Proč převažují humanitní obory? - zpět na článek

Počet komentářů: 174

  1. To jsou zase kecy.

    Byl jsem na srazu absolventu moji byvale severomoravske elektro prumyslovky. Pravda, dorazila asi jenom polovina rocniku, takze jsem vsechny nevidel. Zkracene pod sesticiferny mesicni prijem nejde nikdo, kupodivu nejvetsi prijem ma bylaly tridni sigr, co jenom vymetal diskosky a snil o kariere dydzeje, dneska ma silnoproude sro a desitky zamestnancu.
    Pravda, v letech 95-05 byla severni Morava uplne marna, tam se technicky zamereny clovek neuzivil.
    Ja a par dalsich jsme skoncili v Praze, pak je tam nejaka Kanada, Svedsko, Nemecko, Japonsko.
    A kupodivu kdo na Morave zustal, prezil jalove roky a zacal podnikat, ma se ted luxusne, prave proto, ze odhadem polovina technicke generace z te doby z regionu odesla.

    Notabene v IT oblasti. Kdo se v roce 90 hrabal v Commodoru a zije na sev Morave, tak dneska obvykle freelancuje pro Nemce v Jave za 8000Kc za manday bez DPH. A ma se jak prase v zite.

    1. A můžu se zeptat na praxi Jakou máte?

      Já budu mít tento rok pět let a je v Praze bych dostal tak maximálně 100 k měsíčně ale samozřejmě v Německu a je to úplně něco jiného

  2. Autor by se denně měl modlit k ikoně Zemana, že má dnes jako technik slušný plat.
    Protože jen díky tomu, že sem natahal ty „montovny“, zápaďáci konečně zjistili, že tu existuje nějaká Česká republika a že tu nežijí mužici v zemljankách, ale spousta vysoce kvalifikovaných inženýrů a průmyslováků, kteří jim udělají lepší práci než inženýři u nich doma a za čtvrtinovou cenu.

    Bez toho našecho „vychlastaného vyhuleného Ovara“ bysme tu měli klausovský bankovní socializmus s mramorovými paláci bank a zbytek národa holé zadky.
    Že nás Zeman vytáhl ekonomicky z červených čísel a katastrofální nezaměstnanosti, to je prostě ekonomický fakt, který je ale pro většinu zarytých klausofilů noční můrou.

    A mimochodem, ty vysoké platy učitelů a sester jsou taky jen důsledkem systémových státních reforem zemanovy ČSSD. Nebýt toho, tak jsou všichni naši doktoři a sestry někde na západě či v Dubaji.
    Zeman, na rozdíl od ostatních pitomců věděl, že pokud chce funkční stát, a ne ukrajinský chaos, tak musí stabilizovat situaci ve státní správě, nebo mu odtud utečou poslední zbytky kvalifikovaných chlapů, co nemají jistotu uživení rodiny.

    Nebýt krátké vlády Zemana, tak jsme na tom dnes hůř než Ukrajina a Rumunsko dohromady. Každý kdo něco umí by dávno zdrhnul za kopečky a zůstali by tu jen staří, nemocní a s IQ <90.
    A to říkám jako člověk, který ČSSD nikdy moc nemusel a volil ji jen jako nutné zlo při vzpomínce na ty hrůzy, které tu vyrobili klausovi estébáci v 90. letech.

    1. precenujes vyznam EU a Zemana. Ja jako ajtak bych svuj plat dostal za jakehokoliv rezimu, i kdyby tu vladla nejaka lokalni kmenova bojuvka ze Zimbabwe, protoze takhle jsou nastaveny globalni ceny a na jejich vysi maji vliv leda tak nadnarodni korporace, nikoliv vlady, vcetne USA nebo EU a uz vubec ne politici jako Zeman a jeho „rozhodnuti“ stavet montovny (bylo to vazne rozhodnuti, anebo diktat korparen :D).
      Jinymi slovy, vysi meho platu urcuji Rothschildovy centralni banky a nadnarodni giganti typu Google a spol, kteri prehazuji nasobne vetsi rozpocty, nez takova federalni vlada USA, ktera akorat zvysuje sve absurdni dluhove stropy a provizoria a vytlouka klin klinem, zatimco jim padaji mosty, kolabuje zdravotni a socialni zabezpeceni, lidi mizi z predluzenych mest ala Detroit anebo celych statu ala Illinois a do toho jim Soros a spol. vyhrozuje impeachementem, pokud se nebudou tvarit drsne protirusky a brat migracky.

