Proč je Lafferova křivka k ničemu - zpět na článek

Počet komentářů: 220

  1. Prede 2 lety jsem se bavil s kamaradem, Italem z Kalabrie, kteri mi rikal, ze vlada jim zdanuje slepice, husy, kachny,… prosto to, co si chovaji doma,protoze o to mene utrati v obchode a stat nedoji DPH.

    Vysledkem teto cinnosti statu je, ze ti stari si vzpomneli na sveho Duceho, ktery sice ve finale se zhoupnul, ale na pocatku jim daval pudu, zejmena melioraci bazin, apod.

    Takze Italove sice tuto dan plati, ale cim dal tim vice se jich hlasi k neofasismu. Udajne mladi Italove veri, ze myslenky Duceho je mozne ocistit a zrenovovat. Ostatne ted to jsou ti, kdo nejvice rve proti imigrantum.

    V Italii tedy nedochazi jen k deformaci Lafferovy krivky, ale rovnou k tvorbe podhoubi, ktere by ji jednou mohlo zlomit vaz.

    1. To neroste podhoubí. To se evropský sociální stát propadá do bažin, poté, co na rozcestí prošel kolem Lafferovy křivky na nesprávnou stranu. Čím více mává svými daněmi, tím dříve skončí pod hladinou. A poslední záchranná větev už je daleko za místem, kde teď stojí.

      1. ad „A poslední záchranná větev už je daleko za místem, kde teď stojí.“: Kez by. Mame se porad jako prasata v zite, stale je kde brat.

        Jinak se ale dost divim, ze Babis na toto jeste neprisel, udelat nejakou dan z rodinneho domu, protoze clovek muze spoustu veci udelat sam, bez toho aby to proslo Agrofertem. Resp. prijmovkou a DPHckem.

        1. Tipuju, ze nejdrive vymysli nejakou povinnou domaci registraci a evidenci kdeceho a pak na to napari poplatky (ergo dane). Ten nebude linej naridit i mereni objemu hoven v hajzlu a schova to pod plytvani druhotnymi surovinami (cert vi, co je tech zbylych 50 % po odecteni masa z jeho masokombinatnich produktu).

          Slusnymu cloveku prece zadna evidence a mereni nemuze vadit, zejo.

        2. Daň z rodinného domu jsem platil včera.

          1. já jsem dnes zaplatila daň z pozemku před garáží a za garáží. :-(

            1. No já platil i daň z garáže. A to je teprv darda.

              1. za pozemek mezi veřejnou silnicí a garáží a pozemek za garáží to není darda, daň vyšla asi na 20 korun, ale protože takovými prkotinami se stát nehodlá zatěžovat, tak se daň zaokrouhlí na rovných 50 korun, šmejdi nenažraní!

                1. Hm, ja mam na pozemku na Sumave Potemkinuv barak. Mam tam zakresleny dum, diky nemuz mam nejakych 1500 m2 jako zastavenou plochu a nadvori, namisto zahrady. Holt je to duch po baraku jednoho Sudetaka. Dokonce i cislo popisne se eviduje. Dum samotny ale v KN neni (byl zboren a rozkraden v roce ’53). No, dela mi to rozdil stokoruny na dani. Kdyz udelam mistni setreni vcetne papirove onanie, vyjde mne ten for na 3,5t. Takze se mi ta saskarna bude rentovat bratru az za 35 let, pokud se mezitim nezvysi dane.

                  Prozatim na to seru. Aspon, pokud bych ta vystrelil nejakou uzitkovou stavbu, tezko se pak najde nekdo, kdo bude tvrdit, ze je to nacerno, ze… i ten satelitni snimek popru :-)

                  1. Nechapu co na tom stoji 3,5k ? Zavolate na SU, ze stavba neexistuje, udelaji mistni setreni, katastr potom zapise? Dokonce to myslim musi udelat i z uredni povinnosti, minuly rok jsem neco podobne zapisoval (zmena u nemovitosti), poslal jsem jim to cele elektronicky e-mailem, vyziskal dorucenku, potom mi volala nejaka baba, ze to chteji pisemne, v originalu, overene. Tak jsem ji rekl, ze zakonne nalezitosti jsem splnil, nezapisi-li, at‘ si to vysvetluje svemu nadrizenemu. Pani poslala myslim jeste 2 maily, trvala si na svem a pak mi napsala, ze to tedy zapisou, ale ne na zaklade meho navrhu, ale z uredni povinnosti, kdyz uz se o tom dozvedeli ;-). Navrh sel zrejme do kose, dle meho nazoru v rosporu se zakonem.

                  2. Postav si tam, co chceš. Tak to je podle zákona a nikdo to nemůže zvrátit. Satelitní fotky nejsou bernou mincí v případě sporu, zákon se o nich nezmiňuje.

                  3. Když jim ukážete zbytek plachty s maskovacím vzorem „letní zahrada“, že jste měl ten barák padesát let zakrytý ze strachu před špionážními satelity, tak se myslím jakýkoliv satelitní snímek stane irelevantním :-) :-) :-)

                  4. teď nedávno jsme zrušili na latifundiích cestu. dokonce v národním parku. stačil jeden dopis s podpisem ověřeným na poště (dva podpisy) za zhruba stovku. jsme prohlásili, že fakticky se jedná o trvalý travní porost. daňová úspora je necelá padesátikoruna ročně, a zároveň kdyby snad někdo chtěl tamtudy tahat dřevo, tak se s name musí domluvit, soudem to za přiměřenou náhradu nevymůže.
                    obecně tedy změna pozemku směrem k rurálu je velmi snadná a levná, otázkou je, jestli je žádoucí, zrouna u zastavěné plochy a nádvoří, a notabene ve velkoplošném chráněném území, zvláště je li zostřeno třeba stavební uzávěrou.

  2. Mame… jak kdo. Ja si nestezuju a v porovnani s nejakou prdeli na konci sveta se tu mame vsichni furt skvele. Jenomze 1. je to povetsinou na dluh. 2. neustale se to zhorsuje. 3. to zhorsovani se zrychluje (aspon mi to tak pripada).

    Socialni stat za to jiste muze. Na druhe strane prace pro vsechny neni a nebude, rozhodne ne takova ze by se uzivili i ti uplne blbi (coz neni vzdy jejich vina). Opet za to muze stat, tentokrat ten asocialni.

    1. s tou prdelí na konci světa je trochu podcenění situace, máme se líp než většina zemí na světě, včetně zemí mnohem známějších a větších a i líp než leckterá evropská země. Těch zemí kde se mají líp než u nás je poměrně málo. I česká chudina patří mezi nebohatších 10-15 procent lidí na světě.

      1. no sorry, ale tak hlboko klesnúť do socanskej magórie a porovnávať sa s kadejakou lesnou zverou so stáročným civilizačným vývojovým sklzom… že „ako nám je dobre“

        ale nebojte sa, socani vám do Európy tú zver ťahajú po miliónoch, NO GO zóny v každom väčšom európskom meste, a hlavológia z doby kamennej je na postupe: napr. šarijácka „polícia“ je už v Nemecku nešťastným rozhodnutím súdu v podstate legálna

        1. Bullshit.

          Kromě toho, že se vlákno se snažíš táhnout jinam(OT), tak plácáš kravince.

          Náš chudý má přístup k levné pitné vodě(co by za to miliardy jinejch lidí daly), neumírá hlady(vynechme LDN a jiné extrémy) a má střechu nad hlavou. „Nejhůře“ se u nás mají bezdomovci a i ti mají vysoký komfort ve srovnání s tím, jak žije jejich sorta jinde ve světě. Ano, pokud ze světa škrtneme Jižní Ameriku, Afriku a většinu Asie(čili většinu populace planety), pak už to tak hustý nebude, ale tak špatný taky ne.

          Je vidět, že vůbec netušíš, jak někteří lidé žijí v US. Což rozhodně není země, která má storoční civilizační skluz.

          1. Na druhé straně to není náš problém, na vývoj měli stejně dlouho, jako my. Že jsou zvyklí se válet na slunku a občas něco sesbírat, jejich problém. Kdybychom se starali napřed o jiný před náma samejma, tak 1. žijeme ještě hůř, než oni (je to prostě boj o prostor a suroviny a vyspělé země to vyhrál) a 2. jako potkani se přemnoží a stejně budou ve stále těch samejch sračkách.

            A nakonec, poukazování na to, že někde to je horší, tím jako chcete dosáhnout kurva čeho? Že se na to máme vysrat a lehnout si do škarpy a zdechnout? To asi nepovede k vývoji, že. K vývoji vede naopak to, že napřed problém najdeme a pojmenujeme a pak s ním něco děláme. Ne že budeme říkat, že to je dobrý, protože jinde to je horší, tomu se říká stagnace a úpadek. A to je mj. to, kam nás new-left-wing sluníčkářská pakáž žene.

            1. Re: Behemot

              Jak si vždycky říkám,co z Vás vyleze za blbost, tak tento Váš příspěvek podepisuji. Aneb já se vždycky snažím srovnávat s lepšími, když už ne s nejlepšími, nechápu přístup, jak se někdo srovnává s tím nejhorším, aby si ospravedlnil, že je to ještě dobrý.

              1. Znáte to pořekadlo – smrádek, ale teplíčko. Dokud je ještě levný pívo a buřty v lídlu, tak se netřeba znepokojovat, že by snad bylo třeba něco DĚLAT…

                Nicméně teď jsem zíral, že na stánku v Palladiu stála kava asi stejně, jako v té Austrálii. Já to normálně teda nepiju, takže o tom ani nevim, ale dát za kelímek třeba 60-70 vočí, což je více než jeden chod poledního menu v nějaké mírně levnější restauraci, to mě málem vomyli. Protože byť je to asi čerstvě mletá zrnková káva, tak za tolik má člověk špičkovou kavu z vacuum potu v dobré kavárně, a to je jí několik šálků. Nebo čaj z pytlíku za 30 korun. Chápu to v restauraci, protože tam je k tomu ten servis. Ale u pultu? Podobně nechápu, jak může někdo pravidelně chodit do těch bageterií a tohleto. Možná to je aspoň čerstvý, na rozdíl od chlazené gumy z chlaďáku za půl sta. Ale v ceně pořádnýho oběda takový hovno že to za 30 sekund nastrkají do rohlíku, a stejně se z toho člověk nenají. Asi lidi ty prachy fakt maj, jinak nevim. Chodí tam někdo, že by mi to vysvětlil? Protože chodit do takovejch věcí nějak pravidelně a nechat tam pár litrů měsíčně za nic…to mi hlava nebere, radši si dám teda pořádný vařený jídlo.

                1. To není o tom, jestli ty peníze lidé mají, nebo ne. Tak nějak mi přijde, že čím hloupější člověk, tím větší část peněz, které má, dokáže utratit za blbosti. No a protože existuje nějaká volná korelace mezi intelektem a výší příjmů, tak bych se vůbec nedivil, kdyby si tam tu kávu, nebo ty bagety, dávali i lidé, kteří mají hluboko do kapsy.

                  1. ano, je to tak. většina chudých není chudá proto, že vydělají málo peněz, ale že je utratí za kraviny. cigarety, jídlo ve fástfůdech, elektronika kterou na nic nepotřebují, placené televizní kanály, značkové hadry, a v neposlední řadě všeliké loterie. napříč příjmovou kategorií, ono je nakonec jedno jestli si koupí pokladní z teska dvakrát ročně mobil nebo řiditel filiálky každej rok novou motorku a lyže.
                    proti tomu je ten vysmívaný nízkopříjmový nakupující v lidlu v akci přímo vzor měšťanských ctností devatenáctého století.

                2. A džus (byť čerstvě vylisovaný) stojí kilo. Super. Kdo chce, nechť si dá.

                  1. 1. to h72: Jsem si nevšiml, že by personál v těchto podnicích nutil okolojdoucí s pistolí u hlavy, aby si koupili jejich nápoje. Když to někomu za ty prachy stojí, nechť si koupí třeba pocukrovaný hovno.
                    2. to Behemot: Píšu to se už asi podesátý- co je to za ujetou mantru, že ausgerechnet v Lidlu mají levný (rozuměj sračkový) buřty a pívo. Nevím, třeba v Budějicích (kde tahle mantra asi vznikla) jsou Lídly narvané vohnoutama, co kupujou srágory. Já to zas považuju za slušnou sámošku pro malé nákupy typu večeře pro kobylky, kdy mi stačí rychlé mezipřistání po cestě z robotárny. Kvalita zde prodávaných potravin mi přijde jako sámoškový nadstandard, obvykle slušné pečivo, obvykle slušné masné výrobky (přikládám to společné výrobě i pro Německo). Nejlevnější rozhodně nejsou, spíše dražší, než průměr. A vohnouty tam vidět moc není, ty spíš choděj do Penáče.

                    1. Jenže tento stát funguje tak zoufale neefektivně, že i když žijete jak poustevník na poušti a kupujete jen věci v Lídlu ve slevě (národní sport českého důchodce), tak stejně nevytvoříte jako zaměstnanec žádné solidní ekonomické rezervy. Pokud je Máňa zdravotní sestřička, nedejbože pokladní v Tescu a Lojza montuje u pásu Hnůjdaje, nedejbože učí na ZŠ, tak vzhledem k neefektivitě jejich ekonomického počínání zaplatí leda tak nájem v paneláku, jídlo v Lídlu ve slevě a 1x ročně dovolenou v Bulharsku a tím to hasne. Naproti tomu úplně stejně vybavená Hildegarda a Hans v Německu s úplně stejným pracovním nasazením si mohou dovolit spotřebovat 5-7x více konzumního zboží a služeb, tvořit ekonomické rezervy a zaměstnat a dát vydělat násobně více lidem kolem sebe. Když to vztáhnete na střední třídu, tak je to ještě řádove někde jinde. Porovnejte třeba špičkového chirurga u nás a v Německu. Tam to není 5-7x vyšší ekonomická aktivita, ale spíše 50x vyšší. A celý ten problém není ani tak v blbě nastavených daních u nás, ale spíše tím, že kde nic není, tam ani smrt nebere. Vezměte třeba slavnou Škodu Mladá Boleslav. Výkladní skříň českého low-tech. Prvním zagooglením mám, že při obratu 320 miliard udělaly zisk 18 miliard. Asi tak pět a půl procenta. Tento zisk stát zdaní a vezme si z toho 19%, asi tak 3,5 miliardy. Celkem prd, že… Teď se bude utlumovat OKD a jen tato sranda bude stát 10 miliard, teď se objevila zpráva, že odborníci z ministerstva financí nakupovali u Deutsche Bank deriváty a prodělali minimálně 3,5 miliardy, dále asi 10 miliard ročně nás stojí fotovoltaiky a církvím jsme vrazili přes sto miliard jen tak – na charitu.
                      Takže ono je těžko nastavit správně daně, když na straně příjmů naše nejlepší podniky odvádějí do kasy řádově miliardy a zároveň tu jsou jednotlivci, kteří naprosto legálně kradou z eráru po desítkách miliard. Jediná naše šance by byla začít tu vyrábět opravdu high tech, ale high tech není smontovat podle německého know how německou Octavii z německých součástek, ale třeba vyvinou ryze českou samonaváděcí raketu, která uvidí i slavné US neviditelné letadla a tu pak prodávat do celého světa nikoliv se ziskem 5,5%, ale třeba 200%. Hlavně neříkejte, že takové věci hloupí češi neumí. Viz naše pasivní Tamary, které jsme zařízli z politických důvodů. Jako ostatně veškeré high tech obory, které tu po pádu železné opony měly šanci na rozvoj.

