Plastová bitevní fronta - zpět na článek

Počet komentářů: 176

  1. Obal od salámu nepatří do separovaného odpadu, kvůli mastnotě.

    1. Kdyz tak nad tim premyslim, je vlastne ekologicke pohrbivat obezni lidi?

      1. Je vůbec ekologické, aby se lidi rodili?

        Jeden známý mi říkal, že pohřbívat je OK, ale kremace, tak to je problém. Pálení lidského těla je od určitého okamžiku exoterické a dochází k přehřátí pece. Obézní nebo velké osoby je proto třeba pálit ráno nebo volit vhodnou sekvenci, tzn. otylce proložit několika seschlými babičkami.

        1. A neměli by zpopelňování zakázat? Přeci jen to vypouští spoustu škodlivin do ovzduší.

          1. Zcela jistě by měli kremaci zakázat. Každý správný ekologista nechá svůj tělesný uhlík uložit do země. Kdyby tak učinili všichni umrlci, klima by bylo ušetřeno několika milionů tun uhlíků ročně.

            Pro jistotu by měli umrlce ukládat do konvekčních zón litosférických desek. Asi požádám o grant, a vypracuji na toto téma vědeckou práci, spojenou s návštěvou těchto zón. Pak si založím startup na trvale udržitelné pohřbívání.

        2. Ehmm náčelníku webu, exotermní nebo exotermické jak si matně pamatuji po 30 letech (a ověřil guglením).
          Ještě esoterické by mohly být…;-)
          Ale k věci, ano jak pamatuji z exkurse v ostravském krematoriu v 90.letech, jeho tehdejší ředitel s poetickým jménem Kostiha říkal to samé.
          Tlustý člověk problém.

    2. Tam nepatří většina toho, co tam lidi sypou, ve výsledku toho 90 % skončí ve spalovně (to je ten lepší případ)/na skládce, jak píšu v rozsáhlým příspěvku dole. Ale sou hento bioeko, protože třídí, pyčo, takže cajk.

  2. No a vvo tom to je. Kdybych se posral, neseženu už mnoho výrobků, které nejsou v minibaleních, abych musel platit neskutečné ceny a přitom zamořovat svět. lepidlo Soundal, v modelářských prodejnách za mnoho (fakt už nevím, kolik stojí ta prťavá nádobka kolem max. 50 ml) peněz koupím to stejné za asi 300 Kč za 0,5 l od přímo výrobce a když s tím slušně zacházím, tak je zajímavé, že ten 0,5 l vydrží rok, zatímco když otevřu ten sajrajt od modelářů, tak to za pár týdnů ztvrdne více jak moje péro, takže jsem uvažoval o upgrade sexuálních postupů v mém věku nad 60 let. Sorry jako….

    1. Odpady jsou dnes v Evrope vynosnejsi, nez ropa. Ve stredni Evrope ropna naleziste nestoji za zminku, takze je potreba varit na odpadech. Tedy odpady je nejprve zapotrebi vygenerovat, aby nasledne bylo co resit.

      1. Souhlas, že odpady jsou asi ziskové. O něčem svědčí, že z ekologického triptychu reduce-reuse-recycle se nakonec nejvíc prosadila recyklace.

        P.S. Domácnost D-Fensových by se mohla inspirovat co chtít za třídění (plastových) odpadů. U příbuzných z městečka na Slovácku už pátým rokem funguje pozitivní motivace. Za pytel plastových odpadů radnice sleví tuším 10 Kč z poplatku za odpad. Říkali, že za domácnost ušetří tak 200 až 300 Kč ročně. Svoz je jednou měsíčně (stačí dát před vrata a nalepit svůj čárový kód). Popeláři jezdí s čtečkou. Finanční i provozní stránka věci mi přijde jako rozumný kompromis. Jo, a starosta je z KDU (v posledních volbách dostali přes 40%). Druzí jsou STAN

    2. Malý balení odjakživa stojí ve výsledku víc, než velký. Proto taky nejsnáz šetřej bohatý lidi.

  3. Zkuste nakupovat v drogerii, nikoliv parfumerii. Spousta domácích chemikálií se dá koupit v kanystrech, obvykle 5l a z nich to rozlévat do aplikatorů. Tekuté mýdlo, savo a jiné sajrajty, co je ženy rády cintají po bytě.
    Ano, jako mladík jsem si kupoval nalevané podmáslí i kyselinu dusičnou. Ale to bylo za toho minulého socialismu.

    1. Minula totalita byla v tomto smeru naprosto hrozna, protoze namisto krasnych a barevnych igelitek, kterym se protahuji, nebo jeste lepe – trhaji – ucha, lide pouzivaly sitovky, ktere pokud mely mala oka, nic z nich nevypadavalo a ve spakovanem stavu vesly pohodlne do kapsy u kalhot.

      Dalsim hnusem byly papirove sacky. Pecivo v papirovem sacku bez kousku plastu na jedne strane, takze zcela zbytecne byla fantazie soudruha rozvijena, zda-li je v sacku rohlik za tricet haleru, nebo chleba za ctyri dvacet, protoze tohle proste moderni clovek nepozna a potrebuje do sacku videt.

      Mleko ve skle, horcice ve skle… hruza a des. Jeste, ze dnesni pivari konecne pochopili, ze neni dulezite, zdal-li je lahev hneda, nebo zelena, protoze nejlepsi je samozrejme PET.

      Maso v obchode do papiru, ktery sel spalit bez rezidui a dalsi prisernosti minule totality… jeste, ze jsme to vsechno tema klicema vyhnali. Ja vubec nechapu, jak jsem mohl ten rezim prezit a jako ateista denne dekuji Bohu.

