Oskar Kilo Hotel Whiskey Whiskey, Václav Havel Ground. - zpět na článek

Počet komentářů: 312

  1. Před čtyřmi roky jsem měnil pracovní působiště. Jak se tak člověk rozkoukává, prohodí občas slovo s dosud neznámým kolegou. A při debatě s jedním šikovným odborníkem přes defektoskopii se téma stočilo na ono pražské letiště. Zdůraznil jsem ve větě velmi silně slovo „Ruzyně“, jak mám ve zvyku, a nenápadně čekal na reakci. „Tak tak, správně jsi to řekl, RUZYNĚ. A žádnej Havel…“, povídá starší pan kolega.
    Než odešel do důchodu, mnoho užitečného jsem se od něj dozvěděl, něco praktických zkušeností pochytil, ba i řadu věcí z technických hobby jsem spolu probrali.
    Zajímavé je, že obvykle ten, kdo nemá osobu VH v oblibě, mi něco přinese; naopak drtivá většina jeho zastánců je pro mne spíše škodlivá. Ti první jsou většinou lidé šikovní, rádi se o znalosti podělí, na nic si nehrají. U těch druhých je to obvykle přesně opačně – podrazák, bonzák, podlejzák, machýrek, hochštapler, sobě i jiným nebezpečný naivka, notorický lhář.
    Je to jen náhoda…?

    1. Předpokládám, že jste si u té debaty připadali jako odbojáři schvalující atentát na Heydricha…

      1. 4. odboj, jednou jim dajli medajli.
        Neschvaloval přejmenování letiště, prděl na lavičce VH a ohnul rožek knihy v kni-hovně VH.

      2. Bodejt, von ten Gottwaldov taky znel vic uderne, nez ten… jak je to… no… Zlin, zejo. A jak mohli v Brne prejmenovat Adolf Hitler Platz na jakesi Namesti miru, nebo ceho, to taky rozum nebere. A jeste tam postavit sochu ruskyho stopare.

        1. Zejo. A co teprv Karlovy Vary, Havlobrod nebo Benešov. Rhodesii uz nastesti prejmenovali, ale Evropa a Amerika na to jeste furt cekaj.

          1. Jen se v tom dela bordel. Kdyz v praci reknu, ze jedu nakupovat do Klattau, tak aspon kazdej vi, vo cem mluvim. Vsak von v tom zase brzo bude ordnunk i s tim Chaflem.

            1. Germáni měli vždycky nepřekonatelné problémy se slovanskými jmény. Mě vždycky vrtal hlavou ten podivný název „Chemnitz“ který zní jako něco z klingonštiny říznuté vogonštinou. Pak se člověk dozví, že je to slovanská Kamenice.
              Nebo Brno. Lze si představit jednodušší slovo? A ti pitomci to museli zprasit na Brünn.
              Taky nechápu proč se rovněž jednoduché slovo Praha przní na Prague. Ale za to si můžou tentokrát podlézaví pražáci lačnící po naditých kešeních turistů, zcela sami. Takže má praha oficiálně trojjazyčné logo Praha/Prag/Prague. Které jiné hlavní město se takhle patolízalsky podbízí?

              1. Privetivost je pro sebevědomé.
                Idioti v ní vidí patolízalství, to je jasné.

              2. No ja ti teda nevim, ale ve Vidni celkem v pohode najdes ceske menu v restauracich, najdes tam i nazev ‚Viden’… myslis, ze to je patlizalstvi?

                Ja mam typicky slovanske jmeno, Nemcum delalo trosku problem se ho naucit, protoze u nich proste neni, ale rikaji mi tak a je to. Obracene ale, ja jsem mel pres dva mesice problem se naucit vsechny ty Andrease, Joachimy, Juliany, Floriany a dalsi a dalsi.

          2. Moc štěstí to tedy těm černým hubám nepřineslo:
            https://www.youtube.com/watch?v=hHs3vD_Sn8M

            1. Ona ani ta Rhodesie, kdyz jsme u toho. Mistni cernosi byli predtim celkem slusne zorganizovani a meli docela naslapnuto k lokalni risi.

              1. Jenže my měli maximy a oni ne :-)

                  1. Dobrý :)

          3. Jo, ten Gottwaldov byl docela úderný, něco jako Stalingrad..

    2. Neni to nahoda. Je to pravidlo. Mam to ve svem okoli stejne.

      1. Sysop:
        Tady kde právě působím se VH+ vyskytují jen sporadicky i na pracoviších, kde se trvale sedí, včetně kanclů i s vyššími funkcemi. V komplexu admin-budov jich ale také moc není, rozhodně výrazně menšina. Možná v nadřazených složkách v Praze to bude jinak.
        Ale vzhledem k tomu, že se podnik váže k těžkým a složitým zařízením a dopravě, kde to stojí dost na znalostech, odhaduju i tam podíl nižší, než kolem marketingu, kšeftu a bohužel třeba také telekomunikací…

  2. Havla a jeho gloriolu nemusím, ale zase se z toho neposerte. V Ostravě (u Ostravy) Taky neříkáme Letiště Leoše Janáčka, byvší polní letiště Luftwaffe, nýbrž Mošnov (OSR; LKMT).

    1. Tak pokud těch letišť v tom městě neni víc, tak se většinou stejně používá geografický název. I Heathrow se občas říká London Airport. To samý pokud je název víceslovnej. Los Angeles International Airport taky nikdo neříká jinak než eLEjeX (LAX)

      1. S tím Heathrow to musí být pěkný zmatek, protože když jsem v Londýně kdekoliv řekl London Airport, tak všichni mysleli že myslím London City Airport.

    2. A Zdena Mašínovic by mohla via OSR klidně emigrovat, Leoš Janáček jí snad nevadí!?
      Popravdě tu obsesi kulisákem nechápu, no tak má letiště, a co?
      V Krakově ho má JP II., a ten se letectví věnoval usilovně taky pouze jako pasažér a narozdíl od pomrdného ještě oslintal stovky ranvejí.
      V Danzig je letiště pojmenováno po nějakém elektrikáři co se mu nechtělo robit a navíc udával SB.
      A v Doncaster dokonce po Robinu Hoodovi a ten se letectví nevěnoval skoro vůbec.

      1. Oni ani de Gaulle a JFK nebyli zrovna prukopnici letectví, ze. De Gaulle byl tankista a JFK velel delovymu clunu nebo necemu takovymu.

        1. Torpédovému.

        2. To třeba v Houston, TX mají letiště pojmenované po Bushovi starším a ten se letectví věnoval.
          Lítal (i padal) s Avengerem.

          1. Tj. Jestli se nepletu, tak i mladší Bush lítal u Národní gardy někdy v období Vietnamský války. Akorát že u něju to smrdělo ulejvkou aby sice nemusel do Namu, ale aby nedostal náleku odpírače.

            1. Taktak. Mít vysoce postaveného tatíka se vždycky hodilo.

      2. Tak trochu nechapu, proc by me mel zajimat nazor ausgerechnet Zdeny Masinove. Jeste bych pochopil kdyz se nekdo ohání nazorem jejich brachu, i kdyz ani ti taky zrovna neprosluli jako vyznamni myslitele, ale cim by mela bejt zajimava jejich segra mi teda unika.

  3. Napiš raději něco o autech.. ;-)

  4. Pane domácí, mne maminka učila, že do mrtvol se nekope.

    1. Bodejt, i ten Ada byl koneckoncu jen clovek.

      1. Tak ty dva srovnávat, je asi trochu zcestné……

        1. Ona ta hranice je někde vyznačená, nebo o tom správném pohledu rozhodujou nějací souzi?

        2. To rozhodně, 18 bombardoval zásadně nehumanitárně a měl lepší přednes a dokázal posluchače, potažmo diváky zaujmout.
          A nerrrrrrráááčkoval.
          A ten Hrádeček bych s Berghofem a Orlím hnízdem taky nesrovnával. ;-)

          1. Já vždycky myslel, že tyhle akce byly humanitárním očišťováním rasy? Za co jsme v Mnichově zvedali ty pracky?

          2. Dovoluji si připomenout, že bombardování Jugoslávie schválil jménem ČR tehdejší předseda vlády Zeman, ne Havel.

            1. Samozřejmě že to byl Havel. Zavolal do Washingtonu že jestli to okamžitě nevybombardujou, tak že už tam nikdy nepřijede pronést proslov. A to ještě prosazoval atomovky, ale Krvavá Madla mu to rozmluvila, protže ozářený orgány se nedaj prodat ani na psí žrádlo, natož na transplatace a že prej Rotšíld potřebuje třetí až devátý srdce a že si ho nemůžou rozházet. Tak to bylo. SDÍLEJTENEŠ TO SAMŽOU!!!!!!

