tak pri slove Jahelka tam jdou pravidelne oci v sloup. Pisnickar je ale dobry, to jo. Jen nevim, odkud cerpa do svych pisni zkusenosti z efektivni prace, protoze jeho zcela jiste nejsou.

                    36. Re: Arnold J Rimmer
                      24.4.2019 v 20:15

                      Neni to uplne fer. Sice mame min astmatickych deti, zato ale do nich ted ladujeme aspartam, glyfosaty. V uzasne zachranene prirode nam vymira hmyz diky postrikum, nasledne chybi ptactvo, ubyva i koroptvi a dalsi drobne zvere. Cely 90ky se pindalo, ze bolsevik muze za to, ze se scelovaly lany poli, ze se meliorovaly louky a srovnavala koryta rek. Dneska je to tricet let pryc, traktory dneska mame trikrat vetsi a tezsi, takze ornice je jako beton, namisto poradne orby se jen podmita, remizky se nezakladaji, reky neopravuji a jedina solidni vodni dila, co tu mame, jsou prave po bolsevikovi.

                      Jasne, konzumu mame… vagon. To drive nebylo. Ale treba zeby nekdo tehdy v lese se prikurtoval ke stromu s kurovcem, to fakt nepamatuju.

                    37. No tak, hleďme na to pozitivně. Alespoň stavy kůrovce se výrazně zvýšily.
                      Jinak k té ekonomice jsem našel toto: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=2ahUKEwiT7ZHyrenhAhUJb1AKHVEQDOgQFjABegQIBRAC&url=https%3A%2F%2Fwww.vse.cz%2Fpolek%2Fdownload.php%3Fjnl%3Daop%26pdf%3D176.pdf&usg=AOvVaw2YwChxNjffLXIfCz55xzx8
                      Růst životní úrovně za bolševika činil v osmdesátých letech cca 1,6% ročně. Takže teoreticky, bychom se dnes měli cca o polovinu lépe než v roce 89. Zda by to tak skutečně bylo se už nedozvíme.

                    38. Re: monday
                      24.4.2019 v 20:43

                      Tyhle ukazatele vseobecne jsou tak nejak subjektivni. Zejmena onen zboznovany HDP. Strasne tezko srovnavat dva zcela rozdilne systemy. Ja pamatuju, jak se k nam za totace zapadni Nemci jezdili nazrat a skoupili kdeco se jim hodilo. Kdyby to tady byla takova poust, co by tu hledali? Jasne, jedna vlastovicka jaro nedela.

                      CSR v roce ’18 byla tusim o 1/5 (musel bych hledat sorryjako) pozadu oproti Rakousku. Do roku ’39 ten propad upesne dotahla na 70 % i bez komunistu. Ti, kupodivu, udrzeli rozdil vykonnosti ekonomiky na cca polovine oproti Rakousku az do konce 80. let. My jsme se na stejny ukazatel dohrabali nekdy v roce 2011. Od te doby nam Rakousko, jako tradicne, o5 ujizdi. Ta cisla nejsou zcela presna, musel bych hledat puvodni zdroj. Ale fakt, ze nejlip jsme se meli za R-U, je bohuzel neoddiskutovatelny a to pritom jeste Rakousko stihlo calovat prvovalecne reparace a je jich min, nez nas.

                    39. v roce 18 byla ČSR hodně před Rakouskem, Království České bylo průmyslové srdce monarchie, bylo tady zhruba 70 procent Rakousko-Uherského průmyslu. Do roku 1938 jsme sice šli dolu a nebjet války, tak by nás patrně čekal státní bankrot skrz výdaje na obranu, ale Rakousko taky žádná sláva, rozpad monarchie ho těžce zasáhl. V podstatě nás Rakousko až dohnalo někdy v polovině 50 let, ale pak nám ukázalo záda ve velkém stylu.

                    40. ono je tohle poněkud ošemetný, protože Rakousko bylo relativně homogenní stát, zatímco v ČR ten průměr brutálně sráželo Slovensko a hlavně Podkarpatská Rus

                    41. Jom,a ty reparace za rpovní válku byly Rakousku odpuštěny z důvodu chudoby, zatímco ČSR vesele cálovalo „liberační poplatek“ jaki mourovatý (de iure náhrada nákladů které Dohoda měla s naším osvobozením od černožluté hydry, de facto jinak pojmenovaný reparace)

                    42. sysop: to je lež. Rakousko na tom po válce bylo stejně nebo spíš hůř než my, viz třeba sbírka potravin a oblečení v roce 1947. Do roku 1955 se R nijak nezlepšovalo, protože tam měli nakvartýrovanou rudou armádu a nedělali nic jiného, než odvraceli pokusy o komunistický převrat. Ovšem to už jsme byli na tom úplně stejně, protože naši komanči zkrachovali v roce 1953. V roce 1989 měli dvojnásobné HDP, než my, ostatně jen trouba by si toho při dovolené nebo lyžování nevšiml. Dneska jsme někde na 70 – 80 % výkonnosti jejich hospodářství.

                    43. Re: cyklista
                      24.4.2019 v 21:14

                      Jsem linej to googlit, ostatne jsem to tady zminoval nekdy v zime i s odkazem. Na to tema kdosi vypracoval solidne odzdrojovanou bakalarku a ta cisla nesouhlasi s tim, co rikas. USA take zkrachovaly v roce ’71 a presto na tom byly vyrazne lepe, nez zbytek sveta. On ten krach zase neni takova pohroma vzdycky.

