Poslední let Lady Agnes - zpět na článek

komentářů 41

Přidat komentář
 1. Jeden z nejhezčích článků, co jste napsal. Jen si dovolim upřesnit, že spoilery na horní straně křídla zrušily vztlak a tak letadlo zatížily, aby se zvýšilo tření brzdících kol o povrch. Zvednutí nosu v této situaci neodlehčilo letoun, nýbrž prudce zvýšilo odpor vzduchu a pomohlo k rychlejšímu zpomalení z vysoké rychlosti (tenhle manévr se používá při nouzových přistáních se zasunutým příďovým podvozkem), ale neprovedlo se spoilerama, nýbrž křidélky na vodorovné ocasní ploše.

  1. Děkuji

   Myslím že paradoxně Iljušinovi zvedly čumák ty spoilery. Prázdné letadlo mělo nohy hlavního podvozku před těžištěm, takže snížení vztlaku nejspíš mělo za následek zvednutí předku. To samé dělá Il-62 na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=suZiTW23Mvw, jakmile vytáhne spoilery, zvedne se mu přední kolo. Údajně měly Il-62 problém s tím, že za jistých okolností nešlo při přistání sklopit čumák a s prázdným ruským křápem startovalo tak, že při rozjezdu bylo nutné tlačit knipl od sebe a při v1 se dal do neutrální polohy, což mělo za následek rotaci.

 2. Dovolím si s d-fensovým popisem přistání nesouhlasit. Při prvním dosednutí letadlo nebylo natažené a proto, v kombinaci s teréní vlnou, došlo k odskoku a rozhodně nešlo o ukázkový maněvr. Při standardním přistání s letadlem s příďovým podvozkem se zásadně přistává na body dva pokud možno s co největším natažením (čumákem nahoru) pro co nejvyšší odpor vzduchu a nejnižší pádovou rychlost a nejnižší rychlost při dosednutí.
  A na dva body se přistává proto, jelikož jednak hrozí, že se letadlo rozeskáče jak žabka- při každém odskoku dochází k zvětšení amplitudy výskoku a snížení rychlosti, každý další dopad je tvrdší, až to strukturální integrita vzdá letadla vzdá ( jako např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=VVw-mDf93Nc) , tedy pokud nemá pilot štěstí, že se letadlo dřív zastaví anebo pilot při prvním odskoku nedá plnej plyn a go around, což je správný postup avšak v tomto případě nemožný. Příďový podvozek bývá znatelně méně mechanicky odolný kvůli ušetření hmotnosti a proto se při přistání na 3 body koleduje o zarytí nosu letadla do země.

  Při druhém dosednutí došlo tvrdšímu dosednutí na 3 body a z tohoto důvodu došlo k odskoku předního kola (nikoli z důvody vysunutí spoilerů) a zvednutí čumáku nahoru. Troufnu si tvrdit, že právě díky spoilerům, reverzaci tahu, měkké runwayi nedošlo k rozhopsání letadla a potenciální nehodě. Následně pilot chvíli drží letadlo natažené kvůli vyššímu aerodynamickému odporu…

  Za mě, zpoza klávesnice, odvážné přistání avšak pilot měl kurwa kliku, že z něj nebyl mastnej flek.

  1. https://youtu.be/spB1vZU0Aj8 – z videa je podle mne dostatečně vidět, že k žádnému odskoku příďového podvozku nedošlo.

  2. I když zase z tohohle úhlu pohledu je vidět, že nejspíš ke kontaktu příďovýho podvozku došlo, protože tam je vidět odletující bordel od něj.
   https://youtu.be/3w_Qj2jwxi4?t=218
   Ale příčinou zvednutí čumáku jsou křidélka, ne odskočení.

   1. 1)kontakt odvozuju od bordelu od předního kola z videa v článku 2:50 -2:51
    2) odkdy křidélka ovlivňují klopení (zvednutí čumáku)??? křidélka ovlivňujou klonění https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99id%C3%A9lka

    Mohl čumák zvednout razantním přitažením (výškovkou), ale spíš mi to přijde jako odskok…

    1. Měl jsem na mysli „elevators“, tj. česky výškový kormidlo. Ztratil jsem se v překladu. Odskok by takhle moc čumák nezvednul.

