Pozorometr - zpět na článek

Počet komentářů: 268

  1. Nezbývá, než vozit v autě perník…:-)

    https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7104.0

  2. Nemam pochopeni pro buzeracni taktiku merenim za znackou obec apod. Ale telefony jsou zlo – a to ze to dela spousta lidi, z toho mensi zlo nedela.
    Kazdy den v provozu komplikuji dopravu „zombici“ co se pomalu rozjizdeji na svetlech, odbocuji bez blinkru (mnozi zvladnou i bez telefonu), delaji manevry na posledni chvili, jedou zbytecne pomalu – delaji spoustu veci, ktereho kazdeho normalniho ridice akorat serou. Dneska na Albertove, cervenej Mercedes, rozjezd jak hlemejzd – no jasne, telefon na volantu a cumi do nej, krava.
    Nechci, aby pouzivani mobilu byl likvidacni prestupek, ale souhlasim s tim, at to tema blbejma dalekohledama kontrolujou a davaj za to nejakou pokutu – bude to uzitecnejsi nez spousta jinejch blbosti co delaj. To co lidi odradi od nejakeho jednani neni „velikost“ pokuty, ale pravdepodobnost odhaleni. Fakt me fascunujou lidi v autech ceny mensiho bytu, co jsou neschopny pouzit sparovani telefonu s radiem a pouzivat BT. Pro ten zbytek se starsimi auty pak existujou reseni za par stovek.

    1. Noclaf: Mě telefonisti za volantem taky serou, třeba tím, jak bezohledně pomalu se plouží a soustředí se na něco úplně jiného, než by bylo pro ně samotné i jejich okolí v tu chvíli vhodné. Ale, jak správně uvedl Fatdwi, ve skutečnosti je státnímu aparátu bezpečnost silničního provozu u prdele, jde jen o dodatečné zdanění obyvatelstva a proto nemůžu souhlasit s tím, co jste napsal ohledně toho pokutování. Tohle, podle mě, nemá uspokojivé řešení, tedy uspokojivé z mého pohledu.

      1. A co jinyho krome pokut telefonisty odradi od telefonovani? Ja bych taky preferoval kdyby lidi byli inteligentni a slo jim to vysvetlit bez penalizaci – ale v okolnim provozu je videt, ze to jaksi neni funkcni varianta. Holt krome cukriku musi byt i bic.

        1. Takže dostanou pokutu a pak se budou kolem sebe líp dívat, jestli nejedou fízlové nebo telefon budou lépe přikrývat rukou nebo vlasama. Vás někdy nějaká pokuta odradila od nějakého chování?

          1. Jasne, uplne nejlepsi je bezohlednejm curakum co nas ohrozujou na zivote a zdravi pekne ustoupit, aby nas nahodou nezacali ohrozovat na zivote a zdravi. Jo, to dava a smysl. Nejsi ty krestan? :)

            1. A ty nejsi debil?

              Eště to někdo zapomněl zmínit, tak tady: taky je hrozně nebezpečný na životě a zdraví si hrát na telefounu v pražskejch zácpách (kde spousta lidí tráví 80 % času na silnici), při rychlosti 1-10 km/h, žejo, ty mozkovno! Co tak asi budou opičáci vybírat nejvíc…kdo uhodne má bludišťáka :o)

              1. Hele, do ty doby, nez me malem sundala ta telefonujici pica mi to bylo celkem fuk. Od ty doby no remorse. Kdyz nekdo neni ochotnej si poridit handsfree nebo ten kram na par minut spustit z oci, tak at si to vyzere s plnou paradou. Je to jeho volba a za kazdou volbu se o plati.

                1. No a mě už asi desetkrát málem sundali protože vím hovno proč, asi protože to sou kreténi a neumí jezdit, a to jenom za poslední dva roky. Taky sem se z toho neposral a nezakazuju pitomce co neumí jezdit. A je jedno proč se nevěnují provozu, esli čumí po kozách, chrápou nebo matlou po matlafonu.

                2. K čemu je podle tebe dobrý handsfree, resp. jaký rozdíl je proti tomu, když ten krám při volání držím v ruce?

                  1. jaký rozdíl je proti tomu, když ten krám při volání držím v ruce?
                    jestli otázku myslíte vážně, tak:
                    1. můžete řadit, přehmatávat volant do zatáček a používat stěrače a blinkry, aniž byste ten volant pustil z ruky.
                    2. můžete si na pořádně velkém displeji s pořádně kontrastníma čísílkama a písmenkama snadno na jedno mrknutí přečíst, kdo volá, a podle toho se dále zachovat.
                    3. můžete přijmout hovor a zavěsit, aniž byste musel jednou rukou držet telefon, druhou po ní matlat a očima to sledovat, prostě nahmátnete to tlačítko pod volantem nebo kde ho máte, a celou dobu koukáte na cestu

                    to mi připadá jako docela bonus. když je to zkombinováno se soudností, že se nepouštím do hovorů, které mě příliš nutí myslet nebo rozčilují, tak je to nebezpečné jen malinko.

                3. shane: tohle mi přijde poněkud hysterické, poplatné obecnému omezovačskému vzorci „to se mi nelíbí, to by se mělo zakázat“. Třeba jezdit rychle, předjíždět, nulová tolerance na alkohol a další a další nesmysly, které typicky začínají tím, že někdo se tím cítí ohrožen, sám to (možná) nedělá a tak má dojem, že všichni ostatní musí klopit a „no mercy“. Nejeden „no mercy“ omezovač už řešil příkaz k úhradě určené částky.

                  Zkus si položit otázku „kolik lidí s telefonem tě nesundalo a ani nevíš, že telefonovali“ a dát do kontextu s tou jednou kundesou.

                  1. Ale, na debilni prispevek blba odpoved, nicmene – je rozdilezi potencialne ohrozujicim jednanim ktere moc nemuzu ovlivnit (zbytkac, unava, bagatelni prekroceni rychlosti, infarkt za volantem) a tim, ktereho se muzu bez problemu vyvarovat. Pokud nekdo proste neni schopnej ten kram na par minut nechat bejt nebo si poridit handsfree, tak chuj s nim. To uz muzu rovnou omlouvat cokoliv, protoze vzdycky se najde nekdo komu je zatezko krotit svoje pudy a momentalni potreby.

                    1. shane: jaký je rozdíl mezi:
                      „Pokud nekdo proste neni schopnej ten kram na par minut nechat bejt nebo si poridit handsfree, tak chuj s nim.“

                      a

                      „Pokud nekdo proste neni schopnej dodržovat předpisy, tak chuj s nim.“?

                    2. V narocnosti ukonu. Jsou predpisy ktere se prakticky dodrzovat nedaji, coz a po e neni pripad manipulace s telefonem.
                      Hele, zakaz vseho je blbost, stejne jako bezmezna tolerance. Oboji je cesta do prdele, takze je nutne nekde mezi udelat caru a rict „vocud pocud“. Zakazy maji byt jednoduche, snadno splnitelne, srozumitelne a ma jit o veci, ktere predstavuji realne riziko. Zakaz cumeni do telefonu tohle splnuje. Nevim kolik mas najezdeno, ale zejmena v huste mestske doprave je opravdu nutne se rizeni maximalne venovat.a manipulace s telefonem opravdu pozornost snizuje. A pokud se tyce one obligatni prazdne silnice ve tri rano nebo tehotna manzelka cestou do porodnice, tak tu mame materialni znak a krajni nouzi.

                    3. shane: kterou posuzuje kdo?

                      Mě ani tak nejde o samotný zákaz, jako o přístup k němu na základě jedné špatné zkušenosti. Zde zcela výjimečně a skutečně ojediněle souhlasím s děckem (behemotem), že mě už taky málem sejmulo docela dost aut, ale ještě jsem z toho nevyvodil, že je to či ono nutné plošně zakázat. Ani ta kráva na kruháči nechtěla nabourat a zřejmě nenabourala, ne? Možná dostala lekci, možná ne, těžko říct. Ale oba víme, kam zákaz bude směřovat: krávám to v ohrožování nezabrání, vytáhne to ale miliony z kapes lidí, kteří nic hrozného nedělají. Raději risknu, že mě jednou za uherský rok ohrozí blbec s telefonem než že se ve velkém šmíruje a okrádá.

                      Mimochodem, co v článku je ale nijak to neřeší: čumění do telefonu se týká hromady lidí. To není něco, co lze snadno zakázat, protože impulsy, které ty lidi nutí šmatlat po displeji to nijak nevyřeší. Výsledek tvého „no mercy“ tedy bude nulové snížení rizika a zásadní zvýšení policejního rejžování.

                      PS: úplně stejné je to s telefony kdekoliv jinde. Zažil jsem x-krát, že přede mnou zpanikařila (typicky žena) u pokladny při placení – nedokáže ten telefon ignorovat a zaplatit, vezme to, začne zmateně kdákat částečně do telefonu a částečně na pokladní a celkově se chová jako úplná kráva. Protože tohle ale dělá hodně lidí v různých situacích (klidně na jednání, jeden čumí, co jsou lidi schopní udělat), je to jinde než ve vědomém chování, které lze ovlivnit. Právě proto je to taky nebezpečné – jedu-li rychle nebo nezastavím-li na stopce, obvykle to velmi dobře vím a dle toho se chovám. Pokud ale něco dělám aniž bych si to uvědomoval, žádný zákaz to nespraví (ale on ani nemá, má jen dát více možností pirátům rejžovat).

                      Abych to uzavřel: pokud se tím cítíš ohrožen, represe to nespraví.

