Politický šampionát

Featured Image

Skončil hokejový šampionát. Obliba hokeje je u nás až nepochopitelná a kdyby lidi vervu věnovanou fandění vložili do práce, bylo by u nás za chvíli druhé Švýcarsko.

Vzhledem k tomu, že na rozdíl od politiky je hokej alespoň nějaká podívaná, bylo by zajímavé jej do politiky zakomponovat a politiku tak notně zpohlednit. Jednotlivé politické strany by si mezi sebou zahrály hokej a mandáty by se získávaly podle počtu vstřelených gólů. Lidi by to pobavilo, bylo by to levnější než předvolební kampaň a nová Sazka aréna by se využila ještě více. Pak by mohl typický politický boj probíhat třeba takto:

(komentuje Robert Záruba)

Záruba: Dobrý den, vážení diváci, vítám vás v pražské Sazka aréně, kde za několik minut začne finálová bitva o postup do poslanecké sněmovny. Slovo „finálová“ není zas tak úplně na místě, protože vyvolává dojem, že jí předcházel nějaký turnaj, kterého je vyvrcholením a kterou svedou dva nejlepší týmy, které v soutěži ještě zbyly. Po určitých tahanicích se herní systém usadil na takovém zvláštním kompromisu. V českém systému fungují dva zcela týmy a navíc ještě dva další celky. Jeden z nich plní úlohu pomyslného jazýčku na vahách a přiklání se tu k jedné, tu k druhé straně, podle toho, která zrovna vítězí. S posledním mužstvem nikdo oficiálně nechce nic mít, nicméně v nouzi je jako tichý společník dobrý, případně se při zákulisních jednáních dá jeho spojenectvím vyhrožovat.

Na led tedy dnes nastoupí mužstva ODS, které hrají v tradičních modrých trenýrkách a ČSSD v dresech vybledle rudých. Protože oba celky mají málo zdatných borců, budou trenéři točit jenom dvě útočné lajny. Trenér Klaus postavil do dnešního zápasu následující formace. Do branky se postaví rozložitý Vlastimil Tlustý. V obraně nastoupí dvojice Petr Nečas a Jiří Liška, dále Bedřich Moldán a Martin Říman. Kapitánem mužstva a centrem první řady je Miroslav Topolánek, po jeho levici nastoupí Jan Zahradil a Petr Bendl. Druhý útok tvoří Evžen Tošenovský a na křídlech Pavel Bém s Ivanem Langerem.

V brance červených se představí zjev večera. Speciálním autobusem přijel z Vysočiny ostřílený matador Miloš Zeman, který je poněkud netradičně současně i koučem týmu. V obraně bude hrát zkušený Pavel Dostál, který dokáže ošálit nejednoho zdatného borce. Vypomůže mu Milan Urban. Druhá obranná dvojice sestává z Jaroslava Palase a Lubomíra Zaorálka. Kapitánem červených je Vladimír Špidla. Po jeho levici bude hrát Zdeněk Škromach, po pravici schopný Bohuslav Sobotka. Druhou útočnou lajnu vede Stanislav Gross, pomáhat mu budou Petra Buzková a Marie Kabrhelová-Součková.

Hlavním rozhodčím dnes bude zkušený Václav Havel, na čarách mu budou asistovat Ladislav Špaček a Dáša, první rozhodčí-žena v dějinách. Není to však žádná holka z porcelánu. Dáša nemá píšťalku, ale umí pískat na prsty. Vašek píšťalku má, ale je chabrus na plíce. Láďa je příliš slušný, aby pískal na veřejnosti.
Aby si hráči nezapotili kvádra přes která mají dresy navlečeny, je herní čas upraven tak, že každá třetina trvá pouhých pět minut. Nebude-li po zaznění třetí sirény rozhodnuto, nastoupí hráči na samostatné nájezdy.