    2. Už jsem přece mockrát řešili, že to, co píšete o bankovním socialismu, jsou vyslovené lži. Fakt nemůžete ani alespoň na chvíli přestat lhát?

  3. U toho váženého socialistického meloucháře autor vynechává důvod:

    Služby měl za socialismu zajistit stát, takže to dopadlo jako vždy, když má něco na starosti stát.
    Čili fakticky byly dvě možnosti: Svépomoc a černý trh (melouchaření).

    Takže řemeslník byl drahý a kvalitu jeho práce jste museli akceptovat, protože jste mohli být rádi, že jste vůbec někoho sehnali.
    Pro řemeslníky odchované tímhle musel být stav, kdy si zákazník v případě nespokojenosti prostě najme někoho jiného, jistě frustrující.

    Stejnětak pro generaci vychovanou v tom, že jim stát přidělí práci a zajistí stejné podmínky jako jinde.

    Přesto, fakt nevím, kdy byl ten přetlak techniků na trhu.
    V době údajné krize na přelomu tisíciletí jsem studoval IT a už tehdy pro mě i spolužáky myšlenka, že bych nenašel práci, byla celkem absurdní.
    Prostě ajťák místo našel, pokud nebyl totální mamlas nebo neměl jiný zásadní problém (typu alkoholik).

    V době, kdy autorův spolužák pracoval jako programátor za 11.000 Kč, u nás na fakultě visel inzerát, že hledají ajťáky na Vysočinu, což není zrovna oblast proslulá vysokými příjmy, asi za 20 (už si nevzpomínám na přesnou částku).
    Někdy o rok-dva později nabídka, že bych mohl dělat ajťáka na úřadě asi za 18.000 byla spíš historka pro pobavení; Že bych tam nemusel nic moc dělat bylo fajn, ale za ty prachy…

  4. zrg1:
    Teď se trochu přeceňujete vy. Protože nebýt povědomí které nám vytvořili zemanovy montovny a na ně navázané kvalifikovanější místa ve strojírenství, tak by management IBM, Redhatu, AT&T neměl vůbec ponětí o existenci nějaké České republiky. A pokud ano, tak by si nás pletli s Čečnou a mysleli že tu honíme po lesích divoké prasata a žijeme v zemljankách.
    A vy byste tu bral 20 000 čistého tak jako většina zkušených a schopných vysokoškoláků s dlouholetou praxí bere dodnes v oborech mimo IT a strojírenství.

    I v Brně berou absolventi VUT s 15 lety praxe ne víc jak 50k hrubého. To je 36k čistého. Na tu drahotu v Brně docela bída.

    Taky vám uniklo, že i v IT se projevuje trend stěhování míst do levnějších zemí. Už teď mizí IT firmy ze západu k nám na východ a je jen otázkou času než se přesunou do Indie a Číny, až tam doroste generace zkušených profesionálů. Zatím si ještě můžete snít svůj sen o tom jak budete brát 70k až do důchodu, ale ne dlouho.
    Teď berou v IBM v průměru 35 hrubého, což je zoufale málo vzhledem k inflaci co tu řádí. Takže budou muset přidat a to se jim nebude líbit a budou zase zvažovat přesun.

    1. to se neboj, oni povedomi maji, akorat ze po roce 89 byla jejich priorita nas utlumit a ozebracit, abychom nekonkurovali Zapadu, coz se jim povedlo tak dokonale, ze po „hubenych“ letech na Vychode a vychovani generace debilu na Zapade najednou cca pet let nazpet zjistili, ze ty jejich nadnarodni giganty ani miliarda priblblych Indu nevytrhne, tak jim zacali byt cesti ajtaci zase dobri.
      Jelikoz napr. v Germanii je to aktualne tak, ze treba v nepretrzitych provozech a o vikendech vam nikdo makat nebude, ani Nemec, ani Turek, ani Kurd, kdyz teda pominu, ze Nemec si rekne o 10tis euro mesicne, Turek bude lopata a Kurd bude idiot. Odtud prameni moje cena na trhu prace, protoze cesky ajtak se svou vychodoevropskou mzdou bere telefony i o vikendu za nejaky mizerny vikendovy priplatek, ktery mu musi schvalit deset nadrizenych a pak mu ho nekdy dokonce i nadnarodni korparna milostive proplati, za neustaleho zduraznovani, jaka to je od nich neuveritelna laskavost.

