Proč nákaza novým koronavirem zaskočila Itálii nepřipravenou

Featured Image

Někteří lidé tvrdí, že to je problém italské vlády. Před třemi dny ztroskotalo vyhlášení karantény v Lombardii a dalších 15ti regionech. Cílem karantény bylo udržet na místě 16 milionu lidí. Důsledek byl přesně opačný, oněch 16 miliónů lidí zvedlo kufry a začalo se hrnout do zbylých regionů Itálie a bohužel, také do celé EU. Důsledkem je rychlejší šíření COVID19 jak v Itálii, tak v celé EU. Je to problém italské vlády? Podle mně jen napůl. Mysleli to dobře, provedli to špatně a nakonec selhal každý Ital, který se zvedl a začal cestovat. Jeden vedle druhého.

Ale obávám se, že nám unikají mnohem závažnější problémy.

Itálie byla na vrcholu lyžařské sezóny. Nový koronavirus se šíří kapénkovou infekcí, ale také aerosolem, což si můžeme představit tak, že pokud někdo kašle a smrká v uzavřené místnosti a nepoužije jednorázový kapesník, vyprodukuje kapénkovou infekci. Tyto kapénky časem uschnou a vytvoří částice <2 μm, které se prakticky nemají tendenci usadit, ale poletují vzduchem donekonečna. Projdou bez problému filtry klimatizací, rouškami, HEPA filtry, čímkoliv, krom speciálních respirátorů (a podle mne také neprojdou bojovými plynovými maskami, ale mluvit o tom je TABU). Vdechnuté částice se usazují v dolních cestách dýchacích, přesně tam, kde má nový koronavirus mechanismy zaútočit. O schopnosti nového koronaviru šířit se aerosolem se prakticky nemluví, podle mne to je záměr elit. Neví o tom ani drtivá většina lékařů, i když Číňani na to upozorňují již nějaký ten měsíc. Jaké jsou důsledky v praxi vidíme na lodi Diamond Princess, která kotvila u břehů Japonska. Z 3700 lidí bylo nakonec 700 nemocných, sedm zemřelo, i když loď byla v karanténě a cestující ve vzájemné izolaci. Poslední nový pozitivní případ byl hlášen ještě před dvěma dny (protože tělu trvá nějaký čas, než vyvine protilátky, které test detekuje). Evidentně karanténa na lodi nefungovala, testování nefungovalo, nákaza se šířila a mnozí viní klimatizační systém, který je prakticky stejný, jako v letadlech, hotelích, konferenčních sálech atd. a proti novému viru NEÚČINNÝ ! K dovršení všeho zlého je nový koronavirus odolný vůči teplu a suchu, na běžných površích jako plast, dřevo, papír atd. je při teplotě 37 stupňů schopen přetrvat v řádu dní, ve splašcích a lidských exkrementech dokonce po dobu týdnů. Což znamená, že tento virus nebude sezónní a pokud nebudou karanténní opatření dokonalá a rychlá, nebudeme ho schopni zpomalit do doby, než bude vakcína (čili za rok).

Nyní se vraťme zpět k lyžovačce, k lidem ve frontách na vlek, k lidem v hospůdkách na obědě, pro šíření epidemie vskutku dokonalé prostředí. Všichni věděli, co se stalo v Číně a Jižní Koreji, ale nikdo nechtěl areály zavřít jako první a lidi poslat do karantény, protože jde přece o peníze a přízeň voličů. To je první ze specifických problémů, který podle mne způsobil současný doom v Itálii.

Druhý specifický italský problém vidím ve Vatikánu. Zatímco téměř celý svět si už začíná uvědomovat skutečnou povahu pandemie COVID19, papež uspořádal setkání věřících na podporu nakažených. Odhadem tisíce až desítky tisíc lidí se tísnily na náměstí, aby si mohli podat ruku s papežem, drtivá většina i bez těch (neúčinných) roušek. Myslím, že není co dodat. Na Slovensku už to vláda pochopila a křesťanům bohoslužby zakázala. V Itálii už také pochopili. U nás stále ne a bohoslužby pod sto lidí jsou prý v pořádku (k datu sepsání článku). Nicméně i přes zákaz veřejných shromáždění papež stále vyzývá kněze, aby navštěvovali nemocné (a dále šířili nákazu). A nikdo si neodváží zkritizovat Vatikán. Jde přece o nejmocnější globalizovanou armádu věřících a o přízeň voličů. V tom vidím druhý specifický problém, který přispěl k italské katastrofě.

Třetí problém není specifický pro Itálii. Je to sentiment šířený médii, EU a bohužel také WHO, že totiž globální pandemie COVID19 není žádná pandemie, ale “jen“ trochu horší sezonní rýmečka, která odezní u většiny nákaz sama od sebe, bez léčení, hlavně nepanikařit, nezavírat hranice, nezamykat lidi v karanténě, vždyť jde o ekonomiku a také o lidská práva. Pravda je taková, že ze 100 infikovaných má 20 asymptomatický půběh, 60 má normální průběh, který nevyžaduje hospitalizaci a 20 má těžký průběh, který vyžaduje nemocniční ošetření. Z těch 20ti s těžkým průběhem bohužel 3 zemřou, přes veškerou nemocniční péči. To jsou dlouhodobě ověřená data a přes to nejede vlak.

