Pokrok za každou cenu? Děkuji, nechci - zpět na článek

Počet komentářů: 367

  1. Od te doby, co je ROHS pajka to stoji za picu.
    Stare desky 12 let jedou, dnesni desky porad odchazeji, na grafikach se usmazi plosne spoje, takze je po 2 letech muzes leda tak pect v troube, nebo hodit do srotu. Letos mi doma odesly „jen“ 2 monitory, high end grafika a uznali mi reklamaci 2 motherboardu, potom jeste tri SSD a to je zhruba tak vsecko.
    Myslim jsem v tom za dvacitku plus.

    Ale zase na druhou stranu, stara 386ka stala ctyricet litru sveho casu a dneska monitor za deset tisic, deska za tri a grafika za patnact… takze porad se to da vydrzet.
    Akorat nepochopim, proc EU musela dokurvit tak elementarni vec, jako pajka. Asi, aby vznikalo 100x vice elektronickeho srotu, hlavne, pokud pouzivate elektroniku v rezimu 24/7.

    1. Domnívám se že špatně chladíte, jinak to není možné.

      1. Ano máte pravdu, je to absolutní nesmysl. Měl jsem v rukách několik tisíc základních desek a když si odmyslím nevyzpytatelné desky platformy AMD a notorické přetaktovávače čehokoliv, poruchovost těch starších nižší nebyla ani omylem, už jen díky použitým elektrolytickým kondenzátorům, které jsou odjakživa nejčastějším původcem závad – a tehdy byly do desek osazovány podstatně méně kvalitní elektrolyty. Na straně druhé bylo občas možno takovou desku opravit i s minimálním dílenským vybavením (a technici /nemám rád slovo ajťáci/ nebyli tehdy ještě tak otřesní lemplové), což dnes již není možné. A mimochodem, za celou dobu praxe se mi nepovedlo vysvlíknout plast okolo AGP, ISA, PCI, PCIe nebo VL-BUS slotu, poškozený jsem ho viděl jen když nějaký dobytek zapomněl uvolnit zámek, případně do (většinou AGP) slotu rval něco, co tam nepatřilo…

        1. Jen ještě doplním: u grafických karet souvisí poruchovost spíš s výkonem, značkové SSD nevykazují žádné větší problémy, u klasických HDD je to od samého počátku sázka do loterie; v současné době jsou nejméně poruchové HGST (dlouhodobě nejlepší volba), po nich Toshiba a teprve vzadu za nimi dvojka Seagate a WD. Seagate v posledním roce předstihl ve spolehlivosti WD (tihle dva se v nekvalitě předhánějí po celou dobu existence a je nesmysl tvrdit, že ten či onen je shit a druhý king – každý rok je to jinak, v minulosti míval Seagate problémy s firmware, WD zase s kvalitou povrchu). Toshiba používá většinu komponent od HGST, proto ta kvalita, časem se to ovšem srovná, oba dva již patří pod WD a ten do pár let zkurví co může (Seagate by dokázal to samé). Upozorňuji že hodnotím kvalitu 3,5“ HDD!

          1. Hej IDE, krtasny pokus.

            Co se tyce SSD. Napriklad cela prvni generace OCZ byla vadna, ridici jednotka rozhodujici do ktere bunky se bude zapisovat, byla spatne chlazena a z te prvni generace uz mi odesly vsecky do jednoho.
            Nyni je to konstruovano tak, ze hlinikovy obal SSD cka slouzi zaroven jako pasivni chladic a je tam teplovodiva hmota.
            Samozrejme nymand, co zapne pocitac raz za uhersky rok aby si zahral solitaire to vi nejlip, zajimave, ze z kolegu uz vsem odesel SSD v notebooku, nekterym i opakovane.

            Co se tyce motherboardu, drive odchazely kondiky, dneska odchazi svaby.
            Samozrejme ta vyborna rohs pajka. Uz jsem mel hafo pripadu, ze na MB odesla zvukovka, sitovka, prestaly se chytat pameti atd.
            A ze by kondiky byly nejak lepsi si nemyslim, je to vsecko dimenzovano tak na hrane, aby to prezilo zaruku, pokud je to fakt zaple 24/7.

            A co se tyce grafik, to je uplna tragedie. Aby se usetrilo, maji chipy cim dal mensi heatsink a vyvody jsou cim dal blize sebe, tim padem ta tepelna zatez dejme tomu 200 Wattu se vyzarujei na plosce centimetr krat centimetr, pricemz 70 stupnu zadny problem.
            Po par tisicich cyklech, kdy teplota lita plus minus sedesat stupnu se samozrejme ve spojich udelaji mikropraskliny, protoze ta zasrana rohs pajka je krehka, nebo naopak se spoje pobliz sebe propoji „vousama“, ktere tam samovolne vysublimuji a grafika je v riti.

            Uz cele roky je banda „pekaru“ vykupuje jako srot, strka do trouby a „ozivuje“ a pak je prodava na bazarech, pricemz do pul roku je ta grafarna opet mrtva.
            Protoze deska plosnych spoju je zkratka nevhodne vyrobena.

            Aneb at zijou inovace EU.

            1. Někdy před třemi a něco lety jsem do svého soukromého letitého (asi osm let starého) laptopu od Aceru kupoval SSD disk od Samsungu. S tím původním mechanickým diskem načítala data šíleně pomalu a mě to celkem prudilo. Nechci to samozřejmě zakřiknout, ale ten SSD disk (a vlastně celý NB) zatím funguje bez jediného škobrtnutí dodnes, přičemž laptop je v provozu denně, používá se pro kancelářské věci, hraní her, programování, internetění a občas dole v dílně jako diagnostický počítač pro moje auta. Občas ho i tahám s sebou do terénu, takže úplně klidný život ten počítač nemá :). Asi mám kliku, ale stejně si pro jistotu držím aktuální zálohu důležitých dat na domácím NAS serveru.
              Ale na druhou stranu jsem zažil, když mi po dvou letech od koupě odešel WD disk v mém prvním NASu. Ale tam to bylo způsobené spíš hardwarem toho NASu, který odrovnal celý disk. Byl to nějaký francouzský výrobek, který na mne moc dojem svou spolehlivostí neudělal. Od té doby, co jsem ho nahradil serverem od Synology, zatím není jediný problém i po téhle stránce.

            2. Bude hur. Zrovna ted jsem skoncil debatu s jednim Rusem, resili jsme motorek do nejake zakazky. Dneska uz je moda v Rusku motorky vyrabet tak, ze do ruskeho sasi se daji cinsky streva. Takze motorek se prehriva, picu vydrzi, citlivej na prach… no proste ma standardni zapadni vlastnosti.

              Kurva kam ten svet speje, kdyz i etalon nerozbitnosti a blbuvzdornosti jde srat a kupuje cinsky sracky…?

              Nakonec jsme ten motor vybrali, ruskej. Ale kurva jak dlouho to jeste pujde? Z 15 fabrik jsme nasli jednu…

            3. Sorry, ale to je riadne protirecenie – ironicky spominat nimandov, ktori raz za uhorsky rok hraju Solitaire, ze to vedia najlepsie a podavat ako protipriklad SSDcka firmicky OCZ, ktora nikdy neprodukovala poriadne vyrobky a vlastne davno skrachovala… Eh?

              V prvom rade, ten nimand zapinajuci pocitac raz za rok kvoli Soliteru bol presny prekryv a cielovka garazoviek typu OCZ, Kingston a podobnych, ktori len pozliepali kade tade 3rd party riesenia a tvarili sa aky super originalny produkt. Ak niekto, vratane tych vasich viacerych kolegov, aj po fiasku so Sandforce radicmi 6 ROKOV dozadu opakovane pouziva nekvalitne davno nevyrabane vyrobky a cuduje sa, ze sa to opakovane kazi, tak… V takej firme by som chcel pracovat!

              Ja sam pouzivam SSD od casov ked by sa na vtedajsiu maximalnu kapacitu sucasna instalacia OS ani zdaleka nezmestila az po dnes, vzdy: Toshiba, Intel, Micron, Samsung – bud prvovyrobcovia cipov a radicov vo vnutri alebo aspon firmy, ktore si to vedia dobre nazdrojovat vo fab a napisat do radica rozumny softver. Nebolo to vzdy dokonale (napr. X25 password bug bola krasa), ale vsetky ziju doteraz a dozivaju v notebookoch rodiny, znamych alebo kludne ako vyrovnavacia pamat na eSATA, ked sa mi nechce jednorazovou 100 GB databazou drat primarny disk.

              Vobec spominat ohladom SSD OCZ… To je ako povedat, ze vsetky teraz predavane auta su na nic pre nimandov, lebo pouzivate Hindustan Ambassador… Na zaver:

              V počítačovém obchodě. „Dejte mi tenhle nejlevnější case, k tomu co nejlevnější mainbord, nějaký laciný procesor a nejlevnější harddisk…“ Všechno mu nachystali a nahoru položili krabičku prezervativů. „Co to má znamenat?“ „To je pozornost podniku, pro takové zákazníky jako jste vy. Abyste se nemnožili!“

              1. AnonymnyIT: Mám doma od OCZ 3 SSD disky, 11 let, 7 let a 5 let. Všechny drží a bez problémů fungují. Divné co?

    2. A co si takhle koupit pořádný počítač ?
      Ve firmě provozujeme továrně vyráběné osobní PC i servery (značkové). 10 let žádná míra – ta zařízení likvidujeme až pro naprostou morální zastaralost, vadného HW je jako šafránu (naposled asi před dvěma lety jeden monitor, který ale nefungoval hned jako nový).
      To samé bych doporučil i autorovi, aby se vybodl na bastlení PC (to byla moje zábava asi tak v 15 letech, kdy jsme s kámošema „sjížděli noviny“ z TS Bohemie a vedli nekonečné hádky, který CPU je lepší), šel třeba do zmrdialzy a koupil PC en-bloc (ideálně nějakou konfigurovatelnou sestavu, kterou si doladí dle potřeby). Najednou zjistí, že to jednoduše zapne a za třeba 5 let to vypne, vyhodí/prodá, koupí nový a a tak pořád dokola.
      Pokud je ale bastlení jeho zábava a výplň volného času, tak sorry jako, holt musí strpět QR kódy a zmrdimanuály.

