Postrach českých hospod (VW 1.2 TSI po 60.000 km) - zpět na článek

Počet komentářů: 104

  1. „Podle mého názoru je 1.2 TSI nejlepší motor, co zatím v Česaně vyrobili. Škoda že se tato větev vývoje motorů nedočkala dalšího vývoje a v roce 2014 byla výroba zastavena ve prospěch nové řady motorů na bázi EA211“.

    Tohle nechápu. V čem je EA211 horší? Jsem myslel, že pocitově jede stejně a je konstrukčně dotaženější – třeba nižší spotřebou. Nedávno tu byl popis Leona s novým TSI a výkon/spotřeba mne docela mile překvapil. Musím říct, že třeba takový Seat Alhambra s novým 1,4 TSI bych si dokázal představit provozovat…

    1. EA211 není horší, ale je to úplně jiná platforma. Už se o tom nedá říct, že by to byl jednoduchý moderní motor, což podle mě dělalo ten starší 1.2 TSI atraktivní

      1. Gratuluji, moc pěkný článek.

        Jsou nějaké informace o vlivu kvality paliva na problém zanášení sacích ventilů?

        1. Rovnou to sem zkopíruju taky:
          Dfens ty si dobrá piča, najet 60.000 a hned dělat závěry jak je to super auto. Kurva až tam budeš mít lespoň 250.000km tak pak dělej závěry. Ty pičo mám dost jako z toho, tady se řeší BMW a Grand Voyagery… chybí už jen Fiat. Co to je za sračky? Jste jak Breivik, naprosto mimo, máte svou pokřivenou virtuální realitu. Když půjdte ven potkáte tam skutečnej svět, ten co není na googlu, kde se prodávají jedničkový oktávky za 150.000,-Kč!!!! A ty mají namotaný něco okolo milionu km kdyby je nikdo nestáčel. Ale tady se bude hovořit o 1,2hovnotopojede v záruce po 60.000km že to je zázrak. Ty píčo no mám dost. Masírka EU dorazila už i sem. Tady může psát samá vypatlaná zkouřená smažka typu AV a Urza. Cyklobuzny v autech…

  2. Dotazy na D-Fense:

    1) V Superbech se používají motory 2,0 TSI označované jako CHHB (162 kW) a CJXA (206 kW). Liší se ty motory od sebe ještě něčím jiným kromě výkonu? Existuje možnost naladit řídicí jednotku tak, aby „neořezávala“ špičku točivého momentu ani výkonovou špičku?

    2) Mají tyto motory (pokud se nepletu, jedná se o EA888) nějaký zásadní nebo obvykle se vyskytující problém?

    Děkuji za odpověď.

    1. Bohužel v EA888 nejsem doma

      Pokud vím, tak CJXA má větší turbo, jinou škrtící klapku a upravený mazací systém. Předpokládám, že oříznutí momentu bude kvůli převodovce.

      EA888 trpí podobně jako jiné VW problémy s napínákem rozvodového řemenu a v USA se aktuálně stahuje kvůli problémům s vačkovou hřídelí.

      1. Co se týká „ořezávání“ točivého momentu a výkonu (obecně u všech motorů TSI), pokud nejsem limitován převodovkou, lze nastavit řídicí jednotku tak, aby „neořezávala“? Jak je to vlastně řešeno? Mapou v řídicí jednotce, kdy při konkrétních otáčkách je nastavena maximální hodnota plnicího tlaku vzduchu a množství vstřikovaného paliva?

        1. Určitě to nejde změnit jednoduše. Nevím, co je tam za systém.

          Ohledně toho omezení, někdo při kalibraci výkonových dat spočítal, že při daných otáčkách, boostu, předstihu apod. motor poskytuje určitý moment a pokud byl nad limitem, tak ho nastavení motoru v sw upravili tak, aby se nad limit nedostal. Vlastní „oříznutí“ lze realizovat např. změnou předstihu, přivřením škrtící klapky, překřížením ventilů apod.

  3. Skvěle napsaný článek. Nesepsal by někdo podobné zkušenosti s konkurecí od Fordu Ecoboostem? 1.0 jsou relativně vychvalované motory a zajímalo by mě jak si stojí oproti konkurenci. Já mam osobní zkušenost pouze s 1,6EB 134kw a musím říct, že ten motor je naprosto skvělý ať už pro denní ježdění nebo občasné vytažení na okresky.

    1. dfens kolik pojede ta tvoje 1,2HTP a kolik bude žrát tun paliva na kilometr až ti tam soudruzi z NDR a EU namontují DPF filtr? Co ty cyklobuzno? Nevěřím ti že jseš ten starej dfens, dostals od policajtu obuškem po tlamě a musíš být teď hodnej klučík co? To přiznej, buď chlap, měj na to koule. Radši budu jezdit ve dvoulitru i kdyby se měl srát desetkrát tolik jen proto abych dal najevo že je zájem o velkoobjemový motory než o sračky který budou hnít v autobazarech. Chceš vědět jaký auto NEKUPOVAT? Podívej se do Áček!

