Pákistánské 9/11 (+update Mariott)

Featured Image

Tak je to tady. To co bylo dlouhodobě předpovídáno a očekáváno se stalo. 20 Září 2008 cca v 19 hodin došlo v Pákistánském Islamabádu k explozi před hotelem Marriott a jeho následnému požáru ve kterém zahynulo cca 60 lidí včetně Českého velvyslance. V našem i zahraničním tisku bylo položeno několik otázek na které se v následujícím článku pokusím odpovědět.

Dá se takovému útoku zabránit?

Nedá, nedá a ještě jednou nedá. Hotel Marriott byla veřejná budova, není možné 100% zkontrolovat množství lidí, vozidel a materiálu který přijíždí a odjíždí. Toto riziko se však dá velmi účine snižovat technickými opatřeními a zavedením vhodných bezpečnostních procedur (viz níže).

Proč je počet obětí tak vysoký?

Většina obětí zemřela při výbuchu nebo přímo následkem výbuchu – když se například v jídelně zřítil strop (primární obětí) menší část jsou tzv. sekundární obětí, to jsou lidé kteří přežili výbuch ale zemřeli v následné panice nebo požáru (kam patří i český velvyslanec).

Dá se riziko nějakým způsobem snížit?

Samozřejmě dá, většina tyto pravidla zná, ale ruku na srdce, kolik z Vás je dodržuje? Protože občas pracovně cestují do zemí, kde je zvýšené riziko takovýchto útoku, je lepší dodržovat několik bezpečnostních zásad a být připraven:
1. Výběr pokoje – vyžaduje znalost hotelu a prostředí, tzn. vybrat si pokoj s okny do prostoru kde nedochází k velkému pohybu lidí a vozidel.
2. Prošlapat si cestu k únikovým východům, kolik kroků a kterým směrem je nejen nejbližší, ale každý možný únikový východ a jejich zavírací mechanizmus (v zakouřené chodbě potmě není čas spekulovat jak se dveře otevírají), kde jsou umístěny hasící přístroje, hydrant, požární schodiště, protipožární vybavení (sekyra, fire-blanket) atd.
3. Mít zatažené závěsy a nespát přímo před oknem – velké množství zranění a obětí jde na vrub poranění střepy z rozbitých oken, závěsy je sice nezastaví, ale každá pomoc je dobrá.
4. Mít připraveno malé nouzové zavazadlo (takovou KPZku) které obsahuje: baterku, nůž, vodu (nejen k pití, ale i k vypláchnutí oči zasažených kouřem, navlhčeni respirační roušky nebo omytí drobných poranění), minilékárničku (obvaz, škrtidlo, šátek), nějaké jídlo (sušené ovoce, oplatek, čokoláda není vhodná – v teplé se rozteče), tužku a notýsek (k napsání poslední vůle :-) ), doklady, letenky atd.
5. Všechny čtyřy body jsou vám na nic pokud zpanikaříte a uděláte nějakou blbost.

Jaká výbušina byla použita a jaký měl být průběh útoku?

Jaká výbušina byla použita se bude vědět během několika příštích dnů po analýze povýbuchových stop. S největší pravděpodobností byla ale použita osvědčená kombinace Amonium Nitrate, nafty, hliníkového nebo hořčíkového prášku a váha byla odhadnuta na cca 600+ Kg (podle velikosti kráteru). K útoku byl použít střední nákladní automobil (3 nápravy) s předpokladem, že se jim s pomocí těžšího vozidla podaří prorazit zábrany. Jak je vidět na nedávno uvolněném videu, tak se jim to nepodařilo a proto došlo k odpálení nálože u zátarasů místo prvděpodobně původně plánovaného odpálení v lobby.

Na tomto videu jsou také vidět dvě exploze – sekundární v kabině která vypadala jako výbuch ručního granátů (možná sebevražda řidiče) s následným požárem kabiny a částečně nákladového prostoru a pak primární. Některé názory říkají že došlo k selhání odpalovacího zařízení a primární výbuch byl způsoben až následným požárem, jiné že požár byl úmyslný protože zahřátí tohoto typu IED (Improvised Explosive Device) vede ke zvýšení jeho účinnosti.

