Oteplování? Žádný CO2, to jen Zelenými zničené lesy a holá pole topí příkonem Temelínů - zpět na článek

Počet komentářů: 88

  1. Tak pro ČR je tento článek úplně mimo. Máme v současnosti nejvíc lesů za posledních asi 250 let. Zkuste si najít nějaké cca 100let staré fotky krajiny kde to znáte. Tam před cca 100 let holé stráně kde byl sem tam strom, dnes uvidíte souvislý porost stromů.

    Viz např. Česko je nejlesnatější od dob Marie Terezie, ukázaly statistiky:
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/historie-lesniho-a-vodniho-hospodarstvi.A121009_114533_domaci_hv

    …Rozloha lesů se za posledních 262 let více než zdvojnásobila….

    Takže řešit v ČR nějaký úbytek lesů je nesmysl.

    1. No zrovna na te Sumave to zase takovy narust tedy neni. Zajdi si na Prasilske jezero, koukni se smerem na Polednik, kde radil Kyril a Zeleni. Popovidej si tam s nejakym rangerem. Ja osobne ty chlapy docela obdivuju, ze dokazi mnluvit slusne.

    2. A tu pasaz o jednotnych lanoch repky a kukurice s jednotnym terminom zatvy, tu ste zamerne opomenul?
      Kedze s tymi poliamimsa asi vela urobit neda, k predpriemyselnemu polnohospodarstvu sa uz asi nevratime, tak tie stromy ostavaju ako jedina moznost.

    3. To jako fakt? Článek sám říká, že před MT byly lesy úplně vydrancované a MT vydala patenty, které nařídily lesy obnovit – a vy odkážete na totéž a „dokazujete“ tím, že článek nemá pravdu?

      Článek hovoří o úbytku zeleně posledních 100, 150 letech. Takže dávat statistiku s počátkem před 250 lety je úplně mimo, ba demagogická manipulace. To zaprvé.

      Zdruhé a to hlavně, odkazovaná statistika řeší jen a pouze „oficiální lesy“ – nikoli vykácené stromy v remízcích, větrolamech, okolo pomníčků a kapliček, na některých mezích atd., které vykáceli bolševici v rámci kolektivizace, „zefektivnění“ a meliolirzace zemědělství.

      A zatřetí odkazovaná statistika nehovoří o skutečném počtu stromů v lesích, ale o územích oředně prohlášených za „les“ – aniž by řešila snižování počtu stromů skrze to, co zlikviduje obrovská a neohrabaná mechanizace dnes používaní při těžbě, ekologické katastrofy vč. kůrovce masivně se šířícího se tak, jako už 250 let ne, atd.

      1. „Jenže za posledních 150 let jsme přišli o obrovské plochy lesů i zeleně na polích“
        2019-150 = 1869. OK, z roku 1869 moc fotek nebude, můžu si tedy dovolit rozšíření na řekněme druhou polovinu 19. století? Na fotkách nejen z Polabí, ale třeba i Krkonoš vás už na druhý pohled zarazí, jak jsou ty krajiny „holé“, bez izolovaných stromů a pásů křovisek, bez skutečných lesů mezi vesnicemi, bez „zarostlých“ vodotečí. Má to ale samozřejmě svou logiku, vždyť tehdy to byl každodenní zápas s přírodou, kdejaký kousek křoví sežraly kozy, kdejaký kmínek proletěl v zimě komínem, nově vznikající a rostoucí průmysl (třeba sklo a textil v Jizerských horách) sežral veškeré původní lesy (buk, dub, jedle) a začaly se sázet smrkové monokultury (relativně rychle rostoucí a snadno zpracovávatelné, čímž se mimo jiné založila podstata na kůrovcové kalamity), než vůbec přišla „záchrana“ v podobě železnice, která dovezla uhlí (čili ve většině českých zemí okolo 1870-1900, do té doby bylo základem palivového hospodářství dřevo).
        Jako je dobře proti ekodogmatům bojovat, ale ne pomocí jiných lží.

        1. Já chápu, že je rozdíl mezi „lesním pozemkem“ a „lesem“, ale tento graf potvrzuje to, co jsem si myslel, tedy že výměra lesních pozemků se nijak dramaticky nezměnila: http://www.uhul.cz/legislativa/84_96/84_96.php Pokud je mi známo, tak ke snížení rozlohy lesů nedošlo.

          Pokud jde o „vzrostlý les“ tak tam pochopilelně dochází k výkyvům, nicméně oteplnení posledních let podle např. tohoto zdroje http://www.silvarium.cz/lesnictvi/tezba-dreva-loni-vzrostla-o-desetinu-a-byla-rekordni-2 nebylo předcházeno nějakou mohutnou těžbou.

          Kde je úbytek zjevný, jsou různá šábí na mezích a okolo cest (remízky z velké části vzaly za své již před desítkami let).

        2. Přesně tak, doporučuju v tomto ohledu i jinak zajímavou knížku Letem českým světem 1899-1999 (https://www.databazeknih.cz/knihy/letem-ceskym-svetem-1898-1998-27921). Jde o porovnání fotografií stejných míst v roce 1899 a 1999. Je vidět, že dnes je krajina zalesněná/zarostlá stromy mnohem víc než před těmi 120 lety.

