Pacošův rohlík - zpět na článek

Počet komentářů: 168

  1. +1 za trefné popisy a výstižné shrnutí. Pracuji ve zdravotnictví, neberu to nijak úkorně a vím, že jsou dny, kdy je klid a dny, kdy se sere všechno. Pan ředitel plácl píčovinu, možná jí jinak myslel než řekl, omyje si hlavu od hoven a pojede se dál. Btw. Přirovnání s hitpointy se ujme.

  2. Strašně záleží na konkrétním oddělení kde sestry pracují. Někde to je náročné, jinde se ani neušpiní a mají leháro.

    V tom výčtu vyvolených povolání vám úplně vypadli hasiči. Tchán se nedávno na půl z legrace rozčiloval, že byla sněhová kalamita a tak se v práci ani nevyspal a neodpočinul si.

    Taky se divím proč státní aparát opomíjí bachaře. O těch se nikde moc nemluví.

    1. Eh, pravda je, že sféry působení jsou různorodé, já bych třeba u hasičů který jezděj k nehodám anebo na dětském ARO či vůbec na úrazovce pracovat nemohl.
      Nesnesl bych pohled na rozsekané děti, mám jako většina primátů zakódovanou ochranu mláďat.
      Oproti tomu – oddělení plastické chirurgie, to bych asi snesl hravě…

      1. Až do chvíle, kdy by na tu plastiku přivezli rozsekané dítě k nějakému rekonstrukčnímu výkonu…

        1. Tak. Potom podám výpověď a půjdu na gyndu.

            1. Gynekolog zavraždil prostitutku. Soudce se ho ptá, jestli to může nějak vysvětlit. Gynekolog povídá: „Víte, tehdy jsem měl velice těžký den. Ráno mi do ordinace přišlo patnáct pacientek, potom sem měl vizitu 20 pacientek a večer ještě 5 porodů a 2 potraty. A potom, když jsem šel večer přes park domů, tak mi ta žena řekla, že za stovku mi ji ukáže.“

      2. Jeden cas jsem pichal sestricku z plastiky na Berkove. Meli tam (mozna jeste maji) takove pekne nastenky vsude po chodbach. Asi se chlubi, co vsechno delali, ale neni vhodne se na to divat po jidle, rekl bych.

      3. Manzelka pracovala na detske chirurgicke JIP a dobry – relativne pestre spektrum prace, mensi mnozstvi deti na starost a tudiz vice casu na ne a mene papirovani. Umrtnost minimalni az nulova. Onkologie je vetsi napor na psychiku.

    2. Pokud se nemylim, tak hasici slouzej ctyriadvacitky a s moznosti spanku se tam oficialne pocita, s tim ze jakmile se neco deje, tak musej kmitat. L

      1. No. Když žena dělala na anestezii, tak to bylo tak, že sem jí v sobotu v 5 ráno dovezl do rachny a vyzvedával – teď nevím jestli v neděli večer, nebo až v pondělí ráno. Přičemž když byl klid, tak měli přes den plánovaný akce a večer mohla spát (ale na pokoji v rachně), ale když se to sešlo (změna tlaku, takže ženský začaly rodit najednou), tak sem vyzvedával trosku, která dva dny nespala. Jak pak fungovali ty doktoři, co tam byli ve stejným režimu, to je otázka, no. Proto když už se chce člověk rakvit, tak by to asi měl udělat ve všední den dopoledne, protože v neděli odpoledne to bude se ztrátou bonusu.
        K tomu existovala ještě pohotovost na telefonu, kdy celej víkoš musela být do 20ti minut po zavolání ve špitále střízlivá a připravená, kdyby jim někdo vypadl, protože jeli na absolutním početním minimu a když jeden účastník zájezdu vypadl, tak bylo provádění show značně omezeno.
        Ale to se asi taky podle oddělení, no. Správný ležák nespěchá, tam je to asi jedno.

