Odemčení auta paralyzérem

Featured Image

Tak jsme se minulý týden dozvěděli zase jednu veledůležitou věc. Auto jde odemknout paralyzérem, občane, třes se.

Demonstrováno na vozu Škoda Felicia zhruba z roku 1999. Nemůžu se na to dívat, takže komu to vrtá v hlavě, nechť čte dál.

Aktéři

Škoda Felicia se vyráběla v provedení bez centrálního zamykání, s centrálním zamykáním na klíč a s centrálním zamykáním na dálkové ovládání. Ve dveřích byl pokaždé cylindrický jednostranný zámek v podstatě shodný s dveřním zámkem FAB, který všichni důvěrně známe. Základní felicie šla otevřít pouze klíčem (nebo jiným předmětem, který fungoval jako klíč, ale to teď nebudeme řešit). Po zastrčení klíče do zámku bylo možno otočit jeho bubínkem (tak se říká tá středové části, co se otáčí spolu s klíčem) a na druhé straně byla k bubínku zámku upevněna páčka s kloubem a táhlem. Když se bubínek otočil, páčka se otáčela s ním, kloub převedl rotační pohyb na posuvný pohyb táhla a táhlo odjistilo západku dveří. S páčkou bylo spojeno ještě jedno táhlo, to bylo možné ovládat vytahovacím čudlíkem, což umožnilo odemknout auto zevnitř. Nejvíce felicií bylo ukradeno tak, že si chmaták nachystal provázek a zatáhl jím za tento čudlík. Inženýři v Boleslavi proto vymysleli workaround, který měl zajistit, aby provázek z čudlíku sklouzl.

U varianty s centrálem ovládala páčka na zámku ještě táhlo třetí k servomotorku centrálního zamykání, který byl ve dveřích. Otočením zámku se přesunul do krajní polohy servomotorek centrálu, sepnul se kontakt a řídící jednotka (vlastně jen prodlužovač impulsu) nastavila všechny ostatní servomotorky do stejné krajní polohy jako motorek „poháněný“ klíčem v ruce řidiče. Varianta s dálkovým centrálem se lišila jen v tom, že řidič k odemčení nepotřeboval klíč, ale vzkázal přijímači v řídící jednotce centrálu pomocí dálkového ovládání, že chce odemykat nebo zamykat. Za účelem výkladu jsem mechanismus trochu zjednodušil, například o odpojení vnitřní kliky a o funkci dětské pojistky, ale pořád se jedná o triviální soustavu táhel a kloubků, která je navíc ve všech autech co do svého principu podobná.

Paralyzér je zbraň určená k sebeobraně. Vytváří se v něm velmi vysoké napětí (řádově stovky kV). Přiložením elektrod paralyzéru na tělo útočníka dojde u něho k svalové kontrakci a chvilkové neschopnosti pohybu. Protože lidské tkáně nebo oblečení mají odpor řádově v megaohmech, teče skrze útočníka jen minimální proud, takže ho to nezabije, mnohdy lidstvu ke škodě.

Otevření

V klipu přiloží „zloděj“ paralyzér k dveřím auta. Vzniklý výboj otevře dveře. Co se stane s fyzickým a elektronickým zabezpečením auta při takovém aktu?

Pokud je to auto bez centrálu, nemá přiložení paralyzéru naprosto žádný efekt. Veškeré součástky ve dveřích jsou mechanické. Stejně tak lze ke dveřím přikládat předměty teplé, studené, hlučné i radioaktivní, Felicia neposkytne vůbec žádný feedback. Snad jen reprodukce Sagvana Tofiho by mohla stupidní mechanický zámek donutit zkolabovat…