    2. @kaBrnak
      sorryjako, ale ohledně IT jste úplně mimo mísu… o zemanových montovnách vím zhola prd, ale např. IBM o ČR věděla sakra moc dobře i před ovarovou érou!
      v brně fakt bere absolvent (!!!) VUT ne víc jak 50 litrů hrubého? to je podle vás fakt bída?! no jděte mi do prdele, dyť je to absolvent většinou s nulovou praxí! během 2 let praxe ti schopní dostanou klidně o 50% víc!

      btw zkoušel jste někdy spolupracovat s indickým software-housem?! pochybuju… to není jen otázka levné pracovní síly, ale hlavně otázka efektivity práce!

  5. Jinak pravděpodobnější vysvětlení, proč rostou humanitní obory, je:

    Politika je, že vzdělání je dobré a máme kvóty na počty lidí s diplomem- Strategie Evropa 2020 chtěla 40 % VŠ vzdělaných do roku 2020 (byť toho nejspíš nedosáhneme).

    Aby mohlo vůbec být 40 % VŠ vzdělaných, musí existovat vysoké školy, které průměrně inteligentní jedinec v pohodě dá.
    K tomu zase potřebujete hodně abstraktní obory; Celkem snadno studentovi prokážete, že neumí něco vypočítat, ale stěží prokážete, že nerozumí oboru, který ani nevíte přesně čím se zabývá.

    1. tim killerem je matematika, vsechno ostatni by asi treba i vypetim sil zvladli ale matika je pro mnohe prekazka kterou nezvladnou (je otazkou jestli je to fundamentalne otazka inteligence nebo existuji i metody kdy simpanz bude integrovat)

      1. To jde o to, co myslíte termínem „matematika“.
        Jednak je to strašně široký obor (spousta lidí v pohodě zvládá nějaké oblasti matematiky, zato plave v jiných), jednak v matematice se naučíte nějaký aparát, který pak dál používáte ve svém oboru studia.

        Z určitého pohledu je programování (nebo statistika, ekonomie, …) jen aplikovaná matematika, přesto bych to neřadil pod matematiku.

        Samozřejmě hodně lidí vyhoří na matematice,
        ale další velká skupina sice obecnou matematiku zvládne, ale pak vyhoří na těch odborných předmětech s aplikovanou matematikou (a ne nutně na tom, že by nedali tu matematickou část).

        A konkrétně u programování dost lidí odpadne na tom, že řekl bych „nemají programátorské myšlení“.
        Taková ta schopnost rozdělit problém na menší části a najít algoritmus k jejich řešení, to někomu jde tak nějak samo a někdo to tam prostě nevidí, ať mu to vysvětlujete jakkoliv.

  6. zrg1:
    Doporučuju se zastavit v Brně jestli budete mít cestu kolem. A uvidíte hned, že je to tu skoro jako v Praze. Pakistánci, Turci, sikhové v turbanu, brazilci, taliáni a španělé jsou ještě v pohodě.
    A tuhle verbež sem natahaly právě korporace jako IBM. Jako čech jste v takové firmě v menšině, cizinci pečou mezi sebou, pokud vás rovnou nepovažují za podřadnou kastu nebo dhimmi.
    Mezi tím, se tu začínají motat bakeliti, kteří vypadají spíš jako by zrovna spadli z palmy, než jako zkušení programátoři C++. Už jen čekám kdy budou jako v Praze otravovat turisty a lákat je do přilehlých bordelů.

    Přijeďte se sem kouknout, ať víte co vás brzo v oboru čeká. Sice máte vyšší kvalifikaci, takže se nějakou dobu ještě udržíte, na rozdíl od Java bastličů a podobných podržtašek, ale ne dlouho. A i přesto.
    Korporace nemají problém sem natahat z jižní evropy (PIGS) mladé, když je mezi nimi 50% nezaměstnanost, ani verbež z rozvojových zemí. Chtěl bych vás vidět, jak vedete tým z pakistánců nebo indů jejichž příšerné angličtině sotva rozumíte.

