Policejní ranaření

Featured Image

Poslední dobou to vypadá, že se roztrhnul pytel s případy, kdy se policisté pokouší různými pokoutními postupy vymámit z řidičů pokutu poté, co jim sdělují nějaká komická zcela nepodložená obvinění. Těm se podaří zaznamenat tyto postupy pomocí kamery nainstalované v autě a záznam tak poslouží kromě medializace jako východisko k řízení s dotyčnými policejními vyděrači, které, co si budeme nalhávat, pravděpodobně vyzní do ztracena.

Možná si myslíte, že se jedná o praktiky obvyklé pro země rovníkové Afriky. Ano, to je pravda. S rovníkovou Afrikou máme společného více věcí, například vliv policie na chod státu včetně sesazování vlád, vliv policie na navrhování a schvalování zákonů, kdy se už dopředu ví, že někteří poslanci nebo dokonce celé stranické kluby jsou policejnímu zákonotvorství naklonění více než jiné a tak dále. Jedná se o průvodní jev toho, že silové složky mají čím dál větší vliv na čím dál více aspektů veřejné správy a vzniká čím dál pevnější propojení sféry silových složek, politické a podnikatelské sféry.

Nejnovější video ukazuje jakéhosi zoufalce s nanejvýš dvouciferným IQ oděným v seprané mikině, který vystoupí ze služebního označeného Hyundaie, prokáže se podle všeho platným průkazem Kriminální policie s číslem 318349 a sděluje řidiči podezření z přestupku, kterého se měl dopustit tím, že jel příliš rychle. To měl policista zjistit tak, že porovnal jeho rychlost se stavem tachometru v autě svém. Při samotném zastavení vozidla poruší policista několik zákonů, není k zastavování vozidel vůbec oprávněn a smůlu má v tom, že řidič je informovaný.

Původně jsem myslel, že je to fake a jedná se o virální reklamu. Správný policista přece při zastavování vozidla mává pistolí a oslovuje občana “kurva ty kundo”. Jelikož ale policie postup prověřuje a dosud se neozvali, pokládám ho za věrohodné, kdyby to byl fake, rozpoutali by okamžitě mohutný mediální shitstorm. Hyundai 9T59175 nemá povinné ručení, takže je to policejní auto. Autoři by také museli být vskutku geniální, aby tak dokonale napodobili typickou policejní verbální agresivitu. To jsou takové ty invektivy typu “vy nemáte v autě tachometr”, “služební průkaz jsem vám ukázal”, kterými policisté útočí na slušné lidi a pokouší se je vyprovokovat.

Nejsem nositelem téhož právního názoru jako řidič Audi, totiž že policista musí mít důkazy nebo že mu dokonce musí předložit důkazy. Naopak musím se značnou nevolí konstatovat, že blíže k realitě je ten policejní lempl. Současné zákony jsou totiž nastaveny tak, že policista nemusí mít v ruce vůbec žádný důkazní prostředek, aby vás mohl obvinit z přestupku. Postačí mu jakákoli domněnka nebo poznatky vycucané z prstu. Je jen na nás, zda v rámci řízení o příkazu na místě (postaru: blokové řízení) budeme akceptovat vznesené obvinění a zaplatíme pokutu (v tomto případě, že sami uznáme, že jsme jeli rychle), nebo zda budeme trvat na projednání přestupku před správním orgánem, kde důkazy již provedeny být musí. Lempl má pravdu, údaj o rychlosti odečtený z tachometru jiného vozidla k podezření z přestupku stačí. Hrubě by nestačil až ve správním řízení, tam to ale napřed musí dojít. Při novele přestupkového zákona se totiž někam vytratilo, že příkazem na místě je možné projednat jen jednání, které je spolehlivě zjištěno (srov. § 84 odst. 1 zákona č. 200/1990 Sb. vs. § 91 odst. 1 zákona č. 250/2016 Sb.). Počínaje 1.7.2017 nás tedy retardovaný fízl v oprané mikině s nápisem Pacific Island může podezřívat skutečně z čehokoli a požadovat za to pokutu, a to včetně závažných přestupků. Pokud mu na to skočíme a přistoupíme na příkaz na místě, nenajdeme už nikde zastání, a to ani v případě, že obvinění bylo nepravdivé, rozporné nebo absurdní. Policistovi za to nehrozí žádný postih. Soudy to až doposud vždy pokryly.

Kromě toho se mi zdá, že tenhle fízl jí měl jak z praku. Potíže s artikulací, skelný pohled, rozšířené zorničky. Podle některých zdrojů se jedná o kriminalistu, a jde na mě děs při představě, že tento člověk vyšetřuje společnost ohrožující závažné trestné činy (čemuž nasvědčuje telefonní seznam OKTE Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, který má založený pod průkazem). Také mě napadá, jak brutálně přísné musejí být ty policejní psychotesty, kdy jimi proleze takové stupidní individuum.