      1. Mluvit o dvoulitru jako o velkoobjemu, jooo to chce opravdu koule :D

  4. Podle mě není úplně podchycena podstata věci (hospoda vs. 1.2TSi) – ta vychází z toho, že kdo často navštěvuje hospodu a leje tam v průměru 6 kousků + krabku spartek a přitom dělá „voe něco jako šéfa“ za 15t čistého tak se na nové auto nezmůže. Tedy ten hospodský strach je naprosto oprávněný, protože diskutující pivaři se k těmto vozům dostanou za takových 10 – 15 let z autosalónu AAA, budou už notně opotřebované a je správné se domnívat, že je budou trápit buď:
    1) častější poruchy (více komponentů – turbo, vstřiky…)
    2) stejné poruchy, ale za mnohem více peněz (např. výměna turba vs. praské těsnění pod hlavou)

    Ale ono to vychází stejně z České mentality, jak bylo v článku naznačeno. Najednu stranu vohnout všude vykládá, jak leje jen olej a benzín a „cože vole ? Tys dal za opravu přední nápravy 15000 ? Na to bych se vysral…“ a na druhou stranu se ten samý vohnout pak rozčiluje nad tím, v jakém zuboženém stavu ty auta v bazarech jsou.

    1. absolutně souhlasím, viz můj komentář dole, ale zkuste prosím pochopit, že to nemusí být nutně vohnout, aby ty prachy prostě neměl. Vás peníze nezajímají, protože je máte. Ale jsouy oblasti republiky, kde ty prachy prostě nejsou. Kdo nemá peníze nemusí být nutně alkoholik co na všechno sere. Může to být třeba učitel nebo lékař v nemocnici nebo inženýr v kanclu.

      1. No když nemá prachy na to aby je dával do auta, možná by si měl pořídit auto, které finančně zvládne. Taková felicie je výborná v poměru cena / práce a když se do ní dá pár tisíc, ještě spoustu práce udělá. Ale je to takovej povoz no.

        1. no vždyť jo, ale ti „vohnouti“, tedy vlastně normální lidi co holt neměli tolik štěstí, naráží na to, že za 5-6 let budou na trhu ojetin už pouze downsizované turba plné kurvítek, které prostě kurvítky jsou, i když si toho lidi, co ta auta měli jako nová, nevšimli

          o to nám šlo, že se jedná o racionální obavu, ne vohnoutí pivní kecy

          teď je možno míti felicii nebo corsu B, za 10 let už budou pryč a co místo toho?

          1. to je zvláštní lojza, chudák co se za 15.000 stará v zaplivaných zatuchlých kolchozu, kterej postavili komunisti (neobhajuju komunisty, ale plivu na kapitalisty kteří to nezvládnou) a koupí si sen českých rodin 1,2HTP, které bude staré a opotřebované a tak bude v hospodě nadávat. a JÁ se mu NEDIVÍM!!!! Protože do teď byl zvyklej koupit si 20 let starýho dízla z wolfsburgu, do kterýho nalil řepku, nachcal aby to naředil a namotal s tím ještě jednou tolik kolem dokola ciferníku po polňačkách. To ta tvoje zdechlá 1,2ka nezvládne protože po dvacei letech to bude šrot. Ale nezapomeń to tady vychválit DEMENTE.

            1. já vím že se říká nekrmit trolly, ale já nikdy nešel s davem :)

              pro vaše info, já bych HTP nikdy neměl, na to se mám moc rád. vystačil jsem si celý život s benzínovými motory R4 1500-1600 kolem 100-130 k a to mi tak nějak stačí, na ten náš provoz bohatě. Nejsem mainstream, takže za prachy co stojí 20 let stará poplenice z wolsfburgu si radši koupím 7 let starého korejce s výše zmíněným motorem a aspoň nevypadám jako balkánec a nikdo si mě nevšímá

              jen narozdíl od urážlivých trollů chápu, proč si 60 letá učitelka kupuje ojetou fabii HTP místo nového VW Golf TSi a nehejtuju ji kvůli tomu

              1. souhlasím s vámi a nevím kde berete že bych měl něco proti japoncům. Mám ale tyčku kteru majznu po hlavě jakýhkoliv tupce kterej bude propagovat výplody chorých zfetovaných mozků z EUBruselu.

        2. řekl jste dobře? FE-LI-CI-JE? Ukažte mi jedinou dosud nesežranou které motor nehraje heavymetal.

          1. Vím o jedné z posledních vyrobených, která je ve stavu jako kdyby před týdnem vyjela z fabriky. Samozřejmě za cenu pro mne neúměrné péče majitele. My jsme měli jednu s ca 300.000 na tachometru (téměř vše na LPG), která se používala k běžnému provozu a motor je v tak skvělém stavu, že ho mám schovaný pro kogenerační jednotku.

  5. Měl bych dvě menší rýpnutí a jednu pochvalu.

    Nejprve rýpnutí č.1: „Hovno to vydrží“ výrobce udává nesmyslné servisní intervaly, takže na zákazníka šije boudu a snaží se ho podvést, aby si zakoupený výrobek zničil, už to je super věc a o výrobci to leccos vypovídá. Opominu špatný rozvodový řetěz a další mouchy, které více či méně vychytali. Přejděme k turbu, které je staré 80 let a nemůže být tedy příčinou žádných problémů. Tak si tedy čteme dál než se dostaneme ke kapitole „Nejede to“ kde se dočteme „Tyto motory údajně dosahovaly vyššího než uváděného výkonu zcela běžně. Změnilo se to až s řešením různých problémů s rozvody a turby, kdy se jim prostě inženýři rozhodli ulevit v zájmu životnosti.“ Tak já pak nevím, je to jednoduchý motor, který se nesere a vydrží hodně, nebo je to motor, kde jsou různé problémy, které se řešily až do konce jeho výroby (např. odlučovač oleje 2013)? A byly vyřešeny všechny?

