Podání vysvětlení: MikeJePan

Featured Image

Dorazilo několik dotazů, jak pohlížím na vlogy youtubera s nickem MikeJePan. Tady je souhrnné podání vysvětlení.

Viděl jsem některá videa a ne všechna. Pochopil jsem, že celá kampaň má svoji genezi, která prozatím vyvrcholila tím, že Majk dosáhl svého částečného cíle, tedy určitý počet zhlédnutí na Tytrubce, aby lidi řekli, že je Pán a provedl coming out. Ten spočívá v tom, že se přihlásil k nějaké té přestupkové pojišťovně p. Kocourka, konkrétně k subjektu Pojištění na Pokuty. Nevím přesně, já se ty jejich názvy dozvídám s cca ročním zpožděním, když začnou psát jejich zákazníci, že jim sebrali papíry a oni o tom nevěděli, takže mají na krku „mařenku“ a zda nevíme, co s tím. Tento coming out asi není pro insidery překvapivý, p. Kocourek se objevoval v některých klipech již předtím, kde hrál „advokáta“ hlavního performera.

Nepřesvědčil. Ten vyvoněnej miliardář v televizní reklamě na loterii má už taky miliony shlédnutí a stejně mu nevěřím a nesázím. Na druhou stranu nemohu říci, že by mě Majk nasral, naopak, myslím, že je vtipný, inteligentní a pohotový, ale stejně jsem na prdel nepadnul.

Videa mají jednotný scénář.

Majk vyprovokuje městapáky tím, že udělá něco, co se jim nelíbí. Městapáci něco mektaj. Nějakou dobu se dohadují. Pak to městapáci sepíšou a předají správní orgánu.

Jak to vypadá obyčejně? Něco uděláte, co se městapákům nelíbí. Městapáci něco mektaj. Nějakou dobu se dohadujete. Pak to městapáci sepíšou a a předají správní orgánu.

A to je fakt rozdíl. V podstatě jeden každý čtenář D-F může být Pán jako Mike, a nebo může být daleko větší pán tím, že se na městapáka prostě vyjebe, suše mu sdělí, že mu žádnou pokutu platit nebude a pokud má dojem, že se stal přestupek, tak že to má sepsat.

Původně jsem to celé pokládal za zbytečnou show, protože podle mě nemá smysl se s městapákem o čemkoli dohadovat. Nechápal jsem, proč všechny ty emoce, většinou je to vyřízené za pět minut, prostě nic ti nedám a zmiz. To se vyjasnilo tím, že Mike deklaroval spolupráci s tou pojišťovnou štěstí. Pak je jasné, že je to především marketing, jak se moderně říká virální a aby to bylo virální, musí to být trochu show, do které prvek typu blbého agresivního městapáka skvěle zapadá.

Mike své záměry poněkud civilněji popsal na serveru aktualne.cz zde a ani to mě nepřesvědčilo, zejména pak tato věta:

„Když bych na Vánoce udělal video, kde bych tvrdil, že máme pojišťovnu na pokuty, kde se můžete za tři a půl tisíce pojistit na celý rok a všechno vám bude procházet, věřil by mi to někdo? Když se někdo kouká tři čtvrtě roku na videa, jak nadávám policistům, jak si parkuju, kde chci, a všechno mi to prochází, a pak řeknu, že za mnou stojí takováhle firma, tak je vidět, že to asi funguje.“

K tomu mohu pouze dodat, že mu to nevěřím ani na konci srpna.

Pokládám za zcela OK ten princip kolektivní obrany, kdy Klienti Organizace platí nějakou částku, říkejme jí třeba Pojistné nebo členský příspěvek a to bez ohledu na to, zda něco spáchají nebo ne, a Organizace tím financuje právní výzkum a struktury nutné pro zastoupení řidiče před úřadem v případě, že je úřad začne stíhat. Takový model je finančně přijatelný pro Klienta a současně efektivní, protože Organizace se s počtem případů naučí hájit klienta účinně, zatímco individuálně najatí advokáti mají často tendenci vždy znovu a za vaše prachy vynalézat kolo. Pokládám za OK i tu kolektivní obranu jako takovou a neakceptuji ty kecy, že pomáhat lidem v přestupkovém řízení je amorální a tyhle sračky, protože postavení řidiče ve správním řízení je od počátku značně nerovné. Správní orgán není soud, rozhoduje jen na základě svého uvážení. Asi si dovedete představit, jak to v praxi vypadá, paragrafy se ohýbají na všechny strany, hlavně aby se vybraly prachy a občan pochopil, že je poslední hovno. Pokud se tedy řidiči zformují k nějaké formě kolektivní obrany, bude to pouze dobře a nepovede k pokřivení práva, ale k narování práva, které zkřivil někdo předtím. Ačkoli vám budou povídat, že někde v Německu nebo f tamtý Américe by něco takového nemohlo existovat a že je třeba zpřísnit zákony, například odebrat lidem právo nechat se v přestupkovém řízení zastupovat, tak i tam to existuje.