V případě auta s centrálním zamykáním se nestane taky nic. Přiložením paralyzéru k dveřím, které jsou zpravidla z (vodivého) plechu, dojde ke zkratu mezi elektrodami paralyzéru bez jakéhokoli vlivu na motorky nebo řídící jednotku centrálu, protože náboj se pohybuje pouze na povrchu dveří. Tuším, že se tomu ve fyzice pro sedmou třídu ZŠ říkalo Faradayova klec, jak se tomu asi říká v tercii víceletého gymnázia… Zhruba bych to srovnal s jiným vysokonapěťovým výbojem, který trvá kratší dobu než výboj z paralyzéru – elektrostatickým vybitím do kostry vozu. Přitom se auto taky neodemkne. Dobře. Řekněme – dědek Faraday se spletl a jeho klec je blbost. Koh ostatně zajímá dnes nějaká klec, když v Globusu mají nový Transformers. Zámek dostane 1800kV, vysoké napětí přeskočí přes táhlo do servomotorku, který reprezentuje jedinou elektrickou součástku v celých dveřích … a? A nic. Vnitřek serva je plastový, převod je plastový, všechno je to téměř izolant s odporem v megaohmech, proud, který motorkem poteče, bude v desetinách mA a to rozhodně nepostačuje k tomu, aby se motorek roztočil.

Klip měl možná navodit dojem, že výbojem v oblasti dveří dojde k poškození řídící elektroniky centrálu a porouchaná elektronika otevře zámky. Jenže řídící jednotka centrálu felicie není ve dveřích, ale pod palubní deskou na sloupku volantu. Kdyby chtěl někdo paralyzérem odpálit řídící jednotku centrálního zamykání, musel by rozpojit dráty k ní vedoucí, paralyzér napojit na její napájení, například jednu elektrodu na kostru a druhou do pojistkové skříňky na svorku 30. Tím by spolehlivě překonal průrazné napětí ochranné diody, kterou tato elektronika mívá na vstupu a řídící jednotku by zničil. Jenže – kdo by lezl do auta, aby dal šok řídící jednotce a odemkl si? Už je přece vevnitř. Také by přitom odpálil ještě hromadu další elektroniky a tak by učinil z paralyzéru nejdokonalejší imobilizér.

No, prostě, klip je naprosto dementní. Uvedené platí pro jiná auta, nejen pro felicii.

„Je to stoprocentně spolehlivé. Bohužel,“ tvrdí expolicista. „Musí si jen dávat pozor, aby se v ten okamžik ničeho na autě nedotknul, jinak si vedle něj ustele a policajti ho sbalí přímo na místě činu,“ směje se.

Ještě že tu ty policisty máme.

Car Opener

Pan Car Opener nabízí na netu ještě několik „spolehlivých“ způsobů, jak hacknout auto.

Otevření BMW ovladačem na televizi: U toho jsem se asi nejvíc nasmál. Vyhlídky na úspěch takové akce jsou zhruba stejné, jako připojit se na internet přes varnou konvici. Televizní ovladač komunikuje s televizí infračerveným paprskem, dálkové ovládání centrálu s přijímačem v autě pomocí rádiových vln. Hlavně u moderních aut je to poměrně složitý proces přenosu informací mezi přijímačem a vysílačem a jejich ověření, na jehož konci stojí otevření dveří. Existovaly sice infra dálkové systémy pro auto, ale i tak je mizivá šance, že by se s televizním ovladačem „domluvil“, a to ani po zmáčknutí všech devíti čudlíků na výběr programů.

Otevření Yaríska zvonem na čištění odpadu: Je sice pravda, že stará auta s pneumatickým centrálem šla otevřít vytvořením přetlaku (známý trik s tenisákem, který fungoval na mercedesy), ale zvon nemá šanci. Jednak by se jej nepodařilo kolem kliky dostatečně utěsnit a hlavně – co by se jako mělo v zámku odehrát, když se do něj foukne? Že by vzduch odstrčil odpružené válečky? Ale šla, Vomáčková, šla.

Otevření Golfa magnetem: Idea asi měla být taková, že magnet přiložený zvenčí dveří potáhne za sebou táhlo motorku centrálu, které je uvnitř. Jednalo by se tedy variaci na klasické vyháčkování, kdy zloděj znalý mechanismu zamykání dveří prostrčí skrze těsnící gumu do dveří háček z drátu a udělá to samé. Je zde několik problémů. Jednak by to musel být skutečně silný magnet, protože materiál dveří by magnetické pole zeslabil, a pak moderní auta často mají různé systémy aretace motorku v zamčené poloze, aby se vyháčkování zabránilo a táhla bývají také někdy hliníková nebo plastová. Tento vynález má učitou šanci fungovat – asi tak několik promile.