    Takhle začíná multikulti invaze. Napřed sem natahají slušné pracující čmoudy aby si češi zvykli, a pak už sem budou salámovou metodou cpát kdejakou verbež, aniž by si toho ovčan všiml.
    Nedávno jsem se zeptal známé:
    Všimla sis jak se brno změnilo za posledních 6 let? Všude samý cizinec a arabáč.
    Neeeee. Faaaakt?

    1. „je to tu skoro jako v Praze. Pakistánci, Turci, sikhové v turbanu, brazilci, taliáni a španělé jsou ještě v pohodě.“

      V Praze jste asi nikdy nebyl, že? :)

      1. Tak tak, tady je to samá holínka poslední dobou, nebo aspoň Indové, Španěláci apod.

  7. Mně mezi písmenky páně Drangetina zaujalo to, jak Havel „naznačil“, aby „padly Slušovice“.
    To už jsme jako měli za ty roky všichni zapomenout, proč padly Slušovice?
    JZD Slušovice třeba měly na konci osmdesátých let státem zaručený monopol („centrální plánování“) na „výrobu“ a prodej počítačů, souběžně při luxusních devizových podmínkách a přístupu k průmyslové špionáži StB. Když se v letech devadesátých postupně uvolňovala směnitelnost koruny a počítače taky mohl prodávat kdekdo, jak v tom mělo na „ochrannou ruku“ komunistů zvyklé „TNS Slušovice“ prosperovat? Proč by nemělo padnout tak, jako padl socík komplet?
    Ano, dá se to postavit i tak, že také kvůli Havlovi tu bylo zavedeno tržní hospodářství a proto padly Slušovice. V tom případě tisíceré díky Havlovi.
    Jistě, za komárů měly Slušovice záviděníhodné postavení a tamní družstevník byl Někdo. Jenže to nebyl žádný Čubův zázrak, jen (záměrná) papalášská „chyba v Matrixu“, protože ten slušovický počítač dodaný za dlouhé peníze jsme zaplatili my ostatní… a když se podmínky pro ostatní srovnaly, tak se Slušovice logicky vrátily do (pod)průměru.

    1. Největší prča na tom je, jak komanči dávali prosperitu Slušovic za vzor ostatním družstvům, které přitom žádné výjimky na zahraniční obchod nebo odměňování apod. neměly a byly svázané těmi šílenými socialistickými předpisy.

      1. nicmene to bylo nejspis Cubovo „umeni“ si v te mizerii to obslapnout .. TNS byly normalni 286 (licencni nebo se dovezli dily a tady se to jen poskladalo ?) jestli si dobre vzpominam, hral jsem na tom formuli 1 u taty v praci

    2. Tak hlavne ty Slusovice na konci roku 89 skladaly ze srotu 286. Co se nedalo obslehnout ze zahranici, to se nejak pokoutne ziskavalo. Nacez to pak po kusech lepily dohromady.
      Tou dobou byl na zapade k dispozici temer patym rokem 386, a jako novinka sel na trh 486.
      Takze ano Slusovice mely dobre naslapnuto, ale k zaniku, ktery musel nevyhnutelne nastat.
      Predstava, ze by Slusovice zvladly v rozumne dobe prejit na skladani o dve generace novjejsich stroju, je usmevna.

      1. Kdyby to jeste par let chvili vydrzeli, mohli se svezt na vlne nostalgie. Neco ja ACR, ta muze prodavat soucasnou vojenskou techniku rovnou fandum autoveteranu.

