Pár slov k neštěstí ve Slaném - zpět na článek

Počet komentářů: 95

  1. Tyhle prdele, co někde ve středověku bývaly zájezdními hostinci, a které mají počet obyvatel, kteří zaplní stadion v krajském městě, patří srovnat se zemí a udělat tam dostatečný dopravní tranzit.

    1. Tahle prdel má mnohem delší historii, než kdejaké dvakrát tak velké město. Ale jak říkáte, zbourat. Můžete přidat Louny a Žatec ať ten středověký trojúhelník (možná spíš až starověký) můžete vymazat nadobro.

  2. Podle popisu nehody a toho, že se z přechodu rozjížděl a nehody si všimnul až když ho přejel i návěsem, bych řekl, že paní mu tam vlezla přímo před kabinu pod čelní sklo tak, že jí prostě neviděl, vlastně naprosto stejná situace jako tady
    https://chrudimsky.denik.cz/nehody/policie-chodec-ma-byt-ostrazity-20180823.html

    Až se obchvat Slaného dostaví, bude suplovat severni pražský okruh (už teď I16 slouží pro kamiony jako spojka D7 a D8) a bude tam jezdit těch kamionů 10x tolik.

    1. Přesně tak. Tuším, že na iDnesu psali o tom, že kamioňák pouštěl chodce a když přešli, tak se rozjel.
      Paní mu tam vlezla a on jí neviděl.
      Je to blbý, ale bez očního kontaktu s řidičem prostě pod kamion nelezu.

      1. Jakozto Slanak jsem od agentury JPP slysel trochu jinou verzi nez byla prezentovana v tisku… Pani byla stamgast a znama firma, jiz od rana se vydatne posilnovala v nostopu na rohu za temi betonovymi patniky. Tesne pred nestestim ji udajne volal nejaky kamarad, tudiz vybehla z hospody a vletela na prechod – nejake to promile udela s pozornosti sve… No a dopadlo to jak to dopadlo, vlitla pred kabinu a ridic uz nemohl nic, tech 40 tun se na petniku nezastavi.
        Druhy(a?) prejeta dole na kulataku, kde mel opet tisk pre ve stylu Ridic prejel chodkyni a ujel – sice ji srazil a odjel, ale proto, ze ji sebral vytocenym zadkem navesu soupravy a tudiz o tom vubec nevedel – hlidka ho sebrala nekde u Loun a vyjevenemu ridici sdelila co se stalo…

  3. Zivim se nakladni dopravou, jezdim s dodavkou mezinarodni expresy. Tohle kamionovy nestesti je zpusobeny tim, ze se vozi soucadtky z bodu A do bodu B pres pul.Evropy misto aby se vsechno delalo na jednom miste. Idealni moje predstava je do fabriky suroviny a z fabriky hotovy vyrobky. Zadny subdodavatele subdodavatelu, nic. Vsechno v jednom miste, idealne i s ocelarnama a rafinerii ropy na plasty. Idealne zjednodusit vsechny produkty tak, aby potrebovaly co nejmin soucastek a byly co nejtrvanlivejsi. Sice podle meho idealu by klesla vyroba tak o 60%, ale jednoznacne by byl cistsi vzduch a nebylo by potreba vymyslet nejaky ekovymysly. Vum, ze jen v Evrope by tak prislo o praci cca 100 milionu lidi..i ja. Holt, zafnej strom neroste do nebe

    1. Jozko: Neštěstí je způsobeno tím, že kamionová doprava ani náhodou neplatí plnou cenu za opotřebení silnic, tudíž firmy přirozeně z tržních důvodů používají silnice nejvíce jako nejlacinější způsob přepravy. Kdyby například za průjezd kamionu s návěsem Ústí nad Labem – Břeclav platili plnou sazbu řádově 10 000 – 20 000 Kč, bylo by kamionů méně, zřejmě by se nevozil každý šroubek sem a tam a zřejmě by se určitá část přesunula na železnici, možná snad i na vodu. Současný stav je způsoben částečně za účelem umělé zaměstnanosti, mnoho kamionů znamená mnoho řidičů, mechaniků, silničářů a částečně za účelem rozkrádaček pro stavební firmy.

      1. To:Jak:
        Tak nevim. Ja jezdim s dodavkou, ktera ma spotrebu 10-13 l/100km. Mesicne tankuju zhruba za 3000 eur. Z tech penez jde cca 50% statu ve forme dani z paliva, pitvat to nebudu. Firma plati silnicni dan. Na vetsi auto platime myto. Myslim, ze z jednoho auta ten stat bere docela dost, ale to by se vynos tech dani a myta musel.cely vracet do infrastruktury a ne na ruzny socialni, ekologicky a jiny nesamofinancovatelny programy.

        1. Jozko: I když platíte jakou mourovatí tak to stále nevychází i kdyby to stát nerozkradl, opotřebení silnice kamionem s návěsem a pochopitelně s nákladem je na úrovni 20-30-40 kč za 1 km, holt až 10 tun na nápravu je znát.

