Proč se mě policie ptá, odkud nebo kam jedu? - zpět na článek

komentářů 73

 1. Nedávno jsem se připletl do jedné FB diskuze ze sousedního menšího města, kde skutečně mívají problémy se zvýšenou kriminalitou, vařiči drog a krádežemi aut; nicméně když si jedna starší paní pochvalovala, že někam šla, zastavila ji hlídka PČR a zjišťovala její totožnost bez právního důvodu a snažil jsem se upozornit, že evidentně došlo ke zneužití pravomoci (lustraci bez důvodu), to jsem to pak hromadně schytal, jako naprostý vyvrhel. Prostý lid si skutečně myslí, že bezdůvodné kontroly zcela normálních osob jim zvýší bezpečnost.

  Shodou okolností před dvěma týdny z podobné lokality pochází zpráva, že GIBS skončil vyšetřování dvou policistů, kteří zneužívali postavení, a mimo rajón stavěli řidiče, vymýšleli si přestupky, což jim řidiči vesměs ve stresu uvěřili, a vybírali od nich pokuty. Prý jim hrozí až 10 let; reálně z toho stejně nějak vyklouznou. ale lidská naivita je nekonečná.

 2. Z kolikátku by byla odpověď „po tom odkud a kam jedu je vám úplný hovno“ ? Za šestku nebo sedmičku?
  A co se naučit pár frází z ukrajinštiny nebo ještě lépe běloruštiny a tím začít mluvit na policajty?

  1. Taky rád říkám „do toho vám nic není“.
   Nemají na to funkční reakci. Blábolí něco o získávání důkazů, tak je informuju o možnosti vyzvat mě k podání vysvětlení s tím, že povídat si nechci, a jestli jim připadá normální si v pracovní době jen tak povídat, že já na to čas nemám, a rád bych odešel.

  2. a k čemu by to jako bylo dobrý? Jakože by se policajt lek že tam je hustej mafoš?
   (A to pominu že většina Čechů nepozná rozdíl ani mezi ruštinou a ukrajinštinou, natož běloruštinou.)

 3. Já jsem jednou měla společnou cestu o půl druhé ráno s francouzským kamarádem (zjevný árijec) a přešli jsme na červenou přes křižovatku v Brně u viaduktu. Nikdo tam nejel kromě nějakého auta čekajícího pod mostem na zelenou. Půlku cesty po tom přechodě stejně člověk chodí na červenou tak jako tak. Pak nás krokem dohnaly benga v oktávce, následovala klasická kontrola dokladů a policejní bububu s napomenutím, ostatně finanční pokutu mi za tohle ještě nikdy nedali. Pak se mě příslušník zeptal, jestli ten chlapec je KAMARÁD nebo PŘÍTEL.
  Jsem se zeptala, jestli tohle je věc, kterou oni potřebují vědět – i když bezpečnější pro mě by bylo říct, že nevím.

  1. Pokud si zapsali oba doklady, pak je to získávání operativních poznatků o vazbách, něco, co kdysi dělala většinou StB. Využití je rozmanité, například k odposlechu či sledování domnělých partnerů, pokud se člověk ukrývá nebo je podezřelý. Lidé z těchto vazeb často naivně vyžvaní v podstatě cokoliv.
   Platí samozřejmě zásada neposkytovat žádné takové údaje, a to za žádných okolností.

   1. Tohle namátkově nikdo nedělá. Nemělo by to smysl, 99,99 procent takhle získanejch informací by akorát zasíralo databázi. Takovýhle věci se dělaj konkrétně na míru. Bengo chtěl prostě konverzovat, nebo ho lidsky sralo, že se Češka tahá s cizincem.

 4. No,s touto debilní otázkou jsem se setkal jednou.V tu chvíli jsem už věděl a fízli informoval, že se bude údajný přestupek řešit ve správku. Není mi zcela jasné proč mi ji fízl pokládal, nebylo třeba vésti žádnou další konverzaci. Prostě jedu od tamtud a kam pojedu ještě nevím, až to budu vědět, tak jim to řeknu.

 5. „Jedu se projet.“
  Co myslíte?

 6. S policajtami sa čo? S policajtami sa NEBAVÍME!

  Ak im poviete, že idete odniekiaľ, a v tom mieste sa stane nejaký trestný čin, stanete sa sprostým podozrivým.

  S policajtami sa teda čo? S policajtami sa NEBAVÍME!

  Podľa mňa správny dialóg by mal prebiehať takto:

  PaCh: Kam/Odkiaľ idete?
  Vodič: Rozumiem tomu správne, že odo mňa požadujete podanie vysvetlenia?

  Varianta 1:
  PaCh: Nie.
  Vodič: V tom prípade sa nebudem k ničomu vyjadrovať.
  Poznámka: Pretože s policajtami sa kurva čo? S policajtami sa kurva nebavíme!

  Varianta 2:
  PaCh: Áno.
  Vodič [pravdivo]: Idem z/do X.
  Vodič: Aké sú vaše služobné čísla?

  Vodič po skončení kontrolnej kontroly: Posiela audiovizuálny záznam celého divadla na políciu so sťažnosťou na nezákonný postup polície. Pred podaním vysvetlenia musíte byť totiž oboznámený so svojimi právami a to v tomto prípade neprebehlo.

  Problém je v tom, že drvivá väčšina ľudí nechce s políciou nijak interagovať a čím skôr chce odísť. To plne chápem, pretože v polícii sú veľmi často nevzdelaní (myslené bez urážky ako konštatovanie faktu, že drvivá väčšina policajtov vôbec nepozná zákon, na základe ktorého vykonáva úkony a zákroky) Na to sa však polícia spolieha a používa rôzne manipulačné a psychologické hry, ako z vás dostať čo chce.

