Proč je motor z Focuse dobrý jen jako stůl? - zpět na článek

Počet komentářů: 81

  1. No, je to docela hazard, jet s čerstvě koupeným a tudíž ještě poměrně neznámým autem dál než do vedlejšího města na nákup. Já bych aspoň to auto měsíc nebo dva prověřoval při každodenním provozu kolem mého bydliště, aby – dojde-li k nějaké závadě – nebyl problém s případným odtahem ke mně do dílny. Až po nějakém čase a nutném vychytání největších much bych si troufl to auto pustit na delší cestu mimo výsostné vody mé dílny :). Takhle jsem si „zajel“ dva předposlední přírůstky do mého autoparku a vyplatilo se to.

    1. V článku to sice není zmíněno, ale auto bylo koupeno hned začátkem září a do Itálie se jelo o prodlouženém víkendu na konci října. Od té výměny hadice, kdy se srovnali otáčky, se celou dobu chovalo normálně. Problém s olejem bych zjistil až za hodně dlouho, protože toho tolik nenajedu a problém s přehříváním se projevil z „ničeho nic“. Za celou cestu do Itálie po dálnici při rychlosti 120 – 150 km/h a následně ani v horách ve stoupáních nic, ale problém tam musel být, už jen kvůli tomu vykuchanému termostatu a vodě od původního majitele. Co se týče spolehlivosti a vychytání much, tak se zmíněným Land Roverem jsme o několik let dříve jeli podobně (léto koupě, podzim dovolená v Itálii) a naprosto bez problému. O rok později pak Chorvatsko s karavanem a vůbec při těch dlouhých cestách nikdy nic. A v tom posledním půl roce jsem jel domů na laně 3x ze vzdálenosti do 5 km od domu :-P Táta už s tím nechce jezdit dál než na hranice okresu :-D a přitom auto dostalo vždy co bylo potřeba a někdy i dřív než bylo vůbec třeba, ale o tom třeba jindy…

    2. to je otázka, mně se naopak líbilo, že jsem čerstvě koupené auto prověřila tisícem kilometrů. Bezprostředně po koupi, kdy auto nějakou dobu zastarávalo na placu před autobazarem, tisíc km směrem domů a když to auto zvládne, nemáš se čeho bát. Ve tři ráno kdesi v Německu, když se rozsvěcovala a zhasínala oranžová kontrolka, nebylo mi úplně do zpěvu, ale nakonec se zjistilo, že je to prkotina. Byla to „vločka“ a rozsvěcela se mezi tunely, v tunelu zhasínala, protože tam bylo tepleji. Nakonec je to lepší test než nějaká stupidní ověření od různých pseudoorganizací nebo pseudozáruka nájezdu auta a další trotloviny.

      1. Mal som to rovnako. Auto kupene v Nemecku si to preslo po vlastnej ose domov cca 1100 km. Sice sa v noci hrozostrasne v motore nieco rozklepalo, ale ked ani po 10 km jazdy nic neodpadlo, tak som siel dalej. Nakoniec sa ukazalo, ze je to zle poskladana vyveva v ktorej sa vytvoril podtlak. Asi vplyvom dlhej jazdy kdesi cosi povolilo, alebo sa rozhybali ventilky, ktore dovtedy netesnili.

        Odvtedy ma auto nabehanych uz vyse 70t km a jedine dve veci, kvoli ktorym som takmer nedosiel boli regulator alternatora a prasknuty natrubok na prirube snimaca teploty pre klimatizaciu. Nebyt prietrze mracien, tak by som to druhe opravil skor, nez prisla odtahovka.

    3. Člověk nesmí bejt citlivka, před pár lety jsem za Londýnem vystoupil z vlaku, dal anglánovi 250liber a skočil do jeho Jeepu XJ a pak s ním dojel do Prahy.

    4. No, to platí pro Tebe, Ty kupuješ víceméně veterány… :-D

  2. Kamarád má přesně tohoto 1.6 Focuse kombi z roku 99. Servisuje v autorizáku, používá originální díly. Ano, vychází to draze, ale funguje to.

    Závěr je pro mě takový – Ford Focus 1.6 16V Zetec 74 kW není vůbec spolehlivý a už vůbec ne motor v něm. Ikdyž připustím, že se správnou údržbou se ty nejhorší závady nemusely nikdy stát a mohla je způsobit jen nezodpovědnost předchozího majitele, tak problém s chlazením a rozlítanými otáčkami je dost otravný a obojí je dáno čistě konstrukčním řešením daného motoru. Chtěl bych tedy všechny varovat před koupí tohoto vozu, pokud nebude pocházet od někohoznámého kdo s jistotou nedolévá přes 1l oleje na 1000 km a nebude schopné jet v zátěži bez přehřívání. Hlava z původního motoru se ještě prodala, protože jí nic nebylo a blok s písty poslouží už jen k výrobě stolu v dílně. Auto má k dnešnímu dni najeto s „novým“ motorem a bypassem chladící soustavy něco přes 1000 km a konečně se chová jak má, alespoň prozatím.

