Pořád vám to budeme připomínat aneb My jsme Češi - zpět na článek

komentářů 462

 1. No já nevím, čeština, resp. dějiny literatury nebyl nikdy můj oblíbený předmět, ale já bych nějaké středověké písemnosti se současným národním určením dohromady moc nemontoval.

  Fakt je ten, že čech si s moravákem nebo šlonzákem většinou moc nerozumí, nemáme společnou ani kulturu, ani zvyky, dokonce ani jídlo a pití. Tam kde v jihočeské vísce burácí dechovka a chlastá se sladké pivo k vepřovému se sladkým zelím, na slezské dědine se chlašče hořké pivo s kořalkou, žere se k tomu klobása s kyselím zelím nebo placky se zakysanou smetanou a hraje k tomu cimbálovka.(tedy pokud hovoříme o tradici a ne „moderní“ vesniké diskotéce)

  Když na to přijde, ukáže se , že si ani jazykově nerozumíme, resp. „čecháčsky“ rozumí všichni, protože televize je z prahe, ale obráceně vůbec.

  Česká kotlina je domovem směsky, která se dá fakt stěží označit za národ. I přes vystěhování 3 mil. osob je tady kopec potomků němců, statisíce lidí mají německé příjmení, další statisíce polské nebo maďarské, je to namíchané fest. Pohraničí po němcích zase obývají potomci toho nejhoršího ze severních uher, nastěhovaní tamto po válce za účelem definitivního zničení těchto oblastí.

  Rasově je už to úplná změť, vzhledem k tomu, kolik se tu přehnalo armád jsou tu potomci čistých arijských germánů a skandinávců i přičmoudlí taliáni a turci.

  Takže za mě země je to fajná, já si tu rozmanitost užívám, ale slovo „český národ“ mi nic neříká a podle mě jestli vůbec existuje, tak rozhodně neobývá celé území státu.

  1. pospec: Hele, tak nikdo vás přece nenutí, abyste se mezi „český národ“ počítal. My to přežijeme. Ale je fajn si užívat v takové zemi, že, kde je ještě relativně klid, máte co do huby, střechu nad hlavou, a přitom ji rozvracet na každém rohu, tu zasít sémě zloby, nenávisti, pohrdat češstvím veřejně, povyšovat se a hledět shůry na ty maličké čecháčky, co se snaží si uchovat vlastní identitu a kulturu i morálku, jak říkám, každému co jeho jest.

   1. já mám tu zemi rád, jen si prostě stojím za tím, že ta země žádný národ nemá. „Čecháčci“ jsou malí vychcaní hajzlíci, tak to bylo vždycky. U nás severomorávaci jsou zase agresivní zlí blbci. Fakt jsou.

    Ale žije se tu fajn, jen člověk nesmí přicházet do interakce s jinými lidmi, to je celé. Furt máme celkem velkou svobodu a je tu tak fajn akorát bordel, že si člověk může dělat celkem co chce, např. ve srovnání s německem.

    Identita, kultura, morálka? to je co? Znám pouze z knih, v realitě neexistuje, nikde jsem nenašel ani stopu, pouze památky z historie.

    1. Znám spoustu Čechů, kteří se vůbec nevzpírají, když jde o dobrou věc.
     Tak zlé to zase není.

     Národní hrdost, tam je to horší. To jsem nikdy nevysvětlil např. Američanům, že my máme symboly české státnosti tak nějak dost u prdele. Tam visí vlajka na každé zahradě.

     1. I v německu visí vlajka skoro na každém baráku. V anglii taky – anglická (ne britská). A ve skotsku skotská. To jsou národní státy, jasně definované národy.

      ČR je středové dno mixéru kde je to pomíchané dokupy a identitu to nemá žádnou.

      Co se týče dobré věci … nadpoloviční většina zvolila miloše na hrad a estébáčka nepřiznaného s estébáky přiznanými do vlády, takže asi tak. Za mě tak 35-40 % lidí v populaci slušných, schopných udělat něco pro dobrou věc.

      Ten zbytek to má buď totálně u řiti anebo jsou ti lidi opravdu zlí, kradou, škodí, lžou, prostě zlí. Znám takových mraky, fakt zlých, bezcharakterních , křivých lidí. Nemyslím si, že v jiných zemích je jich tak moc, i když určitě jsou všude.

      1. Nejsme ve sporu.
       Můžeš se ale obklopit dobrými lidmi a užít si tu svojí sociální bublinu, do který Ti nikdo moc nežvaní a mít radost ze společnosti lidí se podobnými zájmy.
       V Německu pro to musíš obětovat mnohem víc, lidi jsou zkalibrovaní do německého modelu dost přesně a kdo vybočuje se dobře nemá.

       1. jo to je fakt, čím víc to německo pozoruju, tím víc se mi jejich způsob života nelíbí (brácha tam zdrhl a žije se tam fakt divně). Na druhou stranu třeba v anglii se mi jejich svobodomyslnost líbila strašně.

        souhlas, člověk se musí obklopit svým slušným gangem.

        problém je ale:

        – bydlení v paneláku a ve městě vůbec – ty sousedy prostě člověk nevymaže a ti kokoti jsou všude. I do obchodu člověk prostě musí a například taková návštěva kauflandu u nás ve městě člověka zbaví jakékoli naděje a víry v lidstvo na několik dní. Opravdu kroutím hlavou, co všechno tu vůbec žije a nechápu, jak to vlastně dokáže přežít

        – práce – tam člověk musí a opět se odehrává interakce s lidmi. Mi se zadařilo, a teď jsem ve firmě, kde kurvy a zmrdi nejsou, protože je nás jen 12, tak doufám, že dlouho vydržíme. Ale předchozí zaměstnání bylo 9 let denodenní interakce s lidmi, kteří lhali, kradli, podráželi, intrikařili, takovou kupu lidských kurev na jedné hromadě jsem nikdy předtím ani potom neviděl.

        2 druhy hnusu, na ulici ve městě to jsou takové ty agresivní opice s IQ 80 (baník PIČO !!!), feťáci, morgoši, zpráškovaní zmatení degeronti, v práci zase vychcaní, chytří, vzdělaní, zlí hajzli

        Moje parta je super, obkopuju se dobrýma lidma, jenže na ně mám tak 2 hodiny jednou za 2 týdny :(

        1. Z města jsem zdrhnul, nebavilo mě tlačit kočárek okolo poblitejch bezďáků a proplouvat smradem z trávy, protože v ČB u Družby se v průchodech paneláků koncetrovali cigoši s alternativcema.
         Vesnice za mě super, ale chce to dobrou rekognoskaci terénu, vědět trochu víc o sousedech a ideálně se stěhovat do známý lokality, jak to proběhlo u mě. Od tý doby co jsem se přestěhoval, tak ráj, bez nadsázky. Ale já i žena ze vsi pocházíme, věděli jsme co od toho čekat a věděli jsme přesně, kde stavíme barák…

         1. Jo, frýdek vypadá stejně, asi jako všechna města v republice, ulice poseté zombíkama.

          Barák u nás nejde, bohužel. Parcelu na vesnici sice mám, ale dům postavit nelze, žena byla bez věna a neměla vůbec nic, jen 2 kastroly a starý foťák, já mám akorát byt v paněloku, 2 děcka a ženu na mateřské na krku. Malý domek teď vyjde na cca 4 – 5 mega, hypošku bych jednak ani nedostal a i tak vychází splátka cca 70% mojí čisté mzdy. To by nešlo, i kdyby jsme žrali jen brambory a vodu a chodili nahatí.

          Navíc jsme oba z města, já jsem mentálně celkem dost vesničan, ale manželka by na dědine nepřežila týden. Pomalý internet, zvědaví sousedi, každý každého zná, to je pro ni asi jako lámání v kole.

          1. Zkus chalupu, klidně něco malýho a v horoucí prdel…na únik před realitou a duševní hygienu je to zcela OK

          2. Potvrzuji do posledního písmenka. Přes den jsem ve městě, ale na Chajdě je to ta pravá nervová regenerace. Teď začala sezóna světlušek, takže sedávám po setmění před barákem na lavičce, koukám na ta světélka, jak poletují po naší zahradě, čichám ten večerně voňavý lesní vzduch, upíjím u toho dobrý čaj a je mi krásně na duši. A to fakt nejsem ekofil nebo hipísák, ono je u nás fakt krásně.
           Apropo, světlušky jsem naposledy viděl jako malý kluk a pak až u nás na Chajdě.

          3. jo světlušky jsem v sobotu taky pozoroval, do toho „štěkaly“ srnky z lesa, akorát já teda upíjel pivo a slivovici :)

          4. chalupu máme rodinnou, zatím patří rodičům, bačuju tam ale já skoro sám už asi 10 let, do budoucna s bráchou napůl, což bude velký oříšek

           stará velká dřevěnice na horách na samotě u lesa, 10 ha kolem našeho, tam unikám před civilizací celý život a je mi tam fajn, akorát je to středověk, kachláky na dřevo, voda v kýblu z malé studny, no internet, což zas není moc pro ženu, ale děckám se tam líbí a dobře se tam pije, střílí a dělá všecko, co je jinde zakázané :)

          5. Pospec: jestli tam máte LTE, tak se dá pevný net přes LTE od O2 nebo TM. My to na Chajdě máme (ten nejnižší tarif – 20/5 Mbps od TM) a zatím nemohu říci křivého slova, jakkoliv na TM bych těch křivých slov jinak mohl říci opravdu hodně.

          6. jj, zatím na mě drahé, vzhledem k tomu, že děti jsou tak malé a často nemocné, že se tam dostanu tak 1x-2x za měsíc, ale do buoucna to pude

          7. +1 :o)

      2. Mmch, v USA je to taky geneticky ein kessel buntes, ale národní hrdost je dramaticky jinde.
       Zvláštní.

       1. zvláštní ani ne, je lehké být hrdý na jedinou světovou velmoc, která vyhrála 2 světové války a má nejvyšší životní úroveň na světě, nepočítáme li pidistátečky jako monacco apod. To se ta hrdost buduje raz dva.

       2. To je logické, je dáno tím, že Amís už vznikali jako multikulturní národ od počátku a odsouhlasili si, že každý bez ohledu na národnost si bude na jejich území říkat Američan. Proto oni mají jinou mentalitu, protože nevznikali jako jednolité etnikum, které by bylo ve většině jen z jedné národnosti, nýbrž z mnoha různých etnik. Jenomže ostatní svět takto nevznikal, měl oproti Amís dlouholetou dějinnou historii a v každém tom státě převládalo to původní etnikum. Státy měly hranice a ty vlády rozhodovaly o tom, koho tam nechají si usadit a koho ne. Zrušením hranic je migrace neomezená, lidé migrují, usazují se kde chtějí, původní domorodá etnika ustupují do pozadí, některá dokonce mizí, protože je převyšují už ti usazení migranti. Tudíž budoucí svět má být celý multikulturní, bez identity toho jakého etnika, bude pak už jen jeden národ, ve kterém budou všichni smíšeni a započne jim nová historická etapa, už nebudou vědět nic ze své historie, dějiny se přepíší, už dnes se pomalu přepisují. Teda já doufám, že tohohle už se nedožiju, nechci být pak stará osoba bez identity, zavřená někde v ústraní, protože si budu pamatovat minulost, která už nebude žádoucí.

        1. …já jsem si říkal, že je stmelilo to, když si vybojovali nezávislost na Anglánech, protože když se zotročené kolonie vymaní z nějakého vlivu, to je sakra stimul, nu ni?

         1. Tak samozřejmě, že když je národ pod nějakým tlakem tak ho to většinou stmelí. Amís ovšem neměli vůbec růžové začátky, jsou jen „hollywwodské šťastné povídky“ pro ty lépe zmanipulovatelné. U Amís to bylo vždy divoký, skutečně divoký, a je to v podstatě divoký do dnes, takže Amís vlastně nemají jinou alternativu, než mít policejní stát, protože by prostě se to tam pomlelo navzájem do krve. Oni v podstatě doma vládnou docela pevnou rukou, nebo aspoň se o to snaží, jak říkám, být prezident USA to je skutečně za trest. Takže ať je Trump jakýkoliv, vůbec mu to nezávidím, bude to mít skutečně hodně těžký, i když on je dost svůj :oD

         2. o tom, jestli to byla zas tak úplně zotročená kolonie úpící pod zkostnatělým britským jařmem daleko za oceánem, by se dalo (úspěšně) polemizovat, jakkoli nás mejnstrým knih a filmů mate ze všech sil. v zásadě se jednalo o nakrmení veřejné nálady tak, aby se brala za zájmy lokální (pod velmi volným britským jhem zmafiánštělé) věrchušky.

          1. Jo. A to slavne Bostonske piti caje sice opravdu bylo na protest proti clum, jenze ne jejich uvaleni, ale jejich zruseni, protoze tim bostonsti paseraci prisli o ksefty.

          2. To je také dost odvážná interpretace historie :)

           Ve skutečnosti byl Tea Act spíše něco jako kdyby dnes u nás vyšel zákon „Agrofert žádné daně ani cla neplatí, všichni ostatní samozřejmě ano“. Což by sice u nás v současnosti k žádným nepokojům nevedlo, ale to je spíše docela ostuda :(

        2. no multikulturní …. ono původní amerika 19. století byli vlastně všechno anglosaští protestanti + kapička katolických italů k tomu. Na tom základě to vzniklo

         1. čistě anglosaské protestantské to bylo možná za francouzko-indiánské války, od napoljóna dál to byla naprostá všehochuť. hlavně němci, švédi, irové, číňani, poláci, slováci (teda těm se v americké lidové slovesnosti říkalo maďaři), jak kde jak se kde v evropě žilo blbě a šli tam kde zrovna byla indiánská hranice, respektive kde se stavěla železnice a vozily se ruce a nevozily zpět. (třeba takovej správnej texaskej redneck je z pětiny slovák – východňár).

          1. …když jsem ve Wisconsinu v hospodě u jezera Lost Lake (nomen omen) řekl že jsem z Čech, zvedla se půlka hospody ztratit se mnou slovo, protože měli český předky.

          2. Mimochodem, pomerne paradox je, ze americti cernosi jsou v USA dele nez vetsina belochu, protoze import cernochu do USA ustal 1810,zatimco hlavni bíle migracni vlny prisly az pozdeji, hlavne po Obcanske valce.

          3. Za co se tedy ti američtí běloši dnes stydí? White priviledge, afirmativní akce…

          4. Za segregaci. Negr byl obcan a clovek druhe kategorie az do konce 60. let a to i na severu. Armadu integroval Truman az v roce 1947 a segregaci ofiko zrusili az nekdo v 60. letech. Neco si precti o Jim Crow Laws nebo treba o tzv. Sundown towns. Mohs bejt cernej doktor nebo profesor a stejne si byl negr druhy kategorie.

          5. Vzhledem k tomu, co černoši za posledních 50 let předvedli, tak se ty zákony docela dají pochopit.

          6. Jenze to je z velky casti prave dusledek ty segregace. Nemuzes sto let ignorovat problem a pak se divit, ze ti to bouchne do ksichtu.

          7. Jízda na tygru, jasně. Ale připomeňme si v jaké situaci byli česky hovořící Češi v 18. století. Kdo by to řekl, kam to potomci sedláčků pokorně žmoulajících čepici dotáhnou…

          8. Cesi na tom byli lip. Sice meli jen malo vzdelancu, protoze terezianska a josefinska germanizace, ale nikdo je nepovazoval za pololidi ani nesegregoval. Neco co se da jakztakz srovnat s postavenim americkych cernochu jsme zazili az na zacatku druhy svetovy a i to se tykalo Zidu. Nesmeli jezdit tramvaji v motorovem voze, jen vlecnaku, meli zakaz vstupu do parku, meli vyhrazeny zony, nesmeli se zenit a vdavat za arijce, atd. Sto let krivd a ustrku se na lidech podepise. A pokud to nechas dojit tak daleko az hrnec pretece, tak se to blbe urovnava. A USA ty rasovy a etnicky problemy maj furt, ne ze ne. Jenze dnes uz se to neda srovnat pendrekama a nechat kvasit dal.

          9. neřekl bych, že to nějak vyvrací to, co jsem napsal. Cílem Jim Crow laws a segregace nebyl útok na černou rodinu nebo na životy černochů jako takové, jejich účelem bylo, aby černí nezacláněli a nesmrděli bílejm do oken.
           To, že snaha o nápravu napáchala (a ještě napáchá) dost jinejch škod je věc jiná. Koneckonců, jak se říká, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. (A to teda pominu, že to, čemu Američané říkají sociální stát je podle našich evropských /neřkuli českých/ měřítek spíš k smíchu)

      3. Vlajky v Německu? Tak leda o mistrovství světa ve fotbale, a ještě prý Antifa vyrážela strhávat takové ty vlaječky ze zpětných zrcátek.

       1. ale jo, brácha je v bavorsku a tam je mají. A takhle v pátek, když si dají pár tupláků, tak dokonce i hajlujou :)

        1. Modrobílé bavorské, nebo bundesvlajku schwarz-rot-gold?

         1. aji aji, obě

        2. Hajlovani je bohuzel zavadejici,protoze co jsem videl na mnoha motosrazech,tak hajluji vsichni pote,co se nalijou.Asi je sere,ze nesmeji,tak to natruc delaji (nebejt mavani rukou, tak byl stary tradicni nemecky pozdrav „bud zdrav“, ze…). Dokonce jsem zazil, kdy na megamotosraz prijel obrovskej tahac s navesem,Germani uz se zacali srocovat do front s tuplakama v rukou,spadla bocnice a voila! Pojizdna cukrarna… asi nekdo vedel, proc tam neposlat chlast. Ocekaval jsem, ze tu cukrarnu vezmou retezama a vono hovno. Fronty staly dal a nejvic frcely ty velky nemecky kremrole.

         Chlast pak nastesti privezli v malejch dodavkach, takze o kulturni zazitky typu ‚proc si v noci neroztocit mechanickou pozarni sirenu?‘, ‚kdo prejede v cervenci na sneznym skutru vic stanu‘, ‚tenhle valecnej leteckej dvanactivalec budeme startovat kazdou hodinu, v noci to dela krasny plameny z vejfuku‘,… jsem neprisel.

         1. kura jak to píšete, hned bych na nějaký sraz zajel. Jo malé děti jsou holt priorita, moto stojí zaprášená v rohu, 2 roky propadlá STK. No třeba vydržet

          1. Proč?
           Mám děti 8let, 4roky a třetí na cestě, na motorce jsem prakticky denně – aspoň těch 15km do práce a zpět, je na to ideální počasí… :-) Když mám chuť se projet, tak jedu z práce delší okruh cca 30km. Když je třeba něco koupit, topcase má 46l. Když je třeba vzít toho víc, holt pojedu autem.

          2. jak si kdo ustele …. a já si ustlal nicmoc
           – děti jsou 3,75 + 1,75 roku
           – staršího vozím denně do školky, tedy musím autem
           – prarodiče, hlídání, tetičky, strejčky atd. nemáme, jsme sami, resp. jedni prarodiče jsou 400 km daleko, druzí 25, tak pohlídají tak 1x za měsíc když je dobře, ti z daleka vůbec
           – bydlím v panelhaus s garáží, a motocykl je skříplý za autem, proces „jet na motorku“ tedy obnáší obléct, auto ven, moto ven, auto dovnitř (na parkovišti není místo). Při příjezdu zase naopak … vopruz a hlavně čas, který nemám vůbec žádný
           – mimo cest do práce musím pořád nakupovat nebo hlídat děti, volný čas mám 2 h jednou za 2 týdny, kdy jsme s kapelou v garáži, to jedu na kole, abych si mohl dát pivo. Jinak nikdy, bez dětí na krku jsem nebyl přes 3 roky
           – ano drahá polovička to celkově moc nedává, řekněme ve stručnosti není příliš prakticky založená a hodně věcí musím řešit já tam, kde ostatní chlapi neřeší nic (např. nakupování, vaření, přebalování atd.)
           – v neposlední řadě jsem švorc, jako jsem nebyl ani jako student a jen servis mojí moto by sežral tak 5-10 tis./rok, na což seru, bo prostě nemám z čeho brát a priority jsou jinde

           Tedy nyní doufaje, že až děti trochu porostou a žena pude zpátky do háku, budou jednak peníze a jednak děti nebudou potřebovat mou pozornost nonstop, pak to snad zase pude.

          3. NO až žena půjde do práce, jestli tedy nepřijde zase nějaká krizička, tak si polepšíte finančně, to určitě, ale v horizontu za dalších 7 – 15 let, pokud budete chtít, aby se děti věnovaly zájmům, sportu a škole, tak na tom časově budete ještě více omezen.

          4. časově možná ani tolik ne, ale finančně víc omezenej bude určitě. Starší děti víc sežerou a nebude se jim chtít chodit v hadrech který jejich rodiče dostali zadarmo od známejch se staršíma dětma. Taky budou chtít občas zajít do kina, nějakej jakžtakž slušnej mobil (takže ne tlačítkáč za 300,-), nějaký počítač, občas bude potřeba vyrazit s celou rodinou někam na vejlet, do bazénu, zoologický nebo někam za kulturou, občas někam do restaurace, děti budou chtít nějaký kapesný. Taky bude potřeba cálovat školní jídelnu, kroužky, školní vejlety a dovolená s většíma dětma taky stojí víc než s batolaty. Dárky k narozkám pro větší děti taky bejvaj podstatně dražší.
           Nezbytný náklady na předškoláka jsou dohromady prd, na předškolkáče už tuplem. Těm stačí málo, pokud teda nemaj nějakou speciální dietu nebo léky.

          5. hele, za těch 10 let tady zřejmě asi bude zas komunismus (anokomunismus), takže port, kroužky, bazén, kino, zoo, jídelna budou zadarmo. Taky muzea a galérie. Sice to bude o ničem a na hovno, ale bude to zadarmo, a spousta čtenářů Novinek a D-FENS bude spokojená.

          6. Zato budem vsichni zamestnanci agrofertu v tabulkovejch mzdach. Jak bylo za komousu draho a hovno k dostani si ještě pamatuju.

