Proč jezdím starým autem - zpět na článek

Počet komentářů: 325

  1. Hmmm, ja tak pokukujem na ine stare auto, velmi zriedkave v nasom okoli. Este som sa ale neodvazil vojst do kancelmarie bazaru a opytat sa na cenu. Na piatych dverach to ma napis Integrale a na prednej maske HF 16V…

  2. Jdu stejnym uzivatelskym modelem. Bohuzel to vyzaduje stati se automechanikem, ale nevidim jine cesty.

    1. Myslim, ze LR to ma primo ve sloganu, ze z beznych ridicu dela automechaniky…

      Ja mam k tomuto ucelu UAZe, ktery samozrejme neni na 100km vylety, ale v ramci krouzeni po beznych jizdach v okoli domu ma jen same vyhody:

      – uveze az 7 lidi
      – nemusim mit pasy
      – v lete muzu udelat totalni kabrio
      – pokud do meho kabria nekdo hodi vajgl (zazil jsem nekolikrat u jinych mych aut), je mi to egal
      – zeby to nekdo bez pripravy ukradl, se fakt nebojim, protoze to nenastartuje
      – pokud se na neoznacene, nebo nejasne krizovatce potkam s jinymi osobaky, mam uctivou prednost
      – obouchat si o mne dvere u nakupaku se nikdo radeji nesnazi
      – celni ram je z fakt poradnych trubek a neco vydrzi
      – nahradni dily jsou vsechny Rusky original (existuji velmi ridke vyjimky z Polska a i ty jsou solidni)
      – nahradni dily za pusu a snadno dostupne
      – jednu nadrz lze prehodit na LPG a neresit spotrebu
      – nastartuju to vzdy a vsude, pokud PHM vypada aspon trochu jako benzin, tak to pojede
      – projedu kamkoli a temer cimkoli
      – nalozim cokoli (kdyz jsem tuhle vezl drcenou kuru, hazel jsem ji vidlema rovnou do auta)
      – pro zoufale nemechaniky existuje armadni znackovy servis za dostupne ceny
      – moznost poruchy klimatizace, ABS, EBD, CD changeru, ci navigace je nulova
      – naucila se s tim jezdit i moje zena a rada s tim jezdi do lesa na houby/kyticky/bylinky

      1. Jako pro tebe, tak jak to máš s bydlením a tak, je to naprostej ideál. Bez debat. Tohle by mě taky lákalo, nebo bude lákat, až vysmahnu z města. Teď pošilhávám pro něčem malém a jednoduchém pro radost a bez střechy, vypadá to na MX5 NB asi…mam parkování pod střechou ve dvoře, jinak bych do toho ve městě nešel.

        1. Ja mam bohuzel spatne zkusenosti s Cechacky, pokud jsem mel kabrio. Dokonce stacila i nezadelana targa a po prichodu jsem na sedadle nasel aspon flusanec. Vajgly parkrat, jednou kornoutek od zmrzliny. Vzdy to bylo ve meste a na ruznych mistech. Takze jak to nema pevnou strechu, tak bud zatahovat, nebo garazovat.

          1. Klasika…

            1. No vida, už pár let se úspěšně snažím rozmluvit sám sobě koupi kabrioletu a teď mám další výbornej důvod (vedle kroutící se kastle a starostí s plátěnou střechou), proč to neudělat.:-)

              1. Jenže ta představa je taak lákavá. MX5ky stojej prd, moc se co tak načítám a tahám rozumy neserou a provoz neni drahej. Parkování mam. A ve městě prostě jen na dohled, ale já s tím do města jezdit nebudu, do města jezdím tramvají(to je v Plzni něco jako v Praze metro, aspoň ze slovan teda)…
                To kroucení u výše zmíněné není takové drama, ale samo že tam je. Taky to není sporťák, ale roadster, že :)

                1. Tady jeden majitel MX5 NBfl, mám to jako svoje jediné auto na denní užívání a přitom poměrně udržovanou a zachovalou mx5, žádnou vylítanou vránu. Parkuji trvale venku v poklidné čtvrti, při údržbě střechy to není problém, při stání střechu natahuju vždy (vyjímečně ne, zůstává-li někdo u auta nebo auto na dohled). V ČR je kolem auta poměrně dobrá a slušná komunita (fórum.mx-5.biz). Ohledně kroucení kastle je na tom druhá generace výrazně lépe (a i tak jde celkem dobře dále dovyztužit), pro jakékoliv dotazy nebo i poptávku na nákup doporučuji zmíněné fórum :)

                  1. Ahoj, to fórum znám (MX-5.biz), ale nejde mi zaboha se tam registrovat. Nevíš co s tím? Sakra všiml jsem si odpovědi až teď…

                    1. Musíš napsat maila adminovi :)

                    2. jo asi sem se nějak dostal přes facebook :) ale dík :)

              2. A tos jeste neslysel zadne zvesti o pravidelne rozrezane strese!

                1. proboha nestraš :( ještě že mam ten dvorek …

  3. Cesta je jasná. Šunt na operák, pojistit to s minimální procentuální spoluúčastí (1000/1% ideálka) a až vám při vrácení budou chtít naúčtovat všechny vizuální vady interiéru i exteriéru, tak to ztotálkovat. Simple as that.