    Autor si koupil minimálně 12 let a více staré vozidlo s cílem ježdění po evropě, tak to bude vyžadovat výměnu „spotřebních“ dílů, takže moc nechápu nad čím se vzteká. Kombinace aftermarketových dílů, neměnění náplní, vesnických fachmanů a neznámé historie dává holt pak po letech takové výsledky.

  3. Hele, koupit si volítanou vránu za pade v áčkách a pak křičet do světa, že motor stojí za hovno protože to psali někde na fóru… Neobhajuji tím žádného Forda, který je notabene od samého počátku navržen co nejlevněji a tam kde kdysi bývali tři šroubky už je dávno jen jeden nýtek nebo kapka lepidla. Z celého toho elaborátu plyne jediné. Pane, vy jste typická kavka pro bazarníka a koneckonců. Dobře Vám tak. Udělal jste vše, ale naprosto vše pro to, abyste na tu lopatu nasedl.

    1. ..asi tak .. motory Zetec byly naopak jedny z posledních „kvalitních“ co se do Fordu montovaly.. bez problémů daly 500 000Km .. ty kříženci mazdy a fordu potom.. stály za vyližprdel.. Koupit si aouto v AAAčkách a pak nadávat na motor, když nevíte, co s tím bazarník (popř. původní majitel) udělal za prasárnu, je docela síla.

      1. Ach jo, to je jak u blbečků na dvorečku… identický problémy řešilo x lidí v tom odkazovaným vlákně na fóru, všichni to neměli z Áček, takže vaše logika je zas síla pro mě :-D Viz také příspěvek výše (to technický opatření vydaný už v roce 2001, takže asi ne všechny ty motory byly zas tak super :-P).

        1. ..vaše zmíněné „technické opatření“ je pro blbce v autoservise, co neví, jak odvzdušnit motor a nedělají si starosti s nějakým testováním těsnosti chladící soustavy.. To, že ve vašem chladícím okruhu byla voda, místo chladící kapaliny, nebyl tam termostat, svědčí jen o zfušovaném servisním úkonu. To, že žere olej, zase svědčí o tom, že má motor nalítané mnohem víc, než udává tachometr, nebo s ním bylo krutě zacházené. Prostě klasika AAAček. Ale asi vám to nevyvrátím.

          1. Škoda, že tam ten bypass už je, nechal bych vás ten motor odvzdušnit – nic ve zlém ;-) Jak mi tedy jen vysvětlíte, že s vodou (resp. slabou nemrzkou řekněme kolem -5°C) ten systém fungoval bez nejmenších problémů a jakmile byl fridex -15°C a víc, tak se to chovalo jak je popsáno?

            1. Jen spekuluji přestože auta dělám více jak dvacet let, s popisovaným jsem se ještě nikdy nesetkal:
              samotná voda bude mít menší hustotu, protože to auto bylo někdy v minulosti patrně problematické, co se týče chlazení. Nastala klasická reakce – vyhodíme termostat a prodáme to. Obyčejná voda v sobě nese podle tvrdosti rozpuštěné nerosty, ty se usazují v chladícím okruhu a vytváří vodní kámen který zanese – ucpe drobné kanálky a místa která jsou chladící kapalinou ochlazována. Typicky pak i malé dírky v těsnění hlavy,které musí být chlazeno aby se nespálilo. Cladicí kapalina po ucpání proudí v místech zůžení jen obtížně nebo vůbec. Pokud ze systému chladicí kapalinu vypustíme a opětně nalijeme vzniknou za takovými místy vzduchové kapsy a vodní pumpa nedokáže kvůli malému nebo žádnému průtoku z uvedených míst vzduch odstranit.
              Spotřeba oleje: Typickým místem pro únik oleje a jeho spálení při chodu motoru jsou ztvrdlá ventilová těsnění. Dřík ventilu je těsněn malým guferem které časem a vysokými teplotami degraduje a ztvrdne. Spotřebě napomůže ještě zvětšená vůle ve vodítku ventilu.
              Pokud auto spotřebovává olej ,,přes kroužky,, nastalo většinou někdy v minulosti totální přehřátí motoru a vlivem vysoké teploty ztratily pístní kroužky pružnost. Anebo bylo provozováno na nevhodný či neměněný olej a stěrací kroužky jsou v drážce pístu zachyceny karbonovými úsadami tak, že se nemohou pohybovat a plnit svůj účel.
              Vše se dá diagnostikovat bez složitého rozebírání a za pár korun. Je to určitě levnější jak posléze měnit celý motor.

              1. u samaranče (lady samary) jsem měl kdysi záhadný a detektivní problém s chlazením, kdy při druhé výměně termostatu vyšlo najevo, že termostat a vůbec úzké profily cest kudy voda putuje se ucpávají podivnou tmavě červenou vločkovitou substancí. pátráním a vylučováním bylo zjištěno, že ona substance byla v dávnověku použita na zalepení chladiče mírně drblého při nějakém drobném ťukanci.

              2. Myslim, ze v tomto pripade dve vyskytnuvsie sa zavady suhlasia. Predoslemu majitelovi to zovrelo. Mozno to bol jeden z tych ludi, ktori funguju stylom, ze stroj pouzivaju do totalneho opotrebenia, tak s nim proste siel bez ohladu na teplotu na teplomeri az kym auto uplne nezastalo. Pri tom prehriati samozrejme doslo k tomu, ze to kruhy vzdali.

