Pomáhat a chránit, normální je neškodit - zpět na článek

komentářů 46

 1. Jo, napadá. Dej si mokrej hadr na palici (a možná nejen tam) až tě zas bude svrbět pazoura na klávesnici ty vole.

  1. Nestresuj, ‚sou vánoce… 8-)

   Je to krátké, nezkouší napodobovat DF a má to vtip (hlavně bod 5. :-D )
   Za mě dobrý.

   1. To sem asi četl něco jinýho.

 2. Vojíne, přestaňte blábolit a jezděte vpravo. Odchod.

 3. WTF :-O

 4. Za mě je to naprosto nepochopitelnej bezohlednej přestupek omezující plynulost dopravy a je to jedna z několika mála sankcí, kterou vítám. Jeď se někdy projet na pražskej okruh od letiště směr Zličín, nebo na třípruhový úseky D1 – naprosto běžnej scénář je, že pravej pruh je úplně volnej, zatímco v prostředním a v levym kolona. Případně dojedeš na vcelku prázdný dálnici osamocenýho dementa zbytečně jedoucího v prostředním a abys ho předjel, tak musíš zbytečně měnit 2 pruhy tam a 2 pruhy zpátky. Buď ať jsou teda pruhy rovnocenný a smí se předjíždět i zprava (což úplně nechápu proč je problém), nebo ať řazení zpátky hlídaj orgáni. Týden zpátky jsem na prázdnym okruhu v noci předjížděl zprava pražský měšťáky s dodávkou, co jeli osamocený v prostředním pruhu asi 80. PROČ je proboha pro někoho problém, že se jezdí v pravym pruhu? Jakou získá kdo výhodu tim, že jede uprostřed/vlevo? Je to prostě úplně zbytečný omezení ostatních, když pominu ty kusy D1 kde je pravej nepoužitelně rozmlácenej – jedině tam to chápu.

  1. Obávám se, že bys si měl si projet dané úseky ty z těchto důvodů:

   1)Západní část okruhu má tak blízko MUK, že se skoro nevyplatí do pravého vjíždět, protože by člověk stále uhýbal připojujícím se vozidlům. Podobně jižní spojka. Podotýkám, že v těchto oblastech není pravý pruh nic moc.

   2) Výjezd z Prahy na D1 je pěkně dementně označen. Běžný řidič uživatel si kvůli množství vjemů, které tam musí řešit, vůbec nevšimne, že už je mimo město. Navíc pravý pruh je pěkné oraniště.

   3) Diskutovaný přestupek je už nyní běžně pokutovatelný. Stejně jako dle mého názoru nebezpečné nedodržování bezpečné vzdálenosti, jenom policie na to dlabe.

   4) Vidím v tom snahu pouze zase ukázat, že jezdíme jako prasata, byť na opravených úsecích je u nás tento jev stejně častý jako v Německu.

   1. Západní část okruhu má mezi letištěm (exit 28) a Zličínem (exit 23) právě jednu MÚK – Řepy (exit 26). Kromě toho připojujícím se neuhýbá, ti dávají přednost. Stejně se mohou bezpečně a plynule zařadit i na nájezdech jako je z D5, od Barrandova, nebo na Jižní spojku z Vídeňské nebo z D1.
    Konec Prahy na Chodově se sice fakt trochu ztrácí, ale to by nemělo normálnímu řidiči vadit. Už nejmíň od Pankráce není žádný důvod srát se zbytečně prostředkem. Pravý pruh je od Nuseláku až do Mirošovic v úplně stejném stavu jako ten prostřední nebo levý, na Jižní spojce často i v lepším, bo se po otevření okruhu jako jediný opravoval. Jízda v něm navíc bývá často ne-li nejrychlejší, pak rozhodně nejplynulejší. Tolik každodenní zkušenost. Zkuste to taky někdy :)
    mmch na pražských atrapách dálnic je velice hojně cedulemi omezen vjezd nákladních aut do levého pruhu, což od 1.1.2016 platí i pro dodávky, pick-upy a kombíky s přepážkou. Pražská opicie to ví a občas tak sbírá laciné čárky. Myslete prosím aspoň na to až budete příště překážet.