          7. no doufám že nebude tak zle, malý je alergik a jen speciální výživové chujoviny pro něj + lékárna je tak za 5 klacků měsíčně,ale alergie by měla zmizet, ten menší sežere už teď jako dospělý, takže tam výrazný nárůst neočekávám. Telefon dostanou po mě vysloužilý 2 roky starý z práce, počítač seženu někde ze šrotu. Kolo a podobné blbiny nechám darovat babičky…

           dovolená na chalupě, výlety do lesa. hadry to bude řacha, to je mi jasné už teď

           no budem to muset nějak dát. Nečekám že ze mě bude něco jako střední třída co jezdí k moři a nechodí k vietnamcovi, ale snad nezdechnem hlady a pár tisíc ročně na koníčka někde vyhrabu :)

          8. Tak držím palce. To je jenom přechodně, jakmile půjde paní do roboty, tak se to zlepší. Však si jí vychováš.

          9. díkes, snad to bude lepší

          10. Určitě to bude lepší, věř tomu.

    2. Já se za Čecha považuji, nestydím se za to, ani za svůj národ, a není pravdou, že Češi jsou jen vychcaní hajzlíci, vychcané hajzly máte ve všech národech, to není nějaké prvenství Čechů, že jen oni jsou ti nejhorší. Tohle jsou praktiky, které používají rozvraceči záměrně, tak dlouho tomu národu vštěpují, že je neschopný, že nic neznamená, že je bezvýznamný, že má jen zlé lidi, že se jeho populace skládá jen ze samých blbců apod. Takže se snaží ten národ vnitřně destabilizovat, rozdělit, rozvrtat, aby proti sobě ty územní celky soupeřily místo aby kooperovali, hašteřily se, vyvolávaly mezi s sebou nepokoje, vyvolat frustraci těch lidí, tlačit je pořád víc do kouta, roztříštit, zničit vše, co drží ten národ pohromadě, vytrhat ho z kořenů, sebrat mu úctu, morálku, znevážit jeho historii i kulturu, rozdupat všechny etické kodexy, nadělat z lidí vystresované uzlíčky nervů, psychicky je tlačit stále více do zoufalé defenzívy, přetrhat jim všechny vazby jak rodinné tak i společenské, izolovat je, vytvořit emocionálně nestabilní masu, která přestane přemýšlet a začne válčit, a z toho pak právě vznikají ty občanské války, které se někomu velmi hodí do krámu.

     1. Přesně tak. Začal s tím už loutka Havel, ten strašně rád poučoval Český národ a hlavně ho učil, aby nenáviděl sám sebe. A jeho následovníci v tom pokračují. Obvykle jsou to zoufalci, kteří vezmou něajkou obecnou špatnou vlastnost a přisoudí ji Čechům, jako unikátní znamení hanby.

      1. Ko-za: Tak ono je to vše propojené, protože dříve to nebylo tak jednoduché něco rozvrtat. Ony právě fungovaly docela dobře ty tajné služby, hlídaly si předek i zadek, pokud nebyly infiltrované zvenku, šlapalo to v tom státě jak švýcarský hodiny. Ta globalizace, technologická boom a internet, do toho masová migrace, to je pro tajný služby prostě pohroma, ta orientace je ztížená, navíc se dají lépe infiltrovat, tudíž pak nepracují pro ten stát efektivně. Proto některé uzavřené země mají ještě navíc intranet, to není proto, že by chtěli svým lidem bránit v komunikaci se světem, to v podstatě nutnost v té globalizaci, mají to i některé velké firmy, aby jim šotci nevykrádali nápady. Ti, kdo rozdmýchali globálku a masovou migraci si toho jsou velmi dobře vědomi, vědí, že ty státy už nejsou chráněné tak, jako dřív, ten chaos je záměrný.

     2. No vidíte, já ne. Tata je z Brna, mama z Těšína. Z 4 hlavních měst okolních států to mám do prahe nejdál, Vídeň, Bratislava i Warszawa jsou časově blíž (do prahy totiž nevede silnice).

      Tady žádná občanská válka nebude, není důvod, dokud je pivo.

      Jakou morálku, kde jste na to přišel pořád? Kámen tady šuká cihlu, co není zabetonované, to se ukrade, na hradě sedí zchlastaný zlý zmrd zvolen ve svobodných volbách a prime minister je usvědčený zloděj.

      Země zničená válkou nejdřív ostrou, pak tou studenou a 40 lety bolševismu.

      Národní hrdost mě přešla ve chvíli, kdy jsem viděl jiné země a návrat domů byla vdycky facka do ksichtu.

      Vy to pořád vidíte optikou nějakých „rozvracečů“ a tlaku médií, ale já hovořím z přímé, životní zkušenosti, z reálné interakce s reálnými lidmi z masa a kostí. Noviny nečtu, propagandu ignoruju, ale z praxe vím, že to je prostě kopa blbců a sviní, protože co ze slušných lidí komouši nepozabíjeli, to uteklo pryč nebo zdegenerovalo na úroveň spodiny.

      Doporučuju strávit týden na dělnickém sídlišti a pak si zkuste věřit v „dobrý národ“

      1. Tak to máme asi každý jinou zkušenost s lidmi. Samozřejmě, že nikdo asi ve svém životě nenaráží jen na skvělé, příjemné, inteligentní, rozumné a morální bytosti, ovšem to, že se srazíte občas s někým, kdo je prostě nepříjemný, méně inteligentní, nerozumný, amorální, to přece ještě neznamená, že jsou všichni Češi špatní. Zkusil jste někdy dialog s takovým člověkem? Prostě zkusit s ním mluvit, vysvětlit, argumentovat pokud možno v takové rovině, v jaké on to rozumově přijme. Když na něho budete mluvit jen akademickým jazykem, nebude vám rozumět, musíte intelektuálně k němu, dolů, snížit se k jeho rozumové schopnosti, je to podobné jako s dítětem, na něj taky nebudete mluvit tak, aby vám nerozumělo. Alespoň ve většině to platí i na dospělé. Já si pokecám jak s dělňasem tak s akademikem, nemám s tím problém. Možná, že to je opravdu v té komunikaci, anebo prostě jen nechcete porozumět, připadá vám pod vaší úroveň se snížit v té komunikaci na úroveň toho „blba“, jak jste prve psal.

       1. ex.lex:
        žijete v sociální bublině, bez urážky. Já si taky pokecám s pánem i kmánem, jeden z mých dobrých přátel je soused, 75 letý zedník.
        Ale ten ksindl z cikánských paneláků, s tím si nepokecáte, protože seznamovací věta obvykle zní nějak jako „už jsi dneska dostal přes držku?!“, popřípadě „co čumíš??!?“
        Zkusil jste někdy dialog s takovým člověkem? Tyhle totiž nepředěláte, vyrostli jinak než Vy a vyznávají jiné hodnoty. Buď si navzájem jdete z cesty, anebo před nimi musíte zdrhnout.

        1. apropo dnes jsem sklopil syna ve školce, byl tam z vedlejší třídy malý negr,tak pětiletý, už měl náušnicu v uchu a hiphop hadry, maras, přitom takový mrňous.

        2. Nemyslím si, že zrovna já žiju v sociální bublině, ale máte pravdu, že když půjde po ulici hlouček nepřizpůsobivých, tak přejdu na druhý chodník, nejsem totiž zrovna žádný kulturista ani nemám černý pásek jako Putin, takže to nebudu riskovat, ani v dobrém ani ve zlém :o).

       2. právě naopak, já si s dělňasema pokecat dovedu velmi dobře, stejně tak s jaderným fyzikem, když je to slušný člověk, nezáleží na tom co dělá. Jenže zase je jich slušných jen cca 1/3.

        a z toho zbytku, dělňas má 2 promile pod kožou standard, hovor začíná slovy „co ty pičo brylatá?“ nebo rovnou „chceš do držky?“

        jo vzdělanec, to je jiná písnička, často nafoukaný kokot, který při hovoru dělá ze všech okolo blbce, má vždycky pravdu a rozumí kurva všemu, například i vaší práci rozumí lépe než vy a neváhá vám sdělit, že jste blbec, protože ta vaše práce (kteou on neviděl ani z vlaku) se má správně dělat tak a tak. Typicky programátor, který ví, že učitel blbě učí, doktor blbě léčí a chudí a nemocní si za to můžou sami, protože se měli naroit bohatí a zdraví :)

        1. Pokecat si s „lidma práce“, co něco pořádně uměj a dělaj to a živěj se tím, je vesměs radost, protože jsou zvyklí, že věci se maj udělat pořádně, jinak je průser. A potom je jedno, jestli to je zedník, elektrikář, zahradník, dělník nebo učitel nebo hudebník. Když je někdo šikovnej a skromnej, tak je to vždycky slušná řeč.

         1. souhlas, stejná zkušenost

      2. S tou zemí cíleně devastovanou nácky a komouši jde jen souhlasit; léta 1938 – 1989 nejen že byla úplně na hovno, ale ještě probíhalo cílené „zazmrdování“. Likvidace statečných, poctivých, šikovných a statečných. A předtím jen 20 let po devastaci první světovou válkou plus hospodářská krize do toho.

       Masaryk říkal, že potřebujeme 50 let svobodného vývoje a budeme tam, kdy bychom chtěli být. Místo toho přišlo 50 let totální likvidace slušné společnosti. Všechno chce čas, aleˇteď zrovna jdeme zase do prdele s komouši a estébáky v čele.

       Ale není pravda, že se vše ukradne. Jsou zde obce, oblasti, kde je krásně a nekrade se tam a celkem to vzkvétá. Ale třeba bývalé Sudety – počínaje třeba Liběchovem – to je zářez který se nikdy nevymaže. Je to jako jizva po amputaci končetina už nikdy nedoroste. Možná až za pár generací, ale brzy to nebude. A nakonec likvidace venkov a přitažlivostí velkým měst. tolik hnusných vesnic, jako je v Stč. kraji kolem Prahy, to nikde jinde není. Venkov zničený kolektivizací, a kdo mohl tak se sebral a zmizel do města a trvá to dodnes.

       1. na to jsem taky čuměl, protože středočeský kraj pro mě je relativně čerstvá novinka (dřív jsem tam nejezdil). U nás jsou lidi zlí, opilí a hloupí, ale dědiny jsou celkem napucované, cesty chodníky opravené, čuměl jsem jak pár kilometrů za prahou začínají vesnice kde je totální hovno, příšerně děravá silnice, bordel, rozpadlá opuštěná JZD, zavřená hospoda a na kraji kopec novostaveb pro novodobou korporátní spodinu, co jí nakecali, že je střední třída.

        U nás jsou taky výstavní obce, kde je to super a místa hrůzy, kde není radno ani vstupovat. Jenže to taky reflektuje trh a aby jste se mohl přistěhovat do slušné obce, musíte na to mít. Slušný dům 10-15 mio+.

        1. Přijeďte se podívat na Jih, tady není tak zle.

         1. To je sice pravda, ale okolo ČB už jsou taky parcely mezi 2-4kkč za m2 … :-/

          Mám na mysli zasíťované a připravené k výstavbě, žádné louky typu „v územním plánu určeno k výstavbě“

          1. A není to důkaz toho, že tu lidi chtějí bydlet?

          2. Bezpochyby.
           Mmch, včera mi kolega líčil, že jeho známí zakoupili byt 2+1 poblíž vysokoškolských kolejí, který nebyl ničím výjimečný – snad je tím, že byl ve slušném stavu a s parkovacím stáním.
           Za čtyři mega.
           To mi poser prsa. Tohle už je fakt, ale fakt drahý.

         2. nebo na západ, sever, východ. vesnice okolo Města v okruhu 15-50 km (podle toho jak to Město je velké a jestli tam vede dvoukolejka nebo dálnice) to vždycky budou jen noclehárny kde chcíp pes. naproti tomu je velmi osvěžující vidět ten cvrkot na hlavní třídě funkčního maloměsta nebo větší vesnice bez hypermarketu a hobbymarketu, a je úplně jedno, jestli je to v Telči, Letohradu, Hejnici nebo Manětíně.

         3. jo párkrát jsem v JČ byl na dovču, idylický kraj, věru. Kravičky, louky, obilí…. Ale pro severomoraváka to není na život (proto se tu taky bavíme o nesoudržnosti národa). Když jednou vyrostete mezi fabrikama, kde se mluví rychle, jedná rychle, rázně a přímo, nějak si nelze zvyknout na JČ (nebo taky JM) pomalé tempo, mám tam vždycky pocit, že se čas zastavil :)

          1. Hele z vlastní zkušenosti – třeba i v Ejpovicích, což bude za pár desetiletí plzeňská aglomerace(snad ne, pak to pude do kytek), se zatím nezamyká barák ani auto a nekrade. Jednou za čas nějakej přespolní debil něco sekne, jenže to se zase obvykle provalí a následuje přesdržková na nějaký „kulturní“ akci tam nebo v okolí. Ale jinak pohoda jazz a do plzně 5 minut autem. Je to vo lidech no.

           Ten sever moravy je prostě hodně drsnej asi odjakživa. Když člověk občas čte nějaký krimi, většinou je to tam u vás :(

          2. Jo, tady to vypadá jako v Kraji… :-)))

          3. Tak u nich taky. Akorat po tom, co se tam usidlil Saruman po vyhnani z Isengardu.

          4. U nich se usídlil Zaruman, zlý černokněžník, který uvrhl na každého smrdutou slinu, pokud nedostal panáka destilátu z brambor

          5. Zaruman = Zeman ??

          6. no však my sami říkáme ostravě a třincu MORDOR, to se chytlo i tady.

           Zaruman – dobré, ten jsem neznal :)

          7. To jste nemoh’, Zaruman mě napadl spontánně, „Za ruma“ man, který slouží temným silám, ukrytým hlavně pod vlastním kaftanem. Paralela se Zemanem mne nenapadla, přitom se nabízí, ano… ;-)

          8. Tolkien vytvářel hobity bodle anglických venkovanů, protože neznal Čechy a jižní Moraváky.

          9. jj, to máme rádi, s kolegy vždy tipujeme, když je titulek „ve 3 h ráno ubil v opilosti družku sekerou“ nebo „pobodán nožem při sporu kvůli dluhům v nonstop baru“ případně „zavraždil nožem otce při hádce o lahev“ , jestli to bude Karviná, Orlová, Ostrava nebo 2. centrum zla a to je Litvínov, Most, Chomutov :)

          10. Jirkov. Holt ty vykoreneny kraje. Puvodni obyvatelstvo bylo vyhnany nebo ho bylo malo a natahali se tam cikani, dobrodruzi a zkrachovalci z cely republiky. Kdyz fabriky lakaly na byty na pockani, tak tam neco hodne smrdelo. Bud tezka a nebezpecna drina co te poslala v sedesati do penalu nebo zakopana prdel kde se i strasidla potme bojej. Pripadne oboji.

          11. oboji. V třinci málokterý chlap dodnes vůbec dožije 60 a to i když je inženýr a dělá v kanclu, ten smrad zabije každého.

           kraj je to vykořeněný hodně, já jsem vlastně 1. generace novodobých frýdečáků co zůstali ve městě, a je nás docela dost, vlastně většina spolužáků a kamarádů zůstala, ale naši rodiče nejsou z frýdku ani jeden, stáhnuté z celé republiky.

           I vesnice v okolí jsou spíš havířské kolonie než pravý venkov, traktor a krávy tam moc nepotkáte.

           Ale máme největší výrobu pervitinu v republice

          12. Taky jste dostavali pohrebny?
           Tyhle mesta jednoho prumyslu jsou strasny pasti. Zmeni se ekonomicka situace, prestane se to vyplacet a co pak. Novy zdroje obzivy nevybudujes za odpoledne, nehlede na to, ze do huti nebo do dolu nesel makat nikdo kdo byl schopnej se uzivit jinak. Tupouni nebo zoufalci co skocili na vidinu tezky vaty a nevideli co je za tim. Takze to slozeni obyvatelstva tomu odpovida.

          13. je to tak.

           My pohřebné ne, třinecký werk zabil akorát strejdu z 2. kolene, který tam právě dělal inženýra, bylo mu tuším 61. Jak to tam bylo dál nevím, radši jsem se tety neptal.

           Ve frýdku je to mnohem lepší, protože ten stál na textilních závodech a válcovnách plechu, kde se dodnes dělají trafoplechy do celého světa, ale ten provoz nesmrdí, ani komín pořádný to nemá. Textilka je v hajzlu, rozkradená v 90. letech, ale místo ní je Hyundai, který taky nesmrdí a nutí lidi makat a nechlastat, takže v rámci kraje podle mě momentálně nejlepší místo.

           Ostrava je taky úplně jiná než bývala, spousta kanceláří, IT firem, výzkumu atd., dávno už ne šachetní kolonie

          14. Díky. Musím se přiznat, že jsem v tom kraji nikdy nebyl. Přeci jen je to milionová aglomerace. Až děti povyrostou, musíme to procestovat.

        2. To vysvětlení je vcelku jednoduché. U dotací a obecně různých supportů se okolí Prahy vždy svezlo s bohatou Prahou, a to nejen za dob EU, ale dlouhodobě – pochopitelně myšlena obecní infrastruktura. Dneska to už není taková tragédie, ale deset, patnáct let zpátky bylo možné vidět v některých vsích kolem Prahy, šotolinovou cestu a kolem ní několik nových/zrekonstruovaných vil za 100+ mio, zásobníky na plyn na zahradě, vypadávácí elektřina v rozvodné síti z roku 60, minimum služeb.

    3. Pospecu, zčásti nesouhlas. Žil jsem v železném srdci republiky pět let a to, že jsou severomoraváci /až na havíře/ agresivní zlí blbci, je pravda. Okolo roku 1970 jít okolo hornického učiliště a internátů v Porubě, nahoře na bývalé Gottwaldově třídě, bylo dost o držku i ve dne a za střízliva.
     Ale mezi severomoraváky se počítají i Valaši ze Vsetínska – a ti až tak agresivně zlí a blbí nejsou.
     Ale souhlasím s tím, že Ostravsko, okolí a tamní obyvatelé vždy byli takoví sami za sebe, pokud možno /zase až na ty haviře/ vyšplhat po cizích zádech co nejvýš a mít ostatní u prdele. Vždycky tam byl trochu tvrdší chlebíček, možná je to dáno i tímto. Byl jsem rád, že jsem tam odsud vypadl, nežije se tam dobře ani tehdy, pokud máte relativně hodně peněz. Tamní lidi mě tou zlobou i agresivitou pěkně srali. Ale bylo nás tam z JM málo a tak bylo nutno držet čuňu a krok.

     1. To je dano tim, ze Valassko byl a je zemedelskej kraj plnej starousedliku s letitejma sousedskejma vazbama. Ostravsko je hornickej kraj plnej naplav z cely republiky s neprirozenou skladbou obyvatel. Navic jak jsem uz psal – hornika nesel delat nikdo kdo mel rozum na to, aby se uzivil jinak. Ta prace byla desna rasovina, tu normalni clovek nevydrzel. Deda faral na Kladne kdyz byl na vojne, 1946-47. Mel neshody s velitelem roty tak to podepsal na zbytek vojny, to uz byly doly znarodneny. Rikal, ze ho lakali aby to do dolu podepsal nafurt, ale ze by to nevzal ani za zlaty prase. Nastesti byl vyucenej soustruznik, takze ho moc lamat nemohli. Rikal, ze zkusenost vyborna, ale prace strasliva.

     2. Osobně mám jinou zkušenost – díky své lepší polovičce, pocházející z Ostravy, jsem se seznámil s její rodinou, přáteli a „navazujícími“ lidmi z Ostravy a okolí. Je pravda, že to jsou vážně razovití ludě, jejich přímost občas umí vyrazit dech, ale jinak neskutečně fajn. Zatím jsem se tam vždy na všem domluvil bez problémů a nikdo mi do držky dát nechtěl. Třeba je to jen výjimka nebo nechodím do těch správných čtvrtí, ale zatím tedy mám jen ty nejlepší zkušenosti.

      1. Před desetiletími, v době hromadných dovolených v kempech nebo ubytovnách, existovala obávaná postava s názvem „Bodry Ostravak“, která dokonce našla ztvárnění v nějakých knihách na téma dovolených a zájezdů. „Bodry Ostravak ma kratky zobak“. Mám příbuzné z Orlové a ti kdysi vyprávěli, že když jsou v létě dva týdny na chatě ve východních Čechách, tak si z nich po návratu známí dělaj srandu, že mluvěj jak Pražáci. Ale jinak to je dobrá partyja :-) (akorát tu Orlovou maj celou poddolovanou).

     3. možná bych to za všechny uvedl na pravou míru, jako rodák.

      – Vsetín a spol je sice formálně severomoravský kraj, ale to už je valašsko, morava, mnohem blíž mentalitou hané a jižní moravě, zemědělství, slivovica, mír. Klidná zóna obecně začíná někde od nového jičína na jih, tam už není ani smrad, ani agresivní čuráci.

      – Samotná SM je hodně o tom, kde a s kým jste, mama pochází s těšína, což je sice toho času zkrachovalé, ale kdysi významné město na úrovni, kde nebyli žádní vyjebaní havíři a všichli lidi z tamní rodiny byli starousedlíci, slušní, velmi vzdělaní, i když třeba trochu razovití. Pěknou atmosféru má třeba Jablunkov, taky velmi starobylou. Podobně Opava a některé části ostravy. Prostě původní městské obyvatelstvo a podhorské vesničky jsou fajn. A dají se tu najít ti nejlepší lidi, které potkáte, (popravdě největší kurvy co jsem v životě zažil, byly z hradce králové, protože právě nebyli přímí jako my, ale zákeřní zmrdi, co bodají zásadně v přesile a do zad.)

      – JENŽE soudruzi za komárů původní struktury z velké části zničili, (např. frýdek zbourali úplně), nastavěli paneláky (hodně moc paneláků) a nasadili do nich ožralé dementy posbírané odevšad. Nejhůř to odsrala Orlová a Karviná, to je čisté peklo na zemi.

      Prostě ve čtvrti mezi rodinnými domky někde u gymnázia je většinou fajn, na sídlišti, kde má byty Bakala je to hnus. Tomu zmrdovi je fuk , komu pronajme, takže se v každém 3. bytě vaří pervitin ve velkém

  2. Jo, proto jsou zelňáky z jižních Čech, protože to mají rádi ve Slezsku.

   1. to nevím, ale když si dám kdekoliv v hospodě v čechách vepřo knedlo zelo, kterému se tam říká knedló vepřó zéló, je to zelí sladké jak cecek

    1. Sladký zelí, normálka. Dělá se to z čerstvýho. Mě se zase zvedá kufr z teplýho kyselýho zelí. Celý dětství to do nás rvali ve školních jídelnách, protože povařit pikslu kyselýho zelí je mnohem jednodušší než krouhat a dusit čerstvý. To samý po hospodách. A to mám jinak kyselý zelí rád.
     To jsou ty lokální chuťový preference. Ještě lepší příklad je okurkový salát – někde se dělá s octovou vodou, někde s kefírem.

     1. nebo brambory se špekem se někde žerou s mlíkem, někde s kyškou. Je toho spousta :)

      1. A co teprve Pavlišovský řízek, to je krajovka. Vzdor očekávání to bylo žraso.

       1. Pavlišovský řízek – tedy řízek s knedlíkem a zelím, to bych asi fakt nemusel, knedlík by asi nasucho zaskočil; leda tak samotný řízek nebo knedlík a zelí. Smaženej řízek je vůbec zajímavej – prej ho sem přitáhl maršál Radecký z válek v severní Itálii (Radecký to je ten národní hrdina, jak pražský komouši vše barev blokují vrátit jeho sochu na Malostranské náměstí; aspoň za ten řízek by mohli projevit uznání, když nestačí vítězství nad Napoleonem)

        1. Bylo to výborný a ani trochu suchý. Když se to umí..

        2. Radeckej ho přitáh do Vídně. Tenkrát byl ještě v trojobalu parmezán. Vídeňáci parmezán vyhodili a vídeňskej řízek se pak dostal i k nám.