      1. Adam: Tohle jinak neslo, dostal jsem nejake komponenty, nejake musel prikoupit a mel jsem z toho neco postavit.
        A doma jsem nikdy takovy problem nemel, resp. – pred dvaceti lety jsem ohnul piny v pametovem slotu, ale to uz je dost davno…
        Proto me prekvapilo, jak malo sily stacilo, abych ten slot sundal, preci jen uz jsem grafickou kartu pakrat zandaval a vyndaval.
        Jinak mi doma staveny pocitac vzdycky fungoval „az moc“ dlouho – vetsinou do doby, kdy uz byl vicemene neprodejny.

      2. Kolega meho U.S. dealera se zivi tim, ze armade dodava pocitadla. Prevazne ruzne spesl vestavby do Peli apod. Vypada to jako predpotopni laptopy z poloviny 90’s. Tvrdi, ze rok od roku je horsi a horsi to davat do kupy, protoze se setri uplne na vsem a Cinan neni ochoten delat samostatne serie polovodicu pro MIL-Spec. Takze se vybiraji soucastky dle Industrial spec a jede se dal. Neni nutne zduraznovat, jak to pak vypada.

        Takze prohlasit, ze masina pred 10 lety od znacky XYZ jela 10 let a proto o ni koupime dalsi, ktera take pojede 10 let je… rekneme… hodne optimisticke.

        Ale jinak ano, plati, ze dobra znacka by mela byt lepsi, nez nejaky bastl z noname. To zrejme ano.

      3. Nevím jak autor, ale já jsem k „bastlení“ donucen. Kupujeme domů sestavy na normální domací potřeby plus hraní. Všechno kromě grafiky vydrží až do morálního zastarání. Takže po roce a půl +- autobus se najednou začnou dít na monitoru divné věci až to vůbec nezobrazuje. Celý kompl běží OK, kromě grafárny. No mám si koupit celý PC? Nedělám to a kupuju grafiku a tu tam pak vložím. BTW vřelé díky všem BTC minerům. Grafiku co měla stát max 6 mám za 8.

        Jo a nedostatečným větráním to není. Vzduch proudí v dostatečném množství kudy má.

    3. Dovymenil jsem ted o vikendu zbytek zarivek v E27 za LEDky a take jsem si rikal,jaky ze ekologicky efekt melo mit vymeneni ekologicky nezavadne obycejne zarovky za tyto rtutove bomby…?

      O prachy jde prece az na prvnim miste, nic jineho v tom neni.

      RoHS vetsinou vyplave pri:

      – mechanickem namahani (otresy, pady,…)
      – tepelnem namahani (ktere ve svem dusledku je mechanickym namahanim).

      Urcite pamatuje dobu ECcek, kdy se vse davalo do klimatizovanych mistnosti a chodilo okolo toho v backurkach, bilych plastich po antistatickych podlahach. Tak holt se k tomuto modelu zase jednou dopracujeme.

      Ted rano jsem byl u nas v krame nakupovat. Nejel platebni terminal pres karty. Takze jsem se s prodavackou domluvil, ze to napise na futro (ja vul si vzal jen kartu, ne celou penezenku) a dam ji to odpoledne, az pujdu zase okolo.

      A proc to nejelo? Uplne banalni vysvetleni prodavacky „no, vono to driv jelo bez problemu, ale tu minulou ctecku nam nahradili jakousi novejsi a vzdycky v pondeli, kdyz je tady po vikendu jeste zima, to nechce jet. Pritom ta stara to nedelala, ja nevim, proc to vymenili“.

      A to v tom krame bylo jen lehce pod nulou a nebo tesne okolo nuly.

      1. Presne to jsem mel na mysli… Pokrok, o ktery nikdo nestoji :)

      2. ad výměna za LEDky – technická poznámka:

        hluboce doporučuji schovat si účtenky, při reklamaci LEDek se budou hodit. Minimálně třetina nebo více jich odchází před lhůtou 24 měsíců; a na ty parametry (desetitisíce hodin svícení, statisíce cyklů) obchodníci úplně kašlou; při reklamaci přepočítají parametry na čas, jakoby LEDka svítila nonstop, a nic víc neuznají. Obdobná zkušenost u různých typů různé cenové úrovně. A kupovat LEDky přes eshopy (ALZA, MALL) je vysoce nepraktické kvůli řešení reklamací – je třeba minimálně jedna cesta na reklamační místo kvůli zboží za stovku.

        1. Cerny Mor: Podstata zákazu žárovek a jejich náhrady LED svítidly, nikdy nebyly zájmy zákazníka, např. ve formě delšího provozu svítidla, ale jen a pouze řádové zvýšení zisků výrobců. Úkol byl splněn na výbornou.

          1. Neuromancer:

            mně ty LEDky nikdo nepřikázal, líbí se mi ta technologie, jen jsou bohužel poruchové jak prase; když fungují bez závady, tak jsou velice výhodně. Jenže… když každou druhou třetí behm roku a půl musím reklamovat, tak to je na prd. (Jinak vláknovky vesměs praskaly ještě dvakrát třikrát častěji, o to nic.)

            1. Vláknovky mi kdysi praskaly pravidelně se zvukovým a světelným efektem (= byla tma) a vyhazovaly hlavní jistič v bytě.

              Z úsporek (= zářivek v patici žárovky) mi odešla asi jedna a jedna byla vadná už při koupi, tu mi vyměnili kus za kus.

              Z LEDžárovek (= LED v patici žárovky) mi jedna přestala svítit a tu jsem opravil, sundal jsem kryt a připájel jednu LED na DPS.

              Vzhledem k mizivé ceně (30-60 Kč) za žárovku si asi účtenky schovávat nezačnu.

            2. Prerobil som byt a všade dal zapustené bodovky G10 LEDky. Je ich v celom byte cca 50 ks. Kúpil som 6W z IKEA. Svietia už 3 roky, niektoré stále, niektorými sa furt bliká, podľa typu miestnosti. Ani jedna ešte neodišla. Takže za mňa LEDky z IKEA sú špičková kvalita, bez výhrady.

            3. “ … když každou druhou třetí behm roku a půl musím reklamovat“

              A nemáte tam problém přepětím ? LED žárovky ve větším počtu měním pouze u známých, kteří mají byt jen kousek od transformátoru, takže mají permanentně napětí v horní toleranci (poblíž 240V) a případné přechodné děje celkem nutně musí vést k nepříjemnému přepětí. V tom domě prý zrychleným tempem odchází nejen LED žárovky, ale i spotřebiče na jedné z fází.

              U sebe doma, kde mám napětí v průměru o 15 V nižší (typicky 225V) postupně LED žárovkami nahrazuji klasické žárovky a nemám pocit, že by nějak odcházely.

              Druhá možnost, proč LEDky odcházejí je, že svítidla nemají vyřešené větrání a LEDky s vyšším výkonem se vám ve svítidlech přehřívají, přičemž zvýšená teplota živostnosti elektroniky neprospívá.

              1. Nebo je to tím, že je to totální levnej hajzl. Začalo to slušně, spínaným zdrojem, dost podobně jako u zářivek. Pak přišly sériový impedance (svitky) a nakonec sto diod v sérii, bez odporu. Holt když to má jít z deseti dolarů na jeden…

                Taky ty svítivosti si občas cucaj z prdele, akorát naposled sem zkoušel nějaký levný a svítily hůř, jak nějaký místní s papírově menší svítivostí.

                Dost záleží i na typech diod.

              2. Mě například odcházely některé LEDky a to proto, že se nedaly úplně zhasnout. Mám kromě 3-4 světel všechno na schodišťáky. Některé mě svítily furt (myslím že byly z Ikey) a taky brzo odešly. Teď mám takové co po vypnutí skutečně zhasnou a zatím dobrý.

                1. Jo, naindukovaný napětí, hlavně u vícežilovýho kabelu tam teď mám klidně 150 V. Nic to seriózně nenakrmí, no některý LEDky to nenápadně rozsvítí.

            4. Já vypozoroval určitou souvislost mezi tvarem a provedením (ne)chladiče a výkonu LED žárovky. Např. mám koupené už několik let, ještě „značkové“ Samsung LED žárovky E27 s masivním hliníkovým chladičem s žebrováním. Šlapou dobře a naopak nedávno jsem koupil 7W s paticí GU10. Už od pohledu to bylo pofidérní. 7W je už teplo jako hrom a případná hmota na chlazení vesměs žádná. Taky že ano – do 1/2 roku bylo po nich. Tak jsem koupil ty samé, ale 4W a už fungují správně.

              Takže LED ano a může dobře fungovat, ale vždy se také dívám, jaké má čip (ne)chlazení. A je fakt, že ty „dobře udělané“ nejsou zrovna úplně laciné (cena v řádu stovek za kus)

              1. Pokud to je levnej bazmeg stavěnej na nominální napětí, místo na toleranci, taky to v reálu odejde raz dva. Třeba Ba15s do aut, na 12 V, akorát v normálním autě je +-autobus kolem 14 V, že…

                Kdyby měl někdo tip na dobře svítící Ba15s kolem 7 W co se uchladí vepředu u motoru i v létě, tak beru :D

              2. Tak já příjdu do Hornbachu, a jak je tam mají vystavený začnu opatrně šahat, ty nejstudenější beru. Měl jsem 6 dvě z nich do půlroku shořely, šel jsem je vyměnit. A od té doby mám klid a funguje to. A jsou to prosím pěkně světla v kuchyni, takže neustále v permanenci, dlouhé svícení a časté svícení.