    1. Asi tak. Mám za těhle podmínek Superba 😃

  4. Něco na tom je. Máme doma Scénica (benzín 1,6 79 kW), v provozu od 2000, my ho máme od 2004. Najeto 164.000, ovšem je otázka, zda prvním majitelem uváděných 40.000 byla pravda nebo ne, ale to už je jedno. V roce 2000 měl stát zhruba 600.000 Kč. V roce 2004 jsme ho koupili za 275.000. 13 let sloužil jako rodinné auto. Dodnes krásné svezení na měkkém podvozku a luxusních sedadlech. Problémy: větší investice se objevovaly zhruba jednou za dva roky. Jeden rok nic, další rok za 10 -15 tisíc: výfuky (tři výfuky, z toho jeden s katalyzátorem), ovládání ventilace (díl z vrakáče za pár tisíc plus práce), prasklé těsnění vodní pumpy (pár tisíc), rozvody (cca 11.000), prasklé stahování zadního okénka v elektrice (pár tisíc), několik tisíc výměna el. zámku zadního výklopného skla (zcela zbytečná funkce), problémy s ruční brzdou; pár tisíc alternátor, asi oasm tisíc klimatizace – výměna prasklého výměníku plus několik pnění. Poslední roky více reznou lemy blatníků a prahy vepředu, ale to jde spravit svépomocí. K autu jsou letní i zimní gumy na discích.
    Teď nám v AUTO ESA nabídli za odkup 5.000 Kč. Přes email zájemci nabízejí 10-11.000. Na to se můžeme vykadit a užívat si toho auta po městě na obouchání místo nového auta ještě rok a třičtvrtě do další technické, na kterou už nepůjdeme. Scénic jezdí furt krásně, vypadá vesměs líp než novější auta, případné šrámy si spravíme a ještě si to broušení, kitování, stříkání a lakování užijeme – už asi nebude příležitost se to učit, kromě případné modelařiny. A dokoupené autorádio a původní repráky taky hrajou líp, než rádia v nových autech.
    Na auto pověsíme ceduli „prodám za 19.000“ a uvidíme. Když prodej nevyjde, zaplatíme ještě jednou povinné ručení příští rok a budeme si to auto naposledy užívat. Bude mu dvacet let a svezení bude furt lepší, než ve většině současných aut. A škrábance nevadí.

  5. K tomu „kazdej chce SUV“. Nedavno jsme vybirali auto tez. Cela rodina jsme trosku vetsi. Ja pres dva metry a pres metrak zive vahy. Synci maji vysku a vahu prumerneho muze v CR. Jenze jim je 11 a 13. A moje draha je vetsi nez prumerny cesky muz. Tak jsem si rikal ze v ramci vyberu zkusim i SUVka. S tim, ze si za sebe musim sednout, pac vozime hlavne nase „prcky“. Neni mi jasne, jak to, ze ac jsou ta auta zvenci velka, tak to proste neoblecu. Pokud jo, tak si za me nikdo, kdo ma nohy, nesedne. Ty auta proste tloustnou dovnitr. Ma to nejaky vyznam? Treba bezpecnost nebo tak neco? Me osobne to jen pripada, ze tomu roste plastova rakovina, ktera k nicemu neni.

    1. záleží kolik na to máš peněz. Jestli se pohybuješ v kategorii „SUV“ jakože Mokka, Kuga, nebo podobný přizvedlý hatchbacky) no tak to se nedivim, že se do toho nevlezete. Do toho se totiž nevleze nikdo, kdo není partnerka neúspěšného podnikatele, co ani na Q7 pro svoji holku nemá.
      Jestli prachy jsou, tak X5, Range, nebo i Q7 jsou uvnitř velký nadstandardě (v porovnání s nějakým 5er kombi). A kdo se nebojí servisu, ať vezme Ameriku a má vystaráno.

    2. Sorry jako, ale SUV a „SUV“ jsou dve rozdilne veci. Mam Mercury Mountaineer, je to LEV SUV a mista je v tom habakuk. Sedm lidi ma mista azaz.

      Mimochodem, mam rok 2003 a dodnes mam puvodni vyfuk a nehnije. Nechapu. Najeto 260tkm. Ostatne ono nehnije ani to auto a stoji venku. Jedine misto, kde se mi klube rez, je zadni blatnik u dveri, cca 10 cm prouzek, 1 cm siroky, hubou to opravuju uz tri roky, letos to snad udelam.

      1. Mountaineer je SUV strednej triedy. Pre niekoho kto ma rozmery ako predrecnik by som skor odporucil nieco velkosti Ford Expedition.

        1. Bezpochyby. Kazdopadne SUV hledat za morem.

        2. Jooo na Expedition is pamatuju z cest po US. 4,5l motor, moznost zapnout/vypnout 4×4, kdyz na to clovek slapne, tak to zarve a vyrazi. To bylo prima pojezdeni. Bohuzel s takhle velkym autem by zase nechtela po ceskych silnickach jezdit moje draha. A pravdu ma i Stepan. Zrejme jsem hledal mezi „SUV“ jako Toyota RAV4, Volvo S80 atp. Ono, penize by byly, ale odmitam za nove auto uvalit vic jak 600. BTW nejlepsi bylo neco od VW (uz nevim co to bylo), kde jsem si sedl, dal sedacku co nejniz a nevidel jsem dopredu na vice nez 50m, protoze jsem okraj strechy mel pod urovni oci.

