Poďme sa porozprávať o prieťahoch v konaní.

Featured Image


O téme súdnych prieťahov sa vo veľkom hovorí a občas už vzniká dojem, že k téme sa potrebuje vyjadriť úplne každý. V zásade je povolaným každý kto aspoň rámcovo tuší, kde sa nachádza najbližší okresný alebo nejaký iný súd. Ale vyváženosť nadovšetko, takže som si dovolil jeden trochu iný, insiderský pohľad na prispaté súdy a ich paušálnu vôľu konania naťahovať a slušných ľudí buzerovať.

Asi najlepšie bude keď veci ukážem na názornom príklade, ktorý som si síce takto zbrucha teraz a tu vymyslel, ale neexistuje advokát/prokurátor/sudca, ktorý by tvrdil, že niečo podobného je nepravdepodobné, nemožné, brutálne zriedkavé, prípadne že s ohľadom na opísané okolnosti tento hypotetický prípad prebehol inak, než by pri najlepšej vôli mohol.

Takže : 15.11.2012 na okresný súd napadne obžaloba na troch páchateľov (nie sú vo väzbe), okrem nich sa vypočúvajú dvaja poškodení a štyria svedkovia. Vec je senátna (sudca + 2 civili, spravidla nudiaci sa dôchodcovia. Viď nižšie.). Sudca si v horizonte deň až dva spis rámcovo prečíta (orientačne, ono či ma spis 50 alebo 500 strán, podstatné je aj tak spravidla na max 10 papieroch :-), vec sa mu nejaví problematická z procesného hľadiska takže ideme pojednávať. Kukneme do kalendárika kedy mame voľnu pojednávačku (sudca ma pojednávačku spravidla 1- 2 x týždenne, napr. trest sa u nás robí dva dni v týždni)   a pojednávanie  je vytýčené na 01.02.2013 o 9,00, čo je prvý voľný termín. Pošlú sa predvolania.

01.02.2013 sa stretneme skoro všetci, chýba jeden z obžalovaných (nedoručilo sa predvolanie, adresát neznámy) a advokát druhého, zložila ho chrípka, ráno volal z čakárne od doktora. Advokáta poznáme, je to slušný človek a veríme že naozaj nie je schopný – to aby sme si tento pekný príklad nekomplikovali riešením podobných podrazov. Aj prokurátor len zaskakuje a v zásade nemá páru že o čo tu vôbec ide, ráno mu v robote dali spis do ruky s tým že „Jožo išiel na školenie, rob čo vieš a keby nejaká komplikácia tak skús odročiť“. Takže všeobecná zhoda že kašleme na to dneska. (Okrem všeobecnej zhody ešte aj v zákone také píšu že v takej situácii treba.) Odročí sa na 15.03.2013. Vytýči sa, pošlú sa predvolania, dvaja z advokátov obratom požiadajú o zmenu termínu lebo jeden má vtedy ex offo väzobnú vec na krajskom súde a dozvedel sa to až druhý deň, druhý (ten s chrípkou) má na ten deň iné pojednávanie síce na tomto súde, ale je to taká vec že asi na celý deň. Súd si nechce komplikovať život takže obratom obvolá prokuratúru a tretieho advokáta a dohodne sa že nie 15.03 ale 22.03., do spisu sa vyznačí zrušený termín vytýči sa novy termín, pošlú sa nove predvolania.

22.03.2013 sa zídu skoro všetci. Chýba jeden svedok, chvalabohu aspoň poslal potvrdenie že leží v nemocnici + prípis že stalo sa to pred rokom (viď nižšie), vtedy sa spísal protokol, nič nové neviem dodať, čítať snáď viete. Plus chýba ešte jeden svedok, sudca volá na justičnú stráž že či náhodou neblúdi niekde po budove, justičáci hovoria že nie ale minulý týždeň, čiže asi presne 15.03.,  tu niekto taký bol a keď sa dozvedel že sa to zas odročilo, povedal niečo mimoriadne neúctivé o celom tomto ********  systéme na ktorý sa on môže zvysoka  ***** lebo on má aj inú robotu než behať po súdoch ako taký ***** a nechávať zo seba robiť ******, zobral sa a strašne nasraný odišiel.

Pozn. : v zásade má svedok po ftákach, lebo my mame podpísané obidve doručenky, t.j. aj tú na 22.03. Sudca ho potom podľa nálady, alebo podľa iných okolností buď pustí z hlavy alebo naopak, len tak z princípu na najbližšie predvolá a keď zasa nedôjde, dá ho predviesť + drbne mu pokutu za pohŕdanie súdom. Ktoré sa síce takto volá iba v Amerike ale inak ale je to v zásade presne toto.