                    2. Tohle?
                      Škoda Auto loni zvýšila čistý zisk o 46 procent na 665 milionů eur, což je v přepočtu rekordních více než 18,4 miliardy korun. Každý den automobilka koncernu VW vydělala 50 milionů Kč. Tržby vzrostly o 13,9 procenta na 11,76 miliardy eur (320 miliard Kč). Uvedli to zástupci automobilky na dnešní tiskové konferenci.

                      Za mých mladých let se čistým ziskem mínilo to, co zbylo po zdanění, ale jistě, časy se mění.

                    3. Jo, to bylo za rok 2014. Co koukam do financnich vysledku, ktere zpracovavame, tak ve 2014 to bylo 18,421 miliardy po zdaneni.
                      Zajimavejsi je to v 2015, kdy tam sviti cislo 30,816 miliardy po zdaneni. A to pri obratu 335 miliard.
                      Docela zajimave, obrat se jim v podstate drzi na stejne urovni (stoupa jen nepatrne) a zisk roste vcelku impozantnim zpusobem…
                      (2013 = 11.386 miliard)

                    4. no to je fakt, ty rozdily v radu stomilionu ktere to hodi, pokud byl ten zisk pred zdanenim nebo po zdaneni (v clanku kde jsem klikl nebylo zmineno) jsou opravdu „smeroplatne“, viz vyse zminene vydaje na fotovoltaiky v radu 10 miliard rocne po dobu cca 20 let (strizlivy odhad), viz oddluzeni a socialni program OKD za 10 miliard, viz cirkevni restituce za 100 miliard a viz kumulovane ztraty z kurzovnich rozdilu po intervencich CNB proti korune, ktere jsou momentalne nekde kolem 160 miliard Kc, to nemluvim treba o krachu velkych bank v 90 letech, kdy selhala CNB a do oddluzeni IPB a dalsich bank „spolehlivych jako slunce“ nalil danovy poplatnik dalsi stovky miliard.

                      Ted si to vydel temi 3,5 miliardy (budu hodny a dovolim ti to delit 5 miliardami) ktere Skoda prinejlepsim odvede na danich statu a vypadne ti prostym podilem, ze odvody Skoda pokryji jen tyto vybrane veleprusery ceske politicke repre nejdrive v horizontu století.

                      Dost blbá zprava pro Máňu a Lojzu, protoze co neodvedou podniky, to jim stat srazi z vyplat a houby se bude starta, jak daleko je za maximem Lafferovy krivky.

                    5. Jde v zásadě o to, že v diskuzích týkajících se různých problémů používáte sice odborné pojmy, ale nahodile vzhledem k předmětu diskuze.
                      Nic víc.
                      Ale gůglit umíte, votem žádná.
                      _____________
                      Poznámka týkající se kupeckých počtů:
                      Je-li čistý zisk po zdanění devatenácti procenty 18,4 miliardy, potom by měl být zisk před zdaněním 22,7 miliard a daň činí 4,3 miliardy.
                      Kde dělám chybu?

                    6. zrg1 25.5.2016 v 6:59

                      Zkuste se zamyslet nad tím, kolik lowtech produktů se prodá a kolik těch vašich hightech by se prodalo. Na vše musíte mít kupce, jinak vám je hightech prd platný. A aby bylo něco hightech „ryze české“, tak to je úplná blbost, to bychom se nebavili o zisku, ale zcela určitě o ztrátě.

                    7. A zkus se zamyslet nad tim, kolik dusevne postizenych, cikorek na davkach pripadne duchodcu uzivi Lojza s Marenou, kteri neuzivi pomalu ani sami sebe, a kolik by jich uzivil raketovy inzenyr, ktery bere napriklad milion mesicne….

                      Dale se zkus zamyslet, jestli je pro CR s nasimi zivotnimi naklady udrzitelne montovat blba auta s pridanou hodnotiu vyroby nula nula nic (mluvim o vyrobe, ne o jejich prodeji zakaznikovi, to je trochu jina liga), ktere ti dneska smontuji i na Ukrajine, Rumunsku, Turecku a v Maroku a jestli pridana hodnota ceske pracovni sily v pomeru cena/kvalita je natolik good, aby se tu nadnarodnim koncernum vyplacelo platit zamestnance treba 10x vice, nez na zminene Ukrajine. Ja bych se naopak bal, ze aa par let montovny postavi vladu pred fakt, ze bud vlada navali danove ulevy, anebo se presunou o par set km smer divoky Vychod, protze budou potrebovat zadotovat vlastni zavody v Germanii, ktere jim Merkelova zavrit nedovoli.

                      A to neni problem jen aut. Pokud chces bouchat v CR lowtech, lovis ve stejnych vodach jako CInani, Indove, Bangladesani, Vietnamci a Severni Korejci, coz ma tu neprijemnou vlastnost, ze Cinan ti bude makat za 100 Kc denne a hrst ryze v pracovnim prostredi plnem toxickych latek s nulovym zdravotnim a socialnim a pokud strci ruku do lisu a lis mu ji ucvakne, je to jeho boj. Severni Korejec bude makat dokonce za polovinu. Na toto asi neni ceska Mana s Lojzou pripraveni, takze do budoucna jsme bez vlastni high tech a vlastniho kapitalu v totalni p*deli.

                      Ne, ze bych to nejak extremne resil, protoze mam stejne v planu tento bananostat v horizontu nekolika malo let opustit a ponechat jeho osudu, jen co me nebudou potrebovat decka…

                    8. Nápad s tím hi-tech je docela dobrý, ale co s tím má co do činění vláda? Jako že přijde vládní zmocněnec pro vyspělé technologie do něčí fabriky a řekne, že od pondělka se tady přestávají dělat litinové rozvaděče a budou se vyrábět desetiterabytové SSD?

                    9. tak třeba jsme z politických důvodů po sametu odpískali téměř celou zbrojní výrobu.. zrovna tam je role státu dost zásadní. Pak jsou to zanedbané investice do vědy a do vzdělávání, kde jsme krutě zaspali a kdekterá Indie investuje do vysokoškoláků a třeba do IT nesrovnatelně více. Každá vláda měla plnou hubu školství a v reálu, když učitelé brečeli nad svými 15tis, platy, tak se exministryně Buzková vykvákla, že její Anička navštěvující jen tak mimochodem soukromé francouzské lyceum, může mít trauma na celý život, když prvního září nepůjde do první třídy, protože by paní učitelka mohla stávkovat a ať učitelé stávku přehodnotí. To byl relevantní argument bývalé ministryně školství ohledně hrozící stávky učitelů, kteří měli, mají a budou mít v tomto státě neustále existenční problémy.
                      Pak je tu naše zdravotnictví, které zoufale potřebuje koncepční řízení. Máme špičkové doktory a vědce, kteří navrhují nové zákroky a léčiva na světové úrovni, ale náš zdravotnický a farmaceutický průmysl z toho nemá absolutně nic, protože nejsou peníze na homologace a zavádění do výroby, takže se vše testuje a financuje někde ze zahraničí, pravděpodobně ze Švýcarska, kde si umí, narozdíl od nás, spočítat ekonomickou návratnost takového počínání. Teď je to navíc už trochu pozdě řešit, protože po 89tém jsme tu na to měli lidi a prostor a tehdejší Čína nebo Indie byly oproti dnešku rozvojové státy schopné dodat leda tak sponky do vlasů a digitálky, zatímco dneska se v Asii koncentrují veškeré západní high tech a výroba. Zatímco nám po 20 letech přešlapování na místě beznadějně ujel vlak. Vrcholem českého know-how je teď tak leda míchat řepku do nafty a kukuřici do benzínu a makat jako nevolníci u pásu… s tím fakt díru do světa udělat nejde. Akorát že v českých podmínkách to místním lidem nedopne dříve, než za dalších 25 let.

                    10. Proč by měl Lojza s Mařenou nebo raketový inženýr někoho živit?

                      O tom „montování aut“ máte dost zkreslené představy. Jak už vám psal Ygorek, (téměř) na začátku je kus rovného plechu. A pak, nevyrábí se tu jen díly pro Boleslav/Kolín/Nošovice. Ale takové fabriky jsou po celé Evropě. A skutečně v nich nejsou jen stroje a podavači dílů.

                      A mimochodem si trochu odporujete. Jednou vám v Číně bouchají lowtech, pak zase píšete, že u sebe koncentrují hightech. Tak jak?

                    11. Ygorek je trouba, který si představuje pravděpodobně výrobu aut na místě metodou zohnu plech a s „vysokou“ přidanou hodnotou ho pošlu na linku. Just-in-Sequence proces je pro něho nepochybně nepředstavitelná abstrakce.
                      Je přiznačné, že čím je kdo větší debil, tím více si myslí, že debil je ten druhý, tomu se říká psychologická projekce, takže tolik k Ygorkovi..

                      A o Číně si vůbec neodporuju, protože minimální mzda v Číně je opravdu téměř na korunu přesně těch 100Kč na den plus hrst rýže, v Severní Koreji opět téměř na korunu přesně těch 50 Kč a hrst rýže na den, což ovšem vůbec nerozporuje fakt, že Čína i Severní Korea je nositelem high tech kosmických technologií (stejně jako Rusko, USA, Francie, Japonsko, Indie, Izrael a Irán), čímž výčet končí. Je dost bláhové se domnívat, že Čína neumí vyrobit jakékoliv high-tech zařízení. Dokonce je dost bláhové si myslet, že neumí cokoliv ne nejnovějším technologickém stupni vývoje vyvinout (a když už ne vyvinout, tak aspoň bleskově okopírovat).
                      To se třeba o nás dost dobře tvrdit nedá, i když se můžeme nakrásně utěšovat, že naše minimální mzda je 4x vyšší , než v Číně.

                      A pak je tu jeden zarážející trend. Jsme jedna z mála visegrádských zemí, ve které ve skutečnosti KLESÁ podíl vývozu high tech výrobků, i když náš objem není zas tak špatný. Špatný je ale TREND. Docela tím kopírujeme Německo, což je asi jádro pudla, protože nositelem high tech inovací u nás pravděpodobně není naše věda a výzkum, ale německé firmy, viz moje poznámka o tom, že česká léčiva dodávají na trh švýcarské farmaceutické firmy. Pro srovnání dávám odkazy na grafy , kde je vidět neustálý růst podílů high tech exportu u Švýcarska ve srovnání se stagnací Německa a podobně nárůst High tech exportu u Polska ve srovnání se stagnací ČR..
                      http://www.tradingeconomics.com/switzerland/high-technology-exports-percent-of-manufactured-exports-wb-data.html
                      http://www.tradingeconomics.com/germany/high-technology-exports-percent-of-manufactured-exports-wb-data.html
                      http://www.tradingeconomics.com/poland/high-technology-exports-percent-of-manufactured-exports-wb-data.html
                      http://www.tradingeconomics.com/czech-republic/high-technology-exports-percent-of-manufactured-exports-wb-data.html

                      a uplne mimo soutez Cina, ktera momentalne ma podil high tech exportu 30% (u nás 15%, Svycarsko 27%), takze je to UPLNE JINA LIGA než jsme my (to by si měli salónní teoretici každý den před spaním zopakovat a uvědomit)
                      http://www.tradingeconomics.com/china/high-technology-exports-percent-of-manufactured-exports-wb-data.html

                    12. Njn, ale stát může pomoci situaci jedině tak, že bude lidem méně překážet. Jeho tvořivá síla je cosi jako Aštar Šeran. Tedy stát by měl vypadnout jak ze školství (a zvláště z toho vysokého), tak ze zdravotnictví. Pokud už je třeba mít sociální systém, dá se toho dosáhnout i bez socialismu v těchto oborech.

                      Ale hlavně to Halík chce daně jaké? Nižší, nižší, kurva nižší!

                    13. Ne že bychom neměli špičkové doktory a vědce, ale máme současně systém, kde krom těch špičkových doktorů a vědců jsou taky tisíce a uživí se zrovna tak dobře. A nutno podotknout, že právě nároky na vzdělání „produkují“ výzkumníky, jejich jediným výsledkem po desítkách let zkoumání je, že když se ze židle zvednou, už není tak zahřátá…

                    14. Odpískat zbrojní výrobu je zcela správné. Jste cvok? Chcete vyrábět děla a tanky nebo co vlastně. Vyrobte si pár pistolek a pušek pro sport, to ano, ale jinak nic nepotřebujete. To chcete fakt prodávat stovky či tisíce děl či desítky tisíc sapíků třeba do Afriky? Vy byste se na tom podílel?

                    15. zrovna Lidlu se musím zastat. v každé kategorii tam mají něco poživatelného s „normální“ recepturou (stačí číst viněty), a konkrétně sojové buřty v sortimentu opravdu nemají. ano, mají tam také srágory, ale upřímně, který majonézový flajšsalát, mléčná čokoláda, nebo které hotové karbenátle nejsou srágora?

                    16. Re: Lukas B.
                      25.5.2016 v 10:10

                      Ja jsem Lidlu nemohl prijit na jmeno jeste pred nejakymi 10 lety. Jenze… od te doby sla qalita potravin u ostatnich retezcu do sklepa, zatimco u Lidlu zustala stejna. Takze koupit v Lidlu treba veprovou konzervu s 86 % masa je standard, zatimco v Kaufu, Albertovi a jinde je to jen vzdaleny sen.

                      Moje zena ujizdi na cokoladach. Prevazne si je kupuje v Reichu, nebo Germanii, ale uz se nejednou stalo, ze sezrala i zelezne zasoby a tak vyrazila do Lidlu. Dle jejich slov se tam da najit alespon par kousku opravdu chutnych a qalitnich, coz se ji jinde nedari (v nasi prdeli neni specialka s belgickou cokendou, bohuzel).

                      Ja jsem tam obcas v zoufalstvi koupil par picovin do garaze a manzelce nerezovy ryc. Ten ryc ani po deseti letech nejevi znamky opotrebeni a ten vercajk mam dodnes kompletni, ackoli treba v Tone uz mi par orechu ruplo. Nerikam, ze Lidl je super qalita, ale za ty penize nabizeji fakt pomerne slusne vysledky. Podobne je to tam s mlecnymi vyrobky.

                      Nechodim tam casto, na muj vkus maly vyber, ale ja ctu vzdy etikety a tak vim, ze tech sracek tam davaji fakt mene, nez druzi.

                    17. augerechnet mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, těstoviny, a pár dalších komodit mají v lidlu poměrně zatraceně poživatelné. řetězová pila za patnáct stovek dělá při příležitostném zacházení to co má. a zrovna sadou očkoplocháčů a inbusů odtamcaď mám namontováno něco kolem stovky ložisek (mostních; určitě po nich s lehkým srdcem jezdíte)

                    18. On ten jejich werkcajk je prevlecenej Bosch – ta kutilska edice. Tedy Hilta to nejni, ale na bezne domkarske kuteni je to zcela dostacujici a obvykle vydrzi dele, nez jednu sezonu.