                    4. Ja nic zakazovat nehodlam, zakazany uz to je a ja s tim zakazem souhlasim, protoze ho povazuji za uzitecny, jelikoz z meho pohledu prinosy prevazuji nad negativy.
                      Ty to vidis jinak, OK, muzes se pokusit to zmenit, ja ti v te snaze branit nebudu, podporovat ale take ne.
                      Nicmene to ze s timhle zakazem souhlasim neimplikuje, ze automaticky souhlasim i s ostatnimi zakazy.

                    5. shane: ono to sice nic neimplikuje, ale kolik zákazů, tolik shanů, kterým „zrovna tenhle nevadí a připadá jim užitečný“ a proto to tady vypadá tak, jak to vypadá.

                      Zakázané je držení, matlat lze i když nedržím.

                    6. Jiste. A na kazdyho shana pripada nejmin jeden fadtwi, ktery by ten zakaz zrusil, protoze se nelibi.
                      Coz je fajn, příroda ma rada rovnovahu. Kazdej chvilku taha pilku.

                    7. Troska sa zahram na diablovho advokata. Mnohi by zakaz pouzivania telefonov za jazdy zrusili ani nie preto ze sa im nepaci, ale preto ze je viac menej zbytocny. Ono sa staci pozriet akymi informaciami nas tu krmia. Distracted driving oznacuje za najcastejsiu pricinu nehod uz niekolko rokov po sebe. Pritom postihy za pouzitie telefonov od zavedenia zakazu roku 2007 sa postupne sprisnuju a zacinaju byt celkom neprijemne – pokuta 497 CAD (ktora je v skutocnosti vyssia) + 5 bodov. Cize ucinnost opatrenia je marginalna.

                    8. shane: omyl. Zaprvé, máme-li 100 shanů a každý má „svůj“ zákon a současně souhlas s jedním neimplikuje souhlas s jinými, v extrému některý shane platí za svou spokojenost s jedním zákonem tím, že musí strpět 99 buzerací těch ostatních. Fatdwi má smůlu, protože je jich v populaci o dost míň a i když není shane a zákonů tak není 101, pořád musí strpět všech 100 co si nadělali shanové.

                      Žádná rovnováha proto nenastává a za pilku navíc netahá shane, jak si možná myslí (a fatdwi už vůbec ne), ale pirát, který se raduje, že je fatdwi tak málo a shanové že mu pomáhají je (fatdwi i shany) okrádat zleva-zprava a ještě si u toho chrochtají.

                      PS: mluvím pochopitelně o buzeraci a okrádání občanů“, nikoliv o zákonech jako takových, ale snad bys mě nepodezříval, že jsem zblbnul a je ze mě Svědek Ankapův.

                    9. Pro správnou úctu a postoj k zákonům (přesněji legislativě) doporučuju seznámit se s velikány ducha, kteří je s narůstajícím tempem tvoří, pak s těmi kteří je prosazují a vymáhají a v neposlední řadě pak porovnat smysl zákona (byl-li nějaký) a porovnat s praxí, dosaženými výsledky a případnými collateral damage.

                    10. wtf, soudruh? Až bude autonomní řízení nebudete už muset řešit nic. Což bude skvělé, konečně nám odpadne i tohle „soudruhování“, kterým jsou někteří úplně posedlí.

          2. Jasne. Takze trestnost kradeze je naprosto zbytecna – lidi si prece akorat zacali vic davat pozor na chlupaty, ale na pocet zlodeju a kradezi to vliv nemelo. Vrazda detto.

            A ano – pokuta me odrazuje od napriklad rychlejsi jizdy po dalnici. Kdy za bezpecnou povazuju rychlost vyssi nez maximalni povolenou v danem useku, ale benefit z vyssi rychlosti je prevazen v tu chvili tim negativem, ze bych se musel soustredit jestli nepredjizdim chlupaty passat nebo superb. Coz nerikam ze je optimalni stav, pouze doklad toho, ze represivni opatreni v jiste mire fungujou.

            1. Tohle si holky za volanty jarýsků či macatých SUV nenechají líbit.
              Jakmile jim na displeji naskočí jméno „kámošky“, která by měla mít pikantní informace o aktuálně pomlouvané další „kámošce“, pude všecko stranou včetně řízení a prostě se kvokat bude, pokuty nepokuty :D
              A těm typům bab, co se naučí telefon schovat pod vlasy, to nepůjde dokázat. Ty chytřejší se vymluví na akutní svrbění pravého ucha či cokoliv, pokud bude zároveň i hezčí, projde jim to a orgán to papírově vyřeší domluvou :D

    2. Ve skutečnosti nevadí tolik to držení, ale to, že se člověk soustředí na kecání i řízení. Což platí i pro handsfree, čili vám to v ničem nepomůže. Koneckonců držení tatranky, cigarety nebo kafe nevadí, tak proč by mělo držení mobilu. Akorát se to na rozdíl od mluvení dá objektivně pozorovat a pokutovat.

      1. Ja vicemene souhlasim. Ale :
        1) kdyz to clovek drzi, tak mu chybi ta ruka treba aby blikal. I kdyz vim, ze dle vyzkumu opozdena reakcni doba z titulu soustredeni se na hovor zustava
        2) lidi jsou takovi kokoti, ze nejen telefonujou, ale i pisou sms/emaily nebo brouzdaj. Takze HF nas nezbavi telefonistu ale alespon tech co fakt delaj picoviny
        3) navic muzu prestat telefonovat, ale stale se muzu bavit se spolujezdcem. Zakaz drzet telefon ale ponechani „mluvit s nekym“ povazuju za pokrok v ramci mozneho
        4) souhlas, drzeni jinych veci ma stejny efekt jako drzeni vypnuteho telefonu. Nicmene pokud se nepletu je to dusledek toho, ze by nebylo mozne dokazat, ze dotycny telefon behem drzeni pouzival, tudiz ze zakazalo proste jeho drzeni

        1. „je to dusledek toho, ze by nebylo mozne dokazat, ze dotycny telefon behem drzeni pouzival, tudiz ze zakazalo proste jeho drzeni“
          Bingo! Tak to v řádně vedeném policejním státě funguje.
          Volání při řízení je nebezpečné. Ale blbě se to dokazuje. Tak zakážeme držení.
          Takže já můžu brouzdat po netu a koukat na youtube, protože telefon je v držáku na palubce, ale běda, kdybych se s ním podrbal za uchem nebo ho za jízdy přendal z kapsy u košile do přihrádky a někdo mě u toho zdalekohledoval. A tak je to obvykle se vším, co zákonodárce vymyslí.

          1. Jasne. A nebo jedu do porodnice a volam si s doktorkou. Tohle neni moc smysluplna argumentace – neznam cloveka, co se drbe za uchem telefonem a pravdepodobnost zachyceni pri 2s prendani z kapsy do prihradky je cca 0.
            Je logicke, ze drzi-li clovek telefon u ucha, tak to dela kvuli hovoru a ne kvuli tomu, ze si telefonem pridrzuje siroky obvaz na uchu. Muzeme vymyslet miliardu scenaru kdy ten telefon budu drzet u ucha kvuli jinym vecem, ale jaksi realny zivot to reflektovat nebude.

            1. Pointa ale je, že namísto normálního dokazování zda se někdo (ne)věnoval řízení se provede zkratka držíš-zaplať, stejně jako se uchytilo vyfotili jsme ti auto-zaplať, prostě postupná přeměna právního prostředí na pravidla nějaké deskové hry.

              1. Takhle jsem potkali na D10 polskou dodávku šněrující pravým pruhem rychlostí cca 110 km, šofér jednu nohu na palubce a čuměl do telefonu. Kokot.

              2. Videl som niekde na webe, že ponúkali čiernu plastovú tehličku v tvare iphonu, kde bolo veľkým písom napísané FUCK COPS. Normálne som uvažoval, že si to zoženiem a budem to počas jazdy držať pri uchu, aby ma s tým niekedy zastavili a mohol som im to podať do ruky.

                1. Ale predtim si zajed na technickou, zkontroluj povinnou vybavu a jestli nemas u dokladu odlepenej ruzek. Nasranej policajt umi bejt kurva duslednej :)

                  1. Ja som s v každom momente vo svojom aute 100% istý, že mám STK i povinnú výbavu OK. Ty to máš ináč?

                    1. já ne. já positivně vím, že mám všechno potřebný pro řáckou první pomoc při tepenným krvácení, a k tomu navíc umím použít kdeco od fuseklí přes tejpu po gumicuk, ale že že bych si byl naprosto jistej, že mám nepropadlou expiraci lékárničky, za to oud do vohně nevložím.

                    2. STK a povinna vybava. Matne si spominam ze cosi take existuje. A mimochodom, syn dal prave urobit poslednu emisnu kontrolu na nasich autach vobec…od 1.4.2019 u nas emisnu kontrolu rusia.

                    3. Cože? Ruší emisní kontrolu? Co ještě ruší? Chlape mluvte jasně, potřebuji vědět co vše u Vás ruší. Sakra. Tak to budete rezidence „s cedulemi a riziky“. Ze které jste oblasti?

