Omega za korunu

Featured Image

Začalo to telefonátem, jestli pořád ještě chci tu omegu a pokud jo, tak ať si pospíším, protože každý den je dražší o parkovné na odstavném parkovišti. V té době jsem už vlastnil dvě další plnoleté omegy a jedno stejně staré turbosubaru, ale ani tak jsem nezaváhal a jel se na ni podívat.

Nafotil jsem ji a zajel do spřáteleného servisu na konzultaci, zda má smysl ji zachránit. Verdikt zněl v žádném případě, je úplně na kaši. Auto mělo díry ve dveřích a úplně sežrané zadní lemy. Jenže, když jsem se na ni jel podívat znovu, že ji zkusím nastartovat a lehl si pod ní, bylo vidět, ze nosníky má kupodivu zdravé a já měl auto ve stejné barvě, což řešilo dveře a zcela vybydlený interiér. Mám známého karosáře, který slíbil, že ji vyvaří a srovná hydraulikou buchlý zadek. Zbývalo sehnat samosvorný diferenciál, což byla příčina, proč se auto dostalo při blokovém čištění na to odtahové parkoviště. I to se nakonec na jednom vrakovišti na podruhé podařilo. Zbývalo domluvit autu, které půl roku nejelo a nechtělo nastartovat, chceš na vrakál, anebo odjedeš alespoň do toho servisu? Vyřešil to nový akumulátor a čerstvý benzín do nádrže a auto s chroustajícím diferenciálem opravdu odjelo po vlastní ose do opravny na výměnu rozvodovky. Kupní cena sice opravdu zní na tu symbolickou korunu, ale vykoupení auta a jeho přepis s ekovýpalným a prozatimním povinným ručením a tím diferákem pořizovací cenu zvedla hned v počátku na desítku a další náklady už raději ani nepočítám.

Pokud Vás úvod zaujal, cože je to za takový zázrak, že mi za to stálo zkanibalizovat jiné auto jako zdroj náhradních dílů, tak je to auto z doby, kdy dualram nebyly počítačové paměti ale řadový čtyřiadvacetiventilový 150kW šestiválec s proměnným sáním. Z doby, kdy Opel dokonce dělal i nejrychlejší sedan všech dob – Lotus Omegu. Tohle byla sice jen holobytová verze prodaná u nás a ještě v kombíku s tažným zařízením a dle samolepek asi kdysi tahala na podvalu motorky, ale motor i po dvaceti letech jen tiše ševelí při neidentifikovatelném nájezdu, protože počitadlo kilometrů už dávno nefunguje. Tuto motorizaci opel dával jako vrcholovou do svého pokusu prorazit mezi luxusnější značky v Senátoru a jako labutí píseň ho doprodával v mnohem jednodušší omeze. Motor si natolik cenil, že tato motorizace stála téměř dvojnásobek obyčejné omegy. Vše bylo sice nakonec mnohem komplikovanější a výrazně dražší, než jsem si původně představoval a také to trvalo mnohem déle. A díky chybě v pojišťovně jsem měl i čest udělat neblahou zkušenost s kanceláří pojistitelů, ale podařilo se, auto jezdí a dělá mi radost už třetím rokem.

Jak se s tím jezdí? Naprosto skvěle, táhne to od volnoběžných otáček a v LPG nasávaném módu je vypnutý i omezovač, takže ručička otáčkoměru se zarazí při nešetrném sešlápnutí plynu na konci o zarážku otáčkoměru. Maximálku jsem nikdy nezkoušel, přeci jen už jsem starší pán, ale u sedanu uváděl opel téměř 240km/hod a videí pirátů (např. známá cesta do Sedlčan) je plný internet. Spokojuji se s akcelerací a malou antituningovou zlomyslností. Místo původního označení zdobí zadní dveře nápis nejslabší motorizace. K tomu mne kdysi inspirovala knížka Tři kamarádi od Remarque a jejich obouchané závodní kompresorové auto Karl a dopřávám si stejnou radost při akceleraci na světlech či předjíždění nějaké načipované nafty. Lidi se nemění a funguje to proto pořád stejně skvěle i když na tohle je ještě lepší kombíkové subaru legacy první generace. Tam takových úprav ani není zapotřebí, protože málokdo ví, že před imprezovou dobou to byla vrcholná motorizace firmy a drží to i nějaké rychlostní rekordy a má to ten správný obouchaný kombíkový šmrnc. A když sepne turbo, tak to do té sedačky opravdu zatlačí a to má na tachometru skoro půl milionu kilometrů.

Plyn byla kapitola sama pro sebe. Montážní firma to neuvěřitelně odflákla. Dokurvila co mohla, zatrhala šrouby, seřídila to tak, že to žralo 20 litrů na sto, unikal plyn a skončilo to výbuchem a roztrženou mechanickou kovovou váhou vzduchu. Ale i to se nakonec doladilo a mám v republice asi zcela unikátní LPG řešení, tzv. BLOS. To je jednoduchý podtlakový plynový karburátor, kde se podtlakem nadzvedává šoupě a tím se mění mechanicky bohatost směsi a hlavně není při vyšších otáčkách přiškrcen přívod vzduchu jako u klasického podtlaku. Dodělával jsem si to sám a bez jakéhokoliv seřizování to funguje už druhým rokem naprosto skvěle. Spotřeba dle palubního počítače je po venku asi 12 litrů plynu po městě okolo osmnácti a určitě by se dalo jezdit i za míň, kdyby na pedály šlapal někdo jiný.

Je to má šestá omega a čtvrtý benzinový šestiválec a kromě vidlicového zmetku v novější béčkové omeze, mohu na staré benzinové kovadliny pana Opla pět jen samé chvály. Bohužel nakonec tato auta dožene koroze. I tuto motorizaci už jsem kdysi měl, než se ji rozpadla karoserie. A tento konec bohužel časem čeká i můj současný zázrak a neuvěřitelně povedená stará áčková řada omeg už opravdu nikde není k sehnání v použitelném stavu. A ty novější už nějak podle mne nestojí za nic, alespoň podle mé draze zaplacené osobní zkušenosti. Ale nevadí, se subaru je taky zábava a těch je pořád ještě dost a dost.

Pokud Vám chybí popis oprav a investic, tak asi opel klasika, svíčky, radiátor topení, zadní tlumiče, komplet brzdy, komplet výfuk s katalyzátory a lambda sondou, stahování oken, alternátor, čeká mne repase přední nápravy a řízení, nefunguje ABS a  určitě by se asi ještě něco našlo. Sehnal jsem si dokonce i retro digitální palubku, bohužel kabeláž nesedí a tak se mi ji nepodařilo nainstalovat. Doporučení na závěr, kdyby jste někde viděli zázrakem neshnilý a nevybydlený kousek áčkové omegy, tak rozhodně neuděláte chybu. A navíc buď to má rozvodový řetěz, který je u dvanáctiventilového šestiválce s rozvodem CIH zdvojený a neuvěřitelně předimenzovaný, což už bohužel neplatí pro můj DOHC, anebo řemen, který se může i přetrhnout a písty na ventily nedosáhnou. Opravdu byly doby, kdy nejen Opel dělával krásná a spolehlivá auta pro radost z jízdy.


22.02.2013 VRG

12345 (1x hodnoceno, průměr: 2,00 z 5)
658x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!