          3. Ada nechlastal, tedy alespon na konci zivota. Jel sice na lepsim matrosi, ale byl to vzornej abstinent a vegetarian. Mozna by si zaslouzil nejakou lavicku, aby tam clovek s nekym usedl a mohl o nem diskutovat. Tak za ctvrt mega.

            1. Heleďte Sysope, udělejte si výlet, do Norimberku na stadion nebo na Kehlstein to máte kousek.
              Jistý genius loci ty místa mají dosud.

            2. Ada nebyl vegetarián. Jen skoro nejed maso.

        3. Ale maminka, alespon dle tveho vyroku, nedefinovala, do kterych mrtvol se kope a do kterych ne. Nebo jsi ten vyrok nerekl cely, tedy neco jako „nekope se do mrtvoly VH“? A co s tim zbytkem, do toho se kope?

          Srovnavat mohu koho chci s kym chci. Jina vec je, k jakemu vysledku tim srovnanim dospeji.

    2. RMick:
      Dá-li se tomu vůbec říci kopání, pak jde do nesoudných vyznavačů, nikoli do zesnulého…

  5. Tak ona to byla fraška od začátku. Tahle obsese pojmenovávat věci po zmrdech má, podle mého názoru, souvislost s určitou touhou nemalé většiny Čechů vytvářet kulty osobností. Tatíčkováním počínaje přes různě intenzivní kulty kolem socialistických prezidentů nejen českých až po havlismus. Přijde mi, že ty tatíčkovací a osobnostní kulty provozovali lidé spíše charakterově pokřivení, protože normální člověk nemá zapotřebí někoho nezdravě adorovat.

    1. Pojmenování cehokoliv po slavnych nebo vyzmammych osobnostech neni rozhodne ceska specialita a deje se to přinejmenším stovky let. Letiště je jeste prd, ti skutecni machri maji města, pohoří, ostrovy, státy, nebo dokonce kontinenty (co dokazala Európa kromě zoofilniho sexu? Nebo Amerigo Vespucci. Kdyby byl aspoň první. To ještě zlatej Havel).

      1. Skoda, ze kus naroda nedocenil Havlovu genialitu. Mohli jsme mit obrovsky srdce s jeho portretem na Letne, minimalne.

      2. Zeus jí jako bejk jenom odnesl, prcal ji v lidské podobě. Leda by to bylo jako v tom vtípku:
        Mojžíš byl syn egyptské princezny.
        Ale co to povídáš, přece ho našla v košíku v řece.
        To tvrdí ona!!!

        1. Cert vi, Zeus byl celkem fajnšmekr. Léda by mohla vypravet. Ta co ji prcal coby zlaty déšť taky.

          1. Zlatý déšť, to je celkem běžné v jistých kruzích… ;-)

            1. Ale otěhotnět z toho…

              1. Ked uz nefunguje poriadne prostata… A ked Zeus chce, aj motyka vystreli. A neposkvrnene pocatie mame hystericky dolozene, ci nie? :)

  6. V 89 mě bylo lehce na dvacet a Havel byl taková ikona té doby. Osobně k němu averzi necítím, k lidem kteří z něj dělají kult ano, už proto že se Havel nemůže bránit ani kdyby Halík tvrdil že převozem na lafetě byl kanonizován.

  7. Tak ono je potřeba si uvědomit, že pojmenovat něco po někom … no budiž, nějak se to jmenovat musí, byť samozřejmě neutrální názvy jsou vždy lepší. I když neutrální … třeba nám jednou budou chtít přejmenovat Zelenou:-))).
    Ale pokud se něco už mnoho desítek let nějak jmenuje, a to tak nějak k všeobecné spokojenosti, tak přejmenovávat to … to je vždy o hubu. Hlavně když si to vyřve relativně nepočetná skupina nablblých aktivistů.

    A hlavně že ti samí mají pak kecy o tom, že Zeman rozděluje společnost. Což sice rozděluje, ale kam se na tyhle kašpary hrabe.

    1. Já si nemyslí, že chtěli uctít Havla. Spíš chtěli nakrknout tu cca polovinu, která moc netruchlila. Možná jsem paranoidní, ale nějak jsem nepotkal nikoho, kdo by byl nespokojen s Ruzyní.

      1. To se asi nedá moc srovnavat. Taky jsem nikdy neslysel o nikom kdo by si stezoval na nazev Praha nebo treba Beroun. Pokud to neni nazev typu Hovnův dvůr, tak geograficky nazvy obvykle nikomu nevadej.
        A co se tyce Letiste V. H., je mi to uprimne fuk. Stejne jsme tomu vzdycky rikali Letiste nebo Prazsky letiště.

        1. U nás máme krásnou osadu „Tři facky“ :-)

          Jen drobná šarvátka v kulturní válce. Čekají nás důležitější a drsnější střety.

          1. A tady kousek je Onen svet a nebo Šukačka.

        2. Praha a Beroun jsou v pohodě, ale za některé názvy bych předky fakt praštil. Klasikou je samozřejmě Trutnov Turnov. A nebo Mirovice a Mirotice, které navíc spolu málem sousedí (ještě že ty sjezdy jsou aspoň za sebou) … to je prostě normální schválnost! Tam se mohl Fero realizovat … Havlov, Havlovice … to by bylo aspoň užitečný!

          1. Navrhujete premenovat Prahu na Havlov alebo Havlovice? Ako urcite by tento pocin rozsiril povedomie o neznamom dramatikovi aj v zahranici ale to by bola asi posledna pozitivna vec.

            1. Na co. Václavák i Havelák už v Praze máme dávno. Znáš to, Kdo je připraven, není překvapen.

              1. :-)

              2. Tak ono ve středověku bylo Havel relativně časté jméno, takže není divu, že tu má krom toho trhu i ulici a kostel:-).
                A pak teda ten plácek u Národního … ale to není zrovna nějaká výhra:-).

                1. Mimochodem, paradoxne Havel i Klaus maji stejne jmeno. Klaus je zkomolenina z Gallus, coz je latinska verze jmena Havel. Predpokladam, ze si to Narcis radsi nepřipouští.

                2. Ještě mame v Praze v Krči Chateau St. Havel. Akorat ze to teda neni zadnej zamek, ale bejvala vila nějakýho tovarnika nekdy okolo roku 1900 a proc se jmenuje jak se jmenuje a odkdy jsem zatim nezjistil. Je v ni hotel.

            2. Prahu si s ničím nikdo neplete, pokud vím, tak nejbližší je v Polsku … a pšonci to ze slušnosti aspoň píšou jinak:-).
              Ale na ty Havlovice bych jednu z těch vesnic klidně přejmenoval, kterou, to by si mohli vybrat:-).

  8. Havla nemusím, plyšák byla šaškárna od začátku řízená (asi) KGB nebo jakou rozvědkou, ale prostě je to 1. prezident po „revoluci“ a v očích velké části národa, která se o to moc nezajímá je vnímán pozitivně, protože to byl roztomilej ožralej mrňavej bohém co vedl spoustu rádoby moudrých řečí a to velké části populace prostě imponuje. Znám spoustu lidí, co mají jeho fotku vystavenou doma.

