On je nevinnej - zpět na článek

Počet komentářů: 409

  1. Já si pořád říkám, jak je možné, že na většině území USA nejsou vyžadovány emise ani technické prohlídky (třeba ve většině okrsků u nás v Nevadě) a přesto tu každý den neumírají matky s kočárky kvůli vrakům, co zde jezdí po silnicích. Oh, wait! Já mám dokonce dojem, že tu jezdí auta v daleko lepším stavu, než jsem viděl při své poslední návštěvě ČR. To přeci není možné, to by znamenalo, že libertariáni mají občas i pravdu…

    1. Tak v USandA som bol len pracovne, ale vozový park som tam videl rozmanitý. Popravde kopec áut čo tam jazdilo by som hneď presťahoval do svojej garáže. Ale nie toto som chcel – ja len že či ten vozový park nepôsobí opticky lepšie aj vďaka lepším cenám a 99,9% áut na splátky, či kreditky. No a navyše tam je cesta vyasfaltovaná ešte aj na hajzel (no dobre prehnal som to ale k bankomatu je príjazd pre auto) a chodník aby si pohľadal….

    2. A není to třeba tím, že tam sice nepožadují STK, ale kdejaký dopravní policista ti dle jeho subjektivního názoru na stav tvého vozidla může zakázat pokračovat v jízdě?

      1. Tak to určitě ne. Tady se to opravdu tak nehrotí. Zvlášť na západním pobřeží. Pro offroaďáka, jako jsem já, je to ráj. Rozměry pneu se neřeší, lift, nárazníky a další modifikace také ne. Když chci do auta dát jiný motor, třeba V8 Hemi do Jeepa, tak je to jen o mé šikovnosti nebo o penězích, žádná byrokracie. V jednotlivých státech je to různé, existují nějaké předpisy, ale ty jsou nějak více omezující jen výjimečně a spíš ve státech na východním pobřeží. A kupodivu, pořád se tu kvůli technickému stavu, jinému rozměru pneu než předepsanému od výrobce apod. nic strašného neděje a na silnicích se cítím o dost bezpečněji než v ČR. Někdy se divím i já, že se v tom lidé nezabíjí, když vidím ty úpravy na nějakých pickupech, které jsou evidentně jen pro parádu a ježdění po asfaltu, s terénem to nemá nic společného (nízkoprofilová obří kola a nesmyslné lifty). Ale evidentně úpravy vozidel nemají v praxi na nehodovost velký vliv.

        1. Kalifornské emise jsou dost zlo. Jinak ale souhlas.

        2. Já bych nebral USA jako celek pro toto měření.
          Taková Nevada vs. Rhode Island/Connecticut/NY.

          Ostaně právě díky takové FORMÁLNÍ upjatosti na původnost u některých států se mohou do našeho hobbitína dostat Ehm, Oh auta.

          A jedno mám! A nepučím!

    3. Jasně že STK je převážně o plnění těch správných kapes penězi. Stejně jako stacionární radary.
      O nějakou bezpečnost vůbec nejde :-)

      Když člověk srovná průměrný vozový park dnes s popelnicemi, co tu jezdili před 20-30 lety…. To je úplně jinej vesmír a STK s tím nemá nic společného. Jenom technický pokrok a zvýšení životní úrovně.

  2. Príjemne „počtení“ takto na nedeľný večer. Až mi mráz behal po chrbte keď som to čítal.

    1. To:SatanOkky
      I u nas uz na STK prituhlo, novy auta prochazeji blbe, zvlast kdyz uz maji dpf. Kamos minuly tyden prosel s 25 letou dymovnici tdi, protoze to neni jak zapojit na zasuvku, ma to euro1, takze dym nevadi, a pokudto sviti a brzdi, nemaji to proc z STK vyhodit. Ja jsem v pohode, se svoji E2 jsem prosel v januari, projdu vzdy, taky nemam zasuvku. Nakonec budeme ve vyhode my, co mame stary auta, protoze projdeme vzdy. Novy uz to tak jednoduchy nemaji.

      1. No mám 2 zážitky posledne z EK a TK na Slovensku tak tuším kam to smeruje.

  3. 2Dfens:
    Proč to neudělal pan a paní D. stejně jako všichni lidi, kteří autům nerozumí? Prostě dají bonbónka tam, kde mu v záruce dělají hezky – do autorizovaného servisu. Tam to celé včetně emisí a technické vyřídí. Než si to servis mezi sebou a SME vykonzultují můžou jezdit ve voze, který jim tam rádi zapůjčí.

    1. Tak zjavne bude Bonbónek z tej jaksi nižšej cenovej kategórie a rozhodli sa nejakú tu kačku ušetriť.

      1. Mno…ja mam auto v cene asi tak 1 000kc, pri trose dobre vule mozna I 5 000kc, ale to uz prehanim.
        Presto, mozna spise tedy PRAVE PROTO si nechavam STK delat pres servis, kde toto auto nechavam opravovat (nejedna se tedy o znackovy servis, ale o „bezny servis“, se kterym jsem dlouhodobe spokojeny.
        Moje zadani posledni roky je: Opravte to tak, at to projde STK, nic navic, stejne se to brzo rozpadne.
        Oni to nejak postelujou, pozhasinaj vsechny chybove kontrolky na palubce, vezmou si navic 4 kila, odjedou s tim na STK a nejakym zazrakem to projde.
        Neumim si predstavit, ze bych tam s tim jel ja sam. By me vyhodili jeste od vrat:-)

        1. Jo technická, před lety jsem jezdil sám a už tehdy to byla sranda. Na první jelo auto po velkém servisu (starý střep po třetím majiteli, ale posloužilo), našli asi dvanáct závad, žádná vážná takže prošlo. Po dvou letech šlo na tu stejnou stanici znovu, moc nejezdilo takže za tu dobu vidělo jen benzín, vodu do ostřikovače a pár obrubníků z větší blízkosti než bylo zdrávo, závad už bylo jen pět. Další dva roky během kterých došlo na výměnu oleje a výfuku. Stanice pořád stejná a najednou bez závad. Dneska už pochopitelně jedině přes servis.

        2. Tak ešte raz: auto z nižšej cenovej kategórie, 4 roky staré (teda vlastne nové z pohľadu majiteľa), zrejme aj málo jazdené takže proste všetko hralo do kariet majiteľovi, že teda problém nebude a EK a TK bude len oficialita. No a vlastne auto aj bolo v poriadku, len teda je otázka kto takto poriešil tú koncovku výfuku.
          A nehovoriac o tom, že zákon a predpisy o vykonávaní EK a TK sú postavené na hlavu tak v ČR ako aj v SR.
          Mám z poslednej doby 2 akútne zážitky z týchto inštitúcii – raz auto a raz motorka – a bolo by to aj na taký kratší článok ak by som nebol lenivý písať. Človek normálne uvažuje nad tým, že si nájde nejakú spriaznenú stanicu kde robia tieto kontroly a bude tam chodiť aj keď ho to bude nakoniec stáť viac, ale bude mať pokoj a nebude musieť počúvať kydy tých technikov.

  4. Jet s autem na technickou den pred vyprsenim po tom co auto dava 4 roky cesky silnice (taky nemusi uz skoro brzdit, klasicky „protoze je to novy tak to neresim“), to je samo o sobe na uvazenou. Dalsim problemem jizdy bez platne STK je neplneni pojistne udalosti z POV, takze hrozi daleko vetsi pruser. Resenim neni jezdit bez STK, ale resit tohle vsechno pred jejim vyprsenim.

    1. Ne.

      Jediným řešením je tu šílenou zhovadilost — míním STK — konečně zrušit bez náhrady.

      1. To máte těžký. Denně se setkávám s přístupem „to je dobrý“. Je skutečně hromada lidí, kteří zabijí sebe, někoho ze svých příbuzných nebo známých či kohokoli jiného jenom proto, aby na autě ušetřili Korunu. Ostatně, bylo tu takových článků již požehnaně. Řeknete chlapovi, že hlavní brzdovej válec je zralej na výměnu, a on na to automaticky odpoví, že „to je dobrý“, protože je na to zvyklej. Řeknete mu, že vzadu tečou oba tlumiče a on že „to je dobrý“, protože přece není žádnej závodník. Auto je shnilý skrz naskrz, ale „to je dobrý“, stejně koupim po technický nový (slyšeli jsem již před 8 lety). A tak můžeme pokračovat závadu po závadě. Dokud to nemá rozervanej interiér a nezatrhávají se za něco punčochy a přitom pořád jezdí, tak „je to dobrý“. Takže na jedný straně nechci na silnici potkávat sráče „to je dobrý“, který nebrzdí, nezatáčí, nedrží na silnici a otravují život každému v okolí.

        Na druhé straně jsou tu absurdity vzniklé samotnou existencí úřadu. V článku popsaná zkušenost je absurdní, ale můžeme říci, že provozovatel vozidla mohl situaci řešit v předstihu, protože přece nežije ve vzduchoprázdnu a každý občan této země musí vědět, že úřad je to proto, aby vytvářel neexistující problémy a není možné předpokládat, že neexistující problém bude úředně „vyřešen“ na první pokus. To je přeci nedílná součást základního vzdělání. Já zažívám ještě mnohem větší absurdnosti: provozovatel není úplně spokojen s činností brzdové soustavy vozidla a instaluje za tučný peníz brzdovou soustavu mnohem výkonnější. Instaluje za tučný peníz mnohem sofistikovanější odpružení vozidla. Provede zásahy do mapování ŘJ za účelem lepšího spalování směsi. Osadí vůz kvalitnějšími disky (a většími kvůli větším brzdám) a kvalitnějšími pneumatikami, než byly oem. Přestože objektivně vzato je vůz násobně bezpečnější, než byl před zásahy provozovatele, je z nevzdělaného úředního hlediska nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. To osobně považuji za nejabsurdnější debilitu úřednického pojetí STK a to musí za každou cenu pryč ze světa!!!

        Tedy návrh: s okamžitou platností odebrat monopol úřednickým STK. Systém technických kontrol ponechat povinný, ale svěřit jej k tomuto účelu obecným servisům. Tedy oprásknout systém z Německa (tuším, že v BRD má cca 90 % autoservisů registraci k provádění STK). Co nejdříve iniciovat zákon o provozu na pozemních komunikacích, který výslovně uvede, že vozidlo je zcela nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích za předpokladu konkrétně vyjmenovaných fatálních závad. Dále je podmínečně způsobilé k provozu za takových a takových podmínek na takovou a takovou dobu dobu (určenou k odstranění nefatální závady, tedy ne například týden, ale 1–3 měsíce podle druhu závady). U měření emisí je pak nezbytně nutné stanovit pásmo reálně naměřených a měřitelných hodnot, v jejichž rozmezí nebude smět být předmětem sankce diference údajů a reality (typicky tento případ, lambda sama o sobě nesmí být předmětem zkoumání, není-li libovolná naměřená hodnota vypouštěných emisí nad konkrétní stanovenou naměřenou mez).

        Tedy utéci ze současného totalitního formalistického pojetí práva k demokratickému materiálnímu právu: sankce je možná pouze a výhradně tam, kde subjekt narušuje práva ostatních. Nesoulad nějakých papírů či hodnot vycucaných z prstu nějakým ouřadou v žádném případě NESMÍ být sám o sobě důvodem k uvalení libovolné sankce!!!

        1. Ha, já měl za to, že STK jsou od toho, aby se některým lidem a taky úředníkům lehce žilo. Proto to formalistické pojetí pr. úpravy, systému sankcí, systému podnikání se státním požehnáním. Vzhledem k tomu, co člověk občas potákává na ulici, to žádný další účel nemá.
          Řešení je jediný – zrušit STK. Ti, co jezdí vrakem, budeou dál jezdi vrakem, aspoň nebudou muset vyhazovat peníze za prohlídky a úplatky. Ostatní nebudou otravovaní úředníkama, fízlama a jinou havětí.

          1. Hezká ukázka smysluplnosti STK je toto (celé vlákno).

            1. Měl jsem podobný problém: na dovozové STK technik udělal chybu a místo „ZLA“ napsal do záznamu pro čistopis velkého TP ve VIN „ZKA“. Inu, jsme jenom lidé a všichni děláme chyby. Na všech ostatních dokumentech (italském listu vlastnictví i původním italském TP) bylo VIN zcela správně. Já sem sice kontroloval kde co (protože databáze našich úřadů se mnohdy až zásadně liší od údajů výrobce a zkuste přesvědčit úředníka, že výrobce ví o něco lépe co vyrábí, než nějaký ouřada), ale této chyby jsem si nevšiml a jal jsem se vůz přihlásit do registru motorových vozidel na opačném konci Prahy. Úřednice za přepážkou začala hrát typizovanou úřednickou hru, že VIN na dokumentech nesouhlasí. Snažil jsem se jí slušně obeznámit s logikou těchto písmenných zkratek koncernu Fiat: ZLA znamená Lancia, ZFA znamená Fiat a ZAR znemaná Alfa Romeo. ZKA není nic, takovou značku Fiat ve svém výrobním programu tehdy neměl. Ve všech dokumentech je uvedeno, že jde o vůz značky Lancia a ve dvou případech ze tří je ve VIN ZLA, tedy zdá se být poměrně pravděpodobné, že technik udělal překlep a Vin má být správně ZLA, jak uvádí 2 ze tří dokladů. A to celé jsem zopakoval pětkrát. Nicméně, úřednice mne odkázala na svého nadřízeného. Tomu jsem stihl tuto písničku přehrát jen třikrát, pak začal být velmi agresivní a po krátké výměně názorů, která se už už chýlila k fyzické konfrontaci mne překotně odkázal na dovozní techniky. Zašel jsem tam, přítomnému panu inženýrovi popsal svůj „problém“ a musel jsem jej opakovat ještě třikrát před jeho kolegy, protože tomu nikdo nevěřil. Pan inženýr přepsal písmenko K na písmenko L, k tomu dal razítko, dopsal „úředně změněno“, přidal autogram a za stálého kroucení hlavy a opakování cosi o chronických mentálních poruchách zaměstnanců státní správy mi vrátil dokument a já měl tu smůlu, že na mne při přihlašování vyšla jiná úřednice v jiném patře. Připadalo mi tedy neslušné jí opakovat lamentování pana inženýra.

              1. Integrale: zkuste příště místo opakování téhož a doufání v jiný výsledek (údajně takto Einstein definoval šílenství) otázku: rozumím, že to není stejné (tím ukážete, že nechcete konfrontaci a uznáváte chybu, i když jste ji nezpůsobil) – jak to navrhujete vyřešit? Je tu nějaký člověk, který to může změnit? Nebo musím na jiný úřad? Touto otázkou dáte najevo, že hledáte pomoc a jako lidé jsme inklinováni pomoci.

                Jasně, nebyl jsem tam, ale pokud si Váš popis představím, tak nic jiného, než konfrontace nastat nemohlo. Současně opakováním problému se tento nikdy nevyřešil a nemohl. Co jste měl chtít je řešení. Toho se Vám sice dostalo, ale zbytečně složitě.

                Možná to neustálé opakování téhož není vhodnou strategií pro komunikaci s amorálními zrůdami. Zkuste tedy příště jinou, třeba tu, co jsem navrhl. Pokud jste ale nechtěl vyřešit problém a chtěl jste jim tam jen důrazně připomenout, že jsou to amorální zrůdy, pak Vaše jednání naprosto chápu – až na ten momemt, kdy jste nespokojen. Ten tam jaksi v takovém případě nedává smysl.

              2. A teď si představte pár let zpět celmici, na celnici nasraná celnice (žena, nikoliv budova) já Forda na vleku…
                Nahlas mi čtěte VIN. Ok, WFO JBTB.. Cože, co si to dovolujete?

            2. To přesně odpovídá zkušenosti mého exkolegy po dovozu dvou aut z Japonska (jedno na přestavbu a jedno na ponechání v původním stavu), kde také vyznačili jen tu část VIN, která identifikuje konkrétní vůz.

              Strašně mě ale vytáčí, když si člověk uvědomí, že taková zajímavá auta se do Evropy nevozí proto, že se s ohledem na předpokládaný objem prodejů nevyplatí jejich homologace – jinými slovy, auto, které může bezpečně používat 130 mil. Japonců a v druhém případě ještě 300mil. Američanů, se v EU nesmí prodávat a schválení by jej tak zdražilo, že by jeho prodej nedával ekonomický smysl. K zblití…

          2. Víte, proč na STK nyní musíte sundavat poklice a ukazovat šrouby? Taky jsem si myslel, že to je naprostá zhovadilost. Ale loni došlo ke změně statistik, protože se stala JEDNA smrtelné nehoda v důsledku technického stavu vozidla (bohužel se stala nějkdejšímu spolužákovi mého syna, tedy absolventu střední školy automobilní, což je dvojnásobná tragédie). Chlapec zakoupil ojetý automobil a začal jej normálně používat, aniž by automobil prošel nějakou zevrubnější prohlídkou (vždycky kladu lidem na srdce, že předchozí majitel se auta zbavil jenom proto, že mělo závažné vady a jejich úkolem je tyto vady najít a odstranit; v tomto případě šlo bohužel o nákup od „tátova známého“, který „dal slovo“, že auto je OK), což je u studenta automobilní školy neodpustitelné. I stalo se, co se stát muselo – krátké šrouby s nesprávnou dosedací plochou povolily a kolo upadlo právě ve chvíli, kdy v levém odbočení jel protijedoucí náklaďák. Ten sešrotoval nejen Xsaru, ale také kamaráda řidič na sedadle spolujezdce. A proto teď ukazujete na STK šrouby kol…

            1. Integrale: ještě štěstí, že to, co se „musí stát“ se, jak jste sám ráčil ve svém příspěvku konstatovat, stát nemusí. Dokonce jste to slovo JEDNA napsal kapitálkami. Ten protimluv Vám tam nevadí?

            2. To je ovšem naprosto přesně stejně absurdní logika proč/proto, jako „zbraně se omezují, protože je používají tenoristé“ :/

            3. Integrale: to moc nechápu – jak se na takové fotce v systému dá poznat, že ten šroub, co drží kolo, má správnou délku? IMHO to neřeší vůbec nic, čili je to úplně k prdu jako celá STK i s emisemi dohromady :).

        2. Otázka je, nakolik tenhle přístup „to je dobrý“ v lidech vychovává právě ten stát. Systém, kde je fuk co se člověk naučil, ale potřebuje papír že má školu. A stejně tak je fuk jak to brzdí, potřeba je mít správnou nálepku na značce.

          Další věc je, že ono to občas opravdu je „dobrý“. Mám dvě auta, jedno se snažím držet v co nelepším pořádku a dělal bych to tak i kdyby žádná TK nebyla, protože prostě to auto chci mít ve stopro stavu. Ovšem nedávno mi spadl do klína „perspektivní youngtimer“, který se z mnoha důvodů ukázal být jako úplně nejšikovnější dopravní prostředek do Prahy. A co si budem, to auto by poctivou TK neprošlo ani náhodou, ač teda brzdí, svítí a zatáčí jak má, ale emise jsou krzevá netěsnosti výfuku nezměřitelné, tlumiče to má tak nějak symbolicky a hlavně je tam sem tam drobná koroze, mezi těmi durch vyhnilými místy. A je to „dobrý“ nebo to není „dobrý“? Podle mě docela jo – to auto neopouští město, za poslední půlrok bude mít průměrnou rychlost jízdy tak někde kolem 25 km/h, 100 jsem s tím nikdy nejel a asi nepojedu. Pokud bych byl kokot a někde se v tom nechal slisovat, tak budu slisovanej, vůbec nevím, proč by mi v tom měl někdo bránit.

          A pořád mám dojem, že tenhle můj zgerb bude ve výsledku v provozu bezpečnější (i z toho důvodu, že jsem si vědom toho, že to je zgerb), než auto ignoranta, který ví o autě jen kudy se leje benzín, kde se připojuje iPhone a má přece ještě tři měsíce platnou tu TK, takže to musí být v pořádku.

  5. Dobrá rada: Na konci měsíce nejedu, pokud si nejsem jistý, že auto a řidič nejsou v úplným pořádku. Ono se totiž díky odměňovacímu systému u PČR najednou začnou zabývat bezpečností silničního provozu i pánové z jiných oddělení PČR, bo tabulky a nástěnky. A STK dělám přes servis. Šetří mi to hlavně čas, ale i starosti. Zajímavé je, že za poslední 4 kontroly se tam na protokolu jedna stálá zjevná závada(nejde stočit okénko řidiče)objevuje a mizí.

    Paní přestupková úřednice byla ještě jen průměrně horlivá. Znám osobně pár takových (naštěstí dělají v jiném oboru), kteří by ještě aktivně dohledali důkazy proti tomu pracovníkovi servisu, který to na emise přivezl na tu druhou kontrolu. Protože ho určitě zaměstnavatel poslal s autem po vlastní ose = je to pirát.

  6. Kristus pán byl taky nevinnej a taky ho ukřižovali.

    1. neměl dělat bordel před chrámem, něco takového vládnoucí moc nestrpěla, tak se není čemu divit, jak dopadl

    2. Jenže ten měl protekci z nejvyšších míst, která – sice s třídenním zpožděním, ale přece jen – zareagovala a milého Ježíše přesunula do bezpečnějších míst.

  7. Imho nejvíc záleží na tom jakého technika chytnete, někdo se hrabe v blbostech a vyhazuje za kde co a někomu spousta věcí nevadí. Viděl jsem nemálo aut které díky úpravám nikdy STK nemohla projít a známku stejně mají. Stejně jako jsem viděl auta bez katalyzátorů která prošla emisema. I přes všechna zpřísnění a opatření je to stejně o tom že kdo má známé a kontakty tak (za určitý obnos) projde se vším a kdo nemá tak musí doufat že nechytne zpruzeného technika nebo STK nepotřebuje upravit statistiky.
    Vtipné je že jeden můj známý neustále mlel o tom jak by STK ještě zpřísnil a jak by je nejraději chtěl každý rok protože tu všude jezdí vraky. Pak si pořídil své první (jeté) auto a dneska mluví přesně opačně. Takže ono je to i o tom že zpřísňování prosazují zejména ti kteří se s tím zařízením ještě nesetkali.

    1. Nebo často naopak platí „podle sebe soudím tebe“. Moje zkušenost je, že čím amorálnější člověk, tím více horuje za státní represi proti obyvatelstvu. Typickým příkladem je pak osoba prezidenta a premiéra této země, kteří jsou oba formalističtí represionisté, protože oba jsou gauneři a morální zrůdy. Do svých pozic se pak dostali díky stejně amorálním a odporným lidem, kteří podle sebe soudili ostatní. Ostatně všimněte si, že třeba libertiálni jsou obvykle jediní, kdo v případě nutnosti pomohou druhým v nouzi, zatímco levičáci s ústy plnými povinné a zejména silou vymáhané solidarity vždy buď zmizí, nebo se ještě pokouší z neštěstí druhého vytěžit nějaký vlastní profit.
      To je holt život.

      1. Myslím že v tomhle případě je to jinak, většina obyvatelstva se nechá opít rohlíkem a jak trefně kdysi prohlásil hradní kanál „Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.“
        Takže stále naivně věří že represe funguje a slušnost se dá vynutit zákazama a pokutama. Většinou pak dopadnou jako můj známý nebo pan a paní D. kteří z ničehonic zjistí že nejen všude panuje stále stejný bordel ale že ruka represe dosáhla i na ně i když si myslí že žijí slušně a nic špatného nedělají. Jen víc takových procitnutí :-)

    2. Řada dobrejch benzínovejch motorů ojro 1 a 2 vůbec katalyzátor nepotřebuje, protože reálně dávají něco mezi ojro 2 a 3 (s ním 3+), a eště bez něj mají větší výkon (menší odpor na výfukové straně).

  8. No nevim. Ano, buzerace s STK a emisema je úplný bizár, viz moje vlastní zkušenost (http://dfens-cz.com/emission-adventure-2018-kocourkov-strikes-again/ ), je to úchylné, hnusné, debilní a strašná buzerace. Nemluvě o ceně, ještě nedávno jsem jezdil na STK za pětikilo, teď to díky bizarním předpisům stojí přes 2 litry. Nemluvě o tom, že silnice stále křižují statisíce felicií a podobných šrotů slepených isolepou, které nějak zázračně projdou. Ale ….

    – každý rok na školení řidičů nám autoškolák říká, že oni jsou prostě piče, jdou po tom, je za to řacha pokuta, tak si na to KURVA DÁVEJTE BACHA
    – řešit absolutně cokoliv v poslední den lhůty je prostě vlastnost chujů, serou mě s tím kolegové, zákazníci i šéfové v práci, serou mě s tím úplně všichni. Je to jako chodit kamkoliv pozdě
    – nevím co ve vesmíru DFENS všichni děláte, ale mě nezastavila namátková kontrola asi tak 17 let, naposledy když jsem měl ještě vlasy pod lopatky, kanárkově žlutý 35 let starý poslký fiat a na tajné bengoše v dálničním stíhači jsem vyplázl jazyk, protože jsem je poznal a byl jsem mladý provokující hodně hustý punker :) Stálo mě to litr, body tehdy ještě nebyly.

    Takže shrnuto, minimálně v tomto případě ano, kdo nedělá nic proti předpisům, toho v tomto případě postih mine. Kdo nechává všechno na poslední chvíli a ještě chytne trochu smůly k tomu, platí. Taková jsou pravidla, ano jsou strašně bizarní, ale dá se v tom nějak fungovat, je to válka a ve válce musí být voják ostražitý.

    1. Tohle je zvrácený. Pan D. nenechal nic na poslední chvíli. Využil poslední den lhůty (k čemu pak ta lhůta je, když se poslední den nepočítá?), auto měl v pořádku, na emisích byl pravděpodobně objednanej. Zajistil ze svý strany všechno, aby tímhle nesmyslem prošel. Pan D. imho není žádnej válečník, ale normální trouba s ojetým autem, kterej v tomhle případě začal dělat věci špatně až při kontaktu s úřadem, před tím ne, před tím nic neposral.

      1. Za svých 37 let života vím, že se může kdykoliv cokoliv posrat a mám si dávat rezervu a bacha. To mě naučil život. Kdo to nepochopil, tomu se může občas přisrat a pak zaplatí. Tak funguje svět, je to přirozený instinkt už od prapředků, kteří když si nedávali bacha, roztrhali je v lese vlci.

        Viz můj vlastní článek z odkazu výše, kdy jsem se také vyjebal s téměř novým autem na emisích, ale protože MĚ ŽIVOT NAUČIL a jel jsem tam 5 dní před deadlinem, stihlo se to nějak vyřešit.

        Sorry jako ale, prostě tak to na světě chodí.

        Tuhle mi došly cigára, protože jsem si kokot nekoupil a běžel jsem do poslední otevřené večerky na deadline. Doběhl jsem 10 minut před zavíračkou a … smůla, paní zrovna nějak spěchala tak zavřela dřív. A já byl v prdeli a bez cigár.

        1. Jenže běžet k paní pro cigára vám nenakazuje stát. Stejně jako paní by si měla rozhodnout sama komu a kdy cigára prodá. A za kolik. Pokud mi stát něco nakazuje, tak by to taky mělo fungovat a kdybych byl hodně naivní, tak bych čekal, že mi s tím pomůže. A ne naopak.

          Je vám jasný, že se tady bavíme o tom, že chlap i s ženskou jsou v průseru kvůli tomu, že úplně někdo jinej něco pojebal (technik na emisích)?

          Sorry jako, ale kvůli těmhle sračkám si lidi musí brát dovolenou v práci, je to celý k hovnu a ještě je nakonec oholí úřad.

          1. to je přece jedno jestli stát nebo nestát. Závislost na cigárech je horší povinnost než státní předpisy. Když su kokot, nekuřím, moje blbost. Kdybych byl typický DFENSák, tak tady napíšu článek na tři A4, jak paní nedodržela vyvěšenou pracovní dobu a jak jsem si následně stěžoval u provozovatele prodejny a žádal náhradu škody, že jsem běžel zbytečně 20 minut atd. atd. Chápete, je to o přístupu?

            Ano týpek udělal chybu, prostě smůla. I já dělám v práci chyby, vy ne? Bez STK se jezdit nesmí, jednoduché pravidlo. Ano , správně to mělo do servisu jet na podvalu. Prostě to tak je. Normálně člověk nepočítá s tím, že ho zastaví, viz druhé vlákno. Smůla. Prostě smůla. Stane se.

            Mě by se nestalo, a nikomu koho znám ne.

            Kolegyně jezdila nevědomky půl roku s prošlou STK, zastavili ji, upozonili, ona se strašně omlouvala, sypala si popel na hlavu, málem se jim tam rozbrečela, policajt ji zdupal a nechal ji jet, nestálo to ani pětník.

            1. Pane, ale vy porad ignorujete tu pointu. A ta zni, ze celou saskarnu zpusobil technik na Vami protezovanem STK nespravnym merenim.

              Mimochodem, i kdybyste nakrasne prijel na emise o 5 dni driv a technik Vam bez vysvetleni neda ok result, co udelate?
              Myslite, ze behem 5 dnu jste schopny dostavit opravene auto, ktere projde?

              1. Pan_tofel: pokud šlo o chybu měření, proč byste měl být „schopny dostavit opravene auto“? Prostě přijedete tím stejným, stejně jako tím stejným „neopraveným“ (protože nerozbitým) přijel na STK servis. Takže ano, v daném případě by to skutečně 5 dní v pohodě spravilo.

                Současně rozumím tomu nasrání a přímo vidím tu svini fízláckou, jak dělá z komára velblouda a ještě do toho namočila manželku. Jsou to prostě svině, svině, svině. Mě okradli na sociálce o pěkných pár desítek tisíc, protože ač jsem věděl, že tam sedí šmejdi, podcenil jsem, že jsou to nejen šmejdi, ale taky lhářky prolhané.

                Ve finále, ač velmi nerad, souhlasím s Pospecem – jste ve válce proti sviním a pokud tomu nepodřídíte své chování, máte smůlu. Je to smutné, je to místy k totálnímu nasrání, je to nespravedlivé, je to hnus. Ale JE TO TAK a BYLO TO TAK. To není žádný výmysl dnešní doby, tak to bylo vždy. Vždy nejvíc trpěl naiva, který netušil, že v té válce je.

                1. Prosím neurážajte svine. Tieto milé zvieratá si nezaslúžia byť v jednom vreci s úradníckym či policajným odpadom.
                  Pán D. ale netušil, že jeho auto je v poriadku, ale treba na neho aplikovať špeciálne prípravky počas merania. A zrejme to ani netušili v servise kde to chodil servisovať. Takže tu je tých 5 dní asi málo. Nehovoriac o tom, že ak auto neprejde emisie malo by ísť okamžite na podvalníku domov – ak som to dobre pochopil.
                  Nehovoriac o tom, že obhajovať EK a TK v takom prevedení ako sa to robí u Vás či v SR je pre mňa neprijateľné.

                  1. Jen technická: nebylo třeba aplikovat jakékoli speciální prostředky k provedení emisní zkoušky. Stačilo dodržet návod k obsluze.

                    A nemyslím si, že D-Fensův závěr je správný. V demokratické zemi by totiž provozovatel měl žalovat stanici měření emisí, která provedla meření v rozporu s návodem k obsluze a její závěr byl v rozporu s reálnými hodnotami. Po servisu má provozovatelka požadovat odškodnění za způsobenou újmu (tedy zaplacení všech svých výdajů, výdajů řidiče, který zase žaluje provozovatelku, plus přiměřené odškodné za sankce nematiriální povahy (bodů) a způsobenou morální újmu).

                    1. Nie? Žiadne špeciálne prostriedky? A tá handra okolo miesta kde sa koncovka výfuku spája s výfukovým potrubím je čo? Permanentná opravná záplata?
                      Ja tam „nevidím“ pri tom prvom meraní rozpor s návodom k obsluhe, keďže aj druhý technik najprv nameral zlý súčiniteľ lambdy a až po opravnom patchy typu „hadr na vejfuk“ mu to ukázalo dobrú hodnotu. Ja som z písaného textu pochopil, že Bombónek má na piču vyriešený prechod medzi výfukovým potrubím a koncovkou výfuku. A keď sa stretnú také parametre ako určitá dĺžka sondy a miesto spoja v rovnakej vzdialenosti tak to môže pičoviny namerať. Ako popraskaná gumená spojka medzi karburátorom a sacím potrubím na valci motorky – ťahá si to falošný vzduch a mechanika amatéra môže jebnúť, že nejde poriadne nastaviť voľnobeh a plynulý chod motora v otáčkach.

                    2. Já tam tedy nedodžení návodu vidím. Samotný fakt, že technik neměřil emise motoru, ale emise v okolí motoru (což bylo prokázáno částečnou eliminací okolního prostředí oním hadrem) svědčí o diletantství a silně pochybuji, že takové hodnoty mohl naměřit podle návodu k použití. Protože by-li ten výfuk od výrobce a schválený, výrobce určitě uváděl jak a čím se emise smějí měřit. A pokud sonda nebyla dost dlouhá (což bude nejspíš alfa a omega příběhu), nesmí jí být měření provedeno. A už vůbec nesmí být takové měření vydáváno za záminku ke zkracování lidí na jejich právech.

                  2. SatanOkkY: nemyslím, že tady vůbec někdo STK obhajuje, to snad ani nejde – předražené, zbytečné, každý den předjíždím smrdící dýzly, které STK mají každé dva roky no problemo.

                    Z článku nevyplývá, jak rychle to bylo řešitelné – osobně bych jel z STK rovnou do servisu a tam jim to nechal, ať se na to podívají a „zařídí to“. Jestli je 5 dnů moc nebo málo je myslím podružné. V extrému to bylo řešitelné okamžitě (stačilo, aby technik ze servisu zajel na jinou stanici ještě ten den).

                    A obecně – na to, jestli lze z neúspěšných emisí odjet po vlastní ose bych se musel podívat. ALE, s autem, které má propadlou technickou bych nejel ne kvůli policajtům, ale kvůli pojišťovně. O čem by ten článek byl, kdyby pán s propadlou technickou nedobrzdil (protože ten před ním to zadupnul před kočkou)? Srdceryvný doják nad nespravedlností, kdy auto bylo v pořádku, ale jen kvůli štemplu je teď řidič v krimu a dluží miliony?

                    Ano, skutečně by to tak bylo – autu nebylo nic, blbej štempl nic neznamená a na nehodu vliv neměl. ALE prostě to tak je. Je mi třeba mnohem víc líto toho blba s kamionem co ho chtějí germáni soudit za pokus o vraždu než týpka, který jezdí bez STK a diví se, že je z toho flastr.

                    1. Nooooooooo. Diskutoval som s jedným známym, ktorý „ďelá do aut“, lebo som potreboval nejakú takú menšiu službu ohľadne EK a TK. No a vedel som z počutia o jednej stanici v jednom nemenovanom meste, kde to vraj pôjde. Tak som mu to spomenul a na to mi chlapík povedal, že mám na to zabudnúť lebo im ide špeciálne oddelenie gumkáčov po krku, lebo mali vysokú úspešnosť zložených skúšok. A vraj na nich majú dôkazy typu, že vozidlo A (stará Oktávka s 1,9TDI) prepadla na EK a TK v piatok doobeda v meste XYZ a ten istý piatok poobede kontrolou prešla v tej nemenovanej stanici v tom nemenovanom mestečku – vraj im to tak vypadlo z databázy…
                      Poznám jedného týpka, ktorý sa vláčil (a možno ešte vláči) po súdoch asi 10 rockov, lebo po ňom chcú pozostalí finančnú náhradu po automobilovej havárii. Ten známy týpek bol podľa jeho slov poškodený, lebo daný chlapík ZYX (v tej dobe ešte plný života – zomrel vraj o niekoľko rokov neskôr pri inej nehode) to napálil do jeho auta a aj podľa ohliadajúcich gumkáčov bol na vine pán ZYX. Ale na súde sa to otočilo a šli po tom mojom známom. Ťahalo sa to aj cez exekútorov a ani neviem ako to dopadlo. A mal pri tom platnú TK ej EK a aj tak chuj z toho….

