Pořád vám to budeme připomínat aneb My jsme Češi - zpět na článek

komentářů 462

 1. například, kurnik šopa, středověk začíná založením Nového Říma kolem roku 350n.l. a končí dobytím oného jako Konstantinopole kolem 1450, takže ta Pšovanka či Srbka Ludmila, poté svatá, žila na konci středního středověku

  1. Není to spíš tak, že středověk se počítá období kolem r. 470n.l. tedy zánikem říše Západořímské? Nehádám se, jen jsem někde četl, že historici to takto berou. I když přesné datum zániku říše Západořímské se stanovit asi nedá, neboť to byl pozvolný proces, trvající několik desetiletí.

   1. S tím pozvolným procesem máte recht, protože středověk je v podstatě historická éra mezi pádem římské říše a renesancí. Takže ho můžeme datovat řekněme od 5. století do 15. století, kdy byla objevena Amerika. Středověk byl vlastně takovým obdobím feudalismu a rytířů, černé smrti, křížových výprav a v podstatě takovým budováním velkých katedrál. Do středověku se řadí i stoletá válka, to byl ten otřesně vleklý konflikt mezi Anglií a Francií.

    1. Jiná definice je, že středověk byla éra kdy byla Evropa pod neustálým útoky ze všech stran v defenzivě:
     – z jihu a východu nejprve Peršané, Berberové, pak arabové a muslimové.
     – z východu nejrůznější kočovné kmeny, počínaje římskými „barbary“ přes Maďary až po Tatary.
     – ze severu skandinávské nájezdníky – Vikingy a ostatní svoloč.

     K tomu odříznutý dálný obchod kvůli neprostupnosti Asie a středozemního/rudého moře.
     A epidemie nemocí. A občasná neúdora a hladomor.

     Teprve když se Evropa dokázala ubránit a všechny zdroje ohrožení buď zlikvidovat a vyhnat, nebo zcivilizovat, nebo alespoň stabilizovat hranice, a ekonomika se mohla přeorientovat na vytváření nadvýroby spotřebovatelné k nějakému masivnějšímu obchodu, dalo se začít uvažovat o obnově obchodních cest – a tím pak začal novověk.

 2. Britské listy jsou neeokomunistická vítačská žumpa, jejich články nemá moc smysl komentovat. Pokud bych to komentoval, tak spíš než obsah článku by mě zajímalo, jak ta dáma, která neumí ani slovo česky, ve Skotsku sehnala dost relevantní literatury, aby mohla dělat závěry o českém školství a to dokonce pro doktorskou práci, kde musí citovat ze spousty zdrojů a obhajovat “vědecký přínos”.

  1. Absolventka bohemistiky neumí ani slovo česky?

  2. Tady si dovolím poznamenat, že BL nejsou neokomunistická žumpa, ale spíše neoliberalistická. . Komunismus je doktrína, která hlásá beztřídní společnost, nikoliv, že vás zbaví historie, nebo že vám udělá její reformaci. Zabývá se hlavně i ekonomickými aspekty v takové rovině, že je zde přímá konfrontace mezi kapitalismem a komunismem. Neoliberál bude klidně dámu poslouchat a otevře ji prostor v podstatě pro cokoliv, protože liberalismus je doktrína, která vyzdvihuje svobodu jednotlivce (i když je to třeba demagog nebo blb nebo amorální kreatura) a liberál zastává i progresivní společenské reformy, čímž otvírá prostor pro reformace a to bez ohledu na následky pro tu konkrétní společnost.

 3. Mě naopak ten pohled zvenčí připadá zajímavý. Třeba tohle nebyla špatná knížka:
  https://www.databazeknih.cz/knihy/cesi-a-zeme-koruny-ceske-69087
  Rád bych si přečetl třeba dějiny I. světové války z pera Švéda či Švýcara.
  Ženština je multikulturní slepice, jinak by ji do blistů nezvali.

 4. Britské listy jsou udavačská žumpa.

 5. Což takhle na ten původní článek odkázat?

   1. Na video nemám chuť koukat.
    Kařdopádně pokud je jeho jádrem tvrzení, že narativ českého školního dějepisu je národovecky omezený, nelze s ním než souhlasit.
    On tady pán, co plete páté přes deváté se staroslověnskou liturgií, ignorovav třeba docela fajn kurtoazní lyriku při pozdně přemyslovském dvoře, arci provozovanou německy, je toho dobrým dokladem.

    1. Jen to zkoukněte, začátek a konec se dá přeskočit, takže to vyjde na 10 min.
     Jádro není omezenost, ale vůbec to, že máme nějaký společný příběh.

    2. podotek: Tak já si myslím, že důležitá byla hlavně Zlatá bula sicilská, to byla základní listina českého středověkého státu, která uznávala Moravu a pražskou diecézi za nedílnou součást Českého království. A pak byla důležitá ještě Zlatá bula Karla IV. Jednalo se o plnou právní a politickou nezávislost Českého království a zajišťovala českému králi první místo mezi kurfiřty. Takže tohle když budou děti vědět, tak je jedině dobře, protože si pak uvědomí, že dnes jejich stát nemá žádnou nezávislost a je zcela v područí rozhodnutí z Bruselu. O nějakém prvenství to už ani nemůže být řeč. Takže nějaké vymazávání naší historie po vzoru nějaké anglické reformace, kde zřejmě ve školách musí jet už jiný učební program a možná už učí malé Brity, že anglická královna vyšla z džungle a její syn byl Mauglí, si my nemusíme nechat líbit, neboť oni mají plnou zemi těch potomků svých bývalých otroků, a ti jsou asi skutečně naštvaní, a to skutečně musí být záhul na psychiku jak prase, protože Anglie kdysi dávno bývala skutečně mocnost a teď je to spíše taková budoucí no-go zóna.

