Policejní honění

Featured Image

Kdo zakáže policistům dívat se na televizi?

Policisté v Krnově si hráli na velký borce, ale nějak se to nevyvedlo. Při pronásledování jiného vozidla srazili na přechodu dva chodce. Bilance horečných aktivit v rámci hesla „pomáhat a chránit“ je jeden mrtvý a jeden zraněný.

Policejní mluvčí Pavla Tušková k tomu řekla:

V sobotu po půlnoci v Krnově  policisté pronásledovali vozidlo BMW, které ohrožovalo bezpečnost silničního provozu a ujíždělo před policejní hlídkou. Na služebním vozidle měli policisté zapnutý modrý magnetický maják a při pronásledování  používali akustickou signalizaci. Do prostoru mezi pronásledovaným a pronásledujícím vozem vstoupily na přechod pro chodce zpoza křoví dvě osoby.“

Když odhlédnu od samotné tragédie, která jistě velmi brzy přestane média zaměstnávat (o neúspěších a průserech policie se příliš neinformuje), sledujte to jemné lhaní a žonglování s pojmy. Jak se říká, je lepší jednou vidět než desetkrát slyšet. Podívejme se na záběry policejní Fábijky, jak je odvysílala TV Nova.

„Vozidlo BMW ohrožovalo bezpečnost silničního provozu a ujíždělo před policejní hlídkou.“

Na obrázku vidíme neoznačenou Fabii vybavenou radarem Ramer. Takových fabií se pohybuje po ČR celá řada. Aby nebyly nápadné a dalo se pomocí nich vybrat více pokut, nemají žádné označení. Nemají na střeše pevné majáky a nemají ani panely se světleným nápisem STOP. Pokud tedy posádka vozidla chtěla za jízdy zastavit jiné auto jedoucí před ní, nemohla to učinit jinak, než jej předjet a pak jej zastavit kýváním paže. Proto je sporné, zda vozidlo BMW ujíždělo před policejní hlídkou, protože nebylo patrné, že se jedná o policejní hlídku a řidič BMW nemusel o záměru jej zastavit vůbec ani vědět.

Jak mohlo vozidlo BMW ohrožovat bezpečnost silničního provozu? Už fakt, že paní mluvčí odmítá specifikovat, jaký druh asociálního chování probudil v policistech dobrodružné sklony, ukazuje na to, že se muselo jednat o něco strašlivého. Patrně ho ochránci našeho bezpečí změřili, že jede v nočním městě příliš rychle. Například 60km/h po nějaké liduprázdné komunikaci. Nebo že by prošlá lékárnička?

Inspirováni příběhy se Simirem a tím druhým gayem, rozdráždili policisté svoji 1.4 MPi a vyrazili do ulic. Na dveřích chyběl nápis „Pomáhat a chránit“, takže usoudili, že mohou ohrožovat kdekoho. Hustá prasba, vyjící motor, hon na piráta jako ve filmu. Údajně měli zapnutý maják a při pronásledování (které, jak řečeno výše, nebylo pronásledováním) používali akustickou signalizaci. Protože ale magnetický maják na střechu pouze bliká, je otázkou, z jakého zařízení získali akustickou signalizaci. Možná paní mluvčí považuje za akustický signál zvuk motoru nebo houkačky. Nicméně řečí zákona se musí jednat o zvláštní zvukové znamení, takže trik paní mluvčí funguje pouze na osoby neznalé.

Navíc paní mluvčí elegantně obešla dotaz, zda byly oba prvky – jak modrý maják, tak akustická signalizace – aktivní v okažiku střetu s chodci nebo těsně předtím. Řekla pouze, že je za jízdy používali, což nutně neznamená, že to bylo za této jízdy a v které její fázi. Její vyjádření mělo vzbudit dojem, že automobil jel se zapnutým majáčkem i akustickou signalizací těsně předtím, než srazil chodce, protože ti by se pak stávali spoluviníky. V očích laika dokonce viníky.

Do prostoru mezi oběma vozy pak vstoupily dvě osoby zpoza křoví. Taková drzost. Zde se paní mluvčí pokouší vyjednat další pardon pro prasáckou jízdu jejích kolegů. Opět, na blbce to bude fungovat, na zbytek populace nikoli, protože řidič vozidla s právem přednostní jízdy je povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Bez ohledu na křoví či jinou vegetaci kolem.

Píšu o tom apriori nikoli proto, že bych chtěl vyvolávat negativní emoce vůči prasácky jezdícím příslušníkům policejních složek. Protože jejich velitelé povýšili takové chování v rámci exhibování se s luxusními limuzínami Passat R36 na taktiku policejní práce, bylo by pokrytecké mít řadovým policistům za zlé, když se podle toho chovají. Zní to bezcitně, ale když pánové Langer a Tržil zvolili tuto metodu kácení lesa, musí počítat s tím, že budou lítat špičaté třísky na všechny strany. Informací o tom, že policisté při pronásledování „piráta silnic“ způsobili nehodu, kterou odnesl někdo nezúčastněný, je v poslední dobou dost a dost. Poukazuji pouze na to, jak zkresleně a mlhavě informuje sama policie o některých aspektech své práce.

Někdy dojde i na vyslovené lhaní. Médiím se prostě řekne, co mají asi napsat, a oni už si ten zbytek domyslí. Tak jsme se například mohli dozvědět, že policistu u Kardašovy Řečice srazilo auto. TV Nova dokonce zjistila, že pachatelem útoku byl pirát silnic. Po neznámém řidiči pátrala policie usilovně, ale marně. Individuum na motocyklu se totiž později v nemocnici zmátořilo, sebralo zbytky osobní cti a přiznalo se, že jej žádné auto nesrazilo, ale spadlo samo, v důsledku nevhodného způsobu jízdy. To už ovšem na Nově ani nikde jinde nenajdete.

Učinil jsem takový poznatek, že cokoli policie učiní za prohlášení, je zhruba v 50% vyslovená lež a v 90% případů účelová manipulace. Pomněte tedy tvrzení, že skryté měření rychlosti výrazně zvyšuje bezpečnost silničního provozu a pro všechny případy přijměte jednu radu. Až za vámi v noci pojede civilní neoznačené auto, tak plnej knedlík a radši pryč, přesně jako učinil řidič BMW. Život máme jen jeden. Nikdy nevíte, co to může být za grázly. Modré majáčky se dostanou v každém druhém obchodě s autodíly. Náhle a nečekaně odbočte do nějaké vedlejší ulice, rychle z auta ven, zamkněte (oni někdy kradou), vystupte, poodejděte a sledujte divadlo. Po zhruba deseti minutách se k autu vraťte, odmítněte podat vysvětlení a jeďte domů.


26.9.2009 D-FENS

12345 (4x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
573x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!