                    2. SatanOkkY: jasně, že je to v systému. Ale to ničemu nebrání, on nechtěl „službičku“, on to chtěl prostě změřit znovu. Já jsem dokonce takto byl kdysi dávno vyhozen z STK 50 km od domu, protože „tam je to prej v pohodě“. Zajel jsem do místního servisu Škoda, za 2 hoďky byly vyměněné nějaké díly na ruční brzdě (nebrzdila správně, každé kolo jinak, holt S120) a STK jsem ještě ten den dostal.

                      Pochopitelně, pokud je auto skutečně vražda a skutečně nemá projít, tak to problém být může (např. kdybych místo do servisu opravit brzdy jel na jinou STK a tam jim dal úplatek). Ale to je zcela jiná situace od té v článku.

                    3. Technická: z STK, kterou neprojdete, už nikam jet nesmíte, i kdyby platnost předchozí kontroly byla ještě třeba rok. Technik je povinen sundat platnou nálepku a novou nesmí vylepit, tedy vůz je nezpůsobilý provozu na pozemních komunikacích tím okamžikem, kdy přetne bránu STK. Pokud Vám technik u vozidla, které neprošlo STK starou nálepku nechá s tím, že si to ještě můžete jet opravit po vlastní ose, riskuje existenci a sankce pro provozovatele STK.

                    4. Integrale: tady se ale bavíme o emisích – tím, že už nemají svou nálepku tedy může technik EK odstranit platnou nálepku STK?

                    5. Emise jsou součástí STK, takže ano.

                2. jak nerad ? :)

                  juchů, mám taky jednou trochu pravdu jako že KURVA S PROPADLOU STK nebo třeba bez pojistky prostě s autem nejezdím? A kdyžtak tam, kde nejsou benga?

                  mimochodem to je dobrá analogie. Představte si, že jste poslal příkaz k úhradě povinného ručení, ale v bance zrovna vypadl internet nebo byla odstávka a banka příkaz zpracovala chybně. Vy si nezkontrolujete potvrzení o přijetí platby a pak jezdíte bez pojistky. Chyba banky? asi jo. Váš flastr případně megaprůser. Rozhodně

                  1. Pospec: nerad v tom, že život není fér a že svině na úřadě jsou prostě svině. Je to tak, ale radost z toho snad nemáte ani Vy, ne? Představa, že manželka něco plácne na úřadě a najednou máte 5x takovej flastr i Vy, aniž byste něco udělal… Doufejme, že ta fízlačka na úřadě jednou dopadne, jak si zaslouží (dalo by se říct, že už asi dopadla, taková nešťastná nenávistná svině, to by normální člověk být nechtěl).

                  2. Nojo, ale to mam na tu kontrolu jezdit pokazdy o dva tejdny dopredu, abych pripadne stih vyresit nakej podobnej fekal? To za osm let prijdu o dva mesice technicky… :/

                    1. jo tak to je

                      možná je to tím, že já většinu života strávil s verglama, které neprošly celkem často, takže tam nějak ten strach z toho že neprojdu je zakódovaný dodnes a proto ten předstih.

                      Možná je to tím, že pracuji v oboru kde též musím termíny dodržovat striktně a když se mi někde zavře závora, jsem v prdeli a proto dělám všechno s předstihem.

                      Možná je to proto, že mi otec věnoval první hodinky když mi byly 4 nebo 5 let a tak mám prostě ve zvyku být všude včas, lépe s předstihem, díky čemuž celý život jak debil někde čekám na ostatní, kteří na nějaké hodiny mrdají, jedno zda jsou to top manageři nebo kámoši ze sídliště na pivo.

                    2. Me z absolutni dochvilnosti castecne vylecili blbci, co chodili zasadne o hodinu pozdejc a pokazdy vytahli nejakou hovadnou vymluvu typu: „Musel jsem s kosem.“ Ale jinak jsem teda prokrastinacni masina :)

              2. Přečtěte si můj článek z odkazu, já už jsem si těma sračkama prošel.

                Měl jsem 5 dní rezervu a ANO stihlo se to a neplatil jsem nikde žádnou pokutu.

                Pro problémového všechno problém.

                STK neprotěžuju, považuju to za příšernou sračku a buzeraci, ale zas na don quijota si hrát nebudu, co narobím.

            2. To právě vůbec jedno není. Vám nikdo nedává lhůtu, do kdy si máte cigára koupit, neurčuje vám místa kde si je máte koupit nedává vám pokutu, když to nestihnete. Je to váš bagr.

              DFENSák by napsal možná že paní je kráva, která si bere kšefty, ale taky by napsal, že je to její věc. Že si může zavřít kdy chce, protože je to její krámek, případně jí tím někdo pověřil.

              Já dělám spoustu chyb, každou chvíli, tomu se nevyhnu. Život mě staví před situace, který neumím řešit, protože jsem je nikdy neřešil a ne vždycky se zadaří na první pokus :-)

              Týpek udělal chybu, ale jeho žádným způsobem neovlivnila. Ten problém je ale pořád v tom, že pan D. neudělal chybu a stejně smůla. A velká. A stát místo toho, aby řekl: „nechali jsme vás pod pohružkou pokuty jet na emise, tam to zkurvili, nebudeme to tedy vůbec řešit“, tak řekl „nechali jsme vás pod pohružkou pokuty jet na emise, který by tam bez nás vůbec nebyly, tam to zkurvili, to nás ale vůbec nezajimá, ten kdo to zkurvil a dostal vás do problémů nás taky nezajimá, ale vy nám zaplatíte 20k“

              Shodujeme se v tom, že pan D. měl čekat, že budou problémy, že si technik ráno zlomí nohu, nebo že pan D. píchne gumu a že tam ani nedojede. Jenže to první ho nezajimá a to druhý se nestalo.

              1. pan D udělal kurevskou megachybu. Jezdil s autem bez technické a ještě se nechal blb chytit. To je celé. Auto bez STK nesmí na silnici. Hotovo. To není k rozebírání.

                Právo je věc byrokratická a mnohdy hloupá, ale takový tu holt je systém. A ne jen v kocourkově, skoro všude v civilizovaném světě.

                Problém je druhá strana mince, statisíce vraků na sjetých gumách co jim nesvítí světla, z výfuku jde černý bordel a brzdí jen jedna brzda a přesto STK mají.

                To mě osobně sere víc.

                1. Čili jinak řečeno, bez STK by byla situace lepší, protože odpovědní lidé už teď mají auta v pořádku, zánovní auta jsou také s vysokou pravděpodobností OK, kdo jezdí vrakem i v dobách STK jím bude jezdit i bez STK, ale odpadne buzerace slušných lidí všeho schopnými ničemy na stanicích STK a EM.
                  Takže suma sumárum – bez STK bude všem lépe.

                  1. to nerozporuji, já bych byl za to , jak to bylo před 40 lety. STK není, ale policajt může provést kontrolu vozidla na silnici zda svítí, brzdí atd. Tak je to snad i v americe.

                    Jenže to tak není a holt musíme hrát podle pravidel.

                    1. Pospec: to asi raději ne. Jinak policajt „mozkovým myšlením“ zjistí, že auto nebrzdí/nesvítí a na místě je uzemní botičkou.

                    2. nooooo …. a proto se zavedla STK tak jak ji známe dnes.

                      Já vím, tady je to samej petrolhead co by snad s autem bez brzd a bez světel nejezdil, ale uvědomte si, jak uvažují běžní vohnouti a jak by asi ten vozový park vypadal, kdyby ta STK nebyla. Za mě byl ideální stav zhruba před 20 lety, kdy STK byla, ale neřešily se pičoviny a šlo opravdu o kontrolu, zda to brzdí, drží pohromadě, moc z toho neteče olej, nemá to vůli v řízení atd. A stálo to pár stovek.

                      Koukával jsem na seriál roadkill, jo ta amerika. Pravidla jsou pouze 2. Musí to mít VIN a na něj pojistku a v noci to musí aspoň nějak svítit. Tečka. Jinak je úplně fuk kolik je v tom děr, co tomu jde z výfuku, jaký to děl rachot, jestli to má vůbec pásy nebo sedadla atd….jenže si to představte u nás…

                    3. Pospec: Mrkněte do libovolného státu USA, jak by to vypadalo bez STK – konečně, je tu o tom vlákénko někde nahoře.

                    4. Bohužel, do USA nemrknu, celý život o tom sním, ale vím že zdechnu a státy neuvidím, na to blues do toho jejich baru že si nikdy nezajdu, že neuvidím nikdy muscle-car pálit gumy.

                      Tato libůstka vyšší střední třídy mi zůstane navždy zapovězena :(

                      Já akorát sledoval seriál Roadkill a tam jezdili s tak bizarními rezavými vraky bez brzd s rozpadlým řízením normálně po cestě, že ač mi to připadalo romatické, jímala mě trochu hrůza, jak by to vypadalo tu, kde lidi(někteří) prostě nemají prachy na nic a teď už by na to mohli srát úplně. Nakonec teď STK mme a před barákem stojí felicie, které chybí tak 20 cm odspodu a je celá z gumoasfaltu a terpapíru.

                    5. Par postrehu:
                      Dneska neni problem si nasetrit par desitek tisic kc, i kdyz je clovek hodne chudej. Pokud OPRAVDU chces, tak se do ty Ameriky dostanes, holt budes delat nejake ty brigady navic, ale letenky nestojej majlant.
                      A za 2: Ty bys jezdil rozpadlym vrakem? Asi ne, ze? Stejne, kdyz se takto zeptas kohokoliv, tak ti rekne, ze on teda ne, ale ti ostatni, ti by urcite jezdili!!!
                      Ono ve skutecnosti by to zas az tak hrozne nebylo, to jsou vzdycky jen projekce lidi, kteri si mysli, ze oni jsou nejlepsi na svete, ale ti vsichni ostatni, to jsou uplni blbci. Nejsou…Nejsou nejlepsi na svete a ti ostatni pro zmenu nejsou az takovi blbci, jak to vypada…

                    6. rozhodne bych si nekupoval treba letenky Praha New York a zpet, tak se USA nepoznaj (vlastni zkusenost). NY je takova Potemkinova vesnice a kdo z neho nevytahne paty tak USA nepoznal … na to staci youtube nebo StreetView na Google mapach. Kdyz poznat USA tak to chce okruh, nejlepe si pujcit auto, bydlet po motorestech atd.. nebo holt vnitrozemske letenky ale ty miri zase jen do mest .. podle mne to chce poznat venkov, mistni lidi z venkova pokecat s nima jak ruzny veci videj atd.. … pak si muze clovek udelat nejaky obrazek i kdyz presnejsi obraz to by bylo na roky …

                    7. Není problém pro normální lidi, ale já mám 2 děti, ženu bez příjmu a bez majetku co chce barák ,sjeté gumy na autě, rozpadlej vysavač, ledničku před smrtí, obšarpané dveře v bytě, 70 let staré kolo a rozpadlé vlastně skoro úplně všechno a všechno zralé na generálku. Priority jsou jinde. Kdybych neměl rodinu, tak jezdím na nějakou buranskou motorshow do US každý rok, ale život je otázkou priorit a představa dát dohromady nějakých 150-200 litrů (žena by chtěla jet taky) na pouhou „zábavu“ a ještě mít několik týdnů volno v kuse z práce je toho času nereálná. Možná za 20 let, až budou děti z domu a samy vydělávat, ale to už budu možná tuhej. Brigáda je nemožná, moje druhá práce je péče o rodinu a to zabere tak 10 h denně, bez „day off“.

                      Za 2 – to jsme zase zpátky u těch sociálních bublin. Já bych vrakem nejezdil, lidi co čtou tento web a mí dobře situovaní kamarádi taky ne ALE koukal by jste co je k vidění na sídláku za vergly už teď a fakt jich není málo. Nakonec jeden můj vlastní nejlepší kamarád má prostě libůstku v tom, že jezdí zásadně autem za 3-8 tisíc Kč a úplně na nějakou údržbu mrdá, jakmile to definitivně dojezdí, postaví to do řady k těm ostatním vrakům a nechá to tam, protože je prostě takovej, jeho tata byl taky takový (mimochodem dopravní policista :) Několik jeho skvostů jsem řídil, většinou to vůbec nebrzdilo, nefungovaly tomu žádné přístroje ani kontrolky, nemělo to tapecírunk, pásy byly nefunkční, řízení se klepalo a táhlo na stranu, čepy mlátuly, tlumiče to nemělo vůbec no a gumy samozřejmě úplně do hladka až na dráty :) Je řidič z povolání zvyklej na rezavou Tatru 148, takže ho to nerozhodí a nepřipadá mu to nijak hrozné. Někteří lidi na to prostě normy nemají, je jim to jedno, serou na to, dokud to jde nastartovat, jezdí. A nemají prachy na novou nebo aspoň slušnou ojetou káru, berou co je. Fakt prolezte si nějaké sídliště v horší čtvtí a pořádně se rozhlídněte po parkovišti.

                    8. Pospec: Lojza Vám to zkoušel vysvětlit, psychologie na to má i jméno, které teď bohužel nemůžu vylovit z paměti. Represe a buzerace (naprosto jakákoliv) vychází z představy prakticky všech lidí, že ONI jsou v pohodě, ale NA TY DRUHÝ je potřeba dohlížet (v práci, na silnici, co kupují, co nekupují, co dělají s odpadky atd. atp.).

                      Je vědomé úsilí se toho zbavit, protože to máme všichni a je to součást naší „historické KPZky“. Není to ale (na rozdíl od spousty jiných věcí) zas tak složité naučit mozek na to, že jakmile u sebe pozorujete podobnou úvahu, jednu si vrazíte a časem už to neděláte zcela automaticky.

                      Realita je jiná, než co Vy si myslíte a ukazuje ji právě (např.) to USA. Tam nejsou totiž žádní lumeni, jsou tam v mnoha ohledech (pro nás) ještě debilnější než tady. Protože ale rozložení IQ v populaci určuje Gauss, typicky nejsou hloupější než my (no, v průměru ano, ale je velmi politicky nekorektní říkat proč), jen se jejich hloupost, předsudky a buranství projevuje jinak než u nás. A jak to tam vypadá? Ano, vraky tam jezdí. Ne, nejezdí jich tam nijak víc než u nás. Proč?

                      Vždyť jste si sám odpověděl. Kamarád jezdí takovými vraky a to máme STK – na co? Aby mohl někomu narvat úplatky? Jestli je nebo není STK nemá na Vašeho kamaráda vliv, jako nebezpečné hovado se bude chovat (chová) pořád.

                      Na mě naopak nebude mít absence STK žádný vliv, tedy jeden ano, nebudu muset řešit ET na disku nebo rozměr pneu kvůli státu, ale dle toho, co dává smysl (věřte, že moje „bejvalka“ kabriolet brzdila, zatáčela a obecně se chovala výrazně bezpečněji na nepředpisových kolech než na těch předpisových, ale bohužel, automobilka se rozhodla jinak a ta „moje“ dávala jen do speciálních výbav – tj. já ani neměl něco jako 20″ na Felicii, měl jsem něco, co stejná auta mít mohla a měla, jen kvůli zmrdské STK to na konkrétně mém kusu být nemohlo). Ale že bych kašlal na údržbu? Bezpečnost? Pospeci, já to dělám kvůli SOBĚ a své RODINĚ. NE kvůli nějaké dementní STK nebo nedejbože hlupcům ze státu.

                      Takže věřte nebo ne, bez STK by hovada zůstala hovady, normální člověk by zůstal normálním člověkem (a sem-tam by možná něco neřešil v době technické, ale jindy) a tím by to zhruba zhaslo.

                      Je to stejné, jako ty předpovědi, že kdyby nebyl omezený alkohol, jezdili by lidi ožralí. Není to pravda, opět je to vidět tam, kde není nulová tolerance – prasata, která na nějakou toleranci kašlou jsou tam i tady, s tím zákon nenadělá vůbec nic (stejně jako STK nenadělá nic s Vašim kámošem). Normální člověk si dá jedno-dvě piva dle toho, za jak dlouho jede a co bude jíst plus co ví, že snese. Nehodovodst zůstane stejná – jistě, že sem-tam to někdo přežene, ale to i dnes, protože, jaký div, alkohol uvolňuje zábrany a proto se i ten zákon zdá po 5 pivech takovej abstraktní (strach z fízla zabrání jet někomu, kdo měl jedno-dvě, ne tomu, kdo je jak dělo – právě proto, že po pivu-dvou člověk normálně přemýšlí a dle toho by se i choval za volantem).

                      Zkuste se nad tím vždycky zamyslet, když máte třeba v práci dojem, že Vás někdo buzeruje – a řekněte si „to je přece OK, jeho není potřeba kontrolovat, ale mě jo, tak to je fajn, že si všimne a zbuzeruje mě“. Zní to hloupě? To jo, ale přesně takto Vy přistupujete k ostatním. Zapracujte na sobě, není to nijak těžké.

                    9. V zásadě souhlasím, nejsme ve sporu, já to chápu o čem se tu celou dobu bavíme. Nicméně já prostě nějakou lehkou kontrolu nepovažuji apriori za špatnou už třeba jen z pohledu lidí, kteří o autech neví nic a tak mají něco jako „štempl na stav auta“. Ovšem samozřejmě ne v současné megabuzerační a předražené podobě, to je bizár nad bizár. že to je celé zkorumpované jak hovado a stále existují stanice, které nálepku vydají aniž by vůz vůbec opustil garáž, tudíž je to úplně k hovnu to je na tom ta nejhorší věc.

                      Jen přecejen nemohu bez komentáře souhlasit s tou teorií represe, která ano, platí, ale přecejen ne na 100 %.

                      2 drobné příklady

                      1) Před už nevím kolika lety zavedla uhnije povinnost prodejců potravin a restaurací značit povinně u jídla alergeny. Já tehdy ještě o dost mladší radikální DFENSák sám řval, jaká to zas zkurvená buzerace z unie, proč nenechají lidi na pokoji, proč nemáme žádnou svobodu, salámová metoda, morální zrůdy, útlak … znáte to.

                      A pak se mi narodilo alergické děcko, které při požití toho nesprávného se začne hustě dusit. A víte jak jsem kurva rád, že ty alergeny všude píšou? Nedovedete si představit.

                      2) Je nová doba, nikde se nesmí kouřit. V práci, v hospodě, všude. Rád bych řekl že já jsem ten lepší, ale nejsem, vůli mám slabou přestat nedovedu. Nicméně jen díky represi jsem se sám donutil si zvyknout vydržet šichtu jen s jedním cigárem po obědě a na pivě nejet jak sádrový ježek jednu od druhé ale chodit ven jen občas. Spotřeba mi klesla radikálně, ano díky represi.

                      Možná bych to podal tak, že já právě proto že vnímám že JÁ nejsem VŮBEC dokonalý, proto ani TY DRUHÝ nepovažuji za bůhvíco.

                    10. Pospec: označování potravin – nejsme ve sporu. Taky jsem se tu kdysi hádal, že je to OK a poslouchal, že tam chudák výrobce musí něco tisknout, že to zbytečně platím ve větší a potištěnější etiketě a že jen debil čte složení, protože mi to přece buď chutná nebo nechutná a co je mi po tom, co tam výrobce nasypal. A souhlas, že zrovna tohle, kdyby výrobce nemusel, tak nikde vykládat nebude (nakonec v USA si nedávno výrobci prolobbovali zákon, že nemusí značit GMO, proč asi). A nejsem takový asociál, abych viděl násilí v tom, že to označení pomůže alergikovi (i když, přece Pospeci, proč by nějaký výrobce měl mít povinnost všechno značkovat kvůli Vašemu děcku, to si máte zajistit sám).

                      Nicméně, tohle například vidím úplně jinde než kde vidím STK. Označování potravin je pro mě standard na úrovni „jezdí se vpravo“, „červená stůj, zelená volno“ apod. Standardizace, která je přínosná (Svědci Ancapovi by určitě rádi jezdili tak, jak se jim zachce, ale ty pro tento případ vynecháme).

                      To druhé, tam jsme ve sporu velmi. Sorry, ale proč by měl zákon buzerovat všechny kvůli Vaší slabé vůli? Z tohoto přístupu jsem lomil rukama v Norsku, kde mi (nota bene naturalizovaný Američan, který si vzal Norku) vysvětloval, že prohibice je super, protože díky tomu aspoň tolik nechlastá. OMG, takže kvůli tomu, že nějaký debil (sorry, neberte to osobně) neví, kdy přestat si já nemůžu v sámošce koupit pivo po osmé večer? Navíc to ten idiot neví, že si (jak mi zase řekli jiní Norové) může nakoupit basu před 8 a chlastat jak se mu zachce i o půlnoci? Prostě jen naprosto ubohá racionalizace státní buzerace, která nemá žádný smysl, ale holt člověk je tvor přizpůsobivý, nakonec i tady máme lidi, kteří brání STK, že jo? ;-)

                      Takže já Vám neberu, že Vám ten zákon pomohl – ale to nedělá z buzerace nic dobrého. Teda, zrovna mě kuřáci dost vadí (teď v létě super, když u každého stolu na koupališti sedí bezohlední huliči, je jim fuk, že všude jsou děti), takže nějaké omezování neberu tak tragicky jako jiní. Nicméně na obecné úrovni je přece racionalizace „to je fajn, že mi stát něco zakázal“ naprosto otřesná. Co až Vám zakáže maso, bude to fajn, že toho tolik nesníte? Co pivo? Fajn, aspoň míň vypiju? Co cukr? Benzín? Fajn, míň projezdím, když mám na příděl jen 10 litrů na týden?

                    11. imho socialni bubliny … faktem je ze velka cast lidi jsou nezodpovedni a jezdili by s autem (zvlast v zemi tretiho sveta kam stale jeste patrime) dokud ne obrazne ale fyzicky se jim nerozpadne … podle mne STK ano, ale rozumne – brzdy, koroze nosnych casti, rizeni, gumy, vsechny svetla, blinkry a tim to konci
                      emise klidne ano ale vsem stejnym metrem cili jedno jestli avie 30 let stara nebo nejnovejsi auto, stejne pozadavky na limity emisi

                    12. Jo jako jo, I get the point.

                      To kouření stejně nejde až tak od státu, jako od lidí. V kanclu a slušné restauraci se nekouřilo dávno předtím než to zakázal stát (zakázal vůbec v kanclu? možná ani ne). Takže vlastně jsem se vyjádřil úplně blbě, nejde o státní represi, ale společenskou represi. Kdybych si u kompu dal cígo jako kdysi na studiích, kolegové by mě roztrhali na kusy, ne policajti :) Hospody za mě hnusná šikana, protože stejně před zavedením represe se v slušných podnicích nekouřilo a mlha byla jen v pajzlech, které já osobně teda miluju. BTW víte jak to nakonec dopadlo? Už asi 5 hospod ve městě jsou „kuřácké kluby“ a čadí se tam vesele dál a u nás na periferii se na to prostě mrdá a po 8 večer jsou na stolech popelníky, jsme lidi, nějak se domluvíme, že, gor v ČR. Však to nakonec nikdo neřeší.

                    13. Pospec: to si to pamatujete blbě. Jako dítě si ještě pamatuju, jak ti slušní kuřáci, kteří se radikalizovali až těmi zákazy (jak říká ocs), hulili v kanclu. Máti nehulila a moc nadšená z toho nebyla, ještě dnes mě štípou oči, když si na to vzpomenu. Vtípky typu „tak hul taky a nebude ti to vadit“, to měla mamka nejradši.

                      Taky takové vídeňské letiště před zákazem kouření, to byl masakr (nebo to byl Curych? Teď nevím jistě, je to dávno, ale bylo to teda „něco“, nebylo kam před tím zdrhnout).

                      A kuřácké kluby? Už jsem o nich slyšel, hospody co znám ale zůstaly hospodami a prostě se tam nehulí, za mě jen dobře.

                      V tomto nicméně vidím velký rozdíl mezi zakazováním kouření a třeba toho masa nebo chlastu, protože to druhé a třetí mě ničím neomezuje, zatímco kouření prostě ano (argument, že někomu jinému smrdí guláš a taky to v hospodě musí čuchat neberu).

                    14. no to bylo dřív, když cigára byly ještě „cool a in“, když jsme byli děcka, normálně se kuřilo v každé místnosti v bytě vyjma dětského pokoje. Děda nekouřil už 20 let, ale měl na stole křišťálovou dózu s cigaretama pro návštěvy, bralo se to jako automatické pohoštění ke kávě.

                      Ale kolem roku 2010, kdy už fičel zdravý životní styl, se aspoň u nás ve městě nekouřilo skoro v žádné restauraci s jídlem a v polovině pivnic. Takže podle mě se to zakazovat nemuselo. No nás kuřáky to trochu nasralo, ale nějak jsme se z toho nezhroutili.

                    15. fatdwi: zákaz masa je úplně stejný, jako zákaz kouření. Vám vadil kouř z cigaret protože škodí vašemu zdraví a smrdí, Zeleným vadí CO2 spotřebovaný na výrobu masa protože škodí klima a „připravuje je o budoucnost“.

                      Ergo emise CO2 jsou ještě tisíckrát horší, než cigaretový kouř, protože je to vlastně něco jako 100% jistota rakoviny, ergo brutální zákaz je jediná možnost a pokud protestujete, jste vrah.

            3. Za mě teda kokot dyž kouříte, ale to asi bude individuální :D

              1. Jé vy jste tu taky? To jste nás v naší malé diskuzi navštívil, jen abyste mi řekl že jsem kokot? No děkuju, to hovoří samo za sebe :)

                „Kdo kouří, přemýšlí, kdo nekouří, nedělá nic!“ slovy klasika :)

                1. Moudřejší nebo rychlejší už všechno napsali, dál to netřeba opakovat.

                  Chytrej si nastaví procesy tak, aby se mu něco generovalo i ve spánku. Kdo tu přemejšlí víc?

                  1. Já jsem tu pro rozšíření obzorů, srovnání myšlenek a zdokonalení argumentačních dovedností, neb jsou okury a zákazníci jsou na dovolených a já prakticky jen hlídám telefon a podepisuju nějaké papíry.

                    Stát vzadu a pak jen vylézt s urážkou. No dobře, nepřekvapil jste, vlastně i docela pobavil. Asi se hned cítíte líp.

                    Doporučuji video od autora Levni Yilmaz „the psychology of internet troll“ , poučné, je to na YT

                    1. No jasně, já se flákám jak někdo abych hned první přiběhl a vodpovídal ti na ty nesmysly. Whatever, ostatní už to udělali dost dobře, spíš si z toho zkus vzít ponaučení místo dalšího psaní nesmyslů.

          2. jbem: „Pokud mi stát něco nakazuje, tak by to taky mělo fungovat“
            Stát něco nařizuje proto, aby z Vás vytahal peníze. A čím bude „problém“ neřešitelnější, tím více peněz z Vás vytahá. Čím neřešitelnější situace bude, tím na Vás stát vydělá víc. Logicky tedy musí stát něco nakazovat tak, aby podmínky byly pokud možnos nesplnitelné. Proto je třeba omezit samotný stát a nikoli řešit jednotlivosti.

            1. Uplne se mi vybavil Konrad Henlajnu, kdyz daval pozadavky ceske vlade. Je zajimave, ze staty sice naoko meni formu, ale v principu je to stale stejne. Presto jsou lidi ze svych statu povetsinou nadseni. Jasny dukaz toho, ze lidi jsou vofce.

      2. @jbem
        Ale bohužel jo. Pan D. to nechal na poslední chvíli. Mohlo mu do toho hodit vidle více věcí: vypnutý el. proud, autonehoda, nemoc, defekt, … Prostě cokoliv, co by mu zabránilo absolvovat emise a STK. A pak se neobhájíš, že jsi byl objednaný na STK, ale zůstal si vyset v koloně kvůli autonehodě a STK zavřela.

        Pokud bych byl chycen, jako pan D. Tak bych se to nesnažil posunout do správního řízení a tam se obhájit. Obhájit se ve správním IMHO nelze. Byl chycen hlídkou a neměl technickou?
        Já bych se pokud možno pokusil obhájit přímo před policií. A pokud by to nefungovalo, tak příkazem na místě, ale ať se to dál už neřeší.

        1. Tedy utpět sancki navzdory tomu, že jsem v ničem nepochybil? Převzít odpovědnost za špatnou práci stanice měření emisí, tedy státem certifikovaný úřad? Jakože státu zaplatím pokutu za to, že jsem nic nezpůsobil (nikomu nevznikla žádná škoda, já jsem DOŠEL K PŘESVĚDČENÍ, že auto stanovené emisní limity vzhledem ke svému technickému stavu a servisní historii plní), ale stát způsobil újmu mně? není to trochu óbrsvinstvo, když žádáte, aby pachatel sankcionoval oběť?

          1. podívejte, podle vyhlášky auto bez STK na silnici nesmí. Tečka. Fakt je to tak těžké pochopit? Když s ním jedete, riskujete, že vás chytí, když vás chytí , vaše blbost.

            Spojitost s tím , že auto sice projít mělo ale kvůli nějaké chybě neprošlo je přece úplně irelevantní.

            Jste jako děti , co se budou učitelce vymlouvat, že jim úkol sežral pes. Nesežral. Pravidla jsou možná debilní, ale prostě taková jsou a pokud je nedodržujete, riskujete pokutu. Tečka. Dál nic.

            1. tam je nestastne ze neprosel na emisich a na zaklade toho se nedava docasne povoleni jezdit jako kdyz clovek neprojde s drobnymi zavadami u stk … chtelo by to doplnit do zakona nebo po neprojiti na emisich trvat ze chci jeste na stk aby mi ten papir na docasne jezdeni dali … samozrejme nechavat vse na posledni dny bych nedelal

            2. Já to teda nechápu. Jak se může jinak normální a plně funkční auto pozbytím platnosti nějaké nesmyslné nálepky ze dne na den stát životu nebezpečným vrakem? To auto jezdí, svítí, brzdí úplně normálně i bez té nálepky. Překvapuje mne, že to ještě někdo nehnal k Ústavnímu soudu, vždyť to je sankce zcela zjevně nepřiměřená provinění.

              1. Silnice jsou statni, takze se hraje podle statnich pravidel. Az budou moci ridit jen lide s oholenymi hlavami, bude u holicu natresk.

            3. Typické totalitní formalistické myšlení. Nemyslím tím záměnu zákona a vyhlášky, ale ten přístup. Jestliže vozidlo JE schválené a technickým stavem materiálně odpovídá požadavkům na provoz na pozemních komunikacích, tedy nevykazuje reálně ŽÁDNOU závadu, musí STK projít. Pokud neprojde proto, že hlídač hlídá hlídače špatně, tak je špatně systém a špatný systém je třeba zprovodit ze světa.
              jestliže 20 lidí certifikovaným měřidlem změří, že metr má přesně 1000 mm, tak má 1000 mm i kdyby ouřada tvrdil, že jeho nataženým krejščovským metrem má metr 1234 mm. Debil zůstane debilem i v případě, že se stane úředníkem!!!

              1. Vozidlo neprošlo, protože mělo evidentně neodborně/nesprávně navařenou koncovku výfuku, proto přisávalo „falešnej luft“ od vedle do čidla.

                Že to druhý frajer heftnul hadrem je „quick fix“, který příčinu problému neodstranil.

                Jasně, je to bizarní, jde o hovno a autu nic nebylo, technik byl diletant a měřicí technologie je divná. Ale tak to prostě je a to jsou pravidla hry.

                Já mám jiný problém – mám motocykl ČZ 175/450 r 1961, kompletní, plně funkční, ale zralý na generálku. Zrovna bych takovou motorečku využil na ježdění do práce, fakt by se hodila a já staré stroje fakt hodně rád. Původní majitel však stroj odhlásil. Totéž udělali všichni dědci po vesnicích po celé čr takže stroj s papírama má cenu zlata, ale spíš nejde sehnat vůbec. Jedná se o výrobek plně homologovaný k provozu na komunikacích ČSSR, v původním stavu. Lze to dostat na papíry? Ani omylem. Veteránské? Snad ano, ale musela by projít náročnou renovací a musel bych se obsírat s nějakým spolkem co na mě bude dělat machry, protože oni mají opravdové drahé veterány a já tam budu trapasit s obyčejnou čízou. Navíc já chci „patiňáka“ ne leštěnku a taky to vylepšit kde to jde , ne striktně originál (elektrika, brzdy …)

                Je to bizarní, ale prostě to na papíry dát nejde. Takových strojů jsou odhaduju v republice možná statisíce. Proč to nejde? Byrokratický nesmyslný sráč. Nepochopitelné, proč prostě nelze znovu přihlásit již homologovaný výrobek, ale nelze.

                Má cenu se nad tím vztekat ve vleklých článcích? Ani ne, každý to nakonec ví a zas tak zajímavé to není.

                1. Nemohu s Vámi souhlasit. Opět vycházíte z axiomu, že auto „mělo evidentně neodborně/nesprávně navařenou koncovku výfuku, proto přisávalo „falešnej luft“ od vedle do čidla“. Jak jste na to přišel? V článku o ničem takovém není slovo. V tom výfuku není pro měření emisí žádné čidlo. Stejně tak (dokonce si myslím, že s větší pravděpodobností) to mohlo být tak, že výfuk byl normálně z fabriky a technik měři krátkou, pro tento typ vozu nesprávnou sondou.

                  A k té motorce: souhlasím s tím, že veteránské značky má dostat jen vozidlo, které „dokumentuje technickou historii a vývoj“, jak praví zákon. Tedy určitě by neměly sloužit pro ulejvání odhlášených vraků. Sám se historiky zabývám, vím, jaká pakárna je, když auto neprojde testováním kvůli rádiu či anténě nebo tapecírunku, ale respektuji to. Tedy tentokrát se systému zastanu já a souhlasím s tím, že buď uvedete vozidlo do náležitého stavu (bude jako nové) a máte tím pádem nárok jej znovu přihlásti do registu vozidel, nebo máte smůlu. Nesouhlasím s tím, že to znovupřihlášení může proběhnout pouze u vozidel starších 30 let, tedy na „véčka“. Mělo by to být možné u každého vozidla bez ohledu na stáří, pokud bylo jednou schváleno pro provoz na pozemních komunikacích, jsou k tomu příslušné doklady (tedy číslo homologace) a provozovatel prokáže bezvadný technický stav. Tím myslím opět materiálně…

                  1. No dobře, i z fabriky byla ta koncovka na hovno, to bejvá. A sonda byla nevhodná…. není tak náhodou prostě jen jedna, která také podléhá nějaké homologaci a výrobce by měl toto zohlednit než pošle zfetovaného turka přivařit to bodovými sváry? Ale nevím, natolik se v problematice neorientuji, jen hádám.

                    Odhlášený vrak – motorku dáte do kupy za pár korun, že jí nic není, odpadá tam faktor „má to shnilou kastli – game over“, je to jen otázka generálky motoru, tlumičů a uložení vidlic, nic víc. Za mě by měla být ve stavu „projde STK bez závad“ a to by mělo stačit, jedná se o čistou buzeraci. Stejně je to bizár, prachatí čížci teď kupujou staré Jawy/čezety jak diví za šílené sumy (50 litrů za kývačku no problem) a nic z toho nemá papíry, takže je to tak někam do vitríny. se všichni zbláznili, 100 tisíc za škodu 100 a podobně, ty zákazníky nechápu.