      1. Neklesejte na mysli, síťovky jsou mezi hipstery zase in, takže duha nad společností se opět klene!

      2. No, zase trochu reality …. mlíko ve flašce za totáče bejvalo. Do doby pytlíkové. A hořčice byla v kelímku taky.
        Maso do papíru je dost na hovno, kam to v něm jako mám dát, když je ten papír hnedle promočený? Zrovna v tomhle případě bych ty mikroténové pytlíky nezatracoval.

        Do papírovejch pytlíků u kasy nevidí,takže pokud nakupuji v jakékoli sámošce, tak jsem vcelku rád, že mi každý pytlík neotevřou a nezírají dovnitř, co to tam vlastně mám, nedej přírodo aby začali řešit=hrabat se v něm, že na dně toho pap-pytlíku je třeba něco jinýho, na čem se pokouším ušetřit.

        V zásadě s myšlenkou v článku souhlas, ale zase vocamcaď pocamcaď.

        1. Tak oni ke konci i komanci objevili kouzlo termoplastu, samozrejme. Ja jsem nostalgicky vzpominal na konec 60. let. A maso do papiru neni problem, staci, aby byl povoskovany.

          Plasty za komara staly za hovno an bloc, prosnule pytliky od mlika vecne praskaly ve svarech a vicka z kelimku horcic a dzogurtu odpadavaly.

          Kupodivu treba, vubec si nevybavuju situaci, ze by mne v samosce za komara dratovala pokladni, jestli v pytliku s rohlikama nemam treba zvejdu. Nikdy jsem tento sacovaci fenomen za komara nezazil. Pritom se kradlo taky.

          1. Jest drobný rozdílo mezi tím, kdy jsou v samoobsluze z kusového pečiva k dispozici a) rohlíky, b) housky, a to ještě ne nutně zároveň, a mezi tím, kdy je v hypermarketu 150 druhů pečiva k nimž musí pokladní mít manuál.

            To první pozná pokladní přes sáček i hmatem. U toho druhého musí porovnávat vzhled jednotlivých pečiv plastovým průhmedem s aktuálním výtiskem Jane’s All The World Bakery Reference Guide.

        2. Maso do papíru a do síťovky! ;-)

      3. Síťovky jsme teda u nás moc nepoužívali, ale babička měla jinej fígl. Šila nákupní tašky ze starejch riflí. Nezničitelný materiál, vypratelný, i to docela dobře vypadá.

        1. Šmarjá, to je jako se mnou. Ty chceš aby lidi mysleli a něco dělali. To není blbý, takže se to líbit nebude. Ale jsem rád, že to alespoň zaznělo.

        2. Mé máti ušila z nějaké napůl umělotiny, taky nějakej zbytek, kdybych ji někde neprosral, tak taky funguje doteď. Možná se někdy najde narvaná v kapse v nějaké bundě :o)

          1. Máte recht. Ne kabelka ale bunda, to je vpodstatě paralelní vesmír v každé domácnosti. Já nevím jak to, ale pokaždé se na jaře a na zimu těším, co za poklady zase najdu. Čepice, klíče, dopisy, rukavice, cigára a petardy a a tak nějak všechno…

            1. To mi připomíná geniální myšlenku v komiksu Hilda, kde skřítci (nisse) žijí v součtu různých mrtvých prostorů v bytě (různé škvíry za nábytkem apod) a taktéž tam shromaždˇují poztrácené věci. https://www.google.com/search?biw=1536&bih=675&tbm=isch&sa=1&ei=_sM7XJXcA5LawALb1bXQBQ&q=nisse+nest+hilda&oq=nisse+nest+hilda&gs_l=img.3…105246.106340..106746…0.0..0.69.316.5……0….1..gws-wiz-img…….0i8i7i30.r_M7RP9MxqQ#imgrc=4rZ6Bzd8kTk_9M:

              1. Eh, tak jinak. Předposlední a poslední obrázek: https://www.page45.com/store/Hilda-And-The-Black-Hound-vol-4-sc.html

                1. Fajn. Připomíná mi to něco jako kvantovou mechaniku. Tomu vůbec nerozumím, ale třeba to je pravda.

                  1. Anebo to, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna :-)
                    Ten komiks je výborný, děcka baví a dospělé neurazí. 3 díly vyšly česky.

                    1. Jo, ještě jedna a větší než ta vnější. S tim přišel už Švejk :)

        3. Tašky se jednu dobu dělaly z pytlíků od mlíka. Nařezaly se na proužky a splejtalo se to. Byla to docela móda.
          A největší hitovky byly zápaďácký igelitky s potiskem. S těma se regulérně kšeftovalo.

          1. Jo, kosik pletenej z pytliku od mlika mame doma po mame taky. Tuhej je jako krava, ale prezije i jadernej vybuch.

  4. No, asi by bylo pro spoustu lidí zajímavé sledovat, co se vlastně s tím tříděným odpadem děje, protože to je teď tajemství, o kterým se nemluví. Za začátku to mělo smysl, protože ten plastovej bordel kupovala Čína. Ale to už dlouho neplatí a snad i místní linky kupujou jen úplně vytříděný odpad (to jsou ta víčka), papír dtto. Jedna moje přízeň dělá na sběrným dvoře jednoho středně velkýho města v ZČ a ty plasty a papíry svezou na stejný místo jako zbytek odpadu a zahrabou. Pokud má město smlouvu se spalovou, tak se to pálí všechno najednou. Neviděl jsem na vlastní oči, ale asi nemám důvod nevěřit.
    A s tím sypáním bordelu do lesa je to bohužel pravda. Jakmile se tohle odbouralo, bordel v lese sice nezmizel, ale rapidně ubyl. Lidi jsou bohužel dementi :-/
    Bezobalový obchody už nějakou dobu existujou a tomu trendu docela fandím.
    A kdyby to někoho zajímalo, tak benzínka, kde se v praze dá tankovat bordel do odstřikovače (kromě obalu je výhoda v tom, že nebude chybět litr, ani nezbude litr), tak je to benzínka Htubý ve zdibech: https://mapy.cz/s/3kmpW

    1. V Praze se vozi do spalovny. Modré s papírem, žluté s plasty, černé se vším….

      1. To si úplně nemyslím. Jsou totiž firmy, které plasty vykupují, samozřejmě víc za vytříděné, míň za mix, no a přetříděné je pak posílá do Asie.