 3. Ja len tolko ze v case ked sa toto odohralo IL-62 uz nebol to najlepsie co po vychodonemecko nebi lietalo. Interflug uz v tom case prevadzkoval dva A310-300 a treti im bol dodany prave v oktobri 1989.

 4. Měl jsem na mysli „elevators“, tj. česky výškový kormidlo. Ztratil jsem se v překladu. Odskok by takhle moc čumák nezvednul.

 5. Celý úspěch mise tkví v tom, že byla úspěšná. Kdyby to neklaplo, bude to všude jako odstrašující příklad komunistického hazardu se zdravím a technikou.

  Nevidím tedy rozdíl mezi rokem 1989 a dneškem v hraboši a další havěti na louce, ale především v důsledcích, které by případný neúspěch přinesl. Holt jsme poněkud zpohodlněli a míra rizika, akceptovatelná tehdá už dnes v našich zeměpisných šířkách patří do kategorie „to za to nestojí“. Stačí se podívat do chudčích zemí, co jsou tam schopní dělat (nejen s letadly), protože na život, rizika atd. se dívají jinak.

  1. jj, asi tak. Můj děd jezdil na Jawě 250 pérák bez helmy i v zimě na sněhu a na nádrži měl brašnu s vercajkem a v hubě cigáro, nebál se ničeho , ani nehody, ani rakoviny.

   Já už bych bez helmy nesedl ani na fichtla, ale jezdím bez ní ještě na kole, což už většina lidí nedělá.

   Stačilo mi zajet do Bosny, kde lidi ještě pamatujou živě válku a tam nemá helmu na motorce nikdo a rakoviny se taky nebojí ani v 21. století. A to je tu v evropě, v podstatě za humny, nemusí se ani do indie :)

   1. Pospec: kopec ve městě, čtyři pruhy. Jedu na kole něco mezi 30 a 40 – nic moc, šlo by to rychleji, ale jsme ve městě a co kdyby mi tam někdo vjel. V protisměru odbočuje Fiesta. Zastavuje, v pohodě, vidí mě. No, nevidí, jen si zastavil – rozjíždí se, vezmu za brzdy, kolo pokračuje dál téměř nezměněnou rychlostí, akorát kola už se netočí a jen to hvízdá, holt kopec a pologaluska. Koukám na něj, on na mě, zelený a vyděšený dupe na brzdu, proletěl jsem kolem něj tak o 20-30 čísel. Pro helmu jsem šel druhý den. Kdybych do něj najel, tak v té rychlosti téměř jistě game over, přitom s helmou bych byl sice dodřenej, ale pokud bych neměl echt smůlu, tak jinak by se mi nestalo zas nic moc.

    Pochopitelně už před tím jsem znal člověka, který má pěknou jizvu na hlavě a pár týdnu v nemocnici, kde to vypadalo, že to nedá. Ale to se mě stát přece nemůže, však jezdím opatrně, že.

    Rakovina je strašák pro lidi, kteří mají šanci se jinak dožít dvakrát tolik. Pro ty, kteří neví, jestli se vůbec dožijí rakoviny, protože zemřou na otravu olovem nebo hlady je to riziko dost zanedbatelné. Vše je relativní.

    1. jj, kdybych jezdil na favoritce rychle v provozu, asi bych už tu helmu měl taky.

     Já jezdím na arabu mimo místa, kde je provoz, takže ji zatím nepotřebuju, ale děckám ji nutím, ať jsou zvyklé od malička.

     Jednak ten strach ze všeho je o reáliích okolo a výhledu do budoucna, ale je to i věc kulturní.

     Ještě já pamatuju dobu, kdy si frajeři nezapínali v autě pásy, protože „přece nejsem posera“, obecně se dost nosila tvrďácká kultura „hlavně se neposrat“ a riskování = frajeření

     Poslední 3 dekády vytrvalé mediální masáže změnily společenský úzus tak, že mě kolega málem vyhodil z auta, když jsem si na zadním sedadle nezapnul pásy při cestě 1 km po vedlejší silnici na oběd, protože viděl takové to video jak ti nezapnutí zezadu dojebou při nehodě ty vepředu.

