Pane Kubku, k čemu je vlastně ten lockdown? - zpět na článek

Počet komentářů: 295

  1. „Druhá je určena tím, že stát bude čím dál agresivnější, aby si své lockdowny vymohl.“

    Zatím to spíš vypadá, že stát naopak rezignoval. :

    Když vláda to samé zakáže i povolí. Užijte zdravý selský rozum, míní Blatný

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jan-blatny-ministr-zdravotnictvi-koronavirus-obchody-covid-19-opatreni.A201216_143507_domaci_klf

    1. To je taky to jediný rozumný, co z toho cvoka za dobu ministrování vypadlo. Škoda že to neřekl hned po jmenování společně s oznámením, že se končí s šaškováním s nouzovým stavem a každý odteď jede sám za sebe.

      1. No, já bych tak optimistický nebyl. Mně to něco připomíná. A nejsou to moc fajn vzpomínky.

        Za bolševika byly tři prdele různých zákazů, příkazů a nařízení. Žít se podle toho moc nedalo, dokonce i živořit nebo jen přežívat hodně blbě. Věděli to všichni. Nahoře i dole.

        Takže existoval takový nepsaný konsensus … kdo bude v zásadě držet hubu a krok, tak tomu budeme ty běžné ptákoviny tolerovat (pokud to joo nebude přehánět), šak jsme taky jen lidi a všichni na jedné lodi a podobně.
        A kdo ne … na toho není problém kdykoli něco najít. Vy to víte, my to víme. Tak se podle toho zařiďte.

        1. Přesně! Na každého se pak něco najde…

        2. Ano, přesně. Jen se na rozdíl od toho bolševického systému bojím technologií, které jim to podstatně zefektivní. Ale co, za totality jsem se narodil a vyrůstal, za totality umřu. Na to, abych na ty hajzly vzal vidle, nemám odvahu.

          1. Jéžišmarjá, to neříkejte ani kdyby to snad byla pravda. Fakt je že lidi jsou mnohem silnější než si vůbec dokážou představit. A právě proto se jim furt musí tvrdit jak jsou slabí.

            “Zrozeni v kleci, v kleci i umřem,
            a klec všech klecí nosíme ve svý hlavě.
            Nejvyšší spravedlnost – smutný pán na orloji,
            všichni jsme vzešli z prachu,
            tam si budem zas rovni…”
            (ZNC – Bastila)

          2. Já ty vidle ještě mám a myslím je nechám nachromovat, aby líp zajížděly. Už toho mám plný zuby a moje děti taky.

            1. Tak podle toho, jak mi to v hlavě šrotuje poslední pětiletku, tak myslím za takových 15 let taky začnu chromovat. Zatím ale si připadám příliš mlád (= nechci při tý rebélii přijít o život nebo pár let svobody) a rád bych užil aktiv. Tuším však, že s věkem mi to začne být čím dál víc šumáfuk – a pak asi teda bacha na mně!

              1. Vidle zatim EK nezakazala, kdezto u kopi se to muze rychle zmenit…

              2. Hele, už chápete, proč pan kolega Aris dává dohromady ten úžasnej soustruh?

            2. Vidle jsou moc prvoplánové. Kdo použil vidle, toho zmlátili a zavřeli a rozkulačující SNBák přežil.

              Daleko lepší je sejmout soudruhy jaksi ideologicky – přesně tak byl odstřelen jak Prymula, tak jeho vzor a prastrůjce všech COVID-Lockdownů Neil „když neuděláte Lockdownu, bude 2 MEGA mrtvých!“ Ferguson. Vyfotili ho jak porušuje svůj vlastní lockdown kvůli milence.

              Tak se na ně musí, na šmejdy. Zkompromitovat a nechat požrat mezi sebou.

              1. Vy jste ale vtipálek. Tak to přece nefunguje…

                1. Noční zákaz vycházení. Zatemnění bude taky? Kurvafix!
                  A kurvy na ČT1 melou a melou o očkování, už 20 minut.

            3. Galvanicky? Můžu jedny přivézt na pochromování?

              Neska už sem ty kretény na poště musel seřvat, pyčo dyž si hrajou na ty kunďárny, tak se mají aspoň naučit číst, mají na dveřích vole DVACET PĚT LIDÍ DO BARÁKU, a kokoti vymatlaní se tam neumí rozestavět ani tak, aby se jich vlezlo víc jak patnást. Takže dalších vosum tvrdne kurva venku v mrazu. Jak asi dostanou NACHLAZENÍ, to je do píče záhada na odporníky, co!! Hlavně že dyž je tam bába chtěla zamknout venku a poslat do prdele, protože kundy se moudře rozhodly, že když zkrátí votevírací dobu, tak tím asi ubydou fronty (a hroooozně se diví, že to je vobráceně, no kdo by to řekl!!!), tak najednou neměl nikdo problém se tam, po půlhodinovým čekání (a další půl hodiny tam eště stáli) nasrat klidně dva centimetry za sebe! A eště bába cosi držkovala vo tom, že všichni chodí před čtvrtou. No asi sou přetím v práci ty krávo blbá, už tak si půlka musela nejspíš brát 1-3 hodiny volno, aby tam byli po třetí, a čekali stejně minimálně 3/4 hodiny!

              S tímdle materiálem vytaženým ze zkurvyprdele se opravdu nedá udělat lautr NIC, ne třetina, ne půlka, pyčo DEVADESÁTVOSUM PROCENT ovčanů sou naprosto vypatlaný hovada zralý na to, aby jim sebrali vovčanky, a dyž řikám bábě za voknem, že tam budou muset asi kurva nalepit taky nálepky jak pro ovce, protože všichni jsou vypatlaný ovce a nedojde jim tak jednoduchá úloha pro IQ 60, tak blábolí nějaký píčoviny co s tím vůbec nesouvisí.

              Kam sem se to kurva probudil?! Todle už není ani k pláču, to už je tak začít si číst Breivikovy paměti, to fakt nemá jiný východisko.

        3. Eh… zrejme jsem prosral dobu, kdy tohle neplatilo…

    2. Tahle banda, což má být asi ten stát, rozhodně nerezignovala. Dál opakují nesmyslné pakárny, které jim v excelu poradil řadovej pojišťovák, zachránce státu Česko. Teď jim pro změnu radí, jak co nejvíc ovcí nahnat pod injekční stříkačku. Ani si ty ovce nemůžou vybrat, co jim píchnou. Asi to rozhodne zase pojišťovák. Taková hezká ruská ruleta. Zdravý selský rozum v tom není ani náhodou.

    3. Já s ním ohledně toho zdravého rozumu souhlasím. Bohužel stát vložil příliš mnoho úsilí na to, aby v lidech zdravý rozum potlačil, takže se pan ministr dovolává něčeho, co již není v dostatečném počtu k dispozici.

      1. Tady bych oponoval. Oni jsou vždycky nejvíc slyšet ti uřvaní idioti a to pak dává dojem, že jsou v přesile. Dle mého je většina lidí v pohledu na šílenství kolem kovidhysterie vcelku racionální a osobně znám ze svého okolí jediného člověka, co tomu skutečně psychicky propadl – svojí ex :-)

      2. No jo no, ale kdo by stavel silnice…atd atd atd.
        Btw, na tehle situaci je uzasna jedna vec, snazim se na to lidi upozornovat a otevirat jim oci – stejne to moc nefunguje. Ale imho je tu jedna vec, ktera ma daleky presah, pres nejaky covid.
        Jde o to, ze TAKHLE je rizene VSECHNO. TAKHLE se stavej dalnice. TAKHLE se ridi skolstvi. TAKHLE se ridi policie…atd atd.
        Tohle neni vyjimka, kdy by vsechno fungovalo a tohle byla nejaka vyjimka. Ne, takovejhle chaos je ve VSEM, jen to neni videt na prvni pohled.
        Ale jak jsem psal na zacatku….kdo by stavel silnice…

        1. V ancapu by rozhodně naprostá většina zdravých a bezproblémových rozhodla, že omezovat se a nosit roušky je pitomost. Myslí si to i dle „oficiálních“ průzkumů většina národa a jsem přesvědčen, že ve svobodné ancap společnosti by to tak bylo taky. Jen by mě zajímalo, co by jsi pak dělal ty. Třeba by jsi taky pochopil, že máš hlavně chránit sám sebe, když seš vyžranej a rizikovej a přestal prudit ostatní.

          1. Co si představujete pod takým pojmem většina? 1 z 10 má roušku za zbytečnou. 30% obyvatel rouška vadí.

            1. Hm, v mém okolí je to ovšem 8 z 10. :-P

              1. Mne nezajímá Vaše okolí. Já reagoval na „většina národa“. To je jak vejít do Modrý ústřice a kroutit hlavou nad tím, že gayů musí být určitě více než 4%.

                1. A ta „většina národa“ se už někde vyjádřila?

                  1. Stačí sledovat media, diskuze. Dobrovolné nošení roušek je samozřejmě v pořádku, ať si každý nosí co chce.

                    1. Mě nezajímají Vaše media a online diskuze. To je jak vejít do Modrý ústřice a kroutit hlavou nad tím, že gayů musí být určitě více než 4%.

                    2. Když tě to nezajímá, tak proč do toho vlákna lezeš?
                      Kdyby tady lidem media nemasírovala denně už skoro rok hlavu, tak by se covid prohnal a v podstatě by si toho nikdo nevšiml.

                    3. No to neeee… bezduvodne braneni identifikace dle xichtu neni zadouci!

          2. To je super, jak presne vis, co by bylo v ancapu…
            Predevsim, v ancapu neni dovoleno pouzivat utocne nasili, skodit lidem a podobne. Takze pokud by me nekdo poskodil tim, ze by me nakazil nejakou chorobou, ktera by pro me mela vazne nasledky, velmi pravdepodobne bych s tim mel co delat…A kazdy (vetsina) by si pravdepodobne rozmyslel nekoho takovou nemoci nakazit.
            Ale je to jasne…je lepsi to, co tu mame ted, nez ancap. Chapu….No tak super, jsem rad, ze jste lidi stastni za to, co tu mame ted…ja to chapu a preju vam to.

            1. Ehm, co se myslí tím „v ancapu není dovoleno“? Jaká centrální autorita může vyhlásit, co je a co není dovoleno? Není v tom trochu rozpor?

              Tisíciletá lidská zkušenost říká, že dovoleno je vše, co nelze efektivně vymáhat. Kdo to vymáhání v ancapu zařídí a kdo mu k tomu dá mandát?

              1. Zkurvený náhubky efektivně vymáhat nelze, a hle, mávnutím proutku se z 98 % kreténů co mají ovčanství staly naprosto vypatlaný ovce. Takže možný je fakt VŠECHNO.

                1. To samozřejmě není pravda. Je tu státní moc, která to zpestřuje policejní buzerací, rozdáváním pokut a správními řízeními. To by se v ancapu samozřejmě stát nemohlo.

                  Lojza mi zřejmě odpověď na otázku, kdo a jak v ancapu může nařídit, že se něco nesmí, asi zůstane navěky dlužen.