    Rýpnutí č.2: Srovnávat to s 1.9 je sice v rámci připodobnění vohnoutího myšlení relevantní, ale mně to přijde, jako se rozhodovat, jestli je lepší mít průjem, nebo zácpu.

    Pochvala: „Tendence široké veřejnosti vrakovat auta okamžikem jejich zakoupení…“ a dále o zanedbávání údržby, tam je trefen hřebíček na hlavičku.

    1. přesně tak, turba se musí srát aby měli co servisáci do huby… protože se peníze musí točit…

  6. To je pořád dokola, podobně to bylo i s legendárními turbodiesely. Průměrné stáří vozu na silnicích v ČR je 14 let. Když započteme fakt, že minimálně 50 % aut do 5 let jsou služebáky, auta v soukromém vlstnictví se blíží 20 letům stáří (jistě, zvyšují to tu a tam udržované veterány, které reálně nejezdí).

    většina lidí se nemá jako místní crew manažerů z automotive a IT, většina populace někde maká za 15-25 klacků měsíčně a jezdí v lepším případě 10 let starou fabkou HTP v horším případě ještě felicií MK I corrosion edition, dobře 30 % národní flotily tvoří kousky jako Escort, Bravo, Peugeot 306 apod., tedy vraky přes 20 let. Nové auto se zárukou si v životě nikdy nepořídí valná většina populace.

    Z tohoto pohledu má národ averzi k jakýmkoliv kurvítkům a motor, do kterého se musí už v 9000 km (!!!) hrabat, pardon , ale to nebylo ani u žigula. Běžný lid nemá na auto záruku, aby mu to v ní vyměnili.

    Neříkám že 1,2 TSI je špatný motor, to určitě ne, ale ojeté bych si to taky nekoupil, protože prostě nevím jak se tam měnil olej a co s tím kdo přede mnou dělal. Jedině snad od známého, ale to je taky mýtus, protože když najednou potřebujete auto, zřídka zrovna známý prodává garážovanou voňavku s perfektním servisem a 50 tkm na tacho. Mí známí většinou prodávají dojeté 20 let staré mrdky s 300 tkm za 5 litrů, dobré tak na cement na stavbu.

    Proč je to stejně jako s TDI – tedy vlastně obráceně – svého času se tradovalo, že octavia TDI najede milion kilometrů (nebo i 10) bez jediné koruny investic. To zase tvrdili lidi, co to měli služební a faktury za servis za stovky tisíc Kč v za život auta prostě neplatili ani neviděli.

    Takže tak, vždy záleží na optice, kterou se na danou věc díváme. Stejná debata jako iPhone vs Android, Adidas vs vietnamec, Pohlreich vs Láďa Hruška atd. atd.

    1. Správně :-) Ještě mě napadá jeden úhel pohledu. Jediná cesta např. k VW Passat je pro většinu národa skrze bazar typu „Německý Turek“. Ano jsou to auta veliká, silná s určitou image a proto je lidi berou. Dříve se běžně tradovalo, že diesel vydržel 500t km, což zapadalo do konceptu: Německý manager (0-250) – Německý pracující(250-400) – Turek(400->149) – Čech(149(400)-250(500)). Takže i tomu poslednímu článku auto ještě relativně posloužilo a dnes ? Už i zde někteří od automotive otevřeně říkají, že životnost je menší, ale koncept přeprodeje je pořád stejný, Němci najedou s tím autem pořád stejně a jim skutečně poslouží výborně, ale co zbývá na Čecha ? Zbyde mu olítaná mrdka s masivními investicemi (naftový trojboj, nebo jak se tomu říká – turbo, vstřiky, 2hm setrvačník), které prostě nemůže utáhnout a proto je taková extrémní averze vůči „novotám“ a takový strach o „životnost“.
      A teď alternativy? Zase se mi vkrádá do hlavy jistá Rumunská automobilka, která přesně cílí na toho Čecha (Slováka/Poláka/Maďara….) a asi je vám jasné, proč má takový úspěch, i když jejich výrobky nejsou zrovna nejkvalitnější.

      1. jj, tak to je. Dodnes nechápu. Znám lidi, co jsou schopní dát 150 klacků za auto, co má 250 tkm na tacho (tedy teorie, ale kožené sedačky). Ty auta se serou, serou, serou. Ne že by museli na odtahovku, ale to máte (kromě zmíněného diesel trojboje) tuhle čidlo, támhle motorek stěračů, tady snímač, tu nějaká ta řídící jednotka, tu GO přední nápravy, tu GO zadní nápravy atd. každá sranda bratru za 15 litrů a klidně se to sejde za 1 rok.

        popravdě do těchhle aut jdou většinou takoví ti adidasoví debilové, normální malý český človíček volí většinou ojetou fabii s jednoduchým motorem a basic výbavou, což sice není vůbec žádné auto emotion, ale na rutinní popostrkování pakárna-prodejna-panelák to prostě funguje asi nejlíp v poměru cena/výkon.