                    4. Rezidence s cedulemi a riziky? Co to je? Inak, emisnu kontrolu rusia v celej provincii Ontario. Vysvetlenie – zanedbatelny pocet aut mal nejake problemy. Srotov jazdi malo. Starych aut je dost, tie su vsak hyckane maitelmi a teda v dobrom stave

                    5. Ontario, ok, díky. Ještě to ostatní potřebuji vědět, všechno co víte. Co nevíte, zjistím alternativně.

                    6. Wildcat: Až se připojíte potřebuji tyhle informace: Geografická poloha, počet etnik, to znamená – jestli jste už přes padesát procent multikulturní, dále potřebuji vědět kolik ghett je ve Vaší oblasti, jestli jsou kumulovaná na určitém místě nebo roztroušená, dále co vše bylo nebo bude zrušeno, dále jak funguje IZS, jaká je prodleva – požár-hasiči, nehoda či ohrožení života-záchranka, ostatní prodlevy-policie. Buďte tak laskav, stačí mně stručný výčet, zbytek si zjistím alternativně. Díky.

                    7. Poloha: Priblizne 43N, 81W. Obyvatelstvo – cca 80% bieli. Medzi 2 a 3% maju latinos, arabi, cierni, indovia, cinania a indiani (arabov tu pribudlo po natahani „utecencov“ zo Syrie. No go zony nie su, ghetta su obmedzene na indianske rezervacie a tie su mimo mesta. Myslim ze najblizsie su Ojibwayovia. Nemam predstavu o rychlosti zasahov pohotovostnych zloziek, nezachytil som nijake staznosti. Zlocinnost v meste je zhruba na urovni Kosic.

                    8. Ok, díky. Toronto má 2,732 milionů obyvatel, ovšem Toronto Police Service má 7 456 policistů. Počet profi hasičů se mně nedaří najít, ani počet lékařů na tisíc obyvatel. Asi lovím ve špatných vodách :oD

                    9. Porovnávám hlavní města, Praha versus Toronto. Praha má 1,281 mil. obyvatel a policie čítá 6 278 policistů. To znamená, že Toronto má podstav. Můžete zjistit ještě ty lékaře na tisíc obyvatel?

                    10. Praha má cca 7 lékařů na tisíc obyvatel. Co se týče zemí v EU tak nejvíce lékařů na tisíc obyvatel má Řecko. Nejméně má Polsko. Proto mě zajímá to Ontario, respektive pak hlavní město Toronto.

                    11. Lekarov je v Ontariu 30170, v Toronte samotnom ich je 13712.
                      Inak ten udaj o etnickom zlozeni plati pre nase mesto. V Toronte je belochov uz davno menej ako polovica (47.7%). Dalsi su indovia 12.6%, cinania 11.1% a cernosi 8.9%.

                    12. Wildcat: Takže v Torontu už běloši menšina. A typický ukazatel – podstav lékařů a policistů, že mě to nepřekvapuje. Jste na tom do počtu lékařů lépe než Poláci a hůře než ČR. Můžete ještě dohledat ty hasiče?

                    13. Hasici:
                      Ontario: 30930, z toho 11541 profesionalnych
                      Toronto: 3174, 83 hasicskych stanic, 187 kusov techniky vratane 2 hasicskych clnov

                      K tomu tzv. podstavu policajtov v Toronte by som dodal ze:
                      a: iste cinnosti vykonava OPP (provincna policia) a RCMP (Kralovska jazdna policia robi viac len nez sa predvadza v cervenych uniformach pocas statnych sviatkov)
                      b: co vlastne pocet policajtov ukazuje? Najskor nic.
                      Kanada ma stvrtinovy pocet policatov na 100k obyvatelov v porovnani s takou Dominicou ci tretinovy v porovnani s Trinidadom a Tobagom a pritom zlocinnost je kdesi uplne inde.

                    14. Propočítáno. V ČR hasičů cca 350 tisíc, Toronto má hluboký podstav jak policie, tak lékařů, a hasiči to je úplná katastrofa. Absolutně nedostačující celý IZS. V Torontu běloši menšina. Takže, Toronto adept na rezidenci s cedulemi a riziky, tzv. „přirozený výběr“, hypoteticky v budoucnu globálního lidského Univerza adept na ghetto.
                      Můžete ještě zjistit kolik procent arabské populace je v Torontu a jaké je jejich postavení v systému, jestli jsou na vrcholu potravinového řetězce nebo jsou dole? To znamená, jaké mají pracovní zařazení, jestli jsou třeba lékaři, či ve vládě, rozhodují o něčem, nebo pracují v dělnické profesi nebo nepracují vůbec.

                    15. 350 tisic hasicov v CR? Ale kdeze. Ozdrojovany clanok na Wikipedii hovori o 10800 hasicoch v CR, z toho 9745 v sluzobnom pomere. Cize Ontario ma o 40 percent vyssi pocet obyvatelov a o 18% vyssi pocet hasicov na plny uvazok. Doplneny dalsou tisickou parttimerov a dalsimi 17000 dobrovolnymi hasicmi. Osobne si sice myslim ze vzhladom na material pouzivany v sukromej zastavbe by mal byt pocet hasicov vyssi, ale nejaky doom and gloom sa nekona a hasici jazdia hlavne k autonehodam a doprevadzaju sanitky zavolane k pacientom v domacnosti (EMS je nezavisla na hasicoch a na zdravotnickych zariadeniach).
                      Pocet arabov v Toronte je 1.3%.

                    16. Wildcat: Ano, cca 350 tisíc hasičů má ČR k dispozici, sborů má méně, ale s dobrovolnými hasiči je jich cca 350 tisíc.
                      Takže Arabů je dokonce méně než černochů a Indů? Tak je to jasný. Dík za info.

                    17. ex.lex: Pokud započteme každého, kdo udrží kýbl a žebřík, pak určitě.

                      Z výroční zprávy:

                      Členové JSDH obce jsou zpravidla získáváni ze členů spolků působících na úseku požární ochrany (což byla občanská sdružení, podle nového občanského zákoníku spolek). Celkem je v České republice evidováno 7077 jednotek Sboru dobrovolných hasičů obce (v některých obcích je více jednotek). V těchto jednotkách je organizováno cca 70 000 členů. Jednotky se člení na kategorie:

                      JPO II (výjezd do 5 minut i mimo katastrální území obce a drží pohotovosti) 236 jednotek (2940 členů);
                      JPO III (výjezd do 10 minut i mimo katastrální území, obce nedrží pohotovost) 1341 jednotek (16 800 členů);
                      JPO V (výjezd do 10 minut, zasahují pouze ve své obci) 5414 jednotek (48 726 členů).

                      Přičemž tito hasiči spoluzasahují u 27% událostí.
                      Skutečnou pomoc vidím jen u JPO II, ten zbytek jsou v zásadě lidi na vsi, co umí obsluhovat stříkačku a maj od ní klíče a když se něco stane ve vsi nebo v sousední vsi, tak si odpíchnou v práci a jdou pomáhat profi hasičům tak rychle jak to jen jde. Je to fajn mít, ale i tak je jich 10+70 tisic

                    18. a to mezi ty dobrovolný hasiče ještě patřej ti, co sice členy sboru dobrovolných hasičů jsou, ale v reálu je u požáru nikdo nikdy neuvidí. A nemusí jít jen o papaláše, ale třeba i o starý vysloužilce, co už na hašení nemaj fyzicky, ale členy sboru pořád zůstávají, čistě z hrdosti.
                      Stačí se zajít podívat na nějakej vesnickej hasičskej bál, kdo všechno tam přijde v mundůru :)

                    19. shane: oni skutečně mají vysoký počet členů, ne každý z nich je ovšem hasič. Reálně je těch 10 tisíc služebních – marodi a dovolenkáři a jim na zavolanou dokáže přijet dalších cca 3 tisíce. Při déletrvající akci, rzných povodnách atd se dá počítat s těmi 70 tisíci a pak už v zásadě s každým zdravým jedincem v případě nějaké apokalypsy. A nezanedbatelná síla co do profesionality a vybavení budou podle mě hasiči z letiště nebo chemičky – pokud to není nějaká odnož z těch 10ti tisíc státních.

                      Vítáme Vás na oficiálních stránkách Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Přinášíme vám informace o činnosti nejpočetnější organizace v České republice. Máme evidováno 358 324 členů organizovaných v 7677 Sborech dobrovolných hasičů. V našich řadách je také 59 662 dětí a mládeže ve věku do 18 let.

                    20. nj, to je klasickej venkovskej společenskej život. SDH a myslivci se na vesnicích v zásadě lišej akorát složením představenstva, členská základna je tak nějak u obou stejná. Kdo není u dobráků je společenská mrtvola :)

                    21. Tady je článek, sice staršího data, ale naprosto jasně vypovídá o hasičích v ČR. https://www.denik.cz/z_domova/hasicu-je-uz-pres-340-tisic-a-jejich-pocty-rostou-20120611.html

                      V každém případě ani ta Vaše informace nemění nic na tom, že ČR je, co do pozice rezidence, na tom výrazně lépe s celým IZS než Toronto. Já porovnávám IZS, koktejl populace a další faktory, které potřebuji k další analýze.

                    22. ex.lex: Klasická novinářská zkratka. I v tom článku píšou Na konci loňského roku Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska evidovalo přes 345 tisíc členů a dalších téměř 73 tisíc dobrovolných hasičů bylo ve výjezdových jednotkách obcí a podniků.

                      I já jsem např. členem spolku LEX, reálně s nimi ale kromě té kartičky nemám nic společného, jen je tím podporuji. Novinář by mě pak započetl do sdružení střelců a vyvodil z toho třeba připravenost země, co se bezpečnosti týče.