          2. A jak přesně se navyšuje zisk na něčem, co má 100x nebo 1000x vyšší životnost než to před tím, pričemž cena je jen 20x vyšší a v oboru panuje stejná cenová válka?

            Navýšit zisk za takových podmínek bych chtěl taky umět, za pár let by ze mne byl miliardář.

            1. vcr: Papírová životnost je 25x vyšší, ale realita v praxi je 2-3 roky. Tím netvrdím že všechny, ale děje se to příliš často. Důvodem je nekvalita elektroniky a směrnice RoHS.

          3. Zákaz žárovek přišel v době, kdy z LED bylo možné udělat akorát noční lampičku. Účelem bylo podpořit evropské výrobce zářivek, tedy ještě tragičtější technologie než LED. Drahá, nehodí se na krátkodobé svícení, nehodí se do chladna, obsahuje rtuť. A stejně se jim to nepovedlo. Zářivky se naučili velmi rychle vyrábět v Číně. V čínské provenienci jsou zářivky levné, a jejich životnost nedosahuje ani životnosti žárovek.

            1. Polske zarovky dosahuji zivotnosti cinskych zarivek. Je to ale o kozy.

        2. Ja jsem jich dostal bednu od naseho dodavatele soucastek uz nekdy pred dvema lety a zatim neodesla zadna. A i kdyby, reklamovat nemuzu. Na chodby jsem dal barevnou teplotu 3000 K, zena miluje teplou zlutou, v pracovnich mistnostech mam 4500 K. Trosku jsem laboroval s prikony, zatim mi vyslo, ze 10W na chodby a 15W nad pracovni stoly je ideal.

          Kdybych je mel kupovat, tak asi bych menil jen ty, ktere sviti furt quliva spotrebe, jinak bezna Jarovka za desetikacku (plus „stolete“ zasoby na pude jeste od bolsevika) se mi sere podstatne mene. Co si pamatuju, tak beznou Jarovku jsem menil snad nekdy pred 5 lety naposled. Ale chystam se prejit na ostrov, takze jdu do LED.

          1. SYSOP:

            máte ten ostrovní systém dobře spočítaný, aby se na tom neprodělaly kalhoty? Jestli to bude dimenzované na zimu, co s těmi přebytky v létě (nebo naopak)?

          2. Mohl bych někdy k Vám zajet potahat trochu rozumy, až ten ostrovní systém budete mít nějak zprovozněný? Rád bych taky něco takového v blízké budoucnosti udělal u sebe doma a vítám každou praktickou zkušenost a nožnost si to prohlédnout zblízka :).

            1. Kdyz to bude fertig, proc ne. Ale to potrva jeste cca rok, protoze se nikam nezenu a zena prichazi s novymi a novymi napady, ktere samozrejme maji vyssi prioritu…

              Mezitim vyrobci jednotlive komponenty vylepsuji (aspon to tak pusobi), takze nemam stres, zeby mi ujel vlak.

              Na minulem baraku jsem se celkem vyskolil s vakuovym vodnim solarem, jako jo, jede to, ale tady chci jit cestou vyhradne elektriny. Je to take dano tim, ze teplo resim drevem se zanedbatelnymi naklady. A dreva je habakuk.

              Ekonomicka stranka veci mne az tak netrapi, chci minimalizovat zavislost na CEZu. Nehodlam delat veci otroka a s cirkularkou poustet centralu, takze vetsi odbery se samozrejme budou kryt ze site, ale co bude casem, nevim.

              Odboural jsem ty nejvetsi zrouty elektriny, jako prvni byla indukcka. Zena ji chtela do predchoziho baraku, jako ze super, cistota, vsechno v ruzovych barvach. Ve finale to ale znamenalo vymenu nektereho nadobi at uz proto, ze na indukcce nehralo a nebo proto, ze se na indukcce ruzne zacalo rozpadat. Kdyz nesla stava, tak se po baraku hledal plynovy varic a obvykle, jako na potvoru, mel bombu bud prazdnou, nebo poloprazdnou, protoze ji nekdo pouzil i na neco jineho, atd. A i kdyz to je barak v novem satelitu, co pul roku nejde stava a Eon se hrabe v novem rozvadeci, obvykle tak na pul dne. Proc, netusim.

              Tady topime plynem a voila! Ono to hreje stejne rychle, jako indukcka, dokonce to nezustava po vareni tak dlouho horky a postupnym merenim se ukazalo, ze je to i levnejsi. Jasne, problem je plynova trouba, ale to jeste vyresim.

              Hlavnim duvodem pro ostrov jsou ale caste vypadky dodavky elektriny. Da se rict, ze tak trikrat, ctyrikrat do roka, podle pocasi, pada sem 22 kV. Jasne, ze nahodim agregat, ale uz to znamena treba seridit jako blbec hodiny vsude mozne, znovu nastavit zarizeni, ktera nepodrzi pazmet plus samozrejme v zime neprijemnost u kotle. A jestli se starat o nejakou UPS a nebo radeji rovnou udelat autonomni system, tak to radeji ten autonomni system.

              1. Zajímaly by tě Ni-Fe akumulátory? Mám dodavatele na východě…

                1. Diky, na baterky mam dodavatele, ktery pro nas dela zakazkove LiPoly a umi kdeco.

                  1. Nic z technologií za poslední více jak století nikdy nedosáhne životnosti Ni-Fe. Na jakýkoli lithiový mrdky se vyser hned…

              2. Sysop: UPS zvládnete, s tím že si k tomu uděláte automatiku která v případě výpadku proudu vypne nedůležité spotřebiče.
                Autonomní ostrovní systém v rodinném domě s běžným provozem nelze zvládnout z ekonomických důvodů a nezvládnete to ani Vy, pohybujete se v oblasti 20-30 Kč za 1 kWh a nezvládnete ani sociální dopady, například hádání se o povolení k vyfénování vlasů.

                1. Vzhledem k tomu, ze uvnitr baraku jsou vsechny spotrebice jednofaz, rozdeluju faze prave podle dulezitosti a ono to plus minus i vychazi jako rozdeleni zatizeni. Takze jedna centrala je jednofazova, vystup tri samostatne jistice a presne takto se resi dulezitost spotrebicu.

                  Neni mozne konkurovat cenove velkovyrobci elektriny, pokud se drzi stavajici cena za jistic. Co bude dal, to se uvidi. Vzhledem k tomu, ze drtiva vetsina stroju je na hydrauliku, tak jedina cirkule je na trifaz. Muze se stat, ze pak necham dat nejaky srandajistic a cirkuli bud prevedu na trifaz centralu, nebo k ni dam hydromotor. Zbytek je lalac.

                  Naklady na elektrarnu nemam standardni, protoze dodavatele kompomentu, se kterymi v praci obchoduji, mi umi udelat supercenu v ramci vdeku za rocni obrat. Takze ono se to pak samozrejme jinak pocita.

                  Kdyz jsem delal na minulem baraku vodni vakuovej solar, tak sel celej na Zelenou, tim padem jsem byl taky v jinych cislech. Normalne vypalit kilo a pul za solar by se vracelo tak mozna deset let po skonceni zivotnosti.

                  1. Sysop: Hádání se o fén zůstane tak či onak, uvidíte :-)

                    1. Nebude, ja fen nepouzivam :-)

                      Jinak celkem ctim, ze kdyz je zenska v koupelne, tak tam lezu vyhradne v pripade, ze budou koupelnove radovanky. Sice jsou dve umyvadla, dve zrcadla,… ale motat se tam z zenskou nechci. Potomstvo je odmala sice vedeno k tomu, ze nahota je normalni vec a jit se pred nekym treba vycurat neni nic nemoralniho, ale prece jen kazdy ma rad, pokud to jde, svuj klid.

                    2. Sysop: takže vlastně poloostrov; jet na vlastní výrobu a případnou vyšší potřebu doplnit zvenku? To chválím, jestli vám to tedy distributor povolí (nevím, jak se teď staví k podobným projektům). Ale bez přetoků do sítě to možná ani není potřeba?

                      Pro zajímavost: A na kolik to chcete dimenzovat – výkon panelů a kapacitu akumulátorů?

                    3. Do site nic davat nebudu, takze distributor mi muze polibit prdel. Strechu mam jako kravu a rovnou na jih, takze budu panely pridavat postupne. Uplne stejne s aku. Cas mne netlaci, takze vzdy k nejake zasilce materialu pro firmu necham prihodit neco pro mne, abych neplatil raketu za dopravu.

                    4. Asi to víte, ale pokud to dimenzujete na zimu, aby to dávalo aspoň něco, tak naopak v letních měsících vám to vyrobí klidně 6x tolik za den, takže 2kW systém vám udělá třeba 10 kWh a pak je dobrý mít to na co použít. Pro výpočet předpokládané výroby je možné použít tenhle software s lokalizací, výkonem, sklonem a natočením střechy.

                      http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

                      https://ec.europa.eu/jrc/en/scientific-tool/pvgis

                    5. Sysop: To jste pochopil nějak špatně, ostrovní režim v rodinném domě znamená, že se lidé fénují na základě výslovného povolení pána domu, podle stavu napětí na akumulátorech. Další spotřebiče s velkým výkonem dtto.

