Pravda, láska a plynovací obrněnec

Featured Image

Multikulti novinařina v praxi aneb pravda a láska musí být, i kdybychom si kvůli tomu měli vymýšlet, lhát a sem tam shodit nějakou tu bombu.

Vězte následující. Ladislav Bátora bude mít problém a bude se muset stydět. Jeho syn Alexandr prý umístil na web ultrapravicového (?) webu Národní myšlenka obrázek, na kterém je vybrazen prý německý automobil, který mohl sloužit jako pojízdná plynová komora. Navíc tento snímek opatřil škodolibým komentářem „Brm, brm, brrrrm … vezeme vám noviny“.

Článek je především vysoce konkrétní: Bátora… může mít problémy. Starosti mu pravděpodobně přivodí. Podle dostupných pramenů pracuje. Zřejmě se bude muset stydět. Pravděpodobně nacistický vůz, jež se mohl používat k plynování lidí.

Tento vyčerpávající rozbor provedl novinář deníku Týden Marek Přibil. Promluvili dokonce i experti:

„Jde-li o recesi, je špatná už jen proto, že stále ještě žijí pamětníci holocaustu. Vypovídá to o snaze autorů webu účelově šokovat a tím na sebe co nejvíc upozornit,“ řekla on-line deníku TÝDEN.CZ psychiatrička Nikol Čermáková. Následuje rozsáhlý popis toho, jak zplynovací automobily fungovaly včetně zjištění, že takto bylo popraveno 700.000 osob (!). Chybí tam už jen fotka mladého Bátory za volantem.

Vedlo si SS knihu jízd?

Článek je ideově na výši a obsahuje všechno, co takový článek obsahovat má. Až na jednu chybku.

V čem je problém? Problém je, že vyobrazené vozidlo není žádný zplynovací automobil, ale polský obrněný automobil Korfanty z roku 1920. Jednalo se o provizorní obrněnec, kterého byly v roce 1920 postaveny dva kusy. Jeho použití pro plynování osob v rámci německých snah o jednotnou Evropu nepřipadalo v úvahu, protože jej Poláci používali ve slezském povstání proti … Němcům. Dělo se tak v roce 1921.

Nemusíte být znalcem vojenské techniky, nemusíte být ani investigativním novinářem a dokonce nemusíte být ani příliš bystrý, aby vám při pohledu na vozidlo došlo, že vyobrazené vozidlo nepředstavuje optimální platformu pro plynování a neodpovídá stavu automobilového průmyslu z roku 1940. Zejména v této souvislosti upoutá pancéřování, střílny, loukoťová kola a další nepodstatné detaily. Nakonec i přítomní pánové a jejich outfit napovídá určitým odchylkám od výstrojního řádu SS. Navíc jeden z nich, ten v bílé košili, je sám konstruktér vozidla Ing. Wozniak (nikoli ten z Applu).

Zajímavé také je, jak Týden s článkem investigativního génia Přibila nakládal. Článek dnes normálně vyšel. Pak byl upravován. Na jeho konci se objevila pozoruhodná věta:

Nakonec se během dneška ukázalo po upozornění čtenářů, že jde o obrněný vůz Korfanty během slezského povstání (1920). Nicméně provokace webu je zjevná.

Inkriminované vozidlo bylo tedy z jiné doby, jiné země, bylo postaveno pro jiné účely a provokace byla přesto zjevná. Nakonec někomu došla trpělivost, článek byl stažen a Týden zahladil po tomto kousku stopy. Titulek Národní myšlenka opět provokuje byl změněn na ne!!!!Národní myšlenka opět provokuje. Tím chtěl patrně editor článek jasně označit, aby ho někdo omylem zase nevydal. Odhalení konspirace neonacistů, pravičáků a vyvrhelů zvaných vlastenci, jejíž kořeny sahají až na Hrad, se tedy dnes nekonalo. Ale zítra je taky den.

Tak takhle se dělá multikulti novinařina. Dušan Jasánek byl břídil. Kdyby si čtenáři nebyli všimli, že zplynovací autombil vypadá nějak divně, článek by visel na webu ještě teď a čtenáři Týdne by se dozvěděli o hrozivých rejdech Bátorovic rodiny v ultrapravicovém periodiku Národní myšlenka. Takhle má Přibil i Týden ostudu. Vypadá to, že pro tým časopisu Týden bude pan Marek Přibil, který tam přešel tento týden z Novinek, skutečně výraznou posilou.

Nezbývá nežli si položit otázku, zda jsou všechny další artefakty české angažované novinářské obce stejné nebo snad i vyšší hodnoty?
 
 


 


15.3.2012 D-FENS
Za pomoc děkuji Štaflíkovi.

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
422x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017