          Spotřební daň z PHM není určena na opravy silnic jak by se mělo dít dle selského rozumu, nýbrž je to regulérní příjem státního rozpočtu, něco jako daň z lihu nebo z tabáku.

          1. Tak dost idealismu. Neobhajuju kamiony, je to zlo. Ale zdražíte-li náklady podnikatelům v silniční dopravě, kdo myslíte, že ty zvýšené náklady zaplatí? No přece Vy, já, každý – ve formě rohlíku o dvacetník dražším. A stejně nic nevyřešíte. Dopravce to nebude platit ze svého.

            1. PAKO-: Chápete to povrchně, o žádném zdražení nebyla řeč, řeč je o ukončení dotování kamionové dopravy. Pro daňové poplatníky to vyjde na stejno, nebudou platit dotace a zaplatí to ve zboží a dost možná přestanou kupovat zboží které zbůhdarma cestuje přes půl Evropy, tudíž se zlepší stav na silnicích.

              1. Ty veci se vozi sem a tam, protoze jsou na to dotacni programy. A vozily by se stejne, jenom by firmy rvaly, ze potrebuji vic dotaci. Proc se mezi jiznimi staty Evropy vymenuje ovoce a zelenina? Proc? To prece nedava smysl, jenze podpora exportniho zemedelstvi v tom udela bordel. Cize nelze pestovat pro domaci trh, protoze tam me porazi zahranicni zemedelec. BUM, picovina je na svete.

                Jestli to maji sroubky podobne, nevim, je mi to burt. Realita je, ze v CR zadna alternativa neexistuje. Zeleznice je u nas pretizena jeste vic nez silnicni sit a neni tak flexibilni(nebo alespon nebyla kdysi davno, kdyz jedna z nejvetsich firem sveho typu zkousela zelene reseni dopravy, aby Nemecky zakaznik mel radost, tak CD Cargo to odneslo malem zalobou z Nemec :D

                Jo a taky by to stalo hromadu pracovnich mist :o) (treba ten priklad vyse – ty veci se u nas delaji proto, ze mame zapadni technologie a vychodni ceny, takze se jim doprava vyplati, pokud by se jim doprava nevyplatila, tak to rovnou mohou delat na zapade a firma konci, protoze se bavime o 70 % zakazek z Nemecka/Rakouska)

                1. deacon: To máte pravdu, dotace do zemědělství jsou v rámci EU přímo obludné, vše se točí kolem toho že dotace jako celek jsou zlo.

                  100 % alternativa neexistuje, to je jistá věc a nejlepší způsob hledání případné alternativy je volný trh, nikoliv dotování z Poslanecké Sněmovny.

                  S ukončováním výroby to není tak jisté, dost možná by se fabrika přestěhovala do ČR celá a na Západ by se vozily hotové výrobky, nikoliv jednotlivé díly.

                  1. 1) Dotace jsou svinstvo, ale musely by se zrusit an bloc v ramci cele EU, jinak bychom se z toho posrali, byt svazani regulema EU, ale bez dotaci

                    2) Dneska fabriky do Ceska uz nikdo stehovat nebude, uz jsme moc drazi a taky uz to tady neni takova legislativni dzungle, jaka bejvala. Dneska tahne Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, pripadne Rusko. Podle toho, kde je odbytiste tech vyrobku.

                  2. Depends, jestli znacka stavi na tom, ze je domaci a pak zavre domaci fabriku, muze riskovat velkej pruser na domacim trhu. Pokud by Skoda zavrela MB a sla do zahranici, tak by mela IMO velkej pruser. (realita je, ze by se ji to asi zas tak moc nedotklo, protoze IIRC 80 % prodeju v CR je fleet, ale riskuj to)

              2. Cili takovy navrat ke staremu dobremu socialismu, kdy v kramech take nebyla fura zbytecneho zbozi tahaneho odnekud zdaleka.

                1. Sysop: Nic takového nebylo řečeno.

                  1. „…a dost možná přestanou kupovat zboží které zbůhdarma cestuje přes půl Evropy…“

                    1. Sysop: Fakt, že v obchodech v ČR nebudou brambory ze Španělska a stolní voda z Východního Slovenska, nemá nic společného se socialismem a zbytečným zbožím.

                    2. ono prosím to zboží necestuje zbůhdarma. ono to totiž jsou jemné turbulence při vytváření rovnováhy na trhu, kdy je tím vyrovnávána neekonomičnost produkce čehokoli na jednom místě, a tak se dočasně vozí to něco odjinud, a buďto se ten s nižšími přepravními náklady chytí za nos a jde s cenou potažmo s ostatními náklady dolů, nebo se z dočasnosti stane furt a místní začne dělat něco jiného. ta balená voda je takový křiklavý případ, ale budiž – ale to už můžete reklamovat, že se v tankerech vozí mořská voda (tedy, ehm, jako balasat, že…).

                      samozřejmě není dotovaná přeprava, ale výroba, od eu dotovaného zemědělství po montovny s investičními pobídkami, proti tomu můžeme brojit společně.

