Palivec by zaplakal - zpět na článek

Počet komentářů: 84

  1. Pro mne za mne, ať si s. hoteliér Rusáky klidně neubytovává vůbec. Ale ať to dá jasně vědět hned při reservaci, aby člověk věděl do čeho jde.
    Ona pražská kavárna není tak početná, a až se mu tam vystřídají všichni z ní, aby zjistili, že pobývat v Ostravě a přitom mluvit s pražským přízvukem není žádné terno, tak už mu tam nikdo nepřijede. ;-)
    Už nevím kde to Petr Mach prohlásil, či napsal, ale tvrdil, že jediný, kdo nesmí diskriminovat je stát.

    1. Nedobře se na to díváš Veverko. Smlouva jako oboustranně dobrovolný akt? Kde to skončí? To by si za chvíli hostincký určoval, zda se mu v podniku kouří. Nebo si dá inzerát, že hledá mladou hezkou servírku, místo co by hledal univerzální osobu. S takovou ten socialismus nevybudujeme, to fakt nejde.

      1. Ad Ada:
        Já bych ho nebudoval. Ani ten nacionální ani ten internacionální.

        1. Já myslel ten co budujeme dnes, ten náš evropsky vlídný, tentokrát to už fakt musí vyjít… A ty, co nebudují pověsíme na kandelábr… co to kecám, zablokujeme jim facebooky a vychováme z nich nového člověka.

          1. Když nepomůže zablokovat facebook, pomůže vyhazov z práce, likvidační pokuta, Antifa zapalující auta…

          2. Ještě, že tydlety facebooky nemám.

            1. Kdo ho nema, je automaticky podezrely. Proc ho nemas? Co tim sledujes? Predpokladas tedy, ze bys mohl byt postizen? Za co? Mluv, vsechno vime!

              1. Jsem rád, že mám stabilní práci, kde se na tydlety hipsterské píčoviny nehraje.

              2. Lampička do očí by nebyla?

                1. Věřím že ano. LEDková.. nebo možná spíš naopak nějaký žravý halogen, napájený šlapáním vyslíchaného…

          3. Na Netflixu je k vidění seriál Black Mirror. Jeden z dílů se jmenuje Nosedive a je to o tom, jak výše hodnocení na sociální síti ovlivňuje život lidí v systému. Čili je to to, co dnes zavádí Čína pod pojmem sociální kredit. Nejspíš to bylo točené jako sci-fi fikce, ale některé díly jsou fakt mrazivé a trefně popisují aktuální, nebo velice blízkou realitu.
            Vůbec, on ten celý seriál je dost psycho :D.

            1. Nasrat, kam to az povede je krasne videt v serialu The Orville – Majority Rules
              https://orville.fandom.com/wiki/Majority_Rule

              Z toho dilu tak mrazi, az to neni hezky.

              1. (nasranim myslim soucasnou spolecnost, nikoliv Black Mirror :))

  2. A neresi tohle volny trh? Hotel dostane tragicky hodnoceni a bude muset s cenou dolu. Za mě no problem.

    1. Pro mě by to byl no problem kdyby hospodský mohl všeobecně rozhodnout kdo mu do podniku může (aféra „matky s dětmi“), majitel bytu komu ho pronajme („aféra cikánské provoktárky“) a další případy kdy bylo rozhodováno proti zájmům vlastníků či provozovatelů.
      Tohle je rozsudek u kterého se nemůžu zbavit pocitu, že kdyby se to týkalo třeba toho neuznání Kosova jak je zmíněno v článku, zněl by markantně jinak.
      A rozhodně, ač jsem pro svobody každého poskytovat služby dle vlastního uvážení, neoznámit tuhle „podmínku“ dopředu je na přezdržku.

    2. S volnym trhem bych byl opatrny. Na tripadvisoru a bookingu uz jsem parkrat videl recenzi s varovanim, ze dotycny hotel je plny Rusaku. Russenfrei hotel tak muze byt celkem dobrej obchodni model. Akorat teda nevim jestli zrovna v Ostravě.