         1. parmezán v trojobalu? Zajímavý námět – evidentně lepší variace na Pohlreichovy „oblíbené“ plněné kapsy, řízky v bramboráku a řízek ve smaženém sýru (tzv. východoněmecké food porno)

          1. Když je tak řeč o Pohlreichovi, vzpomněl jsem si na Babicu, viz níže na něj Óda (Klub Okoun, autor Trisolde)

           Óda na Jiřího
           Do pánve olej, slanina se škvíří,
           sobota večer, brzy bude šest.
           Kuchyňský stůl, nad ním se tyčí Jiří;
           do hrsti rozum? Vždyť plná soli jest.

           Rajsky rozvoní se protlak v hrnci vody,
           proniká prst do vlhké papriky,
           dnes nechci zapět na lanýže ódy,
           já zpívám dělníku, co dřel se od píky.

           Jenž od plenek vše bystře pozoroval,
           zde zelí, sekanou, zde na pečení plech,
           on v mysli nevinné si všecko schoval,
           netuše kam života ho svede běh.

           Jak brzy vstříc se vrhne světu zlému,
           jak lopotit se bude v Kolíně,
           to bezpochyby nezdávalo se mu,
           když matka houpala ho na klíně.

           On neměl nic než ocelovou vůli,
           dlaň zamoučená byla jeho grál,
           umýval guláš, dusil ratatuli,
           zapékal, smažil, bádal, vytrval.

           Klopýtal, padal, pozvedal se opět,
           ač často hnali ho psi od dveří,
           teď národ český nemusí již trpět,
           hlady ni hrůzou z chladných večeří.

           V jak kokosová rašple drsném smíchu
           sbor mrzkých trpaslíků ozve se:
           „Jak tímhle prospět našemu chceš břichu?
           To zrak ni žaludek náš nesnese!“

           Však Jiří vrhne na halušky ajdam
           a odpoví jim s divým gestem sám:
           „Říznu to tady, tajdle, pak si nandám
           a doma si to pěkně udělám!“

          2. tvl, Babica, „když nemáš limetku, vraž tam citron, a když nemáš ani citron, tak tam nedávej nic“. Jak dělal hambáče vojákům v Afgánistánu a všichni docela slušně onemocněli nějakým svinstvem :-).

           To čerstvé kysané zelí mi ale připomnělo, že v Německu ve větších obchodech dodneška mají ty kvašené okurky v nálevu, co si člověk sám nandá do krabičky a platí podle váhy, ty jsou úplně boží, v Čechám jsem zavadil jen v Albertu o balení v sáčku z Polska. Jenž kilo se jí dlouho, a v Německu si člověk nandá třeba jen dvě okurky.

          3. Jak to děláte, že jíte kilo nakládaných okurek dlouho? :-)

          4. Nikomu jinýmu doma nechutnaj :-), někomu dokonce smrděj, přitom jsou dokonalé. Loni jsem zkoušel vyrobit kvašenou zeleninu (pickles – kimči), prej jak to je jednoduchý, a ani prd. Všechno šlo do kanálu, žádné kvašení se nekonalo.

         2. Mňam s parmezánem … tak to jo to je dobrej nápad na prasárnu dle mého gusta :)
          Nebo jsme doma zkoušeli udělat strouhanku s nastrouhaným tvrdým sýrem (asi čedar, nebo moravský bochník nebo tak, čim tvrdší tim lepší) a nasekanou petželkou, strouhanka teda byla ze starýho toustovýho chleba a taky to byl luxus.

       2. Správně se tato specialita vyslovuje „Paulišou“

       3. tak to my tady nemáme vůbec, to jsem ještě neviděl. My zase máme řízek Ondráš, tedy plátek zabalený v těstě na bramborák a smažený, lahůdka, se syrovým zelným salátem s koprem. Hernajs jsem po obědě a stejnak mám chutě :)

     2. Shane: v jídelnách a hospodách se s oblibou používá teplé sterilované zelí, což je něco jiného než kysané. Za to by se mělo koupat v koši.

      1. jo to je hnus, ale právě u nás si to ani závodní kantýna ve fabrice nedovolí, nikdo by to nežral

       1. nejlepší je čerstvé kysané vysocké zelí rovnou od výrobce sedláka, teda ono je spíše sklenařické, i když poslední roky se políčka těch šišatých hlav červeného vysockého zelí objevily i ve Vysokém nad Jizerou. To čerstvé kysané zelí je tak dobré, že to chutná i dětem.

        1. Tak já mám pořád nejradši kysaný Znojmo, jinak tady okolo ČB máme lokální zelnej trust v Roudném a roudenské zelí je zcela OK, i na tradičním Zelnoraní si rád pokoupím kvašáka zpracovanýho tradiční metodou.

         1. Znojmo jsou okurky :-) . Zelí ze Znojma jako z teplé nížiny bude asi chutnat o dost jinak, že to vysocké, co roste kolem 700 mnm a prý se mu nikde než v okolí Vysokého nedaří; pár rodin, co ještě pěstuje, semínka nepustí z ruky; za bolševika se prej ve velkém vozilo do Ostravy horníkům, aby měli vitamíny. KOupit se dá jen na pár místech na podzim.

          1. Tak to vysocké, to bude mana.
           Snad mi ho osud taky někdy dopřeje… :-D

          2. My ho kupovali přímo ve Sklenařicích u Vondráků (www.vysockezeli.cz) konecm listopadu, pak ho mívají několik měsíců; koukal jsem kdysi ho dodávali do pár obchodů v Praze a okolí ale asi se na to vykašlali nebo si to někteří prodejci asi vozí sami, tam jim to ve Sklenařicích lidi trhaj z ruky; při ceně kolem 40 Kč / kg se odvoz a prodej pár set kilo může docela vyplatit, protože kdo to zná, tak to vždycky koupí.

           Tady jsou obrázky rovnou z místa činu: https://wiki.rvp.cz/Kabinet/Obrazky/Česko/Přírodní_zajímavosti_Česka/Vysocké_zelí

          3. Znojemské okurky fakt můžu. Na to, že jsou zpracované průmyslově, mi fakt chutnají a i ten jejich nálev je výborný. Pokrájet do salátu, omáčky nebo jen tak na kolečka nebo stroužky na chlebíčky, mlask. Kurnik, zase bych jedl :D.

          4. My si tady děláme chutě nad kysaným zelím a okurkami a tenhleten kokot vypouští takovýhle nesmysly a ještě uráží lidi: Miloš Zeman: kysané zelí je hnus. (Otice).

           http://forum24.cz/zeman-dostal-od-starosty-jako-darek-sklenici-kysaneho-zeli-rekl-ze-je-to-hnus/

        2. Čerstvě kysané zelí je chutnější také z toho důvodu, že v něm nejsou zabité ty kvasinky. Posledních x let přidává naprostá většina výrobců pro usnadnění (aby jim to nenafukovalo pytlíky) konzervant.

         1. Jsou pitomi. Staci postavit k vyrobni lince zensky,tem se nic nafukovat nebude.

          1. To máte recht!!!

        3. u nás je tradice nošovické nebo otické, obě jsou fajn a bez chemických sraček

         doma mi to žena ani děcka nejí, tak si kupuju jen občas, sám celý pytlík na posezení nedám a čerstvé je nejlepší

         1. dobrý je to s nakrájenou kyselou okurkou jako salát (případně s troškou cukru). Po tom bych se utlouk. Tohle by možná i děcka daly.

          1. 8-) To zni dobre. Zkusim misto sterilovany okurky dat qasku.

           Letos si budu muset zase qasaky udelat sam, protoze v krame se prodava pytlikovej hnus. Je v tom nejaka chemie a ma to vocas jak od kravy. Zeli je ok, okurky nezratelny, nevim proc.

           Ja mam rad qasacky pekne klasicky, bez chemie. Tedy vinny a visnovy listi pro chut, krenovej list aby byly tvrdy, kousek chlebovy kurky pro zaklad procesu. A jen octovo-cukrovo-slanej nalev. Nalejt samozrejme za tepla a dat na slunicko. Za par dni valej.

          2. Na co tam probůh máte ten ocet?

          3. Zjednodušeně – při kvašení se z cukru uvolňuje alkohol a ocet ho neutralizuje.

          4. Malá, ale zásadní korekce: kvašené okurky (kysané zelí) vznikají mléčným kvašením, ne alkoholovým a kyselou chuť dává ta kyselina mléčná. Bakterie vyrábějí ze sacharidů kyselinu mléčnou. Teoreticky i malinko ethanolu, ale v minimálním množství. Ty správné bakterie mléčného kvašení jsou přítomny přirozeně na té zelenině. (V případě, že si člověk chce koupit trvanlivé kysané zelí, tak nejlepší výsledky mívalo zelí Chira z Lidlu; myslím, že rakouského původu)

          5. To máš sice dobře, ale jak tam vrazíš cukr tak při kvašení vzniká alkohol a Acetobacter přeměňuje alkohol na kyselinu octovou. ta to zároveň konzervuje a okyseluje.

          6. Re: JASAN
           22.6.2018 v 9:50

           Hele,ja nevim,je to starej hospodskej recept a dle hesla „co funguje, v tom se nehrab“ to neresim. Toho octa je na 4litrovku kavova lzicka. Jestli tam probiha nejakej proces se zbytkovymi skroby z toho chleba, nebo jestli v tom hraje roli bunicina toho listi,… nemam paru.

    2. Co taky s kyselinou, to tak ještě k plněnejm knedlíkům. K vepřovejm výpečkům samozřejmě (přiměřeně) sladký :)

    3. Zeli bylo jeden cas velke tema v nasi rodine. Ve finale je to tak, ze zena pro sebe vari sterilovany a pro mne kysany. Potomstvo to ma rezany. Ja nechapu, jak nekdo muze zrat zeli na sladko a ona zase nechape, jak ja muzu zrat to kysely.

     U nas se to seslo tak, ze mati byla z Podkrkonosi,kde se zeli delalo na kyselo, zatimco tatik z Hane, kde se delalo nasladko. Na rozvod to bylo vzdy, kdyz melo byt veproknedlozelo,protoze tatik vyzadoval sladky zeli povareny a zahusteny (klasickou hospodskou „kejdu“), ale varit si to, byl linej. Mati zeli nevarila a davala ke knedlikum kysany.

     Muj problem trosku je, ze odmala miluju kysely veci, citron jsem zral od ctyr let misto pomrdance a kdyz mi k tomu nekdo cpal cukr, se zlou se potazal. Gothaj s cibuli musel plavat v octu a tak. Takze mam trosku posunuty to, co „je normalni“ a co „je kysely jaxvina pyco“.

     1. To není posunutý, to je normální. Nechápu, jak se lidi můžou furt cpát sladkým a už vůbec né teplým sladkým. Cukr patří do buchty a to ať dlabou ženský v cukrárně. Do zelí cukr vůbec nepatří, tím se akorát zkurví všechny přirozené chutě kysaného zelí. To patří lehce obdělat na cibulce a trochu pokmínovat.
      K obědu patří slaný, pálivý, kyselý, hořký, ale proboha ne sladký!

      1. Tak sladký zelí není ve skutečnosti sladký, ale říká se tomu tak proto, aby se to odlišilo od kysanýho. Vtěšinou se tam dává trocha octa a trocha cukru, takže výsledek je spíš takovej jemně sladkokyselej. Opravdu oslazený zelí by se asi nedalo žrát vůbec, to by byl asi stejnej nepoživatelnej hnus jako voda s cukrem. Cukr se dává i do některých „nesladkých“ jídel, podtrhuje to v určitých případech chuť. Třeba sladkokyselý, žejo. Nebo různý marinády na maso. Do sladkejch jídel se taky dává trocha soli. Byla o tom i ta jinak dost nablblá komoušská pohádka s Werichem.

     2. Můžu vobojí, ale je samozřejmě úplně něco jinýho povařený sladkokyselý zelí s cibulovou zásmažkou voproti tomu tam něco kydnout napůl eště tvrdý z flašky.

 2. Paneboze, do cehos tu dusi dal :-(
  Ciste ze zajimavosti by me zajimalo, proc pan domaci tomuto autorovi tolik prostoru a predevsim, jestli se mu tyto texty libi. (Chapu, ze se to bude libit takovym tem prumernym vohnoutum, ale vzdycky mi prislo, ze pan domaci vohnouty nema rad)

  1. Souhlas. Pochopil bych nějakou konkrétní kritiku konkrétních výroků, ale tohle je fakt těžce o hovně. Názor je jak díra doprdele, každej nějakou má…

   1. Říká se „.. do kohos to duši dal“, a pan domácí má vlastní rozum, takže masírovat mu mozek tím, co má a nemá publikovat na svém webu, to asi běžte zkoušet někam, kde vás budou poslouchat a ještě vám přidrží dveře za „správný názor“.

    1. Ehm… pro ty vylozene mene inteligentni si udelame takovy drobny kurz toho, co znamenaji jednotliva slova:
     „zajimalo by me“ = jako ze by me to zajimalo, jako ze jsem zvedavej a chtel bych vedet, jak to je.
     Ted jak nad tim premyslim, tak si rikam, ze jsem asi docela blbej, protoze neumim prevest slova „zajimalo by me“ do nejake vidlacke reci tak, aby to pochopil uplne kazdej debil, proste ja mam ve zvyku, ze kdyz reknu „zajimalo by me“, ze to znamena, ze me to zajima. Takze pokud pro tebe „zajimalo by me“ znamena „masiruji mu mozek, co ma a co nema publikovat“, tak asi neumim udelat nic, jak ti to rozmluvit :-(

     1. Netykejte mně. Mám z toho skutečně osypky.

      1. ZAUJIMALO BY MA, prečo na českých weboch je vždy toľko indivíduí, ktoré sa ohradzujú proti tykaniu. To je asi jediný národ, čo toto má. Na SK webe som ešte ani raz nevidel, aby sa niekto ohradil proti tykaniu a tykajú si všetci. Sme na WEBE, prepánajána, nie na súdnom líčení. Vôbec nechápem tú umelú zdvorilosť, ktorú si vynucuje nejaká anonymná entita voči inej anonymnej entite. Už ani nehovoriac o tom, že väčšina zemegule ani žiadne vykanie nepozná. Nemá náhodou zmieňovaná entita príliš vysokú mienku o samej sebe?!

       1. Ale není. Možná jen navštěvuješ weby (třeba tenhle), kde je ta „vy vole“ generace jaksi koncentrovaná. Mnozí z nich snad ani to tykání nepovažují za projev úmyslné nezdvořilosti – prostě si jen na něco hrají nebo se proti tykání vymezují z nedostatku jiné argumentace. Sami jsou ovšem schopni poflusat v diskusi kdekoho jak nemocnej velbloud, ale když mu přitom netykají, jsou přece slušní.

       2. To tady mám asi jen já, to je dáno výchovou v rodině a vlastně i ve škole, a já si vážím tady těch, kteří to respektují. Víte, že dříve se vykalo i rodičům? To mně vyprávěla moje babička. Tak moje osoba vyrostla v prostředí, kde prostě to slušné etické chování bylo normální, muži otvírali ženám dveře, všichni jsme měli ubrousky na kolenou při jídle (to už tedy taky nedodržuju, jen občas), dítě dokonce mluvilo, až když domluvil dospělý, nepřerušovalo a neskákalo nikomu do řeči, to se mně občas nepodařilo ovšem dodržovat :oD, chápu, pro vás je to jinej svět.

        1. Nemáte – je vás víc. Jo, dřív bylo všechno to, co píšete a zase nebylo leccos jiného. Jinej svět je to už i pro vás. Můžete so ho dál představovat, ale netahejte tam ostatní. Slušnost není ve vykání. Specificky vy byste to mohl chápat.

         1. To máte recht, že to bylo jiné, protože kdybychom se my dříve vypravily jak pubertální mládež pověsit červené trenýrky na Hrad, tedy hypoteticky, protože dříve bychom se tam absolutně ani nedostaly, protože vše fungovalo úplně jinak, tak by nás okamžitě vylili ze školy a nikoho by nezajímalo, že je to „umělecká performance“. Dříve se to považovalo za grázlovství a úpadek intelektu, dnes je to „umělecká fronta“ a příklad nové morálky. A s tím vykáním, to nemáte tak úplně pravdu, protože hůře se říká „Vy vole“, než „Ty vole“. Tykání lépe rozlišuje a usnadňuje právě ten hrubý primitivní slovník, proto si lidé dnes více tykají na soc. sítích i v reálu, můžou totiž na sebe lépe štěkat. Hrubost, primitivní jazyk, se naučíte velmi snadno, to zvládá úplně každej bez ohledu na vyspělý intelekt. Napsat někomu, příklad „.. ty starej zasranej kokote pojebanej, ksindle, svině smrdutá..“ to umím levou zadní. To není žádné umění a ani známka vyspělýho intelektu.

          1. Inu, i to křupanství se musí člověk učit, když se v tom nenarodí a občas to potřebuje použít ;-).
           To, co je dnes „umění“, „performance“ či „vyjádření názoru“, které my blbci jen nechápeme, bylo opravdu dřív jen to, co to reálně je – čiré hňupství.
           Ale o tom to tak úplně není – spíš jsem chtěl říct, že vykání samo o sobě není známkou ani slušnosti, ani intelektu. Stejně jako tykání není známkou opaku.

          2. Tak nevím jak to máte vy, ale já si tykám jen s někým, a už vůbec si netykám s lidmi, které absolutně neznám, což vy snad znáte všechny lidi, se kterými vedete nějaký dialog na netu? To, že někdo zavedl nepsané pravidlo, že si všichni na netu tykají, přece neznamená, že se tomu všichni musí podrobit bez pardonu? V tom případě ovšem je to v podstatě diktát těch, kteří to zavedli.

          3. Naprosté pohrdání základy pravopisu, konkrétně shodou podmětu s přísudkem však tomu, aby Vás vylili ze školy zjevně nestačilo.
           Tak nevím, jsem trochu zmaten.

          4. Anebo jste myslel „my děti“? Či „my ženy“?

          5. My děti.. a chyby ty já občas mám, hlavně když píšu tzv. z oleje jakoby mluvené slovo, tak přemýšlím nad tím co píšu (co mluvím), ne nad pravopisem, takže chyby určitě najdete, můžete mně dělat korektora.

          6. Prosímjich, nepřehánějte to s tou spisovností. Úsloví „z voleje“ nemá nic společného s onou vazkou kapalinou, leč s anglickým výrazem „volley“.

          7. Si pockej az pan vzdelanec zacne pouzivat cizi vyrazy. To si teprve uzijes alternativniho pravopisu. :-)

          8. Mně suteréni nevadí. Já je ingotuju.

          9. Modrej John: Mně bylo hned jasný, že si toho všimnete, to jsou ta čekání na chybu, tuhle zrovna Okamura něco psal, jak ty televizní štáby čekají mu za zády a kamera tiše jede, aniž by o tom věděl a čekají na sebemenší chybu.

          10. Jo, trpis jako Hus. Kamen by se ustrnul.

          11. Ex-laxi, jste samolibý kretén co si myslí že sežral všechnu moudrost světa. A na nějaké dokazování intelektu někomu jako jste vy zvysoka mrdám a je mi u prdele, co si kripl jako vy o mě myslí.
           Che, pak že to s vykáním nejde. Jde jen o zvyk.

          12. shane: No prosim, jak vám to jde, to bylo keců okolo, neplodné úvahy o evidentních skutečnostech, tak já chápu, že když někdo trpí obsesivním myšlením, tak se mu ty nadávky, vulgarity a hrubosti líp vyslovují a píšou při tykání. Chápu, že moje trvání na tom vykání zasáhlo do vaší poruchy vzájemného řetězení a vazby myšlenek, ale vy jste to dal, takže gratulace.

          13. tvl: „když píšu z oleje jakoby mluvené slovo“, takovej kisk by z voleje nezahrála ani Plíšková

          14. Ty krááávo, s tím olejem jsi to teďka dobře posral, Vy pičusi jeden filutovská :D

          15. Mmm… denne musim pracovne mailovat s ruznymi konci sveta. Vsude si tykame, i kdyz se jedna treba i o novy kontakt. Konkretne u Cinanu je treba bezne, ze na jednom nicku se toci tri lidi (24h servis) a vsichni jsou pro mne „Hi Johnny“ a ja pro ne „Hi xxx“. Naprosto v pohode a ve vsi slusnosti.

           Stalo se mi loni, ze jsem se rozcilil nad zmetkem, ktery mi udelali v PCB factory a do mailu jsem napsal, ze jsem dostal fucking two boards in a batch of 100 pcs, coz se absolutne nesmi stat a Cinana se to nesmirne dotklo, pry za 15 let, co tohle dela, jeste nikdy nikdo nebyl tak sprostej. Tak nevim, jestli kurva Cinani nenadavaj? Byl hodne nasranej a ackoli bezne pise dva tri radky, tak tenkrat z nej vypadlo uplny slohovy cviceni. V nem jsem se mimo jine dozvedel, ze bylo dodano 102 kusu a ty dva zmetky byly zabaleny zvlast a bylo to tam napsany, cinsky. Stejne jsem ho sjel, ale uz slusne.

          16. Jo, tyhle virtuální multiidentity pamatuju ze supportu v Bangalore. Tam i jeden mail psalo tak 5 lidí.
           Číňani nadávají taky (si mezi sebou), ale uráží je, když někdo (n.b. neČíňan) nadává jim. Oni totiž považují neČíňany tak trochu za opice (tak trochu právem).

          17. Fucking two boards vytocilo pana Cinana patrne z toho titulu, ze kazdy druhy vypatlany American, ktery ubiji svuj neuzitecny zivot nekde na predmesti Chicaga v kupe hoven a nesplatitelnych dluhu a doma ma ohyzdnou manzelku velikosti sadelnateho tapira porazkove velikosti, ma potrebu vybijet si zivotni frustraci na Aliexpresu a Cinanovi pripise do objednavky, ze sikmooky xindl s mrnavyma zlutyma koulema zkurvil jeho posledni objednavku, coz byl typicky nejaky sunt v cene 10 dolaru, ale Pan American od svych fejkovych 10 dolaru, vytistenych z niceho na hajzlpapir, patrne cekal neco na zpusob funkcni atomove ponorky s pronajmem posadky na deset let dopredu.
           Je to takova docela dobra hra na kocku a mys, American nadava Cinanovi, ze za 10 dolaru dodal chybnou atomovou ponorku a Cinan se omlouva, ze to priste napravi a tu atomovou ponorku klidne znovu nabidne, v akcni sleve, uz za USD 9.90 a kdyz jeho obchod zacne mit povazlive malo hvezdicek, tak ho zavre a druhy den otevre jiny.
           Ale ten tvuj Cinan to nese tezce, protoze v jeho pripade je ten jeden z milionu s byznys strategii prodavat neco funkcniho, ktery nehodla svuj obchod zavirat co mesic a jedina jeho chyba byla, ze nechtel ty dva zmetky vyhodit a tys ho za to zjebal, jako kdyby prodaval aususove sponky do vlasu chinamarket edition vyrobene z recyklovanych petek smichanych s kravskych trusem.
           A tim si urazil Cinanovo ego, ktere uz tak musi snaset spoutu americkych nadavek, ze nefunguje atomova ponorka za deset dolaru (vicemene opravnenych), ale fakt nema zapotrebi slyset to znova a znova, navic, kdyz je to z jeho pohledu neopravnene (prece ti tam cinsky napsal, ze ty dve jsou zmetek) . A vo tom to je :)

          18. Kurva, když si něco objednám, (a jedno kde) tak chci, aby mi dorazilo to, co si objednám a co je psaný v popisku, ne nějakej nefunkční šunt. Když budu chtít dělat charitu, tak tomu Číňanovi pošlu prachy jen tak.
           Pokud ten obchodník neni schopnej dodržet své závazky a je takovej cíťa že se ho reklamace osobně dotýkaj, tak ať se na obchodování vysere a jde montovat ajfouny nebo prodávat kočičí špízy.

