Peprný socialismus

Featured Image

Rozhodnutí napsat tento článek se opíralo o následující úvahy: O přijetí té či oné věci nerozhoduje, zda je daná věc dobrá či špatná, prospěšná či škodlivá, dokonce nerozhoduje ani názor těch, kteří o ní hlasují; rozhoduje jejich únava. Připomíná to známý scénář neúnavného nápadníka, který svou vyvolenou otravuje natolik, že mu dotyčná „dá“, jenom aby od něj měla pokoj. Časem se tak věc stane samozřejmým trendem, společenskou notorietou, a případné hlasy proti jsou pak snadno umlčeny odpovědí, že jinak to už ani nejde, popř. že to už je stokrát omleté téma, které nikoho nezajímá. Tímto způsobem lze dosáhnout prakticky všeho a stejně jako v kulturistice záleží jen na váze, počtu opakování a vytrvalosti cvičence, než tento před strojem kapituluje. Připočteme-li masáž v podobě nejrůznějších „odborníků“ operujících často jen se statistikou vycucanou z prstu či tvůrců trendů typu „je to správné, protože to je správné“, musíme zákonitě dojít k výsledku, že dříve či později zmrdi z politiky či zmrdi na politiku napojení prosadí všechno. Takhle projde euroústava, projde právo Shariah nejprve pro menšiny, později pro všechny, projde úplně všechno, co si zamanou. Stačí na toto téma zavádět diskuse s předem určeným výsledkem, občas přidat průzkum veřejného mínění s předem daným výsledkem, že to či ono je pro lidi stále přijatelnější, a samozřejmě vymyslet vhodné nálepky pro odpůrce. Diskuse po čase přejde do neurolingvistického programování tím, že už se z ničeho nic nebude diskutovat o tom, jestli, ale o tom, jak.

Psát o tom, že žijeme v postdemokracii a postsocialismu? Směšné téma, stokrát omleté, neotravuj s tím, já už jsem jim dal a mám klid, jestli se ti to nelíbí, tak založ vlastní stranu nebo se odstěhuj do Somalilandu, tam se nepřerozděluje, protože není co buhehe chrocht. Tak dobře, nebudu psát o tom, co už všichni vědí a co už všichni přijali, zaměřím se pouze na jeden peprný případ.

Vysokorychlostní internet není užitečná věc pro ty, kteří ho chtějí, je to užitečná věc pro všechny, tj. pro společnost a pro EURVHP. A proto to budeme podporovat. Lidé jsou totiž pitomci a neumí si spočítat, zda se jim internet vyplatí nebo ne, popř. rozhodnout, zda ho chtějí či nechtějí, a vůbec by mohli propadnout nezdravému individualismu. Mimo to jsme z lidí vydřeli tolik prachů, že nevíme co s nimi, a potřebujeme si je mezi sebou nějak nenápadně přerozdělit. A tak budeme dotovat Peprnet.

Ministerstvo informatiky totiž do svých „obecných priorit dotačních programů“ zařadilo i „koncepční marketing (motivace, vysvětlení BB, zábava, dostupnost, růst poptávky po BB)“, kde BB = vysokorychlostní internet. Naše peníze pak budou věnovány těm, kteří nám budou vysvětlovat, proč to či ono potřebujeme a že po tom či onom ve skutečnosti strašně toužíme, v tomto případě po vysokorychlostním internetu. Na stránkách Ministerstva se dočteme, že Slávek Boura, internetový odborník na slovo vzatý a vůbec ikona českého internetu, dostal na provozování Peprnetu 5.200.000,- UKč (Ukradených Korun českých).

Co je to vlastně Peprnet? Něco, co trh není schopen vytvořit, co v tržních podmínkách de facto neexistuje a hlavně to všichni potřebují: Peprnet je bulvár. Mám-li citovat popis uveřejněný na výše uvedené stránce Ministerstva: „Názorový portál PEPRNET.CZ se skládá ze tří vzájemně propojených názorových proudů – Celebrity fórum (vše o celebritách a celebrity o sobě), Oko (veřejný bulvár, komunitní celky, vytváření názorových proudů, zapojení celebrit do těchto proudů) a E-Zin (elektronický magazín vytvářející tématické a názorové otázky, zastřešující místo mezi Okem a Celebrity fórem). Doplňkem je motivační program, kde za aktivity sbírají registrovaní uživatelé bonusové body (pepře).“

„Proč bych to měl dělat?“ , zní jedna z výsměšných fucks (FAQs): Třeba abych „vyprovokoval celebritu ke komunikaci“, popř. se „dostal až k ní“. Napadá mě mnoho zlomyslných způsobů, jak toho dosáhnout, a ani v jednom případě nepotřebuju internet. „Co z toho budu mít?“ Odpověď v zásadě připomíná zmrdí mlhu: „… a nejsou to ceny ledajaké…počítačové hry nebo auto nebo prodloužený víkend v zahraničí…anebo úplně něco jiného …“, popř. „… připravujeme soutěž, kde půjde o takové peníze, o jaké se v této zemi ještě nehrálo“. Jinými slovy: Dostali jsme dotaci, abychom něco udělali a to něco bude o něčem a něco z toho můžete mít i vy.

Dost citací, na pobavení nebo nasrání to už stačilo. Vytvořil se bulvár, aby si lidi v touze jej číst pořídili vysokorychlostní internet. Hlavně se nesmí přemýšlet nad tím, jak se o existenci této internetové pobídky dozví ten, kdo internet nemá, nebo jestli ten, kdo internet má, bude motivován k upgradu jeho rychlosti. Takové otázky nejsou správné.

Nepovažuji za potřebné rozvádět úvahy o tom, na co mohlo být 5,2 miliónů UKč použito, nebo dokonce drzou představu, že nám ty peníze mohly zůstat. Spíš mě zarazil ten nový trend rozpínavosti socialismu. Všechno se daní a všechno se podporuje. Dochází to k mnohdy absurdním závěrům, kdy se z našich peněz platí reklama Ministerstva průmyslu a obchodu na to, aby si podnikatelé brali dotace z našich peněz (a z peněz obyvatel členských zemí EURVHP), z těch našich peněz začali podnikat a kdyby jim to nevyšlo, mohou z našich peněz pobírat další dotace, v nejhorším sociální dávky. Peprnet je jen malým štiplavým příkladem; název je skutečně to jediné, proti čemu nic nemám.

Napadá mě, zda by někdo mohl dostat dotaci na rozprašování vůně pečiva, aby lidi motivoval k nákupu housek, protože krachuje podnikatel, který si z našich peněz v podobě dotací postavil pekárnu. Nebo dotaci na platy provokatérů, kteří budou na ulici popichovat lidi výkřiky „A že mě nechytíš“, protože běhání je zdravé a sportující společnost dosahuje vyšší efektivity a konkurenceschopnosti a vůbec je to pro EURVHP dobře. (Zlý jazyk by mohl podotknout, že na druhý případ má Slávek Boura nesrovnatelně vyšší kvalifikaci než na šíření internetu.)

Shrnutí nebo vůbec nějaký závěr nejsou potřeba, každý ať si udělá názor sám nebo ať mávne rukou. Možná by stálo za úvahu vrátit Rudého D-FENSe a požádat o dotaci. Pokud by se vybavil politicky korektními animacemi a bannery tak, aby se stránka otevírala několik minut i s 10 Mbit lajnou, budou splněny všechny podmínky pro její obdržení.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
110x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017