        1. Bejvávalo. Dokud Čína brala

        2. No voni mají přímo v té spalovně linku, něco málo vyberou, většina putuje do kotle. Zdá se, že je nás tu víc co vidělo i dovnitř systému a byť z různejch stran a víc zdrojů, výslednej obrázek je ten samej: je to jedna velká sračka, kterou skrytě všichni platíme v rámci jinejch daní a výpalnýho. S nějakou vochranou přírody to nemá nic společnýho, naopak se vyplýtvá eště mnohem víc zdrojů.

          Smutný je, že reálně na tom vydělá možná mimo pár vyvolených manažerů a akcionářů, a to ještě těch, co umí dojit dotace líp, než ostatní (čerpají skoro všichni) skutečně málokdo. Pak eště týpci na place co si tam jedou šméčko, čím vštčí (plostádní) korporát, tím líp. Většina těch firem je tak na nákladech. Asi tomu pomůže krize, lidi jsou naprosto zpovykaní tím blahobytem a nakupují píčoviny jak smyslu zbavení, i když třeba to předchozí eště furt funguje a reálně v použitelnosti není moc rozdíl.

          1. V radiu o tom spalovani PETek nedavno slintal nejakej vedator, ze on je problem hlavne v tech kondomech, co jsou casto na PETflaskach navliknuty, protoze obsahuji chlor ergo to do spalovny nesmi.

            1. Oxidy halogenů jsou kyselý a tím pádem se krásně zachytí v mokré vápenné vypírce.

            2. To s těmi rukávky je pravda, už jsem to psal o kousek dál a nechci to opakovat. Problém s tříděním je v tom, že se z něj stalo náboženství, v němž se nerozlišuje mezi tříděním a recyklací, a především u něhož se nekalkulují náklady a výnosy. Prostě čtyři nohy dobré, dvě špatné,a poserte se.

              1. Byl o tom jeden díl Simpsonů. Mr. Burns ze tříděného plastu vyráběl sítě, které z moře vychytaly veškerý život. Líza se pak snažila třídění zarazit tím, že jim všechno sesypávala dohromady. Úplně slyším ty robotické hlasy: —nemůžeš–míchat–plasty–a–papír!

      2. To je to, o čem píšu. Ale ne všechna města mají možnost spalování. Ty co nemají, tak to odvezou na skládku a zahrabou do díry, aby to nebylo vidět (ale ekodotace na svoz, techniku, konťasy samozřejmě tečou dál, což je ten vtip).

        1. Ono to není nic špatného, myslím řízené zahrabávání. Objemově je to plivnutí, viz třeba i docela známý Lomborgův výpočet množství odpadů v USA za století. A třeba to jednou znovu půjde otevřít a vytahat z toho užitečné materiály. Spalovny jsou při současné úrovni technologií příliš drahé, pokud mají plnit limity.

          1. Ten argument je lichý. Když přestala kupovat čína, cpalo se to do různejch úschoven. Ty jsou teďka plný až po strop. Do díry se to cpe proto, aby se jednou dostaly dotace na likvidaci skládky, z díry se to zas vyhrabalo a odvezlo do spalovny. Je to jako s jaderným odpadem, ale z toho ještě něco bude, z tohoto s velkou pravděpodobností ne. Bez dotací je ta recyklace plastů neživotaschopný koncept.

            1. …a co takhle „zivotaneschopny koncept“? Ja jen, ze mne to mlasklo pres oci ;-)

              1. Máš pravdu, předsedo.

    2. Pokud si to pamatuji dobře, tak kapalina do ostřikovačů je běžně k natankování na všech pumpách Globusu.

      1. Možno. Ale tam netankuju.

        1. No já bral předloni (nebo předpředloni??) někdy v březnu ve výprodeju v Makru 25 l (vycházelo to pak navíc pod 10 korun na litr) a nejspíš eště budu mít pár litrů i na příští rok. A do kanystru už taky beru naftu…tam je to to samý, jet jednou za dva-tři měsíce natankovat 300 l je poněkud efektivnější, než jezdit pro pár litrů co chvílu.

  5. Celé to třídění má ještě jednu vtipnou dimenzi. Vyjma specifických případů, jako jsou velká nákupní centra, kde je dostupné velké množství čistého PVC kupříkladu, se prostě ta sranda vůbec nevyplácí. Takže aby to šlapalo, jednak zaplatí občan v ceně výrobku (EKO-KOMu), ale protože to nestačí, docvakají zbytek obce z daní. A nedá se s tím na úrovni obce mnoho dělat, jelikož zákon! Naopak se skupiny odpadů, které obce musí likvidovat odděleně, dále rozšiřují. Nedávno přibyly odpady biologické, což vedlo ke srandovnímu stavu, kdy se z venkova mnohde odvážejí tráva, listí a kusy zeleniny či ovoce z kuchyně, které by bylo nejlépe uložit na komposty. Kde to neojebali ve spolupráci s místními zemědělci, pozor zcela v rozporu se zákonem, jelikož zemědělci nemají papír s bumážkou na vození trávy a listí na pole a jejich zaorání, tak tam obsah hnědých popelnic vozí autíčky na kompostárnu, aby se za těžké prachy odehrálo totéž, co by si jinak hospodář mohl zařídit na zahradě.