                Len maly detail: voda ma *vyssiu* hustotu ako valna vacsina (ak nie vsetky) bezne predavane chladiace zmesi. Minimalne tie na baze etylenglykolu. Zaroven ma aj vyssiu mernu tepelnu kapacitu. Takze vysledok je ten, ze na cim silnejsie mrazy je zmes nariedena, tym menej tepla je 1l zmesi schopny transportovat prec.

                Budem iba spekulovat, ale je mozne, ze pri navrhu chladiaceho okruhu sa niekto niekde sekol s konstantami predimenzovania a pri ciastocnom zaneseni systemu kalom (ku ktoremu dochadza, ak sa chladiaca kvapalina pravidelne nemeni) dojde za pouzitia zmesi etylenglykolu s vodou k miestnemu prehrievaniu. Na tom mieste je povrch tak teply, ze pri beznom prevadzkovom tlaku sustavy tam aj voda aj nemrznuca zmes vru (bavili by sme sa o teplote povrchu niede okolo 140 stupnov, co nie je vobec nemozne). Bubliny potom zavzdusnia priestor za termostatom, ktory sa neotvori a cely problem len zhorsi. Prudke zvysenie alebo znizenie otacok sposobi zmenu prudenia (v prvom pripade asi pumpa vygeneruje dostatocny prietok, aby prud kvapaliny bubliny vzal sebou). „Opatrenie“ Zo strany Fordu premosti kratky a dlhy okruh, cim zmeni nejake pomery v chladiacej sustave (aj ked si osobne neviem predstavit, co konkretne by sa vedelo vyriesit jednym prepojom, mozno sa zvacsi svetly prierez obvodu kratkeho okruhu o kus neblokovaneho vedenia dlheho okruhu, cim sa zmieneny problem eliminuje, pretoze sa celkovy seriovy odpor vedenia kratkeho okruhu znizi natolko, ze k miestnemu prehriatiu uz nemoze dojst.

                Takze prvopociatocny problem moze byt zanedbana udrzba, ale aj tak si myslim, ze az je mnou hore popisana situacia aspon trocha blizka skutocnosti, jedna sa o navrhovy problem motora, pretoze obdobne znizenie kvalitativnych parametrov chladenia mozu sposobit aj ine priciny, ako zlyhavajuci termostat (pricom zrovna moja skusenost s termostatmi zn. Vernet nie je prave najlepsia) alebo problem s vodnou pumpou.

                1. >ventYl .. ano .. chyba návrhu .. motor není stavěný na prasáckou, nebo žádnou údržbu. Vsadím se, že původní majitel vlastnil předtím nějaký kvalitní ruský pojízdný kovaný ingot :-D

                  1. zazil jsem auto, kde majitel „dotesnoval“ palivovou nadrz pilinama, takze me neprekvapi uz vubec nic.

              3. Děkuju za hodnotný příspěvek, který má pro mě určitě větší hodnotu než ten předchozí, jen se ale ještě zeptám jakým způsobem se to dalo diagnostikovat před koupí?

                1. Podle mě ta cedule s „AAA“ nad vratama prodejny je takový varovný ukazatel… z mých skromných osobních zkušeností (
                  http://dfens-cz.com/kupujeme-auto-do-20-tisic/ ) vyplývá, že nejlepší je koupit auto přímo od majitele, bazary jsou na prd, zvlášť v kategorii 10 a více let staré auto.

                  1. Ač to většinu překvapí, tak nejsem takový idiot a zkoušel jsem to touhle cestou, bohužel v okolí nebylo vůbec žádné kombi a já to řešil trochu narychlo srpen/září a na konci října chtěl odjíždět. Našel jsem jednoho Focuse, který vypadal jako opečovávaný kus co se mechanické stránky týče, ale byl v naprosto hrozném stavu co se týče koroze, takže tam by bylo zas potřeba asi vyvařovat… nevím při pohledu zpět by to možná byla lepší cesta, ale motor mohl být ve stejném stavu, to už nezjistím.

                    1. Tak ono vzpomenout si v září, že v říjnu chci jet do Itálie a tak musím do tý doby sehnat auto, ale aby to moc nestálo, tak nějaké starší a přitom aby tam dojelo… to mi přijde jako několik navzájem těžko slučitelných věcí. Buď kupovat něco trošku mladší (neboli míň olítané) nebo si dát na čas a vybírat dlouho, občas se nějaké zachovalé auto objeví; v bazarech to ale nebývá. Tak starý auto prodává do bazaru jen někdo, kdo se ho chce zbavit a nechce mít starosti – jinými slovy bude tam nějaká zrada. Většina majitelů aut si totiž dokáže spočítat, že než ho nechat v bazaru za 20 (aby ho tam pak nabídli za 60), tak ho radši prodá na inzerát za 40. Pokud je to pěkný auto, tak mu lidi utrhaj ruce.

                  2. Neřekl bych, že AAA prodává větší šrot než jiné bazary.

                    Mě osobně na těch velkých bazarech nevadí ani tak nabídka aut, jako ten jejich promyšlený systém na maximální vytěžení oběti- teda pardon, zákazníka.

