Pandemie blbosti

Featured Image

Tak už jste se nechali naočkovat, aby vás nesklátila ta strašná a zlá ptačí chřipka? Už máte ve sklepě zásoby Tamiflu zavařený ve sklenicích? Už jste oprášili atombordel ulitý z posledního vojenského cvičení a trénujete si v něm cestu do práce?

Zdá se, že většina národa, nebo spíš světa už to má takhle zařízený. A teď budou sedět doma u bedny a čekat, až ta pandemie přijde (a doufat, že mrcha virus se k nim tou bednou nedostane).  Celé to šílení kolem ptačí chřipky je opravdu parádním kouskem mediální práce.  Někdy  ve mně hlodá podezření, jestli to nevymyslela reklamní agentura pro koncern Roche, co má patent na Tamiflu. Jestli jo, tak jsou hoši teda fakt dobří, a z rozhodně by si zasloužili pověsit nebo tak něco.

Podívejme se na to zdravým rozumem.

Za posledních pět let umřelo v jihovýchodní Asii na ptačí chřipku asi 50 lidí.  Podle BirdLife International vzniká nejspíš virulentní kmen mutací u domácí drůbeže a pak se přenáší na divoce žijící ptáky. Rozhodně se infekce objevila u lidí, kteří byli v úzkém kontaktu s domácí drůbeží.
Celá ta celosvětová panika v médiích a mezi lidmi je založena na několika KDYBY a POKUD.

Nejdřív potřebujeme někde v Barmě nebo  Kazachstánu nebo kdekoliv vhodný chov drůbeže, která se popelí na dvorku. Ty slepice mají chřipku. Od nich se dostanou viry na  člověka, který se slepicemi (a jejich exkrementy)  denně přichází do styku.  Tady jsou ty vrátka k pandemii:

– POKUD ten člověk onemocní ptačí chřipkou, MOHL by nakazit ostatní lidi. Jenže nikdo zatím nezaznamenal přenos ptačí chřipky mezi dvěma lidmi (a věřím, že tuto možnost radostně zkoumá mnoho týmů, dobře zásobených mezinárodními granty).

– POKUD by měl ten člověk normální lidskou chřipku, MOHLO by se stát, že by se ty viry spolu skamarádily, zmutovaly, a pak by se opět MOHLO stát, že by ta zmutovaná forma byla virulentnější, než normální chřipka. Pak by asi skutečně mohla vzniknout pandemie – totiž kdyby ty lidi nechali volně běhat, a nedali je do karantény (tj. kdyby totálně selhaly zdravotnické systémy, budované celé roky JEN za účelem vychytání takové nákazy).

– Virulentní mutace ale nastat NEMUSÍ, nikdo totiž dopředu neví, jak virulentní  bude výsledek kamarádění dvou virů.

– A pak je ještě možnost, že by se k těm slepicím na dvorku vlezl nějaký divoce žijící ptát, nakazil se, a pak někde na svých tažných cestách zase rozjel ten mutační kolotoč, až by na něj někde ve světě někdo šáhnul (šáhli jste si někdy někdo na vrabce, labuť, kosa nebo tak něco?). Jenže zatím neexistuje jediný zaznamenaný případ přenosu ptačí chřipky mezi nakaženým divoce žijícím ptákem a člověkem.

Uvědomujete si, kolik těch „kdyby“ a „možná“ a „mohlo by“ se v té cestě vyskytuje?? A tohle mám brát vážně jako hrozbu pandemie??

Nejsilnější pocit, který z toho mám, je, jak lidi skoro radostně propadají panice a nechávají se masírovat hrůzami z televize a snad jim dokonce věří. Nepoužívají zdravý rozum ne proto, že jim třeba dočasně selhal, ale jaksi z principu. Dostala jsem normální chřipečku, a kolegové mi řekli: „Aspoň budeš mít na tu ptačí chřipku imunitu.“ Copak se na chřipku dá získat imunita??

Všichni se nechali očkovat, skoro se poprali u dveří ordinace, kdo půjde dřív (chřipka už je zřejmě za posledním rohem a chystá se ke skoku). Očkování na viry je poměrně specifické, dělá se vlastně vždycky nově na aktuální kmen, který kolem nás krouží. Takže jak já to vidím, nelze se nechat očkovat na kmen, který ještě nevznikl. Takoví biotechnologičtí bozi ještě nejsme, tím jsem si jista.

Tak se rozčiluju u poplašných zpráv v televizi dnes a denně. Pořád řeším, jestli je divný svět kolem mě, nebo jsem blbá já a mám špatné informace.

Pořád si říkám: 50 lidí za poslední pět let. To je pandemie? Za poslední víkend se u nás zabilo v autech  asi 16 lidí.  Počítám, že padesát lidí umře ročně na prasklé slepé střevo. Máme tedy pandemii slepého střeva?

Proč se lidi děsí ptačí chřipky, ale neskupují  léky proti malárii, nenechají očkovat proti spavé nemoci nebo žluté zimnici? Ty jsou stejně daleko jako ptačí chřipka, můžou se k nám dostat taky a  ročně na ně zemře tisícinásobně víc lidí.

(Dovolila jsem si v titulku použít termín z kresleného Renčínova vtipu. Pokud na něj má copyrigth, tak je to fakt smůla. )


31.10.2005 Ermenegilda Hildebrandtová

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
66x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017