    1. A abych nezapomněl, většina plastů se stejně vytřídí jako dále nezpracovatelná a skončí na spalovně, v cementárně, nebo kde to má lokální svozová firma nasmlouvané.

    2. Docvakají obce z daní? Opravdu? Já měl za to, že tu recyklaci si nechal uzákonit eko-kom, aby ty dotace slízl já a obce to měly „zdarma“, dokonce sem někde zaslechl, že za to ještě něco opravdu málo dostávaly nebo mohly dostat.
      A co se týká toho bioodpadu a spol – za dost z toho si taky mohou obce svýma různě debilníma vyhláškama, že sice trávu sekat (nezákonně – viz Kolín) musíš (a ještě předepíšou kdy a čím), pálit to nesmíš a kompost udělat taky nesmíš, protože proto. Že si z toho ekokom udělal další nohu byznysu, to je smutné, ale mohou si za to jen a jen samy.

      1. No tak ona zrovna trava travicka, to je panecku posusnanicko, kdyz si treba soused koupi za litr komposter a jen to tam sype ze sbernyho kose smelcsekacky, aniz by zalozil kulturu a prosypaval to hlinou. Behem dvou parnych letnich tydnu to zacne zit vlastnim zivotem, neco dokonce vyteka i v kapalne forme a je to oder pro celou ulici.

        Je potreba si uvedomit, ze lide predevsim ve mestech jsou velmi odtrzeni od reality i prirody.

        1. Nojo, jenže problém je v tom, že ty lidi z měst se přesunou na vesnici satelitní a tam mají představu, že:
          1) budou si žít v takové pohodě, anonymitě a se všemi výdobytky jako ve městě
          2) budou užívat ticha a klidu jako na samotě uprostřed Šumavy
          3) od doby, co se tam přistěhujou, se už v dědině nikdy nic nezmění a zůstane přesně v takovém stavu do konce věků.
          Takže se při nějaké síle dostanou do zastupitelstva a začnou „omezovat“ a jinak páchat dobro. Výsledek je takovej, že můžeš ráno odjet do rachny a večer se vrátit, zavřít se do baráku a tam čumět na bednu, protože všechno ostatní je zakázáno. No a pokud nějaká zábava, tak jen ta, co je povolená městem – lampiónovej průvod, sousedský prodej, farmářské trhy. Pokud chceš něco indivindi, tak 18-22 a jen s plynovým zahradním grilem. To by tak hrálo, občane, aby sis dělal co chceš. Kdepak nějakej kompost. Na takový máme městskou policii :-)

          1. Celkem by mne zajimalo, na zaklade jakeho prava vlastne muze obec naridit/zakazat nejakou cinnost na ryze soukromem pozemku.

            1. zaklad bude zrejme v zakone o obcich, kde bude nejak vymezeno zmocneni k vydavani vyhlasek obci a specifikovano ktere kompetence obec v tomto ohledu ma v samostatne a prenesene pusobnosti (ale necetl jsem to uz dlouho)

            2. No jéje. Zákon o obcích, par 10, odst a:

              k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku; zejména může stanovit, které činnosti, jež by mohly narušit veřejný pořádek v obci nebo být v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku, lze vykonávat pouze na místech a v čase obecně závaznou vyhláškou určených, nebo stanovit, že na některých veřejných prostranstvích v obci jsou takové činnosti zakázány.

              K tomu už existuje poměrně rozsáhlá judikatura US, která měla svůj vývoj, takže se nejdřív prolomilo to, že to může být jen na veřejných prostranstvích, ale protože grilovačka na tvojí zahradě ohrožuje veřejný pořádek, takže jí zakázat lze. Ještě do poměrně nedávna byla ustálená praxe, že vyhláška mohla pracovat jen v prostoru, který nebyl upraven jiným zákonem, ale teď už se pracuje na výkladu, kdy je možno tím upravit „bílá místa v zákoně“. Navíc bylo pár nálezů, že přece obec nemůže paušálně stanovit území jako na celém území obce a musí to být konkrétně, tak se to řeší tak, že se veme mapka obce, obec se obkreslí fixou a řekne se „tady je to konkrétně“.
              Tedy v praxi když se to dá dohromady, tak třeba podle zákona o používání pyrotechnických výrobků je ohňostroj od 10kg složí, do té doby nechtěl zákonodárce regulovat. Podle „starého“ výkladu už je regulováno zákonem a obec si může nasrat. Podle toho nového je ale do deseti kg „bílé místo“ a obce vesele regulovat můžou. A proto se teď strany, které vůbec ale vůbec nejsou populisti vyslyšej volání pejskařů a budou se snažit toto regulovat.

              1. Koukam, ze kdyz mi moje zena rikala „vyser se na tu rekonstrukci a radeji nahore na louce postav funglovku“, tak mela pravdu. Na jedne louce mi totiz stoji potemkinova germanska chalupa – v KN je zapsana, ale ve skutecnosti byla v roce ’53 zplanyrovana. Takze kdybych tam vystrelil novou na stejnem pudorysu, moh’ jsem byt mimo obec.

                Zatim mne to netlaci, ale koukam, ze bude nutne byt furt ve strehu.