        1. By ma zaujímalo, koľko za tú pohotovosť dostávala. Som si istý, že to bolo mizerné, pravdepodobne by som im za takých podmienok povedal „vyserte si oko“.
          Keď to tada porovnám so svojou pohotovosťou v hnusnej americko židovskej kapitalistickej IT korporácii, kde za pohotovosť platia 20 % (!) hodinovky a na hlásenie o poruche treba max. do hodiny začať robiť (samozrejme na diaľku z firemného notebooku od hocikiaľ)…

          1. Za tu pohotovost na telefonu nebrala nic, co já vím. Za to, že chrápala v práci to se taky „nějak šulilo“, ale už nevím jak. Akorát že dycky prskala, že se na to může vyprdnout, že je normálně v práci, ale dostane míň jako že za „pohotovost na pracovišti“. Ale detaily si už nepamatuju.
            Jediný, co mi utkvělo v paměti je to, že vláda tehdá mohutně medializovala „přidání zdravotníkům“, což se realizovalo tak, že ředitelům nařídili zvýšit mzdy, ale nedali jim na to prachy, protože prachy přece nedává vláda, ale VZP. Takže musela podepsat platovej výměr, kterej byl o 10 procent vyšší, ale protože měli osobko zhruba 20 procent, tak jim těch 10 procent vzali z toho osobka a brali na korunu přesně jako předtím, no. Ale to už žádnýho novináře nezajímalo.

  3. V článku je víceméně dávána na roveň práce sanitáře a sestry. Realita je naprosto jiná, zejména z pohledu odpovědnosti. Sanitář např. nepodává léky, kterými může v případě chyby pacienta zabít. A to nemluvím o pumpařích a programátorech, jejichž odpovědnost za zdraví ostatních je nulová.
    Dále si myslím, že problém není, že někdo řekl, že to sestry dělají, ale přímo ten fakt, že to dělají, resp. že jim to za to stojí, což souvisí se zoufalým ohodnocením.
    Jo a Lipánek a Pribináček jsou dva různé produkty, ne krajová jazyková odlišnost.

    1. podle mne je prace zdravotni sestry zvlast na exponovanych pracovistich (JIP, lezaci, ldn) tezce spolecnosti nedocenena (zdaleka nejen financne). Kazdy si to uvedomi az kdyz sam jeji pomoc treba po operaci potrebuje ale jakmile pookreje okamzite na to zapomina. Jednak prace ve smennem provozu (rozhozeny biorytmus), vynaseni hoven, chcanek, prebalovani, atd …

      1. Mozna to bude tim, ze zdravotni sestra nema co prebalovat, vynaset hovna a chcanky atd. Ale klidne je ocen, MAS tu moznost. Zaplat jim vic :o)

      2. Však máme státní zdravotnictví a podle Ústavy má každý nárok na bezplatnou zdravotní péči.

        Tak je holt potřeba někdo, kdo tu péči bude „bezplatně“ dělat.
        (Respektive stát jim pak za to něco dá, poté co vybere, zaplatí režii, část peněz se vyplýtvá, část někam odkloní a možná pak něco i zůstane.)

    2. Smyslem článku nebylo analyzovat dělbu práce mezi zdravotním personálem, řeší pouze dělbu potravin.
      Ale myslím si, že sestry by si braly erární rohlíky, i kdyby vydělávaly pětkrát tolik. Problém nestojí tak, že by neměly na rohlík, ale že ten rohlík tam je, dobře a snadno dostupný, zatímco pro jiné potraviny je nutné někam dojít. Kromě toho nám chodily docela dobré rohlíky, ne ty gumové pyje z Penamu, co mají v krámě.

      1. Tohle je vseobecne rozsireny zvyk, ze erarni veci se proste berou, i kdyby nekdo bral mesicne meloun ve mzde. Jeden pracovnik u meho otce, ktery ma suverenne nejvyssi plat ze vsech ostatnich, mel ve zvyku si stacet do prazdnych PETek vodu z Culliganu na chodbe a vozit to domu. Dokonce i kdyz mu otec nabidl, ze mu tech par korun k denni mzde prida, ho dostatecne nemotivovalo k tomu, aby s touto cinnosti prestal. A ze o vikendu neleni a frci do hokny rezat neEURove palety, aby s temi hrebiky, igelitem a dalsim bordelem nasledne zamrdal svuj domaci kotel, to uz vubec neresim.