          Konec hledani zohlednujici i cenove omezeni byl boj mezi Citroen Berlingo a Ford Tourneo. Ford prohral na motory. BTW jsem zkousel i Dacii Logan a VW Caddy. Obe by sly na delku. Ale netusim proc, tak jsem se tam nevesel na sirku. U Dacie bych musel jezdit s ramenem venku a u Caddyho bych si musel zlomit pravou nohu abych mohl na plyn.

          1. Drobna korekcia, ten motor ma 4.6l. Bohuzial, uz je to minulost, dnes je vyhradne dostupny s 3.5l V6 ecobustom. Nie ze by mu chybal vykon, ale nie je to atmo V8.

      2. Musím sa ťa opýtať – ty máš toho Mountainera v nejakej európskej verzii, alebo máš výnimky zapísané v TP. Ide o to, že tak ako som bol vytešený z môjho Tahoe-a tak mi všetok optimizmus zmizol v pondelok ráno okolo 8:00 na pred TK – technik ani nevzal auto dnu, len mi vonku vymenoval čo všetko nieje v súlade so slovenskými predpismi a zákonmi a poslal ma domov, nech to celé nejak strávim. Takže ma čakajú krušné chvíle – podľa telefonátu s DEKRA-ou ak nezoženiem všetky svetlá s EU homologáciou tak si už neškrtnem. Idem to auto v pondelok dočasne odhlásiť a budem riešiť jeho legalizáciu. Takže ak má niekto nejaké skúsenosti, alebo nedaj boh svetlá na Tahoe nech dá vedieť.

        1. Ako bol vlastne prihlaseny?

        2. A aky je to vlasthe rocnik?

          1. Prvotné prihlásenie v DE v roku 2000, ale model je to GMT400 (tam končila výroba bežných modelov v roku 1999). V roku 2008 prihlásený v SR a mal urobenú KO a aj to prihlásili na SPZ-tky a aj to chodilo čo dva roky na TK a EK a vraj bez problémov. Videl som dva zápisy z STK a neboli tam nejaké vady odkazujúce na nelegálnosť. Takže idem v pondelok to dočasne odhlásiť a skočím aj na DEKRU, že čo a ako a potom to budem riešiť – či niečo vypátram k dátumu prihlásenie netuším, ale skúsim. No a pôjdem aj cestou dodatočnej legalizácie – tu ma najviac trápia svetlá, lebo niečo som v DE našiel, ale už mi chlap volal, že na môj model nič nemajú. Takže pátram ďalej. No a ešte musím nejako skontaktovať Chevrolet, lebo v európe už akosi nemá zastúpenie a tam vydrankať aspoň potvrdenie o tom, že na to auto nebol vydávaný typový štítok aby som na to mohol dostať výnimku.
            Vyzerá to tak, že keď tento proces legalizácie ukončím (pozitívne či negatívne) tak o tom zrejme spatlám článok, aby ľudia vedeli na čo treba dať pozor pri kúpe US cars v našom bananistáne.

            1. To bude henten právní jistot, co vo něm tak žvaněj v bedně? Že po 18 letech provozu je to najednou véééélký špatný?

            2. Ponuka sa este moznost.. mam znameho na KO, dalsieho na STK/EK. Par rokov dozadu som videl na predaj sadu vystupenych nalepiek s homologacnymi Eckami na svetla (prislo mi to ako blbost, musi to byt nenapadne ako hovno na chodniku, ale nazivo som to nevidel). Dalsi znamy ma ameriky, mal by vediet ako pretlacit vynimky do technicaku.

              Osobne ma skoro osypalo, ked som si kupil Imprezu z pobaltia.. To, ze nemusi byt s EU homologaciou, ale kludne s japonskou mi napadlo az doma. Lotysom to bolo samozrejme jedno, ak to vyzera ako auto a jazdi to, je to legalne.

              1. Este doplnim.. vzdy ked spomeniem „znamych na KO/TK/EK“ mam taky fantomovy pocit v chrbtici, ako keby tam ani nebola. Potom zvysok dna vediem internu diskusiu o tom, ze ked ide o jednanie so statom, je to svinstvo uz z principu – a kedze nemam gule na to, aby som strielal skodlivych uradnikov na pockanie, ucel svati prostriedky.

                1. Vďaka za ponuku a rád by som ju využil. Pošli mi maila na satanokky@gmail.com nech to tu neprepierame takto verejne. Ak by sa dalo kontaktovať ma čo najrýchlejšie, lebo mi platí TK a EK len do stredy 23.05.2018.

                  Inak som volal na ministerstvo a bavil sa s chlapíkom, že čo a ako a on mi to viacmenej vysvetlil – je to pekný opruz to celé zlegalizovať. Najväčší problém vidím vo svetlách (náhrady s EU homologáciou nezoženiem), ktoré musia svietiť tak ako si zákon v SR predstavuje. No a ešte Chevrolet v SR resp. Európe oficiálne skončil takže zháňať dodatočne nejaké potvrdenia bude tiež komplikovanejšie.