          19. Cinan vyrobil 102 desek, 100 funkcnich a 2 nefunkcni a jelikoz je Cinan cinske mentalni povahy a nic nevyhodi zbytecne do hajzlu, narozdil od typickeho Evropana nebo Americana, tak na ty dve nefunkcni napsal (cinsky :D ), ze to je zmetek a poslal jako „bonus“ a cekal poplacani po rameni, IMHO ma takovou obchodni politiku nastavenou pro vsechny globalni odberatele a dela to tak 15 let (a nalejme si cisteho vina, Sysop se svyma 100 deskama je pro neho hovno kseft, takze kvuli neho nebude sve obchodni zvyky menit).
           Dovolim si lehce zateoretizovat, ze kdyz ten samy Cinan doda na TchajWan po deset tisic desek a posle jako bonus 200 zmetku, ktere mu technologicky zakonite vzniknou, tak bych rekl, ze si TchajWanci tech 200 zmetku opravi svyma sikovnyma prstickama malych tchajwanskych deti pracujicich za hrst ryze a nasledne je hodi do vyroby a prodaji pod nejakou obskurni znackou pres Ebay, pricemz vyroba bezi uplne na te same lince, na ktere bouchaji znackove originaly pro kamenne obchody a tak to ma proste Asie standardne zprocesovane.
           Jenze tohle patrne Sysop nevedel a navic neumi cist rozsypany caj, takze typicky komunikacni problem, ktery nebyt tak uplne na cinanove strane :)

        2. Ja jsem vykal dedovi z otcove strany. Jako malymu mi to prislo normalni, dneska mi to prijde byt pitomy.

         Kazdopadne – vykani ma smysl pri osobnim kontaktu a nebo skrobene komunikaci treba s nekym, kdo bud si zaslouzi uctu a nebo s nekym, s kym si vykam mimo virtualni svet.

         Ale tady… je to imho pitomost. Nicmene jsou dva lide, kteri na tom baziruji, a sice vy a JJ. Takze to dodrzuju.

         1. Tak ona je to globální vesnice ten internet, takže si tu všichni tykají, pokřikují na sebe jak báby z pavlače nebo jako trhovci na náměstí. Chápu, že nás „vykačů“ je už dnes menšina v té globální vesnici, nojo „vymíráme“, tak ono toho „vymírání“ i jiných jevů ve společnosti je víc, žejo.

          1. Je smutne, kdyz pratele, kteri vam tykaji, na vas pokrikuji jako baby z pavlace nebo jako trhovci na namesti. To ja mam furu pratel, tykaji mi a zcela slusne. Chapu, ze kdyz ma clovek spatne zkusenosti, nastavi si podle toho pravidla. Nikoho nepresvedcuju, at si kazdy je, jaky je. Pouze si musim specialne pro nej udelat „chlivek“, protoze ano, vetsina si zde tyka. Je to, jakoby jeden vodak vyzadoval „pozdravpanbu vinsuju“, zatimco cely zbytek rika „ahoj“.

          2. My si nerozumíme, já mluvím o globální vesnici – internet, o virtuálním světě, nikoliv o reálu, proto nemám potřebu si zde s nikým tykat, nemám zde přátele, ani známé. Skutečných přátel má člověk v reálu vždy minimum, je otázka koho si připustíte k tělu. Internet chápu jako bránu do dimenze informací a možnost komunikace s více intelekty najednou, rozhodně internet nechápu jako náhradu reálného světa, tudíž zde nevytvářím žádné emocionální vazby.

          3. Sysope, tohle je lepší než tykání, nevím proč, ale strašně mě to rozesmálo, takže já se identifikuji jako útočná helikoptéra, co myslíte, projde mně to? https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Pohlavi-zrusit-Ne-rovnou-zakazat-zakonem-Exministryne-Kovarova-neveri-ze-to-mysli-ceske-ministerstvo-vazne-540861

       3. milý pane, to vaše tvrzení, že „väčšina zemegule ani žiadne vykanie nepozná“, je poněkud pomýlené, ono to totiž není žádné tykání, ale vykání. tykání prakticky vymizelo někdy v širém dávnověku a zachovalo se v lidových písničkách a liturgii.

        1. Ono to je v realu jedno jestli to co je dnes bylo puvodne vykani nebo tykani, protoze anglictina porad rozlisuje mezi zdvorilostnim a neformalnim projevem. Jen to holt nedelaj pres Thou a You.

       4. Yep. Tykání byl na internetu vždycky standard už od první poloviny 90. let, kdy to tak nějak začalo. Kdo vykal, ten byl za mimoně a byl poučen, že tady nejsme v tanečních nebo na úřadě, ale na síti. Teď je to asi nějak jinak a dost lidí se dožaduje vykání. Nějak to šlo celkově do řitě.

         1. To nelze tak paušalizovat. Mě chtěl např. jistý gentleman zpolíčkovat jen proto, že jsem odmítl své vozidlo přeparkovat z místa, o kterém tvrdil, že je jeho, protože tam vždycky stává on. Přitom mi uctivě vykal a dal mi možnost volby („vypadnete po dobrým nebo chcete přes držku?“). Od svého záměru upustil naopak teprve poté, co jem mu já začal tykat („Stoupni si víc po větru, ať se s tím pepřákem nesundám sám.“).

          1. Nojo, to parkování, tak to si dnes každej hlídá svůj flek, ono objíždět pak sídliště dvacetkrát dokola asi lidi moc nebaví. Hádat se už i o parkovací místo, to je docela masakr, asi máte takových zážitků víc, když máte ten pepřák. Doporučuji paralyzer, řekněme 200 tisíc voltů, je skutečně účinný.

          2. No pokud dotyčný neměl to parkovací místo vyhrazené kupříkladu dopravní značkou IP12 + O1, tak sice mohl považovat to parkovací místo za své, „protože tam dycky stojí von“, ale vyhazovat z něj jiné jaksi už ne. Kolega Graver učinil správně, když dotyčného gentlemana poslal do míst, kam slunce nesvítí.
           Já mám podobný zážitek ještě z dob, když jsem bydlel v pronajatém bytě, ale poslal jsem toho nepříjemného dědka do prdele rovnou. Pak se tahle parkovací místa ve vnitrobloku u domu prodala soukromníkovi, protože SVJ skočilo bez přemýšlení na prachy za prodej pozemku a neřešilo, co bude dál. Soukromník to tam zastřešil, vydláždil, já si hned pronajal kryté parkovací místo přímo pod okny svého bytu a měl jsem svatý pokoj. Dědkům se osm stovek měsíčně za vyhrazené kryté parkovací stání zdálo hodně a tak se pak prali o těch pár míst na ulici na druhé straně domu, protože soukromník mezitím zbývající místa pronajal firmám v okolí. Ty nenávistné pohledy kdykoliv jsem přijel domů, zaparkoval na svém místě bez jakýchkoliv starostí a stresu a odkráčel do domu :).

        1. Ano, i jako plesnivý stařec jsem si stihnul všimnout, že pokud začnou v komunikaci na síti docházet jakéstakés argumenty, vše se náhle ukončí až hysterickým výkřikem „A netykejte mi!!!“ :D

        2. Co ja pamatuju, tak to zacalo uz koncem 80. let. Uplne prvni spojeni, kdy jsem neco mlatil do terminalu a pres modemy jsem se bavil s klukem na universite v zahranici, jsem zazil v roce ’87. Po padu minule totality se otevrely pristupy na zahranicni BBS prakticky den ze dne.

        3. To byl ještě český internet malý a dalo se předpokládat, že každý, kdo se na něm pohyboval, byl kolega od fochu (informatik, elektronik a podobné obory). Kromě toho se tehdy každý znal s téměř každým nebo aspoň o sobě věděli a tak si tykali jaksi z kolegiality. Dneska je to celý vesmír a je slušnost každému, koho neznám osobně, vykat. Navíc to pomáhá udržet si určitý odstup a prostor pro manévrování od ostatních.
         Já Ex.lexa chápu, že se ohrazuje proti tykání, já sám to taky nemám moc rád, i když to nevidím jako velký problém. Proto taky každému třeba tady v práci vykám, pokud se na tykání výslovně nedohodneme a snažím se totéž chování udržet si i na Internetu :).

         1. Kravina. Internetova kultura ja anglicka a anglofonni useri vsem bez rozdilu na internetu tykaji, tudiz je myslim uplne mimo misu pro jeden cesky bananistan s deseti miliony mamlasu zavadet vykani…
          IMHO zase nejake 40 let zamrzla revolta proti bolsevickemu tykani po soudruzsku, aneb budeme papeztejsi, jak papez…

          1. Každý to vnímáme jinak. Já tykám jen lidem, které znám osobně a na tykání jsme se dohodli, ostatním vykám bez ohledu na jakoukoliv revoltu. A činím tak i v kyberprostoru.
           Vy si to nazývejte kravinou, já tomu říkám zdvořilost.

          2. Re: CzechDave
           21.6.2018 v 7:37

           Zdvorilost… ano, velmi to subjektivni vec. Uz jsem se i setkal s tim, ze mi jeden clovek tvrdil, ze pouzivani kondicionalu pritomneho je vyjadreni slusnosti. Tedy neni slusne rict „dekuji“, alebrz „rad bych podekoval“. Takze namisto provedeni ukonu pouze prohlasime, ze kdyby byla splnena nejaka podminka, tak bych to udelal.

           A tento clovek byl o svem nazoru skalopevne presvedcen. Budiz, kazdy toto vnimame jinak.

           Ja mam zkusenost se zamestnanci, ze dokud clovek vyka, tak udrzi dostatecny odstup na pripadne postihy. Cesi jsou line svine a ono „Franto, tohle’s fakt posral“ nema takovy dopad, jako „pane Votoupale, zde jste zpusobil materialni skodu“. Je to v osobnim kontaktu a naprosto to chapu. Dokonce se mi i stalo, ze jsem z tykani musel prejit na vykani.

           Ale ve vertualnim svete se drzim spise toho, co je standard. Napriklad v Nemecku, pokud je komunikace firemni/uredni, pak je to samozrejme vykani. Ale jakmile vlezu kamkoli na forum, tykame si. A Nemce bych zrovna za krupany nepovazoval.

          3. Ehm, anglictina vyka tim zpusobem, ze nerekne Fuck you, ale rekne I’m sorry you feel that way.
           Oboji je formalne dle LWG patrne vykani, nicmene ciste pragmaticky, prvni je tykani, druhe je vykani a pozna se to z kontextu.
           A na jakekoliv internetove diskuzi drive ci pozdeji narazite na Fuck you nebo aspon Fuck off, ale urcite nenarazite na I’m sorry you feel that way. Pokud to pouzijete, tak si o vas nejspise budou myslet, ze jste Severokorejec se slovnikem frazi z 15.teho stoleti.
           A presne v tomto duchu pouzivam vsude v cestine tykani, protoze uz tak je cestina uplne zbytecny jazyk a kvuli takoveho zbytecneho jazyka nebudu predelavat celosvetove vzitou internetovou kulturu.

          4. Technická: Pokud je mi známo, tak v angličtině si všichni vykají (kromě řídkých výjimek), i když do češtiny je toto většinou překládáno jako tykání.

          5. LWG: Přesně tak. Je rozdíl mezi „thou art“ (tykání v pravém slova smyslu, dnes archaismus, používaný zřídka a spíše v poezii nebo liturgii) a „you are“, případně „being on first name terms“, ačkoliv to méně jazykově vybavení vnímají jako jedno a totéž.

          6. technická – už jsem to tu jednou psal – je celkem jedno jestli dnešní forma angličtiny bylo původně vykání nebo tykání, protože angličtina furt používá zdvořilostní formu i neformální a dost silně mezi tím rozlišuje. Zdvořilostní se obvykle překládá do češtiny prostřednictvím vykání, neformální jako tykání. V tomhle má zerg pravdu, pokud tam nepoužíváš sir, Mr/Ms a formální zdvořilostní obraty, tak se to bere jako tykání. A upřímně, používat obraty jako Dear Mr LWG by bylo dost směšný.

       5. Vždycky platilo, že nickům se tyká… Ale přijal jsem zde zavedený úzus vykání, jinde to ovšem nedělám. Aspoň to není na netu tak fádní :-)

        1. berte to, prosím, tak, že sprostě někomu vynadat bez použití jediného závadného slova a s vykáním a tak, aby uraženému došla urážka až po poposednutí, vyžaduje jakous-takous intelektuální úroveň, kterou se sluší ocenit na i sprostém a ohavném nositeli opačného názoru. odměnou a třešničkou na dortu pak je, když oponentovi „cáknou nervy“ (děkuji dávnému diskutérovi K.zR.) a přejde k tykání.

         1. Ono vůbec nadávání by mělo být povýšeno na umění. Něco pro inspiraci: http://gravers.net/offend-me-softly/.
          Nechcete někdo na to téma napsat článek? Bylo by to takové pěkné odlehčení…

          1. U te japonstiny je trosku problem, ze je fakt potreba ji rozumet. Evropan, ktery by se ridil intonaci mluvciho, by se mohl hodne divit, ze treba i takove vyznani lasky zni spise jako hodne tvrdy diktat a prcani.

          2. Tak zní v japonštině všechno. I to „yasume“ mi v originále přišlo jako „chcípněte, hovada líný!“ ;-)

          3. Někde jsem čet, že když je Japonec nasranej, tak neřve, ale syčí.

     2. Zatím mluvíš jako píča z roští.

     3. Kolego, ten kondicional pritomny pouzivas zcela spatne.

      „kdyz reknu „zajimalo by me“, ze to znamena, ze me to zajima“

      Nikoli. Pouze oznamujes, ze za splneni nejakych (jakych?) podminek by te to teprve zajimalo. Cili za soucasneho stavu veci te to nezajima. To neni slovickareni, to je uplne normalni cestina, od toho jaksi kondicional mame. Pro prdel fakt ne.

      Nekteri jednodussi lide neumeji rozlisit „chtel bych vedet“ a „rad bych vedel“, coz je nebe a dudy. Zatimco v prvnim pripade pouze konstatujes,ze vedet nechces,protoze ti v tom chteni neco brani,tak v tom druhem pripade oznamujes,ze pokud se neco dozvis,budes rad.

      Nepoustej se do cestiny, kterou neumis. Ja treba neovladam prechodniky, tak je radeji moc nepouzivam. Pritom fura svetovych jazyku vubec neumi jednim slovem vyjadrit paralelne probihajici deje.

      1. Sysop: On se ten jazyk nepoužívá tak, jak si představujete. Jazyk není matematika. Kondicionál v češtině se užívá nejen k podmínce, ale také ke zdvořilé žádosti, vyjádření že byste si něco přál či dalším věcem.

       Nepouštějte se do ktitiky češtiny, když sám češtinu neovládáte. Kdybyste pochyboval o tom, že češtinu neumíte, viz Ústav pro jazyk český, kde vám to potvrdí:

       http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=575

       Takže Sysope, dělejte chytrého teprve až na to budete mít.

       1. Mylis se. S timto ustavem jsem byl ve styku pres 20 let, protoze jsem tatikovi pomahal s korekturama CJ, AJ, RJ, NJ. Ze ted pisu casto picoviny, je vedome a umyslne. Uziti kondicionalu znam a neni nic slusneho na tom, ze nekomu oznamim, ze danou vec neudelam, pouze bych rad. Logika v cestine velmi casto je, i kdyz ne vzdy.

        To, o cem pises, se tyka „rad bych“. Jak jsem uvedl. Howgh.

        1. Jo… ja jsem si ten link otevrel bych se dovzdelal a ejhle! Ono je to cesky. Pak nechapu, proc tomu nerozumis.

         Bod jedna zcela jasne definuje, ze prave ten pozadovany dej stav podminuje fakt, ze mluvci po jeho probehnuti bude rad. V pripade one ‚slusnosti‘ treba vyraz „navrhovali bychom…“ je zkracenina „pokud BYSTE DOVOLIL, tak bychom navrhli…“, tedy opet zcela jasna podminka a dej, ktery po jejim splneni ma nasledovat. Atd.

         Zadny z vysvetlovanych vyrazu nijak nedokladuje, ze „kdyz reknu „zajimalo by me“, ze to znamena, ze me to zajima“ je logicky spravne a nebo dokonce, ze se jedna o nejakou slusnost. Je to proste kravina a spadla klec.

         Fakt nelze kazdy kondicional zduvodnit tim, ze ‚je to slusnost‘, protoze ‚soucasne zdvorile zadam o svoleni‘. To fakt ne. Jinak mohu tvrdit, ze ‚rad bych vas poslal do prdele‘ je slusny vyraz, protoze je podminen souhlasem, napriklad poslouchajiciho. Pak by kondicional pritomny zcela ztratil svuj smysl a stala by se z nej slovni vata, ze… Slusnot je, pokud se ta podminka jasne vykadri. Napriklad „Vazene damy, vazeni panove, pokud byste dovolili, tak bych vam podekoval“ je uplne jiny smysl, nez „rad bych vam podekoval“. Neni zrejme, co v tom totiz mluvcimu brani.

         Dostuduj. Pa.
         Takze priste delej chytreho, az na to budes mit.

      2. ehm, ja myslim, ze Sysop pouziva jazyk naprosto spravne, tj. logicky, zatimco cely ustav lingvistu jsou nuly nekde ve vezi ze slonoviny, jejichz nazor je naprosto irelevantni.
       Tudiz pokud podle Ustavu je kondicional myslen tak a tak a ma mit funkci nejake zdvorilostni fraze, tak bych panum lingvistum doporucil vytahnout si hlavy z prdeli a jitt na exkurzi na libovolnou ZS, prvni stupen a precist si slohove prace studentu , napriklad na tema „navsteva ZOO“.
       Urcite tam nenarazi na konstrukty ala:
       „Zeptali jsme se pani ucitelky, jestli bychom mohli dostat rozchod u pavilonu slonu, protoze se nudime. Ale ona nesouhlasila a rikala, ze se musime drzet pohromade po celou dobu navstevy ZOO“
       ale spise narazi na „vety“ a zpusob vyjadrovani tohoto typu:
       Vybeh slon nuda. Ucitelka nesmite se rozbihat. Porad strasna nuda. Hrat celou dobu Pokemony.

       Aneb muj post vyse. Cestina = uplne zbytecny jazyk pro uplne zbytecnych 10mil. lidi, z nichz 8mil ho ani neumio pouzivat poradne.
       Nikde se s tiom ve svete nedomluvite, zadna literatura v tom neexistuje a cela gramatika je vysledek nejakeho LSD dychanku posahanych lingvistu z dob narodniho obrozeni.
       Ale jako chapu tu fasistickou potrebu nekolika umanutych a samozvanych „odborniku“ cesky jazyk hajit. Kdyby se plosne zrusil, cim by se asi tak zivili, ze…

       1. …takoví dementi to zase nejsou… ;-)

        Nedávno jsem viděl chlapečka, tak čtyřletého, kerak trousí drobečky do trávy podél cesty. Optal jsem se ho co to jakože vyvádí a on odvětil: „dělím se o dar potravy s matkou Přírodou!“
        Tak mi padla brada, polkl jsem „…no to di do prdele“ a poděkoval za vysvětlení.

        1. jaká otázka, taková odpověď :-).

         Ale je to dobrá odpověď, když třeba někoho chytnou sypat odpady někam do škarpy nebo do lesa: „dělím se o dar nadbytečných věcí s matkou Přírodou“.

         1. Tak to je ovšem dobrý :D

         2. Jo, pak mě napadlo, že jsem se vlastně zeptal jako kokot a dobře mi tak (vzácný záblesk sebereflexe)

        2. Moje decka roky probrecela nad logopedickymi cvicenimi na R a Ř, jen aby nemluvila jak dement Havel (i kdyz to bylo jednu dobu hrozne v mode) a treba smysl tretiho kundicionalu (nerealna podminka v minulosti – napr. byl by byval nalezen, pokud by nebyl byval ztracen) mi unika dodnes, protoze kundicional jsem nikdy nepouzil v zadnem jazyce, nedejboze spravne, nedejboze s neralnou podminkou v minulosti.
         Vysledkem je to, ze lidi jsou rozstepeni na male chlapecky, kteri se deli o drobecky s matkou Prirodou a na zbytek populace, ktera se ohani predponou DYS, jen aby zakryli do oci bijici skutecnost, ze ty donebevolajici lingvisticke vyplody chore mysli nevjsou schopni vstrebat.

         1. Ber ten jazyk jako švýcarskej nožík, taky použiješ jenom velkou čepel a vývrtku, ale máš tam šídlo a otvírák na konzervy, umíš je použít, víš že tam jsou, ale jsou Ti k prdu.

        3. Myslím, že jeho rodiče bych poznat nechtěl. Tipoval bych, že matinka patří do kategorie, kterou kdosi výstižně pojmenoval „ezopiče“.

         1. Třeba se jenom řídilo podle Babičky od Boženy Němcové, cituji: „Kdejaký kousek chleba ležet zůstal, i kůrky, co děti nedojedly, strčila babička do kapsáře; trefilo-li se jít okolo vody, hodila rybám, rozdrobila mravencům, když šla s dětmi, nebo ptákům v lese, zkrátka ona nezmařila jediného sousta“

          V tom bych neviděl nic špatného, naopak, i když nic se nemá přehánět, hlavně pokud jde o sbírání starého harampádí nebo krmení holubů

          1. Představa čtyřletého dítka, intoxikovaného Babičkou, mne poněkud děsí.

          2. No, dodnes na mne jde nauzea, když si vzpomenu například na Malého Bobše. Ten Pleva se musel úplně zbláznit.

          3. Kdysi jako chlapec četl jsem dobrodružnou knížku pro mládež, a moje dětská důvěřivost a víra ve skutečnost autorova příběhu byly podrobeny tuhé zkoušce. Četl jsem o ztroskotání lodi, při kterém se několik lidí zachránilo na malém ostrově. Měli s sebou také malé dítě, asi šestileté. Hned ze začátku pojali podezření, že ostrov nebude oplývat pitnou vodou, klesali na mysli, a tu to dítě proneslo větu, po jejímž přečtení jsem měl dojem, že je to nejúžasnější věc v celé knize. To pachole totiž pravilo:
           „Bohdá, že žízní nezahyneme!“
           Jsou dvě možnosti: buďto si to ten pan spisovatel takhle vymyslil, což je neuvěřitelné, nebo to dítě to opravdu řeklo, a to je ještě neuvěřitelnější.
           Šestileté dítě, které říká „Bohdá, že( atd.“, je totiž zjev z říše strašidel, hroznější nežli bezhlavý hrabě, bílá paní nebo baskervillský pes, a jsem přesvědčen, že jenom ta okolnost, že se to všechno odehrávalo na maličkém ostrově, zabránila ostatním trosečníkům, aby se od toho dítěte nerozprchli na všecky strany, křičíce hrůzou.