      1. Naprosto jednoznačně. Teď nedávno v Portugalsku (v Evoře) Rusy fakt rádi neměli, alespoň podle množství cedulí v ruštině soudě.

      2. Ako to bolo v tom Červenom trpaslíkovi?: „…na blbce a nemecký turisty narazíš všude.“ Alebo to bola táto replika?: Lister – „Jaký je to byt mŕtvy?“ Rimmer – „Je to jako být na dovolený s partií němcu.“
        No jo je pravda, že ten Červený trpaslík je anglický komediálny sci-fi seriál z 80-tých rockov.

        1. Tahle hláška mi vždycky přišla, jako že Němci jsou děsně nudný. Nicméně teda co pamatuju dederóny v kempech,m tak to bejvala uřvaná sebranka. Ale od tý doby mi přijde, že se nějak zklidnili.

          1. Bojí se muslimáků… ;-)

          2. Ja nevim, minulej tyden jsem mel dovolenou stravil jsem ji dobrovolne v Nemecku, konkretne v Bad Wiessee (a minulej rok sem tam byl 4x). Tyto lokality sou pro muslimy z nejakeho duvodu nezajimave a jedineho cernocha jsem tam potkal v Edece za pokladnou. Za me sou Nemci super narod, vubec mi nevadej.

            1. Oni sou super dokud jim nějakej fýrer nepřikáže, že maj zplynovat souseda, zastřelit druhýho a okupovat půl evropy.

              1. Kdepak führer. Není náhoda, že všechny totalitní ideologie vzešly od německých filozofů:
                Marx→komunismus,
                H.S.Chamberlain+Nietzsche→nacismus,
                Adorno+Marcuse→neomarxismus

                Oni mají Němci prostě hluboce zakódované velikášské a (sebe)destruktivní tendence.

                Ironicky je nejlépe vystihuje Necyklopedie:
                https://necyklopedie.org/wiki/Německo#N.C3.A1rodn.C3.AD_zvyky

  3. Tohle je fakt strasne zajimavy pripad. Jsem tiskar. Muzu odmitnout tisknout Komunisticky manifest? Mein Kampf? Program ANO? Program Svobodnych? SPD? Komousu? Hamasu? Atd…

    Asi kazdy z nas najde neco, co by nevytiskl. Mne z toho vychazi, ze jako soukromnik muzu odmitnout sluzbu, ktera se mi prici.

    1. Tak zkuste odmítnout najmout byt cikánovi nebo nevytisknout album z homosvatby a hned uvidíte, kde to má hranice :-)

      1. Počkať počkať. Niežeby som sa zastával zákonov v ČR či SR, ale ak odkazuješ na ten článok čo tu bol nedávno zverejnený tak tam to boli prípady z USandA. A samozrejme odmietnutie musí byť také aby si nikto z toho nemohol vytiahnuť to čo sa mu na obžalobu hodí – hoci mi je jasné, že to nieje také ľahké a žalovať ťa môže kde kto za kadečo.

        1. Myslím, v ČR jsme v antidiskriminačních zákonech o kousek pozadu, ale nepřipadá mi to nijak přehnané, že by na to ombudsmáňa skočila a dotáhli to k nějakému rozsudku.
          Koneckonců třeba na hranice svobody slova jsme si mohli sáhnout při vydání Hitlerových projevů. Kdyby dotyčný nakladatel vydal kámasůtru pro pedofily, státní zástupce by to nezajímalo.

          1. Rekni „ne“ a neuvadej duvod. Duvod se snaze vysvetli s pravnikem, kdyz je na vymysleni dobreho duvodu hromada casu ;)

            Problem je uvadeni duvodu, takze si hrajeme na debily. Cikani vi, proc je odmitli, ale nemohou to dokazat, na druhou stranu do inzeratu nelze napsat, ze cikanum ne, takze obejdou dost bytu zbytecne. Cela PC je pro normalniho cloveka akorat k hovnu.

            1. Ešte keď sme si s frajerkou svojho času chceli prenajať byt tak pán majiteľ pri obhliadke bytu tak medzi rečou spomenul, že teda nie sme jediný záujemcovia o byt, ale že tam bola aj taká cigánska rodiny a ú by si on do bytu nepustil.