                Zakon o obcich jsem zhruba proletel a celkem jsem se divil, ze na jedne strane se povida, ze obec je verejnopravni korporat a na druhe strane se umoznuje kecat do soukromeho vlastnictvi. Myslim, ze dalsi novelizace prohlasi neco, jako maji dnes lide v panelaku. Takze pekne kazdej bude svym majetkem podilnikem v druzstvu nazvanem „obec“. To bude, panecku, parada.

                1. No a to jsi asi ještě neviděl zákon o vyvlastňování. Původně to byl poměrně restriktivní předpis, kterej ale přerostl v to, že vyvlastňovat lze podle zvláštních právních zákonů, které pokrývají naprosto všechno. Nejdůležitější je asi to, že je to podle územního plánování. Takže když starosta s architektkou vezmou po bolševicku pravítko a nakreslej ti přes barák nějakou místní komunikaci a označej jí v ÚP jako k vyvlastnění, tak prostě přijedou s bagrem a srovnaj ti to se zemí a nenaděláš nic. Měl sis přece pozemek líp hlídat. Aktuálně zkušenosti mají třeba v Rakovníku. doporučuju přečíst a zvlášť vyjádření paní úřednice:
                  https://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/uzemni-plan-pocita-s-vyvlastnenim-soukromych-pozemku-majitele-o-tom-nevedi-20180308.html
                  Alternativa je, že si obec „někdy v minulosti“ postavila na tvém pozemku černou stavbu a když se teda chceš dohodnout na odprodeji za dohadnou cenu, aby si to mohli legalizovat, tak se celý pozemek zadá do UP jako k vyvlastnění a vyvlastní se ti za odhad, který je zase odhadem vzhledem k tomu UP, který to k vyvlastnění poslal. A nenaděláš vůbec nic, vše je podle zákona.
                  Proto jak už někde píšu, tak bolševické právo užívání místo vlastnického práva bylo ještě celkem v pohodě a docela odhadnutelná záležitost proti tomu, co tu teď máme a co je založené na „územním plánování“.
                  Je to jako v případě atomový bomby – všichni se zaměřujíá na to, jak bylo špatný, že jednou ranou umřelo X set tisíc lidí, ale že vedle probíhalo intenzivní bombardování, kde zemřelo X krát víc lidí, o tom už se nemluví, protože to je přece fpohodě. Tady je to podobné – všichni se zaměřují na neřády v nejvyšších patrech státní správy, kdy jednou ranou mizí velké množství peněz, ale ta největší svinstva, která dělají naši sousedi a dopadají „jen“ na ty obyčejné lidi zůstávají téměř bez povšimnutí (čímž netvrdím, že obojí není špatně).
                  Taky uvažuju o tom, že to tu bouchnu a odstěhuju se nějak do nějaké prdele, kde se dá ještě s lidma mluvit.

                  1. Nejlip je tam, kde se s lidma nemusi mluvit vubec. Za zivot jsem (tady v Ceskoslovensku) bydlel v nekolika lokalitach a curaci byli uplne vsude.

              2. q –

                ono uplny zaklad je v Ustave, konkretne
                Čl. 78

                K provedení zákona a v jeho mezích je vláda oprávněna vydávat nařízení. Nařízení podepisuje předseda vlády a příslušný člen vlády. (tj. nepotrebuje vyslovne zmocneni v danem zakone k jeho provedeni)

                Čl. 79

                (3) Ministerstva, jiné správní úřady a orgány územní samosprávy mohou na základě a v mezích zákona vydávat právní předpisy, jsou-li k tomu zákonem zmocněny. (zde se vykladalo ze aby mohli neco v mezich daneho zakona neco upravit, potrebovaly k tomu vysovne takove zmocneni v takovem zakone – to se ted zmenilo ?)

                —–
                jinak posledni dobou jsou zejmena ne severu cech oblibene vyhlasky docela i velkych mest zakazujici sednuti si mimo k tomu urcene a instalovane lavicky (cikani), shazuje jim to ustavni soud

        2. Nakonec to ale shnije taky ;-)

  6. Nevím, jak je to s plastem, ale tříděný papír je zjevně ziskový a žádaný. V mateřských školách se i dnes pořádá sběr papíru, aby něco vydělaly. Akorát ty dementi ten termín do poslední chvíle nevyvěsí, a já doma nehromadím papír jen proto, abych ho možná jednou za rok v přesně stanovený den slavnostně odvezl do školky, takže jim na to seru a házíme to do modrého kontejneru. Ono to taky není ideální, protože tím má kšeft město, které už tak občany a firmy odrbává na poplatcích za odpad. Mě na tom poplatku za odpad fascinuje, že neexistuje žádná povinnost města zveřejnit kompletní roční vyúčtování a zároveň dle toho upravit výši poplatku na další rok. Ty hajzlové dokonce chtějí poplatek nejen za osobu, ale i za nemovitost. Třeba máš dva byty, tak automaticky platíš dvakrát. A že jeden z nich pronajímáš lidem, kteří jsou sami plátci poplatku, to ty městské kriply nezajímá. A co vím, kromě svozu, zpracování a ukládání odpadu se z toho poplatku platí všechno možné. A do toho ještě buzerují, že budou chodit kontroly a budou instalovat mobilní kamery, aby zajistili, že ten, kdo vyhazuje separovaný odpad do barevných kontejnerů, je také řádně přihlášený k platbě poplatku. V souvislosti s tím, že minimálně ten papír je pro město ziskový, je to velmi vtipné. Jak tu někdo psal, z odpadů se stal jeden z největších kšeftů a rozhodně není vůle odpady omezit, protože spousta zmrdů by se připravila o prachy. Životní prostředí je to poslední, co je zajímá.

