Počítače, internet, DVD, maily z doby kamenné

Featured Image

Věřili byste tomu, že je nejen možné, ale i mezi lidmi běžné propojit řadu počítačů, číst si na jejich displejích noviny nebo blogy, dokonce přes svůj počítač někam jinam na vzdálené počítače informace vkládat? A dokonce někomu přes síť počítačů poslat krátký dotaz a za minutu mít krátkou odpověď?

Tomu nelze věřit. Nikdo tomu nevěří. Taková fantasmagorie, to není normální. Normální totiž je, že se noviny kupují jen ve stánku, knihy se také buď kupují po shánění v knihkupectvích anebo se na ně – zejména na ty zajímavé –  čeká několik týdnů v pořadníku v knihovně, až je jiní čtenáři vrátí.

A telefonovat? Normální přece je telefonovat – třeba z Karlových Varů do Prahy – tak, že se jde na poštu, u okénka se oznámí „chci volat meziměsto Prahu, číslo to a to“ a pak čeká v hale třeba hodinu, až úřednice zavolá „hovor Praha – do kabinky číslo tři“. A kdybyste při tom hovoru třeba nějaký detail zapomněli, třeba jedno slůvko – tak další hovor bude zase až za hodinu. Žádné textovky, nic takového ani vzdáleně podobného.

Píše se totiž rok 1986. A přesto byla skupina bláznů, kteří měli vizi, že jednou to bude jinak. A že ten jiný stav bude široce veřejně rozšířený a že bude dokonce i velmi užitečný. I pro lidi netechnického zaměření. Podívejte se zde.

Ta skupina bláznů natočila v roce 1987 další televizní seriál, kde historicky poprvé ukazovala lidem notebook, DVD, modem. Asi se neudržíte smíchy, ale jejich předvídavost stojí za zamyšlení. Podívejte se zde a zde a zde.

Abyste si to co nejlépe zasadili do rámce tehdejší doby, podívejte se na anketu mezi lidmi na téma „K čemu je dobrý osobní počítač“. Zejména dvě závěrečné výpovědi jsou fascinující. Na první z nich jako by byl otec Bohuše Stejskala z filmu Dědictví, na druhé jen normální teenager, který říká, že počítač mu na nic není, protože… Podívejte se zde.

No jo – ale nejde jen o srandičky. V čele té skupiny „bláznů“ stál člověk, který dal tomu všemu námět, scénář a celé to moderoval. V osmdesátých letech věděl, co bude pro každého normálního člověka nezbytné. Avšak  lidé se děsili z dnes běžných pojmů, odmítali to. Viz zde.

Ten lídr skupiny bláznů byl také průkopníkem time managementu. Což zde píšu jen pro jistotu a pro informaci těm, kteří si stále myslí, že time management k nám příšel až po sametu z oněch „nejúžasnějších a nejchytřejších“ Spojených států. Viz zde.

I ten proslulý MS Outlook, nejčastěji používaný pro time management, měl v naší zemi nezávisle vyvinutý ekvivalent. A dříve. A mohli jste si jej stáhnout už v roce 1988. Uvěříte po kliknutí sem.

Kdyby ta „skupinka bláznů“ měla tehdy normální podmínky k práci, možná by světový lídr v softwaru sídlil v Česku a miliardy zisků by plynuly našim lidem…
Ale nic není ztraceno. Ani ty miliardy do naší země. Stačí  se podívat, jaké vize má onen lídr skupinky bláznů nyní. Čím se asi zabývá dnes? Co považuje pro pokrok lidstva za důležité? Mohu vás ujistit, že know-how, které uvidíte v posledním videu, je opět jeho vlastní, původní. Už se netýká techniky komunikace, ale psychologie komunikace. A jisté je, že toto know-how v takovéto podobě dosud nemají ani na Harvardu. Možná bude využito, možná ne. Možná ztratíme další miliardy, možná ne…

Klikněte sem. Kdyby to nefungovalo, pak je v pravém horním rohu třeba kliknout na „stáhnout video“ a počkat, než se stáhne ca 100MB… ale stojí to za to, protože jsou tam atraktivní bičiz.


16.11.2010 D-FENS + redakce
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
483x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017