                3. Trebas ja si občas bagetu v Boulevardu koupim. A to především proto, ze mi tam proste par baget extremne chutna.
                  Takze az tak neresim cenu, ktera ostatne neni nejak extra prehnana – samozrejme clovek by si to doma poskladal asi za polovic, ale kdyz se mi s tim nechce patlat, tak si ji moc rad koupim tam.
                  Je to podobny jako McD ci KFC. Osobne mi chutnaji nejake veci z KFC natolik, ze si je tam bezne kupuju, I kdyz bych si to doma mohl opet udelat o polovinu levneji – ale stejny bych to doma asi netrefil presne tak, jak to mam u nich… Takze neresim, ze dam kilo za neco, co me nenasyti ani tolik, jako jidlo v hospode za 50. Proste mi to chutna.
                  Coz je myslim docela casty duvod, na ktery se ptas – lidem to proste chutna, tak tam chodej…

                  1. KFC nemá ceny dvakrát vyšší, než spatláno doma. My si umíme ty věci doma udělat a děláme to, neb chutná dosti. To, co stojí v KFC 500-600,- (dvě menší porce pro dva chlapi, sežráno tak za pět minut), si spatláme doma ze supersurovin, přesně tak, jak to má být, tak do stovky, a ještě toho je minimálně dvakrát tolik, takže vlastně za pajdu, ale tak malé množství se nevyplatí patlat, vždy toho dělám více.

                    1. Asi tak nějak :) Tím neříkám, že si jednou za rok cca KFC nebo něco takovýho nedám…

                    2. 600,- v KFC za dvě menší porce? To nevím, kam chodíte, kyblík stojí cca 200 – 250, podle toho, co si do něj naporoučíte, a že by to byla nějaká malá porce, která se dá sežrat za pět minut, to bych zrovna neřekl. Ale možná jste nějací přeborníci v soutěžích jedlíků.

                    3. Minule jsem měli právě dva kýble, sežrali jsme to za chvílu, spíše jako mlsaničku. Doma za to dokážu skromně živit celou rodinu týden.

                4. Behemot: Palladium je v centru Prahy. Bude tam drahej nájem, proto tam kafe stojí 70 korun. A chodí tam na něj asi dost lidí, tak si můžou dovolit ho za ty prachy prodávat. Samozřejmě, můžou si zajít na kafe třeba na nádraží nebo na benzínku nebo do úplně jinýho obchoďáku, třeba do Letňan. Ale to by jaksi nebyli v centru Prahy.

                  1. Todle bylo někde skoro v suterénu a byl to nějakej řetězec, kterej drží ceny myslím srovnatelný úplně všude. Takže jestli má pobočku na té benzínce, bude to tam stát taky 70 vočí.

              2. Behemotovi i Vám zjevně uniká rozdíl mezi nezaujatým popisem a agitací.

            2. Jenže tady se žádný problém neřeší. Toto je prostý fakt. Naši chudí se mají dobře a i přes to, že jsou chudí, patří k nejbohatším lidem na planetě. Jasně, není jim co závidět, ale pořád se mají líp než leckteří lidé v US.

              Proto jsem to zakončil srovnáním s US :-) Protože na ty tydlencty kecy nefungují, že.

              Holt to tak je, deal with it.

              Já ničeho kurva dosáhnout nechci, takhle to prostě je. Až se nadnese problém, můžeme řešit problém.

              1. Co to je za lidi? Přivandrovalci z Jižní Ameriky a Karibiku, kteří si dělají slumy podobně, jako přd tím doma? No ale to není problém toho státu, že. Ten už postavil i plot, a stejně tam lezou, byť teda méně. Kolik je jich tam taky načerno? Skoro všichni? Řekl bych, že lidi s občanstvím na tom až na hrstku bezďáků tak špatně nebudou. Ale nebojte, všechno bude. U Calais už je.

                1. Zjednoduším to – Kenny McCormick a jeho rodina má reálný základ, není to jen nějakej chudej z ghetta. Přidej si k tomu, že otec není zkrachovalej alkoholik, ale prostě vydělává jako Al Bundy. A holt občas není na večeři(jakože prostě není, jdou spát hladoví).

                  takže vynech ty ptákoviny o imigrantech, prostě tam mají chudé, kteří trpí hladem i přes to, že makají. To se tak občas děje, za všechno nemohou imigranti. Ostatně většina amíků jsou potomci imigrantů :o)

    2. My se nemáme skvěle jen v porovnání s „prdelí na konci světa“, ale s valnou většinou světa. To je jen otázka sklenice co je pro někoho poloprázdná, a pro jiného z poloviny plná. Už jen být v Evropě znamená, mít tu sklenici plnou z 90 %. Samozřejmě druhá věc je, že to posuzujete dle faktorů, které jsou podstatné pro nás. Pro někoho je auto nepodstatné, na nocleh mu stačí stan, a svůj život nehodnotí podle digitálního čísilka na monitoru v internetovém bankovnictví.

      1. Je až s podivem, kolik lidí si neuvědomuje, že mít k dispozici pitnou vodu z kohoutku a plné regály žrádla není samozřejmostí. Ostatně když si vezmeme tu pitnou vodu a srovnáme s takovou prdelí, jako je California =) Stát trpící nedostatkem vody =) A to se bavíme o US of A. A to se nebavím o tom, že leckterým občanům prdele NYC(New York City) teče z kohoutku hnědá břečka o jejíž zdravotní nezávadnosti si dovolím pochybovat :-)(a to nemluvím o pitnosti :D)

    3. Práce pro všechny jednoznačně je a bude. Jen někteří lidé prostě nechcou a nebudou chtít pracovat. Práce je všude jak na kostele, stačí se rozhlédnout.

      1. Tak určitě, třeba takové Ostravsko nebo Bruntálsko je živoucí důkaz tvrzení, že práce bude. Mést chodníky, stepovat na pracáku, objíždět potencionální zaměstnavatele, kde na jedno solidní místo se hlási 20 uchazečů…..

        V posledních 5 letech jsem měl tu čest účastnit se třeba výběrového řízení České Pošty Vítkov, což je napůl cesty mezi Bruntálem a Opavou. Požadováno SŠ elektrotechnického zaměření, 3 roky praxe IT, noční směny v nepřetržitém provozu, nějaké analytické skilly na úrovni asi tak IQ 100 a elementární znalosti sítí, routování, widlí a active directory. Otevírali jednu pozici za 24tisíc hrubého a na to jedno místo se hlásilo 25 lidí.

        Teďd k tomu připočtěte krachující OKD, napůl krachující Vítkovice, jejich potencionálně krachující dodavatele a následně krachující služby, které bolestně pocítí pokles kupní síly výše zmíněných 5-10.000 lidí, kteří na tom finančně budou hodně bledě. To vše na pozadí, že Moravskoslezský kraj dodnes nemá vyřešené dálniční připojení.

        Ale práce pro všechny jednoznačně bude, zvláště, když celá EU je v EPICKÉM růstu HDP 0,5% při záporných úrokových mírách a je jen otázka, kdy ekonomická a pokitická stagnace přeroste do plnotučné recese a politické nestability – viz obliba Kotleby na SLovesnku, Hofera v Rakousku a bezmoc elit, kterým nepomůže ani falšovat veřejné průzkumy a i samotné volby…

        Jo abych nezapomněl, Brexit je už za dveřmi a zrovna GB je druhým největším zdrojem dotací EU hned po Německu. Práce ale bude…

        1. P.S. klasické zmanipulované odhady preferencí voličů při volbě Rakouského prezidenta, po tom, co zmanipulovali odhady referenda v Řecku a v Holandsku ale celkově žádné překvapení, že ? A u Brexitu už i ty zmanipulované průzkumy ukazují fifty-fifty, takže za mě je Brexit hotová věc.

          Date Source Sample Hofer Van der Bellen

          24 Apr Election — 35 21
          20 Apr Servus TV 504 35.6 26.9
          19 Apr meinungsraum 600 22 26
          18 Apr OGM/Kurier 889 24 25
          13 Apr Gallup 400 24 26
          8 Apr Hajek/ATV 700 24 27
          8 Apr OGM 1,013 22 24
          7 Apr Heute 800 23 29
          6 Apr Gallup 400 23 26
          24 Mar Spectra/ORF 1,000 21 29
          24 Mar SORA/ORF 1,000 21 30

        2. Tak zas toto je ještě pohoda, třeba v Sydney je v byznysu úplně normální (aspoň na lepší místa) poslat desítky odpovědí a z toho si vás pozvou na jeden pohovor. Ale na manuálnějších místech je to všude stejně – každej chce být kancelářskej, takže řemeslníků i lidí v ET je tam nedostatek asi stejnej jako tady. Takže slušnej řemeslník si nakonec často přijde na lepší, jak kdejakej kravaťák co nakonec taky dělá od nevidim do nevidim s obrovským stresem a věčně na cestách.

          A jak se tvrdí, že kupní síla je celkově lepší a na ty dvojnásobný ceny to akorát stačí, tak hovno. na běžný věci možná jo. Konkrétně tam je nedostatek bydlení a cokoli lepšího než rozpadající se byt někde na periferii tam taky stojí miliony. Akorát že dolarů. No a i s velice solidním platem tam člověk stejně takovej párpokojovej byt bude splácet do konce života. Ten nepoměr je strašnej, protože velice slušnej plat je tam třeba 100k-150k dolarů (ale tam se to udává ročně!), ale z toho člověk platí obrovský nájmy a další výdaje a tolik mu nezůstane. Když má ještě splácet milion na byt, tak to je trochu horší kafe jak brát tady 30k-50k měsíčně a z toho platit pár milionů. Hlavně tady je spousta místa a k byznysu je to co by kamenem dohodil, takže si člověk může za cenu bytu v Praze postavit vilku kousek za městem. V Sydney není skoro na výběr než pitomý byty, už jen proto, že dostat se do centra z domku na okraji pak je na hodinu a půl-dvě jedna cesta…

          Takže rozhodně to i v té supr-trupr Austrálii není tak růžový jak vám budou všichni tvrdit, když tím, jak to vykládají náhodným kolemjdoucím na ulici, přesvědčují hlavně sami sebe, že to jako je fakt supr. Protože mozek tyhle rozpory vidí, i když je člověk zkouší potlačovat. Protože člověk si tam sice může vydělat prachy, ale většina lidí to dělá tak, že si tam odpracují PR/občanství, koupí byt kterej splácí z vysokýho nájemnýho s minimální údržbou (protože lidi berou všechno) a s prachama hurá domů, kde si zařídí solidní život. Do bytu se vrátí na důchod, nebo ho prodaj a jsou tady multimilionáři. Aby tam člověk žil opravdu dobře a byl tzv. zajištěnej, tak potřebuje rozhodně sakra víc, než jen „mírně nadprůměrnej“ plat, a to už tak lehký není. Tady se dá být ve vlastním ve srovnání s tím docela za pakatel a upřímně, radši být v na piču zemi s napiču socanskejma závistivejma lidma, ale ve vlastním a v pohodě, než v cizí zemi s možná mořem (což ale mě fakt k životu nezajímá) v nějakým předraženým nájmu a damoklovým mečem v podobě vyhazovu na ulici po pár měsících po ztrátě práce. A že tam je kurva konkurence a zejména asiati odevšad mimo Koreu a Japonsko nebo Indi jsou schopní tam pracovat za cokoli, protože i otřesná kutě v nějaké nebezpečné čtvrti na kraji města je násobně lepší než to, co měli doma, je prostě fakt. Takže tlak na zaměstnance je tam strašnej.

          1. Osobne znam typka, ktery jezdi po Nemecku s obytnym karavanem, pritom je to vyssi manager u BMW a puvodne mel ten karavan jen proto, ze mu zamestnavatel zakazal kourit v budove, tak si tam chodi zakourit. Ted v nem prebyva pres tyden a na vikend se zdekuje domu. Taky reseni…

            Tez nevim jak Sydney, ale treba v USA je ted prokazatelne fenomen, ze 30tnici misto aby bydleli ve svym se vraceji k rodicum. Podle me to souvisi i s brutalni preplacenosti sektoru nemovitosti, kdy spekulanti vyhnali ceny ad absurdum mimo jakoukoliv realitu, takze historicky je v USA momentalne nejmensi podil vlastnictvi vlastni nemovitosti.

            https://d1jn4vzj53eli5.cloudfront.net/mc/_external/2014_12/looking-a-little-bubble-ish-re.jpg?h=390&w=536

            samozrejme, ze tento trend neni udrzitelny a bublina na trhu s nemovitostmi splaskne s nastupujici recesi a snizujici se poptavkou. Na druhou stranu, kam ty penize schovat, ze ? Do akcii asi tezko, ucet v bance je uplne nejvetsi kravina, zalozit vlastni firmu taky neni takova sranda, takze popularita investovani do nemovitosti nikdy uplne neprestane… Nerikam, ze u nas je to vyrazne blbe a ve svete vyrazne lepsi. Akorat co je blbe je celkovy trend, kdy to u nas jde (opet) od deseti k peti. Ostravsko budiz zarnym prikladem.

            1. Kamarad investoval do nemovitosti. Koupil pozemek, postavil dum a v nem udelal bordel. Nemyslim stavebni, ale proste smajchlkabinet.

              Neni to pry zadna zlata slepice jako po prevratu, ale porad to sype vice, jak blby pronajem.

              1. asi dobra investice … kdybych mel ty penize, sel bych do toho taky. Anebo bych si udelal pohrebni ustav. Pripadne oboji, slecny, ktere by zrovna nebyly utilizovane v bordelu by mohly natahnout cerne hadry a predcitat smuteční proslovy s roztomilym ukrajinskym prizvukem. Aspon by to bylo trochu veselejsi.

                1. Jo, potraviny, alkohol, sex, drogy (a rokenrol) bude frčet vždycky, to není úplně blbá investice :) Akorát je u některejch riziko, že přijde konkurence s nabídkou na odkup, která se blbě odmítá…

                2. V Brne je jedna vyhlasena fotomodelingova agentura, ktera patri panovi, jehoz otec ma ve stejnem meste pomerne znamy nocni podnik. Tomu se rika vytezeni trhu pracovnich sil…

        3. Ad zrg1:
          Mohl byste mi prosím popsat, co je podle Vás příčinou zmiňované situace na Bruntálsku či Ostravsku?