                    3. jo ještě, až bude pěstování brambor někde u neratovic ve skleníku tak, aby byly na stole v květnu, levnější než ty z egypta nebo španělska, tak to si pište, že tam ty skleníky zatraceně rychle vyrostou. mimochodem, znáte otřepanou zkratku eko-eko (čili že enviro zátěž z čehokoli je nejlépe měřitelná ekonomickou náročností toho čehokoli na nedeformovaném trhu) z diskusí na ekolistu?

                    4. Lukas B.: Ve skleníku se pěstují rajčata, brambory se na zimu uskladňují.
                      Samozřejmě jsou případy, kdy se dálková doprava vyplatí, viz řezané květiny z Afriky, platit letecký petrolej na pět hodin je levnější než vytápět skleníky pět týdnů.

                      „enviro zátěž z čehokoli je nejlépe měřitelná ekonomickou náročností toho čehokoli na nedeformovaném trhu“ je asi nějaký omyl, na nedeformovaném trhu je možné lít svinstva z výroby rovnou do řeky, vypouštět smrady rovnou do vzduchu a zbytek vyvézt na haldu za humna.

                    5. helejďte, tohle se řeší jinde a kvalifikovaněji. jestli to slyšíte poprvé, tak se nad tím trošku zamyslete. lití odpadu do řeky není deformace trhu, ale nastavení pravidel. poměrně jasných a velmi stručných. to je problém vnímavých a citlivých lidí, že jim rve srdce, když vidí kolony kamionů vozících něco, co by se dalo (draze) vyprodukovat na místě. a mimochodem, lidská práce, to je eko-eko nákladová položka jako každá jiná.
                      když chcete nové brambory v květnu, těžko si je třičtvrtě roku uskladníte. alternativou kamionu je tedy skleník. to předpokládám víte, ale chtěl jste to strhat ánblok. nebo ne?

                    6. Jak to mozna myslel tak, ze je blby podporovat dotacemi system, kdy import neceho nam nici vlastni vyrobu. Do te miry se to pochopit da. Ostatne treba ty brambory v qetnu, pokud jsou ze Spanelska, nebo Francie, tak bud jsou to stare brambory nadopovane chemii, aby neklicily (lepsi stav), nebo jsou to rane brambory nadopovane postupne vsemi moznymi rustovymi sragorami, aby do qetna byly xezrani. Ve finale se to zadotuje, takze tenhle kontejnerek sracek pod nazvem ‚brambora‘ stoji na kile o dve kaceny mene, nez ceska brambora dlouhodobe skladovana bez chemie. A Cech koupi co? No prece to, co je levnejsi a jeste k tomu z te krasne slunne Francie. To je samozrejme spatne.

                      Jenze pak tu mame opacny extrem, kdy lokalni pestitel jablek ma tak vysoke ceny, ze uplne stejne vyrobena jablka z Polska jsou levnejsi vcetne dopravy. Tak holt se pak lokalni producent nemuze divit, ze to proda za par babek do mostu.

                    7. Lukas B.: Áááááha, když se to nějak týká ekologie, tak to není deformace trhu :-) Zákaz lití odpadu do řeky je deformace volného trhu jako vyšitá, zkuste se zamyslet co se stane, když Číňan může odpad vylít do řeky a Čech musí zaplatit ekologickou likvidaci odpadu. (Tím netvrdím, že chci aby se v česku lil odpad do řeky).

                      Kdo chce jahody v Lednu a nové brambory v Únoru, nechť si zaplatí opotřebení silnice v plné výši, nevidím v tom nejmenší problém, problém je s dotováním tohoto dovozu.

                    8. čistá řeka je statek jako jinej, a může mít majitele, a ten holt chce a) nahradit škodu a b) může trestně žalovat poškození cizí věci. ochrana majetku znamená ochranu jakéhokoli majetku. teda i toho „společného“ nebo „patřícího sama sobě“.

                      ale ona ta doprava fakt není dotovaná (proto se vozáí přes celou evropu potraviny a nevozí se třeba štěrk). dotovaná je bohužel výroba. a externality ze silniční dopravy jsou mnohem větší ty kladné než ty záporné.

                    9. Videli ste niekde kalkuláciu, koľko stojí rekonštrukcia vozovky a koľko tá vozovka znesie prejazdov kamionu do ďalšej rekonštrukcie?
                      Ja nie, ale tak od oka, keby som to zrátal, že rekonštrukcia 1km cesty je cca 1M euro (trhová cena, nie štátna zákazka) a prejde po nej v pracovný deň 2000 kamionov, tak pri životnosti cesty 10 rokov to vychádza na mýto 15 centov za kilometer. Dnes na SK sa platí orientačne 20 centov na km…

            2. Ja sem se zvysenim cen uplne v pohode, klidne si to zaplatim. Tyhle sracky co se dejou v tech nasich zapadnich post sovetskejch guberniich nikomu nepomahaj.
              Kamionu na dalnicich jak nasrano – pravej pruh mimo vecer a vikend v podstate nepouzitelnej. Silnice rozmlacene tezkejma kolosama. Ve SC kraji se to nestiha ani opravovat natoz ufinancovat. Normalne bych dal mito pro nakladni dopravu na vsechny silnice bez vyjimek.
              Strcil bych do toho rouvnou i dodavkare. Tam firmy ochcavaj, protoze nemusej resit prestavky atd. Uz ted jezdej dodavky pretizene jak cyp.