                    1. S tim merenim je to uplne stejne dohadovani, jako okolo Drägeru.

                      STK by se predevsim mely zrusit, protoze je to pouze lobby prodejcu funglovek. K nicemu jinemu to stejne neslouzi. Jestli je auto vrak, nerozhoduje zadna STK. Na STK mohu auto nastrojit a jeste ten den vecer zase nahazet stary dily (aby se to voe dojelo, dyz je to tak drahy). Jestli ma pani na svoji nakupni tasce fprdeli kulace, to ma resit jeji servis behem prohlidky, kde je motivovan vymenou dilu a ne na STK, kde opravi hovno, jen jsou motivovani uplatkem. A opotrebeni auta odpovida zpusobu jizdy, vcetne stavu vozovek a dalsich faktoru, rozhodne ne 2 letum jakehosi intervalu.

                    2. Já bych byl opatrnější, fakt jste asi neviděl čím borci u nás na sídlišti nebo na dědině jsou schopní jezdit a to zatím JE buzerace s STK. Vy si jako myslíte že ta servírka od nás z pajzlu co dělá za 11 čistýho a jezdí Peugeotem 106 z roku 1996 jezdí do nějakého „servisu, kde jí vymění kuláky“? Na nějakou „prohlídku“? Ta se zeptá chlapů v hospodě, že jí nejede auto, Franta, který je zrovna nejstřízlivější protože dneska nejede panáky, ale jen dvanáctku zvedne kapotu, zebere izolepu, drát, trochu to poladí a „bouček pežotek“ je zas jak novej.

                      Pořád si opakujme „sociální bubliny, sociální bubliny, sociální bubliny“, opravdu je to důležité k pochopení celého systému fungování společnosti.

                      Druhá věc jsou emise, které třeba v německu nejsou vůbec, technik si vyjede hlášku z řídící jednotky auta, pokud tam nejsou chyby, není důvod emise měřit, protože dnešní auto už jaksi měří emise samo od sebe , že. Takže ano, to je bizarní, dementní a trapná buzerace.

                    3. To je jak mluvit do zdi, že.

                      Servírka v pajzlu nemá další desítku bokem na spropitným? Esli ne, tak může jít dělat dvanáctky do lídlu, tam to dostane. Předpokládám se ani v jednom případě nechce zrakvit, takže je to v jejím zájmu. A pokud jo, tak holt se tomu říká přírodní výběr.

                      Jináč stošestka je zajímavý vozítko. Řada lidí tu má eště výrazně starší auta jak z roku 96′, je s tím nějakej problém?

                    4. Pažout? 106? Synonymum pro problém.
                      Asi je máš rád. Na tom se porouchala i šajtlpáka. To snad radši Oplíka z té doby, se ještě tak nešidili. Astra Caravan…

                    5. Jenže já nejsem hypotetický internetový troll žijící jen na síti, ta holka tam reálně je, reálně za ty prachy dělá a reálně jezdí takovým verglem. Desítku na spropitným? Jste blázen, tam se dává dýško tak 3-5 korun, to není hipsterská restaurace pro bohaté děcka, tam sedí důchodci na levném pivě na rozvrzané lavičce. Je to takovéto děvče co tež rádo vypije, zrovna cambridge nevystudovala, upíchla si děcko s nějakým debilem který utek a neplatí alimenty a jelikož hospoda je to taková „rodinná“, může se její práce přizpůsobovat potřebám dítěte, což by v lidlu nešlo.

                      Můžete si vy internetoví všeználci a brouci pytlíci stokrát povyšovat, že vede svůj život špatně (ano, vede) ale to je REALITA. Takové to tam venku, vzduch, slunce, ptáci, psi , kočky a LIDI se všemi jejich nedokonalostmi a osobitými vlastnostmi.

                      Se starým autem není problém, když místní typický DFENSový milionář má své Porshe Carrera 1977 ve sbírce a jeho soukromý mechanik ve smokingu mu leští pérem výfuk i zevnitř, ale s 20+ let starým autem za 8 litrů, které vidělo pořádný servis naposledy v minulém století je problém ten, že se to celé sere a nic tam zpravidla už nefunguje. Naše bývalá Opel Corsa 1999 co šla po rodině je furt jak nová, ale protože se majitel stará a garážuje.

                    6. Tak.
                      Zrušit.
                      Kolik vrakovek dělá nehody a z jakého důvodu je to technickým selháním stroje? Každý nad 55 IQ si to alespoň trochu ošetří nebo nechá ošetřit – pokud ne, ať v případě nehody platí. Tuto otázku si kladu dnes a ročně, když si prohlížím green cart a jednou za tři roky když mažu na na technickou na buzer..Hlavně když vidím, jakým verglem tam parkuje pan „vyšetřující“ technik. Ochcávka ve vraždě na hlínách ve sněhuláku. Samo v cajku, i po těch letech to má odpich.

                    7. No tak vidíte, sám je máte kolem sebe.

                      Já bych řekl že vrakovek teda dělá nehody docela dost, ale hard data nemám. Často to vidím někde opřené ve škarpě. Z logiky věci, něčím takovým zpravidla jezdí člověk nepořádný, který taky dost často pije nebo fetuje. Druhá početná skupina je „mám hypotéku, stavím barák tak na auto mrdám“, ti sice moc nepijou, ale zase za těma verglama vozí přetížené vozíky s neupevněným nákladem a taky z toho bývají komické situace.

                    8. Jestli vas chapu, tak auto sice v poradku, motor motoroval jak motorovat mel, ale kdy holt ten technik nestrcil sondu do vyfuku ale jen do ozdobne koncovky, tak holt nebyl papir, a protoze zakon, tak auto na Valnik a vsechny osery okolo a pana D osolit, protoze holt zakon a tak to je a tak to ma byt.
                      Jawa sice v poradku, ale dedek odhlasil, tak holt neni papir a protoze zakon, tak jestli chce jezdit tak jawu na Veterana a vsechny osery okolo a pitomej spolek, protoze holt zakon a tak to je a tak to ma byt.

                      Nevim, s cim mate problem, pokud ne s tim, ze to prvni se deje jinemu a to druhe vam?

                    9. Problém je že první je velmi lehce řešitelná pičovina a druhé téměř neřešitelná pičovina.

                      Jak jsem jinak psal výše, osobně bych emise úplně zrušil po vzoru německa, protože moderní auto měří emise samo a kdyby nesplňovalo, řídící jednotka by stejně řvala sama a tedy není důvod cokoliv komukoliv kamkoliv strkat, pouze se připojit kablem.

          2. Auto neprošlo stanoveným způsobem měření emisí. A že za to může jen a výhradně stanice? Ale houby!
            Při další kontrole měření totiž byl technikem „odrbán“ správný způsob měření za použití hadru. Takže jestli chce pan D. ukazovat na viníka stylem, to ne já, za to může tamten. Tak ať začne u toho, kdo dělal koncovku výfuku, nebo toho, kdo si tuzingový výfuk objednal.

            1. @Integrale
              Ještě dodám, že neschválená koncovka výfuku, nebo špatná montáž schválené koncovky je závada typu B. Tedy 30 dní na odstranění závady, ale musí projít emisemi.
              Opakuji, že až při té druhé zkoušce došlo k pochybení obsluhy, neboť tato učinila nestandartní kroky vedoucí k ovlivnění zkoušky.

              1. Nevím, kde jste na to přišel.
                Nikde není uvedeno jinak, takže vycházím z presumpce neviny: vůz byl s tímto výfukem schválen pro provoz na pozemních komunikacích a tím pádem byl zcela v souladu se zákonem. A tím pádem předpokládám, že návod k obsluze jasně definoval místo, za nímž je měření emisí v rozporu s reálnými hodnotami. Potom je jednoznačně vina na straně toho, kdo měřil emise v rozporu s návodem.
                Nikde nikým nebylo uvedeno, že by na výfuku byla jakákoli úprava, takže vaše spekulace jsou irelevantní. Ozdobné koncovky výfuku jsou běžnou doplňokovou výbavou automobilů již z prvovýroby a nelze je vinit za špatné výsledky měření (v místě, který výrobce neuvádí za prokazatelné).

                1. @Integrale
                  Naopak! Nikde v článku není uvedeno, že vozidlo nebylo po schválení pro provoz někým dodatečně upraveno. Ale na druhou stranu je tam jasně uvedeno, že koncovka výfuku byla přivařena bodovými sváry a okolo nich to přicucávalo vzduch = koncovka byla jiného průměru než výfukové potrubí. Jo jo, to je běžný postup všech výrobců vozidel.

                  1. Nevím, zda všech, to se přiznám, že netuším, ale „ozdobná koncovka výfuku“ bývá součástí nadstandardní výbavy. A i kdyby nebyla, technik měl trvat na jejím odtranění, protože zase ten návod jasně říká, jak se může a nesmí emise měřit… pořád dokola… měřit můžu jen měřitelné a nesmím měřit nesmysly… skutečnost, že jsem takový diletant, že netuším, co měřit smím a nesmím není polehčující okolností.

                    1. cit. „a šel pro hadr. Ten omotal kolem místa, kde byla na výfuk uchycena koncovka, Na výfuku byla totiž osazena koncovka většího průměru než výfukové potrubí samo“

                      Ne! Nebyla to koncovka osazená výrobcem, ten by tohle neudělal.
                      A ne! Technik musí provést měření na vozidle ve stavu, jak mu bylo přistaveno. Nesmí dělat jakékoliv zásahy (výměna paliva, zásahy do výfukového systému, manipulace s režimem motoru atp.) – mimochodem je to pro ochranu provozovatele vozidla. Ten, pokud by sesdal, že technik udělal na jeho vozidle zásah a proto na technické neprošel, tak se může domáha náhrady po tom technikovi, či provozovateli stanice. Takže i ten zásah s hadrem při druhém měření byl pro měření nepovolený zásah a pokud by byl někdo hnidopich formalistický, tak by tu stanici mohl popotahovat.

                      Tedy, pan D pokud se chtěl vyhnout problémům, měl raději:
                      – odstranit z vozu všechny části, které tam byly dány kutily (ofiko tažené nebo ofiko LPG samo ne)
                      – natankovat normalizované palivo – já třeba s amerikou jezdil na 90% methanol a 85% ethanol, ale na emise jsem měl nádrž plnou specialu 91
                      – něco si nastudovat než to dám na své auto – a mám-li už na autě koncovku výfuku, která nejen vypadá, ale mění i zvuk (a byla levná), tak řeším jak to?
                      – neprošel jsem emisema, tak něco dělám (volám, nadávám, řeším, prosím), ostatně lhůta se blíží a já to musím přeci řešit hned. Spoléhat se na – ok SE to vyřeší je blbost. Vietnamský všeřešitel pan SE neexistuje! Miluji TY, co mne kontaktují, že potřebují a doslova u mě škemrají o pomoc s tím, že jim orgán nevzal nepropadnutí lhůty i přesto, že byly (Y – ty krávy mj.) prokazatelně mimo republiku a mimo dosah internetu (Nepál – exekuční příkaz pro squatterky, co si odjely do Nepálu – EP doručen 11 dní před odletem a NIKOLI fikcí) – krávy!

                      – jsem neviný? Tak to hodím na prodejce. „Hele Vámi prodané vózítko je nezpůsobilé, tak to řešte. Já už s ním nemohu domů, tak buď náhradní vůz do (uvedu dobu po kterou by trval zbytek STK), nebo si beru tágo a nechám si proplatil. Nelíbí? Nesouhlasíte? A to je záruka? OK, tak já rozmáznu.“

                    2. Znova, Panku: ohrožovala ta koncovka jakkoli kohokoli? Zvyšovala ta koncovka magicky emise?

                      Pokud ne, neexistuje oprávnění buzerovat s ní, neboť nebyl naplněn žádný materiální aspekt a bazírování na ní je čistokrevný formalismus a represivní byrokracie nejhoršího druhu.

                    3. Znova. Jak má ten blbej polda při silniční kontrole zjišťovat, proč to auto nemá technickou? Vyšší moc, nějaká prkotina, nebo tam vůbec nebyl?
                      On to může řešit pouze binárně 1/0 prostě má/nemá. A úřednice? Opět pouze binární možnosti, jen je nenormální, že ho takhle osolila.

                      Panu D se sešlo hodně blbejch náhod, ale ukazovat stylem, kdyby tamten udělal tohle, nebo tam ten tohle neudělal, tak to mi přijde nefér.

                      Důležité je, že ani nevíme, jak probíhala silniční kontrola. Včetně toho proč ho zastavili (třeba mu auto díky koncovce nepřirozeně brumlá).
                      Nevíme, proč pan D skončil ve správním řízení. Co když si pan D na poldech vybil frustraci?
                      Nebo ještě hůře, co když si pan D vybil frustraci už na emisích nebo na prodejci? To pak už je malý krůček k tomu, aby se mu někdo pomstil stylem: „Hele kámo policajte, tenhle frajer tu na mě řval jak na malého haranta. Jo a pozítří k nám pojede s autem bez technický, tak kdyby se vám s kolegou třeba chtělo….“

                    4. 90% methanol? Inu… tvuj budget ti mohu jen zavidet.

                    5. Ze čtvrtiny plný IBC. Cena – za odvoz. Šlo mi o to IBC. Dle stavu má hodnotu cca 1500. Když jsem řešil likvidaci, tak ta firma provozuje vlastní čerpačky a chlapík mi doporučil předělat auto na E85, přimíchat benzín a vyjezdit to. Bylo to super akorát se pak E85 ani ne za dva roky přestal prodávat.

            2. Zákon stanoví, že přisávání si okolního vzduchu vzhledem k netěsnému nasazení sondy na výfukové potrubí je správný postup měření? Faktjo?

              A „špatně“ namontovaná koncovka, která fest drží ale přisává si okolní vzduch, jakýmkoli způsobem ohrožuje okolní dopravu nebo zvyšuje reálné emise automobilu? On je v ní snad zásobník dehtu?

              Pane, vy jste obludný represofil.

              1. @Jan Mrcasik

                Přisávání si okolního vzduchu nebylo způsobeno netěsností při nasazení sondy, ale netěsností ve výfukovém systému, respektive konstrukcí systému.
                Nejsem represofil, jen nemám rád, když někdo hledá chybu u jiných, ale své chování považuje za naprosto normální.

                1. kde jste zase četl co o netěsnosti výfukového potrubí? Nic takového uvedeno nebylo. Naopak, bylo uvedeno, že eliminací špatného měření bylo dosaženo lepších výsledků = měření probíhalo v rozporu s návodem…

                2. Ale zrovna tady šlo o chybu u jiných. Výfuk je těsný tam, kde na tom záleží, tj v okolí lambda sond, DPF a katalyzátoru. To, že nějaký pamrd strká cosi někam, kde podle záměru výrobce není žádné čidlo, důležité pro chod motoru a emisního systému a proto tam může být ta koncovka, přece nesmí mít vliv na výsledek emisní kontroly. Navíc, moderní auta mají celkem slušné snímání stavu výfukových plynů, takže stačí vyčítat reálná data z řídících jednotek a nikam nic nestrkat.
                  Na vině je nesmyslný systém měření emisí a pamrd strkající nevhodné měřidlo do naprosto blbého místa, ne pan D.

        2. jak jsem psal výše: „pan D. měl čekat, že budou problémy, že si technik ráno zlomí nohu, nebo že pan D. píchne gumu a že tam ani nedojede. Jenže to první ho nezajimá a to druhý se nestalo.“

          Zajimavý, že tu nikdo neřeší, že stát nás pod hrozbou pokuty nutí jezdit na nějaký kontroly kde pracujou lemplové a za jejichž lemplovitos stát pak lidi buzeruje. Z diskuze mi vychází, že největší kretén je pan D., protože tam nebyl měsíc dopředu a nezaplatil za tři měření emise + servis, dokud to těm křupanům nevyjde správně.

          1. podivejte, já mám 75 kilo, brýle a neumím se prát. Takže když potkám stodvacetikilového nasraného holohlavého baníkovce, nejdu mu vykládat, že fotbal je pičovina a baník hraje sračky. Spíš nenápadně zmizím.

          2. 1+

          3. Byls v Cine? Tak si tam zajed a pak si muzeme popovidat o zbytecnych normach.
            Jaci lemplove? To jsou ty posvatne soukrome firmy preci. To se statem nema nic spolecneho.
            Jen jestli nechces znovu vynalezat kolo.

    2. Já bych teda hlavně zmínil to, že s ohledem na ty zkurvený tankodromy po kterejch člověk musí jezdit (prázdná bílá cihla s už unavenejma tlumičema vzádu dá člověku jen o málo přesnější obrázek povrchu, než kdyby po něm přejížděl dlaní), by mi měl režim eště za to opotřebení platit. Zatím mě jenom kasíruje a eště má tu drzost buzerovat když se díly unaví protože zkurvený polňačky. To jako WTF?

  9. Za blbost se platí. Co víc asi k tomu dodat… Pro rodinu D. je to skvělé ačkoli drahé školení a do budoucna se budou chovat úplně jinak ve vztahu ke státní správě a to je dobře.

    1. Bla bla bla. Kecy.
      Vy byste vedel, ze pani na spravku nesmite rict, ze jste o zavade nemel tuseni? Dyt to kurna jedu spravit, tak co po mne chcete?
      Jasne, urady tu nejsou pro nas, ale ferovy clovek obycejne neceka takove jednani.

      Trochu soudnosti, prosim.

      1. Hmmm na druhou stranu moje zkušenosti s policií za posledních 15 let jsou takové, že v naprosté většině případů se snažili „zbytečně nikoho nesrat“ a velká většina průserů v mém okolí se řešila domluvou.

        Nebyl jsem u toho nemohu soudit. Mohlo to být taky tak, že třeba pán po nich vyjel, nasral je a tím si vykoledoval průser.

        Jak říkám, mě furt nehraje ta namátková kontrola. Kde jste prosím za posledních 20 let viděl, že by jen tak náhodou stavěli někoho ještě v 4 roky starém autě? Jo dredař v 25 let staré rezavé dodávce je jasnej, toho berou. Ale jinak? Mi to smrdí tím, že udělal nějakou pičovinu a pak si ho až následně povodili, ale nevím, třeba měl fakt jen mega smůlu.

        Víte, znal jsem pěkných pár lidí, kteří měli pořád jen smůlu a problémy. Všichni na ně byli zlí, každý šéf si na ně zasedl, každý kolega jim házel klacky pod nohy, furt je jim něco sralo, nic nešlo, všechno byla vina ostatních. Asi víte kde byla ve skutečnosti příčina.

        Podobně místní boj s policií, nechápu. Nemám je rád, buzerace mě sere, ale můj poslední kontakt s policí byl před 2 roky, kdy jsem jel 130 v 90 a benga v tajném autě která jsem přehlédl na mě výhružně blikla majákem, já zpomalil a oni si jeli po svých a dali mi pokoj.

        1. Mě stavěli v rok starým mercedesu jen tak z plezíru. Rok 2017 tuším.

          A úřad, když už tady bohužel je, tak by se měl chovat stejně nasranej i nenasranej.

          1. jj, jste morálně v právu a výsledek je co se počítá.

            Je to asi ta základní věc, kterou vnímám hodně velká část DFENS crew pořád nějak pomíjí.

            Úřad, to není stroj, to jsou lidi. Lidi mají lidské vlastnosti, emoce. Když někoho serete a on je v pozici moci, nevyplatí se vám to. Srát můžete až když jste taky v pozici moci, dřív ne, simple as that. Když nejste kokot, ve většině situací se dá nějak domluvit. Gor když úřad má částečně volnou ruku v rozmezí od-do, což má vždycky, vždy to bude o lidech.

            Můžete si prskat jak chcete, že to není fér, a že je to špatně, ale to je tak všechno co s tím uděláte. Lidi jsou lidi. Život není fér, deal with it, GROW UP !

            Ta kontrola mě zajímá, můžete přesně popsat situaci? Kolik bylo hodin? Někdy kontrolujou na chlast typicky v sobotu o půlnoci, tyhle kontroly občas bývají. Jinak mě nic nenapadá. Nebyl jste nějak nápadný? Neměl jste provokativní tuning, polepy, divnou SPZ? Nebylo vám 20 a neseděl jste v Skládě za 5 míčů?

            1. Život není fér a grow up máte pravdu, ale pořád si myslím, že by se o tom mělo psát a případně řešit, aby byl víc fér, než je. Smířit se s tím nevidím jako dobrou cestu.

              Bylo mi asi 26, áčko, spz co mi přidělil úřad. Na výjezdu z Havl Brodu na Jihlavu pod kopcem v obci, stávají tam často. Bylo to někdy večer, možná právě pátek. Stavěli mě víckrát, ale případy ala odjezd z festivalu a tak jsem neuváděl. Taky si vzpomínám na šťáru v Praze na ulici 5. května směr Brno. Někdy večer, asi sobota, ze tří pruhů do jednoho a asi pět policejních aut. Nevzpomínám si, že by někoho hledali, nebo tak, prej to nebylo ojedinělý. Pravda, tehdy to bylo šest let starý Volvo v gabru. Ale vzhledem k provozu stíhali brát všechny snad.

              1. No tak to je jasný. Mladej v drahým fáru – ten to vzal fotrovi nebo má bohatého fotra co mu to koupil a jede na to balit roštěnky na diskošku v pátek večer tak beztak už zobnul nějakou piluli a dal si panáčka na kuráž :) Toho sejmem :) Hyundai i20 a měl byste pokoj.

                To jste jasnej

                Když jsem měl v roce 2000 dlouhé háro, v pysku startku bez filtru, v kazeťáku Offspring na plné kule za volantem bráchovy Škody 120 GLS s obřím křídlem z fordu scorpio a obřím nápisem No FEAR na zadním okně, brali mě furt. Furt furt

                Jako šedivý fotřík v mírně jeté Kia Ceed nevýrazné barvy už nejsem kořist a mám pokoj.

                1. Namatkove chytaj. Ne moc, ale jo. Me takhle pred par lety staveli na Modransky u Belarie. Auto uplne bezny (Tucson r. v. 2009, velice slusne vypadajici, rek bych), mne bylo cca 33 a nevypadam nejak silene podezrele. Pak me taky jednou staveli v asi sestnact let stary octovce, ale to uz je celkem pekac, no.

            2. Zásadní věc je, že lidé v pozici moci tu moc zneužívají, ať už systémově (stk,namátkové kontroly, úsekovky) nebo individuálně podle nálady (sere mě, dám mu větší pokutu). Takové jednání je prostě ponižující a musíte se nějak nepřirozeně chovat před lidma, kterýma z hloubi duše pohrdáte a nikdy byste s nimi žádnou interakci neměli. Vždycky ve mě zůstane touha jim to někdy vrátit. Jako když za války někdo ve dne s úsměvem připálil esesákovi cigaretu a v noci ho uškrtil kytarovou strunou.
              Vždycky když čtu v nějakém správku ty sračky o veřejném zájmu, mám chuť se tam stavit a vyházet je z oken jen abych viděl jak se budou tvářit.
              S namátkovými kontrolami jsem se stejným autem i stylem jezdil dlouho bez povšimnutí, pak jeden rok pět namátkových kontrol, pak zas nic. Sice je hezké, jak byli slušní, ukázal jsem papíry a dýchnul do trubičky, ale namísto pěkného pocitu, jsem si říkal, proč mě kurva stavíte, to nemáte nic na práci?
              Oproti tomu mám mnohem lepší pocit z popeláře, který v problémovém místě improvizovaně řídí dopravu kolem svého kukavozu. Prostě to jinak nejde, tak si počkám, taky nechci mít bordel kolem domu.

            3. Stačilo aby ve dve rano jel ve meste jinak nez zpusobem v miste obvyklym. To vzbudilo podezreni na chlast a kontrola byla na svete.
              Coz mi pripomina tu hadanku – „90-50-90,co je to?“ „jizda v obci kolem policejniho auta“.
              A nebo byla proste nejaka bezpecnostni akce a brali vsechno co jelo kolem.
              Jinak ten tvuj prispevek podepisuji v plnem rozsahu. Tak se proste svet toci, co naplat.

              1. jo tak v noci to jo, to je běžné. Na výjezdu z Karviné berou pravidelně při akci normálně všechny do jednoho, minule nafoukalo 30 % řidičů :)

                Ale ve 2 ráno teda aspoň můj mechanik spí a nejezdím k němu na servis :)

            4. Pospec: „Úřad, to není stroj, to jsou lidi“. Zásadně nesouhlasím!!! Slušný člověk se NIKDY nemůže stát úředníkem, tedy prostřednictvím násilí prosazovat zájmy vládnoucí třídy proti obyvatelstvu!
              Všechny další úvahy jsou pak nemsyslné právě proto, že vychází z mylného argumentu, že úřad jsou lidi. Ne, jsou to amorální zrůdy už v principu, protože nemají morální problém s tím, co dělají.
              Je to stejné, jako tvrdit, že kolaboranti a donašeči SS byli jen lidi. Nebyli, byly to také jen morální zrůdy.

              1. ale jděte už s tou vaši anarchokapitalistickou válkou proti systému někam furt. Moje teta dělá na úřadě, správa odpadu, řeší popelnice na sídlištích logistiku a tak. Není podle vás slušným člověkem? Jděte už s tím všichni do řiti. Moje teta je ta nejbáječnější a nejhodnější ženská pod sluncem.

                „prostřednictvím násilí prosazovat zájmy vládnoucí třídy proti obyvatelstvu“……….. ty vole vždycky když vidím tu utrápenou paní někde za přepážkou co mi řekne dobrý den, vyřídí mi tu občanku, pokecáme o počasí, já jí dám 50 korun poděkuju a jdu tak úplně cítím jak ta svině mě utlačuje a ubližuje mi.

                Že vám chudinkám asi někdo v životě ublížil a tak tu musíte furt brečet, jací to všude zlí zmrdi co na vás číhají, bude možná trochu váš problém, není to tak.

                A všichni co nejsou jako vy jsou především kokoti, zmrdi, vohnouti a hlavně hrozní dementi, protože patent na pravdu má libertarián/ankapák z DFENS crew :)

                1. Vaše teta Pospeci je fašistická zrůda jenž uvrhla do neštěstí desítky nezletilých za které svobodomyslní rodiče neplatili poplatky za popelnice a v 18 pak na ně zaklekli exekutoři, kterým to prodal ten hodný úřad na kterém pracuje.
                  Mě ta logika taky vadí, ale má něco do sebe.
                  Já jen jezdím jako strojvůdce do koncentráku.
                  Já jen vyrábím elektromobily.
                  Já jen hlasuju podle svého svědomí.
                  Já jen žeru Kostelecké uzeniny.
                  Já jen beru dotace na kosení louky.

                2. Já jsem teď při přepisu vozidla na sebe viděl otrávenou krávu za přepážkou evidence vozidel, která mi nepokrytě dávala najevo, že obtěžuju. Chtěl jsem během té operace vyměnit pražské RZ za jihočeské, ale dostalo se mi přednášky, že to nelze, pokud nejsou poškozené nebo ztracené a nebylo možné se s tou ženskou nějak rozumně domluvit, prostě odmítala mi nějak vyjít vstříc.
                  Tak jsem jednu z těch RZ ohnul do pravého úhlu, aby byla baba spokojená, do protokolu jsem napsal, že žádám o výměnu poškozených RZ a vypadl jsem s novými. Bylo mi úplně fuk, co si o mě myslí, já si o ní myslel také svoje. Ještě se s ní bavit o počasí, to tak.
                  Normálně bych takhle neprudil, třeba na stavebním odboru u nás ve vsi to jde vždycky v pohodě a zatím jsem dostal vždy dobré rady. Nejspíš to jsou zjevy fakt jen na ouřadech, co mají něco společného se silniční dopravou.

                  1. Já jsem při posledním přepisu byl vyřízen za 6 minut bez fronty ve vší slušnosti bez keců.

                    Já mám pocit že žijeme asi v jiných zemích.

                    A nebo je to o těch lidech, jak jsem tudle psal?

                    Není to náhodou tím, že já slušně zaklepu, po vyzvání vkročím ,usměju se, pozdravím, slušně se zeptám zda mám papíry správně, paní mi slušně odpoví , že ne , proškrtá a doplní to za mě kde to mám blbě, já slušně poděkuju, usměju se ,ona se usměje dostanu razítko, papír zpátky, zvednu se , řeknu nashledanou a je hotovo.

                    Nemáme tak rozdílné zkušenosti nakonec proto, že typický místní válečník proti systému vleze na úřad s nasraným ksichtem, pohledem Clinta Eastwooda si změří úřednici, tři minuty výhružně mlčí a pak drsným hlasem procedí mezi zuby „naval papíry ty prašivá svině“ , k tomu zafouká vítr, proletí křoví, zahraje harmonika. Jenže zatímco náš hrdina čekal rozklepanou zpocenou trosku, která mu třesoucí se rukou podá papíry a bude prosit o odpuštění, že má 4 děti, dočkal se drsné bojovné nacistky, která na něj použije magii lejster a předpisů, že by ani „muž beze jména“ neudržel ksicht klidný.

                    1. Ale já jsem také slušně zaklepal, vešel jsem, předložil doklady a formuláře a slušně poprosil, zda bych nemohl dostat jihočeské RZ, že ty pražské se mi nelíbí, že s poplatkem problém nemám. Ne každý je apriori nasraný, když musí jednat s úřady a řešit s nimi problémy, které by bez nich neexistovaly. Nasraný jsem fakt nebyl, to baba na mne hodila otrávený ksicht a tím to začalo. Já byl slušný. Baba ne, ta se mnou jednala jak knížepán s póvlem. Zrovna na téhle evidenci jsem býval vyřešený rychle a bez problémů, ale zrovna tahle baba si asi na mě vylévala blbou náladu, no tak jsem jí to vrátil.
                      Když ji ta práce nebaví, tak proč ji sakra dělá? To mi rozum nebere.

                    2. Hm, tak jste prostě trefil blbý úřad a blbou babu. I soukromé firmy jsou některé skvělé a některé stojí za hovno.

                      Je to o lidech no.

                3. Pospec: vidíte, jablko nepadá daleko od stromu. Vaše teta, ostatně podle toho co píšete ani Vy sám, zřejmě moc slušní lidé nebudete. Proč? Protože považujete za správné zasahovat do života jiným bez jakéhokoli důvodu. Jen tak, z jakési teorie o nadřazenosti v rámci korporativizstického uspořádání společnosti. Mussolini to nazval fašismem.
                  Co to znamená „řeší popelnice na sídlištích“? To znamená, že posílá exekutory na lidi a děti, u nichž nemá zaevidováno předepsaným způsobem, že zaplatili v jejím rajónu za odvoz odpadu? A co když zaplatili, ale někde je nějaká chyba? Co když zaplatili jinde? Co když vůbec platit neměli? Co když… co když Vaše teta, nejhodnější to člověk na světě, uvrhla do problémů nevinné lidi, třeba i desítky či stovky nevinných lidí? Vystavila právně neodpovědné děti zadlužení? Lidí, kteří třeba žádným způsobem nikoho na jeho právech – na rozdíl od Vaší hnejhodnější tetičky – nikdy nezkrátili?
                  Takových případů jsou mraky… je zrovna Vaše teta jednou jedinou výjimkou? Na základě čeho tak soudíte? Máte pro své tvrzení nějaké důkazy?

                  Vy zde prezentujete přesně ten formalistický výklad exemplárního práva. Nemá to tohle razítko, tak je to zločin, bez ohledu na to, zda to někoho zkracuje na jeho právech. Jaký jiný, než exemplární význam prosím toto pojetí práva má? V čem je jeho přínos? A pro koho?

                  1. Ty bláho vy jste ale fakt mega hustej týpek.

                    V životě jste mě neviděl, moji zlatou tetu taky ne a už mi tu kurva nadáváte do neslušných lidí. Hnedle víte, že „posílá exekutory na slušné lidi, co jen neplatí popelnice“. Vůbec nevíte co dělá, ona řeší technikálie, umístění, svoz, rozmístění ….. ježišikriste, vy se fakt dejte vyšetřit.

                    Jak můžete takhle urážet lidi,které jste v životě neviděl? Co jste to za HOVADO s prominutím? A VY si myslíte, že jedině VY jste slušnej člověk, protože máte rád italský auta (já taky) a čtete dfens (já taky, už 14 let) a jste hustě proti státu (já taky ale ne tak hustě).

                    Šílenou byrokracii jsem tady nezavedl já ani moje teta, ale Franz Josef a ještě ta parta před ním.

                    Nepovažuji za správné zasahovat lidem do života, ale taky nepovažuju každého úředníka automaticky za dozorce z koncentráku, vraha a zmrda. Já netrpím paranoidní schizofrenií…..

                    Jistě že mě sere bizarní byrokracie, která je však prostě vlastní celé evropě, člověke to už jste fakt tak mimo realitu? Viděl jste „12 úkolů pro asterixe“ jak si z toho dělali prdel staří francouzi? Sere to všechny, ale co s tím chcete dělat? Nadávat, že každý úředník je svině? Není, jsou tam i slušní lidé.

                    Víte co, sežeňte si dynamit, kalašnikov, dejte si na Lancii trojku ocelový plech ať je z toho pořádný italský tank a jděte ty úředníky střílet a úřady vyhazovat do povětří. Pro vás je to totéž jako masový vrah evidentně, ne jen člověk, který třeba má za úkol evidencí poplatků za psy.

                    Omlouvám se za emotivní start, nechal jsem se vyprovokovat, ale musel jsem.

                    1. Škoda, že jste nepochopil ani slovo. Zkusme to znovu: opravdu si myslíte, že hodný a slušný člověk se stal dozorcem v lágru? A úředník je a priori dozorcem v lágru, je to rozdíl jen v marginální technikálii… to opravdu nechápete, že poctivý člověk se živí prací a ne buzerováním druhých? A že i když buzeruje slušně, pořád buzeruje a pořád je to zločin, i když možná o fous měnší? Že žádného úředníka nemusím znát na to, abych věděl, že bych něco takového nikdy nedělal, protože s tím mám morální problém? A kdo jej nemá, není u mě slušný člověk, to se zlobte jak chcete.

                    2. Integrale: já s Vámi v mnohém souhlasím (a Pospec taky, jen to nedokážete vidět, protože prostě černá a bílá, víc nechcete znát), ale taky mi u Vás blikají varovné kontrolky. Víte, jak se zachováte, když dostanete rozkaz, že pojedete na frontu? Zastřelíte pošťáka? Rodinu? Půjdete vystřílet velitelství?

                      A když na té frontě skončíte s klíčem od basy, protože co s raněným Integrale, co už nemůže do boje, ať aspoň hlídá zajatce?

                      Já bych velmi nerad, aby to vyznělo, jako že ty lidi obhajuju. Jen bych neviděl jejich cestu tak přímočarou, jako že v Hitlerzeitung se objevil inzerát „Bachař v lágru, možnost střílení a urážení Židů, ubytování, strava, zdravotní pojištění, špunty do uší a nadprůměrný plat“ a morální odpad Německa se předháněl, kdo na přijímacím pohovoru odstřelí víc plačících židovských dětí.

                      Dnes je mnohem jednoudušší vidět, kdo je kdo, protože žádného dnešního bachaře nikdo k jeho práci nenutí. Policajta, uředníka na magistrátu dtto. Ale ve válce?