    Letišti se říká prostě letiště Praha nebo Ruzyň a mi se tam osobně nelíbilo nikdy, protože je to typická brána do východní evropy s typicky neochotným zamračeným personálem a ukrutně předraženými službami i ve srovnání se západní evropou. Prostě každý návrat z rozvinutého světa skrz tento portál byla pro mě vždy facka do ksichtu „vítej doma, čuráku, tady tě ojebem a ještě ti za to vynadáme“

    Takže jméno „velkého dramatika“ si to v podstatě zaslouží :)

    1. Pospec: Taky to (už) nijak zvlášť neprožívám, ostatně sám D-F píše, že různá místa mění v čase svá jména a tohle je jen další střípek do mozaiky. Ten největší voser, co s tím normální člověk má, je to vybíhání všech možných nových dokladů kvůli změně adresy.

      Když jsem dřív jezdíval na dovolené s cestovkami, delegát nám vždy kladl na srdce, ať se naučíme pár jednoduchých slovíček (pozdravy) v jazyce tamních domorodců a taky ať s nimi prohodíme pár vět (anglicky) o jejich kultuře/historii. No a tady to funguje stejně. Takže jsem si už tak nějak zvykl, že k formálním a zdvořilostním frázím „Praha je velmi krásné město“ a „české pivo je nejlepší na světě“ přibyla ještě ta „Václav Havel je velká postava vašich dějin“.

      1. Je fakt, že velkej čurák furt může být velká postava dějin, takže vlastně jo :o)

    2. Já jsem drobný škudlil, mají tam Billa obchod tam si koupím grilované kuře, rohlíky a pivo v plechu, vylezu na terasu a kochám se přílety a odlety jako DF.
      Jinak si tam nic nekupuju abych se nenasral, kufr nebalím.
      A v OSR jsem si kupil enem triko s Leošem J. za 99 Kč a ženě panáka na kuráž.

      1. tak já už tam dlouho nebyl, billu si nepamatuju, našinec stejně lítá vídeň nebo katowice, protože z mošnova lítá hovno

        teda já osobně mám letectví už za sebou, kdysi to bylo celkem často, teď jsem v železném ptáku neseděl dobře 7 let

        1. No ono uz aj tych ocelovych vtakov ubuda, pchaju do toho laminat, uz to nie je to co to byvalo.

      2. Já tam jako malej špunt jezdíval s dědečkem koukat na letadýlka. Zmrzka na terase byla za dvojku … myšleno DVĚ koruny:-) … a v restauraci měli tuzexové frankfurtské párky.
        Jo, to byly časy.
        Ale tenkrát to letiště vypadalo trochu jinak:-))).

        Jinak to za dobrého počasí bývala obecně dobrá kratochvíle pro maminky s dětma, tenkrát byl éroplán přece jen ještě exotika. Pamatuji, že kdysi to býval pro kamarádku z Dejvic se synem oblíbený dvojboj … na letiště na letadýlka nebo do Bubenče na vláčky:-).

        1. Pockej… tocena mala 70 haliru, velka 1,40 Kcs. Za dve koruny byla velka od Jugoslavce v Brne na Cejlu. A to byla jedina v Brne.

          1. Tohle byla točená a na letišti, takže skoro mezinárodní luxus, to si člověk ten šedesátník rád připlatil:-)))!!!
            Kolik stály ty párky už nevím, v restauraci platil dědeček … na terase teda taky, ale tam jsem si mohl hrdě jako zaplatit sám:-).

            Jinak malou točenou teda ani neznám, za sedmdesátník byl kopeček.

            1. Hans-Paul: možná to bylo krajové, hlasím také 70 haléřů malá a 1.40 velká, také točená, také Brno. Kopečková nebyla nikde poblíž, na tu se muselo do centra.

              1. No vida, u nás zase byla častější kopečková … ale je pravda, že zase nějak jooo zmapovanou jsem pražskou zmrzlinovou scénu neměl, většinou jsem chodil k nám do cukrárny, kde měli právě tu kopečkovou. Jinak točená byla taky, a to všude možně, ale fakt si nevybavuji nějakou malou za 0,70, jen tu za 1,40 … ale je pravda, že je taky možné, že mne dát si tak malou zmrzlinu prostě nikdy nenapadlo:-).
                Stejně tak si zaboha nevzpomenu, kolik stálo malé pivo … velké bylo jasné, 1,70 a pak ho zdražili na 2,50. Desítku. Ale malé … fakt si nepamatuju, že bych si v těch letech někdy dal malé pivo.

                1. Tehdy byl hack (tehdy se rikalo ‚vychytavka‘, ale dneska by to nebylo ‚v‘) dat si dve maly a ty pak proti sobe splacnout do jednoho kusu. Objem zmrzliny byl danej normou, takze jsi mel proste ‚velkou‘, ale ziskal jsi navic jeden kornoutek :-) Sezrat se to dalo dost rychle, nez to chcalo tou sparou ven.

                  Maly pivo jsme meli povoleny od trenera uz jako desetileti kluci (chodily s nama na pivo i gymnastky, ty ho mely povoleny taky), ale cenu uz nevim. Vim, ze velka ‚brca‘ (=zluta limonada) stala 70 haliru. Mala se tam netocila. Ale kolik jsme platili za pivo desinu, to bych kecal.

              2. Kopeckovou davali v okynku Spuťálu. Na koktejl se ale muselo dovnitr.

                1. Zajímavý, já si v 80. letech vůbec kopečkovou v Brně nepamatuju. Ten koktejl ve Spuťálu jo, to jsem ale ochutnal jen jednou. Něco podobnýho byla „Alma“ – ta růžová řídká zakysaná břečka ve velkým hranatým jakojogurtovým kelímku. Dokonce nás tím terorizovali jako dezertem na školních obědech. Zase to ale byla dobrá munice, kterou se dobře házelo a uměla se dost efektně rozstříknout někde v šatně nebo poblíž školy.

            2. „buzerantovo tajemstvi“ – rozumej ‚parek v rohliku‘ pamatuju za bura. Ale obcas to kurvy sidily a davaly jen pul nozicky. Ono i tak je to podfuk, protoze prej parek, ale pritom jen pulka, ergo jedna noha. To uz je jak s tim dronem. Picovina, ale lidi to tak rikaji.

    3. Hele, já nevim nakolik byl sedmnáctej listopad řízenej KGB nebo kýmkoliv jiným, ale jsem rád, že k tomu došlo. Ale pokud to bylo řízený tak jak se tvrdí, tak to vypovídá něo hodně nelichotivýho o český povaze. Že Češi nejsou ochotný ani bojovat za vlastní svobodu a že když už jim ji někdo nacpe až pod nos, tak ještě frflaj.

      1. tak češi jsou češi, byli takoví vždycky, „můžeš podlézt ale pak se musíš zase narovnat“, Svěrák to do toho filmu dal už před 40 lety :) Rozhodně souhlas, byl to Gorba s Bushem, kdo to domluvili, ale my na tom profitovali a i když je teď hodně věcí na kokot, rozhodně je dobře, že jsme v tom bordelu nezůstali jako Kuba nebo Bělorusko

        v bulharsky jsem nebyl, ale zamračená nepříjemná neochotná obsluha je všude dědictvím komančů, nicméně snad to ani nesouvisí s komunismem jako takovým, ale okupací rusáky, protože v rusku je úsměv málem ilegální. Makal jsem kdysi na lince v packhousu s bandou rusek a tak nasrané, zlé a nepříjemné lidi jsem v životě předtím ani potom už nikdy neviděl, oni nemají pro úsměv snad v ksichtě ani mimické svaly.

        k nasrání byly moralistické kecy, otrženost od reality a fakt, že tu funkci de-facto vůbec nevykonával, furt byl někde zalezlej. To i pazgřivej v jakém je žalostném stavu je 100x aktivnější. Ale Vašek svou roli sehrál výborně, přikryl svým charismatem ten transformační bordel a on byl „ten hodnej“, kterého lidi žrali, zatímco Klause a Zemana mohli otevřeně nenávidět

        1. Klaus a Zeman byli to, čemu se říká kontroverzní postavy. Tj. měli lidi co je nenáviděli a lidi co je milovali a málokomu byli lhostejní. Rozhodně to neni tak, že je všichni nenáviděli.
          To, že je Ovar aktivnější než Havel neni pravda ani náhodou. Havel měl raka na plicích a dost dlouhou rekonvalescenci, ale zase nikdo nikde netvrdil že je zdravej jako řípa a kromě tý doby co byl ve špitále celkem jako president fungoval. Ne jako Ovar kterýho vytáhnou jednou za dva měsíce když se jim podaří dát ho dohromady natolik, aby těch pár hodin vydržel jakžtakž při vědomí. Jiná věc je, že by bylo skoro lepší kdyby oba zalezli do LDN po většinu svýho volebního období.