              Vysledek bude zdrazeni. Ok, tak si to zaplatime. Lidi budou tlacit na mzdy a platy a vsechno pujde nahoru ruku v ruce.
              Zadnej doom nenastane.

              1. Jasně, krachne těch posledních pár firem co se tu eště snaží něco dělat a zbytek uteče do zahraničí, ne, nebude žádnej doom :D

                Dnešní západní vyspělá průmyslová společnost stojí na dopravě. Průmyslová revoluce šla ruku v ruce právě se zkrácením vzdáleností díky moderní rychlé vysokokapacitní dopravě. Zabiješ dopravu, zabiješ všechno.

                Jo a když jezdím na lehko ve své bílé cihle, tak si nevšímám, že by po Pze bylo nějak moc vozidel přepravujících náklad. Přes 90 % všech jsou auta s jedním člověkem. Tak co takhle zakázat tebe, hňupe?

                1. Nemusis na me hned s hnupama. Myslim, ze nebudeme v zasadnim sporu. Tak si muzes usetrit trosku nervu. Sorry, ale kamionovou prepravu je treba regulovat. CR je zkurvena tranzitni zeme, nemuzes to nechat at si to bezi jak chce.
                  Tebe nestve jezdit po rozmlacenejch silnicich a slyset, ze nejsou prachy na opravu? No jak by mohlo bejt na opravy, kdyz kamionova doprava neplati samozrejme dostatek. Oba vime, ze silnice primarne nenici osobaky. Takze si tu Pragu klidne nechej vod cesty.

                  Stojime na doprave, ale musit to byt rozumna a udrzitelna doprava. Vozit sem tam kazdej sroubek jak u debilu neni zadna efektivita.

              2. To Tommmm:
                Vozime veci, ktery by se daly vyrabet v miste spotreby nebo produkce konecneho vyrobku. Ja jezdim s dodavkou, takze nevozime velky veci. Jeste pochopim, kdyz zi nekdo objedna bazen z Rakouska do Norska, to je jednotlivec. Uz ale nechapu, proc se plasty na takovy BMW delaji v pulce EU a do Nemecka nebo Rakouska se vozej k montazi. Urcite by bylo levnejsi a logisticky lepsi udelat jednu fabriku na plastovy hovadiny v miste tovarny kde se kompletuje auto. Nemuze se ekonomicky vyplatit tahat napriklad klicky na dvere a masky 2500 kilometru kazdej den jeden kamion.
                Dalsi nezanedbatelna cast kamionu jsou kuryrni sluzby. V CZ to neni tolik videt, ale v D v noci polovina kamionu jsou bedny DPD, GLS, DHL, Hermes a dalsich. Lidi jsou lenivy si dojit nakoupit do obchodu, vsechno chteji mit zitra a a tam ze pali tisice litru nafty na to, aby nekdo mel cinsky tricko primo z Ciny za den. Misto aby podporil mistniho Cinana nakupem stejnyho tricka v jeho kamenny prodejne. V D je denne v provozu cca 300 tisic kamionu, z toho odhadem jen 10% dela uzitecnou prepravu, zbytek je tohle prevazeni soucastek z fabriky do fabriky a kuryrske sluzby. Za jzitecnou prepravu povazuju zasobovani obchodu nejruznejsiho druhu.

                1. „Urcite by bylo levnejsi a logisticky lepsi udelat jednu fabriku na plastovy hovadiny v miste tovarny kde se kompletuje auto.“

                  Nikoli, nebylo.
                  Mnichov je jedna z nejdražších lokalit na světě. Mnohem víc se vyplatí, když postavíš jednu fabriku v Čechách na plastový hovadiny, zaplatíš v Čechách mnohem lacinější vývoj toho komponentu, použiješ korbu kamionu jako sklad a těžíš z vývoje štíhlého dodavatelského řetězce…

                2. Ono to asi levnejsi ve vysledku nebude. Vsak VW ma na Audi veci fabriku napriklad v Mexiku. A porad se jim vyplati to tahat pul svetem na montaz buh vi kam.
                  Prijde my, ze si pro optimalni cenu zkurvime misto k zivotu. To je smutny.

          2. Ze dan z PHM se rozkrade, je problem statu. Ma ji proste pouzit na opravy silnic. A kolik nas stoji vystavby zeleznicnich koridoru (ktere ve finale ani nezvladnou prepravu techniky NATO) je take vhodne zapocitat a to vcetne mnohamiliardovych statnich dotaci.