        1. A proč by nemohli dát 150 klacků za auto, co má 250tkm (předpokládejme pravdivých) na tacho? Samozřejmě, že se serou a serou drobnostma, ale když kupuju auto, co má něco za sebou, tak s tím v kalkulacích TCO počítám.

          Pravda je, co psal D-FENS, když chci opici, musim mít na banány.

          1. no protože auto co má 250 tkm je podle mě vert do 30 tisíc.

            Nic proti starým autům, mám kamaráda, který v životě nedal za auto víc jak 10 litrů a popravdě je to asi nejefektivnější řešení, ono to překvapivě většinou ty 2 roky do STK vydrží pak do šrotu a další. Někdy překvapí a jezdí třeba ještě 5 let. Ale samozřejmě jen kolem komína, do Prahy s tím jet nelze.

            ať si každý koupí co chce, ale dle mé zkušenosti právě TCO při snaze mít za každou cenu něco německého s koženými sedadly, i když je to vergl, nakonec vyjde výš než funglovka

            1. Mno imo je to jen tím, že se kašle na údržbu, jinej důvod, proč to umře, neni.

              1. jestli nasype 150 do nákupu a pak dalších 150 do oprav je to stejné jako by si na začátku koupil nové za 300. Akorát si za těch 300 předkpuješ ten stav. Jenže problém je že dneska už ani za těch 300 neseženš kvalitní auto a je to stejná mrdka do které vrazíš dalších 150 jako kdyby sis rovnou koupil 150 +150v opravách a vyměněné součástky ti vydrží zase několik let. Kdysi jsem takto spravoval Jettu 1,6D. šla do světa komplet vychytaná při 350.000km a kolega s ní namotal 450.00 než šla na vrakoviště.

                1. to pochybuju, myslím že na tom vrakovišti opravili a pak s ní ještě další kolega namotal dalších 600 000. a potom šla do polska a tam najezdila ještě 2 miliony. a odtamtud do ruska a tam dalších 12 milionů kilometrů. Jo a celou dobu to žralo 2 litry na 1000 km a představte si, neshořela na tom jediná žárovka :)

                  a teď bez nadsázky – můj první mechanik měl polského fiata 125p který měl najeto 980 000 km, bez keců. Ale měl to auto 40 let, byl tam 5. motor, 6. blatníky, 6. přední náprava, 4. zadní náprava, 8. sedadla, 4. volant … chci říct že při dobré vůli se dá udržet při životě cokoliv jakkoliv dlouho (ale nemá to smysl), ale tyhle pivní kecy o zázračných nezničitelných autech už poslouchám tak dlouho, že z nich nevěřím ani písmenku

                  1. jo a apropo tuhle JKetty 1,6 D jsme shodou okolností měli v rodině, když měla 15 let tak byla totálně shnilá a už se to taky pěkně sralo

                  2. žrala 4,6l/100km. Klidně si nevěř, ale pak ty mě nenuť že 1,2HTP po 60.000 je něco EXTRA SUPER.

                    1. vy jste asi moc nepostřehlo čem jsem celou dobu psal. Psal jsem, že chápu, proč lidi nevěří turbu, páč většina národa jezdí na ojetých verglech a taky plně chápu, že lidi, kteří se o auta nezajímají a stejně jezdí jak s hnojem, si prostě koupí tříválec HTP protože je jim to jedno a je jich v bazaru spousta

                      podle mě je to HTP taky hrůza, protože můj Fiat 1500 z roku 71 měl mnohem větší výkon, mnohem kultivovanější chod, ve výsledku jen o málo větší spotřebu a to byl vlastně 10 let starý motor z roku 61.

                    2. No a teď si vemte, jak se v automobilkách musí nadřít, aby zákazníky přesvědčili, že nové = lepší, když fyzikálních limitů bylo dosaženo už zhruba před 50 lety a od té doby se výstup vývojářů od nějakého pomyslného optima pohybuje akorát tu trochu doleva, tu trochu doprava, podle toho, jaká je momentální móda (teď environmentálismus s nesmyslně dlouhýma převodama a přeturbenýma pidimotůrkama…).

                      Pak tady člověk zírá, jak se dva dohadujou, jestli se musí skrčit víc do fabie nebo do focuse, a přijde mu to legrační, když známý přes ulici má Fiata 131 ze 70. let, ve kterém si 4 lidi sednou pohodlně, v předu i s nataženýma nohama…

                2. Když ono je to jednoduchý.. pokud investuju 150k do auta a nedám 5k profíkovi, co mi to auto projde, tak se nemůžu divit, že mě to stojí dalších 150k. Kvalitních ojetin je na trhu dost, stejně jako šuntu. Dokud lidi budou kupovat šunty za ty peníze, co je kupují, tak se nemůžou divit, že jejich cena je vysoká a nezohledňuje šuntovost.

                  1. v ekonomii také známé jako tzv. nepříznivý výběr.

                    Výchozí situace – mám li ojeté auto, kterému opravdu nic není, nevyžaduje investice a funguje spolehlivě z valné většiny si ho a) nechám b) daruji v rodině c) prodám dobrému známému. Z 95% se takto toho auta zbavíte.