                      Nemusíte mi tady psát, jakej byste byl hrdina a kolik vojáků, amorálních sviní a fízlů byste „vzal s sebou“ svou legálně drženou zbraní raději, než byste jel na frontu, stejně Vám to nebudu věřit a bude to působit dětinsky. Spíš se nad tím zkuste zamyslet – zítra povolávák, co s tím? Divil byste se, co dokáže člověk udělat, aby přežil. Možná i toho bachaře v lágru byste vzal za kousek chleba.

                    3. Prý to tak fungovalo, německé lágry byly pro dozorce ulejvárny z fronty. Kdo z dozorců taky nesekal latinu (tj. neplnil kvóty na povražděné vězně, např.), šupal fofrem na vojnu.

                    4. CzechDave: troufáte si odhadnout, co byste udělal? Nepište to, spíš jestli máte představu, mátě něco, z čeho by to odhadnout šlo atd. Já třeba vím, že v krizových chvílích „jsem docela dobrej“ (např. bouračka – kdo nezažil, jak vypadá panika u člověka, kterého zná přes 20 let, neuvěří a už vůbec to není schopen posoudit). Ale fronta? Granáty všude kolem? První zastřelenej vedle mě? První „můj“ zastřelenej? Možnost „za dobrou službu“ zmizet „odpočívat“ za frontu? Kusy těl? To je jiné kafe, není tam žádná osobní zodpovědnost (v Norimberku se spojenci snažili, aby byla), protože to není jako sejmout chodce na přechodu kvůli nepozornosti, ale střílíte, protože Vám to řekli a protože když nebudete, zemřete sám. Takže to není o nějakém „já se k tomu postavím jako chlap“. Jako k čemu, že jsem odstřelil ženskou s dítětem, protože byla tam, kde být neměla? „Správnej chlap radši odstřelí velitele“?

                      Prostě si myslím, že jakékoliv odsudky z tepla u komplu v našem současném komfortu jsou velmi, velmi ošemetné. Hlavně odsuzovači by měli doufat, že si to nebudou muset vyzkoušet na vlastní kůži.

                    5. Jasně, kdyby to totiž šlo „postavit se tomu“, tak by nikdy žádná válka nebyla. Ale ona byla a ne jedna, ani deset, ani sto.

                      Podobná diskuze jak s Urzou, nepochopení základních psychologických vlastností člověka jako nedokonalého zvířete a teoretické aplikování utopických představ na reálný svět.

                    6. OK, tak ještě jinak. Sousedka dělá na katastru nemovitostí. To je taky útlak nebohých trpících? Podle mě je to evidence vlastnictví nemovitostí a je v pořádku, že taková věc existuje.

                      Svoz odpadu je také služba a ne útlak, jak vy si myslíte. Já jsem rád, že mám za 5 stovek ročně před barákem popelnici a vedle dokonce popelnice tříděné, které mi pravidelně popeláři vyvážejí a já se nemusím starat, kam s tím bordelem. Urza by to dal soukromé firmě, nic proti tomu, ale i nad tou by musel být tvrdý dozor, aby to nenasypala někam do lesa.

                      Ano STK je zbytečná buzerace slušných lidí, to vám nikdo nerozporuje.

                      Mi to připadá jako slova Jiřího Schmitzera z nejmenovaného filmu (upraveno na mě): „Můj praděda měl za nepřítele esesáky-vrahy, můj děda rudé bolševiky, lágry, znárodňování, můj tata normalizační komunisty, STBáky, výslechy, vy máte co, úředníka na magistrátu, co řeší kolik popelnic se má dát před který panelák?“ Nepřipadá vám to směšné? Neberete se příliš vážně?

                      Ještě zpět k meritu článku. Pan D se ocitl ve stejné situaci, jako kdybyste si dal k obědu 1 pivo a hned jel, chytli vás a dostal jste mega flastr za chlast. Ano, z podstaty věci je to bizarní, protože dospělý chlap vsákne 1 pivo jak nic a ve většině zemí je toto normálně legální. Ale u nás ne a prostě si na to musíte dát bacha a buď si pivo nedat, hoďku počkat nebo dát volant někomu jinému.

                    7. Integrale 15.7.2019 v 15:24
                      Jenže takto většina lidí prostě nepřemýšlí (já bych úředníka, pokud možno, taky nedělal), úřady jsou povětšině brány jako něco naprosto normálního a jako slušnej flek pro ženskou se střední.
                      Podle toho jak to berete by byl zmrd i údržbář co drží barák v chodu, dodavatel techniky, zaměstnanec elektrárny co úřad připojil k síti atd.
                      Vlastně „státního úředníka“ znám jenom jednoho, ženskou která ve svým volným čase, a z velké části za svý, vede útulek pro psy a kočky (dozajista je na ulice vyházeli jen rodiny státních zaměstnanců). Dělal jsem jim (útulku) blahé paměti grátis webovky, tak establishmentu vlastně taky napomáhám :)
                      S těmi dozorci v lágru to prostě tak úplně nesedí. Hlavní technický šéf „konečného řešení“ Eichmann byl lůzr a neúspěšný obchoďák a šéfdozorce Himmler byl zemědělský inženýr… ty největší svině prostě většinou nepocházeli z kariérních úředníků, i když i mezi nimi bezpochyby jsou, o svině prostě nouze nikdy a nikde nebyla.
                      Mnohem horší než být úředník je být volič co vždy navolil svoloč která těm úředníkům stanoví pravidla a mantinely. De facto není zlo dopravák pokud stojí v křižovatce a řídí provoz (pokud to dělá dobře), ale dopravák který u „cedule v poli“ měří rychlost…

                    8. Pěkně jste mi to s fatdwi naložili, ale je potřeba si uvědomit, že principiálním začátkem těch lágrů je právě to „řeší popelnice na sídlištích“. Jakmile jednou totiž přijmeme nadřazenost jednoho člověka vůči druhému na základě jakéhosi korporativistického pojetí (tedy jeho „práce“či „společenské úlohy“), tedy mimo princip demokratické většinové volby, skončíme vždy u těch lágrů.
                      Kdepak leží ta hranice, za kterou už Vaše hodná teta nepůjde, když dostane befel? Exekuce na opilce a flákače, který nikdy nikomu neudělal nic dobrého a neplatí nic, je v pořádku? Ale pak jí na stole přistane exekuce na poctivou samoživitelku se dvěma dětmi, která nikdy nikomu neublížila a Vaše hodná tetička řekne NE, to bude nějaký omyl, ta paní je hodná a slušná, na tu exekuci neuvalím? Zacvakám to za ní? Nebo to odložím a ponesu následky já sama? Nebo na nezletilé dítě? Vstane od stolu a půjde k těm lidem jim domlouvat, případně poradit, že se dostali do nějaké situace a jak ji mají řešit? Pomůže jim reálně? Fakt jste to někdy viděl? Já ne! Podá návrh na výkon rozhodnutí ve všech případech, protože „jenom dělá svoji práci“ a plní požadavky na ní kladené. Ona si to přece nevymyslela. „jenom dělá svoji práci“. A požadavky se stupňují, až dojdeme k těm lágrům. Tam taky všichni „jenom dělali svoji práci“ a prohnali pecí několi stovek tisíc lidí, jejichž jediným zločinem často bylo, že se při sčítání lidu v jednatřicátým přihlásili k nějaké národnosti. Takže nezaplacení popelnic byl proti jejich „zločinům“ skutečný hřích! A proč ty lágry vlastně existovaly? Protože kdosi dospěl k závěru, že je hodnotnějším člověkem než ostatní. A to přesně na principu, na němž jsou postaveny všechny ty úřady a korporativistická společnost obecně. Úředník je přece hodnotnější člověk a tudíž má právo ostatním nařizovat, povolovat nebo trestat. Übermensch, kterého nikdo do té role ale nezvolil, prostě se přihlásil a v tom okamžiku se z outsidera stal mocnář. Sám a dobrovolně řekl ANO, toto já chci aby bylo mým životním posláním. Povolávací rozkazy už jsou jen praktickými důsledy toho, co Vy tu obhajujete. Ve světě podle mého by žádné povolovací rozkazy nebyly, protože by neměl kdo koho povolávat.
                      A to je to, co se Vám snažím vysvětlit. Je úplně jedno, zda Vaše tetička kontroluje popelnice nebo zpopelnění podlidí. To je čistě nepodstatná technikálie. Podstatné je, že se toho systému, který ve svém důsledku umožňuje pálit lidi, vůbec účastní. A proto ty mé závěry, ač Vaši tetičku vůbec neznám a věřím, že vůči Vám je to nejhodnější člověk na světě. Ostatně v Německu často docházelo k neuvěřitelným scénám, kdy příbuzní nevěřili v nacistickou minulost vlastních předků. „Náš děda? Náš hodnej a zlatej dědeček? Vždyť ten by neublížil ani mouše!“. Mouše ne, ale stovky lidí poslal vědomě a klidně na smrt, protože „jenom dělal svoji práci“ a „on si přece nevymyslel“. Ale udělal to. Jel v tom. Byl toho součástí.
                      Prostě i Vaše hodná tetička v tom jede, je součástí toho soukolí, které semele cokoli. Od drobných trestů za dvacetikoruny po tresty vyhlazování celých národů. Není v tom rozdíl!
                      Máte pravdu, že je to opravdu hustý, ale když odložíte emoce a začnete přemýšlet, bezpochyby dojdete ke stejnému závěru. Inteligence na to máte dost, jen ji zastiňují právě ty emoce a vědomí, že „to tak musí být, protože to tak je a musí být“. Nemusí!

                    9. Integrale: Vy máte inteligence taky dost na to, abyste po lehkém přemýšlení zjistil, že „součástí toho systému, který ve svém důsledku umožňuje pálit lidi“ jste taky. Ten systém se jmenuje lidská společnost.

                      Vaše dělení na „my“ (hodní, do nikoho se neserou) a „oni“ (úředníci, pálí lidi) je sice pěkné, ale ve svém důsledku hloupé. Chápu, Vy přece nejste „amorální zrůda“, to oni, to oni! Vy jste přece člověk, že jo.

                      Omyl Integrale, všichni jsme jen lidi. Vy i já, i Pospecova tetička, i ten bachař z lágru. A proto by mě zajímalo, co byste dělal Vy, ten hodnej, kterej „nejste součást systému“, kdyby Vám přišel povolávák.

                    10. Nejsem součástí toho systému. Jsem jeho opozicí.
                      Pokud míra buzerace v této zemi přeroste pro mne a moji rodinu snesitenou mez, seberu si svých pár švestek a zdekuju se někam jinam.
                      Když se živíte prací, je celkem fuk, na kterém místě této plenty se nacházíte.

                    11. A Pospecova tetička, známá na katastru nebo bachař v lágru NEJSOU lidé jako já. Jsou jiní. Pro mne představují zlo, ať se třeba usmívají a slušně zdraví. A můj vztah k nim se od toho odvíjí.
                      Možná to považujete za marné, ubohé a zbytečné, jako boj dona Quijota proti větrným mlýnům, ale mně jde o princip.
                      A pokud nejde o princip, jde vždycky jen o svinstvo.
                      Vámi prezentované názory v této věci považuji také za zlo, protože – a to se na mě zlobte jak chcete – právě na takových lidech tento systém stojí. Možná máte pocit, jak jste chytrý, když s větrnými mlýny nebojujete, ale fakt, že Vás mohou kdykoli semlet je přímým důsledkem této Vaší „chytrosti“. Kdyby nás, kteří s větrnými mlýny bojujeme, bylo víc, žádné takové větrné mlýny by buď nebyly, nebo by pro ně byla zatraceně těžké jen tak někoho semlít. Svět bude hned hezčí místo pro život, jakmile nebude stát na takových „chytrých“ lidech.

                    12. @Integrale
                      No jo, zdekujete se jinam…
                      Ale stejně se téměř jistě ocitnete na území jiného sátu s jeho vlastními úředníky.
                      Tím ale vlastně připouštíte tezi že „morálnost“ úředníka definují politici prostřednictvím zákonů a na jiném místě by úředníci svině nebyli.
                      Jenže to je jádro pudla, politiky volí občané, úředník tedy de facto vykonává vůli většiny kterou voliči delegovali zákonodárce.
                      …boha, nechci tu dělat advokáta úředníkům, ale tak jednoduchý, úředník=svině, to nemám.
                      BTW: ti dozorci v lágrech fakt úředníci nebyli

                    13. Zlo, které vzniká tím, že jeden člověk má nad druhým člověkem moc.
                      Prachobyčejný úředník FÚ má tu úřední moc nad Vámi, megapokutou Vás existenčně zcela zničit, přičemž jemu to ještě přinese třeba nějaký benefit.
                      Jak chcete proti tomuhle stávajícímu systému bojovat, mi není zcela jasné.

              2. Integrale: a to, že úřad jsou jak říkáte „amorální zrůdy“ něco mění na tom, jak je k nim potřeba přistupovat?

                Jste si ulevil, na tom, co píše Pospec nic nezměnil. I amorální zrůda má emoce a dál platí Pospecův příspěvek.

                1. asi tak, na cizího psa taky nešahám jak na svojeho.

                  Ježiš cždyť jsou to základní instinkty, SOCIÁLNÍ DOVEDNOSTI se tomu říká a patří k tomu i jednání s blbci a zmrdy bez vlastní újmy.

                  Ale vysvětlujte to sociopatům, pro které je každý kromě nich samých debil.

                2. Pospecovo tvrzení, že je normální páchat na lidech zločiny, protože to řekl Führer a já s tím nic neudělám a nemá cenu to řešit, zásadně odmítám.

                  1. Integrale: já Vám věřím, že to odmítáte, ale nic takového Pospec nenapsal. To jen ve Vaší hlavě jste si to vykonstruoval po svém.

                    Co jste zjevně nepochopil – ať chcete nebo ne, ať na úřadě sedí člověk nebo amorální zrůda, jak Vy říkáte, má emoce a těmi se řídí. Připadáte mi jak Natalie Portman – dostal se mi na veřejném místě do rukou nějaký ženský plátek. Tato paní herečka tam bojuje za to, že (parafrázuji) „ženy musí mít právo cítit se bezpečné ať jsou oblečené jak chtějí“. Tak jistě, že na obecné rovině by bylo fajn, kdyby neexistoval žádný násilník. Ale jakmile připustíme jejich existenci, pak je nutné si uvědomit, že násilník raději šáhne po jako šlapka oblečené dvacítce než po důchodkyni ve vytahaném svetru. Ja bych taky mohl bojovat za to, abych se mohl cítit bezpečně, když nechám nastartovaný kabriolet se staženou střechou před restaurací, potkám tam kamaráda a zdržím se tam hodinu. Ale pak jsem holt idiot a lepší než bojovat proti tomu, jak se chovají ostatní je prostě motor vypnout a střechu zavřít.

                    Stejně tak Vy tady můžete vykládat něco o marném boji proti systému, místo lidí tam vidět já nevím jak si takovou „amorální zrůdu“ vlastně představujete. A nebo můžete přejít na akceptaci (první stádium) a naučit se s těmi „amorálními zrůdami“ jednat. Že se u toho budete fuj fuj přetvařovat? No jo, no. Poslechněte si Masky od Traktoru a neberte ten život tak binárně. Já taky v minulé práci kolegyni neříkal, že je tlustá jak prase, i když byla. Vy byste jí to možná řekl a pak byste se divil, jak reagovala, já s ní vycházel vcelku dobře. Pokud byste jí to neřekl a myslel si to – no tak se přetvařujete úplně stejně a dělat morálního hrdinu na úřadě je nejen směšné, ale i pokrytecké.

                    1. V západnějších státech USA celkem běžně takto nastartovaná auta (sice nikoli kabriolety, nýbrž uzavřená, ovšem nikoli uzamčená) před obchody lze vídat — motor běží kvůli klimatisaci.

                      Hádám to, že to tam není problém, bude úzce souviset s tím, že tam zloděj přec jen riskuje, že kdyby kradl, přiletí mu ze zahrádky olověný pozdrav.

                      A to je přesně ten jediný způsob, jak takovéto problémy řešit. Nikoli nesmyslným zamykáním a zabezpečováním všeho (u nás to dokonce došlo tak daleko, že SNB buzeruje za otevřená okénka a nezamčené auto!), resp. nošením burek, ale naopak — ponecháváním aut i žen v přirozením stavu plus adresnou a účinnou obranou proti zlodějům a násilníkům.

                    2. ocs: on to dělá i soused u obchodu tady u nás v zimě, netřeba jezdit do USA.

                      Nicméně nad čím se pozastavuji já je to „právo na to“. Takové „právo“ nelze garantovat, ale lze v jeho jménu omezit a buzerovat spoustu nevinných. Teda v případě Integraleho amorálních zrůd by mu to asi nevadilo, že je bude buzerovat, ale reálně člověk místo osobní zodpovědnosti („já zamču auto“, „já si dám svetr a nepůjdu zkratkou“, „já budu jednat s úředníkem jako by to byl člověk“) chce, aby ji převzali jiní („ostatní mi nesmí ukrást auto“, „násilník mě nesmí znásilnit“, „amorální svině se ke mě musí chovat podřízeně“). Což je snad uznáte hloupé.

                      A ano, možná by bylo ideální, aby měl každý kvér, ale nemá. Takže já radši hloupě zamknu auto a vezmu si klíčky než bych chytře zjistil, že mi ho někdo ukradl a pak fňukal, jací jsou zloději zlí. Bez střechy ho někdy nechávám a v klidu tam, kde na něj vidím. Ale že bych v něm nechal klíčky a nezamčel to? Mě to přijde hloupé a divení se důsledkům ještě hloupější. Ovlivnit můžete jen to, co sám můžete udělat. Ovlivnit chování zloděje z principu nemůžete, proč tím tedy být překvapen a divit se?

                    3. Jednak olovo a jednak co si budeme povídat – kriminalita je klesající funkcí bohatství.

                      Ještě tak kolem roku 2005 bylo nemyslitelné u nás ve městě nechat cokoliv bez dozoru, během několika let jsem měl jen já 1x bicykl, 1x baterie z auta, 3x pokus o krádež celého auta, 2x pokus o krádež rádia (měl jsem ho fest přišroubované :), 2x mobil.

                      Několikrát vykradli sklep, nářadí sousedům, kradly se poklice, stěrače, deštníky, prostě všechno.

                      Za posledních 10 let … nic. Zapomněl jsem jednou auto 2 týdny odemčené za domem …. nic. Proč? Hyundai pyčo. Nezaměstnanost ve městě je nyní 3 %, tehdy byla 30 %.

                      Takže tipuju že v zemi, kde i smažič hranolků má barák, zánovní auto a dovolenou vám tak nějak nemá potřebu nikdo nicmoc krást.

                    4. Abyste si toho „smazice“ moc nemaloval ;) https://www.huffpost.com/entry/you-cant-earn-a-living-on-minimum-wage_b_9242970 (Trigger warning – levicackej platek ;)

                    5. tak samozřejmě to nemají lehké a trochu přeháním, druhá strana však je, že zápaďáci obecně z toho blahobytu tak zblbli, že neumí vůbec šetřit, hospodařit. Matka samoživitelka je asi v prdeli i tam, to jo.

                      Ale když dělají 2 za minimálku na západě a žili by jako my, tedy bez plýtvání, bez restaurací, iphonů a podobných debilovin, jsou úplně v pohodě.

                      No a taky to bude celé o tom jak drahé je v dané lokalitě bydlení, v NY nebo Friscu asi za jminimálku prostě žít nelze, někde v minnesotě asi v pohodě.

                    6. Naní důležité co nyní je a není. Já se snažím, aby náš svět nebyl postaven na amorálních zrůdách, tedy na korporativismu/fašismu. Vím, že sice momentálně na korporatisismu/fašismu již od 20. let 20. století stojí, ale já s tím nesouhlasím a nechci, aby tomu tak bylo, a aby tento systém rostl. A v každém DFENSově příspěvku cítím totéž. Jsme malí bezvýznamní lidé a jedna z mála věcí, kterou můžeme proti tomu dělat, je vysvětlovat lidem, kteří si to neuvědomují, že to tak sice je, ale být nemusí. Že existují i jiné – a lepší – varianty řešení.
                      Jako s tou STK. Přjmeme-li za nutné nějakou kontrolu technického stavu vozidel, pak ji ale decentralizujme a přidělme tomu, kdo o tom vozidle ví nejvíc – jeho servisu. Ten bude ručit za to, že vůz zkontroloval a tento svým technickým stavem neohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Státu již pak může náležet pouze dohled nad stanovenými pravidly a férovou hospodářskou soutěží, tedy v případech, kdy dojde k reálnému ohrožení jiného účastníka provozu na pozemních komunikacích v důsledku technického stavu vozidla řešit, zda servis při schválení technické způsobilosti vozidla pochybil.
                      Je to snadné a obdobně to například funguje v Německu již desítky let.

                    7. Ještě snadnější a mnohem smysluplnější je STK kompletně zrušit. Jako třeba v USA… Ano, už jsme přesně totéž řešili o kousek vedle.

                      A ano, Vaše řešení je rozhodně méně špatné nežli současný stav, o tom nepolemisuji; ale obávám se, že politicky průchodné je asi tak stejně, jako to moje :/

                    8. Možná se budete divit. Ono totiž to „moje řešení“ není samozřejmě vůbec moje, polemiku ohledně STK a zejména ME můžete již něaký pátek sledovat např. na diagnostickém fóru fcd.cz. V současné době je docela slušná tlačenice decentralizovaného (Německého) modelu a ministerstvo dopravy je nuceno se záležitostí opakovaně zabývat. Sice to v nejbližších měsících na vítězství nevypadá, podstatné ale je, že diskuse má čím dál masovější charakter a hlavně polemika se současným systémem jednoznačně hovoří proti tomu, jak STK a ME v současné době praktikuje ČR. Osobně si myslím, že je „jen“ otázkou času, kdy bude nutno současný model změnit, protože jeho slabiny se často již obracejí proti systému samotnému. Ale kdy a do jaké míry – to si opravdu netroufám odhadovat. Ono samozřejmě i ze strany současných provozovatelů cntralistických STK je velmi silný a pravděpodobně i finačně podepřený tlak na zachování statu quo.

          2. Sranda aj mňa asi pred dvomi rokmi „námatkovo“ kontrolovali nemecký gumkáči (dokonca v civile) keď som šiel Mercedesom pracovne do BRD+DDR. A minulý rok ma tiež „náhodne“ vylosovali na fúkacie preteky s Drägrom – vyhral som hlavnú cenu (namerali 0,00 a vodičák mi zostal).

            1. A doprdele som zabudol. Asi pred dvoma mesiacmi (bol to nejaký predĺžený víkend) v DDR+BRD na diaľnici A96 od rakúskych hraníc smerom na München mali chlapci policajní asi dobrú náladu keď proste pri odpočívadle prehradili diaľnicu a v tom jednom pruhu „kontrolovali“ prechádzajúce vozidla. Niekoľko ich mali vyložených na tom odpočívadle – od pohľadu exotické značky ako RO, BG, BiH atď. No a tato záležitosť spôsobila mne trochu viac ako hodinové meškanie čo je na trase dlhej 750km celkom „príjemné“.

              1. RO, BG… tedy plnorpávně členy té skvostné Evropské unie? Kde jsme si všichni tak rovni, že si nemůžeme být rovnější?
                Kdybych to nazžil x-krát taky a/nebo se díval na zpravodajství ČT, tak bych Vám snad ani nevěřil…
                Jestli oni ti evropané neevropané z RO či BG neměli třeba na pokladních blocích od zmrzliny nějaké podezřelé ceny?

        2. Pospec: jezdíte-li večer, kontrolní buzerace je mnohem častější. A když máte smůlu a v peněžence objevíte papíry (zelená karta a techničák) od druhého auta, protože jste na botníku sáhl vedle, je to za dvě kila. Moje první pokuta po asi 20 letech.

          A to jsem měl smůlu neskutečnou – ve dne, třetí auto ve vláčku, rozhodně jsem nejel něčím, co bych čekal, že zastaví (ale minule ve vedlejší vesnici mě zastavili v takřka novém autě v neděli ve 2 odpoledne taky). Během kontroly začalo pršet, takže po ní se zavřeli do auta, tj. přijet na místo o 5 minut později, už by mě nezastavili. Bez papírů jsem jel naposled X let zpátky. Prostě jednou za několik let zapomenu papíry a zrovna mě zastaví. Pocit nespravedlnosti se také dostavil. Ale hrát 150 km od domu odbojáře a jezdit tam na správní řízení, to už radši ty dvě kila (dobře to věděli, pochopitelně), i když i z článku je zřejmé, že můj laxní přístup k předpisům, protože jsem jednou neměl papíry se mi ještě může nevyplatit a může být přičten k tíži.

          Takže to berte tak, že máte štěstí a moc tady na D-F nedělejte ramena, nebo tu karmu potkáte cestou z práce:-)

          1. Ty papíry a kartičky jsou ale ohromně důležité. To není jako něco co by si třeba vyhledali kdykoli v databázi podle občanky nebo tak něco. To je prostě fetiš a musí se při kontrole fyzicky pohladit.

            1. To je ten zkurvenej carkovej systém kdy musi policajt prinyst x prestupku do činnosti jinak je jebanej. Takze naseka maly pokuty za picoviny a ma klid. Jenze tohle se tahne uz od starého Rakóska.

              1. Rakušákům by sedělo víc důsledné trestání píčovin ne kvůli výdělku, ale, že je to prostě v zákoně a basta.
                Tohle je spíš víc z východu. Když NKVD měla přivést pět lidí a přivedla jen čtyři, tak ten pátej byl z té „nevýkonné“ hlídky. :-)
                Nepřinesl jsi do pokladničky dost pokut, tak to dostaneme z tvých prémií, měl ses víc snažit.

            2. Ada: to jsou. Však oni k tomu přístup mají – prý „kde to máte pojištěné?“ – pojišťovna – „jo jo, to tady vidíme“. Je to prostě jen prostředek buzerace, oni vidí, že je auto moje, oni vidí, že je pojištěné. Ale ty dva papírky prostě mít musím a jak ne, tak flastr. Systém ví, jak své ovečky mít neustále v podřízeném postavení a jak dát naprosto tupým lidem pocit moci, který by jinak mít nemohli.

          2. Dve kila jsou v podstate symbolicka pokuta, pri dnesnich cenach. Vlk se nazral, čárka byla a moc to nebolelo. Kdyby chteli prudit, poslou to ne spravko nebo napalej dvojku nebo kolik je maximalka. Tady je na picu ten debilni policejni carkovej systém a hlavne debilni zakon, kdy je povinnost s sebou vozit ridicak a papir o pojisteni (stejne z toho kusu slozenky nepoznám jestli je to ruceni zaplaceny nebo ne),ackoliv si tyhle veci muzou policajti v pohode zjistit online.

            1. shane: ale je to zápis do karty. Netuším, jestli z toho lze ve správku nějak vybruslit a na trénování boje se systémem radši zvolím situaci, která není od začátku tak proti mě a není tak daleko.

              Kdyby chtěli prudit – oni ale prudili. Osobně si myslím, že nízká pokuta byla nepřímo úměrná autu, ve kterém jsem jel. Z jednání jsem měl pocit, že kdyby dali moc (že to můžou být dva litry samozřejmě nezapomněli říct, klasický priming), možná se šprajcnu a nedostanou nic. Čárka a dvě kila lepší než nic a pozvánka do správního, kde bych možná zaplatil mnohem víc, ale ne jim.

              1. Takže jste nic nikomu neprovedl, nikoho jste neohrozil, nijak nezkrátil na jeho právech, jen jste zaplatil 200 Kč a ještě jste byl rád.
                To je jak z toho vtipu o chlapovi, co projížděl křižovatky šikmo.

                1. Integrale: z jaké části mého příspěvku jste (proboha!) dovodil, že jsem byl ještě rád? Pravda, už jsem si všiml, že Vaše první signální jede na tom, co si myslíte, ne na tom, co čtete, ale to skutečně není totéž. Pokud by se Vám to nezdálo, tak ne, nebyl jsem rád, naopak jsem byl nasranej, že kvůli něčemu, k čemu mají přístup jinak mě buzerují a že se mi to navíc stane jednou za několik let a zrovna jak na sviňu mě zastavili.

          3. jak jsem uvedl výše, můj mechanik je tam do pěti, ne o půlnoci. Večer jsem taky pár kontrol zažil. Neplatil jsem nikdy nic, vždycky mi dali fouknou a já byl přitom úplně zhulenej ale bez piva :) Jo mládí, už je to pryč.

            1. Pospec: jak říkám, flastr jsem dostal před pár dny přes den. Ve vedlejší vsi zastavují relativně často o víkendu taky. Prostě nemají co dělat, stoupnou si na parkoviště ke hřbitovu a buzerují. Když je malý provoz (jaký jiný by tady o víkendu měl být), berou prakticky každého – když mě se skoro novým autem kontrolovali, neprojelo kolem nic a jsem si docela jistej, že ten další, co jel chudák někam na oběd, dostal fouknout taky.

              Takže rozumím, jak to myslíte, ale bacha na to, karma je svině. Dnes tady říkáte, jak Vás vůbec nestaví a zítra cestou z práce to bude flastr za nějakou hodavinu, protože zrovna náhodou nebyl nikdo vhodnej a jel jste kolem:-)

              Jinak doba Š120 a diskoték, to jsem foukal prakticky každej pátek a sobotu, smrtící kombinace. Nicméně jsem nepil (proto jsem taky pořád řídil a ne kamarádi) a hulení mi taky nic neříkalo, takže problém nikdy žádný. A pak dostanu dvě kila za to, že jsem si vzal špatný papíry. No není ten svět krutej a nespravedlivej?

              1. Nj, a jsem zas u toho co pan D a jeho obhájci odmítají přijmout. Jak říkáte „stávají tam furt“. Taky tady máme taková místa a každý místní ví přesně kde jsou.

                No karma ….. může být, snad nevyvedu nějakou blbost, doklady a pojistku a známku mám, gumy mají tak 1,9 mm, ale to snad projde :)

                Heh, mě netrumfnete. Rok 2001, řidičák mám rok, vlastní káru půl roku. Fiat 125p, kanárkově žlutý, nový lak. Chromy naleštěné, rádio za 2 litry, repráky „300 W“ :) Háro až na záda, startka bez filtru má žlutou krabičku a ta ladí s mojí hustou károu, ou jéééé. První auto, takže mazlík. Nové gumy, STK, pojistka, rezerva, hever, lékarnička, lano , náhradní rozdělovač, žárovky, auto stav 100 %. Jedu po estakádě, vidím prfláklou černou Renault Laguna, co tu tehdy sloužila jako dálniční stíhač v civilu. Dojedu jej opatrně v rámci rychlostního limitu, on v pravém pruhu já vedle něj v pruhu odbočovacím směrem ven z viaduktu. Oční kontakt a vypláznout jazyk. Protože já jsem bojovník proti systému a zmrdům ukážu, že je jednak poznám a jednak mě nedostanou protože jsem střízlivý, neporušil jsem žádnou vyhlášku a auto je na 100%. Hned maják a za mnou, zastavit. Vylezu hrdě ven, šáhnu do kapsy svých roztrhaných rockerských džín aaaaaaaa…. papíry jsou doma na stole. Naráz jsem bylo malý jak myška a velmi pokorný, dostal jsem litr pokuty a výmluvnou výchovnou přednášku od postaršího policisty.

                1. Pospec: troufám si tvrdit, že tam, kde mě zastavili normálně vůbec nestávají – jenže je teď zavřený obchvat a objížďka je vedená městem, tak objevili nový blízký zdroj pro čárkovanou. Nicméně mě by nenapadlo, že mě zastaví, nejel jsem osamocen (provoz hustý neustále), nejel jsem v autě, které by si o to říkalo a hlavně, vůbec jsem netušil, že ty papíry nemám… KDYBYCH to věděl, tak při jejich spatření bych okamžitě zastavil, otočil se a jel jinudy, v tom provozu by je ani nenapadlo, že je to kvůli nim. Bohužel, no, smůla.

                  Takový husťák jsem nikdy nebyl, i když Offspring umím osolit i dnes:-) Ale podle mě dobrá investice do vzdělání, co jste za těch pár okamžiků mezi vypláznutím jazyku a zaplacením litru získal, to Vás ve škole nenaučí ani za celý semestr:-)

            2. Ano, typické, že kdo jezdí zhulenej musí být vstřícný ke zhovadilému systému. To fakt není náhoda, jak jsem psal výše.
              My, co zhulení nikdy zásadně neřídíme, ale ten Váš zločinný systém postavený na násilí nepotřebujeme.
              My víme, co je správné a co je špatné, tak nám dejte laskavě pokoj!

              1. „My víme co je správné a co je špatné !“

                óooo to jsou teda opravdu silná slova.

                Byl tu jeden takový co věděl co je správné co je špatné, dokonce kteří lidé jsou správní a kteří špatní, dokonce to dokázal poznat podle barvy očí, vlasů a tak. A takový fajný knírek měl :)

                Tak se odstěhujte na pustý ostrov, mimo lidskou společnost.

                Jaké do prdele furt násilí, co vám kdo udělal, to vám nějaký ouřada přebral starou nebo co?

                Víte co je násilí? Dostat přes hubu v havířské knajpě u nás ve městě za blbé kecy a nebo třeba proto , že máte brejle a „blbě čumíte“ :)

                Krev, modřiny, v horším případě sanitka, JIP, někdy i krchov.

                TO je násilí. Ne papír na úřadě.

                Vašim vlastním systémem myšlení – jel jsem v 1 ráno úplně prázdným městem, nebyli tam ani chodci, ani auta, ani psi a kočky. Nikoho jsem neohrožoval, jel jsem 40, protože se mi chtělo jet pomalu a opatrně. Nikomu jsem neubližoval, nikoho jsem neohrožoval. A bylo mi 18 a je to kurevsky dávno.

                1. Klíč na správnost je poměrně jednoduchý – zasahuju násilím nebo bezohledností svým jednáním do práv jiného nebo ne (škodím nebo si hledím svého)

                  Papír na úřadě je jen institucializované a uhlazené násilí. Stačí domyslet do konce, co se stane, když ten papír neakceptuju. (nezaplatím poplatek, nezapíšu dítě do školy atd.)
                  Eichmann taky na nikoho nevytáhnul ani nůž. Jen razítkoval papíry.

                  1. Jenže je to subjektivní. Už to škodím je subjektivní.

                    Vy si třeba myslíte , že nikomu neškodíte, ale třeba někdo má jiný názor. Jako je Integrale ublížená oběť kterou terorizují celý život amorální zrůdy na úřadech, jsou tu zase jiní chudáci, kterým třeba škodíte tím, že máte auto a produkujete emise a špiníte jim vzduch.

                    A oni si taky myslí že prostě „my víme co je správné a co je špatné“

                    Moudrý člověk s trochou soudnosti se pozná podle toho že a) chápe že sám není dokonalý a nemá patent na rozum a b) universální „správné a špatné“ neexistuje

                    Jakmile začnou lítat tato silní slova jsme na půdě extrémismu, dogmat, doktrín, fundamentalistů, radikálů, a to nikdy v historii nedopadlo dobře.

                    1. Pospec:
                      Jsou samozřejmě hraniční a nejasné případy jako jsou ty emise a pak jsou ty zcela zřejmé – kradu, co není moje, žiju z peněz , které pod hrozbou násilí vzali jiným, pracuju jako strážník, razítkuju rozhodnutí na úřadě…

                    2. já prostě nevím s tou vaší anarchií furt. S popíráním smyslu státu. S definicí násilí tak širokou že to hlava nebere.