Na úvodní vhazování nastupuje Špidla a proti němu Topolánek. Topol s absolutně prázdným a falešným výrazem ve tváři zmátl soupeře a vyhrál buly. Špidla vůbec nestačil zareagovat, krouží po ledu a bezbarvým hlasem odříkává hokejová pravidla. Nyní dojel až k bráně, kde ho gólman praštil hokejkou do helmy a přepnul tak robota Špidlu do útočného režimu. Ten zamířil k soupeřově bráně, ale byl vychýlen odraženým pukem směrem ke střídačce. Na led tedy naskakuje Grossova formace.

Obr Tošenovský odvádí černou práci u mantinelu, pod nohama se mu plete Součková. Ta se protáhla kolem jeho pravého kolene a přihrává Grossovi. Ten opatrně střílí, aby v rámci akce „Se Standou není sranda“ nepřekročil povolenou rychlost kotouče v brankovišti a Tlustý si poprvé sáhl na puk.

Vhazuje se v obranné třetině modrých. Buzková přetáhla svými dvěma airbagy v základním vybavení hubeného Langra přes držku. Ten se těžko sbírá z ledu a rozhodčí mu vyměřil kratší trest za nedovolené harašení. Kapitán Topolánek diskutuje se sudím o tom, že potrestána měla být Buzková, a přesvědčuje Havla, aby mu udělil amnestii. Ale to už nám skončila první třetina, po níž zápas zůstává stále nerozhodně nula nula a já předávám slovo Petru Vichnarovi a Jiřímu Richterovi do studia.

Vichnar: Děkujeme Roberte, já se zeptám Jiřího Richtera, jaký rozbor situace si pro nás připravil.

Richter: Takže já jsem si připravil tu situaci, kdy Buzková faulovala Langera. Ono to na první pohled vypadalo čistě, ale když si to zastavíme a zvětšíme, můžeme zde v kroužku vidět ňadro Buzkové jak míří do nechráněného prostoru Langerovy hlavy. To je velice nebezpečný faul a rozhodčí ho bohužel neviděl.

Vichnar: Já tě teď, Jirko, přeruším, protože Robert má pro nás čerstvou zprávu od ledu.

Záruba: Dorazily k nám zatím nepotvrzené zprávy, že hlavní sudí si chystal projev k zahájení druhé třetiny. Podklady k tomuto projevu si prý odložil do boxu videorozhodčích, během první třetiny se však záhadně ztratily. Havel dostal blbou náladu a odjel z prostoru stadiónu. Pruhovaný dres si nyní ochotně navléká kouč modrých a v komerční přestávce vjíždí na led a kyne davům shromážděným v zaplněné aréně.

Záruba: Hráči si sotva stačili přebrousit brusle a začíná druhá pětiminutovka. Nový rozhodčí Klaus údajný Langerův faul neuznal, a tak se bude hrát dál v pěti na každé straně hřiště. Na vhazování Gross proti Topolánkovi. Gross vyhrál, Buzková. Kotouč má Dostál a posílá dopředu Součkovou. Té sebral puk na modré čáře Zahradil a přihrává Bendlovi, ale ten před zápasem snědl hrách a kroupy, nemůže se tedy příliš hýbat a je z toho pouze zakázané uvolnění. Vhazovat se bude u Zemanovy brány. Na buly jede Špidla a zavalitý gólman mu hrozí hokejkou. Špidla se strojovou přesností vyhrává vhazování a puk se dostává k Zemanovi. Ten se snaží prudce nastřelit kotouč na hlavního rozhodčího. Klaus však vytahuje z kapsy skládací tenisovou raketu a elegantně úder vrací. Puk je za brankou a dojíždí ho Bém. Mezi kruhy si najíždí Nečas a příklepem střílí. Jenže Zeman je opravdu velký a tak kotouč končí v záhybech jeho břicha. Ale už je u něho Bém a snaží se kotouč brankáři z břicha vydolovat. Zeman puk zalehl a jako statný padající strom s sebou vzal i nešťastného Béma. Už se však nic nestane, protože druhá třetina končí.

Vichnar: Ve vítkovické hale v Ostravě právě probíhá zápas o udržení, kde se rozhodne, které mužstvo zůstane v parlamentu a složí s vítězem finálového duelu parlamentní většinu. Jediný gól zaznamenal ve třetí minutě druhé třetiny Ransdorf, když jedovatou střelou od modré propálil brankáře lidovců. Ransdorf dokázal hrát i přes zranění, které utržil během první třetiny, kdy ho puk trefil do obličeje a Ransdorfovi po něm zůstal nepěkný škleb.