          1. no jde o tu poslední větu především :)

            jinak souhlas

        2. Klaus si tu nenávist zasloužil, dokonce na 200 %. Na sto, když řekl něco naprosto nepřijatelného a na druhou stovku když se ukázalo, že měl pravdu :D :D :D

          1. pssst, ale to se nesmí říkat, pro většinu národa je sám arciďábel

            1. Marně přemejšlim, kdy měl Klaus naposled pravdu v něčem převratnym.

              1. Lisabonská smlouva, například?

                1. Tam byl problem, ze sice neco rikal, ale stejne to podepsal.
                  Takze stejnej, jak ostatni, bohuzel :-(

                  1. Jo. Tehdy měl Klaus šanci se ukázat, ale místo toho se mu od té doby říkalo „ten, co nesouhlasí, ale podepisuje“. Takovej nesouhlas je úplně k hovnu.

                    1. Vzhledem k tomu, čím byla za včasný nepodpis diktátu potrestána Ukrajina jsem se tomu divit přestal. Tehdy mi teprve došlo, čím vším mu vyhrožovali, že nakonec podepsal.

                    2. Prosímvás, pane Ko-za, a co že to ta Ukrajina podepsala? Nebo nepodepsala? Nebo jak to teda bylo?

                    3. Janukovic za Ukrajinu nepodpisal taku zmluvu o buducej zmluve, ktora mala spristupnit UA pre EU firmy a na oplatku umoznit UA dodat na EU trh nejake limitovane mnozstvo tovaru. Akurat si obhajcovia tejto zmluvy neuvedomili, ze sa Rusko nebude necinne prizerat colnej unii UA a EU, ked samo Rusko ju nema. Podla mna sa Ukrajinci nadejali, ze skrz nich bude prudit tovar do Ruska bez ciel ktore Rusi uplatnuju. Ale takto to nemoze fungovat a ani nikde nefunguje a tak ked im to Rusi dali jasne najavo, tak si to Janukovic spocital a radsej nepodpisal a zostal pod ochranou Ruska.
                      Ale to je len taka moja uvaha, mozno to bolo uplne inak.

                    4. Říkalo se tomu „asociační dohoda“. Takový nóbl název pro vyhlášení protektorátu.

                    5. Nevedel som si narychlo spomenut dokonca som niekde cital aj celkom zaujimavy rozbor toho, co ta dohoda mala priniest, niekto to napisal v cestine.

                    6. Nejsem Google. Nebuď línej a najdi si to sám.

                  2. A to podpisoval tým ukradnutým perom?

                    1. A proc myslis ze maj na poště ty propisky na retizku? Co kdyby tam prisel Klaus poslat balík.

                2. Myslíš tu smlouvu která například umožňuje z EU vystoupit což předtím nešlo? Nebo která posiluje pravomoci přímo zvoleného parlamentu na úkor nepřímo volené Komise a rady?
                  Klasuv problém byl jako vždy v tom, že něco jiného říkal, něco jiného dělal a ještě k tomu v tom vyřčeném smíchal skutečné připomínky s klausistickejma kokotinama.

                  1. Europarlament byla stafáž předtím i potom. Zato se zrušilo právo veta. A právo vystoupit bylo stejně jen šidítko, však jsme to viděli u brexitu.
                    A je pravda, že Klaus měl často pravdu, ale ten tón :-)

                    1. Ani tak ne ten tón, ale to, co k tomu přimíchal. Těžko brát vážně proslov do kterýho zamíchá kádrování potravin na levicové a pravicové. Sice může bejt půlka proslovu nakrásně pravdivá, ale ta druhá půlka z toho udělá blábolení mašíbla.
                      Za problémy s Brexitem si můžou Britové sami. Že jim EU neodkejvala všechno co si usmysleli je jen logický. Dvojnásobně logický když si vezmeš, že Britský představy byly, že budou mít lepší podmínky než když byli členové. To ti nedá žádná organizace na světě.

                    2. Britové asi měli představu, že si ponechají ty dobré a rozumné věci a zbaví se těch špatných. Víceméně šlo o svobodný obchod versus svobodný pohyb obyvatel. Za mě dobrý. Obchod je výhodný pro obě strany a jestliže ten proud lidí je jen jednosměrný, nedivím se, že to chtěli minimálně nějak omezit/řešit/ hodit do toho videl. Švýcarsko dtto. A lidu se místo práva a svobody dostalo olova (obrazně řečeno).

                    3. Británie má pohyb lidí samozřejmě obousměrný. Co se týče migrace, tak Británie měla vyjímku z unijní migrační politiky a všechny migranti co tam jsou tam přišli se svolením britské vlády a EU s tím neměla nic společného. Británie naopak požadovala, aby ten proud lidí byl jednosměrný, tj. aby Britové mohli volně proudit do EU, ale aby občané EU měli omezení. Jinými slovy, chtěli volný osob zboží, služeb a kapitálu a odmítali volný pohyb osob. Krom toho měli představu že si ponechají vše co je pro ně výhodné a odmítnou všechno co je k čemukoliv zavazuje nebo je omezuje, včetně plateb do společné kasy. Krom toho měli představu o takových kvadraturách kruhu jako je volný pohyb zboží v kombinaci s tím, že si budou tvořit nezávislou celní politiku. Něco takovýho jim nikdo soudnej nikdy neodkejvá, leda by na něj mířily britský dělový čluny. A kde těm je konec.

                    4. EU je zkrátka nechutný kartel se spoustou keců s svobodě všeho možného, když budeš držet hubu a krok a cálovat.

                    5. za mě měl pravdu v tom, že zastával tradičně pravicové hodnoty, kapitalismus a volný trh

                      a to byl prosím od revoluce prostě jeden jediný člověk, který si za tím stál a snažil se to naroubovat, všichni ostatní kolem byly jen různé verze komoušů a socanů

                      bohužel podle mě mu na stará kolena jeblo a udělal coming out coby ruský agent, čímž mě totálně znechutil a začal jsem ho totálně nesnášet

                      nicméně předtím měl pravdu dost často

                    6. Ale houby agent, to ve svým věku nemá zapotřebí. Ona to bude kombinace reálpolitiky (Rusové mají také nějaké životní zájmy a někdy musíme ustoupit) a toho, že havlisté či kavárna to otočili tak nekriticky v duch „s EU na věčné časy a nikdy jinak“, že se musel vymezit už z podstaty.

                    7. No Klausa by som nikdy nepodozrieval z toho, ze je rusky agent.

                    8. A to já zase jo. Kdo se asi tak moh za socíku dostat do prognosťáku založenýho KGB. Zeman se tam dostal až po plyšáku, ale Klaus byl kádr.

                    9. No ja som to velmi nesledoval ale mam taky vodojem, ze Zeman prisiel do prognostaku este pred revoluciou. Pod starsim clankom tu bol odkaz na jeho clanok v novinach este za komancov a to vyslo este pred novembrom a z debaty mi vyplynulo, ze to pisal ako zamestnanec toho prognostaku. Ale mozem sa mylit samozrejme.
                      Ja mam skor pocit, ze pani co tam robili a potom sa im po revolucii zadarilo vobec neboli hlupaci a oni aj ti komunisti niekde potrebovali ludi co nieco vedeli a tato institucia mi taka prisla.