                      Násilí selským rozumem je něco co bolí.

                      Instituce státu je všude, kde je nějaká civilizace, Urzovy nesmysly prostě nežeru.

                      Není každý úředník a policajt „amorální zrůda“, tady někdo moc čučí na filmy a čte divné knížky. Jsou to normální lidi co chodí do kina, do hospody, mají přátele, děti, mazlí se se svými psy, pěstujou na zahrádce jahody, co já vím.

                      Kdybych neznal megatuny totálních kurev, zmrdů, sviní a zrůd ze SOUKROMÉHO sektoru, možná bych se jich nezastával, ale já největší svině potkal v soukromém byznyse.

                    3. Ja teda nejvetsi svine potkal vzdy ve statni sfere. Zatimco kurve soukromnikovi se mohu vyhnout, statu se vyhnout nemohu.

                      Urzu nezeru, postavil svuj business na obchodovani s destem. Nicmene, ne vsude jsou staty a ne vzdy byly staty. Kdyz je neco fakt spatne, neni od veci udelat krok zpet. Lidi se taky rozvadeji a nerikaji, ze je to jako EU – vystoupit se z toho neda, i kdyz nas to bude sebevic omrdavat.

                    4. Kromě sviní z podstaty jsou tam ještě horší typy. Takový ty slizký existence co se usmívaj a řikaj – víte pane Kohn, tady je zákon, že máte mít hvězdu, mě to mrzí, já ty zákony nedělám, ale já vám prostě musím dát pokutu, to se nedán nic dělat.

                    5. Pospec:
                      To není nijak široká definice násilí. Dostanu flastr – nezaplatím – exekuce – bráním majetek – přijedou ozbrojené gorily. Oproti běžným násilníkům ze soukromého sektoru je tu více kroků, ale je tu přímá cesta od papíru k násilí.

                      Také jsem potkal spoustu kurev napříč sektory. Ale s těmi ze soukromého sektoru se z principu věci nemusím zabývat, protože nemají ten státní aparát za sebou a lze se jim vyhnout/odmítnout je atd.

                    6. Ada + Sysop: Když máte megakurvu ředitele firmy, jiná práce zrovna není, potřebujete pravidelný příjem, protože na vás visí další lidi, zas tak snadno se mu nevyhnete, to mi věřte. Vlastní zkušenost, ponižování, šikana + zmrd kradl jak straka a v podstatě na konci poslal celou firmu do prdele. Ano, větu o tom, jestli nevím kde jsou dveře jsem od tohoto plešatého arcizmetka slyšel několikrát. Za dveřmi byla akorát fronta na pracáku, realita severní moravy za vrcholící krize, kdo nezažil, asi absolutně nechápe.

                      A to byl fakt takovej zkurvenej parchant, že vedle toho je kterýkoliv policajt a ouřada i pouliční zloděj hotový anděl. Nedovete si představit, fakt strašný.

                    7. Pospec:
                      A vyhlásil po vás celostátní pátrání? Obstavil vám účet? Dostal jste se nakonec někam jinam? Otravoval vás pak ten zmrd i v jiném zaměstnání nebo u vás doma? Přišli vás nějaké gorily vytáhnout z domu, když jste zaspal do práce?

                      Co když je takový člověk šéfem krajské policie, nebo finanční správy?

                    8. A vám někdo něco takového udělal?

                      Co jste proboha dělal?

                      To je pro vás fakt tak obtížné normálně hladce fungovat v lidské společnosti, že máte furt někde s někým problém? Není to tak těžké. Můj současný šéf vždycky říká „prostě nebuď kokot na lidi a ono to nějak pude a vrátí se ti to“, karma is a bitch.

                    9. Pospec:
                      Já funguju hladce v lidské společnosti a nemám furt někde problém – mám problém jen se státními institucemi, protože ty komunikují z pozice síly a nejde je vyměnit jako řezníka, co má shnilé maso.

                    10. apropo tenhle zmrd by paradoxně ve státním být nemohl, protože kradl tak, že to by mu ani v našem banánistánu a potahali by ho po novinách a skončil by jako Rath

                    11. Pospec
                      Tak buďto byl v pozici majitele, pak nemohl logicky krást a nebo okrádal z pozice managementu vlastníky a pak je s podivem, že jim to nevadilo a nic s tím nedělali. Nebo mi něco uniká?

                      Myslíte, že Rath skončil kvůli nějaké kauze v novinách a že jiní tam nekradou? To jako fakt?

                    12. No velmi zestručněno. Firma = 1 majitel, zakladatel, workoholický blázen, vysoké IQ ale podivín s divně zapojenou hlavou, které nikdo nerozumí. Firma vyšla ze starých struktur, kdy se přes strejčky z KSČ ze starých dob pekly devadesátkové kšefty v nyní již plně privátních energetických společnostech, kde tečou miliardy. Firmě se daří, chce expandovat. Přichází MANAŽER se svým obchodním týmem. Expanze se zdaří, firma měla brutální haluz, majitel je ještě u vesla a udělal 1 geniální obchodní tah, který firmě vydělal stovky milionů a zajistil stabilní místo na trhu. MANAŽER je u toho, i když jeho zásluha je to jen z menší části, slízne smetánku. On a jeho parta kojotů je na koni a stává se NEDOTKNUTELNÝM, protože majitel má o kolečko víc a nechce vidět, co je to za zmetka. Předává mu plně otěže a stahuje se do ústraní. Následuje 7 let rozkrádání firmy, ojebů, vychcávek, vychytávek za velmi arogantního chování MANAŽERA, ponižování submisivnějších zaměstnanců (inženýři – tradeři na burze btw), šikana, opulentní akce za firšmní peníze, postupná likvidace zdravého jádra slušných zaměstnanců původní firmy a nahrazování kamarádíčky, každý rok nové ferrarri pro MANAŽERA atd. atd.

                      Přes veškeré apelace na MAJITELE, ať se MANAŽERA zbaví je každý dotyčný apelující poslán sprostě do prdele pod pohrůžkou vyhazovu.

                      Dokonce v jednu chvíli přichází mladý velmi chytrý ambiciozní právník, který vida firemní dokumenty jde za MAJITELEM se zprávou, že MANAŽER jej otevřeně okrádá. Je na hodinu vyhozen.

                      Až po mnoha letech prasáren je nakonec kupodivu najednou MANAŽER vyhozen a MAJITEL přebírá zpět pod kontrolu zbídačenou firmu těsně před krachem. V tu dobu já konečně získávm možnost zdrhnout jinam, kde pracuje původní zdravé jádro původní firmy z dob před MANAŽEREM a mizím. Firma jede dodnes, ale jen taktak se drží nad vodou a MAJITEL ji dotuje ze svých soukromých úspor z dobrých časů doufaje, že zase jednou bude dobře.

                      po MANAŽEROVI se slehla zem, chvilku byl někde v menežmentu nějakého prodejce BMW ted už ne. Odhadem nakradl 300 – 500 milionů.

                      Dle mého odhadu by toto ve státním sektoru prostě nebylo možné ani zde na východě, kde je jinak bordel jak v tanku.

                    13. Re:Pospec
                      16.7.2019 v 10:23

                      Promin, ale tohle moc nechapu. Zivot mas jen jeden a budes cekat, kdo ti da nejakou praci tam, kde ‚prace neni‘? Vynecham okridlene „schopny clovek mista nehleda, alebrz vytvari“ a mohu rict, ze je snad bezne zvednout prdel a za tou lepsi praci si dojit/dojet. Nechat si devastovat zivot nejakym zmrdem, kdyz NEMUSIM, tomu rikam hloupost, nic jineho. Prace je vsude dost, zejmena remeslne. Staci zvednout prdel a dojit si pro ni.

                      Kdyz bude zenskou mlatit ozralej chlap, nebo kdyz chudaka chlapa bude nicit nejaka lakoma xantypa, tak co jim reknes? Ze holt jinej chlap/zenska nejsou, takze musi dal trpet? Proc, proboha? Kopnu ho/ji do prdele a jdu dal, zivot je jen jeden.

                    14. tohle už jsme zde opakovaně probírali, nemůžete pochopit, protože jste to nezažil. Nebyl jsem sakra jediný kdo to tam trpěl, byla nás celá grupa.

                      Řemeslo neumím žádné, mohl bych tak dělat pomocného dělníka na stavbě, ale jsem suška a nic neunesu. Anebo na pokladně v hypermarketu.

                      V roce 2008 za krize na ostravsku s ještě mokrým diplomem s ekonomky jste si fakt nemohl vybírat. Bylo nás tam takových asi 10. To byla doba, kdy „sehnat“ práci byl kumšt. Ano vystudovaný debilní obor v blbý čas, smůla no. Na druhou stranu prachy nebyly zlé a měl jsem to 15 minut pěšky, přímí kolegové byli fajn, měli jsme fajn partu a užili hodně srandy.

                      Navíc MANAŽER byl svině, ale úplně blbý nebyl, měl pod sebou HODNÉHO nižšího manažera, který byl mým nadřízeným a já byl udržován po léta v naději, že dostanu vedení našeho oddělení na starosti a budu MOŽNÁ připuštěn do světa velkých kluků s šestimístnými platy. Když mě pak podrazili a místečko dali babě, která byla ve firmě 2 měsíce, ale lezla jim do řiti a šla jim na ruku, definitivně jsem zlomil hůl a zahájil svůj odchod.

                    15. Re: Pospec
                      16.7.2019 v 12:00

                      Ale to prece neni chyba vedouciho, ze byl kurva. To je kdekdo. Chyba byla jen a pouze v tech lidech, ze nesli do prdele. To by bud vedouciho donutilo zmenit zpusob vztahu k lidem a nebo, holt, by to vedlo ke krachu firmy drive a lidi by si o to drive hledali jinej flek.

                      Ze jsem to nezazazil je dano tim, ze ve 14 jsem premyslel, jak se mit dobre. A ne tim, ze prohulim a prochlastam pubertu, ale tim, jak se systemem co nejlip vyjebat. Tehdy jsem chtel vystudovat elektriku nebo elektroniku a pak se jako civil nacpat k armade. Par lidem se to povedlo, takze meli vyhody jako lampasaci, ale armada s nima nemohla mavat. To bylo za minule totality.

                      Po kotrmelci bylo snad kazdemu jasne, ze nas tezky prumysl pujde do prdele, protoze to bylo v zajmu zapadu plus se k lizu dostali sibri, kteri si potrebovali nakrast. Takze kdo tehdy studoval, mohl na to promptne reagovat a namisto ekonomky, ktera chrli lidi, kteri umi tak maximalne psat na stroji a je jich vsude vagon, radeji jit na nejaky ucebni obor s maturitou a pak se porozhlednout, jestli se da treba jeste udelat vecerne prumka, nebo VS, nebo proste NECO.

                      Ze se projebany mladi pozdeji vymsti, to se casto stava. Studovat neco, co dela kazdej, je bohuzel chyba. Dalsi chyba je, nechat to vyhnit a nesnazit se ani pozdeji jakkoli vzdelavat a uplatnit.

                      Neni to chyba toho vedouciho.

                    16. Ale já mu to nezazlívám, já neobviňuju z vlastních chyb druhé.

                      Diskuze byla o tom, že se jednalo o sektor soukromý a přesto kurvu non plus ultra.

                      Pochopte, ti lidi se nemohli prostě zvednout a jít, nebylo kam. Nabídka poptávka, vysoká nezaměstnanost, chápete? Proto s nima mohl zametat jak s odpadem, protože jeho argument „nevíš kde jsou dveře“ byl nepřebitelný.

                      Zde jsme ovšem v klasické generační při, protože nikdo z generace, která slízla smetanu v transformaci nechápe, jak vypadal svět pro nás mladší.

                      Na ekonomku a práva se šlo proto, že „průmysl je definitivně v prdeli a budoucnost má obchod a služby“, což byla mantra 90. let, kdy jsme byli na gymplu a dávali přihlášky na výšku. Tehdy byly skutečně na pracáku fronty strojních inženýrů. Holt restrukturalizace. Uběhlo 20 let a nikde nejsou inženýři, protože celá jedna generace to vynechala.

                      Nejsem v tom zdaleka sám, z mojí generace se vlastní prací nějak dobře uživí málokdo, mám i kamarády programátory s vlastní firmou a že by jezdili bentley a bydleli ve vile ani hovno. Ojetá audina dotažená z německa a opravenej barák po rodičích.

                      Mám tu v práci pár kolegů z vaší generace a diskuze je s nimi o tom samém. Kolegyně po škole někdy v roce 1995 vydělávala 50 tisíc jako ajtačka/systémačka. To je v dnešních penězích asi 200 kkč. Opravdu neznám systémáka, který by měl takové prachy, globalizace, outsorcing do indie a tak …

                    17. Pospec: jen k tomu výdělku ve zlatých devadesátých – měl jsem na pohovoru týpka tak věku Sysopa, který v takové neformální části diskuse říká: „podívejte, já vím, že dnes je jiná doba a stačí mi tak 130. To není jak v ’96, když jsem dělal v Praze pro nejmenovanou IT firmu a měl 180“. To mě docela překvapilo, protože o těch dobře zaplacených jsem slyšel (kamaráda otec měl stejné peníze jako regionální ředitelé v jiných zemích, jen u nás v 1994 těch 200k bylo trochu něco jinýho než ve Francii), ale na té jeho pozici mi to i na Prahu přišlo dost. A on říkal „tehdá chtěli každýho, kdo uměl aspoň něco a anglicky“ – „tehdá“ bylo lidí málo, trh nezmapovanej, nadnárodní koncerny si přišly rozparcelovat trh a tak pořádně nebyl žádnej benchmark, jak tržně platit. Internety byly v zárodku. Takže se dalo dostat na peníze, na jaké je dnes potřeba – zvlášť má-li jít o dobový ekvivalent – o level-dva výš.

                      Jako všude, anglicky umí každej, ajťák, obchoďák a markeťák je každej druhej a dobře zaplacení jsou dnes jiní nedostatkoví. Mít štěstí a umět zrovna to, co umí málo lidí, to je k nezaplacení.

                    18. jj, tak to bylo

                      já jsem z posrané generace, nám tohle zlatíčko uteklo. Na nás nezbylo vůbec nic.

                      Strejda vylezl z VŠCHT v roce 1987, nastoupil do Selika. Jen se rozkoukal – revoluce, privatizace. Všude samý starý soudruh co uměl hovno, on byl mladý, uměl anglicky a s počítačem, během 1 roku byl viceprezidentem firmy. Pak to někdo zvrchu vytuneloval a on musel zase začínat znovu, ale užil si svých 15 minut slávy.

                      Starší kolegové v práci z branže vyprávěli, jak bylo v devadesátkách dobře na ČEZu, tehdy to ještě byly regionální energetiky. Obchďák král, statisícové odměny, žádná práce. Skučeli, jak je to dnes na hovno.

                      Prostě určitá skupina lidí na tom neskutečně vydělala. Za 2 platy tehdy barák, maras….

                      Na druhou stranu jich dost skončilo v sudech na dně přehrady, v krimu anebo jen pod mostem. I těch nebylo málo.

                      Dnes je doba normalizace, všechno se srovnává a začíná být jedno co kdo dělá, rozdíly v platech jsou v desítkách procent max. Ani to podnikání nefičí jako kdysi, protože trh je nasycený, rozparcelovaný, těžko se na něm chytit tak, aby někdo zbohatl.

                      Teď jsou in řemesla, ale to jen do doby, než přijde krize a přestanou všichni stavět baráky a fabriky začnou propouštět.

                    19. Re: Pospec
                      16.7.2019 v 12:52

                      Lidi se mohli zvednout a jit jinam a taky to ti chytrejsi udelali. Kdyz jsem jeste bydlel v Brne (plus minus okolo roku 2000), tak nemalo mych kamaradu prislo do Brna za praci a to i s pritulkama. Proste si sehnali podnajem a zacali shanet praci. A sehnali ji.

                      Pokud jde o breky nad ztracenou generaci, pak je mozne takto pohlizet na celou prvni polovinu minuleho stoleti. A kdo se z toho neposral, tak se taky prosadil. A kazda dalsi generace to zase bude mit stejny, zase se bude muset makat, pokud se clovek nenarodi do te spravne kolibky.

                      Ty pravidla jsou furt stejny, uz stovky let.

                    20. No ale musíte objektivně uznat, že v devadesátkách prostě byly možné věci, které už dnes nejdou. Z podstaty věci totálně vyhladovělý trh, kde nic nebylo. Obrácené hodnoty statků (levné nemovitosti, drahé tyčinky snickers). Stačilo tahat bouračky z německa, ojeté počítače, stavební materiály, cokoliv. Lehko se vydělává, když je všude mraky hladových zákazníků, kteří koupí cokoliv a ještě tomu nerozumí. Naši kristepane koupili 2 byty 3+1 po 60 tis. korun, i se započtením inflace to je v dnešních cenách asi 300 tisíc. Teď stojí 1,5 – 1,7 milionu.

                      Jo kolem roku 2000 ještě jo, 2008 už byla jiná písnička. To už bylo v brně kurevsky drahé bydlení a já tehdy o brně uvažoval velmi vážně, protože prahu já nerad, ale v brně jsem měl i nějaké kámoše a mám k němu lepší vztah. A co myslíte? Platy ještě nižší než ve frýdku-místku. Proč? Brno je jediná „metropole“ uprostřed zemědělského kraje, všichni drni z okolí tam studujou a když dostudujou, tak tam zůstanou. Takže na VŠ práci totální přetlak tehdy lidí a hovno platy. Bratr tam chtěl dělat doktora, protože tam taky studoval. Nabídli mu super práci …. wait for it ….. ZADARMO, protože přece praxe z renomovaného brněnského špitálu má cenu zlata a mladých doktorů které živili rodiče tam měli tehdy po kokot.

                      Jako těžko, vy si budete furt mlet tu svou, že já su neschopný pičus, co si jen stěžuje, protože to jde všechno lehce. Protože jste měl pravděpodobně velkou haluz a nebo jste opravdu velký borec, může bejt, já jsem spíš průměrný pracující inteligent.

                      Tuhle diskuzi už jsme vedli několikrát a nikdy jsme si neporozuměli. Přeji vám, ať na tom pracáku s pocitem „nikdo mě nechce“ nikdy stát nemusíte ani vaše děti. (BTW já měl práci asi za týden po promoci, nejsem zas taková mačka)

                    21. Sysop, Pospec: to je jak němej s hluchým:-)

                      Já vás pánové chápu oba. Ale Pospec už nemůže ve 14 přemýšlet, jak vyjebat se systémem a mít se dobře a Sysop neví, co to je mít strach se v době, kdy není práce, odstěhovat tam, kde taky není.

                      Když jsi dobrej, je v pohodě vyčítat lidem, že maj bejt taky dobrý, když jsi drsnej, že maj být taky drsný a když jsi milionář, tak že maj bejt taky milionáři. Jenže to k ničemu nevede. Přitom Sysope zrovna ty ses tady před pár dny vymezoval proti trevorovi, že kdo nemá rodinu, tak jako smolík s řidičákem? Vždyť to bylo to stejný, jen v opačným gardu.

                      Na doplnění obrazu: Slovensko, ne úplně malé město na jejich poměry (50k obyvatel). Jeden z největších zaměstnavatelů velmi úspěšná fabrika. Majitel totální zmrd. Vyjebávky s lidmi místy neuvěřitelné (obchodník překročil plán, místo bonusu dostal nový vzoreček na jeho výpočet a měl zase hovno, finanční ředitel dostal káru na soukromé ježdění, po návratu z dovolené mu majitel oznámil, že tím soukromým ježděním ale nemyslel dovolenou a strhl mu z platu ekvivalent sazby blízké autopůjčovny). Těch story bylo, k neuvěření. Fluktuace? Asi taková, jako psal Pospec.

                      Lidé mají rodiny, nemají miliony na účtu, za které si postaví nebo koupí barák na druhé straně republiky a hlavně je sakra rozdíl, jestli jedu někam do hvozdů a „beru s sebou“ funugující firmu nebo tam jedu za prací. A doufám, že tam bude i za 5 let když už si tam něco koupím a když tam přetáhnu děti a když tam ještě musím najít práci i pro manželku, protože bez jejího platu to prostě nejde. Takže zůstávali a jak léta šla, majitel se choval jako stále větší hovado, protože prostě mohl (a nejspíš může dodnes).

                      Je jednoduché říkat ostatním, že jsou marní, protože nezvednou zadek a nejdou jinam, ale kdyby to každý dělal, vypadalo by to na světě jinak. Sysope buď rád, že tohle řešit nemusíš, já to řeším jen velmi málo a jsem za to sakra vděčný (spoustě lidí a náhod, díky kterým se mám tak, jak se mám). I Pospec se ještě pořád mohl narodit jako blb a pak poslouchat rady od „Pospece“ s ekonomkou, že se měl líp učit a nechlastat po šichtě po hospodách:-)

                    22. fatdwi: „jak by to vypadalo kdyby se lidi stěhovali za prací“ empiricky ukazují USA, kde je úplně normální se za dobu manželství 4x stěhovat za prací řádově stovky až tisíce km.

                      ČR má jednu z nejnižších pracovních mobilit na světě a to navzdory tomu, že velké % lidí žije v nájmu a tudíž je změna objektivně lehká, prostě kvůli národní povaze – jsme konzervativní a neradi se odřízneme od známých míst a známé komunity.

                      A pokud nemáte nájem, ale vlastní dům, zase máte řádově nižší životní náklady a je možné „ušetřené“ peníze vrazit např. do dojíždění. Znám lidi co denně dojíždí autem 50km, a nejsou to žádní boháči ale mají Suzuki Swift ’94.

                    23. To je dáno specificky americkým způsobem života, nikde v evropě to není bůhvíjak běžné. Zvláště v té chudé, naší části evropy.

                      Warum? Protože u nás jste na svém sociálním okruhu do značné míry závislý. Pomoc rodiny, známých, kamarádů je klíčová a usnadnuje život do té míry, že benefit třeba lepšího zaměstnání jinde to nevyváží. Jsme smečkový národ, já „své“ lidi nechci opouštět. Udělal to můj bratr, utekl do západního německa. Ano má 4x vyšší plat než já a jen 2,5 x vyšší náklady. Je šťastný? Moc ne, je jen opice z východu co otravuje slušné němce a bere jim práci a tím pocitem tam žije. Jediný skutečný benefit je že děti jsou bilingvní a umí skvěle německy a tedy kdyby nic, můžou vždycky učit němčinu. Frickové jsou divní a moc si s nima nerozumí, jsou to náckové, všechno zakázané, každý vás nabonzuje, na pivo není kam zajít ….

                      To je další věc, amík když se přestěhuje z jednoho konce na druhý, jiný je tam přízvuk, ale walmart, burger king a zákony a zvyky tam jsou +- stejné. U nás stačí vedlejší země a jste v jiném vesmíru.

                      Další věc je tradiční rovnostářký systém. Vždyť skoro všichni mají stejný plat. Rozdíl v platu mezi pokladní v kauflandu a středním manažerem v hyundai je jen 100 % a to se bavíme o 3 příčkách společenské třídy rozdílu. Když jsou někde vyšší platy (Praha) jsou tam absolutně poměrně vyšší náklady a vyjde to úplně šul nul. Vím protože jsem severomoravák z „piči“ regionu, ale mám rodinu ve SČ kraji. Švagr sice v praglu zarobí, ale mnohem víc zaplatí a ve výsledku mu zbyde ještě míň a dojíždí 2,5 hodiny denně a ne 20 minut jak já. Holt volný trh to zajistil a smazal rozdíly.

                    24. Pospec: s těmi cenami to není pravda, vím to z vlastní zkušenosti maje přízeň u hranic i v Prahe. Liší se ceny bydlení a vody, ale ceny benzinu, jídla a spotřebního zboží jsou stejné.

                      Ten, kdo se měl u hranic OK se po přestěhování do Prahy s 2x lepším platem má třeba o 30% lépe prostě proto, že nájem činí stejné % výplaty, avšak spotřební zboží a jídlo najednou výrazně menší % výplaty.

                    25. no nevím, švagr má garsonku za 2 mega, já ji kupoval za 440 ve stejné době, pravda on má jak novou, já hnusnou, ale rekonstrukce garsonky 150 max. Plat má o 30 % víc, než je v ostravě, bydlení ho stojí 18 litrů ! Můj nájemník platí 5.

                      jo benzín a nákup v tescu stojí +- stejně, ale třeba jakákoliv služba už ne. Pivo za 50 dnes už standard, u nás v pajzlu 23 Kč. podobně meníčka a vše ostatní. + jak pravím, dojíždění 50 km v zácpě u hlavního města, autobus-metro-tramvaj …. děkuji nechci

                      nakonec všichni „emigranti do prahy“ z řad mých vrstevníků jsou zpátky doma, kromě jednoho, který se tam přiženil. Nějak zjistili, že to tam nějak moc dobře nejde. Vzdělaní lidé, programátoři, strojaři a tak.

                    26. Jan Mrcasik: to není tak zcela pravda, protože USA to ukazují ve zcela jiném kontextu. U nás, jak správně píšete to tak prostě není a je hloupé tím tedy argumentovat. Je to stejně validní, jako Amíkovi psát, ať se nikam nestěhuje, že je to zcela normální a empiricky se na to může jet podívat do Čech. Prostě tam se stěhují, my ne. Říkat stěhuj se taky, protože v USA je to normální? Ehm.

                    27. Re: fatdwi
                      16.7.2019 v 13:03

                      Jenze oni nezvednou zadek vsichni, udelaji to jen ti, co nebuli. Kdyz jsem bydlel u Hradce, tak tam zavreli Jitku. Fabrika, ktera zivila tisice lidi a najednou slus. Ted jsem na Sumave, tady treba v Susici zavreli Solo, tisice lidi najednou bez prace. Tenhle model najdu vsude. A ja nerikam, ze kazdej musi bejt hned milionar, ale rikam, ze pokud jsou podminky k zivotu napicu, tak proste sbalim rodinu a jdu jinam, za lepsim, pokud mi to moznosti a legislativa dovoli. Porad jsme na tom lip, nez cerny huby. My totiz mame jak moznost se vzdelavat, tak mame moznost se pohybovat za pracni prakticky po cele Evrope. Tak co jeste kurva lidem chybi? Ze by nekdo makal na ne, ne?

                      Ze je zamestnavatel svine, se proste stava. Taky se stava, ze clovek prijde o nohu, nebo ze se vysere neco jinyho. Bud se chce hledat reseni, byt neprijemny, nebo se okolo toho jen keca.

                      Ja jsem se v zivote stehoval 4x. Vzdycky jsem zrenovoval byt, nebo barak, nebo postavil novej a pak mne sraly podminky, tak jsem sel jinam. Stavbou minulyho baraku jsem zabil sedm mega a sedm let zivota. Je to blby, ale nehodlam dal brecet, zivot tika. Skoro kazda cihla mi prosla rukama, nemel jsem uver, takze taky jsem musel prachy pocitat. Proste se tak zilo, jede se dal.

                      Ja jsem zacinal podnikat trikat od nuly. Od uplne nuly. Nikdo mi nic nedal, nic jsem nezdedil a pujcky jsem nechtel. Takze ja vim, jaky to je, par let spat v praci, otravovat se s uradama, neplaticema, curaky dodavateli atd… Dneska uz jsem na to starej, takze muzu do znacny miry tezit z toho, do ceho jsem vrazil cas drive. Kazdej mel stejnou moznost a minimalne na polovinu toho, co ja, by to dotah‘ kazdej na tomto serveru, jen kdyby obetoval totez, co ja.

                      Jenze o tom to je: malokdo je ochoten proste vsechno hodit za hlavu, rok dva bejt s prachama v prdeli, spat ctyri hodiny denne, ale pak zit. Ja to vidim na spouste znamych a kamaradu, staci mi treba i slezina stredni skoly. Tam je breku… pritom fura z nich mela lepsi startovni caru, nez ja.

                      A vidim to i tady ve fabrice. Jezdej sem zensky z Cech, dvakrat denne volaji domu, co decka, jestli se o prazdninach neprizabily. Kdyz si rozsekaj auto o zver, maji pruser. Busi tady na tri smeny, ale proste jim to za tech patnact stovek stoji. K tomu neco prinese chlap a da se zit.

                    28. Já vím že to nebylo pro mě, ale jak se prosím podniká „od nuly bez úvěru“?

                      Já mám teda jenom inženýra z finančnictví a ze školy už jsem dlouho venku, ale nějak si to nedovedu představit.

                    29. Pospec: nebylo to pro mě a Sysop svou situaci určitě okomentuje, ale já dodám trochu perspektivy: v USA dle jejich statistického úřadu někdy v roce 2013 či tak nějak: 30% firem bylo založeno s kapitálem menším než 5k USD a 10% pouze dluhem na kreditce“.

                      U nás aktuálně není problém založit firmu a když nevíte, jak na to, tak si již založené sro za pár šlupek koupit. To, co potřebujete nejsou peníze, ale čas. I tak si ovšem myslím, že je to risk jak blázen a je dobré mít peníze na provoz domácnosti (tj. nezačínat s dluhem, ale s něčím našetřeným, přitom ale nemusím do businessu vrážet prakticky žádné peníze, musím mít jen tolik, abych přežil mimo business).

                    30. mmnt, tady jsem asi nedostatečně informován, Sysop je emigrant a ještě k tomu „ve státech“?

                      Pokud ano tak to je opravdu úplně zbytečné se o něčem bavit, to je tak specifická skupina lidí a tak jiný vesmír ….

                      jinak za mě stále platí otázky ekonoma . Nelze „z nuly“ a „bez úvěru“, to je pičovina sama o sobě, možná když leštíte boty někde na ulici. Na každé podnikání potřebujete vybavení, prostory a provozní zásoby a jak to jako „z nuly“ zaplatíte? Vždyť je to absurdní pane majore. To znám, to zas bude taková ta „nula = měl jsem do startu jen 2 mega“ :)

                      Jinak rovněž z pohledu člověka pohybujícího se v analýze firem již nějaký pátek mi ve story nehraje „3x začínat od nuly“, to už je úplně divné. Možná v 50. letech když Gottwald znárodňoval, ale teď?

                      Nikoho neosočuji, je mi to pouze záhadou a zní to fakt divně, to ať se na mě nikdo nezlobí. 99 % všech firem končí jedním ze 3 způsobů, a) jedou pořád dál a dál (jedna za základních pouček managementu je, že opravdu dobře řízená firma nemůže nikdy zkrachovat) b) rychle expandují, ve správný čas to majitel prodá majoritní konkurenci/korporaci a jde si užívat své miliony na jachtu (velmi častý scénář zejména u internetových firem) c) bankrot ve verzi light (firma zavře), medium (firma zavře s brutálními dluhy, majitel mizí tam kam na něj věřitelé/stát nemohou), hardcore (firma zavře s takovými průsery že majitel buď mizí rukou ruského mafiána nebo v base v teplákách)

                    31. Pospec: to ne, jen jsem tím chtěl říct, že to jde i s málem a děje se to dost často. Protože relevantní data pro ČR nemám, použil jsem pro referenci USA. Tam je těch 5k USD a méně ještě míň než ekvivalent v CZK tady.

                      Nepotřebuje každý business prostory a už vůbec ne provozní zásoby. Dobrý start businessu je nejdřív něco prodat a se zálohou v ruce začít to něco tvořit. Myslím, že se na to díváte moc jako kdyby Sysop rozjížděl fabriku.

                    32. nejen fabriku, autobazar, večerku na sídlišti, trafiku, hospodu, obchod se stavebninama, co já vím.

                      Kolega třeba praží kafe a stačilo mu do startu jen půl mega, které mohl klidně obětovat, kdyby to nevyšlo, protože je měl navíc. A to se jedná o 1 stroj a práci 1 člověka a to jen ve volném čase.

                      Jediné kde to může snad být jinak je nějaké programování na IČ, možná konzultace, poradenství, projektování ?

                      Přece i vesnickej mechanik potřebuje garáž s vybavením minimálně za milion

                    33. Pospec: však služba je taky business. Trochu mi přijde, že hledáte „proč to nejde“, byť to, že to jde víte taky:-) Co byste potřeboval na svou práci? Noťas, internet, telefon, židli a stůl?

                      Když za referenci zvolíte něco, co se bez drahé investice neobejde, tak je jasné, že to „od nuly“ nejde. Já nabízím pohled, který „od nuly jde“, ale pochopitelně nesmíte chtít pražit kafe se strojem za 300k, to pak bez těch 300k fakt nejde, ať jsou Vaše nebo banky.

                      Jde třeba rozjet business s IT službami – nabízíte znalosti, které máte a nástroje získáte od potenciálních dodavatelů (půjčí Vám to na první projekty v rámci podpory, nechtějí typicky abyste si od nich hned koupil mašinu za milion se supportem za 200k ročně, ale jak která firma pochopitelně).

                      Nebo můžete, jak jsem psal, něco stavět a než začnete, vyptáte si zálohu – jestli to „něco“ je dům nebo specializovaný stroj je jedno.

                      Tajemství businessu spočívá v tom, že umíte „donést prachy“. Není umění vzít milion, nakoupit mašiny nebo zásoby a jít to prodávat, není to navíc ani chytré, ale tuhle představu má spousta lidí. Jinými slovy, tajemství businessu je prodat. Sebe, své znalosti a zkušenosti. Pokud to umíte, peníze „do začátku“ dostanete od zákazníků buď formou záloh nebo skrze uskutečněné projekty. Za vydělané peníze pak můžete ty nástroje nebo mašiny nakoupit.

                      Když to vztáhnu na to pražení kávy, to co Váš kolega rozjel mi nezní moc jako business (nese peníze), ale koníček (stojí peníze). Není nereálné z koníčka udělat business, ale je rozdíl v přístupu při rozjíždění. Mě by se taky líbilo mít pražírnu, ale kdybych to rozjížděl jako business, začnu tím, že si nechám pražit u někoho, kdo tu mašinu má. Až bych zjistil, že to dělám dobře a jsem schopen to prodat, pak teprve – až by to sypalo dost – bych si koupil tu mašinu svou. Kolega si akorát místo motorky koupil pražírnu, prostě koníček.

                    34. je to koníček do plusu, jemu šlo o to, aby měl pod kontrolou celý proces výroby a distribuce od nákupu syrových bobů až na zákazníkův stůl, jinými slovy „aby mu to nikdo nekurvil“. Jede v režimu koníčku, ale kdyby chtěl, uživilo by ho to.

                      Jinak chápu, bavíme se opět zase zpátky na téma světa vesměs IT, který je velmi specifický. Stavebnictví v tuto chvíli asi ano, až nastoupí krize, takový medík to nebude.

                      Princip samozřejmě chápu, ale těch příležitostí mnoho nevidím, když člověk není programátor. Nevím co konkrétně já nebo vlastně kdokoliv koho znám by mohl nabídnout, jaké znalosti či zkušenosti lze prodat, ale pravda mám blbý obor. Samozřejmě jsme s kolegy dlouhá léta fárali nad tím, jak se udělat pro sebe a dělat „poradenství a správu“ v energetice. Potíž je v tom, že to dělá každej, kdo má do prdele díru = marže žádné, žít se z toho nedá.