                  1. Ancap je na tom zalozeny. Neco jako stat je zalozeny na tom, ze je nejaka vlada a politici atd..
                    Ancap je primo zalozeny na tom, ze se nesmi pouzivat utocne nasili.
                    Narizeno to uz je jaksi od zacatku toho stavu, ktery by se ancap nazyval. Pokud by to lidi takto nechteli brat jako fakt (rekneme z velki vyrazne vetsiny), potom by to nemohl byt ancap

                    1. Promiň, Lojzo, jsem trochu pomalejší a rád bych v tom měl jasno. Takže si představuju, že se jednoho dne sejdeme v hospodě a odsouhlasíme si, že nás ten stát už definitivně sere a vyhlašujeme ancap, jo? A že odteď je všechno dovoleno, nenecháme si od nikoho do ničeho kecat, s jedinou malilinkatou výjimkou – není povoleno útočné násilí. A že ten, kdo se dopustí útočného násilí, bude… a teď co? Potrestán? Pokutován? Zavřen do kriminálu? Zastřelen za úsvitu? A kým vlastně, když nám nikdo do ničeho nesmí kecat? Kdo dá dohromady tu sílu, která tohle pravidlo vymůže?

                      Generální, obecně platná pravidla jsou s ancapem v rozporu, anžto na jejich vymáhání je potřeba obecně platná moc, vlastně bych se nestyděl použít slovo stát. Jenže to pak už nebude ancap, že jo.

                      Kde je v té úvaze chyba?

                    2. To je kazdeho vec, „co bude“
                      To je na tom to hezke, ze kdyz nikdo nikomu do niceho nekeca, tak to znamena, ze nikdo do niceho nikomu nekeca a kazdy si zivot zaridi, jak uzna za vhodne
                      Ale chapu, ze tohle je natolik nepochopitelna myslenka, ze etatiste se tomu budou branit zuby nehty jeste hoooodne dlouho. Protoze preci neni mozne, aby se lidi o sve zivoty starali sami a nikdo jim do toho nekecal. To se nesmi pripustit.

              2. no nomade co na to říct. V ancapu by to šlo, protože by to prostě šlo. Ostatně je jasný, že většina ancapáků, třeba namátkou Urza, by kůli Lojzovi nosil náhubek dalších 5 let a ještě by za to poděkovali. Kdo ví. To víš, v ancapu je možný leccos. I anarchie třeba :D

      3. Blbý je, že zdravý rozum se má používat, když se to vládě hodí, ale jinak se používat nesmí. U nás je 10 milionů dobrých důvodů, proč to či ono opatření nedává pro někoho smysl, ale když to budu někde měšťákovi a poté na hygieně vykládat, tak se mi vysmějou. Ostatně Prymula to taky zkoušel, když ho chytili na Vyšehradě. Ono je to nakonec fuk, jestli někdo šel do hospody, která byla zavřená, někdo chodí před půlnocí venku (já), protože přes den a večer pracuje a někdo Covid prodělal před týdnem, takže nemůže nikoho nakazit.

  2. Z mého pohledu opět racionálně vystiženo – a proto se opět nepochybně najdou jedinci, kteří označí tvůrce článku za hysterického. To je móda posledních měsíců, kdy se hysteričtí poserové naváží do každého, kdo si dovolí znectít šikanu kvůli rýmě, byť argumentuje nanejvýš korektně a bez přehnaných emocí.

    Stále dokola to opakuji na jiných diskuzích – cca 20% údajně reálně ohrožených (a jejich spíš řádově méně, viz naprosto poklidné průběhy v mnoha hromadně zasažených domovech důchodců) si kupuje bezpečnost na úkor 80% zbytku, který je má notabene živit. A to je na tom to fakt „nejzábavnější“. Kdyby to bylo alespoň obráceně, tak by té šaškárně fakt i dokázal porozumět, ale takto je to jako z nejdivočejších představ věhlasných autorů absurdních dramat.

    A není z toho už cesty ven, protože přiznat si teď nesmyslnost boje s čínskou rýmou by bylo přiznání viny za idiotsky prošustrovaných x stovek miliard a zcela zbytečně ožebračených subjektů.

    Jediná spása zbývá skutečně v té vakcíně – nasrat to pod tlakem do těch největších přizdisráčů a říct – udělali jsme maximum a teď se děj vůle boží. Ale tak nějak mi něco říká, že to takto nedopadne.

    1. A vy si myslíte, že vláda zvládne takovou logistickou operaci, jakou je naočkování 5 až 10 milionů lidí? Nebo spíš vakcína prvním očkovaným vyvane dříve, než se dokončí první očkovací kolo?

      1. Také si myslím, že s tím očkováním to nebude tak horké. Než se to zorganizuje, tak bude jaro a chřipečka začne přirozeným způsobem mizet. Teď nakoupená vakcína expiruje, protože virus mutuje. Domnívám se, že většina vakcíny skončí ve spalovně a že je to i záměr vlády. Peníze se utratí, část z nich skončí ve správných kapsách a o tom to celé je.

        1. SARS-CoV-2 už má teď skoro 15tis. mutací. Jenže k tomu, aby zmutoval tak, aby nefungovala vakcína (a také testy), bude potře 5-10 let. S jeho rychlostí šíření tedy asi jen těch 5. Že nám je současná vakcína na hovno (je tu velká mutace), poznáme tak, že lidi budou nemocní, ale testy budou ukazovat negativní výsledek.

          1. Tohle právě jako laik nechápu. Na obyčejnou chřipku se očkuje každoročně s tím, že se předem na aktuální rok připraví vakcína na tři aktuální mutace. Čínská chřipka má 15k mutací a chceme udělat univerzální vakcínu? To jde? Nebo se vyberou třeba ty tři nejrozšířenější mutace a proti nim to fungovat bude, ale proti ostatním ne?

            1. Chripka take nema tri mutce.. je to kseft jako kazdy jiny..
              Se smrtnosti covidu na urovni chripky je to asi jak??
              Proste vidina velkeho kseftu, snadna manipulace a vystraseni obyvatel, argumentace nerealnymi cisly, poukazovani na okolni staty a bybirani si tech co se hodi, odstraneni oponentu z medii, ktere se zivi reklamou a sledovanosti..
              Za vsim hledej prachy a po nas potopa.

          2. Těmi nadužívanými testy se vytváří na virus celkem silný selekční tlak a šance že virus zmutuje na variantu co se aktuálními testy nebude dát detekovat se tím zvyšuje.

          3. …Zatimco prevazna vetsina vakcin a to i Astrazeneca se zameruje na vyvolani protilatek proti Spike proteinu viru, tym bioinformatiky university Illinois objevaili dalsi dve mutace v nukleokapsidovem strukturalnim rpoteiun a v jednom ze 3 viroporivinovych proteinu. Tento mutacni posun os SPike proteinu k nukleoproteinu ma vazne dusledky nejen pro sireni viru a jeho pusobeni na hostitele, ale o pro dosavadni vyvoj leku a predevsim vakcin. Je vic nez pravdepodobne, ze na tyto tri nove mutace R203K, G204R a G251V nebudou pusobit…

            https://mandala-praha.webnode.cz/_files/200017962-2f30d2f310/AKTUALIZACE%20ze%20dne%2028.10.2020.pdf

  3. D-FENS tu má jednu chybnou úvahu, které propadají i další.

    20% si „nekupuje bezpečnost na úkor zbytku“ – hodně velká část z těch 20% totiž nechce být „chráněna“ ani testována.

    Že bude zranitelná menšina chráněna zcela bez ohledu na to, zda o to vůbec stojí ona, natož zda je to přípustné pro neohroženou většinu, to rozhodly vlády a jejich PR odbory pod nátlakem „vědců“. Má to i oficiální název:

    „Zero preventable COVID deaths“.

    Lidskou řečí: vláda zakazuje, aby na COVID zemřel kdokoli, koho bylo teoreticky možné zachránit, za jakoukoli cenu, jakými prostředky a bez ohledu na to, zda (za)chráněn být chce.

    Poštvat neohroženou většinu proti ohrožené menšině, když klidně polovina neohrožené většiny může být ve skutečnosti pro Lockdown a naopak klidně polovina ohrožené menšiny může být proti Lockdownu (viz Klaus sr.), to je jen klasická zhoubná Divide-et-empera.

    Správně to tedy nezní „zpropadení důchodci, kvůli nim nás zavřeli“ – nýbrž „a ptal se někdo důchodců, zda chtějí zbytek života strávit ve vězení a nikdy se nevidět z blízkými, nebo raději risknou že umřou na COVID? Ptal se někdo důchodců, zda chtějí každý týden podstupovat bolestivé výtěry na testy?“

    Nejvíc totiž vládě a „Lockdownovým stalinistům“ ((C)Echo24) rozkope bábovičky nikoli rýpání se ve statistikách, ale jasná deklarace: „Ti, jejichž ochranou tady argumentujete, vámi nechtějí být chráněni, tak dejte všem pokoj.“

    1. Jasne, vsak to je priklad mych rodicu..
      psal sem to tu uz nekdy v pulce kvetna…
      Moji rodice meli k dispozici cele patro baraku, nakupy, jidlo zajistene..
      moji nabidku prijali, byli radi, malokdo tusil jak je covid nebezpecny a co lze cekat.. byt to ebola, treba jsou schovani dodnes..

      Nez abych byl zavrenej zbytek zivota ze strachu z tehle nemoci, radsi umru za par tydnu…
      Tata se dohodl s mamou a nechali se ode mne odvezt na zahradu, kde travi jaro, leto, podzim kazdy rok a kde to milujou..

      Stat se nikoho neptal co chce, proste je ochranime..
      Ale hromada ohrozenych o to proste nestoji a radeji vezmou par tydnu kde to maji radi, nez ustrky a vezeni..

    2. „20% si „nekupuje bezpečnost na úkor zbytku“ – hodně velká část z těch 20% totiž nechce být „chráněna“ ani testována.“

      – správne. Patrím do tých 20%, a ja chcem jediné : NEBUZERUJTE ma a choďte do prdele.

      Lenže všetky argumenty sú k ničomu, pretože tí strachom posratí nepočúvajú argumenty.

  4. Totalita nebude zdravotnická, ale zelená. Holt selhalo vyšilování kolem klimatu (už zase to „jede“, všimli jste si těch článků o „nezvratných důkazech kam jde naše klima“?), greténku jsem neviděl ani nepamatuju a klimajugend mají jiné starosti než se v pátky flákat na náměstí, tak se teď vyšiluje kolem čínské chřipky. A funguje to jak vidno výrazně lépe, sráči mají mejdan.

    K tomu doublethinku jen jeden poznatek, co to dělá s jinak velmi inteligentními a schopnými lidmi, kteří jen nemají zájem (ani netuší, proč by měli mít) řešit data a přijímají instantní pravdy z médií. Zavřené obchody jsou nesmysl, zavřené restaurace taky. Ale opatření fungují, protože kdyby nebyla, tak je tu třeba 30k mrtvých. Proč by tady mělo být 30k mrtvých? No protože by tu nebyla opatření. Ale vždyť zavřené obchody a restaurace jsou nesmysl tak jak můžeš říct, že „opatření fungují“? No protože kdyby nebyla, tak je tu 30k mrtvých! A protože tu 30k mrtvých není, tak to funguje! Jako v tom vtipu: pán jde po Staromáku, poskakuje a tleská. Ptá se ho kolemjdoucí: „pane, proč tleskáte?“ – „Plaším hrochy!“ – „Ale pane, tady přece žádní hroši nejsou!“ – „No vidíte, jak to funguje!“

    Nějaká logika, příčinná souvislost mezi jevy, realita – nezájem. Mozek postižený hysterií už si svou cestičku racionalizace najde. Takto proběhl vítězný únor. Už jsem to tu psal několikrát – nechápal jsem, jak se to tehdy mohlo povést, proč lidi nic nedělali. A tady to máme v přímém přenosu. Za chvíli bude další únor a třeba bude zase „vítězný“. Taky se těšíte?