           (Z. Jirotka, Saturnin)

          4. Malý Bobeš, Pleva, těžko za to nějak moc odsuzovat. Jako mladistvý vyrůstal ve válečné bídě, na sklonku války na krvavou italskou frontu, potom žil chudý život v chudé oblasti a Bobše vydal v roce 1931, kdy vrcholila hospodářská krize. Přes koketování s komunismem asi zůstal slušným člověkem, když se v době represí bral za pronásledované katolické spisovatele.
           Robinsona Crusoe ovšem zmodernizoval dost dobře. (Četl jsem i původní verzi a ta pro děti moc nebyla; například detailní výčet úspěšnosti střelby sekaným olovem do domorodců atd)

          5. On to taky Defoe nepsal pro deti. Byla to normalni cetba pro dospele, stejne jako treba Gulliver. Ani Jirasek nebo ta Babicka nebyly psany pro deti.

          6. no a my toho Jiráska museli louskat furt a dneska tomu věří skoro každej. Tahle indoktrinace trvala vlastně už od mocnářství – třeba Temno vyšlo v roce 1915.

           Jinak Gulliverovy cesty, to je neskutečná kniha, když tam třeba rozebírá politiku, tisk atd – v 1. polovině 18. století a témata některý jako dneska,. Dodneška geniální.

          7. JJ, Gulliver je satira jak prase. On z tech slavnejch spisovatelu nepsal pro deti snad nikdo. Jirasek, Scott, Dumas, vsechno cetba pro dospely. Akorat Verne psal popularne-vedecky knizky pro mladez.

          8. On z tech slavnejch spisovatelu nepsal pro deti snad nikdo

           To je dost odvážné tvrzení. Předně, řada věcí psaných pro dospělé (např. již zmínění Tři mušketýři nebo většina Londona, prakticky celý Scott) je dětem velmi dobře přístupná; a kromě toho jsou i věci pro ně cíleně dělané. Namátkou třeba Kipling (počínaje Just so Stories pro nejmenší), Sienkiewicz (Pouští a pralesem), Seton…

           A u těch mladších (ale pořád dostatečně klasiků) už je to úplně běžné: Durrell (Mluvící balík apod.), Heinlein (celá řada, asi nejlepší Rudá planeta), Ransome skoro celý, Adamsovo excelentní Watership Down, Kästner, Fabricius, Tolkien…

          9. měl jsem to specifikovat na spisovatele do konce 19. století. 20. století už je něco jiného, tam těch spisovatelů pro děti a mládež je hodně.

          10. Tak přímo pro děti byl určen už Orbis Pictus, ne? :)

           Ale jistě, je pravda, že čím dál do historie, tím je literatury určené přímo pro děti méně; ono je to hlavně asi tím, že se to dříve až tak nerozlišovalo, děti čtly — pokud vůbec — totéž, co dospělí; stejně tak totéž jedly, pily, stejně (v míře jim fysicky dostupné) pracovaly, oblékaly se, atd.

          11. (neni Orbis Pictus spíš učebnice?) Ono taky dětství končilo někdy v šesti letech, pak už se brali jako malí dospělí se vším všudy. Oni asi ani neměli kdy číst dětskou literaturu, dokud se brali jako děti tak byli negramotní a pak už dospívali dost rychle. Místo dětský literatury a z ní plynoucích poučení a mouder do života měli lidovou slovesnost (nelezte do lesa, holoto, sežere vás vlk nebo čarodějnice. A když už se vám to náhodou stane, tak šoupněte bábu do pece a zdrhejte co to jde. A buďte rádi že vás macecha jenom dře jak pes čubku, taky by vás mohla nechat odvýst do lesa a nechat divé zvěři napospas)

          12. Ja, a když potkáte v lese spící pannu, moc se s ní nemažte ;)

          13. jo, hlavně nelíbat :)

          14. Na ja, viděno optikou dneška to vypadá, jak kdyby Pleva do tý knížky vylil všechny svoje komplexy pramenící z velmi chudých poměrů, ze kterých vzešel.
           Chápu to, ale stejně na mě jde nauzea.

          15. Coz asi vylil. Bobes je desiva kniha. Uz jen chybi aby Bobes nakonec zhynul otravou fosforem v sirkarne nebo umrz pred luxusni restauraci. Zlatej Zapotockej a Barunka.

          16. Ovšem co dnes už nevychází, to je J M Troska a jeho sci-fi – přestaly vycházet v roce 1947. Pamatuji, jak jsem vyštrachal kdysi knihu „Vládci mořských hlubic“ a překvapilo mne, že mladému hrdinovi Pavlovi pomáhají přátelé z Německa a německé armády proti anglickýcm špionům a jejich snaze získat tajemství zázračné odolné hmoty „holanitu“ . Nojo, vyšlo to v roce 1942.

           A cestovatel a novinář Alois Bohdan Brixius, po přestupu k islámu Hadži Mohamed Abdalláh Brikcius – ten měla také pohnutý život; po válce odsouzen za propagaci nacismu a členství v důstojnickém sboru Svatoplukových gard (nějaká slavnostní obdoba SS) na osm let vězení. Svoje ostře protižidovské názory a komentáře hájil tím, že je zastával z historických důvodů a ne kvůli Němcům.

           Tady v Čechách to je holt divoký.

          17. Trosku clovek musi cist v 15. Jsem to nedavno sehnal tusim na ulozto a neda se to. Strasna snuska fysikalnich nesmyslu a ty prvni knizky ani skoro nemaj dej. Ale jako klukovi se mi to libilo.
           Ono tech scifaren pro mladez vychazelo mezi valkama celkem dost, treba Prazdniny ve hvezdach od Marie Grubhofferove. To taky nemam odvahu precist znova.

          18. Jojo, některé (mnohé) knížky zestárly a usnuly navždy. Tudle jsem zkusil nějakýho Jirásk – děj kolem roku 155 – dozvuky husitství, ale to se nedalo, to byla směs rodokapsu, červené knihovny a historického románu, hrůza.

           Asi nejstrašnější jsou ty knihy poplatné době: národní obrození; různé revoluce; zestárla sci-fi atd.

           Koneckonců na staré filmy se taky dá dívat jen na ty nejlepší a ostatní je strašný.

          19. Jo, tohle si pripominam vzdycky kdyz vidim neco soucasnyho a rikam si, jaka je to sracka, ze to za nas… To byly taky sracky, jenze nam to nepřišlo, protoze jsme byli v tom spravnym veku. Treba takovej Vinnetou a Mayovky vubec. Hltali jsme to a pritom to jsou takovy chujoviny po strance filmove, literarni i faktograficke. Dnes uz jedine z nostalgie.

          20. Soucasnyho pro deti a mladez…

          21. Winnetou: strašnej škvár. Komické je, že při bližším rozboru jsou všichni kladní hrdinové včetně Klekí Petry původem Němci a Winnetouovi po smrti němečtí osadníci zpívají německou sborovou modlitbu. Možná i Inču čun a byl původem Němec; nebo aspoň se jako Němec cítil :-)

           Adokf Hitler, jak byl pološílenej magor, tak prej byl Karkem Mayem hodně ovlivněnej a údajně se daj v Mein Kampfu najít pasáže inspirované Winnetouem, někde jsem kdysi četl, ale zkoumat to už asi nebudu :-); je to už dávno a odkazy na webu nejsou.

           A ty Mayovky z Kurdistánu atd, to byly taky veledíla.

          22. Ovšem zrovna mayovky jsou (nejen) pro děti čitelné hlavně díky rozsáhlé redakci, jež vypouští většinu náboženských pindů a úvah, jimiž se vyznačuje v originálně obzvláště Olda Šetrný :)

          23. J M Troska, vida. V životě jsem o něm neslyšel. Pokusím si doplnit vzdělání.

          24. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/J._M._Troska
           Ale cist se to da tak od Pistole miru. Zapas s nebem 1,2 a 3 byl docela dobrej. Trilogie Kapitan Nemo je dobra tak ze studijnich duvodu.

          25. Ale co se dá dodneška dobře číst – to je Otakar Batlička. Skvělé povídky, bohatá životní zkušenost (plus ještě více smyšlenek, které začaly žít vlastním životem) a bohužel tragická smrt v Mauthausenu.

           No a František Běhounek – který přeletěl severní pól vzducholodí a přežil ztroskotání s Nobilem, tak ten se taky dá číst. A nejzajímavější je to, co zažil. Přitom vědecky byl taková kapacita přes radiologii, záření a jaderný výzkum, že úspěšně působil z 1. republiky, za okupace i za bolševika. Neskutečná postava.

          26. Batlicka je fakt dobrej, souhlasim. Taky toho dost zazil a prozil.

          27. Jak který Běhounek. Většinou ano, ale třeba taková Akce L… :/

           Stran Batličky souhlas. Ale spíše povídky; novely jsou slabší, Rájem i peklem ještě ujde, ale Sázka v klubu AGS je stravitelná hodně obtížně.

          28. „Zapas s nebem“ jsem hltal jako sedmiletej kluk. Nekolikrat precteno.

          29. Trilogie Zápas s nebem ostatně je asi to nejlepší, co kdy Troska napsal.

          30. Trosku sice bolševici zasekli, ale vycházel hodně v 90. letech; nejsem si z hlavy jist, zda vyšel komplet celý (no, minimálně Vládcové vesmíru asi ne ;)), ale vyšlo toho opravdu hodně. A zrovna Vládce mořských hlubin vyšel (jako e-book) dost nedávno, tak 3-4 roky to bude…

           Mimochodem, Vládce kvůli nacistům přepisoval; původně to vyšlo někdy v polovině 30. let, a Němci tam byli záporňáci :)

          31. Troska vyšel i někdy v 70. letech. Koncem 60. let vycházel ve Větrníku (nebo Pionýru, stejnej časopis, jiný časy) Kapitán Nemo jako takovej ten polokomiks (černobílý obrázky a pod nima hodně textu). Měli jsme to doma, než to babi v záchvatu pořádkumilovnosti vyhodila :(

          32. Cerny Mor: Tak třeba s panem Plevou by si člověk jako já pokecal rád, logické myšlení a racionální zpracování vjemů a paměťových stop, přesně jak píšete. Pořád lepší, než třeba takový Kaplický, který trpěl inventorními bludy, to jsou ti lidé, co vynalézají naprosto nesmyslné „vynálezy“, říká se tomu nesmyslná tvorba, stojí to prachy a je to k hovnu, třeba dům ve tvaru banánu nebo knihovna ve tvaru „chobotnice“ nebo elektrárna na slzy apod., nebo typický příklad religiozního bludu je např. pan Halík, což se projevuje tím, že se považuje za vyvoleného posla božího či proroka.
           Dnešní média zase trpí bludným myšlením, jehož podstatou je zvýraznění nerelevantních informací. V některých sděleních dokonce naleznete typickou obsahovou zvrácenost.

          33. Spoluzacka na gymplu nosila tricko, kde pres prsa mela „MALY“ a „BOBES“. To melo svoji logiku, je hezke davat vecem jmena v souladu se skutecnosti.

          34. Ano, J. M. Troska a jeho Zápas s nebem. Létání do vesmíru za použití statické elektřiny, holanit, hrdinové jak z Rychlých šípů, taky jsem to jako kluk hodně četl. Vím, že na začátku devadesátých let vyšly reedice Troškových románů, měli jsme jich pár doma.

 3. Nejlepší na uvědomění si vlastenectví a národní hrdosti je sednout si do vlaku EC Vídeň-Praha-Dráždany. Když vidíte tu tupou bezohlednou zahraniční sebranku, primitivy postrádající základní vychování, tak si uvědomíte, že jsme pořád velice kulturní, kultivovaný a oduševnělý národ. A taky že ty podivné tradiční ruské řeči o zdegenerovaném a prohnilém Západu nejsou až tak mimo realitu jak to na první pohled vypadá.

  Západ je odepsaný. Ale pořád mají na rozdíl od východoevropských žebráků hromady prachů. A tak je třeba nedopustit, aby se tahle verbež na útěku před vlastní multikulti doktrínou a právem šaria, nezačala usazovat u nás a my jsme opět nebyli jen národ lokajů posluhujících primitivním hovadům co mají kapsy plné peněz. Což se typicky děje v Praze a pomalu bohužel i v Brně.
  A taky se zbavit havlistické páté kolony, která nám v ČT neustále podsouvá, že jediným cílem „primitivních českých mužiků“ by mělo být podlézání tomu „demokratickému, vyspělému, oduševnělému“ Západu a touha být jako oni.
  Uvědomte si, že třeba první generace mexičanů co se narodili už v USA se stále hrdě považuje za mexičany a minimálně tři další generace jejich dětí ovládají perfektně španělštinu.
  Oproti tomu znám dost českých ekonomických migrantů, jejichž děti už nejen neumí česky ani kváknout, ale ani česky nerozumí.

  1. Tak Češi byli vždycky loajální k zemi, ve které žili. Ostatně i ten jazyk bez nějakých výrazných zvuků a se složitou gramatikou pomáhá snadno se naučit jiné jazyky.

   1. Hm, ja si myslim, ze v kazdem narode je presne podle Gaussovy krivky jisty pomer debilu a jisty pomer geniu, navic to neni az tak uplne rovinna krivka, ale spise prostorova 3d zborcena plocha, jelikoz nemame jen kriterium uvedomeni si narodni identity, kriterium „vychovani“ (ja bych to radeji popsal jako loajalitu ke kulturni tradici),rozdeleni IQ, rozdeleni socialniho IQ, uroven vseobecneho vzdelani (vcetne skillu ovladat vlastni matersky jazyk), ale je jeste spousta dalsich a dalsich kriterii, az nekam po umeni se ohaknout a prezentovat se navenek.

    A samozrejme, ze vzajemna korelace vseho toho neni nikterak silna, typicky Einstein fakt nekomunikuje jako TV moderator a vice versa, TV moderator opravdu nebyva Einstein a i kdyby zde byl Einstein schopny se prezentovat jako TV moderator, tak to porad neznamena, ze si umi cist Vergilia v originale, slysi kontrapunkt v Bachove toccate a fuze h-moll, umi predikovat pohyby na newyorske burze a ve volnem case jeste tanci ve folklornim souboru.
    Pricemz mu neni zatezko bavit se s kymkoliv o cemkoliv, od Banikovce na tema „Banik pyco“ az po vedeckou konferenci na tema kvantova fyzika a k tomu vsemu ma jeste uspesnou firmu, ktera zamestnava dalsich 200 lidi a tim padem je takrikajic „za vodou“.
    Spise bych rekl, ze prunikem je nulovy vyber.

    Mno a co z toho vyberu vyplyva k Cechum jako typicka vlastnost odlisujici nas od zbytku sveta, to je celkem tezko rict, za me to je hlavne nic moc inteligence, nic moc ochota na sobe makat, neustale nimrani se v 50let stare historii, cernobile videni sveta dobri-zli, neustale mindraky z vlastni nemohoucnosti, komplexy, stereotypy, neschopnost a neochota prizpusobovat se globalne se menicim podminkam a urcite povysenecke buranstvi vuci zbytku svetu, coz buhviproc pokladame za prednost. Zkratka takove male, zaprdene ceske pomery, kde kazdy, kdo neco znamena, je okamzite davem uklovan, aby se mu po smrti postavil pomnik v nadzivotni velikosti, idealne tak se zpozdenim 50 let proti zbytku sveta.
    A naopak, kdo je jeste za zivota vynasen az do nebes a stavi se mu pomniky v nadzivotni velikosti (Havel, Gottwald) jsou povetsinou ukazkove svine, o cemz se u nas zacne mluvit opet se zpozdenim 50 let proti zbytku sveta. Tak to proste u nas chodi.

  2. kaBrnak: Ovšem tohle je úplně jiný kafe, to je materiál, uvědomění si vlastenectví a národní hrdosti v přímém přenosu bez mrknutí oka a na férovku, tak se mně to líbí, Poláci znají Korzybskiho „vazbu času“ https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Kolik-uprchliku-jste-prijali-Nula-A-na-to-jste-hrdy-Slibili-jsme-to-lidem-Britska-TV-malem-vybouchla-z-rozhovoru-ktery-se-nas-take-tyka-543131

 4. Mentální spekulanti jsou nejčetnější skupinou mezi moderními „vědci“. Hlavně aby se jejich domněnky nestřetly se skutečností je jejich nejvyšší starost.

 5. Ani Dfens se nevyhne hňupům,kteří na jednu stranu na skoro všechno tady pičujou,jak je to zde na hovno,všude jinde je to super,každý jiný národ než český je zlatý,správně hrdý a skvělý,bo všichni mají národní vlajku na zahradě a chodí s ní i chrápat,ale zvláštní je ,že se tam v těch krajích zaslíbených nikomu žít nechce,to ze zbabělosti a zmrdství vezmou zavděk i připitým a zlým prezidentem,národní neidentitou,na piču panelákem a haldou vychcaných pražáků a zlých zkurvených severomoraváků…ty pičo,baník pičo…nemoh jsem si pomoct,vole

  1. Jo, tak to sedí, přesně, máte bod. Hňup se rozplývá, jak je všude jinde nádherně, že se tam rovnou nevydají, že? Myslím, že náš český národ jim na cestu klidně i zamává. Je ta volná migrace, pořád si stěžovali, že přes plot nemůžou do těch zaslíbených zemí, hlubokým terorem tady zmírali po tisících, tak šup, když se jim tu nelíbí, ať táhnou. A vidíte, furt jsou tady a furt ty stejný prudící držky.

 6. Abysme nedopadli jako Slováci. Národní hrdost, matica slovenská a k tomu holé ritě. Jednak k tomu máme nakročeno a druhak máme podobnou mentalitu. Hejslováci pořád něco drmolí o národní hrdosti a mezitím jim mladé hezké slovenky hlasují nohama a zdrhají do čech, kde se chtějí výhodně vdát, národní hrdost a holý zadek je moc neláká.
  K čemu je ti národní hrdost, když tvému vlastnímu národu nic nepatří a všechno tu zkoupili cizinci?

  Verbální vlastenčení taky musí doplnit rázné kroky v materiálním světě. Protože pak se stává, že je dotyčný sice hrozný patriot, ale ve volbách to hodí pak zrádcům co nás zaprodají buď nadnárodnímu kapitálu (ODS,TOP09) nebo nadnárodnímu marxizmu (SZ, STAN, a dnes už i ČSSD). A pak se posmívají lidem, kteří volí jediné dvě použitelné strany, které mají zachování českého národa a státnosti ve svém oficiálním programu (KSČM, SPD).

  1. SZ, STAN A ČSSD, to nejsou žádní marxisti, to jsou sociální demokrati, a ODS a Topkaři taky. Není mezi nimi v podstatě žádný rozdíl, všichni jsou z jedný kvašky, akorát rozstrkaní do více stran. Čím více stran, tím větší šance, že se moc rozdrobí mezi více celků a můžete pak různě politikařit a v podstatě hovno uděláte, protože je vás moc a nejste jednotní ani v základních principech. Proto mají Amís jen dvě odnože – Republikány a Demokraty, moc dobře vědí, proč mají jen dvě možnosti pro voliče. Kdyby měly hafo stran, rozdrobenou moc, tak by tu zemi multikulturní absolutně neukočírovali a na roli globálního hegemona by mohli Amís rovnou zapomenout.

  2. Jo tak KSČ už je zoufalá a neví kde brát a tak se obrací i na národní tentononc. Ostatně nacisti, komunisti, všechno jedna levicová svoloč, že.

   1. Já nehraju na politický kompas, já hraju na rozum. Levice a pravice je už dávno vyprázdněná, v globalizaci postrádá smysl. Takže mě zajímá politik, kterej mně zajistí, že nezůstanu na „sídlišti“ jedinej běloch a že moje děti nebudou muset žít v „kanále“ pod zemí, protože nahoře bude amorální džungle, svrab a červi. A je mně úplně u systému, jestli ten politik bude levej nebo pravej.

 7. ale no tak, čo čakáte od človekozvera ovládaného svojimi hlboko animálnymi partiami mozgu odkiaľ idú všetky tie „odmeňovacie funkcie“ – preto sú tie človekozverské „spoločnosti“ fungujú presne rovnako po tisícročia, ako v správnej džungli: politicko-oligarchickí predátori sa živia stádom mentálnych bylinožravcov zblbnutých kastou hlavológov (a sme pri kolektivistických sračkách všetkého druhu, moderný nacionalizmus či socanské náboženstvo používa vládnuca klika rovnako ako kedysi tie katolibanské magórie, raz na čvargopacifikačné účely, alebo na rozoštvávanie, podľa potreby)

  a áno, týmto zverom dáva Memetická supercivilizácia Inteligencie (momentálne žijúca na čovekozverskom substráte, ale týka sa to takmožno pol promile jedincov) príliš veľa silných hračičiek do rúk na to čo vedia svojím zvieracím rozumom zvládnuť.

  Ale zrejme inú možnosť Evolúcia Inteligencie nenašla, len prejsť cez toto naše podivuhodné štádium (ktoré má jediný zmysel: vytvoriť svojho nástupcu, prvého ne-bio) a riskovať že to Singularita nestihne kým to tá zver nestihne kolosálne posrať nejakou samodeštrukciou (už jadrové bomby boli priveľa, a prichádzajúce nekontrolovateľné nanoboty budú rádovo horšie).

  Inak keď tak na to človek pozerá, vládnuca tupota, socanská rakovina, krimigrantská apokalypsa a všeobecné skokotievanie… akoby čosi naznačovalo že Superinteligencia tu už je, a snaží sa toho človekozvera odsunúť do bezvýznamnosti pomerne jemným spôsobom za čo by tie zvery mohli byť aspoň vďačné.

  1. hah. Dobra nalyza, akorat ze Superinteligencia, ktera sa nas snazi jemne odsunout, neni az tak Superinteligencia, ale par nenazranych Sorosu, kteri uz pochopili, ze za jakekoliv penize si klid a neobnovitelne zdroje na planete nekoupi a pokud chteji svym nastupujicim generacim predat svetovladu na stribrnem taliri a trumfnout generaci svych dedku a pradedku, kterym to s Hitlerem zrovna neklaplo, tak jim jako nejlepsi cost effective nastroj vychazi rozbombit Lybiji a natahat cerne kurvy z pralesa do Evropy a rozkurvit Ukrajinu a nechat ukrofasos neonacisticke Ivany, at se pozabijeji s ruskymi Ivany a rozpoutat ekonomickou valku USA-Cina, coz zpusobi kolaps jak pro prumerneho pozirace ryze, tak pro prumerneho pozirace hamburgeru a take se bezpecne utlumi jakykoliv industrialni a ekonomicky rozvoj planety na dalsich tisic let, nez do toho jebnout atomovkou a pak tisic let cekat, nez klesne prach a skonci nuklearni zima a svet se zase dostane do rovnovahy, az teda na ty radionuklidy.
   Jenze oni se zjevne pripravuji i na verzi atomovka, kdyby soft verze selhala, proc asi sbiraji vzorky DNA a strkaji je do high tech supr cupr bunkru na nejodlehlejsich mistech planety.
   Asi se budu opakovat, ale verze atomovka mi prijde jedina dlouhodobe postacujici a tudiz nejpravdepodobnejsi eventualita, z pohledu globalnich elit. A nemusite mit strach, psychopaticti jsou na to dost a dost.