  7. „Já na třídění odpadů mrdám a hážu to normálně do popelnice.Mojí ženě se nelíbilo, že hážu plasty normálně do popelnice. Řekl jsem jí, že její úsilí o třídění odpadu rád podpořím, až mi město sníží poplatek za odpad dejme tomu o 30%, protože jsem jim ušetřil 50% manipulace s mojí popelnicí a likvidaci jejího obsahu. Do té doby mám zaplaceno all inclusive a plasty skončí přesně tam, kam je nyní hážu.“ …. ještě se tou svou blbostí pochlub, idiote …

    1. Na rozdíl odzelenych nadšenců normálni člověk myslí ekonomicky. Například já třídím taky, protože v Praze se platí za frekvenci odvozu a velikost popelnice, takze se mi třídění ekonomicky, pravda nijak horentně, vrací. I v Praze byla kdysi popelnice placena na hlavu, leč magistrat okamzitě zjistil, že tímhle způsobem třídění nerozjede….

    2. Tak, už můžeš vyskočit…idiote

  8. Několik hodně podoteků, malinko do toho vidím přes jiný odpady a setkal jsem se i s pár lidma, co se trochu podíleli na vytváření některejch dnešních procesů.

    Poměrně velká část plastů se musí ručně vytřiďovat a skončí stejně rovnou ve spalovně, protože jsou moc znečištěný, smíchaný s bůhví čím apod., lidi jsou čuráci a sypou do těch konťáků kde co atd. Typicky to vyhazování mastnejch obalů od žrádla je naprostá kokotina, vydá se enormně mnoho paliv, energie, lidskýho času a peněz (jinými slovy, vzácných statků) na to, aby se to pak stejně naházelo do kotle. S plastama je ten problém, že to co popisuješ s brčkama by fungovalo, kdybys měl kontejner brček. V typickým kotejneru na plasty je několik desítek druhů plastů s eště desítkama typů změkčovadel, barviv, zpomalovačů hoření a bůhví čeho eště. Recyklace takovýho bordelu na plnohodnotnej původní plast vůbec nepřipadá v úvahu. Nicméně pár firem tu zvládá vytřiďovat specificky PETky a ty se pak lisují a nakládá se s nima relativně jako se zbožím, protože to použitelný je. Cena je asi korunu za kilo slisovaný do kostek na paletách, v podstatě nákladová.* I některý nezmíchaný typy plastů z aut se vytřiďují a dají trochu znovu využít.

    Dlouho se to valilo do Číny, už jen proto, že se tam mohlo poslat aspoň něco – sem jdou tak enormní kvanta zboží, že se platí příplatek za odvoz prázdnejch kontejnerů do Číny – saldo je naprosto tragicky v náš neprospěch. Číňan toho ovšem sám nebyl schopen vůbec ta kvanta zpracovat, recyklovala se malá část (a to zase honem poslali zpátky, takže se propálily jen stamiliony barelů nejhoršího dehtu, že se to tahalo sem a tam), zbytek se hromadil i když to pálili a sypali do moře. Proto loni byl vyhlášen kompletí ban na suroviny z Evropy, protože mimo tady těch sraček stejně skoro žádný reálný suroviny odsud neodcházely. Jakej je nynější stav nevim, ale asi trvá, ostatní kontinenty toho produkují taky dost a část se toho asi začala valit přes Afriku.

    Po dvou dekádách jako že recyklování se teda konečně začaly objevovat relativně zajímavý produkty, jako právě ty tvárnice, dlaždice, plotovky apod., který mají navíc šanci být bezúdržbový a vydržet dlouho. Otázkou je, jaká bude kvalita, sice se to dělá tady, ale i tak, aby po čase nezvětralo pojivo a nezačalo se to sypat (viděl sem se takhle rozpadat i čínský plasty co vypadaly nově, takže když se to posere…). Číňan časem vobšlehne i to a jaká kvalita bude potom už tuplem nikdo neví. Ale budiž, bude to míň údržbový než dřevo s dnešníma ojrobarvama.

    Každopádně zatímco uhnije řeší vatový tyčinky, tady třeba předloni miniserstvo zemědělství zakázalo tankový víno a místo toho se ročně musí vyprodukovat stovky tun odpadu – plastovejch barelů a eště je rozlívaný víno dražší. Takže asi tak.

    Faktem je, že celej ten proces je naprostá fraška a k * dodám, že samozřejmě ohromně dotovaná. Každej si hraje na kde co, přitom se jak píšeš produkují obrovský kvanta zbytečnýho odpadu. Hipster si myslí, jak dyž to hodí do barevnýho kontejnerku, tak je gája zachráněná a může pokračovat, akorát že místo aby došlo k úspoře zdrojů, tak se vyplýtvá další kvantum, tahá se to většinou přes půl světa (třeba papír tady teď ve velkým skupují arabáči, často přes Afriku) a pak zase zpátky. A to není jenom v odpadech, bohulibá myšlenka se změnila v naprostej průser tak v 90 % věcí, kteří tady užiteční zelenoblbci protlačili a výsledek je naprosto opačnej. Smutný je, že to těm věřícím prostě nevysvětlíte, i když vidíte tu zvrácenost na vlastní voči (a to se stačí vo odpadovej byznys jenom votřít). Věřící ovce prostě má binární switch třídíš -netřídíš a nazdar, jak to nezapadá do škatulky, kterou jim řekli ftelevyzy, tak to vůbec nepoberou. Já si recykluju dřevěný materiály (od nábytku přes prořez zahrady) a papír v kamnech (dyž vidím jak fungují sběrný dvory pražskejch služeb…no škoda slov), vobčas tam nějakej pytlík přihodím taky (profičí to v tom žáru komínem okamžitě, tam se o nějaké závadnosti nedá mluvit) a nejspíš je to široko daleko nejlepší metoda. Já se rozhodně pěkně zahřeju a nevracím vo moc víc než vodu a jiný krmení pro to, aby ta džungle na zahradě zas rostla jak blázen :D