                    23. Tak on ex dělá v podstatě to samý, když se ohání 300 000 držitelů ZP a už nerozlišuje, kolik je mezi nima čistě sportovních střelců které nějaké omezování držení a nošení nezajímá protože klidně budou mít kvér na klubovně v trezoru a pak myslivců, které to taky příliš nezajímá, protože myslivecká lobby je silná lobby a ani nimrody v zásadě příliš nezajímají restrikce krátkých zbraní a konvertovaných samonabíječek.

                    24. lex, ne ex.

                    25. Ada: Hele, mně je u systému, jestli je to novinářská zkratka, já nejsem novinář, v každém případě i když vezmu jen profi v celém našem IZS a pominu všechny dobrovolníky, kteří Vám zvedají tlak, tak pořád jako rezidence mám navrch oproti Torontu a to je pro mě zásadní informace, zbytek informací k mé hlubší analýze je irelevantní nebo zavádějící.

                    26. A jo, cely svet je blby, iba exlex vidi to co ostatni nie. Toronto byva v rebrickoch miest uvadzane okolo 15. miesta na svete, Praha okolo 60. Z mojho sukromeho pohladu je Toronto preludnene a drahe. Kto chce, nech si tam byva. Ja som zatial OK tam kde som. Paradoxne, miesto kam sa planujem neskor prestahovat je na tom s bezpecnostou ovela horsie nez moje sucasne bydlisko. Vlastne, je na tom horsie aj ako Regina ktora je statisticky najnebezpecnejsie mesto v Kanade
                      Na druhej strane, keby som byval v Prahe, do konca zivota by som musel brat jed na potkany. Vdaka tomu ze byvam kde byvam, nemusim. Cista vyhoda.

                    27. Mě nezvedají tlak, já jsem za ně rád i za ty, co jen podporují sdružení a hasit neumí, upozorňuju jen, že vaše srovnání stojí na zcela zkreslených informacích a tudíž výstup z něj nemá žádnou vypovídací hodnotu. (Krom toho, že se do srovnání dostala metropole samotná a srovnává se s celou zemí)
                      Pokud jsou i informace z té druhé rezidence podobně kvalitní – což nevíme, pak můžeme říct, že nevíme vůbec nic o tom, která lokace je bezpečnejší nebo která má lepší systém nebo potenciál.

                    28. V ČR že je 350 tisíc hasičů? Těch státních je sotva deset tisíc. I kdybychom k tomu započetli ty dobrovolné + soukromé ve fabrikách, tak to nebude číslo přes dvacet tipuju.

                    29. Třeba zapomínáte na hasiče žízně… ;-)

          2. Ada: Vy máte hlavně při řízení držet volant oběma rukama, pokud nejedete na automat, anebo zrovna neřadíte apod. Až za Vás bude řídit automat, tak si tam třeba pořádejte v tom autě párty. Kdyby profesionální řidiči MHD dělali to, co dělají běžní řidiči při řízení, tak je budou popotahovat po nějakém přestupku jak největší zločince, budou je vláčet kanálama a média na nich nenechají nit suchou a všichni na ně budou ukazovat jako na „ďábly“ a podívej se, Máňo, kolik mohl zabít lidí, protože telefonoval! Protože nedělal činnost, jakou měl. Takže pěkně všem stejným metrem. Jste řidič? Jste, tak dodržujte předpisy.

            1. Hmm, dobre, ale ako mam potom radit rychlosti?

              1. Nesmíte číst jen první slova, to je souvětí, možná dělají moje dlouhá souvětí někomu problém na pochopení, lidi jsou většinou zvyklí na krátké povely a jednoduché věty, či sprosté výrazy, chápu. Tak ještě jednou: Vy máte hlavně při řízení držet volant oběma rukama, pokud nejedete na automat, anebo zrovna neřadíte apod. ..

      2. Ale houby. Kdyz kecam se spolujezdcem tak to sice mirne rozptyluje, ale furt mam obe ruce volny a muzu vozidlo plne ovladat. Krom toho telefonisti ten telefon taky musej vylovit, podivat se kdo vola, primout hovor a navic maj lidi tendenci pri telefonovani vic se soustředit na hovor a min sledovat okoli nez pri beznym hovoru zoci voci.

        1. Což znamená, že problém je telefonování jako takové a telefonování s HF je prakticky stejně nebezpečné jako bez něj. Rozdíl je ta volná ruka, což je ve většině situací zanedbatelný rozdíl. Takže to co je nebezpečné postihovat nejde, ale lze zpokutovat nějaký doprovodný znak takového chování – a spolu s tím i ty, co si třeba do telefonu diktují poznámky nebo se s ním drbou v podpaží.

          1. Asi není nutné vlamovat se do otevřených dveří. Telefonování zákázáno není. Zákázáno je zařízení držet.
            Pokud je volná ruka při manuální činnosti zanedbatelná tak musíš být nejméně mistrem světa ve střelbě (samozřejmě s mobilem ucha:)). Já teda mám za to, že přenos z mozku do motorického pohybu je poměrně náročná úloha, pokud má být přesná a i po náročném tréninku ji rozhodně nezvládne každý.
            Ano, pokud jedu po ideální rovné silnici konstantní rychlostí sám za ideálního počasí (nemusím řadit, odbočovat, spouštět blinkry, brzdit, zrychlovat, zastavovat, rozjíždět, dávat pozor na osoby kolem vozovky a a provoz okolo) a pouze a výhradně telefonuji tak lze říci, že je to srovnatelné s telefonováním přes BT. V ostatních případech se to rovná další manuální činnosti. Nemluvě o tom, že dnešní tlapkomobily nelze ovládat po hmatu, ale je nutné se dívat na displej tedy se nedívat kam jedu a že velká část lidí při řízení vůbec nevolá, ale tlapká.

  3. Chhci se vyjadrit jen k tomu telefonovani – nechapu, proc v dnesni dobe vubec nekdo za jizdy saha na mobil. I ten nejlevnejsi androjd umi dneska uz ovladani hlasem, vcetne aktivace pomoci Ok Google (prip. Hey Siri), vcetne diktovani a predcitani sms… Neresi to problem pozornosti (ale ani ho to nezhorsuje, v pripade textovek spis naopak) ale aspon to cloveka usetri od rizika policejni buzerace. Ja uz jsem si na to zvyk tak, ze do mobilu zadavam text skoro vyhradne hlasem, i mimo auto – smsky, pripominky, blogposty… :) Super je to taky pro dyslektiky, v mym okoli bylo dycky poznat, kdyz si kamos dyslektik koupil neco, co umi zadavani hlasem ;)

    1. Lidi tyhle věci neumí používat, mnohdy nevědí, že tuto funkci jejich nejlevnější telefon má. Znám člověka, co na Androidu vyťukává telefonní čísla z hlavy – prý je to pro něj rychlejší. Čísla, co si nepamatuje nosí na lístku v peněžence. To je pokrok techniky, že?

      Další problém může být spolehlivost/přesnost v hlučném autě u levných telefonů.

      1. Hlavně aby ten Google-Android znal odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec, a tu otázku taky :-)

    2. scadare, snad by bylo lépe, kdyby´s při řízení opravdu jen řídil. V podstatě by se nemělo ani poslouchat radio či spolujezdec. Natož telefonovat. Byť pomocí ovládání hlasem. Jde o tříštění pozornosti.

      1. Ten Váš apel bude nevyslyšen, protože mentalita některých zde není schopna pochopit ani upozornění u řidičů MHD: „Nemluvte za jízdy s řidičem.“, asi to tam není jen tak ze srandy, že? Pokud někdo nechápe základy, nemůžete po něm chtít, aby chápal něco dalšího.

  4. K tomu CB radiu, řekl bych, že už mezi šoféry je na ústupu. Před 20 lety to mělo 90% kamioňáků dnes se obávám, že to není ani polovina.
    Je pravda, že mluvit do CB nebo telefonovat z mobilu je velký rozdíl. Držet mikrofon CB a žvanit ovlivňuje pozornost méně než požírání tatranky nebo manipulace s cigaretou a zapalovačem.
    Mě spíš překvapuje to úžasné policejní šmírovátko, které údajně vidí na míle daleko. Při jeho rozměrech bych jako laik řekl, že to dokáže pořídit dobrou fotku tak do 200m. Diskutoval jsem tom s kamarádem amatérským hvězdářem, jenž vlastní 3 hvězdářské dalekohledy různých kvalit a cenových kategorií. Z mého pohledu je to prostě roura, do které se čumí a je buď krátká nebo dlouhá a více nebo méně tlustá a vevnitř jsou nějaké čočky. Nechal mě nahlédnout do toho nejkratšího a nejhubeňějšího dalekohledu a viděl jsem prstenec Saturnu, poté dalekohled namířil na otevřené okno paneláku( vzdušnou čarou 800m)a ta potvora po dlouhém štelování dokázala přečíst logo TV stanice v rohu obrazovky v bytě. Toto zařízení je rozměrově několikanásobně větší než to fízlkukátko. Na základě tohoto pokusu, jsem vyvodil laický závěr, že z toho fízlkukátka není možné získat jakýkoliv dostatečný důkaz, který by prokazoval nějaké to držení hovorového zařízení na vzdálenost, kterou prezentují fízlové v médiích. Třeba se mýlím. Má někdo už čerstvou zkušenost s fízlkukátkem?