        3. Jo TK (nejlépe DEKRA), to je ta firma co na x-té kontrole skoro dvacetiletého vozu zjistí že ta kára nemá třetí brzdový světlo a že tudíž nemůže na silnici, přestože ta kára to světlo nikdy prokazatelně neměla (viděli by to i na svých záznamech, kdyby se na ně koukli).

    3. Ameriku. Tam je místa obvykle dost všemi směry. A ještě mají pohodlné sedačky. Jen nesmíte bazírovat na dehtu a nízké spotřebě.

      1. Túto ma MB. pravdu – keď presadnem z Tahoe do Mercedesu ML, alebo VW Touareg tak dostávam klaustrofóbiu. Proste som si zvykol na priestorový komfort, že sa môžem za volantom rozťahovať ako na gauči a nie som limitovaný kadejakými konzolami, plastami a neviem čím z každej strany. A na ten priestorový komfort vzadu si zvykla aj manželka s juniorom.

      2. Tak tohle mě taky hodně „baví“. Svý auto mám 8 let, 3x na STK. Stále tam jezdí můj mechanik a stále na stejnou STK. No teď zjistili, že mám špatné VIN číslo, resp. jedno písmeno ve VINku. WTF???

        1. Kua to měla být odpověď na jezekifa…

    4. Image, pocit bezpečí. Čím víc plastů v interiéru je kolem průměrného zákazníka, tím se cítí bezpečněji. Naopak je-li auto prostornější a vzdušnější, zákazník se necítí zcela bezpečně a je z „prázdna“ nervózní. Když mu řeknete, že to je nesmysl, protože ty plasty mu v případě rány půjdou v ústrety, zatímco tam, kde nejsou, má lepší vyhlídky, tak to sice racionálně pochopí, řekne, že na tom něco je, ale stejně koupí to vyplastovaný, protože pocity máme iracionální.
      Proto dnešní BMW 3 je kráva jako argentinskej bejk, ale prostor uvnitř je srovnatelný s E30 z roku 1990, který mělo ale vnější rozměry poloviční (na druhou stranu i bezpečnost bude dnes kousek jinde).
      Naopak malá auta nabízí často mnohem víc prostoru, než ta velká. Docela legrace je, že třeba Punto je poměrně přjatelné pro 4 průměrné lidi, jeho „zkrášlená“ variace od Alfy Romeo pod názvem MiTo je pro malou a hodně stíhlou dvojici + svačinu. Víc tam dát nejde.

  6. Pravda. Deset let jsem si vozil zadek v japoncovi – spokojenost, o tom se nebavíme ale: Japonce si vzala manželka a jezdí s ním do práce, a na mě zbyla po tchánovi obušená, orezlá, prokouřená a celkově zanedbaná Felicie bez posilovače, bez pořádného rádia a s tradičními „tisíci malými bolestmi” už v genech. Po počáteční nechuti, ošívání se a možná i pohrdání jsem to přibližovadlo přeci jen začal používat – a po nějaké době se stalo něco, co jsem nečekal: Uvědomil jsem si, že mě ježdění začalo zas bavit. Popravdě, tohle jsem vážně nečekal a doteď si to neumím pořádně logicky vysvětlit, nicméně stalo se to a stává se denně znovu. To auto mě prostě baví. Nemyslím tím samozřejmě zábavu jako u Häkkinena za humny, mluvím o normální jízdě – nicméně je velmi příjemné když auto s ničím nepodstatným neotravuje teď ani v budoucnu už z principu, prostě proto že nemá čím, že netají nic co se aktuálně děje na cestě… a asi spoustou dalších drobných věcí, vlastně ani doteď pořádně nevím, jak to to auto dělá a co mě na tom tak baví. Ale baví mě to.

    1. Jestli to neni tim, ze ve Felicii je clovek v kontaktu jak se silnici, tak s veskerou mechanikou v aute. Pres volant bez posilovace je citit kazdou prejetou mouchu. V radicce, pokud se clovek trefi, citi, jak do sebe nezapadaji kolecka. Motor vyrvava, jako by byl na miste spokujezdce a ne pod kapotou. A obri naklony v zatackach vyvolavaji pocit rychlosti mnohem vyssi, nez ve skutecnosti je.
      V modernich autech to clovek nezazije, tam je naopak snaha ho od vseho oddelit. Pak je ale celkova jizda sterilni a nudna

      1. Ono ani ten posiľňovač vo Felicii nie je nejaký extra silný, takže na parkovisku pomôže a pri jazde veľmi neprekáža.

        1. Vim, jel jsem v tom. Pri jizde je naopak rizeni s posilovacem tuzsi, nez bez nej. Takze pomaha fakt jen pri parkovani a prudsim manevrovani ve meste.

      2. kdyby u Felicie uz tenkrat umeli antikorozi jako u pozdejsi Fabie, byla by to dnes legenda a jezdilo by jich mnohem vic nez je dnes na silnicich videt … mel jsem jednu z prvnich r.v. 1995 1.3 BMM 40 kW predelanou na lpg (startovalo i v mrazech rovnou na lpg, benzin vubec nebyl potreba), nejelo to ale konstrukce tak jednoducha ze se fakt nemelo co pokazit, kdyz to tam proste nebylo

        1. Ono u Felicie ta antikoroze uz na nejake urovni je. V podstate rezne tam, kde se usazuje bordel. Bohuzel na rozdil od Fobie tam nedavali seriove oplastovani podbehu, takze ten bordel se usazuje vsude. Identicky problem mely octavie, nez tam zacali to oplastovani davat
          U Fabie je to jen v typickem miste mezi prednim blatnikem a prahem.