                    6. Ach tak. Domnivam se, ze je rozumne mit dva okruhy (puvodni dve faze), kde jedna jsou zivotne dulezite veci a druha ten zbytek. Pokud klesne stav nabiti aku pod mez prezitelnosti, tak holt nepotrebna vetev se odpoji. V tomto pripade je dulezitejsi chranit zasobu energie pro zivotne dulezite veci. Pokud by pridel energie mel byt na nejake domaci povolenky, tak to nedopadne dobre. Monolog ve tme za ticheho kapani vody z mrazaku: „Ja jsem myslela, ze to mas nabity,taxem si sla vyfunet vlasy… no za to si muzes sam, ze ten srac nic nevydrzi… a na ty picoviny s povolenkama ti seru“ :-)

        3. Vřele doporučuji nakupovat v Číně za dvacku/kus a nedělat si problémy s účtenkami.

      3. S tou rtutí si asi pleteš LED žárovky a úsporné zářivky, což není totéž. LED žárovky žádnou rtuť neobsahují, co by tam taky dělala…

        1. Nepletie, len tú vetu sformuloval trochu kostrbato: rtuťové bomby = žiarivky v žiarovkovej pätici (alias úsporky).

          1. no, ale to nejsou LEDky. To jsou úsporky.

            1. Dovyměnil jsem teď o víkendu zbytek zářivek v E27… rtuťové bomby. Slovenskému spoluobčanovi to přijde kostrbatě napsané. OK, to beru.
              Ovšem nepochopit to může jen Mongol.

      4. Tohle nefungování v chladu nebo mrazu je občas způsobené tím, že nové vylepšené zařízení produkuje méně odpadního tepla. Kdysi tím trpěly třeba mikrofonní předzesilovače po přechodu z elektronek na tranzistory – ukázalo se, že elektronky velmi účinně zbavují zesilovač vzdušné vlhkosti, co by tam jinak vesele kondenzovala a dělala neplechu. Nakonec do nového zesilovače dopájeli topný rezistor, čímž byl problém vyřešen.

  2. Jo, to jsem si taky rikal… cert vem dva a pul tisice. Ale ve Vasem pripade bych uz asi certovi tak nepral…

  3. No tak MSI potřebovalo restart jak prase, ale vaše ubohé pokusy dělat IT odborníka jsou marné a komické. Když jsem se dočetl že jste vyrval slot PCI-E a je mi jedno jakou kartou, protože na hovadství je stejně velká jako všechny ostatní herní karty, je příčina ve vašich neohrabaných pazourách. Nevím co je tak složitého na tom odmontovat šroubek a vyklapnout zacvakávací pojistku. Pak lehce zaverglovat a celou kartu vytáhnout ven bez ztráty kytičky. Já měl vždycky opačné problémy, že karta ve slotu nedržela v ideální rovině a vypadávala. Co chtít ale od člověka, který instaluje do počítače pozohurodné věci jako „delší“ distanční sloupky, protože tím rozkurvíte totálně délku mezi MB a štěrbinou kam se montuje grafika.

    Prostě jste hňup i kdyby jste měl deset Titánů XP nebo Volt.

    1. Aa, absolutismus, jako od Vas vzdycky.
      Ty sloupky tam byly originalne, jednalo se o rackovy case, a proste tam patrily, takze zadna delka rozkurvena nebyla. To jste si odvodil sam.
      Co se tyce toho modelu, ten jsem zminil spis z legrace, abych tam mel ten Titan versus Carbon, ale tezka karta (cca 1,2 kg) se snaz „sama“ opet zacvakne po vycvaknuti, a to se mi prave stalo. V kombinaci s tim, ze ten slot tam opravdu nebyl moc pevne uchycen, jsem to dojebal – coz ostatne v clanku asi dvakrat sam pripoustim. Ale prosim, lyncujte me :))
      Ovsem to nebylo gro clanku, pouze jakasi predmluva, takze Vase kritika je mirne mimo.

      1. Tak to já spíš jen ze zvědavosti… Z textu jakoby vyplývalo, že chladič montujete na desku, která už je připevněná v kejsu, nebo blbě čtu?
        Omluvte mě, že nereaguji na gro článku…

        1. Jo, to bohuzel jinak neslo, neptejte se proc.

          1. Jste nemehlo a nemáte to dělat.

  4. Hlasujte hubou ve fórech a diskuzích na internetu. Jo, to určitě zabere, kafráním na netu za lepší motherboardy.

    Hlasovat se dá nejlépe peněženkou, pokud ti něco nevyhovuje, tak to máš vrátit. U zboží z eshopu velice jednoduché, možnost vrácení do 14 dnů bez udání důvodu. Nebo když víš dopředu, že by ti ta věc nevyhovovala (macbook s jediným konektorem), tak si ji nekupuj, to je ještě jednodušší. Jsou lidé, kterým to naopak vyhovuje.

    K zapojení motherboardu, ty LEDky a power / reset tlačítka se dají zapojit i metodou pokus – omyl (když to nesvítí, otoč konektor), případně se pomocí multimetru (ty ho nemáš? stojí to 300) dá změřit polarita.

    1. většinou je to tak že ten barevnej drátek je plus a bílej je mínus. Nebo že plus je na horní straně tam kde je napsáno písmo k čemu ten kontektor vede. speaker a tlačítka jsou doufám jasná že je jedno jak je zapojíš.

      1. Na kablíku to poznáš, ale on měl problém to poznat na mainboardu.

        1. mám desku Asrock a ta to tam má namalované na mainboardu.

          1. autor pise, ze na ledky sere pes. V takovy pripade resi zbytecnej problemem se schematem, protoze reset i power switch je pouze propojka a je jedno jak sou zapojeny

            1. smarja to je preklepu, pardon :)

              1. zjistili jsme že má Asus a že to má na mainboardu namalované aby nepotřeboval žádnej návod a stejně to nezvládl, ani se na to nepodíval piča jedna slepá.

      2. SkReT : ty budeš asi taky technik jak sviňa.
        Reprák má taky +,- i v tom kompu.

        Tady něco pro audio začátečníky : https://www.youtube.com/watch?v=aP_4-r4Hk-o

        1. speaker je takový to co bzučí když něco nefunguje, zvuk se bere ze zvukové karty. Pokud nějaký počítač používá speaker k pouštění hudby mě nezajímá, protože to nemá žádné parametry a když to nemá žádné parametry může se reprak zapojit jakkoliv. je to jen cívka…

          1. To je fakt. Mám tady autodráhu. Je v tom malý stejnosměrný motorek.
            Jenomže se používá jen na pohon té formulky a je to vlastně hračka.
            Nemá to žádné parametry (teda má, ale zjednoduším si to jako ty).
            Mám to sice, zapojený na opak a jezdí to dozadu, ale co na tom, je to jen cívka.

            1. Nikdy jsem si nedělal hlavu, jak zapojit PC speaker, prostě jsem to tam prdnul a pípal a nic neshořelo. Jestli pípal pozitivně nebo negativně, mi bylo jedno, u toho chrchláku, který pípne akorát po zapnutí PC a pak možná při nějaké kritické chybě, jde o hovno. A na hry se to už asi 20 let nepoužívá (ale i tam by to bylo jedno).

              1. ted ti prozradim hrozne tajemstvi, na te patici je to uplne jedno u PC speakeru a Power switch a reset switch, jedine, kde zalezi na polarite je power led a HDD led, z toho ta druha je vicemene zbytecna a u te prvni je jeji vyznam silne diskutabilni (ano, je to cool a sexy, kdyz mi na zapnutem pecku sviti butonek ale bez neho by se nic nestalo).

                1. A proč to řikáš mně? To kolega výše tvrdí, že u PC speakeru na polaritě záleží a obráceně se to zapojit nesmí, protože je o tom nějaké video na youtube…

                  1. já jsem někde psal, že se to nesmí?
                    Tak si to přečti ještě jednou.
                    Psal jsem, že i reprák má polaritu. OK, u toho chrchláku to je asi jedno, ale to potom můžu zapojovat i diody naopak, protože je to jedno, že nesvítí jak tady výše píšete.
                    Jedno je kolo u trakaře.
                    HDD kontrolka je taky nahovno podle vás… proč to neřeknete výrobcům? A PWR vlastně taky, ne? Vždyť vidím, jestli to jede nebo ne… LOL

                    1. Diody nemůžeš zapojovat naopak, nebudou svítit. Reprák bude pískat ať bude zapojený tak nebo onak.

                    2. Diody môže zapojovať v polarite akej chceš – niekedy je zapojenie „naopak“ dokonca predpokladom správnej funkcie. Diódy typu LED je ozaj vhodnejšie zapojiť v správnej polarite ak od nich očakávaš správnu funkciu, ale ani zapojenie „naopak“ im neublíži.

              2. Bez takého speaker-zvuku by formulky od Accolade nemali tú správnu dynamiku……

                1. To jo, ale zní to stejně, ať je speaker zapojený plus na plus nebo naopak.

                  1. jasně a polarita u LEDek je daná tím že to je PN přechod. Kdyby se tam dávala žárovka tak je to taky jedno.

                  2. No neviem povedať, či to znie rovnako. V dobách keď som tie formulky hrával som vychádzal z predpokladu, že je speaker zapojený správne.
                    Jasne, že riešiť polaritu u PC speakera nemá zmysel (jedine, že si detailista a chceš mať všetko v poriadku), ale u takej high-endovej zostavy je už niečo také nevyhnutné.

                    1. píšu jen, že to není správně.
                      Ono i zapojit vypínač na světlo je v podstatě jedno.
                      Ale existuje nějaká domluva, že nahoře bude zapnuto, dole vypnuto.
                      Stejně jako, fáze vlevo, nulák vpravo. Ale klidně mi můžeš napsat, že je to jedno, protože to nemá na funkci vliv….