Přístup typu „pošlete nám to a my to určitě vyřešíme“ a „všechno vám bude procházet“ pokládám za bullshit. Takhle to nefunguje. Od subjektu, který nabízí řidičům právní pomoc na základě zastoupení ve správním řízení očekávám, že případ převezme, Klientovi nabídne další postup v alternativách a pak ho bude zastupovat postupem, na kterém se vzájemně dohodli. Nějaká vize černé schránky, do které se „to“ naskenuje a hodí a tam „se to vyřeší“, je nereálná a vystavuje Klienta nepřiměřenému riziku. Je to jako strkat péro dírou do zdi, přičemž nevíte, zda na protější straně je holka, co fantasticky kouří, kolozubý homosexuální prostitut nebo hladový krokodýl. Děláte to? Stoprocentně úspěšná obhajoba totiž neexistuje nikde v žádném právním prostředí, a tím spíše ne tady, kde předvídatelnost rozhodování správních orgánů existuje pouze na papíře a kde dochází k účelovému utahování legislativního šroubu tak, aby se občan bránit nemohl a úředník naopak nemusel nic dokazovat. Jakmile někdo začne s kecama typu „pojistěte se u nás a buďte v pohodě, všechno vám projde“, rozsvítí se mi všude červené kontrolky jak na palubě Apolla 13.

Za krátkozraký pokládám přístup, který MikeJePan demonstroval ve výše odkazovaném rozhovoru, tudíž že nemá zájem se stavět proti českému silničnímu fašismu, protože by byl sám proti sobě. To taky nebude fachčit. Tohle je hra „kdo z koho“. Pokud systém nazná, že „pojišťovny pokut“ pro něj představují problém a významně snižují výnos z daně z tachometru, vyrobí na ně legislativní páku. Zajímavé je, že bystřejší podnikatelé v komerčním poradenství řidičům tohle chápou, nejspíš proto, že uvažují v dlouhodobém horizontu.

Mikovy videoblogy mohou mít jeden nečekaný efekt. Jestli existuje něco, o co úředníci vážně nestojí, tak je to zájem veřejnosti. Tedy aby někdo zveřejňoval jejich postupy a ukazoval prostému lidu, že si vytírají se zákony této země prdel úplně stejně jako ti, kterým se říká kriminálníci. Z tohoto důvodu očekávám, že se ve vyhnívacím šuplíku objeví složka „MikeJePan“ nebo rovnou „Kocourkovy pojištovny“ a tam to bude mizet.

Mediální reakce na Mikovu show jsou vesměs taky mimo, protože je tvoří lidé, kteří vůbec nechápou, která tady bije. Zejména mě zaujali vohnouti, kterému kupodivu nevadilo, že performer nadává městapákům do debilů a kokotů, ale vadí mu, že spoluvlastní organizaci poskytující právní pomoc řidičům a požaduje za to prachy. To je přímo ukázka toho, jak stát zkurvil lidi, jejich právní vědomí a smysl pro spravedlnost.

Pokud tedy mám formulovat svůj názor na současnou kampaň Organizace pana Kocourka skrze bloggera Majka nějak zformulovat, tak jako show dobrý, jako koncept obhajoby řidičů v nesnázích horší. Třeba hoši ještě něco předvedou, co má hlavu a patu, ale zatím nic moc. Je halt něco jinýho šokovat vohnouty na TyTrubce a něco jiného šokovat správní orgány důslednou a precizní obhajobou. Přesto si myslím, že trh s právní pomocí řidičům existuje, je možné na něm nabízet seriózní služby a vzhledem k neustálému utahování šroubu v trestně-správní a dopravní oblasti je to trh perspektivní. Tak snad tohle „virální“ tažení nějak ustojí. Osobně dlouhodobě prosazuji jiný přístup založený na tom, že stejně jako informovaný řidič ví, na co jezdí jeho auto a kolik má válců, stejně tak musí vědět, v jakém právním rámci se pohybuje a jaká jsou kromě jeho povinností také jeho základní práva. Na trhu jsou jiné projekty, které mě oslovily víc než „pojišťovny“, které jsou postaveny na ad-hoc obhajobě a jejichž majitelé mají koule český silniční fašimus nejen využívat, ale taky mu občas vystartovat po krku a udeřit ho tam, kde ho to bolí.

Pokud by někdo virální reklamě podlehl, doporučuji si velmi pečlivě přečíst smluvní podmínky. V případě, že by někdo pocítil potřebu se „pojistit“ a současně měl v plánu také páchat přestupky a potřebovat právní pomoc, doporučuji napřed se dostavit do sídla společnosti a nechat si ukázat ty „solidní právníky“. Máte přece přijít do kanclu.

Současně tímto gratuluji Majkovi k tomu, že jsem pomohl realizovat jeho sen dostat se do všech médií, protože se bez jakýchkoli nákladů či přesvědčování dostal na dfens-cz.com.

Před podáním vysvětlení jsem nebyl poučen o svých ústavních právech včetně práva podání vysvětlení odepřít a protokol o seznámení s poučením jsem nepodepsal. Nemám co bych dalšího ve věci uvedl. Podání vysvětlení skončeno 31.8.2016 v 12:09.

 


31.08.2016 D-FENS


Související články:


12345 (181x hodnoceno, průměr: 1,14 z 5)
29 667x přečteno
Updatováno: 3.9.2016 — 0:28
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!