        1. A jenom nabídl, nebo i fakt přidal? :D

        2. Tak rozebirani prebytku co by se jinak musely vyhodit je celkem uznavanej neoficialni benefit vsude kde se s necim podobnym dela. Jednou je to odepsany, tak co. Navic to vyjde i levnejs nez ukladani a odvoz odpadu.
          Nicmeno to, ze si sestry vezmou nevydany jidlo nebo nerozbaleny jogurty se opravdu neda nazvat dojidanim po pacientech.

      2. Zdrojem informaci, ktery tady nemohu verejne obnazit bych spise vyjadril skutecnost, ze primarnim bodem zajmu pro 99.00 procent ceskych sester ve zdravotnickem sektoru je vedet, ktery MuDr je jeste single, a ktery jiny by jeste sel utahnou na tzv „varenou nudli“

      3. … o výplatě to fakt není, máme jednoho oberartzta s pětimístným platem (za měsíc a v Jevrech), který pravidelně chodí večer ve službě luxovat nepoužité tácy s jídlem – prostě je zvyklej a je už línej to řešit jinak (to překvapení, když večer přijde na oddělení, ptá se na pacienty a pak mi dojde, že nejde na vizitu, ale jde mu o to, který pacoch tam už buď není nebo toho přes tubus a ventilátor moc nenamluví).

  4. Super článek!

  5. To s těma buřtama se prý stalo asi v každém městě.
    Brněnská verze téhož je, že nějaký zaměstnanec někdejších komárovských jatek kradl produkty a cpal si je pod kabát. Když pak odjížděl na fichtlovi, tak se vysekal na ulici a kolem něj se na vozovce rozpleskly játra, jiné vnitřnosti a kusy masa.

    1. Ja jsem na vlastni oci videl, kdyz se kluk na fichtlovi, ritici se okolo Ustredniho hrbitova dolu po Jihlavske, potkal se salinou jedouci po Videnske od centra. Tehdy helma nebyla povinna a tak se mu mozek rozstrikl po asfaltu docela daleko. Hasici to tam pak zasypavali piskem a pak teprve brali na lopatu. Priznam se, ze nejsem cita, ale tuhle praci bych delat nechtel.

      1. Tak no, to nie je uplne maly kopec, ze jo :D

        Pred dvoma tyzdnami som podobneho debila skoro rozstrelil ja v postaveni spominanej saliny. Akurat moj debil bol na hustekrutom elektrokole Specialized za cca 5k EUR. Sice tiez bez prilby, ale aspon to zobral bez hanby na cervenu. Ten tmavomodry Srab zjavne splyva s asfaltom alebo co.

      2. Salina cislo 5?

  6. Pacient není břemeno, takže sestry mívají problémy se zády.

    Nemocniční jídelna je tak hrozná, že mě žena úkoluje, abych kupoval jídlo pro dětské pacienty. Kolik ta soukromá firma provozující jídelnu dává na úplatcích nevím, ale málo to asi nebude. Vedení nemocnice je politické, takže by ty úplatky šly rovnou na ministerstvo.

  7. Dfens ma podobne zkusenosti, jako ja.

    Precetl jsem i ten stary clanek Lezak RPG a je to tak.
    Ustav, kde jsem pachal civilku ja tedy nebyl takovy vyhlazovaci tabor, jak pise on, ale zazil jsem vse co popisuje, neb na kreteny narazite vsude.
    Fungoval sem v roli jakesi kombinace zrizence, pokojske, osetrovatelky a sestry zaroven.

    Jen tam nezminil zlomeninu krcku, coz byla nezvykle casta pricina zlezakovani seniora a nasledne dekubity a game over.

    1. Ano, konzervativní léčba zlomeniny krčku je v podání českého zdravotnictví skutečně extrémně konzervativní.

      1. Od doby co se zvedly platby za náhrady, se o dost častěji operuje, výjimkou nejsou ani 90+ – v DE se operuje každý, ale je to stejně o hovnu – hop nebo trop, bez operace je to jisté, s operací…no objektivně se umírá méně, ale pořád nějakých fifty/fifty na rozumný výsledek…

        1. No co já byl byl na civilce těch cca 17 let dozadu, tak tohle myslím běžně řešili operativně. Netuším, zda se to dřív řešilo i jinak a lze to nějak zafixovat bez operace.

