Optimalizace nákladů na telefonování, mobilní obzvlášť

Featured Image

Na každou svini se najde řezník – české přísloví

Vážení čtenáři,

nejeden z vás již určitě uvažoval nad výší cen telefonního spojení, jak pevného, tak i mobilního.

Existuje zde velký nepoměr mezi cenami za volání u operátorů v západní Evropě a USA a cenami, které si ustanovil náš triumvirát (Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone). Nicméně hned v úvodu bych rád uvedl, že jsem odpůrcem jakékoliv regulace ze strany dobrotivého Svazu Evropských Socialistických Republik, ovšem s jednou maličkou výjimkou, o které se zmíním dále. Operátoři maximalizují svůj zisk a po pravdě řečeno, jakékoliv jiné chování by bylo doslova kriminální – představenstva těchto společností jednají v nejlepším zájmu akcionářů. Bez dalšího otálení tedy přejděme k naší motivaci, a tou je: ušetřit.

Motivace

Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí – české přísloví

Jak snížit výdaje za telefon? Netelefonovat!
Tuto jistě triviální myšlenku si za chvíli poněkud rozšíříme, nicméně nyní se vraťme k několika tvrzením z úvodu.

Za prvé: ceny volání v západní EU. Je otázka, zdali je to výsledek rovnováhy nabídky vs. poptávky a konkurenčního prostředí a tím pádem i určitý ukazatel obchodní kultury západní společnosti, nebo zda-li jde o regulaci prosazenou Evropskou komisí; důsledek pro nás je s velkou pravděpodobností ten, že se operátorské “matky“ hojí na našich peněženkách.

Za druhé: otázka regulace cen – zde souhlasím s regulací jedné položky, a to jsou terminační poplatky.  Terminační poplatek je poplatek, jehož plátcem je operátor v jehož síti hovor započne a příjemcem je operátor, v jehož síti je hovor ukončen. Poplatek je účtován po minutě a jeho výši stanovuje ČTÚ. Tento poplatek je zpětně proúčtován zákazníkovi. Terminační poplatky jsou zlo, protože efektivně znemožňují vstup konkurence na trh. Pokud je provoz mezi operátorem A a B vyrovnaný, dostaneme se do situace, kdy nula od nuly pošla. Pokud je ovšem provoz asymetrický způsobem, kdy naprostá většina hovorů začíná v síti alternativního operátora, pak nám vysoký terminační poplatek způsobí, že cenová nabídka tohoto operátora bude podobná nabídce velkého tria a tím pádem nezajímavá. Výše terminačního poplatku se kvůli tlaku EK průběžně snižuje od 3,19 Kč bez DPH v roce 2004 na 1,08 Kč bez DPH od 1. 7. 2011.

Za třetí: operátoři působící v ČR. Naštěstí nejsou jen tři nebo čtyři; kromě Telefónicy, která obhospodařuje pevné linky a mobilní síť, čistě mobilního Vodafonu a U-fona a podivně hybridního T-Mobile, který nedávno získal síť ČRa, je zde mnoho virtuálních operátorů, kteří si pronajímají linky od Telefónicy a tím pádem pouze přeprodávají její velkoobchodní nabídku. Další skupinou jsou internetoví operátoři, kterým se nadále budu věnovat.

Položme si tedy znovu otázku: jak snížit výdaje za telefon? Netelefonovat prostřednictvím “klasických“ operátorů, ale prostřednictvím těch internetových.

Co je to takový internetový operátor? Jednoduše řečeno se jedná o operátora, který pro připojení svých koncových zákazníků používá datové přenosy po celé délce vedení a toto vedení mu ani nemusí patřit a je z větší či menší části tvořeno veřejnou sítí – internetem. Takový operátor může mít od státní regulační autority přiděleny číselné řady a jednotlivá čísla pak tedy může pronajímat svým zákazníkům, může se ovšem jednat i o síť zcela uzavřenou. Jako příklad uvedu asi nejznámějšího internetového operátora – Skype a nadále se s touto zhůvěřilostí nebudu zabývat. V hledáčku nechť zůstanou operátoři, kteří používají protokol SIP, který je standardem pro signalizaci a protokol RTP pro přenos multimédií.