     1. Mocnost je to pořád., pořád mají silnou armádu, námořnictvo,i ekonomický potenciál.
      Budou si muset vytvořit nový společný příběh, když je nějaká země 2500 let bělošská, tak nejde dát Mašukulumbovi občanství a čekat, že z něj bude dokonalý Angličan…

      1. Potencial dejme tomu, armadu, letectvo a namornictvo rozhodne ne. Uz od casu Blaira akorat skrtaj a redukujou. V Lybii jim nakonec museli zachranovat prdel amici, jinak vazne hrozilo, ze jim Kaddafi nakope prdel.
       Jinak mezi velmoce opravdu patri, prevazne diky jejich kontaktum a vazbam na byvale imperium.

       1. Však já vím, lodě bez moderních raket, nyní jsou bez bojeschopné letadlové lodi… Ale nemyslím, že by to nedokázali překonat, pokud by opravdu hořelo.

        1. Kdyby na tom Argentina nebyla jeste hur, tak Faery uz davno nejsou Britske. Uz dobrych par let Britanie nema na obranu Faer prostredky. Kdyby to opravdu horelo u nich na ostrovech, tak to prekousnou. Kdyby to horelo nekde jinde a NATO bude mit zrovna volne prostredky, tak to prekousnou. Ale Britanie jako takove nema prostredky. Posledni roky se ve velkem ladily(a stale ladi, jen se o tom uz tolik nepise) motory posledni rady lodi(a ty motory neni mozne opravit na mori svepomoci, bud mas nahradni blok/dil, nebo nemas, nelze vyrobit podobne, jako se vyrabely jeste pred 30 lety. Ale letadlovka vypada zatim jakz takz funkcne, ted uz jenom hen ty letadla :D

         1. Ve kterém roce předběhl počet admirálů počet válečných lodí? :-)

         2. No, Faery britske nie su. Dobrych 1000 rokov. Vlastne, britske nikdy neboli…

          1. Von myslel Falklandy, tipuju.

          2. Iste. Ale ked som to videl napisane hned dvakrat, nemohol som si odpustit smartass poznamku.

    3. to podotek

     I jen se koukněte, Kirsten McMullan, PhD. je opravdu šarmantní dáma ! (vypadá, že si o ni už dlouho nikdo ani kolo neopřel). I Čudlík zdatně sekunduje.

     Ne fakt, stojí to za vidění: vystupuje tam typová (typizovaná) školozmrdice, absolventka společenských věd, která si ze studia udělala smysl života (no prosím, když ji to baví, je to její věc), ale s dosažením PhD. již není schopna kontrolovat vlastní akademickou nadutost. Stává se z ní lepšolid (jelitář), který ví všechno lépe a je ochoten vám do omrzení kázat, jak vy všechno děláte blbě. Tohle je typický produkt neomarxistického školství. Tito lidé společnosti nikdy nepřispějí (kromě svých blbých řečí) žádnou měřitelnou hodnotou, zůstanou navždy školskými krysami, v horším případě se vydají do politiky; a my jim to platíme ze svých daní. Přesně tyhlety EU potřebuje, aby vám vysvětlili, že nemáte dostatečný rozhled, ničemu nerozumíte a vlastně ani nemáte právo na vlastní názor. Neboť jakékoli národní cítění, sounáležitost s historií a národní hrdost je třeba potlačit všemi prostředky. Nedivím se, že autora zvedla ze židle; já bych se z ní poblil.

     Něco mi říká, že teoretičku by mohlo vyléčit pouze praktické multikulturní obohacení.

     1. Taky jsem si vzpomněl na úsloví, že krása jejich žen udělala z Angličanů nejslavnější mořeplavce…

      1. a jejich kuchařské umění. I když teda původní anglická kuchyně je sice výrazně specifická, ale špatný mi to nepřišlo.

 6. Je nepripustne aby rozhodovala…o cem rozhoduje, smim li se zeptat? Racite miti Vy patent na jediny mozny vyklad nasi historie? Coz takhle koncetinou si trhnouti?

 7. Kráva neví o české historii lautr nic a jen tak papouškuje multikulturalistické plky.
  Nechutnou perlou je výrok „Važte se na svou kulturu, zpívejte své lidové písně a tak, ale nezakládejte na tom svou politiku“.

  1. Pockat, takze zpivat jeste smime?

   1. Podle toho, co a kde.

   2. Jo, zpívat si prý smíme koledy, ale běda, když si budete pamatovat svou historii. Jak říkám, od té doby, co Britové už nemají žádného Clementa Attleeho, to s nimi šlo jenom s kopce. Byl to totiž on, který zavedl státní zdravotnictví, aby byla zdravotní péče dostupná všem, znárodnil Anglickou banku, doly a další průmyslová odvětví, aby kapitál zůstával hlavně tzv. doma. Byl to on, kdo dal nezávislost a svobodu několika britským koloniím, dokonce i Indii a Pákistánu. Líbat ruce by mu Britové měli, sochu postavit, ale to oni ne, pýcha předchází pád.