                    10. Zeman snad až v roce 1990. Co dělal před revolucí je trochu záhada, Zeman se o tom nikdy moc nešířil. Neví se ani kdy vstouzpil do KSČ a kdy a proč z ní odešel

                    11. On ty hodnoty bohužel zastával především hubou. Do pravicové politiky měly jeho činy vždycky daleko, i když je pravda, že furt patřil k těm pravicovějším u nás. Zhruba tak na úrovni amerických Demokratů než jim začalo definitivně jebat. Nebo britských Labouristů někdy za Blaira.

                    12. „zastával tradičně pravicové hodnoty, kapitalismus a volný trh“

                      V době, kdy byl premiérem a kdy nesl vládní odpovědnost zastával tradiční pravicové hodnoty, kapitalismus a volný trh pouze hubou, nikoliv skutky. Klaus například blokoval deregulaci nájmů, privatizaci bank (čímž de facto podporoval tzv. bankovní socialismus) anebo zavedení účinné regulace kapitálových trhů (čímž mj. spoustě lidí znechutil kapitalismus jako takový).

                    13. 1*

                  2. Skor mi vadi, ze umoznuje vacsinou pretlacit to na co bolo predtym treba konsenzus. A to je dost zavazna zmena pravidiel hry.

              2. shane: naposledy mal Klaus pravdu pár dní dozadu, keď povedal, že úrad ombudsmana je zbytočný a je treba ho zrušiť, v návaznosti na kauzu Válková. Samozrejme, nie som si úplne istý, či je toto prevratné, skor asi nie, ak ste mal na mysli niečo s globálnym dopadom.

                1. Klaus se poškleboval myšlence omudsmana od začátku.

                2. Úřad ombudsmana vymyslel přímo Havel, je to typická, od reality odtržená havlovina.
                  Na to, aby ten úřad k něčemu byl, by musel být vybaven pravomocemi, které ale ze samé podstaty mít nemůže – neboť nikdo na světě nemůže rozumět všemu.
                  Takže jenom zbytečná a zbytečně placená pičovina, co má lidem dát falešný pocit toho, že někde mají zastání.
                  Skuteční darebáci, co chtějí vědomě porušovat zákony, si z nějakého ombudsmana hlavu nedělají – vědí, že je nahovno a nic nezmůže.
                  Prostě havlovina, od začátku až do konce a stejná, jako ostatně všecko, co za tím potvorem zůstalo.
                  Jenom smrad, hořká pachuť na jazyku, peníze v prdeli a to je tak asi všecko.
                  Mmch, není nezajímavé se poptat zrovna na Slovensku, co si tam o bývalém prezidentovi ČSSR myslí.

                  1. 2servisdok. U nas silne rezonuje stale ta jeho amnestia, kedy sa do ulic dostala kopa zivlov z osad a potom mu nepravom ludia vytykaju krach zbrojarskeho priemyslu. To, ze to bol v podstate buduci restituent si neuvedomoval nikto ale tak nejako zapada do obrazu a mozno aj hovori o jeho osobnej motivacii preco sa v zmene rezimu angazoval.

                  2. A jaké byste mu chtěl, brouku, přiznat pravomoci?

                  3. Onehdá jsem použil rozbor Ombudsmana, že právo nahlížet do spisu není nikde definováno jako fyzické čumění do papíru, ale lze ho realizovat i posláním kopie datovkou. Tak jsem to připomněl i s citací magistrátu a odpověděli, že se mám domluvit telefonem s příslušným kriplem a přijít žmoulat čepici, až bude mít čas. A dle infZ mi následně potvrdili, že stanoviska Ombudsmana nejsou pro jejich činnost právně závazná. takže platíme špičkové právníky v nějakém úřadě a s jejich závěry si vytře prdel první kripl s razítkem, který si je přečte.

                    Navíc je to taková informace od mocných k lidu: Víme, že náš právní řád stojí za hovno, ale místo toho, abychom s tím něco dělali, uděláme nový úřad bez pravomocí.

            2. btw, rozdíl mezi Havlem a Klausem je v tom, že Havla lidi nesnášeli především za to co říkal, Klause především za to co dělal. Což je logický, Havel toho kromě kecání moc dělat nemoh, jako president na to neměl pravomoce.

              1. Myslím, že se mýlíte shane.
                Pravomoce měl, ale nevyužíval.
                Jmenovat bankovní radu není málo, vetovat Klausovi a Zemanovi ministry mohl stejně jako Zeman včil.
                Místo projevů o blbé náladě mohl jít do ostrých střetů v reál politice.

                1. Vetovat moh. Ale parláč to veto může přehlasovat, takže je to pravomoc dost naprd

                2. Dachsmeister: nemyslím, že je náhoda, že na prezidenta si soudruzi vybrali právě jeho. Někoho, ochotného jít do „ostrých střetů“ by tam dali proč? V první půlce devadesátek bylo potřeba, aby pánové měli „klid na práci“. A k tomu patří i sebestředný, průměrný dramatik, bažící po slávě a tomu, co se děje kolem něj rozumící jako koza petrželi. Stačilo mu si zanotovat s Clintonem a kafrat moralizující žvásty všude možně, takovej hradní šašek. Do střetů jít nemohl ani kdyby chtěl, co by asi tak komu vykládal?

                  1. Trefné fadtwi

                3. Vetovat ministry? Jak?

                  1. Jako Myloš, prostě nejmenovat…
                    Namátkou Baudyše, Kühnla, Lachnita, Březinu, Palase.

                    1. Nojo, to eště nikoho nenapadlo, že je možný si s Ústavou takhle vytírat prdel.

                    2. Oni by mu to Miloš s Vaškem rychle zatrhli. Na zmenu ustavy meli dohromady poslanců dost.

                    3. O5 se mýlíte, když tehdy ti dva malikáni chtěli vyjebat s poměrným systémem tak jim to zablokovala obskurní 4K v senátu.

                    4. Ja uz si to teda moc nepamatuju, ale ctyrkolka v parlaci nebyla dlouho a vznikla az pomerne pozde. Podle wiki existovala jen v letech 1998-2002. Takze asi zásadni vliv mit nemohla a těžko by prebila „spiknuti“ ODS a CSSD. Viz oposmlouva.

                    5. no jo už se mi to plete, takhle to prý bylo
                      https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/havel-vyhral-spor-o-volebni-zakon.A010123_224023_domaci_bac
                      Ale 4K na to tehdy udělala v senátních volbách 2000 terno, jako že oposmlouvisti ztratí ústavní většinu když je budou lidi volit a tak se i stalo. 17 z 27 byl dobrý výsledek.

              2. Tak pokud budeš dělat, že vůbec netušíš jaký je rozdíl mezi reálnou politickou mocí a tou zákonnou tak pak není divu, že máš takové závěry.
                Stačí se podívat, co dokázala jedna taková šmudla z kantýny. A ta měla tu zákonnou moc dokonce nulovou.
                Takže když se to hodí tak je VH velký moudrý státník, který nám vybojoval hentu svobodu a konkuruje snad i Chucku Norrisovi a když se to nehodí tak je to takový dědeček hříbeček, který vlastně vůbec, ale vůbec za nic nemohl a i kdyby tak na to neměl pravomoc.

                1. Jenze smudla z kantyny sukala s premiérem. Havel nemel vliv ani na Klause (ten ho ostatne nenávidí dodnes a nevynecha jedinou prilezitost si do nej kopnout), ani na Zemana. To dva si rozhodne nenechali do vladnuti od Havla kecat, resp. kecat bylo to jedine co ho nechali.

                  1. A VH “šukal” s prezidentem. Nevím, zda jsi ten point pochopil.
                    To co je podstatou je taky to kým se prezident obklopí a jaké vazby si vytvoří, a to právě i ty neoficiální. Lze to vidět u všech prezidentů, nejen českých. VH byl bohužel obklopen nikoliv se obklopil. Proč má na něj VK averzi? Protože ho považuje za užitečného idiota, který jak známo je horší než třídní nepřítel. Prostě to, co blábolil i prosazoval a tyhle naivní pravdoláskařské myšlenky v reálné tvrdé politice neobstojí a ve výsledku nadělají více škody než užitku.