Záruba: Rozhodčí právě zahájil poslední třetinu. Puku se ujímá Součková, dostává se do slibné šance, ale ještě než stačí vystřelit, je poslána kapitánem mužstva do šaten. Na střídačce se mezitím usadil nový reprezentant červených Jozef Kubinyi. Kotouč je za brankou červených, bojuje o něj Sobotka se Zahradilem. Sobotka vyhrožuje soupeři, že pokud mu neodevzdá kotouč, poštve na něj finanční úřad. Pomoci by mohl Kubinyi, ale nevěří, že by dokázal puk vybojovat.
Do konce normální hrací doby zbývá pouhá minuta. Puk se dostává před brankáře Zemana, který se zřejmě rozhodl napravit chabý výkon svého mužstva. Sám vyráží na protivníkovu bránu, valí se jako mohutný mamut, led pod ním praská, jeden bodyček, druhý bodyček a modří mu raději sami uhýbají z cesty. Jedině Tlustý srdnatě nastavuje hůl ve snaze vypíchnout Zemanovi puk. Z hokejky však zbyly třísky a Zeman už převálcoval i Tlustého, kterého natlačil do branky i s kotoučem. Neuvěřitelná energie uvedená do pohybu s sebou bere i branku. Celý chumel právě narazil do zadního hrazení, prorazil je a Tlustý, Zeman, puk a brána mizí v hledišti. Po chvilce se objevuje Zeman s vítězným úsměvem, spoluhráči se sjíždějí kolem něj a poklepávají ho po rozervaných betonech. Zeman jim na oplátku rozdává kamarádské pohlavky. Ale s čerstvými informacemi je nyní připraven můj kolega Vichnar.

Vichnar: Zápas v Ostravě skončil dva jedna, a to pro družstvo Chameleónů. Zápas rozhodl až na samostatné nájezdy Svoboda, který ve dvanácté minutě zápasu nezvládl průjezd za brankou, narazil do hrazení a utrpěl zranění krku. Ačkoliv jeho zranění vypadalo hrůzostrašně, nechal se jen provizorně ošetřit a pokračoval v zápasu. Ve svém nájezdu si položil brankáře a fantastickým blafákem přes pravé kolo vozíčku zakončil do prázdné brány.
Předávám slovo Robertovi, který má u mikrofonu zajímavé hosty.

Záruba: Pane Zemane, gratuluji k úspěchu. Zdá se, že jste svým comebackem udělal velkou díru do české politické scény. Co vám dodalo podnět k Vaší závěrečné akci? Někteří diváci spekulují, že sílu Vám vlila do žil záhadná žlutá tekutina, kterou jste během zápasu vydatně popíjel. Jedná se o nějaký nový druh energetického nápoje?

Zeman: Pane Zárubo, vy komentujete hokejové zápasy už řadu let, ale zdá se, že o hokeji zhola nic netušíte. Protože jinak byste věděl, že voda, minerálka, to je všechno dobrý, ale dobrý, to je za tři. A navíc jsou v nich bublinky a když dostanete pukem do břicha, je to často na blití. Já potřebuju bechertonicitu, proto piju becher s tonikem, aby se mi neklepaly betony.

Záruba: Pane Klausi, vy jste zpočátku odmítal sporný gól uznat…

Klaus: Ne, ne, ne, to jsou zlá slůvka, a to jsem opravdu nikdy, nikdy neřekl, to byla špatná interpretace a já se musím důrazně ohradit proti nařčení tohoto typu.

Záruba: …avšak nakonec jste jej uznal. I když možná nebyl úplně v souladu s pravidly a ODS v důsledku Vašeho rozhodnutí klíčový zápas prohrála.

Klaus: Já myslím, že my už se s kolegy Zemanem a Topolánkem nějak domluvíme, aby na každého nějaká ta funkce zbyla.
 

Konec přímého přenosu.
 
 

zeman

 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
45x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!