  2. A nemusí to být zrovna globální atomovky, stačily by lokální neutronovky na eliminaci té přemnožené čvargy.
   Že bude třeba v blízké budoucnosti zčásti likvidovat nikomu a ničemu absolutně neužitečné obyvatele planety, je už jasné. Jen se čeká na to, kdo si to lajzne jako první a pak to pofičí jak na saních a naráz i Afrika bude soběstačná. Jako byla soběstačná, když to tam šéfovali bílí „kolonizátoři“. Bílé kolonizátory vyhnali a teď chcípají hlady, neboť ten bílý kolonizátor sice využíval jejich práci i nerostné bohatství, ale nenechával je chcípat hlady.
   Už dlouho tvrdím, že Mandelu měli místo Nobelovky pověsit pro výstrahu za černé kule do průvanu.
   Aby opice viděly, že se vyplatí vzdělaného bílého člověka poslechnout – a nechcípat potom hlady – sice svobodní, ale hlady, protože jsou holt blbí jak tágo a neví si s tím bohatstvím i hospodařením rady.
   Mandela bylo to nejhorší, co mohlo Afriku potkat – nechápu ale, proč ho běloch nenechal odstřelit hned na začátku, když se ještě žádným mučedníkem stát nemohl.
   Naštěstí už to tam ošéfovali zčásti Číňani – ti doufám nedovolí, aby se jim levná pracovní síla vyexpedovala do Evropy. Budou muset držet na uzdě mzdy, aby na nějakej úprk do Evropy či Ameriky ani nemysleli.

   Včera jsem jaksi omylem zhlédl jeden díl „Zlatá mládež“. Byli někde na hranici Súdánu. Schválně si ten včerejší díl z ČT2 pusťte, je to velmi zajímavý. Ultrachudoba, jakou svět neviděl, ty lidi doslova žijou z odpadu po bohatších, taky jako čmoud černých spoluobčanech – a přestože i těmto opicím musí být jasné, že na místní půdě a v místním podnebí vypěstujou akorát tak žrádlo pro sebe – tak mají namrdáno v PRŮMĚRU sedm děcek!!
   To znamená mj. i to, že už tím svým intelektem nejsou schopni pobrat odpovědnost za to, že 5-9 smradů prostě neuživí a že jim to bude umírat na podvýživu! Nemají ani tolik soudnosti, aby pro zábavu tolik nemrdali a aby jejich baby nestrávily úplně celý produktivní život roděním jak u nás durancie.
   NAŠTĚSTÍ se z dokumentu, jinak silně provetřelecky zaměřeného a zabarveného /ještěže to má titulky, budeme PAK vědět, pro koho konkrétního si na Kavky jít/ vyklubalo, že nemají NAŠTĚSTÍ dost peněz na to, aby se sebrali a táhli na Evropu.
   Nejsou schopni je v daném prostředí ani vydělat, takže tam z té části Afriky nic jao vetřelci nehrozí.
   A nabyl jsem dojmu, že ti vetřelci z Afriky, kteří se přece jenom do Evropy nějak dostávají, byli zafinancováni, vybaveni a vyškoleni jako doslovná invazní armáda směr Evropa. Z toho dokumentu bylo každou minutou vidět, že bez cizí vydatné pomoci by se žádná z těch primitivních opic do Evropy sama nedostala – bylo jim skutečně NĚKÝM sakra vydatně „pomoženo“, aby úlohu invazních vojáků mohli splnit.
   Za mě – několik lokálně účinných neutronovek zčásti do Afriky, zčásti na blízký Východ. A bude na dalších sto let klid.
   Co ale takové primitivní opice, bez klasických sociálních návyků chtějí v civilizované Evropě doprdele dělat? Vařili tam na ubohých ohništích /nikde nebylo vidět nic, jako LPG nádrže, nebo butanové bomby/ a topili v nich dřevem, co teprve před hodinou porazili. Žrali tři druhy droboučkých fazolí a kukuřici, která tam dorůstá velikosti našich mrkví, okolo nějaká ta kráva, asi kvůli mléku pro deset děcek, protože opice ani ty nejmenší nemůže být schopna nakojit, byť všecky měly cecky, jako naše krávy vemena. Vydělávají si sběrem použitelného odpadu na smetištích plných nemocí a bakterií /trvale 40°C ve stínu!/, tedy někomu prodávají údajně použitelný odpad jako malý petky, který my tady ale pálíme, páč nemají žádného smysluplného využití.
   Já netvrdím, že každý může za to, kam a komu se narodil, to ani omylem. Ale ty opice díky naprosto nulovému vzdělání dělají naprosto nesmyslný činnosti místo toho, aby to políčko smysluplněji využili. Kukuřici například sázeli asi tak nahusto, jako Rusové zasazují telefonní sloupy /to jako fakt – měli to nařídko, že to nedělal ani bolševik v JZD/, tím myslím to efektivnější využití toho kouska půdy, co u té chatrče měli. Na tom smetišti bylo vidět velké kusy plechů a plastů, které by se daly využít na zkulturnění těch jejich polorozpadlých chatrčí – myslíte, že je něco podobného napadlo? Ani omylem, nechali to ležet s tím, že se to „nedá nikde prodat“ tvole. Že by to použili na to, aby se jim do chatrče neprášilo, nebo tam nepralo tolik slunce, to ani omylem..Všechno, nač se člověk podíval bylo polorozbité, polofunkční – ale na sobě měli všichni čínský bavlněný trička!

   1. Mít v bídných podmínkách hodně dětí je tisíciletími osvědčená strategie jak zajistit zachování rodu, protože to zvyšuje pravděpodobnost že aspoň jedno nebo dvě se dožije dospělosti. Tady nejde ani tak o podvýživu, člověk překvapive vyžije z mála, ale o nemoci, který způsobujou většinu kojenecké a dětské úmrtnosti.
    U nás v našich podmínkách si můžeme dovolit mít jedno nebo dvě děti, protože máme tak 90 procent jistotu, že se ty děti dožijí dospělosti a produktivního věku a pokud se nezrakví v pozdní pubertě, tak se hravě dožijí poměrně pokročilého věku. Jinak ještě generace vašich prarodičů mívala běžně 4-5 dětí.
    Je statisticky doloženo, že pokud se ty „opice“ dostanou do podstatně lepších podmínek, jejich natalita prudce poklesne.

    1. shane: Proč se neustále kojíte těmi bludy, že lze někomu (bez chirurgického zákroku) překopat v hlavě mentalitu? Žádné podmínky vám mentalitu nezmění. Jak dlouho je u nás např. populace Rómů? Kolik vlád se je snažilo začlenit? Jak se změní mentalita homosexuála na heterosexuála, že dostane miliardu na účet? Jak změníte proces v hlavě = stav mysli, když vám váš syn ve třinácti řekne, že je dívka? Jak změníte mentalitu člověka např. s diagnózou idiocie, tím, že ho zahrnete blahobytem? Všechno se odehrává v mozku, dokonce i vaše sexualita. Přemýšlejte o tom.

     1. Kouknou, Ex-Lax, nemelou z cesty a něco si o natalitě přečtou, voni trotle.

      1. shane: Čemu nerozumíte na této větě? „Všechno se odehrává v mozku, i vaše sexualita“. Dobře, tak jinak, když budete šukat jako králíček a zapojovat jen hypotalamus, tak budete produkovat potomstvo, množit se jak potkani, bez ohledu na to, jestli budete mít co dát do huby svým potomkům. A když to přeženete s tím šukáním, tak exnete, protože hypotalamus je spojen s hypofýzou. Tak, a jestli pak shane ví, co je to hypofýza, někdo se mě na to tady ptal, leč má odpověď byla nepřímá, to já občas dělám, je to taková moje intelektuální „úchylka“. Takže vám to prozradím – je to přívěsek mozkový a ten je vůdčí orgán endokrinního systému. Anebo budete šukat taky jako králíček, ale k hypotalamu zapojíte ještě hemisféru, nejlépe levou, ne obě, kreativita je taky dobrá věc, a tím se vaše množení ztenčí jen na tolik potomků, kolik skutečně uživíte. Takže nemachrujou na mě tady natalitou, kterou se naučili, aby vo tý porodnosti taky něco věděli, a zapojej obě hemisféry, hypotalamus můžou vynechat, jsou pak moc vulgární.

       1. Kouknou, Ex-lax, když už si hrajou na vzdělance, tak by si měli zjistit, že podhrbolí se latinsky píše hypotHalamus. A nezkoušejí to s překlepama, tuhle chybu píšou furt, voni inteligente.

        1. Tenhle swingový sofismus zkoušejte v nějakém periodiku, kde vám to budou baštit, vaše diencefalonská sofistika nemění nic na tom, že úředním jazykem v ČR je ještě pořád čeština. Detašovanost vašeho hypotalamu je zřetelná. Vaše myšlení prochází per anum, podle toho to taky vypadá.

         1. Ty seš fakt tak strašlivě blbej :)

          1. Od primitivního provokatéra jakým jste vy mně proskribování skutečně lichotí, dovoluji vám v tom pokračovat.

          2. Mít v bídných podmínkách hodně dětí je tisíciletími osvědčená strategie jak zajistit zachování rodu, protože to zvyšuje pravděpodobnost že aspoň jedno nebo dvě se dožije dospělosti. Tady nejde ani tak o podvýživu, člověk překvapive vyžije z mála, ale o nemoci, který způsobujou většinu kojenecké a dětské úmrtnosti.
           U nás v našich podmínkách si můžeme dovolit mít jedno nebo dvě děti, protože máme tak 90 procent jistotu, že se ty děti dožijí dospělosti a produktivního věku a pokud se nezrakví v pozdní pubertě, tak se hravě dožijí poměrně pokročilého věku. Jinak ještě generace vašich prarodičů mívala běžně 4-5 dětí.
           Je statisticky doloženo, že pokud se ty „opice“ dostanou do podstatně lepších podmínek, jejich natalita prudce poklesne.

           Odpovědět

           Ignorovat uživatele

           ex.lex 21.6.2018 v 23:48
           shane: Proč se neustále kojíte těmi bludy, že lze někomu (bez chirurgického zákroku) překopat v hlavě mentalitu? Žádné podmínky vám mentalitu nezmění. Jak dlouho je u nás např. populace Rómů? Kolik vlád se je snažilo začlenit? Jak se změní mentalita homosexuála na heterosexuála, že dostane miliardu na účet? Jak změníte proces v hlavě = stav mysli, když vám váš syn ve třinácti řekne, že je dívka? Jak změníte mentalitu člověka např. s diagnózou idiocie, tím, že ho zahrnete blahobytem? Všechno se odehrává v mozku, dokonce i vaše sexualita. Přemýšlejte o tom.

           Ono si to stačí jen v klidu přečíst. A zkusit se zamyslet nad tvou odpovědí.

          3. Jaký problém máte s mou odpovědí? Zachování rodu s natalitou nesouvisí, protože kdyby ano, museli by bílí už dávno převyšovat zbytek světa. Proto hovořím o mentalitě, protože kdo používá mozek, nerodí děti jak na běžícím páse, rodí jen tolik dětí, kolik skutečně uživí a rodí je do takových podmínek, aby mu hned nevychcípaly nejen na nemoci, ale na podvýživu a jiný sračky. Pokud chcete zachovat rod, nezáleží na kvantitě těch potomků, ale na kvalitě. K čemu vám bude, když budete mrskat děcka do hladu a do absolutně nevyhovujícího prostředí? Co tím získáte? Přemnožení nepoužitelných, nemocných a analfabetických stvoření. To je to vaše zachování rodu? A myslíte si, že mentalita takových lidí se změní, když je přesunete do úplně jiné ekonomické dimenze, že se vám tohle zapojí okamžitě nejen do pracovního procesu, ale že to začne přemýšlet v takové rovině, že se to přestane množit jenom proto, že tomu dáte sociální dávky, byt a koloběžky? Mentalitu nezměníte, i kdybyste je posadil rovnou do paláce.

          4. A ještě jedna poznámka k tomu zachování rodu, proč myslíte, že západní svět tak bazíruje na tom, aby homosexuálové vychovávali děti? Protože se rodí čím dále více lidských stvoření, které už nejsou schopni reprodukce, protože jejich mentalita jim to neumožňuje, upřednostňují svazky se stejným pohlavím. Bílí vymírají, mění se jejich mentalita, proto vám sem hrnou ty samce, jak o nich mluví hérečka Žilková, protože někoho napadlo, že když už je bílá populace mužů nepoužitelná a zřejmě se to bude zhoršovat, protože i těm heterosexuálům ubývají schopné spermie (přečtěte si vědecké studie) a budou časem v menšině, tak pro ty bílé ženské sem hrnou ty divochy. To jsme to dopracovali, bílá rasa, že?

          5. Jsem osobní kamarád jednoho z toho páru těch homosexuálů, co si nechali za prachy porodit holčičku v USA a nechali si potvrdit změnu rodného listu soudem. Ta holka má to nejlepší, co si kdo kdy mohl přát. Klidně si pokecejme za dvacet let zde, zda bude homo, nebo to bude normální holka, podle mne to druhé a bude pokračovat rod. To jen tak na dokreslení.
           Západní společnost na tom zas tak nebazíruje. Spíš vynikají různé skupiny, které si vykládají právo a možnost kreativně. Rozhodně si nemyslím, že to „společnost upřednostňuje“. Někdy mi spíš připadá, že bílí (jak je označujete) si sami nabíhají na svoje černé předtuchy cobykdyby. Proto je dnes běžné, že dvě děti jsou maximum. Není za tím úbytek hemživosti, je za tím předpřiposranost. Afrika to neřeší, v mozku mají správně naprogramováno, že účelem života je množit se. To, že se o to pak neumí postarat, je pravda. Nicméně, my se postarat umíme (osobně se domnívám, že pět dětí by prostě rozprostřeno v čase nebyl problém) a přesto to neděláme. Protože obava. Tak kdo je ten, kdo to dělá špatně? Vzdor vašemu předchozímu vzájemnému nadávání to sem vkládám jako podnět do diskuze, nikoliv jako hate.
           Jo, a předejdu otázce, já sám mám dvě děti a pracuji na třetím a doufám že ne posledním. Na to si prachy a spermie najdu vždycky.

          6. Hele, nemám nic proti homosexuálům ani lesbám, když se mně to nebude plést do heterosexuálního života a neustále mi to diktovat nějaký podmínky a vydírat mě tím, a nebude to morálně ohrožovat zdravý vývoj dětí a mládeže, je mně to u systému. Co se týče toho pokračování rodu u té holčičky, to je optimistické přemýšlení, protože za dvacet let bude populace homosexuálů a leseb opět silnější, tak snad bude mít holka štěstí a najde zdravého heteráka.
           Správné naprogramování v mozku na množení znamená, že rodíte jen tolik potomků, kolik uživíte. Chcete tím snad naznačit, že zvířata mají tedy lepší naprogramování na množení, než člověk, protože je tam něco jako „obava“, i když to zvíře to má skutečně naprogramované přírodou? Oni totiž zvířata rodí vždy tolik mláďat, kolik je potřeba, dokonce některá zvířata, když se jim narodí neduživé mládě, které by nepřežilo, je sežerou, anebo u ptáků zase silnější mláďata vystrnadí ty slabší z hnízda nebo je uklovou. Dokonce, když se některý druh (většinou zásahem toho genitálního člověka) zvířat na určitém území přemnoží, stane se průser, protože některé ostatní druhy zvířat zase začnou vymírat. Takže o množení raději mluvit nebudeme, člověk by z toho pak vyšel jako úplný kretén oproti přírodě, že?

          7. Nemá to nejlepší. Nemá mámu.

          8. Taky si myslím, že mateřská láska se skutečně nedá ničím přebít, ale tak svět se mění, tudíž pokud v horizontu x let budou převažovat už homosexuální a lesbické páry, těm dětem to bude připadat normální a naopak heterosexuální rodina bude něco jako poslední mamut na planetě. Problém vidím v tom, že pokud se tzv. přemnoží homosexuálové a lesby, tak ty děti, co se narodí jako heterosexuálové, vlastně nebudou mít možnost pak založit skutečnou rodinu, tudíž budou opakovat ten model rodiny, který jediný budou znát – najdou si stejné pohlaví, anebo radši zůstanou samy. V podstatě když zabrousím ve své fantazii do „sci-fi“ škatule, budete mít populaci homosexuálů a leseb, mezi nimi pár heterosexuálních, kteří to budou tajit, aby nevybočovali z toho zajetého modelu a děti budou ze zkumavek, budou rozdělovaný těm stejnopohlavním párům, něco podobného jako už dnes dělá Barnevernet. Takže v podstatě heterák bude něco jako před x lety byl homosexuál, bude ta menšina a bude pro ostatní „divnej“, takže bude své hetero sexuální aktivity dělat tajně.

          9. Ještě upřesním, protože vy když už nebudete mít heterosexuály, tak v podstatě nebudete možnost mít spermie, které obsahují stopu toho heterosexuála. Takže, vy sice budete uměle vytvářet děti, ale v podstatě to budou opět homosexuálové a lesby, protože pokud vědci tvrdí, že homosexualita je vrozená, tak jste v prdeli, heteráka už pak „nevyrobíte“.

          10. to Jihocech Honza 24.6.2018 v 11:10:

           Ani tátu.

    2. Cetl jsem nejakou studii delanou na cernosich v USA. V podstate to odpovida tomu,co rikas,ze s rostouci zivotni urovni klesa pocet jejich deti. Nojo, ale kdyz se podivam na soucasne USA,tak pomer cernoch:beloch stale roste… takze stale ti cerni maji vice deti,nez bili. Ano, uz jich nemaji osm, ale jen tri, nebo ctyri. Uspech, ale parcialni.

     Ja osobne nemam nic proti cernejm, kdyz se mi neserou do baraku a nehrabou do kapes. A jak pise Servisdok, bohuzel je evidentni snaha, aby mi je nekdo do baraku nasral a ja jsem je zivil. Ze to treba nepostihne mne, alebrz moje deti, nebo vnoucata, nic nemeni na tom, ze proste tyhle tlamy nas jednou prevalcuji, pokud to nechame tak daleko dojit diky humanistum a jinym vychcankum a debilum. Vzhledem k tomu, ze primitivne ziji uz tisice let, tak nejake jedno stoleti si v klidu pockaji.

     Samozrejme,ze ve vsech pripadech je to chyba nase. Nase chyba, ze lenivime a nechceme mit tri ctyri pancharty, ze dovolime nami volenym urednikum, aby sem ten povl pod jakoukoli zaminkou dovolili natahat, apod. Pred chvili jsem z chalupy vyhodil tesarika. On neni svine, ze se tady nekde v podlaze vylihl. Ale ja nejsem debil, abych si ho tady nechal. Venku at si dela, co se mu zamane, krov uz je osetrenej a do obytnych mistnosti uz se nedostane.

     1. No, on by zrovna Český republice (potažmo Evropě) úbytek obyvatelstva nijak neuškodil, spíš naopak. Ve válce už dávno nerozhoduje počet bodáků, ale úroveň technologií, produkci potřebných potravin a spotřebního zboží je schopen zajistit zlomek lidí co k tomu bylo potřeba před 50. neřkuli před sto lety a nároky na životní prostor na jednoho člověka jsou naopak mnohem vyšší než tehdy, o množství vyprodukovaných odpadů a znečištění ani nemluvě a republika taky není nafukovací.
      Jedinej zásadní problém je to letadlo, kterýmu se říká průběžný důchodový systém. A dokud se ten systém definitivně nerozsype, tak bude neustálý tlak shora na nárůst populace. A protože lidi se nějak dramaticky množit nechtěj, tak sem budou ty lidi chtít dovážet. S čímž nemám problém u lidí kteří mohou být zemi prospěšní, ale rozhodně nevidím důvod sem tahat kdejakýho ludráka jen proto, že se politici bojí penzijní reformy.

     2. kurva shane, ty jsi fakt myslivna….
      EU by ubytek obyvatel neuskodil ? A co teda ta armada duchodcu ze silnych povalecnych rocniku, kteri nemohli vychcipat v predduchodovem veku, protoze se uz 60 let v Evrope poradne nevalcilo ?
      Kdo se o ne bude asi tak starat, kdyz v EU je na dva beloske rodice 1,9 decek, nebo jeste mene ?
      Kdo to kurva bude tem duchodcum platit ? EU jako celek se tvari, ze ma vse financne pod kontrolou, ale nema, nasekali picusi dluhy v desetinasobku HDP, akorat ty jsi kozomrd a ty dluhy nevidis, protoze vubec netusis, jak treba vypada derivatova pozice bank, jako je Deutsche a budes tu cosi pindat o tom, ze EU snese ubytek populace.
      Takze velice strucne. Nesplatitelne dluhy EU znamenaji, ze musi byt nulove urokove sazby, jinak by nas zabily uroky z vlastnich dluhu. Nulove urokove sazby znamenaji, ze kazdy podnik ala Tesla si napujcuje stovky miliard, pricemz za deset let sve excistence nevydelali ani cent. Takovych firem jsou desetitisice po celem svete. Ale nesmi pokrachovat, protoze by tim vybuchla bublina na akciovych trzich, takze FED a ECB tyhle akcie k hovnu systematicky skupuji v ramci QE, aby ceny akcii neklesly na realnou trzni cenu, ktera je aktualne tak o 60 procent umele navysena. Jenze tim FED a ECB zvysuji uz tak absurdni dluhy, takze mame inflaci, nulove urokove sazby a penzijni fondy nejsou schopny garantovat duchodcum nic jineho, nez ztratu celozivotnich uspor. Vsecko to naoko „funguje“ do te doby, dokud investori „parkuji“ sve virtualni biliony a triliony na akciovych trzich a nepreklopi je do realne ekonomiky. Jenze za temi biliony neni jen Soros a Rothschild a manazeri hedge fondu, ale je za nima take armada 100 milionu evropskych senioru, kteri si na stara kolena budou chtit ty penize prestat parkovat v nejakych fondech a naopak je budou chtit rozdat vnoucatum a pak pokojne zdechnout v nejakem hogo fogo sanatoriu se spickovou leakrskou peci.
      A tady je problem, protoze realna ekonomika na tohle vubec neni stavena, neni dost pozemku a baraku pro vnoucata a neni dost lekarskeho personalu do tech sanatorii a proto Merkelova a spol. vymysleli, ze do EU nasackuji cerne tlamy, ktere jakoze ty seniory zabezpeci a budou ne ne makat misto neexistujicich belosskych decek, jenze tento plan failnul ne cele care, protoze cerne tlamy nepracuji a jen pobiraji davky a duchodci se na euthanazii nedaji nahnat, protoze i duchodci maji volicske hlasy, o ktere Makrela a spol. nechteji prijit.
      Takze jedine reseni je spachat urychlene valku s Ruskem, protoze takove krize kapitalismus jinak nez valkou resit neumi.

