Proč je zapotřebí zrušit starobní důchody hned a bez náhrady…

Featured Image


…aneb další důvod, proč je stát špatným sluhou a zlým pánem. Mám doma tříleté dítě a jako každý rodič ratolesti zhruba tohoto věku čelím velmi často otázce „Proč?“, případně „..a proč?“. Také jste zaregistrovali, jak často skončíme u odpovědi „Protože proto“, resp. „protože tak to prostě je“?

Takže důchody. Před lety jsem měl úplně jasno, asi stejně jako drtivá většina ostatních: budu celý život platit starým lidem jejich důchod a až budu starý já, budou zase mladí platit mně.  Protože tak to prostě je, tak to chodí. Pak jsem seděl v kavárně s člověkem, kterého si vážím a který mi zadal onu protivnou otázku: „Proč?“.  Tak jsem si seřadil pár běžně používaných „důvodů“ a pokusil se je zodpovědět:

a) Protože starobní důchod je běžný všude v civilizovaných zemích.

To jsou daně také a málokdo je z toho nadšený. Nebo parlament či vláda a málokdo opravdu miluje jejich členy. Ve skutečnosti je starobní důchod pouze nucená odložená spotřeba. Něco ve stylu: „Já ti vezmu třetinu z toho, co vyděláš, abys to neutratil podle svého uvážení, a za to ti slibuju, že budeš ve stáří zabezpečený“, pravil tatíček Stát.

Když si vzpomenu, kdo všechno byl pro mě za mého dospělého života stát (Husák, Štrougal, Obzina, Jakeš, Čalfa, Rychetský, Kočárník, Havel, Zeman, Pospíšil, Březina, Němec, Mertlík, Gross, Špidla, Klaus, Topolánek, Kalousek, Paroubek atd.) a představím si, jak moc jim asi leželo na srdci mé osobní blaho, obestírají mě mrákoty. I kdyby nakrásně byl systém státem vynuceného odložení  spotřeby třeba v celé Mléčné dráze a přilehlém vesmíru, tak do systému letadlo reprezentovaného těmito Dobroději bych dobrovolně nevlezl ani po rozsáhlé lobotomii.

b) Lidé jsou hloupí a nezodpovědní, bez státu by všechny své příjmy „projedli“ a na stáří by zůstali „na suchu“.

Už samotný fakt, že mě někdo považuje za hloupého, se mně kapku dotýká. A i kdybych byl hloupý a nezodpovědný – nebyl by právě pohled na moji zbídačelou postavičku, která prosí kolemjdoucí o almužnu, právě tím nejnázornějším příkladem pro mladší, že hloupost a nezodpovědnost asi není možná tou nejlepší životní strategií? Není hloupost a nezodpovědnost lidí spíše důsledkem toho, že stát jim garantuje, že se o ně nakonec vždy postará, a to na úkor chytrých a zodpovědných, že tedy chytrost a zodpovědnost se nevyplácí? Opravdu potřebujeme politiky a úředníky k tomu, aby nás chránili před námi samotnými?

c) Protože starý člověk si již nemůže vydělávat a neměl by z čeho žít

No a co? Nevěděl to snad celý život, že bude starý a nebude si vydělávat? Proč si nešetřil, proč se nezajistil na stáří? Majetkem, milujícími potomky… Nejsem nijak bohatý, ale své rodiče bych o žebrácké holi nenechal a doufám, že ani mé děti by nenechaly mě. Jistě, ne každý má to štěstí, že mu bylo dáno zplodit potomky, na druhou stranu tím byl ovšem ušetřen nemalých finančních i časových nákladů, které jsou s jejich výchovou spojeny, o to více si tedy mohl našetřit, investovat.
Navíc – důchod neřeší sociální otázky potřebných. Spousta důchodců má výrazně větší majetek, než ti, kteří na jejich penzi vydělávají.

d) Protože ne každý má hodné děti, které se o něj postarají

Své potomky musíme v jejich šesti letech svěřit státem organizovanému systému. Náš vliv na jejich hodnotový systém se postupně zmenšuje, je jim mimo jiné vsugerováno, že stát se stará o staré lidi tím, že dostávají penzi, existuje systém sociálních dávek, domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou atd. – proč by se tedy měli starat o své předky, když je o ně tak skvěle postaráno? A za „státní“? Není to tedy náhodou tak, že stát vlastně našim potomkům celou svou činností tvrdí, že své předky může pustit z hlavy? A nejen jim – i nám vlastně tvrdí, že nemusíme své potomky vést k odpovědnosti za nás, neboť o nás se „postará erár“? Když je někdo v nouzi, obrací se na své příbuzné, nebo na úředníka s žádostí o sociální dávku, umístění v domově důchodců atd.? Nejsme vlastně i my vychováni v tom, že požadovat něco po svých potomcích je divné, protože „problémy řeší stát“?

e) Celý život jsem pracoval a platil a teď na stáří mi stát nic nedá?

Pominu fakt, že do roku ´89 nám stát sliboval leccos z toho, co se jaksi neudálo, a soustředím se na morální otázku uplatnění tohoto obecného nároku na budoucí generaci. Ať chceme či ne, platíme ze svých příjmů tzv. sociální pojištění. Jinými slovy – stát nám už dvacet let tvrdí, že teď nás sice okrade o třetinu našich vydělaných peněz, zato tady Karolínka a Frantík, až vyrostou, budou zase (muset) platit nám. Tedy: „Okradu tě (přísně vzato jde o loupež, neboť jde o pohrůžku násilím), občane, ale ty budeš moci zase okrást Karolínku a Frantíka.“  Neboli  – „Byls oloupen? Až přijde čas, máš právo loupit zase ty!“ Nepřipomíná vám to odpornou šikanu a „mazáctví“, které se snad úspěšně daří vymýtit z armády, škol a jiných míst, kde se jim dříve dařilo? Opravdu má někdo pocit, že „dnešní“ ministr financí je autorizován slíbit nám nějaké plnění „zítřejších“  daňových poplatníků?

Nehledě na to, že státem organizovanému „letadlu“ začínají docházet noví pasažéři. Už dnes politici připouštějí, že důchody nebudou to co dříve. Že každý je přece jen trochu štěstí svého strůjcem. Ne že by se to projevilo ve snížení sazeb sociálního pojištění, nebo snad – nedej bože! – ve snížení stavu úředníků či snížení jejich platů. Byl vymyšlen „druhý pilíř“, který pozvolna přenáší zodpovědnost za očekávaný Velký průšvih na privátní penzijní fondy. Neboli slovy pana Karla ze Slavností sněženek: „Pánové, já vás varoval…“

Zrušení důchodů ihned a bez náhrady je jediným správným řešením. Neříkám, že bude řešením bezproblémovým. Bude vyžadovat účinný systém sociální pomoci opravdu potřebným (viz např. zde). Ale hlavně bude vyžadovat změnu paradigmatu, že stát se o vše (a všechny) postará. Že politici mají morální právo zadlužit příští generace svými dluhy. Že my máme právo přenést odpovědnost za fakt, že jsme byli dnešními a minulými politiky podvedeni, na následující generace.

Ale čím dříve to uděláme, tím menší průšvih to bude.


BOMBON
www.liho.cz
 

12345 (2x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
343x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017