    Co je nutné si uvědomit, že věci, které považujeme za „nemožné“ se úplně klidně mohou stát. Můžou nám napařit likvidační daně. Můžou nám ukrást auta. Můžou nám ukrást úspory. Můžou nám ukrást byty. Můžou nás zavřít i do jiného než domácího vězení. Jako lidé máme tendenci podceňovat šíři změn, protože žijeme v nějaké realitě, v jejíchž mantinelech na ni nahlížíme. Ale změna paradigmatu s sebou nese potenciálně změny, které jsou pro nás do chvíle, než se stanou, těžko představitelné, protože mění vše. Jan Mrcasík tu často píše o změnách pozvolných (Overtonovo okno), ale neměli bychom zapomínat ani na ty revoluční. Z naprosté odtrženosti vlády od reality a doslova absurdních až naprosto dementních vyjádření si myslím, že choutky tímto směrem jsou obrovské, tlak se stupňuje a nebude možné jej stupňovat donekonečna – a „klid“ přijde, až „to“ praskne. Stejně jako v tom osmačtyřicátem. Bylo tehdy vůbec možné, aby rudí bolševici nevyhráli? A je dnes vůbec možné, aby nevyhráli bolševici zelení?

    1. Tehdy samozřejmě bylo možné, aby bolševici nevyhráli. Více než polovina národa v čele se Sokoly a Skauty byla připravená klidně bojovat na straně vlády proti RA, kdyby nám sem vlítla.

      Tehdy bolševici vyhráli jen proto, že opozice byla parta neschopných debilů odtržených od reality, kteří nepochopili jak je situace závažná a hráli tyjátr na efekt, namísto aby byli skutečnou opozicí s páteří.

      Dnes bohužel opozice není v lepším stavu. Resp. jediná doopravdová opozice je konsistentně Trikolora a příležitostně SPD, což je vysloveně národní tragédie.

      1. A když to pak prasklo, tak demonstrovalo jen pár studentů.

      2. Jan Mrcasik: si přečtěte ještě jednou, co jste napsal:-) Začínáte tím, že „to samozřejmě možné bylo“ a ve druhém odstavci de facto že to možné nebylo.

        Tedy jako dnes. Opozice prostě a jednoduše nedostane (mediální) prostor a je to. Co vše z toho vzejde se i my můžeme jen domýšlet, takže jakákoliv naše potenciální agitka je „cobykdyby“, zatímco „pandemiééé-zachraň-se-kdo-můžeš“ je reálná. To dále snižuje jakékoliv šance.

        Jedna z mála možností, které si dovedu představit je skutečně silný hráč, který se postaví proti a tím strhne nadkritickou masu lidí. Jenže proč by to dělal? Automobilky nakonec taky sklopily uši a jedou elektrodebilitu. Cestovní ruch skončil a má svých starostí dost a ti, kteří přežijí budou ještě rádi držet basu, aby vůbec mohli existovat. Co zbývá, kdo má rozumnou moc a peníze a zelená totalita mu vadí? Kdo má zájem být proti?

        Nic moc mě nenapadá – že to třeba může dopadnout jak v Německu za Hitlera, v Itálii za Duce nebo u nás za Gottwalda si nikdo z těch nahoře nepřipouští a i kdyby se to skutečně stalo, bude pak už pozdě něco dělat, stejně jako s tím prakticky nešlo hnout ve ’48. Na firmu zaklekne partajní milice a nazdar, zablokované účty, vypnuté servery a co moderní pan e-továrník (třeba Lukačovič) nadělá? Může se akorát mlátit do hlavy, jak byl naivní, že si myslel, že na tom jako ecommerce ještě vydělá.

        Nejhorší je nepředvídatelnost, kdyby dost lidí vědělo, co se stane, bylo by mnohem snazší se proti tomu vymezit. Zatím všichni doufají (doufáme), že zrovna na nás to nějak strašně nedopadne. A pokud ano, tak bude pozdě. Žid taky moc možností po nástupu k transportu neměl.

        1. fatdwi: to není o mediálním prostoru – věř mi že kdyby opozice vystoupila s tím, že Lockdown porušuje princip Proporcionality, tedy je neústavní a musí okamžitě skončit, psalo by se o tom až v New Yorku. To je o čiré zbabělosti opozice.

          ODS (což je v parlamentu jediná jakože pravice – KDU nemá politickou orientaci a všechno ostatní až na SPD a VKml je více či méně extrémní levice) se prostě neopováží „dělat vlny“, protože má panický strach z toho, že by ji odsoudili lidé kteří ji stejně nikdy volit nebudou jakož i někteří panikáři kteří ji volí, a tak by „přišla o voliče“ (údajné, hypotetické budoucí). Tak raději rozpustí páteř v kyselině, pokud kdy nějakou měla.

          Mamon (zde po co nejvíce hlasech za každou cenu) a zbabělost, to je smrtící kombinace.

          Servisdok: diktátor to nevyřeší – diktátoři se rekrutují jen ze dvou skupin.
          1) revolucionáři a utopisté, kteří chtějí předělat svět podle svých vyšinutých „Vizí“ (Lenin, Che, Pol Pot, Hitler…)
          2) megalomani posedlí mocí, kteří touží vládnout kvůli neomezené vládě samotné (Mussolini, Ceasar, ta hovada v Eritreji, Súdánu a jiné Africe…)

          „Diktátor spasitel“ vzniká pouze tehdy, když v zemi se silnou vojenskou konzervativní tradicí provede armáda puč pod velením někoho, kdo není úplný frustrát (Kaddáfí, Saddám) ale trošku naivně se vážně chce „obětovat pro svou zem“. A taková vojenská chunta není žádná prdel, protože fakticky to znamená že všichni frustrovaní vojáčci si dovolují cokoli na kohokoli asi v podobných dimenzích, jako ruská mafie nebo taliban, tzn. „samochodky daj, ženu daj“. Nedík.

          1. Občas má národ, když vojáci včas pochopí, že na vládnutí nemají, a vyberou někoho schopného a čestného. Jako V Portugalsku maršál Carmona a Antonio de Oliveira Salazar. Franco a Pinochet taky své vojáky po prvotním masakru dokázali udržet na uzdě.

          2. ODS dnes nemá s pravicí společného zhola nic. Je to ostuda.

      3. Tak to já, s dovolením, beru toho modernějšího Hitlera. I při vědomí toho, že to může kvůli nějaké „odlišnosti“ klidně semlet i mne samotného.
        Strávil jsem sdostatek hodin u vyprávění prarodičů i blízkých příbuzných, řekněme moderně z různých „sociálních bublin“.
        Měli totiž přímou zkušenost s První republikou, Protektorátem, tím, co se dělo po válce, hlavně v r.48 a vlastně i s Husákovým socialismem.
        Všechny ty „bubliny“ se shodovaly v tom, že Hitlerova vláda nad tehdejším českým státem byla zatím tím nejlepším, co je v životě potkalo. To se dnes nemusí zdát dost uvěřitelné s přihlédnutím k tomu, co Hitler jinak prováděl, ale z hlediska úplně obyčejných lidí, kteří museli makat za jakéhokoliv režimu, to bylo to nejlepší. Bohužel.
        Nejspíš mi nebude vadit, když budou nosit žluté hvězdy různí pilní podporovatelé e-roušek, šmírování a majitelé účelově zaměřených serverových farem. Ani v nejmenším.

        1. Jako fakt Hitler r.39-45(60k mrtvých civilistů bez Židů) byl lepší než komunisti r.48-89 (10k komplet tedy včetně zemřelích ve vězeních a na hranicích)?
          A to nepočítám, že Češi měli mít stejný osud jako Židi! Kdyby Hitler vyhrál válku, tak by Češi už nebyli potřební jako pracovní síla, tak by šli.

        2. To Vaše poslední dvě tvrzení se nezakládají na pravdě a potvrzovalo to i chování Němců až do posledních chvil války. Je to wikipedisty a různými dalšími fanatiky hojně šířený blábol, který se dá poměrně snadno vyvrátit, pokud Vás to opravdu zajímá.

          1. Nebo jinak – napadá Vás nějaký rozumný důvod, proč by mi obojí prarodiče, rodiče i ostatní blízcí příbuzní, jako jeden muž lhali a vymýšleli si? Proč? Co by z toho, třeba ti prarodiče z obou stran, ke stáru měli?

            1. Servisdok: tvoji rodiče nelhali, pouze byli zmanipulováni Gestapem a Goebblesem úplně stejně úspěšně, jako jsou dnešní Češi úspěšně zmanipulováni koronapanikáři.

              Věděl jsi třeba, že standardní taktika Gestapa bylo zatáhnout na výslech z ulice třeba o 5, 10 náhodně vybraných lidí více, než kolik potřebovali – a k těm 10 náhodným „navíc“ se chovat poměrně slušně a pak je propustit s tím, že je vyšetřili a propouští je coby nevinné? Tím extrémně úspěšně budovali mýtus, že „Gestapo vážně trestá jen zločince a odboj“, i když v praxi samozřejmě vymlátili a vymučili přiznání od kde koho.

              Nebo věděl jsi, že za Heydricha brali plošně jakékoli „podezřelé z napomáhání“ a ženy a dívky z takových rodin systematicky znásilňovali na Pankráci?

              Náckové měli eminentní zájem, aby „dělný lid“ držel hubu a spokojeně makal, a od toho se odvíjela celá jejich propagandistická a PSYOPS mašinéřie – jímiž byli ve své době mistry světa.

              1. Jene, tou manipulací si vůbec nejsem jist, to by to vyprávění vypadalo trochu jinak.
                Ne, netuším, co přesně se dělo v Praze na Pankráci a jsem si jist tím, že to nevědělo circa tak 95% obyvatel tehdejšího Protektorátu.
                A stejně, jako u Panka – nebudu se přít o názor, každý jej máme utvořen na základě odlišných zdrojů, už proto se nemůžeme v mnoha věcech sejít.

                1. servisdok: U nás v rodině je zase trauma vyhnání ze Sudet. Tohle se prostě strašně moc odvíjí od osobních/rodinných zkušeností, a ty se odvíjejí od toho jestli měl dotyčný kliku nebo smůlu. Fakt se nedá říct, že si za konflikt s režimem každý mohl sám. To ani zdaleka ne, ani polovina ne. To je právě jen umělý dojem, který propagandisticky vytvářeli fízlové a režim – že lidé se nemají vzpouzet ale makat, a kdo bez řečí maká, tomu nic nehrozí. No hrozilo pokud měl smůlu.