Jak se dá riziko útoku snížit

Technické prostředky ochrany:

1. Perimetr a jeho ochrana – k výbuchu došlo cca 30m od budovy hotelu což je velmi blízko, ale bohužel perimetr ochrany hotelu je dán jeho polohou a nedá se jednoduše změnit. Hotel se nacházel v tzv. Red Zone, čtvrti se zvýšenou ostrahou, kde je mimo jiné i prezidentský palác, parlament a většina ambasád. Přístup a pohyb v této zóně je značně omezen, ale vzhledem k její rozloze, zástavbě a úrovni korupce je v podstatě neuhlídatelná.
I přesto pravděpodobně teroristé měli (mají) v této zóně místo, odkud je možno podobný útok připravit. Přijet totiž z „venku“ do této zóny s nákladním automobilem naloženým půl tunou výbušiny je velmi riskantní, jednodušší je materiál po částech propašovat a sestavit IED uvnitř zóny. Korupce je sice velká, ale není možno zaručit že podplacený voják to někomu nevykecá, že to „nehraje“ na obě strany a nebo si to v poslední chvíli rozmyslí. Navíc je potřeba projet několika „check pointy“ a vojáci většinou neví na kterém a v jakém osazení budou sloužit. Svoji roli také hraje Pákistánská zpravodajská služba ISI, která má uši a oči všude a ví toho daleko víc než říká.

2. Technické prostředky – tzn zabezpečení okolí budovy tak, aby se neautorizovaná vozidla nedostala do její blízkosti, což zahrnuje mechanické a terénní úpravy. Technické zabezpečení vjezdu vozidel se skládá že zpomalovacích retardéru aby se v případě útoku vozidlo nemohlo přiblížit vysokou rychlosti a vlastního zátarasu. Na obrázku tzv. drum barrier, která dokáže zastavit 6-ti tunový nakladní automobil jedoucí 60 Km/h.

Před tímto zátarasem je umístěn UVSS (Under Vehicle Surveillance System) který u projíždějícího vozidla zkontroluje SPZ a typ, vozidlo zváží a v případě že již tudy projelo porovná váhu a obrázek podvozku s informacemi v databázi.

V případě že se váha výrazně liší nebo jiného podezření je obsluha upozorněna a vozidlo je ručně prohledáno. K detekci výbušin je pak možno použít psa anebo FIDO. Tyto technické prostředky však musí být umístěny v takové vzdálenosti od budovy, aby ji případný výbuch neohrozil. Tady došlo k selhání, protože nikdo nepředpokládal že by k útoku byla použita tak velká nálož.

3. Bezpečnostní procedury – neméně důležitou složkou jsou bezpečnostní procedury. To kromě pohybu osob zahrnuje i takové věci, jako je dovoz surovin a odvoz odpadků. Příště totiž bomba může být tam.

Podobné útoky ve světě:
Hotel King David, Jeruzalém, Izrael
Americká ambasáda v Beirutu, Libanon
Oklahoma city, USA

Bohužel k takovému útoku může dojít i v ČR, veškeré použité suroviny jsou u nás běžně dostupné a jejich smíchání zvládne i podprůměrný student chemické průmyslovky. Nekolik set kilo výbušíny naložené spolu s ložisky a šrouby do dodávky a zaparkováné například na Václavském náměstí by udělalo pěkný nepořádek. A od toho nas bohužel dělí jen skupinka (a to nejen islámských) motivovaných fanatiků…


22.09.2008 NoWork

Update 29.09.2008:

Pro lepší představu okolí hotelu jsem vygoogloval několik map. Pozice hotelu Marriott, Islamabad – Google Earth Latitude: 33°43’56.46″N Longitude: 73° 5’14.72″E.

Vzdálenost bariéry od hotelu byla necelých 30 metrů. Česká ambasada je vzdálena od hotelu něco přes dva kilometry.

Pohled na příjezdovou cestu a parkoviště před hotelem. Brána před instalací bariér – pouze se závorou.
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
140x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017