        1. Tak zas zlatý 813ky, 815ky a V3Sky, že. Kam nasaděj ten novej šrot, tam je to v prdeli.

      2. Na soucastkove zakladne RVHP nemeli sanci. A s devizovymi prostredky se setrilo i pres komunisticke oziracky v sidle Slusovic. Nemeli sanci konkurovat svetu pridruzenou vyrobou. Slusovice vsadily na to, ze kdyz musi brat sragory z RVHP, tak opacne zase budou sragory do RVHP poustet. Koupit 286 za cenu ctyr Schadewerke proste nebylo pro plebs. Samozrejme, totalne neudrzitelne pri rozpadu RVHP a celeho vychodniho bloku. Kdyby komari u vesla zustali dele (do peti let by se to stejne vysralo), tak by TNS po celou dobu frcelo, nedelam si iluze. A vznikala by cim dal tim vetsi disproporce mezi OS a HW na zapade a u nas. Lidi v Tuzu by koupili lepsi verk, nez fabrika od Slusovic.

        1. kolik stal v roce 88 (89) TNS 286 ? mam pocit ze neco mezi 200k-300k a koupit jej mohli jen organizace ?

          pro zajimavost

          Rude Pravo 28.7.1990

          Cesta k osobnímu počítači (personal computer – PC) se dá přirovnat k záměru pořídit si osobní vůz. Jisté každého v prvé řadě napadne jejich podobná cena. V našich podmínkách tomu tak zatím je. Vývoj ve světě však oprávněně vzbuzuje naději na další zlevnění. Ale i v jiných směrech lze o PC uvažovat jako o autu. Tak nejprve k ceně. Někteří domácí •výrobci* včetně průkopníků ve Slušovicích či v Tesle zlevnili natolik, že sice pomalejší, ale stejně kompatibilní s IBM, totiž PC/XT s procesorem 8088 se dají pořídit již za cenu čtyřicet až padesát tisíc korun. A ty výkonnější PC/AT zhruba za dvojnásobek. Říkáme »již« za takovou cenu, protože ještě vloni to bylo dvakrát tolik., Stále je to pro ně slušný výdělek, protože třeba v sousední SRN obdobné stojí již jen dva až tři tisíce marek. Nebudeme podrobně popisovat ani srovnávat ony zatím cenově nejpřístupnější počítače, ale uvádíme alespoň základní údaje. Za tři tisíce marek prodává firma COD 2000 počítač PC 2000, Schmitt zase ESC (Escom Slim Case) a Computer Sky svůj Sky 286/12-Super. Obdobné PC/AT je u firmy Vobis (Highscreen) a u Profe-xu (PC 22) již za dva tisíce. Všechny jsou s procesorem Intel 80 286, většinou s černobílým nebo oranžovým monitorem a grafickou kartou Hercules, která postačuje nejen k práci s texty, ale i k jednodušší grafice. Samozřejmostí u této třídy počítačů je vybavení alespoň jednou disketovou jednotkou 5,25 o kapacitě 360 KByte až 1,2 MByte a pevným diskem 20 až 40 MB. Pracovní paměť (RAM) se ze 640 KB běžně rozšiřuje na 1 MB. Kapacita těchto PC tak dostačuje k využití i objemných programů jako Word pro opracování textů, dokonce i Ventura Publisher, tedy výrobu jednodušších časopisů doslova na vašem stole, dBase, tedy databanka pro různou evidenci, ale i grafický program typu Concorde. Je tu další podobnost s pořizováním auta. Totiž otázka, k čemu má počítač sloužit? Další část našeho malého seriálu věnujeme proto možnostem praktického využití a podnětům k úvahám, jaký typ osobního vozu, pardon – počítače, je pro jakou činnost vhodný.

          1. jeste:

            Respekt  6.5.1991

            Hovoří V.E., bývalá skladnice podniku ELKOMP: „V roce 1988 jsem začala pracovat ve slušovickém Závodu kompletace, který se 29.6.1990 přeměnil na družstevní podnik ELKOMP. Ředitelem závodu byl Vojtěch Šalena a zabývali jsme se obchodem s počítači. Sklady byly v areálu DAK. Všechno zboží bylo z jihovýchodní Asie, zejména ze Singapuru, Jižní Koreje a Tchai-wanu.Vzpomínám si, že počítače byly letecky dopravovány na letiště Ostrava-Mošnov. Z Mošnova je odváželi chlapi od nás, ze Závodu dopravy. Ve Slušovicích se pak jenom přendávaly do čistých lepenkových krabic, kde byla nalepena firma DAK Slušovice, a přímo na každý jednotlivý počítač se nalepoval znak JZD Slušovice.Co se týče prodeje, tak zboží, které jsem měla uskladněné já, zůstávalo pořád ve skladě. Pohybovalo se jenom účetně, a to tak, že za mnou přišla účetní, která mi dala podepsat už hotové příjemky a výdejky, a já jsem je podepsala, jak mi řekla. Už ze Závodu kompletace se počítače převáděly na ZZN Zlín, pamatuju si velkou sadu příjemek z 20.6.1990. Potom v červenci, už z ELKOMPu, to bylo podle mých záznamů třikrát, v srpnu dvakrát. 31.srpna jsem zase stejně převedla nějaké počítače a počítačové polotovary ze ZZN na ELKOMP. Poslední podpisy v podniku jsem dělala před vánočními svátky 1990. Nepodepsala jsem vstup do DAK MOVA a proto jsem v podniku dál nemohla pracovat.Neudělali se mnou žádnou inventuru, vedoucí provozu mi prostě sebral klíče od obou skladů a nechal tam vyměnit zámky. Musela jsem ho výslovně uhánět, aby mi vystavil protokol o předání. Tak mi ho po nějaké době vystavil, ale žádnou inventuru s vedením organizace jsem vlastně neprovedla.“

            Praha-Saigon zpáteční
            Hovoří V.P., technik DAK Slušovice: „Na jedné poradě v lednu 1989 nám bylo řečeno, že JZD Slušovice uzavřelo dohodu s letkou ministerstva vnitra o dovozu počítačů z Vietnamu. Dozvěděli jsme se, že akci zajišťují piloti cvičení pro lety za mimořádně těžkých podmínek. A náměstek předsedy ing.Frnka mě na té poradě řekl, že budu za naše obchodní oddělení doprovázet na těchto letech vybrané osoby z JZD. Pro počítače jsem pak byl ve Vietnamu, konkrétně v Saigonu, celkem dvakrát.Akce probíhala takto: přijeli jsme ze Slušovic na staré letiště v Ruzyni, kde na nás čekali pracovníci vnitra. Bez jakýchkoli pasových nebo celních formalit nás zavedli na palubu letadla IL-62, který měl vymontovaná sedadla. A s tímto letounem jsme odletěli do Saigonu. Tady byly na letištní ploše připraveny počítače, vždycky tak zhruba 300 kusů šestnácti- a dvaatřicetibitových počítačů. Šlo o systém v té době pro východoevropské státy embargovaný. Z Vietnamu se pak letělo do Mošnova, kde se vykládalo. Je zajímavé, že přílet byl vždy v noci nebo v pozdních večerních hodinách. Když jsem při letu mluvil s piloty FMV, říkali mi, že je to pro ně dobrý kšeft, a taky mi řekli, že letíme mimo běžné dopravní koridory.Zboží z letounu vždy vykládala skupina vybraných lidí od ředitele Šaleny ze Závodu kompletace. Počítače byly tzv. no name, bez názvu; po příjezdu do Slušovic se pouze vybalily z originálních beden a lepil se na ně štítek s firmou JZD Slušovice. Poté byly zabaleny do beden s nápisem TNS JZD Slušovice.“

            1. Ja jsem se s prvnim TNS potkal v Brne v zavodech JuldyFuldy, instalovali jsme tam ukradeny AutoCAD a tvorili k nemu prikazovy strom vcetne manualu. To byl rok ’86 a ten PC286 pry stal 260 000 Kcs.

    3. Hledme, to pobavilo, ja ten blabol tak daleko nedocetl.

      Plky o uspechu Slusovic me dojaly, zvlast kdyz napriklad za pozdniho sociku prakticky jediny pruchozi a legalni zpusob, jak koupit disketu za KCS, byl nakup jakehosi idiotskeho slusovickeho SW snad na vypocet krmnych davek za 300Kcs. Distribuovan na drahocenne diskete.
      V dnesnich cenach cca 3000 za jednu disketu.

      Za tehle podminek je pomerne obtizne nevydelavat.

      1. V roce ’93 dvourychlostni vypalovacka Pinnacle stala 280 000 Kc, jedno CD stalo 1200 Kc. Za techto podminek je pomerne obtizne nevydelavat.