            2. Kde je vůle tam je cesta, ale je to takové kafkovské – narazíte na nějaký inzerát a nevíte jestli je pro vás, protože důvody vám nikdo raději neřekne. Takže se snažíte, komunikujete a nakonec vás nějak vyhýbavě odpálkují a ani nevíte proč. Na pracovní nabídce „hledáme kozatou blondýnu do recepce“ pak strávím čas a energii, protože v inzerátu hledali muže a ženy všech věků a barev.

    2. Ve světě, který by se mi líbil, byste tu možnost odmítnout druhému poskytnout svou službu (prodat své zboží) mít měl. Musíte však samozřejmě počítat s tím, že pokud nevytisknete Komunistický manifest, tak se to může rozkřiknout a pak si u Vás lidé, kteří sympatizují s komunisty už nikdy nic vytisknout nenechají.

  4. Autore, ty pako, poskytovatel sluzby ma mit pravo si sluzbu poskytnout komu chce a neposkytnout komu nechce, a to z jakychkoliv duvodu.
    Pokud po me bude mobilni operator chtit, abych kazdy den hodinu behal okolo domu, jinak ze mi sluzbu neposkytne, je to JEHO VEC a moje vec potom je si od neho za tech sluzbu koupit, ci nekoupit.
    Absolutne nechapu (teda vlastne chapu, holt nova doba a novi svazaci) tyhle lidi, co maji pocit, ze musi podnikatelum narizovat, jak presne maji poskytovat sluzby, komu je maji poskytovat, jake sluzby muzou poskytovat a jake sluzby naopak nesmi poskytovat a nakonec jeste idealne za kolik penez je musi poskytovat.
    Di do vole prdele…

    1. Věčné pokušení vnutit morálku zákonem. Nikdo není imunní proti tomu, zneužít moc státu, aby lidé jednali, jak já chci.

    2. Lojza: Jo, službu? Vždyť je omezený poskytováním služby. On může poskytovat jen takové služby, které mu umožní Zákon. Třeba kuřácký salonek s kávou nebo pivem mně nikdo už v ČR neposkytne.

      1. Coz je samozrejme extremne spatne. Polozme si otazku, co za lidi toto umoznuji… Rozhodne jeden z nich je autor tohoto clanku, ze…

        1. Lojza: Hmm, já už prej tady můžu hovořit jen o hovně a o počasí nebo co :oD Takže, není to extrémně špatně, je to skvělej nápad :o).

  5. Hehe, tak to je chytrej tah. Prostě ten hoteliér z nějakýho důvodu nechce třeba ubytovávat ruské občany. A jelikož nemůže na dveře dát ceduli: Neubytováváme ruské občany, tak vymyslí politickou zástěrku, která dle soudu, není diskriminací a tou politickou zástěrkou – což je ta listina, kterou jim strčí podepsat, ten svůj odpor chytře zakamufluje. To mě pobavilo.

  6. Tento rozsudek vítám. Až nebudu chtít obsloužit kohokoliv, odvolám se na něj.

  7. Neubytovat putlerovy zmrdy je dobrá věc. Většina Rusů, které mám to potěšení znát by ten papír podepsala s chutí a hotel by doporučili i svým známým. Vím nejméně o třech, kteří se tam ubytovali.

    1. Tvl, putler. To jsme na tomhle webu ještě neviděl :-)

      1. Invaze Hovinkářů a Iděsáků, no.

        1. Jak první, tak i druzí jmenovaní jsou naopak věrnými okusovači liliputinova ráfku.

          1. Ať už by se jednalo o kolo či koloběžku, tak aby na tomto dopravním prostředku mohla jezdit osoba výškově znevýhodněná (jíž Vy označujete zastaralým slůvkem „liliput“), kola onoho přibližovadla by musela mít opravdu malé ráfky. A na ty se moc okusovačů nevejde. A navíc, kdo by to hryzal, vždyť hliník je přeci fuj (aspoň ve vakcínách a v ešusech).