          1. Příčinou zmiňované situace na Opavsku a Bruntálsku je předprogramovaný hospodářský úpadek Západu, kdy nejprve banda banksterů nabulíkovala bandě hlupáčků, kteří v 89tém cinkali klíčema, že nás spasí neviditelná ruka trhu. Sotva jsme prodělali bolestnou transformaci na tržní prostředí a zabili 99% vlastních zdrojů a kapitálu, tak banksteři poslali nadlidi z Eurosojuzu, kteří naopak neviditelnou ruku trhu absolutně popírají a vše řídí opět tradičně po bolševicku dotacema a plánovaným hospodářstvím.
            To je obrat 2x o 180 stupňů během 25 let a to neustojí žádná ekonomika. A aby toho nebylo málo, tak poslední 2 roky nás ti samí banksteři zavlekli ještě do studené války s Ruskem potažmo do hospodářských sankcí proti našemu téměř monopolnímu dodavateli energií. To je sebevražda. A proč jsme se do těch sraček dostali ? Protože banksteři maximalizovali zisky a místo aby lidi přepravovali po moři tradičně výletními loděmi po osvědčených námořních trasách, tak je nacpali do zatékajících necek a poslali zkratkou skrz útesy, protože tak to je „efektivnější“ a „produktivnější“ a „modernější“. Teď jsme v situaci, že jsme uvázli na útesu, necky mají díry pod čarou ponoru, kormidelníky střídáme 2x do roka a jen závistivě čumíme na čínské supermoderní trajekty, které si to na obzoru sviští naložené milionáři až po střechu, zatímco na EU sere pes a jen lepíme záplatu na záplatu a oddalujeme ztroskotání už ne v horizontu let, ale měsíců.
            Ale přes tu bídu a utrpení jsme politicky na úrovni, Čína je přece fuj fuj fuj a porušují tam lidská práva, hlavně v tom Tibetu, že, zatímco u nás se čert spojí s ďáblem, jen aby ve Francii nezvítězila Le Penová a v Rakousku Hofer. Zatím to hlupáček, který cinkal klíčema, žere banksterům i s navijákem. Otázka je, jak dlouho. Pokud v Lídlu náhodou dojdou jogurty ve slevě, tak to bude konec loajálnosti českého Lojzy, následně se k moci dostane nějaký Hitler volume2 a ekonomické sračky nahradíme válkou. Ukrajina náš vzor. Na Ostravsku a Bruntálsku je to o to horší, že tam měli horší startovací pozici už v tom 89tém a tudíž ekonomické problémy se tu objevují o něco dříve, než v Praze nebo Karlových Varech, kam se slétají mafiáni celého světa a sem tam utratí pár drobásků ze svého nakradeného cashe. Bohužel, Praha ani KV nejsou nafukovací a prostým přesídlením Ostravska a Bruntálska do Prahy se problém řešit nedá.

            1. naprostá píčovina, blbečku

            2. Aha, takže banksteři. A můžete mi prosím objasnit, jak to ti banksteři dělají? To se před každýma volbama vloupaj do příbytků velkého množství lidí a čmajznou jim všechny volební lístky krom lístků těch stran, které si oni banksteři přejí ve vládě (před těma posledníma tedy nechali lidem lístky ČSSD a ANO)?
              Nebo to funguje nějak jinak?

              1. On Vám to řekne a Vy to příště uděláte taky, to zrovna!

                1. Vaše poznámka je vynikající, ale má dvě drobné vady…

                  1. To byste nebyl Vy, abyste neměl nějaké připomínky, s takovými už si poradíme! Prej předseda, pche…

                2. Ja vam to tedy prozradim. Je to tim, ze puvodni obyvatelstvo bylo odsunuto, vyhnano, odejito a ta pakaz co se tam prihnala nebo byla nahnana ma lenost v genech.
                  Dalsimi duvody jsou jim prilis vysoke socialni davky a prilis nizka minimalni mzda a prace nacerno, rozpad bolsevickych prumyslovych a zemedelskych podniku, pomalu se rozvijejici podniky nove, chybejici odvaha a podminky k podnikani a studium nesmyslnych oboru a neznalost jazyku.
                  Dale take stav komunikaci, vysoka danova zatez bez zvyhodneni chudeho regionu, male pobidky investorum nejen zahranicnim.
                  V kraji ma otec chalupu a jeho svagrova tam zije a pracuje. Stredni skola, au pair anglictina, ucetnictvi, nyni 40+, vaha kolem centu, nikdy nemela s praci problem. Zato otec ma problem sehnat remesnika. Fuskaru nepeclivych je ovsem dostatek… Samozrejme existuji ostruvky positivni deviace, ale furt je jich malo.
                  Ale je tam krasne!

                  1. Já si tak říkám, jestli si lidé ty politiky, co ztěžujou podnikání a cizí prachy prošustrovávaj v sociálních dávkách, nezvolili v globálu tak nějak sami.

              2. Banksteři fungují překvapivě jednoduše. Od doby, co nejsou v oběhu zlaté mince se nemusejí nikam vloupat, stačí jim akorát poslat příkaz do centrální banky, aby tam stiskli CTRL+P a natiskli o pár bilionu dolaru vice. Úplně nejlépe to mají zmáknuté v J.P.Morgan, což je americká investiční banka s účetní knihou, jako je HDP Velké Británie. Členové představenstva J.P. Morgan přímo řídí FED a tedy měnovou politiku USA. Při posledních problémech v roce 2008 vláda USA (opět placená bankstery) schválila záchranný balík právě pro J.P.Morgan, protože tato banka byla „příliš velká, aby zkrachovala“.
                Takže tak to funguje. Žádné vloupávání se do bytu ovčana a krádež volebních lístků. Stačí drobný návod v TV Hovna, že ten a ten je pravicový extrémista, neonacista a xenofob a pár neziskovek a uplacených presstitutek spáchá lidovou demonstraci a on už si to ovčan u voleb sám rozmyslí, jestli bude demograt anebo homofob, xenofob, fašista a pravicový extrémista. V případě Rakouska, kde už to bylo extra markantní, použijou 700.000 korespondenčních hlasů a to by v tom byl čert, aby tam nedosadili svojeho koně. A když už vsadí na totálně senilního breptu který neudrží ani moč, nato tok svých myšlenek (například idiota Schwarzenberga) a ten v rozhodující debatě celému národu v přímem přenosu řekne, že Benešovy dekrety neplatí, protože jsou právně vyhaslé a začne něco blekotat o imperiálním Rusku v době cara Mikuláše druhého a následně projede volby se Zemanem rozdílem třídy, no tak aspoň borci z Pražské kavárny budou 2x do měsíce dělat nějaký happening s trenclema a rozdáváním karet, které dodá mistr Shapiro z US ambasády.
                Tím chci jen naznačit, že hlasy našich voličů mají asi stejnou váhu, jako hlasy amerických voličů, kteří pravidelně dostanou nevolitelné prestitutky převlečené za politiky a pravidelně se v USA s 250 miliony občany střídají prezidentni z rodin Bushů a Clintonů. Jaká je pravděpodobnost podobného jevu při rovném právu kandidovat je tak trochu záhada, že ?

      2. Mozna by se dalo tvrdit, ze je prace pro kazdeho, ale rozhodne neni prace pro vsechny. Tedy pokud nejaky nezamestnany opravdu moc chce, tak si praci snad najde, kdyby ale chteli vsichni, tak najdou velky h*.

        > Práce je všude jak na kostele, stačí se rozhlédnout.

        I tak se to da brat. Prace jsou tri prdele, jen nejsou prachy. Na postaveni plotu nepotrebujete zaplatit jen jednu lopatu, ale tez prispet ruznym estabakum a maoistum a k* zelenym na jejich makani a zachranu planety. Takze se na plot vys*, lopata si pujde pro podporu a dostane a utrati mene nez kdyby si vydelala. Takze si neporidi neco jinyho a jsme tam kde jsme.

        1. Maaartin 24.5.2016 v 1:56
          „…kdyby ale chteli vsichni, tak najdou velky h*.“

          To není pravda. Práce je všude, kam se podíváte, jak správně píše h72. Každý kus odpadlé omítky, rozbitý chodník, každý vajgl nebo psí hovno v trávě představuje pracovní příležitost. Ta se totiž vyskytuje všude tam, kde lze něco nového vytvořit nebo stávajícího zlepšit. Nebo ještě obecněji – všude, kde uspokojení lidských potřeb, tužeb či rozmarů není absolutní.
          Problém je tedy pouze v ceně práce, respektive v disproporci mezi tím, kolik je ochoten za ni Arbeitgeber platit a kolik za ni Arbeitnehmer očekává nebo kolik si nárokuje.
          Propaganda to ráda zjednodušuje tvrzením, že není práce, protože kdyby pravdivě popsala skutečný stav věci, tedy že cena práce zkrátka dosáhla výše, za kterou se jí už víc prodat nedá, nesetkalo by se to u lidových vrstev s nadšením.

          1. pracovni prilezitosti jsou i na Ukrajine, tam je rozpadlych baraku na rozdavani. Problem je, ze jejich opravy nikdo nema z ceho zaplatit a kdo ma ruce a nohy dojizdi za praci do Ruska, kde ekonomika oproti Ukrajine funguje.

        2. Nevim no…ja kam prijedu, tam si reditele firem stezuji, ze nemaj lidi a zoufale shanej. Kohokoliv, dneska se zoufale shanej uz i sekretarky.
          Samozrejme maji na mysli lidi, co skutecne pak budou pracovat…

          1. A co takové sekretářky, nestěžují si na něco ony?

          2. Je to přesně tak, mnohé firmy se nemůžou ani rozvíjet, odmítají objednávky (což není zrovna dobře, protože nemají lidi. Prostě lidé nechcou dělat.

            1. Ano je to tak. Lidi nechteji 27 let od sametu makat za petinu platu se stejnou produktivitou, co maji v Nemecku a dostavat za to devalvovanou korunu.
              Takze ti, kteri na to meli koule a nemeli zavazky, tu zahodili sve dosavadni zivoty a sli do zahranici zacit budovat vse od nuly a ti co tu zustali jsou 2 extremy. Rychlozbohatlici, kteri si nechaji postavit plot kolem sveho pozemku za 150 milionu anebo flakaci na davkach a socialni paraziti. V cim dal tim mensi mire tu ziji posledni naivni dobraci, kteri na sobe nechaji stipat drevo a makaji na 110% za 25% platu a chcou to uz jen doklepat do duchodu, ktery asi stejne nedostanou.
              Takze ne, ze lidi nechteji delat. Lidi jsou lidi a opravdu po nich nemuzete chtit 110% nasazeni za 25% platu a jeste jim ztrpcovat zivot na kazdem kroku. Treba aby staveli multimiliardarum ploty za 150 milionu a sami brali 24tisic hrubeho, ktere jim jeste agent Bures opepri kontrolnim hlasenim. To radeji budou delat fusky v Nemecku. To same doktori, to same zdravotni sestry, to same ajtaci, to same obchodnici, to same konzultanti, to same technici. Sorry, ale ceske pracovniky bych z toho fakt vynechal.
              Ti jsou ti posledni, kteri na tom marasu tady maji nejaky podil.

              1. O platech lidí nerozhoduje vláda či politici či ČNB či nějaké ministerstvo. O platech lidí a síle koruny rozhoduje každý, kdo prodává svou práci. Pokud je v zaměstnaneckém poměru (nedoporučuji), pak o tom rozhodují dva. Ten zaměstnanec a jeho šéf (ten, kdo ho platí). Jak si to upečou, tak to je.

              2. Kde je to Německo, co se tam mají 5x lépe než u nás? Jako že bych tam hned odjel :-)

                1. V Německu se mají stejně jako tady. Ukažte mi Němce, který má dvě až tři bydlení. Je jich málo. Tady má byt a barák a ještě chalupu a zahradu a háj kdevšude spousta lidí.

                  1. njn. Německo má levný žrádlo (v levnejch řetězcích jako Lidl nebo Aldi) a levný spotřební zboží a zájezdy (protože je to velkej trh). Zbytek živobytí je dražší až podstatně dražší než u nás. Ale to už idioti jako zrg1 neviděj.

                  2. Tak, tak. A zuby si k nám jezdí svrtávat skoro celá evropa… Mě je tady osobně dobře a nechystám se utect ani vlevo, ani vpravo. Všude mají svého Bureše…

                  3. :D pokoušíš se vtip měsíce ? A proč teda ty zdravotní sestry, které mají u nás 15 tisic cisteho nemaji bezne 3 baraky, ale spise 3 prescasy v tydnu a maji toho plne kecky, zatimco v Nemecku (o Svycarsku uz vubec nemluvim) maji 60-120tis KĆ měsíčně a víceméně high tech pracovní podmínky, které v Česku nemají ani na těch nejlepších soukromých klinikách ? Vcetne toho, ze jim zamestnavatel zpravidla pomuze najit – prispiva na ubytovani a pripadne na jazykovz kurz…

                    1. A kolik stojí bydlení v německu, slušné bydlení, to víš, nebo ze sebe toho kokota jenom děláš? Sestra má v německu 120 000 kč? :D :D :D fakt demence

                    2. i ten poslední saniťák u nás má cca 18 000 čistého, jen tak mimochodem.

                    3. Zdravotní sestry a doktoři mají v Čechách zpravidla nadstandardní pracovní podmínky (plat ne) a leckde i bydlení v mástě. To není málo.

                    4. mimochodem, ty mentále vypatlanej, od kdy adoruješ německo? Sem myslel, že miluješ jenom širou rus….to už ti zase vysadili prášky? Ne, tebe si do ignore nedám, s tebou si budem užívat :)

                2. V německu jenom 5x, ale v Rusku se mají údajně nejlíp na světě, proto tolik rusáků emigrovalo na prohnilý západ. Ve skutečnosti jsou to agenti, napojení na mormony, židovské spiknutí a ilumináty s cílem rozvrátit evropu a USA během následujících měsíců pomocí kapitalistických bestií z volstrítu :-)

              3. nezlobte se, ale není to pětina platu za stejnou produktivitu. je to pětina platu za pětinovou produktivitu. produktivita (jako terminus technikus ekonomikus) totiž opravdu není počet součástek, které za směnu soustružník osoustruží, kolik kubíků kopáč za směnu vykope nebo kolik zubař vyvrtá zubů.

                  1. nezlobte se, ale na diskusi co má hlavu a patu je potřeba se sjednotit na termitech, a používat je v ustálených souvislostech diskutovaného oboru. vono je to sice pěkný, pustit si bednu nebo si koupit nějakej ten blatt, a naučit se votamcaď nepřesně používaná slovíčka z nějaké té vědy (i ekonomie je nakonec věda), a používat je naprosto libovolně. zkuste si podobně surově zacházet třeba s matematikou nebo chemií, budete za kašpara, žánop.

                    1. Ale blbost. Jsi uplne vedle jak ta jedle. Pokud mluvim o produktivite ZAMESTNANCE, je to produktivita jeho PRACE. Ekonomicka produktivita vztazena na vyrobu je naproti tomu bullshit, protoze v tvojem pojeti na fiktivnim finalnim vyrobku, ktery je tu i v Nemecku stejny, ma pri stejne produktivite PRACEe Nemce i Cecha Nemec 5x vetsi EKONOMICKOU produktivitu, protoze za to bere 5x vetsi plat. Dotazeno ad absurdum, pokud Cech obrobi soucastku za kacku a Nemec stejnou soucastku za milion, tak Nemec ma milionkrat vyssi ekonomickou produktivitu — bullshit roku, bez urazky. Samozrejme je to tak, ze nadnarodni korporace minimalizuji naklady a proto u nas nikdy nebudou delat stejne vyrobky jako v Nemecku – protoze jsme jen hospodarskou nesvepravnou kolonii a montovnou s nizkou pridanou hdnotou. To ale neni problem tech zamestnancu, kteri makaji uplne stejne jako Nemci (spise ale makaji vice, zkus zajistit Nemce na 3smenny provoz o sobotach i nedelich]. To je problem celkoveho smerovani nasi ekonomiky, ktera devalvaci podporuje masovou produkci low-tech, na ktere se neda poradne vydelat a tim padem celime odlivu kvalifikovanych sil a mozku do zahranici a zustavaji nam tu leda tak vekslaci a paraziti na davkach plus par ubozaku, kteri to chteji jen doklepat do duchodu…

                    2. Ja nechci kazit tve svate komunisticke rozhorceni…
                      Ale pocitas taky s tim, ze sice nemec mozna bere 5x tolik, ale nektere veci ho pak taky nasobne vice stoji?

                      Fakt to neni ciste 1:5, ackoliv samozrejme je jasne, ze v nekterych oblastech tam ta „zivotni uroven“ bude lepsi.