                      A který „poradce“ vydělává? To je prosté. To jste 50-60 letý bývalý manažer z ČEZu, původně ještě z komunistických „elektráren“, v nákupu ve velké firmě máte kámoše ze starejch časů, který přikryje vaši o 300 korun/MWh vyšší nabídku než má konkurence před vedením, dostanete tučnou provizi od dodavatele, který službu dodá, o tu se šábnete s nákupčím, který to přikryl a takto prakticky bez práce sypete miliony. (Vemte si třeba takové regionální teplárny se spotřebou 500 000 MWh/rok, kontrakt na 3 roky, provize blbé 2 EUR/MWh). Znám jich jménem a osobně na tykačku několik. Díky bohu ke konci už pičovali, že z firem pomalu mizí staré žáby na prameni a přichází buď opravdu férová výběrová řízení nebo jiní hajzli s vlastníma, mladšíma kámošema. Toliko asi k možnosti prodat službu „rozumím obchodu s energií“ na volném trhu.

                      Jo měl jsem se věnovati raději nudnému účetnictví, tam bych si firmu asi založit mohl :) Anebo fakt poctivě cvičit na ten klavír jak po mě chtěla moje paní učitelka, mohl bych doučovati hudbu, to je teď IN. :)

                      Žádný stesk, býti zaměstnancem je taky fajn, stravenky, dovolená, šéfa mám super, kolegy taky fajn, není tak zle.

                    35. Pospec: a co ta pražírna? Nikdo Vám to kurvit nebude, když si to upražíte sám, byť na cizím stroji. A hned ty potřebné finance vypadají jinak. Takových věcí je spousta – business není vlastnictví stroje, ale platící zákazníci bez ohledu na to, čí ten stroj je.

                      Jak se pozná „blbý obor“? Co ho změnit za „dobrý“? V tomto jsem se Sysopem, moc se upínáte na to, co nejde, místo abyste hledal způsoby, jak by to jít mohlo.

                      A co nějaký Optimal Energy (já vím, MLM) nebo třeba Terra Group? To jsou firmy, kde byste to podle mě v pohodě uplatnil. Navíc můžete uvažovat laterálně – není nutné přemýšlet, kde prodat konkrétní znalost, ale jak prodat schopnosti s nimi pracovat. Poradenství je v podstatě obchod a prodávat se dá spousta věcí. Důležitá je komunikace s lidmi. Firmu na účetnictví si založit můžete pořád, potřebujete jen zákazníka – účetního si pak najmete.

                      Však pokud si nestěžujete, není důvod měnit. Ale mě spíš připadá, že si stěžujete:-)

                    36. ale nestěžuju, spíš uvažuju nahlas.

                      A taky nic z toho o čem se tady bavíme vám nehodí 200 k/měsíc, což je pro lidi jako Sysop zjevně standard. Mnoho z toho by možné bylo, ale jak jsem si dělal propočy, vydělal bych +- stejně jako teď, možná trochu navíc, ty marže tam prostě nejsou. Nakonec nehovořím pouze za sebe ale za mnoho lidí z mého okolí, kteří to všemožně v totálně různých oborech zkoušeli a nakonec všichni skončili v zaměstnaneckém poměru, protože to je ve výsledku lepší. Jak kamarád, který dělal údržby zahrad, jeden měsíc vyfakturoval nějakých 90 litrů, nadšený, už se těšil na miliony. Pak byla blbá sezona a teď už zase jezdí pro ČSAD s autobusem. (to je ten s těma vrakama autama).

                      Po těch letech ve světě energetiky bych nezávislého dělat nechtěl, ten svět je hnusnej, plný slizkých manažírků, samá ochcávka, ojebávka, vyfikundace, omrd a všechno ovládá nakonec mafie ČEZáků, ke které já nepatřím a jak nejste od nich, mezi sebe vás nechtějí. Je to dáno byznysem v kombinaci obří obrat – téměř nulová přidaná hodnota (furt ta samá elektrika) – téměř nulové marže (bavíme se o 1-2% maržích). Kupujete za 1780, prodáváte za 1796 třeba :)

                      Já chtěl stánek s hotdogama, pojízdný food truck na přehradu (langoše a „piče s kytarou“) anebo a to asi nejvíc, obnovit jediný mléčný bar v našem okresním městě, protože není kam si zajít na čerstvý vlašák s rohlíkem :) Všude jen pizza a nyní módní burgery, ale takové jahody se šlehačkou nebo jahodový koktejl? 15 hermelínového a 2 rohlíky? čerstvé ruské vejce? palačinky prodávané na kusy? v okruhu 30 km nikde :)

                    37. Pospec: podnikání není jen o těch prachách, ale především o svobodě, kterou máte nesrovnatelně větší. Ta ale není pro každého a ne každý ji ocení. Podnikat primárně pro prachy je dle mého špatně – podnikáte proto, že Vás to baví, ne? A když Vás to baví, děláte to dobře a když to děláte dobře, máte z toho slušné peníze. Ne nutně miliony (dle oboru atd.), ale slušně se uživíte. Pokud se na to díváte prismatem „vydělal bych víc?“, tak to ani nezkoušejte, i kdyby ano, protože až „vydělávat víc“ nebudete (různé důvody, to není jak práce, kde každý měsíc přijde výplata), tak se na to vyserete, protože ta jediná motivace, kterou jste měl na začátku – větší prachy – je fuč. Takže jo, buďte rád, že jste rád a nechte to plavat:-)

                      U toho „mlíčňáku“ bych byl opatrný v tom, jestli to lidi chtějí (jak říká Thiel, že v Silicon Valley není jediná restaurace s německou kuchyní není nutně obrovská tržní příležitost, může to být také odrazem zájmu o ni). Ale když jsem viděl, jak se rozjel Ovocný světozor, tak ten potenciál tam třeba je. Poptejte se lidí, jestli jim to chybí. Skočte omrknout město (děti na procházku), jestli to někde nevypadá na vhodné prostory. Nebojte se, že Vám to někdo vyfoukne, ale naopak se snažte udělat maximum, abyste nešel do nesmyslu, který po půl roce zavřete a mluvte s lidmi kolem sebe. Zvažujte argumenty, které Vám budou říkat, proč je to blbost. Některé budou hloupé a nesmyslné, některé Vás donutí se nad tím zamyslet a budou přínosem.

                      Podívejte se do zákona, co potřebujete splňovat a zeptejte se někoho, kdo v restauratérství dělá. Popřemýšlejte nad vybavením a mrkněte na bazary s profi nástroji, můžete začít dělat seznam a rozpočet.

                      A pokud to zní jako moc práce? Tak to zas tak nechcete a kašlete na to, bez výčitek. I kdybyste měl miliony do začátku, stejně byste to projebal:-)

                    38. tohle je něco, co by pro mě mohla být i zábava.

                      lidí jsem se ptal jen známých a přátel, a všichni by to ocenili, náš legendární bar „Maryčka“ byl totiž místem, kde jsme všichni trávili dětství a teď to všem chybí a vzpomínají, myslím, že by zašli utratit korunu

                      klíčové by bylo najít jednu z pracovnic, co tam dělaly původně aby pomohla s rozjezdem, ale to by na maloměstě neměl být problém, stačí se trochu poptat :)

                      teď momentálně mi vyhovuje pohodové zaměstnání, kde se nepředřu, příjem je stabilní a mám čas se starat o nemohoucí rodinu, opravdu nyní mám zaměstnání 2 a dělat něco naplno je nereálné. Nicméně děti nebudou malinkaté navěky, pak bych to zkusil, taky moje idylická zašívárna může ze dne na den skončit a může mi hrozit nacistický korporát :)

                    39. Pospec: no vidíte, že to jde. Třeba se nakonec hecnete:-) Mimochodem, čekat, až není jiná možnost, to bych nedoporučoval, protože je lepší ten stabilní příjem mít do chvíle, než buď business nevydělává aspoň něco nebo než není udržitelné dělat obojí.

                      Být najednou na suchu, budete spíš řešit novou práci, aby bylo na provoz domácnosti a ještě rád se korporátu zaprodáte za mrzký peníz:-)

                    40. hm, tedy nezbývá než doufat, že mi ta 2. práce jednou aspoň částečně odpadne.

                      Fakt je, že včera jsem byl s dětmi celý den sám a už to nebylo jak v uranových dolech, ale jen jako normální práce, akorát 16 h v kuse.

                      „Maryčka“, jestlipak je ten název stále něčím vlastnictvím? Po revoluci to jelo ještě docela dlouho , zavřeli to až tak 2001 nebo tak nějak, teď je v těch prostorách Orfa nábytek, muselo by se hledat někde poblíž, nemůže to být na opačném konci města, ale těch bolševickcýh prázdných prostor okolo je tam dost.

                      Já prostě úplně vidím ten jahodový koktejl, rozesmáté dětské tváře, šťastné pamětníky jak spokojeně žvýkají, dědy jak vyprávějí vnoučkům co to byl mléčný bar a kdo je to karel gott, a možná bych tam i jednoho nefalšovaného bufeťáka dal, třeba jen figurínu, jako výuka dějepisu pro mladé :)

                    41. U toho mlicnaku bych si dal majzla jestli je ta poptavka vubec realisticka. Nostalgicky vzpomina kde kdo, ale ve finale kdyz maj vytopit za koktejl dnesni komercni cenu, tak rvou ze je to zlodejna. Ony ty mlicnaky nekrachly proto, ze by tam prisel zly Havel a sebral vedoucimu klice, ale protoze se prestaly rentovat.
                      I v Praze jsou klasicky bufety vetsinou jen jako doplnkovej prodej k reznictvi a levnejm jidelnam.

                    42. Ale aby to nevypadalo ze jen kritizuju – podle myho je nejlepsi se zamyslet, jestli nemam nejakyho konicka, co by se dal komercne zuzitkovat a zacit to delat na vedlejsak pro zabavu a privydelek. Neni moc co ztratit, cloveka to bavi a je to dobra skola kde o nic moc nejde, zivobyti na tom nestoji. A pokud se to rozjede, tak se to da vzdycky zacit delat na plnej nebo ziskany zkusenosti vyuzit jinak. Ono je to dobry, ze clovek se dostane ze zamestnanecke mentality do podnikatelske. Bez toho se poradne podnikat nedá.

                    43. fatdwi – jak se divate na fransizu, v mem okoli se to trochu zacina sirit, uz nejen McDonald, ale benzinky, kavarny, trafiky … ma to smysl a jake „riziko“ tam nese ten kdo to provozuje (fransizant ?), zalezi co si mezi sebou sjednaji ?

                    44. trevor12: do benzinek trochu vidím, a tam se od frenšízy ustupuje, mekáč na nejlepších místech už dávno je, ostatní nevím.

                    45. trevor12: dobrý způsob, jak se dostat k know-how a značce, když do dokážete spojit s know-how lokálním (tj. víte, kde by to mohlo fungovat, ale nemáte kapitál ani chuť to rozjíždět z nuly). Podmínky se velmi různí, nejsem na to ale žádný odborník, nikdy jsem to neprovozoval, jen jsem o možné franšíze v pohostinství (žádný známý velký řetězec) bavil se kamarádem, který to zvažoval. Že bych ale projížděl smlouvy nebo něco takového, to ne.

                      Pokud Vás to ale zajímá, není nic jednoduššího, než se zeptat přímo u zdroje pro přesné podmínky a někoho, kdo to už provozuje na zkušenosti.

                    46. ja jsem se zkousel zeptat na podminky u nas te trafikantky a odpalkovala mne (asi to moc vyhodne nastavene nema) s odkazem na NDA (mlcenlivost)

                    47. trevor12: a proč se ptáte na podmínky trafikantky??? Na ty se snad zeptáte u zdroje. Trafikantky se ptáte na to, jak to jde, jaké s tím má zkušenosti a jestli by to doporučila kamarádovi apod. Zeptáte se, jestli smlouvy platí, na co by si dnes dala pozor, co by udělala jinak a jestli by do toho vůbec šla. Prostě věci, které Vám zdroj neřekne, protože částečně nechce a částečně neví.

                      Podmínky mezi ní a zdrojem Vám nemá co vykládat, to je v pořádku.

                    48. ona mi prave nechtela rict ani nic z toho co pisete … nejspis moc spokojena neni … zdroje se na nektere veci zeptat mohu nebo to zkusim zeptat se te trafikantky znovu po nejake dobe, preci jen ptal jsem se tesne kdyz zacinala ..

                    49. trevor12: zeptejte se u zdroje na reference. Jasně, že mezi nimi ta nespokojená trafikantka nebude, ale informace i tak získáte dobré a třeba se přes ně doptáte na další, kterých se v začátcích ptali zase oni. Pak můžete zajít za tou trafikantnou a říct „hele, já se ptal na tenhle business vrchnosti, pak taky podobných lidí jako Vy a ti mi řekli XY – co si o tom myslíte?“ – už jen fakt, že někdo jiný mluvil dřív ji ulehčí rozhodování plus jakmile se ptáte na konkrétní zkušenosti jiných, paní bude mít jistě na ty věci svůj názor a bude se chtít podělit sama („to je blbost, takhle to teda se mnou nefunguje“ nebo naopak „jo, stejně naprd je to i tady“ apod.).

                    50. tyjo já bych byl hodně opatrný. Já vím že jsou to jednostranné pohledy, ale viděl jsem nějaké dokumenty a filmy a vycházelo z toho zhruba to, že je to omrd korporátu na naivní podnikavce a frančízant je držen neustále pod krkem na hranici přežití tak, aby nikdy nemohl roztáhnout křídla a zůstával otrokem a tvrdě dřel, ale zase aby nezkrachoval. Asi záleží jak která, tohle byly hamburgerové řetězce.

                      Každopádně bych HODNĚ prověřoval.

                      Trafiku jsem taky uvažoval, to by mě bavilo. Ale asi spíš oldschool trafiku se 2 židličkama a kafem k přečtení novin.

                    51. Re:Pospec
                      16.7.2019 v 14:59

                      Nemas nic, nekde urves prvni zakazku, dodavateli zaplatis o par dni pozdeji, nez zkasirujes zakaznika. Mas neco doma. Otocis to nekolikrat a uz si koupis prvni vyrobni prostredek. Atd., atp. Rozhodne podnikani od nuly nezacina koupi noveho auta.

                    52. Zakázku na co konkrétně? Já su člověk zvědavý a furt si to nedovedu nějak reálně představit.

                      Nevím, třeba prodám avii žárovek, kterou jsem koupil levněji a pak to zaplatím dodavateli až později. Ale tam přece není marže, protože to dělá 1000 jinejch už dlouho a líp, mají kontrakty, kontakty ….

                      Můžete mi prosím jen přiblížit obor o kterém je tu řeč? Zakázka je široký pojem, a netuším kdo si koupí nejistou „zakázku“ od někoho neznámého bez referencí.

                    53. Re: Pospec
                      16.7.2019 v 14:59

                      Jasne, ze to jde. Par prikladu z meho zivota:

                      1) Handrkoval jsem se s kolegou, kterej mel na starosti shaneni prace a tvrdil, jak je to strasnej problem. Rekl jsem mu, at mi vypali jmeno ulice v Brne, kde je aspon par firem a jeste ten den neco pritahnu. Byla to sazka, jistej jsem si samozrejme nebyl. On rekl „Masna“. Na Masne bylo tehdy temer hovno, ale ja vlezl do mraziren. Ja se to jmenuje dneska, netusim. A rovnou za reditelem. Hadry na sobe jsem mel jeste od madurydy a hned, ze delame reklamu, ze umime a ze levny a rychly a bla bla, ale zasadni napad – na dvore jsem videl ty jejich rozvazkovy auta, vsechno bily krabice. Tehdy velkoplosna reklama prakticky neexistovala, ale bracha spoluzaka z gymplu si pomaloval helmu na motorku americkou retusi, takze jsem tehdy tomu rediteli nabidl, ze jim udelame supr reklamu na ta auta, bude tam zmrzlina, napisy, proste uuuzasny. Aut bylo snad patnact, nebo kolik, takze udelame jedno a kdyz se bude libit, bude i zbytek. Cili z teto firmy jsem odesel bez objednavky jedine tiskoviny (ale s prislibem, ze ‚priste‘ – coz je jako prd), zato s objednavkou pomalovani auta. Barvy az tak moc nestaly, zato jsem snad hodinu hucel do brachy toho spoluzaka, protoze ten si na to netroufal. Ze prej bude pruser. Pruser nakonec nebyl, jejich auta jezdila po Brne s obrazkama zmrzlin a vejvar nebyl spatnej, protoze po tom prvnim schvalenym aute vymackli zalohu, koupil se material a uz to jelo. Reklamou jsem se nasledne zivil skoro 15 let.

                      2) Sedel jsem jednou doma a v mistnim platku jsem videl v inzerci, ze nekdo hleda zedniky, kteri by rychle zvladli zateplenou fasadu. Vedel jsem o tom tehdy uplny hovno. Zavolal jsem typkovi, ze druhej den prjdu to omkrknout a nacenit. Fofrem jsem obvolal par firem, kolik ze tak muze cca fasada stat. Nasledne jsem frcel za tatikem kamarada, kterej byl zednik v duchodu a masiroval ho. Pak flaska a kafe a s tim na ubytovnu za spravcem, at mi vytipuje tri Ukry, kteri v zivote videli aspon hladitko. Nasledne do cementarny, kde tehdy michali i fasadni smesi a vypujcil jsem si na jeden den barevnej vzornik s tim, ze budou mit kseft. Naklapal jsem druhej den za borcem, omeril, dohodli jsme se na provedeni a tusim jsem mu to nacenil na ctvrt mega. Tak nejak ta cena byla. Vypadla z nej mala zaloha, coz pokrylo Ukry na tejden plus material na zatepleni. Dohoda byla, ze po dokoncene fazi napaple dalsi penize. Papir nechtel, nicmene mel jsem v zaloze zivnostak toho duchodce. Denne jsem tam vozil Ukry, vecer je odvazel a hlidal si provedeni. Zvladlo se to tusim za nejaky dva tejdny, borec nadsenej a me to hodilo asi sedesat. Nasledne jsme techto fasad udelali jeste nekolik a pote jsme rozsirili pocet lidi a delali pudni vestavby vcetne nastaveb na panelaky.

                      3) Jel jsem v jednom meste taxikem, bylo to hned po kotrmelci a taxikar mel rozbitej, ovsem skutecne rozbitej, taxametr. Rekl jsem, ze do elektroniky delam, ze pokud by jich bylo vic, umeli bychom s kamaradem ty taxametry udelat. Prvni kus jsme spichli ze suplikovych soucastek jen na desce, libil se, vypadla zaloha, nasledne jsme jich udelali okolo dvou set.

                      Je potreba se divat okolo sebe a nebat se.

                    54. No teda, to klobouk.

                      Stejně si musím rýpnout a jen drobně poznamenat, že vašim startovním bodem byl „hladový trh“ devadesátek a nikoliv přesycený trh rozparcelovaného 21. století, bod 1 a 3 by dnes prostě nebyl možný, protože internet a telemarketing je přecpaný firmami, které toto nabízí. Taky asi máte kopu šikovných známých. Ale bod 2 ano, to úplně v pohodě i dnes.

                      Nicméně uznávám, že jste opravdu podnikavý člověk, ale to už je talent, na to bych asi fakt neměl gule, vrhat se po hlavě do něčeho o čem nic nevím a risknout, že to vyjde. Tedy nezbývá než uzavřít s tím, že vám přeju, ať se vám i nadále daří, protože si to evidentně zasloužíte.

                    55. Pospec: xichtovník je tady 15 let (reálně tak 10-11, co si pamatuju, šílenství pomalu propukalo od roku 2007-2008), Airbnb 11. Pořád jsou věci, které nejsou vyřešené, protože se pořád dějí věci, na které je možné reagovat – zlepšit, propojit.

                      Je to daleko od Frýdku-Místku? Rohlik – 2014.

                      Je to pořád stejné, Vy se na to díváte tak, že ten business, který Sysop udělal už je dnes rozparcelovaný a „nejde to“, ale takových businessů bylo tehdy taky dost. Sysop udělal něco nového – a to lze i dnes, stačí se dívat.

                      Já si třeba kdysi všiml, že v jedněch zdarma distribuovaných inzertních novinách kvanta firem nemají www stránky, cca přelom století. Zakroužkoval jsem si je, mrknul na mapy a šel je obejít, jestli je nechtějí udělat. Žádný zásadní business z toho tehdy nebyl, ale mohl být, kdybych v mezičase nenaskočil do něčeho jiného. Dnes už je to samozřejmě mimo mísu, tehdy to „jelo“.

                      Perfektně to shrnul Sysop tím, že podnikaní od nuly nezačíná nákupem nového auta. To si snad někam napíšu.

                    56. Ale jo tady toho bylo, mapy na šátcích jsme třeba chtěli rozjet, tohle nakonec vyšumělo velmi rychle, příliš malý trh který se nasytil téměř okamžitě. Nápad jinak super.

                      Xichtbuk, instáč, airbáč a tyhle sráče – to je všechno v režimu IT a navíc tohle bych za vzor nedával, to je opravdu světový unikát „jak se státi miliardářem“. A kdo si dnes vzpomene na jistý MySpace? Pamatujete? To byla přece ta původní síť.

                      Já bych řekl že klíč je v tom „bejt první“, vycítit trend a najít něco, v čem lze „bejt první“. Tak nakonec pohádkově zbohatl můj bývalý šef (a pak zase zchudl, protože mu to sebrali zmrdi) Skoro vždy to ale vyžaduje pohybovat se v určitém prostředí a něco o tom vědět, kontakty, knowhow a tak. Ale to co popisoval Sysop je hodně drsné, mít takovou odvahu, to mu závidím (tu odvahu a akčnost)

                      Dneska chce být každý mladý youtuber, že bych do toho šel? Lidi bavit celkem umím, když se rozjedu, směje se celá kancelář :)

                    57. PS: na druhou stranu upřímně uznávám, nemám pocit že jste ve skutečnosti bohatý, jestli jste se 4x stěhoval a furt jen dřete na něco co evidentně nemělo vůbec žádný smysl a začínáte furt znova a tím pádem asi nemáte žádné „doma“, je tak?

                      To zase si rozumějme, že já přistupuju odjakživa k životu s heslem, že peníze nejsou úplně všechno. Jsou důležité to ano, ale všechno to není, resp. nemám se tak zle, abych musel tolik obětovat. I kdybych chtěl, nemohl bych být 18 h denně v práci, někdo se musí starat o rodinu, domácnost a tak.

                      To jen na vysvětlenou, že lidem, kteří se na ty prachy udřeli k smrti je opravdu nezávidím.

                    58. Re: Pospec
                      16.7.2019 v 15:09

                      Vsak ja jsem taky nikdy nikomu netvrdil, ze jsem bohaty. Ja stale rikam, ze penez nemusi bejt moc, ale musej bejt porad :-). Co potrebuju, na to mam. A to mi staci. Rodina i potomstvo jsou zajisteny, i kdyby mne zitra prejelo auto. Vic nepotrebuju.

                    59. Sysop: já ti rozumím, ale tak nějak si prostě dokážu přiznat, že velkou část z toho, proč se mám dobře jsem neovlivnil. Klišé „ve správný čas na správném místě“, „správná rozhodnutí“, „tvrdě makal“, bla bla. Realita je taková, že spousta lidí se mnou byla na stejné čáře, spousta jich na ní byla daleko dál a spousta doběhla ještě o takovej kus dál, že tam ani nedohlídnu (spolužákem na výšce byl dnešní majitel jedné z těch finančních skupin, o kterých byla série „apage satanas“). A když se člověk ohlídne zpátky, proč je zrovna tam, kde je, tak vidí, jak málo stačilo a byl by úplně někde jinde. Jak nahoře, tak ale taky v úplné prdeli. Nejsem natolik arogantní, abych si myslel, jak jsem geniální a jak jsem se ke všemu dostal jen svou pílí. Ano, zase klišé, štěstí přeje připraveným, blabla. Jenže to je jen snaha vidět akci a výsledek tam, kde ve skutečnosti žádná kauzalita není. Role náhody v našich životech je obrovská a tak jako ty si to rád zdůvodňuješ tím, že jsi dobrej, žes makal a neflákal se, tak ten neúspěšnej si to zdůvodňuje tím, že je blbá generace (sorry Pospec, za neúspěšnýho Vás nemám, to akorát ve výběru ženy, to jsem myslel obecně:-), že neměl příležitost, že je blbá doba, cokoliv. Ty to vidíš jako výmluvu, ten člověk to vidí jako stejné vysvětlení své situace jako ty „jsem dobrej“.

                      Přitom těch, co makali jako ty a mají totál kulové je strašná spousta. Ono v „komplexním“ životě, jaký žijeme my (různorodé joby atd.) to tak nevypadá, ale realita života je dost podobná tomu, jak to je ve sportu – na každého Mesiho připadají tisíce borců, kteří běhali úplně stejně, dřeli možná víc, jenže ta svině náhoda, která Mesimu pomohla, ta se jim nestala. Fakt, fakt nestačí říct „měls makat jako on“, protože tak makají desítky tisíc kluků na celým světě. Jenže míst na vrcholu je jen pár a to makání není ani zdaleka tím jediným, co rozhoduje o tom, že tam budeš taky. Když totiž maká 1000 lidí stejně, ředitelem pořád může být jen jeden. Je jednoduché si říct „makal víc než těch 999“, ale tak nějak intuitivně cítíš, že to tak prostě není. Trochu pokory.

                    60. Re: fatdwi
                      16.7.2019 v 15:24

                      1/3 drina

                      1/3 schopnosti

                      1/3 stesti

                      To je recept, jak nebyt fprdeli. A nema cenu resit, jestli ten druhej, co startoval stejne, je dal. To je prece fuk, spravedlnost neexistuje. Dulezity je, nebyt bez penez a nehledat chyby jinde.

                    61. Sysop – jenze ono se to lehko rekne a ne, nehledam duvody proc to nejde

                      proste v mem veku zacinat s nemcinou (zkousel jsem opakovane) je uplne neco jineho nez kdyz mi bylo 15. Slovicka si nezapamatuju, gramatiku (ma nejaky jazyk tezsi ?) nedavam.

                      Budet tam nejaka vekova hranice zapomneni aspon pro mne, po ktere uz mozek si nezapamatuje to co driv lehce.

                      A bez nemciny pracovat v nemecku je uz trosku problem nebo by mne nekam vzali a proste do mne natlacili tech basic 100 words a to by stacilo ?

                      Vy to vidite zase ze sve pozice vysoce specializovane cinnosti – elektrotechnika, navrh spoju ? assembler … chapu ze po takove praci v Nemecku muze byt poptavka

                    62. no to je mimochodem taky dobrý argument těchto lidí, kteří nevidí druhou stranu mince

                      Já teda mám to štěstí že hovořím anglicky, německy i polsky plynně, ale z vlastní zkušenosti vím, že někteří lidé se cizí jazyk prostě učí těžko a zrovna němčina s podle mě od základu v dospělosti naučit snad ani nedá. Já ji dělám od dětství a furt je to pro mě oříšek a boj. Když tam člověk žije, tak se asi otrká, ale pro každého to není.

                    63. Re: trevor12
                      18.7.2019 v 9:22

                      Nemci jsou dost tolerantni, takze zaklad je si vzajemne rozumet. Pochopit obsah sdeleni a neudelat tim padem nejakej prooser. Podle mne za dva tacky tady najde praci kazdej, kdo se umi k nejake praci postavit. Odborne prace uz pak jsou o necem jinem, jasne.

                      Dneska nekdo vyvesil na podnikovou nastenku, ze se po nem uvolnuje byt (stavi si domek). 90 m2 zarizenej za 500 ecek mesicne. Takze pokud nejakej beznej pracovnik treba u vstrikolisu ma 1800 cistyho, zustane mu 1300 na zivobyti, pokud nechce dojizdet. To prece na zivot v prdelakove neni az tak zly, ne?

                    64. sysop – diky za odpoved, to nezni spatne

                      ja jsem proste narazil na nejake moje limity, anglicky ano, francouzstinu (z gymplu) a rustinu bych musel oprasit

                      proste mi ty nemecky slovicka nelezou do hlavy a clovek dokud asi nema pred sebou ten jasny konkretni cil nema tu spravnou motivaci ucit se nemecky jen tak ze bych to nekdy v budoucnu teoreticky mohl uplatnit

                    65. Re: trevor12
                      18.7.2019 v 9:22

                      – zadnej jazyk se NIKDY poradne nenaucis v Cesku. To predevsim. V Cesku si tak maximalne precist nejakou knizku s gramatikou (dneska je webu plna prdel) a s tim jit ven. Prvni tejden boli, pak je to lepsi a lepsi.
                      – nemcina neni prilis slozita, pokud se potrebujes ‚nejak‘ domluvit. Ma stejnej pocet slov, jako cestina a to ma cestina gramatiku kurva horsi. Anglictina ma gramatiku jednodussi, ale milion vyjimek a jinak se cte, nez pise (z ceskeho pohledu), takze se uci hur. Nemcina je tvrda, hnusna, ale srozumitelna i po telefonu lip, nez anglictina.
                      – pokud neumis nemecky ani prd, pak se da zacit pres agenturu, ktera cloveka soupne k jinejm Cechum, kde se clovek postupne nauci a pak, treba po roce, se na agenturu vysere.
                      – denne rano v Rude na benzince jsou chlapi, kteri jedou za praci a ver mi, ze uz podle obleceni se pozna, ze zadnou super kvalifikovanou praci nedelaji. Poptavka je po kazdem, kdo je hlavne ochotnej makat.

                    66. To je boží: „To bylo za minule totality“.
                      1!

                    67. Jaká anarchie? Jaké popírání státu?
                      STÁT JE ORGANIZOVÉ NÁSILÍ S MONOPOLNÍM POSTAVENÍM NA URČITÉM ÚZEMÍ. To popírat znamená řadit se k neúspěšným žákům zvláštní školy. Zkuste říci na kterémkoli úřadě, že jeho rozhodnutí odmítáte respektovat a dělejte to tak dlouho, až pocítíte násilí na vlastní kůži (zejména na zadní části svého těla ve vazební věznici). Snad pochopíte, co je to stát.
                      Můžeme se bavit o tom, že existují nejasné a obtížně definovatelné hranice lidského jednání, to rozhodně nepopírám a právě proto nesouhlasím se současnou podobou našeho práva (a jeho snahou popisovat totálně všechny životní situace), ale tvrdit, že stát je a priori cokoli jiného než organizace na monopolní násilí znamená dělat ze sebe totálního Neználka fungování tohoto světa. Což je ve srovnání s tím, za jak „chytrého“ se kolaborací se současným socialistickým systémem považujete poměrně zásadní rozpor.
                      Dále já netvrdím, že jedinou alternativou k současnému totalitnímu systému je anarchie. Jsem minarista a libertián, tedy tvrdím, že stát či nějaká jeho obdoba kolektivního řešení problémů většiny (a nemusí se nutně jednat jen o republikánské zřízení nebo konstituční monarchii) je zatím pro většinu lidí vnaší kotlině spíše přínosná. Jsou skutečně činnosti a služby, které nejsou tržně zajímavé, a přesto bychom z jistých – často jen emocionálních – důvodů chtěli většinově využívat. Typickými argumenty pro vznik a existenci státu je zajištění vnější a vnitřní bezpečnosti, určení pravidel a dohled nad férovou hospodářskou soutěží atd. Těch oblastí je asi 10 % toho, co dnešní totalitní socialistický Český stát dělá (není nutné, aby stát stavěl dálnice, provozoval zdravotnictví, vyráběl elektřinu, platil různé ideologické programy atd.). A já chci, aby do těch 90 % aspektů mého života, do kterých státu není vůbec nic, také nestrkal svůj rypák a své násilnické praktiky. Toť vše. Omezení státu na služby nezbytné není žádná anarchie, ale návrat k původnímu smyslu exitence státu. Chcete-li namítnout, že i takový stát je ze své podstaty monopolním organizovaným násilím na daném území, pak mi nezbývá, než souhlasit s tou výhradou, že onoho násilí dosahne 10 % současného stavu. Navíc podle mého názoru musí mít v každém státě lid právo vlastnit zbraně a musí je mít možnost použít i v případě, že státní násilí překročilo mez danou volební společenskou smlouvou. Proto požaduji, aby možné maximum státního násilí bylo řešeno na principu demokratické volby a nikoli na principech jiných (tedy ten, kdo má moc, musí být zvolen, nikoli jmenován na základě toho, že se přihlásil). Protože jestliže má někdo monopol na násilí, vycházející z dobrovolné podřízenosti osobám, jimž svobodně dal k tomuto konání souhlas ve svobodných volbách, tak musí onen vlatník monopolu setsakramentsky skládat účty a trvale jasně prokazovat, proč, z jakého účelu a jakou formou bylo uplatnění tohoto monopolního násilí vůči komu uplatněno, a že nebylo jiné alternativy, která by dokázala zajistit cíl při použití nižší míry násilí. tedy pravý opak dnešního postavení státu. Stát a jeho poskoci musí být pod trvalou veřejnou kontrolou, veřejným tlakem a musí žít ve věčném strachu z toho, že jejich jednání může být jakkoli shledáno společensky a morálně nepřijatelným a oni ponesou za své jednání osobní odpovědnost.
                      To je ten podstatný rozdíl proti totalitě, kterou tu prosazujete Vy. Abychom si upřesnili, co totalita znamená (protože mnohé současné prameny uvádějí hromady nesmyslů): totalitní stát (podle Mussoliniho, autora pojmu totalitní stát) je takový stát, který má přehled o totálně všech aspektech života svých občanů a může do nich nějakým způsobem zasahovat. Představa našich nevzdělaných pisálků, že totalita nastává ze dne na den okamžikem, kdy po ulicích začnou běhat zástupy podivných individuí v kožených kabátech se samopaly, by byla k smíchu, kdyby ta jejich nebetyčná nevzdělanost nebyla spíš k pláči.

                    68. Jakozto anarchista, respektive ancapak, naprosto souhlasim :-)
                      Ono, pokud by se (bohuzel, mluvime jen teoreticky, protoze se to za nasich zivotu pravdepodobne nestane) ukazalo, ze 90% veci zaridi nekdo jiny lepe nez stat, ci jinak nez stat, ci proste „zaridi“ a svet se nezbori, ale naopak to bude lepsi misto k ziti, tak PAK bych se klidne zacal dohadovat, jestli i ten zbytek je ci neni nutne, aby delal stat… Ale uz jen to „bude toho nasili o 90% mene“ by byl tak uzasny vysledek, ze bych k nemu mile rad udelal kompromis.

                    69. Ono by ale pro začátek ancapáckého ráje bylo třeba hodně zatřást státní justicí
                      a policií, protože z představy, že si s dnešními soudy a dnešní policií sjednávám nějaké smlouvy na zdravotní a sociální mi běhá mráz po zádech. Za situace, kdy je možné vymrdat s kýmkoli a práva se domůže někdy za několik let a kdoví jestli bych se do ničeho důležitého nepouštěl. A vymáhat si plnění smlouvy jako v podsvětí zase narazí na ten systém z druhé strany, semele to mě, protože jsem to přece měl řešit soudní cestou.

                    70. Což lze řešit kupříkladu takovým portfoliem smluv, aby Vás jeden podrazácký partner nezničil.

                      Pro Vaši informaci, v tom současném absurdním světě, kde je možné vymrdat s kýmkoli a práva se domůže někdy za několik let a kdoví jestli, mne smluvní práce živí už přes 30 let. Za tu dobu jsem měl na papíře smluv asi pět; všechny ostatní byly sestaveny tak, jak se v civilisovaném světě smlouvy sestavují — ústně a rukoudáním.

