Ortelův Slavík - zpět na článek

komentářů 126

 1. Jojo, uklidnit lidi, to je to hlavni. Kdybychom je neuklidnili, jeste by mohli mit dojem, ze do ty demokracie muzou krafat.

  Diky za ten text, naucim se to zpameti a kdyby me jednou prepadlo ekoteroristicke komando, ze palim v kotli nepovolene prirodni drevo, uchlacholim je prednesem :D

  1. Bacha, at z toho neni Bursikuv pamatnik.

 2. zajímavé je, že si to vůbec ještě najde diváka. Šílený relikt socialismu, naštěstí už nepožadují festival politické písně, i když co není může být. A najednou všude Ortel sem, Ortel tam, vůbec jsem netušila, co nebo kdo to je, tomu se říká reklama! :-D

 3. Ortel je takovy sovetsky vyrobek. Kvalitni a funkcni vec, ktera ma dost brutalni design a zabalena v umastene gazete.

  Ja Ortel znam, volil jsem, proste proto, ze z oponentury se fakt nic poslouchat neda. I kdyz Ortel neni to, co bych si poustel denne, tak ale jsou to solidni texty a delano poctive. Presne to, co proste soucasna pokrytecka chlastarna… pardon… kavarna, nemuze stravit.

  A nejhorsi na tom je, ze nejde jen o kavarnu, ale ze tohle muze chtit nekdo resit i ve snemovne. To uz hovori uplne za vse.

 4. Co jsem tak zaregistroval, tak umělcům v publiku bylo vytýkáno, že Ortelovi tleskali, místo toho, aby asi začali pískat a bučet, nebo aspoň odešli ze sálu :)

  1. Zrejme pri vchodu do salu dostali instrukce, kterych nedbali. Priste bude sal prazdny a Slavik bude ze zaznamu. Karel bude vyhravat porad, Walda uz prdi do hliny i se svyma slavikama ze Spanelska, Miro uz to neda, Habera je radeji po komisich… Karel to bude dostavat porad, i kdyby in memoriam. A o tom zbytku dle doporuceni snemovny rozhodne Rada pro rozhlasove a televizni vysilani.

 5. Ortel… mno, ok. Mne by ale docela zajímalo jak vidí D-FENS současného Landu. Já byl na jeho Velekoncertě a už tam mi přišlo že s ním asi nebude uplně všechno v pořádku…

  1. Na velekoncertě jsem nebyl, ale myslím, že mu přeskočilo. Poslouchal jsem nedávno nějaký rozhovor s ním na DVTV jako zvukovou kulisu, když jsem dělal něco jiného a říkal jsem si, že nevím, co bere, ale chci to taky.

   1. po všech těch bouračkách a ranách do hlavy v ringu se divíš? Normální chlap s mozkem by už dávno padl

    1. On byl „zvláštní“, už když pobíhal s Matáskem po Bráníku a dělal ramena po hospodách.

    2. Jo, přesně tohle mne napadlo.

 6. Mne spis fascinuje, ze D-Fens ma cas sledovat takove sracky jako Slavik. V nekolika predchozich clancich se zminil, ze „den ma jen 24 hodin“, ale tohle sleduje podrobne, vcetne reakci ruznych radoby celebrit?

  Tak ci onak, myslim, ze zdejsi osazenstvo „pobavi“ tato reportaz o tematu ze 168 hodin:

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/215452801101206/obsah/439489-slavici-ortel

  1. Já se na to díval asi půl hodiny, zrovna když zjevně znejistělý Ortel se stejně zaskočenými členy kapely Ortel přebíral cenu. Byla to dobrá podívaná. Myslel jsem, že něco řekne nebo zazpívá, třeba Ksindl by byl dobrej, ale on se k tomu neměl.

 7. Mě spíš fascinuje, že tomu co předvádí Ortel někdo říká vůbec hudba. Nejde ani tak o mešitu, ale o ostatní „produkci“. Nemluvě o stupiditě těxtů, která se dá snad srovnat jenom s Chinaski.
  Byl jsem na koncertě a upřímně jsem se skoro dvě hodiny ( pán si dal přestávku, WTF ??? ) nudil. Jediné co způsobovalo legrační rozptýlení bylo pokyvování hlavou po jeho slovních projevech žáka zvláštní školy od přítomných lidi ( tak nějak si přestavuji katodu a jeho pochlebovače :-) a pak samozřejmě klasické objímání a pusinkování pánů z hladce vyholenou hlavou, ale to už je takový kolorit akcí kde se podobní lidé vyskytují. ( Jen nechápu proč když se jich člověk zeptá proč se cumlaj jak buzny, proč nedokážou rozumně odpovědět)
  Prostě takovej hudebník jakých jsou na Šlágr TV desítky, jen se mu podařilo napsat dostatečně jednoduše veršovaný text na správné téma. Ale i dle jeho slov se inspiroval Krylem, kterej teda aspoň varoval před reálným nebezpečím.