                    3. to, že se rozhořčujete nad tím, jak je termín produktivita v ekonomii a ekonomice ustálený, sice svědčí o vašem ušlechtilém duchu, ale to je asi tak všechno co se o tom dá říci dobrého. nemá to smysl.
                      mimochodem, tykejte si své babičce. klidně v množném čísle.

                    4. zrg1 je blbej jako necky, proruskej komunista, co tu jen trolluje, nejspíš na zadání někoho jiného. To vám ten ruskej vocas vážně přijde hodný toho, mu takhle slušně a sofistikovaně odpovídat? To se divím…

                    5. Devalvace koruny přece podporuje vše anebo nepodporuje vůbec nic. Je to úplně fuk. Pokud máš kvalitní a žádaný výrobek, uplatníš ho za jakoukoliv cenu v libovolné měně. Pokud ho nemáš, vše ostatní jsou jen plky.

                1. Přesně!
                  Je zajímavé, že toještě dnes tolik lidí nechápe.
                  Kupodivu (v mém okolí) to před čtvrt stoletím jako první pochopili majitelé motorových pil a přejezdem hranice zvýšili svou produktivitu práce až desetkrát.

                  1. Sam to asi nechapes. Zamestnavatele si stezuji , ze nemaji lidi, pritom je plati 5x hure, nez 10 km na zapad od Ase.
                    Cimz padem mladi a kvalifikovani hazou na ceske zamestnavatele bobek a na ceskem trhu prace zustava to, co na nem zustava. Napriklad nove ted na Ostravsku pribyde na trhu prace deset tisic nezamestnanych haviru, kteri umi akorat farat do dolu a ohanet se sbijeckou. Jejich uplatneni v „moderni ekonomice sluzeb“, jak nas uci eurobolsevici v Eurosojuzu , bude krajne problematicke. Dokonce je bude tezke uplatnit i ve vyrobe, protoze havir se svyma rukama jako lopaty zvykly vsecko montovat dratem a kladivem zjevne nebude schopen montovat do aut tempomaty, notabene za mensi plat, nez mel na dole a radeji pujde do predcasneho duchodu, na ktery ale bude muset nekdo jiny vydelat. Toto ale neni primarni problem zamestnancu, ze by se jim nechtelo delat. To je dusledek nasi pozice na globalnich trzich a neschopnosti vlady toto dlouhodobe resit. Je to dusledek toho, ze jsme se vykaslali na rozvoj domaci high tech a vse hodili na to, ze nas uzivi montovny VW a Hyundai. A ono se ukazuje, ze nas montovny s nulovou pridanou hodnotou pravdepodobne neuzivi.

                    1. Takže kdyby tu zůstaly jenom hi-tech provozy a vývojová pracoviště, tak se najde pro havíře uplatnění tam ?

                    2. Když jsem byl naposled v Kolíně (TPCA), viděl jsem, jak přivezli plech k lisu.
                      Výrobek na konci linky vypadal docela nenulově přidaně hodnotně.
                      Předpokládám, že v Nošovicích a M.Boleslavi to bude podobné.
                      A proti takovému Favoritu i trochu higher tech.

                    3. trochu problem je, ze nejvetsi zisk z ty pridany hodnoty budou mit majitele ve Francii, Koreji nebo v Nemecku.

                    4. Re: shane
                      24.5.2016 v 11:51

                      Ted se zase planuje zdrazeni vody, koho ze jsou ty vodarny? Jo, aha, ono se to nedohledalo, kdosi na Kajmanech… :-)

                      Ale je to vsechno dobre opentlene tim, ze pry je sucho, tak si lide musi vice vazit vody a lepe hospodarit. Pro pristi rok bude dobry podnikatelsky zamer vyroba latrin, tipuju.

                    5. Vodárny jsou převážně majetkem obcí.
                      Jestli si to nepletete s provozovateli, kterým je ty obce pronajímají – Veolia , Vodárenská akciová společnost…

                    6. Re: ygorek
                      24.5.2016 v 13:37

                      Nedelam do vody, mozna se pletu, ale zisk jde prosim pekne kam? Protoze znam treba pripad mesta, kde provozovatel plati obci par korun za vodu, ale prodava lidem za ranec. Nalevaji, prodavaju. Kdyz stat do toho nabali nejaky ekopoplatek za vodu, dost pochybuju, ze provozovatel si take neco neprihodi.

                      Za chvili nebude potreba zakopat ve sklepe strelnou zbran, ale studnu.

                    7. 1) Voda, povrchová i podzemní je majetkem státu, který odběr zpoplatňuje.
                      2) Studna, vodárna, čerpačka, vodojem a trubky mezi tím jsou majetkem obce je to t.zv.kapitál.
                      3) Obec pronajme kapitál podnikateli, který ho používá k tvorbě zisku.
                      4) Pronájem je věc smlouvy, která může být pro pronajímatele i velmi, ale opravdu velmi nevýhodná.
                      5) Provozovatel si může přihodit vše, co mu regulační úřad dovolí – cena vody je regulovaná.

                    8. Provozovatel by byl pitomý, kdyby si nepřihodil, co to jde, protože alespoň v krátkém období má nárůst ceny na jeho tržby čistý kladný efekt.

                      Vlastník infrastruktury má často problém v tom, že politicky není dobré zvedat cenu vody, takže síť je ve špatném stavu, provozní náklady jsou vysoké a nejsou zdroje k nápravě. Jinde chybí kontrola provozovatele, takže vzniká skrytý dluh. Ještě jinde se kvůli úplatkům pokaňhalo koncesní řízení, takže provozovatel je prostě drahý. To jsou ale problémy každého majitele.

                    9. Voda je základní životní potřeba a jako taková není majetkem nikoho (tudíž ji např. nelze zdanit, narozdíl od navázaných služeb).

                    10. To je napsáno kde?

                      Jinak občas jsem si vodu koupil a platil jsem z toho DPH.

                    11. V dětské encyklopedii marxismu-leninismu? :-/

                    12. Nikoliv.
                      Jediný zisk z pridané hodnoty má stát.
                      Majitel zisk z přidané hodnoty nemá žádný.
                      Ukazuje se, že autor si mimo jiné plete i Mladou Boleslav s Dobrovízí.

                    13. zrg1 24.5.2016 v 11:00

                      O haviře bych neměl obavu, Mládek znárodní a státní podnik zadotuje.

                      Na nějaký hightech se klidně vybodněte, o tom to není. Průser je totální zašlapání živnostníků, především řemesel. Neučí se to a potírá se to. A hlavně to není o tom „uživí nás to“, ale uživí to ty lidi. Za „montovny“ poděkujte, protože to není jen o těch pár lidech u pásu, ale musíte za tím vidět i veškerý technický personál, servis, logistiku,….
                      A abych byl na závěr patřičně hnusný, vrátím se k haviřum. Jak dlouho už se mluví o nerentabilitě těžby OKD? Kolik z nich se začalo shánět po jiné práci?

                    14. asi vetsina tech co neco umi. Ale hornik neni zadna hitech remeslna profese.je to tak na urovni kopace kanalu. Jasne, jsou tam i odborny profese, ale tech zas tolik neni a nebudou mit takovej problem sehnat jinou praci.ale co s padesatiletou lopatou co nic jinyho neumi?

                    15. a proč by si měli shánět práci? nejsou přece blázni aby stahovali kalhoty když se brod ještě daleko. vždyť mají jistotu že na hubu nepadnou, dostanou dávky, rekvalifikační program, školení, dotace. proč by měli jít do nejistoty, stěhování, učit se něco jiného, přijít o sociální jistoty… jó takhle kdyby věděli že měsíc po ukončení těžby pomřou hlady, to by se hledalo jinak. (nic proti havířům, chovají se v daných mantinelech poměrně racionálně a to jim nelze zazlívat).

                    16. tak hlavne spousta z nich nic jinyho neumej a kdyz nic neumis, tak se blbe odchazi.

                    17. ale oni něco uměj. oni uměj každej den vstát a přijít do práce a tohle dělat pět dní v tejdnu, uměj se nezabít, nezabít parťáka když něco chce, atakdále. to není málo (bez legrace! to spousta klientů úřadů práce neumí.). neuměj vzít budoucnost do svejch rukou, protože se to v závětří odnaučili, a ve střednědobém horizontu by si odchodem z dolu pohoršili, tak se tam jako žáby postupně vaří až se dovaří do konce.

                    18. a tak jasne,lepsi vrabec v hrsti,zadna kase se neji tak horka, vono to nejak dopadne a kdovi co bude za rok, zejo. Krom toho zijou v oblasti ktera je uzce specializovana na dulni prumysl a nekvalifikovana prace mimo tenhle obor se hleda hodne spatne.

                    19. Pokud Bures koupi OKD, tak vlada slozi odu na ANO. A pak nebude potreba zadne delniky nic moc ucit, beztak by pak treba sli jinam. Vratime se k Fordove modelu.

                      Havire poslouchaji, protoze jich je hodne. Kdo poslouchal treba fotografy, ze prisli o praci diky digi? Kdo poslouchal tiskare, ze prisli o praci diky PC? Atd…

                      Haviri byli pilirem socialismu. Holt konci i s nim, i kdyz po prodleve. OKD bylo rozkradeno uplne stejne, jako fura jinych fabrik u nas a taky se stat neposral. Ale, spravedlnost neni, kdo vice rve, vice dostane.

                    20. Bures ale nekoupi OKD, protoze za OKD je 10 miliard sekera a lidi jako Bures vzdy jen privatizuji zisky. Naklady jsou naopak lidmi jako Bures a Sobotka nasilne socializovany. Jinymi slovy tech 10 miliard (tisicovku na obcana) zatahne opet ta zdravotni sestra s platem 15t. cisteho anebo ucitelskej s 16,5t cisteho. Nikoliv ovsem komunita cikorek na davkach. Ovsem mistni mistri meho ignorelistu by zajiste prisli s tvrzenim, ze presne tak to ma byt.
                      P.S> Kdyby u nas byla high tech, tak by se i s temi naklady statu dalo lehceji nakladat, jenze pokud u nas bere spockovy technik nebo ajtak 150tis mesicne a to je asi tak platovy strop, ktery u nas zamestnanec muze vydelat, tak ten samy spickovy technik nabo ajtak v Nemecku bere 45-100tisic , ale Euro. Tudiz takove specialisty u nas nemame, tudiz misto, aby nase inteligence zivila deset lopat na davkach v CR, tak radsi zivi 100 lopat v Nemecku a jeste ji yustane 10x vice penez na vlastni utratu. K zadnemu Fordove modelu se asi nevratime, protoze v oblasti low tech jsou nasi delnici na svetovem trhu pomalu zadarmo drazi (srovnejte si nase vyrobni naklady a vyrobni naklady v Cine).

                    21. Re: zrg1
                      24.5.2016 v 12:27

                      Za Chemapol taky neplatil, proc by najednou platil za OKD?

                    22. Spíš by mě zajímalo, jestli to náhodou není tak trochu střet zájmů, když nejprve naše vláda (pravděpodobně) rozhodne o oddlužení OKD a o sociálním programu pro propuštěnézaměstnance a následně osekaný zbytek OKD schopný produkovat zisk řádově po dalších 5-10 let opět ta samá vláda „výhodně“ zprivatizuje. Lidi, jako je agent Bureš by už z principu neměli o takových věcech vůbec rozhodovat.

                    23. Re: zrg1
                      24.5.2016 v 12:42

                      Ano, to je sice pravda, ale koho to sere? Burese? Vladu? Jo, aha… volice. Ale ted nejsou volby, takze ted muze volice srat, co hlava raci. A to je asi tak vse. K volbam budou koblihy obzvlaste vypecene, mozna i klobaska pribude. Nebo jogurtik?

                    24. 45.000-100.000 EUR ano, ale rocne.

                    25. 45.000 euro rocne je napriklad plat nejlevnejsiho SAP konzultanta v SAPU v Nemecku. Typicky ma ale 80.000 euro rocne. Ovsem tito lide u nas dosahuji plat kolem typicky do 60.000 Kc mesicne. Vyjimecne 85.000 Kc. Pokud jim uz nahodou da firma 100.000 Kc a vice, tak si je vetsinou najmou jakol externisty na pul roku, pricemz jim maji vyresit naakumulovane problemy za posledni 2 roky a kdyz jim to vsecko vyresi, tak je zase s velkou pompou propusti a tak nejak to tu u nas funguje, pokud se nebavime o par gigantickych firmach, ktere si mohou dovolit platit takto velkoryse sve zamestnance.
                      Pak jsou tu ale opravdu spickovi lide, kteri maji napriklad vlastni know how a se kterymi stoji a pada cela firma. Tito maji zminenych cca 150.000 Kc mesicne a casto jsou take spoluvlastnici firmy. Podobni lide v Nemecku ale opravdu nepracuji za 100.000 euro rocne.

                    26. zrg1 24.5.2016 v 12:27

                      Opět tam máte chybu. Ani sestra ani učitelskej nic nezatáhne. Platí je stát z nakradeného, podobně jako cikorky. Zatáhnou to ti, které stát okrádá.

                    27. ale to si piš, že to učitel a zdravotní sestra zatáhne. je úplně jedno, jestli plat sestry stát přerozděluje anebo ne. Kdyby stát plat zdravotníků nepřerozděloval a platili by je tržně samotní pacoši (v případě učitele žáci) nic to nemění na faktu, že ty peníze produkují jak sestra, tak učitel svou prací, kde vystupují z pozice dodavatele služby a mají své odběratele služeb. Stát nic neprodukuje, jen funguje jako prostředník a IMHO velice neefektivní prostředník přerozdělování peněz, ale když to tak lid chce…

                      Z pohledu te sestry ona dodava sluzby srovnatelne (ne li lepsi) nez jeji kolegyne v Nemecku a dostava za to 5x mensi mzdu. To je asi tak jedine, co je tu podstane. A je to chyba tohoto statu jako spatneho hospodare, nikoliv te sestry.

                    28. Už se blížíte:). Ano, stát nic neprodukuje, pouze si bere od těch, kteří produkují. Dá-li něco učiteli a zároveň mu část sebere, tak žádné nové peníze nezíská. Takže aby zamázl nějakou sekeru, musí brát někde jinde.

                    29. Ale vubec ne. Sestra produkuje realnou sluzbu, ktera je pokurvena postbolsevickou mantrou, ze zdravotnictvi ma byt zadarmo a pro vsechny. Ve skutecnosti zdravotnictvi neni ani zadarmo, ani pro vsechny. Jako vse, co ridi CR, je prace zdravotni sestry hluboce stresujici, nemotivujici a bezutesne zamestnani, ve kterem pomalu nikdo nechce delat, protoze je mimo jine 5x financne podhodnocene oproti tomu, co by lide od takoveho zamestnani ocekavali.

                      Pokud v Deutschlandu hodnoti praci sestry 2500 Euro mesicne za nesrovnatelne lepsich podminek, tak proste neni realne udrzitelne (bez zelezne opony a pohranicniky s nabitymi SA58) chtit po te same sestre v CR, aby makala v ceske nemocnici za 15 tisic Kc s tim, ze to je realna trzni cena jeji prace v CR a jedina vec, kterou se provinila, je ze se narodila o 50 km vedle. Protoze trni cena jeji prace je uplne stejna, jestli osetruje ceskeho pacose nebo nemeckeho pacose. Neni to tak, jak by tu vysvetlovali dementi na mem ignorelistum, ze nemecka sestra ma 5x vyssi produktivitu prace. Stejne jako to vedi ajtaci, lidi na stavbach a tak dale.