    1. S tím znárodněním se mu to teda moc nepovedlo.

    2. Attlee byl blb co zkurvil na co sahnul. Britskou ekonomiku poslal do hajzlu takovym zpusobem, ze byli dokonce nuceni ZPRISNOVAT pridelovy system. Po valce!
     Celkem me neprekvapuje ze imponuje nekomu jako jsi ty.

     1. shane: Fabianismus najel skvěle, bylo po válce, vy víte hovno, jak vypadá země po válce, jak vypadá její hospodářství a politika a sociální program se musí vybudovat, Attlee byl ministerským předsedou jen do roku 1951, zkurvili to totálně pak sociální demokraté, protože ti kam se vrtli, v jakékoliv zemi, tam to vždycky s tím jejich liberálním kapitalismem a bohatnutím jen těch vyvolených a zvýhodňováním stálo za hovno.

      1. Pojmem socialni demokrat oznacujes v britske politice konkretne co? Jakztakz blizko k tomu maj labouristi, jenze labourista byl prave Attlee. Pred nim a po nem byl konzervativec Churchill.
       Snad i Sovetsky svaz se z valecnych nasledku vyhrabal driv jak Britanie. Povalecny propad Britanie zastavila az Thatcherova. Mezitim stacili prijit o vetsinu prumyslu a politickeho vlivu a Attlee byl ten, kdo ten proces nastartoval.
       Resume – jako obycejne vis o historii prd.

       1. Jinak Attlee byl v zásadě slušný člověk, Churchill se mu sice posmíval, ale zároveň nestrpěl, aby ho urážel kdokoli jiný. To jsou ty paradoxy socialismu, že upřímně míněné snažení v zásadě dobrých lidí vede ke špatným koncům.

       2. Ježišikriste, jestli vy máte nějaký titul, tak já už se za vás dopředu stydím. Labouristická strana vznikla jako britská politická strana roku 1900, byla to aliance odborářů a socialistických klubů, nikoliv sociálních klubů, ty nuance, vnímáte ty nuance? V roce 1926 dostala mandáty a začala se tak ofiko nazývat. 1922 vystřídala Liberální stranu. První labouristickou vládu vytvořil Ramsay McDonald a v roce 1945 dosáhla většiny v čele právě s Attleeem. USA sledovalo bedlivě, co se děje po válce v Evropě a když zjistil generál Marshall, že v Anglii to nevede typická kapitalistická vláda, že se mu po západní Evropě prohánějí socialisté, nikoliv sociální demokraté, jak se původně myslelo, tak navrhl okamžitě v roce 1947 tzv. Marshallův plán a tím si koupil v roce 1951 i Anglii, protože Attlee už nebyl ministerským předsedou a nastoupili britský soc.dem., protože ti mají v programu nic neznárodňovat a jet liberální kapitalismus a sociální program nikoliv dle ideologie, nýbrž dle výhodnosti!

        1. No tě prsk.

        2. Ty vogo to je materiál :O

         1. Tohle je materiál, už tlačí německá ministryně obrany na německou soc.dem., prej „konečné řešení“ Ruska, nejdříve Židi, teď Rusové, tož si počkám na vyjádření dalších zemí z NATO. To bude Putin zírat, že je na seznamu „konečného řešení“ http://berliner-express.com/2018/06/von-der-leyen-nato-darf-erstschlag-gegen-russland-nicht-ausschliessen/

          1. Ta baba ma knira! Jestli i to ciro je odbarveny, mozna by dala patku…

          2. Teda Sysope, čeho vy si nevšimnete :o). „Konečné řešení ruské otázky..“ ty kráso, jestli to není novinářská kachna, tak se Němci úplně zbláznili.

          3. Re: ex.lex
           18.6.2018 v 18:34

           Ona ‚jen dela svoji praci‘. Ty pindy jsou nähmlich to stejne,co cinta Stoltenberg a nebo PetaPaja. Podstatne je,jestli by na to Germani meli chechtaky. A v soucasnosti nemuzou nemecti prumyslnici prijit svoji vlade na jmeno a to hned z nekolika duvodu – imigrace, ruske sankce, predposranost z USA. Takze zustane jen u vlhkych snu tady te pindy.

          4. No, tak to je skvělý, být ministrem a v klidu prohlašovat, že je potřeba konečné řešení otázky Putinovců, kdyby tohle kdokoliv z nás napsal na net, okamžitě jsme označeni za nacisty, dostaneme okamžitě zákaz psát, ovšem jakmile to řekne ministr, navíc ministr země, která provedla největší genocidu lidí v historii, je to ok? Když tady Okamurovci řeknou, že nesouhlasí s migrací, a že koncentrák v Letech byl pseudokoncentrák, jsou tajnými službami označeni za extrémisty a bůh ví co ještě, a ministryně Německa, která má být denacifikovaná do morku kostí, je v poho, a klidně nabádá ostatní k likvidaci Rusů jako by se nechumelilo. To taky za chvíli může nabádat k likvidaci všech Slovanů.. No tak jako sorry, ale tohle je jak ze špatnýho filmu.

          5. Re: ex.lex
           18.6.2018 v 19:38

           Tak ono Nemecko nijak timto nevybocuje ze svoji tradice, ze kazdy ministr vcetne kanclere, si tam dela a rika, co chce. Po strance prumyslu je to jasny tahoun, ale v politice maji bordel, ze to by jeden cumel.

