Přechytralé město

Featured Image

Znáte Kolín? Je tam všechno chytré. Chytré parkování, chytré popelnice a brzy budou chytrá nejspíš i víka od kanálů. V Kolíně je také chytré vedení města, které nachystalo občanům pěkný předvolební dárek: Kolínskou chytrou klíčenku.

Tady to začíná být zajímavé. Chytrá klíčenka není totiž žádná klíčenka, tedy to, co si pod tímto pojmem představí běžný člověk. Je to karta vydaná bankou ČSOB, s logem Mastercard. Funkce platební karty je ovšem deaktivovaná, aktivovat ji mohou uživatelé, pochopitelně pouze v této jediné bance. Kartu lze používat i jinak, například v městské hromadné dopravě nebo v knihovně. Od září ji dostanou všechny děti, které navštěvují kolínské základní školy, a budou si jejím prostřednictvím odebírat obědy. Časem si klíčenkou také otevřou školu. V místním tisku už se řeší, že kdo by klíčenku neměl, bude za pitomce, protože bude muset čekat, až mu školu otevře spolužák. Klíčenku jednoduše nelze nechtít.

Vedení města připravilo pro své občany opravdu skvělý produkt. Kartu hromadně objednalo pro všechny děti v počtu 5000 kusů á 146,- Kč za kus, přičemž už od září 2017 běhá s touto kartou několik set dětí v pilotním projektu na vybrané základní škole. S tím, že by někdo kartu nechtěl, se nepočítalo. Kdo by odmítl chytrou klíčenku, která nahradí hloupý čip na odběr obědů? Navíc, čip si rodiče museli zaplatit, zatímco kartu jim město dá zadarmo! Kdo by kartu nechtěl, je hlupák, který nechápe moderní technologie.

Kartu městu dodává společnost Paynovatio a.s. Tato společnost vznikla poměrně nedávno, takže nemá s podobnými projekty skoro žádné zkušenosti. Spíše vůbec žádné. Zato se podle svých internetových stránek zabývá monitoringem chování zákazníků, geomarketingem, geolokací – cílením nabídky zákazníkům v žádoucím čase a místě, budováním loajality zákazníků. Data z karty, kterou dodává městu, ale samozřejmě pro tyto své činnosti nijak nepoužije. To je pochopitelné a úplně všichni tomu věříme.

Společnost Paynovatio poskytla městu velkorysé slevy. Za správu celého systému neplatí město skoro nic, resp. má zaplatit jen 50.000,- Kč za projektové a produktové řízení; v příštím školním roce má být projektová a produktová podpora dokonce zdarma. Kdo tedy platí celkové náklady na správu tak náročného systému? A co za ně ten, kdo je platí, dostane? To rodiče nemusí zajímat, ti mají dětem pověsit na krk klíčenku a nestarat se. Město se stará samo. A prezentuje to jako výhodu: je přece tak milé, že se dodavatelům karty skoro nic nezaplatí. Čím se tedy bude platit, když penězi to nebude, to zatím na radnici nikoho nenapadlo řešit.

Vedení města se rekrutuje především z politického hnutí Změna pro Kolín. Je reprezentováno politiky k občanům velmi vstřícné, demokratické a liberální strany Starostové a nezávislí (STAN), konkrétně starostou Vítem Rakušanem a místostarostou Michaelem Kašparem. STAN vehementně propaguje transparentnost radnic a podobné líbivé hodnoty. Jak se s tím slučuje bezprecedentní zvýhodnění jedné velké banky, bez výběrového řízení na dodávku produktu, není známo.

Ve společnosti Paynovatio, která s městem smlouvu uzavřela a jejíž logo na kartě má být také, působí zajímavé osobnosti. Předsedou představenstva je Ivo Květoň, bývalý ředitel banky J&T, v dozorčí radě zasedá Filip Lahoda, syn ostravského podnikatele Oldřicha Lahody, který podle serveru Hlídací pes získal značný majetek, jímž financuje například tzv. konzulát Doněcké republiky v ČR. Spolek snažící se propagovat ruské separatisty v ČR svobodně uvažujícímu občanovi nemůže vadit (ať si každý propaguje, co chce), ale jak se to slučuje s politikou strany, jejíž představitelé mají plná ústa nežádoucího ruského vlivu v ČR a každou chvíli nadávají prezidentovi za údajně příliš proruské postoje? To kolínskou radnici nezajímá, s kým spolupracuje? A kdo na jejích projektech vydělává?

A nejen to. Přes prázdniny vedení města nezahálí. Ve všech kolínských školách se upravuje hardware a software, aby si děti mohly přes kartu – klíčenku odebírat obědy. Za peníze určené pro děti se pořizuje zařízení nutné pro fungování karty, z níž budou těžit bankovní subjekty. Kolik to vše stojí a proč se tyto peníze vynakládají, to se neřeší. Proč taky? Je to součást vzdělávání dětí. Kolínský místostarosta tuto myšlenku na webových stránkách města formuloval takto:

Mladou generaci je nyní víc než kdy dřív nutné vzdělávat v souladu s aktuálním děním, novými poznatky a v reálném čase. Kolínská klíčenka děti do skutečného života v moderním světě aktivně zapojit umí.“

Ale – copak má samospráva města tímto způsobem vychovávat malé děti? Šestiletým prvňáčkům nutit deaktivovanou platební kartu, s tím, že takto se naučí lépe hospodařit? Opravdu musíme už tak malé děti prodávat globálním značkám a zapojovat je do projektů Smart City, aniž bychom se rodičů zeptali?

Místostarosta Kašpar se v rozhovoru pro místní týdeník svěřil, že ostatní města chtějí chytrý Kolín s projektem klíčenky následovat. Nechme se překvapit, zda bude někdo další tak odvážný. Ostatní města možná sice nejsou tak „chytrá“ jako Kolín, ale třeba dělají věci promyšleněji. Nakonec, v minulosti si už minimálně na dvou kartách politici vylámali zuby: na Opencard a na S-kartě, kartě sociálních systémů.

Ale tyto problematické projekty jsou už zapomenuty. Karty mají asi pro politiky nějakou magickou přitažlivost. Hlavně v Kolíně.

 


16.07.2018 Monika


Související články:

12345 (264x známkováno, průměr: 1,39 z 5)
23 757x přečteno
D-FENS © 2017