                  Velmi doporučuji, sežeň si docela unikátní knížku „Tak vládl panský národ“. Unikátní je tím, že vyšla 1946 těsně po válce ve Stockholmu takže to není ani komoušská, ani NSR agitka, a je sestavena jednak z výpovědí pamětníků (co neměli kliku, že si z nich Gestapo udělalo PíáRko), ale hlavně z německých oficiálních dokumentů a vyhlášek. Třeba exemplární zavraždění civilistů jako trest za sabotáže poblíž vesnice byla německá taktika praktikovaná oficiálně od roku 1914 i na západní frontě v Belgii…

                2. Napsal jsem vám to i dole. Spousta lidí přesně tohle říká o komančích. Mnohem víc lidí než o náccích. Lžou? Co myslíte?

              2. Metody Gestapa byly již tehdy poměrně dobře známé.
                Asi klíčovou potřebou té doby bylo, nedat ni jemu, ni okolí nějaký důvod k vyšetřování. Já si uvědomuju, že stačila maličkost ještě menší, než dneska, ale zas to Gestapo tolik nepodceňujme. Oni nebyli ani v detailu úplně blbí a viděli okamžitě, kdo si řeší svoje sousedské spory.

                1. Můj děda byl Gestapem vybrán k popravě jen proto, že stál v řadě na blbém místě. Dvěma ukázali ať jdou domů, třetí na korbu náklaďáku. Další dva mohli domů a 3. na náklaďák. Když děd pochopil, že mu jde o život pokusil se vyměnit si místo. Konflikt mého dědy se sousedem ve frontě vyřešil gestapák výstřely z pistole. Nikoli do vzduchu, ale směrem k dědovi. Dědu minul a toho druhého ve frontě trefil. Na korbu náklaďáku pak putovali oba, jak můj děda, tak ten postřelený. Všechny je pak odvezli a zavřeli ve sklepě bývalé židovské vyly, která sloužila jako služebna. Na malém prostoru tam pak v 11 lidech stáli a čekali bez vody bez ničeho na popravu. Za dva dny je ze sklepa vyvedli Rusáci. Ten postřelený se pak ze msty pokusil vojáky přesvědčit, že můj děda je převlečený gestapák. Když se ostatní vězni dědy zastali, důstojník se obrátil na toho postřeleného a zastřelil ho. V půlce května si pak pro dědu přišli ještě partizáni a vypadalo to, že ho oběsí společně s německými civily. Zase ho z toho vysekali místní.
                  Jo prostě báječný časy ve srovnání s normalizací, že?

                2. Už zamlčuješ, že dědek něco proved. V té řadě nestál proto, že si jinak v životě hleděl svého. Do kontaktu s Gestapem, natož tak s tou jeho represivně-exekutivní částí, se nikdo nedostal jen proto, že si hleděl svého.

                  1. Co? Co provedl, kurva! Všichni v tý řadě šli z práce a dav lidí byl zastaven vojáky.

                  2. Jestlize to bylo par dni pred osvobozenim, tak Nemci skutecne strileli kdekoho bez obvineni. Brali to smahem, i s deckama.

                  3. Vtipná úvaha. Bohužel zcela mimo realitu. :-P

                  4. „Když děd pochopil, že mu jde o život pokusil se vyměnit si místo. Konflikt mého dědy se sousedem …… “
                    Pánek, vám by se líbilo, kdyby vás chtěl soused postrčit na místo smrti? A píšete vyměnit. To myslíte vážně? Jako třeba angličáky, nebo poštovní známky? Nemělo tam být jiné slovo než vyměnit ???

                    1. @hanns
                      no ten příběh na pár řádcích je hodně hustej a dost se divím, že si ho ten děda raději nenechal pro sebe a vnuk taky.

                    2. Proc by si to mel nechavat pro sebe ty slunickari posranej? Zachranil si zivot, co je mu do nekoho kdo stoji vedle a v zivote ho nevidel?

                    3. @Lh
                      no když už, tak jeho čin se záchranou jeho života neměl absolutně nic společného, zato se smrtí jeho spolupracovníka ano.

                    4. Fakt?? Monday ty ses debil az to mlati dverma..
                      Poprava – nejde o zivot..
                      To hodne veci vysvetluje..

                    5. Ajvaj. Přečti si hanns-ův příspěvek ještě jednou a pozorněji.
                      Bezesporu bez souhlasu toho druhého, si vyměnit svoje místo s jiným?
                      Nevím, zdali je výsledek, tedy nesporně součinitel zbabělosti a vychcanosti, ten správný výsledek toho, proč to raději celé nemělo zůstat zapomenuto.
                      Nebo zda to je jen, uvažováním o hodně mladších generací zkreslený, fakt hodně špatně vymyšlený příklad. Řekl bych, že spíš to poslední, pak to ale dost vypovídá o autorovi toho postu a směru, jakým uvažuje. Jak by se v podobné situaci asi zachoval on.

                  5. dědek něco proved? Ty seš dědek a dej si rovnou preventivně facku servisdoku, protože se začínáš chovat jako debil….

                    1. Shifty, to první za otazníkem je jisté, to druhé osobně skoro neproveditelné, ale třetí je klidně možné.
                      Nicméně trvám na tom, že Gestapo nepřiletělo o půl čtvrté odpoledne /až budou po práci všichni doma/ do naprosto náhodně vybraných domácností a nesebralo náhodně několik desítek lidí.
                      Takto se děje pouze ve filmech, které mají něco sdělit. V praxi se to nedělo, nebo zcela výjimečně. Nespojovat prosím s Lidicemi, Ležáky, Javoříčkem, Ploštinou apod.

                    2. V květnu 1945 zcela běžně. Třeba v Úsobský na Zelený lišce. Ti povrazdění důchodci, děti a těhotný ženský opravdu nebyli hnízdo odbojářů. A takovejch příběhů z května 1945 najdeš spoustu. Povražděný děti, ženský, rukojmí… Kolikrát i dost zvěrský smrti, vypíchaný oči, rozpáraný břicha… Jsou k tomu i policejní protokoly po válce. Co se dělo v Praze je celkem známý, události mimo Prahu už tolik ne.

                    3. Máte na mysli oblast Zelené lišky v Praze – Krči? To byla ovšem zvláštní situace: v Praze ozbrojené povstání a říše na cucky. Jasný konec války s výsledkem pro říšské ozbrojené sbory nepříznivým. Určité „excesy“ by za jiných okolností byly řešeny tak, jako všude jinde.
                      Rozhodně bych z událostí nedělal německou specialitu a odlišoval skutečný stav, pokud je k dispozici jeho dokumentace, od propagandy typu kojenců na vidlích. Včetně zmíněných poválečných policejních protokolů.
                      A k excesům: ona taková fotografie německého vojáka v Praze visícího nad ohníčkem není zrovna šik. Označovat případně na jejím základě Pražany za zmagořené bestie se nehodí.
                      A v dnešní svobodné, demokratické a veskrze_humánní době se třeba takoví (snad jen někteří?) zaměstnanci Black Water v Afghánistánu nechovali vzorně, abychom uvedli jen jeden příklad. Atd. Člověk by čekal, že po tolika letech již budou historické události interpretovány méně zaujatě.

                    4. To je příspěvek k idealizaci německé okupace. Zlehčit se dá samozřejmě cokoliv, i Lidice nebo holocaust.

                    5. Proč, když (nejlépe rozhořčeně) nezmiňuji jen ty z pohledu dneška zavrženíhodníhodná zvěrstva, idealisuji? To platí o všech situacích kolem nás. „Zvěrstvo“, vyvolává dojem, že se tak chovají zvířata, což zřejmě není správné. Možná lepší by bylo „lidstvo“, nebo něco na ten způsob.

                    6. Nejakej vztahovačnej, ne? Jestli sis nevšim, tak ses přisral na konec docela dlouhý diskuze a předchozí příspěvky a reakce se tě nikterak netýkaly. Tak jdi trollit někam jinam.

                    7. „přisrat se na konec docela dlouhý diskuse“ není špatné, natož zde zakázané. Nic Vám_nebrání srát na můj příspěvek.

                    8. Bylo ovšem tvrzeno, že za války se takovéto excesy nedály nebo zcela vyjímečně. Takže se nedivím konkrétnímu příkladu, jednomu z mnoha. Nešlo jen o zlikvidované vesnice v hlubokém týlu 1942, ale o spoustu excesů ještě na samotném konci války.

                    9. Bobik a další idealisti: je z německých oficiálních dokumentů nezpochybnitelné, že postřílet ÚPLNĚ NEVINNÉ NÁHODNĚ VYBRANÉ lidi jako „trest“ za to, že někde nedaleko došlo k útoku na německou patrolu, byla OFICIÁLNÍ německá doktrína od roku 1914.

                      Přečtěte si tu knížku „tak vládl panský národ“, ta to zdokumentovala z oficiálních německých vyhlášek a od pamětníků rovnou v roce 1946 takže to narozdíl od pozdějších zdrojů nebylo zkreslené ani komunistickou „antifa“ agitací, ani NSR „smířlivou“ interpretací. A psali to lidé, kteří měli buď v osobní, nebo alespoň historické paměti všechno, co Němci spáchali od roku 1870 kdy to jejich sviňácké náckovské chování začalo.

                      Ne, náckové Němci fakt nebyli spořádaní slušňáci co „trestali jen spravedlivě skutečné odbojáře“. Byly to kurvy zkurvené které vymyslely úplně všechny ideologie a strategie, které zničily Evropu – víte třeba, že ten šílený sovětský komunismus byl 1:1 kopií „totální centralizované ekonomiky“ kterou vymysleli skopčáci v letech 1915-18 a která soudruhům strašně imponovala?

                      Německo je zhouba Evropy a spojenci je měli po roce 1945 rozsekat na původní malé státečky a NIKDY už nedovolit jakékoli německé sjednocení. To byla i původní strategie USA. Bohužel pak zvítězil jiný pohled.

                    10. A jsme znova zacyklení v tom, že Praha prostě není celý stát. Že není možno, zobecňovat dění v samotné Praze na dění v celém Protektorátu.
                      Stejně tak chování armád, nebo tajných policií velmocí. Ledaskdo by Vám potom mohl oprávněně namítnout, proč se zde při „osvobození“ Rudá armáda chovala mnohem hůře, než za celou válku Wehrmacht – a nejspíš bude mít pravdu. Stejně tak chování Gestapo, vs. ostatní podobné, ale bolševické struktury.
                      Je mi to líto, ale bolševici z toho všeho vycházejí mnohem hůř.

                    11. … bolševici hůř
                      Na území říše zřejmě ano, byť se asi nejednalo o otevřeně tolerovaný postup. Tedy zjevně zcela jistě ne, skrytě – s pochopením do určité míry- asi ano. Pravda, není se čemu divit, když se RA vracela vybydlenými kraji, což těm, kteří přežili cestu Němci dobytými částmi SSSR až k Berlínu muselo v hlavě zůstat, zejména byli-li z těch oblastí. ČSR osvobozovali, ale „od Němců“, většina obyvatelstva vnitrozemí byla řeči blízké a chování spontánně přátelského. Tady se zřejmě RA chovala v mezích možností slušně. Jinak horší hodnocení „bolševiků“ může být zde spojeno s činností represivního st. aparátu po 1945 a zejména 1948-1953 a fous po. Zejména kolektivizace? Bohužel, je to tak. Ale podobně Němci podělali svou příležitost na východě, jehož západní část jim takřka sama spadla do klína (poté, co vybily komunisty, ať už jako, nebo, tehdy možná z větší části, přesvědčené).