    4. Slusovice padly take proto, ze jisteho Dewateho z tama pred revoluci vyhodili, kdyz tam pracoval. No, on tam byl spise zamestnan, nez ze by tam pracoval. Pametnici by mohli psat romany. Dewaty s jistym Hawlem zajistili, ze spolecna pomsta byla sladka. Co slo zachranit se vyvedlo na Slovensko, neco malo (vyroba plastu) ve Slusovicich funguje dodnes jako firma tusim Rainer (??) Kdyby samet prisel o pet let pozdeji tak zlinsko ma dnes dalnicni a mozna nove zeleznicni pripojeni na Slovensko a region by nezazil dvacetilety porevolucni upadek, ze ktereho se stale horko tezko vzpamatovava. Slo by o tom psat mnohem vice, ale chapani slusovickeho fenomenu je specificka zalezitost a osobne si myslim, ze tematicky nestravitelne pro vetsinu ctenaru toho blogu.

      1. Jo, ostatní jsou blbci, nedokážou to pochopit a za všechno může Havel. IQ houpacího koně.

      2. Zdejsi ctenari evidentne pamatuji az konec, ale ne zacatek, ktery rozhodne tak jednoduchy nebyl a naopak komanci hazeli Cubovi klacky pod nohy jak to jen slo, protoze ten inzahajzlik si dovolil zavadet kapitalisticke moresy v socialistickem druzstevnictvi.

        Podle mne Cuba vydojil z moznosti okamziku maximum. Rozhodne byl mensi svine, nez treba Andrej. A ze nakonec byl s komarama kamos ja osobne celkem chapu, na jeho miste bych udelal totez. Ja taky jsem kamos se systemem, platim dane, vyplnuju KH a delam fury dalsich picovin, kterymi, pohledem treba Urzy, lezu systemu do prdele. Jenze pro mne je to prostredek k dosazeni cile. Uplne stejne, jako u Cuby.

        Jasne, ze TNS byla vomrdavka, jenze na tehdejsi dobu jsme nemeli jinej podnik, kterej by to byl schopen ufinancovat a dat dohromady lidi. Sem-tam se po vyzkumacich, nebo Tesle nasli samozrejme lide, kteri do toho videli lip, nez lidi ve Slusovicich, ale nebyli tym. Znal jsem tehdy jen v Brne a Trebici snad deset lidi, kteri byli hodne schopni, ostatne i Karel Obluk je muj spoluzak. Ale Slusovice meli tyto lidi v tymu a mely prachy. Co je na tom nepochopitelnyho?

        Nenavist Lahvy vuci Slusovicim si pamatuju moc dobre. Uz na Letne v prosinci ’89 nelenil a zduraznil, ze Slusovice jsou to komunisticke peklo (volne prelozeno), samozrejme k vseobecnemu jasotu plebsu pod nim.

        Dneska uz je Cuba starej a odepsanej. Navic bych rad videl druhyho, kdo by mel jeste chut neco rozjizdet, kdyz mu system udelal to, co komanci zemedelcum v padesatych letech.

        Pokud nekdo chcete soudit Cubu, pak se nejprve zeptejte Slusovicaku.

        1. po roce 89 musely jit Slusovice do hajzlu, protoze samozrejme za jejich „uspechem“ bylo vicemene jen bezlicencni kopirovani HW a SW a s padem zelezne opony tomu byl konec.
          Zatimco my jsme byli ti „spravni a charakterni“, kteri ctime autorska prava a nikdy by nic neukradli, tak Zapad vesele vybrakoval nase know-how a pouzil v tisicich pripadech, namatkou me napadaji pasivni radary Tamara, ktere nam amici nejdrive zakazali vyvazet, nasledne vyrabet a nasledne to opajcovali a zacali vyrabet sami.