          1. Pokud si dobře vzpomínám, tak u Felicie začaly nejdřív hnít pátý dveře, jak tam byla ta plastová lišta. Zřejmě tam soudruzi udělali někde chybu.

            1. paty dvere byla sranda, na vrakaci se prinejhorsim vzdy daly vzit dalsi, mnohem horsi byla koroze nosnych casti karoserie a esteticky i lemy zejm. zadnich blatniku, tehdy mely vyhodu starsi ridici co jeste znali starsi auta a nechali si pravidelne delat nastrik dutin, spodku (nejaky gumoasfalt?), ja na to kaslal a tak moje Favo i Felda skoncily kvuli korozi nosnych casti kdy mi mechanik ke konci rikal ze uz to je dost nebezpecny s tim jezdit … nevim jestli by byvala (pripadne o chvili driv nez uz bylo pozde) pomohlo vyvareni karoserie, ja uz do toho nesel a zbavil se toho

              1. Nástřik dutin a spodku si dělá kdokoli aspoň trochu zodpovědnej u koho auto spíš nestojí v garáži. Hlavně třeba i užitkový auta mají dodnes ochranu na piču, stačilo by kdyby co dva roky předchozí majitelé dali těch pár tisíc a vydrželo by to desetiletí. Takhle na to většinou serou a až to začne po 6 letech chytat lišku a po 8-10 se objevují první díry, tak to všelijak lepí, ale výsledek je většinou na hovno a totální vyvaření pak stojí ranec.

                1. je to opravdu i v dnesni dobe „par tisic“ tedy 2 tisice za profesionalni nastrik dutin a spodku ? pochybuji, cena lidske prace se stava drazsi a drazsi az se to vzhledem k cene brzy prestane vyplacet (coz bude vzhledem i k cene ND casem jedinym duvodem proc se auto plne elektroniky atd. posle na vrakac ackoliv by mohlo dal jezdit). Kolik to tak stoji u garaznika ? A kolik je rozumna cena za komplet vyvareni kastle u garaznika co to umi ?

                  1. V mým případě jenom spodek vod prahů dozadu za pade a to to není lakovaný a vůbec. I když se jinej chvástal že by to udělal za půlku, prej všechna plechařina se koupit dá a cosi. Akorát by to začal dělat tak někdy v dubnu, venku, pže se mu to do garáže nevejde, že…

                    Prvotní nástřik může být trochu dražší, záleží kde, obnovovací už pak určitě ne, to musí stát míň.

                    1. nerozumim, mluvite o 50 tisicich a za co, za komplet vyvareni nebo komplet nastrik ? … nekdy se zeptam svyho garaznika

                    2. Plechy, na nosníky nechce nikdo sahat (ostatně výměna toho už je jak stavět novou kastli). První nástřik už tam je taky, druhej se udělá v příštích týdnech.

            2. Tam byla chyba v prehybu dvou plechu, ve kterem se drzela voda. Stejny problem mely tusim passaty B6. Vlastne i na Fabii je obcas videt koroze patych vrat, ale ne v takove mire, jako u Felicii. Ze stejneho duvodu hnily ramy oken, hlavne kdyz se odflakla vymena okna a teklo za gumu.

              Okoli kola ale hnilo opravdu hlavne kvuli hromadeni bordelu. Napriklad typicke misto, kde zacne hnit predek je mezi vyrezem kola a blinkrem. Je tam vzpera na ktere drzi naraznik a tam se drzi smes bahna a soli.

              Pokud by se podarilo tyhle veci podchytit, zivotnost kastle by se podstatne prodlouzila.

              1. Bylo to v místě svaru dvou plechů.

    2. To jsou přesně ty pocity, když si sednu do E80 Corolly z roku 86. To auto je prostě primitivní, jednoduchý, ale není gumový a nudný. Prostě mě tím baví jezdit. Každé jaro už netrpělivě očekávám první pěkné počasí a suchou silnici a těším se až s ní vyjedu.

  7. S podobným kalkulem jsem letos vyměnil „novější“ auto (Chrysler Grand Voyager AWD 3.8L 1999) za ještě starší – Toyota 4runner TD z roku 1991. Dokonce jsem ho dovezl ze zahraničí, abych s tou věkovou statistikou pohnul pořádně… :) A přesně jak píše Dax: ježdění mě opět začalo bavit, i když jsem ještě pořád ve fázi vychytávání masařek… PS: kdyby někdo toužil po tom GV, tak asi půjde do světa.

  8. Papi:
    „V radicce, pokud se clovek trefi, citi, jak do sebe nezapadaji kolecka. Motor vyrvava, jako by byl na miste spokujezdce a ne pod kapotou. A obri naklony v zatackach vyvolavaji pocit rychlosti mnohem vyssi, nez ve skutecnosti je.“

    A vo tom to je. To je ten správnej petrolhead fílink woe!
    Hloupej je ten, kdo si kvůli tomuhle feelingu musí kupovat SUV pětilitr, aby motorem přeřval všechny ty zvukové izolace.
    Vesničtí tuzéři v dávných dobách na to šli ještě rafinovaněji. Tedy upilovali u zadohrabu žigulíku poslední díl výfuku. A to pak byl petrolhead fílink, když driftovali mezi hasičárnou a kravínem!