          6. No, tak k čemu pak byla ta denacifikace? Opět fraška? Tam je to skutečně jak blázinec, Merkel pozve půlku planety, pak zjistí, že to asi byla chyba, v Mnichově už se bojíte vyjít na ulici, je to samej černoch, ministryně se pasuje na Hitlera č. 2 a potáhne na Rusa, místo aby vyřešila vlastní no-go zóny a starala se o bezpečnost ve své zemi, já normálně na konspiračky nejsem, ale někdy mám pocit, že v tom Německu ti politici mají fakt „čip v hlavě“ a někdo je ovládá na dálku. Oni jsou normálně nesvéprávní, takhle iracionálně se choval snad jen Pol Pot, kterej si vyvraždil skoro celej svůj národ.

          7. Re: ex.lex
           18.6.2018 v 20:40

           Denacifikace? Kde?? Cca 600 SSaku zustalo na svych mistech v uradech, kde byli i predtim. Par typku dostalo na prdel v Norimberku a nekteri zdrhli do Jizni Ameriky, dalo by se to spocitat na prstech. Jedni levicaci nahradili jine levicaky a jelo se dal. Fura myslenek zustala.

           Nasi politici na tom nejsou vyrazne lepe, stacilo si poslechnout Zilku v kauze Vrzal. Uplne stejnej debil. Mame jak extremisty, co by nejradeji srovnali USA se zemi, tak exremisty, co vidi v Rusku Lenina.

           Nemecko neni vyjimka. Kdyz se podivam do Britanie, podobne panoptikum. Ja nevim, jak to ti lidi delaji, ze si vybiraji do vedoucich funkci takove voly/kravy.

           Nemecko samozrejme nikam nepotahne. Nema na to ani prachy, ani vybavu, ani odvahu.

          8. Ale já vím, kde skončili SS, taky vím, koho zaučovali, ovšem, že se to fakt bude opakovat, skoro jak přes kopírák, tentokrát opět likvidací nejen vlastního národa ale i Rusů, to si můj optimismus nepřipouštěl. Tak o naší politické scéně si nedělám iluze, protože cizí tajný služby splnily co si předsevzaly a dokonáno bylo. Ono už pro mě alarmující bylo, když máte ministra obrany herce, tohle by u Amís nebo Rusů nebo Číňanů absolutně nemohlo projít, tam jsou to vojenští profíci, to samé tajné služby a vnitro. U Amís préza může být v podstatě i Mickey, ale jak jde o tajný a obranu, tak tam jsou striktně přísný pravidla. U Rusů a Číňanů je to ještě tvrdší, tam i hlava státu musí už být profík, protože ta vzájemná kooperace tam funguje, jinak by je rozvrtali cizí tajný služby jak řešeto.
           Hmm, o Hitlerovi se taky říkalo, že nikam nepotáhne a táhl jak vzteklej.

          9. ex.lex:Herec ministrem? No, v USA byl herec dokonce prezidentem a není to tak dávno…

          10. Re: CzechDave
           20.6.2018 v 9:00

           I kdyz v USA ma president podstatne jine pravomoci a symboliku, nez treba u nas, tak ale nemusi to byt profik. Staci jen, kdyz je nejbohatsi a zaplati si kampan. U nas muse byt president chudy jak kostelni mys, ale hlavne, kdyz ma znamosti.

           Zatimco u nas je pak podobny model i na mistech, kde by clovek ocekaval profesionala, tak v mnoha zemich v zahranici to profesionalove aspon obcas jsou. Treba z naseho pohledu mnohdy „spatni“, protoze nekopou „za nase hodnoty“, ale to uz je jina.

           Kdyz se podivam, co treba ted predvadi Poche, tak nevim, jestli se mam smat, nebo brecet. A nebo jsem nedocenil ceskeho cloveka, ktery je profesional kazdym coulem a muze delat ministra uplne cehokoli, nejlepe bez portfeje.

          11. „U nas muse byt president chudy jak kostelni mys, ale hlavne, kdyz ma znamosti.“
           Tím jsi ale myslel známosti, který to zaplatěj za něj, ne?

           Vono i v USA – podívej se na Hitlary, ta byla zcela neskrývně zafinancovaná židovskou klikou…

          12. Re: Childeater
           20.6.2018 v 10:26

           A tak ovsem, ze v celkem ‚volebnim stabu‘ se to take hemzi oligarchama,ze… :-)

           Kazdopadne u nas chybi ten kult ucty k bohatstvi, takze u nas nestaci lidem rict „trikrat jsem zkrachoval, po ctvrte se zase postavil na nohy, chci byt president, God bless Prazsky Hrad“, u nas se musi tlacit na kecy, sliby, zavist a drzost.

          13. Českej David: V USA mohl být prezident klidně i Mickey, protože tam to rozhodoval vždycky úplně jinej „klan“, ostatně u nás taky, proto jsme po sametu měli pana Havla, vlk se nažral a koza zůstala celá. Ovšem nástupem Trumpa se situace změnila, protože Trump (respektive jeho šedé eminence, které tímto zdravím) pochopil, že globalizace je už o úplně jiném levelu a změnil taktiku a styl politiky i ekonomiky nejen směrem dovnitř, nýbrž i směrem ven. Komedianti nikdy ze státu neudělají hegemona, to byste měl skutečně vědět. Proto vždycky zpozorním, když se někde, kdekoliv ve světě, vyskytnou umělci v politice, nebo v nějaké politické straně. Umělecká fronta (vybrané exempláře) vždy zastávala formu „užitečných idiotů“ a byla ideální pro posílení pátých kolon, dnes tzv. mediokracie. Zeptejte se Clinta E., ten vám o tom může vyprávět.