  Ja to riešim tak, že keď ma zastaví polícia, okamžite sa mi uvoľnil celý kalendár na daný deň. Nikam sa neponáhľam a začnem si precvičovať znalosti zákona o polícii na testovacích subjektoch. V drvivej väčšine PaChovia zákon absolútne nepoznajú, a pri jednej kontrolnej kontrole sú schopní urobiť desiatky chýb.

  Ako sa hovorí: „Práva patria bdelým“. Ak za svoje práva nebudete bojovať, tak žiadne mať nebudete. Lenže vyhrať v boji sa bez tréningu nedá. A tréning čohokoľvek stojí peniaze a čas. Treba byť na to pripravený a uzrozumený s tým.

  1. Jen doplnim, ze Dopravka je nevzdelana, v PCR je docela dost vzdelanych osob, nicmene nejvice lide prijdou do styku s dopravkou, kde je to vykvet idiocie.

   1. Na silnici jsou občas k vidění i jiné složky, občas je pošlou zabukařit, aby si taky na čerstvém vzduchu odpočinuli od papírování nebo mlácení demonstrantů

    1. Bah, fajn, rekneme, ze dopravku sami prislucnici buzeruj a fizluj povazuji ze retardy PCR. Samozrejme poradkove jednotky a jim podobne na tom misty budou podobne, prece jenom tam je hlavni pozadavek jinde, ale i tak je to obrovsky skok vuci dopravce. Tam uz zalezi misto od mista, obcas se takto uklizi nepohodlni debilove, cimz se koncentrace idiotu u „dopravky“ jenom zvysi.

     Ja nehodlam tvrdit, ze obecne PCR je vykvet inteligence, ten by se dal najit ve specialkach(vrazdy, laborka atp.), ale zbytek jsou proste normalni lidi stejne jako kdekoliv jinde(mysleno inteligencnimi moznostmi) – az na dopravku :]

     Ostatne tak 2 roky zpatky tu byl clanek rikajici to same :)

  2. Som blbec. Vo variante dva im samozrejme tiež nič nepovieme, resp. iba toľko, že využijeme svoje právo odoprieť podanie vysvetlenia.

   1. A na doplnenie celkom zaujímavý text o tom, že za bezdôvodné odoprenie podania vysvetlenia môže byť udelená poriadková pokuta.

 7. Uz som dlho tuto otazku nedostal, posledne som na nu odpovedal nasledovne: „odtial tam“ a prstom ukazal najprv za seba a potom pred seba. To policajta mierne rozhodilo, ale nasledne ma informoval na skrizeny kamion na horskom prechode 4km predomnou (ciel mojej cesty bol 1km). Toz tak.

 8. Dam to sem, anzto je to o fizlech
  https://www.lidovky.cz/rozhovor-kriminalisticke-legendy-mordparta-josef-lottes-jan-zerovnicky-orlicke-vrazdy-stodolovi-hepa-i8t-/zpravy-domov.aspx?c=A180209_124442_ln_domov_rsa

  Doporucuji precist. Minimalne proto, abyste si jeste vice uvedomili, ze s fizlama se nemluvi. Zvlast pokud pachate vrazdy :D

 9. Můj něcojakobrácha má hezký styl, jak se vypořádávat s dotěrnými kontrolními kontrolami…Tvrdí, že na policajtky to funguje téměř stoprocentně, na policajty +/- úspěšně…chviličku zadrží dech , u toho zrudne a pak se strašně, ale strašně rozkašle a rozprská, sople lítají do obličejů buzerujících policajtů, do rukou si utírá sople, kterými po té podává velmi pomalu požadované doklady a u toho se strašně omlouvá, že je příšerně nastydlý a že jede na plicní, že už se mu to týden nelepší, jestli nemá zápal plic…většinou odjíždí téměř okamžitě…Taková milá vysírka…

  1. Zminka o cernem kasli by take nemusela byt od veci. A nebo zminit, zes byl jeste pred tydnem pracovne na montazi v Tanzanii a ted se neco nejak projevuje, ale doktori nevedi, co s tim, tak ze to asi bude dobry.

   1. Nejsem si jist, jestli duševní výbava „příslušníka“ je schopna pojmout a domýšlet důsledky kontaktu s osobou s černým kašlem…ovšem chtít po „příslušníkovi“ znalosti natolik hluboké, jako je africký místopis, či snad prostý fakt existence Tanzánie, je z Vaší strany vyloženě impertinence :)

    1. Černý kašel zní samo o sobě natolik hrozivě, že to pochopí i policajt, že je to nebezpečné a nakažlivé. (Ve skutečnosti se na to očkuje a tak je to nebezpečné jen pro novorozence, co ještě očkovaní nebyli nebo naopak pro starší lidi, co nebyli přeočkovaní – to očkování nevydrží navěky, ale po letech „vyvane“ – ale málokdo tohle ví a od pacienta s černým kašlem se raději drží dál.)

    2. …samozrejme to chce improvizaci. Pokud fizl vypada, ze jeho IQ neprevysuje denni datum, pak to udelat po lopate. Nejprve predvest kasel banika v duchodu a behem lapani po dechu treba rict „sem dneska rano vykaslal takovou malou kulicku jakejchsi cervu, manzelka rikala, ze to mam z ty Afriky, ze tam na mne nekdo neco zakaslal…“.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017