                    12. Jakou vesnici tady RA vystřílela? Kde pořádala hromadné popravy českých občanů? Nebo na kom tady praktikovali konečné řešení?
                      A jak jste přišel na to, že nacistické represe měly být pouze v Praze?

                    13. -> Mirek F., 19.12.2020 v 17:50
                      Nejsem si jistý, zda reagujete na pras. Bob., 19.12.2020 v 17:09. Pokud ano, upozorňuji na větu „Tady [míněno v Protektorátu, tedy ve vnitrozemí části bývalé ČSR, pozn. pras. Bob.] se zřejmě RA chovala v mezích možností slušně.“ S Vámi uvedenými vystřílenými vesnicemi to tedy nijak nesouvisí.
                      O Vámi uvedených nacistických represích jsem se nezmiňoval, pouze jsem výše reagoval na podle mého názoru mírně tendenční zmínku o reakci části německých ozbrojených sil na konkrétním místě v Praze během květnového povstání. Možná Vás zmínilo úvodní „… bolševici hůř“. To ovšem nebyl nadpis příspěvku, ale odkaz na konec předchozího příspěvku diskusního kolegy servisdoka. Jsou momenty, kdy činnost aktérů nějakého děje charakterizovaných ve zkratce jako „bolševici“ může být označena za horší, než činnost jiná. S tím souhlasím. Uznávám, že na místě bylo pečlivější označení východiska mého příspěvku, nepřipouštějící jiný výklad.

                    14. 4 Bobík: byla to spíše reakce na servisdoka, částečně i na vás, ale jak to vypadá, nejsme v nějakém zásadním konfliktu. Represe v závěru války se neděly pouze v Praze a nebyly nic vyjímečného. Na druhé straně, jistěže nebyly jen německou specialitou, máslo na hlavě má v dějinách každý národ, nás nevyjímaje.

                3. servisdok: po atentátu na Heydricha stačilo k vyvraždění celé rodiny Gestapem udání, že někdo z rodiny údajně schvaluje atentát. Gestapo že vidělo kdo si řeší sousedské spory? Možná věděli, ale stejně s gustem povraždili.

                  1. …s gustem… inu, oni „jen delali svoji praci“ :-)

                  2. Jene, píšu to výše. Takto to znají mladší a pouze z filmů, nebo podobně zabarvené literatury.
                    Když budu chtít nasadit Baťovi psí hlavu, no tak napíšu Botostroj..

                    1. Ty ovšem taky nejsi zrovna pamětník.

                    2. No jistěže nejsem – tak chválabohu. Vůbec nevím, jestli bych chtěl být na místě svých rodičů.

                    3. Moje generace měla ještě to štěstí, že měla možnost poznat zbytky toho dobrého, co bolševik ještě nestihl zničit. Ať už to bylo okolí, hmotné fyzično, nebo třeba prarodiče.
                      Když už jsem zmínil ten Botostroj – moje generace ještě měla slušné šance, promluvit si se starými opravdickými Baťovci, absolventy BŠP, těšící se dosud zdravé mysli – a dovědět se tak, že je možno ten pamflet s čistým svědomím prohnat kamnama. Ta následující generace už tuhle šanci neměla a nejsem si jistý, jestli to je dobře.
                      Podobně se vším ostatním.

                    4. servisdok: nikoli, to mám z dobových záznamů protože má historická knihovnička je má chlouba. Nejlepší věci o Protektorátu vyšly 1946 protože nebyly zdeformované ani komunistickou, ani NSRáckou propagandou, a druhé nejlepší jsou dnešní přepisy tehdejších archivů. Takže si přečti, co podle vojenských archivů výslovně hlásil škpt. Václav Morávek z Obrany Národa:

                      „Ženy a dívky na Pankráci znásilňovány desítkami lotrů. Rodiny zcela ožebračeny.“

                      Podotýkám že tohle bylo PŘED atentátem na Heydricha.

                    5. v roce 19496 byl pohled na protektorát kurva zdeformovanej. Vždyť to byla doba retribučních soudů a vyřizování účtů za dobu okupace. 130 000 trestních oznámení. Asi 700 trestů smrti, 700x doživotí a několik desítek tisíc rozsudků vězení natvrdo. Ukaž mi toho cvoka, co bude za těhle podmínek objektivně hodnotit Protektorát, na kterej byl v tý době nasranej snad každej. A bez přístupu do archívu je to všechno akorát dojmologie. Většina věcí ohledně Protektorátu není pořádně zpracovaná dodnes. A vyjadřovat se v tý době pochvalně o nějakým aspektu Protektorátu mohlo taky znamenat nepěkný popotahování. Nějaká ta špína se dala vytáhnout na každýho a nikdo nestál o to aby ze sebe dobrovolně udělal ex post kolaboranta.

                    6. Nic proti škpt Morávkovi, ale vzhledem k tomu že byl v tý době v ilegalitě a pracoval pro zahraniční vládu, tak ho lze v tomto případě jen těžko považovat za věrohodný zdroj. Zrovna tuhle informaci mohl mít akorát tak z doslechu a o věrohodnosti těhle šuškand lze pochybovat. Což nemění nic na tom že se nacisté chovali jako dobytek když se jim to hodilo.

            2. Fakt jako člověk, který řekne: „Popravte 10000 Čechů!“ byl lepší než cokoliv jiného za posledních 110 let?

            3. Třeba na jižní Moravě je to hodně ovlivněné chováním sovětských osvoboditelů a následnou kolektivizací. Proti tomu se jak německé úřady, tak armáda chovali naprosto korektně.

              1. Ono zase opacne to bylo v dedinach nedaleko Moskvy, kdy v prvni vlne sli totalne vyhladoveli a nasrani Nemci, kteri vedeli, ze Rise se na ne vysrala a tim padem delali neuveritelne zoufaly zverstva, aby ziskali aspon kousek zvance.

                Ta vlna kriminalniku, ktera sla jako ruskej predvoj, byla ve srovnani s dobre vykrmenymi a vybavenymi Nemci jako pest na oko. Samozrejme, ze beznej clovek, kterej prvni vlnu nepoznal a na fronte nebyl, se divil i usima.

                Ostatne na zapadni fronte to nebylo jinak. Prvni vlna spojencu byla taky dost husta. Jo, motivace nebyla primo msta, ale na vojacich to proste bylo poznat a delali ruzna svinstva.

              2. Ono šlo o to, že pokud v tý vesnici fungovaly slušný sousedský vztahy a byla národnostně homogenní, tak pokud neměli pech tak se jich okupace v podstatě nedotkla, zatímco komouši jim bez milosti ukradli grunty. Takže v podstatě nemaj důvod na okupaci vzpomínat ve zlym, protože většinou ani netrpěli žádnou velkou nouzí, vždycky se dalo něco zatajit. Ve městech to bylo ale jiný, tam asi na okupaci nikdo moc s láskou nevzpomínal. Města okupace a válka postihly mnohem víc než nějaký vesnický prdele.

                1. Stačilo odvést povinné dávky, nijak nepřiměřené, a sedlák měl svatý pokoj. Navíc Říše garantovala odkup neomezeného množství zemědělských produktů za stabilní a taktéž docela slušné ceny. Sakra rozdíl proti likvidačním dodávkám po únoru, následované vyháněním lidí z gruntů.
                  Dělníci v těžkém a zvláště zbrojním průmyslu se taky špatně neměli.

                  1. Neměli. Ale tu ošklivou nacistickou stránku měli víc na očích. Viděl zacházení se Židama, zavírání škol, dosazené trehaendery, měli větší pravděpodobnost že budou znát oběti persekucí alespoň z druhý ruky,měli větší šanci že je někdo práskne a vono ani to zásobování nebylo v druhý půlce války nic moc. Do toho letecký poplachy a občas nálety. A ten Únor se jich pro změnu z velké části nedotýkal tak zle jako sedláky. Pokud se ta vesnice nejmenovala Lidice nebo Ploština, tak kolikrát ani nevěděli že je okupace.

                  2. Za války byl život ve městech daleko odlišnější od vesnic, než třeba dnes. Dělat nějaký „odboj“ v rámci anonymity třeba 50.000 města, kde Vás na druhém konci, nebo po pár stovkách metrů už nikdo nezná? To je něco sakra jiného, než „dělat odboj“ na vesnici, kde si sedláci viděli do dvorů, na půdy a bylo jich tam dokupy 5,5? A tohle nacisti moc dobře věděli. Věděli taky, proč vesnicím až na výjimky nevěnovat pozornost – oni měli Čechy nastudované docela dobře a věděli, že se mezi sebou docela dobře pohlídají i sami.
                    Před válkou bylo docela běžné, že na hladce vycementované půdě statku, jinak určené samozřejmě k zimnímu skladování sena, býval jeden či dva letní kamrlíky pro sloužící. Prostě projdete půdou a na jejím konci je z desek a heraklitu zbouchaný jakoby letohrádek, často to mělo i samostatný vchody zvenku, po dřevěných schůdkách. Bývala tam často zavedená i elektrika, na celé půdě. Který sedlák měl tu možnost, nechal si to udělat, protože všichni věděli, jak je nebezpečné se motat po proschlé půdě plné sena, s petrolejkou. Pamatuju z mládí ještě takové půdní „budoáry“, často jsme tam s děckama bivakovali celé prázdniny a srandy i dobrodružství po půdách po kokot. Tam se daly najít věci..
                    Za války a na půdě, v cimře pro služebnictvo, že se u sousedů do noci svítilo? Ale nepovídejte! A už to fičelo.
                    Vesnice mají naprosto oprávněný nárok, považovat komunisty za mnohem horší režim, než cokoli jiného.

                    1. Na Neveklovsku nebo Vyškovsku by s vámi nesouhlasili, tam byly vesnice vyklizovány kvůli cvičišti formálně „po dobu války“, ale s návratem českých obyvatel se již nepočítalo. Místo nic měli přijít osídlenci němečtí coby zamýšlený první krok k rozkouskování a pohlcení protektorátního osídlení.
                      Jak měli vesnicím věnovat větší pozornost, to si nedovedu představit. Posádku do každé z nich? Tolik vojáků neměli.

                  3. JH, shane, servisdok: tak náckové prý nezabavovali pole jako bolševici, jo? Blbost a lež. Čtěte: :P

                    Zejména tvrdě bylo postupováno proti českým zemědělcům. Deutsche Siedelungsgesellschaft, německá osidlovací společnost, která měla za úkol opatřit usedlosti Němcům vystěhovaným do protektorátu z pobaltských území a Besarábie, nařídila prostě českým sedlákům, aby opustili svá hospodářství, ale aby tam nechali nábytek, domácí zařízení, hospodářské nářadí atd.

                    Aby tyto rekvisice měly přece jen zdání právního jednání, hodili Němci českým rolníkům jakési poukázky, ospravedlňující ke koupi náhradních usedlostí. Tyto poukázky byly však nadobro bezcenné, protože žádný Čech, žádný protektorátní příslušník, nemohl nabýt jakékoli nemovitosti bez zvláštního svolení, které ovšem nebylo nikdy uděleno.

                    Deutsche Siedelungsgesellschaft ohlásila již na počátku své činnosti (1940), že jen v jižních částech protektorátu bylo převedeno na 53.000 hektarů půdy na německé zemědělce. Jak velké rozlohy tato německá organizace později uzmula českým sedlákům, není zatím známo.