          14. Vidíte Dejve, my o vlku, jak říkám, ne svět, šedé eminence na tahu, Republikáni už mají bobky, s Vatikánem nejsou žerty, tož si počkáme, ze které země bude nakonec největší uprchlický tábor v historii lidstva, sázet se nebudu, ale beru sázky ;-) http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2515777-svet-kritizuje-rozdelovani-rodin-migrantu-v-usa-trump-se-chysta-praxi-zmenit-i-kdyz-ji

          15. U knížete to toleruju, protože on je zdegenerovaná modrá krev, on za to v podstatě nemůže, on žije v úplně jiném čase, to jsou takoví ti politici na dožití, jako když v práci tolerujete někoho, kdo je tam dlouho, pracoval pro vás a nechcete ho vyhodit. Jako když si starej pardál, kterej je navíc politik, kvůli tomu, aby přilákal mladý maso voličů, udělá na hlavě honkypanky, jak rockovej zpěvák a chová se jak puberťák, aby se zalíbil těm mladým, tak jako to je prostě jenom úsměvný, navíc z těch mladých dělá blbce a člověk už ví, že tohle nemůže volit, ani v podstatě vnímat, jenom to trpí, protože to nemůže prostě odstavit, leda by udělal defenestraci, politik musí být osobnost, musí to z něj čišet, musí mít respekt, musí umět inteligentně odpálit, pracovat pro lidi, aby cítili podporu, že tam je někdo, kdo pro ně fakt maká, mít všeobecný rozhled, musí mu rozumět dělník i akademik, taky musí umět říct slovo ne, když je to potřeba, a když řekne, že je to bílý, musí si za tím stát a ne druhý den říct, že je to černý, a už vůbec politik nemá prát špinavý prádlo strany venku, před voliči, mají si to vyříkat za zavřenými dveřmi a pak vystupovat jako jeden muž, to je politika a né divadelní fraška, na to můžu jít do divadla, vyjde mi to levněji, k tomu drahou loutkovou vládu politiků nepotřebuju.

          16. Clanecek docela vyzivnej. Koci to ma docela srovnany, ze ohne Geld geht’s ja wieder net…

    3. Státní zdravotnictví v Anglii – to bych doporučoval pokecat s lidma, co v Anglii žijou a občas musí nevaštívit doktory. Proti českému – socík jak prase; vše zadarmo a taky podle toho na hovno; čekací lhůty příšerné… Kdo pochází z Čech, tak během pobytů v rodné zemi věnuje obíhání českých doktorů všech možných odborností, pěkně cash, jenom aby nemuseli k doktorovi v Anglii. Přitom tamní systém bude celkově neuvěřitelně nákladný.

 8. To je jen mocenská taktika používaná po tisíc let.
  Když bylo potřeba rozbít Rakousko-uhersko, tak se podporoval český nacionalizmus všemi způsoby. A nikomu nevadilo, že se docela vyjebalo s německou menšinou a vytvořil se umělý slepenec se slováky, se kterými jsme měli společnou historii naposled za Velké moravy.
  Teď se to nehodí, naopak usoudili že je nutné rozbít i česko.

  Z mocenského hlediska jsou dnes národnostní státy nežádoucí.
  Proč?
  Protože pak bude snadné evropu rozdrobit na drobné správní celky spravované sunitským chalifátem z jednoho řídícího centra.
  První vlaštovka byla třeba schengen a různé ty dotační programy přeshraniční spolupráce. To mělo za cíl smazat hranice mezi státy. Bez toho by vznik evropského chalifátu nebyl možný.
  A ze stejného důvodu nás přejmenovali na „Czechia“.

  1. kaBrnak: R-U zcela jistě nebylo rozbito českým nacionalismem, vzpamatuj se.

   1. RU se rozbilo samo. Říše která neměla svým poddaným co nabídnout a nezbývalo jí, než uplatňovat stále horší represe prostě po zásluze vyhnila. Nejen Čechy už to sralo. Tedy až na různý kolaboranty, co se uchytili jako poskoci nebo ouřadové ve Vídni (analogie s Bruselí dneška je nasnadě). Těm bylo hej. Korunu tomu nasadili, když nechali tím německým ksindlem vyprovokovat a zatáhnout do války. Tím si podepsali finální ortel.

    1. Ono jim nic moc nezbývalo, atentát na následníka trůnu byl úder přímo na srdce monarchie. Měli udeřit dříve, než ostatní mocnosti vzpamatují, Srbsko potrestat, ale ne úplně zlikvidovat.

     1. R-U dělalo co mohlo, aby se válce vyhnulo, a ta ultimáta směrem k Srbsku byla taková slušná a kompromisní. ovšem jak rusko, tak německo (nejen) se cítilo dost silné na to, zkusit pohnout s rovnováhou a přerozdělit.

      1. Ono i to Rakousko se hnalo do valky plnou parou. To je tak kdyz senilni mocnar a dvorni klika podlehnou iluzi o vlastni velikosti. Na jejich obranu nutno rict, ze nikdo netusil v co se valka zvrtne. Ani to, ze jim bude trvat dva roky nez porazi prtavy Srbsko.

