Primánek

Featured Image

Jak naučit své dítě beztrestně krást

Gymnázium v Plzni na Mikulášském náměstí je zajímavé řadou věcí. Jedním z bývalých žáků je ministr spravedlnosti Pospíšil, navíc je obecně profesorský sbor prolezlý zastupiteli a radními za ODS a studenti se houfně organizují v buňce místních mladých konzervativců. Zřejmě z toho důvodu se celý učitelský sbor také domnívá, že jde o nejprestižnější, nejvýběrovější a nejžádanější vzdělávací ústav nejméně na západ od Prahy. To se projevuje povýšeným úšklebkem na tváři každého pedagoga, kterého můžete potkat o přestávce, jak se v obleku s kravatou, ale v ponožkách a ve fialových pantoflích od větví prochází po chodbě a provádí tzv. „dozor“, spočívající ponejvíc v buzeraci nepřezutých žáků (pokud mi někdo někdy vysvětlí, proč je třeba i k maturitě předepsán společenský oblek + PŘEZŮVKY, budu extrémně vděčný). Nejvíc je na milém gymnáziu ale zajímavé to, že jsem na ně chodil já a teď ho navštěvuje blíže nespecifikovaný počet mých mladších sourozenců (10+let věkový rozdíl).

A teď rovnou k problému. Školou otřásá řádný skandál. Nejmenovaný primánek (tj. dítě cca 12-tileté) kradl spolužákům peníze, a to jak jinak než rafinovaně z věcí uložených v šatně. Celkem se mu povedlo během několika týdnů až měsíců ukrást více než 5000 Kč, věc by tedy byla kvalifikována jako trestný čin krádeže, nicméně případ by byl pro nízký věk pachatele odložen. A že mládě zmrda nebylo tak chytré, jak jsme si zezačátku vzhledem k úspěšnému přijetí na extrémně výběrovou školu mysleli, nechalo se načapat. A zde začíná největší legrace ze všech – velkou část ukradených peněz už milý primánek stihl utratit. Čekali byste, že rodiče vezmou ratolest za ucho, vymlátí z ní peníze, co ještě má, škole i poškozeným se za svoje dítě omluví a částku, kterou dítě už utratilo, uhradí ze svého. Omyl – ukazuje se totiž, že jablko nepadá daleko od stromu ani v druhé generaci. Děd primánka je totiž policista. Na jeho radu byla rodiči vrácena částka taková, aby škoda způsobená jejich dítětem nebyla vyšší než 5000 Kč. Z hlediska trestního práva se tedy nejedná o trestný čin, rodiči bylo dále (dle interpretace vedení školy) sděleno, že pokud jejich povedeného synka vyloučí pro takovou právně nevýznamnou hloupost, budou si stěžovat. Směrem k rodičům okradených dětí pak byla vyslána informace, že jsou jejich děti blbé, pokud si nechávají peníze v šatně. Výsledek? Ředitelská důtka pro primánka… a uvažuje se o trojce z chování na konci druhého pololetí, ale není to jisté. Rodiče by si mohli stěžovat, oficiálně nic prokázáno nebylo. Vedení školy nadto nadále nedoporučuje ponechávat finanční prostředky ani svršky a boty ve společných šatnách (rozuměj třídě společných), ale doporučuje využít individuální skříňky, původně určené na těžké učebnice.

Obecně známá pravda, že se policajty stávají největší gumy ze sídliště, kteří v dětství ukradnou, co můžou, a každé dítě vysokoškolsky vzdělaných rodičů nazývají opovržlivě „inženýr“, navíc gumy schopné příznivě zareagovat i na reklamu typu „staň se pražským strážníkem“, se opět potvrdila. Ještě k výše zmíněné interpretaci, „pokud je vráceno, už o trestný čin nejde“. Nemyslím si, že by vrácení ukradené věci něco měnilo na faktu, že někdo danou věc prostě ukradl. A že by to slovutní pedagogové nevěděli? Nebo má někdo někde zase dobré známé?


17.05.2007 Acko

12345 (2x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
186x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017