                2. Jestli to bylo na mne tak: Naprosto základní diagnostika toho, jak je na tom motor mechanicky – vymontovat svíčky zkontrolovat elektrody, napečený olej je na elektrodě vidět, změřit kompresi za studena a za tepla a je to jasné. Nechat si přeměřit emise na STK, technik vám podle HC poví jak je tom motor se spotřebou oleje. Pokud chcete přijít na to, zda olej mizí přes gufera ventilů (dají se vyměnit i bez demontáže hlavy) nebo přes kroužky – zase jen stačí změřit kompresi, potom injekci s motorovým olejem do každého válce 1cm3 a měření zopakovat. Pokud tlaky podstatně vzrostou, jsou kroužky v háji. Po ukončení měření nezapomenout s vymontovanými svíčkami chvilku točit naprázdno aby olej vylítal zase ven.

                  Pokud má někdo problém s tím, že si chcete změřit kompresi u motoru auta které kupujete, udělejte pápá a je to.

                  Zkušenost – Ford nikdy nepostavil slušný motor, už na první pohled to vypadá humpolácky a hnusně. A pokud to v motorovém prostoru vypadá jak na hadí hoře, hadice a dráty vedou bez rozmyslu zprava doleva a obráceně, do toho hnusně udělaná elektrika … a to u toho Focusu tomu tak je, zabouchněte haubnu a utečte.

                  1. Děkuji za obsáhlou odpověď ;-)

                  2. to je sice krasne, ale na prvni diagnostiku odeslych krouzku uplne staci nechat motor nastartovany na volnobeh a opatrne se pokusit sundat vicko na dolevani oleje. Pokud to zacne fucet, tak nesundavat vicko uplne, protoze to taky muze zacit vyhazovat olej pulmetrovym gejzirem :) V tomto pripade nebrat.

    2. Nechtěl jsem reagovat na komentář Martyho, ale po tomhle komentáři mi to nedá… Nevztekám se a neřvu do světa celej nasranej, že něco stojí za hovno. Doporučoval bych líp číst nebo se při tom líp soustředit. Řekl bych, že článek je psaný bez projevu emocí, ikdyž přiznávám, že v těch popsaných momentech tam emoce byly :-D Má to být jen běžná recenze a upozornění na neduhy, které se u tohoto vozu vyskytují a který jsem jinde nenašel. S tím, že budu do auta investovat jsem počítal, řekněme ale kolem 20 tis. na výše uvedené věci – rozvody, olej, brzdy, čepy, odpružení, výfuk apod., ale blbě řešený chladící systém, který s velkou pravděpodobností možná způsobil i to přidření mi přijde jako něco, co by se nemělo projevit ani u 15 let starýho auta. Navíc to zmíněný technický opatření vydal Ford už v roce 2001, takže se jim to sralo od samýho začátku a váš i Martyho argument, že je to 15 let starý vylítaný krám je v tomhle ohledu totálně mimo. Nevím podle čeho soudíte, že jsem kavka a co přesně jsem udělal pro to, že jsem si tohle zasloužil :-D… upřímně mě docela bavíte :-P Pokud máte schopnost vidět do motoru a poznat, že žere olej dřív než po ujetí 1000 km, rád si na vás vezmu kontakt až budu příště vybírat auto určitě se ozvu :-D Někdo tu kdysi psal, že při koupi auta je třeba počítat s investicí snad kolem 1/4 – 1/3 pořizovací ceny. Já bych dneska řekl, že u většiny aut v mém okolí (v ceně 50 – 150 tis.) je to spíš 1/2 té ceny :-D Tak něják se s tím asi už musí počítat, protože pořád je pro někoho tenhle risk výhodnější než koupě novýho auta. A holt si mezi sebou pak předáváme ty zkušenosti… pokud se vám to nelíbí, tak to nemusíte číst ;-)

      1. U většiny aut ve vašem okolí spíš 1/2 ceny? To máte někoho známého, kdo koupil ojetinu za 150 tisíc a vrazil do ní další skoro polovinu na opravách? Věřím, že taková auta asi jsou (i když bych si je doufám nikdy sám nevybral), ale co to bylo konkrétně? Passat 2.0 TDI nebo nějaká taková podobná kasička na peníze? Protože pokud by to byl nějaký normální spolehlivý benzíňák, tak nevím, do čeho by se dalo tolik peněz vrazit…

        1. Ve dvou případech BMW E46 330d z let 02-04. Jedno propálený píst vlivem špatného vstřiku a následný repas celého palivového systému (5 ze 6 vstřiků v háji) auto z Německa 240 tis. km. A v druhém zanesené turbo, přičemž docházelo k zasekávání variabilního natáčení lopatek, zrychlovalo v polovině případů se škubáním. Na to se ale přišlo až na samém konci, nikdo si s tím nevěděl rady, takže na doporučení různých expertů a autoservisů se vyměnil IC, 2 ze 3 čerpadel, elektromotorek pro naklápění lopatek turba, váha vzduchu a další věci. Plus byl velký problém s vířivými klapkami, které byly v dezolátním stavu a od oleje už byl „zeblitý“ celý bok motoru. Došlo na zaslepení, ale s tím byly problémy, takže došlo až na konec došlo na koupi celého nového sání. A pak že jsou ty 3-litrový nafty od BMW nesmrtelný :-D Dalším autem byl Land Rover, ale to už by ten komentář vydal na samotný článek, tam je to už spíš 1:1 pořizovací cena:náklady :-D