       1. Jak kdo. Císař chtěl v klidu dožít. Do války se hnal hlavně generální štáb. Četl jsem zajímavou úvahu, že Franz Ferdinand plánoval po návratu ze Sarajeva sesazení Conrada von Hötzendorf, což by mohlo přispět ke zmírnění napětí.

        1. Tenkrat taky bylo jiny spolecensky klima. Valka se povazovala za legitimni nastroj politiky a pred prvni valkou se dokonce ozbrojeny stred velmoci povazoval za neco neodvratneho a vlastne pozitivniho, protoze se tim vyresi vlekle mocenske rozpory. Vyhlaseni valky pak vitaly v podstate vsechny vrstvy obyvatelstva. Jenze vsichni cekali ze to bude neco jako Prusko-Rakouska nebo Prusko-Francouzska valka – rychly tazeni, par šarvatek, jedna rozhodna byt krvava bitva a do svestek jsme doma. Jenze v roce 1866 ani 1870 nemely armady ve vyzbroji ostnaty drat a strojni pusky…

         1. Střet, ne střed…

         2. Taky to byly armády statisícové, ne milionové. A nikdo nechtěl vést totální válku.
          Churchill napsal něco ve smylu, že války národů budou krutější než války králů.

          1. A měl svatou pravdu. Král to musel zaplatit a koukat aby se mu to vyplatilo. Tzn dohnat protistranu na kobereček a získat pokud možno nepoškozené území i s poddanýma a vojáky vrátit do žní na pole. Cizí poddaný nebyl cíl, ale kořist a dokud mu nesežrala úrodu procházející armáda, byla mu válka u prdele. Ale v době branné povinnosti a nacionalismu je to jiná káva. Poddaný, co maká ve fabrice je stejně dobrý cíl, jako voják, odvedenci dojdou fakt až za dlouho a během toho se rozmrdá infastruktura do doby kamenné.

          2. Technicka, o primou anexi uzemi slo ve valkach na uzemi Evropy jen zridka. Ucelem valceni bylo prosadit svou vuli a donutit protivnika udelat neco co udělat nechtel. Drancovačka uz byl jen bonus a zpusob jak tu celou srandu zafinancovat.

          3. Jo, a jeste – divil by ses jak moc valky odsirali prave prosti poddani. Za tricetilete valky klesl pocet obyvatel Cech na tretinu, ve Spanelsku Napoleonovi vojaci řádili jak esesaci v Rusku, masakrovali vesnicany a vypalovali vesnice pro vystrahu atd. Relativne civilizovane byly strety sedmilete valky a pak valky druhe poloviny 19. stoleti. Balkanske valky teda ne, tam to byl masakr vzdycky.

          4. Už ve středověku se říkalo, že když se dva rytíři hašteří, chudákovi došky nad hlavou hoří. Aniž bych chtěl zpochybňovat utrpení lidí ve spárech válečné lítice, apokalyptické zápisy kronikářů je třeba brát s rezervou. Třicetiletá válka byla hrozná, ale počet obyvatel klesl spíš o třetinu než na třetinu. Vojáci a marodéři zahubili jen část, horší byl hlad a nemoci.

          5. On byl Churchill vůbec výjimečný člověk. Chudák dnešní Anglie by takového chlapa potřebovala jako sůl. Thatcherová byla první a poslední, kdo měl v tom království nějaké koule, nepočítaje Churchilla, samozřejmě. Ty čmoudi jsou už nějaký ten pátek pro ostrovy problém, prý ale paradoxně menší, než imigranti z východní Evropy. Hrůza z polského instalatéra tam ještě pořád je. Prej.

          6. To jistě byl. Ale Jeden Churchill je málo, proti establishmentu bezpečně usazenému ve stovkách institucí a opakujícímu PC/MC mantry.

          7. Moment, já nechci snižovat zásluhy pana Churchilla před válkou, kdy varoval před nacisty a za války, to absolutně ne, ale on byl také pro sjednocení Evropy do celku EU, proto se stal hned v roce 1951 (hned po Attleem) ministerským předsedou znova, on věděl o budoucí globalizaci a o rizicích, které s tím mohou přijít. Vydržel v křesle do 1955, aby Marshallův plán někdo v Anglii ohlídal a aby proběhl hladce. Američani si ten Západ koupili, věděli proč.

          8. Doufám, že se ještě dožiju nástupu nového diktátora Evropy, který už někde v tichosti, ale o to rychleji dorůstá. Jehož nástup bude mnohem ostřejší, než byl pozvolný nástup Hitlerův a jehož čištění Evropy od arabského ksindlu bude mnohem razantnější, účinnější a rychlejší, než bylo Hitlerovo nešťastné čištění Evropy od Židů, s ještě nešťasnější záminkou.
           Pizda německá dnes měla prohlásit, že odsun Němců neměl žádné morální ospravedlnění! Tohle si prosím opět dovolí říct pro média šéfka národa, který rozpoutal obě velké války.