      Jenze shane, to jsou informace, ktere tvuj kozomrdsky mozek neni schiopny ani zprocesovat, nedejboze vymyslet a dat si do souvislosti, i kdyz ty informace jsou vsude volne dostupne.
      A mimochodem, O krachu duchodovych fondu mele mainstream uz nekolik desetileti nonstop a dokonce se to projevilo i u nas, napriklad zavadenim a rusenim slavnych „piliru“.

      1. Jsi příliš radikální.
       Mnohem jednodušším řešením je přeci důchodcům žádné peníze nedat a naopak je převrátit v ekonomicky aktivní subjekt. Já bych měl jí do důchodu v 67 letech, takže mám ještě téměř třicet let. Nedělám si iluze, že se nějakého důchodu dočkám.
       Postačí zdvihnout hranici odchodu do důchodu na cca 75 let a je to. Péče o fyzicky opotřebované a staré lidi zůstane na jejich potomcích a nebo ti lidé radši ustřelí v sedmdesáti hlavu sami. Tipuju, že se hranice odchodu zvedne každých 7-10 let o cca rok, aby se předešlo masovým nepokojům.

       1. No, ony jsou v zásadě tři možnosti –
        1) Prodlužovat věk odchodu do důchodu. To ovšem nejde do nekonečna a než to loni zastropili tak dnešní novorozenci měli jít do důchodu asi v 79. letech.
        2) Zvedat daně aby bylo na důchody. To taky nejde do nekonečna a odvody už jsou teď docela vysoký.
        3) Holt to prostě reformovat tak, že stát bude platit jen minimální penze a na zbytek si lidi budou muset naspořit. Kdo si nenaspoří, tak holt bude muset makat až do smrti, nebo ho budou muset živit jeho děti na vejminku.
        Teoreticky je i čtvrtá možnost – navyšovat počty výdělečně činné populace tak, aby jejich daně byly schopný uživit současný důchodce. jenže to taky nejde do nekonečna, nehledě na to, že to problém akorát odsouvá. A navíc, nízkpříjmový osoby jsou v současném systému převážně čistí příjemci, protože jejich daně s bídou pokryjí to, co od státu během života načerpají (hlavně „bezplatná“ zdravotní péče to dost prodraží a pak důchody)

        1. IMHO dojde k nějakému paskvilu, kdy důchodci budou namísto peněz fasovat brambory, mléko a Brufen od Agrofertu, jež bude mít zajímavý kontrakt s ČR na dobu neurčitou

         1. paskvil to bude stoprocentně, protože se každej politik bojí důchodový reformy jako čert kříže. Že je současnej systém neudržitelnej se ví, jenže jít do nějaký skutečný reformy je politická smrt pro celou partaj. Takže každej doufá, že během jeho vlády to ještě vydrží a řešit to bude někdo jinej.

          1. Soudruh Špidla se soudružkou Marksovou a soudruhy odboráři relativně nedáno říkali, že reforma vkastně není potřeba a že důchodci budou dostávat jízdenky a vstupenky do galerií a muzeí zdarma, aby si ten důchod pořádně užili.

           Když nepřijde brutální ekonomická krize , tak důchody klesat nebudou, ale budou stále relativně menší vzhledem ke zvyšující se průměrné mzdě. Kdo se nezajistí, bude přežívat, a když bude v nájmu, tak bude odkázán na další dávky (pokud budou).

           Ani Německo nemá důchody 50.000; ani náhodou. Je to na naše nějak přes 20.000 Kč (stav před pár lety), a kdo nemá úspory nebo jiné příjmy, taky asi nic moc.

          2. Němci maj v poměru k platům výrazně menší důchody jak Češi. U nás je průměrný důchod asi třetina průměrnýho platu (11 000:30 000), v Německu asi čtvrtina (1 000:4 000 euro).

       2. jakoze cesti duchodci budou v osmdesati letech montovat a bouchat nocni sichty a vikendove dvanactky ve smennem provozu ostosest, zatimco nasi stari znami Romove a nove pristehovali Ubu z Eritreje budou kvuli Kocabum a spol. naveky nedotknutelni a jejich zivotni strategie bude nadale mrdat svych pet manzelek a pobirat na ne davky plus davky na svych patnact parchantu, kteri budou chodit do mesit, misto do skol. A integrace do ceskeho kulturniho prostredi bude spocivat v tom, ze kazdy z nich bude mit zavirak typu „Rybicka“ a cesky budou umet cela dve slova, tj. Aloha Nazdar, v lepsim pripade jeste Naval prachy.
        Ehm. Tak nejak se obavam, ze tento model vyvola neco, cemu se politicky korektne rika „radikalizace spolecnosti“ a eroze „socialniho smiru“.
        Mimochodem, typicky produkt tehle situace je Kotleba na Slovensku a jeho rekordni preference mezi prvovolici.

        1. Ano, naprosto přesně tenhle vývoj očekávám (s nějakým intermezzem – brambory, mlíko, Brufen, Agrofert o kterém hovořím výše).
         První vlaštovku jsi viděl teď, kdy Stát podpořil navýšením důchodu osmdesátníky.

         1. tak presne tenhle scenar stacit nebude, coz se ukazalo tim, ze Makrela ma akutni existencni potize a jeji pozice ve vlade je slusne receno neudrzitelna, i kdyz mainstream se tvari, ze zadna politicka krize v Nemecku neni.
          Co bude Soros a jeho mainstream delat, az nasrani Nemci pozenou Makrelu a spol. ulickou? A co budeme delat my ? Rozdame si to v pestnim souboji s cernosskymi priprchlenci ? Ehm. Ve Svedsku uz jsou davno v situaci, ze tam valka bili-cerni probiha a bili to zrovna dvakrat nevyhravaji.
          Tady si muzeme klidne priznat, ze deep state byl o dva tahy napred a velice prozirave bileho nasraneho muze odzbrojil, ostrakizoval, zamindrakoval, urezal mu koule a vymyl mozek.
          nene, nic takoveho stacit nebude. Bude z toho valka s Ruskem, i kdyby meli vyrobit jednoho Skripala tydne.

          1. Ještě pár desítek let vydrž, na válku není vhodné klima. Lidi mají hodně práce, životní úroveň nijak neklesá, naopak.
           Že jsi nasranej Ty, to nic neznamená. Němci rozhodně nebudou ti, jež vyvolají válečný konflikt.

           Restart bude muset přijít, v tom s Tebou souhlasím, ale ještě ne. Pokud nebudou lidé chudí a nasraní, žádná válka nebude. To co probíhá ve Švédsku není válka, ale kolonizace.

          2. Childeater: Ve Švédsku probíhá invaze, ne kolonizace. Pokud někde probíhá invaze jsou jen dvě možnosti – válka domorodých proti vetřelcům, anebo rezignace domorodců, obojí bohužel se stejným výsledkem requiescat in pace.

        2. Už teď jsou náklady na důchody třetina rozpočtu a to je průměrnej důchod 12 čistýho. A to teprve začínaj chodit do penze poválečný silný ročníky. Doba dožití se prodlužuje, ceny stoupaj, vláda přidává kdekomu, v době konjunktury máme rozpočtovou sekeru 50 mld… navíc to vypadá, že tak čtvrtina mostů v ČR je na spadnutí, dálniční síť je v bídnym stavu, vlastenci volaj po povinný vojně a ochraně hranic… No, jsem fakt zvědavej, z čeho se to zaplatí.

         1. Nebylo by špatný zkusit zeštíhlit státní aparát, tak cca na 50% pro začátek – ale kapři si rybník nevypustí, takže co včíl.

          1. V zeštíhlení aparátu se kromě přímých úspor dá najít spousta uvolněné pracovní síly, která chybí jinde – tedy dokonce dvojí efekt.
           Jenže dneska jedeme přesně na druhou stranu, s ANO v čele a s komouši a socany a SPD v závěsu: více buzerace, více státu, více úředníků, více kontrol, více policajtů, větší platy, a schodkovej rozpočet v té nejlepší ekonomické situaci. Prostě teď jedeme na druhou stranu a není výhled na změnu situace.

          2. většina toho aparátu jsou učitelé a zdravotníci. Celková privatizace školství a zdravotnictví by vyvolala stejnej řev jako důchodová reforma.
           Samozřejmě že zeštíhlení státní zprávy se vždycky hodí, ale nějaký velký mzdový úspory bych od toho nečekal. Rozhodně ne takový, aby to vytrhlo trn z paty ohledně důchodců.

          3. Je docela zajimave, ze za prvni republiky bylo v prepoctu na ovcana CSR vyrazne mene (sorryjako, ted nemam cas to hledat) aparatciku, namisto vypicetni techniky meli akorat cucavy tuzky a republika na tom, co do dluhu, byla lepe, nez dnes.

          4. byla levnější lidská práce a stát měl na starosti mnohem menší agendu než dnes. Důchody byly jen jako odměna za státní službu, voják měl flintu, dva mundůry, kožený boty, plechovou helmu, ešus a řemení, automobilů bylo pomálu, vojenská technika byla proti dnešku za hubičku atd. Četnictvo a policie dostalo s velkou slávou bicykly, automobil měla akorát pátračka, obecní policajti měli stejný pravomoce jako četnictvo a policie a vrcholem utrácení bylo stavění pevností na hranicích.
           Jinak teda první répa šla od roku 1918 s mírnými výkyvy ekonomicky stabilně dolů, sociálních problémů měli až nad hlavu a životní úroveň a z ní plynoucí požadavky na infrastrukturu byly mnohem menší než dnes (makadamová silnice byl v některých oblastech pomalu nadstandard).

          5. No, takhle. To je ofiko statistika, ze které ale na první pohled není vidět, že obce a Kraje zaměstnávají dalších 400 000 lidí, kteří jsou placení z veřejných prostředků. Dalšch 160 000 lidí je v různých neziskovkách, dotovaných firmách apod.

           Dohromady máš placených z „veřejných“ peněz skoro milion lidí a to je čtvrtina všech zaměstnanců, na který musí vydělat ty zbylý tři čtvrtiny.
           A už vůbec se nebavím např. o zemědělství… ;-)

          6. Nekde jsem videl cisla, ze za poslednich 16 let se pocet statem placenych lidi nafoukl 4x. Uz si ale nepamatuju, kde to bylo. Nechtelo se mi to verit, kdyz prece PeroCorkar a pak po nem i ObjimacStromu vzdy do voleb slibovali, ze se musi zestihlit statni sprava.

          7. Protože každej úředník má tendence generovat další úředníky (agendu) a optimálně úředníky sobě podřízené, čímž sám sebe posouvá výš.
           Funguje to tak i ve velkých firmách; prostě vedoucí mají tendence kumulovat podřízené a stávat se tak většími a důležitějšími. Pak to jednou za čas padne na držku, polovina těch lidí se vyháže protože ta firma to už neurve a po restartu se jede dál.

          8. ta staistika ovšem neříká, jaký procento příjmu toho milionu tvoří peníze od státu. Pokud budu dělat třeba festival a seženu si na to dotaci co mi pokreje 25 procent nákladů a zbytek seženu od soukromých dárců a sponzorů, tak sice teoreticky spadnu do toho milionu co bere peníze od státu, ale v reálu ty peníze od státu budou tvořit třeba 10 procent mých příjmů.
           Obce a kraje mají vlastní rozpočet a z části i vlastní zdroje příjmů (místní poplatky, daně z nemovitostí a tak). Ono by jim to sice šlo sebrat, jenže to by znamenalo, že tu agendu kterou stát na ty obce přehrál by musel nabrat zpátky.
           U těch neziskovek jde zase naprostá většina peněz do sportu, mládeže a pak do sociálních služeb. Zbytek je relativně hrst drobnejch. Pokud by stát sebral peníze těmhle neziskovkám, tak by zase musel nabrat část jejich agendy na sebe, takže by zase tak moc neušetřil, spíš prodělal, protože neziskovky mají větší či menší část příjmů z vlastních zdrojů, resp. od soukromých dárců, což by v případě převzetí agendy státem odpadlo (platím daně, tak co bych ještě měl státu dobrovolně přispívat). Stát moc dobře ví, proč spoustu věcí přehrál na neziskovky.
           Tomuhle všemu brát peníze by přineslo víc problému než užitku. I když samozřejmě, prostor pro šetření je.

          9. Jsem celkem přesvědčen, že obce a starostové zaměstnávají spoustu lidí naprosto zbytečně a to proto, že dílem můžou a dílem musí.

           Pokud by došlo ke zrušení velké části agendy, kterou musí anebo chtějí obce spravovat, nebyl by důvod zaměstnance obcí držet a prostředky na ně vynaložené by šly utratit jináč, nebo konkrétně – nemusely by se ty peníze poplatníkovi vůbec ukrást.

          10. ono by ovšem nedošlo ke zrušení ale k zpětvzetí, protože obce z velké části vykonávají agendu za stát. Takže to, co teď dělaj obce by nově dělal stát. Možná by k nějakému propouštění došlo. ale pochybuju. spíš by stát vytvořil nějaké řídící mezistupně

          11. My si furt nerozumíme. Zrušit jako zrušit. Prostě by ta agenda nebyla. Na katastru by nesedělo pět bab, ale dvě. Nikdo jinej by to práci nedělal, protože ta práce by neexistovala.

           Mmch – jen tak mezi námi – efektivita práce obecních anebo státních ouřadů je (čest výjimkám) tak tragická, že kdybys jich dvacet procent prostě vyhodil okamžitě na dlažbu a tomu zbytku udělal snímek pracovního dne a provedl pár korekcí, hovno by se stalo.

          12. Zkousel jsem ta cisla hledat, ale nedari se. Zatim jen vyplyva, ze za vsech vlad lidi ve statni sfere jen pribyvalo, pricemz za Necase se nekterym trosku seskrtaly mzdy, coz zpusobilo prechodnou usporu. Nic vic.

           Co ja mam zkusenost s nejruznejsimi urady, tak kdyby se vyhazela tretina lidi, na funkci rostlinare by to nemelo zadny vliv.

           Ja se pamatuju, jak na pocatku devadesatek chtel Bata koupit Ceske drahy. Rekl to rozumne, „prodejte mi Ceske drahy a vlaky budou jezdit vcas“. Bohuzel ale k tomu dodal, ze hned vyhazi tretinu lidi jako nepotrebnych, takze se prodej nekonal.

          13. Sysop: tohle je info z konce roku 2016 (pozor, číslo nezahrnuje dalších 500.000 lidí placených z veřejných rozpočtů nepřímo) a počty nadále stoupají a platy ještě více:

           „Počet státních zaměstnanců se od roku 2012 zvýšil zhruba o 23 tisíc na letošních 437 tisíc. V příštím roce by se přitom měl jejich počet zvýšit o dalších 7600.“

           Počty klesaly do konce NEčasovy vlády. Od té doby nárůst.

           https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/statni-sprava-bobtna-bernich-uredniku-ma-cesko-jen-o-tretinu/r~f313519e0cbd11e880d30cc47ab5f122/?redirected=1529661022

          14. To bych řekl, že 20% je ještě „konzervativní“ odhad, a to i bez zrušení nějaké zbytečné agendy. Ake úředník a jakýkoliv zaměstnanec státu je přeci volič, a jeho rodina taky, tak koho asi bude volit? Ty, kteří mu chtějí zrušit teplé místečko, keckdy pod definitivou? A všichni další, kdo jsou dnes aspoň částečně existenčně závislí na nějaké dávce, ty taky nebudou volit někoho, kdo by jim chtěl dávky osekat. Stát tedy nechal vypučet exekuční mafii (cca 800 tisíc lidí plus jejich rodinní příslušníci); mafii dávek na bydlení, úřednickou mafii.

           Tady je docela obsazeno :-(

          15. Nejvetsi for je, ze statni zamestnanci jsou presvedceni, ze vymysleli perpetum mobile, protoze kdyz jim nekdo rekne, ze si je platime z nasich dani, tak oni hned „ale my TAKY platime dane“. To je fakt utecha.

          16. Několikrát jsem se pokoušel vysvětlit státnímu zaměstnanci, že on daně neplatí. Podařilo se mi to jen v jednom případě, byl to učitel a se skřípěním zubů tedy připustil, že ty daně jsou jen virtuální položkou, no.

          17. Childeater: a zrovna ten učitel není úplně čistý případ, protože ve školství se poskytují běžné služby, které mají svou hodnotu, není to to úřad pro úřad. Hodnota tam v zásadě vzniká. A kromě toho hodně učiteků dnes působí v soukromém sektoru.

           Postavení „úředníka“, tedy někoho kdo se zabývá tím, aby úřad šlapal dokola a nic moc za to nevzniká, je jasné: ten je 100% zaměstnanec daňového poplatníka

          18. Stejně jako prodavač je zaměstnancem nakupujícího, žejo?
           Neni zaměstnancem daňového poplatníka. Je zaměstnancem toho kterého úřadu. To, že je placený z daní na věci nic nemění.
           Kdyby na mě začal zákazník řvát, že jsem jeho zaměstnancem, protože jsem placenej z toho co u nás koupil, asi bych ho rychle vypakoval.
           To, že jsou státní zaměstnanci přesvědčení že platí daně vyplývá z toho, že platový výměr mají na hrubou mzdu a dostávají čistou. Asi by se tomu nemělo říkat daň ale srážky, ale to není chyba toho zaměstnance, protože na na výplatní pásce mají napsáno daň.

          19. …když to tak vezmeš koukolem, tak by státní zaměstnanec mohl mít naprosto jednoduchou dekretovou mzdu, kde vůbec nemusí být nějaké daňové položky, sociální pojištění atd. Prostě jen cifra.

          20. Ono by asi záleželo na tom, co všechno se z hrubý mzdy počítá. Aby v tom pak nebyl ještě větší bordel než teď. Tohle je asi jednodušší, jeden vzorec pro všechny.
           Patrně by stačilo tomu u státních zaměstnanců říkat jinak. Místo daň psát srážky a místo plat třeba služné.

          21. ‚sluzne‘?

           Ano, to zni logicky.

           Ale nikdy by to neproslo, neni to v souladu s ‚hodnotami‘ a pomyslnou hierarchii…

          22. když to prošlo na vojně… Ale učitelé by asi řvali, že nejsou žádní slouhové :)

          23. Prodavač si to možná neuvědomuje, ale jeho vedoucí už možná ano a vysvětlí mu jaký je vztah mezi spokojeným klientem, příjmem společnosti a výplatou prodavače.
           Úřad je v roli predátora, který z pozice síly něco nařizuje a je placen z peněz, které pod pohrůžkou násilí nebo vězení dostane z lidí berňák (s represivním aparátem za zády).
           V zásadě se k nim tedy chovám, tak jak oni ke mě a nevynechám příležitost jim jejich nemorálnost a zbytečnost připomenout.

          24. Kdyby jen urad… ono to takto funguje vsude, kam deleguje stat svoji moc. Napriklad takove povinne ruceni ze zakona. Plati se za auta, ne za SPZ (RZ). To, ze neni mozne v jednom okamziku jet vice auty, je irelevantni.

           – staci treba se prestehovat, nebo nedopatrenim nezaplatit nejakou splatku pojistky, cokoli. Proste vytvorit nejaky bagatelni zavazek vuci pojistovne, treba par stovek.
           – pojistovna, ackoli pri sjednani povinneho ruceni si vyzada veskere kontaktni informace, na ktere pak chodi i reklamy, tak pro upominku zasadne pouzije Ceskou postu. Ani e-mail, ani DS. Proc? No protoze proste nemusi.
           – nyni vstupuje do hry nejaka vymahaci kancelar, ktera samozrejme od pojistovny dostane veskere kontakty a co udela? No v klidu posle zase jen dopis na adresu presne tak, jak to nefungovalo i pojistovne. A voila! Pripocita si „naklady vymahani“.
           – nasledne prichazi soud a jeho elektronicky platebak. Ten uz prijde DS, protoze mu to nastesti narizuje zakon. Nicmene, uz je to i s nabalenou vatou prostrednika a soudu, kteri se nazobali jen na tom, co namlatili do uni formulare ve Wordu.

           Zde to v lepsim pripade skonci, nicmene uz platite i za neco, co bylo dost mozna umyslne takto nastavene prave proto, abyste dali vydelat i dalsim.

           No, pokud se ale nezadari (jste treba na dva mesice pracovne nekde fprdeli a SMS z DS vam nedorazila), tak to navrhovatel predhodi exekutorovi. Zde story pokracuje dal:

           – exekutor bleskem behem par hodin posle exekucni prikaz do banky. Ta zablokuje pozadovanou castku na ucte. Soucasne s tim ma dluznik 30 dni na to, aby dluh splatil a tim usetri cca polovinu „sluzeb“ ktere si neobjednal.

           – banka ale sere z vysoka na to, ze dluznik chce uhradit dluh ze zablokovane castky, i kdyz je to treba v exekucni vyzve i takto uvedeno a zakon to pripousti. Dluzniku naser si a napapli dalsi chechtaky. Takze dluznik musi nekde schrastit dalsi penize, aby uhradil dluh. Sezene, zaplati. Banka je v pohode, veskere poplatky vytahne z dluznika, blokovana castka na ucte visi dal, dluh uz neexistuje.

           – exekutor dostal penize, treba je i poslal veriteli… ale on nema zadny casovy ramec, do kdy on musi ukoncit exekuci a odblokovat dluznikovi penize na uctu. Zitra? Za tyden? Za mesic? Za rok? No, mel by to udelat brzy, aby tim „neposkodil zajmy zucastnenych“, coz je hovno rikajici. Svoje prachy uz ma, dluznik ma smolika. A nebo se ceka na vsimne?

           Vsichni v tomto soukoli – pojistovna, vymahac, soud, exekutor, banka,… si prisli na svoje. A dluznik ma stale zablokovane penize. Jo, muze si podat stiznost, to pomuze.

           Toto je typicky system, kde se toci paradni penize, povinnosti jdou vyhradne na vrub nevolnika a prava nema zadna. Jen platit. Co na tom, ze to auto treba stoji nekde v servisu a uz treti mesic se ceka na nahradni dily. Stat vi nejlip, jak je to spravne. A proc to vzniklo? No proste proto, ze nevolnik neuhradil nejake vypalne. Ma pekne calovat a drzet zobak, povl jeden.

          25. Sysope, ještě dodej zcela reálnou situaci, kdy vyšší soudy doporučily již v roce 2014 nevymáhat povinné ručení za auta, která někde hnijí v kopřivách. Přesto to ČKP dělá a ty exekuce probíhají ještě dnes, jde o desítky milionů korun, zničené lidské existence …. a dovolání není.

          26. Podotýkám, pro neznalce, že ČKP je státní instituce, žádná pojišťovna, a žádné pojištění neposkytuje, jde o výpalné přímo do státní pokladny, policisté si za to kupují vznášedla na Vltavu, případně Passaty a BMW, ve kterých pak komplikují dopravu, zapříčiňují nehody, případně přímo zabíjejí lidi.