                      Ze cesky pacos neni pripraven platit tolik jako nemecky pacos neni vubec boj te sestry. On by totiz cesky pacos byl schopen platit stejne jako nemecky, ale to bychom se nesmeli zbavovat vysoce placenych high tech odborniku a naopak si tu pestovat neproduktivni delnasy u pasu, kteri jsou porad na globalnim trhu drazi oproti cinanum, vietnamcum, bangladesanum, severnim korejcum a tak dale.

                      Takze abych to shrnul. Ramcovy priklad. Sestra v CR i v Nemecku vyprodukuje urcity objem sluzeb, ktere v Nemecku maji cenu dejme tomu 5000Euro mesicne a z toho sestra dostane 2,5k Euro jako plat a v CR 30t. mesicne, z toho dostane 15k jako plat. Je uplne irelevantni, jestli tech 15k zatahne stat ze zdravotniho pojisteni anebo by pacosi sestry natvrdo v nemocnicich vysolili 30k, stat to zdanil a s velkou pompou dal sestre 15k a zbytek by sezral na svoje bezedne vydaje. A je uplne jedno, ze sestra zavisi na pacosich, protoze v komplexni ekonomice kazdy na nekom zavisi a vsichni hromadne zavisime na cinskem importu, protoze bez Cinanu uz nejde vubec nic, ani ta blba Babisova repka na polich.

                    30. Mne by vcelku nevadilo, že se nějaká firma rozloží na dílčí části a některé se zruší. To je normální a jedině dobře, podmínky se mění a s nimi i firmy. Nicméně OKD pravděpodobně do prdele jít nemuselo, v tom je ta škoda. Jen se dostalo do rukou lidí, kteří jej neuřídili, jak se to po revoluci stalo s fůrou firem. Však i JZD na naší dědině po několika kolech skončilo v rukou vyhlášené svině, protože družstevníci po čtyřiceti letech prostě už neuměli nic jiného než být zaměstnanci. Nenašel se mezi nimi ani jeden, který by se o firmu postaral, a tak je to dnes Babišovo.

                    31. Záleží na pohledu. Neuřídili? Podle toho, co prosáklo, tak majitelé byli dostatečně saturováni. Z jejich pohledu to uřídili skvěle. Podobně je to u toho JZD. Vlastní ho sice Bureš, ale z pohledu zaměstnanců je to ok, mají práci.

                    32. Re: kat
                      24.5.2016 v 13:00

                      Jo, to mne vzdy pobavi, jak nekdo argumentuje tim, ze Bures zamestnava X tisic lidi. Zrejme pred jeho prichodem z nebes se tito lide pasli. Ja znam osobne dva pripady zemedelcu, kteri naopak pred prichodem Burese praci meli, zatimco nyni sotva zivori, protoze konkurencni Buresovo JZD diky cerpani dotaci zere vsechno okolo.

                      Proti Buresovi bych toho mel o mnoho mene, kdyby to byl alespon kapitalista a ne jen cerpac dotaci.

                    33. Nijak nehodnotím Bureše a jeho „podnikání“. Za Bureše si tam můžete dosadit klidně někoho jiného:).

                    34. Re: kat
                      24.5.2016 v 13:24

                      To nepopiram, jen, ze ti ostatni se aspon nesnazi ukazovat denne v bedne. Kdyz uz zlodej, tak ale aspon trosku zlodejske etiky…

                    35. To máte takhle, místnímu vlastníku by asi nebylo jedno, že všechna jejich zařízení vypadají jak ruiny, z areálů se tahají kvanta bláta na všechny cesty kolem, nejsou schopni zorat celá pole (i když se jim nálety odklidí i s kořeny), osevní postup je fraška, kvalita půdy jde dolů atd. Dříve či později jakožto vlastníci větších celků půdy praštíme do stolu a celé to přesuneme pod obec, která bude pouze kosit trávu a pobírat dotaci na údržbu plochy. Jako louka to neutrpí a nula od nuly pojde.

                    36. Jasně, vydělali. Jenže takových vydělátorů je tu moc, zatímco podnikatelé tvořící hodnoty jsou vzácné zboží.

                    37. Svalování viny na stát či ščkolství je trošku podpásovka. Každý, kdo se chce jakékoliv řemeslo nauřčit, na to může vlítnout a do roka je již ouplně jinde, byť začínal od nuly. Několikaletý učňák je spíše ztrátou času nežli školou řemesla.

                  2. taktak … mohu jen potvrdit …

              4. „Takze ti, kteri na to meli koule a nemeli zavazky, tu zahodili sve dosavadni zivoty a sli do zahranici zacit budovat vse od nuly a ti co tu zustali jsou 2 extremy. Rychlozbohatlici, kteri si nechaji postavit plot kolem sveho pozemku za 150 milionu anebo flakaci na davkach a socialni paraziti. V cim dal tim mensi mire tu ziji posledni naivni dobraci, kteri na sobe nechaji stipat drevo a makaji na 110% za 25% platu a chcou to uz jen doklepat do duchodu, ktery asi stejne nedostanou.“

                To už je vážně demence těžkýho kalibru. Nečkal bych, že to někdy řeknu, ale zlatej urza(ten se teď asi směje)…

                1. Samozřejmě, je to nesmysl. Plot mě stál jen osmdesát tisíc, včetně betonové podezdívky a branky!

                  1. Máme tu kvůli tomu založit sbírku?

                    1. Ano, těch chybějících 149920000 by se mi celkem hodilo.

                    2. Obávám se, že zde v diskuzi na Dfensovi, vám nikdo peníze asi dávat nebude. Kde se tady vyloupli takový sociálové, je mi záhadou.

                    3. Tak snad to není tak moc, akorát tak na jeden plot…

                    4. Když to řekl zrg1, tak určitě no.

                  2. Taky nejsi Stanislav Pros nebo Petr Otava nebo Viktor Koláček o Bakalovi už vůbec nemluvím, aby sis mohl dovolit plot za 150 mega…. To je totiž ta honora, která tu určuje pravidla a je jim takříkajíc šumák, že 10.000 zaměstnanců z OKD a navázaných společností skončí pravděpodobně kvůli jejich činnosti na dlažbě. A jelikož v tom jede i aktuální premiér Sobotka, tak politické řešení bude to zamést pod koberec a daňový poplatník ať to zatáhne…
                    Takže například i ta zdravotní sestra ze svého platu 15t. čistého a „nadstandardních“ pracovních podmínkách v rozpadající se nemocnici v třísměnném provozu a 10 hodinama přesčasů týdně. Srovnávat to s Německem znamená, že jsi mimozemšťan.

                    1. Já nevim, proč už dávno nežiješ v rusku. Tam bys tyhle problémy řešit nemusel :)

          3. No, ono to má ale ještě jednu stránku a sice kolik jsou ty firmy ochotný těm zaměstnancům zaplatit. A kolikrát to prostě je tak, že ta ty prachy jim tam nikdo schopnej dělat prostě nepůjde, protože schopnej a šikovnej člověk už dávno práci má a líp placenou, takže zbejvaj ti, co nikdo moc nechce.
            To už není jako v devadesátých letech kdy byl k dispozici nadbytek zkušenejch lidí s praxí ze zkrachovalejch fabrik, co byli ochotní dělat za hubičku jen aby měli práci. Dneska už nastává doba, kdy je potřeba kvalitní lidi kvalitně zaplatit. Nebo masově dovážet Bulhary nebo Rumuny co za tu hubičku dělat budou.

  3. Jen lehký přípodotek k aktuální poloze daňového systému na Lafferově křivce: nejsme vpravo od globálního maxima, jsme bohužel ještě kus před ním. Ono se to těžko matematicky prokazuje, protože reálná Lafferova křivka je multidimenzionální křivka, jejíž parametry se ještě navíc vzájemně ovlivňují, ale mám za to, že parciální maximum bylo překročeno u nás v poslední době jen jednou a krátce, před pár lety u daně z PHM. Jinak stát nás může drtit ještě víc než teď a také že to udělá.

    1. A co místní samozvaný odborník na makroekonomiku, aplikovaný chemik Kalousek ?
      Jak vysvětlíš, že po zásahu maestra Kalouska jsou naše reálné ekonomické výkony (osekané o inflaci a nárust státního dluhu) stále pod úrovní výkonů z roku 2008 ?

      http://cdn.tradingeconomics.com/charts/czech-republic-gdp-per-capita-ppp.png?s=czenygdppcapppcd&v=201604041846n

      zatímco bratři Slováci, kteří nebyli Kalouskem postiženi jsou krapet někde jinde ?

      http://cdn.tradingeconomics.com/charts/slovakia-gdp-per-capita.png?s=svknygdppcapkd&v=201604041811n

      1. i) Potom neznamená proto.

        ii) Z porovnání dvou zemí nelze izolovat jedinou příčinu pozorovaných rozdílů, jsou toho mraky, co se liší.

        1. kecy prdy kuličky. Chemik Kalousek nám šel dokázat, že to dokáže a dodnes mu to Pražská kavárna žere i s navijákem. Jeho krizový způsob řízení ekonomiky během hospodářské recese napáchal reálně ještě větší škody, než ekonomická recese samotná, což je naprosto jasný a neoddiskutovatelný fakt, žádná jaderná fyzika.

          Mimochodem to i velmi silně rezonuje v Wisdom of Crowds prostých lidí, nad kterou se Kilmore tak ostentativně povyšuješ (ano, i Kalousek se povyšoval).

          1. To nevíte a ani Kalousek to neví. Politik se samozřejmě musí bít v prsa, že všechno zvládne, ale má to nulovou korelaci s realitou. Možná pomohl, možná uškodil, každopádně větší část děje probíhala nezávisle na jeho snažení :-)

            1. podle mě uškodil všemu, na co šáhl. Samozřejmě nebyl jediný, kdo naši republiku dovedl do toho Nečasu, ale měl na tom všem lví podíl.

          2. Kalousek udělal poměrně kosmetické úpravy na státním rozpočtu, efekt nijak zásadní. Mělo to asi stejně „trvalý“ efekt jako Bártovo pozastavení některých staveb. Celou situaci výrazně zhoršila spíše hysterie na straně představitelů krajů, měst a obcí, které bez skutečně zásadního daňového propadu osekaly investice, přestože bylo v tu chvíli (při padajících cenách stavebních prací) naopak logické ve výdajích na infrastrukturu pokračovat, anebo dokonce uspíšit některé plánované akce.

            Lidová moudrost je dobrá v obecných záležitostech života, například že se spíše nekrade, nelže, že by jeden měl koukat najít slušnou holku a založit včas rodinu, nechlastat, nepřehánět to s prací na úkor rodiny atd. Už u techničtějších problémů jako automobily stojí lidová moudra často za vyližprdel. A co se týče ekonomie, tak snad ještě lidová moudrost našich dědů měla nějaký smysl, ale jejich zásada spíše spořit a nezadlužovat se, na to dnes lid také sere. Tak co bych byl z těch plebejských mouder podělaný!

            1. http://www.usdebtclock.org/

              protoze pokud dosud nejaci pitomci dovedli stat na buben, vzdycky to skoncilo svetovou valkou. A USA delaji prvni a posledni, aby jejich ekonomicky kolaps skoncil valkou v Evrope.. protoze v Libyi, Iraku, Ukrajine, Syrii, Afghanistanu, Jemenu .. a tak dale .. to uz rozbili a rozkradli a moc dalsich destinaci, kde by to mohli rozbit neni. Takze se vrati k oblibenemu scenari, ze nam v Sarajevu zabili Ferdinanda anebo v Gliwicich prevleceni nacisti prepadnou nemeckou vysilacku. Porad dokola. Lid vi naprosto presne, co se chysta. Protoze lid neni tak blbej, jak by si media prala.

      2. Kdybych to uměl vysvětlit, a ještě navíc tak, aby to každý pochopil (i voliči levice), tak už tam sedím místo něj, kroutím potenciometry od daní a dotací a jezdím v tmavomodré A8L W12 s elektricky ovládanými roletami na zadních oknech :-)

    2. Stát nás může drtit bez ohledu na to, jestli je to racionální nebo ne.

  4. D-Fensi, už před časem jsem říkal, že jste se přidal k temné straně.

    1) V podstatě totiž vůbec nemluvíte o Lafferově křivce, ale o prostinké úvaze, že při nulové dani je celkový výběr nulový a při stoprocentní bude také. To je tak všechno, co to má s Lafferovou křivkou společného.

    2) Mezi Lafferovou křivkou a libertariánstvím (proč tomu u nás prostě neříct liberalismem?, nejsme ve Státech) také těžko hledat nějakou vazbu. Libertariáni zpoza oceánu stojí většinou na zádech rakouské ekonomické škole, Lafferova křivka je (docela primitivní) mainstream.

    3) Jediné maximum na Lafferově křivce je projevem primitivismu Lafferova modelu, ne reálný fenomén.

    4) Libertariáni Lafferovu křivku ponejvíce ignorují, protože podstatou libertariánství skutečně není tužba maximalizovat výnos náležející státu. Je jim tedy putna, zda stát operuje vlevo nebo vpravo od nějakého iluzorního optima, které si vymyslela neoklasika. Z hlediska libertariánů totiž optimem je nula!

    5) Významná část lidí volá po represi, protože významná část lidí není nijak chytrá. A i z chytrých lidí se většina zabývá něčím, takže zatímco řeší například vývoj software, anebo vyrábějí auta, uniká jim, jak společnost funguje a mají na to názory velmi podobné hospodským názorům na auta nebo fotbal. Vlastně i tenhle článek má takovou hospodskou kvalitu. Z těch, kdo se společenskými vědami zabývají, je zas většina státními zaměstnanci a jejich kariéra je závislá na vydávání pochvalných zvuků, ne kritice chlebodárcovy činnosti. Myslíte, že to pár stovek lidí v téhle zemi, kteří se příslušně vzdělali, ale mají dostatečnou osobní svobodu, aby si říkali, co chtějí, vytrhne?

    1. Ale ale ale. Libertianismus je vyhrocená forma liberalismu, jak ti napoví každé dítě školou povinné. Takže to rozhodně nejsou totožné pojmy. A současné pojetí neolibertanismu, jak ti opět napoví každé školou povinné dítě, velmi silně připominá slavný výrok Jiříka Paroubka, že dluhy se neplatí. Hlavně tedy v USA. Toto není zrovna moc chytrý a prozíravý přístup. Viz komické snahy USA o prolomení stropu pro deficit federálního dluhu každý rok. Viz nulové úrokové sazby.
      Viz kritika libertianismu třeba zde:
      http://www.telesurtv.net/english/opinion/Neoliberal-Economists-Against-Bernie-Sanders-and-Common-Sense-20160331-0026.html

      Investoři už dávno vědí, že USA jsou insolventní a celý svět se připravuje na brutální ekonomickou recesi.
      Problém je, že nejvíce se dá vydělat těsně před bankrotem a investoři se snaží vystihnout ten správný okamžik. Může to být už zítra a může to být za půl roku…

      A jinak pěkně to má popsané ten borec na Nemesis…, velmi výstižně popsáno, kam to neolibertanismus dovedl…
      http://www.nemesis.sk/bankovej-elite-sa-zacina-situacia-rozpadat-pod-rukami-investori-sa-pripravuju-na-devalvaciu/

      1. Njn, to je těžké, když čtete takové sračky:

        i) Libertarianismus je americký termín, neboť „liberal“ se tam rozumí jako sociáldemokratický, a bylo nutno pro liberalismus vymyslet nové slovo označující v podstatě starý obsah.

        ii) Liberalismus/libertariánství se vyvíjí a mezi jednotlivými proudy jsou rozdíly, libertarianismus ale není vyhrocená forma liberalismu. Takový Gustav de Mollinari před bezmála dvěma staletími byl výrazně vyhrocenější liberál než celá řada lidí, kteří se dnes označují za libertariány.

        iii) K neoliberalismu se nikdo nehlásí, to jen různí kritici všeho možného něco (ani neví co) tak označují. Obvykle kterýkoliv ekonom něco řekne, je to hned neoliberální (protože ekonomie je neoliberální, děti, áááno) Ten debil z Vámi odkazovaného článku neváhal za neoliberála označit i Paula Krugmana!