     Takže kapitán letadla byl tehdy určitě frajer, dneska by se lidi tloukli do hlavy proč někdo riskuje život a mnohamilionové škody jen proto, že někdo chce někde postavit nějaký debilní pomník :) Vše je relativní.

     1. Feministkám se ten boj s patriarchátem docela daří :-)

    2. Ja bych jen dodal, ze podobne lehkovazny pristup stal napr. zivot Tesarika v dabelsky nebezpecnem terenu prazsky Stromovky. Hlava holt neni stavena na mlaceni do asfaltu a betonu.
     Ano, pokud mam vysoky sance, ze me do 30 let zabije kulka nebo mina, resim kde vezmu na zradlo a aby mi nezastrelili rodinu – tam helmy budou druhorada starost. Ale nevim, jestli bych to tuhle helmovou bezstarostnost vymenil za to zit mezi minama a v narodnostni nesnasenlivosti. Mam par kolegu Bosnaku/Chorvatu z regionu – a vypadaji dost happy ze muzou resit blbosti jako helmy a ne se strachovat o kejhak a dobry bydlo.

     1. jj, je to tak, je to výhoda blahobytu, řešit takové blbosti jako cholesterol, helmy a ISOFIX

      1. Pospec: tak tak :-)

     2. noclaf: však jistě, sem-tam někdo měl smůlu, většina měla jako já štěstí. Navíc definice „lehkovážnosti“ se dle mého výrazně mění s věkem. Tehdá mi to přišlo jako pohoda, až do té konkrétní chvíle (a že jsem už před tím porůznu „havaroval“, ať už vinou svou nebo jiných). Jenže člověk si prostě určité problémy nepřipouští. S věkem se to mění, i když nepřipouštění si problémů je naprostý základ pro rozumně spokojený život (takže před tím, než jedu na letiště neřeším, jestli tam vůbec dojedu a před nástupem do letadla jestli doletím apod.).

      Já bych taky neměnil.

     3. Mame na dvorku chlivek z roku ’38. Puvodni majitel mel 163 cm, takze tomu prizpusobil i futra do chlivku. Proc by mel byt vysoko strop, kdyz pak prasatum by byla zima. A to bejvaly naky zimy, zejo.

      Ted mame v chlivku mimo jine, sekacku. A protoze nebyl cas chlivek nahodit, manzelka ho nechala porust nejakym plazivym zelenym bordelem.

      Dneska uklizela sekacku a najednou slysim neskutecny zavyti a pak brutalni slovni prujem. Samozrejme, ze moje zena se svymi 175 cm neprizpusobila chuzi stavu a povaze futer, ktere navic pres ten zeleny bordel nevidela. Poctivy kamenny preklad se ani nehnul, kupodivu.

      Nechci si ani predstavit, co pak dela lebka pri rychlosti vyssi, nez male.

    3. Hm, takovou děsivou rychlostí na kole opravdu nejezdím… ;-)

   2. Spíš jde o to, že dřív nebyla taková technologie (bezpečné moto helmy ještě tak před 40-50+ lety ani neexistovaly), lidi neměli dostatečnou zkušenost, ani dost peněz na nákup takových věcí.

    Když se zjistilo, že padáním z motorky se rozbíjejí hlavy víc než je zdrávo, vymyslela se helma.
    A když se zjistilo, že kouření škodí zdraví, lidé ho omezili..

    Čili to že něčí dědek jezdil na moto bez helmy ani nemuselo znamenat, že byl tvrďák, ale spíš nevěděl jaká nebepezčí hrozí, helmy nebyly dostupné, nebo na ni neměl prachy.

    1. Nemluvě o intenzitě provozu v době naši dědů, kdy interakce s jiným vozidlem byla spíše svátek a vlastníky motorových vozidel v obci by jeden spočítal na prstech :)