                      Problémy? Prakticky žádné. Jeden nezaplatil (a navíc si myslím, že to bylo z nouze, že sám neměl; nikoli ze zlé vůle). Plus pak jeden problém mimo pracovní oblast, zrovna tam, kde jsem smlouvu měl detailní a sedmkrát parafovanou (šlo o stavbu domu). Dokonce jsem se tehdy zkusil i soudit. Plat prtné mi to bylo. Od té doby uzavírám ústně i ty smlouvy stavební — a je to také bez problémů. A taková donebevolající pitomost, jako spoléhat se na stát jako na smluvního garanta, už by mne nenapadla ani ve snu.

                    71. Píše se správně „ancapák“ nebo „ancápek“?

                      Jinak zrovna nedávno jsem hledal něco ve starých archivech; tohle jsem sem psal v roce 2013:

                      … Podle mého osobního názoru je mnohem rozumnější hledat styčné body; a těch je v současném stavu nekonečně více, než sporů: v přebujelém šíleném státu dnešního typu přece není problém — ba naopak, z mého pohledu je prakticky neodvratné —, aby se perfektně shodl anarchista, libertarián, minarchista, republikán, monarchista i feudál: omezovat stát, rušit úřady, anulovat absurdní zákony, omezovat přerozdělování, eradikovat positivní diskriminaci, a tak dále, a tak dále.

                      Až — pokud někdy — budeme žít ve státě zhruba srovnatelném s K.u.K mocnářstvím nebo s republikou podobného typu, jako USA XIX. století, pak se můžeme někde nad sklínkou dobrého pití pustit do sporu, zda je stát v této formě rozumný a má být zachován (jak by patrně mínili pánové Cover či JJ), nebo zda by bylo vhodné, rozumné a žádoucí jej dále omezovat, zeštíhlovat a rušit (jak bych preferoval já nebo asi Urza).

                      Do té doby je ale poněkud zbytečné a hloupé se hádat o přesnou podobu cíle, když cestu pro přinejmenším desítky let — ne-li déle — máme spolehlivě společnou, ne?

                    72. Abychom si upřesnili, co totalita znamená…

                      Už to tady bylo mockrát, tak ještě jednou — opravdu to stojí za přečtení a zamyšlení se. (V zásadě je tam totéž, co píšete Vy v následujícím odstavci; ale mnohem podrobnější a detailnější analýza, odpovídající na řadu okrajových a doplňujících otázek.)

                    73. Hm, zdá se, že předtím jste psal ožralej a teď jste střízlivej, protože tohle už dává podstatně větší smysl a má to hlavu a patu, ALE:

                      – nikdo z nás jak tu jsme není nadšený ze socialisticko byrokratické absurdity v níž se nacházíme, stále odmítáte pochopit, že zde se v zásadě shodneme a jsme na stejné lodi, přestože jsme se vám to opakovaně snažili vysvětlit. Jenže vy jste radikál a posílal by jste moji sousedku co dělá na katastru rovnou do plynu jako „amorální zrůdu“. Chováte se jako islamistický šílenec. Škoda že jí a jejímu dvoumetrovému manželovi nedokážete říct toto do očí, to bych chtěl vidět naživo :)
                      – 10 % je trochu přehnané číslo, ale o polovinu to zrubat dolů by šlo určitě v pohodě. Takto minimální stát, jak si ho předtavujete, tedy asi někde na úrovni dejme tomu divokého západu, už dnes není bohužel možný, protože společnost, technologie, infrastruktura je příliš složitá. Něco jiného je země s přebytkem zdrojů a volného prostoru, kde se 80 % lidí živí farmařením na vlastní půdě (kterou jim dávali zadarmo , protože indiány prostě postříleli) a zbytek je čistě kapitalistický průmysl první vlny a druhá věc je přelidněná megakomplikovaná země s drahou a složitou infrastrukturou potýkající se s nedostatkem všech zdrojů a naopak přebytkem odpadů, kde všechno historicky někomu patří.

                      Mířím k tomu, že bez žádného státu nebo s úplně minimálním státem bude vládnout kdo? KORPORACE. Ne že by nevládly už teď, ale v tomto případě je nikdo nebude ani brzdit a dopadne to scénářem 5 oligarchů vlastní celý svět a zbytek je v otroctví/nevolnictví. Ne že by to k tomu nesměřovalo tak jako tak, ale přecejen.

                    74. Ada: ale Pospec má pravdu – není nic „hraničního“ nebo „nejasného“ na emisích. Vaše i moje auto prokazatelně vypouští emise (jedno, zda tam, kde jede nebo v elektrárně), jeho výroba zničila nějaký ten přírodní zdroj atd.

                      Taky nezapomeňte, že abyste si mohl dát steak, musel někdo zabít zvíře. A ti zmrdští pošuci, kteří mají dojem, že toto násilí je fuj už dokázali zajistit, že na školách v USA (nebo v NY? psal to tu někdo včera) je povinný den bez masa.

                      Proč si myslíte, že zabíjet zvířata ne steaky je v pohodě? Proč si myslíte, že ten, kdo to vidí jako ultimátní zlo a žere tofu je ten zlej?

                      Protože právě tyhle ultimátní názory, jaké tady občas máte i Vy (a jejichž ztělesněním je teď Integrale, dříve to býval myslím hlavně ocs), vedené nikoliv racionalitou, ale vírou (v to, že Vy to děláte dobře a kdo ne, ten mi nemá co vykládat) jsou důvodem všeho zla. Je v podstatě jedno, jestli je někdo pošuk v rámci náboženství (každý si dovede představit islamistu s nožem nebo křižáka s kopím) nebo v rámci jiné víry (v to, že zvířata mají svá práva a podobné hovadiny), odsere to vždycky nejvíc ten, komu je to v zásadě fuk (protože místo rozumného kompromisu je zákon buď černý nebo bílý).

                      Protože jakýkoliv věřící vidí černobíle, zná jen ty, co jsou s ním a ty, co jsou proti němu (takový Integrale už má jasno, celá Pospecova rodina, to je evil incarnate a jak si to hezky rozumově zdůvodní, to s tím hulením a náklonnosti k systému byl majstrštyk Integraleho podvědomí).

                      Takže bacha na to, jak moc tu svou pravdu tlačíte lidem, kteří to vidí jinak. Protože vždy, když vyhraje nějaké zlo – třeba zákaz masa, aut atd., vyhrál stejný, jako Vy, jen na opačné straně. KDYBY Vás třeba poslouchal, možná by i uznal, že nemá jedinou pravdu. Ale proč by to dělal, ON ji přece má. Tečka, maso je vraždáááá!

                    75. fatdwi:
                      Emise z auta – a zejména CO2 dávám jako hraniční příklad, protože jejich dopad na někoho jiného je těžko vyjádřitelný, takže by se to právo muselo nějak nalézt.

                      Bavíme-li se o právu, pak se tak nějak z principu bavíme o lidské společnosti. Přírodní zdroje nebo zvířátka řešíme jen proto, že to jiným LIDEM vadí a považují to za cenné. Jak se říká – Zvířata dostanou svá práva okamžitě jakmile o ně požádají. Tedy v tomto případě člověk bojuje za práva někoho, kdo o tom ani neví nebo o to nestojí.

                      Nevím co je extrémního na tom, že nechci někoho živit a nechat ho o sobě rozhodovat – a považuji takového člověka za morální bahno. Pokud se úřad zruší a ti lidé si najdou užitečnou práci, vůbec nic proti nim nemám. Nejde o to, že to někdo vidí jinak, jde o to, že to vidí jinak a sere se do mě a ještě za mé.

                    76. A jen aby bylo jasno, vy máte představu jako Urzoš? Tedy stát nejlépe aby vůbec nebyl, protože každý člověk má mít absolutní svobodu a žít v dokonalé anarchistické harmonii? Tedy nepřipouštíte existenci jakékoliv státní instituce za přínosnou?

                      Protože přesně tak zníte.

                    77. Pospec:
                      To už trochu odbíháme od tématu do osobní roviny.
                      Nemám třeba dost představivosti na decentralizovanou justici (i když těžko si představit horší stav než je teď) nebo armádu (i když máme de facto jen expediční sbor). Ale dokážu si představit náhradu většiny státních institucí volnotržníma.
                      Tak jako žiju v dokonalé harmonii s prodejcem pečiva, dodavatelem internetu atd, umím si představit harmonii s nedotovaným zemědělcem nebo soukromým doktorem nebo učitelem.

                    78. Ada je nepoucitelnej – soukrome zdravotnictvi – jen hlupak se nepouci z toho co uz zde bylo napsano

                    79. trevor12
                      Přesně – zdraví není zboží!

                    80. Ano, a proto každej, kdo onemocní nevyléčitelnou nebo smrtelnou chorobou se dere do zemí s maximalizací komerce ve zdravotnictví. A vsadím se, že pokud Vás – nedej Bože a rozhodně Vám to jakkoli nepřeji – něco podobného potká, budete se chovat úplně stejně. A setkáte se tam s obrovskou hromadou lidí, kteří – dokud byli zdraví – mívali plná ústa veřejného zdravotnictví.
                      Ach Bože, do koho’s tu duši vrazil…!

                    81. neberte to zle, ale jakmile začnu cítit náboženství, nebudu vám to vyvracet, prostě tomu věříte, jako moje drahá maminka věří v boha a katolickou církev a já jí to taky nevyvracím, nemělo by to smysl a já ji mám rád a nechci ji rozčilovat, je kardiak.

                      Chci se pouze vyhnout zbytečně vyhrocené diskuzi lidí, kteří se z podstaty věci nemohou shodnout.

                    82. Pospec:
                      I konfrontační diskuse je přínosem, minimálně si člověk rozšíří obzory.
                      V těch vírách – v církev, stát (nebo nestát) je jeden zásadní rozdíl.
                      Katolická církev ode mě nic nechce* a nic se mi nestane, když se jejími zásadami nebudu řídit, nemám tedy žádný spor s lidmi, kteří se jejich zásadami řídí.
                      Před několika sty lety bych se na faráře díval úplně stejně jako dneska na úředníka.

                      *zanedbám státem způsobenou anomálii ukradení a následného vracení majetku a živení kněží z daní – to by mělo časem zmizet.

                    83. … The civil courts promptly assumed criminal jurisdiction, and the year 1860 opened with four governments in full blast. The miners‘ courts, people’s courts, and “provisional government” (a new name for “Jefferson”) divided jurisdiction in the mountains; while Kansas and the provisional government ran concurrent in Denver and the valley. Such as felt friendly to either jurisdiction patronized it with their business. Appeals were taken from one to the other, papers certified up or down and over, and recognized, criminals delivered and judgments accepted from one court by another, with a happy informality which it is pleasant to read of. And here we are confronted by an awkward fact: there was undoubtedly much less crime in the two years this arrangement lasted than in the two which followed the territorial organization and regular government.
                      [Beadle, Western Wilds. p. 477.]

                      (Já bych k tomu za sebe dodal jediný komentář — ten fakt není „awkward“, nýbrž „natural and inevitable“.)

                    84. Ada: vážně vnímáte především smradlavé diesely jako „hraniční“ a „dopad je těžko vyjádřitelný“? Jako jo, dopad Lovosic byl taky „těžko vyjádřitelný“, ale objektivně to prostě není žádná dobrota (já například diesely nesnáším, jezdím benzínem, protože nejezdit nechci, ale když už jezdím, tak ať to škodí ostatním méně). Pokud potřebujete počty mrtvých nebo s rakovinou, kterou to prokazatelně způsobilo, tak holt to prostě tak černobílé není (ale poptejte se tam, jak ty „barevné čmoudíky“ místním prospívaly).

                      Vidím, že jste to nepochopil a vlastně nemám chuť to opakovat – Vy máte svou víru a ta nepřipouští nic mezi. Však na toto téma už jsme tu spolu debatovali, spíše tedy vedli monology. Třeba se zase někdy pobavíme o věcech, ve kterých netrpíte vírou a tedy se bude o čem bavit.

                    85. fatdwi:
                      Ale já to chápu, ale vy se vždycky chytíte konkrétního příkladu a rozmažete ho do absurdna. Já myslím na co2 a nějaký nepostižitelný dopad na klima a vy máte rakovinu s hnusného dieslu.
                      Jde o to, že na principu žít a nechat žít není nic extrémního a ty sporné případy, kdy si myslím, že nic nedělám, ale reálně dělám se budou muset nějakým mechanismem ustálit.

                      Nastartovanou avii na dětském hřišti asi někdo vyhodnotí jinak než tu samou avii jedoucí nějakým dálničním koridorem. V druhém případě nebude nikdo poškozený.

                    86. Ada: mě totiž vůbec nenapadlo řešit právě to CO2 a vidět to jako „škodlivinu“, vždyť je to potrava pro rostlinky. Ale ten zbytek prostě není, ať to budete bagatelizovat jakkoliv (můžete se třeba zkusit zavřít do garáže, není nad vlastní zkušenost). Na tom není nic absurdního, prostě to JE škodlivé a netuším, proč máte potřebu to relativizovat.

                      V na tom dálničním koridoru se pohybují i jiní (nejel jste nikdy po dálnici? Ten smrad z kamionů, kterému neuniknete především ve zúženích, nemluvě o zácpách, to je nic, protože je to „na dálnici“?). Myslíte, že z toho koridoru to na hřiště nedoletí a ostatní, co tam jedou jsou „nikdo“? Zajímavé.

                    87. „Děkuji náčelníku, že ses mě zastal“

                      Ne to s tím masem, to je moc pěkný příklad. I já sám někdy zapochybuji, když pohladím krávu po hřbetě, jestli to není škoda ji zabíjet, že mi nic neudělala. Chápu, proč je někdo vegetarián, někomu to prostě vadí, představa smrti kvůli jídlu, když se dá dost dobře najíst čočky s vejci a chlebem, žejo.

                      Mimochodem, narozdíl od internetově bojujícího Integrale já za mlada dělal fakt bordel a něco jako „bojoval“ proti systému tím, že jsem to fakoval úplně všechno. Naše kapela hrála veřejně na plné kule politické protestní písně proti komunistické radnici našeho prohnilého města. Já narozdíl od místních chytráčků zkoušel opravdu „něco dělat“ :)

                      Jj, tady jsou všichni za svobodu a anarchii, ale zamávejte jim před nosem hulením nebo jim ukažte dredatého černocha, a jsou z nich natytuty náckové, co by to posílali všechno do plynu :)

                    88. „Naše kapela hrála veřejně na plné kule politické protestní písně proti komunistické radnici našeho prohnilého města.“
                      A pomohlo to?

                    89. A víte že vlastně jo, ten co to tehdy organizoval potom založil takový malý festival a z něj pak větší festival a stal se známým a pak byly volby a jen o kousek se nestal primátorem, ale je aspoň v zastupitelstvu. A na těch jeho festivalech jsme na všech hráli, takže máme taky svůj malilinkatý kousíček zásluh.

                      Jestli dělání chytrého na internetu někdy něco změnilo to nevím. Je to něco jiného, než vzít do ruky kytaru postavit se před 200 lidí a vyřvat na ně svoje názory.

                    90. Pospec:
                      Kecání v komentářích na D-Fens samozřejmě nezmění nic a asi to od toho nikdo nečeká. Ale oslovit jako bloger nebo youtuber lidi je to samé co to koncertování. Dostanete ze sebe, co vás sere způsobem, který vás baví nebo vám připadá smysluplný a ovlivníte tím část publika.

                    91. Ale vždyť ano, já sám zde publikoval asi 8 článků s průměrnou známkou kolem 1,5.

                      Má to větší dosah, na druhou stranu je to trochu zbabělé, protože nemáte s publikem kontakt, podium chce větší gule, gor když víte, že vlastně umíte hovno a žádná sláva to nebude (můj případ) :)

                      A na komentáe bacha, kdysi jsem komentovával na reflex.cz a pak jedu vlakem, koupím si tištěný a hele, můj komentář i se jménem normálně v tištěném periodiku, oni ty úspěšné normálně tisknou.

                    92. Pospec:
                      Shnilé ovoce na pódiu je asi bezprostřednější reakce než nenávistné tweety, ale bolet to může stejně.

                      S tím vystupováním je to jak z Nohavici.
                      To umí každý debil, aby eso trumfem přebil, ale dat na eso dvojku to je teprve gól.

                    93. Pospec: já taky chápu, že je někdo vegetarián, ale naprosto nesnáším, když chce, abych byl taky. Bohužel, to už je ta vlastnost víry, že tak jako Ada by chtěl, abych já nechtěl katastr, tak by vegan chtěl, abych žral kořínky jako on. A jakýkoliv jiný názor je naprosto nepřípustný a je nutné druhého totálně deklasovat a vše, co napíše interpretovat tak, aby nebylo pochyb, že zatímco já jsem pravda, on je čisté zlo.

                      Krávu se nehladí, kráva se jí, podobně jako prase nebo kuře:-)

                      Integraleho nemá smysl řešit, on je prostě věřící – vidí na úřadech zrůdy, chová se k nim tak, jako si myslí, že je ke zrůdám potřeba se chovat, i když je to kontraproduktivní (vizte jeho příspěvek o problému s VINkem) a jakmile tam Vy zrůdu nevidíte, tak jste holt taky zrůda. Nic jiného není, jsme jen „my“, dobří a „oni“, zlo, které je potřeba vyhubit (nebo mu to dát aspoň sežrat a pak se divit, že to hrozné zlo se skutečně dovede chovat velmi zle, zvlášť, když na něj dělám ramena a jsem přitom v podřízené pozici).

                      Mě jste mimochodem včera složil tou story s Clintem, protože to nijak nesedlo na CzechDavea, na kterého jste tím reagoval (a holt stejně jako s kontrolními kontrolami, i já mám podobné zkušenosti jako on, s protivnou zmrdkou na výdejně pasů a taky jsem tam přišel s úsměvem a harmonika nehrála), ale která parádně sedla právě na Integraleho a tu jeho story. Jenže když tam sedí zrůda, Vy se přece k ní nemůžete chovat jako by to byl člověk. To byste zradil sám sebe a osobní čest v boji se zrůdami je to jediné, co máme. Takový partizán taky nebojoval lstí, ale pěkně čestně vzal pušku a šel postřílet co nejvíc fašounů ve dne, aby na to dobře viděl. Nějaké vyhazování kolejí do luftu v noci bylo pod jeho úroveň.

                    94. fatdwi:
                      Tak to jste mi asi v diskusích špatně rozuměl – já vám nevnucuju, co vy máte chtít, já jen chci aby mě ostatní ze svých přání vynechali (aby mi nic nenařizovali a abych jim nemusel jejich nápady platit). Tak jako s tím veganstvím. Vám ani trevorovi by jistě neublížilo, kdybych já sám jediný neplatil zdravotní daň a zažil já sám na sobě peklo soukromého zravotnictví – aniž bych vám ovšem platil to vaše státní. Dtto prakticky s libovolnou z daní placenou službou mimo těch, kde nelze oddělit platící od neplatících (vnější obrana třeba)

                    95. Ada: nechcete stát, tedy nechcete ani ten katastr, který jsem zmínil. Tedy Vaše pravda říká „fatdwi nemá chtít katastr“. Můžete to ukrývat za řeči o tom, že to není pravda, protože Vy vlastně chcete, aby se netýkal Vás a jinak ať si ho klidně mám, ale to je z principu jeho fungování hloupost. Buď tedy přiznejte, že se mi chcete srát do života tím, že mi chcete brát dle mého smysluplné státní služby (a tím mě nutit zajistit si vlastnictví a jeho obranu jinak), nebo přestaňte tvrdit, že tu stát nechcete.

                      Třeba to zdravotnictví, to je fajn příklad, už se tu taky řešilo a nemám sílu to zase všechno opakovat. Konec státního zdravotnictví nebude znamenat nic převratného, tak jako ani v USA to není žádná výhra. Čím víc soukromé, tím víc business. Že je to OK? To už záleží na Vaší morálce, se kterou se musíte poprat.

                    96. fatdwi:
                      Asi jsme narazili na meze pochopení psaného slova. Připadám si jak u soudního znalce. on sice říká tohle, ale von tím ve skutečnosti myslí něco jinýho…

                    97. Krávu se hladí, je to milé zvíře:) Já vlastně nikdy nechtěl být ekonom, měl jsem být veterinář jako byl můj děda, já zvířata rád nejen na talíři:)

                      Co jim vadí na katastru nemovitostí fakt nechápu. Je celkem fajn mít potvrzení o tom že něco je fakt moje a ne jak to funguje v rusku, že přijede černé SUV, vylezou holé hlavy a prostě vás vyženou, protože „teď je to tady naše“

                      No já si občas rád představuju všechny tady ty skalní bojovníky, je jich to povícero, jak asi vypadají v reálném životě. Zapčklý zamračený osamělý loner provrtávající všechny ty debily a zrůdy okolo vražednými pohledy, takový ten typ, co se pohádá s prodavačkou v obchodě, s každým policajtem, úředníkem. Co vrátí v hospodě třikrát jídlo, protože pokaždé bylo něco špatně. Puntičkář, co je přesvědčen, že jen on tvrdě a efektivně dře a všichni ostatní jsou podřadný póvl, který se jen fláká a dělá hovno. Přesvědčeni o vlastní výjimečnosti se prodírají tvrdým zlým a nebezpečným světem razítek, povolení a pravidel lidského soužití. Nikdy nevynechají příležitost vynechat konflikt. JEJICH práce je opravdu důležitá, ostatní jsou zbytečnosti. Nesnáší hipíky, levičáky, důchodce, teenagery, řvoucí děti, nesnáší policajty, úředníky, hlupáky a tupce. Nesnáší kuřáky, pivaře i huliče. Nesnáší všechny, co nejsou jako on. Nakonec i pan domácí, jak stárne, tím častěji je taková nějaká životní hořkost a zášť ke všemu cítit z některých jeho článků.

                      Připadá mi to smutné. Možná by měli někdy někam mezi lidi. Musí být fajn je mít za kolegy v práci, to musí být bomba.

                      Což mi připomělo, že jsme jednou byli hrát paintball ss nějakou grupou a bylo tam pr policajtů a vojáků. Byli to náhodou fajn lidi, byli vtipní a vůbec mi nic neukousli ani mi neublížili.

                    98. Pospec: tak ještě jste se mohl dát na dráhu řezníka:-)

                      Já právě tuším, jak to funguje jinde a psal jsem to i sem – bývalý kolega z Ruska měl nějakou přízeň či co kus od Moskvy, na maloměstě, kde mu patřila fabrika. Ancap jak se patří – barák jako kráva, všude zdi a ostnatý drát. Co mu zkusili unést syna, bez ochranky a pancéřovaného auta nikam nejezdí, přesto zažil pokusy i další (syn, manželka), jeden borec z ochranky mrtvej. Prostě ráj na zemi, když stát nefunguje.

                      Takže jsem hodně opatrný v tom „aby se do mě nesral stát“, protože ten, kdo se do mě přijde srát po něm si bude brát servítků ještě míň (ve srovnání s aktuálním státem, ne nějakou diktaturou, ke které to zatím nedošlo). Nějaké harmonické soužití je prostě úsměvné, on ten továrník taky žije s pekařem nebo truhlářem v harmonii. Jen ti únosci jeho bohulibý záměr nepochopili.

                      Znám i story z Ukrajiny, taky jsem ji sem psal. Úspěšný business, letadlo, milionový byt v Moskvě, prachy všude. Únos, pohozenej ve škarpě, konečná. Ale tak hlavně, že se do něj nesral stát. Vím, byla to jeho chyba, měl mít lepší ochranku, jak by proboha mohl někdo chtít po jiných, aby přispívali na stát, který by ho chránil? Každej sám za sebe pěkně! Navíc možná i byla chyba, že byl tak bohatej, měl bejt chudej a nikdo by ho neunášel. Ale hlavně, aby ten stát se do nikoho sakra nesral!

                      Nefunkční stát je stejně špatně jako nefunkční království. V tomto kontextu je zajímavé, že příznivci Procházky a RU jsou proti tomu, přitom tehdá by nejspíš byli zavření na Špilberku, pokud by se drábovi nebo šlechtici něco nezdálo. Ale tuhle stránku si nepřipouštíme, vzpomínáme na to, že na všechno stačilo míň lejster.

                    99. jj, můj učitel němčiny je z afghánistánu (funny co?) a tam je opravdický nefalšovaný Ankap. Stát ovládá jen Kábul a to ne úplně, zbytek je bezvládí.

                      Není stát, nejsou zákony takže nastoupil na jeho místo Taliban a šaríja. Paráda. Všechno soukromé, i silnice, takže když jste talibánec co vydělává na heroinu, můžete se po nich prohánět se svým novým G-klasse, obyčejný podaný se třese, abyste mu nepostřílel rodinu, protože nesplnil kvótu na produkci opia a jezdí na oslu vedle silnice. Infrastruktura, průmysl, civilizace = 0. V celé zemi jediná fabrika na cement, kterou postavili ještě angličani před 100 lety a nějakým zázrakem to furt funguje. No idylka.

                    100. Pospec: Urza by namítl, že když je v Kábulu stát, tak to ještě ten pravý ankap není a ten zbytek, to že není „ten správný ankap“, ale je to produkt státu.

                      Správný ankap je to, kde se harmonicky soužívá. A že to tak nikde není? To není tím, že to není přirozené, ale tím, že člověk ještě nepochopil svou úlohu v dějinách lidstva, tak jako svého času ji konečně začala chápat dělnická třída. Ale to by bylo, aby se ten ankap nepovedlo nastolit.

                      Bohužel, realita je přesně jak ten Afghanistán, jen s přihlédnutím k historickému vývoji a geografii by to tady vypadalo trochu jinak (pěstujeme řepku, ne opium, nejezdíme na oslech, chodíme pěšky a drábové na koních atd.). Ale princip by byl stejný, jako vždy, jako všude.

                      Někdy si říkám, že kdybych uměl kreslit, dal bych dohromady komiks „Svědek Ankapův v dějinách“ a tam by zarostlý ankapák nejdříve vysvětloval náčelníkovi tlupy, že on na mamuta nepůjde, protože je svobodný, pak střih, ankapák umírá hladem, ale svobodný. Pak třeba zobrazen jako apoštol svobody u Indiánů, na venkově v období 30.leté války, když okolí drancují Švédové, který těsně před tím, než zasviští meč, káže o tom, že má nezcizitelné přirozené právo na život. Pak bitva u Vídně, kde z něj Turek navzdory harmonickému přístupu ankapáka dělá lidskej kebab a prokládá ho slaninou (pun intended), u šóguna Tokugavy, kterému vysvětluje výhody beztřídní, pardon bezstátní společnosti a následně jeho život končí rukou ninji a tak. Těch komických momentů je celá řada, zakončila by to novodobá série ze setkání se slovutným Procházkou a pak už jen obrázky, ve kterých jen říká „Ich bin Frei“ a už ho pán s knírkem chválí plamenometem a kde v podivném stanovém táboře uprostřed rekreačního střediska Gulag káže o nezcizitelných právech, čímž se kruh uzavírá.

                      Holt dnešní doba je pro tlučhuby lepší než ta dřívější, tak si to užívají a zkouší urvat svůj díl moci. Sem tam flusanec v paralelní polis, nic, co by bijce za jedinou správnou společnost odradilo, však na kickstarteru se nějaké kačky vždycky vydělají a dokud sype bitcoin a youtube, není důvod pracovat. Proč ne, taky way of life.

                    101. Ešte dobre že tie komixy nekreslite, asi by to bola nebotyčná sračka. Vaše vnímanie morálky sa mi strašne ekluje. Keby ste mali v sebe aspoň trochu zdravej morálky, nemohli by ste vyvodzovať, že štát je ten dôvod, že sa ľudia medzi sebou nevraždia.

                    102. A zase na začátek, kafemlejnek.

                      To není vnímání MORÁLKY to je uvědomění si REALITY, lidské přirozenosti.

                      fatdwi neřekl nic o tom, že stát je důvod toho, že se lidi nevraždí, jen že ankapák by šel pod meč první, protože historie lidstva není zrovna historií harmonie a míru ale spíš válek a boje o zdroje a o moc. Protože člověk je prostě takovej, a žádné náboženství a teoretické koncepty s tím nic neudělají. Ale jak jsme se již shodli, jako vysvětlovat urputnému katolíkovi, že bůh na něj ve skutečnosti nedohlíží, ale že bible je dílo spíš filosofické prostřednictvím podobenstvím dávající jakýs „návod“ na harmonický život.

                      Jinak mám zde drobné cvičení ze života pro ankapáky:

                      Představte si, že jste chudý nebohý pospec a nežijete ve vile na ořechovce nebo na soukromém ostrově jak jste zvyklý, ale žijete v paneláku v podílovém spoluvlastnictví jednotek. (ano, i tak bídně může život vypadat). Dům je starý, omšelý a začíná mu opadávat omítka. Je čas, udělat novou fasádu, než ten padající beton zabije nějaké dítě hrající si na ulici. A teď přichází to cvičení „domovní schůze“. Důchodce nechce fasádu vůbec, protože mu je 80, brzo zdechne a nehodlá nic platit. 2 partaje nahoře chtějí polystyren, 3 dole ne, protože to plesniví. Sousedka naproti chce kanárkově žlutou, nácek zespoda hnědou a depresivní pospec šedou, jak jinak. Tlustá bába zespodu zase růžovou, protože ráda žere dorty. Jeden nabídne stavební firmu svého bráchy, tu zase nechtějí ostatní. A tak se hádáte léta, než kus betonu skutečně zabije nějaké dítě. Toliko asi ankap v praxi, 1000 lidí, 1000 názorů, ale společný prostor, projekt.

                      Jak se tento konkrétní případ vyřešil ve skutečnosti? Pospecova rodina vlastní 3 byty ve vchodě (bratr a otec), soused zubař je na tom stejně. Paní co dělá domovnici byla na naší straně. Tedy dohromady jsme dali 55 % hlasů, zvolili fasádu šedou bez polystyrenu a prostě to objednali a ostatních se neptali, uplatnili jsme násilí, protože jinak by se ten zkurvený barák prostě rozpadl. Jedná se však pouze o prostřední vchod, načež si vedlejší vchod opravili na růžovo a ten z druhé strany vůbec, protože tam nemají tak silnou skupinu, která by něco prosadila. A tak máme hnusný 3-barevný barák, který vypadá jak reklama na balkán.

                    103. Pospec:
                      Jinými slovy vyřešili jste si to zcela ancapácky – tedy soukromě v rámci interních pravidel vašeho společenství vlastníků nebo co to tam máte. Máte v pravidlech nějaké hlasování a podle toho jste tak učinili. Pokud nikdo nikoho nenutil stát se členem družstva jsou tam všichni dobrovolně, pravidla podepsali, pak je to zcela ancap friendly :-)

                    104. Ada: hele krásný, krásný:-D

                      …já se do družstva nepřihlásil, já se do něj narodil. Nikdo se mě na nic neptal, pravidla jsem nepodepsal. Přesto se na mě vztahují. Nic Vám to neříká? Dokážete popsat, v čem se to liší?

                    105. tak rezim SBD a SVJ nebyva uplne shodny. U Pospece asi kdo chtel bydlet musel se stat druzstevnikem (zaplatit clensky podil). Vim ze existuje nebydlici druzstevnik, jestli existuje bydlici nedruzstevnik (nepocitam cleny domacnosti druzstevnika) nevim …

                    106. fatdwi:
                      Vy jste se nenarodil do družstva, vy jste pravděpodobně jen žil u družstevníků a poté zdědil nebo zdědíte to družstevnictví.

                      Hlavní rozdíl je, že máte skutečnou psanou smlouvu, můžete to dědit, prodat, odkázat, dohodnout se s ostatními na zrušení družstva a převedení do individuálního vlastnictví.

                      Na rozdíl od té slizké takzvané společenské smlouvy.

                    107. nejedná se o družstvo ale prosté podílové spoluvlastnictví, žádné stanovy. Prostě rozhoduje většina. Je to dost atypický model, ale nám to funguje, protože naše parta si odsouhlasí co chce a zbytek má smůlu.

                      Jednalo se však o ilustraci toho, jak se část musela podvolit našemu „násilí“, protože jinak by se neudělalo nic a barák by se rozpadl. A jak vedle, kde tato majoritní síla není, se nedělá nic a barák se úspěšně rozpadá, minule upadl kus betonu takových bratru 30 kilo přímo na chodník.

                      Lidé to takto koupili už v privatizaci a většina bytů je u původních vlastníků, zakoupivších v roce 1993.

                      Bavíme se zde o společenství 12 bytových jednotek řešících celkem zjevnou prkotinu typu „fasáda za 250 tisíc“ a ne třeba armádu, soudnictví, přehradu za miliardy a tak….

                    108. Pospec:
                      Tak to máte debilní spoluvlastníky nebo debilní mechanismus rozhodování – připomíná to koneckonců demokracii. Kdyby se hlasovalo o každé píčovině, tak by se asi opravdu nikdo na ničem nedohodl a proto je lepší, když si každý rozhoduje o tom svém. A ti co mají to své dostatečně velké pak staví i ty elektrárny, přehrady atd, aniž by o tom někde v kočárkárně hlasovali jakou to má mít barvu.

                    109. Máme standardní režim rozhodování = rozhoduje většina a ano, řešíme každou pičovinu, protože spolu musíme vycházet.

                      ano správně, ve vašem pohádkovém světě si každý rozhoduje o tom svém. A ti co mají to své dostatečně velké budou vlastnit VÁS. A tu elektrárnu vám postaví přímo na (kdysi) vašem pozemku. A nebudete už rozhodovat vůbec o ničem, možná, jestli chcete okov na pravou nebo levou nohu :)

                      Je úsměvné jak jste se sám chytil do vlastní argumentační pasti, do té logiky, která vám tam celou dobu chybí :)

                      A proto jsem sem ten příklad s domovní schůzí dal.

                    110. Pospec:
                      Vy mě říkejte o náboženství a argumentační pasti:-)
                      To by se u státu určitě nestalo, že by stát vypakoval tři vesnice do prdele a na jejich místě postavil Dukovany. (nebo přehradu, silnici, vojenský prostor).

                    111. Vy si asi dost dobře nedovedete představit jak opravdové bezpráví vypadá. Že bolševici neměli problém zlikvidovat vesnici , lidem dát byty v paneláku a prostě je přemístit je jedna věc, už tak dost krutá.

                      Ale když v takovém pravém bezpráví prostě přijede černý gazík, vyskáčou moloďci a prostě vás vyženou s kalachem v ruce nebo rovnou zastřelí, to je úplně jiné kafíčko. Proč? Protože ONI si rozhodují o tom svém, nikdo je nebrzdí a ONI mají toho svého tolik že jsou faktickými vládci. Jako Pablo Escobar na kolumbijském venkově, jako ruská mafie a oligarchové, jako talibánci v afghánu, jako piráti v somálsku, jako agresivní ksindl všude na světě, kde je stát buď nefunkční nebo prohnilý a zkorumpovaný.

                    112. Pospec:
                      Tak oni si v tomto případě rozhodují o tom VAŠEM, abychom byli přesní. na každého Escobara (který finančně vyrostl díky státní prohibici jinak levného produktu) máte nějakého státního diktátora s mnohatisícinásobným počtem obětí a křivd. Já nějak nedokážu vidět to dobro v tom, když má agresivní ksindl vyžehlenou uniformu a namísto vzkazu od dona doveze papír od vlády ve stejném znění.

                    113. Pospec – jak Vy to vlastne mate – jste zapsan jako vylucny vlastnik jednotky-bytu v katastru nemovitosti spolu s vymezenym podilovym spoluvlastnictvim na spolecnych castech domu nebo jste zapsan jen jako podilovy spoluvlastnik domu a spolecnych prostor s tim, ze jste se nejak interne dohodli kdo ktery byt bude uzivat ?