                    Zdroj: „Tak vládl panský národ“ („Så härskade herrfolket“), Bo Enader a F. Arnhemi, Stockholm, 1945

                    Náckové také zabavovali grunty bez náhrady úplně stejně jako bolševici, akorát se o tom nemluví – protože Němci jsou dnes přece ti hodní a náckové byli přece „spořádaní“ a něco takového by neudělali, no ne?

                    Taky zapomínáte na strategické německé plány, podle kterých Československo mělo připadnout němcům coby hospodářská oblast. Část Čechoslováků měla být germanizována a to znamenalo i nějaké zemědělce, ale zbytek měl být vyhnán na východ a případně preventivně zlikvidován, protože Němci věděli že Češi jsou chytří a báli se, že vzdělaní a chytří Češi by se na východě okamžitě stali vůdci povstání. Což znamenalo, že velká část dnešní ČR měla být rozdána německým rolníkům – to byl celý účel Drang nach osten úplně od začátku, zajistit si zemědělskou půdu a rozdat ji němcům aby byli spokojení.

                    1. Jene, shodneme se aspoň na tom, že aktuálně se nepíše/nemluví o tom, co se zrovna nehodí do krámu?
                      Moji prarodiče měli úplnou schízu. Nejprv RU, první válka, pak Masaryk a bác ho, druhá válka, povinně milovat Němce. Než se rozkoukali, povinná láska ke Stalinu osvoboditeli a SSSR, po 1948 nadobro a zdálo se, že už snad navěky.
                      Moji rodiče se nedívali na vyprávění prarodičů zrovna rádi. Často je kárali, co když to kluk bude někde vykládat a podobně.
                      Stejné to mám dnes já s vnučkou. Když se jí snažím vysvětlit a kdyžtak ukázat i příklad toho, že něco není tak, jak to napohled vypadá. Taky dostávám občas od dcerky držkovou, že holce akorát pletu hlavu.
                      Nesdílím tak úplně pohledy svých rodičů, ani prarodičů. S příchodem „vlastního rozumu“ to pak bylo ještě horší. S odstupem času bohužel musím konstatovat, že měli v mnoha, ve většině věcí pravdu, třebaže jejich tehdejší pohled mohl šokovat, nebo se mi něco nezamlouvá ani po tolika letech. Prostě generačně odlišné pohledy na každou z věcí. Není moc příjemné zjišťovat, že se i po takovém odstupu času mýlím já, že oni tehdy měli pravdu.

                    2. servisdok: jistě. Proto je nutné mít co nejvíce knih které se stihly vydat hned po popisovaných událostech na základě otevřených archivů a svědectví pamětníků, dokud se nepovedlo archivy (i pamětníky) zavřít či jinak umlčet.

                      A pak je samozřejmě kriticky porovnávat mezi sebou, jednak proto že lidská paměť je omylná, dále proto že každý má tendecnci vykreslit sám sebe v lepším světle, a hlavně proto, že životní zkušenost jednoho jakéhokoli jedince má nulovou vypovídací hodnotu o milionech jiných.

                      Aneb nejstarší logický klam: „mně se nikdy nestalo X, takže se X nemůže stát nikomu.“

                    3. (Mimochodem z tohoto pohledu je extrémně zajímavé dění okolo ÚSTR. Největším přínosem ÚSTR byl pokus zdigitalizovat a veřejně zpřístupnit archivy veřejnosti. Načež rychle proběhl puč a ÚSTR ovládli naopak lidé, kteří se za každou cenu snaží archivy co nejvíce znepřístupnit – hlavně aby se lidé nemohli nezávisle vrtat v historii represivních režimů, institucí a rodinných klanů.

                      Takový „český soft“ pokus udělat totéž, co se stalo s věhlasnými „Kremlskými archivy“, kvůli nimž jsou dodnes nejcennější knihy o ruské/sovětské historii ty, kteří sepsali ruští profesoři historie na začátku 90. let když je do těch archivů na chviličku pustili.

                      Z tohoto pohledu zlaté USA, kde povinně po 60 letech musí zpřístupnit veřejnosti téměř všechno z archivů. Samozřejmě pokud se nepodaří „nešťastnou náhodou ztratit a zničit všechny kopie“ )

                    4. Nejsem si úplně jist tou literaturou z období 1945-1948, co se Ti jeví být objektivní, nebo nazabarvená dobou. Určitě jsem toho nepřečetl tolik, co Ty, ale opravdu bych si nebyl tak jist tím, že cokoli z let 1946-47 je takové, jak naznačuješ.

                      To už spíše ty archivy, jenže přístup je pouze k tomu, co se někomu aktuálně hodí, aby přístupné bylo.
                      Já sám třeba vůbec nevěřím tomu, že ta velká hromada nepoškozených, IEC rozhlasových pásů, s víceméně kompletním, rozhlasáckým záznamem Slánského procesu, záznamem zcela nepostiženým ani jedním střihem, že se objevila „náhodou“, případně „jen tak“.

                      Už z charakteru toho záznamu /podklad tehdejších pásů Agfa řady C, byla furt ještě háklivá PVAC-acetylcelulóza, tedy pásy musely mít sakra kvalitní ochranu prostředím + dodatečná ochrana proti cizímu mg. poli a prokopírování/ – prostě je mi na 99% jasné, že o ně musel někdo, po celou dobu před „objevením“ sakra dobře pečovat.
                      Proti prokopírování profizáznamu s vysokými záznamovými mg. toky, tedy přesněji proti prokopírování záznamu ze závitu do závitu, až do naprosté výsledné „nečitelnosti“, se dá v dlouhém čase skladování účinně bránit pouze a jedině tak, že se každý ten 730m a 1000m archivní pás, nejméně a nejřidčeji 1x ročně, na kvalitním stroji převine tam a zpět.
                      V analogových dobách, při tom množství magnetických archivů /mimo péče od desky, samozřejmě/ to byla náplň 80%, možná 90% veškerého času archivářů.
                      Ostatně i ty standardní, šelakovo-asfaltové archivní desky, při opravdu pečlivé archivaci, vyžadují určitou specifickou, proti mg. záznamu ještě i fyzicky náročnou péči, ale tady není tolik místa na upřesňování.

                      Ano, mám tu zkušenost s ÚSTR také. Ale přece se našel alespoň jeden „spravedlivý“, pánbůh zaplať. Těžko říct, jak časem a se svým držkatým přístupem dopadne. Ani dneska, nebo kór dneska, tam nemá bůhvíjak pevnou židli.

                    5. Z prosté logiky věci: Bylo v roce 1946 imho nemyslitelné, aby se kdokoliv, třebas i renomovaný historik, cokoli okolo Němců, nacistů a 2SV, pokusil vykreslit události pokud možno nezaujatě.
                      Je to můj názor, ale právě v tak krátkém odstupu od konce války, to nemohlo být možné. Oficiální doktrína hovořila jasně, SSSR a Stalin je osvoboditel od německého jha a přes to nejel vlak.
                      Dorazil to rok 1947 a to hrozné sucho, kdy SSSR i na svůj údajný úkor, poslal do ČSR nevím kolik tisíc vagónů pšenice. Nevím nevím, jak by se kdokoli tehdy tvářil na byť seriózní pokus, interpretovat válečné dění nezaujatě.

                    6. Literatura ohledně okupace vydaná v letech 1945-48 je vesměs k ničemu, zhruba stejně jako ta z let 1948-1989.nejenže v tý době byly rány ještě bolavý, ale sposztrě lidí ještě stálo za to popisované překroutit, aby z toho měli prospěch buď oni, nebo jejich světonázor. Což je do jistý míry vidět třeba i na tý Němý barikádě. Ona ta knížka není v podstatě špatná a celkem slušně vystihuje ducha doby, ale Drda ji sepsal tak, aby vrhla co jelepší světlo na komunistický odboj. Tím že vyšla v roce 1946 ne bo kdy tak si ejště nedovolil tu historii přepsat jak se to dělo v pozdějších letech, ale prostě ji jen „trochu“ upravil.
                      Objektivní literaturu je možno psát až v době, kdy vášně vychladnou a je možná k událostem přistupovat s chladnou hlavou. Což u druhé světové sice pomalu nastává, ale ještě furt to není ono.
                      No a memoárová literatura vždycky byla a vždycky bude jen beletrie inspirovaná skutečnými událostmi.

                    7. Servisdok: právě proto ta knížka vznikla ve Švédsku, které mělo sice s nácky svou zkušenost ale snažilo se být nestranné, a skrze ambasády a místní zdroje si vytáhli oficiální německé vyhlášky a dokumenty z doby okupace, prošli je a zpracovali.

                      Moje základní pravidlo při studiu historie zní: pokud někdo přizná svinstvo sám na sebe, takové informaci můžeš věřit protože nemá důvod sám sobě nasazovat psí hlavu. Takže pokud náckové sami oficiálně přiznali, že jejich“osidlovací společnost“ ukradla 54,000 hektarů zemědělské půdy Čechům, tak jim to také věřím.

                    8. Spadá do těch 54 000ha i výcvikový prostor SS ve středních Čechách?

                    9. JH: pokud jsi ochoten tvrdit, že „střední Čechy“ spadají do „jižních oblastí Protektorátu“ a že „vojenská cvičiště“ byla zabrána „německou osidlovací společností“…

                    10. To byl dotaz. Mělo to cvičiště být napořád, anebo se počítalo s osídlením plavovlasými rolníky?

                    11. JH: vzhledem k tomu, že 54,000 Ha se týká „jižních oblastí“ = Moravy a/nebo tvých JČ, tak cvičiště ve SČ jistě mohlo být do budoucna zamýšleno jako oslídení, leč prostě nelze je odečíst z těch 54kHa.

                    12. OK, přehlídnul jsme to jižní. Já nechtěl obhajovat Protektorát, pouze podotknout, že pamětníci na jižní Moravě nemluvili o Němcích nějak zle, zatímco při vzpomínce na padesátá léta měli slzy v očích… Co člověk, to jiný pohled a zkušenost.

                    13. „Co člověk, to jiný pohled a zkušenost“ – přesně, to tu říkám celou dobu.

                      Největší chybou je, když člověk paušálně a priori popírá něčí zkušenost jen proto, že se neslučuje s tou jeho osobní.

                    14. servisdok+shane: a to je právě ono, v letech jako 1946 nebo 1990, těsně po skončení událostí, si nikdo nemůže dovolit „tu historii přepsat jak se to dělo v pozdějších letech“, protože by to všichni okamžitě prokoukli a byl by za svini co přepisuje pravdu v něčím žoldu. Samozřejmě že taková dílka vznikají v duchu „bolševici sami sobě“, ale každý ví co jsou zač a skončí po zásluze na smetišti dějin.

                      Jenže mimo to jsou tu díla, která se snaží s maximální pravdivostí zaznamenat svědectví o době právě minulé s cílem aby se budoucí generace poučily z minulých chyb a neopakovaly je. Samozřejmě že je to tendenční – ale také je to nejautentičtější.

