Postřehy z Mobilsalónu

Featured Image

Výstava Mobilsalón konající se tamtéž jako Země Živitelka je zásadní podnik vesnického rozsahu mající dokumentovat rozvoj automobilismu v jinak převážně zaostalých jižních Čechách, tedy v místech, kde se obyvatelstvo orientuje převážně na zemědělství, práci ve státní správě a pronajímání volných Zimmer případně dcer různého stupně zletilosti cizincům z nedalekého Rakouska.

Po zakoupení vstupenky v ceně šesti lahvových piv bylo možné obdivovat různé typy samohybů na benzín i na naftu, určené jak pro lidové vrstvy, tak pro urozené panstvo. Velký zájem budily nové modely starých popelnic, jako například Novotných Škoda Fabia, která při pohledu zblízka je ještě otřesnější piksla než na obrázku. Kromě toho, dopravní podnik města České Budějovice představil historický trolejbus, přičemž zvědavci mohli nahlédnout i dovnitř a zjistit, že se za posledních čtyřicet let zase tolik nezměnilo, tedy kromě ceny jízdenky. Dále bylo možno vidět výstavku tuningových automobilů, které v rámci pracovní terapie přichystali pacienti psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře.

Z nemotoristických komodit jmenujme slané tyčky za Kč 15,- tvrdé jako kámen, které by Luke Skywalker mohl použít jako záložní zbraň po selhání laserové šavle. Další krojovaný obchodník prodával „slivovici z Moravy“ známé značky Bílá hool, což je artikl, který se na výstavu automobilů výborně hodí. O jeho produkt byl rozhodně větší zájem než o vozy Daewoo/Chevrolet.

V zadním pavilonu, který býval při Živitelce vždy vyhrazen pro podnikovou pitku firmy Zetor, probíhala expozice represívních a buzeračních složek. Policie České republiky předvedla s tradiční profesionalitou několik zásahů proti ozbrojeným pachatelům. Dopravní složka stejného sboru nabídla několik fotoseriálů na téma „zkrocení zlého řidiče“. Jeden přináším v původní podobě.

Na prvním snímku vidíme rychle jedoucí vůz. Je to Škoda Favorit v agresívním dvojbarevném kabátě, typický reprezentant vozidla porušujícího předpisy. Řidič pospíchá domů (ke své ženě a dětem pravděpodobně). Jede 130km/h, což je rychlost, na které Favorit v podstatě začíná, zásah je tedy urgentní. Jeho hrubě asociální chování, kterým ohrožuje všechny okolní účastníky silničního provozu (silnice je, jak vidíme, zcela prázdná) neujde pozornosti dvou policistů. Trest je tvrdý, spravedlivý a především – účinný, protože řidič již nikam nespěchá – wow. Člověk by čekal, že bude pospíchat ještě více, když ho zdrželi. Škoda že to policisté nestihli také aplikovat na jejich vlastního exprezidenta Husáka ještě předtím, než podal demisi kvůli zapojení do korupčního skandálu.
Českobudějovická městská policie se rozhodla prostřednictvím multimediální prezentace nabídnout svým příznivcům ucelenou řadu svých produktů, například vypuštění služebního psa nebo použití zbraně.

Městská policie také představila demoverzi kamerového systému. Pomocí joysticku bylo možno si vyzkoušet, jakým způsobem ukájejí pracovníci MPČB svoje voyeurské choutky.

Další inovativní řešení, které představila městská policie, představuje vestavba přenosného laserového měřiče rychlosti dovnitř Škody Roomster. Nápaditá a robustní konstrukce je vetknuta do děr po opěrce hlavy zadního sedadla. Zástavba připomíná střelecké věže bombardérů a funguje to takto: Tříčlenná posádka Roomsteru Buzerline (řidič, střelec, navigátor) identifikuje cíl. Cílem je rychle jedoucí automobil. Navigátor přečte registrační značku cíle. Pokud se jedná o prémiovou RZ vydávanou místní smetánce, proces se vrací na začátek. V případě, že je nalezen regulérní cíl, řidič jej dostihne a předjede, což s ohledem na brutální motorizaci HTP nebude problém. Střelec jej pak zaznamená kamerou a tím je nastartován proces očistného trestu. K hlavním přednostem tohoto řešení patří dokonalé využití hlavních předností přenosného radarového měřiče, především jeho mobility.

Dále se v zadním traktu (míněno jako v zadní části budovy) nacházel stánek organizace BESIP, který jsem ovšem nenavštívil, abych tam něco nechytil.

Byla to velice podnětná výstava a za těch Kč 120,- to rozhodně stálo.


24.04.2007 D-FENS

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
406x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!