                    2. Domluva v rámci elektropraxe:
                      Vypínač (radenie č.1, č.2, č.3 a č.5) má byť v polohe „stlačený dolu“ vo vypnutom stave – lebo keď padáš po zásahu elektrickým prúdom tak je šanca, že do toho vypínača drgneš a rozpojíš obvod (poučka zo školských čias).
                      V jednofázovej zásuvke fáza vľavo a nulák vpravo (poučka zo školských čias) – má zmysel v sústave TN-C kde nieto žltozelenej žily (ochranná žila – zem) a na kolík zásuvky ideš nulákom (modrým) a z neho potom doprava na nulovú svorku. A aj tak kolujú od socíku „legendy“ o iskriacich práčkach, kde to nejaký umelec zapojil tak, že dal napr. fázu na kolík zásuvky a z neho šiel potom ďalej na svorku…..

                    3. Jo, dvojvodicove systemy s nulakom a zemou zapojenymi paralelne v zasuvke so genialne. Staci preruseny nulak a clovek ma na koliku fazu cez zataz…
                      Iskriacu pracku som sice nezazil, ale koncom 90. rokov som v Cadcianskej nemocnici pri servisovani Encore II (biochemicky analyzator pozostavajuci z pipetora, analyzatora a riadiaceho pocitaca) https://www.aacc.org/community/divisions/history-of-clinical-chemistry/analyzer-listing/1985/encore-system-ii
                      zazil zaujimavy jav: Zapol som analyzator, po nom pipetor a z riadiaceho pocitaca sa zacalo dymit… Ukazalo sa, ze stena na ktorej bola zasuvka do ktorej bol zapojeny pipetor bola rozmocena kvori prasknutej vodovodnej rure a nasledkom toho na zasuvke odkorodoval nulak. No a ked som zapol analyzator, pripojil som k pipetoru zem/nulak cez zem RS232. Samozrejme, komunikacne obvody neboli stavane na prud co do pipetora tiekol a svoju radost prejavili dymenim. Odniesla si to MB v pocitaci a komunikacna doska v analyzatore.

                    4. Dvoužilově to mám zapojené u sebe doma v přízemí, zatímco patro je už trojžilově, protože to se rekonstruovalo před prodejem domu. Když jsem to viděl a uviděl pak, jak vypadá přívod a zapojení kabelů do domovního rozvaděče s jističi, tak se mi protočily panenky a teď je barák rozkopaný, protože dvoužíly jdou ven a zapojí se to tak, jak to má být správně. Kdybych dostal toho, kdo tam tahal a zapojoval ty kabely, roztrhl bych ho jako hada. Vůbec neřešil nějaké barvy žil, že v jedné síti nemají být dvou- a třížilová zapojení do zásuvek, propoje fází mezi jednotlivými větvemi dělal v lepším případě nějakými prastarými čokoládami, v horším případě halabala zaizolovanými smotanými holými konci drátů, no hrůza. Já jsem elektrikář jen příležitostný, ale tohle mi stačilo vidět jen jednou.
                      Ale rád bych dostal kontakt na topenáře, který tam dělal topení s vlastnoručně navrženým a svařeným výměníkem na kouřovodu z kamen, který napájí samotížku do ústředního topení v patře. Ten chlap byl fachman, protože výměník není o moc větší než krabice od bot, funguje naprosto skvěle, velice úsporně a za pár polínek v kamnech to vytopí celý vršek. Docela bych od něj bral realizaci ústředního topení pro celý dům, protože bych měl jistotu, že bude fungovat.

                    5. No jo…ked sme si roku 1993 kupili tzv. trojizbovy byt ktory bol celkom schopne „vybydleny“, v ramci oprav sme sa rozhodli prestavat aj bytove jadro. Tak sme to zacali cele demolovat. Bol som vcelku sokovany, ked sme vyhodili vanu a vo vedlajsej spalni prestalo fungovat svetlo a tusim aj niektore zasuvky. Ukazalo sa ze „uzemnenie vane“ je zaroven aj nulak pre osvetlenie (a zrejme aj pre nejake zasuvky. Nepamatam si to uz dobre, ved to bolo pred 25 rokmi). A to bola relativne nova bytovka (odovzdana roku 1988)
                      Tiez jeden z pripadov ked by som lamal ruky zeleznou trubkou…
                      Mimochodom, ked si isiel nechat postavit byt o 5 rokov neskor, jeden z nasich znamych, mimochodom revizny technik, sa s nami hadal ze aku kokotinu sme to vymysleli ked sme tam sli natiahnut trojvodicove kable. Ten dvojvodicovy system bol zazraty v gebuliach velmi hlboko…

                    6. Wildcat: Standardní postup když se přerušil zabetonovaný vodič. To ještě mohou být rádi, že to nezflikovali nulákem natáhnutým ze sousedního bytu.

                    7. pre CzechDave 22.1.2018 v 16:59
                      No ono ten stočený spoj dvoch a viac drôtov omotaný izolačkou má aj „odborný“ výraz – je to tzv. šmatľavá spojka. No a bola mi tá „šmatľavá spojka“ obhajovaná jedným známym pri rekonštrukcii jeho panelákoveho bytu (on ako elektrikár s titulom so to nechal urobiť chlapom elektrikárom), že je to lepšie ako WAGO svorky a navyše do tej plytkej diery pod vypínač by mu to WAGO aj tak nevošlo.
                      K tej téme jednofarebná elektrika už som písal ako som robil pripojenie v rodinnom dome u babky môjho kamaráta – otvoríš krabičku a v nej asi 7 či 8 čiernych žíl (živá fáza, spínane fázy, nuláky). A jeden čurindel mi spomínal ako otvoril zásuvku v paneláku komunistickej výroby a tam všetky žily žltozelené.
                      Ja som do domu čo sme si prerábali robil elektriku nanovo – všetko staré šlo do prdele (ostal jedine rozvádzač, lebo bol ozaj nový a je super veľký a je v ňom rozťahaný už TN-C-S systém (3fázy, nula, ochrana). Bola tam už síce pôvodne meď (stará), ale ja som to sám nanovo navrhol, vysekal, vyvŕtal, nakábloval, poosádzal. No sám – to se tak říka, my pomáhal brat a jeden kamoš.

                    8. SatanOkkY: Standardní postup pro elektronistalaci s použitím kradených kabelů.

                    9. Ono mi za trvalo vcelku dlho si zvyknut na fakt ze stoceny spoj poizeny tzv marette je standardny spoj v severnej Amerike
                      https://en.wikipedia.org/wiki/Twist-on_wire_connector

                    10. Stoceni vodicu je bezna praxe v pyrotechnice, je to vyrazne spolehlivejsi, nez cokoli jineho. Mozna tak 3M pilule to prevazi, ale ty nejdou dat vsude.

                    11. papros: Norma na fázi vlevo a nulák vpravo již neplatí, dneska si to můžeš zapojit dle libovůle projektanta, s podmínkou že to musí být v celém objektu stejně.
                      Je to proto, že již dlouhou dobu jsou zakázány dvoužilové pohyblivé přívody, musí být třížilové nezávisle na tom zda je síť TN-C nebo TN-S.

                    12. pre neuromancer 22.1.2018 v 17:17
                      No aby si sa nesekol stými pohyblivými prípojmi – ručné náradie s dvojitou izoláciou je bežne vybavené dvojžilovým káblom a to nehovoriac o tom, že o 2,5mm2 sa tým káblom ani nesníva.

                    13. SatanOkkY: To máte pravdu, na tento případ jsem teď nemyslel. Jde o to, že v historii byly prodlužovací přívody dvoužilové a to i pro přístroje bez dvojité izolace, například lednička ze 60. let.

                    14. Jde o to že norma má jen doporučující charakter, nikoliv závazný. Takže pokud si děláš barák pro sebe tak si to můžeš zapojit jak chceš. Problém nastává pokud to jako devenloper chceš prodat.

                    15. pre SkReT 22.1.2018 v 21:13
                      Tak to stými normami máš pravdu.
                      Háčik je ale v tom že ak napr. EU prijme nejakú smernicu tak tá je záväzná a dokonca môže prechádzať až do zákona v daných členských štátoch. A ak sa tá smernica odkazuje na nejaké normy tak je zapotreby sa buď držať daných noriem, alebo použiť riešenie minimálne na úrovni daných noriem. Uvediem príklad: vyrábame extrakčné mašiny, ktoré sú vlastne vždy prototypy a takmer vždy sa používajú v prostredí s nebezpečím výbuchu. Štandardne je k mašine CE certifikát, kde firma vyhlasuje, že mašina je vyrobená podľa takej, onakej či hentakej smernice, normy atď a je tam citovaná aj (po novom) RL 2014/34/EU týkajúca sa zariadení vo výbušných prostrediach. Jeden zákazník chcel ale prebierku mašiny aj s certifikátom pre nasadenie zariadenie vo výbušnom prostredí. Tak sme oslovili TÜV Süd a tam to začalo. Technik si prešiel všetko na mašine a našiel dve záležitosti – manžeta v extrakčnej nádobe nie je vodivá a ani fólia na displeji PLC-čka nieje vodivá a zároveň majú väčšiu plochu ako je maximálna prípustná plocha uvedená v norme pre danú skupinu výbušnosti. Tak sa na PLC-čko kúpila antistatická fólia a vzorka tejto fólie a manžety z nádoby sa poslali tomu technikovi a oni v ich labáku urobili test na elektrostatický náboj na povrchu tých vzoriek a vyšlo to tak, že sa na ich povrchu neukladá náboj väčší ako pripúšťa norma či smernica a tak sme dostali k mašine certifikát a aj štempel.
                      A to bol ozaj len jeden príklad z mnohých ako nám život uľahčujú predpisy, normy a kadečo iné.