Plus chýba ten jeden obžalovaný čo aj minule, skúšali sme mu doručovať predvolanie cez policajtov, nevydalo, aj sme ho na poslednú chvíľu nechali predviesť. Došli len policajti s papierom (prípadne to vyriešili po telefóne, tak neformálne a pružne spolupracujeme) že týpek sedí väzbu v Ilave za lúpež. Je tam síce už od minulej stredy ale zistili to len dnes ráno keď sa kukli do stroja. Termín sa nezruší, advokáta má tu. Vypočuje sa kto sa len dá, výpoveď svedka sa prečíta zo spisu (rituálne, t.j. symbolicky, t.j. čítali ste – áno – rozumiete – áno – nejaké námietky – nie – OK, do zápisnice : “ súd sa prečítaním oboznámil so zápisnicou z výsluchu…“), advokát toho v Ilave žiada konfrontáciu klienta so svedkom, súd sa intenzívne zamyslí ale nedá sa svietiť, nemá dôvod odoprieť. Takže nový termín 05.05.2013.

Na 05.05.2013 sa objedná eskorta a čudujsasvete, aj skoro všetci ostatní došli, kto nedošiel ten nikomu nechýba takže srať na neho. Podokazuje sa čo ešte treba, konfrontácia nič nové nedoniesla, záverečné reči, vyhlásenie rozsudku. Ten z Ilavy dostal dva roky natvrdo, preto sa rovno vzdáva práva na odvolanie – za lúpež mu hrozí 5-12 takže z väzby ho asi von nepustia, ale ak má právoplatný trest, preradia ho z väzby do výkonu trestu. Čo je síce nezriedka aj tá istá basa, ale inak je to „jiná liga, jiné hřište, jinej sport“. Rozsudok je voči nemu právoplatný, pre jednoduchosť predpokladajme že ani prokurátor sa neodvoláva. Takže ešte len máj a voči jednému z troch je rozsudok už právoplatný, takže na neho momentálne môžeme zabudnúť.

Z tých zvyšných dvoch obžalovaný A dostal rok a pol natvrdo, obžalovaný B podmienku. Obidvaja povedali že sa o odvolaní vyjadria v lehote do 3 dní. Nasledujú tri dni napätia. Nakoniec je to v háji, A sa odvolal proti trestu lebo rok a pol mu je veľa. Keby sa vzdali všetci, vieme  urobiť skrátený rozsudok (nacionálie + opis skutku + skutková veta  + citácia paragrafu + trest – čo dokopy spravidla vychádza max 2 strany pretože je to bez odôvodnenia lebo sa vzdali odvolania). Takéto skrátené rozsudky štandardne celé píšu asistentky, trest podľa zápisnice z pojednávania a zvyšok natvrdo skopírujú z obžaloby. Takto musí sudca písať štandardný (dlhý) rozsudok, ktorý mi tu od oka vychádza na nejakých 7 – 10 strán odôvodnenia.

Rozsudok sa vyniesol na pojednávaní („uznáva sa za vinného…za čo sa odsudzuje na…“) ale na písomné vyhotovenie dlhého je lehota 30 dní. Máme štátne sviatky a predĺžené víkendy cez  prvý a piaty máj, plus sa snažíme vo veľkom vyhadzovať veci lebo ide leto a dovolenky, takže je kopa inej roboty a rozsudok sa píše keď vydá. Niekedy 25.05.2013 sa konečne dostane do fázy „podpísaný a ready na expedovanie“, v horizonte do 14.06. je doručený skoro všetkým. Okrem obžalovaného B, zdržiava sa na neznámom mieste, pravdepodobne v zahraničí. Obžalovaný A obratom doručí odôvodnené písomné odvolanie, na B sa vydáva európsky zatýkací rozkaz. Spis sa s odvolaním pošle na kraj, ten  vytýči pojednávanie na 15.09.2013.

12.08.2013 nám volajú policajti zo Štúrova, že pri náhodnej cestnej kontrole stopli toho čo je na neho zatykač a teraz že čo s ním. No čožeby už –  jasné že predviesť sem pred sudcu. Predvedú, my mu pichneme do ruky rozsudok, on podpíše do zápisnice že OK, vzdáva sa aj on odvolania, a po necelých 30 hodinách od zadržania šťastný odchádza. Na adrese kde súdu povie že býva síce v skutočnosti nebýva, takže ja sa nasmejem a policajti nabehajú keď mu potom budem skúšať iné papiere doručovať – ale to je už iný príbeh.

15.09.2013 je  pojednávanie na kraji, odvolanie zamietnuté, rozsudok právoplatný aj voči tomu čo sa odvolal. Spis ide nazad na okres, niekedy 01.10.2013 ho dostane na stôl príslušný vyšší súdny úradník a vyzve odsúdeného na nástup do výkonu trestu, s termínom nástupu do 18.10.2013. Bude jedna (zamietnutá) žiadosť o odklad, nakoniec nastúpi na novy termín 15.11.2013.