          27. Re: h72
           22.6.2018 v 22:28

           CKP je banda ultrazmrdu, ktera ma jedinou funkci: vydojit z lidi maximum bez ohledu na metody.

           Dvakrat v zivote jsem se s nima hadal quli dvema ruznym vecem. Vzdy jsem to nechal dojit az xoudu, pricemz jejich zastupce se nikdy nedostavil, takze jsme tam na sebe se sudim koukali sami dva a vzdy jsem to vyhral. Soudce mi rekl, ze to je bezna praxe, oni to tlaci az na krev a stale cekaji, ze protistrana cukne. Kdyz to dojde az ke stani, tak vedi, ze to projedou a vyserou se na to, aby se jim uz nezvedaly naklady. Maji spocitane, ze vic lidi vymekne a tim padem natvrdo jdou do soudnich sporu.

           I debata s temi jejich arogantnimi curaky po telefonu, to je take zazitek. Na jakykoli vecny argument hned odpovi „to je jen vas nazor“. Jak flasinet.

           Svine jedny zasrany. Par let byl od nich pokoj, od letoska zase dostali olej do soukoli a budou delat lidem peklo.

          28. zmrdi to jsou, ale jak na ně tu psal už myslím i DF a pokud se to zase rozjede, pořeší se to, pevně doufám. Teď sem náhodně našel třebas toto – https://www.ekonomickymagazin.cz/2018/01/jak-jsem-vyhral-svuj-maly-boj-s-ceskou-kancelari-pojistitelu/

          29. Obávám se, že je to eště horší – je to takovej ten cech, de facto soukromá organizace, ale stádem nadaná spoustou práv(omocí) bez povinností, bez kontroly a nějakýho dovolání.

          30. No ty woe, to je k posrání.. daň z příjmů je přímá daň na příjmy, ona nerozlišuje jestli jste státní zaměstnanec nebo zaměstnanec u soukromníka, nebo podnikatel. A ne hrubá mzda u zaměstnanců, nýbrž superhrubá mzda, to znamená, že vy máte příjem třeba hrubýho 30 tisíc, ale základ daně se vám počítá ze superhrubé mzdy cca 50 tisíc, takže vyplácnete daň z těch 50 tisíc což je cca 7 tisíc (pokud nemáte slevy na děti) a pak ještě z té hrubé mzdy, která je těch 30 tisíc vy zaplatíte sociální pojištění cca 2,3 tisíce a zdravotní pojištění cca 1,5 tisíce. Ta čísla jsou jen odhad, pro příklad.

          31. Já na to nemám nervy, shane ty vaše bludy, to je už do nebe volající..Podnikatel si může odepsat každých hovno, ovšem zaměstnanec si odepíše leda tak nervy. Podnikatel má tzv. daňovou minimalizaci, to znamená, minimalizace odváděných daní legálními postupy, vyhýbání se vyšším daním, úniky do daňových rájů, někteří lidé se vyhýbají platit daně ve svých státech, proto se stěhují do zemí, kde jsou výhodnější podmínky, to znamená nižší daňové sazby. Jiní neustále cestují z místa na místo, tím se vyhýbají tomu, že nejsou kvalifikovanými daňovými poplatníky. Další vychytávkou podnikatelů jsou tzv. daňové úniky, to znamená, že nepřiznávají skutečné příjmy nebo uplatňují podvodné nároky na daňové úlevy. Ty woe, přestaňte se shane srát do všech zaměstnanců.

          32. Poslechnou, Projímadlo, neserou a naučej se číst. Kde jsem psal něco o podnikatelích? Voni už jsou tak blbej, že ani neví na co reagujou.

          33. shane: Projímadlo si daj voni, já si dám kafe a cigaretu. O těch podnikatelích to píšu záměrně, aby si jejich hemisféry, až je jednou zapojí, uvědomily, že stát svými daněmi živí hlavně ti zaměstnanci, zaměstnanci jim živí i zdravotní a sociální systém, nikoliv podnikatelé nebo nějakej prťavej soukromníček, kteří koukaj jak se všemu, co souvisí s placením do státní kasy co nejlépe vyhnout.

          34. Osmitisícové město má na MěÚ, na agendě ŘP tři baby! Je to podle Vás málo, nebo moc? Na matrice jsou rovněž tři – málo či moc?

          35. Tahkle se to prece neda brat, zalezi na spadove oblasti, na poctu aut, atd.

           Rekneme takto: kdyz jsem sel na RV v JindroHradci, tak tam jsou troje dvere. V poledne neoznamena a nikde nepsana prestavka, takze clovek tam sedi jako debil, zmoula listek a hovno se deje. Je tam sest lidi, z toho dva vedouci, pro lidi otevreno 2,5 dne v tydnu. Bezne tam skejsnes minimalne hodinu, spis dve, pricemz jsi tak treti na rade. Bejt tam vic lidi, spacak s sebou.

           Srovnatelne velke Klatovy, ctyri lidi, z toho jeden vedouci, otevreno 2 dny v tydnu, nikdy jsem necekal dele, jak dvacet minut a to bylo plno.

           Jak je to mozne?

      2. dyť to tam ty debile blbej píšu, že jedinej problém je důchodový letadlo. Seš takovej kretén že ani nerozumíš psanýmu textu, nebo ses na čtení vysral a přečet sis akorát první řádek? Ty seš fakt neskutečnej čurák.

   2. Jinými slovy jsi napsal toto:

    Za 6000 let zaznamenané historie černý africký negroid nevynalezl nic. Ani psanou řeč, tkaný oděv, kalendář, pluh, silnici, most, železnici, loď, měrný systém, dokonce ani kolo. (Poznámka: Toto se týká čistokrevných negroidů). Není známo, že by kdy obdělával nějakou půdu či domestikoval nějaké zvíře pro své použití (ačkoliv se kolem něho vyskytovalo mnoho silných a poddajných zvířat). Jeho jediným známým prostředkem k dopravě zboží byl vršek jeho tvrdé, nekultivované hlavy. U přístřešku nepokročil dál než k běžné chatrči z bláta, jejíž konstrukce je schopen i bobr či ondatra.

    Bílá rasa přeplula oceány, využila řeky, zdolala hory, zúrodnila pouště a kolonizovala nejpustší ledovcová pole. Je zodpovědná za vynález tiskařského lisu, cementu, využití elektřiny, létání, raketové techniky, astronomie, dalekohledu, cestování do vesmíru, střelných zbraní, tranzistoru, rádia, televize, telefonu, žárovky, fotografie, filmu, gramofonu, elektrické baterie, automobilu, parního stroje, železniční dopravy, mikroskopu, počítače a milionů dalších technických zázraků. Objevila nespočet lékařských postupů, neuvěřitelných aplikací, vědeckých postupů atd. Mezi její příslušníky patřily takové osobnosti jako Sokrates, Aristoteles, Platón, Homér, Tacitus, Julius César, Napoleon, Vilém Dobyvatel, Marco Polo, Washington, Jefferson, Bach, Beethoven, Mozart, Magellan, Kolumbus, Cabot, Edison, Graham Bell, Pasteur, Leeuwenhoek, Mendel, Darwin, Newton, Galileo, Watt, Ford, Da Vinci, Poe, Tennyson a tisíce dalších význačných lidí, kteří něco dokázali.

    1. To je ta evoluce…
     Bílá rasa je potomstvem neschopných pračlověků, vytlačených úspěšnými černými africkými negroidy z bohaté Afriky do nehostinné Evropy, kde z větší části vychcípali a někteří se halt dokázali přizpůsobit a přežít, zatímco ty úspěšné nic netlačilo a tak zůstali na původní úrovni…
     Ostatně černí afričtí negroidi jsou potomstvem neschopných opic, vytlačených úspěšnými předchůdci goril a šimpanzů z bohatého pralesa do nehostinných stepí, kde z větší části vychcípali a někteří se halt dokázali přizpůsobit a přežít, zatímco ty úspěšné nic netlačilo a tak zůstali na původní úrovni…
     Je nakonec možné, že i osídlení souše proběhlo stejným procesem…

     1. jizlivec: Motivace hominidů k přechodu do africké stepi a následně do evropských lesů přes arabský poloostrov byla změna klimatu a to ústup saharských deštných pralesů, jednoduše předchůdcům lidí mizel les před očima, tak se museli přizpůsobit.

      1. Správně, díky za doplnění…
       V zásadě je ovšem jedno, zda dojde k přemnožení absolutnímu (více jedinců v původních podmínkách) nebo relativnímu (zúžení biotopu) – obojí vede k vytěsnění části populace mimo původní biotop (kde buď vyhyne, nebo se přizpůsobí a případně si časem vytvoří podmínky i lepší než původní) a setrvání části populace v původním biotopu (kde může degenerovat, případně s jeho dalším zúžením až zánikem zcela vyhynout)…
       A pointa je v tom, že potomstvo těch původně méně úspěšných (v boji o zdroje) je pak nakonec úspěšnější…

       1. Tím neodpovídáte na otázku jak je možné že v nehostiné krajině lidé plodí více potomstva než jinde. Logicky málo zdrojů = málo dospělých, vymírání a né přemnožených 1,4 miliardy muslimů hrnoucích se do evropy. někdo tam tu afriku kurevsky dobře vykrmuje.

    2. On ten mozek neni vsechno. Vcera se zena rozcilovala, ze se pipla s cuketama, micha jim hnojiva, stavi zvysene zahony, cerpa moudra z Internetu, ja ji tam delam zavlazovaci system… a ona pak urodu sklidi plisen. Uplne jendoduchy, primitivni organismus.

     1. Není od vás hezké své ženě hovořit jako o primitivním organismu.

   3. servisdok: Primitivní opice budou v Německu a Velké Británii pobírat sociální a jiné dávky. Pracovat nebudou.
    Kdo chce důkaz, má ho mít: https://www.youtube.com/watch?v=vaXABMy6GKY

    1. Tak pokud primitivní opice dokázaly nepracovat a pobírat sociální dávky, jsou z pohledu evoluce výše než ta pseudonadřazená bílá rasa.
     Pokud běloch pracuje, aby uživil černocha, došlo dokonce k zotročení bílé rasy.

     1. Childeater: To máte pravdu, ale otrokářem nejsou černoši. Otrokářem jsou bělošští pseudohumanisté, kteří zotročili pracující bílé a rovněž i barevné, za účelem pumpnout pracující bílé o co nejvíc peněz.

     2. Tak. Nalejme si cisteho vina – pokud budu mit to stesti, ze budu spokojene zit v jednodussich podminkach bez prace, pak jsem na tom vyrazne lepe nez nekdo, kdo sice ma hmotne statky, ale vecne je ve stresu a vetsinu zivota travi makanim na nekoho jineho.

      Cele je to postavene na tom, ze lidi jsou vychovavani k tomu, aby byli soucasti systemu, makali v nem a na nej. Pak se lehce stane, ze vyzirka, pokud ziska podporu tech ‚spravnych‘, si v tom muze nejen spokojene zit, ale jeste se i mnozit.

      1. To je vedlejší efekt sociálního státu. Jednak vyprodukuje černé pasažéry kteří systém pouze dojí a druhak lidi zbavuje schopnosti a ochoty postarat se sám o sebe. U nás to ještě zesílili komunisté, protože ti lidem vyloženě bránili starat se sám o sebe a lidi si na to zvykli natolik, že nezanedbatelná část populace považuje za své právo aby se o ně někdo postaral. A rozhodně tím nemyslím jen cikány. Mám dokonce pocit, že kdyby byl sociální stát přes noc zrušen, tak sskupina která by s tím měla nejmenší problém by byli právě cikáni.

       1. Nesvádějte neschopnost lidí se o sebe postarat na bejvalou socialistickou paralelní společnost. Dříve se s vámi nikdo nesral, mateřská půl roku a švihem do práce, dítě do jeslí, žádný sociální dávky, které by vám umožňovaly roky parazitovat na tom systému. Kdo nepracoval, byl příživník a šup do kriminálu. Minulej systém vám rozhodně neumožnil válet se na gauči, brát sociální dávky a půjčovat si i na dovolenou nebo na dárky k vánocům. Dal se obejít, samozřejmě, jako každý systém, vekslák dělal třeba taxikáře a pak si ještě přivydělával třeba na černo tím, že šmelil valuty. Systém to nebyl rozhodně dokonalej, to ještě nikdo nevymyslel takovej systém, kterej by byl dokonalej a vyhovoval úplně všem lidem. Lidé se učí velmi rychle jak obejít jakýkoliv systém. Takže žvanit, že vás minulej systém rozmazloval v tom smyslu, že vám bránil se starat sám o sebe, je totální zhovadilost. Lidi se o sebe starali velice dobře – ty mně tvrdý Sparty, já tobě čerstvý ledvinky.

       2. Přesně. Nepamatuju se z bolšánova reálsocialismu, že by se speciálně třeba cigáni flákali na gaučích takovým brutálním způsobem, jako dneska.
        Nesměl by totiž vůbec vystrčit rypák z baráku, aby ho náhodou neprolustroval esenbák a nezjistil, že nemá v občance razítko zaměstnavatele.
        Ale jo, brali nějaké „dávky“ i tenkrát, nebyly to ale dávky – například obecní národní výbor platil veškeré energie do baráku, ve kterém ti cigáni bydleli. Že by jim ale přímo někdo vyplácel kromě mizerných invalidních důchodů na hlavu něco jiného, tak to bylo vyloučeno.
        Museli makat úplně stejně jako gádža, dobře, třebas v „podřadnějších“ profesích, ale popravdě – lepší kopáče výkopů pro kabely či plyn byste mezi gádži těžko hledali.
        Mezi bílou populací to bylo zase jinak – prostě bylo 95% normálních lidí vychovaných rodiči tak, že si prostě nedovolili se flákat a bylo prostě automatický, že po maturitě či po vyučení a následné vojně si okamžitě všichni hledali zaměstnání, pokud jej už dávno před vojnou neměli zajištěno. Spousta mladých lidí se totiž po skončení devítiletky šla učit, nebo do konkrétní školy přímo pro konkrétní podnik, který VŽDY tuhle konkrétní výuku platil. A po absolvování ZVS měl takový člověk povinnost v podniku zůstat určitou dobu, aby mu prací splatil náklady na tu výuku. Pokud nechtěl, musel dotyčnému podniku uhradit všechny náklady na jeho studium. Jestli tohle nepokládáte za naprosto spravedlivý systém, tak už nevím, co by to jiného mohlo být.

        Parazitovat na tehdejším systému bylo NESMÍRNĚ těžké a většinou to končilo když ne podmínkou za příživu, tak při opakování pokusu o parazitování rokem-dvěma natvrdo. To samý například placení alimentů – neexistovalo, pokud to automaticky na základě soudního rozhodnutí nesrážel zaměstnavatel, tak stačilo 2x – 3x při pokusu o poflakování nezaplatit a šel jste natvrdo.
        Trestný čin, resp. „odměna“ za neplacení výživného byla postavena na roveň zhruba asi těžkému ublížení na zdraví s následkem smrti.

        Dnes je to kompletně zparchantělé jak s těmi školami, tak s náklady na jejich absolvování, nebo s tou ZVS. A pozor – ne každý se učil či studoval pro nějaký konkrétní podnik – v tom případě to studium stálo rodiče desetitisíce korun ročně – přesně jako moje. Já se pro nikoho konkrétního neučil a nematuroval, chtěl jsem si rozhodnout sám, kde a jak budu pracovat ve svém oboru. Měl jsem na svou dobu docela štěstí, že se mi všechno víceméně povedlo. Dílem jsem opravdu měl zprdelekliku, každý maturant či učeň zdaleka takovou kliku neměl a musel pak vzít zavděk tím, co bylo nejblíž, nebo nejblíž jeho oboru, nebo spíš kde bylo místo. Nezapomínat na to, že zákonem zakotveno bylo sice právo na práci, ale už nikoliv právo na konkrétní pracovní místo, jak si někteří dneska představují.
        Na šmelení se zbožím a vekslování každej nervy a čas neměl, to je těch zbylých 5%, které nemakaly a kterážto menšina byla pohříchu soustředěna jen ve větších a velkých městech, která měla Tuzex.

        1. servisdok: Vy jste legrační. Ten systém svojí podstatou flákače produkoval. Všichni měli stejné příjmy, ať makali nebo ne. Takže většina lidí se nepředřela, protože výsledkem většího nasazení byla možná stovka na prémiích a hlavně zpevnění norem. Lidi chodili do zaměstnání, ne pracovat. Znám dva lidi, co se chodili do práce vyspat a po večerech řešili melouchy.
         Za komančů jsem absolvoval spoustu brigád a jediné místo, kde se lidi neflákali, byla drůbeží jatka, kde se dělalo na lince a bylo třeba stíhat takt linky. Paradoxně tam dělaly jen starší ženské, protože za tu dřinu bylo jen pár šupů.

         1. Za minuleho totace jsem byl na hodne brigadach a vsude to bylo v ukole. Makalo se a vydelalo se. Panelarna, cihelna, umyvani mrtvol ve spitale, vsechno mozne v zemedlstvi. Flakace nepamatuju. To tak mozna v hodinovych profesich, ale tam by sel brigadnicit jen lenoch.

         2. No, a dnes ten systém produkuje nejen flákače, ale i vychcaný podnikatele, hafo vysokoškoláků, pro které není uplatnění, protože byrokratický aparát už je nafouknutý do takových rozměrů, že za chvíli už nebude nikdo, kdo by skutečně pracoval, ve velkých městech už je problém sehnat šikovnýho instalatéra, malíře pokojů, zedníka, obkladače apod. Řemeslníci jsou úzký profilový „zboží“, něco jako dříve džíny origo Levis Strauss. Firmy fungují tak, že v nich je deset „manažerů“ a do terénu vysílají na práci jednoho dělňase, kterýho někde seženou a kterej maká, aby uživil těch pět „inžinýrů“ v tom kanclu. A běda, když chcete něco skutečně „speciálního“, tak je ta firma v prdeli, protože na to nemá kvalifikovaného řemeslníka, kterej by to skutečně uměl. Co se týká norem, těch je tolik, že už se v nich nevyznají ani ti, kteří je produkují, to samé platí o justici a Zákoně.
          Že v závodě na drůbežích jatkách pracovaly jen ženy, jste krásně demonstroval, že ženská zvládne nejen makat na jatkách nebo v továrně na zbraně, a to bohužel za pár šupů, ale v podstatě vás zastoupí úplně všude a přitom ještě umí rodit a starat se o děcka. To pro vás není zrovna dobrá vizitka, cyklisto brigádníku.

         3. Proč myslíte, že si ty západní státy musely dovážet skutečnou pracovní sílu? Jste vystoupil v Londýně z letadla a přihopkali Indové vám pro kufry, to samé v hotelích, tam jste nepotkal Brita, všechny práce i v kuchyni, snad kromě šéfkuchaře, všechno cizí národnosti, takhle to fungovalo v každé řemeslné profesi, samozřejmě, protože západní svět byl zahlcený školami, nikdo nechtěl makat, každej studoval, anebo bral dávky. Přesně do týhle prdele jste se teď dostal, cyklisto. Proto vám sem hrnou ty migranty, protože nějaký ichtylní mozek vyprodukoval, že budou makat v těch řemeslných profesích jako tenkrát na západě ti Indové, hovno, jediní kdo pracují jsou Ukrajinci a slovanský národnosti, negr z Afriky vám instalatéra fakt dělat nebude, ten já rád, že trefí s pomocí neziskové organizace na správnou loď a umí na displeji mobilu vyťukat anglicky „help me“.

   4. shane, mrkněte se na ten příslušný díl. Ty jejich děcka v počtu 7-11 jsou všechna naživu! Bylo to okolo toho jednoho zbořeniska naskládané, jak když rozložíš větší matrjošku vole, nikdo mrtvej, jenom tak 6-8 hladových krků, neboť ty nejstarší kousky už někde něco dělaly, tři z nich přebíraly bordel po bohatších na tom smetišti s protagonisty seriálu.
    To je klasickej argument hňupů, že mají namrdáno tolik šušňů preventivně, že přímo počítají s tím, že jim polovička odpadne. To platilo možná tak před 50 lety, ale ne dneska – dneska je z toho oblíbený klišé. Když se ale podíváte na reál, tak zjistíte, že je všecko jinak a nejsou to už rodiny, ale doslova celé klany.

 8. Sestra Ratchedová.

 9. Italský ministr vnitra Matteo Salvini po středečním jednání se svým rakouským protějškem Herbertem Kicklem a s rakouským vicekancléřem Heinzem-Christianem Strachem pohrozil, že jeho země přehodnotí své finanční příspěvky Evropské unii, jestliže současná osmadvacítka nezmění svůj přístup k migrantům.

  1. Tak Italové mají horkou krev jako Maďaři, to nejsou nedomrlí ťuňti, kteří si nechají srát do nekonečna na hlavu. A Rakušáci taky nejsou zrovna chcípáčci, kteří se nechají někým dobrovolně převálcovat jak těsto na nudle.

   1. Rakušáci se nechají převálcovat kdykoli a kýmkoli, ty zajímá kdy má sestřenice krámy a jestli má soused většího John Deera.

    1. Skutečně? Takže chcete tím naznačit, že Rakušané se zhlédli v kultu Fritzla? To je ovšem horší, než jsme doufali. Takže poruchy obsahu myšlení, to bludné přesvědčení, se už vyskytují i u nich? Takže se přidají k těm ostatním, kteří mají nesprávné, mylné přesvědčení, které si udržují přesto, že ostatní jej nesdílí a ani není akceptováno dalšími příslušníky té kultury. Nejhorší je, že u těchto lidí shledáváme tzv. nevývratnost těch bludů, nelze je vyvrátit žádnými logickými argumenty. Dříve tím byla pověstná Církev, než došlo k její reformaci a bohužel k novým poruchám obsahu myšlení. Jedná se zde o bludy, které se rozvíjejí postupně, předchází jim bludná nálada (Havel to nazýval – blbá nálada), je to neurčitý pocit, že svět se mění, pak nastává formování bludu, bludová interpretace, systemizace bludu s vytvořením systému do sebe logicky zapadajících bludů. Lézí pravé hemisféry tedy trpí tím pádem každý třetí Rakušan. No, to je špatná zpráva. Postižených oblastí již je opravdu hodně, nevývratností bludů už trpí velká část civilizace.

     1. Omlouvám se – nerozumím ni ň z toho textu, který jste napsal.
      Respektive rozumím slovům, ale nerozumím tomu, jak jsou poskládaný.
      Zkuste mi to napsat jako úplnému idiotovi, třeba se chytím.

      1. I ty, Brutte? To ovšem mění situaci, když dovolí váš intelekt, tak zrovna tento komentář, by rád můj intelekt, ponechal v této původní sofistikované formě. Globální vesnice nemusí vědět všechno.

      2. je to psáno ironicky

      3. Childeater: Abyste neřekl, že jsem sketa skeťácká, jednu indícii k postupnému rozklíčování mého komentáře vám dám, informace je skutečně čerstvá (případ to není první a bohužel ani poslední) https://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/227970-vatikansky-diplomat-se-priznal-siril-detska-intimni-videa/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017