    1. „Na základě tohoto pokusu, jsem vyvodil laický závěr, že z toho fízlkukátka není možné získat jakýkoliv dostatečný důkaz“

      Tak tím bych si tak jistý nebyl. Podle fotek to vypadá na Nikon Monarch 82ED-A. Apochromatický čočkový (zatím nejdokonalejší konstrukce klasických dalekohledů, pokud vím) dalekohled s průměrem 82mm => v podstatě takový malý hvězdářský dalekohled. Apochromatika koriguje barevné vady a když už výrobce dělá takový dalekohled, tak to obvykle bývají ty nejlepší co umí => také vynikající jemná kresba => jdou vidět všechny detaily.

      S okulárem MEP-30-60W je pak zvětšení 30x – 60x. Dle mého s tím půjdou na kilometr udělat úplně krásné fotky řidičů, kde budou mimo telefonu vidět i zubní plomby, ovšem za předpokladu, že to policajt zvládne také vyfotit, což je úplně jiný problém.

    2. BTW: výbavička i s tím foťákem a stativem za zhruba 75 000 Kč, takže určitě bude snaha, aby se investice vrátila co nejdříve :-)

    3. Mam doma fakt velkej dalekohled kterym muzu cumet sousedce na kozy pres pul sidliste, ale tuhle jsem se chtel podivat na trepky, a at sem ostril jak jsem ostril, tak jsem z tech zasranejch nalevniku nevidel ani prd. A z toho teda jednoznacne plyne, ze mikroskopy jsou akorat bohapustej svindl a ti vedatori a dochtori tam videj uplny hovno a akorat z nas tahaj prachy. Ksindl inteleguanska, do montovny s nima.

    4. pcsped: Já spíš moc nechápu to zachycení objektu v pohybu. Něco jiného je fixovat Saturn a něco jiného řidiče v jedoucím autě. Jo, ideální podmínky, jízda proti foťáku, neskutečně rovná silnice…. Snad jedině fix pozice někde na křižovatce?

      1. Ze by… Trojnožka? Ale ne, to by prece neudelali…

        1. Trojnožka je samozřejmost. Pro statický objekt je to. Pro zachycení objektu v pohybu tak, aby na fotce bylo něco smysluplného vidět, to bude nad sto metrů nepoužitelné.

          1. Pokud mi nekdo pojede sto metru daleko proti me a ja ho vezmu teletem na kratkej cas, tak bude ostrej jako britva.

            Jestlize je ta masinka udelana na miru, muze mit extremne citlivej cip. Pri rozumne svetelnosti objektivu (a tenhle zrovna vypada svetelnej azaz) muze klidne i za snizene viditelnosti zvladat treba petisetinu. Kde je problem?

            1. Technika problém nebude a to ani na ten kilometr. Imho bude probém udržet při velkém přiblížení (zrovna ten kilometr) pohybující se objekt v záběru. A to i na trojnožce.
              Ale asi jo, fix na místo a foceno sekvencí… Takhle možná jo.

              1. Cert vi, co ta picovinka umi, to vubec nemusi byt standardni fotak. Umim si predstavit, ze do hledaciho ramecku das to, co te zajima a ono si to ten vyrez udrzi autofocusem, dokud objekt nevyjede z obrazu, apod. Neco podobneho jsem videl na masince na foceni ptaku z velkych vzdalenosti. Normalne honit ptaka v detailu po obloze i 100 metru vysoko je pruser. Tohle si udelalo transfokatorem par kroku vzad, tys oznacil tu tecku na plose jako objekt zajmu a pak si transfokator ptaka dohnal, co to slo.

                1. Uz dneska kontroluji dalnicni znamky dalekohledy na slusny vzdalenosti, takze tohle je spis PR.

  5. Na výjezdu z města mne změřili – vypadalo to tak … do kopce, měl jsem ccc 90 na 50ce, ale … Jak se ukázalo, neměřili, měli kukátko. Kriplíci. Kdyby tam měli radar, jakože tam nikdy neměří, mohli mi dát pokutu. Takhle hownow. A schovávají se s tím u nás nově i pod dálniční most u nájezdu. Vidí tak na 30m, ne na 1000. Hned to pak kasírujou,asi jeden fotí a druhej obsluhuje vysílačku. Sledujou to vždy ve dvou, asi se na ten werk zaučujou kucí chlupatý…

    1. Jo, tak na třicet metrů. To už je reálnější.

      1. Tipuju, ze na kilak vidi, ze ve S120 s cirym celnim sklem, jede ridic v bilem tricku a mozna, asi, treba, nema zaplej pas.

  6. S článkem naprosto nesouhlasím. Naopak vítám každou aktivitu policie, která se soustřeďuje na objektivní zlo. A čumění do telefonu či jeho držení za jízdy je objektivní zlo. Stíhání tohoto prohřešku je lepší než plošné otravování všech řidičů, např. v rámci tzv. namátkových kontrol, jejichž účinnost je naprosto mizerná, ale buzerační potenciál obrovský. A že řidiče jako skupinu nelze předělat? Zase špatně. Prostě lze dementovi s telefonem sebrat papíry a tím se množina řidičů pročistí od těchto hovad. Člověka předělat nelze, ale lze ho vyřadit. Pro zjevnou duševní nezpůsobilost k řízení motorového vozidla. Mimochodem, to mi vysvětlete – auta prý šetří čas, tak proč tolik řidičů pořád překračuje povolenou rychlost a dělá za jízdy deset dalších věcí najednou? Víte proč? Protože závislost na autech je nemoc jako každá jiná závislost, která zcela potlačuje racionální konání. Už je čas to začít léčit.

    1. Tady už to musím dostat ze sebe: Boha, to jsou tak pitomé etatistické kecy, že pochybuju o příčetnosti páně přispěvatele. Pamatuju se, že na IDnesu se jeden čas vyskytoval nějaký podobný duševní mrzák, který navlas stejně nenáviděl automobilismus a navlas stejně proti němu horoval. Myslím,že měl i podobný nick – Piradio či tak nějak. Když už se takovéhle existence stahují i IDnesu sem, aby si tady vylévaly svou žluč, to už je na pováženou.
      Lidi jako Pirath kdysi schvalovali koncentráky pro Židy, protože rasové zákony byly přece v pořádku, nebo oprátky pro třídní nepřátele, protože když Strana a Vláda řekla, že ti lidé byli obviněni právem, tak to přece byla pravda.

      1. Nick Piradio sa objavoval tu.

      2. Vida, takže potrefená husa. Jestli nejste schopen si uspořádat svůj život tak, abyste neohrožoval okolí s mobilem v jedné ruce a s volantem v druhé, zjevně něco děláte blbě, a v tom případě auto a mobil jsou toho vizuálním indikátorem. U sebe doma si dělejte co chcete, ale pokud se chcete se svým autem pohybovat ve veřejném prostoru, jste vázán předpisy, které se na tento prostor vztahují. To se týká i mobilu ve vašich prackách nebo povolené rychlosti. Kvůli takovým lidem jako jste vy má policie akorát záminku k buzeraci všech. Ale aha, vy vlastně předpisy dodržovat nemusíte, vy jste totiž nejchytřejší a předpisy jsou pro blby. A co to píšete o Židech, proboha, vy fakt nejste normální.

        1. Váženosti ( (c) OCS), já jen nesnáším omezence, kteří jen kritizují, ale nikdy nenabídnou použitelné náhradní řešení. Proto Vy a Vám podobní působíte jako omezenci. Nevím, odkud jste implikoval, že telefonuji za volantem, ale zřejmě pro Vás platí „podle sebe soudím tebe“. Moje zkušenosti je taková, že ti, co nejvíce a nejhlasitěji něco kritizují, sami páchají kritizované ve větším měřítku, aby od sebe odvedli pozornost. Já narozdíl od vás tupě nekritizuji uživatele IAD, nýbrž akceptuji, že IAD je v naprosté většině případů nejlepší alternativou řešení přepravních potřeb, nenávidím ekoteroristický pojem „veřejný prostor“ a lidé jako Vy mi jsou k smíchu. Laskavě mne přestaňte soudit, nic o mně nevíte.
          Co si kdo dělá za volantem, pokud přitom prokazatelně nikoho neohrožuje a neomezuje, je mi fuk – nechť si jede rychle nebo telefonuje. Snažím se s okolojedoucími řidiči spolupracovat, rychlejším uhýbám, pokud to jde a ocením, když pomalejší uhne mně. Na telefonování v autě mám HF,které ale používám zřídka, protože se snažím v autě vůbec netelefonovat. Přesto mi vadí, když mi někdo od zeleného stolu za souhlasného hýkání etatistů vašeho typu pod pohrůžkou drakonických a nic neřešících trestů přikazuje, co mám dělat. Dopravní policie do toho nemá co strkat rypák, ta má maximálně někde regulovat křižovatku, když vypadnou semafory a starat se o plynulý provoz na silnicích. Ten hon na řidiče, co v poslední době pořádá za podpory lidí jako vy je jen kontraproduktivní a nikam nepovede. Takhle vznikají úseková měření, osekávání a zpoplatnění práva na obhajobu a presumpce viny v dopravním právu, zneužívání pravomocí nejen dopravní policií, šikanování řidičů municipalitami. A to vše za souhlasného bečení vás a vám podobných, kteří se prostě rozhodli, že IAD je špatná, áno, a patří ji zakázat, ať to stojí co to stojí a aniž byste nabídli řešení, přijatelné pro všechny. Tupě zakázat je tak strašně jednoduché. Ne my řidiči, kteří jezdíme tak, abychom neohrozili sebe a jiné, ale vy a všichni ekoteroristé, etatisté a podobní, názorově spříznění s vámi, stojí za rostoucí šikanou majitelů aut. Na vás roste Ťok, Babiš, koneckonců v minulosti i Stalin nebo Hitler, vy máte ruce od krve.
          Předpisy jsou pro mne pouze doporučením, nejsem jejich pasivně agresivní dodržovač, nemám problém to přiznat. Hlavním cílem pro mne je nezabít sebe a jiné, jet co nejčitelněji a defensivně bez ohledu na nějaké úřednické moudrosti. Je mi fuk, co si o tom myslíte, pro mne je podstatné, že jsem za těch skoro třicet let, co řídím, předešel svým „nepředpisovým“ řízením několika nehodám v důsledku chyb jiných lidí (kdybych jel podle předpisů, jak by se vám líbilo, byl jsem na mraky) a přispívám k plynulé a tím i méně emisí generující dopravě na silnicích. Já mám svědomí čisté.