                    44. No já bych netroufl srovnat zrušení krytí dolaru zlatem a devalvaci dolaru (což nutně muselo přijít, protože bohatství kapitalismu neustále rostlo a zlato nebylo jak doplňovat (zvýšit daně?!)) s krachem hospodářství u nás, kdy lidi přišli o veškeré úspory. To už je bližší krach při velké krizi v 30. letech, kdy se v USA snad i zabavovalo zlato.

                    45. ČSR na tom v roce 1945 zas tak špatně nebylo, průmysl byl z velká části nedozče nej a jak sem Němci postupně stahovali výrobu z Říše, tak byl dokonce poměrně moderní a oproti roku 1938 i posílil. Akorát teda Rudá armáda ukradla na co sáhla, nejen vybavení německých fabrik na který měla podle dohod teoreticky právo, ale vesele plenili i české podniky které se jim zalíbily. Horší to bylo v zemědělství, němečtí vojáci sežrali co mohli a chyběli koně, traktory, hnojiva, osivo apod. Co byla ale tragédie, že chyběl kapitál, Němci to tu vysáli dočista dočista. Po rokce 1946 i díky odsunu chyběla pracovní síla, na druhou stranu bylo míň krků k živení.

  9. V okamžiku, kdy jsem přečetl větu „Babišově vyrovnanému rozpočtu“, jsem přestal číst, neb autor zjevně nemá sebemenší tušení, která bije.

    Pro ostatní postižené: pokud si někdo půjčí milion a potom z něj utratí „jen“ 900 Mega, není to žádný „přebytek rozpočtu“ nýbrž „menší než plánovaný dluh“. A toho může dosáhnout jakýkoli ministr financí kdykoli: stačí schválit rozpočet dvojnásobný oproti loňskému a pak jej vyčerpat jen z části.

    1. doporučuji google a slova dluhová statistika. A pro jistotu zjištěné naklepat do excelu a dát do grafu.

      1. Babiš naplánoval deficitní rozpočet. Z vůle EU se zvýšila cena emisních povolenek, které vydělaly +9 miliard nad plán, čímž se rozpočet dostal +3mld do plusu. Takže „vyrovnaný rozpočet“ jednorázově, zcela náhodou, a rozhodně ne kvůli Babišovi. To za A.

        Za B se pak Babiš začal chlubit, že je „50 miliard vplusu“, což je ten bullshit s „nižším než plánovaným dluhem“ o kterém jsem psal.

        „900 mega“ je samozřejmě překlep, mělo být kilo.

        1. Doporučuji dát si do grafu vývoj státního dluhu za posledních 25 let. Pravici od levice v tý narůstající přímce nepoznáte. Nástup Babiše naprosto zřetelně.

          1. Ten účetní trik, kdy Babiš „vyrovnal rozpočet“ tím, že rezervy pro případ nouze převedl do rozpočtu a tím „zvýšil příjmy“?

            Tu náhodu, kdy se státní dluh nezvýšil o 6 miliard, ale o 3 se snížil díky vyšším cenám povolenek?

            Jedna věc jsou prostá čísla, druhá a podstatně důležitější fakta, odkud se ta čísla berou.

            1. On taky ještě vyuziva toho, ze v poslednich posledních letech vzrostl HDP vic nez vyse dluhu, takze se pomer dluhu vuci HDP snizil, coz vede koblihy k dojmu, ze se dluh vlastne snizil.

              1. imho on opravdu ridi stat jako firmu a jako majitel Agrofertu je proste leta zvyklej „pracovat s dluhem“ tj. v pripade Agrofertu uvery .. samozrejme jde o to jestli to ukociruje, tj. rizeni dluhu

                taky neni zrovna fer ze pouzil ty rezervy z privatizace k optickemu zlepseni platebni bilabce

                1. Kdyby ten blb aspoň řídil stát jako slušnou firmu, která vytváří rezervy, bohatne a modernizuje sortiment a vydělává více peněz. Realita je taková, že vlastními slovy loutek z ANO „ekonomika raketově roste“ a oni přitom stále hospodaří s dluhem, zatímco budoucí problém stárnutí populace a poklesu počtu ekonomicky aktivních lidí vůbec neřeší. Dnes tedy ekonomika pěkně roste, už kolikátý rok v řadě, a stále se zadlužujeme.

                  A co když by ekonomika přestala růst? Kde se vezmou chybějící stamiliardy, potřebné na důchody a provoz státu? Nikde se nevezmou, začneme se zadlužovat ještě více, protože jsme budoucnost prořrali s Babišem už teď a každý den ji prožíráme víc a víc. Každé jízdné zdarma, každé navýšení důchodů bez reformy důchodového systému, je další promarněná šance, která nám jednou bude chybět.

                  Když Babiš začal provozovat výběrové „Pražské řeznictví“, kde prodával částečně šmejd a částečně mu tam lidi nechodili kvůli němu (Babišovi), tak zavřel kvůli prodělkům ze dne na den. Ale když prožírá naši budoucnost, tak ten svůj nenažranej krám ANOFert, závislej na dotacích a podporách, jen tak nezavře.

    2. Až si půjčím 1 milión Kč, a utratím z něho 900 Mega, tedy 900 miliónů – to není vůbec špatné!

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017