    1. Tak to není, až na hučící ložisko je ta Felda velmi tiché auto a ani si na „uřvaná“ auta nepotrpím. Je to něco jako s ženskou, dalo by se to asi popsat slovy „není dokonalá, ale je osobitá“. Mě se „ta osobnost“ Felicie líbí, odmítám „roboty“ (Papi je v tom popisu zřejmě blízko), a soudě podle reakcí nás takových je víc (ba dokonce „čím dál víc“, jak to tak čtu).

      1. Co se tyka hluku, vypada to, ze to je nejspis jeden z projevu osobnosti. Zadne dve feldy nejsou stejne.
        Obecne mi prijdou 1.6 tissi. Jel jsem i v tiche 1.3, i v jine, kde pres motor nebylo slyset slova. Moje je nekde mezi, nesnesitelna zacne byt az pri dalnicni rychlosti, jinak je motor tissi, nez ventilace na 3. stupen. Mozna zalezi na udrzbe, nebo mozna na tom, jak se zrovna povedlo trefit vyvazeni motoru. Ale je to celkem zajimave :)

        1. Bavil mne Favorit, bavila mne velice Felicia combi 1,3 MPI Sportline 1999 (bohužel i přes nástřik dutin začaly fest hnít prahy a páté dveře, a nechtěl jsem dopadnout jako s Š105 r.v. 1982, tak jsem ji ještě docela dobře prodal). Nahradit ji měl Seat Leon 1.2 TSI MY2012, který, i přes silnější motor, ten feeling, co měla Felda v kombíku na origo hlínách, prostě nemá. Mám ho moc rád, je jí trochu podobný (mám rád jednoduchý interiér), ale už je to jinde. Když to beru přes esíčko ve vsi u kostela, vzpomínám se slzou v oku na Feldu, fakt. V ní jsem měl pocit, že rve silnici (Leon se mi zdá tak nějak „odtažitější“, zatáčky řeže mnohem líp, často se bavím, jak v zatáčkách a kruháčích mizím Oktáviím TDI :-), ale jako by mu na tom tak nějak míň záleželo, měl jsem pocit, že Felda má z dobrého projetí zatáčky větší „radost“).

  9. Mam podobnou filozofii a prekvapive, jako dalsi auto jsem si vybral take spanelskou Fabii. Nebo predchudkyni, Spanelskou Felicii z poslednich let vyroby, ktera je levnejsi, hezci a nic ji z meho pohledu neschazi. Najde se tu nekdo, kdo mel moznost srovnani a doporucit ktera je lepsi?

    1. Z felicie je líp vidět, jízdní vlastnosti to má podobný, ale felicie je lehčí a víc připomíná favorit. Fabie je už na úkor pasivní bezpečnosti těžší a je z ní hůř vidět. Na druhou stranu u felicie jsou průser sedačky. 200 km je strop a fakt to neni pohodlný. V tomhle je fabia o hodně moc lepší. A Fabie reznou podstatně míň. Mam felicii 2000 rok 1.3. mpi, na ryby, do terénu a na projížďky do 100 km ideální, provoz stojí nula nula hovno. Mam najeto teprve 148 000…blbý sou sedačky, s tímhle dojet někam dál je za trest a samozřejmě pomalu se šířící rez. Docela by mě zajímalo, jestli tady někoho nezná, ideálně západní čechy, kdo by to dokázal dobře a kvalitně vyvařit. Ale stejně se bojím, že se ta investice už nevyplatí no. Holt bude novější povoz no…

      1. Ehm, Benátky – domů (přes 700 km) za prodloužené odpoledne, doma – centrální Dolomity (přes 600 km) přes noc, střídán jen na cca. 50 km úsek, jinak za volantem furt, atd., jistě únava tam byla větší, ale 200 km strop? Čtyři dospělí v trabantu za den 500 km bylo podstatně horší a také se to dalo.

        1. Ale jo, dá se to. Já jezdim Plzeň – Jihlava a taky to jde. Jen moje záda už poslední dobou protestujou. Ale kdyby to auto nerezlo, tak ty sedačky neřeším.

          1. Zada mozna trpi kvuli prosezely dratovy vyztuze, taky jsem to ted resil. Sehnal jsem si peknou spolujezdcovu sedacku (neprosezela ridicova je asi nesehnatelna), rozebral a draty s polstrovanim nahodil na svou. Prace na dve hodky a opora zad je lepsi.

            Dalsi level je vyhrabat na vrakaci sedacku s airbagem. Ta mela operadlo z octavie, je vyssi a da se tam nacpat nastavitelna bederni operka. Nemit pomerne vzacne cervene sedacky, uz tam mam davno ty airbagove.

            1. To je zajímavej tip, díky…

            2. Ale kdeze. Tie sedadla boli nepohodlne uz v momente navrhu. A vobec to nemusi byt len samotnymi sedadlami. Co si spominam, v stiesnenych pomeroch Felicie som mal problem si najst polohu. Nevyhovala mi vzajomna poloha pedalov a volantu, uhol volantu a poloha sedadla vo vztahu k nim.
              Inak som bol na tom podobne ked som sadol do VW Caddy z tych cias alebo do Seatu Cordoba (bavime sa o 90. rokoch). V porovnani s mojim sikmakom mi pripadali naramne nepohodlne. A vykonovo slabe.