                    Naopak mám li vůz, který mi sice léta věrně sloužil, ale už potřebuje nemalé investice a tak nějak tuším, že ta rez co jsem roky přetíral hammeritem už hlodá pěkně hluboko v útrobách, tak pokud to nechce synovec na stavbu na dojetí, šup s tím do áček.

                    (Výjimkou jsou většinou malé hatchbacky, které člověk může prodávat v dobrém stavu prostě proto, že se mu narodily děti a už se tam nevleze.)

                    Konkurencí těchto vraků jsou pak bouračky a stočenky z dovozu případně domrdané umučené firemní nebožátka (neb ty hezké si opět většinou odkupuje přímo jejich uživatel a zbyde jen hnůj)

                    Trh není blbý, a tak podle toho nastavil cenu za „zaručeně po prvním majiteli 90 tkm nebourané jako nové kombi v stříbrné metle, sada zimních pneu k tomu“

                    Blbé je, že pokud opravdu máte hezké auto, které potřebujete prodat, nikdo vám to nezaplatí, protože inzeráty jsou tak prolhané, že vám nikdo nikdy nebude věřit. No a tak si ho dost možná radši necháte.

                    Příklad z praxe : bratr, před narozením 3. dítěte potřeboval rychle větší auto a prodával 2 roky staré kombi Hyundai, které mělo opravdu 28 tkm, slušnou výbavu a ještě 3 roky záruku, samozřejmě za výkupku do Aček, protože kvůli pracovnímu vytížení neměl čas setkávat se s desítkami zájemců a ukecávat cenu. A co myslíte – to auto se v nabídce AAA nikdy nebjevilo, ani na minutu, zaměstnanci si ty opravdu dobré kusy rovnou rozhodí mezi sebou.

              2. kazde auto se sere, nove i stare. Tim, ze auta dnes moc nereznou, ale resi se kokotiny, kterych je v aute nasobne vic, tak i ta udrzba stoji nasobne vic a je komplikovanejsi. Ale jak uz je receno, kdo chce opici, musi mit na banany. U motorek je to taky tak, ze kdyz si koupite silnicni sportovni za pul milionu, tak pocitate s tim, ze kazdy rok nasypete do udrzby 40 tisic, ale zase mate cely rok hubu od ucha k uchu… neco za neco….
                Jezdit na autech, ktere jsou na nejlepsi ceste na vrakac se taky muze dobre prodrazit, nejen tim, ze nekde zustanete trcet.

        2. Passaty jsem sedlal dva, oba kombíky v dieselu, pravděpodobně od Turka z Dánska. Je to mrdka, ale pokud potřebujete pohodlně jezdit na delší trasy a s bagáží, přičemž rovnou počítáte v ceně s repasí obou náprav, turba, dvojhmoty, pak to zvláště starší nekultivované TDI 77kW pumpa a tryska poskytnou bez velkých zádrhelů. Za své bych to nekoupil, ale náš startup potřeboval něco, co nebude vohnouta mlátit do očí a co se rychle zaplatí.

          1. no to je právě ono, pokud kupujete auto s tím, že je to popelnice, která se musí celá opravit, tak přece ne za takové peníze.

            Byl jsem kdysi v Bosně a tyhle vylítané VW s 300 na tacho (600 v reálu) mi prostě vždycky připomenou balkan, čevapi, miny a příšerné disco :)

            já prostě vždycky radši volil méně honosnou značku nebo nižší třídu, ale lepší stav

            1. Zhruba po dvoustech až dvoustechpadesáti musíte alespoň na minulé a předminulé generaci pašíka udělat turbo, spojku, nápravy. Dá se jezdit ji bez toho, ale to pak nemůžete pohodlně lámat dálky. Takže padesátku je třeba připočíst k ceně hned, protože s menším nájezdem to jen tak nedostanete. Ale naše zákaznická cílovka se na to dobře dívá, je to dost honosné a přitom jim nepřipadá, že bychom je zásadně ojebávali. A snadno se to zaplatí, mnohem snáze než nový model. Osobně jsem chtěl pohodlí C5 s hydropneumatikou, ale to mi nadřízený zakázal.

              1. no pokud je tam ten faktor dojmu na zákazníka, tak to tomu potom rozumím. Jestli se teda můžu blbě zeptat, kdo je ta zákaznická cílovka? Něco na jižní moravě?

                1. Jižní Morava je v pohodě, skutečný problém nastává vždy kolem Ostravy :)

                  Nebudu moc konkrétní, ale jsou to firmičky, které prodávají svůj produkt za pár jednotek tisíc. Je třeba nějaké nenápadné vozidlo, kterého si nikdo nevšimne. Snad jen jednou se mne na Passata klient zeptal, a sice jestli se mi také tak sere motor. Měl totiž 2.0 PD se 103kW.

                  Člověk si vůbec říká, kde se bere ta pověst koncernových vozidel jako spolehlivých strojů. V některých letech bylo vůbec problematické sehnat od tohoto výrobce něco rozumného.