        2. Bavíme se o těch v relaci kolem 150 tis., jinak příkladů bylo víc.

        3. Ano, tak u dieslu BMW se těm nákladům nedivím. Osobně si ale myslím, že u E46 má smysl tyhle peníze vrazit jenom do nějaké benzínové leštěnky s šestiválcem, třeba i kupéčka nebo kabria, a přivést ji do stavu blízkého dokonalosti. To je ale každého věc.

          1. hah, tak to jsme panacku nekde jinde, 6 valcove Porsche Boxster (= lestenka pro nemajetne) rocnik 2000, cena porizovaci 200.000 Kc, cena udrzby rocne cca 20.000 a to delam jen basic veci a nepocitam spotrebni veci , jako pneumatiky.

            Jen pro predstavu.
            Olej, 8litru, meni se rocne bez ohledu na kilometry. Cena oleje kolem 4 tisic.
            filtry a blbosti okolo kolem tisicovky
            Svicky .. velmi spatne pristupne, se specialnim konektorem, zabere par hodin u mechanika, doma si nevymenis . Meni se co dva roky z preventivnich duvodu
            Olej v automatu, meni se co 40.000 km, vyzaduje specializovanou dilnu
            a specialni olej, ktery bezne v obchode nesezenes
            Vodni pumpa, je plastova, vydrzi maximalne 4 roky a musi se menit, pocitej minimalne 10 tisic
            Odlucovac oleje, je nachylny na protrzeni, staci mu prudce zatrocit , olej se nacucne do odvetravani bloku motoru a 2,500 kc je vydelano
            Obcas odejde vaha vzduchu, protoze je spatne vyresena kazeta na vymenu vzduchoveho filtru a staci par zrnek prachu na spatnem miste a je to vymena za 12 tisic
            Platena strecha je spotrebni material, slusna pouzita na aftermarketu stoji 5-10 tisic a jeji vymena je prace na cely den
            Nevim , kolik stoji origo brzdove kotouce a desticky, ja pouzivam odvrtavane s boxstera S a tam to vychazi tak na 3 tisice za kotouc a jeste mi nevydrzely vice, nez 30tisic kilometru.
            a ted prijde ta palba.

            Jakakoliv prace na motoru rovna se auto na zvedak, rozpojit klima a vsecky kabely, motor ven, prevodovka ven. Za to si mechanik nenauctuje mene, nez 20 tisic a jsou to krvave vydelane penize. Resi se tak jednou co pet let, protoze proste murphyho zakony funguji a vzdy se neco podela nekde, kam k tomu neni pristup.

            1. Zjevně Vás to baví, enjoy.

            2. Já se s váma nehádám, kolik stojí údržba, na autě s motorem uprostřed zvlášť. Jenom jsem psal, že kdybych byl zamilovanej do E46, najdu si v zahraničí nějakou za 150–200 a dalších 70-100 vrazím do údržby. Když člověku není líto těch peněz, tak logicky musí mít i na následnou údržbu.

        4. Když koupím auto za 150 (které není totální vrak, což se ovšem většinou dá poznat předem) a vrazím do něj 50-70 na dílech a servisu, tak vím, co mám, za co přesně jsem těch 50-70 vydal a kdy budu plus minus muset řešit to či ono. Když si koupím auto stejného typu za 200-220, tak v peněžence průvan stejný, ale těch 50-70 jsem dal za něčí tvrzení, že v tom autě to či ono je uděláno.

          Koupě dražšího auta pak může dávat smysl, pokud ten, kdo příslušná tvrzení pronáší, je velmi důvěrychodný a/nebo má kompletní důvěryhodnou historii včetně faktur, protokolů z miných technických kontrol apod. Ale pokud ta servisní historie nebude doložena věrohodně, může zase dávat smysl koupit auto levnější a ty peníze do něj nacpat sám.

      2. „Nevztekám se a neřvu do světa celej nasranej, že něco stojí za hovno.“
        A proto je už titulek článku „Proč je motor z Focuse dobrý jen jako stůl?“

        „blbě řešený chladící systém, který s velkou pravděpodobností možná způsobil“
        No právě… možná způsobil, možná to je blbě řešený chladicí systém… Nebo se v tom možná jen někdo hrabal, možná špatná údržba, možná nehoda, apod.
        Navíc Focusů se prodalo hodně, takže ani to, že těch případů bylo v republice několik, nemusí nic znamenat.

        „Nevím podle čeho soudíte, že jsem kavka a co přesně jsem udělal pro to, že jsem si tohle zasloužil“

        No, já osobně podle úvodu článku. Viz jiný můj komentář.