          1. Omlouvám se vám, pokud jsem vás z něčeho neprávem nařkl. Vaše zjevně přehnaná až hysterická reakce ale ukazuje právě na to, o čem jsem psal, totiž na vaši totální závislost na autech. Začnete křičet pokaždé, když se automobilismu někdo jen dotkne. Každá závislost je špatná, na autech stejně jako na drogách. I auto je v dnešním pojetí droga. Funkce přepravy je spíše upozaděna, resp. je často jen důsledkem chybných rozhodnutí a nevhodného uspořádání života. Závislý člověk postupně ztrácí schopnost racionálního a objektivního uvažování.
            Stěžujete si, že stát vás nyní omezuje. Ale za vaši závislost si můžete pouze vy sám. Nevím, co vám v reklamách nakecali, ale automobilismus je státní systém. Je to socialistický systém. Stát buduje silnice a parkoviště, masivně subvencuje automobilky, územně preferuje automobilismus, vyvlastňuje a zdaňuje. A vy jste se do tohoto systému nechali chytit, nechali jste se opít tou iluzí blahobytu a svobody, stali jste se závislí až tak moc, že mnoho lidí má pocit, že když jim někde zúží silnici, že snad do druhého dne zemřou hlady nebo co. Je zcela logické, že po té, co stát takhle lapí většinu lidí, jim začne utahovat šrouby, začne je ždímat a vydírat. Nebo si myslíte, že stát automobilismus budoval pro vaše blaho? To je směšné. Stát je největší svině a kde vás může zradit, tam vás zradí.
            Já nechci auta zakazovat, ale určité omezení, resp. zrovnoprávnění s jinými zájmy, je zcela na místě. Je vhodné si přiznat, že aut je dnes tolik, že výroba dalších kusů přináší více problémů než užitku. Z měst se stala hnusná smradlavá autovrakoviště, kde se pro samá auta už mnohdy nedá ani hnout. Každá vaše přeprava autem zasahuje do práv někoho jiného. Je tudíž zcela legitimní podporovat snahy o definici a vynucování nějakých mantinelů. Jediný problém této snahy je v tom, že bohužel přichází zoufale pozdě.

            1. „Každá vaše přeprava autem zasahuje do práv někoho jiného.“
              Nějaký zlý automobilista Vám zaparkoval na toaletě a nemůžete se jít vysrat?

            2. Skvělé, zrovna zrovnoprávnění aut a drog bych uvítal. Žádné EU testy a buzerace a dostupnost na každém rohu!

            3. Stát masivně subvencuje cokoli velkého, co se mu nějak hodí (sníží nezaměstnanost, dodá nějaké love). U nás je velká část průmyslu zaměřená na auta, tak subvencuje auta – ve francii zas třeba letadla a farmáře, ve středomoří olivové háje. Stát si uzurpuje budování silnic, tak je těžko může stavět někdo jiný. Stejně tak staví chodníky a železnice. Automobily do systému více odvádí než z něj berou, tedy řidiči stát částečně dotují.
              I když připustím zvrhlou myšlenku, že infrastrukturu by měl stavět stát, pak by ji měl stavět na základě poptávky, přepravní kapacity a podobných kriterií. Takže prioritně budou nejvejš železnice k dolům a k elektrárně, dálnice k hranicím, atd a až někde hodně na konci bude vinařská cyklostezka.
              Myslím si, že různé činnosti jsou zrovnoprávněny celkem dostatečně. Vlak jezdí po kolejích, brambory se sejí na pole a ne na dálnici, lodě jezdí po řece, auta po mostě, na kole se projedu po lesní cestě a nelezu s tím na magistrálu atd.

            4. Vy jste zase Pirathe závislý na dotované hromadné dopravě a nutíte mě platit z mých daní Vaše kratochvíle v neekologických místy poloprázdných jindy přetížených dieselových šestiválcích se zadním náhonem.
              Jinak do Prahe jezdím z Těšína vlakem, od Pendolina přes Regiojet po tramvaj Leoš Expresu.
              Do práce busem výjimečně, nestíhám s ním školku…
              Hodně chodím pěšky a v létě vezmu děti občas někam na kole do přírody, onehdy jsme jeli vlakem 4h a 40min na kole k dědovi do Jeseníků, autem jsem tam za 1:45…

        2. Aaaano, predpisy je potreba dodrzovat v kazdem pripade. Davidovu hvezdu nosis viditelne? A co vecer, zatahujes zavesy pred rozsvicenim? Jakoupak stanici mas naladenu, co???

          1. Tohle není o antisemitismu, Sysope. Vy motáte jablka a hrušky. Spíš budete nosit úplně něco jinýho, možná si budete i začerňovat krémem na boty obličej, abyste tak nevyčníval, hehehe.

            1. Slo mi o to dodrzovani Vorschriftu, ne o antisemitismus. S tim kremem bych se moc nesmal. Muze se stat, ze se brzy dozvime, ze jsou nejake qoty, kolik Afrocechu musi byt v kazde skupine, ktera neco dela, takze napriklad pri hrani fotbalu bude skupinka 6 kluku muset aspon dva natrit cernym kremem na boty.

              1. Oh ja. Jo, kdyby jen to, obávám se, že budete muset plnit kvóty v tom mančaftu i co se týče zastoupení genders, něco jako, Vy tam, Sysope, nemáte zastoupeny homosexuály, bisexuály, transsexuály, bezpohlavní? Okamžitě, ale okamžitě to napravte, jinak Vaše mužstvo nenastoupí, jste diskvalifikováni. To samozřejmě nebude platit jen pro mužstva ve fotbalu, že? Celospolečensky to musíte naplnit duhově ve všech oblastech fifty fifty.

                1. No ja jsem zazil odvarek uz v 90kach, kdy jsem dostal flastr, ze mam 35 zamestnancu a ani jeden z toho neni smatlavej. Kurva to byl tehda prooser… dalo mi dost prace sehnat glejt, ze proste smatlavej u nas delat nemuze, bo bezpecnost prace a odborna qalifikace a pindy, pindy, bomboska kaficko.

                  Tohle bude jen o par levelu vejs.

                  1. Já jen pozoruji, jak jsou ty entity té duhové kuličky vychcaný, hele voni k těm rozhovorům do médií nepošlou homoMoravce, nebo chlapa, voni tam všude cpou ty ženský, aby to vypadalo, že jenom ženský lobujou za duhovky a že jsou tím posedlý, to je neuvěřitelný, jak jsou ty duhovky vychcaný.

    2. „Objektivní zlo“ :)))
      No to je výraz… však si na to pořídili pořádně dlouhý objektivy. Jinak k telefonování při řízení mám ambivalentní vztah.
      Nerad telefonuji a po telefonu odmítám řešit kokotiny, lidé s kterými komunikuji si na to už zvykli a prostě volají opravdu jen když o něco jde (obdobně jsem vyřešil i emajly typu „hrající si koťátka“). Vůbec nejde o telefon v ruce (to už přece dlouho jen kvůli telefonování není třeba řešit), ale když už telefonuji (a telefon nedržím), prostě se soustředím na hovor tj. dělím svoji pozornost. Většinou se snažím zastavit, nebo alespoň se co nejlépe přizpůsobit situaci.
      No, stejná ztráta pozornosti, se zcela jistě dostavuje i u matek řešících potomka na zadním sedadle a v řadě dalších obdobných situací – taky objektivní zlo?
      Řidiče jako skupinu předělat nejde, decimovat ano ale ne předělat.
      A ty řeči o závislosti, no to je pěkná pitomost…

      1. Ja najezdim mesicne prumerne 20 tisic kilometru na dodavce po Evrope. Denne telefonuju tak 10-12 bodin, bo bych se sezral nudou. Ne, nedrzim telefon u hlavy, mam to pres radio. K tomu jeste stiham jist, pit, vykourit dve krabicky cigaret, nekdy mam i 8 hodin denni pauzy v kuse. Presto jsem primerene soustredeny na jizdu,nepripadam si unaveny ale hrozne unudeny. Dokud jsme nemeli omezovac na 100 km/h, uzil si clovek i zabavu, dodavka umi jet i 170, cim vic nalozena, tim vic sedi, ale ted uz je to nuda.

    3. Picovina. Mam dumbphone, ke zvednuti hovoru mi staci stisknout tlachatko, ktere pohodlne nahmatam i poslepu.

      Vzhledem k tomu,ze mam automat,tak je uplne jedno,jestli pravou rukou prstim spolujezdkyni,nebo mackam foun.

  7. Ad CB Radio, čili vysílačka, čili síbíčko…

    Ano, je v česku na ústupu, neb češi jsou od přirození nesoudržní a beze snahy pomoct, poradit. A tak je velmi často slyšet „kolegové, dejte info jak to vypadá směr tam a tam“ …a nic, ticho. A obvykle začnou sprostá slova lítat až ve chvíli kdy už všichni stojí zarvaní v zácpě.