  1. S tím se nedá než souhlasit. Ortel mi vůbec nevadí, ale abych takovou hudební šmíru poslouchal, k tomu mám opravdu daleko. Hudebně je to jak kapela ze zábavy ve vidlákově, textově říkanky na úrovni základní školy. Jediné, co se jim nedá upřít, je určitá upřímnost a skutečnost, že si uzmuli téma, které rezonuje společností. Na rozdíl od plytkých představitelů „pop-music“ zpívající úplně o hovně , Ortel zpívá o hovnech, která nám padají na hlavu.

 8. Pokud mohu mluvit o Slavíku, je to těžkej provar a pozastavovat se na tím, asi nemá valné ceny. Tyto zábavné večery běží ve všech televizích světa a mají své diváky. To jistě, prodá se na tom dobře mnoho reklamy. Je to věc lidí to to dělají a publika, vč. TV diváctva, co se na to kouká. Je to jejich boj a jejich zábava

  Ortel:
  Nejsem ani náhodou příznivcem této kapely. Notabene, vůbec kapel tohoto typu. Je to prvoplánová záležitost, hustě černobílá. Domnívám se, že na takových titulech jako např. Mešita, si staví cíleně svoji popularitu. Jejich hudba je zoufale primitivní. S rockem, jako takovým, nemá společného zhola nic. S tragédií současného světa, ničeného ručníkářskými nájezdy, tuplem ne. Pokud jste opačného názoru, kamenujte mne. Vydejchám to.
  Taktéž nechápu, proč kapela, která tvrdě tepe zlořády lidstva, zařadí do svého repertoáru takovou nebetyčnou sračku, jakou je Princezna ze mlejna. Možno namítout, že to mysleli jako nadsázku, parodii a tak. Bohužel to tak nevyšlo a zde globálně odsuzovaní Chinaski jsou proti Ortelu se svou megahrůzou Tabáček pak kandidáty na cenu Grammy.
  Song „11. září“ (opět Ortel) je už bez komentáře. Pokud ano, tak to je ukázková přehlídka sraček a ztraceného času. Mohli by ještě, když už jsou v tom tvůrčím rozpuku, spáchat song o Apollu 11. O tom se také, v jejich kruzích spekuluje.

  Někdo tu psal (Sysop), že volil tuto kapelu a to z důvodů nouze a oponentury. Jsou chvíle, kdy je lépe raději nic, než toto. Že by to „bylo děláno poctivě“ a „solidní texty“ (sic!), o tom snad netřeba diskutovat. Nebo třeba, ale prosím bez mé maličkosti.
  To, že se už Slavíku zúčastnili, to dehonestuje jejich ideu více než tragicky. Punková grupa, která to myslí „kurva vážně“ se takovým mediálním spektáklům vyhýbá jak čert kříži. Zkusili to, jsou nyní vidět, jejich fans freneticky tleskají, intelektuálové na ně dle zásad Guth-Jarkovského způsobně plivou. Tedy mají co chtěli, ale zadali si. Bohužel…

  Rowexy píše, že „Takových jako oni jsou na TV Šlágr desítky“ Ano to jsou, svatá pravda a do kamene tesat. Ale i když se pan Peterka (majitel TS Šlágr) soudí s Jardou Konášem (Hudební masakry, Stream TV) pořád ještě mezi řádky uznává, že „Dělají muziku tak pro lidi“ Dobře, o TV Šlágr by se nechalo psát donekonečna, ale je vidět na Peterkovu obranu, že dobře ví, že je to bláto a na nic, notabene na nějaký supermany a Zoro Mstitele si alespoň ti muzikanti na Šlágru nehrajou.

  Gotta nekomentuji. Zajedno je na tom dost zdravotně v prdeli a není mu co závidět. Notabene nebudu probírat, proč a za co mu toho 40. Slavíka dali. Na rozdíl od Ortelu bezchybně intonuje, frázuje přesně na dobu a zřejmě umí. Jeho první album z roku 1964 (v angličtině) je velmi dobrá deska, která by jistě obstála na světovém trhu, pokud by to bylo v té době možné, pochopitelně. Co dělal později, mi už nerva netrhá. Když ale začínal, byl kurva dobrej. Ostatně jeho cesta od ponku v Kolbence na pódia v Las Vegas (tuším 1966) to je rána. Komu se to povedlo, i ze západních a slavných zpěváčků?
  Jeho fans nejsem, ale koukám na to tak nějak z jiné strany. Nemusíte se mnou souhlasit, pochopitelně.