                    16. ale to je věc kterou ty prodáváš a zákazník tu normu dodržet požaduje. Pokud by jí nepožadoval, tak by jsi to absolvovat nemusel a stejně tak je to i u těch zsávek v baráku. Když to tak chceš mít, tak si to tak měj, ale pokud ten barák stavíš pro to abys ho ěnkomu prodal tak už to musíš mít podle normy pokud ji ten člověk co to kupuje po tobě chce.

    2. Vždyť tam čtyři konektory jsou na obrázku, kde na desce chybí pin a kde naopak přebývá, to snad pozná každý.

      1. A co je v te druhe rade, tam neni popis videt, ze? A jak jsou ty „plusy a minusy“? Takhle si fakt nepredstavuji kvalitni navod, to se na me nezlobte.

        1. Vidím konektor popiskem ven, dám ho popiskem ven, ještě se mi nestalo, že by to nefungovalo. Zbývají dva, které nejsou vidět, tak to holt prubnu, případně se podívám na ten „posunutý“ popis na desce. Já chápu, že to tam mohlo být lépe, ale dělat z toho takovou vědu se mi zdá zbytečné.

          1. Jasne, proste odted budeme do dokumentace davat neuplna schemata a navody, vzdyt se na to da nekolikerym vyzkousenim prijit ;) Ja netvrdim, ze bych toho cloveka, co to udelal, nechal ubit kladivem, ale proste je to prasecina. Vy mozna mate radost, kdyz Vam z banalni veci delaji zuzo dobrodruzo a musite kvuli takovymu nesmyslu stahovat extra pedeefka, ale ja mam rad kompletni manualy.

            1. At Redik 22.1.2018 v 0:06

              ale ja mam rad kompletni manualy

              Tak to jste fprdely stejně jako já.
              Ještě bych si dovolil zanadávat na návody ve stylu komiksu bez textu (původně jsem si myslel, že jde pokročilou techniku predikující očekávanou negramotnost populace, dnes se spiš kloním k názoru, že se jedná o katování kostů za přípravu vícejazyčných návodů). Docela mně překvapilo, že této komiksové módě se vyhýbají ty části pro debily, kde se píše, že voda je mokrá a elektřina kope a pozor na to. To bych v komiksové verzi pro negramotné ocenil více :-)

              1. Hehe, jo, pamatuju si, jak u navodu na lednicku prisuzuji jejimu chodu ruzne pazvuky. To byl zrovna dobrej komiks :)

            2. Nekompletní manuály? Měls tam quick start guide. Pro tebe to je cár papíru, co se tam válí, ve skutečnosti je to přesně to, cos hledal. Máš tam popis 4 konektorů, ale chybí tam druhá strana… což už je jenom power switch (a ještě něco – co?)

              V manuálu máš odkaz na net, kde je PDF s podrobným manuálem. Dneska zcela pochopitelné, internet má 90% lidí doma a 70% lidí ho má i v kapse.

              Pinout máš i vytištěný přímo na mainboardu (ale nedokázals to z toho poznat), btw co přesně je to za desku?

              Všechno je podle tebe špatně, ale místo abys to vzal a hodil prodejci na hlavu, tak radši napíšeš článek na dfense.

              Už hóóóódně dlouho jsem nekupoval nový mainboard, když už, sháním něco na aukru, kde je to použité a obvykle bez příslušenství a bez manuálu. Vždycky jsem si nějak poradil.

              Kdysi byly karty ještě s jumpery, žádné PnP apod., takže když jsem dostal řadič, ke kterému jsem neměl vůbec nic, musel jsem si to nastavení zjistit. Přehodit jumper, reboot, kouknout na to, co mi vypsal počítač po POST.

              U PC dílů je v eshopech napsáno „vyžaduje odbornou montáž“, není to nějaký vysavač nebo mixér, který je určený koncovému uživateli. Klidně by k tomu mohli dávat nic než ten QR kód.

              1. No, vzhledem k tomu, ze to ostatni clovek pozna z ty desky (i pametove banky jsou oznacene cisly a pismeny), tak mate pravdu, ten QR kod sam o sobe by skoro stacil, protoze nic uzitecnejsiho v tom manualu nenajdete.
                Nejde o to, kolik lidi ma internet kde, tohle je zakladni deska pocitace. Co kdyz se mi rozbil predchozi, ktery jsem na pristup k internetu pouzival, a ted se tam proste nedostanu?
                To je podobna situace, jako kdyz ted prestali psat v MHD telefonni cislo na SMS jizdenku. Vzdyt si to muzete najit na internentu, zejo… Za chvili bude i menu v hospode na netu, ne? Dyt tu mame wifi hotspot… To uz se bez telefonu s internetem ani nevychciju?

                Navic, jak jsem i uvadel ve clanku, manual obsahoval nekolik poloprazdnych stranek, takze takhle stezejni informace tam proste mohla byt. Hlavne ze tam je nejake prohlaseni o shode pro Indii, Japonsko, apod. Nechapu, jak muzete obhajovat takovyhle diletantstvi, ale dobre, no, je to asi vec nazoru.

                Prave proto, ze to vyzaduje odpornou montaz, u toho ma byt kompletni dokumentace, a ne nejaka parodie na ni. Nechtel jsem po nich osmisetstrankovy manual, chtel jsem vicemene jednu informaci.

                Co se tyce popisku na desce samotne, tak to opet pisu ve clanku, popisky byly tak divne posunute, ze proste nebylo poznat, co kam patri, plus ta stokrat zminena polarita, ze?
                Je to deska ASUS PRIME B250-PRO, ale co jsem cetl na jednom foru, neni sama, ktera ma takto dopraseny manual.

                1. Znovu: je to díl, co vyžaduje odbornou montáž, ne nějaký vysavač nebo fén.

                  A znovu: na té desce je pinout vytištěný. Dokonce je tam i ta polarita:

                  https://cdn-reichelt.de/bilder/web/xxl_ws/E200/ASUSMB_90MB0SH0_01.png

                  Nejenže seš vemeno, ale ještě to dáváš okázale najevo. Ale podle tebe jsou blbci všichni okolo.

                  Napřed jsi dojebal základní desku a pak máš kurva problém nainstalovat novou. Jestli se tím živíš, tak snad aby sis našel jinou práci.

                  1. Nezivim… A ta fotka dokazuje, ze je to posunuty doprava, takze ty popisky jsou pod pinama, kam to nepatri.
                    Proste to v manualech doted bylo, ted nekoho napadlo to tam nedat, a vy z toho mate jeste radost.
                    Mne to jedno neni, navic to byla premisa clanku, kterou jsem pak vice nez dostatecne rozvedl.
                    Pichejte si hnidy nekde jinde.

                    1. Co že je kam posunuté? Máš tam zleva první dva piny +HDD_LED-, pak dva piny RESET, pak je tam jeden pin mezera a pak tři piny +PWR_LED-. Pak dva neosazené piny. Podobně druhá řada pinů a odpovídá to tomu obrázku z quick start guide. Pokud ti dělá potíže to dešifrovat, tak si kupuj jen hotové počítače, jak už ti tady někdo poradil.

                      V manuálu ke 386 jsem kdysi měl i pinout ISA slotu. Dneska to tam nedávají, měli by?

                    2. ISA slot na te desce neni, nemelte nesmysly. Stejne tak tam neni nastaveni praciho programu.
                      V manualu je jen QR kod a v Quick Pizdec Guidu je to neuplne.
                      Je to slendrian, proste to nevokecate.
                      Navic, jak jsem psal uz asi osmkrat, tohle je uvod clanku, ten sam rozebira tenhle trend jako takovej a prikladu uvadi aspon tucet.
                      Takze se prestante strefovat do jedny veci, ja uz sa Vama na tohle tema diskutovat nehodlam.
                      Mimochodem, kdyz Vam asi poosme v reakci vykam, mohl byste to taky „desifrovat“.

                    3. Ale ono to v manuálu je. Není to v tom orientačním kusu papíru, který je v krabici jen proto, že tam něco takového být musí.

                    4. V manualu to neni vubec. Je tam QR kod. K jeho pouziti musite mit smartphone, nebo to slozite „vochcavat“. Ani samotnej pocitac na netu nestaci, protoze do nej ten QR kod musite nejak dostat.

                    5. Co se do toho sereš, když si neumíš ani najít manuál na netu?

                    6. To je jak s mentalne postizenym.
                      MANUAL je v krabici.
                      V MANUALU to neni.
                      Na internetu je nejakej doplnek, ke kterymu se dostanete prostrednictvim QR kodu. Na cinskejch strankach s cinskejma znakama, kde nevite, na co jste kliknul.
                      Najit si to umim, ale prijde mi to zbytecny.
                      Staci takhle, nebo se jeste musite zatahat za pindika?

                    7. V krabici je quick start guide. V quick start guide to je, ale neúplné. Na mainboardu je pinout vytištěný a to úplný (= manuál k tomu není třeba).

                      QR kód je zkratka pro smartphony. Na normálním PC vyťukám do browseru asus.com, tam do vyhledávání typ motherboardu a hodí mě to na stránku, kde je ke stažení všechno. Ovladače, manuály, pinout, všechno.

                      Nebylo v krabici CD nebo DVD? Mělo by a na něm bývá taky všechno, ovladače i manuály.

                    8. Bylo, ale na to potrebujete FUNKCNI pocitac s optickou mechanikou… Vy to fakt porad nechapete, ze tim zakaznikovi zneprijemnujou zivot, ac ho sami sobe nijak zvlast neusnadnej? Proc to v tom QSG neni uplne, kdyz uz to tam je „skoro uplne“?

                      Navic ty ovladace jsou casto v dobe nakupu desku uz zastaraly, takze to CD je tam presne pro lidi, co nemuzou na net, pripadne nechtej stahovat nekolik giga na mobilnim netu.