        „Někdo tu kdysi psal, že při koupi auta je třeba počítat s investicí snad kolem 1/4 – 1/3 pořizovací ceny. Já bych dneska řekl, že u většiny aut v mém okolí (v ceně 50 – 150 tis.) je to spíš 1/2 té ceny“

        Jestli není problém ve způsobu, jak vybíráte auta ;-)
        Ne, v mém případě (ojetá auta v rozmezí 80-135 tis.) byl první servis pokaždé kolem 20 tisíc, takže ~15-25 % ceny (včetně preventivní údržby).

  4. „““štvala myšlenka, že jsem koupil jednoduchý auto se „spolehlivým“ atmosférickým zážehovým motorem, kde nejsou vstřiky, turbo ani žádný další věci, který se skorou s jistotou podělají u každého vznětového motoru a nemusel jsem do toho sypat“““
    — přesně to jsem si říkal před koupí svého budoucího ojeteého vysněného auta a po koupi skoro totéž jsem si zažil. Smula na kus. Upřímnou soustrast. V mém případě zvolena motor repase (30 000 kč za šestiválec) , nikoliv koupe z vrakoviště s nejistým stavem kusu. To rozhodnuto ještě před prověřením dostupnosti vrakovištních motorů, kde v době mé poptávky mohlo být k dispozici po ČR 0 – 2 motory přesně dle kodu motoru.

  5. Mno… Já od roku 99 v podstatě v ničem jinym do r. 2016 nejezdil, než ve Focusech. Pět aut, celá Evropa dokola. Pokaždý funglovka. Začal jsem 1,6 VTCI 16v (88kW), na každym jsem nalítal 150 kkm a jediná závada co se mi na všech dohromady stala bylo, že mi rupla, už nevim u kterýho, tlaková hadice vod posilovače. Žádnej jinej problém.
    Teď jsem skončil ve vozítku, zase vod Fordů (přestavuju barák, všechno šlo do světa) – Fusion v 1,4, má to najetejch 110 a lítá to bez problémů jak z praku vystřelený, nicméně až půjdu do důchodu, opět si pořídím buď Focus nebo C-Max grand (to je zvýšenej Fokus kombi – manželka si při nastupování nechce sedat na silnici) a očekávám, že ho dcera zdědí. Teď do toho montujou 1,5 turbo benzín, 116 kW, což sice neni to, co bych rád (benzín dvoulitr atmo), ale RS si kvůli tomu kupovat nebudu.
    Autor si koupil 3 x přetočenou plečku vod Áček a diví se. Já bych si jetý moderní auto nekoupil ani za zlatý prase a vod AAA je to na medaili za blbost.

    1. Nevím jestli má cenu ještě vůbec reagovat, protože všichni skončí u logiky „AAA->průser->autor je debil…“ Jak problémy s otáčkami, tak problémy s tím chlazením (což jsem zmínil, že považuju za nějvětší problém) řešilo x desítek dalších lidí a Ford vydal na základě toho už po 3 letech technický opatření, který to mělo odstranit, takže s prominutím už jako třetí běžte s tou logikou do háje. V AAA jsou stejný zmrdi jako kdekoliv jinde v bazarech, jen jsou největší a je s nima logicky spojeno nejvíc průserů. Z AAA měl táta Hondu Accord 2.0i ES z ´97 a nebylo spolehlivějšího auta. Kámoš koupil BMW E46 2003 od soukromníka s doloženýma fakturama asi za 60 tis. na všechno možný vč. repasu turba, který se za měsíc vysypalo :-P

      1. No tak nereagujte, a jděte si k AAA koupit daší auto. Jak jsem napsal, 17 let v pěti Focusech. Jediná příležitost, kdy jsem otevřel kapotu vlastníma rukama bylo, když jsem dolejval ostřikovače (to víte, nejsou to Alfy, ty s votevřenou kapotou i jezděj). Příbuzný, co si koupí jetý bávo, nemám. My jsme slušná rodina.

        1. Znám lidi co mají podobnou zkušenost s Alfama, taky znám 156káře co jezdí 17 let tou stejnou alfou. A znám i slušný lidi co si koupili jetý bávo a fordaře tělem i duší, kteří sice novými Fordy jezdí, ale nadšením z nich moc nesrší.

        2. Dělat moudra na člověka, kterej kupuje v bazaru, když sám nerazím nic jinýho než funglovky, to asi není to pravý, že… Ještě abyste lezl pod kapotu kvůli něčemu jinýmu, než ostřikovači a dolejvání oleje. To by bylo fakt už hodně v prdeli, kdyby ty auta nevydržely ani záruku. Kvalita se pozná po záruce, s přibývajícími léty do toho začne hodně promlouvat i péče o vůz a kvalita servisu. Najít starýho Forda, kterýho ještě nesežrala koroze, je docela umění. A pokud jde o tu tlakovou hadici od serva, tak to je pěkná vymrdávka. Kdyby to byla hadice, jenže ona je to klikatá trubko-hadice a ta kovová část má stejnou antikorozní úpravu jako zbytek podvozku. Takže nulovou. Nová na Fiestu stojí 4k, sehnat ji na vrakáči je umění a opravuje se dost na hovno. Vede volně pod autem, takže je otázka kdy a ne jestli.

