Pražská kavárna

Featured Image

Jelikož pořád slyším o nějaké „pražské kavárně“, sluníčkářích, lepšolidech a podobně, začalo mi vrtat hlavou, kdo to vlastně je. A k mému překvapení má heslo „Pražská kavárna“ dokonce svou wiki stránku. Každopádně jsem se hlouběji zamyslel a došel k závěru, že Pražská kavárna fakt existuje!

Dalo by se říct, že všichni lidé v České Republice se dělí do třech skupin. Ale pozor, je to jen veliké zobecnění a zjednodušení, protože všichni lidé jsou individální… I když jak kdy…

Abychom zjistili, kdo nebo co je Pražská kavárna, začneme nejdříve u trochu jiné skupiny lidí. A to u těch úplně nejhloupějších. Poměrně přesně sedí ke skupině, co D-FENS nazývá vohnouti. Jsou to takoví ti hospodští čeští „pepíci“, co vyřvávají u hokeje a u fotbalu, často sedí doma u televize v trenkách, drbou si kulky, hlasitě krkaj, vyznávají názory typu „dnešní mládež je horší, než ta předchozí, měla by se zavíst vojna“ nebo „deprese není nemoc ale jen roupy“. Jejich čtivo je bulvár, novinky.cz a ve volbách to často hážou Babišovi nebo Okamurovi, protože uprchlíci. Jo a jsou to většinou voliči Zemana.

Naštěstí má tato skupina lidí jednu velkou výhodu a to je jejich značná nedůvěřivost. Sice věří Okamurovi a Babišovi a Zemanovi, ale zato třeba naprosto nedůvěřují EU a dokonce i nejšílenější EU propaganda je nezastraší. „Intelektuální kecy!“ řeknou, když zahlídnou třeba článek, ve kterém finanční experti varují před Czexitem. Oni totiž dobře chápou, že jsou to spíše „odborníci“.

No a pak je tu skupina lidí, kteří nejsou tak strašně blbí jako první skupina. Jsou malilinko chytřejší. Koukat na fotbal nebo hokej je pod jejich úroveň. Novinky.cz a idnes.cz považují za žumpu. Plno z nich dokonce zvládne psát různé blogové texty a to většinou bez gramatických chyb. (Naopak, můžou být gramatikou posedlí).

Jeden z jejich hlavních rysů je, že pohrdají tou skupinou, co jsem zmínil výše. Považují je za lůzu, chátru, burany, křupany a nuly. Připadají si jako lepší lidi, protože mají VŠ, dovedou číst knížky a znají víc hudebních umělců než jen Kabáty a Landu. Není divu, že vznikl název „lepšolidi“… (Ačkoliv oni sebe často zvou „liberálové“.)

Není nic špatnýho na tom připadat si jako že jsem lepší člověk, než všichni ostatní. Každý si to do jisté míry myslí. Ale problémem je, když tím někdo začne být posedlý a třeba napíše na sociálních sítě deset statusů o tom, jak voliči Zemana jsou nevzdělaní burani a špína. Nebo že Češi jsou nevzdělaný národ vypatlaných nul, kteří nikdy nedoženou západ a podobné pseudoúvahy.

Zajímavým rysem je také jejich neustálé řešení toho, jestli máme nebo nemáme demokracii. Popřípadě jestli nehrozí její konec. Pár příkladů, jak přibližně vypadají jejich výkřiky: 1. „Zeman vyhrál volby? No tak to je konec demokracie!“ 2. „Babiš je premiérem? Tak to už dávno žijeme v nějaké pseudodemokracii!“ 3. „Jestli volby vyhraje Okamura, tak to bude průser. On ohrožuje naší demokracii!“ a furt tak dokola. Asi to přeháněj se čtením Reflexu.

Jejich největší chybou je, že nejsou zdaleka tak chytří, jak si myslí, že jsou. Sice jsou schopní na rozdíl od hospodského „jardy“ otevřít word a sepsat nějaký text bez gramatických chyb nebo si přečíst nějakou knihu nebo místo hospody navštívit filmový festival s queer tématikou, ale zato třeba naprosto slepě důvěřují EU. EU je dobro a bez EU nás do roka ovládne Putin a začne tu stavět gulagy. Když takto čtete jejich úvahy, zjistíte, že jsou vlastně bez obsahu. Pod hromadou pseudofilozofických blábolů, intelektuální vaty, odborných slov, prázdných floskulí a klišé neříkají často nic. Po přečtení takovýho textu víte to, co jste věděli před tím.

Navíc mají často sklony k lenosti. Protože jsou hróóózně chytrý, tak něco berou jako samozřejmost. Třeba tahle poměrně oblíbená pseudoúvaha o demokracii. „Demokracie je hrozný systém, ale je to to nejlepší, co jsme zatím vymysleli.“ Ona zní hrozně chytře, takže ji kavárníci pořád citují, aniž by nad ní přemýšleli. Proč by měli přemýšlet? Oni jsou chytří a tak je jim to jasný, ne? Kdyby se aspoň demokraticky fakt chovali, když už dovedou o demokracii mlít celé hodiny. Jenže jak volby nevyhraje někdo podle nich -> „Demokracie je mrtvá!“ nebo jsou proti referendům – hlavně proti tomu o vystoupení z EU, protože „chátra je moc blbá na to, aby o něčem takovým rozhodla. Oni neví, co je pro ně dobré!“

A to jsou podle mě kavárníci. Lidi, co balancují na hranici mezi „úplnej dement“ a „docela chytrej člověk“.

Bohužel (bohudík?) je jich o trochu méně, než té první skupiny, a proto často v různých volbách prohrávají jejich miláčci (Schwarzenberg, Drahoš, TOP09, piráti)…

Jejich výhodou může být, že někteří z nich aspoň trochu zmoudří a vydají se vlastní cestou. Třeba cestou minarchismu a anarchismu. A to je ta třetí skupina lidí – ta, která se nevleze do těch předchozích dvou.

 


11.02.2018 pipe.maze

12345 (282x hodnoceno, průměr: 3,74 z 5)
16 616x přečteno
Updatováno: 11.2.2018 — 22:32
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!