      2. Ono to bolo na 99% tak, že niekde na prognostickom ústave si pár „múdrych hláv“ povedalo, že to odpískajú, lebo už to ekonomicky nie je udržateľné. Možno aj KGB vedelo o tom, že sa ide do toho, ale ak aj mali nejaký plán, ako ten prechod od komunizmu k trhu prebehne, tak ten neprežil stret s realitou hneď v prvý deň. O nejako riadení nemôže byť ani reč. Už druhý deň to bola totálna improvizácia a každý kto bol lepšie pripravený tak sa snažil čo-to urvať pre seba.

        1. Pathy: Ja si myslím, že impulz prišiel zo ZSSR, kde Gorbačov zahájil politiku nevmiešovania sa. Prečo, to je druhá otázka – krach ekonomiky, národnostné problémy, precenenie schopnosti socializmu sa modifikovať. V tu ráno to niektoré kádre v ČSSR pochopili, iné nie. Ono ani nebolo príliš ťažké pochopiť, že to ide do kytek a ZSSR nehne prstom – v tom čase už v Polsku mali dávno za sebou prvé skoro regulérne volby, NDR v rozpade, otvorenie hranic AUT/HUN…

          1. No neříkejte.

          2. Komanci v CSSR s vyjimkou Adamce naopak meli velky problem pochopit, ze to jde do prdele. A prave Gorba jim to celkem jasne naznacil, kdyz jejich vybor zebrajici o podporu k potlaceni revoluce poslal do prdele.

        2. Lépe připravený byl každý, kdo měl správné informace ve správný čas.
          A takových lidí nebylo mnoho, notabene to určitě nebyli skalní bolševici. Ti totiž jako první bezmocně rozhodili ruce, po Gorbačovově tvrdém „éto vaše dělo“. Ty správné informace a ve správný čas měli lidé od burešovy úrovně výše. A těch nebylo zase tak moc. Čistě gaunerské postupy byly úspěšné jenom v krátkodobém horizontu.
          Obyčejní lidi opravdu neměli žádné šance, jak by se mohli zkonfrontovat se západní realitou.
          Jisté je jedno: v roce 1989 nikdo z těch obyčejných lidí o dravý kapitalismus rozhodně nestál.
          Ještě totiž žilo hodně lidí, těšící se dobrému stavu mysli, kteří onen dravý kapitalismus zažili na vlastní kůži a varovali před ním.
          Holt, držku si musí rozbít každý sám a nejméně jednou, aby věděl, jaké to je.
          Směšné je to, že z Havlovy huby vyšlo „budou vás strašit nezaměstnaností..“, aby se to o málo později stalo v míře nevídané.
          Dělal si akorát z huby prdel, z lidí také a z politiky akorát filozofické kolbiště pro sebe.
          Zbytek těch rádobypolitiků, ala Čalfa-Pithart-Klaus když viděli, co si může dovolit prezident, tak už neváhali ani chvilku. Dopadlo to, jak to dopadlo.

          1. Ten poslední odstavec dokážete shrnout jednou větou?

          2. Ano. Neměl se stát prezidentem, nýbrž zůstat třetiřadým dramatikem. Disidentovat už nebylo proti komu.

            1. A zduvodneni? Jednou vetou? V cem by byl svet lepsi, kdyby prezidentem nebyl, a kdo by to mel byt misto nej?

              1. V podstatě kdokoli. Tenhle stát nikdy horšího prezidenta neměl.

                1. Jestli myslíte „tenhle stát“ jako ČR, tak jste mamlas, jestli do toho počítáte i Československo, tak pračurák.

          3. Pevne doufam, ze ten prosnuly Lahvuv novorocni projev 1. 1. ’90 se bude vyucovat ve skolach.

          4. Tak zrovna s tou nezaměstnaností jsme z transformace vyvázli dobře. Pomiňme regiony, jako ten Pospecův. Pamatuju časy, kdy to v Polsku či na Slovensku bývaly hodnoty kolem 20%. Pobaltí a Balkán málem vykrvácely odchodem mladých lidí na Západ.

            1. Vyvázli jsme jen díky Zemanovi, co do této vykradené země přitáhl aspoň ty montovny. Díky tomu jsme přežili krizi po roce 2008 a nemuseli jsme dělat exodus jako stavební dělnící jako Ukrajinci a spol.

              1. Zeman přišel do vlády bezmála 10 let poté, proboha.

                1. Fakt byl 2018 Zeman ve vládě? Jste si jist??

          5. To byste JH musel pominout i valašský a zlínský region a to už jsou tři, zaměstnaností ± stejně na objem lidí.

            Máte třeba představu, kolik lidí dohromady /namátkou v Piešťanech, Havířově, Třinci a dalších 6 provozech/ přišlo o práci nuceným zrušením k.p. Tesla Rožnov? Kolik bylo na Teslu navázaných dalších fabrik, co pro Rožnov vyráběli jednoúčelový, speciální technologie? To bychom měli zhruba ty Valachy.

            Nuceným pádem k.p. Svit padlo i dalších 16 poboček tohoto podniku po celém státě, včetně Slovenska – už jsem tady o tom psal, že bylo nutně třeba uvolnit trh pro laciný šunt z Asie a krásný šunt z Itálie. Přitom výroba a export do zemí bývalého SSSR mohl být zachován a také to bylo tak připraveno.

            Zfrustrovaný Devátý, vyhazovem ze Slušovic pro neschopnost a politické agitace na pracovišti, tak dlouho hučel do kamaráda z mokré čtvrti Havla, až ten v projevu zmínil ty temné slušovické žilky, prorůstající státem – a bylo vymalováno. Ještě furt žijí lidé, co by přímo potvrdili, že právě toto bylo to poslední hvízdnutí na začátku bezprecedentního honu. Máte ponětí, kolik lidí pro Slušovice a jejich provozy celkem pracovalo?

            Mohl bych tak pokračovat ještě dalších 15cm, ale nemá to smysl. Zabedněnce těžko přesvědčím, přímé účastníky přesvědčovat netřeba-zažili to a ten zbytek nestojí za řádek odstavce.

            1. To je těžké servisdoku, pokud věříte legendě o slušovickém zázraku a konkurenceschopné Tesle, tak prihoďte ještě tu o Havlově likvidaci slovenského zbrojního průmyslu.
              Slušovice si Čuba&spol. vytunelovali sami hned zkraje 90. let
              Konkurenceschopnost Tesly ve srovnání s šuntem z Asie ukázal trh.
              A útlum zbrojení zahájili už bolševici…

              1. Jo dyby zasranej Havel neprodal Teslu Američanům, taksme teďko mohli mít ty elektronický auta a místo Brna kosmodrom. Sdílejte než to smažou.

            2. Je možno připočíst i Vysočinu?

          6. Dravej kapitalismus? Jako že ve 20. a části 30. letech nevídaně rostla životní úroveň, docházelo k hromadné elektrifikaci, zavádění telefonů a další moderní techniky a líp se vedlo v podstatě všem? Zatímco po válce a hlavně nástupu komoušů leckde byly suchý hajzly a voda akorát na chodbě v pavlačácích eště v 60. letech?

            1. Opravdu se zvedla životní úroveň všem? Všude zavedli elektriku, telefony, položili koleje a vydláždili silnice žulou? Opravdu všude a všem? Proč teda ještě tři roky před válkou na perifériích Prahy svítili petrolejem a na ulicích plynem, co? Ty pavlačáky z 1.republiky byly postavený pro nejchudší vrstvu a byly tak i vybavený. Právě ten zasranej bolševik do většiny z nich natáhl aspoň jeden telefon domovnici a nechal spravit střechy.
              Byly určený na 25 let a že přežily do šedesátek, některý až do sedmdesátek, to je čí vina asi ??

    4. btw, letiště jsou drahý* všude a jestli si myslíš že Češi jsou zamračený a neochotný, tak to si ještě nebyl v Bulharsku. Docela by mě zajímalo, jestli je to slovanská specialita nebo jestli je to vliv 40 let komančismu.