V Itálii nyní mají téměř 10.000 potvrzených případů a téměř 500 mrtvých což dává nadprůměrnou mortalitu 5%. Média to omlouvají tím, že populace v Itálii je „stará“. Mno. To asi nebude ten pravý důvod. Pokud se lidé dlouhodobě zdržují v infikovaném prostředí (vzpomeňte na loď Diamond Princess) a nedodržují karanténu (viz aerosolové šíření skrz HEPA filtry klimatizací), nakazí se velice rychle kolem 20% lidí (to je těch 700 případů z 3.700). Oni by se časem nakazili skoro všichni (cca 70%), než by zabrala imunita skupiny, díky tomu, že ti, co se s nákazou vypořádali, mají protilátky a nákazu dále nepřenášejí. Ale tak dlouho zdá se nikdo zatím nečekal :D, takže s jistotou nevíme, jak dlouho by to trvalo, než skupinová imunita zabere.

Aktuálních 10.000 případů v Itálii je podle mne bohužel jen špička ledovce, skutečné číslo bude o řád vyšší a kolik Italů je skutečně dnes nakažených se dozvíme až s týdenním odstupem, až uplyne inkubační doba nových nákaz. Potom by těch 5% mortality nebylo důsledkem „staré populace“, jak tvrdí média, ale „mizerného testování“, což je mnohem pravděpodobnější vysvětlení. Pokud by se potvrdily nejhorší scénáře, tak to znamená, že vedle těchto 10.000 potvrzených nákaz se v Itálii nachází dalších cca 100.000 nakažených, kteří nemají vážnější obtíže, ať už z důvodu, že patří mezi těch „šťastných“ 20% populace, u které nový koronavirus způsobuje bezpříznakový průběh onemocnění, anebo z důvodu, že patří mezi těch 60% s normálním průběhem, akorát že to „statečně“ přecházejí a odmítají se nechat otestovat, protože by dostali domácí karanténu, anebo se nakazili teprve nedávno a ještě neuplynula inkubační doba, po jejímž uplynutí spadnou do jedné ze tří skupin – bezpříznakoví, normální průběh, těžký průběh. Ať tak nebo onak, všichni tito nakažení a nezdetekovaní Italové dále šíří nákazu, což znamená scénář ala Diamond Princess a špatná nebo neúčinná karanténa znamená 20% nakažených, což při šedesátimilionové italské populaci dělá parádních 12 milionů, z toho 2,4 miliony s těžkým průběhem, vyžadujícím nemocniční lůžko a 360 tisíc mrtvých, i kdyby nemocniční lůžko dostali, jako že ho nedostanou. To je prosím ta rýmečka, jak o ní mluví Kavárna a média.

Závěr

Itálie ukazuje, jak naše společnost absolutně nechápe důležitost karantén, testování, základních hygienických opatření a dostatečných kapacit v nemocnicích. Před pár měsíci se pražská Kavárna vysmívala Číňanům, že vykoupili roušky, stavějí nemocnice a zavírají lidi do karantén. Měli jsme tři měsíce času se připravit a ty tři měsíce jsme naprosto trestuhodně proflákali, jak ukazuje Itálie. Nemáme připraveny centrální izolace a spoléháme se, že lidé budou dodržovat domácí karantény, pokud se vůbec budou namáhat nahlásit se lékaři. Nemáme vyřešeno, jak v masivním měřítku lidi v domácích karanténách zásobovat, což bude v počtech desetitisíců nakažených skutečný problém, na kterém teď Itálie shoří jako papír. Nemáme vyřešeno, jak otestovat co nejvíce populace, včetně těch 20% „bezpříznakových“ a 60% s mírným průběhem, kteří budou mít tendenci nemoc přechodit, aby se karanténě vyhli, protože holt nejsme disciplinovaní Asiati, ale švejkující Evropani. Nevíme, jak se vyrovnat s falešně negativními testy u nakažených, kteří zatím nemají protilátky. Lidi bez příznaků vůbec netestujeme, i když 20% nakažených příznaky ani nemá. Ignorujeme nákazu aerosolem, stále jsme nezastavili leteckou dopravu, i když víme, že v letadlech se virus šíří velice efektivně. Stále převládá sentiment, že se o nic nejedná, že se to týká jen Číňanů a Italů a že se jedná jen o jakousi paniku a přinejhorším zemře pár lidí, kteří jsou tak jako tak nemocní, nebo mají nad 80 let. To považuju za vrchol cynismu hraničící s hyenismem. Dokonce i ta nic neřešící částečná opatření vlády, jako zavření škol, zrušení sportovních a společenských akcí, zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů, se někomu jeví přehnaná (média, ODSka, Piráti atd.). Křesťané se chystají na Velikonoce. Mnozí mají stále tendenci cestovat. Na katastrofu je zaděláno více než solidně. Aneb ať žije depopulace v praxi.

 


15.03.2020 zrg1

(číselné a některé faktické údaje v článku se vztahují k 11.3.2020, kdy byl článek napsán. Od té doby došlo k celé řadě posunů, ze kterých si čtenář mmj. může udělat představu, nakolik jsou obsažené úvahy realistické. D-F)


Související články:


12345 (231x známkováno, průměr: 1,97 z 5)
20 873x přečteno
Updatováno: 15.3.2020 — 22:23
D-FENS © 2017