                      Co je lepší výpovědí o Osvětimi: přímé svědectví vojáků co tam přišli a blili z toho a stříleli uniformované Němce na potkání a pak to sepsali a naprosto „tendenčně a neobjektivně“ i navzdory generálským frčkám a vzdělání z Westpointu napsali, že se „objeví zkurvysyn co bude tvrdit že se to nestalo“ a proti takovým dokumentují své svědectví? Nebo je lepší teoretizování 80 let zpět, že možná jo a možná ne a pojďme to přepočítat ať je to co nejobjektivnější, a vlastně když se „objektivně“ podíváme na absolutní čísla tak kolik třeba padlo sovětských civilistů, a dále nesmíme „objektivně“ zapomínat že v koncentrácích skončili i homosexuálové a komunisti, a „objektivně“…

                      Nebo pojďme přímo na náš dvorek letos v červenci. Co je lepší výpověď o normalizaci: výpověď o jejich době a jejím dopadu na jejich životy od Bendy, Škutiny či Šimečky… Nebo po 40 letech „objektivní bádání“ děkana FF Univerzity Karlovy Pullmana, který se vytasí nejen s totálním „objektivním“ revizionismem ohledně normalizace, protože je přeci nutno dát slovo i druhé straně a „objektivně“ nebudeme hodnotit kdo má pravdu protože vše je přeci subjektivní? A který pak dokonce „objektivně“ i interpretuje stalinismus jako „demokratizaci“ protože dělníci mohli poslat inženýra nebo politika na šibenici?

                      Servisdoku, ty jsi zažil 1968. Co by tehdy lidé řekli o autorovi, který by veřejně prohlašoval, že stalinistické procesy v 50. letech měly „silný demokratizační aspekt, protože dával dělníkům v továrnách možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt a to znamená, že neelity dostaly možnost útočit na elity„? Akceptovali by to pamětníci? No a dnes ti pamětníky odsoudí coby „tendenční, neobjektivní a nevědecké“ a na Karlově Univerzitě (!!!) se jede přesně ten systém „demokratizačního stalinismu díky popravám inženýrů“.

                    15. Co znamená „lepší výpověď“. Subjektivní svědectví současníků je důležité, ale je to jen část skládačky. Objektivní historie je protimluv, dějiny píší lidé, kteří mají svoje představy, předsudky, výchovu, vzdělání, politické názory… Asi jako ateista nebo existencialista nebo (Bůh chraň) postmoderní relativista by napsali docela jiného Pána prstenů, než tradicionalistický katolík Tolkien.

                    16. tak pokud ti stačí ten druh informací že někdo někde něco viděl, tak asi ano. Ale to je celkem dost málo. Ukaž mi nějakou vysoce objektivní knížku z let 1945-1948 kde by se pravdivě popisovala podvratná činnost komunistů během květnového povstání. Jinak v těch knihách z tý doby je tolik tendenčních komunistickejch sraček že by ses divil. Oni totiž komunisté celou tu dobu horlivě pracovali na vytváření mýtu o komunistickém odboji a ostatně i na převzetí moci.

                    17. Pro mne byla velkým prozřením Hlava XXII. Vyrůstal jsem na Fajtlovi a Rajlichovi se Sehnalem, jak všichni nadšeně bojovali proti náckům, najednou stejná strana fronty a úplně jiný pohled. A Linnův „Neznámý voják“ je taky zajímavý.

                    18. Shane, nedělej prosím z lidí, co prožili nacisty nebo bolševiky, naïvní blbečky kteří nebyli schopni ani podat pravdivou výpověď, ani pracovat s informacemi. Kdokoli jen trochu chtěl sepsat fakta, ten měl plný futrál tvrdých zdrojů a podkladů – protektorátní veřejné vyhlášky zákazů, zákonů, trestů, poprav byly totiž nejen v živé paměti, ale i snadno dostupné v novinách a na úřadech.

                      Komunistické mýty jsou jen v těch dobových knížkách, které psali a) komunisti, b) komunističtí sympatizanti, c) ti co neuměli kriticky pracovat s informacemi. Právě proto výslovně říkám, že je ideální brát literaturu z roku 1946, protože pouze před rokem 1948 směla vycházet pravda nezkreslená komunistickou agitkou a znásilňováním dějin. Kupříkladu životopis Václava Morávka a Tří Králů také vyšel nejprve v roce 1946 a v roce 1948 šupem putoval do „trezoru“ a pak byl nevratně zničen :(

                      Srovnej tedy např. „tendenční“ dobové zdroje, které zkompilovaly nacistické vyhlášky o zákazu zbraní pod trestem smrti, tzn. neoddiskutovatelná fakta – a dnešní „objektivní“ ale revizionistické historiky, kteří s vážnou tváří tvrdí že „nacisté liberalizovali zbrojní zákony protože potřebovali aby se budoucí odvedenci cvičili ve střelbě“. No ano, „liberalizovali“ – pro svoje stranické milice. Jak málo „objektivně“ stačí, že?

          2. Přečtěte si Mein Kampf. Lebensraum. Untermensch – minderwertige Menschen (nicht-arische).

          3. Díky za doporučení, ale mám načteno už dávno. Včetně pamětí z blízkého okolí Reinharda Heydricha.
            Máte na to nějaký svůj názor z nějakých zdrojů, já mám zase ten svůj, taky z nějakých a tím to můžeme uzavřít.

            1. No nevím. Názor, že vláda člověka, který vyžadoval plnit kvoty popravených Čechů bez prokazování jakéhokoliv zavinění, byla pro Vás OK, mi nahání husí kůži. Doslova.

              1. Pánek: Mně fascinuje, jak důsledně rozlišujete dva totalitní, extrémní režimy, které se přitom při pohledu zvenčí chovaly naprosto stejně. Úplně stejné kecy, co všechno udělají pro blaho dělníků a rolníků. Přitom kdo držel hubu a krok, skutečně netrpěl nouzí, na druhé straně masivní vraždění lidí, a je úplně jedno, jestli podle rasy nebo podle původu nebo názoru nebo udání nebo bez udání jen podle dojmu nějaké rudé svině. Židů zahynulo opravdu hodně, ovšem bolševikům buržousti za chvíli došli, takže reálně zavraždili stejně nejvíc dělníků a rolníků.

                1. Hele moje babička z otcovy strany taky říká, že za války nezažila takové zvěrstva, jako při „budování“ JZD. Ale to je její osobní zkušeností. Na druhou stranu dědu z matčiny strany vybrali Němci z davu k popravě jen proto, že na něj vyšla řada (jedna, dva a třetí půjde).

                  1. A stavět na roveň perzekuce lidí za činnost či odmítání jejich ideologie s tím, že je potřeba popravit tolik Čechů, kolik se vejde na korbu náklaďáku, bez ohledu na to, co udělali, mi přijde dosti eh.

                  2. A to je právě ten problém.
                    Že my už neměli osobní zkušenost, než jenom s duševně postiženým, rodným bratrem nacismu, ruským bolševismem. To je asi ten důvod, proč byli moji prarodiče i rodiče tak nervózní z toho, že se o to všecko zajímám. Odbývali mě zpočátku tím, že k čemu to bude dobré, že to už ničemu neposlouží, už je to pryč a teď si musíme dávat pozor na jiné věci. Mě ale hrozně zajímalo, co všecko tomu muselo předejít. Život v První republice, ale i v Protektorátu mě vždycky moc zajímaly už proto, že mě nesmírně bavilo a dosud baví, sbírat techniku i různé předměty z těch dob, chtěl jsem znát souvislosti a tak podobně. Až jsem se díky téhle zálibě málem dostal do konfliktu s bolševikem, kterému moc nevonělo, že se plebs zajímá o to, po čem mu prd, k životu to nepotřebuje a do tabu věcí se šťourá.
                    To potom vyústilo až v to moje několikaleté a nákladné úsilí, zdokumentovat vše okolo druhého největšího národního traumatu.

                2. cyklista:
                  To je ta jednostranná, či spíš selektivní slepota, vzniklá čtením špatných zdrojů. Některým generacím/ročníkům to prostě nelze mít za zlé, byť to je schopno, v případě, že jde opravdu „tvrdé na tvrdé“, napáchat hrozné škody. Je prostě třeba být opatrný a na tyhle lidi si dávat pozor, nic jiného nezbývá. Já to tak dělám už hrozně dlouho a možná proto, jsem řádění bolševických normalizátorů a estébáků po osmašedesátém přežil s celkem nepodstatnými šrámy, fakticky jen s drobným kádrovým škraloupem.
                  Jednu dobu už hrozilo, že mě ze spše už fakt ve třeťáku vylejou, ale tak asi přinejhorším bych tehdy skončil na tříletém učňáku příbuzného oboru, opakoval bych tamní třeťák, s výhledem si dodělat 2-letou maturitní nástavbu a hotovo. To nebylo zas až tak nic hrozného proti tomu, kdybych se tehdy podle nich „choval správně“ a udělal všecko, co se po mně chtělo. Oni tehdy na průmkách docela dost lovili mezi těmi aktivnějšími, což byl ale spíš problém vedení té školy, co na ty „aktivnější“ bylo nuceno upozorňovat.
                  Udělat všecko „správně“ – za ty pozdější problémy nejen před zrcadlem by to určitě nestálo.

              2. Mohl bych sloužit „příběhem“ mého dědka z otcovy strany, co měl před válkou, za války i krátce po ní živnost, byl to kovář-podkovář a majitel vlastně plně vybavené zámečnicko-mechanické dílny, jak se na vesnického kováře, co musí umět udělat opravdu kdeco, sluší a patří.
                Červenec odpoledne, napůl otevřený dřevěný vrata, na nich za války předepsaná, dvojjazyčná cedule s živností, viditelná trojfázová přípojka do baráku, na dvoře běžný pracovní ruch okolo zemědělských strojů.
                A před vraty a před zraky čtvrt dědiny ti zastaví plně osazený, německý Hakl či co to už přesně bylo. Osádka vystoupí a velitel s řidičem toho vozu se dědy německy ptají, jestli má elektrickou svářečku.
                Že jim po cestě kdesi cosi upadlo či se zlomilo a potřebujou to nutně svařit, aby mohli dojet kamsi do KM.
                Jakpak se asi zachová Čech/Moravan/Slezan?