    1. Uhnout připojujícím se je slušnost, když je kam. Kór u letiště je ten nájezd teda žůžo, je tam pár metrů, v pravým provoz jako prase. Tam zastavit znamená stát tam jak dement jak dlouho, nebo to krásně bezpečně před někoho z nuly poslat, no bomba, fakt.

     1. Radši to připojení ulehčím připojujícímu se bez uhýbání. V pražském provozu většinou nebývá kam, takže uhnout znamená zbytečně přenést problém dál.

    2. Z hlediska stavu silnic opravdu záleží na optice pohledu. Pokud se samozřejmě podíváme z pohledu nejhorších úseků D1, kde mimo jíné mám svoje auto problém udržet na silnici vzhledem k podvozku se zpětnou vazbou v případě, že pojedu víc než cca 60 km/k, tak jistě je to ok. Ale pokud se budeme bavit o D1 výjezdu z Prahy v normálních poměrech, tak levý a střední pruh není žádná hiparáda a pravý dost katastrofa. Na jižní spojce jsou některé úseky velmi podobné.

     Ohledně připojování. Samozřejmě může člověk jet jako správnej předpisovej píčus v pravém pruhu a připojováků (neprůběžných) si nevyšímat, ale případě použití mozku je ve městě, kde jsou blízko MUK, lepší nechat pravý pruh pro sjíždějící a najíždějící vozidla. Značně to zlepšuje plynulost provozu než neustále kličkování.

     1. Fakt mě nenapadá která místa můžete myslet. Dost katastrofa je pravý pruh ve Svornosti/Strakonické z centra, kanály v pravém tamtéž před Barranďákem nebo na Chodovské od spojky k Bohdalci, přesto je sjízdný a patří do něj ten pomalejší. Zákon samozřejmě umožňuje v obci na vozovce s více pruhy bla bla bla.., ale pokud fakt chcete řešit plynulost (za což jedině dík!), tohle opravdu pomáhá.
      Připojování.. zrovna ve městě kde je hustý provoz je ignorování pravého pruhu (úplně jedno jestli s výmluvou péče o připojující se nebo na špatný stav silnice) bezohledný luxus, který plynulosti škodí podobně jako kličkování. Pro vjíždějící jsou právě ty připojováky a srovnat se s nimi dá i bez uhýbání a omezování řidičů v jiném pruhu. Jistě, je pár míst kde je krátký nebo žádný připojovák (Vyšehrad, letiště, Krč) nebo průplet (JS od D1 k Vídeňské) a tam fakt pomůže uhnout, ale obhajovat tím jízdu středem od Barranďáku až do Mirošovic je píčovina.

      1. Zeptám se ještě jinak. Dneska jsem se jel jako spolujezdec v OII a znovu opět jsem viděl, co je ten gumový podvozek schopen absorbovat. Naopak moje vozidlo je opačný extrém člověk cítí přesně po čem jede. Nebude při našem posuzování problém zde?

       Obzvláště v Praze, kde najíždí velké množství vozidel se obávám, že pokud budeme všichni nacpáni vpravo, tak prostě nebudou mít kam vjet.

       U případu D1 je opravu problém také značení. Všimni si, že jistá část řidičů si vůbec nevšimne, že je mimo město a dál jedou svých 80 – 100 km/h. Pokud prošvihnou značku na Chodově, tak už jinde není informace zopakována.

       No a s trochou nadsázky si myslím, že by bylo opravdu vhodné toto nadřízení striktně dodržovat a v těch rozbitých pravých pruzích jet rychlostí dle stavu a povahy vozovky…tj. 70 – 50 km/h i mimo město. Dokážete si představit ty palcové titulky……..Řidiči jezdí podle předpisů, D1 kolabuje…:-))))