              1. Souhlas, ze ty sedacky nejsou extra dobre, ale treba v porovnani s Fabii jsou lepsi. Ve Fabii me boli zada i po 10km, protoze misto bederni opery je dira. Nevim, jestli maji nemci rovnou pater nebo to delaji, aby donutili lidi priplatit za bederku.

                1. Tak tu neviem porovnat, s Fabiou som najazdil menej ako s Feliciou a aj to len s 1. generaciou (HTP z pozicovne pri navsteve Slovenska roku 2009). Naproti tomu Felicie sme mali vo firme ked som este byval na Slovensku, takze aj ked som na pracovne ucely pouzival vlastneho sikmaka, dost casto som sa za volant Felicie dostal. A boli to rozhodne dlhsie cesty ako s tou Fabiou, napr. Praha-Amstelween alebo Praha-Pariz.

            3. Dyž se dají udělat všelijaký typy sedaček úplně na míru, nejsou nějaký firmy co by to dokázaly i zrepasovat? Třeba udělat inteligentněj než z nějakýho roštu?

              1. Nejspis by to slo, ale ma to do Felicie cenu? To uz je jednodussi nabastlit tam sedacky z jinyho auta.

                1. To si musíte v hlavě srovnat, esli chcete levej střep, nebo udržet při životě oblíbený auto tak, aby i zůstalo použitelný. Nebo se použitelnost kupodivu i zlepšila. Pro mě to je jasný, většina novejch aut je na hovno, takže ke starýmu autu nepřistupuju jako ke šrotu (téměř) nulové ceny, ale jako k věci, do které i když dám pade? Kilo? Tak je furt levnější než jakýkoli nový a současně použitelnější. To je dobrej deal, ne? Navíc jelikož takovejch lidí bude přibývat, tak se to časem odrazí i v tržní ceně, která roste úměrně investicím do servisu. Koukal jak letěj nahoru pabority.

                  Jedinej problém může být, jak se na to bude dívat pojí-štěnicovna, dyž vás někdo zruší, protože jejich tabulky jsou jinej vesmír. Proto schovávejte z velkejch servisů účtenky s tím, že se budete klidně soudit o náhradu reálné škody (která není zůstatková 5000, ale adekvátní investovaným prostředkům, který doložíte těma účtama).

                  1. Bohužel, pokud auto není starší 30 let a zároveň nemá testaci historického vozidla, nepomohou ani účty, ani nic jiného. U vozidel dovezených z IT nebo FRA může pomoci tamní plaketa historického vozidla, kterou vydávají tamní autokluby po dovršení 20. roku věku auta, ale je to vázáno na osobu majitele, takže je nutno to vyřizovat na ASI osobně nebo v zastoupení. Protože ty pojišťovny mají většinou zahraniční matky, jsou pro ně tyhle papíry obvykle relevantní. Do 20. roku věku pak ale neexistuje vůbec nic.
                    Před časem jsem musel řešit pojistnou událost na autě, které žádný takový papír nemělo (byť účty k tomu byly za celý život auta) a neveselo, truhlivo nebylo jenom mě, ale i viníkovi nehody. 16 let staré auto je prostě z hlediska pojišťováka šrot, a není Boha mu to vymluvit. Posílal jsem linky na Autoscout, kde nejlevnější auto s dvakrát takovým nájezdem bylo za dvojnásobek ceny, který pojišťovna vyplatila, všechno marný. Ač měli od likvidátora, který to dokumentoval, že auto bylo v top stavu, stanovili cenu naprosto nesmyslnou a tu vyplatili.
                    Takže nezbylo, než koupit stejný typ a model vozu s přibližně stejným stářím a počtem ujetých km (což se opravdu dobře realizuje, když je v EU v nabídce tak jedna podobná ojetina čtvrtletně a po těch letech skoro každý už prostě něco je), všechny doklady týkající se koupě, dovozu a přihlášení vozu + jeho uvedení do stavu odpovídajícího nabouranému vozu (tlumiče, pružiny, brzdové komponenty…), poslat pojišťovně jako zdokladovanou „tržní“ cenu vozidla před nehodou a o rozdíl mezi touto „tržní“ cenou a vyplacenou částkou zažalovat provozovatele vozidla. Načež on na základě této žaloby vůči svojí osobě (resp. samozřejmě já jeho jménem, protože to by chudák prostě nezvlád) zažalovat pojišťovnu o náhradu plnění. Pojišťováci na to koukali jak vopice a kroutili hlavama, že to takhle nejde, a že za ty peníze je tak starý auto neprodejný (resp. že je z jejich pohledu neprodejný tak jako tak), a že to je celý účelová manipulace. K soudu jsem ale podal, že mne nezajímá prodej, nýbrž nákup vozidla, protože jeho likvidace nebyla závislá na mé vůli a nepotřeboval jsem auto prodat, nýbrž koupit. K tomu jsem doložil výpisy z Autoscoutu a Mobile, že cena je obvyklá a pohybuje se na dolní hranici evropských nabídek (v ČR nebyla nabídka ani jedna). Soud poslal dopis, aby se strany dohodly před nařízením líčení a pojišťovna to tedy nakonec doplatila skoro všechno.
                    Ale musíte mít keš prachy na nákup obdobného auta, hromadu času, trpělivosti a rychlý internet pro hledání v zákonech. Suma sumárum těžce prodělečnej kšeft, protože jsem za tři čtvtě roku nakonec dostal peníze, které mne na čase s tím stráveným stály pomalu víc, než kdybych si je za stejný čas normálně vydělal. Nicméně šlo mi o princip, protože to je to nejdůležitější. Jestliže pojišťovny pod pohrůžkou násilí loupí oid nás peníze za slib, že v případě nehody zaplatí škodu, tak ji kurva musí zaplatit, i kdyby si o tom mysleli jejich zaměstnaci, co chtějí. A zaplatí takovou škodu, jakou utrpěla strana poškozená, a nikoli takovou škodu, jakou si jejich zaměstnanci myslí, že utpět mohla. A to je třeba důsledně vymáhat, ať to stojí, co to stojí!