          9. Madam Merkel se musí „na kameru“ zlobit, mimo záznam jí tuhne krev v žilách, přece nemůže přiznat na tvrdo, že sudeťáci byli pomahači Hitlera, taková jeho odnož pátých kolon, dělali sabotáže, rozvraceli záměrně morálku a jednotu fronty proti nacismu, práskali každý nesouhlas proti vůdci. Holt po válce se s nimi nikdo nemazal a odnesla to i ta menšina těch slušných. Když se kácí les, padají třísky. Teď je pro změnu ohroženej každej, kdo jede frontu proti multikulturalismu a tvrdé invazi (která se korektně nazývá (i)migrace). Každej, kdo brání hodnoty, kulturu a morálku své většinové civilizace na (svého etnika) na svém území, je už na seznamu „nebezpečných myšlenek“.
           Mě teď zaujalo, jak madam Albrightová se zlobí na Trumpa. Jakmile se tato dáma na někoho zlobí, tak ten to dělá zřejmě nekorektně, správně.

     2. Tak když se rozhodli pořádat ty svoje manévry, což byla sama o sobě provokace, která nasrala Srby a nejen je, tak nebyl asi úplně nejlepší nápad zorganizovat triumfální vjezd následníka trůnu do Sarajeva na den svatýho Víta.
      Já sice nejsem žádnej školastik dějin, ale přesto si myslím, že k válce by došlo stejně, možná o něco později. Primitivní germánské kmeny a jejich dobyvačné sklony by nakonec dosáhly svého.

      1. Zajímavé je, že následnický pár přivítali vřele nejen Bosňáci, ale i Chorvati a konec konců i místní Srbové. Žít pod nadvládou civilizované Vídně bylo lepší než pod drsnou balkánskou vládou. Etnické čistky na Balkáně nezačaly v devadesátých letech 20. století.

       1. Nacionalismus. Idea Velkosrbska, Slovanska vzajemnost a tak. Furt ty samy sracky.

        1. Nikoli. Pouze fakta. Ten habsburský zadlužený cirkus na kolečkách byl neudržitelný a po zásluze chcípnul.

       2. Ano vřele je přivítali a nálada obyvatelstva podle CaK stupnice byla 1A.

    2. Chtěl bych žít v tehdejší represi radši, než v dnešní svobodě.
     Nejvíc to kupodivu sralo Němce, kteří by rádi kopli Habsburky do zadele a udělali si jedno veliké Hohenzollernské Německo, nás v to počítaje.
     Hezky to v knížce zmínil jeden náš krajan, co to dotáhl až na říšského kancléře v Německu.

     1. Ono uz to ke konci sralo vsechny. Pangermanismus, panslavismus, slovenske narodni obrozeni, nacionalismus kam se podivas… Proto se to taky v roce 1918 tak snadno rozsypalo a proto taky Karl Posledni tak tvrde narazil pri pokusech vratit se na trun. 3x to zkousel nez zhynul na zapal plic.

      1. tak tak, Rakušáky Habsburkové nakonec srali asi ještě víc, než Čechy. Koneckonců ten 28. říjen a bourání RU monarchie, to jsou taky povídačky; tou dobou v monarchii stejně už nikdo nezbyl.

      2. No snadno rozsypalo… Během (a těsně po) toho epického průseru zvaného velká válka se rozložily i homogenní státy. Francie to málem nedala, Rusko to nedalo, v Bavorsku si udělali republiku atd…
       Být ta válka kratší, případně aspoň vítězná, tak by to třeba rozdýchali jako už tolikrát předtím.
       Myslím, že s tím rozpadem šly mocnosti tomu štěstíčku trošku naproti v rámci potrestání poražené strany a bránění vzniku silného Německa. Bez téhle vůle by se myslím před tatíčkem osvoboditelem dveře zahraničních ministerstev tak snadno neotvíraly.

       1. To je pravda, na druhou stranu si nevybavuju, ze by se v tom rijnu 1918 nekdo alespon snazil tomu rozpadu zabranit silou. V Nemecku se snazily o udrzeni celistvosti freikorpsy, ale rozpadu RU nakonec erar nijak nebranil, s vyjimkou Karlovych kecu.
        Rakousko-Uhersko mohlo prezit, pokud by Karel dokazal v roce 1916 vycouvat z valky. Jenze v roce 1916 to jeste vypadalo, ze by centralni mocnosti tu valku mohli vyhrat.

        1. jo, kdyby se Vídeň na německý nátla vykašlala a do žádné války proti proto přorozeným spojencům nešla, tak mohlo bej úplně všechno jinak. Žádnej Hitler a Německá říše, žádnej Sovětský Svaz, žádné militantní a poblázněné Japonsko.

         1. Japonsko bylo, kupodivu, prvni zemi, ktera nas pred 100 lety uznala. Ja myslel, ze jim tehda bylo u prdele, co se deje ve stredni Evrope. A vono ee.