Druhý policejní vyděrač figuruje v nyní již notoricky známém videu. Jistý pracovník Ředitelství služby cizinecké policie, odboru informatiky, lidově řečeno inkoust, se předváděl s Fabií na silnici I/9 poblíž dobře známé hustě profízlované obce Medonosy. I zde se rozhodně nejednalo o nahodilou akci, při které byl například policista mimo službu silně dotčen způsobem jízdy nějakého řidiče a rozhodl se ho zastavit, protože například někoho ohrožoval, ale o ranaření. Nasvědčuje tomu určitá úroveň příprav, kdy si fízl nachystal do svého soukromého vozidla blikačky ve snaze vzbudit dojem, že se jedná o policejní vozidlo. Poté, co řidič nehodlal zaplatit fízlovi “pokutu” a naopak se začal zajímat o různé širší souvislosti jeho úkonu, fízl se kvapně vzdálil podobně jako ten předchozí šmejd.

Případ si převzala GIBS, nicméně se domnívám, že i zde se nakonec ukáže, že se dopustil maximálně přestupku, protože řidiče nějakým způsobem přimějí podat takovou výpověď, která bude pro fízla příznivá.

Třetí případ z nedávné doby je odlišný v tom, že policista kradl takříkajíc v přímém přenosu, když požadoval od Poláka peníze poté, co mu tvrdil, že jel příliš rychle. Jednalo se opět pouze o tvrzení, přičemž jsem nenašel žádné informace o tom, jak moc pravdivé nakonec bylo. Tento exemplář policejního šmejda byl propuštěn od sboru a je s ním vedeno trestní řízení, ale výsledek takového řízení pokládám za nejistý. Nejspíš ho osvobodí a není vyloučeno, že se s ním po čase potkáme v uniformě nějaké městské policie nebo v kanceláři jako s úředníkem projednávajícím přestupky, protože tyto pozice veřejné správy se často obsazují podobnými delikventy. Pro představené příslušných orgánů není vůbec překážka, že byl trestně stíhán, naopak, takovej se jim skvěle hodí do party, protože kradou všichni.

Sledujeme špičku ledovce, která se vynořila jen díky tomu, že pár jedinců mělo v autě kameru a disponovali potřebou mírou opatrnosti. Sami můžete hledat odpověď na otázku, kolik lidí prostě zaplatí a na nic dalšího se neptá, protože policisté vystupují dostatečně autoritativně a sebejistě a nakecají řidiči, že v následném správním řízení mu seberou řidičák nebo že dostane mnohonásobně vyšší pokutu.

Na internetu najdete velmi mnoho videí s interakcemi policie a řidičů, a je naprosto raritní, pokud nějaká kontrola proběhne podle zákona. Policie ignoruje svoje zákonné povinnosti ve velmi širokém měřítku, počínaje tím, že řidiče nepoučuje podle zákona.

Osobně se podivuji nad tím, že se v dnešní době ještě najde někdo, kdo vyjíždí s autem ven a nemá v něm nainstalovanou kameru. Takový člověk musí být buď velmi lehkovážný nebo úplně blbý. Momentálně používám v každém autě dvě nezávislá nahrávací zařízení, protože nikdy nevíte, kdy vám přemotivovaný příslušník nějaké ozbrojeného sboru zkusí nějaké ukrást. Stejně tak se denně podivuji tomu, že řidiči vůbec odpovídají policistům na jejich otázky (“Pane řidiči, jaká tam byla povolená rychlost?”), reagují na různá vyslovená policejní obvinění a platí jim pokuty. Výše popsané situace se budou opakovat tak dlouho, dokud bude mít policie zákonné oprávnění sdělovat obvinění občanům a požadovat pokutu, aniž by měla povinnost označit důkazy a předložit mu je. Je to ještě horší a amorálnější než útoky prodejců hrnců na důchodce. Obchodní šmejdi jsou povinni položit na stůl alespoň něco, aby legitimizovali svoji “nabídku”, zatímco policejní šmejd vám může lhát do očí zcela beztrestně a kořistit tak na nevědomosti a důvěřivosti nejširších vrstev obyvatelstva, aniž by měl v ruce cokoli.

K politování pak je, že připravovaná novela zákona o provozu na pozemních komunikacích vytváří prostředí k tomu, aby se tak dělo ještě více. Zvyšuje totiž rozdíl mezi výší pokuty, kterou je možné udělit na místě, a která hrozí ve správním řízení. Celá příprava tohoto návrhu zákona probíhala pod silným vlivem policie, čemuž mimo jiné nasvědčuje to, že ministerstvo není schopno předložit věrohodné analýzy, ze kterých během jeho příprav vycházelo. Schválením takového návrhu dostane policie ještě větší prostor provozovat toto okrádání ve velkém, protože úplně první, co řidič od policisty uslyší, bude horní hranice výše pokuty ve správním řízení.

Pokud máte dojem, že se jedná o ojedinělé události a že se vám to nestane, tak vás musím zklamat. To samé si možná říkal jeden každý z účastníků těch výše popsaných událostí a každému z nás se to může přihodit třeba hned zítra. Všechno se to hrozivě vymyká kontrole a nevidím ve společnosti relevantní sílu, která by šlápla na brzdu.

 


25.03.2019 D-FENS


Související články:


12345 (427x známkováno, průměr: 1,11 z 5)
34 587x přečteno
Updatováno: 26.3.2019 — 22:47
D-FENS © 2017