          Já myslim, že u takhle starýho krámu je lepší přijít ke studenýmu autu, pořádně ho projet ho, nechat ho prohlídnout na zvedáku od někoho, kdo tomu rozumí. Mě bazarník poslal do háje, že zvedák nemá. Když jsem chvíli prudil, tak nám domluvil, že nás vezmou na STK kousek od něj. Dal jsem tam chlapovi kilo na cigára a mohli jsme si to prohlídnout na jámě zespodu, přijednom nám otestoval brzdy a tlumiče. Řeklo mi to víc než nějaká „serviska“, která v těhle letech bude stejně značně irelevantní. Neříkám, že není dobrý si ověřit VIN, jestli to není čórka, nebo jestli někde není záznam o 600k km, ale člověk se pohybuje jaksi v jiných dimenzích, než když jde třeba pro 5 let starou ojetinu. Já jsem stejně proinvestoval jednou tolik, co mě stálo auto samotný, protože se závady projevovaly postupně. Vyvrcholilo to po 3/4 roce, když začal smrdět benzín. Prorezlá nádrž, ale ne zespoda. Boční svár, kam nebylo vidět. To jsou věci, který prostě člověk zjistí, až se stanou, pokud před koupí to auto nerozebere do šroubku, ale to vzhledem k výši investic nemá moc smysl. Takhle starý auto je vždycky hazard. Buď to vyjde, nebo ne. Jednorožci existujou, ale je to fakt klika, když člověk na nějakýho narazí. A Áčka? Notoricky známý šejdíři, jenže z mojí zkušenosti to jinde není o moc lepší. Ve finále Áčka mají aspoň slušnej výkup. Vykoupí cokoliv a nic moc nezkoumají. Vezmou si 30 % provizi a nazdar. Takový ESA jsou v tomhle striktnější. Ty si auto snaží proklepnout fakt důkladně… jenom proto, aby levně nakupili, ale pak to stejně přeleštěný stojí na place za plnou :)

      2. No asi takhle, já jsem si taky kupoval „nové“ auto – takže olítaného Focuse v kombíku. Na to, že to bude Focus v benzínu, jsem došel díky tomu, že 1) jsem nechtěl škodovku, 2) kámoš si rok přede mnou koupil focuse od známého dovozce a byl spokojenej, 3) nechtěl jsem diesel.

        Jinej kombík v mých cenových relacích prostě nebyl dostupnej. Když jsem si zjistil, co chci za auto, nelenil jsem a najel jsem si na stránky ford fans – mimojiné i na Vámi zmiňované. A tam jsem si projížděl všechny informace o benzínových focusech druhé generace. Až jsem si to projel, akceptoval jsem případné problémy, které mohou vzniknout a jel se podívat na dovozcem nabízeného dvojkového focuse. A vzal jsem ho. Dal mi záruku na převodovku a motor, servisuje mi ho a já tam měním olej a občas nějaké provozní věci. Teď jsem dělal podruhé STK (jel jsem tam totálně naslepo) a našli mi tam poškozené prachovky na přední nápravě, ty nechám vyměnit. To je vše. A propos, první STK byla za nula chyb komplet.

        Co tím chci říct, auto jste kupoval v roce 2016, tedy cca 13 let poté, co podle vás ford vydal jakési technické opatření, o kterém evidentně na fórech píšou cca druhý den poté, co se tam tenhle problém s motorem začal řešit a Vy jste si to nezjistil, šel jste do Áček a koupil tam auto na ježdění do Itálie, přestože 9 kousků předtím jste odvrhl pro všemožné závady (oprávněně) a teď se divíte, že to auto z Áček bylo sice ve vůni, ale jako na sviňu mělo zrovna nějak podělanej motor, o jehož závadě se ví cca 13 let. Prostě zacyklenej, přitom stačilo si ta fóra projít a zjistit si to… Ovšem před nákupem.

        Hmmm, kavka.

    2. ježiši autor je evidentně mladej kluk, co si koupil první auto na road tripy a vybral si náhodou docela logicky. A měl smůlu, to se stalo už hodně lidem. Ojetina je loterie, ale když chcete jezdit a nemáte prachy, nemáte na výběr. Do 50 klacků žádná pěkná voňavka není a už vůbec ne kombík.

      Vy jste už jste páprda se slušným platem, co má v kapse 400 – 500 litrů na funglovku, ale schválně čím jste jezdil, když Vám bylo 20?

      Já Fiatem 125p ….

  6. Autora sice chápu, že ho to štve. Ale odsoudit motory a potažmo celou značku, protože se mu vysypala ojetina za 50tisíc? To se pak pane autore nedivte, že to v diskusi schytáváte.
    1. Ford udělal podle všeho na tom motoru nějakou konstrukční chybu, zjistil ji, vydal technické opatření jak ji s malými náklady řešit a v dalších verzích motoru se neobjevuje. To mi přijde ještě docela v pohodě. Takové VW blbě napočítalo rozvodový řetěz :) Toyotě zase sem tam nefungovali brzdy. Svolávačky 1 – 2 roky po uvedení nového modelu bohužel nejsou zas až tak neobvyklé. Pro mě je hlavní, že to automobilka netutlá a staví se k tomu.
    2. To, že nějaký problém má pár lidí v diskusi na autoforu není moc vypovídající o nekvalitě motoru. Je potřeba si uvědomit, že to forum je od toho, že si tam radíme o problémech. Těch 1000 dalších co ten problém nemá na to forum ani nejde. V tomhle jsou statistiky TUV a podobných přeci jen lepším vodítkem.
    3. ano máte pravdu, koupit v AAA neznamená koupit průser. Já v AAA koupil svého času Mondeo s 1,8 a sypat se to začlo po 4. letech a 110tis km co jsem s tím najel (na tacho bylo 220 ale to jen tak orientačně). Když si ale uvědomím, jak jsem se k tomu autu choval, tak nemůžu říct ani h. spíš naopak obdivuji, že se to nerozsypalo mnohem dříve.