            Krome toho – zeleznice fakt nevede do kazdeho skladu plus dochvilnost Ceskych drah neni zrovna zariva. Takze treba pondelni rohliky stojici ve stredu vecer nekde na pate koleji zarovnane dalsimi vagony, by asi nikoho nepotesily.

            Ja osobne jsem pouzival Ceske drahy pri preprave zeleza. Pronajal jsem si vagon a privezl ze zahranici zelezo. Vzdy meli prodlevu 2-3 dny, ale, kupodivu, vzdy ten vagon stihli privezt z patek odpoledne, aby se to nestihlo vylozit a musel jsem platit az do pondelka. Takze jsem vzdy vzal nahladac a hromadu homelessaku a jeste v patek to slozil. To mi delali pravidelne. Tohle mi kamionak nikdy neudelal.

            1. Sysop: Daň z PHM není určena na opravy silnic, selský rozum není v tomto případě aplikovatelný. Naopak na opravy silnic je přímo určena silniční daň a mýtné.

              1. Ja jsem ani chvili nepochyboval nad tim, ze selsky rozum neni aplikovatelny, pokud se naseho statniho aparatu tyce.

      2. Mě by zajímalo, jestli ti propagátoři „zboží z kamionů budeme dopravovat vodní dopravou a železnicí“ vůbec kdy zkusili něco lodí nebo vlakem poslat.

        Realisticky vlakové koridory jsou přetížené tak, že často dostat tam i jen jeden příměstský vlak je docela operace. Pokud tam jede nějaká zahraniční doprava, tak nacpat za to něco co jede z Kotěhůrek do Horní dolní aniž by to jelo přesně za stejným vlakem je problém – jinak to totiž bude muset „pouštět“ na nádražích vlaky, což znamená že to pojede dost pomalu. Takže ono to plánování vláčku z Břeclavi do Ústí není tak úplně triviální záležitost, a v době kdy nějaké „just in time“ je u nás v provozu 20 let se ne každá fabrika dokáže snadno smířit s tím, že by měla mít sklady třeba na 6 dní provozu, protože vlak prostě nepřijede. S lodní dopravou zkušenosti nemám, ale jaksi to lehce narazí na to, že jak z té lodi tak z vlaku to stejně bude muset někdo zase přeložit na kamion, pokud do fabriky nevedou koleje.

        1. Proste… darecky na vanoce lidi dostanou nekdy v pulce ledna. Ja myslim, ze tito planovaci by jasali, nez by je doma za dverma za to pretahla manzelka valeckem.

        2. Karkulka: Nic o propagaci tady nebylo, jedná se o dotování kamionové dopravy. Že se rohlíky vlakem posílat nebudou je jasná věc, stejně tak je jasná věc, že se kontejnery z Hamburku do Budapešti budou vozit jenom kamionem.

    2. Soukromý majitelé nejsou blbý. Jestli si někdo myslí, že tyhle vopičárny jsou proto, aby se všechno prodražilo a musí se dělat na více místech, pak je to vobyčejnej buran, kterej zná svět pouze ze sedadla kamionu. A to je na nějaký rady jak to má fungovat dost málo. Sorry jako.

      1. To:DAC:
        V tomto pripade asi soukromy majitele tech tovaren blby jsou, protoze vyrobit jeden kus cehokoliv v jednom miste je porad levnejsi, nez ten kus vozit stovky kilometru pro montaz jedny soucastky. Jenze v tom jsou i jiny zajmy. Soustredenim velkych fabrik do jednoho mista by sice odpadla potreba transportu, ale zase by hyly tisice km ctverecnich v Evrope vylidneny. Umistovani fabrik do vesnic v horach nekde panubohu za zadama nebo v zemich, odkud je vsude daleko (Rumunsko, Bulgarsko, Slovensko..) nema ekonomickej smysl.

        1. Jozko: Není tomu tak, když se jedná o 100 tun materiálu na zakázku, skutečně se někdy vyplatí zaplatit kamiony na Slovensko nebo do Polska nebo do Maďarsko a nechat to udělat tamní lidi s nižší hodinovou mzdou.

          1. Diky mzdam se to vyplati i pres snizenou kvalitu. Znam firmu, co posilala letecky Japonsko – CR zasilky a i pres 10% reklamovani od Japoncu byla v zisku. LETECKY. A soucasne Japonci rikali, ze se jim to vyplati, protoze oni nemaji naklady na reklamace a v Japonsku i s 0% reklamacemi by je to vyslo 2x draz. Zminil jsem, ze to litalo letadlem a nebylo to lehky? :D A vyplatilo se to. Jozko netusi :D

        2. Navic soustředění prumyslu do jedny oblast zpusobi ekologickou zatez jako prase, musis extremne posilit infrastrukturu a navic tam musis nejak dostat zamestnance a jako bonus riskujes, ze v pripade problemu dopadnes jako Detroit nebo Ostrava. Mesta jednoho prumyslu jsou desny pasti.