                  1. no tak to jo, u nás na balkáně (Ostravsko) je VW základ a sídlištní legendou je pětkové bmw „wreck edition“ s 500 tkm na tacho, sedlými pružinami a kultivovaností motoru na úrovni traktoru zetor (samo pouze diesel)

                    za naším panelákem jsou hned 3 takové skvosty :)

        3. „Znám lidi, co jsou schopní dát 150 klacků za auto, co má 250 tkm na tacho (tedy teorie, ale kožené sedačky). Ty auta se serou, serou, serou…“

          To jste přesně popsal styl, který praktikuju mnoho let. Koupit 15 let staré auto s benzínovým osmiválcem s 200-250 tisíci km na odometru za cca 150-200 tisíc Kč. Ne z bazaru či od překupníka, ale od normálního soukromníka, který má k autu vztah. Pak jezdit hlavně o víkendu s rodinou na výlety, užívat si zátah motoru, celkový pocit z jízdy, atmosféru a majestátnost vozu. Při ročním nájezdu maximálně 5-7 tisíc km mi vždy stačila běžná údržba a semtam nějaká přijatelná investice např. do podvozku či výdaje směřující k odstranění drobnějších závad neohrožujících schopnost auta dojet do požadovaného místa. Jasně, že to není a nikdy nebude nové auto, ale věřte, že subjektivní pocit z vlastnictví a udržování takového vehiklu s historií má také něco do sebe. Je pochopitelné, že na každodenní dojíždění do práce se zase hodí něco novějšího a úspornějšího. Nepřipadá mi však moudré generalizovat a kroutit hlavou nad počínáním druhých, protože každý má svoje potřeby, které se naplňují různými způsoby.

          1. tak tohle je i můj sen, ale to se bavíme o něčem úplně jiném. Můj Polski Fiat měl najeto neznámo kolik a hrabat jsem se v tom musel furt, ale stejně jsem to auto miloval a při mém tehdejším nájezdu kolem 5000 km to bylo i spolehlivé a nikdy nikde jsem trčet nezůstal. Taky to byl starý vůz a celý motor v dobrém stavu se dal sehnat za 2 litry.

            Ale to mluvíme o koníčku, hračce.

            Já se bavím o autě pro každodenní provoz,kde prostě potřebujete nastartovat při -20 a dojet 25 km do vědlejšího města, po cestě zpátky nabrat děcka ze školy nakoupit v supermarketu, při tom 10 x startujete a zhasínáte, milion rozjezdů, brždění atd. a to prostě vylítaná kára většinou už moc nedává. Většinou jde už potom srát startér, altík, brzdy, zámky, spínací skříňka atd…. drobné sračky, ale altík může stát i 20 litrů.

            A hlavně ČAS jsou peníze, já nevím jak vy, ale já při zaměstnání a rodině opravdu nemám čas se jebat každý druhý týden s autem. Znáte to. Levný mechanik nemá čas, drahý servis to neumí opravit. 2 dny si domlouváte termín, pak to tam musíte nějak odvézt, pak zase přivézt a furt dokola.

            Vůbec obecně zde na webu mám občas pocit, že všichni žijí v nějaké bájné zemi, kde peníze padají z nebe a všechen čas se věnuje koníčkům a volnočasové činnosti. Mi povinnosti začínají 6:30 a končí 21:00, fakt nemám kdy.

            1. Nikoliv, řeč nebyla o autě jako koníčku, ale o jediném autě v rodině, které používám na všechno. Pravda, není vystaveno takové zátěži jako u Vás (nejezdím denně, obvykle nestartuju v -20, mám velmi nízký roční nájezd, viz výše), ale když je potřeba, plně slouží. Ojetina, kterou by bylo nutné každý druhý týden opravovat, aby byla pojizdná, není dobrá ojetina, a takového krámu bych se zbavil. U mého předchozího, nyní 20letého amerického youngtimera, jsem za celou dobu provozu nenastartoval pouze jednou, a to kvůli mrtvé baterii. Kam jsem potřeboval dojet, vždy dojel. Ano, se spotřebou vyšší, než je průměrný zákazník dnešních evropských aut ochotný akceptovat. Zkrátka, něco za něco.

              Nedostatek času je dnes obecný problém mnoha lidí a také jej pociťuji. To však neznamená, že si nemůžu občas udělat volno a nechat něco na autě opravit. Mít tak málo volného času jako Vy, asi by mě více žralo, že se nemůžu dostatečně věnovat rodině a sobě, než že není čas na vehikl v garáži.

  7. Vážený pane D-densi, díky moc za článek, ale chci si koupit novou Škodovku. Našel bych někde na vašem webu info/porovnání aktuálních benzínových motorů koncernu VW? Mám na mysli
    1.0 TSI/85kW
    1.2 TSI/63,66,81,85kW
    1.4 TSI/81,92,110kW
    Pokud ne, těším se, že se to objeví v nějakém článku v budoucnu…

    1. Dfens já bych chtěl závodničku, Chtěl jsem dvojkovou Fábku 1,9 nebo 2,0 s 4×4, ale bez hladexu, spíš něco co pohání všechny kola pořád. obyčejnej mezinápravovej diferák, kola, volant, sedačku, elektrický okna, a LED svítilny ať nemusím furt měnit H1čky, autoradio a nějakou jednodušší klimatizaci, nemusí vychladit auto na -15°C stačilo by aby ochlazovala vzduch z venku o max 5°C. Tažný s tvrdším podvozkem (nemusí být sníženej) ale ať tam je ten paket pro špatný cesty (no rpostě plech po dmotorem místo té plastové sračky. Jo a okolo 150.000,-Kč.