      *I to slavný Duty Free je drahý jako prase. Prej dřív nebejvalo, jenže pak zjistili že tam lidi na poslední chvíli kupujou dárky a chlast na palubu, tak to napálili.

    5. Bohém a ožrala ne. To se vyrojilo až po jeho smrti. Za jeho života se mu vyčítalo ledasco, ale chlast ne. On totiž na rozdíl od Zemana chlastal v soukromí a nelez ožralej na veřejnost. Většinou se mu vyčítaly ty jeho moralistický kecy na adresu českého národa, ty sraly hodně lidí. No a samozřejmě všichni ti, co se jim stýskalo po socíku na něm nenechali nit suchou, ale ti by mu vyčítali i kdyby ve volném čase zachraňoval tonoucí.

      1. Taky se poškleboval chudákům v králíkárnách, a moralizoval a zároveň čiperně narestituoval obrovský majetek.

        1. Ja v tej kralikarni doteraz byvam a musim skonstatovat, ze v mnohom prekonava vela novych projektov, ktore nam tu stavaju. Ma to samozrejme svoje muchy, ale to sa da pochopit a bohuzial dnes vela veci nie je lepsich.

        2. Tak on se jim nepoškleboval, on jen přirovnal paneláky ke králíkárnám, což, ruku na srdce, neni zas tak od věci, zejména ty původní nerekonstruovaný. Akorát holt ne každej má na výběr.

        3. Viz co psali kolegove prede mnou, ale mam k tomu jeste jednu vec:
          Ono dost zalezi na uhlu pohledu. V nekterych zemich Evropy maji prumerne velikosti bytu cca 2x takovy, jako my tady v CR
          Kdyz se kouknes napriklad do Francie, tak tam maj cca 2x vetsi byty nezmy tady. Z toho hlediska jsou zde panelaky skutecne kralikarny.
          (Ostatne, ted jsem rekonstruoval byt 4+1, ktery mel nejakych cca 65 m2. Tak maly mistnosti jsem snad v zivote nevidel)
          I oproti prumeru EU jsme nekde cca o tretinu pozadu.
          Takze ono to oznaceni „kralikarny“ neni uplne od veci.

          1. Když si vzpomeneš jak vypadal třeba takovej Jižák v roce 1990… Ech, škoda mluvit. Možno se podívat na Panelstory.
            Jinak paneláky maj samozřejmě i na Západě, tam ale opravdu jde o bydlení pro nejchudší obvykle zřizované na náklady obce (Council Houses) a podle toho to tam vypadá.

          2. No to ja mam 3izbovy byt 74m2 s velkou lodziou a v 4m module, takze pomerne komfortne izby. To bolo postavene este v casoch ked to brali rozsafnejsie, hned ako zacali viacej setrit a pribudli moduly 3,6m a uzsie tak kvalita byvania sla dole, s tym suhlasim.

            1. Zažil jsem pár 4+1 a viděl několik 3+1 i menších.
              Rodný 4+1 byl atyp v hokejce obývák průchozí pak chodba kde jsme jezdili na kole a hráli fotbal a 3 pokoje (rohový s úhlem 135°) + šatna 10m2.
              Pak 4+1 s velkou kuchyní a centrální chodbou bez průchozích pokojů a zděnou koupelnou.
              A současný 4+1 s jedním minipokojem o šíři 2.2m.
              Každý měl něco do sebe.
              Viděl jsem i pár baráků 4+kk a za ty prachy nič moč.

            2. No, se 74m2 by ti trebas ty Francouzi rekli, ze to je takovej malej bytecek :-D Pro nas tady to je luxus :-))

                1. Njn, to je vsude..neco jak tady, v Praze se za milion prodal byt, do kteryho se lezlo nejakym otvorem asi metr na vysku, byl to nejakej predelanej ani ne sklep, ale neco jeste horsiho :-)
                  Btw byty ze sklepu se v Praze prodavaj bezne…

              1. Lojzo, dostuduj si jaká část obyvatel bydlí na západě ve svém (a kdo si to vůbec může dovolit) a kdo v nájmu (protože na vlastní nemá) a porovnej to s ČR. Ty luxuse.

                1. a tak to je jasny, to prece vi kazdej, vsechny byty na zapade skoupil Soros a ve Francii zvlast…

                  1. Ne, na Západě se jen od 50. let brutálně zdražilo bydlení a Centrální Banka mj. v Německu začala prosazovat ideoloogii nevlastnictví – tu samou, kterou se inspiruje ČNB („vlastnické bydlení je škodlivá anomálie, většina národa má bydlet v nájmech protože proto.“)

                2. Na tom slavnym západě jsou lidi zadlužený od kolíbky až po rakev.

      2. Coz o to, on ozralej na verejnost i lezl, ale to jeste byl ikona a tak se to moc nerozmazavalo. Zejmena media si nedovolila to nekde ventilovat.

        1. Možná tak ikona Prahy. Pravdu znala jen Olga a možná ji zná Dáša. První už nic neřekne a druhá z pochopitelných důvodů mlčí. Pravdu IMHO znají jen televizáci, nebo osobní fotograf. Nešikovný záběry jsou už dávno vystříhaný, ukrytý, nebo spíš zničený a dtto fotky. Ikona pragocentrismu a jakýsi pochybný odkaz nesmí být poskvrněny.
          Všecko ostatní, psané i řečené, jsou informace z druhé ruky a není jak je ověřit.
          Vyčítám mu mnohé, ale zrovna tohle si vůbec netroufám soudit, protože jsem s ním nepil. Stejně tak jsem mu nesvítil do pelechu, takže nesoudím, jak to měl s babama. Soudím jenom to, co jsem sám viděl a slyšel, hlavně ale důsledky a následky jeho konání/nekonání v prezidentské funkci.
          Je dobře si uvědomit, že spousta lidí v Praze dneska pohodlně žije už jenom z toho, že se s ním nějak znali.
          V Praze je velmi nebezpečné se téhle pomyslné ikony jakkoliv dotknout. Už 50km od Prahy je to úplně jinak a kdybyste se o Vánocích 1989 zeptali kdekoli v okresním městě, kdo je Havel a co umí, moc lidí by Vám neodpovědělo. Případně by odpověděli v intencích toho, co jim o Havlovi naservírovala televize a noviny, že si správně mají myslet.
          Když v roce 1988 kolovalo po podnicích autory nepodepsaných Několik vět, tak ještě nikdo z obyčejných lidí o existenci nějakého Havla, nebo rozsáhlého pražského disentu netušil nic. Věděli o něm něco málo jen bolševičtí funkcionáři, jimž byl pochopitelně třídním nepřítelem a bylo nutno je brát s velkou rezervou. S rezervou už ale nešlo brát, že vysloveně jezdil provokovat do pivovaru, na to symbolické přikulování Mercedesem. Později se po Praze a blízkém okolí proháněli i s Landovským v tak drahých tuzexových vozech, jaké si 99% populace nemohlo nikdy dovolit, i kdyby uměli žrát vzduch.
          Vzhledem k jeho tvorbě, mám-li možnost soudit její úroveň podle toho, co jsem viděl a četl, tak autorská práva na tři různý, nový vozy za necelých pět let /Lancia, Mercedes a Golf/ rozhodně vydat nemohla – a to ani na Západě, byť tam Havlovu „tvorbu“ mohli brát všelijak.
          Vychází mi z toho cosi nepěkného, ale protože to nemůžu nijak dokázat, tak se do žádných spekulací nechci pouštět.

          1. Tak takhle to v Praze je!

          2. Několik vět v roce 1988 zcela jistě nikde nekolovalo, neboť ta petice byla sepsána až o rok později.

            A takhle je to se vším:/

          3. Vy jste neposlouchal BBC, RFE ani VoA?

            1. Asi neměl na své Tesle správné vlny.
              My na to měli nějakou ruskou mašinu, na tu štvavou propagandu.

            2. Tak hlavně, že se točíme na jednom fleku. To bych potom ani nevěděl, kde to jsem…

          4. Lanciu Kappu dostal darem. Dobrá sranda byla, jak šel vyhnat z motoru první pavouky (bylo to 2,0 turbo – navím, jestli čtyřhrnek, nebo možná ten pětihrnek) a ochranka ho nemohla dohnat.