    Čest výjimkám. Největší z těchto výjimek, člověk, který od devadesátých let zajišťoval info Brno, Michal dvojka, ani nebyl Čech, no možná právě proto. Teda, věřím, že ještě stále v éteru je a info okolo Brna funguje.

    Ona spíš valná většina lidí vůbec o síbíčku a jeho používání v autě nic netuší. Často, když někoho vezu se mně ptá – co to máš, na co to máš, tím chytáš policajty jo…a podobný nesmysle… Takže ani nemají představu, k čemu by se to mohlo hodit a že sdělit si ihned zdarma informaci s vozy v okolí je technicky zvládnuté už padesát let.

    Ano, už se tu taky opakuju, mluvit a ovládat telefon je úplně něco jiného, než poslouchat vysílačku (ta je většinou na jednom kanále, u nás k 10 kamiony), a když chci něco říct, zmáčknout poslepu mikrofon na kroucené šňůře, a s ní taky ve stejné ruce bez problému řadi, nebo ho klidně pustit. Komunikace po vysílačce je stejně jednostranná, když mluví jeden, nejde mu skákat do řeči, tzn. že v případě náhlé dopravní krizovky není potřeba mluvit či se nějak starat o mikrofon. To chce zkusit, to nejde vysvětlit. A zvláštzě pak ne vysvětlit těm takyřidičům, kteří celou cestu drží volant 10-10 oběma rukama a raděj si ani rádio nepustí, aby je nerozptylovalo…

    Síbíčkářům zdar…

    (Pozn. v kamionech to CB má kde kdo, problémem je, že mnoho řidičů nedovede správně ovládat squelch (nastavení úrovně rušení – jeden poťák), tak to nakonec má zatáhlý narvrdo (nechytá slabší-vzdálenější stanice) a nebo to vypne úplně, protože to šustí… Ale tak je 21. století, není třeba setrvávat na hranici KV pásma….jenže nějaké trochu snaha dovybavit vozidla jakýmkoliv i pokročilejším typem PŘÍMÉ komunikace je nulová až záporná. To, že poláci využívají CBčka více je podle mne pak dáno tím, že dovedou všude držet při sobě a pomáhat si a taky proto, že jejich norma CB používá AM modulaci, která tolik „nešustí“ při rušení. )

    (Pozn. 2 mnoho dopravních uzavírek nejen u nás, ale i na západ od hranic bývá často vybaveno přenosným radiomajákem, který na CB pásmu na kanálech kamionů vysílá hlášku v mluvené řeči – něco jako „pozor, dopravní nehoda“, a to opravdu i v německu česky na k10 a asi polsky na jejich kmit./modulaci atd) Takže kamion, či kdokoliv se síbíčkem, jakmile se přibližuje k takovému místu na cca 1km, okamžitě tuhle zprávu dostává (z reproduktoru své radiostanice))

    Zkrátka je to kouzelná krabička a je neobhajitelná blbost ji zakazovat a nerozšiřovat víc a víc!

      1. No a ještě k té výjimce pro používání CB během řízení v Anglii:

        http://www.legislation.gov.uk/uksi/2003/2695/regulation/2/made/data.xht?view=snippet&wrap=true

        a nebo zjednodušeně:
        https://www.askthe.police.uk/content/Q659.htm

        (když se chce, tak to jde)

    1. Jen par postrehu ze zivota…
      S CB je jeden praktickej problem – jak je ted spousta vrsku kabin z plastu, je hovno protivaha a me osobne (a snad vsem co znam) se nepodarilo najit nekoho, kdo by to zprovoznil na rozumny vzdalenosti. Dnes je vicemene 2 km strop a kdyby nahodou jsi mel svoji naladenou dobre, stejne koncis na tom, ze druhej to bude mit nahovno.
      Hodne lidi z CB vyhnala „Natasa“. Objevila se tusim nekdy 2010 cca, nejaka ruska taxisluzba, chytala se bez problemu i ve spanelsku. Bohuzel ne jen odrazama, ale plosne. Odrazem jsem kdysi u barcelony chytil prazskej Kopec. No a nez celej den poslouchat Natasu, chlapi to zacli vypinat.
      Nechci se hadat, ale polaci tusim jedou taky FM, jen maj o neco (0.05 nebo 0.005 MHz) souply kanaly. Proc nevim, na druhou stranu taky merej vejsky mostu od stredu napravy, takze tam pujde zrejme o nejakej system error…
      K tomu ze si lidi neodpovidaji – tam bych videl znacnou spojitost s bodem 1. Jednak ve svym rozsahu mas najednou min potencialnich odpovidatelu, druhak kdyz uz jste se minuli, tak za tech 40s se nemusi ani stacit vymacknout a uz ho nechytas. Kdyz jsem nekdy pred 13 roky zacinal, tak na prvnim verglu (renault mildiner) jsem mel rekord 17,5km podle kilometrovniku (dobre, vzduchem treba 15), bezne kolem 7. Na vsem dalsim 2-3, kdyz hvezdy daly 5 max… A to jsem koncil na setu za cca 10k a stejne khounu….

      1. Poláci jedou v půlkách a navíc v modulaci AM.
        Příklad: Kanál 10 = v česku 27,075MHz v modulaci FM, v polsku na polské stanici kanál 10 je 27,070MHz v modulaci AM

        Navíc poláci v autech jsou tuším na 19 nebo 28. Je škoda, že žádná stanice, i když ty nové umožňují přepnout jakoukoliv normu, modulaci, pásmo, tak stejně nelze poslouchat i naše i polské kamiony. Je to škoda, přeci jen poláci si toho sdělují víc.

        S anténou a protiváhou může být potíž, dosah a rušení je holt problém tohodle pásma na pomezí KV a VKV, kde sluneční aktivita ovlivňuje odraz vln…a proto je pak někdy slyšet hodně velký dálky. I tak ale mám CB rád a po revoluci to byl skoro zázrak, když najednou bylo lidem povoleno spolu mluvit přes rádio bez licence (nejprve jen ohlašovací povinnost), dokonce přestalo být trestné spojení přes státní hranici… Jednu výhodu v nedostatečném zájmu o vysílačky (dříve před mobily to měl kde kdo doma) spatřuju ale v tom, že tam není tolik dementů, co mažou ostatní (dvě stanice vysílající zároveň se ruší a nikdo neslyší nic – nebo jen toho nejsilnějšího/nejbižšího, pozn.). Co je horší, tak průmyslové rušení, projíždíš městem a kdejaké neony a automaty, semafory někdy taky…všechno to vyzařuje rušení v pásmu 27MHz a každýmu to je fuk..

        Alternativa pro CB je PMR (ty malé ručky ze supermarketu – 8 kanálů v pásmu 446MHz). Dosah z vozu do vozu když jedou dvě auta nedaleko sebe dostačující, bohužel ale nelze k nim (ze zákona) přidělat vnější anténu. Ono kdyby se chtělo, nové frekvence a stanice by se do aut klidně vymyslely, když jsou miliardy na nouzové volání a v každém novém autě je de facto telefon s gps…

        Ty mosty, to nevím, ale ono podobně se nám hloupě změnily zákazové značky z náklaďáků i na pickupy a dodávky (prej to tak je v EU???), šířky už se měří včetně zrcátek a tak dál…

        Norem pro CB je ve světě víc, italové mají modulaci AM, ale frekvence stejné, USA taky AM a stejné frekvence, Anglie ti mají starou normu úplně hloupě posunutou frekvenčně….ale postupem doby se zvýšil počet kanálů i u nás na 80 a AM je už taky povolené, i SSB, packet radio…ale to už je spíš záležitost pro radioamatéry. Tím, jak se pásmo vylidnilo, už ani není tolik kanálů navíc potřeba (i tehdy se „na černo“ rozšiřovaly stanice na 200k atp., protože fakt ve městě nebyl mnohdy volný kanál… Dnes zbytečné.

        Lovit dálky z auta do auta o to tu stjeně tolik nejde, jako spíš být ve spojení s těma v okruhu několik km. Bez převaděčů výrazně větších vzdáleností nedosáhneš na žádném kmitočtu (nebavím se o radioamatérech a odrazech na KV).

        Pokud chceš zkusit zasíbičkařit přes mobilní apku (přes telefon a data), vyzkoušej „CB Radio chat“. Ve free verzi jen občas vyskočí reklama a můžeš vysílat jen krátké zprávy. Registrace netřeba, jen zvolíš nick. Čechů moc nenajdeš (výběr země a pak některý ze 27 kanálů – ihned vidíš, zda tam někdo je online), ale v USA, UK, PL a jiných exotických zemích najdeš dost lidí… Párkrát jsem tam ale i potkal čechy, někde v kamionu v cizině. Čili i tak se dá.

        1. „Je to škoda, přeci jen poláci si toho sdělují víc.“
          https://youtu.be/yXf1bhEEXd0

        2. Polaky uznavam, jak rikam, to bylo jen z doslechu. Co se zakazu tyce tak ano, na zapad to tak funguje,problem je v tom, ze tam 99% znacek zakazu vjezdu nakladaku ma dodatek 3,5t, protoze to tam tak je odjakziva a tak to tak odjakziva znacili. Akorat u nas se nejdriv zmenil zakon a pak se dodelavaly znacky. A to vetsinou jen tam,kde si to nekdo vyrval nebo na frekventovanejch tazich. Sirka pres zrcatka taky souhlasi.