                    114. to druhé, vlastním 113/1000 vchodu, což znamená byt + garáž + garsonka + část společných prostor. Kdo který byt užívá se ani nijak nedohadovalo, jsme tam tak nějak historicky. Ptal jsem se právníka, říkal, že to není problém, že se vždy nahlíží podle toho, kde reálně bydlíte a jde se po skutkovém stavu a nemusí na to být papír. Výhoda je, že nemusíme mít účetnictví, nemáme žádný dohled, nepodléháme žádným regulacím vztahujícím se ba SVJ.

                      Problém byl, že banka na toto nedávala hypotéku, ale to se mě netýká a myslím že už dneska dává no a problém byl domluvit se. Naštěstí nyní máme rozhodovací většinu „my“ rozumní slušní lidé a ne „oni“ ti prudící problémisti, co jim všechno vadí :)

                    115. pospec – takze ciste odilove spoluvlastnictvi, ani jste neudelali Prohlaseni vlastnika a urceni jednotek, ktere se nasledne zapise do katastru

                      existuje i varianta „Správa bez vzniku společenství vlastníků“ tj. je prohlaseni vlastnika, vymezene jednotky, vsechno zapsano v katastru, ale nevznikne SVJ
                      hlasovani se ridi pravni upravou shromazdeni co je v casti u Spolku, opet se prehlasovany muze branit soudne (viz nize)

                      jinak mate vyhodu ze tam nemate kverulanta, viz NOZ

                      § 1129

                      (1) K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků. Nedosáhne-li se této většiny, rozhodne na návrh spoluvlastníka soud.

                      (2) Spoluvlastník přehlasovaný při rozhodování podle odstavce 1 může navrhnout, aby o záležitosti rozhodl soud; v rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí. Ustanovení § 1128 odst. 3 platí obdobně.

                      § 1130

                      Přehlasovaný spoluvlastník, jemuž rozhodnutí hrozí těžkou újmou, zejména neúměrným omezením v užívání společné věci nebo vznikem povinnosti zřejmě nepoměrné k hodnotě jeho podílu, může soudu navrhnout, aby toto rozhodnutí zrušil. Ustanovení § 1128 odst. 3 platí obdobně.

                      § 1139

                      Soudní úprava poměrů spoluvlastníků
                      (1) Navrhne-li některý ze spoluvlastníků soudu, aby rozhodl, že rozhodnutí většiny spoluvlastníků nemá vůči němu právní účinky, aby takové rozhodnutí zrušil, nebo je nahradil svým rozhodnutím, uspořádá soud právní poměry spoluvlastníků podle slušného uvážení. Soud může zejména rozhodnout, zda se má změna uskutečnit bez výhrad, s výhradami či proti zajištění, anebo zda se uskutečnit vůbec nemá.

                      (2) Způsobem uvedeným v odstavci 1 soud rozhodne také tehdy, domáhá-li se jeho rozhodnutí některý ze spoluvlastníků proto, že se při rozhodování o společné věci nedosáhlo potřebné většiny.


                      podobne u SVJ

                      § 1209

                      (1) Je-li pro to důležitý důvod, může přehlasovaný vlastník jednotky nebo i společenství vlastníků, pokud je vlastníkem jednotky, navrhnout soudu, aby o záležitosti rozhodl; v rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí. Není-li návrh podán do tří měsíců ode dne, kdy se vlastník jednotky o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl, jeho právo zaniká.

                      u druzstva – viz ZOK – je to podobne, podrobneji asi urceno ve stanovach, opet prehlasovany se muze domahat u soudu neplatnosti usneseni clenske schuze

                    116. oprava – vypada to, ze jakmile jsou vymezeny jednotky a je jich alespon 5 je vznik SVJ povinny

                      § 1198

                      (1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.

                      jinak jak jsem psal vyse ze se ten rezim ridi podle Shromazdeni tak to neni podle Shromazdeni u Spolku ale dle § +ěéž a nasl. NOZ

                    117. § 1206 a nasl. NOZ

                    118. Re: fatdwi
                      16.7.2019 v 15:10

                      Podle mne je osud Urzovy literatury srovnatelny s Mein Kampf, jen to chce jeste chvili pockat. Takze nasledny komiks by se dal vkladat do techto knih jako vysvetleni, aby chudak Urza neskoncil u soudu jako rozvracec spolecnosti.

                    119. Možná se mýlím, ale Tálibán není ancap, je to taky vlastně stát a navíc daleko drsnější, než valná většina jiných. Má svoje instituce, svou „policii“, svou „armádu“, svoje „úřady“, svoje „školy“, svoje „daně“, svoje „zemědělství“ atd.
                      To, že ho až na výjimky jako stát jinde neuznávají, je jiná věc.

                    120. no to jste právě nepochopil asi to gro o kterém se tady celou dobu bavíme: PROTOŽE tam je anarchie a nefunguje žádná forma organizace společnosti nastupuje TYRANIE nejsilnější skupiny, která se chová mnohem hůře než kterýkoliv tradiční panovník/stát/kmenové zřízení, proč? protože můžou a je to velmi lehké, stačí vám řádově stovky žoldáků a ovládáte a ždímete celou zemi a běžní obyvatelé se ocitají defacto v otroctví

                    121. tak jako Ada by chtěl, abych já nechtěl katastr, tak by vegan chtěl, abych žral kořínky jako on. A jakýkoliv jiný názor je naprosto nepřípustný

                      To je hezká diskusní figura; úplně klasické „ten, kdo se nechce nechat okrádat, hanebně omezuje zloděje.“

                      Neznám pana Adu, ale moc pochybuji, že by Vám vnucoval, abyste Vy nechtěl katastr. Zařiďte si prosím pěkně bez jakéhokoli omezení spolu se sobě podobnými jakýkoli katastr, jaký jen chcete, a o jaký stojíte; jen nenuťte pod hrozbou násilí pana Adu (a mne) abychom Vám jej platili a abychom si do něj zapisovali své nemovitosti, když o to — na rozdíl od Vás — ani docela málo nestojíme. Jistě, patrně to znamená, že zrovna Vy — trvaje na katastru — nekoupíte ode mne můj dům. So what? To přece nemusíte. Kupte si dům od někoho, kdo Váš katastr dobrovolně podporuje.

                    122. ocs: mě pobavilo, jak jste sem hodil ten kousek z roku 2013, ve kterém píšete o hledání styčných bodů, zatímco tady zase předvádíte ty ultimátní hlouposti o tom, jak Vás nikdo k ničemu nesmí nutit, bla bla, bla bla, kafemlejnek se točí jako by se ten čas zase vrátil.

                      Vy nechcete hledat žádné styčné body. Jste sice staromilec a tak se vyjadřujete poněkud civilizovaněji než binární bijec Integrale, ale to neznamená, že byste snad nějak moc slevil, že?

                      Vaše nepochopení spočívá primárně v tom, že považujete vše státní za špatné a vše soukromé za dobré, aniž byste se zabýval tím, co skutečně je špatné a co dobré. Otroctví umí stát i soukromník a z toho byste měl vyjít, protože tam končí veškerá svoboda, ale začíná veškerá podoba, protože ten stát, to jsou, pane ocs, lidé. To Vy nikdy nepochopíte a proto budete vždy stát na straně zla, jen jiného, ač si myslíte, že jste čistý jak lilie.

                      Doporučoval jsem mockrát Perkinse a jeho The New Confessions of Economic Hitman, zkuste a pochopíte, že hranice „zlo-dobro“ není na hranici „stát-soukromník“, protože ta hranice, které jste tak pěkně podlehl, existuje jen ve Vaší mysli. A vrchnost je maximálně spokojená, vedlejší článek má příznačný název.

                    123. Hezké. Reálná ukázka „ultimátních názorů ocs v dřívejších diskusích“ teď zrovna náhodou tady v 18.7.2019 v 18:38.

                    124. ocs: to je asi tak reprezentativní vzorek Vašich příspěvků z té doby jako paměť Vaší rodiny je reprezentativní pro život za Franty. Nakonec, jak jsem psal výš, tady už zase hledáte jen rozdíly a ženete věci do nesmyslných extrémů. Takto se styčné body nehledají.

                    125. Nesmyslný extrém = nenutit násilím ostatní, aby se chovali tak, jak se zrovna panu fatdwi náhodou líbí.

                      Nesmyslný extrém = nechat každého, ať si zvolí takovou variantu, která mu nejlépe vyhovuje.

                      (Pro jistotu připomínám, že celou dobu hovoříme o katastru, kde nelze použít dokonce ani oblíbenou berličku „kdyby zdravotní pojištění nebylo povinné, bohatí by do něj nepřispívali, takže by v něm nebylo dost peněz pro chudé“.)

                      Inu, jak píši: klasické socanské diskusní figury :(

                    126. Tak zrovna katastr je věc, kterou bych ocenil kdykoliv a kdekoliv. Centrální registr toho, že je to moje půda, můj dům. Nemuset si neustále schovávat vlastnická lejstra doma a mít jakous takous jistotu, že o mém vlastnictví není pochyb a není tak jednoduché jej zcizit – např. prohlášením – ale to je moje, ne tvoje. Ale souhlasím, že by to měla být dobrovolná služba, za kterou bych zaplatil a ne nástroj výběru zlodějské daně z nemovitosti, z nabytí nemovitosti atd.. Kdo chce, ať tam je, kdo ne, jeho věc.

                    127. Ono to může být vtipně (ovšem u státní „služby“ zcela nepřekvapivě) právě naopak, než si myslíte: právě vinou katastru můžete zjistit, že to, co je odjakživa Vaše, Vaše najednou není, protože státní katastr podvody významně usnadňuje vinou zcela absurdního a nesmyslného principu „V případě pochybností je rozhodující stav a informace zapsaná v katastru nemovitostí, nikoli stav skutečný“.

                      A k tomu navíc ještě, just to add insult to injury

                    128. To chápu a o excesech je mi známo, u placené služby (a nikoliv úředničiny bez osobní odpovědnosti, placenou z daní) však předpokládám vyšší míru kvality práce, jistoty, zajištění vč. odškodnění. atd.
                      Tvrdá data nemám, to přiznám, ale pořád vnímám že země, kde je majetek řádně registrován, mám větší míru jistoty že o něj nepřijdu jen tak halabala. Excesy, na které odkazujete, jsou samozřejmě skandální, o tom žádná. Ale o míře výskytu bychom se mohli bavit dále, zejména s ohledem na to, jaká by byla situace, pokud by onen katastr za svoje chyby musel platit – a to v tržních cenách ušlého majetku přirozeně.

                    129. ocs: je to analogie k tomu, že „se prostě jezdí vpravo“. Standardizace, prospěšná všem, i těm, kdo o ni nestojí. Já chápu (no, dejme tomu se snažím chápat) Vaši potřebu jezdit si každý metr kde chcete, protože když bude každý metr patřit někomu jinému, je to jen na něm. Ale ačkoliv uznávám, že by to bylo mnohem svobodnější než současný stav, kdy se jezdí všude vpravo, všude je červená „stůj“, všude závory znamenají „teď pojede vlak“, tak bych to nechtěl.

                      Jestli jsem kvůli tomu socan, to jste tomu dal. Našel jste koukám těch bodů, no hromadu celou. Pokud to, že bych chtěl, aby se na území nějaké celku jezdilo všude stejně a tak to znamená, že „bych nutil násilím ostatní, aby se chovali tak, jak se mi zrovna zlíbí“, to už je úplně přitažené za vlasy a právě proto jsou to extrémní názory.

                      Škoda, že jinak rozumný člověk se dokáže tak zabejčit, až je to komické (ty excesy katastru mě pobavily – ne tím, že se dějí, ale tím, že jimi argumentujete proti něčemu – takto bychom našli důvod nemít úplně všechno, třeba auto sem-tam samo shoří, no tak to je jasný důkaz, že auta jsou na houby, stejně jako exces na katastru je důkaz, že je katastr na nic). Jeden by od Vás čekal víc.

                    130. Čím dál tím víc se tenhle web polarizuje, buď jedno, nebo druhé, nic mezi. V politice „něco mezi“ nesnáším, tady bych trochu vůle….no nic… No a pak Corona a zrg1..ale to bylo dycinky.

                    131. misaka: si na to vzpomeňte, až zas budete hodnotit u jiných třeba to předjíždění v obci ;-)

                      Nerozumím tomu „v politice něco mezi nesnáším“? „Politika“ by mohlo být synonymum pro „kompromis“.

                    132. Já to zkusím ještě jednou.

                      Standardizace typu „míjí se vpravo“ (nikoli jezdí, to je pitomost) je potřebná, protože pokud se zkusí minout dva, z nichž každý má jinou představu, bude problém.

                      Standardizace typu „povinný jeden státní katastr pro všechny“ je naprosto zásadně odlišný případ, neboť pokud se sejdou dva, z nichž jeden nemovitosti v katastru zapsané má a druhý nikoli, naprosto žádný problém z toho nevzejde.

                      Nic více, nic méně. Číst co je psáno (a nedomýšlet si vlastní), přemýšlet nad tím (a neskákat k naprosto absurdním závěrům, jež z psaného nevyplývají).

                    133. ocs:
                      ocs: možná je to pitomost, ale navzdory tomu to funguje, protože to ví každej:
                      § 11 Směr a způsob jízdy
                      (1) Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak.

                      Co si tím chcete dokázat? Jakej jste intelektuální velikán? Preciznější než zákon, který je debilní? Je potřeba se proti tomu vymezit, ačkoliv ta „pitomost“ je to, čím se tady řídí každý a ta Vaše genialita, ta je lepší v čem? Byl byste spokojenější, kdyby tam bylo „míjí se vpravo“? Někdo tomu „jezdí se vpravo“ nerozumí?

                      Jistě, že za ceteris paribus by se stal akorát tak menší či větší oser s tím, jak by někdo prokazoval vlastnictví a jak by probíhal jeho převod. Pro Vás podružné, už kdysi dávno seznáno jinými jako nepraktické, vždyť proboha Vy, takový znalec historie a zemské desky, které jsou tady s náma snad 600 let (plus mínus, nezapomeňte mi omlátit o hlavu přesné datum, abyste zase ukázal, co je to podstatné) budete bagatelizovat jako zbytečnost?

                      Co pomíjíte už totálně nebo jste to nepochopil: toto byl jen jeden příklad funkčního státu a pro Vás, co neumí číst slovo „stát“ bez toho, že byste chytl rapla, funkční lidské společnosti. Stejně jako to ježdění vpravo. Ve chvíli, kdy společnost funkční není, tak to není o tom, jestli máte vlastnické právo ošetřené smlouvami, ale jestli jsou Vám ty smlouvy k něčemu dobré a mají jakoukoliv váhu.

                      Jeden příklad za všechny: představte si, že by Inkové měli dokonalý systém smluv, ani ten katastr nepotřebovali. K čemu jim to bylo ve chvíli, kdy jim to ukradli kolonizátoři? Neschopnost jejich společnosti se ubránit znamenala, že jakýkoliv papír na cokoliv pozbyl platnost, Cortéz a jeho lidé se jich na nic neptali.

                      A tak je to všude. Vy si myslíte, jak jste svobodnej, dejte si toho Perkinse, ať víte, díky jakým svinstvům, která za nás jinde dělají jiní se máme tak, jak se máme (a proč se nemáme ještě líp, protože i my jsme jen obětí systému, který nás dojí a nedovolí nám se mít líp – jednotlivcům sem tam ano, zatím).

                      PS: neodpustím si jednu jízlivou – ty zemské desky jasně dokazují, že tady ve 14. století zuřil socík. Vaše hypotetická diskuse s nějakým šlechticem té doby, kde byste mu vysvětloval jejich zbytečnost ve chvíli, kdy on byl naopak nadšen, že to konečně někoho napadlo, to by bylo žřádlo. Sedl bych si do první řady.

                    134. hehe, že on je integrale zavolal aby jich proti selskému rozumu bylo víc?

                      za mě asi dál zbytečné točit tím mlejnkem, ti lidé při slově „stát“ vidí rudě a jak jsme se již milionkrát shodli, nechápou, že to není zlá příšera, sedmihlavá saň co plive oheň, ale jen lidi z masa a kostí, kteří jaké si to udělají, takové to mají a holt v tradici rakouska uherska následované nacisty a pak bolševiky si to udělali šíleně složité a přehnané až absurdní.

                      Chtěli by se míjet vpravo, tedy předpokládám že by jeli natruc vlevo a doprava se zařazovali, jen když někdo jiný jede. To by vypadalo zejména z letadla velmi komicky a celkem pěkně to ilustruje stav světa v ankapáckém ráji.

                      A furt to nepochopení gra lidské společnosti. „Svobodnej“ mohl být člověk možná v době, kdy byly lidí na planetě jednotky milionů, od určité hustoty populace jsou dějiny lidstva dějinami otroctví/nevolnictví. Svoboda je jen konstrukt a absolutní verze neexistuje. Kdokoli se pokusí o anarchistickou revoluci, skončí zase v tyranii, furt dokola, 40 000 let.

                    135. Pospec:
                      A vadilo by vám, kdyby se fanatici jako já, oc nebo Integrale někde na ministerstvu odhlásili ze všech těch skvělých státních služeb, kde lze vyloučit ze spotřeby a přestali na to platit odpovídající daně?

                      bylo by to podobné jako když mezi námi žijí lidé, kteří mají turistické vízum nebo dočasný pobyt. Ti také nedosáhnou mají rozdílná práva a povinnosti.

                    136. mne by to nevadilo, ale bylo by to vzdy dozivotne, ne ze nejakej vykuk si v dobe kdy je mlady a zdravy (aspon se domniva ze nemoci a urazy se jej netykaji nebo si je zaplati sam) nebude platit zdravotni pojisteni a pak si po 50. roce bude chtit zdravotni pojisteni platit

                    137. trevor12:
                      Tak to je samozřejmé, jen debil by na straně platícího (pojišťovny) měl takové podmínky.

                    138. tak asi by bylo dobre zacit temi nejvetsimi polozkami (zatim nema cenu resit treba poplatek za odvoz odpadu apod.), zkratka zdravotni, socialni, ve zbytku to co lze se odhlasit a necerpat nacerno – pomerne snizit vysi dane z prijmu, nemam problem

                    139. trevor12:

                      K tomu by ovšem ruku v ruce musela přijít deregulace zmíněných odvětví – abych si mohl postavit nemocnici, školu, starobinec, založit si pojišťovnu, která bude nabízet konkurenční služby těm státním.

                      Ale to dřív pojede čert na bruslích do práce, než by se státní aparát dobrovolně vzdal moci a kontroly (to se stávalo vždycky jen dočasně při prohraných válkách, bankrotech, revolucích a změnách režimu)

                    140. Ale vůbec nevadilo, jsem všemi deseti pro, samozřejmě pod následujícími podmínkami:

                      – hradíte zpětně veškerou zdravotní péči a zejména vzdělání, které jste obdržel
                      – od této chvíle nemáte právo volat jakoukoliv tísňovou linku, policie nebude zasahovat proti jakékoliv kriminalitě zamířené na vás, soudy nebudou bránit vaše vlastnická práva. Pozor to neznamená, že si budete chodit s bouchačkou a vyžadovat právo po svojem, to byste se musel smluvně dohodnout s společenstvím lidí.
                      – budete vyškrtnut ze všech evidencí včetně katastru, od teď je na vás, abyste prokázal vlastnictví čehokoliv jinou cestou
                      – navštěvovat cokoliv s účastí státu, tedy divadla, galerie, hrady a zámky, resp. vstupné bude navýšeno o částku „celkové náklady/počet návštěvníků“
                      – nemáte právo užívat chodníků, silnic ani pobývat na jakékoliv půdě, dokud se s jejím vlastníkem smluvně nedohodnete (tedy ideálně by jste měl levitovat, ale i vzdušný prostor je územím státu)
                      – atd. atd.

                      Prostě vyloučit úplně a ne jen něco, tak to nefunguje. Jasně, já taky nechci platit daně na morgoše a socky, protože jim pomáhat nechci, jejich problémy jsem dle mého nezavinil já. On by vlastně nikdo nechtěl platit na to, co se jeho netýká a on z toho benefit nemá.

                      Furt dokola, myšlení malého dítěte „chci žrát jen párky ale chleba a zeleninu ne“ :) Mám 2 malé děti a vy mi je velmi připomínáte.

                      Pochopte, to že vy něco chcete neznamená, že to chtějí ostatní. Já bych třeba chtěl, aby se zrušil veškerý sport, protože ho prostě nemám rád, tím tuplem, že je to dotovaná činnost, hloupá činnost, nesmyslná činnost a prostě mě to otravuje všude v rádiu, v televizi, na billboardech. Ale akceptuji, že většinouvá společnost sport miluje, tak se jí do toho neseru, protože já jsem jeden a jich jsou miliony.

                      Turistické vízum sem nemotejte, ti lidé mají určitý režim na základě mezinárodní dohody MEZI 2 NEBO VÍCE STÁTY.

                    141. Pospec:
                      Cokoli zpětně bych neřešil, platil jsem pojištění a dostával za ně plnění, odteď platit přestávám a nebude plnění. (Taky by mohl vracet stát i mě, zas tolik té péče nebylo)
                      Vymýšlíte píčoviny – bavím se o službách, kde lze (snadno a obratem) vyloučit ze spotřeby (školství, zdravotnictví, sociální zabezpečení, dálnice i ten státní sport)

                      Je celkem jedno jestli status nějakého člověka zajišťuje mezinárodní nebo nějaká jiná smlouva, jde o to, že já tu mám zdarma doktora a turista ne. V některých zemích jsou pak třeba rozdílné ceny pro domorodce a pro cizince i na vstupech do rezervací atd. Tedy ti, co platí daně mají vstup za X a ti co je tam neplatí to mají za Y. A na místo cizince si dosaďte třeba slovo odhlášenec. Platil by malé daně na to, co nelze oddělit a ty ostatní služby by si (ne)zajistil z toho, co mu zbude.

                      „On by vlastně nikdo nechtěl platit na to, co se jeho netýká a on z toho benefit nemá.“
                      Do kamene tesat. Ať si třeba fotbalisti svou podporu sportu platí sami, dtto filmaři a jiní. A ať si cenu své činnosti zohlední ve svých výstupech. Bez znalosti skutečných cen se nedá pořádně plánovat a zhodnotit co cenu má a co už ne.

                    142. Platil jste pojištění, když jste chodil do školky a učitelky vám tam na státní útraty utíraly zadek? Z čeho, z bonbónů od maminky?

                      Podívejte, možnost neúčastnit se zdravotního a důchodového systému by uvítal asi každý zdravý mladý muž v produktivním věku. I já samozřejmě.

                      U zdravotnictví problém nevidím, jak psal trevor, pokud by vyloučení bylo bezpodmínečně NAVŽDY bez dalších diskuzí, neměl bych s tím sebemenší problém a jsem všemi 10 pro ať někdo zkusí něco takového protlačit parlamentem. samozřejmě by jste tedy musel začít už ted šetřit, protože operace kterými prochází starší a nemocní lidé jsou řádově za statisíce až miliony, tak je třeba na to myslet, že taky budete jednou potřebovat. Myslím že by to bylo takto rozhodně efektivnější, ale zas tak moc si myslím byste neušetřil.

                      U důchodového systému si to dovedu představit mnohem hůř, zejména formálně. Snad tak, že by člověk neplatil důchodové, ale musel by přímo živit svoje rodiče resp. jiné přidělené důchodce? Ten systém je průběžný a není moc otimální varianta, jak z toho ven.

                      K tomu poslednímu – to je právě ten problém co asociálové jako vy odmítají pochopit. ono to prostě technicky vzato nejde zorganizovat tak, aby si každý platil jen za to co skutečně on preferuje, protože některé věci chce většina, některé potřebují všichni a spravedlivě to rozseknout nejde. Znám lidi, kteří vám řeknou, že nechtějí silnice, protože auto nemají, chodí jen po městě pěšky a nějaké dálnice je neserou. Samozřejmě pokud jde o sport, filmaře ale jakékoliv jiné kurvení trhu prostřednictvím dotací/křivého zdanění jsem rovněž ostře proti. Dotace jsou velmi sprosté slovo asi pro všechny zde.

                      Abych nastínil mou představu ideálu – daň by měla být rovná, jedna a měla by se platit výhradně ze spotřeby. Prostě univerzální DPH dejme tomu 40 % (to by tak bylo). Nemělo by se platit z majetku, z převodu majetku, daň z daně, z úroků (to je největší bizár) atd. atd. Prostě spotřebováváš=žiješ=přispíváš. Leží ti prachy na kupě a nehýbou se = nedaníš. Je to maximálně fér, jsi bohatý, spotřebováváš hodně, platíš, chudý platí poměrně stejně. Nyní je to tak, že zmrd jako Bába neplatí daně vůbec zatímco udřená ženská na lince ve fabrice platí jak mourovatá.

                    143. Pospec:
                      Neplatit za silnice je v pohodě – platba za ně je (nebo snadno může být) už tak jako tak rozložená v ceně jízdenek nebo přepravovaného zboží.

                      Ťěžko by se asi zohledňovalo, kolik stála škola, kolik dala do systému maminka s tatínkem a kolik už jsem tam nasypal já. Nejlepší mi prostě přijde udělat tlustou čáru. S důchody je to těžší vymyslet jak z toho postupně ven, aby současní příjemci nepochcípali hlady.

                      Když se podíváte na rozpočet, tak zjistíte, že pod ty dotace a kurvení trhu se vejde docela dost položek. A naopak těch, které takzvaně potřebujeme všichni není zase tolik. Jídlo taky potřebují všichni – dokonce víc než školu nebo doktora a jak hezky si s tím trh poradí, nemusíme mít ministertvo jídla, státní potravinovou pojišťovnu a poukázky na jídlo zdarma, přerozdělování, aby to všude stálo stejně a bylo stejně dostupné ve stejné kvalitě.

                    144. upřímně, hrubo nad polovinu rozpočtu jsou důchody a socky, to je kde se láme chleba. Na to zejména se platí všechny daně.

                      Jídlo je zboží, zdravotnictví systémová služba, to je kurva velký rozdíl.

                      To máte jako byste srovnával distribuci soli a elektřiny. Jde o to, že zdravotnictví je SYSTÉM nemocnic a zařízení, pokrývající veškeré obyvatelstvo.

                      Ale to se bavíme o prkotinách.

                      Jde zejména o to, že svět je globalizovaný, tam, kde celý systém jako celek funguje, tam přichází firmy, dávají lidem práci, protože obyvatelstvo je zdravé, vzdělané, právo je vymahatelné, katastr nemovitostí nezpochybnitelný. A to přináší prachy, prosperitu, blahobyt. Podívejte se na mapu světa a najděte mi místo, kde toto jednoduché pravidlo neplatí.

                      Pěkný příklad indie vs čína, ještě před 30 lety srovnatelné.

                    145. Pospec 19.7.2019 v 10:40
                      +1

                      Jednou jsem zažil brutální diskuzi, spíše už flame na téma státní příspěvek na stavební spoření.
                      Nejdrsnějším argumentujícím, kterému se nelíbilo, že z jeho daní se přispívá na produkt, který nevyužívá, byl jeden učitel.
                      Ale, že se z daní ateistů přispívá na jeho katolickou obec, to bral jako OK.

                    146. Panek
                      Pak to byl nekonzistentní trouba a pokud to byl učitel vysoko nebo středoškolský tak dokonce dvojnásobně, páč jeho existence je založena na tom, že mu platí všichni na to , aby mohl vzdělávat vybranou skupinu.

                      Příspěvek na církev bych bral jako dočasnou věc k nápravě stavu. Vrátit, co bylo ukradeno a nechat je být, ať si hospodaří, jak umí.

                    147. nj, ale to nejde, protože všechno bylo katolíků, ale mezitím tu máme protestanty, jehovisty, husity a kdoví kolik těch šíleností

                      je to fakt blázinec, asi pojedu na víkend na chalupu do hor mezi srnky

                    148. Pospec:
                      Co nejde? Kouknu k nějakému datu (1945), co kdo vlastnil a co komu znárodnili a tomu to vrátim. Pokud nějaký řád nebo církev zanikla, vrátím to nástupnické organizaci nebo to tím pádem zůstává státu. Dám jim nějaký balík za to, co péčí státu spadlo na zem nebo jinak ztratilo hodnotu a od data xy je to chlapci na vás a na pomoci boží.

                    149. Ada
                      Poskytl jsem Vám neúmyslně zkreslenou informaci.
                      Ta diskuze probíhala v době změn výše příspěvku. O nějakých restitucích a náhradách ještě nikdo ani nevěděl.

                    150. Panek
                      Tak pokud stát církev de facto znárodnil, pak jsou kněží za tohoto stavu státem živení zaměstnanci, tak jako doktoři. Řešení je odstátnit. U stavebka pak zrušit.

                    151. no jasně, nebo zas opačně „novou silnici chci, ale ne za mým barákem“ prostě klasika.

                    152. Ada: me by nijak nevadilo, kdybyste se odhlasil, dnes se tomu rika „prestehovat se“. Nelibi se Vam pravidla, bezte jinam. Minula totalita tohle neumoznovala, ta dnesni s tim zatim nema problem. Je to jako kdyz se Vam nelibi doma – jak je Vam 18, muzete vypadnout. Jako dospelej uz pak nemusite cekat na nic. Ale Vy byste tady chtel bydlet, pravidla jen takova, jaka se Vam hodi, pekne.

                    153. fatdwi:
                      Cest je mnoho. Zůstat a držet hubu, odstěhovat se, měnit to volbama, nespolupracovat stylem Gándí, nespolupracovat stylem Mašín a cokoli mezi tím.

                  2. Jenže násilí je ve hře vždy a všude kde se o prostor nebo cíle dělí dva a více jedinců. Vždy někdo tahá za ten delší konec, ať už je to silou, inteligencí nebo jinou výhodou.

                    1. Celá civilizace je o tom jak to v podobných případech vyřešit bez násilí.
                      Jedna věc spor o zdroje(konkurence) a úplně jiná je žít jako parazit ze zdrojů cizích (úřad)

                    2. Celá civilizace stojí právě na tom institucializovaném a uhlazeném násilí. Tím řeší spory „bez násilí“.
                      Zlo tedy z mého pohledu není úředník který na kastru eviduje hranice a vlastníky pozemků, ani policajt co řídí provoz na křižovatce.
                      Ale ten policajt, když to po něm systém bude chtít taky může jít jen po pokutách a katastr může vyvlastňovat…
                      Je to o tom co si navolíme a do jaké míry si způsobíme, že nástroj (úřad) který by měl poplatníkům sloužit jim škodí.

        3. Cajti automaticky staví lidi, kteří jedou hodně pod limit („určitě chlastal!“) nebo jsou jinak „podezřele nenápadní“, např. nepředjížděním nebo jízdou podle rychlostního limitu tam, kde všichni ostatní překračují.

          To první mne dostalo když se na mne poprvé přilepili policajti a sledovali mne, a já raději zpomalil na 40kmph „abych určitě nepřekročil rychlost když na mne dohlíží“. Vzali mne na další křižovatce a vyptávali se, odkud a kam jedu. Tehdy jsem ještě netušil…

          To druhé mne dostalo před pár lety, když jsem si na Jižní spojce včas všiml policejní oktávky a držel místní omezení 60kmph v pravém pruhu, zatímco všichni ostatní v blažené nevědomosti pálili 70+ souběžnou jízdou v levých. Taky mne vzali a tvrdili, že jsem byl podezřelý že chlastám.

          1. Ještě dodatek: když jsem jel „příliš předpisově nenápadně“, zajímali se velmi co vezu v kufru.

            Ale jednak jsem už byl vzdělán D-F, takže jsem vznesl dotaz zda už podáváme vysvětlení (nepodáváme), a jednak bylo až do kufru vidět okýnkem „protože kombík bez fólií“ takže asi ukojili svou zvědavost zvenčí.

            Ale prostě kdo porušuje rychlost, toho vezmou protože porušuje zákon, a kdo jede „příliš předpisově nenápadně“, toho vezmou protože určitě něco pašuje nebo chlastal a nechce přitáhnout kontrolní kontrolu.

            1. A kdo dělá něco jiného, toho vezmou proto, že můžou.
              Hledání důvodů proč se lidé, kteří se dali na šikmou plochu, chovají jak se chovají, je ztráta času. Policajt je prostě policajt, všude a navždy a nikdy nic jinýho nebude.

              1. Integrale: není. Heuristika na chování policajtů je tu od toho, aby se člověk vyhnul jejich pozornosti.

                1. Jejda, máte vlastně pravdu! A máte tedy nějaký návod na to, jak se jim celoživotně vyhnout? Jak se obecně vyhnout „službám“ státu?
                  Chápu, že taková věc bude neskutečně drahá, protože když uvážím, kolik mě státní „služby“ celoživotně stojí… takže co za tento návod žádáte?

                  1. Ale jistě, a radu dám zdarma, protože jsem ji zdarma získal. Od Krejčíře z jeho knížky. Když se dostával za hranice, měl s sebou kamarády ve dvou dalších autech, jednoho s kombíkem a druhého s jeepem.

                    Kdyby narazili na policajty, ten kombík by jel tak „podezřele“ (viz výše: jízda 10kmph pod limitem a zoufale „nenápadné“ chování), že by jej fízlové zastavili a tím si nevšimli Krejčíře.

                    A kdyby kombík nezabral, nebo byli za prvními fízly další, Jeep by naopak byl zatraceně nápadný, protože by vjel na nejbližší pole a snažil se ujet.

                    Akorát nevím, zda se vám vyplatí platit si řidiče dvou extra aut.

        4. Toho debila jenom děláš, nebo seš? Vonehdá zavřeli největší pražskou tepnu v úseku několika kilometrů a buzerovali tam několik hodin ÚPLNĚ VŠECHNY.

          V normálním státě by za něco takovýho šli sedět, tady tomu budou pospecové a jiní pitomci eště pleskat. Dokud neprostojí 4 hodiny v zácpě voni sami, checht.

      2. Ano, ja bych věděl jak se zachovat. Soudnost chyběla panu D. a naivní byl velice. Jako nějaký kluk ve škole. Jeho blbost. Ano, ve většině případů tu úředník pomůže, ale když narazíte na sfini, pak si to vyžerete. Ja jdu vždy na jednání s úřady jednak připraven a druhak s velkou opatrnosti. Protože vše co řekněte….

        1. Přemýšlím, kdy mi nějaký úředník s něčím pomohl. S něčím, co jsem já nebo někdo z mých blízkých či známých potřeboval.
          To bylo minulou … válku!

        2. Taky si vzpomínám jak mi různé tety na úřadech pomáhají. Třeba vyřídit si občanku nebo pas. (který bych bez jiných tet vůbec nepotřeboval). Nebo mateřskou nám dali (a jiné tety mi vyměří sociální jako několikanásobek té mateřské).
          Soudnost pánovi chyběla, ale právě v tom smyslu, že má předpokládat, že svině tam jsou všichni, které potkal a přesto jednal neopatrně jako by byl mezi normálními lidmi, bavil se s nimi otevřeně, nenahrával si jednání.

      3. na správko si od jisté doby s sebou zásadně beru advokáta, a máte vidět, jak jinak se ti úředníci chovají – jen to za ty peníze advokátovi stojí (a zjevně je to mnohem levnější, než jakého výsledku dosáhl tento pán zmíněný v článku). Čemu nerozumím, do toho se nehrnu (pokus o obhajobu vlastní osobou bez advokáta, protože „jsem přece nic neudělal“, už jsem viděl v dětství na příkladu svého táty – soudkyně si ho „namazala na chleba“).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017