            1. A co liliputinovy ráfky a invaze slimáků?

  8. Podle mého skromného názoru je nejdůležitější zda měli zákazníci o nutnosti podpisu panfletu informaci ještě před rezervací, představa, že přijedu do hotelu kde mi řeknou, že musím podepisovat nějaký politický prohlášení jinak mě neubytují je strašná, ale pokud by to bylo jasně uvedeno už při rezervaci třeba na booking.com tak je to naprosto v pořádku.

    1. No a toto by zaujímalo aj mňa.

    2. Proc strasne? Pomerne standardni v ruznych diktaturach, jako napriklad na Kube. A, myslim si, ze i v Cine by se obcas neco podobneho naslo. Je alespon videt, kam se radime.

      1. Neřadíme. Tady se jedná o konkrétního člověka, nikoliv o nařízení KSČ.

  9. Ono pokud je to ojedinělý případ tak to vypadá, že se celkem nic neděje. Ale jak by se vám líbilo, když by jste třeba ve Vídni viděli na 90% restaurací a obchodů „Čechům vstup zakázán“. Samozřejmě když podepíšete, že vznik Československa byl zločin a žádáte obnovení Rakouska-Uherska, tak vás milostivě obslouží.

    1. Nelíbilo, a šli bychom tam, kde to nebudou chtít. Přijdou o prachy, příště dáme vydělat v Salzburku nebo Innsbrucku.
      NA naší době je smutné, že do každé takové záležitosti strká pracky stát, přitom by se to velmi elegantně vyřešilo samo.

      1. Ono by sa to vyriešilo samo, ale dobroserovia vedia lepšie ako to ma správne byť. A ak by to tak aj nebodaj nebolo alebo nefungovalo by to tak aj tak sa do toho budú ondieť až dokiaľ na to sami nedoplatia. A niektorím to nedôjde ani potom.

    2. V Japonsku jsou takové cedule celkem běžné, zejména v turisticky profláklých místech. Nápisy typu „Only for Japanese“ nebo „Closed for white people“ jsou tam často k vidění a nikoho to nerozčiluje. Dotyčný diskriminovaný zkrátka utratí své prachy jinde. Takhle by to mělo fungovat všude.

    3. Tak vzhledem k faktu, že vznik Československa byl velmi hanebný zločin, na kterém se akorát napakoval Masařík a jeho klika za cenu nezměrných průserů pro všechny ostatní, a že žádat obnovení Rakouska-Uherska musí naprosto nutně každý, kdo má nějaké ponětí o historii české kotliny a zároveň není úplně blbý, toto by skutečně zásadní problém nebyl.

      1. Vznik Československa bylo východisko z nouze, v tu chvíli se nic jiného dělat nedalo. Obnovení RU je sice krásný sen, ale Rakušané by se stejně nechtěli starat o středoevropské postkomunistické chudobince.

        1. Hlavne je nas vic, takze to by museli byt padli na hlavu. Leda by k nam poslali Turky, Chorvaty a dalsi bonusy, ktere nasbirali behem poslednich desetileti.

        2. Ale dalo, resp. rozbití monarchie naprosto nebylo nutné. Nebýt Masaříka a zároveň Wilsona, nedošlo by k němu (a dějiny Evropy by se vyvíjely hodně jinak, téměř jistě pro drtivou většinu lidí mnohem lépe).

          1. V osmnáctém roce odmítli bohužel monarchii skoro všichni. Maďaři, Němci (ve Vídni byla revoluce dříve než v Praze, na to by se nemělo zapomínat), Češi i Jihoslované.
            Důstojníci, klérus, úředníci a šlechta, z národů nanejvýš Židé. To bylo moc málo.

          2. Obávám se, že RU by bylo Wilsonem rozbito i bez zdejší kliky (např. Jugoslávie, že…). Podle mého názoru šlo prostě o pomstu na poraženém nepříteli, navíc za situace, kdy monarchie měla řadu slabin – národnostní pnutí se objevovalo už dávno před válkou, konečně např. proč to původně bylo R a potom RU, po stránce panovnické – Karel nedokázal svá separátní jednání dokončit tajně, ale ani se za ně postavit, když na to na něj prasklo, ve výsledku se RU dostalo do německého vlivu naplno, což mu asi nepřineslo žádnou velkou oblibu. Krom toho byla prohraná válka (a to za cenu nemalých obětí) a to na popularitě vladaři nepřidá.