        3. Mám zato, že k PMR se nezakazuje připojovat externí anténu. Dokonce jsem jedno PMR( hračka ze supermarketu)předělal na BNC konektor+ půlku magnetku+ zvednuté nepatrně napájecí napětí a chodí to dost pěkně a leze z toho necelej 0,5W ( z kopce do údolí chodí i 50km).Měl jsem také homemade log-per na PMR. Ale pak byla slyšet každá dětská chůvička pod kopcem. Vím že na CB(11m) byly zakázané směrové anténní systémy, což byla přímo výzva nějakou tu směrovku zbastlit,ale dost blbě se to přizpůsobovalo.
          Před příchodem GSM to na CB hodně žilo. Pakárnu trochu dělaly taxislužby,které tam mívaly naloženo i 100W a zataženej squelch.Na kopcích v pohraničních horách ohejbaly rafičky S-metrů.
          Podařilo se mi pár DX z náklaďáku. Za svůj rekord z auta do auta považuji spojení ráno před svítáním od Bambergu do Limoges. Podobně pak z hraničního přechodu Harrachov do Sverdlovsku (dnešní Jekaterinburg)na pevnou stanici.
          Jinak dnes už profesionálně nejezdím resp. spíše jen symbolicky, když náhle vypadne řidič a chci si odpočinout od kanclu a monitoru. Nedávno tato situace nastala, tak jsem podráždil CB na 10k a tam je skoro mrtvo. Nejdřív jsem měl podezření, že nefunguje správně anténa.
          Jeden čas taky dost frčely vyřazené vysílačky ze sanitek (tzv. Bulhary) Ono to vysílalo někde kolem 75MHz a lezlo z toho ke 20W a směrovky měly přijatelnou velikost. Bylo to čisté bez rušení a celkem pěkně to chodilo i za kopec.

          1. Zakazuje. Ale nedodržuje.

            1. Ano, jednou z podmínek PMR je pevná neodnímatelná anténa a ani další zásahy do stanice nejsou možné. Myslím že na wikipedii je o PMR dobře zpracovaná stránka.
              Jen tedy dodám, že v USA používají tyhle malé vysílačky taky, ale v jiném pásmu, rozhodně nedoporučuji dotáhnout si to do evropy a používat.

              A další věc – v roce 2016 došlo ke změně zákona o PMR a už se můžou používat stanice se 16ti kanály (namísto původních 8mi) – ale na trhu jich mnoho není. Plus digitální provoz..

              S tím vysíláním na černo vyššími výkony a většími anténami bych byl opatrný, zvláště pak ze stabilních stanovišť. ČTÚ už má dost solidní systém automatických monitorovacích stanic i se záznamem provozu na všech pásmech, lokalizovat piráta je záležitost chvilky (když se chce, hlavně buď na udání nebo při rušení veřejných služeb.

              K tomu tedy ještě jedna poznámka pro zájemce o radiostanice. Nová doba přinesla nové rychlé počítače a jednoho dne kohosi napadlo zpracovat příjmaný signál digitálně. A tak vznikly SDR příjmače…. vyzkoušejte si něco naladit. Libovolná frekvence pro libovolný počet lidí v libovolném pásmu, modulaci, šířce pásma…..s živým náhledem signálů v pásmu… Jako příklad odkazuji na jeden SDR online přístupný příjmač umístěný v Holandsku s rozsahem 0-30MHz. Docela zázrak… (pusťte si zvuk a něco si nalaďte)

              http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

              Další příjmače, ke kterým můžete přistupovat z webu:
              http://www.websdr.org

              1. Ad Bulhary…jo, kromě CB a PMR jsou ještě další volné kmitočty pro běžné používání, ty v pásmu 70MHz (přeladělé Bulhary nebo Veverky) by asi byly pro provoz autech nejlepší(co se šíření signálu/rušení)… To je asi 8 kanálů.

                Další frekvence pro volné využívání jsou v pásmu 172MHz a 448MHz – 5 a 5 kanálů, tzv. sdílené kmitočty. Tam občas vysílá nějaká firma, jeřábníci a tak. Tam na odnímatelné anténě nezáleží, čili si to může kdo chce naladit na čem chce, jen musí dodržet výkon…

                http://www.cbpmr.cz/sdilene-kmitocty-77-mhz-172-mhz-448-mhz-120.html

                (tím pásmem 34MHz si jistý nejsem, zda se už nezrušilo, nechce se mi to hledat)

                1. Když jsme u těch sdílených kmitočtů 172 a 448 MHz, kdy „stanice … mohou být provozovány pouze jako přenosné, nikoli pevně zabudované v objektu nebo ve vozidle. Provoz stanic se závěsnými či pevnými anténami není povolen;“ (citace z Všeobecného oprávnění VO-R/16/08.2005-28), jak je to s tím, když bych chtěl občas v autě použít nějakou dualbandovou vysílačku (která umí PMR 446 a pásma 172 a 448 MHz) takovým způsobem, že bych měl na střeše auta anténu (ať už úplně „napevno“ nebo na magnet), uvnitř vyvedený konektor, který bych zašrouboval do vysílačky, vysílačku cvakl klipem o něco na palubní desce a dal do ní místo baterky eliminátor do autozapalovače? A jel samozřejmě jen v pásmech 172 a 448 (ne v PMR) za dodržení maximálního vysílacího výkonu.
                  Selským rozumem není stanice zabudovaná pevně ve vozidle (dá se vyndat) a anténa na vozidle není anténou pevnou (snad?). Nebo je to jinak?

                  1. Upřímně – nevím, musím se na to oprávnění mrknout podrobně, zatím jsem řešil hlavně ty PMR (v tom roce 2016 zakázali i opakovače, což je škoda) a CB…

    2. ssamsung:
      A není to jedině dobře, že debilové neumí používat vysílačku a vůbec netuší co je to CB?
      Představte si kdyby ty masy kecálistů s neomezenými mobilními tarify všichni nakoupili vysílačky, to by se pak nedovolal nikdo nikam, protože by do toho všichni žvanili jak do šmatlafounu.
      Kdo dnes vůnec umí být stručný, jak to zahlcené radiové pásmo potřebuje? (tedy krátké souvětí obsahující vše co dotyčný chtěl sdělit)

      Jen ať se ti retardi překřikují na PMR a blokují se pomocí CTCSS. Až vypukne nějaká krize (nejpozději do 2 let) tak ti zkušení vytáhnou zaprášené CBčka z komory a aspoň někde se člověk dozví informace.
      Teď litiju, že jsem nekoupil ruční CB když byla v akci za 1 600,-

      1. Ručních CB za nemnoho peněz jsou ještě stále plné bazoše a letga… tedy plné ne, ale vyskytují se.

        Jinak částečný souhlas, jeden gumák dokáže nadělat paseku. Přesto to v těch 90tých letech docela dobře fungovalo. Dnes je pásmo skoro mrtvé.

        S tou krizí nevím… zprávy hlásí už roky neuvěřitelné a nepochopitelné věci, přesto to všechno stále „nějak“ funguje…. Nějaká ozdravující krize by jistě neuškodila..

    3. Michal 2…? Pockej, to je ten, co bydlel na Otakara Sevcika a mel v Brne prvniho Presidenta? Ten jeste zije?? Bylo nas v Brne snad 6, co jsme hned po listopadu ’89 dali na baraky ctvrtvlnky v 27 MHz, jeli AM a trnuli hruzou, kdy si pro nas prijdou… on jel SSB a bylo mu to u prdele, znali jsme se osobne, nevidel jsem ho… no… uz to bude tak deset let.

      1. Jojojo, pak se přestěhoval, ale pár let zpět jsem ho okolo Brna ještě slýchával (teď už tama nejezdím), buď byl na 10 nebo na brněnském k. 6. Hani Baloush, volačka Michal 2 Brno, původem Syřan, ale studoval tu a občanství dostal už v 80 letech. Poslední web obchodu s vysílačkama atp. měl na adrese baloush tecka cz, ale nějak mi to nejde… Ze Ševčíka se pak přesunul jinam, googl ti něco najde…

  8. Moment. Nastínil jsi, že by mělo jít o nějakou bezpečnost? Jako vážně??? Jde o toto:
    – Bejvalý policajti a zaměstnanci MD, co se nazývají „bezpečnostní experti“ dostanou grang a za to jim smrdí z držky v médiích.
    – Bajvalý policajti vydělají na nákupu další a další technicky. Detaily obchodu mohou ohrozit operativu policie, proto jsou detaily utajeny.
    – Současný policajti vyfotěj to, co se dá dobře pokutovat a za to mají čárky a za čárky se co? Jezdí na policajtstkou ubytovnu pro íkváče. Proto je zvýšená aktivita v listopadu a v květnu.
    – Současný vedení policie splní plán. Naplánováno není zvýšení bezpečnosti ale výběr pokut.
    – Současný politici si přípíšou čárku, za „zvýšení bezpečnosti“, protože podívejte, co jich jezdí s telefonem!
    (a kruh se uzavírá, nic jinýho za tím není)

    Proč by se policajti sakra zabejvali něčím tak přízemním, jako je nějaká bezpečnost? Pokud by bylo na ulicích bezpečno, nemůžou pokutovat = nebudou výsluhy. Kapři si rybník nevypustěj.

  9. Cili kdyz ukazu „Kalousku, jsi jednicka“, tak si to fizl zaznamena dokonce az z kilometru. Nu vot technika.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017