Vynechal som perličky, napr. že 05.05.2013 sa nedostaví jeden z prísediacich. Lebo zabudol. Stáva sa. Poniektorým častejšie, poniektorým pravidelne. Jeden známy advokát spomínal porotcu, s ktorým z pojednávania na WC chodí asistentka aby sa nezabudol vrátiť nazad – raz sa im už stalo že dali v pojednávaní prestávku, prísediaci sa šiel vysrať, spláchol a išiel rovno domov. Našťastie, náš súd robí čo sa dá a občas aj viac, takže hroziace zrušenie termínu tu bude promptne vyriešené telefonátom dostatočne dôveryhodnému zamestnancovi súdu, spravidla VSU „poď sem, obleč talár, tu si sadni tvár sa dôležito, na nič sa nepýtaj ani inak neprovokuj, nejako to už kurva zbúchame“. Jedného tam prítomného advokáta pozná dotyčný VSÚ z videnia, s druhým si tyká a nezákonné zloženie senátu je dôvod na… ehm…  celú kopu vecí silne nepríjemného charakteru pre všetkých zúčastnených, ale ide nám o vyššie dobro. A tak to zbúchame, vrátane hlasovania senátu o vine a treste. Obžalovanému je to jedno (za predpokladu že si to vôbec všimol) a advokáti sa tvária že nič nevidia, tu na okrese je celý senátny systém aj tak iba na zlosť/na smiech, všetci to vedia, myslia si o tom svoje a na povinné rituály sa dívajú s patričným odstupom. Takým že ani nerozoznajú ksicht prísediaceho, inak takto bývalého spolužiaka z výšky…

No, takže asi takto vyzerá pojednávanie, ktoré síce nejde úplne štandardne (často to zvládame aj rýchlejšie a uznávam že ani bohovia spravidla nekladú taký silný odpor) ale ani nejako mimoriadne komplikovane, mávame bežne veci omnoho zatrolenejšie. V rámci stupnice skurvenosti od 0 po 10 je toto zhruba na hodnote 3,5-4, také  mierne komplikované pojednávanie, kde sa ani nič mimoriadneho neudialo. Hádam len tá advokátova chrípka je divoká karta, zvyšok je štatistika.

Plus by som si dovolil obzvlášť poukázať na niektoré veci ktoré sa NESTALI aj keď sa stať kľudne mohli a bežne sa aj dejú :

– meritórne nešlo o nejakú komplikovanú vec, nerobili sa znalecké posudky typu „kto je nácek“, nebola spochybnená právna kvalifikácia, nikto z toho nerobil „politiku“, neboli zásadnejšie spochybnené dôkazy napríklad tvrdením že ich polícia podstrčila.
– vec nebola väzobná, takže sa neriešili večné žiadosti o prepustenie z väzby a odvolania proti rozhodnutiam o neprepustení.
– obžalovaní NEVYUŽILI ani ten rozsah práv, ktorý zo zákona MAJÚ. Nemenili advokátov, nenamietali zaujatého sudcu.
– ani advokáti sa nesnažili vec naťahovať nezmyselnými žiadosťami, vzdávaním sa plnej moci a podobne.
– O nezákonnom zložení senátu sme sa už zmienili a dohodli sme sa že sme si nič nevšimli, načo veci komplikovať keď sa aj bez toho dá žiť.
– obžalovaní ani inak zásadnejšie nesabotovali konanie, napríklad nikto nezdrhol do Belize. Obžalovaný B a doručovanie rozsudku je iná kapitola, ale môžeme v dobrej viere tvrdiť (a ja som tomu ochotný aj veriť lebo dosiahnuť tým nevedel nič a v zásade si naopak uškodil), že si nechal lehotu na odvolanie, vyspal sa na to, povedal si že čo už, podmienka sa dá prežiť, pustil to celé z hlavy, zbalil švestky a riešil si svoje. Že nám bude tak veľmi chýbať ku šťastiu, to síce mohol tušiť ale nemôžeme očakávať že to naozaj vedel. A okrem toho sa to stalo až po vynesení rozsudku, takže je to skôr administratívna záležitosť.

Rekapitulácia :

– na súd napadlo 15.11.2012
– spolu 3 pojednávania na okrese + 1 odvolačka na kraji
– 1 európsky zatykač
– 1 neúspešné predvedenie + 1 eskorta z väzby
– rozhodnuté 05.05.2013
– právoplatné postupne voči jednotlivým odsúdeným : 05.05., 13.08. (Štúrovo) a 15.09.(odvolačka)
– jeden odsúdený ide sedieť (papierový presun z väzby do trestu) 05.05., druhý 15.11.

Čisto pre poriadok odhadologické číslo, že ak obžaloba napadla v novembri, tak vyšetrovanie bolo v zásade skončené najneskôr v októbri a môžeme smelo predpokladať že trvalo štandardne, t.j. nejakých 5 – 8 mesiacov. Takže skutok samotný bol spáchaný najneskôr 02-05/2012. Opakujem – najneskôr. Je vysoko pravdepodobné, že ešte skôr. Omnoho skôr.

Nejaké návrhy na zrýchlenie, zlepšenie a zjednodušenie trestného procesu?


05.05.2013 Skrebec
 
 
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
237x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!