        1. Paul Krugman má v NY times sloupek s názvem: The Conscience of a liberal (Svědomí liberála)
          Takže se ta opice asi za (neo)liberála považuje, že ? Minimálně politicky.

          http://krugman.blogs.nytimes.com/

          Ono je to nakonec úplně jedno, jestli se ekonomicky opice Krugman považuje za Keynesiána anebo za Marťana, ve skutečnosti je to nohsled Clintonové a neolibertián jako noha. Přesně, jak to o něm píší nezaujatí lidé. Typický židácký bankéř ve službách politického establishmentu…. anebo je to vlastně naopak ?

          1. Jak jsem Vám psal výše, v americe je „liberal“ označením pro sociálního demokrata. To Krugman skutečně je.

            Neoliberal se jako termín začalo používat v kontextu oživení některých myšlenek klasického liberalismu na konci sedmdesátých let v souvislosti se selháním keynesiánské synteze a stagflací. Je to ovšem termín pejorativní, který vymysleli odpůrci tohoto vývoje. Sami neoliberálové by se spíše označili za klasické, evropské liberály, případně libertariány.

            Neolibertarianismus je nějaký Váš vlastní výrobek.

            1. problém je, že liberální (sociálně demokratický) Krugman zastává typické pozice libertiána, takže kde je ten rozdíl ? Možná v rovině akademické diskuse o ničem. Já tu vidím představitele židovské kliky bankéřů, kteří si platí nastrčené politické loutky typu Clintonová a kteří :
              a, vedou USA do dluhové pasti a celý svět do brutální ekonomické recese
              b, vedou USA a jejich (nedobrovolné) spojence do studené (horké) války proti Rusku
              c, maximalizují zisky nadnárodních korporací a bank na úkor národních ekonomik
              d, zastávají utopické ekonomické teorie odtržené od reality, oproti nimž letadlové finanční hry jsou nevinnou dětskou zábavou

              1. Krugman (sociální demokrat) soustavně kritizuje libertariány / liberály, je to prachsprostý zastánce silného státu, deficitního hospodaření a obecně keynesiánec. Pokud chcete vidět nějakého liberála/libertariána, podívejte se třeba na Rona Paula.

                Jinak souhlas a), první polovině c) a d), to je jasný Krugman. Jeho pozici vůči Rusku neznám, takže b) nehodnotím.

            2. P.S:
              Neolibertarianismus je muj vlastni vymysl ? Fakt ?

              https://en.wikipedia.org/wiki/Neo-libertarianism

              Predbezna diagoza – machr jako Kalousek .. a patent na pravdu.

              1. OK, není to jen Váš vynález. Ale to je tak všechno, co ten odkaz dokládá.

                1. kecy prdy kuličky, pořád dokola. Právě jsi o pár řádků výše tvrdil, že černá barva neexistuje, dostal jsi důkaz, že existuje, tak aspoň tvrdíš, že teda připouštíš, že černá existuje, ale že to není důležité, protože černá není zelená. Možná takoová argumentace zabere na nějakého naivního idiota s IQ tykve, ale spíše je to zralé na diagnózu u nějakého specialisty skrz duševní zdraví….

                  1. Dostal jsem důkaz, že někdo mimo Vás ten pojem také používá, nic více. Ten článek má ale celou řadu závad označených výrazně už v záhlaví. Dále popisovaný termín nedává dobrý smysl, jelikož libertariánství a konzervativní ideologii lze mísit jen velmi obtížně a rozhodně ne naznačovaným způsobem. Je vůbec těžké identifikovat někoho, kdo se takové věci zastává vyjma pár politických prostitutů. A konečně zůstává záhadou, kde se tam vůbec bere to „neo“, snad jen pro odlišení od paleolibertariánů.

                    Do mého IQ Vám nic není. Stejně tak já Vás tady nechválím, že s informacemi pracujete hůře, než jak pejsek a kočička vařili dort. Ti tam alespoň dávali samé dobré věci.

        2. Marná snaha, zrg1 je všeho expert nejpovolanější, to nevíte? Je to jedinej uživatel, kterýho mám v ignore, jeho literární tvorba by zřejmě mohla léčit rakovinu, pokud platí že zlo je potřeba vyhnat zlem. Normální člověk se vyjadřuje k tomu, čemu rozumí a jinak poslouchá a učí se, ale jemu nedělá problém poslat všechny absolventy jaderný fyziky do prdele, protože on by samozřejmě postavil mnohem lepší Temelín se svým patentovaným „termovarným“ reaktorem, nebo co to tenkrát plácal, ale to až po tom co by všem domácnostem nařídil zabezpečenou infrastrukturu na „těžce modifikovaném hardware a těžce modifikovaném os“. Není tedy divu, že ani ekonomie mu nedělá problémy. Patrně nezapomněl zmínit, že USA je „nad propastí“ a určitě každou chvíli zbankrotuje (do 5 let), což se říká už asi 30 let a nestalo se tak jen proto, že si to Američani nechtěj přiznat a tak všichni čekáme až si zrg udělá čas a doletí jim to říct. Liberál, libertarián, všechno jedno, zrg nemá čas zaobírat se kravinama :)

          1. USA zkrachují, o tom žádná, každé impérium nakonec musí. To je asi tak jako předpovídat další hospodářskou krizi. Skutečné umění je uhádnout, kdy se to stane :) Zgr zřejmě došel k závěru, že kdyby říkal „někdy později“, dostane se mu méně pozornosti, než když bude prohlašovat „do pěti let“. Zároveň za pět let už nikdo ani nevzdechne, co se tu dnes napsalo…

            1. do pul roku…

              1. Ani omylem. Do půlroku je tu tak hospodářská krize, ale ne krach americké říše.

              2. http://www.nemesis.sk/predsednicka-fedu-sa-skoro-porgcala-ked-toto-zistila-a-dovod-preco-krajiny-bricu-kolabuju/

                a nejhorsi na tom je, ze ten borec z Nemesis.sk vse predpovedel uz 2roky dopredu a vse se to plni do puntiku…
                takze nejake vykriky „jehovistu v telke“ kteri jsou „hrozne prekvapeni zapornymi urokovymi mirami v EU“ a „prekvapivou hospodarskou stagnaci v USA a EU“ pusobi prinejmensim neverohodne, kdyz tady je vse v nerozporovatelnem sledu logicky navazujicich udalosti vysvetleno a predpovezeno na 2 roky dopredu…

                1. xD xD xD

  5. „…Samozřejmě je marné připomínat, že se ta očekávání stejně nenaplní a vyšší míra zdanění dopadne právě na ně, ale to je jim jedno, protože to většinou nejsou s to tak daleko domyslet.“

    Myslím se, že to není o tom, že by vohnouti nedokázali daleko myslet. Oni v prvé řadě absolutně netuší, jaké daně mají, protože podle nich to přece platí „ten hajzl zaměstnavatel a jenom ať mu to Bohouš s Andrejem natřou hele mámo“. Schválně si to někdy vyzkoušejte se v knajpě zeptat přísedících, když příjde téma „vole já to platím z daní…“, kolik těch daní vlastně odvedli – odpoěď bude nejprve ticho a pak něco ve smyslu „hele to je jedno, von si to někdo ukradne stejně jinak…“

    1. Asi tak. Treba tiež povedať že skutočne bohatých (ktorí sú aj sponzormi/vlastníkmi politických strán) sa nejaké zvyšovanie daňových percent vôbec netýka, lebo všetci dávno perú cez daňové raje. Zaplače zasa len „stredná trieda“ (hlavne tá v nevoľníckom postavení zamestnanca ktorá nemôže dobre „optimalizovať“).

      Takže máme krásnu spoluprácu oligarchie so socanskou cirkvou ktorá im oblbuje plebs presne ako v stredoveku, keď na to používali katolibancov. Klasická demogarchia: ľud, démos, síce volí (keď to tak chce), ale kandidátov vyberá a platí oligarchia.

      Ako vraví klasik – dane sú poplatok ktorý platí stredná trieda aby chudobní nezabili bohatých.

      1. Ovšem je nutno podotknout že pokud někde ve světě nastala situace, že chudobní začali zabíjet bohaté, tak nakonec to nejvíc odsrala právě ta střední třída, protože většina bohatých vzala hesla ke švýcarským účtům a zdrhla do ciziny a ti rozzlobení chudí se nakonec zahojili právě na té střední třídě.

        1. Hlavně – pro chudobné/vohnouty je bohatý každý, kdo bere více, jak oni. Pro vohnouta platí rovnice „bohatý = má více peněz, než vydělám já“, takže i lynč střední třídy bude z jeho pohledu ospravedlnitelný, protože rozdíl mezi middle a top class je pod jeho rozlišovací schopnost.
          Iniciační událost pro nějaký společenský pohyb by mohla být implantace EET do každodenní praxe. Protože se má v prvé řadě týkat majitelů restauračních zařízení, je docela pravděpodobné, že vohnout zaregistruje konec poslední knajpy v docházkové vzdálenosti od jeho domova a bude to vnímat negativně. Sice jsou v Lídlu lahváče levnější, ale to by znamenalo je odtahat v tašce domů (vohnout je od přírody líný) ale hlavně je musí zkonzumovat v teple domova pod dohledem své drahé polovičky Máni (která mu konzumaci hlasitě vyčítá, což dříve řešil útěkem právě do nyní zkrachovalé hospy). Ono je rozdíl mudrovat nad sklenicí točeného se stejně postiženými jedinci, a cucat lahvové se stále stejnou zvukovou kulisou „Už zas nic neděláš, nic neděláš, jenom chrápeš na tom otomanu po dědkovi a leštíš ty svý cibule“.
          Autor praotce všech vohnoutů Švejka Jaroslav Hašek kdysi prohlásil, že vláda, která zdraží buřty a pivo, padne. Tady se nejedná o zdražení, ale rovnou o cílenou likvidaci vybraného odvětví dalším házením klacků pod nohy těm, kteří v tomto odvětví podnikají a zatím jim chuť do práce nevzalo ani neustálé kličkování před nařízeními a regulací. Revoluci to zcela jistě nevyvolá, zato změnu vnímání osoby agenta Bureše jeho elektorátem zcela určitě ano. Od „Andrej je pašák, proče zatočí s tamtěmi grázly podnikatelskými“ k „Babiš zlikvidoval hospodu, kam jsem chodil XX let“. To už asi nezachrání ani kobliha z Penamu, ani volební gulášek z nejvybranějšího separátu z Maso Planá.

          1. Svet je dneska dal…
            Ty lidi si reknou:
            Hele, jak ten svine hostinskej nas celej zivot odiral a sam ma 5 oktavek v garazi. Vidis, konecne si na nej doslapli a uz svine skoncil. Hajzl jeden.

            A to bude cele

          2. No, hlavne uz kroutime ctvrty metr toho perfektniho vyberu dani a ja stale nemohu nikde dohledat ta cisla, kolik se tedy vlastne diky tomu zazraku vybralo konecne navic a co s tim bezradny stat bude delat.

            1. :) Teda to muselo dát příšernou práci, to kontrolní hlášení a přitom taková blbost, co?

  6. Vždy, když máme dvě krajní polohy, spojnice mezi nimi je hladká křivka s jedním maximem. Potíž je v tom, že ono maximum neumíme jakkoli vypočítat a podle politické barvy se pohybuje do jedné, či do druhé krajní polohy. Ve své podstatě je to náboženská křivka. Je to stejné, i když v obrácené rovině, jako nám centrální banka ordinuje nikým nevysvětlený údaj o blahodárné inflaci kolem dvou procent. Když je TO pod dvě procenta je to na píču a je třeba tomu zamezit ať to stojí co to stojí. Pokud TO je nad dvě procenta, je to taky na onu píče ale nějak méně, a dá se s tím bojovat s menšími náklady. Stejně tak s kurzem. Svaté číslo je 27 kč za euro a této modle se podřídí vše, nehledě na katastrofu jenž nás jednou, po tomto zločinném kroku centrální banky, dostihne.

    Lafferova křivka je náboženská monstrance jež je nesena na čele průvodu těch správných politizujících ekonomů. Přirozeně je to i politicky vítaná podpora pro různé zájmové skupiny jak prostému lidu vysvětlit, že je třeba na ně udělat tu, či onu levárnu.

    1. Matematicky to nemáte úplně přesně :-) ale ano, původní Lafferova křivka je jen konstrukce, která která ukazuje, že někde mezi 0 a 100 % leží maximum výběru daní. To maximum samozřejmě přesně vypočítat neumíme, ale minimálně dvakrát v historii bylo v rozvinutých ekonomikách prokazatelně překročeno – UK a Švédsko, takže jeho polohu umíme odhadnout. Je podstatně výš než je celková sazba daně dnes v ČR.

      Ale jinak platí vše co zde bylo řečeno. Není úkolem státu vybrat od lidí maximum možného a i kdyby bylo, nebudeme vědět, jak to udělat.

      1. Ono je to drobet složitější. Můžeme se stokrát zaklínat, že to optimum výběru daní je ještě daleko, ale je tu ještě jedna drobnost s názvem Paretovo optimum.
        Dovolím si citovat z učených knih
        „Je to takový stav společnosti (z hlediska ekonomického), kdy žádný jedinec nebo skupina již nemůže dosáhnout lepšího postavení bez toho, že by se naopak postavení někoho jiného zhoršilo.“

        No zde jsme již sakra za oním optimem. I zde jej neumíme stanovit-vypočítat. Jde jen pocity. Mohl bych vyjmenovat tisíce výběru daní jež jsou pro jejich plátce již jen obrovskou přítěží a ono „lepší postavení“ se nekoná a konat nebude. Zářným příkladem je Evropská unie jako složka jenž vychýlila ono „lepší postavení“ mimo „měřící“ rozsah. Je to taková nerovnováha, že je jen otázka času jež tuto instituci pohřbí a bude zase něco Norimberkých procesů.

        1. Teorie Parretova optima mi trochu nesedí, už proto, že se ani nedá dokázat, že existuje :-) Ba ani pocitově si nemyslím, že hrajeme nějakou hru s nulovým součtem. Ale o daňové zátěži si myslím zhruba totéž co vy :-)

          1. No vidím, že ona sranda dokazování nenajde odpovědi. Ve své podstatě z „věd“ sociologie, psychologie, ….. ekonomie, nelze dokázat vůbec nic.
            Nobeliho cena za ekonomii je obdoba svatořečení. Svět chce být klamán a tak se klame nade všechny meze, a vždy se najde skupina lidí, jež v tom klamu vyniká a tak se jim po zásluze udělují ceny. Jako odstrašující příklad je její udělení Evropské unii (v jiné oblasti).

