Peugeot 406: Epizoda II.

Featured Image

Před časem jsem zde opruzoval s článkem, že jsem si koupil starej ojetej pekáč a že je to lepší než ten vrak, co jsem měl před tím. Nyní má 406 na jistě třikrát stočeném tachometru skoro 100.000 najetých kilometrů, což znamená, že jsem s ní najel nějakých 12.000 kiláků bez nehody.

Ty z vás, kteří podrobně znají vlastnosti každého auta na trhu a zkusili již vše, od řidítek fichtla přes lokomotivu až po knipl F-16, prosím o trochu přezíravé shovívavosti. Sám jsem podrobněji okusil pouze klasickou stodvácu, filcku, koktáfku a samozřejmě svoje současné vozítko. Takže omluvte mé amatérské názory.

V předchozím článku jsem auto spíše chválil, tak teď budu i trochu kritizovat.

Jak jsem podotkl už minule, turbodieslový dvoulitr HDI 80 kW jede docela pěkně, nicméně člověk je mrcha a na lepší si rychle zvyká, a tak bych si dokázal představit i silnější motor. Vůbec by mi nevadil 2.2 HDI 98 kW, a to ani ne tak proto, že bych chtěl jezdit rychleji, nýbrž kvůli akceleraci při předjíždění. To obecně považuji za potenciálně nebezpečnou situaci, a tak jsem rád, když se odbyde co nejrychleji. Asi ještě trpím komplexem z felicie, kdy předjíždění bylo náročnou operací, kterou bylo potřeba naplánovat s chirurgickou přesností.

Nafta mi zcela vyhovuje, protože nejsem příznivcem nějakého velkého vytáčení motoru. Při překročení 3.000 otáček mám vždy pocit, že se děje něco nepatřičného a motor trpí. Z charakteristického zvuku dieslu sice nejsem nijak odvázaný, ale při sto sedmdesátce už stejně zaniká v hukotu větru a pneumatik. Nejstrašlivější zvuk motoru jsem zažil při setkání s motorem 1.9 SDI, kdy jsem měl pocit, že motor je v posledním tažení a za chvíli se rozpadne.

Na motoru se mi líbí, že je mu prakticky jedno, jestli jedu v autě sám anebo se mnou jedou ještě další 4 lidi. Větší zátěž se trochu pozná akorát při rozjíždění, kdy je nutno dát více plynu, ale jinak pohoda. Tiše ševelící benzínový osmiválec s „dostatečným výkonem“ v jakýchkoliv otáčkách by byl samozřejmě lepší, ale ten si nechám až do dalšího auta.

Podvozek je měkký a auto je nejraději, když jede rovně. Nejvyšší použitelná cestovní rychlost je 170 km/h, ale to už se auto trochu klepe a hlučí. Proto většinou nepřekračuji 150 km/h

Trochu mi vadí zpřevodování, kdy první tři rychlosti jsou naskládány těsně za sebou, čtyřka už je trochu delší a pětka je hodně dlouhá. Je to tak asi proto, aby auto z nuly lépe zrychlovalo a na pětku aby se využila síla motoru. To se jeví sice výhodně, protože jakoby můžu jet pořád na pětku a nemusím řadit, ale opak je pravdou. Po rozjezdu musím rychle namrskat jedničku až pětku. V obci musím jít až na trojku a při předjíždění musím podřazovat. Když jedu sto padesát po dálnici, pětka točí 3.000 otáček, což je zbytečně moc. Buď měli přidělat ještě šestý kvalt, anebo rozložit rychlosti rovnoměrněji.

Kulisa řazení by mohla být přesnější. Jinou rychlost jsem omylem zařadil sice jen jednou, ale občas se mi stává, že ačkoliv zařadím rychlost správně, nejsem si tím jistý, to mi docela vadí. Někdy nejde kvůli horší synchronizaci zařadit zpátečka. Naopak vyhovuje, že řadit jde zlehka a nemusí se překonávat žádné odpory. Zpočátku mi ovšem nevyhovoval tvar řadící páky. Byl jsem zvyklý na ni ruku pokládat ze strany s palcem nahoře, nyní musím ruku pokládat shora s palcem nalevo.

Spotřeba mimo město při ustálené jízdě tachometrových 130 km/h činí podle počítače zhruba 5,5 litrů, při 150 km/h kolem 6,5 litrů/100 km, záleží na kopcovitosti krajiny. Pomaleji mimo město většinou nejezdím, takže nevím kolik to žere např. při 90 km/h. Jednou na Slovensku v nějaké příšerné koloně za vedoucím vozem Škoda 120, kdy nešlo předjet a rychlost se pohybovala mezi 70 až 80 km/h, jsem zkoušel economy rallye. Jel jsem na pětku, občas mírně polechtal plyn a palubní počítač ukazoval na úseku cca 20 km 3,7 litrů/100 km. Druhým extrémem byla jízda rychlostí 170 km/h po dálnici v Německu, kdy to žralo mírně přes 7 litrů. Do práce jezdím sockou, takže nevím přesně kolik to žere po městě, nicméně je to zhruba 7,5 litrů.