  Závěrem:
  Články o kultuře, notebene o kumštu obzvláště na D-Fensovi čtu nejraději. Ostatně jsou tu málokdy. O to výživnější. Čtu je rád. Koukám na věc taky z jiného úhlu. Jsem hudební sběratel, diskofil a dělám to skoro padesát let. V důchodě i přivydělávám i prací v místní rozhlasové stanici, kde mimo jiné připravuji pořady o rocku a noční jazzové session. Nejsem staromilec, donedávna jsem se ještě trmácel s deskama po rockových klubech, takže atmosféru těchto a muziku tam provozovanou alespoň vzdáleně znám. Ale pokud se hudby týká, vidím věc jinak. A hudbu jako takovou vnímám taky zřejmě jinak.
  Ortel není spása a prozření. Je to jen to, v čem jede současný hudebně-mediální svět. Stejně primitivní a stejně černobílý. Pouze je to otočeno do negativu, nic víc.
  Svoje publikum mají, pravda. Ale jak říkám, já nemám rád dresy a týmové akce. Ani na jednu ani na druhou stranu. Kopu sám za sebe. Asi tak.

  1. Tak Ortel určitě není Pink s Floydem, natož aby frontmann byl Tom Wejce. Asi se shodnem oba na tom, že existují tisíce lepších věcí, které si pustit a že vinyl Ortelu si nekoupíme. (ne to není eufemismus a útok na staromilství, když to jde, opravdu kupuji hudbu na tomto nosiči) Snad i to rádio máme společné.
   Dívám se na to tak, že Ortel, ač nesahá Cockney Rejects, Perkele, nebo i Booze & Glory ani po kotníky(Ne, nikdy jsem nebyl a nejsem skin, ale Oi punk má něco do sebe), a ač je to takový agropopfolk, přesto vyprodává (nebo se tomu limitně blíží)sály okresních kulturáků, i sály krajských měst a to i docela často po sobě. V tomto bodě je tedy srovnání s Peterkovo panoptikem docela mimo. Srovnání s Chinaski možná obstojí. Já pro srovnávání zvolím jinou českou „hodnotnou“ stálici, která táhne už leta a je hudebně srovnatelná s Ortelem. Kapelu Alkehol. Je to tak strašně blbí, že když to na tajňačku v paté třídě ZŠ poslouchali spolužáci, tak už jako páťák jsem chápal, že i louže je hlubší). A mám dojem, že úspěch Ortelu stojí právě na tom, že je to po dlouhé době poprock kapela, která má alespoň nějaký obsah v textech. Jo, je blbej, ale zbytek české Poprock scény nemá žádnej. (Prosím nesrovnávat s rockovou, beatovou a underground scénou, ta totiž nefunguje masově – posluchači by u toho museli víc vnímat a přemýšlet)
   V každém případě, dokud výsledky stehlíka neurčují co já musím poslouchat, pak ať si tam střední proud navolí třeba babouky. Teď si jdu k práci pustit Bratry Karamozovi http://www.bratrikaramazovi.cz/HOME.html a být užitečný. Přeji hezký den.

  2. O tom, jak Ortel udelal par textu fakt diskutovat neni treba. Ve srovnani s kapelou, kde „zpevak“ jen cosi zvraci do mikrofonu, je tohle fakt slavik. Na te urovni, kterou doposud po vetsich hospodach delali, tak mne honem nenapada podobna soucasna kapela.

   Ale… z tohoto kalibru obecne jsem vyrostl pred par desitkami let, takze uznavam, ze nemam prehled. A ze si jednou za nejakou dobu pustim jednu pisnicku Ortelu, ze mne jejich znalce urcite nedela. Ja jsem odkojenej na Floydech, ZZ-Top, U2, AC/DC a dalsich, coz v Cesku proste nenachazim a poslouchat cinty o tom, jak by jeden brecel az by sukal (nebo mozna obracene) a ona porad nic… to fakt neee. To uz radeji Ortel.

   Kaja je uplne nekde jinde, to je zpevak. Ten zazpiva super, i kdyby to bylo v korejstine. A ze je neustale slavikem take svedci o kadrovych rezervach nasi spolecnosti.