      Chápu že nějakej kretén chce 1,0TSI-1,4TSI ale nevím proč by se mělo JEMU vyhovět a mě NE?! To mě teda sere!

      1. ..ale nevím proč by se mělo JEMU vyhovět a mě NE?! To mě teda sere!
        Attitude, man, aura a attitude. :-)

  8. Ano, s takto podan7m 4l8nkem a argumenty OK. Jako trochu problematické vidím tvrzení, že borci z Časany potažmo celé vývojové větve Škoda Auto ČR něco odčinili, protože neodčinili.
    Zaprvé, pohnojili HTP, což byl fakt zmetek. Zadruhé pohnojili Roomstra, kde byla tak očividná snaha utilizovat odpad linky VW a vyrobit něco, co nebude designově konkurovat Audi, až vyšel splácanec z vrakáče ohyzdný i o půlnoci potmě,. Rozvody u 1,2 TSI dokonale pohřbily jinak dobrý motor, který ford EcoBoostem pořešil podstatně lépe … a navíc jen 3 válci…

  9. Jako student jsem si koupil novou fabii combi 1.2 tříválec. Tenkrát šlo o motor s podezřele malým objemem a podezřele malým množstvím válců. Všude jsem se stával terčem posměchu pro velkou spotřebu, malý objem a hlavně pro extrémně velkou poruchovost a nutnost motor po pár desítkách tisíc km vyměnit za nový (samozřejmě nikdo z těch kdo motor kritizoval s ním nikdy nejel, ani nevlastnil). Za necelé dva roky jsem najel téměř 150tis km bez jediné závady. Motor samozřejmě měl nevýhody, po městě relativně žral, musel se vytáčet a byl relativně hlučný. Průměrná spotřeba byla ale v normálu, do sedmi litrů. Chyběla mu síla a při předjíždění se musel člověk dost rozmýšlet zda to dá a nebo ne. Koneckonců, když si kupujete motor o výkonu tuším 47kw, tak zase nečekáte že to bude nějaký žihadlo. Dnes bych v tom už jezdit nechtěl, odvedl tenkrát ale velmi dobrou práci.

    1. Njn, tak jste měl štěstí, že si neskočily rozvody, a nehonil jste to po dálnici, případně jste měnil olej o pěti šesti tisících. Pak se to dalo udržet pohromadě. Jednu v širší rodině mám a majitelka nemohla uvěřit, když jsem ji ukázal, co mohla mít za poloviční prachy válců, výkonu a prostoru. Ale ta mrcha kognitivní disonance!

      1. Po dálnici jsem najezdil většinu. Nikdy sem to nehonil na maximum, jezdil jsem kolem 140km za hodinu. Pak už to nebylo moc komfortní. Olej a prohlídky jsem dělal tak jak bylo předepsáno. Je to už asi patnáct let a tak si nepamatuji jestli se chodilo po 15ti nebo 30ti tisících. Servis i přístup ze strany rozličných servisů Škoda stál každopádně hodně za hovno. O autě to nebylo, i když jsem pak měl novou Octavii II 2.0 v ceně asi 750 tis tak se přístup nikde nezměnil. Auto stálo v kombíku 360tis s docela hezkejma kolama a klimatizací. Za poloviční cenu nebylo nic, natož aby to mělo víc válců, výkonu a prostoru.

        1. Tak to máte neuvěřitelnou vytrvalost, takové nájezdy v takovém autě! Když jsem míval Wartburga, tak jsem za normálních okolností absolvoval delší štreky jedině vlakem. Což vlastně, pokud s sebou nic nevezu, dělám dodnes.

          S autem od Koncernu není třeba jezdit do autorizáků, je lepší prověřený garážista. Když není debil, tak ty auta dělá dnes a denně, je to lepší než nějaké mladé ucho po vyučení, na kterého není pro kozy sekretářky v přijímací kanceláři vidět.

          1. Přešel jsem do toho ze škody 120 co každou chvíli vařila, takže to si pak potom člověk lepšího váží. Popravdě dnes už si ten nájezd neumím představit skoro v ničem. Do autorizáků jsem po většinu doby jezdit musel, protože bych přišel o záruku.

            1. :) Proti 105/120 byl i Wartburg pohodlný, prostorný a topil.

              Ta povinnost už myslím dnes není vynutitelná.

              1. Topil… No jasně. Jsou věci na které člověk radši úplně zapomene. Měl sem to do Prahy od rodičů asi 65 km a auta začalo topit před Prahou. Když byla velká zima, dal sem si do auta (škoda 120)elektrický radiátor a před jízdou ho ohřál prodlužovákem s garáže. Jinak bylo vše tak ztuhlé že se nedalo ani řadit. :-)

                1. prej s tím jezdil po dálnici mě poser!!! Po tom tankodromu jsi jel jako slimák. Já nevím, po dálnici by se mělo lítat 160-180 ale o tom si ta tovje tříválcová sračka může nechat zdát. Jo a že to mělo vyšší spotřebu to všechno omlouvá…. To je právě to co to NEOMLOUVÁ!!!!