Vyhovuje mi zapínání parkovacích a potkávacích světel na levé páčce u volantu. Je to lepší než šátrat, kde je to zatracený kolečko, které bývá u vozů koncernu VW a jak a o kolik s tím krámem otočit. Naopak nevyhovující je zapínání dálkových světel, kdy se s páčkou hýbe směrem k sobě jako při světelné houkačce, ale po delší dráze a musí se zacvaknout. Při deaktivaci je nutno pohnout páčkou zase dozadu a pak pustit dopředu, což je prostě vždy pomalejší než ji posunout jen dozadu.

Dost mi vyhovují automatické stěrače, nemusím furt upravovat cyklování podle síly deště a rychlosti auta. Při jejich aktivaci a deaktivaci se odkudsi z nitra palubní desky ozývá cvaknutí. Pokud prší málo a stěrače stírají jen občas, tak to furt cvaká a mě to obtěžuje. Další nešikovná věc je ta, že se automatika stěračů deaktivuje po zhasnutí motoru. Já obvykle zapomínám stěrače vypnout a nechávám páčku v automatické poloze, takže se při další jízdě divím proč nestírají anebo je chci zapnout a dám tu páčku o polohu výš, kde už to stírá stále. Víc by mi vyhovovalo, kdyby páčka byla trvale v poloze automatického stírání, auto by si to pořád pamatovalo a já bych se o to nemusel vůbec starat.

Trochu mě iritují blinkry tím, že se na můj vkus dost pozdě vypínají, resp. vypínají se až když úplně srovnám volant, takže někdy blikám a blikám a blikám… Občas to řeším tak, že volantem krátce trhnu na opačnou stranu.

Co se týče spolehlivosti auta, očekával jsem to horší, i když pár závad se přece jen objevilo. Těsně po koupi přestalo fungovat otvírání nádrže. Součástí deklíku nádrže je takový plastový zobáček, o který se po zatáhnutí za páčku u sedadla řidiče opře pérko a deklík se otevře. No a mě se právě ten zobák ulomil. Je to zřejmá konstrukční vada, kdy výrobce podcenil tlak vyvíjený pérkem na zobáček.

Druhá závada se týče autorádia. Nehraje mi CD, ale tak nějak divně. Když při vypnutém motoru dám rádiu sežrat cédéčko, začne normálně hrát, ale jakmile nastartuju, přestane a zapauzuje se. Kromě toho to některý pálený placky nepřečte vůbec a jedno CD mi naopak hraje i při jízdě. Volal jsem do servisu Clarion a prý to je vadný laser. Možná by to chtělo jen vyčistil, ale zatím nevím.

Hned při koupi jsem si všiml, že auto má odrbanou anténu, která je o cca třetinu kratší než by měla být. To je ovšem vina předchozího řidiče. Jako správného Čecha mě napadlo, že v mém okolí parkuje několik jiných čtyřista šestek… :-) Myslím ale, že by to nemělo smysl realizovat, neboť nejpozději do týdne bych měl svoji anténu zpátky. Zatím jsem tedy anténu neměnil, jen ustřihl otřepence a oblepil konec lepicí páskou, aby se to netřepilo dál. Dalo mi docela fušku než jsem ji vyšrouboval, neboť byla zarezlá.

Jinak je auto OK, startuje za mrazu, jezdí, brzdí, světla svítí, ostřikovače stříkají, sedačky hřejí, atd. Akorát mám pocit, že to auto je takový trochu fórový. Některý díly, třeba polstrování kufru, zadeklování drátů nad nohami spolujezdce anebo přichycení zástěrek na kola je provedeno dost nedůvěryhodně, ačkoliv musím přiznat, že dosud nic neupadlo. Spíš se jedná jen o dojem. Kde by němečtí soudruzi použili šroub a matku, tam si francouzští odboráři vystačili s plastovým cvočkem, a to mi trochu vadí.

Náklady za 5 měsíců provozu jsou 1.200,- za prohlídku v autorizovaném servisu a 8.500,- za výměnu oleje, filtrů, destiček, stočení kotoučů, přezutí gum a výměnu dvou žárovek v naprosto neautorizovaném servisu. K tomu je nutno připočíst 7.400,- za koupi zimních pneumatik. Plus nafta, vodička do ostřikovačů a sem tam nějaká ta myčka a lux.

K přezutí gum mám jednu nepříjemnou příhodu. Přezouval jsem v JKP pneuservis, Nymburská ulice, Praha 9 – Kbely a ti dementi mi neutáhli jedno kolo. Jen zašroubovali matky rukou a na další činnost jim už asi nezbyla mozková kapacita. Zajímavé je, že když nasazovali kryt disku, tak si toho nevšimli. Že by vohnoutí sabotáž? Za devět stovek včetně příplatku za dodané pneu práce na hovno.

Potěšilo mě, že auto má u lidí velmi dobrou image. Vezl jsem zatím cca 20 různých lidí a naprosto každý mi peugeota z vlastní iniciativy chválil. Jsem docela rád, že se mi daří bourat mýty, že německá (potažmo česká) auta jsou nej. Když se lidi se mnou svezou, vidí, že to auto se od opěvovaného passata zas tak moc neliší a je v postatě srovnatelný a hraje stejnou ligu.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
575x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017