          1. Ano, před patnácti, možná ještě před deseti lety platilo, že lesů přibývá.
            Ale porovnejte si třeba na https://mapy.cz/letecka?x=17.4843044&y=49.8880303&z=14 jak vypadá les dnes a jak vypadal v roce 2003 (tlačítko „Změnit mapu“).

            1. Jako fakt hodláte „argumentovat“ JEDNÍM lesem, co ani nebyl les, ale k různým poškozením velmi náchylná monokulturní fabrika na dřevo?

              1. To byl jen PŘÍKLAD z místa, kde to znám. Kdo chce, ten si takových míst najde mnohem více. A někdo možná najde i opačný příklad.
                K tomu, jaký podíl z lesů je volně vzniklá směska a jaký podíl jsou fabriky na dřevo se snad vyjádří někdo v oboru znalý.

  2. Kdyz jsem byl mladej, blbnul jsem v Brontosauru. Tehdy se budovalo nejvetsi Novomlynske jezero a tak jsme tam pomahali vytahovat bledule. Nejakej specialni druh, hrozne vysoky, vozilo se to kamsi na Slovac, ze je tam podobne mikroklima. Tusim dnes uz tyhle bledule v Cesku nikde nerostou, na Slovaci jo.

    A uz tehdy mistni nadavali, ze to jezero bude akorat k vzteku. Nejsem vodohospodar, prd tomu rozumim, nevim.

    Nicmene, uz po par letech po napusteni se ukazalo, jaky vliv to ma na mistni mikroklima. Ve vesnicich v i pomerne dalekem okoli zasadne ubylo srazek. Zejmena vinari to zjistili velmi brzo. Moc to nechapu, kdyz je to vodni plocha, proc okolo min prsi, ale proste je tomu tak.

    1. Bledule letní.

      1. Je to mozny, byly to pres pul metru vysoky kytky.

    2. Zrovna reva neni moc narocna na mokro, ne?

  3. Dokud Němci nezruší rozhodnutí odstavit své moderní a bezpečné jaderné elektrárny, neuvěřím v lidmi způsobené globální oteplování.

  4. Procházel jsem se na vysočině lesy kde pršelo jehličí kdykoliv zavál mírný vítr, kolem rozsáhlých mýtin a hromad klád ošetřených nějakým svinstvem proti kůrovci. Proč usychají ve velkém i borovice, je pro mě záhadou. Tohle je naprostá apokalypsa.

    Je zcela jisté že dochází k brutální klimatické změně a že to bude velký průšvih. Je jedno jaká je jeho příčina. Podstatné je, co s tím budeme dělat abysme to vůbec přežili.
    Podle aktuálního scénáře bude do 20 let většina ČR neobyvatelná.

    1. „Tohle je naprostá apokalypsa“
      Tohle ale není žádná „přírodní“ katastrofa. To akorát někomu krachuje „fabrika“ na dřevo tvořená nepůvodními monokulturami.

      „Podle aktuálního scénáře bude do 20 let většina ČR neobyvatelná“
      Je potřeba strašit, protože tak se dají líp získat prachy na „boj proti“. Taky v tom jedete nebo jen děláte užitečného idiota?

    2. Neobyvatelnost většiny území ČR do 20 let by mě dosti překvapila, zejména v porovnání s tím, v jakých podmínkách jsou území obývána jinde.

    3. „Proč usychají ve velkém i borovice, je pro mě záhadou.“

      Pokud borovice rostly v místech, kde mívaly dost vláhy nebo kde bývala relativně vysoko spodní voda, tak takové borovice neměly důvod posílat kořeny někam do hloubky a případně je ani do hloubky poslat nemohly kvůli vysoké spodní vodě – uhnily by jim kořeny. Takež měly kořeny jen při povrchu a povrchová vrstva půdy nyní vyschnula. Oproti tomu vzrostlé borovice, které rostou v místech, kde vždy bývalo celkem sucho, nemají ani letos nejmenší problém.

    4. myslím , že podceňujete lidskou rasu a její schopnost přežít a taky přeceňujete faktor času. V roce 1995 jsme se na gymplu učili, že 2010 už nebude ropa, uhlí, voda, vzduch, OZON (pamatujete ozonovou hysterii?) a vlastně tu bude v polopoušti pobíhat posledních pár otrhaných suirvivorů a žrát jeden druhého v zoufalé snaze o přežití.

      A mi zatím na chalupě plevel zarostl úplně všechno, „ukradený“ les se zalesnil sám za nějakých 12 let, kůrovec pobil jinou část lesa, která se úspěšně teď zalesňuje taky sama a vrátily se mi tam žáby, mloci, sršně a jiný bordel, co tam léta nebyl.

      1. Pospec: pamatujeme si „hysterii“ kolem díry v ozonové vrstvě, která se začala velmi rychle ztenčovat, a pamatujeme si taky, že již před dvacetli lety přišel zákaz freonů, jejichž vliv měl způsobovat rozpad ozónu. Slábnutí ozonové vrstvy postupně ustalo.

