Překážky

Featured Image

Na silnici neustále potkáváme nejrůznější překážky, a to i motorizované. Jedná se o dopravní prostředky, které zamezují plynulosti dopravy, nebo nějakým způsobem narušují její chod.

Většinou budete chtít překážku předjet, nebo jí budete muset předjet, pokusím se tedy shrnout, jak by to asi v konkrétních případech mělo vypadat. Jde především o Vaši bezpečnost, v neposlední řadě však o bezpečnost posádky překážejícího vozidla, a to dvoustopého, nebo jednostopého, či třeba tří nebo šestistopého, jak je libo.

Tedy situace první:

Před Vámi jede kombajn a ještě táhne obrovskou klec plnou pšenice nebo zelí

Kombajn je pravděpodobně to největší, s čím se můžete setkat. Spolu s valníkem tvoří kolos neuvěřitelných rozměrů, který co do šířky a výšky nemá konkurenci. Jede pomalu a většinou nechává na silnici bordel – padají z něho trsy slámy, obilí, zeleniny, kusy uhynulých zvířat, která kombajn v kukuřičným poli rozseká jak nic. Navíc z takového kombajnu padají i vajgly z kabiny řidiče, takže následně vznikají na vozovce menší ložiska menších požárů… Kombajn se na silnici většinou pořádně nevejde. Jeho ohromný kola jsou dvakrát tak vysoký jak Vaše auto, kabina je tak vysoko, že na ní ani nedohlédnete a šofér (kombajnista, jako traktorista nebo policista) je většinou svalnatý chlapík, takže Vám dá v případě problémů přes hubu a věc je vyřešená. Držte si od něho odstup už kvůli nepořádku, který z něho padá. Počkejte na přehledný úsek, rovinu s dostatečně širokou vozovkou, a pak předjeďte. NEZAPOMEŇTE že před tak velkými dopravními prostředky většinou jede doprovodné vozidlo JZD patřící ÚV KSČ, zasloužilému umělci, které má zapnuté majáky a jede tak rychle, jako kombajn !! Budete tedy nejspíš předjíždět dvě auta, tak abyste nebyli před kombajnem překvapeni.

Situace druhá: před Vámi jede nadměrný náklad

Nadměrný náklad jede většinou v noci, kdy jsou silnice prázdné. Bývá to speciální náklaďák, větší nebo delší než normální tirák, který veze náklad o obrovské hmotnosti a velikosti (loď, součástku do elektrárny, tchýni). Je vždy doprovázen vozidly s majáky, a to jak vpředu, tak vzadu, takže o něm víte s dostatečným předstihem. Jste v pytli, protože včetně eskorty je souprava dlouhá jako kšandy. Musíte počkat, dokud nebude možnost předjet, ale zvažte dobře situaci, předjetí bude trvat.

Situace třetí: před Vámi jede návěs (13.6 trailer)

Obyčejnej kamion, kterej ale šoféruje řidič, co už tři dny nespal a poslední tejden byl 3x v čechách a 3x ve španělsku. Tihle velcí kluci jsou frajeři, vědí dokonale jak zacházet s takovým strojem (narozdíl od kombajníka, kterej má na kombajn sice papíry, ale řídí ho párkrát v období žní, a pak rok nic).
Na první pohled poznáte, jestli jede prázdnej, nebo plnej.
PRÁZDNÝ návěs – kamion jede rychle, návěs se třese nebo cestuje po silnici, v zatáčkách se nebezpečně naklání. Tahač má klidně 500 koní, takže to podle toho vypadá. Řidič navíc pospíchá na nakládku, loading je plánovanej na osmou a už je půl devátý, takže honí každou vteřinu.
PLNÝ návěs – kamion jede pomalu, návěs je v klidu, je zřetelně vidět, že ho tahač táhne za sebou jako břemeno. Tahač má sice taky třeba 500 koní, ale už to tak nevypadá. Řidič pospíchá na vykládku, ta je plánovaná na půl devátou, jenže v tomhle případě je už devět a v návěsu začínaj jabka nahnívat.
Slušný šofér Vám v přehledném úseku uhne a znamením naznačí, že ho máte předjet. Taky ho nebaví mít pořád za zadkem takovou bzikavku mrňavou 1.2 HTP třeba.

Situace čtvrtá: před Vámi jede linkový autobus ČSAD Jihotrans

Schválně podotýkám linkový, protože to jsou nejhorší herky. Vezměte třeba starou karosu. Hatátitlá jede 80, třese se a Vy nervózně ploužíte za ní. V tomhle případě volte rychlý předjezd. Pozor na tupláky (pro blbečky – dvojité kolo na zadní nápravě), do kterých se může dostat kámen, který je následně koly vymrštěn do Vašeho čelního skla.

Situace pátá: před Vámi jede zájezdový autobus

Možná už to bude moderní, rychlý a prej bezpečný auto. V tomhle momentě je důležitej náklad. Na vlastní kůži jsem si po cestě do Krumlova vyzkoušel, co to je jet za autobusem plým parchantů na cestě na „ozdravný pobyt“, jak se tomu ve školách říká.
V praxi to znamená placený volno a placenou tejdenní dovolenou kantorů, kteří situace náležitě využijí a zlejou se až hrůza (alespoň na gymplu to tak fungovalo). Jedu si tak za tim autobusem a směju se na děti v autobuse, který seděj na zadních sedačkách, když z okna autobusu vyletí nedopitá plechovka kolaloky, samozřejmě řádně s cukrem, žádnej light, takže mám na okně hnědej ublemcanej stříkanec. Plechovka mě naštěstí minula jen tak tak.
Pokud vidíte v autobuse děti, jeďte s očima na šťopkách.

Situace šestá: před Vámi jede traktor

Dostáváme se ke konci terapie, kdy jsme si probrali velká vozidla bránící nám v plynulé jízdě.
Traktor je malý, pomalý a hlučný. Většinou něco táhne, a bývá to všecko možný. Řidič se třese v sedátku, který vypadá stejně pohodlně, jako veřejné wc na hlavním vlakovém nádraží. Traktor lze předjet lehce, přičemž pozor – stejně jako u kombajnu platí to pravidlo s uhynulými kusy zvířat a vajgly.

Nepodceňujte velké překážky na silnici, čím pomaleji jedou, tím větší pozornost věnujte jejímu předjetí.


17.03.2008 jakub

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
161x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!