Osoby se mohou sdružit, aby se společně přičinily…

Featured Image

V tomto samozřejmě zcela nerealistickém článku seznámím čtenáře D-F nejprve s myšlenkou pana Milana Černocha. Nejedná se pouze o myšlenku, ale již o dokonaný skutek. Pak se pokusím zamyslet nad tím, jak napravit jeden nedostatek parlamentní demokracie.

Pan Milan Černoch je členem vedení Strany svobodných v Jihočeském kraji. Je to činorodý a inteligentní člověk, kromě toho také umí zpívat. Strana svobodných je nevelká politická strana. Narozdíl od vládních a parlamentních kleptostran nevykrádá státní, krajské, armádní ani jiné veřejné rozpočty, nedojí dopravní podniky ani teplárny, její členové nepobíhají po světě s krabicemi od vína nacpanýma penězi a pan Černoch evidentně ani nemá takové „ambice“. K přípravě kampaně pro blížící se krajské volby využil inovativní postup, kterým vyřešil dvě otázky najednou. Jakou kampaň a za co ji provést.

Osoby se mohou sdružit, aby se společně přičinily o dosažení sjednaného účelu, pronesl pan Černoch.

Lidem, kteří byli registrování jako příznivci nebo členové v „jeho“ kraji, napsal mail zhruba tohoto obsahu:

Jihočeské sdružení povede část kampaně samo vlastními prostředky nezávisle na kampani strany
Máte nyní vy možnost se podílet na volební kampani. Jak to dopadne, záleží také na vás.
Vy můžete poskytnout různé prostředky, které umožní vést kampaň, například peníze, reklamní plochy, vlastní síly
Pokud chcete ovlivnit, jak bude kampaň vypadat, dostavte se v tolik hodin tam a tam.
Do jisté míry můžete jednat i sami, pokud si například pověsíte na vlastní balkón banner, můžete volit jeho obsah.
Kromě vlastní kampaně, budete možnost podílet se i na volbě způsobu prezentace volebního programu.

Jinými slovy, vytvořil něco jako neformální volební sdružení uvnitř strany za nějakým společným zájmem. Vypadá to, že myšlenka zafungovala.

Ostatně, kdo by se chtěl připojit, podpořit kampaň jihočeských Svobodných je stále ještě možné, je to dokonce velmi potřeba. Jestli tedy nemáte zájem o to, aby i po Jihočeském kraji pobíhala podivná individua s krabicemi, která musejí „krmit tu bestii“. Já už jsem to udělal.

Osoby se mohou sdružit, aby se společně přičinily o dosažení sjednaného účelu.

Ptám se čistě hypoteticky, co by to udělalo, kdyby se postup pana Černocha vztáhl nikoli politik nebo manažer politické strany, ale volič na celostátní úrovni na všechny politické strany. Jak to myslím?

V České republice je asi tři miliony aktivních řidičů. Co by to udělalo, kdyby se půl milionu řidičů zeptal politiků napříč politickým spektrem, zda hodlají  utahovat šroub a vařit žábu stejně jako předminulá, minulá nebo současná vláda? Za nesprávnou odpověď se odečítá půl milionu hlasů.

V České republice je 311 tisíc držitelů zbrojního průkazu. To je asi 5% elektorátu. Vážně se najde politik, který jen tak odepíše své straně 5% voličů větou „všechny zbraně zakázat“?

Poměrně dost lidí kouří. I přes stamiliony vynaložené na různé obskurní kampaně je jejich počet dlouhodobě kolem čísla 2.300.000. V klidu si zapalte, máme demokracii a s tím se dá pracovat. Kdo že chce zakázat to kouření?

A tak dále.

Kdyby voliči byli schopni samostatně nebo s minimální dopomocí vytvořit voličská sdrružení sestavená kolem vhodné priority, mohli by přimáčknout ty krysy ke zdi. Politici totiž fungují v dost pohodlném, módu, který jim umožňuje se v jakémkoli okamžiku zprostit odpovědnosti, kromě velmi krátkého období jednou za čtyři roky. Jakmile tohle komické krátké období skončí, začnou se chovat, jako by jim takhle země patřila a zapomenou na všechno, co kde naslibovali, protože právem předpokládají, že veřejnost buď na to zapomene, nebo že to stejně nikdo nebere vážně, ale především že je příliš roztříštěná na to, aby vyvodila jakýkoli důsledek proti nim. A tato roztříštěná veřejnost je navíc vystavena dilematům, která nemají řešení, například „no tak zakážou kouřit, ale zase stabilizují veřejné finance“, a na tohle oni právě spoléhají. Úplně mě paralyzuje, že různí Nečasové, Schwarzenbergové, Kalouskové a další tahle pakáž má odvahu předstupovat před voliče opakovaně, protože jsou si jistí, že jim na ty jejich pytle nikdo nenalepí odpovídající záplaty.

Navíc by je něco takového uvrhlo do naprostého chaosu. Zatím spotřebovali veškerou svoji prolhanost na to, aby vyhověli nějakému virtuálnímu průměrnému voliči tak, jak jim ho vypodobnila jejich marketingová oddělení. Najednou by museli vlézt do zadnice něčemu, co reálně existuje a co je s veškerým cynismem pošle k vodě, aniž by to hledalo pardon, protože politiků je jak sraček a tak prostě začnem vydírat jinýho.
 
Ono je sice pravda, že reálně vládnou jiné struktury než ty, které si volíme, například mafie, úředníci a policie, lépe řečeno všechny tři tyhle složky propojené dohromady. Jenže všechny potřebují legitimizovat ty jejich svinstva a opatřovat je demokratickou fasádou, a tohle zajišťují právě politici. Potřebují politiky, aby mohli cpát tuto zemi do skartovačky. Asi by dobře nenesli, kdyby jim ty jejich osvědčené, ochočené a řádně zdiskreditované politiky s modrejma ptákama někdo začal vyměňovat za jiné dosud neochočené a nezdiskreditované, případně dokonce za neochočitelné.
 
Osoby se mohou sdružit, aby se společně přičinily o dosažení sjednaného účelu. Jen to nedělají. Ale lepší pozdě než nikdy.


26.08.2012 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
238x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017