    3. Doprava je dnes levná, proto se vyplatí vozi věci sem a tam.
      Ono je to drahé postavit na jednom místě fabriku, kam by z jedné strany přijela železná ruda a uhlí a z druhé strany vyjížděla auta.
      A není to moc efektivní, protože trh se dnes mění velmi rychle. Takže sice můžete naplánovat velkou a drahou fabriku na výrobek XYZ, ale za 5 let už o ten výrobek nemusí být zájem a co pak s tou fabrikou :-)

      1. Čína se o to dost snaží, aby se nemusely zbytečně tahat meziprodukty, ale jednak tam mají centrální plánování a druhak to podle mě stejně moc nevyjde…

      2. Taky mám dojem, že čínské podniky nemusejí platit DPH ze skladových zásob. Soudě podle toho, kolik a čeho mají čínští obchodníci okamžitě skladem, k dodání nejpozději do 5 dnů. Mnohé evropské fabriky mají „zásoby“ nanejvýš na několik hodin plného chodu a zadrhnutí několika kamiónů je schopno tu fabriku na pár dní zastavit. Ztráty jako kráva.
        Rozumný kompromis mezi nezbytně nutnou zásobou vs. plynulé dodávky subdodavatelů, to dneska nikdo neřeší. Mají to smluvně ošetřený smlouvami/pokutami a to si každej sub rozmyslí, zastavit výrobu Škodovky.

        1. Just In Time, no.

          Co se týče číňana tak tam je to daný obrovskou výrobou a hlavně tady v Evropě si už drží na nejprodávanější šroty velký mezisklady který sou eště celně v zahraničním režimu. Až na objednávku se to vytáhne z regálu, vyclí a pošle z Reichu.

  4. Ve Slaném jsem nebyl cca 10 let, takže si to neumím představit, ale podle toho obrázku ten přechod, (mám na mysli ten co je u té bílé dodávky s nápisem Velkoobchod), je přímo v křižovatce. Hranice křižovatky je, podle mě, přibližně tam co je ten zelený koš na odpadky. Takže, pokud k nehodě došlo na tomto přechodu, viníkem je jednoznačně ten, kdo zpracoval a hlavně schválil umístění toho přechodu. Problémem asi bylo, že ten ostrůvek by se tam již asi nevešel, protože ta komunikace je tam již užší. Ale když tam budovali ten ostrůvek, tak stejně museli tu ulici na nějakou dobu uzavřít. Tak mohli ubrat metr z toho chodníku, kde je ten koš a získat tak místo pro ostrůvek.

    1. Ne, bylo to na přechodu níže, u těch betonových zátarasů. Nevýhoda centra Slaného je ta, že z historického hlediska do něj vede jen velmi málo cest (kde dříve stály brány) a cestička za betonem je jednou z nich, navíc budova, která je tam vidět, je škola, takže ráno tamtudy proudí davy děcek, na přechod v tom čase obvykle dohlíží městapo.

    2. Jednoznačný viník to není, bo ten kamion tam má zákaz vjezdu. Jedná z prvních otázek PČR by tak tedy měla být: A co jste tu pane řidiči vlastně dělal…

  5. Hlavně že řidiči dali dejchnout.

  6. Já bych šel ještě dál s označením viníka. Je jím naprosto nesmyslná „absolutní přednost chodců“ na přechodech. Chodec, který na ni spoléhá, si říká o malér.

    http://ekonomicky-denik.cz/absolutni-prednost-chodcu-vzala-krvave-konce/

    1. To ale neni o nejake „absolutni prednosti chodcu“, ktera neexistuje, alebrz o chodcich, kteri nerespektuji zakon.

      Takovych mrtvych ignorantu je…

      1. Pokud máte na mysli zákon setrvačnosti, pak jistě máte pravdu.

        Pokud máte na mysli Zákon o provozu na pozemních komunikacích v platném znění, pak vstupování chodců do vozovky, kdykoliv si zamanou, je s ním zcela v souladu. Nikde jsem nenašel jedinou zmínku o tom, že by to bylo chodcům zakázáno. (samotného mne to překvapilo.) Naopak, je tam přikázáno řidičům takového chodce neomezovat a neohrožovat. (Omezení práva chodců vstupovat do vozovky bylo ve starém znění.)

    2. Standa: Žádná absolutní přednost chodců nikdy nebyla a na zastavení rozjetého vozidla se může spoléhat jenom retardovaná osoba, neznaje Newtonovy zákony.

      1. „Absolutní přednost chodců“ je novinářská licence používaná v době, kdy to zaváděli. Retardovaní museli být především tvůrci této formulace zákona, kteří okamžité zastavení rozjetého vozidla považují za natolik samozřejmou věc, že ještě dávají řidičům za povinnost zjišťovat, zda náhodou někdo „zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce“.