          1. Tamara je do oci bijici, protoze se o tom psalo. Ona je ale i fura veci, o kterych se nepsalo. Muj tatik byl clenem VTS, podal v zivote nekolik technickych zlepsovaku, pricemz za komara to samozrejme patentovat neslo, bo on to prece vymyslel v praci (ty hodiny doma se nepocitaly) a tak vsechno nouhau patrilo fabrice. Po kotrmelci fabriku koupili Germani, rozebrali, rozprodali, ale kupodivu ty otcovy zlepsovaky ted maji patentove chranene oni a ted, kdyz nejakej podnik v Cesku koupi stroj, tak je z Germanie a pekne se plati i za patenty. Jaka to nahoda, ze se Nemcum vyplatilo koupit udajne krachujici fabriku, ze…

        2. Samozřejmě že začátky musely být šílené. Vůbec si nedovedu představit, kolik ideologů a vymaštěných hlav musel Čuba přemluvit, uplatit nebo zkompromitovat. Ale co je to za na hlavu padlý režim, aby se člověk musel doprošovat možnosti volně pracovat?

          1. No co, komanci prece. Na zacatku chteli Cubu zavrit za rozkradani majetku v socialistickem vlastnictvi kvuli te jeho kukurici. Nastesti Cuba namisto toho, aby nekomu u nas lezl do prdele, sedl do letadla a zaletel do Moskvy. Tam jim to ukazal, opepril bachorkama o rozvoji socialistickeho zemedelstvi a z Moskvy pak sel befehl primo na UV KSC, ze tento clovek je ten buh. Nasi komari sli do pozoru a Cuba mel zelenou.

            1. Co se toho regionu tyka je treba zajimave, ze veksla… ehm velkopodnikatele Samohyla nikdy nezavreli. Co ten delal uz za komancu si skoro ani Apple dneska jeste nedovoli. Ze by dlouhe prsty z Bolestavi potazmo z Rise? Bylo by zajimave vedet komu a za kolik se musel vyplatit, aby jeho imperium po sametu nepadlo. Kdyby o tom nekdo natocil film, sel bych na nej spis nez na pohadku o metanolu.

  8. Znal jsem jednoho taky-ynzenyra, a ten sel merit VN vadaskou. No co vam budu rikat. Rekvalifikovat se pak uz nemusel a geny zaplatpanbuh predat nestihl.

  9. Že Havel žgryndal proti slušovicím už v 89. na letné před milionem zmanipulovaných vohnoutů o nebezpečných nitkách prorůstajících, tak to znamená že Slušovice byly něčím nebezpečné. A že to zřejmě naplánovali strůjci celé revoluce (CIA, BND, …). Cituji:
    „vyslali do Slušovic 500 kontrolorů včetně agentů (tehdejší) BIS a uvažovalo se dokonce o přepadu Slušovic vrtulníky s jednotkou zvláštního nasazení. Proti předsedovi Františku Čubovi byla rozpoutána doslova štvanice. Vedení bylo prověřováno, vyslýcháno, sledováno; Zlínsko křižovali informátoři shánějící na Čubu jakoukoli kompromitující informaci, sám Čuba byl 66x policejně vyslýchán přičemž jeho výslech trval i 30 hodin nonstop a později úspěšně čelil dvěma soudním žalobám! Dokonce byl (S. Devátým) kritizován za to, že zavádí kapitalistické vztahy! Agrokombinát byl paralyzován, systematicky rozbit a během několika měsíců z něj nezbylo vůbec nic.“

    To vše jen kvůli pitomému socialistickému JZD? Kde byli agenti BIS, když se rozkrádaly celé průmyslové komplexy jako Chemapol, proti kterým byly JZD Slušovice poměrně malé a bezvýznamné.
    Na té dlikvidaci musel být i nějaký zahraniční zájem.

    Další teorie kterou jsem slyšel, že to nějak souviselo se zemědělskou stranou, jejímuž úspěchu podpořenému Slušovicemi bylo potřeba zabránit. Viz:
    http://rozhledy2010.blogspot.cz/2014/12/zemedelska-strana-kopala-hrob-sobe-i.html
    SIlná agrární strana by neumožnila zbídačení českého venkova, které bylo v plánu spolu s rozkradením průmyslu. A nebýt nástupu Zemana po 5 letech klausových rozkrádaček, tak by se kompletní likvidace ČR povedla.

    1. Take by se mozna nerozdelilo Ceskoslovensko v 93, mit silny a ekonomicky provazany region v sousedstvi Slovenska. Posledni prekazka sice byla odstranena az rok po zniceni Slusovic kdyz zabi… ehm kdyz mel Dubcek u Humpolce nehodu v roce 92, ale je to tak nejak jedno po druhem ne?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017