          5. V kontextu toho, co jsem napsal, je to spíš horší, že NV vzniklo až v roce 1989. Opravdu téměř nikdo z mých spolupracovníků nevěděl, kdo to Havel je a co dělá – maximálně jsme se ze Svobodky dověděli to, že ho zase za něco zavřeli.
            Ano, ty krátký vlny a skvělý sovětský přijímače s patero KV pásmy a jemným dolaďováním na KV soudruzi podcenili.
            Nejlíp to všecko chodilo na velkém, téměř kufříkovém přijímači Riga, ale dost slušně i na menším a laciném VEFu 206. Ten měl karusel taky s patero KV a výborně přizpůsobenou prutovku, se kterou šlo doslova čarovat s odrazy rušení v protifázi.
            Nic to nemění na tom, co jsem napsal. Celý ten slavný disent mi s odstupem času nevychází moc pěkně.

        2. https://youtu.be/aHmDt9JJgYY

          Jsem netušil, že VH nacvičoval i roli Švejka:)

          1. To znám, kdyby si do toho aspoň vzal košili a trochu si nacvičil, co bude poslušně hlásit…

  9. Ahoj, jedna technicka a mimo toto tema: V novinkach je odkaz na smazani 1984 z K(s)indlu. Nekomu asi uniklo, ze puvodni zprava je 11 let stara. Amazon to potom svedl na nejaky problem s autorskymi pravy a kniha je normalne bezne k mani: https://www.amazon.com/1984-George-Orwell-ebook/dp/B0811YH6RT/ref=sr_1_1?crid=3LI35W1V26AV7&keywords=1984+book&qid=1579509754&sprefix=1984%2Caps%2C246&sr=8-1

    Tato kauza byla zajimava spis tim, ze Amazon knihu bez jakychkoli cavyku smazal knihu z Kindlu vsem, co si ji koupili, a to bez nahrady ;)

    1. dolecm: zrovna jsem to chtěl napsat, docela mě to pobavilo. Jestli to na to „svedl“ nevím, podle mě není důvod, aby ten důvod byl jakkoliv jiný – kdyby se to netýkalo 1984, nikoho by nenapadlo za tím hledat něco jiného. Je naopak pravděpodobné, že podobných případů je mnohem víc, akorát se o nich nemluví a nejspíš ani nedošlo k vymazání knížek z kindlu, to je skutečně prasárna. Prodej nezákonných kopií je problém Amazonu, ne jeho zákazníků.

      1. Ten clanok som pochopil prave ako upozornenie na to, ze Amazon Vam moze zmazat aj to co uz tam mate, na samotnu schopnost to bez Vasho vedomia urobit. A spomina sa tam viacero pripadov, nie iba tato nelegalna kopia.

        1. Nejen Amazon. Každý, kdo vám provozuje jakýkoli „Cloud“ nebo do internetu „Content Management System“.

          Jediné bezpečné zařízení (vč. úložiště dat) je takové, které je offline a fyzicky u vás.

          1. Tak, ale verte mi, nie kazdy to dokaze pochopit.

        2. semancko: to nic nemění na tom, že titulek odkazu je hovadina a odkaz je 10 let starý.

          Netuším, v čem je nutné na něco takového upozorňovat a pokud ano, proč tak hloupě? Copak tady je nějaká zásadní část čtenářů s IQ do 90 a je nutné jim takovou samozřejmost cpát titulkem jak z Blesku?

          1. Priznam sa, ze som ani netusil, ze Kindle toto umoznuje, pre mna je to nova informacia. Ale mate pravdu, titulok ma bulvarne vyznenie.

            1. semancko: když tam jde něco nahrát, proč by to nešlo smazat…? Asi nerozumím, jak je možné tomu nerozumět:-)

              1. Takto, nerozumel som tomu, ze do mojej citacky moze niekto vstupovat a mazat mi z nej data bez mojho suhlasu. To som tym mal na mysli, ze je to technicky mozne je jasne kazdemu. Akurat som si myslel ze si clovek kupuje Kindle a nie ze si ho iba poziciava od Amazonu, ktory ma moznost a pravo mi don zasahovat. To je jadro problemu, moje zariadenie povazujem za vylucne vlastnictvo ani nikoho nic potom co v nom mam. Ale to by musel byt idealny svet.

                1. ABOLUTNĚ NIC co máte připojené na internet NENÍ VAŠE ale je to služebník toho, kdo tomu napsal software nebo kdo jej hacknul. Protože jen ti mají kontrolu – vy ne. Vy máte jen tolik „kontroly“, kolik vám software milostivě umožní (či spíše umožní si myslet).

                  Tohle je základní poučka, kterou je nutné chápat zejména v kontextu smartphonů a Internet of Things.

                  Chytré domácnosti takto běžně sabotují bývalí partneři nebo hackeři, kteří v zimě napálí klimatizaci a v létě topení; auta s internetem si zločinci odemykají a startují na dálku; nemluvě o hackování kamer a případné vydírání choulostivými obrázky, atd. atp.

                  Podívejte se na http://www.shodan.io – to je vyhledávač zařízení připojených na internet. Používají ho mj. hackeři jako první krok k nalezení zařízení, které by napadli. Co všechno tam je…

                  Druhá poučka pak zní: ŽÁDNÝ SOFTWAROVÝ VYPÍNAČ NENÍ SKUTEČNÝ. Vše je opět jen iluze, viz slavná kauza americké školy která přes falešně softwarově vypnutou webkameru šmírovala, co dělají její studenti doma.

                  Jediné, čemu se dá skutečně věřit, je fyzický hardwarový vypínač – a tím nemyslím „hardwarový softwarový“ (tzn. tlačítko které je ve skutečnosti pouze digitální vstup, se kterým si pak software stejně vytře zadek kdykoli chce), ale fyzický ve smyslu „rozpojí elektrický obvod a tím fyzicky znemožní funkci“.

                  Proč myslíte, že specializované zabezpečené počítače a smartphony mají „tvrdé“ hardwarové vypínače wifi, kamery a mikrofonu?

                  1. Jan Mrcasik: shodan je bomba – někdo znalejší by o tom mohl napsat článek. Zaznamenal jsem na nějaké konferenci týpka, který se live během té konference „naboural“ (čti: zadal přihlašovací jméno „admin“ a heslo „1234“) do řídícího centra jednoho fotovoltaického pole v ČR. Mohl to v tu chvíli klidně celé vypnout, rozhraní bylo vcelku „self-explanatory“. Prohlížení „bezpečnostní kamery“, kterou si nějaký týpek navěsil na barák a pak tam chodil v trenkách tuším hrabat trávu nebo co, protože zabezpečení nulu nula nic byla taky docela úsměvná chvilka.

                    Hromada lidí vůbec netuší, co je to ten virtuální svět vlastně zač. Tohle by se mělo společně s důvody, proč nemít facebook učit na základkách. Místo toho kdo nemá účet, na toho se soudružky dívají divně, protože „info o výletu jsou přece na nástěnce“ tak jak to může blbej rodič nevědět?

                  2. Suhlasim s Vami a sucasny stav povazujem za chory. Ale asi s tym nic nedokazeme urobit…

                    1. Dokážeme. Pořád máme volný trh a existují produkty postavené na obchodním modelu nešmírování: DuckDuckGo, ProtonMail, Mastodon.io a další podobné. Pokud je budete používat a tím podporovat, podpoříte poptávku a tedy existenci skutečně soukromí respektujících služeb.

                    2. Ked uz ste to nadhodili, ako je na tom DUckDuckGo s relevanciou najdenych odkazov? Uz sa to tu niekde davnejsie spominalo ale nemam ziadne blizsie informacie.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017