        1. Retardovaní jsou zákonodárci, kteří to vymysleli.

          Retardovaní jsou novináři, kteří to propagovali jako „absolutní“ přednost chodců (imho mají na rukou krve nejvíce …)

          Retardovaní jsou chodci, kteří se domnívají, že silniční zákon jim zaručí nesmrtelnost, případně, že silniční zákon jest nad fyzikální zákony (on dnes fyziku málokdo umí …)

          Dementní je úvaha, že chodec, jsa nejzranitelnější, má požívat největší ochrany. Opak je pravdou, jsa nejzranitelnějším, je v životním zájmu chodce, dávat sám na sebe pozor co nejvíce.

          Zajisté jste si povšimli: Čím více mají zákony chránit lidi před jejich vlastní blbostí, tím blbějšími se lidé stávají. Bludný kruh debilizace.

          1. kundohlav smrduty: cui bono, to přece znáte. Zapojení nemyslících retardů je základ všeho, novináři budou psát o tom, co se jim řekne, jako vždy, mozek se u drtivé většiny z nich nepředpokládá ani nenachází. Výsledek je perfektní – represe pěkně bují, aparát si chrochtá.

            Myslíte, že ten zákonodárce, který to vymyslel a který pro to hlasoval je retardovaný? Kolik z nich přejel kamion na přechodu? Troufám si tvrdit, že ani jednoho. To nebyli retardi, ale primárně lidé s postraními úmysly. Zrovna Vás bych fakt nepodezříval z toho, že neumíte inteligenčně slabšího jedince vcelku snadno zmanipulovat k činnosti, která je pro něj nebo jiné potenciálně nebezpečná. Jste autorita, umíte si to vyargumentovat tak, že nad tím nebude přemýšlet. A pokud bude, nakonec skončí u toho, že se mu to nezdá, ale Vy jste šéf a tak asi víte, co po něm chcete. Že po něm budete chtít, aby si upletl oprátku zjistí, až když se na ní bude houpat.

            Takže uzákonit nekonečný zdroj represe, obhájit ho bohulibými úmysly a propagovat způsobem, který povede k mrtvolám, to fakt není projev retardace.

            Ad Vaše poslední věta: samozřejmě. Proto se to přece dělá. Ani tohle není projevem retardace. Čím ustrašenější a blbější ovce, tím lépe.

            1. to fatdwi

              Asi vám musím dát za pravdu v tom, že u politiků je primární zmrdský postranní úmysl. A také chybění morálních zábrab (zmanipulovat někoho do sebedestrukce je věc, kterou bych asi technicky svedl ale morálně nedokázal).
              Nicméně zděšení z toho, kolik ovcí si to vše nechá líbit (případně si ješté pochvaluje), to zůstává.

              1. kundohlav smrduty (už jsem psal, že mi ten nick vůbec nejde přes klávesnici?): čekat morální zábrany u někoho, kdo se díky jejich absenci dostal vysoko do politiky…? Bohužel, tak to je a vždy bylo. K moc se dalo vždy dostat jen dvěma způsoby: dědičným titulem nebo absencí zábran (jedno, zda stačilo „jen“ lhát nebo bylo potřeba vzít do ruky meč).

                Manipulace k sebedestrukci je snadná ve chvíli, kdy věříte, že tomu dotyčnému prokazujete službu. V minulosti toho byly plné církve, dnes se tihle lidé realizují v místních podmínkách. Jestli neznáte, přečtěte si něco o exorcismu a čarodějnických procesech. Ti lidé spali naprosto klidným spánkem, s pocitem, že páchají absolutní dobro vyháněli odporného ďábla z těla, které bylo zatraceno a jestli u toho trpělo? Well, však je to jen tělesná schránka, na ní nezáleží, hlavně, aby duše byla spasena, no matter what. Jasně, že bylo nemálo sadistických hajzlů, kteří dobře věděli, co dělají. Ale stejně jako dnes, nejhorší není nějaký mstivý úředník, co zaklekne na souseda, protože na něj má pifku, ale oddaný idiot, který věří, že koná dobro.

                A ovce je ovcí právě, že si toho tolik nechá líbit. Zde stačí návštěva jakéhokoliv super-hyper a myslím, že si o většine lidí kolem sebe iluze fakt dělat nebudete.

    3. to: Standa

      Ten článek znám již z dřívějška, ale je velmi dobře, že jste ho vzpomněl. Jsou to zlatá slova od ing. Valáška, do kamene tesat, opakovat, připomínat, znovu linkovat.
      Měli by to číst povinně všichni, včetně děcek ve škole. Jsou to tvrdá statistická data, prokazující nevyvratitelně, že po dobroserech zůstávají hromady mrtvých.

      1. Pak se taky nabízí ten výrok Viktora Černomyrdina: Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle.

  7. Slaným občas projíždím a nechápu, kde se tam vzal kamion. Pro tranzit mi to přijde trošku nesmyslná ulice. Navíc jsem si teď projížděl google mapy i mapy.cz a na tomhle místě je zákaz vjezdu pro vozidla nad 5 tun. Ale třeba to má své opodstatnění (zásobování místních uhlím, pískem nebo přímo anhydritovými litými potěry).