    Každopádně zvlášť komicky to celý působí vedle toho, jak furt všichni dementi skuhrají, jak je Evropa závislá na dovozu energetických zdrojů. Máme na vysoké úrovni energetický zpracování odpadu v kogeneraci elektřiny a tepla, ale politicky je to fuj fuj, takže existující spalovny paběrkují na tom, že jim za to je placeno schválně míň jak za teplo z uhlí, dehtu nebo plynu (většina z dovozu), proto aspoň v rámci modernizací přechází na kogeneraci s elektřinou, to aspoň prodají (typickej příklad je brněnská spalovna). A vedle toho, jak popisuju nahoře, se to tahá tam a zpátky vokolo planety. Ehm. Todle dej ženě přečíst…

    Co se týče toho bezobalu, podobnejch šopů sem v rámci nedávnýho brigádničení s balíkama navštívil víc a je to tam celkem cajk, lidi fpohodě jak v obsluze, tak i zákazníci nevypadali nějak moc alternativně. Spíš se připrav že to tam je dražší jak to balený v hytlermarketu (i když to – asi – mnohdy bude kvalitnější). To je samozřejmě daný i tím debilním umístěním v rozšířeným centru…lepší tam je jet v podvečer před zavíračkou, to už se občas dá zavadit vo parkovací místo a kdyby ne, městapobuzny už jsou doma, pže za tmy zalízaj zpátky do děr.

    1. V pražské spalovně, která svým teplem ohřívá vodu ve velkým kusu prahy si (slovy průvodce) stěžovali na recyklaci, protože komunální odpad má prý výhřevnost jako špatný uhlí a když z něj vyndáme papír a plast, tak na ty šprcky, vložy a shnilý žrádlo, co tam zbude musejí nakoupit a propálit o to víc zemního plynu. Takže gaia to zase vodsere.

      1. Právě. Proto je zahrabávání naprostej nesmysl – je to objemný, papír a organickej materiál se změní ve skleníkový plyny, železo a další kovy (co by jinak zůstaly ve strusce) přijdou vniveč.

        1. Mam takovej pocit, že Dablicka skladka letos končí a bude jen ta spalovna….

        2. Videl jsem rizenou skladku v Pelhrimove a taky to nebyl zadnej doom.
          Idealni mi prijde, aby se recyklovalo to, co se vyplati, coz se pozna tak, ze to nekdo na trhu je ochotnej vykupovat (sklo,papir,kovy,cisty petky) Zbytek je bud organickej bordel, ktery ma skoncit podobne jako obsah zachodu nebo je to palivo. A kdyby to nekdo zakopal, taky dobre, jednou z toho treba nekdo neco vytezi, tak jako ze stredoveke „hlusiny“ u dolu. Ale na to je potreba racionalni uvazovani, coz se v demokracii asi moc nevyskytuje.

          1. No, papír se vykupuje mnoho dekád. Někomu to ale bylo málo, chtěj ho pro sebe zadarmo, tak si s pomocí zelenejch kreténů udělal zákon a nasměroval to k sobě. Takle se snaží nahrabat kde co, elektroodpad, naposled se snažili zakázat výkupny kovů…banda zmrdů i s celým tím stádem.

            Von by se vodpad vykupoval i na to spalování, akorát že trh je tak pokřivenej, že to dneska není konkurenceschopný.

            1. To se velmi mýlíš, papír se vykupuje stále, aktuálně 2,- až 2,20 za kilo měkkého čistého a sem tam 0,20 – 0,50 za lepenku.

              Takže když už su v obchoďáku, beru krabici, v které se mi nákup nepomačká a nezničí, doma sešlápnu, hodím do šopy a jednou za měsíc vyvezu cestou do práce do sběrny. Za lepenku jsou to sice jen řádově koruny, papír ale naskáče, a nemusím platit igelitky.

              1. Psal sem že by se nevykupoval?

                1. Na první dobrou se mi tak zdálo, ale máš pravdu, teď to tam není. Tak to pardon.

    2. Člověk si nemůže nevzpomenout na V. Černomyrdina a to jeho slavné: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle.“

      Každopádně díky za příspěvek, rozšířil jsem si obzory. Pokud bys měl čas, rozšiř a sepiš to do samostatného článku.

      1. To tak bolestně vtipně vystihuje veškeré dění od obcí až po EP, až bych chtěl aby tento nápis byl povinně nad vchody do veškerých státních institucí.

    3. A zvládneš sepsat, co přesně má smysl kam házet? Do komunálu všechno házet nemůžu, nestačila by mi popelnice (a to na ní nijak nešetřím).

  9. Sorry, ale na jednu stranu sám píšeš, že bys rád chodil nakupovat bez obalú, a že nakupuješ rozlejvanej olej a tak… Ale hned k tomu napíšeš, že když už nějakej plast koupíš, tak se na třídění můžeš vysrat a pěkně svý ženě vytřít zrak? Važně, what the fuck? Co je to za myšlenkovej pochod?