       1. No, můj současný stroj má aktuálně podvozek v dost ostudném stavu a je spíš citlivější, i když si vybavím na těch místech jiná auta v lepší kondici, ten (ne-)rozdíl mi fakt připadá pořád stejnej. Budu ten poslední kdo by se chtěl zastávat pražských cestářů, ale fakt myslím, že místa nesjízdná rozumnou rychlostí (která je vždycky vyšší než ta předpisově povolená) mimo Vršovice už nejsou.
        Mezi „všichni vpravo“ a „pravý prázdný“ je spousta volného prostoru. Když ho částečně zaplní ti, které jím např. každé ráno podjíždím od Braníka až na Spořilov plynule tachometrových 90 a přesto celkem znatelným rozdílem rychlosti, bude to bezpečnější a plynulejší i pro ty vjíždějící.
        Na výjezdu po D1 si vybavuju jako tu „zrychlovací“ značku zelenou dálnici s neškrtnutou známkou za sjezdem na Opatov, víceméně podobně to tam bylo vždycky, i když celá léta byla ta stovka na Chodově tak „blbě“ že platila jen pět metrů :) Nechci bejt nějak moc jízlivej, ale konec obce moc není jak opakovat.. navíc ať si klidně jedou 80-100 až do Bohumína, s plnou dodávkou nebo Cortinou čtyrkvaltem tak taky někdy jedu a fakt to v tom pravém jde úplně v pohodě…
        Největší opruz jsou při takové jízdě řidiči nepatrně rychlejší, kteří jsou zavěšeni v tom levém pruhu, takže jeden s pomalým kamionem před sebou neví jestli ten vzadu pořád jen šetří tlumiče nebo už předjíždí. Ale rozebírat to, asi bysme se zacyklili a to bych fakt nerad :)

 5. Samozřejmě, že správným řešením je vypustit ze zákona zmínku o povinné jízdě v pravém pruhu. Ostatně ve městě se v pravém pruhu jezdit nemusí a problémy to nezpůsobuje. A čím víc pruhů na silnici, tím hůř se (i při dobré vůli) tohle pravidlo dodržuje. Já už si ten svůj pruh vyberu.

  Ale zároveň chápu, že tento „novátorský“ přístup je v této zemi, kde si na sebe lidi rádi uvalují pravidla které nedodržují a ještě raději se za to pak trestají, neprosaditelný.

 6. Úplně by stačilo, kdyby se předjíždění zprava sice pokutovalo, ale pokutu by dostal ten co se nechal předjet. Jinak dovolit všude jízdu a předjíždění v libovolném pruhu jako v USA by nešlo proto, že různá vozidla mají různou povolenou rychlost. To by se muselo povolit kamiónům jezdit 130 a to by různí levicoví zakazovači už vůbec nevydýchali.

 7. Jsem z CR uz 17 let, takze soucasnou pravni upravu ohledne jizdy v „rychlem“ pruhu, nebo lepe jeji posledni modifikaci mi sdelila az LziDnes.
  Jizda v prostrednim nebo i tretim pruhu, ackoli je vpravo volno na kilometr, rozhodne neni jen cesky fenomen. Spis bych rekl, ze se mate jeste co ucit.
  Pral bych vam videt situaci na dalnici A4 Milano – Venezia treba v nedeli dopoledne. Zadne pomale kamiony, zadny rozjebany asfalt v prvnim pruhu…presto je ze 70% obsazen prostredni, zbytek treti pruh.

  Italska Codice della Strada, (CdS) cili Pravidla silnicniho provozu, vidi bezduvodnou jizdu v levem pruhu podobne jako v CZ. Navic, pokud zrovna neprsi, nebo neni mlha, takze na tech svetelnych cedulich co 10 km nad dalnici, neni duvod psat nic o doporucenem snizeni rychlosti, objevi se tam nejcasteji OCCUPARE CORSIA PIù A DESTRA. (obsazujte pravy pruh)
  Presto, ze to vsichni vidi, a vedi ze je to za 2 body, je jim to u prdele.
  Jednak proto, ze jsem jakteziv neslysel, ze by byl za to nekdo popotahovan a dostal flastr, druhak proto, ze delat si „quello che mi pare“, cili co se mi zachce, maji tak trochu v narodni povaze.
  Zaroven je ale tezce zapovezeno (a pokutovano) predjizdeni zprava, coz se naopak, alespon u nas na severu dodrzuje i bez policejniho interceptora v podobe Octavie MK.IV. na dohled.