    Jinak na obchvatu se aktivně pracuje. To, že ho zpomaluje archeologický průzkum je blbý, ale pozitivum je, že se vůbec začal stavět.

    1. Kde se tam vzal ten kamion? Představte si, že je půl druhé. Najíždíte od Litoměřic. Máte u Velvardy dvě možnosti – jet vlevo dolů a skákat pět minut na kruhák, nebo jet vpravo kolem Grandu. Od Litoměřic kamiony samozřejmě jezdí.

      1. Řidič kamionu nemá dvě možnosti, má jen jednu. A tou je jet doleva a pět minut skákat na kruhák, protože doprava je pro něj zákaz vjezdu. Pokud tento řidič jel přesně tak jak popisujete, tak ignoroval zákaz vjezdu, čímž se snažil ostatní chudáky v zácpě přechcat. Vyšlo ho to ale pěkně draho a bohužel ne jenom jeho.

        Tím samozřejmě nechci omlouvat stav infrastruktury, která je nedostatečná, nicméně Slaný není jediný město, který je v půl druhý ucpaný. Jsou města, která jsou na tom mnohem hůř.

  8. Tak dost idealismu. Neobhajuju kamiony, je to zlo. Ale zdražíte-li náklady podnikatelům v silniční dopravě, kdo myslíte, že ty zvýšené náklady zaplatí? No přece Vy, já, každý – ve formě rohlíku o dvacetník dražším. A stejně nic nevyřešíte. Dopravce to nebude platit ze svého.

    1. To se přece milej zlatej vyřeší tak, že se zakáže obchodům zdražit rohlíky. Tadleta společenská odpovědnost a vůbec! Ti kreténi si 1984 či Atlasovu vzpouru totiž opravdu berou jako návod.

      V sobotu sem to viděl na vlastní oči, každej čumí jak piča a udělá maximálně slovo od slova to, co mu spadne shora, jinak ani hovno, nač by zapínal to na krku, eště ho za to sjedou. Výsledkem je spousta nasranejch lidí a jeden kluk v nemocnici, jenom co zatim vím.

    2. PAKO-: Viz výše, daňový poplatník ten dvacetník platí už teď.

    3. Cena potravin roste obecně, setrvale a celkem nezávisle např. na cenách ropy.
      Spíš, než cokoli jiného, kopírují ceny potravin spíše obecný růst mezd a také nenažranost řetězců.
      Průser bude za pár let, až půjde ekonomika do hajzlu, platy dolů, ale ceny potravin zůstanou stejné.
      Není to tak dávno, co stál 43g rohlík průměrně 1,20. Tentýž rohlík, ale horší kvality, stojí dnes běžně většinu prodejní doby 1,90 a na těch 1,20 se vrací jen hodinu před zavíračkou, někdy vůbec. Kvůli práci jezdím často nakupovat pozdě večer a tak si toho všímám. Nebo – nejobyčejnější instantní kafe stojí „běžně“ 189 a 1x za týden ale může klidně stát i 99.
      Tak co tohle je, když ne předražení ze strany diktujících si řetězců?

      1. Instatní kafe se v akcích prodává pod cenou. Proč? Patří k typickým letákovým artiklům, podle kterých se spotřebitel rozhoduje, ve kterém řetězci svůj nákup udělá.

      2. Pokud slovem pár myslíte skutečně pár, tedy dva, tak bych řekl že máte víc než dobrý odhad.

    4. Ale vyřešíme.
      To tady ještě nikoho mozkovým myšlením nenapadlo, že

      1)když zvedneme silniční daň na úroveň odpovídající opotřebení, tak aspoň přestanem dotovat zahraniční tranzitní dopravu která pro nás není nijak potřebná a už vůbec ne výhodná?

      2)když zahraniční firmy přestanou mít lacinou dotovanou dopravu, tak nám přestanou konkurovat o 2kč levnějšími bramborami či jiným zbožím, které supermarkety začnou brát od českých dodavatelů, čímž se u nás i zvedne zaměstnanost, výše příjmů a životní úroveň?

      Retardovaní neoliberální ekonomové tvrdí že když někam zavedete dálnici, tak je to pro všechny výhra a prosperita. Ostatním je jasné že tím akorát zničíte domácí producenty a ta dočasná prosperita od vás zase odpluje pryč v okamžiku kdy dálnici protáhnou o dalších 1000km.

      Daňovými poplatníky skrytě dotovaná mezinárodní doprava (včetně nepříjemných a zdraví škodlivých externalit) je naprosto nutnou podmínkou ekonomické globalizace a obrovských zisků nadnárodních koncernů.

  9. imho Slany ma smulu v tom ze se z nej stala nejlepsi spojka mezi D7 a D8, pouziva ji napr. Waze, nekolikrat me tudy vedla. Jezdivam tudy o vikendu a to znaceni co je hlavni je tam problematicke a potencialne nebezpecne, ve vsedni dny tam musi byt asi dost silny provoz

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017