    Nezávisle na tom, jestli za odpad platíš nebo ne a kdesi cosi, proč kurva všechny tyhle externality nezanedbat a prostě a jednoduše se chovat tak, aby člověk natropil co nejmenší škody.. tohle prostě nechápu… Kolik snahy to dá, hodit ten plast do pytle o půl metru vedle? Jen tak? Pro lepší pocit? Nezištně? Znáš to slovo?

    Je to zajímavé, jak lze jediným odstavcem pozbýt tolik respektu (respekt anonymního internetového kecala jako jsem já má sice stejně hodnotu blížící se nule, ale stejně)…

    1. Šetrnější k životnímu prostředí je hodit to do komunálu rovnou, odtamtud to může hned do kotle, aniž by se dál plýtvaly zdroje. Vytáhni si hlavu z análu.

      1. Nesmysl, ne všechen vytřídený odpad se spaluje a řešením není se na to vysrat úplně, ale zlepšit zpracování odpadu..

        1. Spaluje se tak velká většina, že vzácný statky vyplýtvaný na to vytřídění/zpracování jsou daleko větší, než to využít energeticky rovnou všechno (ideálně v kogeneraci elektřina+teplo), netahat bordel přes celou planetu tam a zpátky a ušetřit dovoz ropy/plynu. A z malýho množství čisté ropy nabouchat nový čistý kvalitní plasty.

          1. Čas, nezapomínat na čas, který by šlo strávit mnohem produktivněji.

            1. To sem už někde zmiňoval, všechno to sou vzácný statky…

              1. Někde jsem četl, že když připočítáte čas, který stráví/ztratí tříděním často hodně kvalifikovaní a dobře placení lidé, je celá záležitost těžce ztrátová.

                1. Rád se čtete či?

    2. Volba kontejneru urci dvere, kteryma to pujde do stejne spalovny, pripadne to poputuje dieslovou lodi pres pul sveta do jine spalovny nebo to vysypou cestou. Misto toho to muze ohrat vodu misto uhli. Zcela nezistne.

    3. Protože je mi to u prdele, strejdo. Já uvažuju čistě ekonomicky a zatím nevidím důvod, proč bych měl nést náklady na třídění a současně platit městu full service.

      1. Mě to došlo, že ti je to u prdele, a po tobě potopa, koneckonců to je naše národní identita; ale pořád nechápu, proč nezvolit tu šetrnější variantu obzvlášť v situaci, kdy máš ten systém doma od manželky připravený a funkční a tím pádem extra effort = čistá 0.

        1. Každopádně jsem to trefil dobře, nezištnost ve slovníku nemáš. :)

        2. Vás věřící kretény nepřesvědčí, že daleko víc všemu škodíte, pokud se to zcela zbytečně „třídí“, asi nic. Možná vás protáhnout na špagátu těma vodpadkama na třídírně a nechat zlehka připíct u kotle?

        3. Ale pan domácí zvolil nejen pohodlnější, ale z hlediska životního prostředí i šetrnější variantu, přečtete si tu, jak se nakládá s odpady.

      2. Ono s tymi mestami je problem v tom, ze urobia to presne naopak. Bud vam cenu zvysia alebo vam obmedzia sluzby. Zlavu za triedenie necakajte.
        Inak, to co pisem sa stalo u nas. My neplatime odvoz smetia osobitne, je to zahrnute v tych 3600 CAD rocne co si mesto vybera za privilegium vlastnictva nevelkeho domu v nom. Ked sme sa sem nastahovali, jedina divna vec bola to ze smetie vyvazali kazdych 8 dni (sviatky posuvaju datum vyvozu). Potom prislo obmedzenie na styri 125 litrove vrecia kaszdych 8 dni. Potom to znizili na tri. A dnes spekuluju na predlzenie intervalu na 9 dni. Takze samozrejme triedime, pretoze papier + tzv. recyklovatelne obaly do limitu nespadaju. Okrem toho supky a podobne zalezitosti likvidujeme drvicom odpadu.

    4. Tak kdyz vetsina ovci ma za to, ze chovat se ekologicky = tridit odpad tak pak je drazdi, kdyz nekdo netridi, ackoliv se bez problemu muze chovat daleko ekologicteji nez tridic, jehoz vetsinu vytrideneho odpadu stejne spali. Pak je to zdrojem pomerne bizarniho kadrovani, coz nechapu zase ja.
      Ja znal cloveka, ktery po potrebe pouzil pouze jeden utrzek toaletniho papiru. Vysvetloval mi to kdysi, ze ho ctyrikrat prelozi nebo tak nejak…priznam se, ze jsem to rad zapomnel. Tak vez, aby nekdo nekadroval tebe.

      1. U rodičů na lontě dříve bývaly na tříděný odpad kontoše a vše fungovalo tak nějak normálně, prostě jsem neměl problém jednou do měsíce vzít co měli rodiče natříděný, v jejich případě plechovky od kočičího žrádla, „nehořlavý“ papír a sklo, a do kontošů to vyexpedovat.
        Pak se v rámci nějakého projektu změnil systém a domácnosti nafasovaly !plastový pytle do kterých se má třídit, poté označit čárovým kódem a jednou za čtrnáct dnů mají možnost dopravit na místo pro svoz. Podle počtu natříděných pytlů jim pak obec dotuje poplatek za komunální odpad.
        Pominuli nepohodlnost a nepružnost systému dochází paradoxně k situaci kdy jsou domácnosti zvýhodňovány za „neekologický přístup“ nakupování. Kdo shromáždí víc obalů vítězí na pytle a získává bonus.
        Nic proti ekologii, přírodu mám rád a dáváme jí velký ťafky, ale volové kteří se živí podobnými projekty mě pěkně serou.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017