  A protoze me nebavilo ty blbecky uprostred, predjizdet stylem „z prvniho do tretiho a zpatky“, zeptal jsem se primo dalnicni hlidky, kdyz se stavili na kafe a natankovat.
  i sdelili mi, ze CdS neshledava jako prestupek, pokud jedu v pravem a presto jsem rychlejsi nez ti ostatni vlevo, a predjedu je, protoze to neni „sorpasso“, cili predjeti, ale „superamento“, cili prekonani, a to je v cajku i v ocich zakona.

  V praxi to ale casto vypada tak, ze debil, co jede uprostred 100-110 a pritom ma vpravo volno, toto pravidlo nezna, takze zacne gestikulovat a nadavat, ze ho predjizdim zprava. Ze on je ten kokot, co ma jet vpravo, si vubec neuvedomuje.
  Moznosti jsou dve: bud jet +130 ve tretim, nebo 130 v pravem, a pri „prekonavani“ zprava davat pozor i za toho blba, aby se nahodou nezacal vracet do prvniho. Jak jinak, bez blinkru. To jsou tady nejmene pouzivane zarovky na aute, a pocitam, ze auta jdou do srotu jeste s temi z prvovyroby. Ale to uz je jina story.

  1. K cemu blinkry? Nemusi snad kazdej vedet, kam jedes, ne?

   1. Nejzbytečnější práce na světě je dělat montéra blinkrů u BMW…

   2. Navic blinkrova kapalina je dost draha a ne vsude ji maj.

  2. Mimochodem pokud se nemýlím, tak „pokud jedu v pravem a presto jsem rychlejsi nez ti ostatni vlevo,“ je v pohodě i u nás, protože zákon říká, že do levého pruhu mohu přejet jen při předjíždění nebo objíždění překážky, pro což není důvod. V tomto případě se na to dívá jako na „souběžnou jízdu“.

   1. Souběžná jízda platí jenom pro kolony, možná byste si ten zákon měl nejprve přečíst.

   2. Není to ani souběžná jízda, ani předjíždění – je to prostě plynulá jízda v pravém (=“správném“) pruhu…

 8. Tak to tu mame.

  Behemot: Copak, ryba a salat porad tlaci v zaludku a ani ty tri dvanactky to nespravily? Zkuste Pancreolan.
  japan: Jezdim vpravo. A vy?
  PJs: „Jedna z nekolika mala restrikci, kterou vitam“ .A ja jsem myslel ze „tady“ se na restrikce „nehraje“
  Marty: Ano, tak priblizne nejak
  Mauro: Kdyz uz to musi bytm tak snesu, kdyz na kazdem x-tem kilometru jede opicajtske auto. Vidim to docela casto v Nemecku na severu. Neprudi, jen jede maximalkou nebo 130 v levem pruhu. Problem s ridici s malym penisem a touhou jet vice nez povoleno zanika. Prudici v levem pruhu se take najednou zarazuji. Kolik takovych opicajskych aut by bylo potreba na cesky hlavni tah v exponovanych mistech. 100? Ma PCR tolik clenu, kteri umi ridit?

  1. Mozna by stacilo nakupovat vozidla polepena a ne pro skryty dohled a take opravit silnice. Ale jaky by byl pak vyber pokut Halik?:)

 9. Tahle vláda mě svými pokusy paušalizovat situace a vše řešit zbastleným zákonem sere. Serou mě i řidiči co levý pruh blokují a odmítají ho uvolnit rychleji jedoucímu vozidu, zvláště pak jedinci kteří se domnívají, že jim přísluší právo hodnotit a trestat, jak rychle a proč ostatní jedou. Ale … naštěstí už pár let D1 nevyužívám, ovšem z dob kdy jsem na ní býval několikrát týdně si pamatuji mnoho úseků od nákladních aut tak vyježděných, že v pravém pruhu by, pokud nemusí, setrval jen masochista. Pokud chtějí pokutovat někoho, kdo si platí dálniční známku případně silniční daň, a nebrání plynulosti provozu (ano, za to by mohli pokutovat již nyní), jedná se o přípravu dalšího zbytečného buzeračního zákona.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!