          Jenže ty starší lidi drží na nohu to, že se ještě drží na nohou. Jakmile v důsledku pádu a zlomeniny krčku skončili po operaci na posteli, tak už to málokdo rozchodil. Následuje rychlé ochabnutí svalstva a bez rekonvalescence jsou z těch lidí doživotní ležáci, protože po pár týdnech bez pohybu už se sami nepostaví.
          Pokud jim pak pojišťovna, nebo rodina nezaplatila tu přefukovací matraci, což je otázka desítek tisíc, tak následují dekubity a jde to s nima rychle z kopce.

          U nás to nebylo tak hrozné, protože tam péče docela byla, takže se někdy dařilo zhojit i dekubity v posledním stadiu, kdy bylo vidět skrz několik centimetrů velké hluboké díry kosti, ale v dezolátním stavu se vraceli lidi především z nemocnice, pokud tam byli odesláni. Stačilo pár týdnu ve špitále a vraceli se opravdu zubožení.
          Stejně pokud někdo přišel z LDN.

      2. Ještě bych dodal, že to vidím stejně jako zajímavou životní školu.
        Proti zbraním a armádě nic nemám, ale vojna mě čekala chvíli předtím, než to zrušili a v té době už to byl totální zmar. Asi rok předtím se vrátil z vojny brácha a když jsem viděl co tam s ním udělali a co vyprávěl, tak jsem nechtěl tak brutálně promarnit rok života.

        Civilka mě rozhodně hodně dala. Beru to tak dnes a cítil sem to tak už tenkrát. Viděl jsem aspekty života, která dnes už lidi běžně nevidí.
        Zajímavé taky bylo, že v tom prostředí se tak nějak ostřeji a jasněji dalo rozeznat zmrdy od slušných a pracovitý lidi.
        Dokonce se nám onehdy s kolegou podařilo jednu zmrdskou ošetřovatelku nechat vyhodit, když jsme dali věci do pohybu. Že je to svině a ještě k tomu líná věděli všichni, ale taky se jí stálý personál asi bál, nechtěli jít proti kolegyni, měla blízko do důchodu atd. Nám to bylo jako civilkářům jedno, tak jsme šli proti ní.

  8. D-Fensi, docetl jsem to az po Tatnanku, dal ne. Jinak zkuste Mars tycinku v trojobalu. Je to fakt maso. Absolutni alimentarni orgasmus. Doporucuji. Osobne to aplikuji vzdy , kdyz moji zakonnou boli hlava a neni po ruce dostatek produkce budejovickeho pivovaru, abych si ulevil jinak.

    1. No, jestli si ulevujete pomocí Budvaru, tak máte moje sympatie. Máte domácí ČOV? Vaše bakterie musí vrnět jak kocour.

  9. Asi jak kde. Jen bych podotknul, že situace se s postupem doby a fízltechnologiemi dost mění. Otázka zní ale jinak: šel bys dělat sestru, když můžeš zbouchat nevydanou stravu? To nebude benefit typu držtemědutam.

    A vyjádření „dojídají po pacientech“ je napřesdržku, nehodné kohokoliv, kdo je ve vyšším postavení než vedoucí posledních pěti schodů.

    1. Dneska jsem na obede potkal starsi zenskou, ktera dojizdi do Germanie take za praci, dela nejakou Fachkraft v montovne a pritom je to puvodne zdravotni sestra ze susickeho spitalu. V germanskem pohranici pry fleky pro sestry vyzobaly mladsi rocniky, takze v oboru se nechyta a ani ji to nevadi. Sice dela za dva tacky hrubyho, ale v teple, suchu a cistote, obed za dve ecka, piti zadara, nikdo na ni nerve a neumejva blitky na podlaze. Predtim delala expedientku v jedne sklarne a kdyby to tam nezavreli, je tam. Pry furt lepsi, nez spital.

      Takze ono je pak tezky resit, jestli nejaka sestra sezrala rohlik po pacosovi, kdyz ve finale po jejim odchodu na lepsi si lezak ani neumeje prdel a dochtori to delat nebudou.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017