     1. Za minulého režimu byla mnohem větší šance na interakci se stromy kamennými patníky a podobně, ale hlavně v tom byla tvrdě ekonomika, lidský život měl stanovenou cenu a obligátní kdyby to mělo zachránit jeden život….se neuplatňovalo, tvrdě náklady výnosy (popřípadě úspory).
      Dále, já tomu říkám že se smělo umírat, smrt byla součástí života, nebyla vytěsněna někam do nemocnice či domova důchodců. Možná na to měla vliv i víra v boha a hlavně né ještě tak moc vzdálená válka.
      Ve sdělovacích prostředcích jste se dočetli na první straně o úspěších a ne o tragických nehodách. Shodou okolností se mi nedavno dostalo do ruky Rudé Právo ze srpna 1979, byla tam svodka dopravních nehod o víkendu. 10 mrtvích v České republice se odbylo na pár řádcích Černé kroniky. Jen krátká zmínka o nějaké řidičce, která se zakutálela při řízení Lady Nivy do lesa a zemřela. Žádné titulky o masakru na silnici a o nutnosti represe.
      Lidé kolem prostě umírali ať při dopravních nehodách, pracovních úrazech, na nemoce .. aniž by z toho někdo dělal vědu.
      Jen když si vzpomenu na mé mládí a nejbližší okolí: sousedovic kluk na leukemii v 17ti, mladá maminka laktační psychoza a sebevražda, v sousední vesnici předvojenský výcvik ve Svazarmu kluk spadnul s padákem do rybníka a utopil se, syn předsedy družstva si na brigádě ustlal v sile na obilí a byl zasypán… oběti dopravních nehod ani nevzpomínám.

      1. ještě v letech devadesátých, když jsme zde díky celním předpisům a ochraně Škody Auto provozovali automobilové muzeum, kdy 70 % aut na silnicích byly škodovky s motorem vzadu, traboše, wartburgy, žiguly apod. tedy auta z let šedesátých, bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků si pamatuju, jak často, v podstatě skoro každý víkend po cestě na chalupu nebo k dědovi člověk viděl hnusnou bouračku, typicky škodu 100 obtočenou kolem stromu, žigula s rozpláclou střechou v poli apod. Velmi často postávala okolo už černá dvanácettroska. Bylo to úplně normální.

       Dneska vidím nehodu jednou za čas a z 95 % jsou to plechy, holt technologii neokecáš, i když je 5x hustější provoz.

       1. Na druhou stranu stryc meho otce v 70. letech s Octaviinedal zatacku a pristal na tresni, ktera byla pod urovni vozovky. Rano sehnali jerab, sundali to a strejda odjel. Tehda, kdyz clovek s Octavii trefil patnik (a to jeste bejvaly poctivy, ne plastovy), tak to bylo 1:0 pro Octavii.

        Samozrejme, hustota provozu a rychlost v nem, jsou nekde jinde. Driv se po kostkach moc rychle jet nedalo, pokud clovek nechtel spolknout plomby. Dneska je to rovnej asfalt a samej posilovac nebo asistent. To je pak o jinych energiich.

        1. No ocelové nárazníky byly bomba, měl jsem to na poláku, drobné ťukance byly bez následků, žádné kitování a lakování nárazníku za 6 litrů, stačilo rozleštit chrom :)

         Oktávky byly legendární robustností, ale obávám se, že to byla spíš legenda než pravda. Ten plech byl tlustý, oproti škodě 100 to byl tank, ale škoda 100 byla z plechu na konzervy a nic měkčího snad nikdy neexistovalo, pamatuju se jak se vlnila a plápolala kapota na dědově stovce, když člověk otevřel motor.

         Ale jinak oktávka byla fakt krásné, ale příšerné auto, tak příšerné, že už v 80. letech, když to mělo sotva 20 let, při vší bídě kolabujícího socialismu s tím nikdo už nejezdil, kromě pár dědků na vesnici. Pamatuju si, jak si nějací mladí kluci na sídláku jednu dovezli, jako že budou mít svoji káru, celé to rozebrali, půl roku se v tom vrtali a pak to hodili rovnou do šrotu, a to měli generálku skoro hotovou. Nebrzdilo to, nejelo to, žralo to, vevnitř bylo příšerně málo místa, strašně snadno se to překulilo na střechu, mělo to takové fajn fičury jako rozkmity řízení apod. (tak ztotálkoval svoji oktávku-tehdy skoro novou- můj druhý děda) A samozřejmě to brutál hnilo, ale to tehdy všechny auta. Holt to byla škoda popular někdy z roku 1930 s faceliftovanou karoserií a lehce převrtaným motorem.

