Platit a platit

Featured Image

Tak a prvotina je tu. Blog D-FENS čtu již mnoho let, ano, tak dlouho k dispozici. Někdy souhlasím, někdy ne, tak to asi má být. Ale abych něco napsal sám, to jsem si netroufal. Už několikrát se stalo, že jsem pár řádků k něčemu napsal, pak to zase smazal – asi nejsem první kdo takto postupoval.

A co že mne přinutilo konečně se rozhodnout? Zdánlivě nevýznamný článek v internetové verzi českokrumlovského deníku. Když jsem si zprávu přečetl, udělal jsem „tu“ věc – pokusil se zamyslet. Věřím, že už jste také zažili, když někdo z okolí řekl: „Tak jsem se zamyslel…“ – výsledek pak mnohdy je spíše komedie než něco smysluplného. Stejně pak může vyznít i můj „výplod“. Posuďte sami, právě kvůli diskusi téma nadhazuji.

Pokud jde o mne, nejsem z Českého Krumlova, bydlím v obci, která spadá pod oblast působnosti Českokrumlovského městského úřadu. Dalo by se čekat, že počínání českokrumlovského zastupitelstva v rámci místní samosprávy, respektive ve stanovení poplatků za vystoupení z autobusu, by mne měli nechat naprosto klidným – ale není tomu tak. Důvodů je víc (zkuste někdy zajít do místního bazénu, zimní stadion nebo jen tak do města – pochopíte) a není smyslem tohoto článku psát o těchto problémech.

Podstatou je něco jiného. Systém. Nařízení. Daň. Říkejte tomu jak chcete – mluvím o poplatcích, které musíte uhradit, chcete-li navštívit nejenom Český Krumlov. Před několika lety jsem si chtěl udělat z části pěší výlet k Plešnému jezeru. Dojel jsem autem (vlak vyjde dráž než auto) do Nové Pece a první co jsem zjistil, že pokud chci zaparkovat na místním parkovišti musím zaplatit 100,- Kč parkovného. Taková částku mne naprosto ohromila – v té době se obvykle za celodenní stání na parkovištích měst pohybovala kolem 30,- Kč. Nevím, jestli už poplatek zmenšili či ne, ale něco takového jsem odmítl a popojel kus za vesnici, kde jsem nechal vozidlo na poli poblíž silnice. Proč? Protože jsem nehodlala a ni nehodlám podporovat zloděje. Jinak to nemohu nazvat. Stejně jako v Krumlově.

Pokud jsem občan, turista, návštěvník a chci navštívit nějaké místo, prostor či objekt, které někdo spravuje či provozuje (galerie, muzeum, bazén) potom je poplatek – vstupné na místě. Je třeba platit energie, provoz, zaměstnance. Ale nyní hovořím o něčem jiném. Jestliže mám v úmyslu navštívit místo, do něhož je možné vstoupit právě bez uhrazení vstupného – je veřejně přístupné ať už bez podmínek nebo rámci nějakého stanoveného řádu. Často nemá zaměstnance, není nutné platit energie, nejsou zde jiné provozní náklady (prohlídka města, ale také tůra po Šumavě). Mnohdy se na takových místech můžeme něčemu naučit, poučit, nebo prostě jen pokochat. Když jdu ven na procházku či po turistické trase jsem spokojený, činí mi to potěšení, nic neplatím a především – tak to má být. Nebo by někdo ze čtenářů chtěl platit za to, že se projde po Šumavě, kolem Lipna, nebo třeba po Praze? Počítám, že ne.

Přesto se najdou vykukové, kteří se snaží vybrat „vstupné“ jinak. Tedy například naprosto neuměrný poplatek za parkování, vystoupení z autobusu nebo něco podobného. Normální výpalné. Před několika lety jsem viděl pohádku, myslím, že se jmenovala Tajemství staré bambitky, kde „chytráci“ vymýšleli, jak naplnit královskou kasu naprosto nesmyslnými daněmi (např. o otevřeného okna…). Myslíte si, že takový poplatek je správný? Možná je ospravedlnitelný do určité výše – ale to co předvádí třeba právě krumlováci je určitě nadměrné. Český Krumlov je město, které je v posledních letech naprosto přehuštěné turisty. Slovy JC – nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno co proti tomu můžeme dělat. Teoreticky tak má mít město více než dostatečné příjmy plynoucí právě z turismu – jenomže v ne zas tak dávné minulosti někdo „poondil“ systém a tak jsou sice některé měšce plnější, ale městská kasa na tom tak dobře není. A zde je příslovečně zakopaný ten pes. Místo toho, aby se odpovědné osoby včetně starosty, pokusili systém změnit (větší poplatky od provozovatelů a správců různých „atrakcí – muzea, galerie, restaurace) přijdou s něčím jako je přemrštěný poplatek za parkovné, vystoupení z autobusu apod. (co třeba za opotřebování dláždění nebo okoukání památek?). Jsem si jistý, že dotčení funkcionáři si dokáží poplatky zdůvodnit, budou argumentovat, mluvit a překrucovat – ale pravda je podle mého názoru někde jinde. Je třeba krávu dojit dokud dává mléko – v tomto případě, dokud lidé budou bez otázek platit, nic se nezmění.

Samozřejmě, může se komukoli zdát, že článek vlastně nemá smysl. Prostě když někdo chce navštívit Krumlov, Plešné jezero nebo cokoli jiného, je na něm, zda přistoupí na stanovené podmínky – tedy zaplatí anebo zůstane doma a prohlídku provede virtuální (tedy do doby, než se i něco takového zpoplatní). Osobně si právě toto nemyslím. Pokud se nikdo neozve, nebude se o problému alespoň psát, nebo mluvit, potom není na změnu žádná šance. Poskytovatel služby prostě nějak nastaví podmínky a pokud se nikdo neozve, má za to, že nejsou připomínky a nakonec dojde k názoru, že vlastně lidé jsou spokojení, je jich dost a tak je na místě ještě zdražit.

A já osobně se nechci dočkat toho, že až půjdu na Kleť, budou na všech možných i nemožných místech správci na jejím úpatí vybírat poplatek za vstup.

 


16.09.2018 x5o2

12345 (181x známkováno, průměr: 2,68 z 5)
20 676x přečteno
Updatováno: 16.9.2018 — 22:51
D-FENS © 2017