Konkrétní požadavek je tedy následující: ušetřit na spojení z mobilního telefonu pomocí použití služeb internetového operátora, to vše bez nutnosti si pořizovat nový mobilní aparát, zřizovat si datový tarif, či obětovat mobilitu. V příští kapitole popíši, jak toho dosáhneme.

Implementace

Technický pokrok šetří váš rozkrok – Kotyz

Kouzelné slůvko, které splní naše výše uvedené přání je “GSM brána“, ještě lépe “GSM VoIP brána“. Je to prakticky úhelný kámen plánu na oškubání mobilního operátora. Jedná se o zařízení, spíše tedy o dvě zařízení v jednom, které umožňuje přijmout hovor na jednom svém vstupu/výstupu a přeposlat ho na druhý vstup/výstup a opačně. GSM brána má mobilní část, k ní příslušející slot pro SIM kartu a poté internetovou část, ke které zvenku přísluší ethernetový konektor. Obvykle má i nějaké webové rozhraní, které slouží pro konfiguraci.

Kromě GSM brány potřebujeme rozumně kvalitní konektivitu do internetu (zde nejde o rychlost linky, nýbrž o latenci a její rozptyl), dále mobilní tarif, který nám umožní telefonovat bez omezení na jedno či více čísel (na kterém bude sedět výše zmíněná brána) a nakonec účet u nějakého nám sympatického internetového operátora.

Do GSM brány vložíme SIM kartu našeho mobilního operátora; zde stačí úplně ta nejlevnější varianta – pokud nehodláme telefonovat i opačně – z internetu na náš mobil, což je v mnoha případech nežádoucí. Dále nastavíme VoIP část brány v souladu s parametry, které poskytl internetový operátor, a nastavíme oprávnění – kdo je oprávněn terminovat hovory směrem z mobilu do internetu, respektive naopak.

Samotné volání probíhá tak, že prve na svém mobilním aparátu vytočíme číslo naší brány (tam je hovor “zdarma“) a jakmile se brána ozve, zadáme finální číslo a dojde ke spojení, tentokráte však levně přes internet. Tento zdlouhavý a nepříjemný proces lze samozřejmě zautomatizovat, což vyžaduje následující kroky:
1) okopírovat telefonní číslo kontaktu z důvodu identifikace příchozího volání
2) do původního čísla, dejme tomu +420777123456 doplnit číslo brány a řídící znaky, takže vznikne něco jako +420775000123p777123456# , kde +420775000123 je číslo naší brány.

Celá komunikace pak probíhá zcela automaticky.

Nyní uvedu jako příklad řešení, které jsem používal od roku 2008 doposud. GSM brána Soundwin V100, tehdy za cca 5500,- Kč s DPH, v ní byla SIM karta s tarifem Vodafone “Odepiš“ za 12,- Kč měsíčně, na mobilním telefonu jsem měl tarif Vodafone “Kamarádi“ na jedno číslo (bránu) za cca 160,- Kč měsíčně. Internetovému operátorovi se paušál neplatí. Díky této konfiguraci jsem mohl telefonovat na mobilní čísla za 3,40,- Kč/min (3,20 mimo špičku), na pevné linky potom za 50 hal. ve špičce a 30 hal. mimo špičku, do USA, kam často volám pak za 30 hal. jak na pevné linky tak i mobily.

Tuto konfiguraci jsem překonal nasazením ústředny Asterisk, kdy mě nyní volání na mobil vychází na 1,8,- Kč/min s jiným internetovým operátorem. Toho bývalého stále používám pro volání na pevné linky a mezinárodní hovory. U svých mobilních telefonů používám tarify “Na míru“, provoz brány je tak pochopitelně zdarma.