      2. Leda hovno, za minulyho rezimu prave zacalo to umirani v nemocnicich. Pokud ses tam dostal, nebyla sance odejit domu umrit. Doktor rekl, doktor bude a nikdo neodmlouval.

       Jasne, nedelaly se takovy cavyky kolem smrti obecne, protoze stat mohl dojit, kdy se mu zachtelo. Treba si nevzpominam, ze by si dneska fizlove dovolili nechat zapnout prejezd a chytali tam ridice a komu se to nelibilo, dostal by pres drzku. Dneska na to jdou o dost rafinovanejc a civilizovanejc, doba pokrocila (dale viz Svejk ve vezeni) :D

       1. Nevim, nevim. Moje prababka sesla starim a protoze uz si delala i do postele a rodina z toho byla po par letech fakt na sracky, tak kdyz se prababka dostala se zlomeninou do nemocnice, deda tehdy domluvil eutanazii. Samozrejme neofiko a rodinu to pak rozdelilo na dva tabory. Jedni, co remcali, jakej je deda hovado – to byli ti, co se o prababku nestarali a druzi, co rekli, je to bohuzel fakt dal neslo – ti vedeli nekolik let moc dobre, o cem to bylo. Prababce bylo temer sto a nevedela o svete.

        Babka naopak mela problem, ktery doktori vyresit neumeli a poslali ji zemrit domu. Bez problemu to slo.

        Pak zase vim o pripadu kolegyne moji matky, ktere se narodil v unoru kriplik, takze matka ho soupla naheho na dve hodiny na balkon. K moji matce se pak pak chodila vybrecet, ze udelala hroznou vec. Pritom pak mela dalsi dve zdrave deti. Nikdo nezkoumal, jak to, ze novorozenec zemrel na zapal plic. Dneska? Senzace od Blesku az po kriminal.

        Myslim si, ze lidi byli vzdy dobri a vzdy svine. Ciste o tom, na koho se narazilo. Ale system byl v nekterych smerech nastavenej jinak. Takovej fizl, kdyz udelal pruser, tak vedel, ze pokud je angazovanej a aktivni, tak se za nej nadrizenej postavi. Dneska to tak neni, protoze nikdo nevi, kdo koho v PCR podrazi. V necem to muze byt pro ovcana vyhoda, v necem ne. Pamatuju, ze driv se hodne prestupku resilo domluvou. Dneska fizl nevi, co si nahravas a tak ma fedry neco jen tak pustit. Atd., atp.

    2. ale klasická helma je z laminátu, který byl znám už snad před 100 lety, byla dokonce známa, závodníci je měli, ale lidi je stejně nenosili.

     A byli tvrďáci, ne že ne, věděli moc dobře co hrozí, i tehdy se kluci na těch strojích běžně zabíjeli, i když to mělo jen 10 koní a jelo to s bídou stovkou, jenže zase po prašné cestě na úzkých gumách bez světel a brzd

    3. Jo, nove technologie…taka „sofistikovana“ technologia ako trojbodovy bezpecnostny pas existuje 60 rokov a ludia na pasy seru lebo je ich pouzivanie je nariadene statom a co je nariadene statom je zle.
     Pripadne tu a tam niekto spomenie znameho bratrancovej sestry kamarata co usiel smrti lebo nebol priputany a vyhodilo ho z auta ktore zhorelo/padlo do rieky/dopadol nan delostrelecky granat/uniesli ho martania (nehodiace sa skrtnice). Mimochodom, aj minulu tyzden sa objavila sprava o nehode – celnej zrazke v Michalovciach pri ktorej bol cestujuci sediaci vpravo vpredu v jednom z aut zabity a cestujuca sediaca za nim tazko zranena. Pritom deformacne zony na autach spravili svoju pracu. Dokonca tak, ze sa predne dvere dali v pohode otvorit. Stavim 10:1 ze cestujuca vpravo vzadu nebola priputana (a ved naco pasy vzadu, to nikdy nerobime) a tak zmenila otravnu udalost ktoru by riesili poistovne na tragediu.

     1. Ja osobne za to, ze tady pisu, vdecim prave tomu, ze jsem pred 1/4 stoletim jel na miste spolujezdce nepripoutanej.

      Poutam se, ale jen mimo obce a v obcich jen obcas. Cim jsem starsi, tim se poutam casteji.