            Další věcí pak je otázka, zda je původní stav reverzibilní, o čemž mám značné pochyby, resp. obávám se, že kromě možnosti vytvořit stát v původních hranicích, což by bylo těžké, je návrat v ostatních rysech velmi problematický a nevím, proč by měl vést k nějakému idilickému stavu (o možnosti obnovit tehdejší politické zřízení přes kopírák si pak myslím, že na to už je svět příliš dlouho jinde).

            To je velmi podobné představě, že necháme přírodu nějaké změněné oblasti, aby se „vzpamatovala“ a očekáváme, že dosáhne původního rovnovážného stavu. Jenomže je velmi pravděpodobné, že až nastane cca. rovnovážný stav, tak bude nějaký jiný než ten původní, protože něco je tam nového a něco starého zmizelo, atd.

            Věřím, že tehdy mohlo být i jiné řešení, ale nevěřím, že to můžeme dohnat dnes.

            1. Já se výslovně vyjadřoval o „tehdy“. A nejsem jediný, kdo si to myslí; téhož názoru jsou i jiní, mnohem chytřejší pánové — srovnej třeba H. H. Hoppeho:

              … What would have happened, if in accordance with his promise, Woodrow Wilson had kept the U.S. out of World War I?
              It is likely that the intra-European conflict would have ended in late 1916 or early 1917 as the result of several peace initiatives, most notably by the Austrian Emperor Charles I. Moreover, the war would have been concluded with a mutually acceptable and face-saving compromise peace rather than the actual dictate. Consequently, Austria-Hungary, Germany, and Russia would have remained traditional monarchies instead of being turned into short-lived democratic republics. It would have been almost impossible for the Bolsheviks to seize power in Russia, and for the Fascists and National Socialists to do the same in Italy and Germany. And rather than Central and Eastern Europe (and consequently half of the globe) falling into communist hands and for more than forty years being plundered, devastated, and forcibly insulated from Western markets, all of Europe (and the entire globe) would have remained integrated economically (as in the nineteenth century) in a world-wide system of division of labor and cooperation.

              Naproti tomu s bezvýchodným hodnocením situace současné žel musím souhlasit :( Opravdu nevidím žádnou rozumnou cestu, jak z toho ven (ba ani 200 nebo 300); výraznější posílení podunajského prostoru a jeho vyčlenění ze Čtvrté Říše by sice bez nejmenších pochyb pomohlo a zmírnilo problémy, ale docela jistě by je neodstranilo, ani omylem ne :(

              1. Až na to, že USA vstoupily do války až v dubnu 1917.

                1. Nojo, jenže už od potopení Lusitanie, Bryanovy resignace, National Defense/Navy Act atd. nebyla celkem zjevně otázka jestli, nýbrž kdy :(

              2. P.S. Za srovnání myslím stojí také miniseriál V srdci Evropy.

                1. Zajisté, kdyby státu Rakouského nebylo již od dávna, musili bychom v interessu Europy, ba humanity samé přičiniti se co nejdříve, aby se utvořil.

                  1. [pravil vzdělaný historik, nikoli náhodou běžně nazývaný „Otcem národa“]

                    1. No a při první krizi se kuřátka zase seběhla zpět do houfu (V4 + Rakousko), snad to spojenectví vydrží.

                      Na druhou stranu, Palacký v závěru života prohlásil i to známé „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm“. To jsou ty paradoxy střední Evropy. Někde jsme četl názor, že kdyby čsl vláda dobrovolně byla ochotna dát sudetoněmeckým sociálním demokratům to, co pod nátlakem nabízela na podzim 1938 henleinovcům, mohla se první republika udržet. Stejně tak platí, že kdyby čeští (nikoli moravští) Němci byli ochotni ustoupit v jazykové otázce (fundamentálky, punktace a kolik těch pokusů vůbec bylo), mohla se udržet i monarchie, nebo alespoň Předlitavsko.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017