Pripravovaná smernica EU o autorských pravách

Featured Image

V stredu 13.2.2019 „vyjednávači“ európskeho parlamentu a rady európy ukončili vyjednávania o novej podobe smernice o autorských právach. Táto smernica je pripravovaná už dlhšiu dobu. Predpokladám ale že aj napriek vytrvalému ignorovaniu tohoto procesu zo strany mainstreamových médií ste o tejto smernici už aspoň niečo počuli. Za najproblematickejšie časti sa označujú články 11 a 13.

Článok 11

Plný text zatiaľ navrhnutého znenia si v angličtine môžete prečítať tu. Článok 11 zavádza pri citácii viac než „niekoľkých individuálnych slov alebo krátkych útržkov“ potrebu mať povolenie od pôvodného autora textu. Ustanovenie sa nevzťahuje na „súkromné alebo nekomerčné použitie individuálnymi užívateľmi“. O presnom znení, akým bude tento text preklopený do národných legislatív a o spôsobe, akým bude tento text vykladať súdna prax môžeme iba špekulovať. Jimmy Wales (zakladateľ wikipédie) tieto články nazval „devastujúcimi slobodu internetu v Európe„. Toto ustanovenie má silný potenciál ohroziť možnosť citovania na webe. Žurnalistika a vôbec sloboda prejavu tak ako ju poznáme dnes bude poznačená. Niektoré vydavateľské domy si od tohoto ustanovenia sľubujú, že napr. facebook im začne za uverejňovanie odkazov na ich články platiť. Nakoľko je tento názor krátkozraký vidno aj na vyjadrení vydavateľstva Bertelsmann[http://www.spiegel.de/netzwelt/netzpolitik/upload-filter-selbst-bertelsmann-lehnt-die-urheberrechtsreform-jetzt-ab-a-1252080.html], ktoré by malo z tohoto nariadenia mať finančný zisk. Podľa ich vyjadrenia nariadenie prináša „viac nevýhod ako výhod“.

Článok 13

Tento článok ukladá povinnosť prevádzkovateľovi online služby na zdieľanie získavať licenciu pre všetky materiály nahrané na túto platformu. Napríklad prevádzkovateľ instagramu musí získať licenciu k fotke, ktorú tam nahráte Vy. Dôsledkom bude zavedenie prísnych filtrov, ktoré Vám na týchto platformách nepovolia zdieľanie obsahu, ktorý bude čo aj len veľmi vzdialene pripomínať obsah chránený autorskými právami. Zdieľanie obsahu na centralizovaných platformách ako facebook, instagram, twitter a množstve im podobných bude veľmi obmedzené. Automatizované filtre obsahu budú pre istotu označovať väčšinu užívateľmi nahrávaného obsahu ako porušujúcu autorské práva. Na webe youtube je k tomuto viac informácií.

Ďalší proces

Dobrou správou je, že táto smernica ešte nie je finálne schválená a zatiaľ neplatí. Aby si našla cestu do národných legislatív, musí prebehnúť nasledujúci proces:

– Cca. 18.2.2019 má byť tento dokument schválený výborom európskeho parlamentu pre právne záležitosti (European Parliament Committee on Legal Affairs). Predsedom tejto komisie je pan Pavel Svoboda – KDU-ČSL.

– Nasledovať bude schválenie radou európskej únie (defacto premiérmi/prezidentmi členských krajín).

– Nakoniec to musí schváliť väčšinou hlasov samotný európsky parlament. Hlasovanie o tejto smernici pravdepodobne prebehne 25.3.-28.3. alebo 15.4.-18.4. V tomto hlasovaní je najväčšia šanca zastaviť to. Nezabúdajme, že bude tesne pred voľbami do tohoto zákonodarného zboru takže poslanci možno budú aspoň trochu používať rozum a počúvať názory ľudí, ktorých zastupujú.

Čo môžete urobiť

Svoj názor na túto navrhovanú smernicu môžete tlmočiť svojim zástupcom v európskom parlamente. Na webe európskeho parlamentu je zoznam poslancov podľa krajín, ktoré „reprezentujú“ spolu s rôznymi cestami ako ich kontaktovať (email/facebook/twitter/…).

Poslanci za ČR.

Poslanci za SR.

Prosím zašlite svojim zástupcom svoj názor na túto pripravovanú zákonnú normu. Aby sme o rok nemuseli nariekať nad nefunkčným internetom so spomienkami na časy, keď internet fungoval ako slobodné médium.

 


17.02.2019 Matej


Související články:


12345 (50x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
5 786x přečteno
D-FENS © 2017