     2. Souhlas. Poutám se v autě úplně automaticky vpředu, vzadu mimo obec případně podle řidiče. Když řídí některý kamarád co jezdí jak piča, poutám se vždy i vzadu.

      Už 2x mi to zachránilo život, kdy mi sice pás pocuchal lehce žebra, ale jinak mi nebylo nic a bez něho bych už nebyl.

      To máte jak telefonování za jízdy, tipuju slušných 50 % aut co jsou dneska na cestě a 70 % z těch, které potkáte na dálnici má handsfree, nemluvě o tom, že to má ve výbavě i telefon sám. Denně potkám minimálně 3 kokoty, co se motají po cestě nepravidelně zprava doleva a mění neustále rychlost, protože telefonujou. Nevysvětlíš, nezrobíš nic. Měli jsme v práci technika/řidiče, co za volantem trávil většinu šichet. Vozil šéfa károu za 3 mega. Styl? Nikdy pásy, telefon u ucha 80 % času za volantem, předjíždění zprava, 140 po městě atd. atd. Co s takým? Modlit se, ať vás pičus netrefí.

 6. Přistání to teda bylo strašlivý, ale holt šli tomu štěstíčku naproti. Ať je to jak chce, ty chlápci rozhodně nebyli femanský buzny v helmičce. Jako respekt, vole!

  Te příběh jsem neznal – díky za něj!

 7. Ja to pristatie povazujem za kus dobre odvedenej roboty. Neboli to ziadni hazarderi, spocitali si to a usudili, ze zostavajuce rizika su prijatelne a dali to. Nepliest si to s akciami typu podrz mi pivo, napriklad jazda so spustenym prudovym motorom na podvozku PV3S na letisku v Ruzyni.

  1. Kdyz se mrknes na satelit, tak to letiste sice ma par set metru, ale ve smeru pristani pokracuji dalsi a dalsi louky. Jasne, asi by to nebyla prochazka ruzovou zahradou, mozna by se ulomilo predni kolo, rypak do zeme a tak, ale porad bylo kam dobrzdovat, kdyby se to nekde vysralo.

   Tim nechci snizovat solidni vykon posadky, jen rikam, ze ta draha nekoncila ani morem, ani lesem.

  2. No ten kozel teda vypadal pekelně. Už vám někdy něco pod zadkem takhle odskočilo?

   1. Desim sa niecoho takeho pri kazdom mojom pokuse o pristatie. Sice sa utesujem tym, ze pilotujem Vivata s ostruhovym kolieskom ale taky kopanec by pri mojich hovnovych skusenostiach mohol dopadnut hrozne.
    Je treba si uvedomit, ze oni to dohnali na hranicu moznosti, na dva motory a zapnutym reverzom, to bola skor riadena havaria a vzhladom na tuto skutocnost to hodnotim ako dobre odvedenu pracu. Samozrejme ako sefpilot by za nieco take asi pilota hnal kade lahsie ale toto bola mimoriadna udalost.

    1. Ano, „řízená havárie“ je asi nejvýstižnější termín.

     Blaník je ještě relativně v pohodě, dá se opravit když odskočí nebo vyplave klapkama, skutečná sranda nastává s příďovým podvozkem.

     1. Hej svojho casu branec takto zlikvidoval podvozok na Z142 u nas na letisku ale to som este o lietadlach iba snival.

 8. Neznal jsem a super článek, děkuji :)

 9. „Východní blok se hroutí řízeným procesem podle předem zpracovaných scénářů“

  Hele d-fensi, fakt musíte své výborné texty doplňovat takovými sračkovitými hláškami, aby to bylo víc cool? Už se jako zas musíme vzájemně přesvědčovat, že ten socík byl na konci 80. let skvěle fungující záležitost a nezesral se jako domeček z karet sám ze své vlastní neschopnosti a nedostatečnosti, ale nějací emperyalysti ho zákeřně zdemontovali, aby nás mohli ovládat?
  (Z následující diskuze jistě vyplyne, že opravdu zdemontovali, a přijde k tomu hromada konspiračních „důkazů“ o předem zpracovaných scénářích… OK, tak snad to má majitel webu aspoň dobře placený.)

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!