   Ja si myslim, ze pres pulku lidi je volilo proste pro prdel. Nebo z trucu.

   1. Zkuste Seven z ČB, třeba Vás to zaujme – http://bandzone.cz/seven1

    1. Seven jsou dobří. Také The Deadwood z ČB. Divočinka v podobě Pirates of the Pubs je pro mě (Jiho)český zázrak. Ale to se bavíme o clubové scéně. Pořádné parametry v tomhle žánru tu má asi jenom Blue Effect a lidi kolem Pavlíčka. Dobré muziky je dost.

    1. Jsem nevěděl, že božský Kája taky rapuje.

  3. Tož, Princezna ze mlejna je celkem nasnadě jako propagace vhodné volby partnera. Soustřeďte se na refrén:
   „BÍLÝ je lilium, BÍLEJ krásnej sen, BÍLÝ je pravý hedvábí, jdu cestou necestou za svou BÍLOU nevěstou, JINÁ MĚ NA TOM SVĚTĚ NEVÁBÍ!“ A nejkrásnější na tom je, že si to tam nepřidali, ale převzali doslova text originálu. :) Je to prostě obyčejná garážová kapela s lehkým rasovým a nacionálním podtextem (to mají mazlíčci rádi), venkocem vzato proč ne. Do Slavíka se dostala jednoduše proto, že lidi jsou nasraní. Svět se kvůli tomu nezboří, koncentráky se kvůli tomu stavět nebudou, ale pár čulíků to nasere a třeba je z toho trefí šlak, takže bude na světě o pár volů míň.

   Gottovi toho Slavíka přeju už proto, že je to patrně naposled. Na druhou stranu mě sejří, že třeba Čeřovská nedostala nikdy ani jednoho. Bratislavská lyra to nevytrhne…

  4. Tak to je dost smutne, ze co delal nas bozskej Charlie pozdeji vam uz nerva netrha. Pac pak delal tohle: https://www.youtube.com/watch?v=5CBDmwnN5BU (von teda s bolsevikem kolaboroval uz davno predtim samozrejme, ale tim si to nebudeme kazit…)

   Ve vete „Jeho fans nejsem, ale koukám na to tak nějak z jiné strany.“ byste mel asi mit velke „S“ ve slove „strany“, nebot je tim patrne minen zkraceny nazev one organizace.

   1. Jenom jsem to prolétl a nevšiml si, že by tam Gott říkal něco závadného. Celé se to neslo v duchu, že bychom raději měli zpívat, než dělat politiku.

    1. Tak urcite. A nekdo tam na tom podiu taky sedet musel, zejo… Sandstorme, kamarade, dyk von je jenom takovej nosic vody. To si jako myslis, ze vono se to udela nejak samo, nebo co?

     1. Myslím, že zrovna Gott z toho vybruslil dobře, na rozdíl od toho kudrnatého mekty, co tam bublal něco že jeho umění pochází z lidu nebo tak nějak. Lidé si dnes serou do vlastní huby mnohem víc, a nikoli proto, že by je někdo nutil, ale aby dostali na konci roku bo-hnus.

      Za úvahu rovněž stojí, s jakými informacemi disponovali umělci, kteří podepsali Antichartu. Dnes lidé podepisují petice pro všechno a proti všemu a taky by se jim nelíbilo, kdyby za 50 let přišel nějaký Y-generation xindlík a začal je kvůli tomu tepat.

    2. Ja myslim, ze jim to podepsal nejpozdeji onehda, jak si ho vyhonil v ty tramvaji… http://www.humintel.com/gott.jpg
     Nedelejme si o soudruzich iluze, ze by ho v takove situaci pekne nezmackli, zejo…

     1. Ale nojo, Kaja byl pres sex vzdy tak nejak odvazanejsi. Holky, co se od nej nechaly fistit kdejakym velkym kramem, by mohly vypravet, jak se jim pak chodilo… porad lepsi, nez byt utazenej a nudnej.

 9. Ortel měl prostě kliku, že Stehlíci se posrali z toho, jak minule vyloučili řezníka. (to je ten co vypráví takové infantilně krvavé básničky a tak…). Řezník nelenil a pustil se přímo do sodovkářů, co Stehlíka provozují. A tak, aby zas nebyl průser, nemohli Ortel vyloučit. A je zase průser. Asi budou muset příště cinknout hlasování, aby zajistily, že uspěje kulturně hodnotná kapela Kabát, nebo tak něco. No a sluníčka tím povykem zajistila, že se o Ortelu píše už i na D-fens. Co víc si mohl agrobeaťák TO přát?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!