                2. Nevím, co jste měl za verzi Š120, ale počínaje M-ky už to topilo slušně a i docela brzy. Nějak kolem roku 1984-85 si nespokojení majitelé včetně mě, co měli původní verze Š120L montovali do topení radiátory ze Š130L, někteří i celý modernější přístrojový štít s otáčkoměrem. Já měl ve Š120LS ten radiátor v topení vyměněný taky, nestálo to nijak moc a tenkrát jsem k tomu rovnou koupil i nový, výkonnější motorek topení, rovněž ze 130-ky i s třípolohovým přepínačem otáček. Po těchto úpravách i ta 120LS topila skvěle a za celou dobu, co jsem ji měl /2r, asi 45.000km/ si nepamatuju, že by vařila. Pravda, orig termostat jsem měnil periodicky, abych předešel potížím s chlazením i topením.

      2. kognitivní disonance … to je dobré :) Tohle nechápu, pokud někdo najede 75 tis /rok, tzn vrazí jen do benzínu 150 tisíc korun ročně, nemá už smysl třeba diesel nebo obecně dospělejší auto než je zrovna HTP v kombíku ?

        Kámoš to měl, jel jsem s tím, už nikdy, bráchova škoda 120 GLS vedle toho byla žihadlo. V krátké fabce jakžtakž, ale v kombu …

        apropo jako student jsem měl 30 let starou popelnici a to jsem patřil k těm 10 % šťastných, co měli aspoň něco

        1. Na lepší jsem bohužel neměl, ojeté sem nechtěl. Placen jsem byl za kilometr a průměrná spotřeba kolem sedmi mi přišla dobrá. Takže to auto spoustu peněz vydělalo. Škodu 120 jsem měl předtím, a žihadlo to ve srovnání s 1.2 rozhodně nebylo. Aspoň ta moje ne.

          1. no je fakt že tehdy byly auta drahé a výběr moc nebyl, ony ani ostatní značky neměly bůhvíjaké motory.

            GLS měla pětikvalt a zvýšený kompres, tak to jelo slušně (na tu dobu)

    2. 75k ročně s 1.2 tříválcem HTP? Co jste tak strašnýho proved, že jste měl potřebu se takhle trestat :) Teda bez urážky, ale to mi nepřijde moc ekonomický a navíc příjemný je to asi jako trojitá kolonoskopie Dr. Steina bez lubrikantu :)

      1. Jen doplním, ve Fabii s tímto motorem jsem odjezdil necelých 1.000 km, červená baby edice s nebarvenými nárazníky. Takže určitě moje zkušenost se nedá srovnávat se 150k kilometry, ale už po tý necelý tisícovce jsem měl sebevražedný úmysly. Nikdy bych neřekl, že uvidím rád stejně tak slabou 1.4 MPI, ale jo, tenkrát jsem si docela oddych.

        1. Jak jsem psal výše. Bylo mi asi 19 a přesedl jsem ze škody 120. Zas tak hrozný auto jak píšete vy mi to nepřipadalo. 1.4 MPI měl otec a ty motory byly srovnatelné. 1.4 byla jen podstatně hlučnější.

    3. Jako student jste najezdil 150 tisíc km za 2 roky? Co bylo náplní práce a kde jste bral čas na studium?

      1. Studoval jsem obchodní akademii. Kromě týdne na přípravu před maturitou jsem žádný čas na studium nepotřeboval. Byla to škola velmi zbytečná, učivo bylo stupidní. Absence jsem udržoval na možném maximu. Pracoval jsem jako technik specializovaných zařízení a jezdil po celé republice, když to šlo tak místo vyučování, když ne tak odpoledne a po nocích. Nějak se holt začít musí. Víc bych to asi nerozváděl. Můj příspěvek měl být především o autu.

        1. studoval práva v plzni, se podívej co z něho vylezlo za pitomce kterej tady obhajuje tříválcový sračky.
          možná to je americká propaganda, aneb zlikvidovat evropské automobilky, nedovolit jim vyrábět a pak hromadně na vyhladovělý trh exportovat Dodge RAM a petrolej za dolary z blízkého východu. No celkem masakrální představa ale proč by nemohla dluhy ameriky zaplatit evropa z islamské ropy ?

          1. Vem si prášek, ono to všechno zase zmizí :-)

          2. Prosí Vás, to za slovem RAM, tomu fakt nerozumím. To sem budou vozit Dodge a platit to budou ručníkáři? Hlava mi to nebere…

            1. Po likvidaci evropských automobilek nezbyde zájemcům o vozy typu Škoda Yetti či VW Touran nic jiného, než začít poptávat americké Dodge RAM, což nutně povede k vyšší spotřebě pohonných hmot a potřebě dovážet větší objem ropy z Blízkého východu. Výsledkem této operace tedy bude nárůst zisku amerických židů působících v holportu s arabskými šejky. Co prosím Vás na tomto logickém plánu nechápete?

              1. TigiBlack: výborně, máte za 1****

                LWG: nic ti neříká transatlantická smlouva TTCIP ?

                1. No, fajn, tak zdechnou zdejší automobilky a proč ausgerechnet všichni koupí ameriky a ne třeba čínu nebo korejce či japonce? Za další, kde je napsáno, že ta ropa půjde zrovna z Blízkého východu?

                  1. Tssss….Zidi uz to zaridej, to je jasny, ne?:-D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017