                      Proste je to zhovadila inovace, a tim pro me tahle diskuse ztraci na zajimavosti.

                      Dekuji za pochopeni.

                    9. Možná na ten pinout v manuálu zapomněli a proto do krabice přihodili ještě cár papíru aka quick start guide, na kterém to je. To ve spojení s potiskem na desce musí stačit každému. (Kromě tebe, já vím.)

                    10. :)) Ach jo.

                      NEZAPOMNELI, je tam ten QR kod…
                      Vy vlastnite akcie ASUSu, nebo co?

                    11. nevim, co tu furt resite.
                      Samozrejme, ze soucasna elektronika je ojebana z duvodu ceny a z duvodu, aby se taktak dozila zaruky a musela se zahodit.
                      Samozrejme, ze nic neni zpetne kompatabilni, takze pokud zupgradujete procesor, nebude vam sedet do motherboardu, kdyz koupite aktualni motherboard, nebude vam sedet chladic, nebudou tam sedet pameti a i kdyz si koupite uplne zbytecne misto procesoru de facto uplne cely pocitac, tak to cele spolu nebude fungovat, dokud tomu neporidite take aktualni operacni system, protoze WIN7 jsou malo CIA compliant.

                      Samozrejme, ze i kdyz dodrzite uzkostlive doporuceni vyrobce a koupite k procesoru ten nejlepsi motherboard a ty nejlepsi pameti, tak to stejne bude padat na modrou, protoze vyrobce pameti se holedbal, jak to pojede i pri 1,3 voltech, ale jelikoz mame fotovoltaiky a v siti je bordel, tak pri obzvlaste vypecene spicce od CEZu to pujde do kopru.
                      A kdyz to oprasite na 1,4 voltu, tak ty slavne ROHS pajkove obvody se po roce odporouceji.
                      Takze sumasumarum.
                      Pokrok tu je, Kdyz to moc nepouzivate, ani nedychate, prepeclive studujete fora a mate mraky penez na zbytecnosti, tak to ma papirove vyssi vykon a nizsi spotrebu elektriny, pokud teda nevyjde nejaky vypeceny security patch, ktery ty papirove vyhody promeni v realnou nevyhodu – asi tak.

                    12. PIČO V MANUÁLU TO NENÍ PROTOŽE JE TO VYTISKLÉ PŘÍMO NA DESCE!!!!! Vole piča kurva co ty seš za hňupa, kdybych věděl kdo je tvým zaměstnavatelem, poslal bych mu životopis a tuhle stránku, že to rád vezmu za tebe.

                    13. Bohuzel, mosty nehlidam, takze zustan pod svym, trolle.

                    14. ale se svou neschopností pod tím mostek skončíš.

                2. Dyž kupujete aušus, dobře vám tak.

        2. Já to tam teda vidím, protože jaksi nejsem blbej a umím počítat, že.

          Ostatně, až budete dělat reverse-enginnering, jak nahackovat proprietární konektory desek typu HP, Dell, tak si přijďte pobrečet, jak je to těžký a výrobce je debil…

    3. Hlasování peněženkou nefunguje, protože pokud výrobci není znám konkrétní důvod, idiot na marketingu vše jen zhorší.

      Např. lidem vadilo, že Cola zrušila slazení cukrem a zavedla fruktózu, a prodeje poklesly.

      Marketing vyhodnotil, že snížení prodejů bylo způsobené tím, že si zákazníci přejí neortodoxní objemy lahví a když zruší dvoulitráky a jedenapůllitráky, zase bude dobře.

      1. Proč by nefungovalo? Koupím si jen to, co mi vyhovuje, problem solved. Když zjistím, že mi to nevyhovuje až po koupi, vrátím prodejci, v případě eshopu žádný problém.

        Pokud chci dát výrobci feedback, dám mu ho přímo. Kafrání na netu je naprosto k hovnu. Asi stejně k hovnu, jako stěžovat si na lampárně ( http://lamparna.org/ ).

      2. Jan Mrcasik: Presne tak. Navic normalni clovek nekupuje kazdy model, a tech zmen po dvou trech generacich muze byt spousta.

        1. mjfox: Kafrani na velkem foru k tomu urcenemu, pripadne nejaky ten oblibeny tweet smerovany vyrobci, dokaze divy. Stejne tak video na YouTube.

          1. Jako že byste dal na net video, jak rvete z desky slot a nemůžete se trefit podle popisků na piny? Jo, to bude mít úspěch :)

            1. A do toho Keyston Kops. No, priste.

          2. Jo, nějaký posraný jůbůky a fejsťůby, to funguje – vede to mj. právě k tady těm píčovinám formou zdražování při snižování objemu lahví a náhrady cukru sračkama (protože cukr je fujky a vůbec néfríkůlin) tady těma hipsterama.

            Na normální, technickej pohled na věc se v 9 z 10 případů sere, naopak, když i (polo)profesionální recenzent výrobek nevychválí do nebes, tak už nic nedostane. Takže v recenzích i průserový věci dneska sice možná ještě dostanou odstavec o tom, jak je to fakt hrozný, ale to nic nezmění na výsledným hodnocení okolo 7-8 z 10. Takřka na všech webech vyjma mýho :D Příště už se to asi neodváží ani kritizovat v textu.

            No a nějakej fídbek výrobci? Aha, když se člověk kolikrát nedostane na podporu přes SPAMboty bombardující ty adresy milionama zpráv denně, tak určitě někoho bude zajímat pouhej názor.

            1. Skutečně poznali lidé na chuti nápoje, že se sladí fruktosovým sirupem a ne sacharosou? Zas taková sračka ten sirup není jen je celkový obsah cukru nižší(molárně). Tedy máte dietní kolu, stejně sladkou. Plus katování kostů…jestli je málo frikulíní nemohu posoudit, nejsa frikulín.

              1. Nehlede na to, ze zrovna coca cola po tom, co si lidi zacali vice stezovat, zase zacali sladit cukrem…

                1. Sem si nějak nevšim. Cukrem sladí RC nebo třeba pepsina.

                  1. Nebo Freeway, aktuálně v lídlu za 10/2 l :D

  5. Ja chci hry, kde je vyzadovano trvale pripojeni k netu (nebot chci hrat hry s dalsima lidma)
    Ja chci mikrotransakce (napriklad u her, ktere jsou jako celek zdarma a mikrotransakce nejsou pay-to-win, viz Hearthstone)
    Nostalgie po tom, jak na 486 vsechno fungovalo…ehm…Me vsechno fungovalo na Xtcku, na 286, na 386…na co nejaka 486, takova zbytecnost. Jojo, za nasich mladejch let, to byla trava zelenejsi, penisy pevnejsi…a tak vubec vsechno bylo lepsi….

    1. Lojzo…

      „Komu vyhovují paskvily jako např. hry, které musí být po dobu hraní připojené k internetu, jen aby je někdo nedejbože nezpirátil“
      Jinymi slovy – komu vyhovuji hry, ktere vyzaduji pripojeni k internetu pouze za ucelem kontroly, zda se jedna o „originalku“.

      „Kdo touží po mikrotransakcích, které umožňují movitým hráčům nakoupit si nejlepší vybavení za reálné peníze a zkazit zábavu ostatním?“
      Jinymi slovy – kdo touzi po pay to win mikrotransakcich?

      Argumentujete proti necemu, co jsem nenapsal.

      1. O kterych hrach se tu bavime? Poslednim epickym failem, ktery obsahoval vse zminene, byl Star Wars Battlefront II. Tak si to shrhneme, SWBF1 byl fail, cela komunita na to nadavala. SWBF2 byl strzenej kritikou jeste pred tim, nez vubec vysel. EA ma nejhure hodnocenou AAA hru od hracu(mimo oficialni recenzenty), ma nejhure hodnoceny prispevek na Redditu a zvladla nasrat nejmene 1 stat US(Hawaii) a 4 dalsi zeme(UK, Belgie, Australie a NZ jestli si dobre vzpominam). Ale jasne, ocividne po tom vsichni touzi. Mozna by pomohlo se obcas nevypisovat na internetu a podivat se, jak jsou ty hry kurva prijimany. Doprdele prace, EA ztratila v akciich 3 miliardy USD. Jasne, je to zrnko v pisku v ramci jejich hodnoty, ale… neni to prdel.

        Nicmene, vratme se treba k tem hram vyzadujici pripojeni k internetu. Hmm, co mi to pripomina. Posledni Sim City a jeho epicky fail? A fakt, ze to museli omezit? Diablo 3 launch a opetovny epicky fail? Ja teda nevim, ale vzdyt prakticky vsechny single player hry vyzadujici pripojeni byly za toto KRITIZOVANY! A to dokonce i priposranymi oficialnimi recenzty.

        Mikrotransakce – tam je to sporne*. Nicmene zrovna v roce 2k17 byly mikrotransakce kritizovany prakticky vsemi. At se divame na vyznamne recenzenty mimo oficialni redakce nebo na hrace.

        _________________________________________________
        * sporne je to v tom, ze je to zpusob jak financovat f2p hry, problem osobne vidim v tom, kdyz je to v plnotucne placene hre(jeste chapu MTX ve hrach dlouhodobe udrzovanych pri zivote jako MP tituly(napr. CS, SC, LoL atd.)

        1. Ten komentar mel patrit sem… Uz jdu radsi spat.

  6. No vidite… a stejne tam ty mikrotransakce porad jsou, a kdyz uz nejsou PTW, tak aspon v podobe, ktera stoji za hovno – napr. novy CoD a Overwatch.