Zabezpečení

There are not enough Indians in the world to defeat the Seventh Cavalry. – George Armstrong Custer

Nyní si povíme něco o zabezpečení. Alfou a omegou je silné heslo u internetového operátora. V SIP zprávách se toto heslo vyskytuje ve formě hashe, na který lze zaútočit s využitím rainbow tables, takže je důležité, aby nešlo o nějaké slovo ze slovníku. Pokud útočník získá přihlašovací údaje, v lepším případě “pouze“ provolá kredit, pokud ovšem používáte post-paid službu bez limitu, pak si budete přát, abyste frázi “internetová telefonie“ nikdy neslyšeli.

Druhý, již výše zmíněný bod, je nastavení čísel oprávněných používat GSM bránu. Toto se většinou nastavuje pro oba směry.

Pro provoz VoIP klienta (brány) není třeba nastavovat přesměrování portů ani otevírat příslušný port na firewallu, legitimní spojení jsou navazována zevnitř. Pro klid duše můžete na firewallu omezit SIP provoz oběma směry pouze na adresní bloky vašeho operátora.

Nakonec si povězme něco o odposlechu – to souvisí s telefonováním obecně. V žádném případě nevěřte, že mobilní či internetový operátor hovory neodposlouchává respektive nearchivuje en-masse. Technická proveditelnost tohoto počinu je překvapivě snadná. S použitím elementární matematiky dojdeme k následujícímu: GSM kodek má datový tok 8 kb/s, tedy 1 KiB/s. Hodina GSM hovoru tedy zabírá 3600 KiB, čili 3,515625 MiB. Na 1TB, tedy 931,32 GiB disk za cca 1000,- Kč se tedy vejde hezkých 271 266 hodin záznamu. To je bez malinkého zbytku 31 let. Doufám, že tímto padá iluze soukromí v tomto zmrdím skanzenu jménem Česká Republika.

Nevýhody, náměty na vylepšení, závěr

Per ardua ad astra – motto RAF

Popišme nyní některé nevýhody tohoto řešení. Předně musíme jednorázově investovat do brány a nadále budeme mít o jednu krabičku navíc. Přidáváme tím taktéž další prvek nespolehlivosti to řetězce volající – volaný. S tím úzce souvisí i kvalita internetové konektivity. Pokud máme ohavnou linku – něco jako mobilní internet, nebo 2,4 GHz wi-fi za dvě stovky, spláčeme nad výdělkem. Aby byl celý podnik úspěšný, potřebujeme linku s nízkou a stálou latencí. Cokoliv lepšího než dvě prve zmíněné varianty by mělo vyhovět.

Může se také stát, že budete vybaven/vybavena internetově aktivní manželkou/manželem či potomstvem. Potom budou vaše hlasové pakety soupeřit se stahovaným pornem, prohlíženým Facebookem a podobně. Tento boj je vždy ku škodě kvality hovoru. Řeší se to pomocí prioritizace provozu, což je taková síťařská vyšší dívčí, pro běžného uživatele je to ovšem raketová věda.

Vylepšit celou legraci je možné dvěma způsoby: za prvé nasadit telefonní ústřednu, například výše zmíněný Asterisk a za druhé toto celé zabalit do VPN (používám OpenVPN). Tímto vznikne soukromá šifrovaná síť, která je odolná vůči odposlechu. VPN poskytuje i výhodu plausible deniability – navenek je to jen binární hegeš, ve kterém se může skrývat všechno – telefonní hovor, dětské porno, firemní účetnictví, vyberte si…

Pokud jste se prokousali až sem, pak gratuluji; pokud vás článek inspiroval k  akci, mám radost. Diskuse nechť slouží k doplnění článku a osvětlení připomínek.

S pozdravem „Zmrdům zmar!“


Milan Beneš (milan@benesovi.eu)
13.01.2011
 

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
174x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017