    Takže příště by to chtělo nějaký lepší titulek a normální poselství. Třeba koupil jsem si Focuse za 50tis a nic moc. Ne koupil jsem si Focuse za 50 ten mě zklama = ty motory stojeje za ….. protože pár lidí na foru mělo stejnej problém. To je akorát start flamewar :)

    1. Jak jsem četl ty Fordí servisní rady k odvzdušnění motoru, tak jsem nabyl dojmu, že to všechno není závada, ale fíčura a zkratka Fix Or Repair Daily má něco do sebe.
      – aby se to mohlo zavzdušnit, musí se tam ten vzduch někudy dostat, tedy musí z něj zatepla nějaká voda zmizet, aby se následně za studena udělal podtlak a mohlo to nabrat vzduch z okolí => pravděpodobně mají problém s vnitřní těsností bloku motoru (porozita, mikrotrhliny… špatně navržený odlitek)
      – závada se projevuje jen, když je ve vodě fridex => to proto, že fridex proniká daleko menšími trhlinami než samotná voda
      – snížení teploty motoru montáží jiného termostatu a snížení teploty velkého okruhu => trhliny se pak tolik nerozevřou a problém zůstane v akceptovatelných mezích
      – postup na odvzdušňování malého a velkého okruhu zvlášť => snaha spolehlivě odvzdušnit ten okruh, který je těsný
      No prostě ten motor stál za pendrek už jako nový.

      1. Řekl bych, že stejně (možná víc) konzistentní to je s tou teorií zanesených kanálků, jak popisuje miluna výš.

        1. Přijde mi, že problém s vnitřní těsností by se projevoval postupně a závisel hlavně na opotřebení a způsobu používání. Ale podle toho popisu se problém objeví najednou po nějakém zásahu, kdy se musí vypustit a napustit chladicí okruh.
        Čili to nevypadá, že by se průběžně zavzdušňoval, ale že se jednou zavzdušní a pak nejde pořádně odvzdušnit.

        2. To bych čekal spíš obráceně. Nevím co všechno tam může hrát roli, ale minimálně má nemrznoucí kapalina pro FoFo vyšší hustotu než voda, takže by měla ochotněji vytékat samotná voda?
        Další indicie je, že se problém objevuje častěji v zimě- opět vyšší hustota kapaliny.
        Vypadá to, že problém se zhoršuje s obtížnějším průtokem kapaliny motorem, ne snazším.

        3. Tady může být spousta vlivů (včetně toho, že to je takový pokus „zkusíme snížit teplotu a třeba se to nebude přehřívat“).

        4. To je konzistentní s oběma teoriemi.

        1. Ad Joker 2) Nebude v případě vnikání kapaliny do mikrotrhlin záležet spíše na viskozitě než na hustotě kapaliny?

  7. Autor je jouda, koupí olítané auto bez znalosti jeho historie a pak dělá chytrýho.
    Kdyby začal na webu hledat před koupí a než až po koupi, tak by zcela jistě narazil na stránky http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=9683
    kde by mu poradili nebo dokonce rozkódovali servisní historii podle VIN.
    Ale jako odstrašující příklad dobrý.

  8. Stane se.
    Asi bych koupi v AA bych 2x tak nedůvěřivý, ale prodat šunt vám může i soused.

    Lidi co hejtujou auta pod 50 asi sami prodávají naleštěné mrtvoly a ještě se tím budou chlubit jak jim ten hejl na to sedl.

  9. Zamrzí to, ale chybami se člověk učí. Když jsem kupoval káru já, tak jsem se snažil o maximální obezřetnost a stejně jsem se spálil. Vybral jsem si vůz s motorizací, která dle rad z netu přežije i moje děti, t.j. japonský benzín, atmosféra, bla bla. Auto mělo ověřenou servisní historii, nájezd, VIN a kdeco, měl jsem ho u mechanika na zvedáku a také mi ho projel. Prý vše ok. Jediný mráček na modrém nebi byla zmínka o tom, že motor překroužkovali anžto bral olej. Risknul jsem to a stálo mě to řádově víc než autora použitý motor za 6k. A taky jsem chtěl jet do Alp na dovču, ale nedošlo k tomu, naštěstí… Teď beru za bernou minci lemma: Koupě ojetého auta s jednoduchým benzinovým agregátem (dýzlem či exotickým benzínem) => levná (drahá či exoticky drahá) oprava. Dle zkušenosti z mého okolí to celkem platí.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017