Otevření Fabie análním vzrušovadlem: Také by to šlo, ale ten anální gaytool by musel být hardcore matroš pro fakt hodně náročný buzny. V praxi se používá k otevírání zámků hydraulický lis. Jeho čelisti se zasunou mezi hranu dveří a sloupek a pak se to roztáhne od sebe. Je to destruktivní – velmi destruktivní – postup, který má opodstatnění, když je třeba vyprostit posádku auta po nehodě a zničení auta už nikoho nezajímá. Anální vzrušovadlo toho provedení, jaké v klipu vidíme, je co do principu hydraulickému lisu podobné, ale nemá dostatečnou sílu k čemukoli kromě dráždění análních partií. Patrně si máme myslet, že odstrčí západku zámku, ale na to tehle nástroj nemá šanci, protože síla, kterou vyvine, je minimální. Pokud mohu posoudit, fabii fmetle dělalo anální dráždění dobře a tak to klidně můžete zkusit, že nekecám.

Celkově

Pokud by bylo tak snadné otevřít auto, jak Car Opener předvádí, asi by kradl auta každý debil. Ukrást auto je snadné, ale ne až zas tolik. Ukradení auta je otázkou motivace („mám zapotřebí krást auto“) a nikoli prostředků nebo know-how. Zabezpečení auta vytvořili lidé omezení technickými standardy a výrobními náklady, zloděj náklady ani standardy limitován není. Dostatečné teoretické základy pro ukradení moderního auta získáte za jedno odpoledne na internetu a něco potřebného hardware návštěvou vrakoviště. Zvon na hajzl, anální sondu ani magnet určitě nebudete potřebovat.

Car Opener si dělá docela hezky z lidí legraci a pase se na jejich technické pologramotnosti. Možná to někdo natočil jako reklamu, protože reklamy také vsázejí na neinformovaného diváka. Také je možné, že to tam nahrálo policejní prezidium a v rámci nějaké dramaticky pojmenované celostátní akce nyní začne zatýkat všechny, kteří se budou pohybovat po parkovištích s podezřelými předměty, čímž konečně policie dosáhne toho, co se jí léta nedaří – totiž účinně zasáhnout proti zlodějům aut. Vysoký počet zadržených „pachatelů“ pak konečně prokáže účinnost nové strategie obsažené v heslu „Pomáhat a chránit“ a stará Vomáčková dostane pět let za to, že si potřebovala vyčistit odpad u dřezu.

S argumenty, které jsem vám předložil, lze naložit několikerým způsobem:
– říci, že to není pro vás nic nového (a to je pravda)
– vzít je na vědomí (to bych rád)
– pokusit se dokázat opak – v nejhorším empiricky a zasadit vašemu plechovému miláčkovi několik elektrošoků, aby se konečně ukázalo, jaký jsem blbec
– obrátit se na vašeho poslance, aby v zájmu ochrany majetku prostého lidu a především mladých rodin s dětmi prosadil zákaz análních vzrušovadel a povinné znehodnocování zvonů na hajzly provrtáním. Například u poslanců za KDU-ČSL má takový návrh šanci uspět. Část populace bude pak radostně hýkat, jak se o ně stát stará a že zvon na hajzl potřebuje běžný člověk maximálně jednou dvakrát do roka, což je prakticky nic. Stanete se novým politickým guru a ze skupiny, která je okrádána, se dostanete do té druhé.
– uvést na trh nový pojistný produkt Schizomax Plus (R) a vyvařit na tom ranec

Faktem ovšem je, že čím více bude naše společnost schopna vyprodukovat sociálních ekologů, ekologických socialistů, filozofů, archeologů a elitních jednotek IT projectmanagerů, tím poroste moc Horstů Fuchsů, Martinů Bursíků a Car Openerů.
 


27.9.2008 D-FENS
 

12345 (5x známkováno, průměr: 1,20 z 5)
1 727x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017