                    1. Je dobrý, že tu cestičku někdo vyšlape, vlastně i judikaturní. Pojí-štěnicovny na plebs serou, protože plebs na sebe srát nechá.

                    2. Stejně je to bohužel dalším k ničemu a musí absolvovat všechno znova. Ta pojišťovna to prostě zkouší, jestli se poškozený nenechá ojebat a v 90 % případů jí to vyjde. Což svědčí o tom, že říkat tomuhle právní stát je nesmysl, protože v právním státě by se poškozený musel dovolat svého práva obratem.

      2. Spatne pochopeno,(nebo spis napsano) Felicii mam ted a jsem s ni spokojen (jen mi chybi klima), ale s 260k na hrbu a postupujici korozi je cas hledat nahradu.
        V clanku je zminovana spanelska fabie, coz je Cordoba 6L. Me se zamlouva predchozi 6k2 (facelift prvni generace z roku 2000), ktera by sla prirovnat k Felicii. Je jednodussi, nez 6L, bezpecnejsi nez Felicie, vybavebejsi a min rezne, ale pritom stoji podobne. Posledni 2 roky se tam daval 16V motor znamy z novejsich aut, coz by s hrozicim zprisnovanim ekobuzerace prislo vhod. Jenze jsem v tom nikdy nesedel, neni to tak bezne jako Fabie a nevim co cekat, jestli vubec stoji za to to shanet.

        1. Jo to jsem to blbě pochopil a ty trochu blbě napsal :) Ta cordoba náhodou nevypadá vůbec špatně, ale radši bych se koukal kolem roku 2005… jinak jako dělník na ryby a tak něco podobného budu řešit, až mi felicie shnije no :(

          1. Jenze ten rok 2005 je prave dvakrat tak drahy jako 2001-2002, ale pritom tam nevidim extra vyhody. Proste rozdil jako mezi Felicii a Fabii :)
            Me by se i libila dalsi Felda, jenze bych chtel 1.3 s klimatizaci, coz je dost vzacna kombinace a jeste s dobrou kastli, to je jak hledani jednorozce. Navic euro2, takze ekopoplatky a kdo vi, co dalsiho ty hovada chystaji do budoucna. Jinak s jezdenim ve 20 let starem aute nemam absolutne zadny problem.

            1. Přesně tak, mám to podobné no.

      3. Mám týpka u Velvar, dělá veterány takže umí udělat pořádně i vzhledově, ale počítejte 200/hod. U Filcky se snad kroutit že plechařinu nenašel nebude, ale stejně bych se mrknul předem po obchodech, ať to zas nedělá o třetinu delší dobu ohýbaný z tabule :D

        1. Bylo by prosím možné poslat kontakt nebo stránky? dík…

            1. Děkuji :)

        2. V Brne-Slapotach jsem znal klempire, bohuzel uz je mu zeme lehka a ten vyklepal cokoli z tabule, kdyz se mu bud dodala nejaka sablona, opacnej kus, nebo proste nejaky voditko. Neuveritelnej starej pan.

          1. Tai ten to taky dělal z tabulí, ale pak to zas stojí to pade, že :D

      4. S tou feldou mi připomínáte můj případ. Já se rozhodl, že za každou cenu udržím při životě starou telekomáckou žlutou feldu v dehtu (já jsem asi divnej, ale já prostě mám rád ten dieselovej rachot, co tyhle auta vydávaly – kadle kadle kadle kadle…). Plesnivá jak na balkoně zapomenutá niva (minulá technická prošla spíš s podmínkou s výstrahou z velké známosti člověka, co tam s tím byl) šla na vyvaření k jedné osobě blízké, co rekonstruuje veterány prakticky od nuly (sám má Pragu Piccolo z roku 28). Aktuálně čeká tak 2/3 roku u jednoho hodně zabržděného lakýrníka, ale prej není špatne, moc nestojí a hlavně je ochotnej udělat celý auto (i když o tom poslední dobou pochybuju, protože se s tím sere jak prvorodička). Mimochodem všechno ČB. Co je pro mě zatím jedna velká rovnice o dvou neznámých, je výsledná kvalita a cena. Je to prostě takovej pokus nasrat systém, i když co je tutovka, je, že se mi to nevyplatí, ale s tím jsem do toho od začátku šel.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017