        Samozřejmě člověk mohl vypouštět freony dál a čekat, co to udělá, kdyby se ozón celkově rozpadl a přestal filtrovat UV záření.

        1. A ta lednička je lepší než tehdy, ty spreje teda ne, ty stojí za hovno, to je ta schopnost přežít, že se to nakonec vyřešilo a ono se vyřeší i to ostatní. Jo takový komfort jako byl na západě před 50 lety, kdy si každý vozil řiť v autě co žralo 30 litrů a plýtvalo se úplně vším a na dopady na prostředí se z vesela sralo, ten už nebude nikdy, ale na Mad Maxe to taky nevidím. Prostě postupný mírný úpadek do šetřivého režimu, jaký byl řekněme v ČSSR v 80. letech, vratné flašky, šetření masem, jídlem, benzínem, plastem.

          1. Tak to šetření a škudlení mají některé národy v krvi už hodně staletí zpátky, a postavili na tom dnešní velikou prosperitu – Holandsko, severské země. „Protestnatská etika“.

            1. tak tak, jim to funguje. Ale nesmí si blbci otevřít hranice lidem, kteří tuto etiku nesdílejí.

              Podobně na tom jsou ti „lepší“ asiati, korea, japonsko, ti lidi jsou na papíře bohatí, ale žijí ve skutečnosti strašně skromně, protože to mají ve filosofii, v nátuře.

              To my tu na vychodze neznáme. U nás jak má bača prachy, musí to být vidět a musí se jich hodně projebat, především za pičoviny netrvalé hodnoty, kurvy, koks, černé BMW, obří vila s krokodýly a věžičkami. No a prachy = zdroje, z environmentálního hlediska :) Jakou uhlíkovou stopu asi nechal a ještě nechá Krejčíř?

              A my jim na tom západě ukážeme, jak se to robí „Slavic style“

  5. Za koule do průvanu bych pověsil idiota co vymyslel „zelené obnovitelné zdroje“ jako štěpka, řepka apod.

    Celé to pak začne dávat smysl když připustíme, že světové elity měly v plánu zredukovat obyvatelstvo evropy na 10%. To by pak skvěle fungovaly ty obnovitelné zdroje. Ani tu ropu bysme nepotřebovali. Hezky koňské povozy, vodní mlýny a hamry… pod středověkým islámem by se snadno dalo navrátit do středověku.

    1. Ne světové elity, to je přímo základní program Zelených. Jejich skutečným programem je redukce světové populace na 1/10, a makají na tom všemi prostředky. Hladomory, epidemie, energetické kolapsy, stěhování národů a vzniklý chaos – všechno je jim dobré. A vtipně to svádí na „globální klima“. :-P

      1. Upřímně, kdyby se poloopice v jistých částech planety nemnožily jako krysy a bylo na planetě nějakých 2,5 mld lidí jako v roce 1950, kdy populace evropy byla skoro stejná jako dnes, nebylo by to s těma zdrojema tak horké a nemuseli bysme se všichni bát, jestli naše děti nebo doknce už my nebudeme náhodou žít už brzo jako šílený max, teda ti z nás, co „TO“ na začátku přežijou.

        Takže z tohohle pohledu ten plán zelených taky chápu. Zredukovat to na 1 miliardu, proč ne. Když to budou ti druzí a ne já :)

      2. Tak at vyleti kominem sami. Sice jich neni moc, ale oddechnou si uplne vsichni i s planetou.

        1. no fajn, je bych klidně zplynoval, ale kdo další, furt zbývá o 6 miliard druhu homo víc, než by bylo potřeba/vhodno

  6. K tomu hezká povídka „Muž, který sázel stromy“ od Jean Giorno

    1. „Muž, který sáze stromy“ – moc pěkný film. Je tady: https://www.youtube.com/watch?v=W2oOaA2aqZQ

      K diskuzi o vlivu tepla z ploch zbavených zeleně můžu říci jediné: že město vedel Prahy, kde bydlím, velmi častou objednou srážky, které se při průchodu Prahou prostě rozestoupí a vznikne srážkový stín. A skladové areály kolem MOdletic a okolí prý způsobují to samé. A stačí srovnat prostředí, když se někde ve městě zruší zelená plocha a vyroste plechová hala s řetězcem, kolem asfaltové parkoviště a do toho stovky kilowat tepla z klimatizací a chlazení.

      1. Jo jo. To je normální jev, tak široký stoupák, který je po svém obvodu „chráněn“ turbulencemi, prostě na srážkovou oblačnost působí jako horký nůž na máslo.

  7. A jaká teda byla koncentrace CO2 v ovzduší před těmi 244 lety?

    1. Oni vám vypli internet? Jak sem tedy dokážete psát?

  8. D-Feens, co říkáš na svého volebního kandidáta? https://www.rouming.cz/trash/SPD_a_komousi_jedno_jest.jpg
    LOOOLLLL jako příznivec SPD jsem rád že se tam nedostal.

    1. Agent provokatér :-).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017