            Tudíž ano, i Perretovo optimum je z této oblasti. Z druhé strany, pokud by nemělo reálný základ, potom by nebyl problém daň 100%.

            1. z matematického hlediska je ta funkce v třírozměrném prostoru ( osa x daňová sazba v procentech, osa y výše vybraných daní, osa z čas a zcela jistě má někde lokální maximum (v krátkodobém časovém horizontu) a také globální maximum (pro t jdoucí k nekonečnu) .

              To, že ta funkce nejde teoreticky aproximovat neznamená, že nemá smysl se tím zabývat. Samozřejmě, že zabývat se tím má smysl a z logiky věci bychom se měli pohybovat nalevo od globálního maxima a nepodléhat pokušení hledat lokální maximum, které bude samozřejmě o notný kus napravo od dlouhodobého maxima. Ovšem našim cílem asi nemá být krátkodobě maximalizovat zisk a po nás potopa a spálená země. Že tento názor zastává mistr Kalousek je ovšem jiná kapitola…

        2. Paeretovo optimum se vztahuje na dobrovolnou směnu, vzhledem k daním se to nedá rozumně aplikovat. Ne snad, že by se to nedělalo, ale rozumně to nejde.

      2. Antone Pavloviči, nemyslíte, že 60% je málo?

        1. 60 % je až až, leč realita je taková, že vydržíme ještě víc, vláda to ví a jakmile přijde na to, kde přitvrdit, udělá to :-) Ledaže by se lidi vzbouřili a začali volit pravici, což je ovšem jen planá naděje – většina lidí se naopak k výzvě „pojďte, okrademe bohatší“ velice ráda přidá…

          1. Chtěl jsem říct něco jiného, a sice že nemůžete doložit, že v nedávné historii bylo jakési „optimum“ překročeno dvakrát, v Británii a Švédsku. Za prvé, optimum se jedná pouze z hlediska čistých daňových příjemců. Za druhé, je to i pro ně optimální jen v krátkém časovém horizontu. Za třetí, všichni ostatní mají optimální daňovou zátěž na nule. Za čtvrté, nedoložíte, že problém se týkal jen těch dvou zemí, naopak se lze důvodně domnívat, že většina západních zemí to s daněmi už dostala do neudržitelné oblasti. Za páté, všude kolem sebe vidíme smutné následky toho, že polovina HDP se projebe v naprostých kravinách a nesmyslných činnostech, další generace ztrácí chuť vůbec něco budovat (a hledají se proto kdejaká náhradní vysvětlení, byť konstatování stávající daňové zátěže je dalece nejjednodušším výkladem), náš hospodářský růst je takový nijaký atd. Stát sice ještě může utáhnout šrouby, ale jen za cenu, že to půjde do řiti ještě rychleji.

            1. Mám na mysli švédské daňové peklo ze 70. let, je to dobře zdokumentované, včetně novinářsky atraktivních kuriozit jako byl případ A.Lindgrenové, které byla vyměřena 107% daň z příjmu :-)

              Podobné (ale méně děsivé) to bylo v UK. Thatcherové se to podařilo dát do pořádku, za což ji tam dodnes všichni upřímně nesnášejí.

              1. O tom určitě není sporu. Jde mi však o to, že celý západ to s daněmi dávno přetáhl, nejen kdysi Británie nebo Švédsko. Není důvodu, abychom dlouhodobě nedosahovali růstu 3-4%. A máme co?

                1. Máme … nevíme co. Výkon ekonomiky je imho neměřitelný makroekonomickými ukazateli. Jediné co by bylo relevantní je souhrn výpovědí mnoha lidí o jejich skutečné ekonomické situaci, ale to se taky těžko získává, kór v zemi hospodských kverulantů. Takže moje rodina má za sebou dlouhodobý ekonomický růst, vystřídaný mírným poklesem v posledních letech, který se ale letos zase změnil v růst. S daněmi a úřady vyjebávám po svém, takže se jim mě ještě nepodařilo zničit :-) Víc k tomu říct neumím.

                  1. Ten „neměřitelný“ výkon ekonomiky měří jednoduchý parametr a tím je čistá GDP per capita.
                    Pokud půjdeš dále do historie, tak komparací se stejným parametrem na západ od Aše zjistíš, že za socíku jsme zaostávali za Německem cca o 40% a momentálně stále zaostáváme cca o 25%. Takže ano, v globalu jsme si nepochybně polepšili.

                    http://cdn.tradingeconomics.com/charts/germany-gdp-per-capita.png?s=deunygdppcapkd&v=201604041900n&d1=19160101&d2=20161231

                    http://cdn.tradingeconomics.com/charts/czech-republic-gdp-per-capita-ppp.png?s=czenygdppcapppcd&v=201604041846n&d1=19160101&d2=20161231

                    Dále zjistíš, že zatímco Německo nepřetržitě roste, v ČR máme znatelné záseky, jednak z klausovské transformace a privatizace hned po 89tém, což byl šok z otevření ekonomiky, poté rozdělení se Slováky a pak maras v postkalouskovské éře coby nejhoršího ministra financí všech dob. To znamená, že naše hospodářství je řízeno mnohem hůře, než to Německé a s velkou pravděpodobností, kdyby ekonomiku neřídili diletanti, mohli jsme mít mnohem lepší výsledky.

                    A dále pro českou rodinu je tam ještě jedna přidaná hodnota, kterou lze z grafu vyčíst, že ve skutečnosti se český spotřebitel podílí na našem HDP minimálním podílem, protože většina kapitálu (a tím i daní a dividend) končí mimo Českou republiku. Zejména teda v Německu. Protože ačkoliv výkon našeho GDP per Capita je o 25% menší, naše platy jsou v průměru o 70% menší, než v Německu. Což nepochybně souvisí s tím, že zdanění zisků a vyplácení dividend z hospodářských aktivit na úzenmí ČR probíhá mimo území ČR, jelikož makáme témeř 100% na cizím kapitálu.

                    Chápu, že pro někoho to je vyšší dívčí, ale tvrdit, že ekonomiku „nejde měřit“ je naprostá volovina.

                    1. A jó, o nějakém GDP jsem už slyšel. Leč nemyslím si, že by to bylo něco, čím se dá měřit ekonomika :-) A zrovna tak se nedá řídit. Dá se sice masivními zásahy zdevastovat, ale nedá se řídit. S tím kapitálem máte částečně pravdu, ale není to způsobeno vyplácením zisků mimo území ČR, ale zcela primitivním faktem, že investoři nejčastěji investují ve státě kde žijí. V Německu se německého kapitálu investuje mnohem víc, než v Česku – tak prosté to je.

                    2. Pořád se mi nějak ne a ne zdařit pochopit ono investování, nebo podinvestování.

                      Je možné uvést alespoň jeden příklad investování do naší ekonomiky jenž bude mít v důsledku zvýšení
                      HDP a tím snad i mzdy, potažmo růst bohatství?

                    3. to Opruz, HDP se mzdou napřímo vůbec nesoucvisí. HDP je ukazatel ekonomické aktivity zatímco výše mezd je výsledkem smlouvání mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a souvisí to nepřímo tak, že pokud je vysoký růst ekonomické aktivity , je předpoklad, že na trhu bude nedostatek pracovníků a že zaměstnanci budou mít větší šanci usmlouvat lepší platy a vice versa.
                      Ovšem v Německu třeba teď HDP roste tím, že policajti hlídají připrchlíky, úředníci jim vystavují lejstra, stavbaři jim staví ubytovny a hasiči je hasí, když si je připrchlíci zapálí, vše se bere jako nárust ekonomiky, zatímco reálný průmysl se stěhuje do Číny. Ve skutečnosti pochybuji, že takový „nárust“ ekonomiky dává šanci zaměstnancům na vyjednání lepších platů, spíše to povede k sociálním otřesům, zadlužení, hospodářskému kolapsu, znehodnocení úspor, hyperinflaci a ekonomické krizi jako kráva. Proto je třeba to brát v trochu širších souvislostech a nevytrhávat z kontextu.

                    4. ne, že se GDP per capita dá měřit ekonomika, protože ona se tím rovnou měří. Kdzž chceš být jo punktlich, tak si vezmeš GDP per capita PPP, kde se ti zohlední i kupní síla anebo ve fixních cenách. Ekonomiku řídí jak ministerstvo financí návrhem legislativy (a v rámci ní např. i změnou úrokových sazeb), tak ČNB svoji měnovou politikou, což jsou oboji velmi mocné makroekonomické nástroje, které jsou schopny při nesprávném použití potopit ekonomiku naprosto okamžitě.

                      S tím investováním to také není tak, že investoři investují zejména doma, protože oni investují kdekoliv, kde mohou maximalizovat zisk (třeba u nás, vzhledem k podhodnocené pracovní síle) a pak se samozřejmě snaží omezit veškeré místní daňové náklady (lobbingem ve vládě ČR při tvorbě legislativy, vyhádáním daňových prázdnin anebo účetními čachry machry, kdy dcera v ČR vykáže nulové zisky a finální zisk se přesune až někam na kajmanské ostrovy). Toto je mimochodem klasický problém automobilového průmyslu – do našeho HDP se započítávájí tržby, ale vzhledem k tomu, že dovážíme drahé komponenty, tady je jen kompletujeme s minimem přidané hodnoty a pak opět vyvážíme drahá zkompletovaná auta, tak máme sice tržby jako kráva, ale minimální zisk. Ten se účetně projeví až třeba v Německu, kde to auto prodají finálnímu zákazníkovi a přirazí si marži, ale z té už v ČR neuvidíme ani cent. Proto si také Němci mohou dovolit bezmála 4x vyšší plat , než my….

                    5. HDP je hodně ošidný ukazatel, nesmíte čerpat jen z wiki.

                    6. A co by měli ti diletanti političtí podle Vás dělat? Jasně, rozumnější bankovní systém by pomohl, lepší soudnictví, investice do infrastruktury, o tom asi žádná. Ale spořit a vytvářet hodnoty nás nenaučí, to musíme hlavně udělat sami. Jinak máme jedinou alternativu, a sice nabídnout svou práci vizím vlastníkům kapitálu.

                  2. Jsou to pitomá čísla, ale naprosto nepoužitelná také nejsou.

                    Vezměte to zhruba takhle. Mezi léty 1850 až 1900 jsme se od koní a trochy železnic dostali k autům, letadlům, telegrafu při současném rychlém růstu populace. Dnešní pokrok je pořád pěkný, ale zdaleka ne tak spektakulární. Jasně, od roku 1970 máme o něco lepší auta, IT jakožto docela volný obor dělá mílové kroky, ale jinak je to takové pokulhávání. Příliš mnoho lidí se poflakuje v různých státem zřízených peleších, anebo i tvrdě makají na věcech, které nemají smysl, hlášení, statistiky, výkazy, kontroly atd. Těmě třemi a více procenty jsem chtěl říct, že nic principiálně nebrání tomu, abychom ode dneška za čtvrstoletí byli dvakráte bohatší. Jen ta naše vlastní blbost a krátkozrakost.

  7. V TV říkali, že prej na prezidenta chce kandidovat Stropnický a nebo nějaká Jančarová (nevím přesně). Doma jednohlasně zaznělo: „To už radši Babiš!“ A takhle to funguje! Takhle se to dělá! To je Pí-áR… Né tady to békání. Všude se radikalizuje, jsem zvědav jak dopadnou volby naSlovensku, přeju to slovenským bratrům. Na jednom nejmenovaným serveru, který občas navštěvuji s příponou sk, se potkává hodně různých lidí, ale v otázky politiky jsou za jedno. Všichni jdou volit a budou volit toho co je proti migrantům.

    1. Mají tam také korespondenční hlasy?

      1. Já si to včera myslel, že to tak dopadne. Právě si to čtu a jdu hledat blicí pytlík :(.

        1. Mluvil jsem s kamarádem, co v A dělá. Spolupracovník nevěděl, koho jít volit (to tam prý bylo dosti časté, tedy tam co dělá, ale volit šli všichni). A prohlásil „jeden je blbej a druhej důchodce“. Kamarád opověděl „náš prezident je obojí“, čímž mu sice nepomohl, ale zlepšil náladu.

        2. Přesně toho jsem se taky bál. My se fakt vracíme do dob sovětského svazu :(

    2. To byla Jourová. Já jsem byl minulý týden mimo ČR a tak jsem zaregistroval jen zhruba následující posloupnost:

      1. Europoslankyně (či co to je) Jourová je překvapena, že se ztratily dokumenty okolo Čapího hnízda a chce, aby kauza byla prošetřena.
      2. Hned druhý den ráno se Babiš rozvzpomene, že by rád viděl paní Jourovou na pozici prezidenta, Stropnický je najednou druhý.

      Z toho mi vyplývá, že Jourová asi fakt něco zmůže (není ona v nějakém kontrolním výboru?) a že tohle je tak laciné držhubné, jak jen může být – protože přistoupí-li ona na jeho hru, tak jí tím nejen zavře ústa, ale ještě to může dopadnout, jak říkáte…

      1. Stropnický president? No občas něco zahrál ucházejícím způsobem.

        1. Jen úvahy o tom a o něm jsou … mimo mísu.

          1. každý národ má takového prezidenta, jakého si zaslouží. Zeman je vůl a důchodce all in one, o tom žádná, ale pořád lepší, než eurobolševik Stropnický s Jourovou. Podle mne by bylo úplně nejlepší institut českého prezidenta zrušit a nahradit ho velvyslancem USA, protože noty z Washingtonu se mění tak rychle, že už to ani Pražská kavárna nestíhá reflektovat svými uměleckopolitickými počiny a kdo mí pořád platit ukradené prezidentské standardy a podupanou střechu na Hradě, že…
            Také bychom ušetřili USA spoustu peněz za odposlechy a tisk červených karet.

            1. Prezidenta nemá národ, ale stát.
              Velvyslancem asi těžko, naproti tomu guvernérem by to šlo.
              Nebo protektorem.
              V minulosti se to ostatně vyzkoušelo pokusem na lidech.

              1. Sapito uz protektor de facto je, to snad nebudeme zpochybnovat.

          2. h72 23.5.2016 v 21:46

            Jistě, jistě. No „kavárna“ už se také formuje, teď mají tu výzvu. Jsem zvědav, kdo jim z toho vyleze. Asi to bude boj přímo bratrovražedný – Kocáb, Halík,…:).

            1. …a ja se za totace chechtal, ze v U.S. meli za prezidenta herce. Kdyz je ten Kocab tak multikulti, ma i modrou, nebo nejak jinak barevnou krev?

              1. Netuším, jen vím, že měl barevnou babu. A také, že pro svoji hudbu najde kupce, ale uřídit ministerstvo se mu nějak nedařilo. Že zrovna on má potřebu si zahrát toho snaživce:).

                (A přesně jak se říká, rozum mdlý vůle chabá, ale touha po novotách veliká. Tak ten pán se o vše nové velmi interesoval. A nebyl to jen pán, z pána jen klobouk měl. A nemyslel to snad ani zle – starosta. Však bohužel, na co šáh, tam sto let tráva nerostla.)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017