         2. Ono je to trochu komplikovanější, protože ke konci už kaiser Vilém rakouskej válečnickej zápal spíš brzdil, protože začalo bejt jasný, že se do toho začne montovat Rusko a spojencem Ruska je Francie, která má s Německem nevyřízený účty za rok 1870, takže dostali strach, že by ten účet mohli chtít srovnat a už od von Schlieffena se báli války na dvou frontách. Takže se rozhodli preventivně vlítnout na Francii a dát jí na budku dřív než Rusové dokončí mobilisaci. V souladu se starým Schlieffenovým plánem to vzali přes Ardeny, jenže cestou museli převálcovat neutrální Belgii (neutralita je super věc), což nasralo Brity. S Britským expedičním sborem von Schlieffenův plán nepočítal, Francouzi na Marně bojovali jako tygři, takže to vedlo k Běhu k moři a vytvoření zákopové fronty a patové situaci až do konce října 1918 kdy se to začalo konečně zase hejbat. V Srbsku dostávali Rakušáci bubeníka jako nikdo, takže tam museli němci poslat pomoc která ale chyběla ve Francii. U Tannenbergu sice Rusům rozhodili sandál, jenže Rusů už tenkrát bylo mnógo. No, a už to jelo. (Trochu se to řezalo v Africe, ale tam to spočívalo v tom, že von Lettow-Vorbeck se svejma Schutztruppen čtyři roky pobíhal ve Střední Africe z východu na západ a zase zpátky s Brity v patách a jelikož ho za tu dobu nechytli, tak se to podává jakože německé vítězství.)

        2. On výsledek Velké války byl hodně těsný a ještě v roce 1918 to s Dohodou vypadalo bledě. Rozhodlo to, že nezkušená americká armáda dokázala obstát proti německé elitě včetně Stosstruppen. Byla to Amerika, kdo rozhodl válku.

     2. Do zadele? Pán přichází z iDěsu či Novinek?

  2. Všechno to začalo soupeřením, jako vždy. Rakousko-Uhersko soupeřilo s Ruskem o vliv na Balkáně. Francie a Německo se mezi s sebou nevraživě špičkovaly, Angláni zase s Německem soupeřili v námořním zbrojení a ještě nějaký další faktory, pak byl zavražděnej ten arcivévoda Franta Ferdinandů, což byl následník rakouskýho trůnu a hups, Rakousko vyhlásilo válku Srbsku a tím samozřejmě vyvolalo řetězovou reakci Ruska a Francie. Němci vnikli do Belgie a hups Anglie taky vyhlásila válku. Rakousko-Uherská říše zanikla 1918 právě po první světový válce a na těch troskách tý mnohonárodnostní monarchie vznikly ty národní státečky.

 9. ex.lex:
  Národnostní státečky byly naplánovány ještě v době, kdy starej Procházka špacíroval po karlově mostě. Nezaměňujte příčinu s následkem.
  Vždyť je to všeobecně známo, že diverzant Masařík vyvíjel podvratnou činnost proti R-U roky před vypuknutím 1. světové. Nám jen zbývá dopátrat, kdo ho štědře dotoval nemalými sumami. Protože každý převrat a revoluce je značně drahá záležitost (ačkoliv se nám snaží nalhat něco o spontánnosti a poptávce lidu) vyžadující klidně vagóny zlata (v případě SSSR).
  Napřed musíte vyrobit a uplatit pátou kolonu v zemi, která pak vyžene vohnouty do ulic a naslibuje jim světlé zítřky, aby jim po převratu sebrala všechny výhody které předtím měli a většina národního bohatství pak proudí k těm, kdo revoluci zasponzorovali.
  Sametová CIA-STBácká revoluce budiž nejčerstvějším příkladem, který jsme všichni zažili na vlastní kůži.

  citát z wikipedie:
  „Činnost Maffie byla v průběhu první světové války propojena s činností Československé národní rady (vznikla v roce 1916 v Paříži), ke konci války také s činností Národního výboru československého, který byl ustaven v červnu 1918. Pro předávání důležitých vzkazů vytvořili tzv. Alarm – síť telefonistů, cyklistů a běžců. Pro spojení domácího odboje s odbojem zahraničním působili tajní kurýři. Jedním z nich byla slavná operní pěvkyně Ema Destinnová.V září 1918 se Maffie připravovala na nekrvavý vojenský převrat a na následné převzetí moci.“

  Myslíte, že zasponzorovat Masaříkovi jeho vlastní špionážně-diverzní organizaci a ještě jeho členům hradit opakované cesty do centrály v Paříži, bylo levné?
  A myslíte že mu to zatáhla crowdfundingová kampaň mezi českými vohnouty, jako ta na národní divadlo?

  1. Ježišmarjá, tak já se tady snažím dějepisně, v krátkosti zopakovat nejdůležitější momenty, proč vznikla první světová a proč se rozpadla RU říše, a von mě zase zatáhne do těch tajných služeb, kaBrňáku já se z vás poseru.
   Samozřejmě, že když tajné služby vznikaly už v 18. století, tak pochopitelně sílily v 19. a 20. století, vždyť ani buržoazie – dnes elita, by nemohla existovat, kdyby neustále nevyvolávala převraty, také ta ekonomická moc neustále potřebuje nějaké odbytiště svých výrobků, jak by jinak přežila? Tudíž se musí roztáhnout po celé zeměkouli, to je logický. Tím, že ta elita těží ze světového trhu, tím učinila vlastně výrobu všech zemí kosmopolitickou. Vývoj kapitalismu působí samozřejmě i na vojenství. Však také francouzská a anglická tajná služba vznikly už v 16. století. Třeba tajná služba pruského státu vznikla až v 18. století, to je zajímavé. A FBI dokonce až v roce 1908. Jak říkám, amís prostě kopírujou co se dá.

   1. Já bych to nepodceňoval, věřím, že už Kopčem věděl, že 2 sv. válka skončí 9. května(ano, správně je 9.5. kdy slaví toto výročí náš pán a zachránce). Prozradil mu to prý Mamutík při nějaké zednářské sešlosti, nebo co.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017