    To samy to pripojeni. Nevim, ja je nehraju, ale treba Steep, Vermintide…
    Tady nejde o to, ze to sklizi kritiku, tady jde o to, ze nekoho napadla takovahle debilita a nejen, ze ji okamzite neopustil – po tom, co lidi nadavali, ale ze to pak zkousely i dalsi distribucni firmy.

    Jestli to Vas nesere, tak prosim, ale pak se prosim neserte do tech, co to sere ;)

    1. Ale jisteze me to sere. Proto ty hry NEKUPUJU. Ani je NESTAHUJU. Protoze tim bych daval nekomu najevo, ze o takove hry stojim. Hlasuj penezenkou. Zijeme v dobe, kdy 3x do roka mame velky herni vyprodej(Summer, Winter + Halloween), nemusime do obchodu pro krabice, hry stoji zlomky cen a jeste navic mame k dispozici obrovsky vyber(sposta indie her neni spatna). Jo, bejt fanouskem nejake vetsi IP stoji za vylizprdel. Jsi fanda Star Wars – oh, sad story, bro. Licenci ma EA a ta za poslednich 5 let vlastnictvi licence vydala cely 2(!!!) hry. Na MMORPG ma licenci BioFail a to zvladlo zabit Star Wars MMO do stavu, kdy existuje 5(!!!) aktivnich serveru. Srovnej s epickym failem zvanym Final Fantasy XIV(a ze po startu ta hra byla epicky fail a nebyt restartu tak je davno mrtva, nicmene dnes utoci na WoW).

      Jenze to mas tezky, ja hry od EA a Ubisoftu ignoruji. EA me nasralo skrz Ultimate Team(prvni lootbox na PC, datum vydani kolem 2007), skrz SW:TOR, skrz BioFail Mass Effect 3 ending a skrz ME:Andromeda(diky bohu to uz byli na blacklistu a nemusel jsem si rvat vlasy), skrz zabiti ruznych vybornych vyvojaru(NAJEDNOU po akvizici EA zacali vydavat sracky, nebo prestali delat hry uplne, nahoda???). Ubisoft me nasral skrz The Division a jejich epic fail release. A treba Steep je zrovna Ubisoft, nahoda? :)

      Osobne muj blacklist obsahuje hry od EA, Ubisoftu a Bethesdy(Fallout FPS misto RPG, mrdat je tucnakem do ucha buzny pritepleny a i kdyby nic jineho, tak cekaji, ze jejich hry opravi mody komunita, do pice, porad vydavaji Skyrim a PORAD V NEM JSOU STARY NEOPRAVENY KRITICKY BUGY!!!).

      BTW nechapu tu posedlost skiny. CS:GO mam v defaultu, Overwatch bych mel v defaultu taky, kdybych jej hral. Sakra mam vsechny sberatelsky edice Starcraft 2 a stejne to hraju v defaultnich skinech :) Kdyby to lidi nekupovali, tak to nebudou nabizet. Ale protoze to lidi kupuji, tak to nabizi. Je to cisty trzni mechanismus. Hlasuj penezenkou a snaz se argumenty presvedcit dalsi, aby tak cinili take.

      BTW 2 – nasel jsem si, co je Vermintide – DYT JE TO MULTI-PLAYER ONLY HRA!!! Jasne, ze to vyzaduje nonstop online pripojeni :D Dneska uz se LAN hry nedelaji, kdyz uz teda, tak bych rval, ze tomu chybi LAN mode, ale u MP only titulu trvat na offline rezimu je, s prominutim, epicka picovina. Teda pokud mi Google zakerne nevraci jinou hru a WIKI nekeca, WH fanousek fakt nejsem :)

      BTW 3 – jenom letos vyslo nekolik hernich skvostu. Ja hraju dost a i tak nemam dost casu na dohrani. Treba takovy NieR – Automata. Vyborna hra. Naprosto vyborny pribeh, ktery se jen tak nevidi. Nejlepsi hudebni doprovod siroko daleko. Graficke zpracovani uchazejici a herni doba na normalni obtiznost kolem 60 hodin. Hra byla koncipovana pro obtiznost hard :)

      1. Bah, letoskem jsem myslel 2017 :D

      2. Vermintide je multiplayer hra, kde je mozno hrat proti botum. Quake 3 Arena internet nepotreboval. Steep ani nutne multiplayer neni. Jeden z tech Assassin’s Creedu, kterej to chtel taky, taky ne ;)

        NieR je super, jako ostatne skoro vsechno od Platinum.

  7. Lidi jsou ochotní věnovat hromady času hledáním nejlevnějšího e-shopu, i když rozdíl v cenách se pohybuje v řádu stokorun, pak si koupí levnou desku a hrozně se diví, že v balení není kompletní manuál… U desky za 12 tisíc od stejného výrobce plný manuál je. Čím to asi bude?

    1. Rozhodne tim, ze vytisknout to tam jednou neuplne a jednou tam dat odkaz na kompletni manual stoji tisice korun. A doted to bylo zadarmo, pac doted to slo. A jiny znacky to taky maj zadarmo, jen chudak ASUS za to musi platit.

      A o tom nejlevnejsim eshopu jste zase uplne mimo, nic takovyho jsem nedelal.

      Ta dojmologie je super, co?

      1. Spatne jsem se vyjadril.

        Vytisknout to jednou neuplne a jednou dat odkaz na kompletni manual usetri tisice korun.

        1. oni ti to vytiskli přímo na desku aby jsi nepotřeboval skladovat manuál. Co bys dělal v době 486 když nebyl internet a neměl jsi manual a ana desce to vytisklé nebylo? To bys panečku chcípl.

          1. Tak bych chcipnul. Aspon bych nemel manual, kde je to zamerne vytisteny jen castecne a zabira to stejne msita jako cela ta informace. Pokud v tom nevidite tu absurditu, prosim. A nyni me uz prestante obtezovat svymi vylevy, prosim.

            1. Protože je tam odkaz na manual, protože když už někdo hledá manual tak nejspíš hledá důležitější věci, které nejsou napsány na mainboardu.

  8. Slzy dojetí semi tisknou do podpaždí…
    Autore, stav se, mám někde naházené thinkpady 42 a 43 i s pravěkým BSD bez grafiky, věnuji za flašku rumu.
    Tu můžeme společně vypít a zavzpomínat na doby, kdy ženy měli ještě pořádných beavera…

    1. Nebojte, bobri se vratej. Spolu s chlupatejma nohama a podpazima.

      1. :) ale ja se na to moc netesim, protoze takovy sex v atombordelu a plynove masce nebude asi nic moc extra :)

        1. Sex… To budou feministky, sex nebude. Na sex budou robotky, a kvuli tomu jste zkurvenej sovinista a zbabelec, co nezvladne uspokojit skutecnou zenu… :)

          1. v atomovem krytu myslim feministky prijdou velice rychle o sve predstavy o svete.
            asi tak jako ve vybombardovanem Berline po WW2, kdy sex mel cenu kostky masla nebo balicku cigaret.
            A jeste dlouho po valce jeho cena nijak zavratne nerostla, ne jak dneska, kdy borka vleze nekomu do postele, udela si s nim decko a pak ho dvacet roku nahani po soudech …

          2. Proc by mel chlap zivit nejakou feministku, kdyz na sukani bude mit plechovogumovou krasku, co neodmlouva a nema tejden v mesici vypadek?

            1. Jedine, kdyby k ni dali neuplnej manual.. Ne, uz zase ;))

            2. no ty krasky jsou silikonove , ale maji kovovou kostru.
              Teda co jsem slysel, tak maji taky par problemu, obcas se natrhnou, obcas jim upadne prso, anebo treba prstik a zustane misto neho jen dratek, lepi se na ne prach a v neposledni rade jsou drazsi, nez normalni zenske k sukani.

              I kdyz, jak se to veme. Treba takove manzelstvi je prokazatelne nejdrazsi moznost, jak si zasukat.
              Ono se to myslim brzo cenove vyrovna :D

            3. „a nema tejden v mesici vypadek“
              Horsi je, kdyz ten vypadek par mesicu nema a pak ho ma od 9 mesicu do nekonecna,
              podle toho, jak se ji to v mozku rozlezi :D

  9. zrg1:
    Původně jsem vás pochopil tak, že sex v atombordelu a plynové masce bude nutný kvůli nedostatečné hygieně dotyčných zarostlých žen :-)
    Třeba taková muslimka co chodí v 45 stupních v černém hadru od hlavy až po patu uprostřed pouště bez přístupu k vodě… to taková odkopaná česká selka je proti ní asi Channel č.5.
    Co mi tak vyprávěli zcestovalí známí, na které to přišlo v nějaké ne moc civilizované oblasti, tak myslím že by dali nevím co za ten atombordel a plynovou masku :-)))

    Obávám se, že taková femikráva a semetrika někde v krytu zdaleka nepřijde jen o své falešné představy. Vzpomněl jsem si totiž na toho milionáře, který do té své ponorky pozval nějakou mladou femikrávu co si hrála na novinářku a pak ji za týden našli plavat v moři bez hlavy a končetin. Kam se hrabe klasická česká domácí zabíjačka. Ta asi musela v té ponorce vyrobit nepředstavitelnou ponorkovou nemoc, že s ní udělal tohle :-P
    Takže je třeba být opatrný, aby osádka protiatomového krytu za chvíli nezůstala zcela bez žen :-P

    1. No jo, k tomu asi len ten vtip:
      Na pustom ostrove stroskotá 25 chlapov a 1 ženská. Po mesiaci, si ženská povie že už je tých prasačín dosť a obesí sa. Po ďalšom mesiaci si povedia chlapi, že už je tých prasačín dosť a zakopú ju pod zem. No a po ďalšom mesiaci si povedia chlapi, že už je tých prasačín dosť a vykopú ju zo zeme.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017