                1. Dobra situace. Jak to dopadlo?

                2. Jakou měl děda elektrickou svářečku? A jak dopadla?

                3. Dopadlo to dobře, což zčásti dokazuje i moje existence, tátovi bylo tehdy 13.
                  Děd přivařil a spravil, co bylo třeba. Přitom jedním uchem poslouchal, o čem se Němci baví, zapamatoval si číslo toho Hakla i směr, kterým odjel. Velitel mu potom dal ručně vypsaný, malý formulářík jakoby A5, co prý vytrhl z nějakého bloku v Haklu, že si má na nejbližší říšskou správu dojít, ten úkon vyúčtovat a že tam zároveň dostane i odměnu 1.000,-RM za účinnou pomoc německé Říši. Jak s těmi všemi informacemi pak naložil, to už nevím, ale ten formulář jsem viděl na vlastní oči, děd ho schovával v šuplíku. Německy skoro neumím, takže nevím, co to bylo zač.
                  Možná, že v babiččině chalupě, kterou už chvíli užívá jiná část rodiny, to ještě někde je. Nechali to skoro jako skanzen, včetně zbytku té kovárny a toho, co tam táta pak nechal – vyučil se sice u děda kovářem a podkovářem, neboť děd byl mistr kovářský a byl k tomu oprávněn, ale prakticky už to řemeslo, co se koní týče, neprovozoval.
                  Ale ojeté štulny a taky nepotřebné, nemetrické matice, to byl nejlepší matroš do praku, hlavně teda ty štulny. To mělo ničivý potenciál snad ještě na 100m :D
                  Svářečku /i jiné úžasné dědovy původní vercajky/ mám teď já, jen doplněnou usměrňovačem a tlumivkou. Je to těžká, asi 120kg almara na 3 kolečkách, výroba Ježek&syn, Brno 1935, regulace rozptylem středního sloupku jádra od 40-250A, připojení na fázové napětí 380V. Furt funguje.
                  Je to vyrobený stylem, jako by to mělo, nejspíš i bude, fungovat sto let. Nechal jsem v ní i původní, dnes velmi proti-předpisový vypínač, totiž stiskem zapni-tahem vypni. On ale žádným omylem stisknout nejde, takže ten systém tím provedením není nebezpečný, jako u nějakého točivého stroje, kdy se mohl někdo o vypínač opřít a tím stroj nechtě spustit – tady to nejde.
                  Je to tak bytelný kus keramiky, mosazi, mědi a fosforbronzu, že to jde zničit jen úmyslně a kladivem. Je na té keramice přímo odlito 40Amp., 500Volt a jsem přesvědčen, že ten vypínač by i tyto hraniční hodnoty vydržel. Celý ten stroj je prostě produktem té doby, je to drahý vercajk a proto vyroben „nafurt“. Čuměl jsem do toho, jak blázen, když jsem to poprvý viděl otevřený, jak chtěl táta namazat ten regulační převod na jádro.

            2. Ale to je v případě omezených, nebo ideologicky zabarvených zdrojů informací asi v pořádku, že nahání.

          4. „To Vaše poslední dvě tvrzení se nezakládají na pravdě a potvrzovalo to i chování Němců až do posledních chvil války.“
            Je zde dost zásadní slovní spojení „…do posledních dnů války“. Dokud válka trvala, potřebovali nás. Takže se žádné potvrzení vašeho výroku nekonalo a nekoná. Když tedy pominu fakt, že právě poslední dny války se utrhli ze řetězu, o čemž může každého přesvědčit množství pomníčků právě z oněch posledních dnů.

            1. K pomníčkům. Část boje v Ledcích.
              https://www.ceskatelevize.cz/porady/11059888231-jaro-45/215411033110014/video/413170
              Já si jako školák (protože jsem vyrostl nedaleko) pamatuji školní výlet s vyprávěním pamětníka. V paměti mi toho moc nezůstalo (bylo mi devět), snad jen to, jak to němci kropili z kostela mašinkvérem a partyzáni prchali do lesa. Jak mohli být v kostele, když šli od lesa, kam prchali partyzáni, nevím. Moje máma pamětníka zařadila k papírovým partyzánům a tlučhubům. Znala ho. Pak se vyjádřila – a to si myslím, že protože byla ročník 38, už nemohlo být z její hlavy, ale z hlavy jejích rodičů – že kdyby ti blbci neblbli dva dny předtím, než přijedou rusové (čekalo se na ně, počítaly se hodiny)- nestalo by se nic. No a pak si vyberte, dodnes nevím, co si o tom mám myslet.
              Ono i to video končí tak nějak zvláštně….

              1. Tak tam ani kostel není, tak snad z oken školy, nebo nějaké jiné vyšší budovy. Je to čtyčicet let, co jsem to poslouchal…

              2. No právě. Ti chytří čekali na rusy (či západní spojence), až to za ně nejen vybojují, ale i dobojují. A potřebovali se nějak vymezit vůči těm, kteří rusům a spojencům chtěli se skončením války pomoci. Opravdu se nechci se nikoho dotýkat osobně, ani jeho rodiny, neznám pochopitelně celou lokální historii,třeba něco proti náckům dělali předtím, spíš jsem chtěl obecně poukázat na oblíbenou výmluvu pasivity.

        3. Tak to se s vyprávěním mých prarodičů vůbec neshoduje. Děda i když byl ženatý a měl jedno dítě, tak byl totálně nasazený v Německu. Koncem války kvůli hladu a bombardování utekl domů a několik týdnů se skrýval. Kdyby ho Němci chytili, tak visel. Museli tam jíst plesnivý jídlo, však taky hned po válce umřel na rakovinu.

          1. Zajimve tema a přidam malinko.Tata rocnik 21 po gymplu hned do tovarny v karline Havelka (babička),vš zavrene, ale nemusel do reichu.pravda moc kladne na tu dobu nevzpominal, snad je držela nad vodou mladost a skautske vychovani.par spolužakuju již nevyděl.a hlavně nedostatek jidla,tajne na kole prevaželi maslo-vejce od přib.z vesnice.atd..jistě delnictvu se dařilo,neboť cz prumysl zasoboval říši.

        4. To bohužel nebude pravda…
          Mimochodem, znám spoustu lidí, co to samé říkají o komančích. Co myslíte, lžou? ;-)

        5. Jaká kreatura může asi něco podobnýho napsat.

    2. Fadwi > Greta nikam nezalezla, tento týden na mě bafla z ČT2.
      https://www.ceskatelevize.cz/porady/13247874552-greta-thunbergova-hlas-budoucnosti/
      Jako ukázka nezávislosti, objektivnosti a vyváženosti naší veřejnoprávní televize ukázkovej příklad. Jakejkoliv oponentní názor ten pořad neobsahuje…

  5. Celkem souhlas.dostal se mi v korporaci clanek o zmenach co prijdou, tak nejak že se k před kovidove dobe nevratime a byli zminene 4x pravidla ktere budou hibateli změn.dodam je.též mě mrazi v zadrch co nas čeka.

  6. will stop a return to life pre-covid.mnoho z těchto duvodu obsahuji 4D-divergence,demographics,digitalisation and debt.

  7. Lokdaun je špatně. Fajn. Počty mrtvých rostou. Takže řešení je….? Tím plošnou uzávěru neobhajuji, jen se snažím nějak vyznat v tom, co se děje a dít by mohlo, když:

    – počty mrtvých rostou, to asi nikdo nepopírá
    – lidí žádná opatření proti nákaze sami nedodržují, viz léto (tím nerozporuji článek). Neboli jsme dost v hajzlu. Co navrhujete?

    1. Nekde oficialne probehlo, ze realne mrtvych na covid je asi tretina..
      Co by se melo delat? To co pri chripce? Vymarodit, vypotit a makat, at se mam jak potrebuji? Co jineho?

    2. pokud tedy lidi obecně žádná opatření proti nákaze nedodržují (tuto informaci máte asi z televizní propagandy, ale beru to jako axiom pro další text; většina tedy nedodržuje), tak možná s tím prostě většina nesouhlasí a většina to nechce. A jsme-li tedy v demokracii, tak většina „zahlasovala“ a zdarec. Většina nechce, no tak to není. Většině nevadí zdechnout a ráda to riskne — pokud si správně vzpomínám, tak zatím to chytlo 0.3% populace, z tohoto mega počtu nakažených 0.2% je smrtnost. Je to tedy zásadní riziko. Lidi tedy mohou svobodně hulit, chlastat, přežírat se, dělat různé high-risk píčoviny, ale zde to končí, o koroně se diskutovat nebude ani ve sněmovně.

      Ve skutečnosti ale spousta lidí dost dodržuje, i ti, kteří se současným stavem velmi nesouhlasí. Ale fakticky nedemokratickému režimu je to stále málo a tak vymejvaj lidi propagandou, že se nedodržuje a je proto potřeba dále přitvrdit! A přitvrzení tímto sami-sobě odůvodní. A jakkoli s tím většina nesouhlasí, někdo z toho má mega vývar a tak se to prostě udělá, a na lidi a jejich volbu a zájmy srat.

    3. jenyk: takže řešení je se s tím prostě smířit. Smířili jsme se s 3k mrtvými za jediný měsíc pouhé dva roky zpět při chřipkové epidemii. Proč je to teď problém? Protože tehdy jste o tom nevěděl, tak se to nedělo?

      1. 2018 J09-J11 Influenza 309 (M143,W166) a to za celý rok.

        1. Panek: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-umrti-celkem-statistika-cesko_2005250600_pek

          Směřujte Vaši ctěnou pozornost k březnu 2018. 309 tam skutečně není.

          1. No ono je tam zvýšení skutečně o ty cca 300, graf má vysoký základ na jiná úmrtí. Chce to umět číst grafy.

  8. OWD brát krapet s rezervou, hlavním sponzorem je Bhaal Gates of Hell s chotí:
    https://ourworldindata.org/funding
    Všechny grafy o oteplování a CO2 co jsem odtamtaď viděl, začínaly rokem 1750, to hovoří za vše.

  9. Nejsem doktor ani odborník, většinu informací (asi jako každý zde) mám z nejrůznějších zdrojů (ať už více či méně důvěryhodných). No sebral jsem zbytek selského rozumu (ještě předtím, než jej tak vřele doporučil ministr Blatný) a udělal si svůj názor.
    Každý má možnost se vnějším vlivům vyhnout jak jen to jde, od dovozu potravin (rohlík, rodina) po to nejít do hospody, Vánoční trhy, sportoviště, nákupní centrum. Každý má možnost investovat těch pár korun navíc do kvalitního respirátoru a dezinfekce na ruce, pokud z jakéhokoli nepochopitelného důvodu má potřebu využít MHD. Pokud má z čínské chřipky strach, má spoustu možností prevence. Zanedlouho přibude i očkování.
    Několikrát týdně jezdím do práce kolem Lidlu i před 7 hodinou ranní. A hádejte kdo tam stojí fronty 10-15 minut před otvíračkou – no jistě, členové rizikové skupiny (rozuměj důchodci). Ti, jejichž životy je dle vlády potřeba chránit na to paradoxně nejvíc serou (protože slevy nepočkají a čtvrteční akce v Lidlu si nemůže nechat přece nikdo ujít).
    Ale ano, udělejme další opatření, další lockdowny, další omezení. Na pošesté to už přece musí zafungovat.

    TLDR verze – kdo chce, ať si nosí třeba 4 roušky, koupe se v dezinfekci a nevychází z domu. Nás ostatní nechte v klidu žít.

    1. Dneska, Plzen, Globus, pult u masa. Tam bedna jako krava s pytlema plnejma kosti a okolo toho mumraj doochodcu, kazdej vozik a rval tam ty kosti po nekolika pytlech, pricemz se v te bedne hrabali stylem dedy Skrblika, kdyz skakal do desetaku. Ziral jsem na to a neveril. Navic nechapu, proc toho kazdej tankoval tolik. Plnej kos kosti? To jako doma stavej kostnice, ci co?

      1. Tak vývar ne? Židi mají jako lék slepičí polévku. Češi zas vývar.
        Moje babča, když ještě mohla na záda, tak vždycky vařila vývar. Na kamnech na dřevo, pěkně pomalu, žádnej bujón. Sakra, babča dělala suprový polévky. Jako děcko jsem vždycky dostal plnej talíř, ze kterýho se ještě kouřilo, do toho jsem nalámal chleba, kterej se hned nerozmočil, protože to byl chleba a ne dnešní kvásková pěna. A žral jsem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017