Pár slov k neštěstí ve Slaném

Featured Image

Tak se Slaný zase proslavilo, i když božský Kája už tam dávno nejezdí zpívat. Tentokrát jde o neuvěřitelnou kumulaci blbosti, vyserismu a neschopnosti radních řešit tristní dopravní situaci v horizontu desítek let. Přidejte k tomu nešťastné rozhodnutí či zlomek vteřiny nepozornosti a je z vás nebožtík.

Jednoho podzimního odpoledne srazil v centru Slaného nákladní vůz ženu. Je to jasný, zatracenej kamioňák spěchal jak hovado, do kriminálu s ním, myslí si mnozí po přečtení titulku výše uvedeného článku. Pokud se podíváte na onu osudnou křižovatku, možná vás překvapí, že tam místní pohřebáci ještě nemají otevřenou pobočku. Nebyl jsem u nehody, ale podle postavení aut po nehodě lze celkem jednoduše dovodit při znalosti situace, co se asi mohlo odehrát.

Křižovatka je ve tvaru T. Hlavní silnice je určena z ulice Záfortenská vpravo do ulice Šultysova. Auta vlevo tedy musí dát přednost nejen všem vozidlům jedoucím po hlavní silnici, ale všimněte si prosím též vlevo přechodu přes ostrůvek. Tragédii vytváří přechod na hlavní komunikaci ihned po odbočení z ulice Záfortenská z kopce do Šultysovy. Kumulace událostí vedoucích k průseru tady není zas tak nesnadná: Představte si, že po přechodu vlevo přecházejí lidé. Těm musí dát přednost nejen auta jedoucí zleva Šultysovou, ale i vozidla jedoucí zespoda, potažmo ze Záfortenské. Mezi spodním a horním přechodem ve směru Šultysova-Šultysova logicky vznikne kolona aut. A je-li poslední auto před spodním přechodem větší než člověk, nemůžete vůbec ani tušit, že na přechodu někdo je, pokud nemáte rentgenové oči. Kterej debil schválil ten spodní přechod je mi záhadou. Dopravní expert to zjevně nebyl.

Podle mého odhadu měl řidič kamionu čas na reakci tak desetinu vteřiny. I kdyby měl víc, ty tuny prostě na fleku a navíc z kopce nezastavíš. Vyšetřování nehody se asi povleče dlouho, to už té paní je ale prd platné, život jí to nevrátí. Kamioňák teď bude žít do konce života s vědomím, že zabil. Viník bude rozhodně určen a po právu potrestán, ale původce celého neštěstí bude v klidu: Radní tohoto jinak docela hezkého města.

Slaný bylo po staletí významnou křižovatkou obchodních cest. A to mu bohužel i zůstalo. Jen se nějak zapomnělo na to, že když polovina trucků z D7 potřebuje na Litoměřice či Mělník, měl by se postavit okruh. Moudří radní to pochopili tak, že na průniku všech tří směrů v centru města nechali postavit okruh. Tisíce kamionů denně na něm provádí eskamotáž. Stane-li se zde nehoda, je lepší auto odstavit a dojít si pěšky. Radní ve své hamižnosti též schválili na téže křižovatce kumulovanou výstavbu několika supermarketů, a kdyby to jen trochu šlo, určitě tam stojí i velkosklad Amazonu. No, možná i na to dojde, stará Kolbenka už šla k zemi. Zmatek, který působí směs kamionů, gerontů v kloboucích najíždějících k/z Lidlu, puberťáků spěchajících ze školy na autobus vytváří téměř smrtící koktejl. Ale Kocourkovské napříč politickými stranami to nechává v klidu. Asi tak od revouce plkají o obchvatu města, který by odvedl kamionovou dopravu z centra někam mimo. Pokud se podíváte na mapy.cz, najdete již směle narýsovaný obchvat, který měl být v provozu už nejméně patnáct let. Výstavbu momentálně komplikuje archeologický výzkum, ale co jiného čekat na území protkaném prehistorickými nálezy.

Tohle všechno už mohlo mít Slaný dávno za sebou. Místo tahanic o nesmyslný projekt parkovacího domu mohlo město investovat energii i prachy na obíhání ministerstev, ŘSD a dalších institucí a už pár let mohlo být město oázou klidu. Místo toho umírají ve Slaném na přechodech lidé. Ten kamion tam totiž vůbec nemusel být.


02.12.2018 Pako

12345 (141x hodnoceno, průměr: 1,33 z 5)
18 176x přečteno
Updatováno: 2.12.2018 — 21:34

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!